Anoreksia Diş Kayıplarına Sebep Oluyor!

Çocuklarda erken diş kaybının 5 nedeni!

Anoreksia Diş Kayıplarına Sebep Oluyor!

Ülkemizde 30-35 yaş grubunda ağzında çürük bulunmayan kişi sayısı oranı yüzde 3 gibi oldukça düşük.

Yetişkin dönemde gelişen çürükler ve erken diş kayıplarının altında ise genetik etkenlerin yanı sıra, kötü ağız bakımı, şeker ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme ve çocukluk döneminde geçirilen hastalıklar ile ebeveynlerin yaptıkları hatalar var.

Örneğin çocuğa gece yatmadan önce süt içirmek, çikolata ve şeker gibi tatlı besinlerin ardından dişlerini fırçalatmayı ihmal etmek gibi hatalar dişleri çürümeye yatkın hale getirmekte.

Oysa alınabilecek basit tedbirlerle çocuğun daha sağlıklı dişlere sahip olması mümkün!
Acıbadem Zekeriyaköy Tıp Merkezi’nden Diş Hekimi Dr. Mehmet Vedat Soylu, çocuklarda erken diş çürüklerine ve diş kaybına yol açan 5 nedeni anlattı.

1. Çikolata ve şeker yemek

Çikolataya ve şekerlere biz yetişkinler bile kolayca karşı koyamazken, çocuklarımızı bunlardan uzak tutmamız oldukça zor kuşkusuz. Ancak yine de çocuğunuza tatlı besinleri mümkün olduğunca az yedirmeniz çok önemli.

Şeker veya çikolata yediğinde dişlerini fırçalayabilecek yaş ve eğitimde ise fırçalatın, değilse en azından ağzını suyla çalkalayıp, dişlerin üzerindeki birikintileri ağız ortamından uzaklaştırın.

Eğer bunu yapmazsanız, dişlerinde çok ciddi çürük gelişebiliyor ve erken diş kayıpları oluşabilir.

2. Parmak emmek

Parmak emmek, emzik veya uzun süreli biberon kullanmak diş yapısının bozan önemli etkenlerdendir. Çünkü bu hareketler uzun süre alışkanlık halinde devam ederse çene yapısı diş dizin yapısı bozulur.

Bunun sonucunda çok büyük ortodontik tedavilere ihtiyaç duyulur.

Emzik ve parmak emme gibi sorunların, bir hekimden yardım alınarak küçük yaşta ortadan kaldırılması, kalıcı diş kayıplarını ve görüntü bozukluklarını önlemesi açısından büyük önem taşır.

3. Yüksek ateşli rahatsızlıklar geçirmek

Çocukların küçük yaşta, özellikle de diş jermlerinin oluştuğu dönemde geçirdikleri ateşli hastalıklar dişin kalsifikasyonunun, bir başka deyişle oluşum sırasındaki kalsiyum yapısının bozulmasına sebep olur. Bunun sonucunda da çocuğun kalıcı dişlerinde beyaz lekeler oluşur.

Bu beyaz lekeler görüntü bozukluğu oluşturmalarının yanı sıra dişlerin daha çabuk çürümesine de yol açabilir.

Bu nedenle ateşi 39 dereceye ulaştığında çocuğunuza hemen bir ılık duş aldırıp ateşinin 40 dereceye ulaşmasını engelleyin ve ardından tıbbi yardım almak için en yakın bir sağlık kuruluşuna götürün.

4. Ağzı açık uyumak

Çocuğunuz, ağzı açık uyuyor ve horluyorsa, bir hekime başvurarak altta yatan nedenin ortadan kaldırılması, ileride oluşabilecek diş ve çene problemlerini erkenden önlemek açısından büyük önem taşır. Çünkü uyku döneminde tükürük salgılaması azalır.

Çocuk ağzı açık uyuduğunda ağız içindeki mikroorganizmalar dişe yapışarak daha çabuk çürümesine sebep olur. Ayrıca ağız içindeki basınç devamlı ağızdan nefes alanlarda düştüğü için çenede ciddi ortodontik sorunlar oluşturabilir.

Bu sebeple burundan nefes almayı engelleyen etkenlerin, mesela” geniz eti “gibi ortadan kaldırılması gerekir.

