Aort Damarı Neden Yırtılır?

içerik

Aort damarı yırtılmasının belirtileri nedir?

Aort Damarı Neden Yırtılır?

LEFKOŞA, (DHA) – NADİR görülmesine rağmen hayati önem taşıyan aort damarı yırtılması hakkında bilgi veren Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi kalp ve damar cerrahisi uzmanları erken müdahalenin önemine değindi. Uzm. Dr. Kılıç, hastaneye ulaşana kadar geçen her saatte ölüm riskinin yüzde 2 oranında arttığını belirtti.  

YDÜ Hastanesi’ne 10 gün içinde aort damarı yırtılması şikayetiyle 3 hastanın başvurduğunu belirten kalp ve damar cerrahisi uzmanları, bu hastalardan hastaneye vakit kaybı yaşanmaksızın ulaştırılan 2’sinin, gerçekleştirilen başarılı operasyonlar sonrası sağlığına kavuşturularak taburcu edildiğini açıkladı.  

60-80 YAŞ ARALIĞINDA DAHA SIK RASTLANIYOR

YDÜ Hastanesi’nden yapılan açıklamada, zaman kaybı yaşanmaksızın hastaneye başvuran vakalarda, ameliyat sırasında ve sonrasında kaydedilen ölüm oranlarının dünya verilerinin çok altında olduğu vurgulandı.

Bu operasyonların tüm dünyada sayılı merkezde, tecrübeli ekiplerce gerçekleştirilebildiğini ifade eden uzmanlar, YDÜ Hastanesi’nin, aort yırtılması ameliyatlarının gerçekleştiği başarı oranı yüksek sayılı merkezden biri olduğunu kaydetti.

Aort yırtılmasının genellikle 60 – 80 yaş aralığındaki kişilerde daha sık rastlanan bir hastalık olduğu belirtilen açıklamada, erkeklerde iki kat fazla görüldüğü de kaydedildi. 

“HASTANEYE ULAŞANA KADAR ÖLÜM RİSKİ YÜZDE 2 ARTIYOR”

Kalpten çıkan kanı tüm vücuda dağıtan ana atardamar olan aortun yapısı, vücuttaki görevleri ve aort yırtılması ile ilgili açıklamalarda bulunan Kalp Ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Uzmanı Dr.

Ali Önder Kılıç, “Beyine, kaslara ve diğer hücrelere oksijen bakımından zengin kanı taşıyan hayati öneme sahip aortta bir sorun olduğunda, kalp ve tüm vücudun kan akımı tehye girebiliyor. Herhangi bir sebepten dolayı, 3 tabakadan oluşan aortada, tabakalar arasında ayrışmalar meydana gelebiliyor.

Tabakalarda meydana gelen bu ayrışmalar kanın tabakalar arasında ilerlemesine ve aort duvarında yırtıklar oluşturmasına sebep oluyor. Aort tabakaları arasında meydana gelen bu yırtılma ‘Aort Diseksiyonu’ olarak adlandırılıyor” dedi.  

Ölüm riski çok yüksek olan aort diseksiyonun, tanı koyulduktan hemen sonra müdahale edilmesi gereken çok acil bir durum olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Kılıç, hastaların nerdeyse yarısının hastaneye ulaşamadan kaybedildiğini, hastaneye ulaşana kadar geçen her saatte ölüm riskinin yüzde 2 oranında arttığını belirtti.  

“EN SIK BELİRTİSİ ANİ BAŞLAYAN GÖĞÜS VE SIRT AĞRISI”

Göğüs üzerinden başlayan ağrının, sırt, boyun, çene, dişler ve kollara yayılabildiğini ifade eden Doç. Dr. Barçın Özcem, “Aort yırtılmasının en sık belirtisi ani başlayan göğüs ve sırt ağrısıdır.

  Ağrı sıklıkla parçalayıcı, yırtıcı ve dayanılmaz olarak tanımlanır.  Ağrı öylesine şiddetlidir ki hastalar iç organlarının yırtıldığını sanır.

  Ağrı ilk olarak yırtığın başladığı yerde hissedilir ve yayılır” dedi.

Aorttaki yırtığın vücudun her tarafına ilerleyebildiğini belirten Doç. Dr. Özcem konuşmasın şöyle devam etti:

“Yırtığın beyin damarlarına doğru ilerlemesiyle hastalarda bilinç bulanıklığı, bilinç kaybı, kısmi felç gibi durumlar ortaya çıkabilir.  Bacakların ana atardamarlarına doğru ilerlemesi durumunda ise nabız alınamamasına ve ayaklarda soğukluğa sebep olur.

