Anneler İçin Öneriler

Emzirmeye yeni başlayan anneler için öneriler

Anneler İçin Öneriler

Eğer hamileyseniz, muhtemelen bebeğiniz için alınacak listeniz hazırdır, internette bebeklerle ilgili görüşleri okuyor, doğumla ve doğum sancısıyla ilgili kendinizi eğitmeye çalışıyorsunuzdur. Peki bebeğinizi emzirmek için hazırlıklarınızı yaptınız mı?

“Öğrenecek ne var ki bunda?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Emzirmek doğaldır, sadece göğsünüzü bebeğinize verin ve o da emsin, değil mi? Keşke bu kadar basit olabilseydi.

Son 20 yıldır, emzirme ile ilgili sorunlar baş göstermekte. Bu sorunların bazıları basitken bazıları daha zorlayıcı olabiliyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırma bu gözlemleri doğruluyor.

Henüz 3 günlük bebekleri olan annelerin onda dokuzunun bir sorunla karşılaştığı görüldü.

Emzirmek doğal bir eylem olabilir ancak öğrenilmesi gerekli unsurları da vardır. Kadınların pek çoğu emziren birinin yanında bulunmamıştır. Bu yüzden kendi bebeklerini emzirmek, onların ilk deneyimleri olabilir. Bu dört unsur emzirme döneminizin ilk haftasını sizin için çok daha kolay hale getirebilir.

İşte emzirmeye yeni başlayan anneler için öneriler:

Yenidoğanın ihtiyaçları

Bebekler yaşamını sürdürebilmek için bazı reflekslerle doğarlar. Beslenmek için emme ve aranma (ağzıyla arama) refleskleri vardır.

Bebeğinizin emme hareketleri yapması, ağzını açması veya ağzıyla aranması onun sizle konuşma yoludur. Size “Anne, beni şimdi emzir” demesinin yoludur.

Eğer ağlamaya başladıysa “Kibar olmaya çalıştım ama gönderdiğim sinyalleri algılamadın. Şimdi daha zor yoldan deniyorum” diye sesleniyordur.

Bir anne bebeğinin erken acıktığı işaretini alırsa, bebeğini daha sık emzirir. Bu da emzirme dönemi için mükemmel bir başlangıçtır. Sık emzirme annenin vücuduna süt üretmesi için sinyal verir.

İkinci gece oburluğu

Zaman zaman 2 ya da 3 günlük bebeklerin bütün gece emzirilmek istemesiyle ilgili şikayetler görülüyor.

Bebeğin ikinci gecesi sizi aldatabilir. Bebek sıklıkla emzirilmek ister ve annenin göğüsleri yumuşaktır. Birçok insan bundan yeterli sütü olmadığı anlamını çıkarır ve böylece mamaya ihtiyacı olduklarını düşünürler.

Bu sık emzirme süreci oldukça normaldir. Bebeğiniz tam olarak yapması gerekeni yapıyor. Sık emzirmek vücudunuza daha fazla süt üretmesini belirtir.

Bu doğal işleyişi mama ile bozarsanız işte o zaman süt yetersizliği ortaya çıkacaktır. Son 24 saatte bebeğiniz altını ıslatmış veya kakalamışsa, bekleyin ve emzirmeye devam edin.

Bir süre sonra daha çok yutkunma sesi duyacaksınız. Böylece bebeğinizi çok daha mutlu göreceksiniz.

Meme ucu acısına katlanmak zorunda değilsiniz

Meme ucu hakkında bir çok korku hikayesi vardır ancak böyle olmak zorunda değil. Emzirmenin ilk haftasında meme ucunun hassas olması oldukça yaygındır. Size oldukça acı veren meme ucu çatlaması veya kanaması bebeğinizin meme ucunuza çok fazla baskı yaptığını gösterir.

Emzirme pozisyonunuzu ayarlamanız size yardımcı olacaktır. Daha detaylı emzirme pozisyonları için bu siteye bakabilirsiniz. Eğer bu tüyolar size yardımcı olamazsa, tamamen emzirmekten vazgeçmeden önce mutlaka emzirme konusunda yardım alabileceğiniz bir uzmana görünün. Bunun sebebi daha karmaşık ve farklıysa, erken tedavi, emzirmeye devam etmenize yardımcı olabilir.

Size destek olacak insanları arayın

Bebek sahibi olmak hayatınız boyunca sizi en çok zorlayacak olan görevdir. Hayatını nasıl değiştirebileceği tahmin bile edilemez. Doğumu henüz yeni atlatırken ve partnerinizle ilişkinizi yeniden düzenlemeye çalışırken emzirme sürecini de öğrenmeye çalışmak zorunda kalacaksınız.

Araştırmaya göre emzirmede başarılı olabilmenizin anahtarı partnerinizin desteğinde bulunuyor. Eğer partneriniz yoksa, bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Aklınızda sabahları bebeğinizin tuvaletini yapmasıyla ilgili sorular olduğunda sizi destekleyecek ve ne kadar önemli bir iş yaptığınızı söyleyecek birine ihtiyacınız vardır.

