Anne Olma Yaşının Sınırı Var Mı?

Türkiye, tüp bebek için yaş sınırını kaldırdı; yaşlı annelik dönemi başlıyor

Anne Olma Yaşının Sınırı Var Mı?

Pop starın yaptığı açıklama sonrasında kadınlar arasında yapılan anketlerden çıkan sonuçların çoğu “yaşlı aileye sahip olmanın çocuk için adil olmadığı” şeklinde. Özellikle de çoğu kadının  ‘büyükanne’ olma hazırlığını yaptığı 50’li yaşlar.

İleri yaş anneliği konusundaki etik  tartışmalar, İspanya’da 66 yaşında anne olan Maria Bousada’nın hayatını kaybetmesiyle hız kazandı. Bousada, 3 yaşındaki ikiz çocuklarını bırakarak hayata veda etmişti.

Hindistan’da 72 yaşındaki Daljinder Kaur isimli kadının geçenlerde tüp bebek yöntemiyle bir erkek çocuk dünyaya getirmesi tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Hindistan’da 50 yaş üstündeki kadınların çocuk sahibi olmasının yasaklanması tartışılmaya başlandı.

 Bir tarafta kişisel özgürlükler, diğer tarafta psikolojik ve sosyal olumsuzluklardan kaynaklanan  kısıtların oluşturduğu ikilem, net bir çözüm bulmayı zorlaştırıyor.

45 yaş sonrası anne olmak için geç

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, anne olmak için 20’li yaşların ortasından başlayan ve 30’lu yaşların sonlarına doğru biten  dönemin ideal olduğunu belirtiyor.

Ancak, kadınların iş hayatına katılımı, kariyer planları, ekonomik koşullar ve evlilik yaşının ötelenmesiyle birlikte, bebek sahibi olma yaşının eskiye göre yükseldiği de bir gerçek.

Ayrıca kısırlık tedavisindeki yeni gelişmeler ve teknoloji de kadınların eskiye göre daha ileri yaşlarda anne olmasını kolaylaştırıyor.

Peki hangi yaş annelik için geç sayılır?

Yeni araştırmalara göre, 45 yaş sonrasının anne olmak için geç kabul edildiğini ifade eden Op. Dr. Betül Görgen, bunun nedenlerini;

  • Bu durumun dünyaya gelecek çocuk için adil olmaması,
  • Down Sendromu ve benzeri sağlık problemleriyle karşılaşma sıklığındaki artış,
  • Ebeveynlerin çocuğunun büyüdüğünü göremeyecek olması,
  • Bu yaştan sonra bebek yapmanın doğaya ters olması şeklinde açıklıyor.

“Bilim her zaman, var olan olasılığı hayata geçirmek değil bazen de ‘olması doğru mu’ sorusuna cevap vermektir” diyen Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, 50’li yaşlardan sonra çocuk sahibi olan bir çiftin çocuğunun, anne ya da babasını erişkin bile olmadan kaybetme olasılığının yüksek olduğuna dikkati çekiyor.

50 yaşın tüp bebek tedavisini uygulamak için sınır olarak belirlenmesi  gerektiğini savunan Op. Dr. Betül Görgen, bunun gerekçelerini şöyle anlattı:

“Çoğu kadın annelik söz konusu olduğunda  45 yaş sonrası gebelik  konusunda, bunun geç bir yaş olduğunu kabul edecek yeterli bilgiye sahip değil. Çünkü ileri yaş gebeliklerinde hamilelik de oldukça riskli geçebiliyor.

Teorik olarak, daha erken yaşta dondurduğu yumurtalarını kullanarak ya da yumurta bağışıyla bir kadın her yaşta gebe kalabilir. Yine de rahimin embriyoyu tutma kapasitesi 54 yaşından sonra azalmaya başlar.

İleri yaş gebeliklerinde yüksek tansiyon, şeker hastalığı, erken doğum riski gibi komplikasyonları sık görürüz.

Bunların yanında yaşlı anne baba olmanın meydana getirdiği stress ve geleceğe dair endişeler de olayın küçümsenmemesi gereken psikolojik boyutudur.”

Türkiye yaşa sınır koymadı; yaşlı anneler yolda

Peki Türkiye’de durum nasıl?

Sağlık Bakanlığı’nın 6 Mart 2010 yılında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulamaları ve Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Hakkında Yönetmelik ile Türkiye’de kanser gibi zorunluluk hallerinde “sperm ve yumurta dondurma” işlemine izin verilmişti. 30 Eylül 2014’te yapılan yeni bir düzenleme erken menopoz riski olan henüz ailesini tamamlayamamış bekar hanımlar için de umut kaynağı haline geldi.

