Antibiyotik Kullanımı Ve Antibiyotiklerin Yan Etkileri

içerik

Kedilerde Antibiyotik Kullanımı, Yan Etkileri ve Kullanılan Antibiyotikler

Antibiyotik Kullanımı Ve Antibiyotiklerin Yan Etkileri

Sevdiniz mi ? Neden paylaşmıyorsunuz ?

Kedilerde Antibiyotik Kullanımı, Yan Etkileri ve Kullanılan Antibiyotikler

4.6 (92.63%) 19 Oy

Antibiyotikler; bakteri, mantar ve parazit oluşumlu enfeksiyonları öldürmek için kullanılan ilaç sınıfını ifade eder. Bakterilerin çoğalmasını durduran bakteriostatik ya da bakterileri tamamen öldüren bakterisitler olmak üzere iki sınıfa ayrılırlar. Antibiyotikler genellikle tablet şeklinde olsa da enjekte edilebilir veya sıvı formda da piyasada bulunabilir.

Bu ilaçlar temelde kedilerdeki birtakım enfeksiyonları tedavi amaçlı kullanılır, bu enfeksiyonlardan bazıları şunlardır.

 • Isırık yara apsesi: En sık ısırık yaraları ile ilgili olarak dokuda küçük kesecikler şeklinde oluşan iltihap türüdür.
 • Bakteriyel deri enfeksiyonu: Genelde vücudun ürettiği ya da vücutta meydana gelmiş olan çiziklerden oluşan iltihap biçimidir.
 • Bordetella: Oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.
 • Giardia: Bağırsağın bir enfeksiyonunu ifade etmektedir.
 • Pyometra: Döl yatağında oluşan bir enfeksiyondur.

Kedilerde Kullanılan Antibiyotikler

En yaygın hastalık türüne göre kedileriniz için kullanabileceğiniz birkaç antibiyotik vardır. Kullanım alanlarına göre bu antibiyotikler şu şekilde sıralanabilir.

 • Gentamisin: Solunum yolu enfeksiyonları, deri ve yara enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları ile birlikte mesane ve göz enfeksiyonlarında da kullanılabilir.
 • Enrofloxacin (Baytril): Üreme sistemi enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonları, yara ve cilt enfeksiyonlarında kullanılmaktadır.
 • Oksitetrasiklin(Terramisin): Sinüs enfeksiyonları, oral enfeksiyonlar, göz enfeksiyonları, bakteri enfeksiyonları ile birlikte tek hücreli canlı enfeksiyonlarında da kullanılabilmektedir.
 • Azitromisin(Zithromax): Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (Chlamydia), gıda zehirlenmesine sebep olan enfeksiyonlar (Staphylococcus aureus) ve bağırsaklar ve alt genital sistemde oluşan bakteri enfeksiyonlarında (Streptococci) kullanılabilir.
 • Borrelia burgdorferi: Lyme hastalığı, orta kulak enfeksiyonları (otitis media), kedi tırmalaması sonucu bulaşan iltihap tedavilerinde sıklıkla kullanılabilir.

Kedilerde Antibiyotik Kullanımı ve Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi antibiyotiklerin de yan etkileri olabilir. Antibiyotikler zararlı bakterileri hedeflemek kalmaz aynı zamanda midede bulunan iyi bakterileri de hedef alır. Yan etkiler kullanılan antibiyotiklerin yapısına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

 • Kusma
 • İshal
 • Şişkinlik, nefes darlığı, kaşınma ve kızarıklıklar gibi alerjik reaksiyonlar.
 • Nöbetler
 • Karaciğer, böbrek ve kemik iliği hasarları ile birlikte işitme kaybı rahatsızlıkları.

Anormal büyüme ve gebelikte kullanılıyorsa yavrunun gelişimini olumsuz etkileyebilir. Hem olumlu hem de olumsuz etkilere bağlı olarak biz hayvan severlerin yapması gereken ilaçlarla öldürülen faydalı bakterilerin yerine yoğurt gibi doğal desteklerle ya da probiyotiklerle kedinizi desteklemektir.

Kedim için antibiyotikleri nasıl temin edebilirim?

Veteriner hekiminiz kedinizi muayene ettikten sonra kediniz için en uygun antibiyotik tercihinde bulunması en doğru olandır.

Kediniz için reçete edilen antibiyotiklerin kesinlikle insanlar tarafından kullanılmasına izin vermemeniz gerekir.

Kediniz için kullandığınız antibiyotiğin dozu da çok önemli olup veteriner hekiminizin verdiği dozu aşmamanız dikkat etmeniz gereken bir diğer husustur.

Kedilerde antibiyotik işe yaramadığında ne yapmalıyım?

Bazen antibiyotikler, yanlış seçim, yanlış yara bakımı ya da dozaj talimatlarına uymamak gibi sebeplerle etki etmeyebilir. Bazı durumlarda ise bakteriler kullanılan antibiyotiğe karşı direnç kazanmış olabilir. Bu tür durumlar için yapılması gereken en kestirme yol veteriner hekiminize başvurarak en etkili antibiyotiği seçerek kullanım talimatlarına tam uymaktır.

Kedilerde Antibiyotik Direnci

Aşırı kullanım ve antibiyotiklerin kötüye kullanımı sonrasında yaygın antibiyotiğe karşı vücudun dirençli bakteri üretmesini ifade eder. Bu durum bugün sadece hayvanlarda değil özellikle insanların kullandığı antibiyotikler için de geçerlidir. Bunun için aşırı ve bilinçsiz antibiyotik kullanmak hayatımızı her geçen gün daha fazla tehdit etmektedir.

Bakteri ve bazı durumlarda özellikle enfeksiyonel rahatsızlıklarda antibiyotikler bilinçli bir şekilde tüm talimatlara uyarak kullanılmalı verilen ilaç bitmeden tedavi bitirilmemelidir. Yani kediniz iyileşse bile tedavi sürecine ilaç bitene kadar devam edilmelidir.

Источник: https://www.hayvansitesi.com/kedi-bakimi/kedilerde-antibiyotik-kullanimi-yan-etkileri-ve-kullanilan-antibiyotikler/

Antibiyotik Nedir? Antibiyotiği Kim Keşfetti? Çeşitleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Antibiyotik Kullanımı Ve Antibiyotiklerin Yan Etkileri

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonları önlemenin yanı sıra tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaları tahrip ederler. Kullanımı teşvik edilir, çünkü insanlar ve hayvanlar için oldukça zararsızdır. Bakterilerin neden olduğu hastalıkları hücre duvarlarının sentezini inhibe ederek ve bazen de DNA’larının işleyişine müdahale ederek tedavi eder.

