Anne Sütü En Etkili Grip İlacı

Anne sütü en etkili grip ilacı

Anne Sütü En Etkili Grip İlacı

Bebek ve çocuklar, soğuk hava ile birlikte yoğun kar yağışının görüldüğü şu günlerde salgın hastalıklar açısında risk grubunun başında yer alıyor.

Soğuk algınlığında çok yüksek ateş, gripte ise ani ateş yükselmesi, genel durum bozukluğu, iştahsızlık, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük, gözlerde kızarıklık, kusma ve ishal belirtilerden başlıcaları.

İstinye Üniversite Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları/Neanotoloji Uzmanı Dr. Burçin İşcan,  6 aydan küçük çocuklarda grip aşısı yapılamadığı için, enfeksiyonu eve getirebilecek, anne-baba, kardeş gibi bireylerin aşılanmasını önerdiklerini kaydetti.

Ayrıca anne sütünün bağışıklık sistemini destekleyen en önemli gıda olduğunun altını çizen Dr.İşcan, tedavi süreci ile ilgili şu önerilerde bulundu;

6 aydan küçükse evdekiler aşılanmalı

Bebek ve küçük çocuklarda grip hastalığını önlemek için yapılması gereken ilk şey bulaşmayı önlemek. 6 aydan küçük çocuklarda grip aşısı yapılamadığı için, enfeksiyonu eve getirebilecek, anne-baba, kardeş gibi bireylerin aşılanmasını öneriyoruz.

Aile bireylerinden birisi hastalandığında ellerin bol su ve sabunla yıkanması hastalığın aile içinde yayılmasını engelleyecektir. Hasta kişinin maske takması, bebeği öpmemesi hastalığın bebeğe geçişini engellemek için dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Eğer önlemlere rağmen bebekte hastalık belirtileri başladıysa burundaki salgıların yumuşatılması ve temizlenmesi bebeği rahatlatacaktır.

Anne sütü bebeğin özgüvenini artırıyor

Anne sütü en etkili ilaç

Anne sütü ile beslenmesinin devam ettirilmesi bebeğin bağışıklık sistemini destekleyecektir.

Anne sütü içerdiği bağışıklık elemanlarından, Immünglobulinler, canlı hücreler ve birçok aktif moleküller sayesinde bağışıklık sistemini destekleyen “mucize” bir gıdadır.

Bu nedenle uzmanlar hastalık durumunda bebeğin anne sütü ile beslenmesinin mutlaka devam etmesi gerektiğini belirtiyor. Özellikle soğuk algınlığında anne sütü ile beslenmenin sürdürülmesi ve semptomatik tedavide tek başına yeterli oluyor.

Grip olan anne emzirmeye devam etmeli

Grip olan anne belli kurallar çerçevesinde emzirmeye devam etmeli. Eğer anne grip veya soğuk algınlığı gibi bir enfeksiyon geçiriyorsa, bebeğe bulaşmasını engellemek için el yıkama ve maske takma gibi koruyucu önlemler alarak bebeğini emzirmeyi sürdürebilir.

Toplumda “üşütme” olarak adlandırılan solunum yolu enfeksiyonları ailelerin bebeği veya küçük çocuğu sıcak tutmak için abartılı davranışlarda bulunmasına neden olabiliyor. Ancak, biz bebeği aşırı sıcak bir oda ısısında tutmayı veya çok kalın giydirmeyi önermiyoruz.

22-24 derece ideal bir oda ısısıdır. Aşırı sıcak bir odada nem miktarı azalacaktır ve kuruyan hava bebeğin solunum yolları kurutarak burun tıkanıklığına neden olacaktır.

Bu nedenle ideal bir oda sıcaklığı ile birlikte odanın nemlendirilmesi üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren bebeği rahatlatacaktır.

Çok kalin olmayan battaniye ile örtün

Annelere tavsiyemiz, kendi giydiğinden bir kat fazlasını bebeğine giydirmesi ve bebeğini uyuturken de çok kalın olmayan bir battaniyeyle üzerini örtmesidir. Özellikle ateşli çocuklarda kalın giydirme ve örtme, ateşin kontrolsüz bir biçimde yükselmesine sebep olabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Anne sütü nasıl arttırılır? Nelere dikkat etmeli, uzmanlar ne öneriyor?

Gereksiz yere kullanılan antibiyotikler faydalı mikropları da ortadan kaldırarak bir sonraki enfeksiyona davetiye çıkartmaktadır. Grip ve soğuk algınlığı ile mücadele eden ebeveynler için önerilerimiz ise şöyle;

 • Özellikle soğuk algınlığında tedavi tamamen semptomatik olup, bebek veya küçük çocuklarda tıkalı burun, serum fizyolojikle ve puar benzeri burun pompalarıyla açılmalıdır.
 • Soğuk algınlığı ilaçları süt çocuklarında doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Çünkü bu ilaçlar küçük çocuklarda ciddi yan etkilere neden olabilecek ilaçlardır.
 • Mevsimsel grip hastalığında doktor tarafından tanı doğrulandıktan sonra antiviral tedavisine başlanabilir.
 • Grip ve soğuk algınlığından korunmak için el hijyeni sağlanmalıdır. Salgın dönemlerinde kalabalık ve kapalı alanlar virüslerin yayılmasını hızlandırdığı için bu ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Mevsimsel gribe karşı aşı olunmalıdır. Risk gruplarının aşılanması özellikle kreş çocuklarında bağışıklığın sağlanması için önemlidir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/anne-suetue-en-etkili-grip-ilaci/

Emziren Anneler Hangi İlaçları Kullanabilir?

