Anne Sütünü Saklama Yöntemleri

içerik

Anne Sütünü Saklama Yöntemleri ve Doğru Göğüs Pompası Seçimi – Doğal Cilt Bakımı

Anne Sütünü Saklama Yöntemleri

Anne sütünün tazeliğini koruyabilmesi için uygulayabileceğiniz pek çok saklama yöntemi mevcuttur:

– Oda sıcaklığında altı saate kadar muhafaza edilebilir.

– Buz içeren soğuk bir saklama kabında 24 saate kadar muhafaza edilebilir.

– Buzdolabında beş güne kadar muhafaza edilebilir. Buzdolabınızın en soğuk kısmı arka tarafı olduğu için orada saklayın. Ayrıca yumurta, et ve diğer pişmemiş yiyeceklerden uzağa yerleştirin.

– Buzdolabınızın buzluğunda iki haftaya kadar muhafaza edilebilir.

– Özel dondurucularda altı aya kadar muhafaza edilebilir.

Eğer çalışan birisiyseniz, sütünüzü depolama yöntemini tercih etmelisiniz. Böylelikle hem bebeğiniz onun yanında olamasanız dahi anne sütünün faydalarından yararlanmaya devam edebilecek hem de düzenli olarak süt verebileceksiniz.

Sütünüzü depolamak adına kullanacağınız yöntem onu ne zaman kullanacağınıza bağlıdır. Eğer birkaç gün içerisinde kullanmayı planlıyorsanız dondurucu yerine buzdolabında saklamalısınız. Dondurucular sütünüzün içerisindeki enfeksiyonla mücadele eden bileşenlerin bir kısmını öldürmektedir. Yine de mamayla beslemekten çok daha sağlıklıdır elbette.

Sütünüzü buzdolabında da dondurucuda da saklasanız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

– Sterilize edilmiş saklama kapları kullanın. Bu çerçevede plastik şişeler veya plastik anne sütü çantaları işinizi görecektir. Cam şişelerin çatlama veya kırılma riski vardır.

– Sakladığınız sütlerin şişelerinin üzerine zaman etiketleri yapıştırın. Kullanacağınız zaman da her zaman en eski olanını kullanın.

– Göğüs pompanızı sürekli temiz tutun. Cihazın yıkanabilir parçalarını köpüklü ve sıcak suyla iyice yıkayın. Ardından sterilize etmeden evvel iyice durulayın.

– Sütünüzü sağmadan evvel ellerinizi mutlaka yıkayın. Kısacası bu işlem süresince kullandığınız her şeyi temiz tutmak sütünüzün içerisindeki bakteri miktarını minimuma indirgeyecektir.

Dolaba önceden yerleştirdiğiniz süte taze sağdığınız sütü ekleyebilirsiniz, sadece ikisinin de aynı gün sağılmış olmasına dikkat edin. Tabii yukarıda bahsettiğimiz gibi, sütünüzü buzdolabında en fazla beş gün muhafaza edebileceğinizi de unutmayın.

Bir süredir saklamakta olduğunuz sütte çökelmeler görebilirsiniz. Bu gayet normaldir, tek yapmanız gereken yavaşça çalkalamaktır. Bazı bebekler soğuk sütü daha çok severken bazıları sıcak sütü tercih etmektedir. Sütünüzü ısıtmak için kapalı bir şişenin içerisindeyken bir kase sıcak su içerisinde bekletebilirsiniz.

Sütünüzü dondurmak istiyorsanız bunu sağma işlemini gerçekleştirdikten hemen sonra yapmaya çalışın.

Sütünüz soğuma esnasında kabarabileceğinden şişelerin ağız kısımlarında ufak bir aralık bırakın. Eğer sütünüzü çantada muhafaza ediyorsanız yırtık olmamasına dikkat edin.

Çantaların içerisinde dondurduğunuz sütlerin çözülme esnasında devrilebilme ihtimali olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Sütünüzün çok az bir miktarını buz kalıpları halinde depolayabilirsiniz. Ya da dilerseniz buz kalıbını ağzı kapalı bir çantada muhafaza edebilirsiniz. Bu ufak kalıplar kolaylıkla çözülebilmekte olup bebeğinize katı yiyecekler yedirmeye başladığınızda yiyeceklerin içerisine katabilirsiniz.

Taze sağdığınız sütü en azından bir saat soğuttuktan sonra daha evvel dondurduğunuz sütün içerisine ekleyebilirsiniz. Eklemeden evvel taze sağdığınız sütün dondurduğunuz sütten daha az miktarda olmasına dikkat edin.

Dondurulmuş sütler buzdolabında kolaylıkla çözünebilmekte ve orada on iki saate kadar muhafaza edilebilmektedir. Sütünüz bir kez çözüldükten sonra sakın tekrar dondurmayın.

Sakın donmuş sütünüzü mikrodalgada çözmeye kalkışmayın. Eğer aceleniz varsa sütünüzü önce serin bir ortamda çözdürün. Ardından sıcak suya tutun. Ya da dilerseniz bir kase sıcak su içerisinde bekletin. Bu işlemi yaptıktan sonra kabın dış kısmını iyice durulayın.

Doğru Göğüs Pompasını Seçebilmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Göğüs pompası seçimi annenin ihtiyaçlarına ve kullanım şekline göre gerçekleştirilen bir süreçtir.

Uluslararası Sertifikalı Hamilelik, Emzirme ve Beslenme Uzmanı Sonali Shivlani bu hususla alakalı şunları söylüyor: “Eğer pompa ara sıra kullanılacaksa manuel bir pompa işinizi görecektir.

Ancak anneler işe geri dönmeyi planlıyorsa ve bebekleri altı aydan küçük yaştaysa elektronik bir pompa daha uygun olacaktır.”

Göğüs pompası seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de pompanın göğüs uçları üzerinde rahatsız edici veya tahriş edici bir etkisinin olmamasıdır. Kaliteli bir göğüs pompası memenizde tıpkı bir bebeğin emme esnasında yarattığı hissiyatı oluşturur ve herhangi bir acıya sebebiyet vermez.

Elektronik göğüs pompası kullanırken yapmanız gereken tek şey göğsünüzü mekanizmaya uygun bir şekilde yerleştirmek ve çalıştırma düğmesine basmaktır. Cihaz sütü bünyesindeki kabın içerisine dolduracaktır.

Kaliteli bir elektronik pompa her iki göğüsten de süt depolama işlemini gerçekleştirebilmek için en az 15 dakikaya ihtiyaç duyar.

Eğer aceleniz varsa ikili tam otomatik pompaları kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Manuel pompa kullanılıyorsa anneler göğüslerini cihaza yerleştirdikten sonra emişi sağlayan pompayı veya pistonu elleriyle çekmeleri gerekmektedir. Manuel pompalar fazla zaman ve efor gerektiren cihazlardır. Manuel pompalar aracılığıyla her iki göğüsten de süt depolama işlemi 45 dakika kadar sürebilmektedir.

“Göğüs pompası seçerken mutlaka farklı hız ve emiş gücü ayarlarına sahip cihazları seçmeye çalışın. Böylelikle bebeğinizi emzirirken hissettiğiniz duyguyu elde edebilmek adına gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.” diye ekliyor Sonali Shivlani.