Antibiyotik Tanımı

Antibiyotikler, bakterilerin gelişimini engelleyerek bakteriyel enfeksiyonların tedavisi ve önlenmesinde kullanılan bir tür antimikrobiyal ilaç olarak tanımlanabilir.

Virüslerin, örneğin soğuk algınlığı veya grip gibi hastalıkların tedavisinde kullanıldığında etkili değildirler. Virüsler, konakçı hücrelerinde yaşayan ve kendi başlarına yaşayamayan bulaşıcı ajanlardır.

Ayrıca protein üretmek için bir hücreye ihtiyacıları vardır. Dolayısıyla antibiyotikleri kullanarak viral hastalıkları tedavi edemeyiz.

Antibiyotiğin Tarihsel Gelişimi

Başlangıçta antibiyotik doğal olarak mikroorganizmalardan elde edildi. Daha sonra, sentetik yöntemlerde kaydedilen ilerlemeden sonra, sentetik antibiyotik de geliştirilmiştir.

On dokuzuncu yüzyılda, bir Alman bakteriyolog olan Paul Ehrlich, insan veya hayvan vücudundaki bakterileri öldürebilen, ancak insanların veya hayvanların sağlığını olumsuz yönde etkilemeyen bir kimyasal aramaya başladı.

Çeşitli araştırmalardan sonra salvarsan olarak da bilinen arsphenamine ilacını keşfetti. Bakterinin spiroşete neden olduğu frengi adı verilen hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Bağışıklık üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı 1908’de Nobel Tıp Ödülü’nü aldı.

Salvarsan’ın insanlar üzerinde bazı yan etkileri olmasına rağmen, ilacın bakteriler üzerindeki etkisi insanlar üzerinde olduğundan çok daha fazlaydı.

1932’de Bayer Laboratuarlarındaki araştırmacılar tarafından keşfedilen prontosil adı verilen, salvarsan bileşiğine benzeyen ve vücuda alındığında sülfanlamite dönüştürülen bir antibiyotik araştırmacı ekibi tarafından keşfedildi.

Ancak antibakteriyel tedavide gerçek dönüşüm, 1929’da Alexander Fleming’in doğal antibiyotik olan penisilin konusunda yaptığı keşifle gerçekleşti.

Antibiyotiği Kim Keşfetti?

Doğal antibiyotik penisilin “Alexander Fleming” tarafından keşfedilmiştir.

Antibiyotikler Nasıl Çalışır?

Birçok farklı antibiyotik türü olsa da, temelde iki şekilde çalışırlar.

Bazı antibiyotikler, penisilin gibi öldürerek bakterilerden kurtulur. Genellikle hücre duvarının oluşumunu veya bakterilerin hücre içeriğini bozarlar.

Diğer antibiyotik türleri bakteri çoğalmasını engeller.

Antibiyotik Çeşitleri Nelerdir?

Antibiyotikler temel olarak kimyasal yapılarına göre sınıflandırılır. Aynı yapı sınıfına sahip antibiyotikler, etkinlik, toksisite ve alerji potansiyelinin benzer özelliklerini sergileyecektir. Bunlar:

 • Penisilinler
 • Sefalosporin
 • Makrolidler
 • Florokinolonlar
 • Sulfonamidler
 • Tetrasiklinler
 • Aminoglikozitler

Bakterilerin bulaşma riskini durdurma üzerine nasıl çalıştıklarına bağlı olarak tekrar şöyle sınıflandırılabilir:

Bakterisit

Vücutta bulunan ve hastalıklara neden olan bakterileri öldürürler.
Örneğin: Penisilin ve polimiksin.

Bakteriostatik

Mikropların büyümesini engellemek için kullanılan ilaçlar bakteriyostatik olarak bilinir.
Örneğin: Tetrasiklin, Kloramfenikol.

Antibiyotiklerin Yan Etkileri Nelerdir?

Antibiyotiklerin kullanımına izin verilmeden önce kişi birkaç test ve kontrolden geçirilir. Fakat yine de kullanımı sonucu olumsuz yan etkiler gösterebilen bazı antibiyotik türleri vardır.

Yan etkiler, kullanılan antibiyotik türüne, hedeflenen mikroplara ve ayrıca kişiden kişiye değişir.

Yan etkiler o kadar ciddi olmamakla beraber, genel olarak bulantı, yumuşak dışkı ve ishale neden olabilir.

Antibiyotiklerin yan etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Anoreksi
 • İştah artışı
 • EKG değişiklikleri
 • Epistaksis (Burun kanaması)
 • Gut
 • Karaciğer toksisitesi
 • Hıçkırık
 • Hyperkalemia
 • Eklem Ağrısı (Artralji)
 • Böbrek Taşları (Nefrolitiyazis)
 • Libido azalması
 • Libido artışı
 • Miyalji (Kas Ağrısı)
 • Burun tıkanıklığı

Источник: http://www.bilgiyasam.com/antibiyotik-nedir-antibiyotigi-kim-kesfetti-cesitleri-ve-yan-etkileri-nelerdir-7190/

Antibiyotik Kullanımı ve Yanlış Beslenmenin Sindirim Sistemine Etkileri

Antibiyotik Kullanımı Ve Antibiyotiklerin Yan Etkileri

Son otuz yılda yapılan araştırmalar, bağırsaklarımızın dolayısıyla sindirim sistemimizin genel sağlığımız üzerinde ciddi etkileri olabileceğini gösteriyor. Buna göre, bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakteriler genel sağlığımızla yakından ilişkili olabilir.

Bağırsaklarımızda yaşayan ve dost bakteriler olarak bilinen probiyotikler, sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı oluyorlar.

Bunun yanı sıra bağırsaklarımızdaki kötü bakterilerin sayılarının artmasını engelliyorlar ve bağırsak florası dengesini koruyorlar.

Dünyaya geldiğimiz andan itibaren oluşmaya başlayan bağırsak florası, zamanla çevresel faktörlerden etkilenerek; daha doğrusu zarar görerek bozulabiliyor.

Bağırsak florası dengesinin bozulması ise başta sindirim sistemi problemlerine; daha sonra bağışıklık sistemi sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olabiliyor. Peki bağırsak florasına zarar veren bu etmenler sizce hangileri? Bağırsak florası, en fazla kötü ve sağlıksız beslenme ile antibiyotik kullanımından zarar görüyor. Bu yazımızda, antibiyotik kullanımı ve yanlış beslenmenin sindirim sistemine etkilerini ele alacağız.