Anne Sütü En Etkili Grip İlacı

Haber güncelleme tarihi 04.08.2018 07:17

Hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de kullanılan ilaçlara çok dikkat etmeli ve mümkün olduğunca doktor izni olmadan ilaç kullanmamalısınız. Hem anne hem de bebek sağlığı için oldukça önemli olan emzirme, bebek için en değerli beslenme şeklidir.

Emzirme döneminde annenin beslenme şekli ve kullandığı ilaçlar bebeği doğrudan etkiler. Bu nedenle annenin vücuduna giren maddelerin birçoğu süte geçerek bebeğin de etkilenmesine neden olur. Annenin bilinçsiz ilaç kullanımı bebeğinin gelişimini ve sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği gibi aynı zamanda sütünün azalmasına da sebebiyet verebilir.

Bilinçsizce doktor onayı olmadan kullanılan ilaçlar annenin üzerinde çeşitli yan etkilere yol açabileceği gibi bebeğin gelişimini ve sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilir.

Kullanılan ilaçlar süt kanalları yoluyla anne sütüne geçerek bebeğinizin bu kimyasallarla tanışmasına neden olur. Emzirme döneminde kullanılan ilaçlar anne sütünün tadını değiştirebileceği gibi sütün azalmasında da etkili bir rol oynayabilir.

İlaçlar nedeniyle anne sütünün tadının değişmesi bebeğin emmeyi reddetmesine neden olan başlıca faktörlerdendir.

Emziren anneler unutmamalılardır ki, bebeklerinin bağışıklık sistemi ve dayanıklıkları kendileri gibi değildir.

Kullanılan ilaçlar bebek için zararsız olsa da bebeğin bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemiş olması ve kimyasallara karşı korumasız olması bebek üzerinde çeşitli yan etkilere neden olabilir.

Bu nedenle emziren anneler ilaç kullanmadan önce mutlaka prospektüsü detaylıca okumalı ve mümkün olduğunca doktora danışmalılardır.

Emzirme döneminde çeşitli sağlık sorunları veya mecburiyetlerden dolayı ilaç kullanmak zorunda olan anneler öncelikle olarak doktorlarından gerekli bilgiyi almalı ve doktorun verdiği reçeteye uygun olarak hareket etmelilerdir.

Anne bu süreçte emzirmeye ara verebilir veya ilaç kullanımı öncesinde sütünü sağarak bebeğinin anne sütünden mahrum kalmasını önleyebilir.

Emzirme döneminde ilaç kullanılması gerekiyorsa bu süreç içinde gerek anne gerekse bebek için düzenli olarak kan testi yapılarak ilacın etkileri gözlemlenebilir.

HANGİ İLAÇLAR ANNE SÜTÜNÜ AZALTIR?

Anne sütü bebeğin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebek için en değerli besin şüphesiz ki anne sütüdür. Ancak bazı durumlarda annenin ilaç kullanması gerekebilir ve bu durum sütün tadının değişmesine veya azalmasına neden olabilir. Unutmayınız ki tükettiğiniz gıdalar ve kullandığınız ilaçlar anne sütünü doğrudan etkilemektedir.

Kullanılan ilaçlar nedeniyle anne sütünün tadının değişmesi bebeğin emmeyi reddetmesine neden olabilir. Aynı zamanda anne sütünün tadının değişmesinin yanında süt miktarında azalma da gözlemlenebilir. Bu nedenle emzirme döneminde ilaç kullanılması gerekiyorsa öncesinde mutlaka doktora danışılmalıdır.

Emziren annelerin ilaç kullanmasını gerektirecek dönemlerde emzirdikten hemen sonra ilacı alabilir ve bir sonraki emzirmeye kadar ilacın etkisinin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Emzirme döneminde kullandığınız ilaç, vücutta uzun süre etki sağlıyorsa bu uygulamanın uygun olduğunu söyleyemeyiz. Gece uyku öncesinde bebeğinizi emzirdikten sonra ilacı almanızı öneririz.

Böylece bebeğiniz uyanana kadar ilacın etkilerinde azalma olacaktır.

Anne sütünün azalmasına neden olabilecek ilaçları kısaca sıralamak gerekirse;

 • Migren ilaçları 
 • İdrar söktürücüler
 • Uyku ilaçları 
 • Zayıflama ilaçları
 • Nikotin 
 • Yüksek dozda B6 vitamini
 • Doğum kontrol hapları 
 • Antihistaminikler
 • Bazı burun açıcı ilaçlar

EMZİRME DÖNEMİNDE AĞRI KESİCİ KULLANIMI

Emzirme döneminde en çok tereddüt yaşanan konulardan biri de ağrı kecisi ilaç kullanımıdır. Ancak öncelikle doktorunuza hangi ilaçları kullanmanız gerektiğini danışmanız oldukça önemlidir. Emzirme dönemde ilaç kullanımıyla ilgili bir diğer önemli konu ise ağrı kesicinin ne için kullanılacağıdır.