Göğüs pompasına alışmanızın biraz zaman alacağını aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle asıl depolama işlemlerine geçmeden evvel birkaç deneme yapmanızda fayda vardır. Cihazı emiş gücü en hafif düzeydeyken çalıştırın ve sonra yavaş yavaş arttırın. Unutmayın, sütün akışını güzel bir şekilde sağlamak istiyorsanız sakin ve rahat olmanız gerekmektedir.

Her kullanımdan sonra cihazın parçalarını sterilize etmeyi sakın unutmayın.

Göğüs Pompasını Gün İçerisinde Hangi Sıklıkla Kullanabilirsiniz?

Sonali bu konuyla alakalı şu sözleri ifade ediyor: “Anneler göğüs pompalarını gün içerisinde diledikleri kadar kullanabilirler. Ancak sadece süt sağarak bebekleriyle herhangi bir temas yaşamazlarsa, annenin süt üretimi zamanla düşüşe geçecektir.

Çünkü ne olursa olsun bebeğin anneden direkt olarak emeceği süt vücut üzerinde çok daha etkilidir.” Aynı zamanda cihazın ara sıra dinlenmeye ihtiyacı olduğunu da unutmayın. Sırf yeteri kadar süt depolayacağım diye tüm gün boyunca cihaza yapışıp kalmayın.

Cihazı ara sıra dinlendirin ve süt depolama işlemlerini gün içerisinde aralıklı olarak gerçekleştirin.

Bir Göğüs Pompasının Kısıtlamaları Nelerdir?

Uygulamadan Doğan Kısıtlamalar: Her ne kadar dışarıdan göğüs pompaları emzirme ile alakalı tüm sorunları çözebiliyor gibi görünse de, bazı yerlerde bu durum söz konusu olmayabiliyor.

Örneğin, çalıştığınız iş yeri size makineyi kullanabilmeniz adına gerekli izni ve özel alanı sağlayamayabilir. Ya da biriktirdiğiniz sütleri ileride kullanabilmek adına depolama şansı bulamayabilirsiniz. Cihazı gittiğiniz her yere götürmek de fazlasıyla yorucu olabilir.

Ayrıca pek çok anne çocuklarından çok makineyle vakit geçirdiklerine dair şikayetlerde bulunmaktadır.

Duygusal Kısıtlamalar: Sonali bu konuyla alakalı şunları söylüyor: “Pompalar hiçbir şekilde annenin yerini tutamazlar. Anneyle bebeğin emzirme esnasında yaşadıkları bütünlük bambaşka bir olaydır. Bu cihazlar sadece bebeğin genel gelişimi açısından ihtiyaç duyacağı besinlerin sağlanmasına olanak tanır.”

Fizyolojik Kısıtlamalar: Göğüs pompasını aşırı kullanmak süt üretimini engelleyebilecek bir durumdur. Sahip olduğunuz pompa ne kadar kaliteli olursa olsun, bir bebeğin emmesiyle aynı etkiyi sağlamayacağından ötürü süt üretiminde azalmaya sebebiyet verebilir.

Anne sütünü muhafaza etme yöntemleri ve süt pompası seçiminde dikkat edilecek hususlar.

Источник: http://www.dogalcilt.com/anne-sutunu-saklama-yontemleri-dogru-gogus-pompasi-secimi/

Anne Sütü Faydaları ve Bebek Gelişimi İçin Önemi, Bilinmeyen Gerçekler

Anne Sütünü Saklama Yöntemleri

Uyarı: Bebeğinizin tarifte yer alan malzemelere karşı alerjisi olabileceğinden doktorunuza danıştıktan sonra yedirmenizi öneririz.

Anne ile Bebek Arasındaki Kutsal Bağ: Anne Sütü

Annelik dünyanın her yerinde ve her döneminde en kutsal vasıflardan sayılmaktadır. Bir bebeği dünyaya getirmek, ona annelik yapmak, onu tüm kötülüklerden ve zararlardan korumak ilk önce anneye düşen bir görevdir. Onun ilk adımlarına şahit olurken, ilk kelimelerini duymak da bu güzel duygunun birer evresidir.

Bebekler anneye muhtaç şekilde dünyaya gelirler. Hayatta kalmalarını sağlayan beslenme ihtiyacı da yine anne tarafından karşılanır. Anneliğe has bir özellik olan süt salgılama, bebeklerin ilk 6 ay boyunca tüm ihtiyacını karşılayacak hormonal bir üretimdir. Anne yediği ve içtiği besinlerden aldığı vitaminleri, süt aracılığı ile bebeğe aktaracaktır.

Bu yazımızı sizlere anne sütü önemi hakkında gerekli bilgileri vermek için, uzman doktorların tavsiyeleriyle hazırladık. Anne sütü ve emzirme arasındaki kutsal bağı, bu yazıda bulabilirsiniz. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için gerekli olan anne sütü mucizesi, sizler için araştırıldı.

Anne Sütünün Özellikleri ve Besin Değeri

Anne sütünün etkisi ve özellikleri uzun zamandır bilinen bir gerçektir. Bu gerçeği yazımız ile daha bilimsel şekilde açıklamak gereklidir. Anne sütü bebeğin gelişimini destekleyen tek besin kaynağıdır. Bebek doğduktan ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmelidir. Çünkü anne sütü, bebeğin ihtiyacı olan bütün yiyeceklerin ve içeceklerin karşılığıdır.

Bebekleri olası bir enfeksiyondan koruyucu özelliği de bulunan anne sütü, bebek için geldiği yeni dünyada adeta bir koruyucudur. İlk sütün 1 miligramında neredeyse bir milyon hücre bulunmaktadır. Laboratuvar ortamında üretimi mümkün olmayan anne sütünün içinde, 100’den fazla bileşen bulunmaktadır. Bu bileşenler de bebeğinizin tüm hücreleri için gereklidir.

Yaklaşık 1 çay bardağı anne sütü içeriği 7.2 gram karbonhidrat, 1.3 gram protein, 4.1 gram yağ, 14 mg sodyum, 58 mg potasyum, 34 mg kalsiyum, 241 A vitamini değerindedir. Aynı zamanda 3.7 mg C vitaminini de barındırır. Anne sütü besin değeri yüksek olduğu için, bebeğin hayati devamlılığını sağlayan her şeyi barındırır.

Bebek Sağlığı İçin Anne Sütünün Önemi

Bebeğin tüm sağlık şifresi, anne sütünde gizlidir. Anne sütü bebek için kas ve kemik gelişimini destekleyen hayati bir sıvıdır. Bebeğin katı ve sıvı gıda ihtiyacını karşılamaktadır.

Yine aynı şekilde beyin ve sinir sistemi de anne sütü ile gelişmektedir. Bebeğin olası hastalıklara karşı daha dirençli olması için anne sütünün etkisi oldukça büyüktür.

Alerji durumlarına yakalanmaması da yine tükettiği anne sütünün gücündendir.