Antibiyotik Kullanımı Yararlı/Zararlı Bakteri Dengesini Bozabilir

Sindirim sistemi sağlığı ve antibiyotikler üzerine yapılan birçok araştırma, antibiyotiklerin bile bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakterilerin dengesini bozabileceğini, bu durumunsa önemli sağlık problemlerine neden olabileceğini gösteriyor.

Buna göre antibiyotikler sadece vücuttaki zararlı bakterileri yok etmiyor; bunun yanı sıra yararlı bakteri popülasyonunu da bastırıyor. Antibiyotik ilaçlar, çok hızlı ve etkili bir şekilde bağırsaklara etki ediyor. Sağlıklı beslenme, probiyotik takviyesi vb.

yollarla antibiyotik kullanımı ile kaybolan yararlı bakterilerin geri kazanımı mümkün. Ancak araştırmalar yararlı bakterilerin bağırsak florasının zarar görmeden önceki durumlarına dönmelerinin genellikle tam olmadığını söylüyor.

Yani bağırsak florası zarar gördüğünde, eski dengesine bir daha tam anlamıyla kavuşamayabilir.

Sürekli ilaç kullanımının bir diğer zararı ise antibiyotiklere dirençli bakterilerin sayılarının artmasına neden olabilmesi.

Araştırmalar, antibiyotik kullanımına bağlı olarak bozulan yararlı- zararlı bakteri dengesinin; antibiyotiğe dirençli genlerin artmasını beraberinde getirebileceğini söylüyor.

Görüldüğü üzere antibiyotik kullanımının ishal vb. yan etkilerinin yanı sıra aslında sağlığımız üzerinde çok daha ciddi etkileri mevcut.

Yanlış Beslenmenin Olumsuz Etkileri

Yukarıda antibiyotik kullanımının sindirim sistemine; bağırsak sağlığına olan olumsuz etkilerini anlatmaya çalıştık. Şimdi bir de yanlış beslenme konusunu ele alalım. Beslenme şeklimiz aslında bizlerin nasıl bağırsaklara sahip olduğunu ve sindirim sistemi sağlığımızın kalitesini belirliyor.

Tükettiğimiz her yiyecek sindirim süreci gereği mutlaka bağırsaklarımıza uğruyor. Ve bu yiyeceklerin kalitesine göre bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakterilerin sayıları ya artıyor ya da azalıyor. Dolayısıyla yediğimiz yiyecekler, bağırsak sağlığımız üzerinde direkt etkiye sahip. Bağırsak florası en çok sağlıksız beslenme ile zarar görüyor.

Tükettiğimiz zararlı yiyecekler, bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakterilerin sayılarını azaltırken bir de zararlı bakterilerin çoğalmasına uygun ortamı oluşturarak sayılarının artmasına neden oluyorlar. Bunun sonucunda ise bağırsak florası dengesi bozuluyor.

Bağırsak florası dengesinin bozulması başta önemli sindirim problemleri olmak üzere daha ciddi ve genel sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını tetikleyebiliyor.

Yanlış ve kötü beslenmenin bağırsaklarımızdaki zararlı bakterilerin sayılarını arttırması gibi, zararlı bakterilerin çoğalması durumu da bizleri daha fazla kötü beslenmeye teşvik ediyor.

Yani kötü beslenme alışkanlığı, floranın bozulması ile birlikte daha kötü bir hal alabiliyor.

Bu nedenle bağırsak sağlığına dost besinlerin ağırlıklı olduğu sağlıklı bir beslenme programı uygulamak, sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkesin ilk tercihi olmalı.

Probiyotikler Bağırsak Florası Dengesini Korur

Görüldüğü üzere bağırsak florası dengesinin korunması, genel sağlığımız için çok ama çok önemli olabilir. Probiyotik kavramı ise aslında tam da bu noktada karşımıza çıkar.

Dost bakteriler olarak tanımlayabileceğimiz probiyotikler, bağırsak florası dengesinin sağlanmasında önemli rol oynarlar.

Bu nedenle bağırsak florası sağlığını desteklemek ve iyileştirmek için probiyotik içeren besinler ya da probiyotik takviyeleri tüketmek yerinde bir davranış olacaktır.

Probiyotikler, vücudumuz için yararlı olan canlı dost bakterilerdir. Önemli olan bu dost bakterilerin bağırsağa canlı ulaşmasının sağlanmasıdır. Günümüzde bunu sağlayan kaplama teknolojisine sahip ürünler bulunmaktadır.

Aksi durumda besinler ya da gıda takviyesi yoluyla alınan bu dost bakteriler mide asidi ile karşılaşınca canlılıklarını sürdürememe riskiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Yani ne kadar canlı dost bakteri bağırsağımıza ulaşırsa sindirim ve bağışıklık sistemi o kadar desteklenmiş olur.

NBL Probiotic Ailesi:

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir:

17 Eylül 2018

Источник: https://www.nblprobiotic.com/beslenme/antibiyotik-kullanimi-yanlis-beslenmenin-etkileri/

Antibiyotik Nedir? Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir?

Antibiyotik Kullanımı Ve Antibiyotiklerin Yan Etkileri

Yunanca bir kelime olan antibiyotik, 1800’lü yılların başından bu yana bakterilerin yol açtığı enfeksiyon hastalıklarının tedavi edilmesinde kullanılan bir ilaç türüdür.

Son zamanlarda her hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlandığından dolayı ciddi sağlıksal problemler meydana gelmektedir.

Araştırmalar sonucunda 2004 yılında meydana gelen meme kanserinin asıl sebebinin antibiyotik olduğu ortaya çıkmıştır.

En büyük sağlık ilaçlarından biri olarak görülse de ne yazık ki antibiyotik yan etki potansiyeline sahip bir ilaçtır. Antibiyotiklerin uygun kullanımı ile çeşitli enfeksiyonları zamanında tedavi etmek mümkün olsa da farklı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Özellikle bilinçsiz kullanımı kanser gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Antibiyotik Yan Etkileri

Birçok hastalıkların tedavisinde kullanılan antibiyotik ilacının yan etkilerine göz atalım:

Antibiyotik ilaçların Yan Etkisi – İshal: İshal antibiyotik kullanımının en yaygın yan etkisidir.

