Apandisit Nedir, Neden Olur? Belirtileri, Tedavisi

Apandisit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Apandisit Nedir, Neden Olur? Belirtileri, Tedavisi

Apandisit, apandis organının iltihaplanması ya da tıkanması durumudur. Apandis,kalın bağırsağın ince bağırsağa bağlandığı kısımda bulunan, uzunluğu 2-20 cm olan, içinden besin geçmeyen bir organdır.

Apandisin iltihaplanması erken müdahale edilmezse apandisin patlamasıyla sonuçlanır. Bu durum insan sağlığı için çok tehlidir. Çünkü apandis patlarsa içindeki iltihap vücuda yayılır ve hastayı öldürebilir.

Hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkabilir ve belirtileri başka hastalıklarla karıştırılabilir. Acil karın ağrısıyla gelen vak’alarda sık rastlanılan bir hastalıktır. Çoğunlukla 10-30 yaş arasında görülen bu hastalık bebeklerde görülmemektedir.

Apandisin iltihaplanmasının önüne geçilemez. Bu yüzden her an herkesin başına gelebileceği anlamına gelir.

Apandisitin nedenlerinin başında apandisin tıkanması gelmektedir. Apandis tıkandığı zaman apandisin patlamasına neden olacağı için çok tehlidir. Apandisitin nedenlerini sıralayacak olursak;

1) Apandisin tıkanması: Dışkının, parazitin, meyve çekirdeklerinin, yutulmuş yabancı cisimlerin veya besinlerin artıklarının apandis boyunca kaplaması tıkanmasına neden olur.

2)Enfeksiyon: Sindirim sisteminde virüslerden kaynaklı enfeksiyon oluşması apandisin iltihaplanmasına neden olabilir.

3)Bağırsak hastalıkları: Chron (Kron) hastalığı ve ülseratif kolit.

4) Darbe alınması: Karın bölgesine alınan şiddetli darbe apandisite neden olabilmektedir.

Bu durumlar apandisin iltihaplanmasına, tıkanmasına neden olabilmektedir. Nedenleri engelleyecek belli başlı korunma yolları bulunmamaktadır. Bu yüzden herkesin başına gelebilecek bir hastalıktır.

Apandisit Belirtileri

Apandisitin belirtilerinden en önemlisi karında ağrı oluşmasıdır. Göbek deliğinden başlayarak sağ alta doğru giden bir ağrı görülür. Bu ağrı karnın sağ alt tarafına bastırıldığında şiddetlenir.

Göbek deliğinde başlayan ağrı genellikle 1-6 saat arası sürede karnın alt tarafına doğru ilerler ve orada kalır. Ağrıda azalma ya da çoğalma olabilir. Ağrı tamamen yok olmaz. Karındaki ağrı kıvrılarak yatıldığında hafifliyor olabilir bu durumda kesinlikle apandisitten söz edilir.

Yürürken ağrı daha da artabilir. Diğer önemli belirtileri ise şöyle sıralayalım:

İlginizi çekebilir  Prostat Kanseri

Apandisit Belirtilerinden En Önemlisi Karın Ağrısıdır.

1) Karında şişkinlik: Karında görülen şişlik apandisin iltihaplanması ya da tıkanması sonucu oluşur.

2)Bulantı buna bağlı kusma görülebilir: Mide üşütmesi ya da mide bozulması durumunda olduğu gibi bulantı ve buna bağlı kusma görülebilir. Bu yüzden mideyle alakalı olduğu düşünülür.

3)Ateş: Önce hafif seyreden ateş sonra hastanın durumu ağırlaştıkça yükselen ateş görülebilir. Ateşle beraber terlemede olabilir.

4) Hastanın iştahsız olması: Bu durum fazla dikkat çekmez. Buna rağmen hastaların %90 ınında görülmektedir. Ağrı oluşmadan önce ortaya çıkar. Hasta bir şeyler yemek istemez.

5) İdrar yaparken ağrı hissetme

6)Kabızlık, gaz çıkaramama gibi belirtiler görülebilir.

Bu belirtilerden en önemlisi hastanın karnın sağ altında sürekli bir ağrı hissetmesidir. Ağrı çok keskin olur. Bu ağrının üstüne diğer belirtilerin ortaya çıkması apandisit ihtimalini arttırır. Bu yüzden acil olarak doktora başvurmanız gerekir.

Apandisit Tanısı

Apandisit tanısı konulurken doktor ilk başlarda belirtilerden kaynaklı başka hastalıklardan şüphelenebilir. Bu yüzden belli testler yapılır. İdrar ve kan testi, karın bölgesinin ultrasonu ya da röntgeni çekilir. Genellikle doktor karnın sağ alt tarafına bastırdığında hasta şiddetli ağrı hissediyorsa bu şekilde apandisit olduğuna karar verir.

Apandisit Tedavisi

Apandisit Tedavisinde Tek Çözüm Ameliyattır.

Apandisitin tedavisi için ağrı kesiciler ya da antibiyotikler kullanılmaz. Tek çözümü apandisin cerrahi operasyonla alınmasıdır. Hastaya genel anestezi uygulanır ve apandis alınır.

Apandisin alınmasının nedeni patlamasına engel olmaktadır. Apandis patlar ise iltihap vücuda yayılır. Apandis patlaması yüzünden genç hastaların %0.1 inde, yaşlı hastaların %50 sinde ölümle sonuçlanabilmektedir. Belirtilerin herhangi ikisini kendinizde ya da yakınınızda gördüğünüzde mutlaka acil servise başvurmalısınız.

