Anne Gripken Bebeğini Emzirmeye Devam Edebilir Mi?

Gripken emzirmenin 7 kuralı

Anne Gripken Bebeğini Emzirmeye Devam Edebilir Mi?

Bugünlerde 7’den 70’e pek çok kişi griple mücadele ederken, en büyük endişeyi emziren anneler yaşıyor.

Zira onlar, bir yandan da ‘acaba emzirirken grip virüsü sütümden bebeğime geçer mi?’, ‘emzirmeye ara mı vermeliyim? ya da devam mı etmeliyim?’ şeklindeki soru işaretleriyle ikilemde kalıyor.

Bazıları ise doğrudan ‘virüs sütten bebeğe de geçer’ hurafesine inanarak emzirmeyi kesiyor! Acıbadem Maslak Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Yavrucu, gripken emzirmenin kurallarını anlattı.

Gripken emzirmeye ara vermek bebeğe daha fazla zararı dokunan bir durum. Çünkü emzirirken virüsle enfekte olan annenin vücudunda bu virüse karşı gelişmiş olan antikorlar emzirme yoluyla bebeğe geçip, bebeğin hastalanmasında önleyici etki yapacakken, emzirmenin kesilmesi ile bu duruma engel olmuş oluyoruz.

Üstelik bebeği enfeksiyonlardan kansere dek birçok hastalıktan koruyucu özelliği olan anne sütünden mahrum ediyoruz.

Dolayısıyla bazı kurallara mutlaka dikkat etmek kaydıyla, gripken de bebeğinizi doğal, koruyucu bir ilaç olan anne sütü ile besleyin, bol bol emzirin, bitkinseniz de sütünüzü sağarak bebeğinizi beslemeye devam edin.

 

Grip virüsü solunum yoluyla, öksürük, hapşırık gibi damlacık yoluyla yayıldığı için emzirirken nefesinizin doğrudan bebeğinize doğru olmamasına dikkat edin. Ne kadar isteseniz de gripken bebeğinizi öpmeyin, ziyarete gelenlere de öpmemeleri için uygun bir dille belirtin. Maske kullanmak bebeğinizi korumaya yardımcı etki sağladığından hem ev içinde hem de emzirirken maske takın.

Maskenizi 20 dakikada bir değiştirin

Maske kadar maskenin doğru kullanılması da bir o kadar önemli. Maskenizi her 20 dakikada bir yenisi ile değiştirin ve eskisini ortalıkta bırakmayın. Ağzı iyice kapatılmış bir poşet içerisinde çöpe atın.

Her emzirme öncesi ellerinizi mutlaka yıkayın

Grip virüsünün salgılar yoluyla yayılmasında eller çok önemli bir bulaş kaynağı. Bu nedenle özellikle maskeye dokunduktan sonra ya da emzirmeden önce ellerinizi sık sık yıkamanız koruyucu etki sağlaması açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca annenin göğüs ucunun, kıyafetinin temiz olması da gribin bebeğinize bulaşmaması açısından son derece önemli.

Odayı sık sık havalandırın

Gerek nefesiniz gerekse öksürüp hapşırırken odaya yayılan damlacıklar, uzun saatler havada asılı kalarak odadaki diğer kişilere kolaylıkla bulaşıyor. Hele de bebeğinizin bağışıklığı henüz güçlenmediği için damlacıklarla yayılan bu virüsler kolayca etkisini gösteriyor. Bu nedenle odaları sık sık havalandırın ve ortama temiz hava girmesini sağlayın.

Bol su için

Süt üretiminde birinci derecede etkin bir kaynak olan su, aynı zamanda enfeksiyon ajanlarının vücuttan atılmasında da önemli bir rol oynadığı için çok değerli bir koruyucu etki sağlıyor. Bu nedenle grip olursanız da mutlaka emzirmeye devam edin ve bu süreçte bol bol su için.

Uykusuz kalmayın

Emzirmek anne için oldukça yorucu bir tempo yarattığından annenin uykusuz kalmaması, dinlenmesi hem yeterli miktarda sütün oluşması hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırıcı etki yarattığı için hastalıklara karşı ciddi düzeyde savunma sağlıyor. Bu nedenle uykusuz kalmamaya, fırsat buldukça şekerleme yapmaya özen gösterin.

Bu besinleri mutlaka tüketin!

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, gribe karşı vücut direncini artırabilmek için sağlıklı beslenmeniz şart. Hem gribe karşı korunmak hem de eğer gripseniz kolay atlatmak için bol taze sebze ve meyve, C vitamini içeren besinler tüketin.

Proteinden zengin beslenmek süt miktarını artırdığı kadar bağışıklık sistemini de güçlendirdiğinden kırmızı etin yanı sıra haftada 2-3 gün mutlaka mevsim balığı, herhangi bir alerji durumunuz yoksa her gün yumurta tüketin.