Annenin doğumdan sonra ürettiği ilk süte kolostrum denilmektedir. Kolostrum ise bebeği çevredeki mikroplara karşı korumaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az cilt rahatsızlıkları ve pişik görülmektedir. Doktorlar anne sütünü, bebeğin ilk aşısı olarak tanımlamaktadır.

Bazı durumlar anne sütü tadı üzerinde etkili olacaktır. Annenin beslenme şekli, yediği yemekler ve yoğun egzersiz anne sütündeki asit dengesiyle oynayacaktır. Baharat ve acı içeren yiyecekler, sütün tadını değiştirip bebeğe aktaracaktır. Bu durum da bebeğin bağırsak sistemini etkileyecektir. Yoğun egzersiz de anne sütünün ekşi olmasına neden olur.

Emzirmenin ilk günlerinde yaşanan anne sütü alerjisi durumu aslında süte değil, annenin tükettiği besinlerden herhangi birine karşı duyulan bir alerjinin sonucudur. Bu duruma neden olan besinlerin belirlenmesi için, gerekli kontroller yapılmalıdır. Bebeği etkilememesi adına anne, bir süre alerjiye neden olan besinden uzak durmalıdır.

Yeni doğan bebeklerde görülen bir rahatsızlık anne sütü sarılığı olarak bilinmektedir. Anne sütünün yetersiz gelmesi ve sütün yapısından dolayı bu sarılık türü meydana gelebilir.

Kimi annelerde sütün az gelmesi görülürken, kimi annelerde de anne sütü fazla gelmesi konusunda ikilem yaşanır. Bebeğin ihtiyacı olduğu kadar süt emmesi önerilir. Bebek fazla süt içtiğinde bu durum bebeğin kakasını etkileyecektir.

Kimi durumlarda bir miktar kanlı kakalar da görülmektedir.

Anne Sütü Faydaları Nelerdir?

 • Yeni doğan bebeğin tüm ihtiyacını karşılar.
 • Bebeğin gelişimine göre gerekli olan ihtiyacı belirler ve üretir.
 • Bebeğin gelişmekte olan ve hassas midesini zararlı maddelerden korur, onun daha rahat sindirim faaliyeti gerçekleştirmesi için etkilidir.
 • Bebeğin cilt sağlığını anne sütü korur.
 • Bebeğin böbreklerinin süzme gücünü belirler.
 • Emzirme anında anne ile bebek arasında duygusal bir bağ kurulduğu için, bu durum bebeğin gelecekteki karakterini belirlemektedir.
 • Anne sütü bebek için faydalı olduğu kadar, anne için de faydalıdır. Anneyi rahim kanserinden korurken, vücudunun yenilenmesini sağlar. Anne sütü faydaları hem bebek hem de anne için mucizedir.
 • Anne sütü ile bir süre beslenen bebek, ileride daha az yemek seçer.
 • Mamaların pahalı olduğu bir dönemde, anne sütü bebeğiniz için verilecek en sağlıklı ve ekonomik bir besindir.

Anne Sütü Saklama Yöntemleri

Yeni doğum yapmış annelerin bir kısmı doğumdan bir süre sonra çalışma hayatına devam etmektedir. Bu durumda bebeğin anne sütü ile ilişkisi kesilmemesi için, birkaç anne sütü saklama yöntemleri tercih edilmektedir.

Annenin yokluğunda, bebekle ilgilenenlerin bebeğe anne sütü vererek süt ihtiyacını gidermeleri gereklidir. Süt saklama yöntemleri bebeğin memeyi reddettiği durumlarda da geçerlidir.

Anne sütünün saklanması için ideal olan birkaç yöntem şöyledir.

 • Anne sütünü saklamak için anne sütü sağma makinesi ile veya el ile sütü alıp oda sıcaklığında, buzdolabında veya derin dondurucuda koruyabilirsiniz.
 • Anne sütü saklama süreleri dikkat edilmesi gereken en önemli detaydır. Derin dondurucuda saklanacak süt -18 derecede en fazla 3 ay kalabilir.
 • Buzdolabında ise ömrü 3 gündür. Soğutucu bölümünde 4 derecede kalabilir. Saklanmak istenen süt, oda sıcaklığında en fazla 3 saat güneşten uzak kalmalıdır ve sıcaklık 22 ile 26 derece arasında olmalıdır.
 • Sağılan sütü saklamak için ağzı güvenli şekilde kapanan ve dışı sert olan plastik veya cam kaplar tercih edilmelidir. Saklamadan önce sütü hangi gün sağdığınız ve sakladığınızı hatırlatacak bir not eklemelisiniz.
 • Anne sütünü saklamak için üretilen özel poşetleri de kullanabilirsiniz. Bu poşetlerin BPA ve BPS içermemesine dikkat edilmelidir. Bu maddeler hormonların dengesini bozan kimyasal maddelerdir.
 • Sütü saklayacağınız kap veya poşetin tamamı doldurulmamalıdır. Sütün genleşeceğini unutmamak gerekir.

Detaylı bilgi için: Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır, Kullanılır? En Sağlıklı Tavsiyeler

Anne Sütü Nasıl Kesilir?

Pek çok annenin, doğumdan sonraki günlerinde sütünün kesildiğine dair şikayetler duyulmaktadır.

Bebeğin sütü emmeyi bırakması, sütün az gelmesi veya bebeğe yetmediğine dair anneyi psikolojik açıdan üzen bu durumun belirli sebepleri vardır.

Eğer annenin sütü erken zamanlarda kesilmeye başladıysa; öncelikle psikolojik ve biyolojik faktörleri bilmek gereklidir. Annenin sütünün kesilmesine neden olan etkenler ise şöyledir:

 • Stres anne sütünü birden kesen psikolojik bir nedendir. Annenin hormonları süt verimini etkilediği için morali ve keyfi bozuk olan annelerin süt salgılanması duracaktır. Bu durumu önlemek için annenin her zaman keyifli ve neşeli bir ortamda olması, sevdikleri ile vakit geçirmesi tavsiye edilir.
 • Doğum kontrol hapları da anne sütünü kesen dış etkenlerdendir. Doğum kontrol hapları annede laktasyon sürecini engeller ve sütün kesilmesine neden olur.
 • Düzensiz ve kesik kesik emzirme de sütün dengesini bozan ve kesilmesine neden olan bir durumdur. Doktorlar, annelerin 2 saat arayla bebeklerini emzirmesini tavsiye ederler.
 • Kalsiyum eksikliği durumunda da anne sütü kesilmektedir. Anne sütünün temel bileşeni kalsiyumdur ve annenin kalsiyum içeren yiyeceklerden uzak kalması sütünün kesilmesine neden olur.
 • Meme iltihabı yani mastit sütü kesen diğer nedenlerdendir. Meme ucunda oluşan enfeksiyon ve iltihaplar sütün gelmemesine neden olur.
 • Yetersiz ve dengesiz beslenme, hormonal bozukluklar, emzirirken yeniden hamile kalma sütün kesilmesindeki diğer etkenlerdendir.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler, İçecekler ve Doğal Çözümler 

Emziren Anneler Ne Yemeli? Anne ve Bebek İçin Gerekli 14 Besin 

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/anne-sutu-saklama-yontemleri-faydalari-ve-onemi/

Sağılmış anne sütünün saklanma ve bebeğe verilme koşulları nasıl olmalıdır?