 Bunların yanında nefes darlığı, halsizlik ve terleme aort diseksiyonunda görülen diğer belirtilerdir. Aort yırtılması yaşayan birçok hasta, kontrol edilemeyen hipertansiyon hastası oluyor. Hipertansiyon aortun iç duvarında yırtığa neden olur ve her bir kalp atımında yırtık daha da ileri gitme eğiliminde bulunur.

Hatta aort diseksiyonu hastalarında kola giden damarlar etkileniyor, sağ kol ve sol kol arasında tansiyon farkı oluşabiliyor.”

”EN ÖNEMLİ TANI YÖNTEMİ ANJİYO – BT”

Aorttaki yırtılmalarla ilgili tanı yöntemleri hakkında bilgiler de veren Doç. Dr. Özcem, “Aort diseksiyonu için günümüzde kullanılan en önemli tanı yöntemi anjiyo – BT’dir.  MR – anjiyonun da tanısal değeri vardır. Aort diseksiyonundan şüphelenilen tüm hastalara mutlaka yatak başı ekokardiyografi yapılmalıdır” dedi.

“AORT DİSEKSİYONU OPERASYONLARI YÜKSEK HAYATİ RİSK İÇERİYOR”

Aort diseksiyonu cerrahisinin, yırtığın başlangıç yerine göre değiştiğini, çıkan aort ve aort arkının tutulmasına göre ise planlandığını söyleyen Dr. Öğr.

Üyesi Özlem Balcıoğlu ise, “Aort diseksiyonu operasyonları diğer kalp cerrahisi operasyonlarına göre oldukça yüksek hayati risk içeren operasyonlardır.

  Hızlı tanı ve acil cerrahi çoğu zaman bu yüksek riskli ameliyatta hayat kurtarıcı olmaktadır” dedi.

Baş bölgesine doğru yayılan diseksiyonlarda, yırtığın durumuna göre vücut sıcaklığının çoğu zaman 20 derecenin altına düşürülerek, organların fonksiyonlarının ve enerji gereksinimlerinin minimuma indirildiğini ve kan dolaşımının beyin dahil tüm organlarda durdurulduğunu kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Balcıoğlu, yırtığın inen aortta olması durumunda ise medikal tedavi ya da damar içerisinden stent yerleştirmek suretiyle tedavi uygulanabildiğini söyledi.

YÜKSEK TANSİYON VE DAMAR SERTLİĞİ ÖNEMLİ SEBEPLER ARASINDA

Aort yırtılmasına ilişkin risk faktörlerinden de bahseden Dr. Öğr. Üyesi Balcıoğlu, “Yüksek tansiyona bağlı damar iç basıncındaki artış, damar sertliği ve trafik kazası gibi sebeplerle ani gelişen travmalar, aort yırtığının en önemli sebepleri arasında yer alıyor.

Bunlar yanında ileri yaş, genetik veya aile öyküsü de aort diseksiyonu için risk faktörleridir.

Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve damar sertliği gibi bazı hastalıklar ile damarlarda meydana gelen iltihaplanmalar ve sigara kullanımının aort diseksiyonu görülme riskini arttırıyor” dedi.

Источник: https://www.gercekgundem.com/saglik/52296/aort-damari-yirtilmasinin-belirtileri-nedir

Aort Damarı Yırtılması Neden Olur? (Aort Diseksiyonu Nedir?) – Sağlık Ocağım .NET

Aort Damarı Neden Yırtılır?

Aort duvarının üç ana katmanı vardır ve aortanın iç katmanının yırtılarak kanın orta katmana geçmesine ve orada yeni bir lümen oluşturmasına aort diseksiyonu (aort damarı yırtılması) denilir. Aort diseksiyonu tanısı konulmadığı taktirde ölüme neden olabilen ve acil olarak tedavisi yapılması gereken bir hastalıktır.

Klinik muayenede aort diseksiyonu şüphesi olan hastalarda mümkün olduğunca hızlı ve doğru tanının konulması oldukça önem taşımaktadır. Tedavisi yapılmayan aort diseksiyonlu hastalarda her saat için ölüm oranı % 1-2 oranında olduğu bilinmektedir.

Aort diseksiyonuna neden olan faktörler

Aort diseksiyonu veya aort damarı yırtılması, aortanın en iç damarında oluşan bir yırtığa takiben media tabakasında kanın birikmesi sonucu meydana gelen bir durumdur.

Aort diseksiyonu erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür iken, genellikle 50- 70 yaşları arasında ve yüksek tansiyon sorunu olanlarda meydana çıkar. Yeni oluşmuş aort diseksiyonu acil, hayatı dehdit eden bir rahatsızlıktır ve aortanın dış katmanının da yırtılıp patlama ihtimali söz konusudur.

Bu durumda hastaların % 50’si 48 saat içerisinde hayatını kaybedebilir. Aorta patladığı taktirde hastaların yaşama şansı oldukça düşüktür.

