Antibiyotikler Nasıl Kullanılmalı?

Boğaz ağrısı için antibiyotikler

Antibiyotikler Nasıl Kullanılmalı?

İçindekiler:

İnsanlar arasında antibiyotik kullanmanın zararlarının yararlı etkilerini aştığı konusunda popüler bir görüş vardır. Öyle mi? Klinik gözlemler sonuca yol açmıştır: bir boğaz ağrısı sırasında antibiyotik almak sadece hastalığın süresini kısaltmakla kalmaz aynı zamanda (en önemlisi!) Boğaz ağrısından sonra ortaya çıkan komplikasyonlardan kaçının.

Genellikle, doktor test sonuçlarını aldıktan sonra bir antibiyotik dersi verir. Amaçları hastalığın etken maddesini belirlemek, bir veya başka bir antibiyotik tipine duyarlılığını belirlemek. Ancak, doktorun bu ilaçları reçete ettiği ve test sonuçlarını beklemeden davaları vardır.

 • Sıcaklık 38 ° 'yi aşıyor.
 • Bezlerde damak, larenks var.
 • Lenf düğümleri genişlemiştir.
 • Bu semptomlarla öksürük ve burun akıntısı olmaz.

Bu belirtiler antibiyotiklerin atanması için yeterli göstergelerdir. Genellikle ilk kez hastalık günleri terapisti tarafından reçete edilir

 • или его производные. Penisilin veya bunun türevleri. Bu geniş spektrumlu preparatlar bakteriyostatik ve bakterisit özelliklere sahiptir. Genellikle intramüsküler olarak uygulanır. İyi absorbe, anjina seyrini kolaylaştırır.
 • . Amoksisilin . Penisilin grubundan bu yarı sentetik antibiyotik çoğu aerobik gram negatif bakteri ile iyi başa çıkmaktadır.

Hasta bu ilaçlara alerjisi varsa veya smear testi sonuçları, boğaz ağrısının patojeninin kendilerine duyarlı olmadığını gösterirse, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir.

 • . Klacid (Klaritromisin) . Makrolidler grubuna ait, antibiyotik değil. İlaç iyi emilir, serumda değil esas olarak dokularda birikir.
 • . Sefaleksin . Sefalosporin serisinin temsilcisi geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Bakterisidal etki.
 • . Sumamed . Makrolid azalid. İlacın avantajı, günde birkaç kez alınmaması, ancak günde bir kez alınması gerektiğidir.
 • . Cefazemin .
 • Sefalosporin grubundan ilaç genellikle enjeksiyon şeklinde reçete edilir, bakteri yok edici bir etkiye sahiptir.

Hastanın durumuna ve boğaz ağrısının özelliklerine bağlı olarak, doktor Rulid, Erythromycin, Lendacin veya diğer antibiyotikleri önerebilir.

Antibiyotiklerin yan etkileri nelerdir?

Reçetesiz antibiyotik alamazsınız.

 • Dozları yetersizse, bakteriler ilaca daha dayanıklı hale gelir: Hastalığı yenmek daha zor olacaktır.
 • Aşırı dozaj zehirlenmeyi, zehirlenmeyi tehdit eder.
 • Yanlış seçilmiş bir antibiyotik nedensel ajan üzerinde hiçbir etkiye sahip olmayacaktır.

Fakat doğru antibiyotikler bile istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Hastalar görünebilir:

 • Sindirim bozuklukları (kabızlık, ishal, bulantı): antibiyotikler bağırsak florasını bozar.
 • Alerjik reaksiyonlar.
 • Baş dönmesi.
 • İç organların ihlali.

En düşük toksik olan ve bu nedenle zararsız ilaçların penisilin grubundan ilaçlar olduğu unutulmamalıdır.

En yeni nesillerin sefalosporinler, ilk nesillerin aynı ilaçlarından çok daha az toksiktir.

Aşağıdaki durumlarda antibiyotik kullandıktan sonra yan etkiler görülmez:

 • Doktor ilacı seçerek hastanın özelliklerine odaklanır.
 • Atama yapılırken, boğaz tipi, patojeninin belirli bir ilaca duyarlılığı dikkate alınır.
 • Antibiyotiklerle birlikte, bağırsak florasını eski haline getirmek ve alerjik reaksiyonları önlemek için ilaçlar verilir.

Hatırlanması önemlidir: anjina farklı olabilir ve doktorun tedavileri için yazdığı antibiyotikler patojenleri üzerinde etkili olmalıdır.

Anjina için antibiyotik nasıl kullanılır?