5. Gece süt içmek

Hemen her ebeveyn daha iyi gelişmeleri ve büyümeleri için çocuklarına gece süt içirmeyi alışkanlık haline getirmekte. Ancak uyku öncesinde, uykudan uyandırıp içirilen süt veya herhangi bir besin dişlerin çürümesine yol açabilir.

Bu nedenle yatmadan önce çocuğunuza hiçbir şey yedirmemeye dikkat edin. Eğer süt içirmeniz veya bir şey yedirmeniz gerekiyorsa ardından dişlerini mutlaka fırçalatmayı ihmal etmeyin.

Yapılan araştırmalar; yatağa girmeden önce dişlerini fırçalayan çocukların dişlerinin, bu eğitimi almayan çocuklara nazaran yüzde 50'ye varan oranla daha bakımlı olduğu ortaya konmuş.

Diş muayenenize onu da götürün

• Düzenli olarak yapılan diş muayeneleri, çocuğun ileride yaşayacağı birçok önemli diş problemlerine erken müdahale edilmesini sağlar.

• Süt dişleri tamamlandıktan sonra belli aralıklarda, örneğin 6 ayda bir diş kontrolüne giderken onu da yanınızda götürerek diş muayenesinin alışkanlık haline gelmesini sağlayabilirsiniz.

• Dikkat etmeniz gereken bir başka konu da, çocuğunuzu “yaramazlık yaparsan, iğne yaptırırım, dişini çektiririm” şeklinde cümlelerle korkutmamak. Bu tür kaygı uyandıran cümleler, onun ileride diş hekiminden ve diş tedavisinden kaçmasına sebep olabilir.

Video:Etkili ağız temizliği için sadece diş fırçalamak yeterli mi?

İlginizi çekebilir:

Süt dişlerinin çürümesini koruyucu önlemler

Bebek ve çocuklarda ağız ve diş sağlığı

Çocuklar ne zaman dişlerini fırçalamaya başlamalı? 

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/cocuklarda-erken-dis-kaybinin-5-nedeni

Diş Eti Kanaması ve Nedenleri

Anoreksia Diş Kayıplarına Sebep Oluyor!

Diş eti kanaması, bir çok  kişinin şikayet ettiği ancak çok önemli bir hastalık olan diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Önemli bir sağlık sorunudur. Bunun nedeni ağız ve diş sağlığının vücudun diğer organlarını da etkiliyor olmasıdır.

Diş eti konum itibarıyla ağızda dişlerin alt yapısını oluşturan bir yapıdır. Diş etlerinin sağlığı demek, öncelikle dişlerin sağlıklı olması demektir. Dişlere yapılacak her işlemde diş eti sağlığının yerinde olması ilk koşuldur.

Bu yüzden diş etlerine gereken özenin gösterilmesi gerekir.

Sağlıklı diş etleri nasıl olmalıdır?

Diş etleri sağlıklı olduğunda açık pembe renkte, mat ve sıkı bir görünümde olur. Üzerindeki dişi kökünden sıkıca sarar. Dişin konturlarını takip eder. Şişkinlik, enfeksiyon ve kızarıklık olmaz. Diş fırçalama sırasında ve diş ipi kullanımında kolayca kanamaz. Ağızda sızlama şeklinde etkilere neden olmaz.

Diş eti kanamasına neden olan hastalıklar nelerdir?

Diş eti ve dişleri destekleyici dokuları etkileyen periodontal hastalıklar iltihabi sorunlardır. Diş kayıplarından % 70 oranında sorumlu olurlar. Erken aşamada tespit edildiklerinde kolayca tedaviye cevap verirler. Bu hastalıklar kendini öncelikle diş etindeki değişimlerle gösterir. İlerleyen dönemlerde etkisini daha fazla arttırırlar. Bu rahatsızlıklar;

Gingivitis: Bu rahatsızlık diş eti hastalığının başlangıç aşamasıdır. Diş etleri kırmızı bir renk almış, kanamalar başlamış ve diş etleri şişmiştir.

Diş fırçalama esnasında diş etleri hem kanamakta, hem de hassas bir hal almaktadır. Gingivitis tedavi edilmezse ilerleyerek, diş etlerine ve çene kemiğine hasar verecek duruma gelir.

Ağız kokusu kendisini sürekli hissettirir.