Ülkemizde kadınlar, sosyal nedenlerle yumurta dondurabilme hakkına sahip oldular ama yönetmelikte bunun saklanma sürecine bir yaş sınırı getirilmedi. Bu ucu açık düzenleme Türkiye’de yaşlı anneliğin yolunu açtı. Op. Dr.

Görgen’e göre, ileri kadın yaşı gebelikleri konusu şimdilik bizim gündemimizde çok fazla yer tutmamakta ama yakın bir gelecekte bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkma olasılığı yüksek.

Büyükanne yaşında anne olanların haberlerini sık sık okuyacağız, duyacağız.

“Günümüzde, 70-80 yaşındaki birini de gebe bırakabilirsiniz. Mesele teknik yöntemler değil mesele etik” diyen Dr. Görgen, Sağlık Bakanlığı, meslek ve sivil toplum örgütlerine annelik yaşının enine boyuna tartışılarak bir sınır getirilmesi konusunda uzlaşmaya varılması çağrısında bulunuyor.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/tuerkiye-yasa-sinir-koymadi-yasli-anneler-yolda/

Bu Yaşta Doğum Yapılır mı? (Hangi Yaşta?) | Anneysen.com

Anne Olma Yaşının Sınırı Var Mı?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Egemen Koyuncu ile görüştük. İdeal anne olma yaşı veremiyoruz ancak Koyuncu 37 yaşından önce yumurtalarımızın ve rezervinin daha kaliteli olduğunu söylüyor. Peki, daha ileri yaşta doğum yapan yok mu? Tabii ki var. Bu nedenle ideal bir yaş söylemek doğru olmadığı gibi birbirimize de “Ay bu yaşta doğum mu yapılır?” demek yanlış.

Biz de Instagram'daki annelere sormak istedik. Dedik ki: “Kaç yaşında anne oldunuz? Kaç yaşında anne olmak isterdiniz? Sizce anne olmanın ideal bir yaşı var mı?” Binlerce cevap aldık. İşte bazıları:

1

7, 37 ve 40 yaşlarımda anne oldum… 20li, 30'lu ve 40'lı yaşları ayrı ayrı tattım. Hepsi de güzeldi, güzel… Son numara 5 aylık ve nefis bir şey bu yaşta anneliği yaşamak…

Evet yapmak istediklerimle çakışıyor zaman olarak, ama iyi ki olmuş. En şahane anneliğimi yaşıyorum, sakin bir bebek, emzirebiliyorum ve gözlerimin içine içine bakıyor. İlk bebeğimde cahildim, ikincisinde bilgiliydim, bunda ustalık yaşıyorum.

İdeal yaş diye bir şey yok bence, her bebek anneye en idealini yaşatıyor.

2

33 ve 35 yaşında anne oldum. Keşke 20’li yaşlarımda olsaydım. Yaşlılığımı düşününce sanki her şeyini göremeyecekmişim gibi hissediyorum ve üzülüyorum. Ama kısmet böyleymiş.

Ben 35 yaşında ikiz annesi oldum, 30 yaşında olsam daha iyi olur diye zaman zaman düşünüyorum.

4

28 yaşında anne oldum ama 24-25 yaşında anne olmak isterdim.

5

29 ve 35 yaşımda anne oldum. Her ikisi de ideal yaşlardı. Anne olmaya hazır olunan her yaş ideal bence.

6

39 yaşımda anne oldum. Daha erken olmamışım iyi ki. Çünkü o zaman kariyerden vazgeçmezdim ve kendim büyütmezdim. Ama iş hayatında her şeyin tadını alıp bırakmak kolay oldu. Bir de zamanı buymuş. “Keşke”lerim yok, “iyi ki”lerim var hep bu konuda.

7

21 yaşında anne oldum. Hiç de yaş sebebiyle pişmanlık yaşamadım. 28 yaşındayım, 3 çocuğum var, iyi ki varlar. Sadece “Hepsi senin mi?” sorusu olmasa daha mutlu olurdum.

8

33 yaşında anne oldum, 25’te olmak isterdim.

9

29 yaşınday anne oldum ve iyi bir yaş olduğuna inanıyorum. İkinci bebeğim 35 yaşımda doğdu. Sadece iki kardeşin arası daha az olsaydı keşke diyorum. Bence de 25 yaşından sonra evlat sahibi olmak daha iyi sanki.