Eğer bebeğinizin süt alerjisi yoksa evde yapılmış yoğurt, kefir gibi probiyotik içeren besinler de bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tüketmeye özen gösterin.

Video: Emziren anne nasıl beslenmeli?

İlginizi çekebilir

Bebeklerde besin alerjisine dikkat!

Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler

Bebeğinize anne sütü vermeniz için 10 neden

Bebeğinizi zeytinyağı ile besleyin

Bebeğinizi gece ne kadar beslemelisiniz?

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/gripken-emzirmenin-7-kurali

Emziren Anne Grip Olursa Ne Yapmalı? Bebek İçin Risk Var mı? | Anneysen.com

Anne Gripken Bebeğini Emzirmeye Devam Edebilir Mi?

Bebeğini emzirirken gribe mi yakalandın? Dur bakalım, hemen panik olmana gerek yok. “Emziren anne grip olursa bebeğe geçer mi?”, “Hastayken emzirmenin bebek için bir sakıncası var mı?” gibi sorular aklını kurcalıyor biliyoruz. O halde hasta olduğunda emzirmeye devam etmen, bebeğinin sağlığını etkiliyor mu öğrenelim!

Grip, havadan damlacık yolu ve yakın temas ile bulaşan bir hastalık. Anne sütü de yüksek besin değeriyle antibakteriyel ve antiviral maddeler sayesinde bebeği hastalıklara karşı koruyan doğal bir kalkan.

Neler var neler: Doğanın Bir Lütfu: Anne Sütünün Bebekler İçin Yeri Doldurulamaz Faydaları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Çivilibal, gribin anne sütünden ziyade havadan ve yakın temasla bulaştığını söylüyor.

Dolayısıyla gripken emzirmek, bebeğin üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha az yakalanmasını ve/veya daha hafif geçirmesini sağlıyor. Ancak gribin bebeğe geçmemesi için alman gereken birtakım önlemler var.

Emziren anne grip olursa ne yapmalı?

 • Nefesini bebeğinden uzak tutmaya çalış.
 • Yakın temasta ve emzirirken maske tak. Emziren Annelerin En Çok Kullandığı 11 Emzirme Dönemi Ürünü!
 • Maskeyi 30 dakikada bir yenile.
 • Bebeğinin yüzüne doğru hapşırma ya da öksürme.
 • Bebeğini öpme.

 • Hijyen kurallarına uy (Özellikle kıyafetinin ve göğüs ucunun temiz olmasına dikkat et.).
 • Ellerini sık sık yıka.
 • Kapı kollarını, masaları ve oyuncakları belli aralıklarla temizle. Miniğinin elleri buralarla temas edebileceği için hastalık ona da bulaşabilir.
 • Gün içinde evini bolca havalandır.

 • Bol sıvı al.
 • Sık sık meyve ye ve yüksek protein içerikli gıdalar tüket. Bitki çayı iç. Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?
 • Olabildiğince fazla dinlen.
 • Baktın ki iyileşemiyorsun, ilaca başlamadan önce mutlaka doktoruna danış.

Emzirme Sanatı grubunun kurucularından Seda Diri Ilic'in söyleyecekleri var: 27 Soruda Emzirme Hakkında En Çok Merak Edilenler

Nezle de tıpkı grip gibi emzirmeye engel olan bir durum değil. Anne sütü bu durumlarda hastalığın bebeğe geçmemesi için yapısını değiştiriyor ve antikorlar üretmeye başlıyor. Yalnızca, gripte olduğu gibi hastalığın bebeğine farklı yollarla bulaşmaması önlem alman gerekiyor.

Ünlülerin Doğum Koçu ve Hamile Eğitmeni Ayşe Öner'e de kulak ver: Emzirme Dönemindeki Anneler İçin Tavsiyeler

Anne ateşliyken bebek emzirebilir mi?

Uzmanlar, ateşli durumların emzirme için sorun olmadığını söylüyorlar. Eğer bebeğini emziremeyecek kadar hastaysan anne sütünü bebeğine pompayla sağarak verebilirsin.

İşte, senin için seçtiğimiz farklı özelliklerdeki göğüs pompaları: Elektrikli mi Manuel mi: Süt Sağma Makinesi Nasıl Seçilir?

Emziren anne grip ilacı içebilir mi?

Emziren anne doktor kontrolü altında ve yine doktor önerisiyle pek çok ilacı rahatlıkla kullanabilir. Bu ilaçlara antiviral ilaçlar da dahil.

Sütün bebeğine yetiyor mu: 8 Adımda Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

Emzirirken serum takılır mı?

Emzirirken serum taktırmanın herhangi bir sakıncası yok, emzirmeye devam edebilirsin.