Periodontis: Diş eti hastalıkları içinde ilerleyen aşamalarda oluşan bu rahatsızlık, dişleri destekleyen kemiğe ve dokuya hasar vermeye başlar. Diş eti ve diş arasındaki cepte hızla bakteri üremeye başlar. Burası temizlenemeyen alanlardır. İlerleme döneminde dişlerde sallanma ve diş kayıpları meydana gelebilir.

Diş etlerinde kanama, iltihabi akıntı gözlenir. Dişler birbirinden uzaklaşmaya bile başlar. Bunun nedeni alveol kemiği denen ve dişin sağlıklı bir şekilde yerinde durmasını sağlayan destek dokunun üzerinde hücresel yıkım olmasındadır. Ayrıca kişilerdeki ağız şiddetlenir ve kişinin sosyal hayatında da sıkıntılar oluşturmaya başlar.

Diş eti hastalıklarının sebepleri nedir?

Bakteri plağı: Diş etini etkileyen en önemli sebeptir. Bunlar dişe tutunan, saydam bir tabaka halindeki bakteri plağıdır. Yeterince özen gösterilmeyen ağız hijyeni sonrası bakteri plağının oluşması kaçınılmazdır.

Sigara alışkanlığı: Başka önemli hastalıkların sebebi olan sigara, diş etleri ve ağız içi mukozası içinde zararlı bir etkendir. Diş etlerinde oluşan hastalıkların bir sebebi olarak görülmektedir.

Genetik etkenler: Diş eti hastalıkların gelişmesi % 30 oranında genetik yatkınlıktan oluşur. Bu araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Bu yatkınlığın ağız bakımına dikkat etmeyen kişilerde çok daha yüksek oranda arttığı görülmüştür.

Hormonal değişimler: Gebelik dönemi, menopoz ve adet dönemi gibi süreçlerde vücutta hormonal değişimler olduğundan, diş etleri daha hassas bir duruma gelir. Kişilerde yeteri kadar ağız bakımı olmadığında, diş eti hastalıkların gelişimi kaçınılmaz hale gelir.

Stres: Stres faktörü vücudun dengesini bozan risk faktörlerden biridir. Vücudu korumasız bıraktığından, diş eti hastalıklarının gelişimini tetikler.

İlaç kullanımı: Anti depresan ilaçlar, doğum kontrol hapları, kalp ilaçları gibi ilaçların kullanımı ağız sağlığını yakından ilgilendirir. Bunların kullanımı sırasında ağız sağlığına daha fazla önem gösterilmelidir.

Dişleri sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı: Bu alışkanlıklar diş eti ve dişler arasındaki kuvvetin azalmasına neden olur. Diş eti çekilmesine sebep olur. Bunun önleminin alınması gerekir.

Diyabet hastalığı: Diş etinde enfeksiyon riski yaratan diyabet hastalığında, kan şekeri düzene sokulmalıdır. Ayrıca hastaların düzenli olarak diş doktoru kontrollerine gitmeleri gerekir.

Beslenme düzensizlikleri: Bu şekilde beslenmenin sağlıksız olması bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olacağından başka hastalıkların yanında, diş eti hastalıklarına da sebep olabilir.

Kötü yapılmış dolgular ve kron köprüler: Diş etine baskı yapan dolgular, köprü ve kronlar diş etinde sorun yaşanmasına neden olur.

Diş eti kanaması neden olur?

Diş fırçalama sırasında dişlerin ve diş etlerinin uygun şekilde fırçalanmaması halinde, bakteri plaklarının oluşumu söz konusu olur.

Bakteri plağının diş etinde enflamasyonu meydana getirmesiyle diş etinde kanamalar olur. Diş eti hastalıklarının en önemli belirtisi diş etinde olan kanamalardır.

Çünkü sağlıklı olan diş eti kanama belirtisi göstermez. Bu nedenle diş fırçalama düzenli olarak yapılmalıdır.

Diş eti kanaması tedavi edilmediğinde ne olur?

Diş eti kanamaları başladığında bunların tedavi edilmemesi, başlangıçta gingivitis oluşumuna neden olur. Bu aşamada da tedavi edilmediğinde periodontitis adı verilen dokulara ve kemiğe kadar ilerlemiş diş eti hastalığı oluşur.

Diş eti kanamaları nasıl önlenebilir?