Aort damarı yırtılması aort duvarının zayıf olan bölgesinde meydana gelir ve uzun süren hipertansiyon, sigara ve kokain kullanımı, dislipidemi (kandaki yağlarda bozukluk), bağ dokusu hastalıkları (marfan sendromu, Ehlers -Danlos sendromu, turner sendromu gibi), herediter vasküler hastalıklar (biküspit aorta, aort koarktasyonu gibi), vaskülitler (dev hücreli arterit, takayasu arteriti gibi), sifiliz, hamilelik, loğusalık dönemi, kaza veya yüksekten düşme, yanlış teşhis ve tedaviden kaynaklanan aort diseksiyonları (katerizasyon, aort ameliyatı, kanülasyon gibi) nedenler aort diseksiyonuna neden olabilir.

Aort diseksiyonu (aort damarı yırtılması) tipleri

Aort diseksiyonu tanımlanmasında birden fazla sınıflandırma vardır.

Bazı sınıflamalar diseksiyonun temelini oluşturur iken, diğer sınıflamalar diseksiyon başlamadan önceki semptomların meydana çıkmasından sonraki geçen zamanı içerir.

Semptomlar başladıktan sonra iki hafta içinde aort diseksiyonu tanısı konulabilir ise akut aort diseksiyonu olarak tanımlanır. İki haftayı geçen semptomlar ise kronik aort diseksiyonu olarak adlandırılır.

Akut aortik sendromlar diye gruplanan aort duvarı içinde kanama veya aort duvarı içinde kan birikmesi ve aortik ülserin gelişmekte olan diseksiyonunun belirtileri olabileceği düşünülmektedir.

 Aort diseksiyonu bulunduğu bölgeye göre ikiye ayrılır ve diseksiyon, çıkan aortayı tutmuş ise tip A (De Bakey tip 1 ve 2), diseksiyon yalnızca inen aortayı tutmuş ise tip B (De Bakey tip 3) olarak adlandırılır.

Tip A diseksiyonlarda genellikle cerrahi tedaviye gerek duyulur, tip B diseksiyonlarda ise ilaç tedavisi ile koruyucu tedavi uygulanabilir.

Aort diseksiyonu (aort damarı yırtılması) belirtileri

Aort diseksiyonunun (yırtılmasının) belirtileri genellikle iki aşamalıdır.

İlk semptom intimanın yırtılmasına bağlı ani olarak başlayan şiddetli göğüs ağrısı olup aort diseksiyonunun en karakteristik özelliğindendir.

 Göğüs ağrısı genellikle tip A diseksiyonunda görüldüğü gibi, sırt ağrısı ve karında (abdominal) ağrı tip B’de daha fazla görülür. Bu ağrı migratuar olabilir ve yırtılma hattı sonuna kadar ilerleyebilir.

Göğüs ağrısı taşikardi (hızlı kalp atımı) ve hipertansiyon ile birlikte görülebilir. Bu durum korku hisinin artmasından ve ağrıya yanıt olarak meydana çıkan katekolamin deşarzına bağlıdır. Göğüs ağrısının şiddeti değişiklik gösterebilir ve genellikle başlangıçtaki kadar şiddetlidir. Göğüs ağrısı çoğunlukla yırtıcı, parçalayıcı ve dayanılmaz bir ağrı şeklinde tarif edilir.

Hastada ölüm korkusu olur ve oldukça acı veren bir ağrıdır. Ağrı göğüs üzerinde, sırtta, karında, boyunda, çenede, dişlerde ve kollarda yayılım gösterir.

Bazı durumlarda beyin damarlarının etkilenmesinden dolayı felç, görme bozukluğu ve bayılma gibi belirtiler görülebilir. Aort yırtılmasında atardamarların tıkanması sonucu nabzın düşmesine veya kaybolmasına neden olabilir.

Nefes darlığı, kalpte üfürüm, halsizlik ve terleme rastlanan diğer bulgulardır.

Aort diseksiyonu (aort damarı yırtılması) teşhisi 

Aort damarı yırtılması teşhisi

Aort diseksiyonu (aort damarı yırtılması) tanısında hastanın şikayetleri ve belirtileri başka rahatsızlıklarda da sık görülebileceğinden aort diseksiyonu tanısı genelde atlanabilir. Ölüme neden olabilen bu yanlışa düşmemek için öncelikle risk faktörleri göz önünde bulundurulmalı ve ani başlayan şiddetli göğüs ağrıları aort diseksiyonunu düşündürmelidir.

Hastaların genelinde fizik muayene bulguları ön tanıyı koymada yardımcı olabilir. Kan tahlilleri aort diseksiyonu tanısında çok fazla işe yaramayabilir. Yüksek tansiyon hastalarda çoğunlukla görülebileceği gibi, şiddetli ağrılarda tansiyonun yükselmesine sebep olabilir.