 1. En önemli kural: bademcik iltihabı için antibiyotikler, diğer hastalıklarda olduğu gibi, sadece bir doktorun tavsiyesinden sonra, reçete ettiği dozlarda içilebilir.
 2. En etkili antibiyotiğin seçilmesi için, patojenin spesifik ilaçlara duyarlılığının belirlenmesi de dahil olmak üzere bir dizi testten geçmek gerekir.

 3. İlacı düzenli aralıklarla ve bol miktarda su içerek almanız gerekir.
 4. Tedavinin gidişatı doktorun belirttiği günler boyunca kesinti olmadan devam etmelidir.
 5. Antibiyotiklere paralel olarak, bağırsak florasını eski haline getiren ilaçların alınması önerilir: Bifiform, Acepol, vs.

 6. Tedavi süresince tamamen alkolü bırakmalı ve dikkatlice diyet takip etmelidir.

Catarrhal angina tedavisi için antibiyotikler

 • . Fenoksimetilpenisilin . Penisilin grubunun doğal antibiyotik, mikroorganizmaların aktivitesi temelinde geliştirilmiştir. Hafif ya da ılımlı bir boğaz tedavisinde kullanılır. Dar bir hareketi vardır, ancak yan, çok istenmeyen etkilere neden olabilir: mide bulantısı, kusma, deri döküntüleri.
 • . Oxacillin . Fenoksimetilpenisilin'e cevap vermeyen stafil enfeksiyonlarını öldüren yarı sentetik penisilin. Özellikle aşırı duyarlı insanlarda, çeşitli tiplerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, kesin olarak seçilmiş dozlarda sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir.
 • . Ampisilin . Önceki tüm ilaçlar gibi, penisilin grubunun geniş spektrumlu antibiyotiklerine aittir. Yarı sentetik ampisilin, enfeksiyona neden olan bakterilerin hücre duvarlarını tahrip eder. Astım, böbrek hastalığı için önerilmez.

Bu antibiyotiklerin tümü, belirgin bir antibakteriyel (öldürücü bakteri) etkisine, düşük toksisiteye sahiptir, fakat seçici olarak farklı stafilokok ve streptokok tiplerini etkiler. Enflamasyon odaklarına çok az nüfuz ederler. Bir uzmanın görevi, hastalığa neden olan baskıyı tam olarak belirlemek ve en etkili ilacı seçmektir.

Penisilin grubunun aksine, sefalosporinler daha hızlı ve daha doğru bir şekilde iltihaplanma odaklarına girerler, bu yüzden bugün en sık kullanılırlar. Bu grubun en büyük dezavantajı, sıklıkla kullanılan ve artan alerjik reaksiyonlardır. Şiddetli biçimde meydana gelen nezle boğaz ağrısı ile, doktor reçete:

 • , воздействующий на грамположительные и грамотрицательные кокки. Sefororidin , gram pozitif ve gram negatif koklara etki eder. Zayıf bir şekilde emilir, bu yüzden çoğu zaman hap olarak değil, enjeksiyon olarak verilir.
 • . Sefazolin . Çok hızlı bir şekilde emilir, bu yüzden uzmanlar genellikle tablet şeklinde, genellikle atar.

Unutulmaması gereken: her tür antibiyotiğin alınması katı gıda rejimine tabi tutulmalıdır.

Lakunar tonsillit için antibiyotikler

Catarrhal anjinada olduğu gibi, hastalığa stafilo veya streptokokların neden olması durumunda, hastaya sefalosporin veya penisilin grubundan geniş spektrumlu bir antibiyotik verilir.

Bunlara ek olarak (veya bunların yerine), doktor makrolid grubundan bir antibiyotik reçete edebilir. Ayırt edici özellikleri bakteriyostatik bir eylemdir.

Mikroorganizmalarda meydana gelen protein sentezini inhibe eder, çoğalma yeteneklerinden mahrum ederler. Özellikle bugün sık sık reçete:

 • . Klaritromisin . Yarı sentetik bir makrolid antibiyotik, hücrelerin içine ve hücre zarlarına yerleşen mikroorganizmalarda protein sentezini bozar. Çoğu strepto ve stafilokok suşlarına karşı etkindir. Kolayca sindirilir, bakteriyel enfeksiyonlarla etkili bir şekilde savaşır. Hamilelik ve böbrek hastalığında kontrendikedir.
 • . Clarbact . Bakterilerin üremesine müdahale eder. Clarbact'in yan etkileri arasında uykusuzluk, kabuslar, baş dönmesi ve beslenme bölgesi alanındaki rahatsızlık yer alır.

Lakkar tonsillit nedeni olarak adenovirüs

Lakunar anjinin nedeni adenovirüs olabilir. Bu, farklı serotiplere ait olabilen DNA içeren bir virüsün adıdır.

En sık, adenovirüsler ARVI olarak bilinen bir hastalığa neden olur, ancak bazen lakar tonsillitin etken maddesi olabilirler.