10

21 ve 31 yaşında anne oldum. 21 yaşında çok eğlenceliydi, 31 yaşında çok farkındaydım anneliğimin.

11

33 yaşında anne oldum. Aslında çok geç değil yani benim için. Çünkü çocuğumu hissederek, ne nedir, ne değildir şeklinde yaşayarak büyütüyorum. Hani çocuk ağlar, ben ağlarım paniğim olmadı benim. Haa zorlu hastalık maceramız olduğundan ve hala tedirgin hayata devam ettiğimizden midir ikinci çocuğu hiç düşünmedim.

Ama evlenirken 2 çocuk hayalim vardı. Gerçekle karşılaşınca ikinciyi istemedim. Aslında elimizde bebekle anne adayı olarak evcilik oynayarak büyüdük hemen hepimiz. Annelik donanımı hepimizde var. Ama bilemiyorum, eğer ikinciyi yapmak isteseydim de ilk çocuğumla aralarının fazla olmasını istediğimden bu sefer de 33 geç bir yaşmış gibi duruyor.

30’lu yaşlar diyerek toparlıyorum.

12

Bir yaşı olduğuna inanmıyorum. Gençken ayrı, yaş aldığımızda ayrı zorluk ve güzellikleri var. Bence yaştan çok anne ve babanın bir çocuğun sorumluğunu tam anlamıyla alabilecek olgunlukta, onunla birlikte vakit geçirebilecek zindelikte olması gerekiyor diye düşünüyorum.

İlkinde 28, ikincide 35’tim. Daha erken ya da daha geç olmasını istemezdim. Toplum baskısı ya da eksiklik hissiyle çocuk sahibi olunmamalı bana göre. Kendinizi hazır hissettiğiniz, sağlığınız yerinde olan her yaşta annelik yapılabilir gerçekten istenirse.

Bu illa kendi doğurduğunuz bir çocuk olmak zorunda değil.

13

27 ve 38 yaşında anne oldum. Arada 11 sene var. Gençken anne olmak daha ideal gibi. Şu an 6 yaşında ve inanın enerjisine yetişemiyorum. 25-30 yaş arası anne olmak için en uygun yaş. 2 çocuk 4 yaş arayla baştan büyütürken zor ama sonrası size rahat.

14

22 yaşında anne oldum. Oğlumu dünyaya getirdim. 28 yaşında da kızımı dünyaya getirdim. Çocuklarımla kuşak çatışması yaşamamak için erken yaşta anne olmayı ve onlarla birlikte büyümeyi istedim. İyi ki de 22 yaşında anne olmuşum.

15

İlk 19 yaşında, ikinci kez 30 yaşında anne oldum. Hiç pişman değilim ilki için ama 30 yaş idealmiş. Anneliği asıl ikincide yaşadım. Nasıl da cahilmişim.

16

21-25-36 yaşlarımda oldu yavrularım. İlk kuzumda çok cesur ve atiktim. Korkusuzdum. İkinci yavrum güme gitti. Aman abisi kıskanmasın, üzülmesin diyerek abisinin peşinde pervane olduk. Şimdilerde 22 aylık olan kuzucanımda ise her şey var. Maddi manevi. Ama gel gelelim gücüm yok. Şimdi olan farkındalığım ve bilgilerimle üç çocuğumu üçüz olarak isterdim. Ne ayrı olurdu ne gayrı.

17

20 yaşında anne oldum, tek çocuk istedim. Öyle oldu, şimdi bir torunum var. 47 yaşındayım ama daha geç anne olmak isterdim. Kızımla büyümek değil ona anne olmak, bunun tadını çıkarmak isterdim. Ama anneliğimi de anneanne olmayı da çok seviyorum.

18

31 yaşında anne oldum. 23 yaşında falan olmayı isterdim. Hem hayatın yönünü değiştirmek için zamanım olmuş olurdu daha iyisini oğluma verebilmek adına hem de sinirler daha yıpranmadan, kendimle çok savaşmadan daha fazla sabırla ve belki daha fazla heyecanla büyütürdüm oğlumu.

19

27’de evlendim, 33’te anne oldum. Evlenince hemen çocuk sahibi olabileceğimi zannettim. Üç sorunlu hamilelikten, yani evlendikten 6 sene sonra iyi ki var dediğim bir oğlum oldu. Erken menopoza girdiğim için başka çocuk şansım olmadı. Olsaydı mutlaka yapardım. Şu anda daha erken evlenmediğim için pişmanım. Arada çok yaş farkı olmamalı bence.