Bunun yanı sıra aort yırtılması kola giden atardamarlardan birinin kan akımına engel olmuş ise kollar arasındaki büyük tansiyonda farklılık görülebilir.

Hastaların genelinde miyokart enfarktüsünü ayırabilmek için öncelikle EKG (elektrokardiyografi) çekilmesi gereklidir.

Bunlardan sonra diğer tanı yöntemleri, transözefagial ekokardiyografi (TTE), manyetik rezonans (MR), bilgisayarlı tomografi (BT) gibi tanı yöntemleri ve en iyi yöntem olarak kabul gören anjiyografik görüntülemedir.

Aort diseksiyonu (aort damarı yırtılması) tedavisi

Aort diseksiyonu akut tip A ve komp tip B diseksiyonu olan hastalar yoğun bakımı olan, acil cerrahi girişim sağlayabilen kardiyotorasik cerrahi merkezlerinde cerrahi tedavi yöntemi uygulanır.

Aort diseksiyonu acil, hayatı tehdit eden ve tanısı konulur konulmaz tedavisi yapılması gereken bir durumdur. Tedavide izlenecek yol yırtılmanın aortun hangi bölgesinde olduğuna bağlı değişiklik gösterir.

Bazı durumlarda acil ameliyat yapılmasına gerek kalmadan ilaç tedavisi, tansiyonu düşürerek ve nabzı düşürerek tedavisi yapılabilir.

Acil ameliyat yapılan hastaların aort damarının yırtılan bölümü sentetik bir gerft (yama) ile değiştirilmesi (fil hortumu tekniği) işlemi yapılır.

Bazı aort damarı yırtılması ameliyatlarında gerekir ve aortik kapak kurtarılmayacak durumda ise aynı anda hastanın aort kapak değiştirme (replasmanı) işlemi veya bypass ameliyatı yapılabilir.

Aort diseksiyonunun acil ameliyat gerektiren vakalarında ölüm oranı yüzde otuz civarındadır.

Aort diseksiyonu (aort damarı yırtılması) nasıl önlenir?

Aort damarı yırtılmasını önlemek için öncelikle yaşam tarzı değişikliği yapmak gerekebilir. Örneğin yüksek tansiyondan korunmak ve tansiyonu dengede tutmaya çalışmak atılacak adımlardan biridir.

Bunun yanı sıra sigara kullanımı var ise bırakmak veya hiç kullanmamayı çalışmak, fazla kilo probleminden korunmak veya bu sorun var ise vermeyi çalışmak, az tuzlu ve az yağlı beslenmek, düzenli egzersiz veya yürüyüş yapmak, yüksek kolesterol sorunundan korunmak, göğüs bölgesine ağır darbe almaktan kaçınmak ve trafikte bunu önlemek için emniyet kemeri takmayı ihmal etmemek gereklidir. Ailede veya aile yakınlarında aort yırtılması sorunu yaşayan oldu ya da olmuş ise 40-50 yaşlarından sonra gerekli tetkikleri yaptırmak ve bu konuda doktora bilgi vermek erken teşhis için oldukça önemlidir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/aort-damari-yirtilmasi-olur-aort-diseksiyonu-nedir/

Aort Damar Yırtılması ve Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Aort Damarı Neden Yırtılır?

Oldukça nadir olarak rastlanılmasına rağmen, karşılaşıldığı taktirde; zamanında müdahale edilmediği takdirde hastanın yaşamına neden olan aort damar yırtılması risk taşıyan bir hastalıktır.

Aort Damarı Yırtılması

Vücut mekanizmasında bulunan en önemli damar olan aort yırtılması veya anevrizması oldukça az rastlanılmasına rağmen; karşılaşılması halinde ölümle sonuçlanan tablolar çizebilmektedir.

Vücutta olan en büyük arter aort; neredeyse bütün organların, dokuların ve hücrelerin beslenmesinden sorumlu olmaktadır.

Yapısal bakımdan üç ana katmandan meydana gelen aort damarındaki birinci katman kan dolaşımın sağlandığı bölümdür.

Aort damar yırtılmalarında; kan birinci katmandan bir yol bularak sızın ikinci katmana ulaşır ve katmanların birbirinden ayrılmasına sebep olur.

Kanın akımın hızlanması ise en sonda bulunan katmanın yırtılmasına neden olabilmektedir. Aort damarında oluşan yırtılmalar genel olarak hastanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanmaktadır.

Bu soruna maruz kalan hastaların büyük çoğunluğu ortalama olarak kırk sekiz saatte yaşamını yitirmektedir.