Erken teşhis apandisitte çok önemlidir.

Источник: //www.sagliksever.com/apandisit-nedir-belirtileri-ve-tedavisi

Apandisit Neden Patlar? Belirtileri Nelerdir? Apandisit Ameliyatı ve Tedavisi

Apandisit Nedir, Neden Olur? Belirtileri, Tedavisi

Apandisit çoğunlukla gaz sıkışması ile karıştırılır, oysa hemen tıbbi müdahale gerektirir. Bu nedenle apandisit patlaması belirtilerini bilmek çok önemlidir. Erken teşhis edildiğinde tedavi edilmesi ve ameliyatı kolaydır.

Apandisit Nedir?

Karın kısmının alt bölümünde yer alan kalın bağırsaklara bağlı ince bir boru şeklinde bağlı olarak tanımlanan apandisitin vücuttaki asıl görevi açısından net bir tanımla açıklanamadığı bilinir. Apandisit ağrısı, daha çok enfeksiyon veya dışkı tıkanması gibi durumlar sonucunda patlaması sonucu fark edilmektedir.

Apandisit patlaması ve patlama sonucunda apandisit alınması hayati değerler taşımaktadır. Ameliyatla alınabildiği için yokluğu konusunda da bir sorun yaşanmaz. Bu nedenle apandisitin ne işe yaradığı merak edilmektedir.

Sindirim sisteminin bir parçası olarak da bilinen apandisit sindirim için gerekli olan faydalı bakterilerin yaşayabileceği ortamı sağlamaktadır.

Yapılan araştırmalar sindirim sistemine destek sağlayan lenf bezlerinin gelişmesi için de apandisitin fayda sağladığını ortaya koymaktadır. Etkisi ve nedenleri tam bilinmese bile aslında apandisit vücut için faydalı bir kısımdır.

Bu nedenle apandisit üzerinde meydana gelen rahatsızlıklar vücut açısından oldukça önemlidir ve geç kalmadan müdahale edilmesi gerekir.

Apandisit tedavisi devam ederken hastalar yalnızca doktorların dediklerine uyum sağlamalı ve kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemelidir.

Apandisit Patlaması Belirtileri Nelerdir?

Vücudun yaşadığı en önemli rahatsızlıklardan birisi olarak bilinen apandisit patlaması bazı belirtilerle fark edilebilir.

Genellikle enfeksiyon oluşumu ve zararlı madde birikmesi olduğu zaman bir tıkanma yaşanır ve apandis patlaması olur. Patlama sonucunda ilk olarak şiddetli karın ağrıları meydana gelmektedir.

Bu ağrılar özellikle karnın sağ alt bölgesinde daha yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Ağrıların şiddetli bir şekilde devam etmesinin yanında şiddetli gaz ve böbrek ağrıları da görülebilir.

Apandisit patlaması belirtileri arasında mide bulantıları ve kusma, yüksek ateş, kabızlık sorunu ve sırt ağrıları da sayılmalıdır.

Apandisit patlaması belirtileri her hastada aynı şekilde ve aynı şiddette görünmeyebilir. Doğru zamanda tedavi edilmediği sürece hayati sonuçlara neden olan apandisit patlaması belirtileri takip edilmelidir.

Kimi hastalarda yüksek seviyede üşüme hissi ve sürekli olarak tuvalete çıkma sorunu da görülmektedir.

Apandisit Neden Patlar?

Apandisit görevleri ve patlama belirtileri kadar bu bölgenin neden patladığı da çok merak edilmektedir. Genellikle enfeksiyona bağlı etkenler ile birlikte apandisit patlaması meydana gelmektedir.

Zararlı parazitler ve dışkıların vücuttan yeterli şekilde atılmaması, sindirim sisteminde meydana gelen enfeksiyon sorunu ile birlikte apandisit üzerindeki lenf dokusunun şişmesi, iltihap içeren bağırsak sorunları ve karın bölgesine alınan şiddetli darbeler sonucunda apandisit patlaması meydana gelmektedir.

Genetik faktörler de apandisit patlamasını tetikleyebilecek nedenler arasında sayılabilir. Sindirim sistemi ve bağırsakları enfeksiyona meyilli olan bireylerde apandisit patlaması görülme olasılığı daha yüksektir.

Apandisit Ameliyatı ve Tedavisi

Apandisit şişmesi sonucu şişliği engelleyecek bir tedavi yöntemi olmadığı için apandis organı vücuttan ameliyat ile alınmaktadır.

Apandisit patlaması olmadan önce bu rahatsızlığı engelleyici hamlelerde bulunmak hastalar açısından hayati etkiler verir.

Çünkü apandisit patlaması sonucunda, içeride yer alan zehir vücudun diğer organlarına hızlı bir şekilde zarar vermektedir. Özellikle yaşlılar ve çocuklar için çok daha hayati sonuçları olduğu bilinir.

Apandisit tedavisi ile birlikte hastalar antibiyotik kullanmak durumunda kalmaktadır. Yemek yeme alışkanlıklarına oldukça fazla şekilde kısıtlamalar getirilir.

Apandis organının yerinden alınması ile birlikte patlamanın vereceği zararlar engellenmiş olur. Hastanın toparlanması için bazı takviye ilaçların da kullanılması gerekebilir.