İlacın ne için kullanıldığından ziyade kullanım şekli konusunda öncelikle doktorunuza danışmanız ve gerekli bilgileri almanızı öneririz. Hamilelik döneminde olduğu gibi kullanılcak ağrı kesicinin parasetamol grubuna ait olması önerilmektedir. Parasetamol (asetaminofen) ve salisilatlar (aspirin) en çok kullanılan ve en güvenilir ilaç olarak kabul edilmektedir.

Düşük dozdaki aspirinler hamilelik ve emzirme dönemlerinde kısa süreli olarak önerilse de emzirme döneminde uzun süreli kullanılan aspirinler bebeğe ulaşıp beyin ve karaciğerinde çeşitli hasarlara yol açabilir.

EMZİRME DÖNEMİNDE GRİP İLACI KULLANIMI

Emziren annelere içerisinde pseudoephedrin içeren ilaçlardan kaçınmaları önerilmektedir. Özellikle 3 aylıktan küçük bebeği olan annelerin bu ilacı kullanmaları bebekte sinirlilik ve huzursuzluğa yol açmaktadır. Bu nedenle 3 aylıktan küçük bebeği olan annelerin öksürük ve burun tıkanıklığı için ayrı ayrı ilaç kullanmaları önerilmektedir.

Burun tıkanıklığı ve öksürüğe neden olan gribe karşı pastil, sprey ve gargarayı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak bu gargara ve spreylerin povidone iodine içermemesine özellikle dikkat etmelisiniz.

Öksürük şuruplarında ise pseudoephedrine içermemesine dikkat ediniz. Ancak her durumda öncelikle doktorunuz başvurunuz. Bir başka emziren anneye iyi gelen ilaç size de aynı etkiyi göstereceği anlamına gelmez.

Unutmayınız ki her ilaç herkeste aynı etkiyi vermez.

EMZİRME DÖNEMİNDE DOĞUM KONTROL HAPI KULLANIMI

Doğum kontrol ilaçları bebek üzerine olumsuz etkilere yol açabileceği gibi annenin sütünün kesilmesinede neden olabilir. Bu  nedenle emzirme döneminde doğum kontrol haplarının kullanılması önerilmemektedir.

Doğum kontrol hapı kullanımına alternatif olarak üç ayda bir uygulanan medroksiprogesterone iğnesi kullanılabilir. Hap yerine iğne kullanılması anne sütüne oldukça az miktarda etki edeceği gibi süt miktarında da azalmaya yol açmaz.

EMZİRME DÖNEMİNDE ANTİDEPRESAN KULLANIMI

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde ağrı kesici ilaçlardan sonra en çok kullanılan ilaçlardan biri de antidepresanlardır. Gerek hamilelik gerekse lohusalık döneminde yaşanan depresyon antidepresan kullanma oranını büyük oranda arttırmaktadır. Ancak bebeklerde sürekli uyku hali gibi yan etkilere neden olan antidepresanlar çok mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır.

Antidepresan ilaçların arasında en popüler olan prozac kullanımının bebeğe herhangi bir zararının olmadığı belirtilse de uzun süreli kullanım bebekte olumsuz etkilere yol açabilir. Antidepresan ilaçlar kısa süreli dahi kullanılsa bebek sürekli olarak gözetim altında tutulmalıdır. 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

 • İçlerinden en etkili yöntem doğum kontrol haplarıdır. Güvenilir olmayan yöntemler yüzünden bu yöntemler kullanılmıyor. Geri çekilme yöntemi yüzünden 4 kadından 1'i hamile kalıyor ve ardından kürtaja gidiliyor.
 • Karaciğer rahatsızlığı, damar pıhtılaşma riski, meme kanseri gibi hastalıkları olmayan her kadın doğum kontrol hapları kullanabilir.
 • 40 yaş ve altında olanlar çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar, adet düzensizliği olan kadınların tercih ettiği ilk seçenektir. Kadınların kullanıma engel bir durumları olmadığı sürece menopoz dönemine kadar kullanabilirler.
 • Sadece doğum kontrolü olarak kullanılmaz. Adet düzensizliği olan kadınların da kullandığı ilaçlardan biridir.
 • Adet düzensizliğinin sıkıntılarını ortadan kaldıran bir ilaçtır. Gelecek ayda, adet kanamanızın başlayacağı tarih hakkında bilgi sahibi olmak da rahatlamanızı sağlar.
 • Doğum kontrol hapı kullanmak, yumurtalık kistini tedavi etmektedir. Yumurtlama süreci baskılandığından dolayı, kadınlarda yumurtalık kistleri çok az görülmektedir.
 • Fonksiyonel kistlerin tadavi yöntemi olarak dönemsel uygulamalar yapılmaktadır. Doğum kontrol haplarının başka bir yararı da, rahim ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini azaltmasıdır.
 • Rahim, yumurtalık ve tüplerdeki iltihap durumuna karşı da doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Koruyucu etkisi mevcuttur.
 • Doğum kontrol hapları, adet dönemindeki ağrıları ve adet dönemi öncesindeki gerginliği, yüksek oranda azaltmaktadır.
 • Doğum kontrol haplarının, gebelik oluşma riskini azalttığı gibi, dış gebeliğin ortaya çıkmasını da belli oranlarda azalttığı bilinmektedir.
 • Rahim içi dokunun, rahim dışında bulunması olarak bilinen endometriozis hastalığının tedavi süresinde yarar sağlamaktadır. Uzun süren tedavi sonucunda gerileme görülmüştür.
 • Hap kullanan kadınlarda tüylenme ve sivilce daha az görülür. Ayrıca doğum kontrol hapları, genital enfeksiyon geliştirme riskini azaltmaktadır.
 • Hapların başka bir yararı da vücutta bulunan kemik yoğunluğunu daha yavaş azaltmasıdır ama bu etkisi, düşük dozlarda hap kullanan kadınlar için geçerli değildir.