Belirtileri

Bazı durumlarda aort damar yırtılmaları herhangi bir belirti göstermeden oldukça sinsi bir şekilde damarların genişlemesi sonucu iş kısmın birden bire yırtılmasıyla ortaya çıkabilmektedir. Bilhassa yüksek tansiyon sorunu olan hastaların bu sorunla karşı karşıya kalma riski oldukça yüksek olmaktadır.

Her yaşta yaşanma ihtimali olan bu sorun nadir olsa da bilhassa ilerleyen yaşlarda daha çok rastlanılan bir sağlık sorunu olmaktadır. Erkeklerin soruna yakalanma riskinin daha fazla olduğu konusu da dikkat çekici olmaktadır. Hamile bayanlarda bilhassa gebelik sürecinin son üç ayında karşılaşılma olasılığı bulunmaktadır.

Aort damar yırtılmasının en yaygın belirtilerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Aort damar yırtılmalarının en sık rastlanılan belirtisi; yırtılan bölgede yaşanan şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar sanki bıçak sokuyormuş şeklinde olmaktadır. Ağrılar göğüs bölgesine veya sırt bölgesine aynı şiddetle yayılmaktadır.
 • Yırtılan bölümde oluşan ağrılar anında yayılma gösterir. Bu keskin ağrılar; göğüs bölgesinde, sırt kısmında, dişlerde çene ve kollarda da kendini göstermeye başlar
 • Halsizlik
 • Aşırı ve soğuk terlemeler
 • Hasta ölüm korkusuna kapılır
 • Kalp atımlarında yükselme oluşur
 • Tansiyon yükselir
 • Hasta nefes alıp vermede zorlanır
 • Solunum yetmezliği meydana gelir.
 • Görmede sorunlar oluşmaya başlar
 • Bilinç kapanır
 • Baygınlık durumu gündeme gelir
 • Kısmı veya bütün vücudu kapsayan felçler ortaya çıkar
 • Hasta konuşmada zorluk çeker
 • Mide bulantısı ve kusma oluşmaya başlar
 • Bayılma

Nedenleri

Aort damar yırtılmalarını en önemli nedenleri arasında yüksek tansiyon sorunları yer almaktadır.

  Dünya genelikle oldukça seyrek karşılaşılan ve ölüm riski oldukça fazla bulunan bu sağlık problemi genellikle sigara, alkol veya kokain gibi maddeleri kullananlarda daha sık rastlanılmaktadır.

Kadınlarda rastlanılan bu sorunun neredeyse üçte biri hamileliklerin son dönemlerine denk gelmektedir.

Aort Damar Yırtılması

Aort damar yırtılmaları erkeklerde daha sık rastlanılan bir sorun olmaktadır. Özellikle atmış ile seksen yaş arasındaki kişilerde daha sık rastlanılmaktadır. Bunun yanında yüzyılımızın en tehli rahatsızlıklarından biri olan aort damar yırtılmasının en yaygın şekilde karşılaşılan nedenlerine şu şekilde örnekler verebiliriz:

 • İlerleyen yaş faktörüne bağlı olarak kırklı yaş üzerinde olanlarda rastlanılmaktadır
 • Alkol ve sigara kullanımları
 • Yüksek tansiyon rahatsızlıkları
 • Bağ dokusu rahatsızlıkları
 • Damarlardaki iç basınçta görülen artışlar
 • Aort damarlarında olan gelişim bozuklukları
 • Damardaki katman sayısındaki farklar; normal bir insanda üç olan katman bazı insanlarda iki olabilmektedir.
 • Geçmişinde aort damarıyla ilgili herhangi bir cerrahi müdahale geçirmesi
 • Bağ dokusunda meydana gelen rahatsızlıklar
 • Genetik olarak damar rahatsızlıkları geçmişleri
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları
 • Aşırı kilo sorunları
 • Hareketten uzak bir yaşam tarzı
 • Hastanın geçmişinde damar sorunları olmuşsa; bazı durumlarda öksürme ya da ıkınmalar bile damar yırtılma nedenleri oluşturabilmektedir.
 • Aniden ortaya çıkan travmalar veya yaralanmalar
 • Gebelik dönemlerinde son üç ay risk taşımaktadır.
 • Daha önce damar ameliyatı yaşanmış olması
 • Kardiyolojik sistem rahatsızlıkları
 • Diyabetik rahatsızlıklar
 • Kanla ilgili yaşanan sorunlar
 • Kanda pıhtı oluşması
 • Aşırı stres ve psikolojik baskılar
 • Sağlıksız bir hayat tarzı

Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Aort damar yırtılmaları sırasında gereken teşhisin anında konulup gerekli olan müdahalenin büyük bir hızla yapılması hasta sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sağlık problemin ayırt edilmesi ve tanının hemen konulması oldukça önemlidir.