Bu ilaçların ne kadar süre devam edeceğine de yalnızca doktorlar karar verebilir. Özellikle aşırı ağrı kesici kullanımı önerilmemektedir.

Apandisit Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Apandisit ameliyatı sonrasında hastalar bazı etkenlere karşı daha dikkatli olmalıdır. Ameliyattan sonra doktorların uygun gördüğü süre boyunca yoğun ve yorucu aktivitelere karşı kısıtlı davranılması beklenir. En az üç hafta spor yapılması ve ağırlık kaldırılması önerilmez.

Bununla birlikte öksürmek veya gülmek gibi etkenler karşısında karnın tutulması veya desteklenmesi gerekmektedir. Ameliyattan sonra apandisit bölgesinde bazı ağrılar görülebilir.

Bu ağrılar beklenen bir durumu temsil etmekle birlikte çok şiddetli olduğu takdirde doktor kontrolü ile ağrı kesici alınabilir.

Doktor onayı sonrasında hafif tempolu yürüyüşlerle hareket edilmeye başlanabilir. Hastalar bu süreçte bol bol dinlenmeli ve uyku düzenine dikkat etmelidir.

Kabızlık ile birlikte ıkınmaya neden olacak beslenme alışkanlıklarından da kaçınmak gerekir. Bağırsakları zorlamayacak ve enfeksiyona neden olmayacak şekilde, sağlıklı bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Bu konuda diyetisyen yardımı almak da fayda sağlar.

Apandisitte Hangi Belirtiler Olursa Hastaneye Gidilmelidir?

Источник: //saglikhaberleri.com/apandisit-neden-patlar-belirtileri-nelerdir-apandisit-ameliyati-ve-tedavisi/

Apandisit Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Apandisit Nedir, Neden Olur? Belirtileri, Tedavisi
84 / 100SEO Score

Apandis veya apendiks olarak bilinen organın iltihaplanmasına apandisit denir. Bebeklerde nadir görülen bu duruma en sık ergenlik döneminde ve yirmili yaşlarda rastlanır. Toplumda görülme sıklığı ortalama %7-10 arasında değişmektedir.

Apandis Nedir ve Nerede Bulunur?

Apandis (apendiks) karnın sağ alt kadranında bulunan bir organdır. Kalın bağırsağın başlangıcı olan bölgeden (çekum) çıkan kör bir bağırsak yapısıdır.  Yani bir tarafı kalın bağırsağa açılırken diğer tarafı kapalıdır. Yaklaşık 8-10 cm uzunluğunda olan bu organ nadir olarak (karın organlarının ters yerleştiği kişilerde) sol alt kadranda da bulunabilir.

Apandis (apendiks) ne işe yarar?

Apandisin görevi hala tartışmalı bir konudur. Genel olarak insanın beslenme alışkanlığı sonucunda, zamanla körelmiş bir organ olarak görülmektedir. Daha önce bir işlevi olmadığı söylenen bu organın, bağışıklık sisteminin bir parçası olduğu son yıllarda anlaşılmıştır.

Bazı hayvanlarda apandis aktif olarak sindirimde yer almaktadır. Örneğin zehirli okaliptus yaprağı ile beslenen koalalarda apandis oldukça uzun ve sindirimde görevli bir organdır.

Apandisit Neden Olur?

Daha doğru şekilde sormak gerekirse:  Apandis (apendiks) adı verilen yapı neden iltihaplanır?

Tıkanıklık: Apandis ‘kör bağırsak’ olarak da adlandırılan içi boş bir organdır. Bir ucu kör sonlandığı için bağırsağa tek yolla bağlanmaktadır.

Bu yolun çeşitli nedenlerle tıkanması sonucu apandis şişer, bakteriler ürer, iltihaplanır ve apandisit oluşur.

  Tıkanıklığa neden olabilecek şeyler; meyve çekirdeği gibi sert cisimler, sertleşmiş barsak içeriği (fekalit), bazı barsak parazitleri ve mikroorganizmalardır.

Lenfoid hiperplazi: Crohn, ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalıklarına bağlı lenf dokusunda büyüme gelişebilir. Bu da apandistte tıkanıklığa neden olabilir.

Travma: Nadir de olsa karın travmaları sonrası apandisitin gelişebileceği bildirilmiştir.

Tümörler: Apandiste tıkanıklık yaparak iltihaplanmasına neden olabilirler.

Enfeksiyonlar: Ayrıca kolonoskopi işlemi sonrası nadir de olsa apandisit gelişebilir.

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

 • Karın ağrısı:  Göbek çevresinde başlayıp zamanla sağ alta doğru kayan ve buraya yerleşen bir ağrı apandisit için tipiktir. Ancak bu tip ağrı her zaman görülmeyebilir. Genellikle ağrı hareketle, öksürmekle ve zıpalamakla şiddetlenir. Ağrı çoğunlukla süreklilik arz eder. Yani geçmeyen bir karakterdedir.
 • İştahsızlık sık görülür
 • Bulantı ve kusma: Bulantı ön plandadır.
 • Ateş
 • Bazen ishal veya kabızlık eşlik edebilir.
 • Bazı hastalarda idrarda yanma ve kanama eşlik edebilir. Bu belirti apandisite özgü değildir.

Gebelerde gebelik haftası ilerledikçe apandis (apendiks) de yukarı doğru itilir.

Bundan dolayı hamile kadınlarda apandisit ağrısı daha yukarıda (karnın sağ yan, orta veya üst tarafına doğru) hissedebilir.