Источник: https://www.neoldu.com/emziren-anneler-hangi-ilaclari-kullanabilir-9818h.htm

Grip ve Nezlede En Büyük İlaç Anne Sütü

Anne Sütü En Etkili Grip İlacı

Soğuk algınlığı ve grip, sonbahar-kış aylarında sıkça görülen ancak çok önemsenmeyen hastalıklardır.

En sık görüldüğü yaş grubunun bebek ve çocuklar olması, genellikle çocuğun bu tip hastalıklara sebep olan mikroplar ile ilk defa karşılaşmasından kaynaklanır.

Akciğerlerin veya kulakların etkilenme tehsi yüksek olduğundan bebeklerde ve çocuklarda görülen soğuk algınlığı ve grip mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Kış aylarında burun akıntısı ve öksürme şikayetleri başladığında akla gelen ilk hastalıklar, soğuk algınlığı veya grip oluyor.

Aynı yollardan kişiden kişiye geçebilen grip ve nezle, hasta kişinin öksürüp aksırması sonucu havaya yaydığı mikroplu su damlacıklarının dağılmasıyla, diğer insanlara solunum yoluyla geçiyor. Kısa süre içerisinde ise akciğerlere yerleşerek, ağır tablolara neden olabiliyor.

  Nezleden daha yaygın olarak görülen grip, 65 yaş üstü kişilerde, kalp hastalarında, bebeklerde ve çocuklarda ciddi sorunlara neden oluyor.

NEZLE BEBEKLERDE AKCİĞER VE KULAKLARI ETKİLİYOR

Nezle, bebekler ve çocuklar arasında en çok rastlanan hastalıklardan biridir. Genellikle burun akıntısı ile başlar ve grip ile de sık sık karıştırılır.

Nezle ve gribin klinik bulguları benzemektedir ancak sebep olan etkenler farklılık gösterir. Nezle üst solunum yolunun; burun, boğaz ve soluk borusunda meydana gelen viral bir enfeksiyondur.

Akciğerlerin veya kulakların etkilenme tehsi yüksek olduğundan bebeklerde ve çocuklarda görülen soğuk algınlığı daha ciddiye alınmalıdır.

BURUN TIKANIKLIĞI BESLENME SORUNLARI YARATIR

Nezle hafif sayılabilecek bir hastalık olmasına karşın, özellikle bebeklerde huzursuzluğa ve sıkıntılara yol açar. Bu durumun en büyük sebebi, bebeklerin burunlarını temizleyememeleri ve ağızdan nefes almakta zorlanmalarıdır.

Bebeklerde soğuk algınlığının ilk belirtileri, çoğunlukla burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı olarak görülerek, başlangıçta şeffaf olan daha sonra koyulaşıp sarı veya yeşil bir hal alan burun salgısıyla anlaşılır.

Diğer belirtileri ise; 37,8 ºC civarında hafif ateş, hapşırma, öksürme, iştahsızlık, huzursuzluk ve uykuya dalmada zorlanmadır.

Eğer bebek burun tıkanıklığı yüzünden beslenme sorunları yaşıyor ise, plastik bir burun aspiratörü ile burnu temizlenmelidir. Bu sayede bebek tekrar rahat nefes alarak, beslenmeye devam edecektir. Bu teknik bebeğin ilk 6 ayında fayda sağlar. Bebek büyüdükçe, bu yöntemin kullanılmasına engel olmaya çalışacaktır.

Eğer bebeğin burun salgısı oldukça yoğun ise, doktor tavsiyesi ile kullanılan tuzlu damlalarla bu yoğunluğun çözülmesi sağlanabilir. Sabun ve temiz suyla yıkanıp, durulanan bir damlalıkla beslenmeden 15-20 dakika önce her bir burun deliğine tuzlu damlalardan ikişer damla damlatılmalıdır.

Hiçbir şekilde içerisinde tıbbi ilaçlar bulunduran burun damlaları kullanılmamalıdır.

ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ VERMEKTEN KAÇINILMALI

Nezleye en iyi gelen şey bebeğin salgılarının sulandırılması ve var ise ateşinin düşürülmesidir. Bebeğini emziren anneler emzirme sıklığını artırabilir. Salgıların sulandırılması için ise en iyi ilaç sudur. Tüm viral hastalıklarda olduğu gibi nezlede de, ilk 48 saat süresince yüksek ateş görülebilir.

Bu durumda bebek ince giydirmeli ve ılık bir banyo yaptırılmalıdır.  Bebek çok huzursuz ve ateşi 38°C’ın üzerindeyse ateş düşürücü ilaç verilebilir. 2 aydan küçük bebeklerde ateş, önemli bir rahatsızlığın belirtisi olabileceğinden ateş düşürücü vermekten kaçınılmalı ve ve mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

Ateş düşürücüler, doktorun önerdiği doz ve sıklıkta kullanılmalıdır.

NEZLE OLAN ÇOCUKTA BESLENME VE SIVI DESTEĞİ ŞART

Çocuklarda nezle ise; burun tıkanıklığı ve akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, ateş ve huzursuzlukla birlikte görülebilir. Ateş çok yükselmez hatta nadiren görülür. Halsizlik, kırgınlık, baş ağrıları olabilir. Öksürük eşlik edebilir.

Serum fizyolojik içeren burun damlaları ve burun pompası ile burun temizliği yapılabilir.

Çocukların vücudun gereksinim duyduğu direnci tekrar kazanması için istirahat etmesi ve bu esnada ortam ısısının iyi ayarlanması, beslenme ve sıvı desteği oldukça önemlidir.

GRİPTE EN CİDDİ RİSK GRUBU BEBEK VE ÇOCUKLAR

Gribe, nezleden farklı olarak influenza virüsleri sebep olur. Özellikle sonbahar ve kış aylarında artan grip için, bebekler ve çocuklar en ciddi risk grubu içerisindedir. Ateş, baş ağrısı, eklem ve kas ağrıları, burun akıntısı, halsizlik, öksürük sıklıkla görülür. Nezleye nazaran daha yüksek ateş ve titreme gözlemlenebilir.

Grip de yine üst solunum yolunun viral bir enfeksiyonudur ve çok yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Tedavisinin ve ilaç kullanımının doktor gözetiminde olması önerilir.

Yatak istirahatı, parasetamol içeren ağrı kesicilerin kullanımı, yine gerekli ise burun temizliğinin yapılması, düzgün beslenme ve bol sıvı tüketimi tedavisinde önemlidir.

Bebeklerde grip vakasının belirtileri nezle ve diğer bulaşıcı enfeksiyonlarla benzerlik gösterebilir. Bebeklerde özellikle Ekim-Şubat ayları arasındaki grip mevsiminde bu belirtiler görüldüyse, grip düşüncesini doğurabilir.

Bebeğin ateşinin aniden 38 derece veya daha üzerine çıkması, yorgun-bitkin görünmesi, titremesi, burun akıntısı ve kuru öksürük gibi semptomlar görülüyorsa, grip riskini güçlendirir. Grip olan bebek kendini huzursuz hisseder ve hasta görünür.

Ayrıca karın ağrısı, ishal ve kusma gibi belirtiler de görülebilir.

ANNE SÜTÜ EMEN BEBEKLER ŞANSLI

Bebeğini emziren anneler şanslı gruptur çünkü anne sütü hastalıklara karşı antikor üretir. Bebekte burun akıntısı ve öksürük var ise öncelikle bol sıvı tüketmesi sağlanmalıdır. Emziren anneler bebeklerini daha sık emzirmeli, eğer bebek ek gıdalara başlamış ise, sulandırılmış elma suyu ve bitkisel çaylar verilmelidir.

Burun tıkanıklığı için beslenme ve uyku zamanından 15 dakika önce tuzlu burun damlalarının uygulanması bebeğin rahat nefes almasına yardımcı olacaktır. Nemli ortam öksürüğe de iyi geleceğinden, buhar makinesi ile bebeğin bulunduğu ortam nemlendirilmelidir.

Burun akıntısının dışarı çıkması için bebeğin başı hafifçe yükseltilmelidir.

İLAÇ KULLANIMI ÖNCESİ MUTLAKA DOKTORA BAŞVURULMALI

İlaç kullanımı gerektiği durumlarda, ilaç kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. 1 yaşından küçük bebeklerde damla kullanılması önerilmez.

Eğer bebekte hırıltılı nefes alımı, sık ve boğuk nefes, nefes alımında zorluk, renginde solma, sıvı almayı reddetme ve ateş görülüyorsa mutlaka beklenmeden doktora gidilmelidir.

Bebeği hastalıklardan korumak için ani hava değişimlerinin olmasına izin verilmemeli, uyurken terlememesi için ince giydirilmeli ve oda sıcaklığı sabit tutulmalıdır. Bebekler herkesten çok fazla korunmaya ihtiyaç duyarlar ve oldukça savunmasızdırlar. Bu sebeple ailelere büyük sorumluluklar düşmektedir.

KREŞ VEYA OKULA GİDEN ÇOCUKLARDA GRİP SIK GÖRÜLÜYOR

Grip ayrıca kreşe veya okula giden çocuklarda da sıkça görülmektedir. Yüksek ateş, halsizlik, baş-vücut ağrısı, üşüme, titreme, burun akıntısı, halsizlik, yorgunluk, öksürük, boğaz ağrısı, genizde yanma, kusma ve ishal en belirgin belirtileridir. Grip virüsü alındıktan sonra birkaç gün içinde ortaya çıkar ve ilk olarak üşüme belirtileri görülür. Devamında diğer belirtiler ortaya çıkar.

ÇOCUĞUN BULUNDUĞU ORTAMLARDA SİGARA İÇİLMEMELİ

Grip tedavisinde çocuğa bol sıvı tüketmesi sağlanmalı, yüksek ateş için ise ateş düşürücü verilmelidir. Vitamin ve mineral yönünden zengin sebze ve meyve verilmesi çocuğun iyileşmesine oldukça fayda sağlayacaktır. Ayrıca çocuk iyice dinlendirilmeli ve yorucu aktivitelerden mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır. Hasta olan çocuk, tedavi sonrası 3-4 gün içerisinde iyileşir.