Anne Sütünü Saklama Yöntemleri

Öncelikle şunu belirtmek gerekir; bir bebeğin annesinin sütünü en doğal, en sağlıklı, en taze, en konforlu ve en ekonomik şekilde almasının yolu bebeğin doğrudan emzirilmesidir.

Çünkü emzirmek, bebeğin sadece annesinin sütünü alması değil aynı zamanda ten teması aracılığıyla sevgi ve güven duygularını da hissetmesini sağlar.

Ayrıca emzirilen bebek, annesiyle kurduğu bağın yanı sıra, anne teninden ve nefesinden tanıdık birtakım bakteri kolonilerini de alır; bu sayede bağışıklık sisteminin gelişimi desteklenir. Emzirmek ekonomiktir; çünkü emziren anne başka hiçbir yan ürüne ihtiyaç duymayacaktır.

Emzirmek, bir bebeğin ihtiyaçlarını mükemmel şekilde karşılar ve emzirilen bebeğin aldığı süt miktarının sağılmış sütten her zaman daha yüksek oranda olduğu düşünülmektedir. Çünkü bebeğin emzirilmesi esnasında anneyle kurduğu temas, süt üretimini ve süt çıkarma refleksini destekler. Buna bağlı olarak da pompaların gücü ve işlevi bebeğin emmesi kadar etkili olamayacaktır.

Emzirmek ve sütün sağılarak bebeğe verilmesi, belirli noktalarda farklı işlerdir. Sütün sağılarak bebeğe verilmesi, emzirmenin yerine tercih edilecek bir yol olmamalıdır.

Özellikle yenidoğan döneminde sağılmış sütün bebeğe biberonla verilmesi, daha sonra bebeğin meme emme becerilerine ve adaptasyonuna zarar verebilir.

( Bakınız: Biberon ve emzik kullanımının emzirmeye etkileri. ).

Eğer yenidoğanın emme becerileri başlarda ihtiyacı oranında emmesine izin vermiyorsa anne, sütünü sağarak kaşık, kaşık biberon, şırınga ya da kadeh kullanarak bebeğine takviye etmelidir. Bu dönem süresince bebeğin aldığı anne sütünün olabildiğince taze olmasında, yani sağılır sağılmaz takviye edilmesinde büyük yarar olabilir.

Çünkü sağılmış ve dondurulmuş sütün saklanma ve çözülme koşullarına da bağlı olarak içerdiği özellikler ile henüz yeni sağılmış taze sütün arasında birtakım farklar olabilir. Ayrıca, anne sütünde günün saatlerine göre değişiklik gösteren ve bebeğin ihtiyacına yönelik üretilen bir takım özellikler vardır.

Bu özellikleri, bebeğin sağlıklı gelişimi için o anda alması önemli olabilir.

Bir anne sütünü sağmayı ve saklamayı; takviye amacıyla, işe başlama nedeniyle ve/veya fazlasını depolamak gibi çeşitli nedenlerle tercih edebilir.

Böyle bir durumda sağılan ve saklanan sütün bebeğe verilme aşamasında saklama ve çözme koşullarının doğru bir biçimde yönetilmesi, bebeğin alacağı anne sütünün içerik özelliklerinin yüksek oranda korunarak alınmasını sağlayacaktır. Anne sütü patojenlerle etkin olarak savaşan canlı hücreler, antienfektif özellikler ve bağışıklık güçlendirici faktörler içerir.

Bu özellikler bebeğin sağlıklı gelişimi için son derece önemlidir ve başka bir sütün ya da mamanın karşılayamayacağı nitelikte üstündür. Bu nedenle de sağılmış ve dondurulmuş anne sütünün doğru bir biçimde korunması oldukça önemlidir.

Anne sütü pompası nasıl olmalı?

Piyasada çok çeşitli sağım pompaları mevcuttur. Ekonomik koşullara da bağlı olarak tercihen çiftli pompa edinmek hem zamandan hem de sarf edilen enerjiden tasarruf sağlayabilir.

Henüz ülkemizde yaygın bir biçimde kullanılmayan ancak sağladığı konfor nedeniyle tercih edilmesinde yarar olabilecek, breastmilk expressing-bra ürünleri evde yapmak mümkündür.

Bu ürünün yaptığı işi yapabilecek bir ürünü, sıkı bir sutyen ya da sıkı bir straplez üstten evde kendiniz de yapabilirsiniz. Sağım seanslarını kolaylaştıracaktır.

Anne sütü saklama kapları nasıl olmalı?

 • Olası toksinleri engellemek için 3 veya 7 rakamlı geri dönüşüm sembolüyle belirtilen endokrin bozucu Bisfenol-A (BPA) ile yapılmış kapları tercih etmeyin.
 • Yumuşak, yarı bulanık ve 5 rakamlı geri dönüşüm sembolü olan ve/veya kabın altında PP (polipropilen) harfleriyle belirtilen ürünleri tercih edebilirsiniz.

Sütünüzü sağdığınız kap ya da poşetin üzerine sütünüzü koymadan önce, tarih ve saat yazmanız, sağdığınız sütün süresini belirleyebilmeniz açısından önemlidir.

Sağılmış anne sütü nasıl saklanmalı?

Sağdığınız sütü doğruca bebeğinize verebilir, buzdolabına koyabilir ya da dondurabilirsiniz.