Antibiyotikler enfeksiyona neden olan bakterileri öldürürken aynı zamanda sindirim sistemimizde bulunan iyi ve kötü bakterilerin dengesini bozabilir. Bu durum sulu dışkıya yani ishale neden olur.

Antibiyotik ilacının meydana getirmiş olduğu ishal rahatsızlığını tedavi etmek için yoğurt, kefir, lahana turşusu tüketilebilir.

Antibiyotik İlaçların Yan Etkisi – Bulantı ve Kusma: Penisilin ve metronidazol gibi antibiyotikler alındığında birçok kişide bulantı ve kusma meydana gelir.

Antibiyotikler bağırsakta yaşayan iyi huylu bakterilerin bazılarını öldürmesiyle bulantı ve kusma belirtilerini ortaya koyar. Bunun yanı sıra şişkinliğe de neden olur.

Antibiyotik kullanımında bulantı meydana geldiyse yoğurt yemelisiniz veya zencefil çayı içmelisiniz.

Antibiyotik İlaçların Yan Etkisi – Vajinal Mantar Enfeksiyon: Vajinanın içerisinde yaşayan mikroplar vardır. Vajinada bulunan bu mikroplar doğal bir denge içerisinde bulunur ve zararsızdır.

Ancak antibiyotik kullanımı vajinada bulunan bakterilerin doğal dengesini bozabilir ve mantar enfeksiyonuna neden olabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri ise, yoğun ve beyaz vajinal akıntı, yanma ve kaşıntı meydana gelmesidir.

Vücuttaki bakteri dengesini değiştirebilen antibiyotiklerden bazıları klindamisin ve tetrasiklindir. Eğer antibiyotik kullanıyorsanız vajinal mantar enfeksiyonunu önlemek için her gün bir kase yoğurt tüketmelisiniz.

Antibiyotik ilaçların Yan Etkisi – Alerjik Reaksiyon: Bazı insanların penisilin ve sefalosporinler gibi antibiyotiklere karşı alerjisi vardır.

Bu tür antibiyotik tüketiminde meydana gelen alerjik reaksiyonlar; kurdeşen, deri döküntüleri, kaşıntı, şişme, nefes darlığı, hırıltılı solunum, burun akıntısı gibi sıralanabilir. Alerjik reaksiyonlar nedeniyle gereksiz antibiyotik kullanımını en aza indirmelisiniz.

Gerektiğinde farklı bir antibiyotik reçete edilebilir. Doktor ile bu konu hakkında görüşmelisiniz.Antibiyotik İlaçların Yan Etkisi – Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması: Vücudun bağışıklık sistemi %80 oranında iyi huylu bakteriler ile inşa edilmiştir.

Antibiyotikler gelişigüzel olarak hem iyi hem de kötü bakterileri öldürür. Uzun süreli antibiyotik kullanımı ikincil bakteriyel enfeksiyonların gelişme riskini arttırır ve vücudun bağışıklık sisteminin etkinliğini azaltabilir.

Antibiyotiklerin bağışıklık sistemini zayıflatmasını önlemek için zencefil, yoğurt, kekik, greyfurt, zerdeçal ve sarımsak gibi gıdalar tüketilmelidir.

Antibiyotik İlaçların Yan Etkisi – Kanser Riski: Antibiyotiklerin aşırı tüketimi ile kolon, meme, karaciğer gibi bazı kanserler meydana gelebilir. Antibiyotiklerin kansere yol açmasının başlıca nedeni yanlış ilaç kullanımıdır.

Soğuk algınlığı, grip, akut bronşit, boğa ağrısı ve diğer enfeksiyonların tedavisi için yanlış antibiyotikler alındığı takdirde kansere yol açabilmektedir. Hatta basit rahatsızlıklar için antibiyotik kullanımı büyük bir kanser riski taşır. Çok gerekmediği sürece kullanılmamalıdır.

Ne yazık ki, 2004 yılında meydana gelen meme kanserinin asıl nedeni antibiyotik kullanımı olduğu tespit edilmiştir.

Antibiyotik İlaçların Yan Etkisi – Böbrek Hasarları: Metisilin, vankomisin, sülfonamidler, gentamisin, fluorokinolonlar, gatifloksasin, levofloksasin, moksifloksasin ve streptomisin gibi bazı antibiyotikler böbrekler için zararlı olabilir.

Kanada Tıp Birliği Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada, 2013 Oral florokinolonlar kullanımı ile erkekler arasında akut böbrek hasarı riskinde bir artış olduğu görülmüştür.

Eğer bir böbrek probleminiz var ise antibiyotik dozunun böbreğin işlev seviyesine göre ayarlamak için doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Antibiyotik İlaçların Yan Etkisi – İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE): Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan antibiyotikler özellikle çocuklarda, idrar yolu enfeksiyonuna (İYE) neden olabilir.

Enfeksiyonla mücadele ederken, genellikle üretra yakınında yaşayan yararlı bakteriler gider ve tehli bakteriler idrar yolunda, mesanede büyür.

İdrar yolu enfeksiyonu riskini düşürmek için kişisel hijyene dikkat edilmelidir.

Antibiyotik İlaçların Yan Etkisi – İç Kulak Sorunları: Aminoglikozit antibiyotik ailesinin tüm üyeleri ototoksisiteye neden olabilir. İlaç iç kulak içine kan sistemi veya difüzyon yoluyla girer.

Belirtileri geçici veya kalıcı olabilir. Kısmi veya derin işitme kaybı, baş dönmesi ve kulak çınlaması meydana gelebilir.

 Antibiyotik İlaçların Yan Etkisi – Doğum Kontrol Hapları Etkisini Azaltır: Eğer doğum kontrol hapları ya da gebeliği önlemek için başka bir oral kontraseptif kullanıyorsanız, rifampin gibi antibiyotik ilaçlar etkinliği azaltabilir. Eğer antibiyotik kullanımı sırasında hamileliği engellemek için ek bir doğum kontrol yöntemi kullanmak gerekiyorsa doktorunuza danışın.

Antibiyotik İlaçlarının Kullanımı Hakkında Ek Bilgiler

 • Dehidratasyonu önlemek için bol su içilmelidir.
 • Alkol ve kafeinden kaçınılmalıdır.
 • Baharatlı yiyecekler yemekten kaçınılmalıdır.
 • Bir reçete olmadan herhangi bir antibiyotik alınmamalıdır.
 • Vücudunuza yeterli dozajda antibiyotik kullanın. Eğer bir antibiyotiğin dozunu kaçırırsanız doktorunuza danışın.
 • Vücudunuz için yeterli miktarda antibiyotik kullandıktan sonra kalan antibiyotiği kullanmayın ve atın.
 • Başkasına reçete ile antibiyotik almayın.