Kış mevsiminde bebeklerin ve çocukların vücudu soğuk havaya uyum sağlamak için daha fazla enerji harcar ve güçsüz düşer. Vücut bu nedenle enfeksiyonlara yatkın hale gelir. Ayrıca yine bu mevsimde mikroorganizmaların havadaki yoğunlukları da artar. Bebeklerin ve çocukların hem kapalı hem de kalabalık ortamlarda sıklıkla bulunması da hastalıkların artmasına neden olur.

KALIN KIYAFETLER GİYDİRİLMEMELİ

Ailelerin çocuklarını giydirirken de belli durumları göz önünde bulundurmalarında fayda vardır. Örneğin çocuğu aşırı üşütmek veya aşırı terletmekten kaçınılmalıdır. Çocukların soğukta kalarak hassaslaşan vücutlarının enfeksiyon kapma riski artar.

Ancak sırf bu nedenle terlemelerine neden olacak kalın kıyafetlerden de kaçınılması gerekmektedir. Çocuklar yorgun ve uykusuz olduklarında vücut dirençleri de düşerek daha kolay hastalanabilirler.

Bu nedenle çocuklarda uyku düzeni özellikle kış aylarında daha da önem kazanmaktadır.

GRİP AŞISI HER YIL YAPILMALI

Nezle ve gripten çocukları korumak için en temel önlem çocuğa aşı yaptırmaktır. Grip virüsleri sürekli değişkenlik gösterdiklerinden, değişik türleri ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple grip hastalığına karşı bağışıklık gibi bir durum söz konusu değildir. Grip aşılarının grip enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkisi vardır. Her sene aşılama yapılması gerekir.

Kreş ve okul gibi kalabalık ortamlara giren çocukların yanı sıra astım, bronşit, kan hastalıkları ve romatizmal hastalıklar geçiren çocuklara da grip aşısı yaptırılması önemlidir. Ayrıca diğer aşılarının da eksik olmadığından emin olunmalıdır. Ailelerin temizlik kuralları konusunda da çocuklarını uyarması ve eğitmesi önemlidir.

Hijyen koşullarının iyi olmadığı yerlerde enfeksiyonların hızlı yayıldığı unutulmamalıdır.

H1N1 VİRÜSÜNDEN KORUNMAK İÇİN ANNE SÜTÜ       

Grip aşısı 6 aydan küçük bebeklere yapılmamaktadır. Aile bireylerinin ellerini bol su ve sabunla sıkça yıkaması hastalıktan korunmada oldukça etkilidir. Bebeğin beslenmesi esnasında veya onunla ilgilenmeden önce eller mutlaka sabunla yıkanmalıdır.

Aile bireylerinden biri hasta ise, bebeğin bulunduğu ortamda maske takılmalı ve kesinlikle bebek öpülmemelidir. Dış ortamdan gelen ebeveynin bebeğin yanına gitmeden önce kıyafetlerini değiştirmesi, eğer mümkünse ılık bir duş alması gerekir.

Birçok hastalığın gelişmesine engel olan mucizevi besin anne sütü, H1N1 virüsünden korunmada da oldukça etkindir. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ve gribin ağır seyretmesini engeller. Bu sebeple 6 aydan küçük bebekler mutlaka emzirilmelidir.

Anne sütü ile beslenen bebekler, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları ve ishaller başta olmak üzere pek çok hastalığı daha hafif ve daha az geçirirler.

Источник: http://centralhospital.com/Haberler/grip-ve-nezlede-en-buyuk-ilac-anne-sutu/

Grip olan annenin sütü bebeğe ilaç gibi geliyor

Anne Sütü En Etkili Grip İlacı

Emziren anneler, emzirmeye ara vererek bebeklerini olası bir hastalıktan koruduklarına inanıyorlar ancak uzmanlara göre aksine bilmeden zarar veriyorlar. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.

Didem Çevik Gündoğan “Grip olduğunda annenin emzirmeyi kesmesi kesinlikle yanlış bir inanışın sonucu. Halk arasında özellikle konuşulur ama bir hurafedir. Tam tersine anne sütünü hiçbir şekilde kesmemeli.

Çünkü sütü ile bebeğe doğal bağışıklık sağlıyor, gribe karşı antikorlar içerdiğinden koruyor. Yani anne sütü bebek için koruyuculuk sağlayan ilaç gibi” diyor.

'HASTAYKEN EMZİRSEM Mİ'

Sonbahar geldi, grip sezonu açıldı. Havaların soğumaya yüz tutmasıyla hapşırık, öksürük, burun akıntısı şikayetleri de arttı. Her yıl olduğu pekçok kişi mevsim geçişlerinin olumsuz etkilerini yaşıyor.

Ortalıkta kol gezen grip ve soğuk algınlığı emziren anneler içinse tam anlamıyla kabusa dönüşüyor! Zira onların düşünmesi gereken iki can var ve hemen akıllara o yakıcı soru geliyor: “Hastayken emzirirsem acaba sütümden bebeğime de geçer mi?” İşte bu endişe ne yazık ki grip veya nezle olan pekçok annenin bebeğini emzirmeye ara vermesine yol açıyor.