NeredeSıcaklıkSüreYorumlar
Oda sıcaklığı19 – 264 – 8 saatKapların üstü kapatılmış olmalı ve mümkün olduğunca serin tutulmalıdırlar; kabı nemli bir havluyla örtmek sütü daha serin tutabilir.
Yalıtımlı soğutucu çanta-15 – 424 saatBuz kasetlerini süt kaplarıyla sürekli temas halinde tutun; soğutucu çantayı açmayı sınırlandırın.
Buzdolabı43 – 8 günBozulmayı en aza indirmek için sütü çok temiz şekilde toplayın. Sütü buzdolabının ana gövdesinin gerisinde saklayın.
Buzdolabının dondurucu bölmesi-152 haftaDondurucunun kenarlarından uzakta, sıcaklığın en sabit olduğu arka tarafına doğru olan bölümünde saklayın. Bu değerlerden daha uzun süre saklanan süt genelde güvenlidir ama sütün içindeki yağlardan bazıları zaman içinde parçalanır.
Buzdolabının ayrı kapısı olan dondurucu bölümü-183 – 6 ayDondurucunun kenarlarından uzakta, sıcaklığın en sabit olduğu arka tarafına doğru olan bölümünde saklayın. Bu değerlerden daha uzun süre saklanan süt genelde güvenlidir ama sütün içindeki yağlardan bazıları zaman içinde parçalanır.
Derin dondurucu-206 – 12 ayDondurucunun kenarlarından uzakta, sıcaklığın en sabit olduğu arka tarafına doğru olan bölümünde saklayın. Bu değerlerden daha uzun süre saklanan süt genelde güvenlidir ama sütün içindeki yağlardan bazıları zaman içinde parçalanır.
 • Sağılmış süt, 22 derece olan oda sıcaklığında en az 6 – 8 saat tazeliğini korur. Hava sıcaklığı arttıkça bu süre azalacaktır. Eğer bebek bu sütü bitiremez ve bir miktar bırakırsa, kalan miktar buzdolabına konulup sonra tekrar bebeğe verilebilir.
 • Farklı saatlerde sağılan sütler aynı kapta toplanabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken soğuk olana soğuk olanı eklemektir; yani, yeni sağılan süt eskisine eklenmeden önce soğutulmalıdır. Farklı saatlerde sağılan sütler oda sıcaklığında tutulmuşsa birbirlerine eklenebilir. Yeni sağılmış süt buzdolabında en az 5 gün saklanabilir.
 • Soğutulmuş süt bebeğe verilmeden önce süt dolu kap, akan sıcak bir suyun altında ya da fazla kaynar olmayan ocakta ısıtılmış bir miktar suyun içinde ılıtılabilir. Mikrodalgada ısıtma yöntemini kullanmayın.
 • Saklanan süt, zamanla iki tabakaya ayrılabilir, bu normaldir; hafifçe dairesel bir biçimde çalkaladığınızda tabakalar birleşir.
 • Sağılan sütlerin rengi farklı günlerde farklı görünebilir, normaldir; tüketilen yiyeceklere göre anne sütünün rengi değişebilir.
 • Dondurucuya giren süt, genleşir. O nedenle süt dondurulacaksa kaplar ağzına kadar doldurulmamalıdır. Bir bebek muhtemelen her beslenmede 60 – 120 ml. süt içecektir; her bir kapta 60 ml. saklanabilir. Daha önce dondurulmuş süte buzdolabında saklanan süt eklenebilir.
 • Dondurulmuş sütü çözmenin en sağlıklı yolu geceden buzdolabı bölümüne indirmektir. Acil durumlarda ise dondurulmuş süt soğuk akan bir suyun altında yavaşça çözülmesi beklenebilir. 
 • Yerden tasarruf etmek amacıyla sağma poşetleri yan yatırılarak konulabilir.
 • Bazı anneler sütleri çözüldükten hatta biraz bekledikten sonra sabun gibi bir kokunun ve tadın geldiğini söyleyebilir. Bu annelerin sütlerinde yağları parçalayan yüksek düzeyde lipaz enzimi olduğu düşünülür. Böyle bir süt kesinlikle güvenli olup bebeğe verilebilir.
 • Daha önce dondurulmuş olan süt çözüldükten sonra 24 saat buzdolabında saklanabilir. Ancak yeniden dondurulmamalıdır.
 • Pompa parçalarını, kapları ya da biberonları eğer içlerinden sadece anne sütü geçtiyse sterilize etmek Çünkü, taze anne sütü temasta bulunulan hemen hemen bütün bakterileri, virüsleri ve mantarları öldürür. Bu malzemeleri su ve sabunla yıkamak ya da bulaşık makinesine koymak yeterlidir.

Elektrik kesilirse!

Dondurucunun gıdalarla tam dolu olması halinde iki güne kadar, yarı dolu olması halinde ise bir tam gün muhtemelen süte bir şey olmayacaktır.

Sonuç olarak, sağılmış anne sütünün sağım, saklama ve ılıtma ya da çözme koşullarına dikkat edildiğinde, sütü bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak oranda güvenle korumak mümkündür.

  Bu koşullara dikkat edilmediği takdirde sütün güvenliğinden şüphe edilebilir. Güvenli korunduğundan şüphe edilen sütler dökülüp atılmadan da belki değerlendirilebilir. Örneğin, bu sütleri anne cildine sürerek de değerlendirebilir.

Kimilerine bu çözüm bir espri gibi gelse de, buradaki temel mesaj: “Anne sütü değerlidir”.

Yararlanılan kaynaklar:

Bu yazıda yer alan anne sütünün saklanma ve bebeğe verilme koşullarıyla ilgili tüm sayısal veriler ve ek bilgiler La Leche League’den alınmıştır.

La Leche League International, Emzirme Sanatı, Gün Yayıncılık, İstanbul, 2011, s. 354-360.

http://www.lllturkiye.org

Источник: https://hthayat.haberturk.com/yazarlar/pinar-guler/1039767-sagilmis-anne-sutunun-saklanma-ve-bebege-verilme-kosullari-nasil-olmalidir

Anne sütü saklama yöntemleri ve öneriler

Anne Sütünü Saklama Yöntemleri
anne sütü saklama

Merhaba anne babalar size anne sütü saklama yöntemleri ve koşullarından bahsedeceğim;
Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen anne sütünün öneminin bilincindesiniz diye düşünüyorum.

Sanıldığının aksine anne sütünü sağıp saklamak sadece çalışan annelerin değil bilinçli tüm annelerin üzerinde durması gereken bir husus. Bu yüzden bebeğini anne sütü vererek büyütmek isteyen annelerin daha verimli ve sağlıklı bir şekilde bu isteklerine katkıda bulunmak istedim.

Çoğunlukla kendi tecrübelerimide ekleyerek işin ansiklopedik ve sayısal  detaylarına değinmeden sade bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Anne sütünü saklayabilmek için gerekenler, dikkat edeceğiniz hususlar  ve öneriler

Öncelikle anne sütünün saklanması için gerekli ısı koşullarından bahsedeyim.
Bu konuda farklı kaynaklarda ve farklı uzman görüşleri mevcut ben garanti olması açısından en asgari süreleri dikkate alarak yazacağım.

Oda sıcaklığında anne sütü saklama

Diyelim ki işe gideceksiniz ve evden ayrılmadan süt sağdınız ve bebeğiniz bu sütü gün içinde tüketecek; işte böyle durumlarda sütünüzü buzluğa yada buzdolabına koymanıza gerek yok Anne sütü oda sıcaklığında  6-8 saat bozulmadan değerlerini koruyarak saklanabilir.Unutmayın oda sıcaklığından kasıt 22-24 derece arasıdır.

eğer ortam bu değerden daha sıcaksa bu süre sıcaklık arttıkça kısalacaktır eğer ortam daha soğuk ise bir miktar saklama süresi artacaktır.

Fikir vermesi açısından şunu da ekleyeyim örneğin 15 derecelik bir sıcaklıkta 24 saate kadar anne sütü saklanabilir.

sağdığınız anne sütünü Bu saat ve koşullar içinde bebeğinize vermeyecekseniz mutlaka buzdolabına koyun.

Buzdolabında anne sütün saklama

Sütü sağdınız bebeğinize gün içinde değilde; birkaç gün içinde vermeyi planlıyorsanız anne sütünü bu yöntem ile saklamalısınız. Buzdolabının soğutucu kısmında sütü dondurmadan en az 3 gün en fazla 7 gün bozulmadan  bu şekilde saklayabilirsiniz.  Buzdolabınız yeterli ve dengeli bir soğutma yapmıyorsa;  süre mutlaka kısalacaktır bunuda göz önünde bulundurun.