Ağrı genellikle ilerleyerek devam eder ve geçmez. Kramp tarzında arada vurup geçen ağrılar pek beklenmez.

Apandisit Nasıl Anlaşılır – Teşhis

Teşhis koymada yukarıdaki belirtilerin olması oldukça önemlidir. Bu şikayetlerin yanında doktor muayenesi en az belirtiler kadar önemlidir. Doktor muayenesinde de apandisitten şüphe edilirse bazı testler istenebilir.

 • Kan Tahlilleri: Kan tahlillerinde lökosit adı verilen akyuvarların sayısı artar ve CRP yüksekliği görülebilir. Bu artışlar iltihabi bir durumun geliştiğini düşündürür. Apandisitte (apendiks iltihabı) genellikle bu değerlerin yükselir.
 • İdrar Tahlili: Diğer hastalıkları ayırt etmek için istenmektedir. Böbrek taşlarını ayırt etmek veya idrar yolları sorunlarını görebilmek için istenir. Apandisit olan birisinde hafif şekilde idrarda kanama görülebilir.
 • Röntgen: Bazı hastalıkların dışlanmasında yardımcı olabilir.
 • Ultrason (USG): Teşhiste kullanılan önemli bir görüntüleme yöntemidir. Şişmiş ve iltihaplanmış apendeksi direkt gösterebilir ve teşhis koydurabilir. Radyasyon yaymaması bir avantaj olsa da aşırı barsak gazı olanlarda ve apendiksin arka tarafa yerleştiği durumlarında yetersiz kalır.
 • Tomografi: Teşhis koymada oldukça duyarlı bir yöntemdir. Genellikle damardan ilaç (kontrast madde) verilerek çekilmesi gerektiğinden yan etki riski vardır.
 • MR: Rutin kullanılmaz ancak bazı durumlarda kullanılabilecek bir yöntemdir.

Yapılan tüm görüntülemelere (ultrason, tomografi gibi) normal çıksa bile düşük oranda kişide apandisit çıkabilir. Bundan dolayı doktor yüksek oranda şüphelenirse kişiyi yatırarak takip eder.

Hangi Hastalıklar İle Karışabilir?

Şu hastalıklar ile karışabilir:

 • Crohn hastalığı
 • Böbrek taşı düşürme
 • İdrar yolları iltihabı
 • Dış gebelik
 • Kadınlarda yumurtalık kistlerinin patlaması
 • Miyom
 • Karın içi abseler
 • Kas dokusundaki abseler ve kas içi kanamalar
 • Lenf bezi iltihabı
 • Kolon kanseri
 • Apandanjit
 • Divertikülit
 • FMF hastalığı (Ailevi Akdeniz Ateşi)
 • Barsakları besleyen damarlarda tıkanıklık olması (mezenter iskemi)

Gelişebilecek İstenmeyen Durumlar (Komplikasyon)

 • Apandisitin patlaması: İltihap karına yayılabilir ve kişinin durumunu ağırlaştırabilir.
 • Karın zarının yaygın iltihabı gelişebilir. Kişideki ağrı bütün karna yayılır ve şiddetlenir.
 • Ameliyat yarasının enfeksiyon kapması
 • Barsakta yapışıklık gelişmesi
 • Apse oluşması
 • Kan zehirlenmesi (sepsis)
 • Ameliyat bölgesinde yarada açılma görülebilir. Erken dönemde ağır kaldıranlarda veya karın içi basıncı arttıracak herhangi bir harekette gelişebilir.
 • Plastrone apandisit: Apandisitin patlaması sonrası, çevre dokunun bu bölgeyi sararak sert bir kitle oluşturmasıdır. Bu durumda bir süre antibiyotik tedavisi verilir. Belli bir süre sonrasında kişi ameliyat edilir.

Bu hastalık geciktirildiği taktirde hayati risk oluşturan acil bir durumdur. Bundan dolayı şüpheniz varsa mutlaka doktora başvurmalısınız.

Источник: //www.saglikbilgi.net/apandisit/

Apandisit Ağrısı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Apandisit Nedir, Neden Olur? Belirtileri, Tedavisi

Haber güncelleme tarihi 10.04.2019 16:06

Apandist Nedir?

Apandisit, kalın bağırsağa bağlı olan ve yaklaşık 9 cm uzunluğunda olan ince uzun bir organımızdır. Apandis karnın sağ alt bölümünde bulunur. Apandisin iltihaplanarak şişmesi nedeniyle meydana gelen ağrı “apandisit” olarak adlandırılmaktadır.

 Apandisin görevi sindirim için gerekli olan iyi bakterilere ev sahipliği yapmasıdır. Bunun yanı sıra apandisin bağışıklık sistemine katkıda bulunmaktadır. Apandisin gerekliliği tam olarak belirtilememekle birlikte olası bir durumda apandisin alınması kişinin yaşamını ve vücut işleyişini etkilemediği belirtilmektedir.

Kısacası apandisi alınmış bir kişinin vücut işleyişinde herhangi bir değişiklik söz konusu olmaz. Genellikle 10-30 yaş aralığında görülen apandisit, apandisin bir enfeksiyon sonucunda iltihaplanarak tıkanmasıdır. Apandisit, sıkça karşılaşılan bir rahatsızlık olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken tehli bir durumdur.