Antibiyotik ilaçları mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır.

Çünkü kullanılan antibiyotik ilaçlar bağışıklık sistemine zarar verir ve sürekli antibiyotik tüketimine ihtiyaç duyulmasına neden olur.

Antibiyotik Nedir? Antibiyotik Yan Etkileri Nelerdir?

Bakırköy Kız Teknik Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümü mezunu ve Anadolu Üniversitesi 2. sınıf öğrenci olan Semanur, bilirmiydin.com interaktif haber portalında sağlık ile ilgili gelişmeleri okurları ile paylaşmaktadır. Hobi olarak ise güzellik ve aşçılık ile ilgilenmektedir.

Sağlık ve Yaşam Yazarı
E-Posta: semanur.deligoz@bilirmiydin.com

Источник: https://bilirmiydin.com/blog/antibiyotik-nedir-antibiyotik-yan-etkileri-nelerdir/

Antibiyotik nedir, nasıl kullanılır? Faydaları, direnci ve zararları

Antibiyotik Kullanımı Ve Antibiyotiklerin Yan Etkileri

Çevreyle etkileşim halinde olan vücudumuza enfeksiyon yapıcı çeşitli bakteriler bulaşır. Antibiyotikler bu durumlar için oldukça güçlü silahlardır. Penisilin keşfedilen ilk antibiyotiktir.

Penisilinin keşfinden önce enfeksiyonlar nedeni ile binlerce insan hayatını kaybetmekteydi. Bu keşif pek çok insanın hayatını kurtarmıştır.

Penisilinden hareketle geliştirilen antibiyotikler de enfeksiyon tedavisinde oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadırlar.

Penisilin (Ampisilin) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri ve alerjisi

Antibiyotikler enfeksiyon tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Bakterilerin neden olduğu hastalıklara enfeksiyon denir. Antibiyotikler de bakterileri çeşitli mekanizmalarla öldüren ya da çoğalmasını durduran ilaçlar olarak enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılırlar.

Antibiyotik ne zaman kullanılmalı?

Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılırlar.

Hızlı antijen testi, kan testi, idrar kültürü gibi hekiminizin yapacağı çeşitli tetkikler sonucunda hastalığınızın bakterilerden kaynaklandığının kesinleştiği durumlarda antibiyotik tedavisi uygulanır.

  Hastalığınızın olduğu bölge, hastalık yapan bakterinin türü, hastalığın şiddetine göre uygun dozda uygun antibiyotik reçete edilecektir.

Antibiyotik ne zaman kullanılmamalı?

Antibiyotikler bilinenin aksine çoğu hastalıkta kullanılmazlar. Virüslerin neden olduğu hastalıklarda antibiyotikler etkisizdir. Bu hastalıklar;

 • Grip
 • Nezle, Soğuk algınlığı
 • Boğaz kızarıklığı/yanması
 • Şeffaf/renksiz balgam
 • Bronşit

Antibiyotikler viral rahatsızlıklarda etkisiz olduğu gibi tüm bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde de kullanılmalarına ihtiyaç olmayabilir. Gereksiz antibiyotik kullanmayınız.

Antibiyotiklerin çeşitli dozaj formları mevcuttur. Hastalığın türüne göre farklı dozaj şekilleri tek başına veya birlikte kullanılabilir. Bu dozaj formları şu şekildedir;

 • Oral antibiyotikler: Tablet, kapsül, şurup gibi ağız yoluyla alınan antibiyotiklerdir. Bol su ile tüketmeniz, midenizi rahatsız etmemesi için tok karna almanız tavsiye edilir. Ancak bazı antibiyotiklerin mutlaka aç karna alınması gerekmektedir. Bunun dışında ilaç-ilaç ve ilaç-besin etkileşimleri hakkında mutlaka eczacınızdan bilgi alınız.

Augmentin nedir, ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

 • Topikal antibiyotikler: Kremler, losyonlar, spreyler gibi genellikle cilt enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan antibiyotiklerdir. Uygulamadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Hastalıklı bölgeye uyguladıktan sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın.
 • Enjeksiyonla uygulanan antibiyotikler: Mutlaka bir sağlık kuruluşunda sağlık profesyoneli tarafından uygulanmalıdır. Antibiyotik alerjisinin gelişme ihtimaline karşılık acil müdahale yapılabilecek bir sağlık kuruluşunda uygulanması hayati önem arz etmektedir.

Tedaviniz sırasında ilacınızı almayı unutmanız halinde hatırlar hatırlamaz unuttuğunuz dozu alın ve tedavinize devam edin. Ancak diğer dozu almanıza az zaman kaldı ise unuttuğunuz dozu atlayarak sonraki dozunuzu zamanında alın. Unuttuğunuz doz ile birlikte çift doz almayın. Bu durumun yan etkilerin görülme riskini 2 kat arttırabileceğini unutmayın.

Antibiyotik ne kadar süre ile kullanılmalı?

Antibiyotik hekiminizin tavsiye ettiği sürede kullanılmalıdır. İlacınızı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissettiğinizde ilacınızı bırakmamalısınız. İyileştiğiniz düşüncesiyle tedaviyi yarıda keserseniz direnç gelişebilir ve hastalığınız tedavi etmesi daha zor bir hal alabilir. Antibiyotiğin türüne göre tedavi süresi değişmektedir.

Bazı antibiyotikler birkaç gün kullanılırken bazılarının 10 güne kadar kullanılmaları gerekir. En uygun süreyi hastalığınızın şiddetine göre hekiminiz belirleyecektir.

Antibiyotik formları

Ülkemizde pek çok antibiyotik etken maddesi bulunmaktadır. Bu etken maddeler tablet, kapsül, şurup, krem, ampul, flakon gibi hemen her formda mevcuttur. Hastalığınızın durumu, olduğu bölge ve şiddetine göre hekiminiz en uygun formu reçete edecektir.