Buzdolabının buzluk kısmında anne sütünü saklama

Eğer sütünüz fazla geliyor stok yapmak istiyorsanız yada herhangi bir sebeple uzun süreler sonunda sağdığınız sütü kullanacak iseniz sütü dondurarak saklamak sizin için en iyi çözüm olacaktır.
Sütü dondurarak saklama süresi buzdolabınızın dondurucu kısmının ne kadar çok ve stabil soğuttuğuna göre değişecektir.

Tek kapılı bir buzdolabının buzluk kısmında ortalama 2 hafta kadar saklama süresi olacak iken çift kapılı bir buzdolabının buzluk kısmında 3-4 ay kadar saklama süresi olacaktır.

Eğer dondurucu kısımlarının ne kadar iyi koşullar sağladığını bilmiyorsanız buzdolabınızın kullanma kılavuzunda yada genelde kapağında yer alan * (yıldız) sayısına bakın, ne kadar çok yıldız okadar iyi saklama koşulları ve uzun süre anlamına gelecektir.

süt saklma poşetinde dondurulmuş anne sütü

Derin dondurucuda anne sütünü saklama

Çok daha uzun süre anne sütünü saklamak istiyorsanız veya bulunduğunuz yerde sık sık veya uzun süreli elektrik kesintisi oluyorsa;  buzdolabının dondurucu kısmı çözülüp sütü bozabileceğinden bunun  yerine derin dondurucular sizin için en uygun seçenek olacaktır.

Dediğim gibi elektirik kesintisi konusunu saymazsak özel sebepler (hastalık, ilaç kullanımı vs) veya zorunluluk olmadan bu kadar uzun süre süt saklamak pek mantıklı değil.Ayrıca sütü çözüp kullanmak daha fazla zamanınızı alacaktır.

Derin dondurucular genel itibariyle -15 dereceden daha fazla soğuttukları için en az 6 ay dan 1 yıla kadar süt saklamanızı sağlayabilir.

Anne sütünü saklayabilmek için gerekli şeyler

İlk olarak sütü sağabilmeniz için göğüs pompasına ihtiyacınız olacak. sizin seçiminize göre manuel, otomatik pilli veya elektrikli olanlar mevcut. (göğüs pompası seçimi hakkında şu yazımı okuyabilirsiniz)
sağdığınız sütü buzdolabında saklamak için özel yapılmış kaplara veya süt poşetlerine ihtiyacınız olacak.
ve tabiki Buzdolabı veya derin dondurucu.

Anne sütünü sağmak ve saklayabilmeniz için Tavsiyelerim

 • Bebeğinizin süt emme peryotlarını ve miktarını göz önünde bulundurarak mümkün olduğunca sık sağım yapmaya çalışın. Hem sütünüz artacak hemde bebeğiniz büyüdükçe daha çok süt emeceğinden ilerleyen zamanlarda saklamak için süt arttıramayacaksınız.
 • Anne sütünün doğal olarak mikrop kırıcı özelliği var ama yine de  en çok dikkat etmeniz gereken şey hijyen.
 • Süt sağmadan önce mutlaka elinizi yıkayıp kurulayın.
 • Göğsünüzün ucunu ve çevre sinide dikkatlice temizleyin.
 • Kullanacağınız göğüs pompasını her kullanımdan sonra temizleyip kurulayın.
 • Benim düşüncem buzlukta süt saklamak için en pratik çözüm süt poşeti kullanmak. Şekil alabildikleri için buzlukta yer sıkıntısı yapmıyorlar, plastik veya cam saklama kapları  azıcık bir süt için bile yer kaplıyorlar.Çok miktarda stok yapmak isterseniz de extradan maliyet oluşturuyorlar. Bu süt torbaları önceden sterilize edildiklerin direk sütü koyup dolaba koyabilirsiniz. Plastik veya cam kaplar her kullanımdan sonra sterilize edilmesi gerektiğinden biraz zahmetli oluyorlar.
 • Plastik kap veya torba alırken Mutlaka anne sütünü saklamak için imal edilmiş bpa içermeyenleri satın alın. (eğer aklınızda hala soru işareti varsa tabiki tartışmasız en iyi meteryal cam)
 • Hem günlük kullanım için hem de buzlukta saklamak için süt sağıyorsanız günlük kullanacağınız miktarı biberona doldurun.
 • Farklı zamanlarda sağdığınız sütü birbirinin üzerine eklemeyin. Her sağım için ayrı bir poşet kullanıp dolaba koyun.
 • Çok miktarda sütü bir kaba koyup dondurmayın; Bebeğinizin içmediği kısım israf olacaktır. Farklı miktarlarda süt poşetleri yapın ki ileride  Bebeğinizin ihtiyacı kadar sütü dolaptan çıkarıp kullanabilesiniz
 • Donmuş ve çözülmüş sütü kesinlikle tekrar dondurmayın. (sadece süt değil genel olarak gıdaların çoğu bu şekilde tüketilmez)
 • Saklama torbalarının üzerine sağım tarihini mutlaka yazın. Dolaptan bu tarihlere göre eskiden yeniye doğru çıkarıp kullanın.
 • Süt Saklama torbalarında boş kalan kısmın havasını çıkarın. Kapları ağzına kadar doldurmayın donan süt bir miktar genleşecektir.
 • Eğer cam veya plastik saklama kaplarını defaten kullanıyorsanız her kullanımdan sonra yıkayıp kurulayın sonra süt koyun.
 • Eğer göğsünüzde yara varsa, hastaysanız, bebeğinizde pamukçuk varsa süt saklama konusunu doktorunuza mutlaka danışın.
 • Donmuş sütü bebeğinize vermek için hızlıca çözmek istiyorsanız ılık suyun içine  süt saklama poşeti yada kabıyla  koyup  çözün. Aniden ısıtarak sütü çözmek besin değerini düşürecektir.
 • Anne sütü kesinlikle kaynatılmaz. yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılmaz.
 • Mikrodalga sağlık açısından çok tartışılan bir konu olduğundan; bence okadar emek verilmiş, altın değerindeki anne sütünü riske etmeye değmez. Bu yöntemi kullanmayın.
 • Çözdüğünüz anne sütü biraz ayrışabileceğinden hafifçe sallayarak karışmasını sağlayın. (yayık gibi çalkalamayın :))
 • Anne sütünü güneşe maruz bırakmayın donmuş sütü çözmek için bu yöntemi kullanmayın.
 • Dolabın soğutucu kısmını kullanıyorsanız sütü dolabın kapak kısmına ve duvarlarına yakın koymayın. Kapak kısmı dolabın kapağını açıp kapattığınızda sütte ısı farkı oluşmasına sebep olacaktır.Oldukça detaylı bir yazı yazdığımı düşünüyorum yinede bahsetmediğim hususlar olduğunu düşünüyorsanız alta yorum yazmaktan çekinmeyin. Sağlıcakla kalın…

Источник: http://www.bebekolunca.com/anne-sutu-saklama-suresi-tavsiyeler/

Anne Sütü Sağma, Anne Sütü Nasıl Saklanır

Anne Sütünü Saklama Yöntemleri

anne sütü sağma, anne sütü nasıl saklanır

Anne sütü sağma nasıl olur ve anne sütü nasıl saklanır? Yeni doğan bebeklerin ilk besin kaynağı bilindiği üzere anne sütüdür. Anne sütü bebekleri oluşabilecek birçok hastalıktan korur. Bebeğin büyümesinde ve gelişmesinde ilk ve en önemli etkendir.