Emzirme ile ilgili pozitif tecrübeler paylaşabileceğiniz arkadaşlarınızı veya ailenizi kendinizi yakın tutun. Aklınızdaki sorular için onlara güvendiğinizi ve onların desteğini istediğinizi söyleyin.

Eğer sizi destekleyen, güvendiğiniz bu insanlardan günlük ev işlerinizle ilgili de yardım isteyebilirseniz, bu sizin için mükemmel olacaktır.

Emzirme sürecinin ilk haftası zorlayıcıdır. Bu 4 tüyoyu bilmeniz sizin için bu süreci çok daha kolay hale getirecektir. Kısa sürede her şey yoluna girecektir. Sütünüz bebek için her zaman doğru ısıda hazır olup size yeni doğan bebeğiniz tadını çıkarabilmeniz ve onu kucaklayabilmeniz için size daha çok zaman verecektir.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/emzirmeye_yeni_baslayan_anneler_icin_oneriler.html

Anneler Gününde Farklı Bir Hediye Hazırlamak İsteyenler İçin Öneriler

Anneler İçin Öneriler

Bir Anneler Günü daha yaklaşıyor. Büyük alışveriş merkezlerinden, küçük mahalle dükkanlarına kadar her yerde Anneler Günü reklamlarını, bu özel gün için hazırlanmış kampanyaları görebilmek mümkün.

Ancak sizler de Anneler Günü’nde annesine ütü, mutfak robotu gibi ufak ev eşyaları almayı anlamsız bulanlardansanız ve bu özel günde gerçekten annenize özel bir hediye hazırlamak istiyorsanız doğru yerdesiz.

İşte karşınızda el emeğinizin değeceği, annenizi özel hissettirecek ve günlük hayatında oldukça pratik bir şekilde kullanabileceği hediyeler.

1.Anı Kavanozu

Sizleri bilemem ama ben ailemle geçirdiğim güzel bir günü hiç birşeye değişmem! Eminiz annelerimiz de aynı fikirdedir. İşte o yüzden bu Anneler Günü’nü anneniz içi oldukça keyifli bir güne çevirebilirsiniz. Günübirlik gidebileceğiniz bir deniz kenarı, göl çevresi veya doğayla iç içe olabileceğiniz bir rota bu özel günü daha keyifli hale getirebilir. Daha sonrasında bu özel güne ait anıları (deniz kıyısından aldığınız bir taş, ağaç altından topladığınız kozalaklar) bir araya getirebilir, o gün çekildiğiniz bir fotoğrafla birlikte bir kavanozun içerisine yerleştirebilirsiniz. O günü ölümsüz hale getirecek ve baktıkça o günü hatırlatacak olan bu kavanoz annenizin çalışma masasında veya başucunda kendine bir yer edinebilir. Yaşanmışlıklardan daha güzel hediye var mıdır?

Источник: https://emoji.com.tr/anneler-gunu-icin-hediye-onerileri/

Anneye Yapılabilecek Sürprizler

Anneler İçin Öneriler
Anneler, hepimizin hayatının en önemli kişileridir. Hayatımızdaki her şeyi borçlu olduğumuz anneleri mutlu edecek fikirleri sizler için derledik.Anneye yapılabilecek sürprizler ve hediyeler ile ilgili detaylı bilgileri paylaştığımız yazımızı okuyarak, siz de anneniz için sürpriz fikirleri elde edebilirsiniz.

Annelerimiz için her gün çok özel anlamlar taşımaktadır ancak, en çok kutlama yapılan günlerden biri de anneler günüdür. Anneler gününde bir çok kişi annesine en güzel anneler günü hediyesi vermek ve en etkileyici sürprizi yapmak ister. Anneleri mutlu etmek için anneler gününde çeşitli fikirlerle kutlamalar yapabilirsiniz.

Anneme ne sürpriz yapsam diye düşünenler için fikir niteliğinden oluşacak bazı öneriler vermek istiyoruz. Bu öneriler doğrultusunda siz de annenizi mutlu edebilirsiniz. Bizlere kahvaltı hazırlayan her zaman anneler olmaktadır. Anneler gününde ise bir farklılık yaparak kahvaltıyı siz hazırlayabilirsiniz.

Anneniz uyurken ona güzel ve şık bir kahvaltı hazırlayarak çok iyi bir sürpriz yapmış olursunuz.
Kahvaltıda annenizin sevdiği yiyecekleri güzel bir şekilde dizin ve annenizin servisinin önüne bir tek gül veya aldıysanız anneler günü hediyesini bırakın.

Anneler günü için hazırladığınız kahvaltıda gereken tüm hizmetleri de o günlük siz yapın ve annenizi kesinlikle yormayın. Kahvaltı sonrası bol köpüklü bir Türk kahvesi yapmayı da unutmayın.

Anneler, görmek ve yapmak istedikleri şeyleri dile getirirler ancak, kimseyi yormak istemedikleri için çok istiyor olsalar bile ısrarcı davranmazlar.

Annenizin zaman zaman dile getirdiği, görmek istediği yere sürpriz bir şekilde onu getirerek şaşırtabilirsiniz. Anneler gününde beklenmedik sürprizler her zaman unutulmaz, güzel anıların yaşanmasını sağlamaktadır. Siz de anneler gününde annenizi gezmeye çıkarın ve görmek istediği bir yere getirin.

Anneler gününde kendi zeinize göre yerler belirlemek yerine annenizin hoşlanacağı mekanları tercih etmelisiniz. Anneler gününde kendisini özel hissetmesi için her ayrıntıya dikkat ederek planlamalısınız.

Anneler günü için keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak organizasyonlar yapmaya çalışın. Ailece veya annenizle baş başa bir kahvaltı ya da akşam yemeği ya da bir piknik organize edin.

Anneler gününde anneme sürpriz ne yapabilirim diye düşünenler için bu tür organizasyonlar ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Anneniz için birlikte gidebileceğiniz güzel bir manzaralı restoranda kahvaltı rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

Kahvaltının dışında bir sürpriz olarak şık bir akşam yemeği organize edebilirsiniz. Ailece ya da annenizle baş başa geçirilecek keyifli restoranda unutulmaz bir akşam yemeği geçirebilirsiniz.

Eğer babanız hayatta ise ve anenizle birlikte yaşam sürdürüyorsa, onlar için çok güzel küçük bir tatil organize edebilirsiniz. Doğal ortama sahip küçük bir tatil kasabasında 2 günlük keyifli bir tatil rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Anne ve babanızın keyifli bir hafta sonu geçirmesi için mükemmel bir seçenek olarak önerilmektedir.
Eğer babanız hayatta değilse veya annenizle ayrı ise, bu küçük tatili annenizle birlikte geçirmenizi öneriyoruz. Annenizi alıp baş başa bir tatil yapabilir ve tatil süresinde çok güzel anılar biriktirerek eski anılarınızı da canlandırabilirsiniz. Anneniz için siz her zaman küçük bir çocuk olarak kalacaksınız. Bu yüzden annenizin sizinle baş başa geçirdiği her zaman özel ve anlamlı olacaktır. Anneler gününe özel olarak annenize konforlu bir tatil yaşatabilirsiniz. Anneler için anneler gününden daha önemli bir gün olan doğum günleridir. Hem anneniz için hem de sizin için büyük anlamlar barındıran bu günde annenizi mutlu etmeniz gerekmektedir. Annenizi mutlu etmek sizin de mutlu olmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden annenizin doğum gününü kesinlikle atlamamanız gerekmektedir. Annenizin doğum gününde ona çeşitli sürprizler yapabilirsiniz. Anneler her zaman bir hediye beklemezler ancak, hediye veya herhangi bir sürprizle karşılaştıklarında da çok mutlu olurlar. Bu yüzden anneniz için önemli olan özel günleri kesinlikle atlamamanız gerekmektedir. Anneme doğum günü hediyesi ne yapabilirim diye düşünenlerden iseniz, size vereceğimiz tavsiyeleri uygulayabilirsiniz. Anneleri doğum günüde mutlu etmek ve şaşırtmak için bir çok şey yapabilirsiniz.
Özellikle sürpriz organizasyonlar ve hediyeler anneleri çok mutlu etmektedir. Annenizi doğum gününde mutlu etmek için onun sevdiği ve hoşlandığı şeyleri düşünmeniz gerekmektedir. Annenizin sevmediği bir şeyi yaparsanız onu mutlu etmek yerine sinirlendirebilirsiniz. Bu yüzden hoşlandığı detayları düşünerek bir organizasyon planlamalısınız. Annenizi şaşırtacak ve bir o kadarda mutlu edecek doğum günü sürprizi yapmak için aşağıda yer verdiğimiz önerileri uygulayabilirsiniz.

Olmazsa Olmazlardan Anne kahvaltısı

Annelerimiz hayatı boyunca bizim için kahvaltı ve yemek hazırlarlar. Doğum günü gibi özel günlerde de siz onun için sürpriz bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Doğum gününde annenizin sevdiği ve hoşlandığı detaylara sahip bir kahvaltı sofrası düzenleyebilir ve annenizi hiç yormadan keyifli bir kahvaltı edebilirsiniz.

Anneniz için hazırladığınız kahvaltıda onun için küçük bir hediye veya bir çiçek bulundurursanız oldukça hoş bir ortam oluşturmuş olursunuz. Anneniz için hazırladığınız kahvaltıda tüm hizmeti kendiniz yapmalısınız.

Bu özel günde annenizi kesinlikle yormamanız gerekiyor ve onun kendisini özel hissetmesi için her ayrıntıya dikkat 

Annelerin hepsi çiçeklerden hoşlanmaktadır. Annenizin en çok sevdiği çiçek türünü ona alarak sürpriz yapabilirsiniz. Bazı anneler buket çiçek severken bazıları ise canlı çiçeklerden hoşlanırlar.