EMZİRME HURAFELERİ

'Emzirme hurafeleri' pek çok şeyde karşımıza çıktığı gibi, grip mevsiminde de annelerin kapısını çalıyor. Bebeğini emziren bir anne grip veya soğuk algınlığı olduğunda hemen o çok yaygın yanlış inanışa kapılıyor ve 'sütümden bebeğime de geçerse' düşüncesiyle emzirmeye ara veriyor! Aslında o dönemde sütünün bebeği için bir şans olduğunu bilmiyor bile.

İşte tam da mevsim geçişi nedeniyle hapşırığın, öksürüğün, burun akıntısının kısacası grip ve soğuk algınlığının kol gezdiği bugünlerde bu hurafe de kol geziyor!  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Didem Çevik Gündoğan, anne sütünün hiçbir şekilde kesilmemesi gerektiğini belirterek “Emziren anneler grip olduklarında kendi başlarına ilaç kullanmaktan kaçınmalılar.

Doktora danıştıklarında 'hastalık ve anne sütü' açısından kar-zarar ilişkisine göre daha basit ilaçlarla tedavi olabiliyorlar. Anne sütünü hiçbir şekilde kesmiyoruz” diyor. Peki grip olduğunda annenin sütü bebeğine nasıl etki ediyor? Halk arasında yaygın inanışın aksine grip olan annenin sütünün bebeği için “tam bir koruyucu ilaç” olduğunu belirten Dr.

Gündoğan “Grip olduğunda annenin emzirmeyi kesmesi kesinlikle yanlış bir inanışın sonucu. Tam tersine anne sütünü hiçbir şekilde kesmemeli. Çünkü sütü ile bebeğe doğal bağışıklık sağlıyor, gribe karşı antikorlar içerdiğinden bebeğini koruyor. O dönemde hasta olmasını daha da engelliyor aslında.

Bilinenin aksine anne sütü o dönemde bebeği için koruyucu ilaç vazifesi görüyor” diyor.

ANNE SÜTÜ MUCİZEVİ BİR BESİN

Anne sütü öyle bir mucize ki bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, zihinsel, beyinsel ve fiziksel gelişiminde son derece önemli rol oynuyor, kanserden kalbe, diyabetten obeziteye dek pek çok hastalığa karşı ileriki yaşlarda da koruyucu oluyor.

Sonbahar ve kış aylarında çocuklarda sıkça karşılaşılan orta kulak iltihaplarına karşı da anne sütünün koruyucu olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmış. Bebekleri ilk 6 ay boyunca mutlaka sadece anne sütü ile beslemek gerektiğini, mümkünse 2-3 yaşına kadar anne sütü verilmesinin faydalı olacağını belirten Dr.

Çevikdoğan, olası bir grip durumunda annelerin emzirme kurallarına ise mutlaka dikkat etmeleri gerektiğini vurguluyor.

GRİP OLAN ANNELER NASIL EMZİRMELİ

Emziren annenin her zaman ellerini iyice yıkaması gerekiyor ama hapşırık, öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz yanması, halsizlik, kırgınlık gibi durumlarda yani grip veya nezle kapısını çaldığında çok daha dikkat etmeli.

Nefesini doğrudan bebeğe ulaşmasından kesinlikle kaçınmalı. Evi sık sık havalandırmalı çünkü mikroplar damlacık yoluyla kolayca bulaşıyor. Göğüs ucunun ve kıyafetinin temiz olmasına dikkat etmeli. Eve gelen ziyaretçilerin ardından da oda mutlaka havalandırılmalı.

Maske kullanılabileceğini ancak maske kullanırken ayrıca dikkat edilmesi gereken önemli kurallar bulunduğunu belirten Dr. Gündoğan “Maskeyi her 20 dakika yarım saatte bir değiştirmek gerekiyor. Maskeye dokunduktan sonra eller çok iyi yıkanmalı.

Bir poşete konulmalı, açıkta bırakılmamalı” diyor.

Emziren annelerin hasta olmadan önce de beslenmesine her zaman çok dikkat etmesi, düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi, bol sıvı tüketmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Didem Çevik Gündoğan “Bütün enfeksiyonlarda bol su içmek vücudun savaşması açısından önemli.

Süt üretimini artırmada da başı çeken su; anne nezle, soğuk algınlığı veya grip olduğunda burun kanallarını açık tutuyor, enfeksiyonlara karşı direnç sağlıyor. Emziren anne hasta olmayı beklemeden, öncesinde de C vitamini içeren besinler tüketerek önlemini almalı” diyor.

Haftada 2 kez Omega-3 yağ asitlerince zengin balık tüketmek de griple mücadelede önemli.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: https://www.ensonhaber.com/grip-olan-annenin-sutu-bebege-ilac-gibi-geliyor-2014-10-09.html

Grip için en etkili ilaçlar! Grip nasıl geçer?

Anne Sütü En Etkili Grip İlacı

Özellikle mevsimsel geçiş aylarında çoğu insanda görülen grip hastalığı artık tüm dünya da kronikleşmiştir. Grip hastalığı genelde kalabalık ve kapalı ortamlarda hızlı bulaşmaya meyillidir. Buna bağlı olarak grip nasıl geçer? ve grip için ilaçlar gibi konu başlıkları merak konusu olmuştur.

Gribin mevsimsel geçiş aylarında artmasının sebebi havaların güneşli ancak soğuk hava koşullarının seyretmesinden kaynaklanmaktadır. Çok değerli okurlarımıza bu makalemizde, grip nasıl geçer? sorusu için çok etkili ve hiçbir yerde bulamayacağınız grip geçiren öneriler sunacağız.

Grip nasıl geçer?

Grip oldukça hızlı bulaşan ve etkisini çok hızlı gösteren bir hastalık türüdür. İnfluenza adlı virüsün neden olduğu grip hastalığı, insan vücudunda direkt olarak bağışıklık sistemine saldırır ve ardından eklem ağrısı, baş ağrısı, şiddetli kas ağrısı, halsizlik, burun akıntısı, geniz akıntısı gibi başlıca sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, kalp ağrısı, akciğer rahatsızlığı gibi ciddi sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Grip hastalığı en hızlı nasıl geçer? sorusunun cevaplarına bir göz atalım.

Grip hastalığını yenmek için ilk yapmanız gereken dinlenmek

Grip, hareket halindeki vücudun yorulmasından faydalanarak, vücudun grip virüsüne karşı ürettiği antikorlara karşı savaşır ve dinlenemeyen vücut, grip virüsüne yenik düşer.

Grip hastalığı, yok ettiği antikorları kullanarak vücuda daha hızlı yayılır ve yerleşir. Bu süreç boyunca vücudunuzu dinlendirmeniz çok önemlidir.

Grip için antibiyotik tedavisi

Eğer grip hastalığınız normalinden farklı seyrediyorsa, bir uzmana danışmanızda fayda var demektir. Çünkü grip virüsü vücutta başka rahatsızlıkları tetikleyebilir. Bu nedenle gribi hafife almak yapacağınız en büyük yanlış olur. Bir doktora başvurarak vereceği ateş düşürücü ve antibiyotik ilaçlar sayesinde gripten kurtulabilirsiniz.

Makalemizin devamında etkili ateş düşürücü ve antibiyotik isimlerini belirteceğiz.

Grip virüsüne doğal ve bitkisel çözümler

Grip hastalığına iyi gelen bitkisel çözümler bulunmaktadır. Bunlardan en etkili olanları nane, limon, pul biber, karabiber, dereotu, roka, sarımsak, soğan, portakal, mandalina, greyfurt, adaçayı, yeşilçay, lavanta çayı, muz, kuru üzüm, zencefil çayı, kuşburnu çayı gibi doğal ve bitkisel örneklerdir.

Gribe iyi gelen doğal ve bitkisel karışımlar

Bir üst paragrafta vermiş olduğumuz doğal ve bitkisel örnekleri şimdi bu kısımda kullanarak gribe iyi gelecek güzel karışımlar oluşturacağız.

-Grip olduğunuz dönemlerde balı bol tüketin.

Bal, vücudumuzun bağışıklık sistem için çok önemli bir besindir. Tamamen doğal olması ise balı özel yapmaktadır. Aşağıda sayacağımız her karışımın içerisine bal karıştırabilirsiniz. Özellikle soğanın, çünkü soğan ve bal çok iyi bir karışımdır ve mucizesine inanamazsınız.

-Yeşilçay ve karabiber karışımı

Bu karışım gribin ele geçirdiği hücrelerinizi canlandırmak için kullanacağımız bir antioksidan düşmanıdır. Vücudunuzu gribe karşı olan savaşında direncini arttırır ve vücuda daha fazla direnç kazandırır. Ayrıca karabiberinde etkisiyle halsizliğiniz ortadan kalkacaktır.

Buna bağlı olarak ciğerleriniz açılacak ve daha temiz hava teneffüs edebileceksiniz.

-Grip hastalığında terlemenin önemi!

Yeşilçay ve karabiber ile elde ettiğiniz karışımı içtikten sonra kendinizi yatağa atmalısınız ve bolca terlemelisiniz. Ateşinizin kritik seviyelere ulaşmasını engellemek için yanınızda mutlaka bir termometre bulundurmalısınız. Grip sorunuyla cebelleşirken terlemek çok önemlidir.

Terlediğinizde vücuttaki mikroplar dışarı atılır ve bu grip ile savaşan vücudunuza kazanması için bir şans verir. Yeşilçay metabolizmanızı hızlandıracaktır ve karabiber ile birlikte vücudunuzun devir daim hızı artacaktır. Böylece bolca terleyebileceksiniz.

-Kendinize muz, greyfurt, mandalina ve portakaldan bir meyve tabağı hazırlayın

Potasyum ve c vitamini takviyesi ile vücudunuz canlanacaktır ve ikinci paragrafta saymış olduğumuz kalp ağrısı ve akciğer rahatsızlıklarının tehsi ortadan kalkacaktır. Çünkü muzdan alacağınız potasyum değeri çok yüksektir. Potasyum, vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan bir mineraldir.

Bu mineral kaslar için oldukça önemlidir. Kalp başta olmak üzere akciğerler ve diğer organlar için hayati önem taşımaktadır. C vitamini ise bağışıklık sisteminizin tekrar canlanmasına ve grip virüsü ile savaşacak antikorlar üretmesine yardımcı olur.

Potasyum eksikliği, halsizliğe, iştah kaybına, sinirli ve stresli olmaya neden olmaktadır. Bu nedenlerden ötürü gripten kurtulmanız bir hayli zorlaşır. Onun için diyoruz

Источник: https://www.agrisinaiyigelen.com/grip-icin-en-etkili-ilaclar-grip-nasil-gecer/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.