Bu durumda, stafilokok veya streptokok enfeksiyonları ile birlikte sefalosporinler grubundan geniş spektrumlu antibiyotikler reçete edilir. Makrolidler veya penisilinler.

Foliküler boğaz ağrısı için antibiyotikler

Foliküler anjinin tedavisi için, antibiyotikler hatasız reçete edilir. Amaçları:

 • Anjina semptomlarının azaltılması ve tamamen ortadan kaldırılması.
 • Hastalığa neden olan patojenlerin üremesini yok etmek veya durdurmak.
 • Olası komplikasyonların önlenmesi.
 • Hastalığın süresinin azaltılması.

En etkili antibiyotiği seçmek için, farenksten smear çalışmaları yapın ve ardından istenen ilacı reçete edin. Hastanın durumu ağır ise, o zaman analiz hazırlanırken 2-3 gün içinde, doktor daha geniş bir etki spektrumuna sahip bir antibiyotik reçete edebilir.

Diğer anjina tiplerinde olduğu gibi, hastalara reçete Siprofloksasin, Amoksiklav, Doksisiklin ya da penisilin, makrolid, sefalosporin grubundan diğer ilaçlar verilir.

Mantar bademcik iltihabı için antibiyotikler

Hastalık vücudun tamamen zayıflamasına neden olmaz. Ateş yok, boğaz yok. Sadece gökyüzünde ve bademcikler beyazlaşıyor, lor gibi kırılgan bir plak. Çıkarıldıktan sonra vernikli mukoza gibi parlak kırmızı bir renk gösterir. Şişmiş lenf nodları zar zor fark edilir ve ağrısızdır.

Mantarlar antibiyotiklere kayıtsız kaldığından mantar bademcik iltihabı tedavisinde kullanılmazlar. Asıl tedavi, hastalığın nedenini ortadan kaldırmak (örneğin sigarayı bırakmak, antibiyotikler vb.), Yaşam tarzını normalleştirmektir. Tedavide ilk sırada antifungal ilaçlar gelir, iltihabı hafifleten spreyler: Nystatin, Hexoral, vs.

Balgamlı boğaz ağrısı için antibiyotikler

Balgam boğaz ağrısı üç aşamada ortaya çıkar. Başlangıçta, oral mukozanın şişmesi meydana gelir, sonra ağrılı, iyi işaretlenmiş bir sızıntı (kan ve lenf ile karıştırılmış ölü hücrelerin birikmesi) oluşur. Bir apse daha sonra gelişir. Antibiyotik, durulama vb. apse bağımsız olarak açılmıyor, cerrahi müdahale belirtiliyor.

Her durumda, belirgin bir fistül apse bölgesinde kalır, ancak durum aniden normalleşir. Bununla birlikte, bazen, zorunlu bir diseksiyondan sonra, dokuların yapışması nedeniyle hastanın durumu tekrar kötüleşebilir. Her durumda, hastanın bir antibiyotik kürüne ihtiyacı vardır.

Makrolidler veya sefalosporinler ile birlikte, doktorlar genellikle reçete:

 • Antiinflamatuar ilaçlar: Nimesil, Ibuprofen, vb.
 • Antialerjik ilaçlar: Loratadin, vb.

Tüm anjina formları tedavi edilebilir, ancak yalnızca tedavi doğru seçilip zamanında yapıldığında.

Источник: https://tr.medicine-worlds.com/antibiotiki-pri-angine.htm

Hamilelikte antibiyotikler nasıl kullanılmalı?

Antibiyotikler Nasıl Kullanılmalı?

Antibiyotik kullanımı, hamilelik dönemi boyunca en sık soru sorulan ve en çok korkulan konulardan biridir. Anne adayları ister istemez antibiyotik alırlarsa, bebeklerine zarar vereceklerinden endişe ederler.

Oysa toplumda yaygın olarak bilinenin aksine, gebelik hiçbir şekilde ilaç kullanılmaması gereken bir zaman dilimi değildir. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.

Erhan Karaalp, hamilelikte hangi durumlarda antibiyotik kullanılabileceğini anlattı.

Hamilelik döneminde kadın vücudunun tüm sistemlerinde değişiklikler olduğu gibi, bağışıklık sisteminde de değişiklikler yaşanır. Vücudun bebeği kabullenmesi için bağışıklık zayıflar ve hamile kadın, hastalıklara daha açık hale gelir. Bu yüzden enfeksiyonlar ve buna bağlı antibiyotik kullanımı ihtiyacı, hamile olunmayan döneme göre daha sık olabilir.

Hamilelik döneminin, bilinenin aksine, hiçbir şekilde ilaç kullanılmaması gereken bir zaman dilimi olmadığına dikkat çeken Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Erhan Karaalp, anne adaylarına antibiyotik kullanımı konusunda önemli bilgiler verdi:

Hangi hastalıklarda verilmeli?