Sizin anneniz de canlı çiçeklerden hoşlanıyorsa, bakıp büyütebileceği özel bir çiçek türünü satın alabilirsiniz. Anneler için orkide çiçekler de çok zarif bir hediye olmaktadır.

Annenizin sevdiği renge sahip orkide çiçek satın alarak şık bir sürpriz yapabilirsiniz.

Annenizle birlikte dışarıya çıkın

Annenizle birlikte hoş vakit geçirebileceğiniz bir dış organizasyon planlayın. Annenizi sabah alıp güzel bir mekanda kahvaltıya götürün. Annenizle birlikte hoş sohbetler edip güzel bir kahvaltı edebilirsiniz. Kahvaltının ardından da annenizin gezip görmekten hoşlandığı yerleri ziyaret edebilirsiniz. Akşam yemeği de anneniz için özel ve anlamlı olacaktır.

Annenizle birlikte güzel bir restoranda sevdiği yemekleri yiyebilirsiniz. Restoranda yemek yerken sürpriz bir şekilde pasta getirtip mum üfletebilirsiniz. Annenizin doğum gününü en mutlu şekilde geçirmesini sağlamalısınız. Bunun için de gitmekten keyif alacağı yerleri tercih etmelisiniz.

Annenizle birlikte dışarıda organizasyon yapacaksanız, kendi sevdiğiniz değil de annenizin sevdiği mekanları tercih etmelisiniz.

Anneniz, ilk yaş gününüzden beri sizin için çeşitli doğum günü partileri organize ederler. Sizde yetişkin bir birey olduktan sonra anneniz için bir parti organize edebilirsiniz. Anneniz için doğum günü partisi organize ettiğinizde sevdiği kişileri davet etmeyi ihmal etmeyin.

Annenizin vakit geçirmekten hoşlandığı arkadaşlar, akrabalar ve diğer aile bireylerini partiye davet edebilirsiniz. Anneniz için organize edeceğiniz doğum günü partisinin sürpriz olmasına özen gösterin. Annenizin haberi olmadan bir organizasyon yapıp onu şaşırtabilirsiniz. Sürpriz bir şekilde organize edilmiş partiler her zaman daha büyük mutluluk vermektedir.

Bu yüzden de annenizin sevdiği detaylara önem vererek güzel bir parti organizasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

 • Anneler için özel günlerde alınan hediyelerin de özel olması gerekmektedir. Sırf alınmış olsun diye değil, ihtiyaca ya da özel anlamına göre hediyeler tercih etmelisiniz. 
 • Annenize doğum günü hediyesi olarak ev eşyası almanızı önermiyoruz. Mesela bir mutfak robotu özel ve beklenmedik bir hediye olmayacaktır ve istenen etkiyi yaratmayacaktır. Eğer uzun zamandır istediği ama maddi imkanının yetmediği bir ev eşyası varsa, bunu satın alarak onu şaşırtabilirsiniz.
 • Aynı şekilde çeşitli ev süsü ve biblolardan da uzak durmanız gerekir. Daha kişisel kullanıma uygun ve özel bir hediye düşünmek annenizi daha özel hissettirecektir. O anda ihtiyaç duyduğu bir giysi ya da çorap bile bir ev süsünden daha çok mutluluk verir, bunu unutmamalısınız.
 • Annenize bir arkadaşıyla birlikte planlayıp sürpriz bir parti verebilirsiniz. Beklemediği anda karşılaştığı bu sürpriz doğum günü partisi sayesinde anneniz mutlu olacaktır.
 • Annenizin doğum günü hafta sonu ya da çalışmadığınız bir güne denk geliyorsa onun için güzel bir kahvaltı ya da akşam yemeğini planlaması yapabilir ve annenizin tüm günlük işlerini üstlenebilirsiniz. Böylelikle onun kendini bir kraliçe gibi hissetmesini sağlayabilir, keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Ailenin diğer bireylerini de bu plana dahil ederseniz işiniz kolaylaşır. Her gün bu işlerle uğraşan anneniz, doğum günü sayesinde o günü rahat hissederek geçirecektir.
 • Tüm kadınlar gibi anneler de mücevhere, takıya bayılır. Anneniz için bütçenize uygun güzel bir takı ya da aksesuar satın alabilirsiniz.
 • Eğer resim yeteneğiniz varsa annenizin ya da tüm ailenin resmini kendi ellerinizle yapabilirsiniz. Ya da bir karikatüriste aile fotoğrafınızı vererek, eğlenceli bir şekilde çizmesini isteyebilir, annenizin bu karikatürü her gördüğünde gülümsemesini sağlayabilirsiniz.
 • Kendi ellerinizle öreceğiniz, annenizin zeine uygun bir şal anneniz için anlamlı bir hediye olacaktır. Bir hediyenin kendi ellerinizle hazırlanmış olması tüm değerlerin üzerindedir bunu unutmayın.
 • Anneniz için bir video hazırlayabilirsiniz. Bu videoda neler olacağı tamamen sizin hayal gücünüze kalmış, anneanneniz hayattaysa ondan annenizle ilgili yaşadığı anılarını paylaşmasını isteyebilirsiniz. Annenizin hayatındaki insanlardan onun hakkındaki düşüncelerini söyleyip onun doğum gününü kutlamalarını sağlayabilirsiniz. Farklı ve ilginç bir hale getirmek istiyorsanız tanımadığınız insanlardan annenizin doğum gününü kutlamalarını isteyip bunu videoya çekebilirsiniz.
 • Onu ne kadar çok sevdiğinizi, onun ne kadar değerli olduğunu anlatan duygu dolu bir mektup yazabilirsiniz. Bu mektubu okurken annenizin kendisini ne kadar mutlu hissedeceğini tahmin edebilirsiniz.

Yukarıda yer verdiğimiz önerilerle annenizin bir gününü özel ve anlamlı geçirmesini sağlayabilirsiniz. Annelerin hayatındaki önemli günlerde onları mutlu etmek sizi de mutlu edecektir. Bu yüzden küçük büyük demeden elinizden geldiğince sürprizler ve anlamlı organizasyonlar planlamanızı tavsiye ediyoruz.

Özellikle anneler günü ve doğum günleri anneniz için çok önemlidir. Bu günlerde annenizin kendisini özel hissetmesini sağlamak için tüm ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Annenizin sevdiği ve hoşlandığı her detayı atlamadan güzel bir gün geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Anneniz için sürpriz plan organize ederken kesinlikle onun hoşlandığı detaylara dikkat etmelisiniz. Anneniz için hediye alırken de özel olmasına önem vermelisiniz. Anneniz için hediye seçimi yaparken maddi boyutlar çok önemli değildir. Anlamlı olan her hediye anneniz için özel olacaktır. Annenizi mutlu etmenin yolları öncelikle onu tanımanızdan geçmektedir.

Annenizi ne kadar iyi tanırsanız, onu o kadar çok mutlu edebilirsiniz. Bizim tavsiyelerimiz ışığında da güzel bir organizasyon gerçekleştirebilirsiniz.

“,”author”:””,”date_published”:null,”lead_image_url”:”https://1.bp.blogspot.com/-83l5UCQQg3k/V-KlVBzEqrI/AAAAAAAAVHk/FmTZdyiwrVYGS8AdAjHq5VGdTBuC3BFVQCLcB/s72-c/anneye_yapilabilecek_surprizler.jpg”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”https://www.eniyihediyefikirleri.com/2016/09/anneye-yapilabilecek-surprizler.html”,”domain”:”www.eniyihediyefikirleri.com”,”excerpt”:”Anneler, hepimizin hayatının en önemli kişileridir. Hayatımızdaki her şeyi borçlu olduğumuz anneleri mutlu edecek fikirleri sizler için derledik.”,”word_count”:1446,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: https://www.eniyihediyefikirleri.com/2016/09/anneye-yapilabilecek-surprizler.html

Anneler günü için hediye önerileri – Ayşe Tolga İyi Yaşam

Anneler İçin Öneriler

Kimse sevmese, o yine sever bizi. Kıymetini sadece bir gün değil, her gün bilmemiz gereken annelerinize sorsanız, kendileri için en büyük hediyenin çocukları olduğunu söylerler. Peki, bu sizin hediye almanızı engeller mi? Engellemez. O halde Anneler Günü’nde annesini hediyesiz bırakmayacak sizler için hazırladığım önerilere bir göz atmalısınız!

Atasay / Altın İnci Taşlı Yüzük

Önemli olan maddi değil manevi değeri ama her kadın altın sever. Hem şık ve zarif hem de nispeten uygun fiyatlı bir yüzük almak isterseniz, sizin için seçtiğim incili ve taşlı altın yüzüğe bir göz atabilirsiniz.

https://www.atasay.com/tr/sari-altin-inci-tasli-yuzuk

Sensilis / Origin Pro EGF 5 Yaşlanma Karşıtı Yüz Kremi

Zamana karşı koyamıyoruz, biz kadınlar kırışıklıklarla ve cilt problemleriyle hayatımız boyunca mücadele ettik. Ama gelişen teknolojiyle birlikte birbirinden yetenekli birçok yaşlanma karşıtı ürün hayatlarımıza girdi ve girmeye de devam ediyor.

Ben de size son keşfimden bahsetmek istiyorum. Sensilis’in Yaşlanma Karşıtı Origin Pro EGF 5 ürünleri, 5 büyüme faktörü içeren özel formülü sayesinde annelerinizin cildini onarır, besler ve elastikiyetini artırır.