Miniğini doğru pozisyonda emzirmen önemli. Bu, yalnızca bebeğine yeterli sütü sağlamakla kalmıyor; sütünü de artıyor: Doğru Emzirme Yöntemini Bulman İçin 4 Emzirme Pozisyonu Önerisi!

Emzirirken adet olmak bebeği beslemeye engel mi?

Bazı bebekler, adet dönemlerinde anne sütünün tadını beğenmeyip emmek istemeyebiliyorlar. Dolayısıyla emzirirken adet olmanın anne sütünün tadında ufak farklılıklara neden olduğu düşünülüyor.

Ancak adetliyken emzirmek bebek için herhangi bir engel taşımıyor. Yalnızca tattan ötürü miniğin biraz isteksiz olabilir o kadar. Bu konuda senin kararlı olman gerek. Sırf bebeğin emmek istemiyor diye mamaya başlamamalı, anne sütünde ısrarcı olmalısın.

Hangi durumlar emzirmek için sakıncalı?

 • Kalp ya da böbrek yetersizliği veya şiddetli kansızlık gibi ciddi halsizlik oluşturan hastalıklar. Fakat bazı kadınlar bu engellerin üstesinden gelerek emzirmeyi başarabiliyorlar.
 • Aşırı zayıf olma durumu (Vücut süt üretebilmek için yağ depolarına ihtiyaç duyuyor.).

 • HIV/AIDS, tüberküloz ya da olası Hepatit B gibi ağır enfeksiyonlar.
 • Anne sütüne geçebilen ve bebeğe zararlı olabilecek ilaçların (tiroid, kanser, yüksek tansiyon ilaçları, lityum, trankilizanlar ya da sedatifler gibi psikosomatik ilaçlar) kullanılmasını gerektiren kronik rahatsızlıklar.

 • Göğüslerde yetersiz oranda salgı bezi dokusu bulunması ya da meme başının sinirsel dokusunun zedelenmesi. Memelerine iyi bak ki minik kuzun aç kalmasın: Doğum Sonrası Meme Bakımı
 • İş yerinde bazı zehirli kimyasallara maruz kalma.
 • Alkol bağımlılığı.

  Arada bir içmek sorun yaratmıyor ama çok fazla alkol, meme emen bir bebek için tehli olabiliyor.

 • Madde bağımlılığı (trankilizanlar, kokain, eroin, metadon ya da marihuana). Emzirme Döneminde Yenmemesi Gereken Gıdalar Neler?

Mastit konusuna da açıklık getirelim.

Mastit olduğunda emzirmenin bebeğinin sağlığı açısından bir riski yok. Bebeğinle arana girmesine izin verme: Emzirmeyi Kabusa Çeviren Bir Hastalık: Mastit

Yalnızca bu kadarla değil; ne yazık ki miniğinin kana kana emmesi her zaman mümkün olmayabilir: Emzirmeye Engel Olan 22 Gıcık Durum

Emzirme döneminde depresyon ilacı kullanılabilir mi?

Farmakoloji Uzmanı Prof. Dr. Atila Karaalp, depresyonun anne sütü açısından çelişkili bir durum olduğunu söylüyor. Doğumdan sonra depresyon (lohusa depresyonu) ya da duygu durum bozuklukları hormonal bir durum olduğu için çok sık karşılaşılabiliyor.

Bu dönemde bununla başa çıkabilmenin en önemli yolu, anneye antidepresan ilaçlar verilmesi. Ancak bu durumda ilaçların anne sütü yoluyla bebeğe geçmesi söz konusu olabiliyor. Bebeğin antidepresandan etkilenmemesi için uygun ilacın seçilmesinin ve dozun ayarlanmasının önemli olduğunu belirtiyor Prof. Dr. Atila Karaalp.

Doğum sonrası depresyonu intiharlara bile yol açabilecek kadar ciddi bir durum olduğu için “Bebek emziriyorum.” düşüncesiyle doktora sorulmadan ilaç bırakmamak gerekiyor.

Neymiş bu depresyon: 9 Soruda Hamilelik Depresyonu ve Doğum Sonrası Depresyon Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Emziren annenin içmemesi gereken ilaçlar nelerdir?

Prof. Dr. Mahmut Çivilibal emzirirken kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçların;

 • Sitotoksik ilaçlar (kanser ilaçları),
 • Migren tedavisinde kullanılan ergotamin türevi ilaçlar,
 • Altın tuzu içeren ilaçlar,
 • Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar olduğunu söylüyor.

Bunlara dikkat: Emziren Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kaynaklar:

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler-Heidi E. Murkoff & Sharon Mazel

Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler- Heidi Murkoff

Источник: https://www.anneysen.com/ilk-yil/makale/sen-de-boyle-olsun-istemezdin-hastayken-emzirmek_2648

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.