Zamanında müdahale edilmeyen apandisin patlaması durumunda enfeksiyon vücuda yayılarak hasta için ciddi bir teh oluşturabilir.

Enfeksiyon sonucunda oluşan iltihaplanma ve şişlik şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Karın bölgesinde meydana gelen ağrı daha sonra karnın sağ alt kısmında yoğunlaşarak şiddetlenir.

Hayati önem taşıyan ve korkulan bir durum olan apandis patlaması, enfeksiyonun vücuda yayılarak kişinin sağlığını tehye atmaktadır. Bu nedenle bu bölgede meydana gelen ağrılar ciddiye alınmalı ve ağrının uzun sürmesi durumunda mutlaka bir hastaneye gidilmelidir.

 Apandisit ağrısının yanı sıra kusma, mide bulantısı, ateş, kabızlık, ishal, sırt ağrısı ve gaz gibi sorunlar görülebilmektedir. Apandisitin en belirgin özelliği karnın sağ alt bölümde meydana gelen şiddetli ağrıdır.

Ancak bu ağrıya eşlik eden diğer sağlık sorunları kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bazı kişilerde kabızlık, ishal veya gaz gibi sorunlar meydana gelirken bazılarında ise iştahsızlık, ateş ve kusma gibi belirtiler de gözlemlenebilir.

Apandisit Teşhisi

Öncelikle göbek deliği çevresinde başlayan hafif ağrı ilerleyen saatlerde karnın sağ alt kısmında yoğunlaşarak şiddetleniyorsa akla ilk gelen belirtilerden biri apandisittir.

Bu ağrının şiddetlenmesi ve uzun sürmesi durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Aksi halde erken teşhis edilmeyen ve önlem alınmayan apandisit, apandisin patlamasıyla birlikte ciddi bir teh oluşturabilir.

Aşağıdaki belirtilerin görülmesi durumunda bir an önce doktora başvurmalısınız;

Apandisit Patlaması Belirtileri;

 • Kanlı ishal
 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrar yaparken hissedilen yanma
 • Aniden ortaya çıkan keskin ve şiddetli ağrı
 • Kilo kaybı
 • Uzun süren karın ağrısı
 • İştahsızlık ile birlikte bulantı ve kusma
 • Baş ağrısı
 • Ateş

Çeşitli hastalıkların belirtileri ile benzerlik gösteren apandisit, teşhisi zor olan rahatsızlıklardandır. Kişinin doktora gitmeyi ihmal ederek rastgele ağrı kesici ilaç içmesi ağrının dinmesine yardımcı olarak teşhisin zorlaşmasına sebebiyet verir.

 Öncelikle iltihabın belirlenmesi için karın bölgesi muayene edilir. Sonrasında ise idrar testi ve rektal muayene yapılır.

Karın bölgesinin ultrasyon ile incelenmesinden sonra ise kan testi ile kanda iltihabın olup olmadığı incelenir.

Apandisit Ağrısı ve Akut Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit kalın bağırsak ile ince bağırsağın birleşim yerine yakın kör bir bağırsaktır. Normalde küçüklerde çocuklarda ve bebeklerde Salma mekanizmamıza yardımcı olan bir organdır. Ancak yaş ilerledikçe bu özelliğini kaybeder ve kör bir organ şeklinde kalır.

 Kör bağırsak dediğimiz apandistin değişik sebeplerden dolayı iltihaplanması akut apandisit dediğimiz acil müdahaleyi gerektiren tabloyu ortaya çıkarmaktadır. Akut apandisite günümüzde değişik sebepler yol açabilmektedir.

Karşımıza çıkan sebepler arasında apandisit lümeninin yabancı bir cisimle tıkanması ki bu yabancı cisim yediğimiz bir meyve çekirdeği olabilir, yediğimiz bir etin kemik parçası olabilir. Bunun dışında apandisitin kendine ait lenfoit yapısının şişmesine ve tıkanmasına bağlı olabilir.

 • Bir takım enfeksiyonlar birtakım parazitler apandisitin ve kalın bağırsağın birtakım tümörleri ile apandisit lümenin tıkanmasına bağlı ortaya çıkabilir.
 • Apandisit de karşımıza çıkan en sık belirti karın ağrısıdır. Karın ağrısı özellikle karın üst kısmında mide kısmından başlar. Daha sonra karnın sağ alt kısmına doğru iner.
 •  Mide de başladığı için hastaların çoğu midede ülser veya galsit olabileceği düşüncesiyle acil polikliniğe başvururlar.
 • Fakat yapılan tahliller sonrası akut apandisit tespit edilir.
 • Bu ağrı dışında hastada meydana gelen iştahsızlık da sık görülen belirtilerdir.
 • Bunun yanında bulantı kusma olabilir.
 • Ateş halsizlik de bu tabloya eklenebilir.

Apandisit Belirtileri

Apandisitin başlıca belirtisi karın bölgesinde meydana gelen ağrıdır. Bu ağrı daha sonra karnın sağ alt bölümünde yoğunlaşarak şiddetlenir. Apandisit ağrısı böbrek ağrısı veya böbrek taşı ile karıştırılabilir.

Bu nedenle oldukça dikkat edilmeli ve ağrının uzun sürmesi durumunda bir an önce en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Apandisitte karın ağrısına eşlik eden başka belirtilerde söz konusudur.

Bu belirtiler kişiden kişiye değişebileceği gibi kabızlık, ishal, ateş, mide bulantısı, iştahsızlık, gaz ve sırt ağrısı olarak sıralanabilir.