Bunu önlemenin tek yolu ağız bakımının düzenli yapılması ve ağız hijyeninin sağlanmasıdır. Ağız gargarası kullanmak, dişleri düzenli olarak fırçalamak, diş ipi kullanmak ve düzenli olarak diş doktoru ziyaretlerini yapmak diş eti kanamalarını başlamadan önlemeye yardımcı olur. Düzenli diş hekimi kontrolü sırasında diş taşı temizliği uygulaması yapılır.

Diş eti sağlığını korumak ve devamını sağlamak için ne yapılabilir?

Diş eti sağlığının korunması dişlerinde sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Dişlerin ve diş etinin üzerinde oluşacak bakteri plağının temizlenmesi ancak ağız bakımına dikkat etmekle sağlanır. Ağız bakımıyla diş taşlarının oluşumuna da engel olunur.

Kişiler yılda 2 defa dişleri ve diş etleri sağlıklı bile olsa, rutin diş doktoru ziyareti yapmalıdır. Diş fırçalama sırasında diş etinde kanama olan kişilerin yaptığı en yanlış uygulama diş fırçalamayı bırakmak oluyor.

Ancak bu aşamada diş etlerinde olan kanama diş etinde biriken bakteri plağından kaynaklanır. Bu yüzden diş fırçalamanın bırakılmaması gerekir. Sağlıklı diş ve diş eti için, ağız bakım ürünlerinin özenle seçilmesi ve düzenli olarak kullanılması gerekir.

Kendiniz için en uygun ürünleri diş doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

Diş eti hastalıkları nasıl anlaşılır?

Diş eti hastalıklarının belirtileri diş fırçalama sırasında ya da kendiliğinden oluşan kanamalarla, iltihap nedeniyle oluşan ağız kokusuyla, ağızdaki kötü tatla, diş etlerinin kızarık ve şiş olmasıyla, dişlerin sallanmasıyla, dişlerin eğrilmesiyle ve diş etlerinde oluşan kaşıntı hissiyle anlaşılabilir. Diş doktoruna düzenli giden kişiler bunların ilerlemeden teşhis edilmesini sağlayabilirler.

Diş eti hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Diş eti hastalıklarında uygulanan periodontal tedavi dişlerin çevresindeki sert ve yumuşak dokulardaki hastalıkları iyileştirmek, bunların oluşturduğu etkileri gidermek için uygulanır.

Bu yüzden kişilerin diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve ara yüz fırçasıyla bakteri plağını uzaklaştırması, diş doktorunun da özel aletler kullanarak diş üzerinde olan birikintileri uzaklaştırması gerekir.

Diş eti iltihaplarında erken aşamada daha kolay çalışmalarla tedavi sağlanmasına rağmen, ileri aşamalarda periodontal operasyon gerekli hale gelir.

Diş etinin çekilmesi, iltihaplanması ve büyümesi halinde, dişle diş eti arasında çene kemiğinde erime olması durumunda meydana gelen cepleri ve kemik erimesini tedavi etmek için yapılan cerrahi işlemler periodontal operasyon olarak tanımlanır. Bu işlemler lokal anesteziyle uygulanır.

Sadece diş etini etkileyen sorunlarda, büyüyen diş eti kesilerek ağızdan uzaklaştırılır. Uygulanan operasyondan sonra hastaların diş doktoru kontrollerini ihmal etmemeleri gerekir. İlerlemesi durumunda diş eti kanamalarının diş kayıplarına kadar gideceği dikkate alınarak, zamanında uygun tedavinin uygulanması ve ağız bakımına özen gösterilmesi gerekir.

Diş eti kanaması her zaman diş eti hastalığının varlığına işaret eder. Bu nedenle önemsenmesi gerekir.

Yukarıda bahsedilen ağız ve diş sağlığı problemi kliniğimizdeki diş hekimleri tarafından tedavi edilebilmektedir. Kliniğimiz İstanbul Nişantaşı’ndadır.

Bilgi ve randevu talepleriniz için 0212 224 40 50 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Diş hekimlerimizin görmesini istediğiniz ağız ve diş problemlerinizin fotoğraflarını WhatsApp numaramıza 0555 996 67 31 göndererek bilgi ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.
Sağlıkla kalın…

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/dis-eti-kanamasi-ve-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.