En yaygın antibiyotik türleri

Antibiyotikler etki mekanizmalarına veya kimyasal özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Kimyasal özelliklerine göre sınıflandırma aşağıdaki gibidir;

 • Penisilinler
 • Sefalosporinler
 • Makrolidler
 • Florokinolonlar
 • Aminoglikozidler
 • Sülfonamidler
 • Tetrasiklinler
 • Oksazolidinonlar
 • Linkozamidler
 • Glikopeptidler
 • Lipopeptidler

Bununla birlikte antibiyotikler etki mekanizmalarına göre de sınıflandırılırlar. Bu etki mekanizmaları aşağıdaki gibidir:

 • Bakterinin hücre duvarına saldırarak
 • Bakterinin üremesini önleyerek
 • Bakterideki protein sentezini durdurarak

Antibiyotikler için de pek çok ilaç grubunda olduğu gibi ilaç etkileşimi riski mevcuttur. Kan sulandırıcı bir ilaç olan varfarin pek çok antibiyotik grubu ile etkileşmektedir. Florokinolon grubu antibiyotikler de etkileşim ihtimali yüksek olan ilaç gruplarındandır.

Antibiyotik kullanırken bu besinlerden uzak durun: Greyfurt, süt, meyankökü…

Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, antibiyotiğin doğum kontrol hapının etkisini azaltacağını bilmenizde fayda var.

Antibiyotik kullanırken ikinci bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız gerekmektedir. Hekiminiz, kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermeniz halinde tedavinizi değiştirebilir veya düzenleyebilir.

Tedavi etkinliğiniz için hekim ve eczacınızın tavsiyelerine uyun.

Antibiyotik testi

Hızlı antijen testi olarak bilinen bu testte doktor/sağlık personeli pamuklu bir çubuk yardımıyla boğazınızdan bir sürüntü alır. Bu örnek ilgili test kitine yüklenir. Hastalığınızın bakteri mi yoksa virüs kaynaklı mı olduğunu anlamak için yapılan bir testtir.

Testin pozitif çıkması hastalığınızın bakterilerden kaynaklandığı anlamına gelir. Virüs kaynaklı bir hastalığınız var ise test sonucu negatif çıkacaktır. Hızlı antijen testi sonucuna göre hekiminiz hastalığınıza en uygun tedaviyi reçete edecektir.

Hızlı antijen testi ülkemizde aile hekimlikleri ve devlet hastanelerinde yapılmaktadır.

Antibiyotikler bakterilerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılırlar. Bu hastalıklardan bazıları;

 • Menenjit
 • Çeşitli cilt enfeksiyonları
 • Orta kulak enfeksiyonları
 • Göz enfeksiyonları
 • Zatürre
 • Diş ve diş eti enfeksiyonları
 • Sindirim sistemi enfeksiyonları
 • Kemik ve iskelet enfeksiyonları
 • Kalp enfeksiyonları
 • Genitoüriner enfeksiyonlar

Hekiminiz boğaz veya balgam kültürü, idrar veya kan tetkiklerinden biri veya birkaçını yaparak, hastalık bulgularınızı dinleyerek ve gözlemleyerek antibiyotiği kullanmanız gerektiğine karar verecektir. Hastalığınızın durumuna göre antibiyotiğiniz değiştirilebilir veya tedavi durdurulabilir.

Zatürre (pnomoni) nedir? Kimlerde görülür? Belirtileri ve tedavisi

Antibiyotik tedavisinde nelere dikkat etmeli?

Tedavinizi mutlaka hekiminizin reçete ettiği, eczacınızın tarif ettiği şekilde yürütünüz. Tedavi esnasında önemli olan noktalar şunlardır;

 • Reçete edilen miktar kadar antibiyotiği kullanın. Hastalık belirtileriniz azalsa bile antibiyotik kullanmayı bırakmayın
 • İlacınızı her gün düzenli şekilde kullanın.
 • İki doz arasındaki süreyi, antibiyotiğin aç ya da tok mu alınacağını, antibiyotik kullanırken tüketmemeniz gereken yiyecek, içecek ve diğer ilaçları, dikkat edilmesi gereken yan etkileri mutlaka hekim ve eczacınıza danışın.
 • Antibiyotik hastalığınıza özel olarak reçete edilmektedir. Bu nedenle başka kişiler için reçete edilmiş antibiyotikleri kullanmayın
 • Antibiyotiğinizi bol miktarda su ile tüketin. İlacınızı başka herhangi bir içecek ile almayın. İçtiğiniz su antibiyotiğinizin etkisini azaltmaz.
 • Eczacınıza dozaj miktarını nasıl ayarlayacağınız konusunda danışın
 • Hekiminizin tedavinizi bıraktırması ya da antibiyotiğinizin artması durumunda ilacı saklamayın. İmha edilmek üzere ilgili makamlara ulaştırın

Antibiyotiklerin doğru zamanda, doğru sürede ve doğru dozda kullanılmaması, antibiyotik direncine neden olur. Antibiyotik direncinin riskleri anlaşılmaya başladığından beri tüm dünya için önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

Dirençli bakterilerin yol açtığı hastalıklar, ölüm oranlarının artması ve hastanede kalış sürelerinin uzaması tıbbi sorunların yanı sıra ekonomik sorunlar da doğurmaktadır. Bu nedenle tüm dünyada “akılcı” antibiyotik kullanım çalışmaları yaygınlaşmaktadır.

Antibiyotiklerin akılcı kullanımı için;

 • Antibiyotikler sadece ihtiyaç olduğu durumlarda kullanılmalıdır.
 • Viral hastalıklarda antibiyotik kullanılmamalıdır.
 • Önceki hastalıklardan kalmış antibiyotikler gelişigüzel kullanılmamalıdır.
 • Başkası için reçete edilmiş antibiyotik kullanılmamalıdır.
 • Doktorunuz size antibiyotik reçete etti ise ilacınızı hekim ve eczacınızın tarif ettiği şekilde kullanın. Tavsiye edilen süreden önce antibiyotik tedavisini bırakmayın
 • Arta kalan antibiyotikleri saklamayın.
 • Eğer enfeksiyon geçiriyorsanız insanlarla yakın temasta bulunmayın, kişisel eşyaları ortak kullanmayın.
 • Evinizde banyo ve gıda hazırlama alanlarını sık sık dezenfekte edin.
 • Ellerinizi sık sık sabunla yıkayın. El yıkamada antibakteriyel sabunları tercih etmeyin.

Menenjit nedir? Belirtileri, nedenleri, tedavisi ve aşısı

Antibiyotik zararları ve yan etkileri

Antibiyotiklerin en sık görülen yan etkileri şunlardır;

 • İshal
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Mide rahatsızlığı
 • Cilt döküntüleri

Antibiyotiklerin en sık görülen yan etkisi ishaldir.