1. Apandis Ağrısı

Apandisitin ilk belirtisi göbek deliği çevresinde meydana gelen ağrıdır. Hafif bir şekilde başlayan ağrı, ilerleyen saatlerde keskin ve şiddetli bir ağrıya dönüşür. Ağrı apandisin şişmesiyle birlikte karnın sağ alt bölümde yoğunlaşır.

Öksürme ve yürüme gibi durumlarda ağrı şiddetlenebileceği gibi karnın sağ alt bölümüne bastırılmasıyla hissedilmeyen ağrı baskının hafiflemesinden sonra şiddetlenerek hissedilir duruma gelir.

Dikkate alınmayan apandisit gerekli önlemlerin alınmaması durumda patlayarak hastanın sağlığını ciddi anlamda tehye atabilir. Bu nedenle apandisitten şüphenilmesi durumunda mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Aksi halde rastgele içilen ağrı kesici ilaçlar ağrınızın dinmesine yardımcı oluken teşhisin gecikmesine neden olarak tedavide geç kalınmasına yol açabilir.

2. Karında Şişlik

Karın ağrısının yanı sıra karında şişlik oluşması apandisitin bir diğer belirtilerindendir. Enfeksiyon sonucu oluşan iltihap apandisin şişmesine neden olur ve karın bölgesinin hassaslaşmasına neden olur. Kişi karın bölgesine dokunduğunda şiddetli bir ağrı hisseder ve karın bölgesinde bir şişlik söz konusudur.

3. Mide Bulantısı ve Kusma

Apandisit belirtilerinden bir diğeri ise mide bulantısı ve kusmadır. İlerleyen enfeksiyon ile karın ağrısı şiddetlenir ve kusma gibi problemleri de beraberinde getirir. İlerleyen enfeksiyon karın ağrısının yanı sıra, bulantı, kusma, kabızlık, ishal ve gaz sorunu gibi mide rahatsızlıkları ile benzerlik gösterek belirtiler meydana gelebilir.

Ancak bu belirtiler kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Enfeksiyon sonucu iltahaba neden olan apandisit, yükselen ateş ile belirti verebilir. Ateşin yükselmesine neden olan bağışıklık sistemi böylece enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önler.

Genellikle karın ağrısı ve şişlik gibi sorunların ardından gelen ateş, titreme, terleme, baş ağrısı ve ürperme gibi sorunları da beraberinde getirir.

Apandisit Tedavisi

Apandisitin tedavi yöntemi ameliyattır. Öncelikle iltihap akıtılır ve sonrasında ciltte yaklaşık 10 cm bir kesik açılarak apandis alınır. Ameliyat sırasında hastaya genel anestezi uygulanır. Ancak apandisin patlaması sonucunda iltihap vücuda yayılmış ise ameliyat sırasında bu iltihap temizlenir.

 Ameliyattan 12 saat sonra ayağa kalkabilen hasta 2-3 gün sonrasında ise günlük yaşantısına geri dönebilir. Ancak ameliyat sonrasında kusma, baş dönmesi ve göz kararması gibi durumlar söz konusu ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bunun yanı sıra ameliyat bölgesinde kızarıklık, akıntı ve ağrı gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Neoldu.com / Sosyal Fayda

Önerilen İçerik; Mide Gazı Neden Olur ve Nasıl Giderilir?

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: //www.neoldu.com/apandisit-belirtileri-nelerdir-10081h.htm

Apandisit Nedir? Neden Olur, Belirtileri Tedavisi Nelerdir?

Apandisit Nedir, Neden Olur? Belirtileri, Tedavisi
Yulia Yusipova 2019-03-20T18:01:11+0300 2018-07-09T22:29:29+0300

Apandis neden olur, apandis belirtileri nelerdir? başlıklı yazımızda apandis neden olur, belirtileri nelerdir, apandis ağrısı nasıl anlaşılır, ameliyatı nasıl olunur, doktora neden gidilmelidir sorularının cevabını alacaksınız.

Apandis aynı zamanda apendiks olarak adlandırılan organın iltihaplanması sonucu oluşan hastalığa apandisit denir.

Orta yaşlarda ve gençlerde yaygın görülen hastalık, yaşlılarda ve bebeklerde daha nadir görülür.

Görülme sıklığı % 8-11 dir.

Apandis Nedir, Nerede Bulunur?

Apandis (apendiks), karın sağ alt kısmında bulunur. Çekom olarak adlandırılan kalın bağırsak başlangıcı bu bölgeden başlar.

Apandis Nedir

Apandis yaklaşık 9-11 cm uzunluğunda bir organdır çok nadir durumlarda karının sol alt kadran kısmında da bulunabilir.

Apandis ne işe yarar?

Apandisin vücutta hangi görevi icra ettiği hala tartışma konusudur.

Tartışmalar apandisin sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunduğu, enfeksiyona karşı koruduğu yönünde (1).

Görevi net olarak hala açıklanamayan apandisin vücudun savunma sistemine katkıda bulunduğu kesindir.

Apandisit Neden Olur?