Bebekler için çok önemli olan ilk altı ay süresince ek gıda vermeden sadece anne sütüyle beslenmeleri önerilir. Fakat anneler ilk altı aylık dönemde evde kalamayabiliyor. Hayat şartları, iş hayatı derken bebek emzirme durumu göz ardı ediliyor.

Bu gibi sorunlarda anneler mecburen yeni doğan bebekler için sütlerini sağmak durumunda kalıyor. Anne sütü sağma işlemi anneleri zor durumdan kurtarmak için en güzel yöntemdir. Bu çözüm yolu ile annelerimiz işlerine gönül rahatlığı ile gidebiliyor.

Bu durumun bilincinde olan birçok anne, anne sütü nasıl saklanır ve anne sütü sağma yöntemleri konusunda araştırma içindedir.

Çeşitli anne sütü sağma yöntemleri mevcuttur. Dileyen annelerimiz sütü elleriyle sağma imkanına sahipler. Aynı zamanda bu yolu tercih etmeyen anneler ise sütü pompa yardımıyla sağıp bebeğin emme saatinde verebilirler. Bazı bebeklerde emme sorunu yaşanıyorsa da bu yönteme baş vurmak çözüm yolu sağlayacaktır.

Anne sütü sağma üç evreden oluşuyor. Sütün dışarı çıkarılması, bebeğin emme saatine kadar saklanması ve sütün bebeğe verilmesi gibi üç aşamaya sıkıştırılıyor.Hangi sebepten dolayı anne sütünü sağma yöntemine başvuruyorsanız başvurun saklama kısmına özellikle dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Süt sağma işlemi bebeğinize besin depolanmasını sağlamasıyla beraber aynı zamanda da süt üretiminin devamlılığını da sağlar.

Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan her türlü korumayı bebeğinize veriyor. Yeni doğan bebeklerinizi anne sütünden ayrı koymamak yapacağınız en doğru harekettir.

Anne sütü nasıl saklanır?

Anne Sütü Nasıl Saklanır

Anne sütü nasıl saklanır? Bebeğin doğduğu an itibariyle tercih edilmesi gereken ilk besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütünün bir damlasının bile ne kadar değerli olduğunu düşünecek olursak muhafaza etmeninde son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Anne sütünü buzdolabı veya dondurucu gibi ortamlarda muhafaza edecekseniz uygun sterilize edilmiş , dışı sert, kapağı iyi oturabilen cam veya plastik kaplar kullanabilirsiniz. Sağım yaptığınız saati yazabileceğiniz kapları kullanmaya özen gösterin. İlk sağdığınız sütü en başta kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Anne sütünü saklama poşetine koyarken sütün donacağı durumu göz önünde bulundurarak kapladığı alandan daha az koymanızda yarar var. Poşetin üzerine tarih ve isim yazın. Özelikle de bebeğiniz bir kreşe gidiyorsa bu durumu kesinlikle göz ardı etmeyin.

Donmuş bir anne sütü dondurucunun orta kısmında muhafaza edilmelidir. Bunun nedeni ise sıcaklığın en stabil olduğu kısım orta noktanın olmasıdır. İstemeden sütün bir kısmının çözünmesine neden olabilirsiniz. Böyle durumlarda sütün bir daha donması pek sağlıklı bir durum değildir. Bu konuya ayrı hassasiyet göstermenizde yarar vardır.

Anne sütü nasıl saklanır noktasında BPS ve BPA içermeyen , anne sütünün saklanması için tasarlanmış süt saklama kapları veya poşetlerinde güven ve sağlık içinde saklayabilirsiniz. Bebeğinize anne sütünü vermek kadar anne sütünü saklayıp verebilmek de fazlasıyla önemlidir.

Anne sütünün muhafaza edilmesi en önemli unsurlardan biridir. Dış faktörlerden en güvenli şekilde sütü saklamanın yolları birçok şekildedir. Anne sütünü saklama koşullarına dikkat etmek son derece önemlidir.

Anne sütü nasıl saklanır sorusu kadar önemli bir başka soru da anne sütü kaç gün saklanır? Sütü oda koşullarında (16-26 derece arası ) saklayacaksanız ancak 3 saat kadar koruyabilir ve kullanabilirsiniz. Eğer sütü buzdolabında(4 derece ) koruma altına alacaksanız 3 gün boyunca gönül rahatlığıyla saklayıp tüketimini sağlayabilirsiniz.

Saklama için dondurucu ( -18 derece ) tercihiniz ise 3 ay boyunca anne sütünü muhafaza etmenizde sakınca yoktur. Bu koşullar sağlandığı sürece aksi takdirde bir sorun oluşması söz konusu değildir.

Saklama koşullarının dışına çıkılması durumunda bebeğe fayda yerine zarar sağlamış olursunuz. Bu konudaki hassasiyetin iki katına çıkarılması fazlasıyla önem taşır.

Anne Sütü Saklanırken Nelere Dikkat Edilir

Anne sütü nasıl saklanır ve anne sütü saklanırken nelere dikkat edilir? Anne sütü saklanırken dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir.

anne sütü nasıl saklanır

 • Anne sütü nasıl saklanır noktasındaki en önemli unsur hijyendir. Uygun koşullarla beraber saklanacak yerine göre belirli süreler içinde tüketimi gerçekleştirilmelidir.
 • Dondurucuda sakladığınız anne sütünün bir kısmının çözünmemesine dikkat edilmelidir.
 • Saklama sırasında karışıklığa sebebiyet vermemek için tarih ve saat yazmaya özen gösterin. Çünkü belirli saatler boyu saklanması mümkün olan anne sütünü doğru zamanda tüketmelisiniz. En başta sağdığınız sütü ilk olarak tüketmelisiniz.
 • Anne sütü nasıl saklanır noktasında bir başka önemli konu da donmuş anne sütünü ateşe koyulmaması ve kesinlikle kaynatılmaması gerektiğidir. Kaynatma işlemi sırasında sütün içinde bulunan besinler zarar görecektir.
 • Anne sütü donmuş ise çözdürmek için bir kasenin içine sıcak su koyun. Ardından donmuş vaziyette olan anne sütünü kasenin içine koyarak sütünüzü çözünmeye bırakın.
 • Eğer sütünüzü saklama poşetlerinde saklamayı düşünüyorsanız sütün donma halini göz önünde bulundurun ve kapasitesinin hepsini süt ile doldurmayın. Steril ortam koşullarında sütü sağıp saklamanızda yarar var. Aksi takdirde sağdığınız besin bebeği korumaktan çıkar ve daha çok sıkıntıya gebe bırakır.

En değerli varlığınız olan bebekleriniz için süt sağma işlemini kararlılıkla devam ettiren anneler bebeklerini en iyi şekilde korumaya devam etsin. Unutmayın ki bebeğinize verebileceğiniz en güzel şey anne sütüdür. Şartlar ve koşullar neyi gösterse de en sağlıklı şekilde bebeğinize sütünüzü vermeye çalışın.

Источник: http://saglikloji.com/anne-sutu-sagma-anne-sutu-nasil-saklanir/

Anne Sütü Saklama Koşulları Saklama Süreleri

Anne Sütünü Saklama Yöntemleri

anne sütü saklama koşulları saklama süreleri

Özellikle bebeğin ilk aylarında  0 – 6 ay bebek beslenmesi ve anne sütü  çok önemli ve hassas bir konudur.

Hem annenin doğum sonrası ruhsal durumunu önemli derecede etkileyen hem de bebeğin fiziksel, zihinsel gibi tüm yönlerden gelişimi için oldukça önemli bir yeri olan anne sütünün bebeğe direkt olarak verilmesi bazı durumlarda mümkün olmayabilir.

Tabi ki bebek için en hijyenik, en ekonomik ve en ergonomik olanı direkt olarak anne memesinden emerek anne sütünü almasıdır. Ancak annenin çalışması veya geçirdiği bir takım rahatsızlıklar anne sütünün sağıldıktan sonra bebeğe verilmesini gerekli ve zorunlu hale getirebilmektedir.

Günümüzde çalışan anne sayısı göz önüne alındığında anne sütü saklama konusu çok önemli bir hal almaktadır. Ayrıca hızla büyüyen bebeğinizin ek gıdaya geçiş sürecini daha iyi öğrenmek ve 6 aylık bebek beslenmesi ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

Anne sütü sağılırken genellikle piyasada farklı çeşitleri ile üretimi sağlanan süt sağım pompalarından yararlanılmaktadır. Süt sağım pompalarını satın alırken hem zaman açısından hem de enerji açısından tasarruf sağlamak için çiftli pompa çeşidinin tercih edilmesi tavsiye edilir.

Anne Sütü Saklama Koşulları

anne sütü saklama koşulları

Sağılan anne sütlerini saklama koşulları anne sütünün içeriğindeki besin değerlerinin kaybolmaması açısından çok önem arz etmektedir. Uygun olmayan ortam ısısında ya da uygun olmayan saklama kabında bekletilen anne sütü bebek için oldukça tehli etkiler yaratabilir.

Anne sütünün saklama koşulları şu şekilde özetlenebilir;

 • Saklama kabının yapısı; Özellikle sağılan anne sütünün saklandığı kapların yapısı çok önemlidir. Üzerinde geri dönüşüm sembollerinin rakamlar ile belirtilen ürünlerden özellikle 3 ve 7 ile gösterilen kaplar kesinlikle tercih edilmemelidir. Bisfenol – A ile üretilen bu saklama kapları endokrin bozucu etkileri olduğu gibi olası toksin oluşumunu da engelleyemezler. Geri dönüşüm sembollerinden 5 rakamı ile gösterilen ya da PP (polipropilen) maddesi ile üretilmiş olan saklama kaplarını tercih edilmelidir. Saklama kabının yanı sıra süt saklama poşetleri de oldukça ideal bir alternatiftir. Eczanelerden ve büyük marketlerden süt sağma poşetlerine ulaşabilirsiniz.
 • Anne sütünün buzdolabında saklanması; Anne sütü sağıldıktan hemen sonra hiç bekletmeden de bebeğe verilebilir. Ancak bazı nedenlerden dolayı bebeğe hemen verilmeyebilir. İşte bu gibi durumlarda anne sütünün buzdolabında ya da derin dondurucuda saklanması gerekmektedir.
 • Saklama kabının üzerine tarih yazılması: Anne sütünün sağıldıktan sonra saklama kabına veya süt saklama poşetlerinin üzerine mutlaka tarih ve saat yazılmalıdır. Herhangi bir karışıklığın önlenmesi açısından bu detay kesinlikle atlanmamalıdır.

Anne Sütü Saklama Süreleri

Anne sütü saklama sürelerini bilmek de çok önemli bir konudur. Uygun ortam ve ısıda saklanmış olsa bile anne sütünün belli bir süre sonra besin değerini yitireceği unutulmamalıdır. Sağlık Bakanlığı’ nın 03.05.2012 tarihinde yayınlamış olduğu bildiriye göre anne sütü saklama sürelerinin şu şekilde olması gerektiği söylenmektedir.;

 • 19 – 26 derece aralığındaki oda sıcaklığında: 3 saat
 • 4 dereceden az olan buzdolabında: 3 gün
 • – 18 derece derin dondurucuda: 3 ay

Anne Sütü Saklama Konusunda Dikkat Edilecek Hususlar

Ortalama olarak 22 derece oda sıcaklığında bekletilen anne sütünün ortamın sıcaklığı arttıkça saklama süresinin azalacağı unutulmamalıdır.

Gün içinde farklı zamanlarda sağılan anne sütleri birbirleriyle karıştırılmadan önce mutlaka eşit ısıda olmaları sağlanmalıdır. Yani önceden sağılmış ve soğutulmuş anne sütünün içine daha sıcak olan yeni sağılmış anne sütü ilave edilmemelidir. İkisi de soğutulduktan sonra karıştırılması sağlanmalıdır.

Saklanan anne sütü bekledikçe iki tabakaya ayrılabilir. Bu durum normaldir. Kullanmadan önce hafifçe çalkalamanız karışımın homojen hale gelmesi için yeterlidir.

Anne sütünün renginde farklılar görebilirsiniz. Annenin gün içinde yediği yiyecekler ve içtiği içecekler anne sütünün renginin daha açık veya daha koyu olacak şekilde farklı olmasına neden olabilir.

Soğutulmuş anne sütünü uygun ısıya getirmek için kaynar olmayan su dolu bir kabın içinde biberondaki anne sütü bir süre bekletilebilir. Bu aşamada hemen hatırlatalım anne sütünün mikro dalga fırında ısıtılması kesinlikle önerilmemektedir.

Anne sütü derin dondurucuda saklanacaksa genleşme payı da hesap edilmeli ve saklama kabı ağzına kadar süt ile doldurulmamalıdır.

Derin dondurucudaki sütü çözdürmenin en sağlıklı yolu; sütü geceden buzdolabı bölümüne almak ve yavaş yavaş çözülmesini sağlamaktır. Ancak acil bir durum söz konusu ise akan ılık su altında bekletilerek yine yavaş yavaş çözdürülmesi sağlanabilir.

Derin dondurucudan çıkarılıp çözdürülen anne sütü 24 saat boyunca buzdolabında bekletilebilir. Ancak çözünen her ürün gibi anne sütü de tekrar dondurulmaz.

Son olarak anne sütü sağmak için kullandığınız pompa, biberon ve diğer malzemelerin rutin olarak bakımlarının, temizliklerinin yapılmasını sağlayın. Aksi halde mikrop ve bakteriler anne sütüne bulaşarak bebeğiniz için tehli sonuçlar doğurabilir. Ilık sabunlu su ile düzenli olarak yıkamak veya bulaşık makinesine atmak yeterli hijyeni sağlayabilir.

Источник: https://www.faydaloji.com/anne-sutu-saklama-kosullari-saklama-sureleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.