Kullandığınız antibiyotik vücudumuzdaki tüm bakterileri hedef aldığı için bağırsağınızdaki faydalı bakterilerin de ölmesi nedeniyle Clostridium difficile ishali meydana gelebilir. Bu enfeksiyonun mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Antibiyotiğinizin içinden çıkan kullanma talimatında yer alan yan etkiler dışında bir yan etki ile karşılaşırsanız mutlaka hekiminiz veya eczacınızla paylaşın.

Antibiyotik alerjisi ve anaflaksi

Bazı bireylerde antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Antibiyotik kullanımına başladıktan sonra alerji belirtileri görürseniz ilacı kullanmayı bırakın. Bahsedilen alerji belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Kaşıntılı, kırmızı döküntüler
 • Nefes almada zorluk
 • Vücudun herhangi bir yerinde şişlik
 • Sersemlik hissi
 • Kusma
 • İdrarda koyuluk ya da kan
 • Cildin sarı renk alması
 • İleri derecede ishal ve karın ağrısı
 • İleri derecede baş ağrısı

Antibiyotik alerjisi bazı durumlarda ölümcül olabilir. Özellikle penisiline alerjisi olduğu bilinen bireyler bu durumlarını mutlaka hekim ve eczacılarına aktarmalıdırlar. Penisilin alerjisi olan bireylerde diğer antibiyotik gruplarına karşı da çapraz alerji meydana gelebilir.

Antibiyotik profilaksisi

Antibiyotik profilaksisi hastane ortamında herhangi bir cerrahi işlem görecek hastaya koruma amaçlı antibiyotik uygulanmasıdır.

Cerrahi işlemlerde operasyon sırasında, hastanede kalış süresinde ve taburcu olduktan sonra hasta enfeksiyona açık haldedir.

Hastanede alınan önlemleri desteklemek ve hastanın taburcu olduktan sonra ameliyat yarasının enfeksiyon kapmasını engellemek amacıyla antibiyotik kullanılması oldukça yaygın bir tıp uygulamasıdır.

Antibiyotik direnci

Antibiyotik kullanımının en büyük risklerinden birisi antibiyotik direncidir. Bakteriler doğaları gereği canlılıklarını sürdürmek için organizmalarında değişiklikler yaparlar. Özellikle hücre zarlarında yaptıkları bu değişikliklerle genetik bilgilerini sonraki nesillerine aktarırlar.

Boğaz ağrısı neden olur, ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavisi

Antibiyotik direnci bir bakterinin aynı antibiyotiğe tekrar tekrar maruz kalması sonucu gelişir.

  Antibiyotik tedavisinin yeterli sürede devam ettirilmemesi sonucunda bakteriler bu tedavi sonucu ölmez ve antibiyotikten etkilenmemek için hücresel birtakım değişiklikler yaparlar.

Virüslerin neden olduğu hastalıklarda antibiyotik kullanılması, hekimin belirttiği sürede antibiyotiklerin kullanılmaması gibi durumlar temel nedenlerdir. Antibiyotik kullanıldığı halde hastalığın geçmemesinin nedenlerinden biri antibiyotik direnci olabilir.

Direnç gelişmesi durumunda mevcut olan enfeksiyon daha güçlü antibiyotiklerle tedavi edilmek zorunda kalınır. Bu tedaviler genellikle hastanede damar içine ilaç uygulamak suretiyle yapılır.

Yeni bir ilaç molekülünün keşfi için ortalama 15-20 yıl gerekmektedir. Ancak bakteriyel direnç oldukça hızlı gelişmektedir. Bu nedenle yakın gelecekte bazı enfeksiyonlar tedavi edilemeyecek duruma gelecek ve şiddetli hastalıklar ortaya çıkacaktır.

Günümüzde tüm antibiyotiklere direnç geliştirmiş birkaç bakteri türü mevcuttur.

Referanslar: 1- Antibiotics, 2- What to know about antibiotics, 3- How Do Antibiotics Work?

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/antibiyotikler-nasil-kullanilir/

Antibiyotiklerin Kullanımının Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Antibiyotik Kullanımı Ve Antibiyotiklerin Yan Etkileri

Antibiyotiklerin kullanımı her geçen gün ülkemizde ve dünyada hızla artmaktadır.Antibiyotiklerin direnci ve sindirim sistemine etkileri endişelere yol açmaktadır.

Bu endişelerle birlikte dişlerde renk bozukluğu,ağız yaraları,sindirim bozuklukları, deri döküntüleri gibi antibiyotik kullanımının yan etkileri arasında gözükmektedir.Sağlık açıdan hastalanma esnasında faydaları olmakla birlikte yan etkileri kaçınılmazdır.

Özellikle antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı bu yan etkilerin gereksiz yere bizi etkilemesine sebep olmaktadır. Bu yüzden bu ciddi endişelerden dolayı bu yazıyı hazırlama gereği duyduk.Daha çok insanı bilinçlendirerek gereksiz antibiyotik kullanımını en aza indirmeyi düşünüyoruz.

Şimdi antibiyotiklerin yan etkilerine kısaca göz atalım. Ciddi bir uyarıda bulunmakta fayda var. Bu maddeler bilinçsiz,doktor tavsiyesi olmadan aşırı antibiyotik kullanımı sonucu oluşabilecek riskler arasındadır. Bu yüzden doktor tavsiye ettiği sürece antibiyotik kullanmanız gerekmektedir.

Antibiyotiklerin Yan Etkiler ve Zararları Nelerdir?

1: Sindirim Sistemi Sorunları

İngiltere’de yapılan araştırmalarda antibiyotik kullanan her 10 kişiden 2 si bağışıklık sistemi sorunları yaşamaktadır.Bulantı,kusma,hazımsızlık ve şişkinlik en çok görülen sorunlar arasındadır.İştah kaybı da diğer bir yan etkisi olarak gözükebilir.Aynı zamanda karın ağrılarına da sebep olabilmektedir.

Antibiyotik kullanımın en büyük zararlarından biri bağışıklık sistemi üzerindeki etkileridir.Bağırsakta bulunan faydalı bakterileri tamamen yok etmektedir.

Bu faydalı bakteriler K vitamini sentezi, besinlerin tam olarak sindirilmesi, patojen ( Zararlı ) bakterilerle savaşan en önemli savunma mekanizmalarından biridir.Antibiyotik kullanımı bu dengeyi bozmakta ve faydalı bakterileri yok etmektedir.

Bu iyi bakterilerin ölmesi, vücut savunma mekanizmasını güçsüzleştirecek ve hastalıklara daha çok maruz kalmamıza ve gıdaların sindirilmesi, vitaminlerin emilmesinin azalmasına sebep olacaktır.

Antibiyotikler bağırsak florasının mikrobiyolojisinin bozulmasına sebep olmaktadır.Bu dengenin bozulması metabolik sistemin dengesinin bozulmasına sebep olmaktadır.Bu sistemin bozulması zayıflamaya veya obeziteye sebep olabilmektedir.

Bu bozukluk vücudun aşırı yağ biriktirmesi riskler arasındadır. Metabolik sistemin düzgün çalışmaması besinlerin sindirilmemesi ve depolanması demektir. Bu yüzden kilo alımına sebep olmaktadır.

Bunlarla beraber metabolik sistem dengesizliği şeker hastalığı ve karaciğer yağlanmasına sebep olabilmektedir.

Gelişmiş ülkelerde insüline bağlı tip 1 diyabet oranı antibiyotik kullanımı ile paralel bir şekilde artış göstermektedir.Antibiyotik aşırı kullanımı otoimmün hastalığına sebep olduğu düşünülmektedir.İnsülin dengesizliği tip 1 diyabet rahatsızlığına sebep olmaktadır.

5. Vajinal Bakteri Riskleri

Antibiyotik kullanımı bağırsaktaki faydalı bakterilerin ölmesine sebep olduğunu söylemiştik. Bu iyi bakteri popülasyonunun azalması zararlı bakteri ve mayaların çoğalmasına sebep olacaktır.

Çünkü faydalı bakterilerin sayıca fazla olması diğer zararlıların ortamda çoğalmasını engellemektedir.Bu çoğalma vajinal sorunlara özellikle mayaların fazla üremesi ciddi vajinal rahatsızlıklara sebep olabilir.

Bu yüzden doktor tavsiyesi sonrası antibiyotik kullandıktan sonra bu iyi bakterilerin tekrar oluşması için yoğurt,kefir gibi probiyotik gıdalar tüketmenizi tavsiye ederiz.

Yine bağırsak sistemindeki dengenin bozulması ağızda meydana gelecek pamukçuk,ağız yaraları,dudak çatlaklarına sebep olabilmektedir.Ağız ülseri ve kabarcıklara da sebep olabilmektedir.

7. Diş Renk Değiştirmesi

Tetrasiklin ve beta-laktam içerikli antibiyotiklerin kullanılması dişlerde renk değişikliklerine sebep olmaktadır.Özellikle çocukların küçük yaşlarda bu antibiyotiklerin kullanılması dişlerde kalıcı renk değişikliğine sebep olmaktadır.

Hatta hamilelik esnasında antibiyotik kullanımı bebeğin dişlerinin oluşması esnasında dişlerin renk olarak olumsuz etkilere sebep olmaktadır.Kısaca zararları çocuk üzerinde de etkili olmaktadır.

Doktor tavsiyesi üzerine antibiyotik kullanımı sonrası dişlerde oluşan renk değişikliği için doktor tavsiyesi alarak dişlerinizin beyazlaması tavsiyesi alabilirsiniz.

8: Alerji, Deri Döküntüleri,Öksürük, Nefes Alma Zorluğu

Antibiyotik alerjiler her 100 hastadan 15 inde gözükmektedir. Sefalosporinler ve penisilin gibi antibiyotikler daha çok alerjiye sebep olan antibiyotikler arasındadır.Kaşıntı ve deri dökülmeleri sorunlarına sebep olmaktadır.

Bazıları boğazda nefes almakta zorlanma ve hışırtılara sebep olmaktadır.Bunun ciddi olarak gözükmesi tıbbi destek almaya gerek duyulabilir.

Bu sorunların belirtileri arasında korku hissi,ani kan basıncı düşüşü,hızlı kalp atışı,bilinç bozukluğu antibiyotiklerin alerji belirtisi arasında yer almaktadır.

8: Antibiyotik Direnci

Yine antibiyotiklerin zararları arasında en ciddi sorunlardan biri antibiyotik direncidir.

Uzun süreli ve sık antibiyotik kullanımı bakterilerin bu antibiyotiğe direncini artırmakta ve belli süre sonra bazı bakterilerin antibiyotikten etkilenmemesine neden olabilmektedir.

İlerde ciddi rahatsızlık durumunda antibiyotikler bile işe yaramaz hale gelebilmektedir.Bu durumda bakterileri uzaklaştırmak daha zor ve pahalı olacaktır.

Biraz daha ayrıntıya girecek olursak, bakteriler mutasyon ve değişime açık bir sisteme sahiptir. Uzun süreli antibiyotik kullanımı antibiyotiğin etki ettiği sistemde değişikliğe sebep olmaktadır.

Mutasyona uğrayan bakteri genlerini değiştirerek bu antibiyotikten etkilenmez hale gelmekte ve direnci artmaktadır.Ayrı bir konuya değinmeden geçmeyelim. Gdo lu ürünlerde aynı etkiye sebep olmaktadır.

Bitkiye daha dayanıklı hale getirmek için değiştirilen DNA sistemi sindirim esnasında bu genlerin bakteriye geçmesine dolayısıyla bakterinin de bitkideki aynı etkiye sahip olacağı anlamına gelmektedir.

Değerli okurlarımız. Bu maddeler uzun sürede ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Bu yüzden antibiyotiği ne zaman kullanacağınıza siz değil doktorunuzun karar vermesi gerekir. Özellikle grip esnasında antibiyotiğin hiç bir etkisi bulunmamaktadır.

Bilinçsiz ve doktora danışmadan antibiyotik kullanımı fayda değil tamamen zarar getirecektir.Ufak rahatsızlıklarda antibiyotikten uzak durmalı, mümkün olduğunca antibiyotik kullanımını azaltmalıyız.

Ülkemizde ciddi sorun haline gelen bu sorunu çözmek için bu yazıyı paylaşmanızı ve daha çok kişinin okuması için yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Ek olarak antibiyotik etkileri gıdalar yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz. https://gidabilinci.com/dogal-olarak-ulasabilecegimiz-antibiyotik-etkili-gidalar-nelerdir

Mutlu ve sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Refernaslar: 

Rating: 3.5/5. From 4 votes.

Please wait…

Son düzenleme : 28 Eylül, 2017

Yorumları

Источник: https://gidabilinci.com/antibiyotiklerin-kullaniminin-yan-etkileri-ve-zararlari-nelerdir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть