Anne Sütü Alan Bebeğin Kakası İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

8 Maddede Bebek Kakası Hakkında Bilmen Gereken Her Şey | Anneysen.com

Anne Sütü Alan Bebeğin Kakası İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Anne baba olanların ilk öğrendiği şeylerden biri bebeğin dışkı özellikleri ve dışkı sayısının genel sağlığı ile ilgili bir şeyler anlattığıdır. Bu yüzden özellikle ilk zamanlarında bebeğin bezi dikkatle incelenir, kaka rengine, kakada kan ya da mukus olup olmadığında bakılır.

Bebeğin kaka yapmaması başlı başına bir üzüntü sebebiyken çok kaka yapması da endişe verici olabilir. Bebeğin kakasının yeşil olması ne anlama gelir, bir günde kaç kez kaka yapması normaldir, kakasını yapamayan bebeğe ne yapılır? Hepsinin cevabını bu yazımızda bulabilirsin!

 • Bebeğin ilk kakası yeşile çalan siyah renktedir. Bu siyaha yakın renkteki kaka yani yenidoğan bebek kakası, aslında bebek anne rahminde kaldığı süre boyunca bağırsaklarını dolduran, katranımsı, mekonyumdur. Bebek ilk 24 saat boyunca bu mekonyumu bağırsaklarından atar.
 • İlk 24 saat sonrasında yani tüm mekonyum atıldıktan sonra bu sefer de bağırsaklar geçici dışkı atmaya başlar. Geçici dışkı, koyu yeşile çalan sarı renkte bir dışkıdır. Sulu ve partiküllüdür. Özellikle de anne sütü alan bebeklerde görülür.
 • Bebeğinin bu dönemdeki kakası bazen sümüklü bir sıvı kıvamında bazen de kanlı olabilir. Kakada görülen kan, muhtemelen bebeğinin doğum sırasında yuttuğu kandır ama yine de doktora göstermeni öneririz.
 • Geçici dışkı 3-4 gün sonra sona erer. Bundan sonra bebeğinin dışkısı yediklerine bağlı olarak değişmeye başlar.

Mutlaka öğren: Yenidoğan Bebeklerde İshal: Neden Olur? Nasıl Anlaşılır? Ne Yapmalı?

2. Bebek kakası renkleri neden farklılık gösterir?

 • Bebeğin sadece anne sütü alıyorsa; dışkı rengi altın sarısı ya da hardal rengidir. Dışkı bazen sulu ve gevşek bazen de partiküllü olabilir.
 • Bebeğin formül mama ile de besleniyorsa; dışkı rengi açık sarıdan sarımsı kahverengine, açık kahverengine ve kahverengimsi yeşile farklılık gösterebilir.
 • Bebeğin demirle güçlendirilmiş bir formül mama ile besleniyorsa ya da demir ilacı kullanıyorsa; dışkı rengi yeşil, yeşilimsi, koyu kahverengi veya siyah olabilir.

Bebeğinin kakasının yeşil renkte olmasının birden fazla nedeninden bahsedebiliriz.

Yenidoğanlarda;

Eğer yenidoğan bebek kakası yeşil ise bu, normaldir. Yukarıda da anlattığımız gibi bebeğin önce mekanyumu sonra da geçici dışkıyı bağırsaklarından atacaktır. Bu dönem yaklaşık 4-5 gün sürer.

Sadece anne sütü alan bebeklerde;

 • Annenin beslenmesinde koyu yeşil sebzelerin fazla olduğunu gösterir,
 • Bebek ya da anne demir ilacı kullanıyordur,
 • Bebek bazı farklı ilaçlar kullanıyordur,
 • Emziren anne antibiyotik kullanıyordur.

Bu dönemde bebeğinin beslenmesiyle ilgili ayrıntılı bilgi için, 0-6 aylık bebek beslenmesi yazımıza bakabilirsin.

Ek gıdaya geçmiş olan bebeklerde;

 • Bebeğinin beslenmesinde koyu yeşil sebzeler vardır.

Bu dönemle ilgili bilgi için, 6 ve 7 aylık bebek beslenmesi yazılarımızdan yararlanabilirsin.

Tüm bunların dışında bazı sindirim sorunları ve hastalıklar da bebeklerde yeşil kakanın nedenlerindendir. Yani,

Bu sana lazım olacak: 8 Soruda Bebeklerde Diş Çıkarma Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Yeşil kaka bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa diğer belirtiler önem kazanır. Örneğin;

 • Bebeğin emerken ön sütü fazla alıyor ama sonradan gelen ve doymasını sağlayan yağlı sütü alamıyor olabilir. Ön sütte aşırı laktoz vardır ve ön sütten fazlaca almak laktozun sindirilememesine neden olabilir. Bu durum gaz sancısına da sebep olur.
 • Emzirdiğin dönemde inek sütü içmen, inek sütü proteinlerine karşı düşük toleranslı bir bebeğinin olması durumunda sindirim sorunlarına neden olabilir.