Hem de şu anda sitelerinde Anneler Günü’ne özel %30 indirim sizi bekliyor.

https://www.cortexpharma.com/urun-detay/D3001L010/origin-pro-egf-5-cream

Atelier Rebul / Pera Parfüm

1895’de İstiklal Caddesi’nde açılan Rebul Eczanesi, günümüzde Atelier Rebul olarak varlığını sürdürüyor. Ve bir parfüm markası olarak hayatlarımızı etkilemeye devam ediyor. Senelerdir kullandığım enfes ve baş döndürücü kokularından en favori olanı

Pera’yı annenize hediye edebilirsiniz. Pera, kutusunda da belirtildiği gibi, Doğu ile Batı’nın gizemli buluşmasını bizlere sunuyor. Baharatlı, sıcak ve çarpıcı. Hangi kadın mis gibi kokmayı sevmez ki? Annenize parfüm hediye almak istiyorsanız, Atelier Rebul’a bir göz atabilirsiniz!

https://www.atelierrebul.com.tr/pera-eau-de-parfum-125-ml.html
https://www.atelierrebul.com.tr/pera-parfum-set.html

Tefal / OnTheGO Blender

Formuna ve yediklerine dikkat eden annelere önerebileceğim en işlevsel hediyelerden biri Tefal’in minik ama çok çalışkan olan içecek hazırlama makinesi OnTheGO blender! Spor sonrası, kahvaltılar ve gün içinde smoothie hazırlayıp, yanında taşımayı seven anneler için bu blender çok kullanışlı olabilir. Avokado, yaban mersini, süt ve daha ne isterseniz içine atıyorsunuz ve 1 dakika içinde içeceğiniz hazır. Ayrıca soğuk kahve tarifleri ile misafirlerini etkilemek isteyen anneler için de ideal!

https://www.tefal.com.tr/G%C4%B1da-Haz%C4%B1rlama-/Blend%C4%B1r/OnTheGO-blender/p/8000035805

Skechers / Summits Yürüyüş Ayakkabısı

Tempolu yürüyüş, özellikle belirli bir yaştan sonra insanın formunu korumak ve sağlıklı kalmak için yapabileceği en kolay egzersizdir. İlerleyen yaşla birlikte, bel fıtığı, bacak ağrıları ve omurga problemleri artar.

Ve yürümek uzun sürede sıkıntı yaratabilir. Hem yürümeyi seven hem de sağlık problemleri olan anneler için önerim, rahat ve kaliteli bir yürüyüş ayakkabısı olacak. Bunun için Skechers’ın ayakkabılarına bakmanızı tavsiye ederim.

https://www.skechers.com.tr/p/summits-12980-wsl

Beymen / Çanta

Kadınların en sık değiştirdiği ve en çok ilgi duyduğu aksesuarları çantalarıdır. Her gün aynı ayakkabıyı giyen kadınlar bile, çantalarını sık sık değiştiriyorlar.

Özellikle klasik giyinmeyi seven annelerimiz için seçtiğim bu sade ve şık çanta, hem kullanışlı hem de büyüklüğü ideal. Eğer annenizin şu sıralarda çantaya ihtiyacı varsa, Anneler Günü, kendisini sevindirmek için size bir fırsat sunuyor.

Beymen’de bulunan diğer çantalara da bakmanızı tavsiye ederim.

https://www.beymen.com/p_beymen-askili-capraz-canta_383115

Arçelik / Doğrayıcı

Yemek yapmayı seven her kadın gibi anneniz de mutfakta kolay iş yapmaya hayır demeyecektir. Özellikle soğan doğrarken zorlanan ve ağlamaktan sıkılmış annelerinizi, bu Anneler Günü’nde güldürmeye ne dersiniz? Soğan hazırlamak artık eskisi kadar zor olmayacak. Hem de anneniz yemeği çabucak yapacağı için, kendine daha fazla vakit ayırabilecek.

https://www.arcelik.com.tr/dograyici/k-8530-r-karistirici-dograyici.html

Philips / Action Fit Mikrofonlu Spor Kulaklık

Benim gibi spor yapmayı seven ve formuna özen gösteren annelerinizin, egzersiz sırasında ya da tempolu yürüyüşlerde müzik dinlemesine destek verebilirsiniz.

Müzik özellikle spor yaparken insanı havaya sokuyor ve kendi ritminizi bulmanıza yardımcı oluyor. Philips’in bu kulaklıkları hem ter ve su geçirmiyor hem de kulaktan düşmüyor.

Ayrıca anneniz spor yaparken, bu kulaklık sayesinde, sizin aramalarınıza da cevap verebilir.

https://www.philips.com.tr/c-p/SHQ3405BL_00/actionfit-mikrofonlu-spor-kulaklik

Desa / Sandalet

Şık ve modayı takip eden anneleriniz için, yaz gelirken alabileceğiniz en mükemmel hediyelerden biri de sandalet olabilir. Hem topuk boyu ile hem de rengi ile tüm annelerin sevebileceği bir hediye değil mi? Ayrıca Desa’da Anneler Günü’ne özel % 50 indirim ve ikinci ürüne ise % 40 indirim var. Bence ikinci indirimi de kendiniz için değerlendirebilirsiniz.

https://www.desa.com.tr/altin-siri-kadin-sandalet-2010042852/

ÇiçekSepeti / Yenilebilir Kek

Bu kez, hem fiyatı uygun ve kişiye özel, hem de annenizin midesini bayram ettireceğiniz ve bir günlük diyetini bozmasına neden olabileceğiniz bir hediye seçtim sizin için. Bu yenilebilir kekler ve dilerseniz çikolatalar, annenizin yüzünü güldürecektir. Yanına belki bir çiçek buketi de ekleyebilirsiniz. Size kalmış.

https://www.ciceksepeti.com/annemin-sozleri-kek-buketi-gr1013

Источник: https://www.aysetolga.com/anneler-gunu-icin-hediye-onerileri

Bebeklerde uykusuzluk ve çocukları uyumayan anneler için öneriler

Anneler İçin Öneriler

Yenidoğan ve küçük bebekler genellikle geceleri açlıktan uyanırlar. Bunun çözümü tabii ki onları beslemektir. Ancak bazen bebeklerin uyanmasının ve tekrar uyuyamamasının farklı sebepleri olabilir:

Bebeklerde gündüz uyku saatleri

Eğer bebeğiniz gündüz yeterince uyumuyorsa bu durum gece uykularını da olumsuz etkileyecektir. Gece yatırdığınızda aşırı yorgun olacak ve bu da gece sık uyanmasına neden olacaktır. Unutmayın bebeklerde gündüz uykusu isteğe bağlı değil, zorunluluktur.

Öte yandan gün içinde çok uyumak ya da çok erken yatmak da çocuklarda uyku kesintilerine neden olmaktadır. Her bebeğin uyku ihtiyacı birbirinden farklı olabilir.

Ancak bebeklerin ihtiyaç duydukları ortalama gündüz uykularını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yenidoğan: Yenidoğan bebeğinizin büyümek ve gelişmek için çok uykuya ihtiyacı olacaktır. Bir yenidoğan ortalama 5-8 arası değişen gündüz uykusu uyur
 • 1-4 ay: Günde 4-5 civarında gündüz uykusu
 • 5-8 ay: Günde 3 gündüz uykusu
 • 9-18 ay: Günde 2 gündüz uykusu
 • 18 aydan 4 yaşa kadar: Günde 1 gündüz uykusu

Bebeğiniz büyüdükçe öğrenme oranı ve hızı olağanüstü düzeyde artar. Bebeğiniz emeklemeyi, yürümeyi, konuşmayı öğrenir. Bu gelişimsel dönüm noktalarının her biri onun uykusunu etkiler.

Bebeklerin çoğunda önemli bir beceriyi öğrendikleri zaman uyku gerilemesi olur. Bu süreçte bebek ortada hiçbir neden yokken, aniden uyanır.

Bu gelişimsel sıçramalar uzun vadede gerçekleştiği için bebeğinizin uykusu normale dönecektir.

Hastalıklar

Bazen, bebeğinizin geceleri sık uyanması, daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir.

Örneğin solunum sorunlarına neden olan burun tıkanıklığı, sinüzit, saman nezlesi, astım, bronşit veya zatürre gibi hastalıklar bebeğinizde uyku sorunlarına neden olabilir.

Ayrıca soğuk algınlığı nedeniyle oluşan öksürük ya da hapşırık krizleri, enfeksiyonun neden olduğu ağrı ya da yüksek ateş de uykusuzluğa neden olur. Bu hastalıklar tedavi edildiğinde bebeğinizin uyku düzeni de normale dönecektir.

Uyku bozukluğu

Bebeklerin gece sık uyanması çok yaygın görülmese de uyku bozukluğuna işaret edebilir. Uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu ve Duyu Bütünleme Bozukluğu (SPD) gibi rahatsızlıklar bebeklerde uyku bozukluğuna neden olabilir. Eğer bebeğinizde veya çocuğunuzda uyku bozukluğundan şüpheleniyorsanız, teşhis için bir sağlık uzmanınıza başvurmalısınız.

Bebekler ve küçük çocuklar 6 aylıktan itibaren diş çıkarmaya başlarlar ve bu süreç 2 yaşına kadar devam eder. Bebeğiniz diş çıkarırken, diş etleri üzerindeki baskı, ağrı ve şişkinlik onu rahatsız edebilir ve gece daha sık uyanmasına neden olur. Eğer doktorunuz bebeğiniz için ağrı kesici ilaç önerdiyse, uykusuzluğa engel olmak için ilacı yatmadan yaklaşık 15 dakika önce verin.

Gıda alerjisi ve intoleransı

Gıda alerjisi ve intoleransı pekçok fiziksel probleme neden olabilir. Uyku bozukluğu da bunlardan biridir. Bebeklerde gaz ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarının yanında ciltte döküntüler ve kabarıklıklar oluşabilir. Tüm bu semptomlar uyku problemini tetikler.

Gıda alerjisi her yaşta gelişebilir, ancak bebeğiniz katı gıdalara başladığında daha sık görülür. Ayrıca bebeklerde inek sütü alerjisi de sık karşılaşılan bir durumdur. Bebeğin alerjik ya da hassas olduğu besinler hayatından çıktığında uykusu da normale dönecektir.

Kolik

Kolik bebekleri gece saatlerce uyanık tutabilir. Bebeğiniz gece boyunca uzun süre dayanılmaz bir şekilde ağlarsa, mutlaka kolik tedavisi ile ilgili çocuk doktorunuzla konuşun.