Tanısı genel olarak acil servisinde yapılan muayene sonrasında konulan bu sorun karşısında emin olmak için Transözefajinal ekokardiyografi, BT veya MR gibi tetkikler alınır.

Bu rahatsızlıkta oluşan belirtiler diğer damar veya kardiyolojik sistem rahatsızlıklarına oldukça benzer olması sebebiyle tanının konması büyük bir dikkat gerektirir.

Bu nedenle acile gelen hastalarda şiddetli bir şekilde göğüs ağrısı bulunması durumunda direk olarak aort damar yırtılmaları konusu gündeme gelip ona göre tetkik ve tedavinin bir an önce zaman yitirmeden yapılması gerekmektedir.

Aort damar yırtılmalarında yırtılan damarın zaman yitirmeden acil bir şekilde yapılacak olan cerrahi müdahale ile değiştirilmesi gerekmektedir. Burada yapılan değişim suni veya yapay bir damar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Zamanında yapılan acil müdahaleler hayati açıdan önem kazanmaktadır.

Aort damarı yırtılmış olan hasta zaman kaybetmeden ameliyata alınmalıdır. Ameliyat sırasında hastaya aralıksız olarak kan verilmesi önemli bir ayrıntı olmaktadır. Bu nedenle bu tür vakalarda kan tedariki büyük önem taşımaktadır.

Meydana gelen bazı yırtılmaların derecesine göre eğer henüz damarda  patlama meydana gelmemişse, kasık bölgesinden anjiyografi tekniğiyle girilerek; sorunlu olan alana stent takılıp patlaması engellenebilir. Aort yırtılması ameliyatlarından başarılı bir şekilde çıkan hastaların senede iki kere düzenli olarak kontrol yaptırmaları gerekmektedir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://kalpritmi.com/aort-damari-yirtilmasi.html

Aort Diseksiyonu Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi Ameliyatı

Aort Damarı Neden Yırtılır?

Aort, kalbin sol karıncığından çıkan ve organlara kan taşıyan büyük bir damardır. Vücudun en büyük damarı olan aort’un duvarındaki ilk katmanda ortaya çıkan yırtılma ve ayrılmaya aort diseksiyonu yani aort yırtığı denir. Vücudumuza giden bütün kanı, aort damarı iletmektedir. Bu açıdan da aort damarı vücuda giden ana boru gibidir.

Aort diseksiyonu; kalpten tüm vücuda kan taşıyan ana atardamarın (aort) duvarında yırtılma olduğu ciddi bir durumdur. Daha sonra ise yırtık boyunca kan akıntısı oluşur ve bu da aortun iç ve orta katmanlarının ayrılmasına neden olur. .

Aort Diseksiyonu (Aort Damarı Yırtılması) Belirtileri Nelerdir?

 • Aort diseksiyonunun temel belirtisi, göğüste yırtılma-yarılma hissi ile birlikte ortaya çıkan şiddetli göğüs ağrısıdır. Aort diseksiyonu belirtileri ciddi göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi kalp krizi belirtilerine benzerdir. Göğüs yırtılma hissi de yaşayabilirsiniz.
 • Aort yırtılması hayati tehdit eden bir sorundur. Eğer aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız, acilen doktora başvurmalısınız:
 • Ciddi göğüs ağrısıyla birlikte göğüste yırtılma ve çatlama hissi.
 • Göğüste başlayan ve omuz, sırt, gövde, boyun, çene, kalça ve bacak gibi vücudun diğer bölgelerine yayılan şiddetli ağrı
 • Keskin, şiddetli göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı (özellikle de uzanırken)
 • Yoğun terleme
 • Bulantı veya kusma
 • Hızlı ve zayıf nabız
 • Yutkunmada zorlanma
 • Parmaklarda veya parmak uçlarında karıncalanma, hissizlik veya ağrı

Aort Diseksiyonu Sebepleri Nelerdir?

Aort diseksiyonlarının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, doktorlar yüksek tansiyonun, atardamarların duvarlarında gerginliğe bağlı olduğunu düşünüyor..

Aort duvarını zayıflatan herhangi bir şey diseksiyona neden olabilir. Bu, Marfan sendromu, ateroskleroz ve göğüse kazara yaralanma gibi vücut dokularının anormal geliştiği kalıtsal durumları içerir.

Aort Diseksiyonu Risk Faktörleri Nelerdir?

Aort diseksiyonu riskini arttıran birçok faktör vardır. Bu risk faktörlerine sahip olan tüm insanlar nadir görülen aort diseksiyonu yaşayabilir. Uzmanlara göre, aort diseksiyon riskiniz yaşla birlikte artar ve erkekseniz veya 60-90 arası yaşlarda iseniz bu oran daha da fazlalaşır.