Bebeğinde yeşil kaka ile birlikte cilt kızarıklıkları, döküntüler, egzama ya da aşırı gaz sancısı fark ediyorsan, mutlaka bir doktordan yardım almalısın.

Ek gıdaya geçiş, her şeyiyle apayrı bir dönem. Bu yazımız sana çok faydalı olacak: Başlangıçta Her Şey Püreydi: Ek Gıdaya Geçiş Rehberi

4. Bebeklerin kakasında mukus neden olur?

 • Bebeğin anne sütünü fazla aldıysa,
 • Bebeğin diş çıkarırken fazla salya üretip, bu salyayı yuttuysa gıda alerjisi olabilir. Bu nedenle mukuslu kaka yapabilir.

Mukuslu bebe kakası 2 günden fazla sürüyorsa doktoruna danışmanda fayda var.

Peki, “Bebeğimin az ya da çok emdiğine nasıl karar vereceğim?” diyorsan: Yenidoğan Bebeği Emzirme: 7 Soru 7 Cevap!

5. Bebeklerin kakasında kan neden olur?

Doğumdan sonraki birkaç gün içinde bebek kakasında kan görülmesi yukarıda da belirttiğimiz gibi normaldir. Bebeklerde kakada kan görülen diğer her durumda ise araştırılmasını öneririz.

 • Eğer bebeğinin kakasında kan varsa, mukus yoksa bu genelde gıda alerjilerinin göstergesidir.
 • Eğer bebeğinin kakasında hem kan hem de mukus varsa, bu durum genelde viral, mikrobik ya da bakteriyel kaynaklıdır.
 • Bebeğin kabızlık problemi yaşıyorsa, bu anüsünde çatlaklar oluşmasına, bu çatlakların kanaması da kakada kan görülmesine neden olabilir.
 • Bebeğinin kakasında kan varsa ve aynı zamanda ishalse çok acil olarak bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir.
 • Kaka pis kokulu ve bebek kakasında mukus varsa, buna ek olarak bebeğinde ateş ve kilo kaybı da gözlemliyorsan bebeğin ishal olmuş olabilir.

Hemen yardımcı olalım: Çocuklarda ve Bebeklerde İshal Neden Olur, Nasıl Geçer?

6. Bebek kakasında beyaz parçalar neden olur?

Bebek kakasında beyaz pütürcükler kolik habercisi olabilir. Fakat bunun kararını doktorun vermeli. Fakat genel olarak bebeklerde beyaz kaka, safra kesesi ve karaciğer sorunlarından kaynaklanır. Bebek kakaları içinde beyaz renkli olanı, zaman geçirmeden doktora gidilmesi gerekenlerin başında geliyor, dikkat.

Uzm. Dr. Elif Erdem Özcan'ın yorumlarıyla konuyu toparlayalım:

7. Bebekler kaç günde bir kaka yapar?

 • Bebeklerde kaka sıklığı farklılık gösterir. Hatta her bebeğin günlük dışkı sayısı bile her gün farklı olabilir. Bebeğin 5 günde 1 kaka yapması da, 1 günde 5 kaka yapması da normaldir.
 • Bebeğinin dışkı miktarı yediklerinin miktarı ile doğru orantılıdır. İyi besleniyorsa bebeğin fazla kaka yapması mümkündür. Örneğin 1 aylık bebek kaka yapma sıklığı günde 5 kez veya daha fazla olabilir. Önemli olan kaka sıklığından ziyade bebeğinin genel durumudur. Bebeğin mutluysa, iyi uyuyabiliyorsa, kilo alıyorsa, rahatsa günde kaç kez kaka yaptığı çok da önemli değildir.
 • Bazı bebekler ilk 1 yıl boyunca günde pek çok kere dışkılayabilir. Bu miktar bebek büyüdükçe azalabilir.

8. Bebeklerde kaka yapamama sorunu nedir?

Kabızlık anneler tarafından çok farklı şekillerde tarif edilir. Anneler genelde bebeğin kaka yapma sıklığı azaldığında kabızlıktan endişelenirler.

 • Bebekler sadece anne sütü ile beslendikleri dönemde daha az kabız olurlar. Çünkü her bebeğin annesinin sütü bebeğin bağırsakları ve sindirimine en uygun süttür. Anne sütü ile beslenen bebek belki de haftada bir kaka yapıyordur. Ancak bu kaka son derece yumuşaktır ve yaparken bebeğini zorlamıyordur. Bu durumda kabızlıktan bahsedemeyiz.
 • Formül mama ile beslenen bebeklerde ise kabızlığa daha çok rastlanır. Bebeğin 3-4 gün boyunca kaka yapmayabilir ya da daha sık kaka yapar ama kakası büyük ve sert olabilir. Bebeğin kaka yaparken çok zorlanıyor olabilir hatta ıkınmadan dolayı anüsünde çatlaklar dahi oluşabilir. Bebeklerin katı kaka yapması durumunda kabızlık söz konusudur.
 • Peki, kabız bebek kakası nasıl olur? Keçi pisliği gibi yuvarlak, küçük küçük, tane tane kaka kabızlık göstergesidir. Bebeğinin yeterince beslenememesinden de kaynaklanıyor olabilir.

İçi Kurudu Yavruların: Çocuklarda ve Bebeklerde Kabızlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Источник: //www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-sagligi-ve-hastaliklari-8-maddede-bebek-kakasi-hakkinda-bilmen-gereken-her-sey_10130

Bebeğim kolik mi?

Anne Sütü Alan Bebeğin Kakası İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bebeğiniz akşamüstüne doğru başlayan ve gece yatma zamanına kadar süren ağlama krizlerine tutuluyor mu? Bebeğiniz en az 3 haftadır haftada 3 yada daha çok günde 3 saat yada daha fazla sürelerle ağlıyorsa, muhtemelen koliktir. Yeni anne babaların kâbusu haline gelen inatçı ağlamanın sebebi kolik’tir.

Anne ve babalar için kâbusa dönüşebilen kolikli bebek ve gaz sancısı sorunu, genellikle sağlıklı bebeklerde, 2-3 hafta ile dört ay arasında, haftada üç günden fazla ve günde üç saat kadar süren ağlama nöbetleri ile kendini gösteriyor. Bebeklerde görülme sıklığı her 4 bebekten birindedir. Yani oldukça yaygın.

Bazı teoriler insan yavrusunun 12 ay anne karnında kalması gerekirken, insanın geçirdiği evrim dolayısıyla 9 ayda dünyaya gelen bebeklerin sindirim sisteminin oluşması için gereken süre boyunca gaz sorunu yaşadığını iddia ediyor.

Kısıtlı denekler üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar da gaz problemin düşük doğum ağırlıklı bebeklerde daha sık görüldüğü ve daha geç başladığını söylüyor.

Bebeğimizin kolik olma ihtimalinden şüphelenerek doktorumuzu ziyaret ettiğimizde, ikinci bebeğimiz Vera  sayesinde sadece kolik değil, laktoz intoleransıyla tanışmış olduk. Tam Vera’nın laktoz intoleransı olduğuna ikna olmuştuk.

4 aylık diğer bebekler gibi Vera’nın standart ölçüde kilo alması gerekirken, aksine -250 gram kayıp ile doktorumuzda soluğu alınca, önce dana ürünleri içeren gıdaları diyetimizden çıkardık.

Bu süreçte Vera’nın dana ürünleri dahil daha birçok gıdaya alerjisi tespit edildi. 

Doğrusu koliğe, gaz sancısına, alerjiye dair hiçbir fikrimiz yoktu, sadece garibimize giden detayları doktorumuzla paylaşınca bir anormallik olduğunu anladık. Şöyle tanımlayabiliriz, Vera anne göğsüyle kavga ediyor sinirleniyor, düzgün emmiyor ve memeyi bırakıyordu.

Kakası su gibiydi, çok sesli kaka yapıyordu ve kaka yapmakta zorlanıyordu. Kaka sesi çok gürültülüydü ve uzun uğraşlar ve morarana kadar ağlamalarla kakasını yapıyordu. Uykusu olduğu halde uzun süreler sakinleştirilemiyor saatlerce ağlıyordu. Vera’yı sakinleştirmeye çalışırken kendimi çok çaresiz hissediyordum.

Emzirirken, beslerken bebeğimin sıklıkla karnından bağırsaklarından lıkır lıkır sesler gelmekteydi. Biz basit bir gaz sorunu zannederken, suratındaki kırmızı sivilcemsi döküntülerin bile bu sütü sindirememekten kaynaklanan karın ağrısı ve gaz sancısı olduğunu öğrendik.

Ben bu çocuk neden bu kadar çok ağlıyor neden bu kadar huzursuz diyerek dertlenirken, eşim amma da abarttın bebektir ağlar canım diyerek beni telkin etmeye çalıştı ama benim aklıma yatmıyordu ve doktorum ile paylaştım. Sizde bebeğinizde gözlediğiniz belirtileri mutlaka doktorunuzla paylaşın.

Çünkü Vera mızmızlanmıyormuş, ağlamaları normal değilmiş, bebeğimiz alerjiler yüzünden ciddi ağrılar ile acı çekiyormuş. Bizim şüphelerimiz kızımıza çabucak teşhis konmasını sağladı. Doktorumuzun ilk tavsiyesi, bebeğin bir göğüsteki sütü tamamen tüketmesi gerekliliğiydi.

Göğüsteki ilk sütün daha çok laktoz içererek hızlı tokluk hissi verirken sindirilemediği için bebeği rahatsız ettiğini ama sütün devamının yağlı ve sindirim için daha kolaylaştırıcı olduğunu öğrendik. Doktorumuz her iki göğüsden az az emzirmek yerine bebeğin bir göğüsü tamamen boşaltmasının sıkıntılarını bir miktar azaltacağını aktardı.

Doktorumuzun kolikli bebek bakımı ile ilgili aktardığı diğer konular; bebeği dik emzirmek (asla yatırarak emzirmemelisiniz), süt ve süt ürünlerini tüketmemek. Ambalajlı hiç bir market ürünü kullanmamak… Gıda alerjisi ile yıllardır süren ve bitmeyen uğraşılarımızı başka bir yazıda anlatıyorum.

 Laktoz intoleransı Laktoz intoleransı Laktoz intoleransı Laktoz intoleransı Laktoz intolerans

Annenin yediği ve içtiği besinler bebekte gaz problemine neden oluyor

Annenin yaşam stili ve beslenmesi, anne sütünün içeriğini belirleyerek gaz problemi üzerinde etkili oluyor. Asitli, baharatlı anneye de gaz yapan sindirimi zor gıdalar bebeğe de gaz sorunu yaşatacaktır.

Annenin diyetindeki çeşitli besinler de (süt,yumurta,ceviz,fıstık,çavdar,buğday) benzer alerjik reaksiyon veya intoleransa sebep olabiliyor.

 Gaz sancısı problemi olan bebeklerin yüzde 10-25’inde nedenin besinlere bağlı alerjiler olduğu biliniyor.

Bitki çayları faydalı değil!

Kolik gaz probleminde, bitki çayları ve bitkisel kökenli gaz giderici şurupların yeterli olmadığı ve yan etkileri nedeniyle bebeklerde kullanımı önerilmiyor.

Genellikte artan şiddette ağlama veya ağlama süresinin uzaması, buna eşlik eden kusma, kanlı kaka yapma, beslenme isteksizliği, karın şişliği, ciltte yaygın egzama, kilo alımında duraklama&gerileme, ateş, bilinç değişikliği gibi bulgular varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

İdrar yolları enfeksiyonu, ani gelişen orta kulak iltihabı ve inek sütü alerjisi dikkatle ele alınarak tedavi edilmelidir.

Emziren anneler beslenmesine dikkat etmeli

Doğumdan sonraki ilk yarım-bir saatlik süre içinde anne sütü  yeterlidir. Bebeğe başka hiçbir ek besin, su dâhil, verilmemelidir. Yeni doğan bebeğin beslenmesi için annenin salgıladığı sütün besin içeriği, annenin yedikleri ile vücudundaki depolardan sağlanır.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde gaz probleminin daha az görüldüğü de düşünülürse, sağlıklı bir anne sütü içeriği için annenin beslenme alışkanlığı oldukça önemli. Emziren annenin salgıladığı sütteki enerjinin önemli bir kısmı yediklerinden sağlanıyor.

Sağlıklı bir annenin günde ortalama 700-800 ml süt salgıladığı esas alındığında emzirme döneminde günlük enerji ihtiyacına 750 kalori ek yapılmalıdır. Bu miktarın 500 kalorisi annenin yediklerinden, 250 kalorisi ise gebelikte kazanılan depolardan karşılanıyor.

Emzirirken su metabolizmasında artış olduğundan süt miktarının değişmemesi için annenin sıvı alımını artırması da önemli. İnsan vücudunda besin tüketimi ile vücutta oluşan zararlı maddeleri atmak, vücut ısı dengesini sağlamak için günde yaklaşık 2.5 litre sıvı kaybı olur. Emziren annenin günlük olarak alması gereken toplam sıvı miktarı en az üç litre olmalıdır.

Bu miktar evimizdeki ölçülerle söylersek 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet, meyve suları şeklinde olmalıdır. Çay, kahve gibi içecekler ise süt verimini azaltır. Dengeli ve yeterli beslenen kadınlarda, gebelikte biriken deri altı yağ dokusu, süt yapımında kullanılıyor. Dolayısıyla emzirme süreci içinde zayıflama diyeti yapılmamalıdır.

Bebeklerde gaz sancısını artıran yanlışlar

 • Bebeği aşırı beslemek ya da az beslemek
 • Bebek anne sütü alıyorsa, annenin diyetiyle aldığı ve yememesi gereken yiyecekleri tüketmesi
 • Bebeğin ağlamasına aşırı tepki gösterme, giderek artan gerginlik
 • Bebeğin ağlamalarının bir süre sonra kendiliğinden geçeceğini unutarak kulaktan dolma bilgilerle çok sayıda ilaç kullanma eğilimi
 • Bebeğin mizacına uygun olmayan şekilde bebeği aşırı aktif turmak, aşırı ağlamaya neden olmak,
 • Nadiren de olsa sancının sebebinin başka bir problem olma olasılığını göz ardı etme

Hareketli bebeklerin daha az gaz sancısı çektiği, daha rahat gaz çıkardığından yola çıkarak, bebeğinizin bacakları ile  bisiklet sürme hareketi yaptırmanızı öneririm. Bebeğinize yapacağınız hafif masajlarda bebeğinizi rahatlatacaktır. Masaj için sayfa görseline gözatın.

Bebeğiniz için bir bebek dönencesi alarak, bebeğinizin dönence altında kıpır kıpır eğlenirken, bol bol bacak hareketleri yapmasını, hem iyi  vakit geçirmesini hem de daha rahat gaz çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Bebek dönencesi yazımda dönencenin gaz sancısına neden iyi geldiğini detayları ile anlatıyorum, tıklayınız

Kolikli bebekleri sakinleştirmekte zorlanacaksınız, ama sabredin belli bir süre sonra sona erecek

Bebeğinizin morarana kadar ağladığı anlarda aspiratör, saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi sesi bebeğinizi bir süreliğine sakinleştirebilir.

Yukarıda bahsettiğim detaylar ile birlikte bebeğinizi emzirirken bir göğüsteki sütü tamamen tüketmesini sağlamalısınız.

Göğüsteki ilk sütünün daha çok laktoz içerip bebeği rahatsız ettiğini ama devamındaki sütün yağlı bölümünün sindirim için kolaylaştırıcı olduğunu, dolayısıyla iki göğüsden az az emzirmek yerine bebeğin bir göğüsü tamamen boşaltmasının gaz sancıları ile yaşadığı sıkıntılarını bir miktar azaltacağını bilmelisiniz. Bebeği dik emzirmeli (asla yatırarak emzirmemelisiniz) ve anne sütü dışında başka bir gıda vermemelisiniz.

Göğüs ucunuzda çatlaklar ve yaralar varsa hayvansal içerikli/lanolin esaslı kremler kullanmayın. Hayvansal içerikli merhemler kolik sancılarını artıracaktır. Tamamen bitkisel çözümleri deneyin. Göğüs ucu yaralarının tedavisi için önerilerimize göz atmak için tıklayın

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur.

Kolik Nedir? Kolik ile Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?
Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.

kolik bebek,bebeğim ağlıyor.

bebekler neden huysuzlanır? Bebeğim neden ağlıyor? Bebek çok ağlarsa ne olur? bebekler çok ağlarsa ne olur kolikli bebek kolikli bebekler

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

Источник: //www.annesininmelegi.com/2016/08/12/listecianne/bebegim-kolik-mi/anne-olmak-bebek-cocuklu-hayata-dair-hersey-saglik-gelisim-beslenme-bakim-egitim/saglik-anne-bebek-bakim-sadece-anneler-icin.html

Fotoğraflarla Bebek Kakası Türleri ve Anlamları

Anne Sütü Alan Bebeğin Kakası İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımda yine müthiş bir amme hizmeti gerçekleştireceğim 

Источник: //bebekveben.com/fotograflarla-bebek-kakasi-turleri-ve-anlamlari/

Anne Sütü Alamayan Bebeklerde Beslenme

Anne Sütü Alan Bebeğin Kakası İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Anne sütü yeni doğan bebeklerin normal gelişmesini sağlayacak besin ögesi ihtiyaçlarını karşılayan, ilk 6 ay bebek için yeterli olan en uygun ve en doğal besindir. Mucizevi bir besin olan anne sütü bazı durumlarda bebeğe verilemeyebilir.

Anneden yada bebekten kaynaklanan bir hastalık yada sorun nedeniyle bebek bu mükemmel besinden istifade edemeyebilir.

Bu durum her ne kadar bebeğin gelişimini olumsuz etkileyecek olsa da alınacak bazı önlemler ve beslenme programına eklenecek bazı besinler ile olumsuz etkiler minumuma indirilebilir.

Bebeğim emmiyor, emmek istemiyor veya sütüm gelmiyor diye üzülen anneler en yakın zamanda bir doktor ve  beslenme uzmanına başvurmalı ardından ailenin ekonomik koşullarına ve bebeğin gelişim durumuna göre aylık bebeğe göre beslenme programı uygulanmalıdır.

Anne sütü alamayan bebek

Emzirmenin bebeğe bir çok yararı bulunmaktadır. (Bknz: Emzirmenin Faydaları Nelerdir) Bebeğin doğumundan itibaren elzem besini olan anne sütü bazı durumlarda çocuğa verilemeyebilir. Bebeğin anne sütü alamamasının sebebini iki farklı başlık altında toplayabiliriz.  Bunlardan birincisi anneden  ikincisi ise bebekten kaynaklanan sebeplerdir.

Anne sütü alınmaması durumunda bebeğe biberonla beslenme başlanabileceği gibi dönor diğer adıyla süt anne seçeneği de düşünülebilir.

Tabi bu seçeneklerin olumlu yada olumsuz yanları doktorunuzla beraber değerlendirmeli ve en doğru kararı vermelisiniz.

Eğer ki annenin sütünde herhangi bir sorun yoksa ve sorun sadece emzirme ile alakalı ise izlenmesi gereken ilk yol anne sütünün bir pompa yardımıyla sağılması ve biberon ile bebeğe verilmesidir.

Şimdi bebe anne sütü verilememesinin nedenlerine kısaca bir bakalım:

Anneden kaynaklı sebepler

Bazı durumlarda bebeğin anne sütü almamasının nedeni annenin kendisinden kaynaklanabilir Bunlar;

 • Ölüm,
 • Meme abseleri,
 • Memede herpes
 • Annenin kullandığı bir ilaç,
 • Annenin uyuşturucu madde kullanımı,
 • Anneye uygulanan cerrahi bir operasyon
 • AIDS / HIV
 • Emzirirken gebe kalma (?)
 • Memedeki anotomik bozukluklar,
 • Sütün tadı,
 • Annenin çalışıyor olması
 • Süt sağımı konusunda bilinçsiz olması

gibi bir çok neden çocuğunu emzirememesine neden olabilir. Ayrıca hiçbir sorun olmamasına rağmen bebeğiniz emmiyorsa doğru emzirme pozisyonunu sağlayamıyor olabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için Doğru Emzirme Teknikleri / Poziyonları ve Yanlış Uygulamalar başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebekten kaynaklı sebepler

Bazen sorunlar bebek kaynaklı da olabilmektedir. Özellikle bebekte görülen;

 • Yarık damak,
 • Galaktozemi
 • Doğuştan metabolizma hastalıkları,
 • Pamukçuk,
 • Fenilketonüri
 • Burun tıkanıklığı,
 • Akçaağaç şurubu idrar hastalığı
 • Emzirme saati değişikliği,
 • Enfeksiyon,  gibi durumlarla bebekler anne sütü alamayabilir.

Anne sütü almayan (emmeyen) 0-4 aylık bebek beslenmesi

Anne sütü alamayan yeni doğan bebeğin beslenmesinde ilk 0-4 ay verilebilecek besinler; formula mamalar ve belirli oranlarda inek sütüdür. Günümüz teknolojisi ile formula bebek mamalarının bileşimi anne sütüne yaklaştırılmıştır.

Ancak bebeğin beslenmesinde halkın en çok tercih ettiği, her hangi bir işlem görmemiş olan inek sütü birçok yönden bebek beslenmesi için sakıncalıdır.

Pastörize sütlerin çiğ sokak sütleri yerine daha güvenli bir alternatif olabileceği düşünülmektedir.

Beebeklerde inek sütü zararları

Bebeğin inek sütü almasında ki sakıncalardan birincisi, inek sütü anne sütüne oranla 3 kat daha fazla protein içermektedir. Bu da bebeğin böbrek solüt yükünü artırır. Yeni doğan döneminde böbrek konsantrasyonu düşük olduğu için, inek sütü gibi solüt yükü yüksek besinler vücutta aşırı su kaybına neden olur.

Bu nedenle ilk ay 1 birim inek sütü 1 birim su şeklinde bire bir oranında sulandırılmalıdır. İkinci ayda 2 birim inek sütüne 1 birim su katılmalıdır. Bu da sütün birim başına düşen besin değerinin azalmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle kalori açığını kapatmak için Ulusal Pediatrik Beslenme Komitesi’nin süt modifikasyonu önerisi(1-4 ay)’ne göre; 500 ml inek sütü, 200 ml su, 10 g sıvıyağ, 30 g şeker katılarak zenginleştirilmelidir.

İkinci bir sakıncası ise başta C vitamini ve demir olmak üzere, vitamin ve mineral değerinin düşük olmasıdır. Bu nedenlerle bu şekilde beslenen bebeklerde demir eksikliği görülmektedir. Ayrıca inek sütünde bulunan beta-laktoglobulin alerjik özelliktedir ve anne sütünde bulunmaz. Bebekte alerji, deride döküntüler ve solunum sisteminde bozukluklara neden olabilir.

Sakıncaları olmasına rağmen günümüzde gelişmekte olan ülkelerde ekonomik yetersizliklerden dolayı halen inek sütü kullanılmaktadır. Sulandırma ve zenginleştirme işlemleri yapıldığı sürece ekonomik seviye sağlanana kadar inek sütü kullanılabilir.

Bazı kaynaklarda anne sütü alamayan bebeklerde keçi sütü kullanımı önerilse de bu durum hala sağlık otorilerince kabul görmemiştir. Ancak bazı ülkelerde bebeklerde keçi sütünün kullanımı yaygındır.

Ancak kullanım öncesi doktorunuza danışmanız büyük önem arz etmektedir.

Bebek Formula mamaları

Anne sütü alamayan bebekler için en uygun beslenme şekli uygun formula mama kullanımıdır. Doktorlar ve beslenme uzmanları mecburi durumlarda sıklıkla formula mamaları önermektedir.

Çünkü, formula mamalar günümüz teknolojisi ile gerekli takviyelerin yapılmasıyla anne sütünün bebeğe sağlayacağı besin örüntüsüne en yakın hale gelmiştir. Bu mamalar genelikle 30-60 ml kaynatılmış ılıtılmış suya 1 ölçek şeklinde hazırlanır.

Bebeklerin günlük ihtiyaçlarına göre verilecek miktar 120-200 ml/kg/gün arasında değişebilir.

Uygun formula mama nasıl olmalı?

 • Yenidoğan fizyolojisine uygun, bileşim ve nicelik bakımından anne sütüne benzer olmalı.
 • Sindirim güçlüğü olmaması ve tat vermek için nişasta ve sakkaroz içermemelidir.
 • Mamada ‘büyüme faktörleri’ ve koyulaştırıcı maddeler olmamalıdır.

 • Anne sütünde olduğu gibi karbonhidrat kaynağı olarak LAKTOZ içermelidir.
 • Whey proteinleri/ kazein oranı anne sütündeki gibi (60/40) olmalı.
 • Enerjisi bebek için uygun olmalı, ne aşırı yüksek ne de ihtiyacının altında olmamalı.

 • Yağ olarak uzun zincirli yağ asitleri (bitkisel yağ), az miktarda da doymuş yağ asitleri kullanılmalı, esansiyel yağ asitlerinden linoleik asit içermelidir.
 • Sodyum, potasyum, protein ve klor miktarı dengeli olmalı, böbrek solüt yükü düşük olmalıdır.

  (anne sütünün solüt yükü 81 mOsm/l)

Ek gıdalara başlama

4-6. aydan itibaren sindirim ve boşaltım sistemleri tam olarak gelişemese bile büyük oranda faaliyet gösterebilmektedir. Bu nedenle katı gıdalara geçiş yapılabilir, ayrıca tek başına inek sütü veya formula mama bebek için yeterli olmadığından anne sütü alamayan bebeklerde kesinlikle ek gıdaya başlanmalıdır.

Her bebeğin ayrı bir birey olduğu, gelişimlerinin farklı hızda olduğu, aktivitelerinin ve besin ihtiyaçlarının farklı olduğu, ailenin ekonomik durumu da göz önüne alınarak bir beslenme uzmanı tarafından ailenin de iş birliğinde bir düzenleme yapılmalıdır.

4-6. Ayda Ek Besinler

Katı gıdalar refleks olarak dışarı atıldığından besinler yarı katı ve sıvı şeklinde verilmelidir.

Bu dönemde verilecek besinler;

 • Formula mama ( veya inek sütü)
 • Yoğurt: İmmun sistem için gerekli bifidobakteri salınımını uyarıcı, laktik asit içeriği ile hastalık yapıcı mikroorganizma oluşumunu önleyici, zengin kalsiyum, demir, folik asit içermektedir. İyi bir protein kaynağıdır. Yumuşak kıvamda olması ile katı besinlere alışma ve çene hareketlerinin gelişimine yardım eder.
 • Taze sıkılmış meyve suyu, sebze suyu: C vitamini kaynağı olarak günde bir defadan fazla verilmemelidir.
 • Pekmez: Demir ve kalsiyum ihtiyacını karşılamak için verilmelidir.
 • Yumurta sarısı (1/4 oranında- 6. Aydan itibaren verilmeli): İçeriğindeki protein miktarı fazla olduğu için tam yumurta verilmesi böbrek solüt yükünü artırır. DHA ve EPA içerdiği için retina ve beyin gelişimi sağlar. Demir ve D vitamini ihtiyacını karşılar.

7.Ayda Ek Besinler

Kaşıktaki besinlerin dil hareketlerinin alınabildiği dönemdir. Bu dönemde verilebilecek besinler;

 • Devam maması- formula mama
 • Tam yumurta sarısı: Protein ihtiyacı arttığı için tam yumurta sarısı verilmeli.
 • Bisküvi, pirinç, pirinç unu, sütlü mamalar: Pankreatik amilaz seviyesi yeterli seviyeye ulaşmakta olduğu için verilebilir. B grubu vitaminlerinin sağlanması için verilmelidir.
 • Yoğurt
 • Meyve suyu
 • Bitkisel yağlar: Elzem yağ asitlerinin alınması, yağda eriyen vitaminlerin emilmesi için, antioksidant özellik gösteren; karatenoid, tokoferol, tokotrienollerin emilimi için gereklidir.
 • Et: Demir, eser elementler ve B grubu vitaminlerin alınmasını sağlar. Protein değeri yüksektir.
 • Pekmez
 • Sebze püre veya sebze çorba: Çözünür posa içeriği ile barsakta sıvı-elektrolit dengesini sağlar. C vitamini ve B grubu vitaminleri ihtiyacını sağlamak için verilmelidir.

8.Ayda Ek Besinler

Fincandan içme ve çiğneme hareketlerinin artığı bir dönemdir. Pütürlü besinler verilebilir. Bu dönemde verilebilecek besinler;

 • Tam yumurta: Yumurta beyazında bulunan Ig E ve ovomukoidin alerjen olması nedeniyle 8.aydan önce verilmemeli. İyi pişirilmiş şekilde verilmelidir.
 • İyi ezilmiş (blenderize) ev yemekleri (kıymalı ve sebzeli)
 • Tam yumurta veya pastörize peynir( tuz içeriğinden dolayı öncesinde verilmemeli)
 • Pekmez
 • Yoğurt veya süt
 • Tahıl, kurubaklagil ezmeleri: B grubu vitaminleri, çözünür posa içeriği dolayısıyla verilmelidir. Proteinin kullanılabilirliğini artırmak için kurubaklagil ve tahıllar bir arada karıştırılarak verilebilir.

12.Ay da (1 yaş) ek besinler

Aile sofrasına oturtularak istediği besini seçerek yiyebilecek seviyeye gelmiştir.

Ayrıca, 12.aya kadar besinlere tuz katılmamalıdır.

Ek gıda verilirken gıdaların kontamine olmamış, temiz olmasına, bebeğe verilmesinde kullanılan malzemeler ( biberon, kase, kaşık vb.) in iyi temizlenmesine dikkat edilmelidir. Bebeğe verilecek besinler doğal ve taze olmalıdır.

Hazırlanan besinler oda sıcaklığında 2 saatten fazla bekletilmemeli. Dondurulmuş, paketlenmiş ve konserve yiyecekler, hazır meyve suları ve kolalı içecekler, içine boya, tatlandırıcı veya aroma katılmış besinler bebeğe asla vermemeli.

Bebekler için sebze çorbası tarifi: (2 porsiyon)

Enerji:208 kkal/100 ml           protein:5,4 g/100 ml

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı mercimek, bulgur veya pirinç
 • 1 küçük boy havuç
 • 1 orta boy domates
 • 1 orta boy patates
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Sebzeler iyice yıkanıp, soyulduktan sonra, küçük küçük doğranır. 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı mercimek, bulgur veya pirinç ile karıştırılıp pişirilir. Tel süzgeç ya da blendrdan geçirilerek bebeğe verilebilir. Bulunduğu aya göre tavuk eti, dana eti gibi 1 yemek kaşığı kadar et katılabilir. 1 yaşına kadar tuz katılmamalıdır.

Bir anne olarak, anne sütünün bebeğiniz için önemini en iyi şekilde kavramalı, sizden yada bebeğinizden kaynaklanan bir engel yoksa bebeğinizi emzirmeyi asla ihmal etmemelisinz. Unutmayın anne sütü bebeğinizin temel gıdasıdır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Çocuklarda Beslenmenin Zeka Gelişimi Üzerine Etkisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: //www.beslenmerehberim.net/anne-sutu-alamayan-bebeklerde-beslenme/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kan Uyuşmazlığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Çocuğunuzun vücudunda şişlikler fark ediyorsanız dikkat!
Çocuğunuzun vücudunda şişlikler fark ediyorsanız dikkat!