Apandis iltihaplanma sonucu meydana gelen bir hastalık olarak açıklanmaktadır. İltihaplanmanın pek çok nedeni olmakla birlikte en önemlileri;

 • Travma: Sık rastlanan bir durum olmasa bile karında meydana gelen travmalar apandisite neden olabilir.
 • Tümör: Boşaltım sisteminde veya apandiste meydana gelen tümör tıkanıklık yaparak apandisite sebep olabilir.
 • Enfeksiyonlar: Apandisit vücudun savunma sistemine katkıda bulunduğunu yazmıştık, enfeksiyonlar apandisite neden olabilir.
 • Tıkanıklık: En sık rastlanan nedenler arasındadır. Kör bağırsak olarak da adlandırılan apandisit. Bakterilerin veya enfeksiyonların üremesi artması sonucu bir ucu kör olan organ tıkanır ve apandisit oluşur. Tıkanıklığa neden olan şeyler genelde gıdalardır.
 • Lenfoid hiperplazı: Ülser gibi sindirim sistemi, bağırsak hastalıklarına bağlı lenf dokusu çoğalması ve büyümesinin neden olduğu tıkanıklık. Bu durum da apandisite neden olur.

Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisit Belirtileri Nelerdir

Apandisit belirtileri şiddetli şekilde kendisini gösterir, en belirgin belirtisi, karın boşluğundaki şiddetli ağrıdır.

 • Karın Ağrısı: Karın boşluğunda sağ alt kısımda meydana gelen şiddetli ağrıdır. Her zaman bu kısımdaki ağrı apandisit olarak açıklanmayabilir. Genelde, öksürme, zıplama, hareket esansında şiddet artar.
 • İştahsızlık
 • Yüksek ateş
 • Kabızlık
 • Bazen İshal
 • Bazen idrar yanması, kanama. İdrar yanması ve kanam her zaman apandisit anlamına gelmez.

Kadınlarda özellikle gebelik döneminde gebelik haftaları arttıkça apandis (apendiks) hamilelerde apandisit ağrısı  artar.

Apandisitte genelde istikrarlı şekilde artan şiddetli ağrı vardır. Çok nadir durumlarda, kramp gibi vurup geçer.

Apandisit Nasıl Anlaşılır?

Apandisitin anlaşılması belirtilerini sıraladığımız başlıktaki unsurların hepsi veya bir kısmı ile açıklanabilir.

Burada belirttiğimiz belirtilerin yanında doktun muayenesi apandisit tanısını koyma noktasında önemlidir.

Doktor muayene esnasında sizden bazı testler isteyebilir.

Röntgen: Apandisit başta olmak üzere bazı hastalıkların teşhisini kolaylaştırır.

Ultrason: Apandisitin teşhisinde kullanılan en önemli yöntemlerin başında gelir. Özellikle iltihaplanarak şişen apandisiti hemen tespit edebilir. Bazen, özellikle aşırı gaz vakalarında doğru sonuç veremeyebilir.

Tomografi: Apandisit teşhisi konusunda en sık başvurulan yöntemlerdendir. Damarlara ilaç verildikten sonra tomografi çekilir ve genelde doğru sonuç verir.

MR: Apandisit teşhisinde en istikrarlı kullanılan yöntemdir.

Kan Tahlili: Apandisitte enfeksiyonun artmasıyla birlikte bu durum mutlaka kanda kendisini gösterir. Kan tahlili yardımıyla apandisit teşhisi konulabilir.

İdrar Tahlili: Özellikle apandisiti benzer veya belirtileri aynı olan diğer hastalıklardan ayırt etmek için idrar tahlili kullanılır.

Ultrason, tomografi, MR gibi belirleyici yöntemlerle doktor apandisiti teşhis ederek, tedavi sürecini başlatır.

Apandisitin tedavisi genelde ameliyatla olur.

Apandisitin Karıştırıldığı Hastalıklar

Apandisit bazı hastalıklarla belirtileri yüzünden karıştırılabiliyor. Bu hastalıkları sıralayacak olursak;

 • İdrar yolu iltihabı
 • Böbrek taşı düşmesi
 • Kadınlarda yumurtalık kisi çatlaması
 • Miyom
 • Kolon Kanseri
 • Kas içi kanamaları
 • Kas dokusu abessi
 • Kadın içi abseler
 • Lenf bezi iltihabı
 • Zehirlenme
 • Gıda zehirlenmesi
 • Apandanjit
 • Divertikülit
 • FMF hastalığı
 • Bağırsak damarı tıkanıklığı

Apandisit Ameliyatsız Tedavi Edilir mi?

Apandisit Ameliyatı

Apandisit tedavisi ameliyatsız edilir mi sorusunu daha çok, ameliyatta korkanlar sormaktadır ki, haklılar.

Daha önce damardan antibiyotik verilerek tedavi edilen hastalarda apandisitin tekrarlandığı görüldü.

Bunun yanında, antibiyotik tedavisinde bazı hastalarda başka sağlık sorunlarına, abse oluşması, apandisitin patlaması gibi daha ciddi sorunlar olduğu gözlemlendi.

Bu nedenlerden dolayı, apandisit tedavisi ameliyatla yapılmaktadır.

Bununla birlikte hastalara ameliyat öncesi ve sonrası enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için antibiyotik tedavisi uygulanır.

Apandisten korunmak mümkün mü?

Apandisit hastalığına yakalanmamanın bilinen bir yolu yok.

Yapılan araştırmalar lifli gıdaları fazla tüketen kişilerde, yeme bozukluğu, sindirim sistemi sorunları olan kişilerde daha sık rastlandığını ortaya koymaktadır.

Apandisitte Oluşabilecek Komplikasyonlar

Apandisit nedeni her ne kadar kesin bilinmese de, enfeksiyon, bağırsaklarda tıkanmalardan kaynaklandığı tahmin edilir.