Anne adaylarının çeşitli yakınmalarını gidermek ya da bir hastalığa yakalandıklarında hastalığı tedavi etmek amaçlı gebelik döneminde dahi olsalar, kendilerine gebeliğe uygun ilaç ve özellikle antibiyotik tedavileri verilebilir. Hamilelik döneminde çeşitli sebeplerle doktor talebiyle antibiyotik kullanımı gerekebilir. En sık rastlanan sebepler şunlardır:

-İdrar yolu enfeksiyonları (sistit, pyelonefrit)

-Üst Solunum yolu enfeksiyonları

-Toplum kökenli zatürre (pnomoni)

-Sinüzit

-Cilt enfeksiyonları

-Diş ve dişeti enfeksiyonları,

-İshal vb.

Hamilelik şüphesi varsa

Öncelikle şu önemli noktayı unutmamalıyız: Hamilelik planlamaya başlandığı andan itibaren her ne için gerekecek olursa olsun; anne adayları, hekimleri kendilerine antibiyotik tedavisi verirken çocuk sahibi olmayı düşündüğünü veya hamilelik şüphesi olduğunu mutlaka hekimlerine belirtmeliler.

Böylece bilinmeyen gebelik durumunda dahi, geriye dönük olarak ilaç bebeğe zarar vermiş midir endişesi yaşanmaz.

Hamilelik şüphesi belirtildiği takdirde, ya gebeliğe kesin zarar vermeyecek antibiyotikler seçilir; ya da gebeliğe zararlı antibiyotik yazılma zorunluluğunda öncelikle gebelik testi yaptırılıp hamile olunmadığından emin olunur.

Bakteriyel enfeksiyona karşı şart

Anne adayı, özellikle bakteriyel enfeksiyonlara karşı savaşında kendi başına galip gelemiyor ve buna bağlı olarak gebeliği tehye girmek üzereyse, antibiyotik kullanımı şart hale geliyor. Ancak bu ilaçların seçiminde doktorun kesinlikle kontrol ve onayının alınması, kullanılacak antibiyotiğin etken maddesi ile dozajının gebeliğe zarar vermeyecek şekilde özenle seçilmesi gerekmektedir.

Antibiyotik kullanılmadığı durumlarda ilerleyen enfeksiyonlar, erken zar yırtılması ve erken su gelişi, erken doğum eylemi ile anne rahmi iltihaplarına sebep olabilir; ateşin de eşlik ettiği enfeksiyonlarda ateş, anne karnındaki bebeğin kalp atışlarının hızlanmasına ve kalp ritm bozukluklarına yol açabilir.

Hangi antibiyotikler serbest?

Gebelikte kullandığımız antibiyotikler B grubundadır ve bu grup antibiyotiklerle yapılan hayvan deneylerinde fetüste (bebekte) bir teh meydana getirdiği kanıtlanmamış ya da hayvan deneylerinde yan etki saptansa bile kontrollü insan deneylerinde bu yan etkilerin izlenmediği ilaç grubudur. Güvenlidir. Bu antibiyotik grubu ile anne adaylarında ortaya çıkan toplum kökenli zatürre, idrar yolları iltİhapları (sistit, börek iltihabı), sinüzit, diş apseleri, selülit denilen cilt enfeksiyonları güvenli bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Hamilelik dönemi içerisinde anne adayına zarar vermeyecek B grubuna giren antibiyotikler; penisilinler, sefalosporinler, klindamisin, makrolidler (eritromisin, azitromisin), nitrofurantoin ve metranidazol içerikli ilaçlardır.

B Grubu (gebelikte kullanılan antibiyotikler): (Etken madde olarak)

1- Penisilinler: Penisilin grubu antibiyotikler (Augmentin, Duocid gibi) yıllardan beri kullanılan ve antibiyotikler arasında gebelikte kullanım açısından en güvenli olanlardır. Bunlara yeni jenerasyon penisilin türevleri de dahildir.

2- Sefalosporinler: Sefalosporin grubu antibiotikler (Zinnat; cefatin gibi) konusunda yapılan kısıtlı sayıda çalışmada fetus üzerine olumsuz bir etki bildirilmemiştir. Bu grubun yıllardan beri anne adaylarında kullanıldığı göz önüne alınırsa penisilinler kadar güvenli olduğu söylenebilir.

3- Klindamisin: Klindamisin de eritromisine benzer bir antibiyotiktir. Akne tedavisinde hem ağızdan hem de topikal yoldan kullanılır. Gebelikte topikal klindamisin kullanımın bebekte anomali riskinde artışa neden olmadığı kabul edilir.

4- Makrolidler (Eritromisin, azitromisin): Eritromisin özelllikle penisilin alerjisi olanlarda kullanılan bir diğer antibiyotiktir.

5- Nitrofurantoin (pyeloseptyl): Oldukça güvenli ve idrar yolu enfeksiyonlarında sıklıkla tercih edilen bir ilaçtır.

6- Metranidazol: Toplum ve tıp dünyasında eskiden metronidazol içeren antibiyotiklerin bebekte kusurlu doğumlara neden olacağı kabul edilirken, son günlerde gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde böyle bir soruna sebebiyet vermediği ortaya çıkmıştır.

Her hamilelik kendine özgüdür

Şunu çok iyi bilmek gerekir ki; her hamilelik farklıdır, her hastalık da farklıdır.

Bu yüzden anne adaylarımızın ya da hastalarımızın yanlışa düştüğü en önemli konu; ”O, antibiyotik kullandı böyle oldu ya da şunu kullanmadı, şöyle oldu!” diye kendisini başka hamile ya da hastalarla kıyaslamaktır.

Bir başka deyişle, antibiyotik kullanımına gerek olup olmadığına hamilenin kendisinin karar vermesidir. Bu vahim hataları çok sık duyuyoruz.

Google ile sağlığınızı riske atmayın

“Ben akşam internetten araştırdım, bu böyleymiş!” şeklindeki yaklaşım, ihtiyaç olduğu kesin olmasına rağmen kullanmamakta ısrar ettiği antibiyotiğin yokluğu, hem annenin hem de bebeğinin sağlığını risk altına sokar.

Bu karar bir gecede Google’dan bakılarak karar verilebilecek kadar kolay bir durum olsaydı; hekimlere niçin ihtiyaç var! Bu laboratuvarlar neden hala araştırmalarına devam ediyor! Bu yüzden internetteki bilgilere kulak asmayıp, takipli doktorlarına güvenerek gebeliğin takibine devam etmek, sağlıklı bir hamilelik için büyük önem taşır.

Unutulmamalıdır ki; her kadın hastalıkları ve doğum hekimi, sizin ve bebeğinizin mutlak iyiliği için çalışır.

Источник: https://www.bebek.com/hamilelikte-antibiyotikler-nasil-kullanilmali/

Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalı?

Antibiyotikler Nasıl Kullanılmalı?

Antibiyotikler bakteri enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan nihai güvenilir ilaç tedavisi olmasına rağmen, kesin ihtiyaç duyulana kadar kullanmaktan kaçınılması gereken ilaçlardır.

Antibiyotikler bu kadar etkiliyken o halde neden çocuklara vermekten kaçınmalıyız?
Çoğu kez çocuğunuzun günlük hayatına döndüğünü görmek için ilaç tedavisinde hemen çözüm arıyorsunuz. Çocuğunuzun acı verici hastalığa yakalandığını görmek size çok zor gelir.

Çocuklar birden donuk, ruhsuz olurlar, gün boyu uyumakta ve yemek yemede zorlanırlar. Donuk gözler, boğaz ağrısı ve çocuğunuzun birazcık ateşi sizi çıldırtabilir.

Acil bir şekilde doktoruna koşmak istersiniz veya çocuğunuz kendisini iyi hissettiğinde ilacın bitme tarihinden önce ilaç tedavisini kesersiniz. Fakat enfeksiyon değişime uğrayınca çocuğunuzu doktora götürmeniz her zaman daha iyidir ve ona göre doz ve ilaçlar ayarlanır, değiştirilir.

“Yarın hakkında endişelenmektense bugün teşvik ederek çocuğunuzun sağlıklı olmasına yardım edin”

DOKTORUNUZ REÇETEYE YAZMADIKÇA ASLA ÇOCUĞUNUZA ANTİBİYOTİK VERMEYİN

Bu makalede, uzun vadede çocuğunuzun sağlığı üzerinde ciddi tehditler oluşturabilecek olan antibiyotiğin yan etkilerinin neler olduğunu okuyacaksınız. Neden mümkün olduğu kadar çocuklara antibiyotik vermekten kaçınmalısınız?

Antibiyotik DirenciAntibiyotikler sağlıklı insanları korumak için keşfedildiyse de insanoğlunun hayatta kalması için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.Dünya Sağlık Örgütü (WHO-2014)'ne göre: “Bir toplumun sağlığına en ciddi tehdit artık tahmin edilebildiği gibi anti mikrobik direncin oluşmasıdır.

“Reçete bile olmadan ilaçlara rahatlıkla ulaşılabilen gelişmiş ülkelerde antibiyotik direnci hızlı bir şekilde artmaktadır.İlaç direncinin ne olduğu ile ilgili bilgiler verilmiştir.Aşağıdaki grafikte anlatılmıştır.Şema antibiyotiklere karşı direnç geliştirdiğimizde neler olduğunu göstermektedir. Basit ve anlaşılabilir tarzda gösterilmiştir.

Antibiyotik direnci oluşmaya başladığında vücudunuz daha hafif dozdaki antibiyotiklere tepki göstermemektedir. Enfeksiyondan kurtulmanız için antibiyotiğin daha güçlü bir türünü kullanmak durumundasınız ve gelişen dirence karşı sürekli daha güçlüsünü kullanmanız gerekecektir.

Sonuçta, antibiyotik ilaç tedavisine tamamen dirençli birisi haline gelirsiniz ve vücudunuzdaki bakteriler antibiyotikle savaşabilmek için kendilerini değiştirecek, geliştirecektir.Antibiyotik miktarı kontrol edilmediğinde bu konuda gerçekten kaygı duymalısınız.Vücudumuz için faydalı olan bakterileri (Mikrobiyom) Ortadan Kaldırır?Antibiyotikler vücuttan faydalı olan bakterileri (mikrobiyom) atar.

Sindirim sisteminde yiyeceklerin sindirimine yardımcı olan faydalı birçok bakteri bulunmaktadır.Antibiyotikler bu faydalı bakterileri de öldürmektedir.

Bu mikrobiyomların  insanın sindirim sisteminde tekrar tamamlanması, yenilenmesi haftalar sürmektedir.

Otoimmün (Oto bağışıklık) Hastalıklar

Sık sık antibiyotik alımına bağlı olarak oluşan direnç nedeniyle meydana gelen otoimmün rahatsızlıklar bulunmaktadır.Vücuttaki bağışıklık hücreleri dışarıdan alınan bakteriler veya virüslerden dolayı savaşma gücünü kaybederler.

Vücudun bağışıklık sistemi çok ciddi manada zayıflar. Bu zayıf bağışıklık sistemi nedeniyle vücut artık sağlık problemleri yaşar ve hastalıklara düçar olur.

Çocuğunuza Ne zaman Antibiyotik Vermelisiniz?

Çocuklar genellikle antibiyotik kullanmaya gerek olmayan viral (virüs kaynaklı) enfeksiyonlara kapılırlar.Bu enfeksiyonlar vücuda zarar vermeyen genel tıbbi tedavi ile iyileştirilebilir. Antibiyotikler ise virüslere karşı değil de bakterilere karşı olarak kullanılır.Antibiyotikler sadece doktor reçetesi/tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır.

Enfeksiyon çok ağır ve bakteri temelli ise antibiyotik kullanılmalıdır.Enfeksiyonu durdurmak için bir kere kullanılınca sorun yok ve onları kullanmayı bırakırsanız kara kara düşünmemelisiniz.Aynı zamanda, tedavide sağlıklı bir yaşam için mümkün olduğu kadar antibiyotik kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Ancak insanların çoğu antibiyotiklerin yan etkilerinden habersizler.Madem bu makaleyi okuyorsunuz, hafif öksürük ve soğuk algınlığının başlangıcında çocuğunuza evdeki ilacın doğrusunu verdiğinizden emin olun.Çoğu durumda basit önlemler ve evde bulunan ilaçlarla çocuklar kolaylıkla tedavi edilmektedir.

Hatta eğer güveniyorsanız, şiddetli bir enfeksiyonda bitkisel tedaviler uygulayabilirsiniz.

Ya Çocuğunuz Üstün Zekalıysa?
Online Testimizle Çocuğunuzun Zeka Potansiyelini Keşfedelim.
www.zekatesti.com.tr

Zeka Geliştiren Kitaplar İçin TIKLAYIN

Zeka Geliştiren Zeka Oyunları İçin TIKLAYIN

Dikkat Dağınıklığı Hiperaktivite Disleksiye Eğlenceli Çözüm için TIKLAYIN

Источник: https://ustunzekalilar.org/tr/Makaleler/Icerik/1316-Cocuklarda-Antibiyotik-Kullanimi-Nasil-Olmali

Antibiyotikler: Bilmeniz Gerekenler

Antibiyotikler Nasıl Kullanılmalı?

Ayrıca antibakteriyel olarak bilinen antibiyotikler, bakterilerin büyümesini yok eden veya yavaşlatan ilaçlardır.

Bir dizi güçlü ilaç içerir ve bakterilerin neden olduğu hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.

Soğuk algınlığı, grip, öksürük ve boğaz ağrısı gibi virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar, antibiyotiklerle tedavi edilemez.

Bu yazıda, antibiyotiklerin ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını, olası yan etkileri ve antibiyotik direncini tartışacağız.

Antibiyotikler hakkında hızlı gerçekler

İşte antibiyotikler hakkında bazı önemli noktalar. Daha fazla detay ve destekleyici bilgi ana makaledir.

 • Alexander Fleming, 1928’de ilk doğal antibiyotik olan penisilin buldu.

 • Antibiyotikler viral enfeksiyonlarla savaşamaz.
 • Fleming bugün gördüğümüz antibiyotik direncinin yükselişini tahmin ediyordu.
 • Antibiyotikler ya bakteriyi öldürür ya da büyümesini yavaşlatır.

 • Yan etkiler diyare ve hasta hissi içerebilir.

Antibiyotikler nelerdir?

Alexander Fleming 1928’de penisilini keşfetti.

Antibiyotikler, belirli enfeksiyonlarla savaşan ve doğru kullanıldığında hayat kurtaran güçlü ilaçlardır. Antibiyotikler ya bakterilerin üremesini ya da yok etmesini engeller.

Bakteri çoğalmadan ve semptomlara neden olmadan önce vücudun bağışıklık sistemi onları öldürür. Beyaz kan hücrelerimiz zararlı bakterilere saldırır ve belirtiler ortaya çıksa bile, bağışıklık sistemimiz genellikle enfeksiyonla baş edip mücadele edebilir.

Bununla birlikte, her şey çok olduğunda ve bazı yardıma ihtiyaç duyulduğunda durumlar vardır; antibiyotiklerin yararlı olduğu yer burasıdır.

İlk antibiyotik penisilin oldu. Ampisilin, amoksisilin ve benzilpenisilin gibi penisilin ile ilgili antibiyotikler, günümüzde çeşitli enfeksiyonları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır – bu antibiyotikler uzun zamandır etraftadırlar.

Pek çok modern antibiyotik türü vardır ve çoğu ülkede sadece bir doktor reçetesiyle kullanılabilirler.

Direnç

Dünya çapında antibiyotiklerin aşırı kullanıldığı endişesi var. Bu aşırı kullanım, antibakteriyel ilaçlara dirençli hale gelen artan sayıda bakteri enfeksiyonuna katkıda bulunur.

CDC’ye (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) göre, ABD’de ayaktan antibiyotik aşırı kullanımı Güneydoğu’da özel bir sorundur.

ECDC (Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi), antibiyotik direncinin dünya çapında ciddi bir halk sağlığı tehdidi olmaya devam ettiğini söylüyor. ECDC, Kasım 2012’de yayınlanan bir bildiride, Avrupa Birliği’nde her yıl antibiyotik dirençli bakteriyel enfeksiyonlardan tahmini 25.000 kişinin öldüğünü bildirdi.

Yeni ECDC verileri, son birkaç yılda Avrupa Birliği ve AEA (Avrupa Ekonomik Alanı) ülkelerinin üçte birinden fazlasında ve birden fazla antibiyotiğe kombine direncin önemli ölçüde arttığını göstermektedir.

Son dönem antibiyotiklerin ana sınıfı olan karbapenemlerin tüketimi 2007’den 2010’a kadar önemli ölçüde artmıştır.

1944’te Nobel Ödülü kabul konuşmasında konuşan Alexander Fleming, “O zaman, cahil adamın kendisinin kolayca ve kendinden emin bir şekilde mikroplarını açığa çıkararak, mikropları öldürücü madde miktarına maruz bırakarak onları dirençli hale getirme tehsi vardır.” Dedi.

Tahmin edildiği gibi, yaklaşık 70 yıl önce ilk antibiyotiği keşfeden adam, ilaç direncimiz üzerimizde.

Antibiyotikler nasıl çalışır?

Çok sayıda farklı antibiyotik olmasına rağmen, hepsi iki yoldan biriyle çalışır:

 • Bakterisidal bir antibiyotik (örneğin penisilin) ​​bakterileri öldürür; Bu ilaçlar genellikle bakterinin hücre duvarının veya hücre içeriğinin oluşumuna müdahale eder.
 • Bakteriyostatik bakterilerin çoğalmasını engeller.

Kullanımları

Bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyonun tedavisi için bir antibiyotik verilir. Virüslere karşı etkili değildir.

Bir enfeksiyonunuz varsa, bunun bakterilerden mi yoksa bir virüsden mi kaynaklandığını bilmek önemlidir.

Yaygın soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi çoğu üst solunum yolu enfeksiyonları virüslerden kaynaklanır – antibiyotikler bu virüslere karşı çalışmazlar.

Antibiyotikler aşırı kullanılıyorsa veya yanlış kullanılıyorsa, bakterilerin dirençli olma riski vardır – antibiyotik bu tür bakterilere karşı daha az etkili olur.

Geniş spektrumlu bir antibiyotik, geniş bir enfeksiyon yelpazesini tedavi etmek için kullanılabilir. Dar spektrumlu bir antibiyotik sadece birkaç bakteri türüne karşı etkilidir. Bazı antibiyotikler aerobik bakterilere, diğerleri ise anaerobik bakterilere karşı saldırır. Aerobik bakteriler oksijene ihtiyaç duyar, anaerobik bakteriler yoktur.

Bazı olgularda, ameliyattan önce de olabileceği gibi, bir enfeksiyonu tedavi etmekten ziyade antibiyotikler verilebilir. Buna ‘profilaktik’ antibiyotik kullanımı denir. Genellikle bağırsak ve ortopedik cerrahi öncesi kullanılırlar.

Yan etkiler

Aşağıda antibiyotiklerin en sık görülen yan etkilerinin bir listesi bulunmaktadır:

 • İshal
 • Hasta hissetmek
 • Ağız, sindirim sistemi ve vajina fungal enfeksiyonları

Aşağıda antibiyotiklerin nadir yan etkilerinin bir listesi:

 • Böbrek taşlarının oluşumu (sülfonamid alırken)
 • Anormal kan pıhtılaşması (bazı sefalosporinleri alırken)
 • Güneş ışığına duyarlılık (tetrasiklinler çekerken)
 • Kan hastalıkları (trimethoprim alırken)
 • Sağırlık (eritromisin ve aminoglikozitler alındığında)

Bazı hastalar, özellikle yaşlı yetişkinler, şiddetli kanlı diyare yol açabilen iltihaplı bağırsaklara (bir tür kolit) yakalanabilir. En ciddi enfeksiyonlar için kullanılan bir antibiyotik olan klindamisin, genellikle bu yan etkiye sahiptir.

Penisilinler, sefalosporinler ve eritromisin de bu yan etkiyi üretebilir, ancak çok daha nadirdir.

Alerji

Bazı hastalar antibiyotiklere, özellikle de penisililere karşı alerjik bir reaksiyon geliştirebilir.Yan etkiler arasında döküntü, dil ve yüzün şişmesi ve nefes almada zorluk olabilir.

Antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyonlar hemen veya gecikmiş hipersensitivite reaksiyonları olabilir.

Bir antibiyotiğe karşı alerjik reaksiyonu olan herkes kendi doktor ve / veya eczacısına söylemelidir. Antibiyotiklere reaksiyonlar çok ciddi olabilir ve bazen ölümcül olabilir – bunlar anafilaktik reaksiyon olarak adlandırılır.

Antibiyotikler aşağıdaki bireyler için aşırı dikkatli kullanılmalıdır:

 • Karaciğer veya böbrek fonksiyonu azalmış olan herkes
 • Hamile olan herkes
 • Emziren herkes

Etkileşimler

Bir antibiyotik alan bireyler, önce bir doktorla konuşmadan diğer ilaçları veya bitkisel ilaçları almamalıdır. OTC (reçetesiz, reçetesiz) ilaçlar da antibiyotiklerle etkileşime girebilir.

Penisilinler, sefalosporinler ve diğer bazı antibiyotikler oral kontraseptiflerin etkinliğini azaltabilir. Antibiyotik diyare / kusmaya neden olmuşsa, kontraseptiflerin emilimi de bozulabilir. Bu ilaçları alan herkes ek kontraseptif önlemler almayı düşünmelidir.

Nasıl kullanılır

Antibiyotikler genellikle ağızdan alınır (ağızdan); bununla birlikte, enjeksiyon yoluyla da uygulanabilir veya doğrudan vücudun etkilenen kısmına uygulanabilir.

Çoğu antibiyotik, birkaç saat içinde enfeksiyona etki etmeye başlar. Enfeksiyonun geri gelmesini önlemek için tüm ilaç tedavisini tamamlamak önemlidir.

Kursun bitiminden önce ilacı almanın durması, bakterilerin gelecekteki tedavilere karşı daha dirençli olma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Bunun nedeni hayatta kalanların antibiyotiğe biraz maruz kalması ve buna bağlı olarak buna direnç göstermeleridir. Bir birey daha iyi hissetse bile, hala tedavinin seyrini tamamlamaları gerekir.

Bazı antibiyotikler belirli yiyecek ve içecekler ile tüketilmemelidir. Diğerleri aç karnına alınmalıdır – bunlar normal olarak yemeklerden bir saat önce veya 2 saat sonra alınır. İlaçların etkili olabilmesi için hastaların talimatları doğru takip etmesi çok önemlidir. Metronidazol kullanan kişiler alkol tüketmemelidir.

İlaçların emilimini etkileyebileceğinden, tetrasiklinler alınırken süt ürünleri tüketilmemelidir.

Источник: https://trmedbook.com/antibiyotikler-bilmeniz-gerekenler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть