Anne Olmak İsteyen 35 Yaşını Geçirmesin!

İleri Yaşta Hamilelik Riskleri Nelerdir?

Anne Olmak İsteyen 35 Yaşını Geçirmesin!

Günümüzde hamilelik konusu hakkında en fazla merak edilen ayrıntılardan biri de kadınlar kaç yaşına kadar hamile kalabilir sorusudur. Özellikle 35 yaşından sonra hamilelik ve risklerinin neler olabileceği önemli bir ayrıntıdır. Bu konuda uzmanlardan da derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere ve merak edenlere hemen bilgiler sunalım.

Uzmanlar ileri yaşlarda olan hamileliğin normal doğuma göre 2 kat daha fazla risk taşıdığının altını çizmektedirler.

35 yaş ve üzeri gebelikler, tıpta “ileri yaş gebelik” olarak adlandırılır. Anne adayının yaşının ilerlemesiyle birlikte, hamile kalma olasılığı azalır ve annede bazı kronik hastalıkların görülme riski artar.

İleri yaşlarda görülen gebelikler hem anne hem de bebek açısından bir takım riskler taşır.

İleri yaşlarda hamile kalan birçok kadın bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmesine rağmen, bir takım hastalıkların görülme riski genç annelere kıyasla daha yüksektir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte, bütün insanlarda birtakım hastalıkların görülme sıklığı artar. İleri yaştaki gebeliklerde en yaygın görülen hastalıklar ise; yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve şeker hastalığıdır. İlerleyen yaşla birlikte, anne adayında şeker hastalığının (diyabet) görülme oranı artar.

Şeker hastalığı bulunan anne adaylarında preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) görülme olasılığı daha fazladır. Ayrıca, diyabetik anne adaylarında plasenta problemleri, düşük ve erken doğuma daha fazla rastlanır. İlerleyen yaşlarda sık görülen diğer sağlık problemi ise yüksek tansiyondur.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) ilerleyen yaşlarda, erken yaştaki annelere oranla yaklaşık 3 kat daha fazla görülür. Gebelik döneminde görülen yüksek tansiyon ya da hipertansiyon hem annenin hem de bebeğin hayatını tehye atabilir. Anne adayında yüksek tansiyon görülmesi, preeklampsi ve ani bebek ölümlerine neden olabilir.

Bunun yanında anne adayının yaşının ilerlemesine bağlı olarak görülen nörolojik hastalıklar, kalp damar hastalıkları, karaciğer, böbrek hastalıkları ve kanser riskinin artması da hamileliğin seyrini olumsuz etkileyebilir.

35 Yaş ve Üstü Hamilelik Anne ve Bebek Açısından Riskli Midir?

İleri yaşlarda hamilelikte görülebilen olumsuz durumlar şunlardır;

 • Bebekte down sendromu görülebilme oranı yüksektir: 40 yaşından sonra hamilelikte görülen en belirgin olumsuz durumlardan biri anne karnındaki bebekte down sendromu adını alan bir hastalığın meydana gelmesidir. Bebeği ilgilendiren kromozon anormallilikleri bu durumla birlikte ortaya çıkabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre; 20’li yaşlardaki kadınlarda düşük riski yüzde 10-15 iken; bu risk 45 yaş ve üzerinde yüzde 50’ye kadar yükselebilir. Düşük doğumların en önemli nedenlerinden biri de kromozal anomalilerdir.
 • Erken doğum riski yüksektir: Olgun yaştaki annelerde, fetüste görülen gelişme geriliği gibi çeşitli nedenlerden dolayı erken doğuma rastlanma sıklığı da artar.35 yaşından sonrasında hamilelikte görülen risklerden biri de erken doğum riskidir. Normal doğuma oranla ileri yaşlarda hamilelikte erken doğum riski daha yüksektir.
 • Düşük yapma riski yüksektir: 35-37 yaşından sonra hamilelikte oluşabilen risklerden biri de erken düşük yapma ihtimalinin normal doğuma oranla daha yüksek olmasıdır. Bu önemli detay gebe kalma yaşının doktor tarafından tayin edilmesi gerektiğinin en büyük göstergesidir.
 • Miyomların oluşma riski yüksektir: 35 yaşından sonra hamilelikte görülen risklerden biri de miyomların yani rahim içi iyi huylu tümörlerin ortaya çıkabilme riskidir. Genellikle etkilerini kısa sürede kendiliğinden kaybedebilen miyomlar nadiren de olsa 30 yaş üzeri anne adaylarının huzursuzluk duymasına neden olabilmektedir. (Bknz: Gebelikte Miyom Dejenerasyonu Bilmeniz Gerekenler)
 • Hemoroid ve idrar tutamama durumu oluşabilir: İleri yaşlarda görülen hamilelikte görülen risklerden biri de hemoroid ve idrar tutamama durumudur. Özellikle de idrar tutamama sorunu 35 yaş üzeri anne adaylarında sıkça görülebilen bir durumdur.
 • Doğumun normalden uzun sürmesi söz konusu olabilir: 30 yaş sonrası hamilelikte görülebilen risklerden biri de doğum eyleminin normal doğum eylemine göre biraz daha uzun sürebilmesidir.
 • Sezaryen: İlerleyen yaşlarda hamile kalan bayanlarda doğum sırasında komplikasyon görülme riski artar. Hem anne hem de bebek sağlığı açısından sezaryen doğuma 2 yada 3 kat daha fazla gereksinim duyulur.
 • Çoğul gebelik: Genç yaştaki annelere oranla, ileri yaşlardaki anne adaylarında çoğul gebelik daha fazla görülür.
 • Dış gebelik: İlerleyen yaşlarda tüpteki hareketlilik azalır, aynı zamanda geçirilen her pelvik enfeksiyon da tüplerde bir miktar hasara neden olur. Bu nedenlerden dolayı, ileri yaşlardaki anne adaylarında dış gebelik daha fazla görülür.
 • Gelişme geriliği: İleri yaşlardaki anne adaylarında şeker ve tansiyon hastalıkları daha sık görüldüğü için bebekte görülen gelişim bozukluklarına daha sık rastlanır.

İleri yaşta gebelik planlıyorsanız;

 • 35 yaşından sonra gebelik planlanıyorsa; öncelikle fazla kilolar verilmelidir. Fazla kiloların hem bebek hem de anne üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden aşırı kilolu anne adaylarına, vücut kitle indeksine göre normal değer aralığına geldikten sonra hamile kalmaları önerilir.
 • Anne adayında şeker hastalığı ya da yüksek tansiyon gibi sağlık problemleri varsa hamile kalmadan önce bu sağlık problemlerinin kontrol altına alındığından emin olunması gerekmektedir. Aksi halde, hem bebek hem de anne açısından tehli sonuçlar oluşabilir.
 • Hamilelikte ise prenatal testlerin yapılması ve bebeğin sağlık durumunun kontrol edilmesi hayati önem taşır.

Kaç yaşından sonra hamile kalmamalıyım

Kadınlar kaç yaşına kadar hamile kalabilir sorusunu ise tamamen fizyolojik durumlar ile ilişkili olduğundan net bir şekilde cevap verilemeyebilir.

Ülkemizde ve dünyada ileri yaşlarda hamilelik yaşayan kadın sayısı bir hayli fazladır ancak bu gebeliklerde yukarıda saydığımız risklerden bir veya birkaçı görülmektedir. Uzmanlar 40 yaşından sonra hamile kalma oranının çok düşük olduğunu bildirmektedir.

45 yaşından sonra bu oran binde birin altındadır. Şuana kadar en yaşlı hamilelik 66 yaşında gerçekleşmiştir.

Okuyucularımızdan gelen sorular arasında 45 – 46 -47 -50  yaşında hamile kalınırmı sorularına malesef net yanıt vermek mümkün değildir. Her yaşta hamilelik görülebilir ancak bu oran yaş ilerledikçe bir hayli düşmektedir.

Gebeliğe müsait olup olmadığınızı yada fizyolojik durumunuzun hamileliğe elverişli olup olmadığı ancak bir hekim tarafından cevaplanabilir. Şu yaşta hamile kalınır mı tarzı sorulara net cevap almak imkan dahilinde değildir.

Gelen bir diğer soru olan menopozdan sonra hamile kalınır mı sorusuna uzmanların yanıtı normal süreçte mümkün olmayacağıdır. Ancak gelişen teknoloji ile yumurta dondurma gibi teknolojik işlemlerin yapılabileceği de uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ancak sıklıkla uygulanan bir yöntem değildir.

İleri yaşlarda planlanan gebelik beraberinde bir takım riskleri getirse de, 35 yaş ve üzeri birçok annenin bebeği hiçbir sağlık problemi olmadan dünyaya gelmiştir.

Ayrıca, olgun anne adaylarının geç yaştaki annelere göre daha tecrübeli ve daha bilinçli olmaları, dolayısıyla 20’li yaşlardaki annelere kıyasla bebeğe daha iyi bakmaları söz konusudur.

35 yaş sonrasında anne olmak isteyenlerin ilk olarak doktorlarına başvurmalı ve oluşabilecek olumsuzluklar hakkında doktorlarından detaylı olarak bilgi almalıdırlar. Aşağıda yer alan yorum bölümünden diğer okuyucularımızla kendi görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Hamilelik Belirtileri editörleri tarafından derlenmiş Bebeğim Hareket Etmiyor Ne Yapmalıyım? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.hamilelikbelirtileri.co/ileri-yasta-hamilelik/

35 Yaş Sonrası Hamilelik

Anne Olmak İsteyen 35 Yaşını Geçirmesin!

Gebeliğin erken yaşlarda olması hem anne adayı için hem de bebek için son derece sağlıklıdır.

İlerleyen yaşlarda çocuk sahibi olmak annenin yaşamı açısından risk taşıdığı gibi bebeğin gelişimi için de son derece önemlidir. Kadınların doğurganlığı menopoz dönemine kadar devam etmektedir.

Fakat ileriki yaşlarda hamile kalmak erken yaşlara oranla daha zor olabilmektedir. Bu süreç kadınlarda bazı sorunların yaşanmasına neden olabilir.

35 yaş sonrası hamileliklere genel olarak ileriki yaş gebeliği denilmektedir. 40 yaşında ve sonrasında gebe kalma oranı yarı yarıya düşmektedir. 40 yaşında gebeliğin gerçekleşebilmesi için annenin genel sağlığı ön planda tutulmaktadır.

İlerleyen yaşa rağmen doğum riskini göze alan anne adaylarının genellikle bebeklerinde down sendromu söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde de farklı hastalıklar meydana gelebilir.

Annenin gebelik esnasında çıkan hastalıkları bebeğin sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir.

35 Yaş Sonrası Gebeliklerde Çıkan Hastalıklar 

Bazı kalıcı hastalıklar gebelikten önce de kişide var olabilir. Bu durumda annenin genel sağlığı ön planda tutularak gebeliğinin olup olmaması kararı alınabilmektedir. Sağlıklı bir gebelik geçirmek için erken yaşlarda evlenerek gebelik yaşanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca ileriki yaşlarda olan gebeliklerde hem anne hem de bebek sağlığı tehdit altında olmaktadır.

Diyabet ve yüksek tansiyon gebelik esnasında sıkça karşılaşılan hastalıklardan biridir. Özellikle geç gebeliklerde bu durum daha sık karşılaşılan durumlardandır. Anne ve bebeğin sağlığı ön planda tutularak buna göre tedavi yöntemi belirlenebilmektedir.

Gebeliğin 20 yaş sonrasında olması anne adayının genel sağlığının da korunmasına yardımcı olur. Ayrıca anne adayının erken yaşlardaki gebeliği ileriki yaşlarda karşılaşabileceği sorunları da ortadan kaldıracaktır. Annenin genel sağlık durumu gebeliğe engel olan faktörleri barındırmıyor ise 35 yaş ve üstünde de gebe kalabilir. Fakat her ihtimale karşı doktor gözetimi altında olmalıdır.

35 Yaş ve Üzeri Gebeliklerde Karşılaşılan Sorunlar 

Bir kadın için en ideal doğum aralığı 20 ila 30 yaş aralığıdır. Bu çağlarda kadınların yumurtalıkları daha verimli olduğundan çabuk gebe kalma durumu mevcuttur. Fakat özellikle 35 yaş üstü gebeliklerin meydana gelmesi çeşitli risk faktörlerini de gündeme getirmektedir. Bazı durumlarda gebeliğin sonlandırılması bile mevcut olabilir.

Gebeliğin 35 yaş üstünde gerçekleşmesi ile annede çoklu doğum meydana gelebilir. İkiz ya da üçüz  bebek sahibi olmak mümkündür. Bunun yanı sıra düşük riskinin de arttığı görülmektedir. Dış gebelik her yaş grubunda karşılaşılan durumlardan biri olmasına rağmen 35 yaş üstü gebeliklerde daha sık karşılaşılan bir durumdur.

Bebekte gelişme geriliğinin olması ve erken doğum oranlarının artması yine 35 yaş üstü gebeliklerde gerçekleşmektedir. Bu durumun yaşanması anne ve bebeğin psikolojisinde bozulmaya neden olabilir. Ayrıca down sendromu ya da gelişim geriliği bu dönemde çok sık karşılaşılan durumlardan biri olmasının sebebi kromozom sayısının fazla olmasıdır.

İleriki yaşlarda gebeliğin düşünülmesi özellikle şeker hastalığı ve tansiyon hastalığının olmamasına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra şeker ve tansiyonun genel sağlık durumunda kontrol altında olması gerekir. 35 yaş üstü gebelikler her kadında aynı etkiyi yaratmayabilir. Fakat genel sağlık durumunu olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Doğum sonrasında bebeğin dünyaya sağlıklı gelmesi ve gelişimin normal bir şekilde olması sağlık sorunlarının ortadan kalktığını göstermez. Bebeğin büyüme çağında anneye ihtiyacı olacağından bu dönemde bebek gelişirken ekstra enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Bebeklerin gelişimi diğer bebekler ile aynı olmasına rağmen yaşları ilerledikçe farklı sağlık sorunları meydana gelebilir. Geç olan gebeliklerde her zaman anne ve bebeğin sağlık durumu kontrol altında olmalıdır.

35 yaş üstü gebeliklerde çoklu doğumun fazla olması anneyi bu aşamada da bitkin düşürebilmektedir. Ayrıca geç gebeliklerde annenin doğum esnasında hayatını kaybetme oranı oldukça yüksektir.

Geç gebelikler yerine erken yaşta gebeliklerin gerçekleşmesi her zaman daha doğru bir tercih olacaktır.

Sağlıklı ve bilinçli bir anne olmak bebeğin gelişiminin de yakından takip edilmesine yardımcı olacaktır.

Geç gebeliklerdeki risk faktörlerini göz ardı etmeksizin özellikle kadınların erken yaş gebeliklerine özen göstermesi gerekmektedir. Daha sağlıklı dönemlerde gebe kalmak anne ve bebek sağlığı için önemlidir. Böylece kalıcı sağlık sorunlarının da yaşanmasının önüne geçilerek normal doğumlarda artış olur.

Источник: https://www.annegunlugu.net/35-yas-sonrasi-hamilelik.html

35 yaşından sonra hamilelik riskli mi?

Anne Olmak İsteyen 35 Yaşını Geçirmesin!

Hamilelik kararını erteleyenlerden misiniz? Yıllar kuş gibi uçuyor. Hastalıklar kapıda bekliyor. En iyisi geç kalmadan çocuk da yapın kariyer de.

Yaş ilerledikçe doğurganlık azalıyor, bunu biliyoruz. Ama ne zaman azalmaya başladığı hepimizin kafasını kurcalıyor. Özellikle kariyer yapayım derken anne olmayı sürekli erteleyenler için konu kritik önemde.

Doğurganlığın hızla düşüşe geçtiği yaşlar 30’lar. Özellikle de 35 sonrası. Şimdi gelin nedenlerine bakalım:

•    Yumurtlama dönemindeki sağlıklı yumurta sayısının azalması

•    Hormonlardaki değişimlerin yumurtlama sorunlarına yol açması

•    35’ten sonra yumurta sayısının azalması

•    Eşinizde sperm sayısının azalması

•    Cinsel ilişki sıklığının azalması

•    Başka jinekolojik sorunlar (yaygın kısırlık nedenlerinden endometriyozis buna örnek.)

35’ten sonra hamile kalmak güvenli mi?

Gelişmiş teknolojilerle 35 yaşından sonra hamile kalsanız bile sağlıklı hamilelik dönemi geçirmeniz zor. Uygulamalar geçmişe göre çok daha güvenli olabilir ama hala riskler söz konusu.

Bebek sahibi olmayı planlıyorsanız yaşayabileceğiniz zorlukları önceden öğrenmelisiniz. Doktorunuzla görüşerek  önlemler almalısınız.

Doktorunuzla hamile kalma şansınızı arttıracak seçenekleri de konuşabilirsiniz.

35’ten sonra doğurmak bebekte özür riskini arttırır mı?

Annenin yaşıyla doğumsal kusurlar doğru orantılı. Yaş ilerledikçe hücrelerde bölünme güçlükleri baş gösteriyor. Yumurta düzgün şekilde bölünemiyor. Bu da kromozom sayılarında eşitsizliğe yol açıyor. Sonuç olarak bebekte doğumsal kusurlar ortaya çıkıyor.

Yıllardır 35 yaş ve üzeri kromozom sorunları açısından en riskli grup kabul ediliyor. Çarpıcı örneği şu: 20’li yaşlardaki annelerden doğan 1400 bebekten 1’i Down sendromluyken 35 yaş üzeri annelerde bu oran 100’de 1.

35 yaşından sonraki hamilelikte düşük riski fazla mı?

Normalde düşük riski yaklaşık %15 civarındayken 35 yaş üstü annede bu risk % 25. Bu oran azımsanacak gibi değil. Sorun belli: kromozom problemleri.

35 yaşından sonraki hamileliklerde başka hangi riskler var?

Kronik sağlık sorunları: Yüksek kan basıncı ya da diyabet 30’lu ve 40’lı yaşlarda anne olan kadınlarda sık görülüyor. Hamile kalmayı planlıyorsanız öncesinde doktora görünerek sağlık testinden geçmelisiniz. Olası riskler için önlem almalısınız. Bu sayede hamileliğiniz hem sizin için hem de bebeğiniz için çok daha kolay geçebilir.

Yüksek kan basıncı ve diyabet sorununuz olmasa da, 30’lu yaşlarınızdaysanız ve hamileyseniz risk grubundasınız. Hamilelik bu sorunları tetikleyebilir.

Düşük: 35 yaş civarındaki hamile kadınlarda yaygın sorunlardan. Ayrıca annenin yaşı büyüdükçe doğacak bebeğin kilosunda da azalma oluyor. Bebek beklenenden zayıf doğuyor.

Sezaryen: Özellikle ilk bebeğinizse, 35 yaşından sonra büyük ihtimalle sezaryen doğum yapılıyor.

35 yaşından sonra hamileliklerde sağlık bir bebek için dikkat etmeniz gerekenler

35 yaşından sonra bebek doğurmanın pek çok riski var. Ama sizin yine de anne olmak istemenizden daha doğal bir şey yok. Bu riskleri en aza indirmek elinizde. Bebeğinizin sağlıklı doğması için birkaç bilindik önerimiz olacak:

Hamilelik sırasında folik asit takviyesi alın: Aslında bu tüm hamileler için gerekli. Günlük besinlerinizin yanında folik asit takviyesi sağlıklı bir bebek doğurmak için kritik önemde. İlla folik asit kapsülü yutmanıza gerek yok. Doğal yollardan folik asit almak çok daha sağlıklı. Önerimiz yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller.

Kafein miktarını azaltın: Günde 200 miligramdan fazla kafein hamileler için zararlı. Kafein deyince akla ilk gelen kahve. Kuşkusuz hamilelikte kahveyi azaltmak, hatta kesmek gerektiğini ilk kez duymuyorsunuz. Ama kafein sadece kahvede yok. Gazlı içecekler ve çikolata da kafein yönünden epey zengin.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirin: Hamilelik sırasında yedikleriniz ikiniz için de önemli. Doktorunuzdan öneriler alabilirsiniz. Yeterince vitamin ve mineral almaya, bol süt içmeye dikkat edebilirsiniz.

Düzenli egzersiz yapın: Hamilelikte spor olur mu demeyin. Çok faydalı. Tabii ki ağır ve yıpratıcı sporlardan bahsetmiyoruz. Hamilelikte egzersizler daha hafif ve rahatlatıcı olmalı. Pilates olur. Yoga olur.

Alkol almayın: Hamilelik sırasında doktorunuzdan habersiz ilaç almanız bile çok sakıncalı. Bir de alkolün etkilerini düşünün.

Sigara içmeyin: Her zaman zararlı, şimdi daha zararlı. Bebeğinizin sağlığı için ara verin.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/35-yasindan-sonra-hamilelik-riskli-mi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.