Riski arttıran faktörler şunlardır:

 • Yüksek tansiyon
 • Tütün ve tütün mamüllerini kullanma
 • Ateroskleroze bağlı kalsifiye yağlı / kolesterol plak birikimi ve atardamarların sertleşmesi.
 • Vücudun dokularının normalden daha zayıf olduğu marfan sendromu gibi hastalıklar
 • Kalpte olmuş önceden ameliyat
 • Göğüs yaralanmalarını içeren motorlu taşıt kazaları
 • Konjenital aort daralması
 • Aort kapakçığı problemleri
 • Kardiyovasküler sisteminde ciddi anormalliklere neden olan kokain kullanımı
 • Gebelik
 • Yüksek tansiyon
 • Aort anevrizması (aortada zayıf bir noktada şişkinlik)
 • Sifiliz veya kan damarlarında şişlik olan diğer durumlar

Aort Diseksiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz sizi muayene edecek ve aorttan gelen anormal sesleri dinlemek için bir stetoskop kullanacaktır. Ölçülen nabız koldan kola farklılık gösterebilir.

Elektrokardiyogram (EKG) denilen bir test kalpteki elektriksel aktiviteyi inceler. Kimi zaman bu testte kalp krizi nedeniyle aort diseksiyonu yanlış olabilir ve bazen her iki durum da aynı anda olabilir.

Yapılacak tarama testleri şunlar olabilir:

 • Kan testleri
 • Bir kalp izleme (elektrokardiyogram veya EKG)
 • Göğüs röntgeni
 • Kalp ultrason taraması (ekokardiyogram veya eko).
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması

Aort Diseksiyonu Çeşitleri

Aort diseksiyonları, aortun hangi kısmının etkilendiğine bağlı olarak iki gruba ayrılır:

A Tipi: Bu tip, aortun kalpten çıktığı kısımda veya üst aortta oluşan bir yırtılmadır. Yırtılma diğer aorta ve karın içine uzanabilir.

B Tipi: Bu tip sadece alt aortta bir yırtılmayı içerir. Yırtılma ayrıca karın içine de uzanabilir, ancak yükselen aortta gerçekleşen herhangi bir yırtık A tipi aort diseksiyonu olarak adlandırılır.

Aort Diseksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Aort diseksiyonu önemli bir durum olup acil tedavi gerektirir. Bu tedavi genellikle hasarlı aortu onarmak için ameliyat gerektirir.

Ancak, beta-bloker ve nitroprussid gibi ilaçlar, kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı düşürmek için ameliyattan önce kullanılabilir. Bu ilaçların kullanılması, aort diseksiyonunun daha da kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir ve bu sayede cerrahinin başarılı olma imkanını da artırır.

Doktorlar hem A tipi hem de B tipi aort diseksiyonlarını cerrahi ve ilaçla tedavi ederler, ancak A tipi acil tıbbi müdahaleyi gerektirir. Tedaviler ise şunlardır:

Aort yırtılmadan diseksiyonu onarmak için ameliyat: Açık kalp ameliyatı sırasında, bir kardiyotorasik cerrah (kalp cerrahı olarak da bilinir) yırtılmış bölgeyi çıkarır ve bir greft ile değiştirir. Cerrahın aort rekonstrüksiyonu için yeni bir kalp kapağı oluşturması gerekebilir. Vasküler ameliyatta karında meydana gelen aort diseksiyonu onarılır.

Ameliyattan önce veya sonra ilaç kullanımı: Doktorunuz kalp nabzını ve kan basıncını düşürmek için beta blokerleri ve nitroprusside (Nitropress) verebilir ve bu da aort diseksiyonunun kötüleşme ihtimalini azaltır.

Tedaviden sonra kan basıncınızı düşürmek için ilacı kullanmaya devam etmeniz gerekebilir. Doktor ekokardiyogram taraması kullanarak ve durumu izlemek için BT veya MRI yapabilir.

Ameliyat ardından iyileştikten sonra, hastanın durumu genel sağlığa ve ameliyat sırasında veya sonrasında komplikasyonlara maruz kalınıp kalınmadığına bağlıdır. Yaşam süresi için yapılan sınırlı çalışmaya göre, çoğu hasta bu ameliyattan 5 ila 10 yıl kadar eski sağlığında yaşamaya devam eder.

Ameliyat sonrası vücut sağlığına dikkat edilirse geri kalan yıllarda da sağlığı stabil olur. Aksi takdirde sağlık sorunları baş gösterir.

Aort Diseksiyonu Komplikasyonları Nelerdir?

Aort diseksiyonu, ciddi iç kanama nedeniyle ölüme neden olabilir. Ölüm, bir organın hasar görmesi (örneğin akut böbrek hasarı) veya kalp krizinin felç ya da hasarı sonucu meydana gelebilir.

Aort Diseksiyonu Önlenebilir Mi?

Aort diseksiyonunu önlemenin en etkili yolu, yüksek tansiyon (hipertansiyon) durumunda kan basıncını kontrol etmek için düzenli ilaç almaktır. Kalp ve atardamarlara zarar verme riskini azaltarak aort diseksiyonu riskini de azaltabilirsiniz. Bu ise, sağlıklı bir beslenme düzeni, ideal bir vücut ağırlığını koruyarak ve sigara içmekten kaçarak sağlanabilir.

Источник: https://selmasultan.com/aort-yirtilmasi-patlamasi-aort-damari-neden-yirtilir-nasil-anlasilir

Aort Damar Yırtılması ve Yapılacak Acil Müdahalenin Önemi

Aort Damarı Neden Yırtılır?

Aort damarı yırtılan bir hastaya müdahale edilmek için geçen her saniye hayati önem taşımaktadır. Hastaya ilaç tedavisi yerine direk olarak cerrahi müdahale uygulanır.

İçindekiler

 • Aort Damar Yırtılması
 • Belirtileri
 • Nedenleri
 • Tedavisi

Aort Damar Yırtılması

Vücut mekanizmasının merkezi olan kalpten basınçla pompalanan temiz kanı alarak organlara ileterek, organların fonksiyonlarını kusursuz bir şekilde yürütmesini sağlayan ana atardamar aort damarıdır. Aort Damarı neden yırtılır sorusuna cevap olarak damarlarda genişlemeyi verebiliriz.

Aort damarı zaman içinde çeşitli nedenlerle gen işleyebilmektedir.

Normal bir insanda aort damarının yaklaşık olarak üç santimetre olması gerekirken genişleyerek beş santimetreye yaklaşması hatta geçmesi damarında yırtılma veya patlama gibi oldukça büyük risk taşıyan bir sağlık sorununa temel oluşturmaktadır.

Aort Damar Yırtılması

Aort damarının genişleyerek yırtılması sorununda; yırtılan damara zamanında müdahale edilmese felç veya hastanın hayatını kaybetmesi gibi acı bir sonla noktalanır. Bu nedenden ötürü damar yırtılmalarında hastaya hemen cerrahi müdahale yapılması büyük önem taşıyan bir noktadır.  Yapılan araştırmalar sonucu dünyada yaşanan ölümlerin ağırlıklı bir yüzdesini damar yırtılmaları oluşturmaktadır.

Tedavisi

Aort damarı ilk olarak dört ana guruba ayrılmaktadır. Bunlar:

 • Kalpten çıkış yapan aort arteri
 • Arkus aort arterleri
 • İnen aort arterleri
 • Abdominal aort atardamarları

Aort atardamarının yırtılmasında uygulanacak tedavi yöntemini belirlerken; yırtılmanın hangi bölümde olduğu, hangi organları etkilediği, neden oluştuğu ve hastanın genel durumu önemli ayrıntılar olmaktadır. Genel olarak arter yırtılmaları direk olarak zaman kaybetmeden cerrahi müdahale altında tedavi edilmektedir.

Risk taşıyan bu sağlık sorununda gerek ameliyat esnasında gerekse ameliyat öncesi süre içinde hastanın ölüm riski yüzde seksen beş olmaktadır. Aort damarı yırtılması sorunu yaşayan hastanın; damarının yırtıldığı anlaşıldığı an acil olarak ameliyata alınması gerekmektedir.

Bu sağlık sorununda kaybedilen her saniye hayati önem taşımaktadır. Aort damarı yırtılması tedavisinde; ilaç tedavisi sadece beklenen sonu kısa bir müddet geciktirecektir.

Damar yırtılmalarında hastaların yüzde elli ile yüzde seksen arasındaki kısmı yırtılmadan sonra ilk kırk sekiz saat içinde; yüzde doksan sekizlik kısmı ise yırtılmadan sonra en geç bir hafta içinde yaşamlarını yitirir.

Aort damarı yırtılmasında tek tedavi şekli ameliyatlardır. Bu ameliyat ya açık olarak karından ya da kapalı olarak kasıktan yapılır. Acil olarak ameliyata alınan hastanın yırtılmış olan damarı sentetik olan sini bir damar ile değiştirilir.

İnen aortta gerçekleşen damar yıktıklarında damar değiştirmek yerine stent takılarak damar onarma işlemi gerçekleştirilir.

Eğer damar yırtığı risksiz bir bölgede ve geniş kapsamlı değilse o zaman hasta cerrahi müdahale altına alınmadan önce ilaç tedavisi ile bir süre gözlenebilmektedir.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/aort-damari-yirtilmasi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.