Uyku bozukluğu sorunlarına 1 yaş altı bebeklerde daha sık rastlanır. Uykuya dalma güçlüğü, 1 yaşından küçük bebeklerin  yüzde 50’sinde, 1-2 yaş arasındakilerin de yüzde 10-15’inde ortaya çıkıyor. Geceleri sık uyanma sorunu ise 1 yaş altında yüzde 25–50 oranındayken, 1-2  yaş arasında yüzde 15-20 sıklığında oluyor.

Bebeklerde uyku bozukluğu ve bebek uyutma teknikleri

Kabus görme, yatağını ıslatma, uyku apnesi gibi sorunlarsa 2 yaşından sonra kendini gösteren sorunlar arasında. Bebekler ve çocuklar, yetişkinlere göre daha sık uyanıyor ve daha hareketli yatıyor.

Çocukların uyku döngüsü 90-110 dakika kadarken, bebeklerin uyku döngüsü 50-60 dakika arasında gözleniyor.

Uyku döngülerinin sonunda, bir evreden diğer evreye geçerken gecede 4-6 kez kısa süreli uyanıklık olabiliyor.

Aileler uykuyu düzenleyen yöntemleri öğrenmeli

Özellikle  ailenin bebeği olduğundan daha kırılgan ve kolay incinebilir görmesi, uyku sorunlarının oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu durum daha önce bebeğini yitirmiş ailelerde daha sık görülüyor. Bu tip aileler bebeklerinin ağlamasına dayanamıyor ve hemen emzirme, kucağa alma, gibi aracı yöntemler kullanarak müdahalede bulunuyor.

Ayrıca sık sık kontrol etme amaçlı bebeğin yanına gitmek de uykusunun bölünmesine sebep olabiliyor. Ailelerin uyku düzeninin oluşmasını sağlayan yöntemleri bilmemeleri ya da bildikleri halde uygulayamamaları sonucu uyku bozuklukları görülüyor. Bu durumda aileler gerekli yöntemleri öğrenmeli ve kararlı bir şekilde uygulayabilmeli.

Bebeklerde doğru uyku pozisyonları

Bebeğinizin kolay uyuması için öneriler

 • Doğduğu günden itibaren yatağa uyur-uyanık halde bırakın ve böylece kendi kendine uyumayı öğrenmesini sağlayın
 • Uykusunun gece boyunca derinleştiği ve hafiflediği zamanlar var. Dolayısıyla her hareketini uyanıklık olarak değerlendirmeyin ve müdahale etmeyin
 • Bebeğiniz uykulu gibi görünüyorsa hemen beşiğine koyun.

  Eğer çok huzursuzsa sakinleşinceye kadar sallayın, ancak bunu uykuya geçmeden durdurun.

  Çünkü bebeğiniz sallama, kucağa alma, emme gibi yöntemler olmadan uyumayı öğrenmeli

 • Kendini güvende hissetmesi için yatağında uyku arkadaşı gibi sevdiği bir nesne (oyuncak ayıcık, bebek, tülbent, battaniye vs) ile uyumasına izin verin
 • Uyku saatlerini bebeğinizin ihtiyacına göre siz belirleyin ve bu saatten ödün vermeyin
 • Gece uykuya gidilen saatler erken olmalı ve  bebeğiniz gün içinde daha çok uyanık kalmalı. Dolayısıyla gün içerisinde 2’den fazla ve uzun süre uyumasını engelleyin. Eğer 2 saatten fazla uyursa, uykudan kaldırın
 • Uyku saatleri konusunda kararlı olun
 • Uykudan önce sakin etkinlikler (masal, ninni söyleme, ılık bir banyo) düzenleyin
 • Uykudan önce  bebeğinizin uykusunu kaçırabilecek aşırı hareketli  oyunlardan kaçının
 • Karnını tok tutun. Uyarıcı özelliği olan (kahve, çay, çikolata) gibi besin veya içecekler tüketmeyin.  Kahve, çay ve çikolatada kafein var. Kafein de anne sütüyle bebeğe geçiyor ve uykusuzluğa yol açıyor
 • Gece kalkıp ağlıyorsa, onu sık sık ziyaret edin. Ancak ziyaret aralıklarını giderek açın
 • Odasında 1 dakikadan fazla kalmayın. Işıkları açmayın, fısıltılı bir şekilde ‘şşşşt, herkes uyuyor’ gibi şeyler söyleyin. Bu arada kızmayın ya da cezalandırmayın
 • Kucağınıza almayın, aksi halde yatağa dönmek istemeyecektir. Ancak 10 dakikadan fazla ağlıyorsa kucağınıza alıp, sakinleştirin
 • Yatağı odanızdaysa sizi görmeyecek şekilde yatak yanını bir çarşafla kaplayın.
 • Odasının çok karanlık olmamasına dikkat edin Ortamın nem ile ısısı da yeterli olmalı ve oda havalandırılmış olmalı.

0-3 yaş döneminde bebeklerde uyku ve beyin gelişimi

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/bebekleri-uyumayan-anneler-icin-oneriler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.