20

32 yaşında anne oldum. Açıkçası hayatımı kendi istediğim yönde götürüyordum, işim, kendi harcamalarım, özel gezilerim falan. İstediğim adamla evlendim ve isteyerek anne oldum. İlk yıl çok zor geçti, ikinci yıl daha bir anlaştık kızımla. Ebeveynlik bence maddi manevi hazırlık demek, planlama demek. Kişisel gelişimde tatmin demek.

Kısacası erken anne olmak istemezdim. Biraz kafadaki “Ne olacak? Ne yapacağım?” soruları azalmalı çocuk gelmeden. Kendi adıma zamanlamam iyiydi. Ama annem en yakın arkadaşım. Kısaca erken anne olmak anneye değil çocuğa faydalı bir yaklaşım bence. Annemle karşılıklı kahve içip sohbet ediyoruz ama sohbet konuları dönüp dolaşıp, erken evlilik ve yıprattıkları üzerine oluyor.

Bence en iyi yaşlar 29-37 arası.

21

Kadının ruhsal, zihinsel, fizyolojik durumuna, kişiliğine ve daha pek çok şeye göre değişen bir durum. Mesela çocuk ruhlu, hareketli, spor yapan, sağlıklı bir 38'li, daha orta yaşta bile hissetmez kendini ve anne olmaya ancak hazır hissedebilir.

Ya da ağırbaşlı, olgun bir hatun, daha 20'lerin başında anne olmaya hazır hissedebilir. Ben 35'te ilk doğumumu yaptım. 37 yaşındayım ve ikinci için henüz hazır hissetmiyorum. Çocuk ruhlu ve hareketli biriyim. Evlatla koşturuyoruz bütün gün.

Ha bana kalsa 30-35 arası evlilikti, çocuktu halletmek lazım. Ama daha önce değil.

22

22 yaşında anne oldum. Tam yaşında anne olduğumu düşünüyorum ama çok da yıprandım. O anların tadını çıkartmak için çevrenin de desteği çok önemli. Destek yerine köstek olurlarsa o anın tadı çıkmadığı gibi sinir hastası olabiliyorsun.

23

30 yaşında anne oldum. Keşke daha erken anne olsaydım. Çocuklarımla daha çok oyun oynardım. Yaş ilerledikçe oyun isteği azalıyor. 20’li yaşlarda daha çocuksu oluyoruz. En önemlisi yaşıtlarım çocukları üniversite ve lise öğrencisiyken ben birinci sınıf annesiyim. Her yaşa rağmen annelik olağanüstü bir şey.

24

36 yaşında anne oldum, 35'imde olmak istiyordum, 1 yıl gecikmeli oldu, çok da iyi oldu. Hep tek çocuk istiyordum, o yüzden 36'da anne olduğum için çok mutluyum.

Bence anne olmanın yaşı fiziksel/tıbbi bir engel olmadığı sürece sadece kişinin ve çiftlerin psikolojik olarak kendilerini hazır hissetmesine bağlı. Biz evlendikten 9 sene sonra hazır olduğumuzu hissettik.

İkimiz de çok isabetli bir karar verdiğimizi biliyoruz. Bizim için doğrusu buydu.

25

19 yaşında anne oldum. 29 yaşındayım. Şimdi anne olmak isterdim. Hamileliğimi anlayarak, sindirerek yaşamak, çocuğuma daha sabırlı olmak… Belki kendi çocukluğumu, gençliğimi daha dolu yaşamak…

26

30 yaşında anne oldum, kendimce biraz “olgun” anne olmak istiyordum ama sonuçta bebeğimi kucağıma aldığımda 20 yaşında bir annenin tecrübesizliğini yaşadım. O yüzden bence insan kendini hazır hissettiği yaşta anne olmalı.

27

21 yaşında ilk oğlumu, 3 yıl sonra ikinci oğlumu, 1,5 yıl sonra da üçüncü oğlumu kucağıma aldım. Pişman değilim. Evet zorlukları yok değil ama onlarla yeni bir dünyaya sahip oldum. 29 yaşında üç çocuğa sahibim. Çok şükür. Tabii biraz kısıtlanıyorsun dışarıya karşı ama ben kendimi hiç soyutlamadım, eve kapatmadım. Her şeyi de üç çocukla yapıp tadını çıkarmaya çalıştım.

28

Ben ilk çocuğumu doğurduğumda 17 yaşındaydım ve 11 yaşında da kardeşim vardı. Maalesef ilk başlarda hep “ablam” diye sesleniyordum bebeğim ağladığında avutmaya çalışırken. Göbeğimin çatlaksız deformesiz halini hiç hatırlamıyorum.

Benimle yaşıt kızları gördüğümde içim sızlardı, sonra biz birlikte büyümeye başladık. Büyüdük büyüdük… Şimdi ise o anne, ben onun kızı gibi olduk. Zekası, anaçlığı her şeyiyle benim için bir leydi. “Keşke”lerim olmadı hiçbir zaman, hep “iyi ki”lerim oldu. Annelik duygusu Allah’ın bir lütfu.

İçten yürekten gelen bir şey. Ben bu duyguyu derinden yaşadım. Çünkü bir gün farkına vardım ki bozulan, çizilen şeylerin tamiri oluyor ama evlat yüreğini kazanmak öyle zor ki. Kaybedince ya da kırınca tamiri yok maalesef.

“Annelik hangi yaşta olmalıdır, ideali nedir?” diye sormuşsunuz ya, hayatınızı doğru kişiyle birleştirebilirseniz eğer 24 25 olmalı bence.

29

19 yaşında anne oldum. 25 yaşındayken 3 çocuğum vardı ve finali 40’ımda dördüncü çocuğumla yaptım. Yani genç yaşta da anneliği tattım, geç yaşta da. Hepsi ayrı güzel bence. Anneliğin yaşı yokkkkkkkk…

30

21 yaşında anne oldum. Aslında çok erken. 26 yaşımda olmak isterdim sanırım.

31

30 yaşında ilk, 42 yaşında ikinci kez anne oldum. 26-27 ideal yaş bence çünkü insanın enerjisi düşüyor, uykusuzluğa tahammül zorlaşıyor.

32

21 yaşında oğluma anne oldum, 30 yaşında da kızıma. Ama oğlumda küçüktüm. Sanki kızımda daha iyi anneydim ya deneyimliydim ya da yaşımın getirdiği olgunluktu. Oğlum sınıfın en beyefendisi ve çok merhametli. Kızım kendine güvenen, hakkını savunan biraz da lider bir çocuk. Bilemedim şimdi hangisi doğru?

33

22 yaşımda evlendim, her şey yolunda ve şahaneydi. Çocuk yapmama hakkımı kullandım ilk 18 yıl. 39'un sonlarına doğru “İleride pişman olmayalım, hadi deneyelim.” dedik. Çünkü ancak istek gelmişti. İlk denemede geldi pamuk kızım.

Çok rahat bir hamilelik ve doğum sürecinden sonra, şimdi 5 yaşına yaklaşan kızımla anneliğin tadını çıkarıyorum. Hiçbir zaman kalıplara sıkışmak istemedim, yüreğimin sesini dinledim hep. Yaş konusu (sağlık el veriyorsa) problem değil bence. İstek, sabır ve enerji önemli.

Ne diyordum “Bazı şeyler kırk yılda bir olur, tadını çıkarmak lazım.”

34

İlk kızımı 32 yaşımdayken dünyaya getirdim, ikinciyi 36. Mümkün olsaydı ikisini de 30 yaşıma kadar dünyaya getirmiş olmak isterdim.

35

23 yaşında isteyerek anne oldum. Şimdiki aklım olsaydı son şansıma kadar beklerdim. Yani 35’ten sonra. 40-42 bence günümüz kadını için en ideal yaşlar.

36

27 yaşında anne oldum. Oğlumla aramızdaki yaş farkı daha az olsun diye 18-22’de falan olsaydı süper olurdu. Bence ideal yaş 25.

37

31 yaşında evlendim. 33’te anne oldum. Evet 25 civarı olaydı iyiydi.

İşte görüldüğü üzere anne olmanın ideal bir yaşı yok. Herkesin hayatı yaşama şekli farklı. Ne zaman hazır hissediyorsak, o zaman olsun istiyoruz.

Şimdi de size soralım. Siz ne zaman anne oldunuz? Hiç daha geç ya da daha erken olsaydım dediğiniz zamanlar oluyor mu?

Şebnem Seçkiner

Источник: https://www.anneysen.com/hamilelik/makale/dogum-bu-yasta-dogum-yapilir-mi-hangi-yasta_10783

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.