Apandisit hastalığına bağlı oluşabilecek yan etkileri şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Bağırsaklarda yapışma
 • Apse
 • Sepsis
 • Ameliyat bölgesindeki yaralarda açılma
 • Plastone Apandisit
 • Perforasyon, apandisitin patlaması anlamına gelir.
 • Peritonit karın zarı iltihabı
 • Yaralarda enfeksiyon

Sonuç

Apandisit kesin olmamakla birlikte enfeksiyonlardan kaynaklandığını söylemek mümkün, korunma yöntemleri hakkında kesin bilgi yok.

Tedavi sadece açık veya kapalı ameliyatla oluyor.

Apandisit patlaması genelde yaşlılarda ve geçlerde görülüyor.

Hayati önem taşıdığından dolayı acil şekilde müdahale edilmelidir.

Dr. Yulia Yusipova bitkisel tedavi uzmanı olarak bitkilerin faydaları üzerinde araştırmalar yapmaktır. Saglikfit.com için ele aldığı makaleler bu araştırmaların gölgesinde hazırlanmaktadır.

Источник: //www.saglikfit.com/apandisit

Apandisit Belirtileri

Apandisit Nedir, Neden Olur? Belirtileri, Tedavisi

Apandis sağda mı solda mı genelde karıştırılır. Apandis, vücudumuzun sağ tarafında, kasığın biraz üstünde yer alan, aşağı yukarı bir parmak boyutunda bir uzantıdır.

Apandisit her zaman oluşabilir ancak genellikle 10 ila 30 yaşları arasında görülür ve erkeklerde kadınlara göre daha fazla apandisit vakasına rastlanır.

Apandisit belirtileri daha önemsiz başka şeylerle karıştırılabilir bu yüzden belirtileri iyi bir şekilde bilmek erken müdahele için çok faydalı olabilir.

APANDİS NE İŞE YARAR?

Apandis nerede sorusu ile başlanılacak olursa; apandis kalın bağırsağın ilk kısmına bağlı 10 cm uzunluğunda bir tüptür. İşlevinin ne olduğu ise tam anlamıyla net değildir. Bazı araştırmacılar sağlığımıza herhangi bir fayda sağlamayan evrimsel bir kalıntı olduğunu düşünüyorlar.

Nature Immunology'de yayınlanan çalışmalar, apandisin aslında “iyi bakteriler” için bir rezervuar görevi görebileceğini göstermektedir. Bu bakteriler, bağırsakların sağlıklı kalmasına ve enfeksiyonlardan kurtulmaya yardımcı olur.

Bağışıklık sistemi hastalıktan kurtulduktan sonra, bakteriler bağırsakları yeniden kolonize eder.

Aynı zamanda apandisi alınmış olan kişilerin, kalın bağırsak tahrişi ve clostridium difficile koliti gibi rahatsızlıklara karşı daha dirençsiz oldukları görülmüştür.

Bir apandisit vakası için birden fazla neden olabilir. Doktorlar, apandisin tıkanıklığının apandisite neden olabileceğini ifade ederler. Tıkanıklık kısmi veya tam olabilir. Tam tıkanıklık acil cerrahi müdahale gerektirir. Tıkanıklık genellikle fekal madde birikiminden kaynaklanır. Ancak aşağıdakilerden birinin sonucunda da tıkanıklık oluşabilir:

 • Genişlemiş lenfoid foliküller
 • Kurt
 • Travma
 • Tümörler

Apandiste bir tıkanıklık olduğunda bakteriler organın içinde çoğalabilir. Bu durum irin oluşmasına yol açar. Artan basınç ağrılı olabilir ve yerel kan damarlarını da sıkıştırabilir. Apandise kan akışının olmaması kangrene neden olabilir.

Eğer apandis patlarsa fekal madde karnı doldurabilir. Bu tıbbi müdahale gerektiren önemli bir durumdur.

Peritonit, karın duvarını çizen dokunun iltihaplanmasıdır ve apandisin patlamasına neden olabilir. Apandisit patlaması diğer organları da etkiler ve iltihaplanmaya neden olabilir. Etkilenen organlar genelde çekum, mesane ve sigmoid kolondur.

Enfekte olmuş apandis patlamak yerine sızdırma yaparsa apse oluşabilir. Bu, enfeksiyonu küçük bir alanla sınırlar, ancak apse yine de teh arz eder.

Apandis ile ilgili problemler kendini çeşitli şekillerde gösterebilir. Apandisit belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

 • Apandisit genellikle karnın ortasında, göbek ya da “göbek deliği” (umbilicus) yakınında belirsiz bir ağrı ile başlar.
 • Alt karnın sağ tarafında başlayan ani ağrı
 • Öksürünce, yürüyünce veya başka sarsıcı hareketler yapıldığında kötüleşen ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İştah kaybı
 • Hastalık ilerledikçe kötüleşen düşük dereceli ateş
 • Kabızlık veya ishal
 • Karın şişkinliği

Apandisit belirtilerinin gelişmesi 4 ila 48 saat sürebilir. Ağrının yeri, yaşa ve apandisin konumuna bağlı olarak değişebilir. Hamilelik sırasında apandis daha yukarıda olduğu için, ağrı üst karında hissedilebilir.

Erken belirtiler genellikle gastroenterit (mide ve bağırsak iltihabı) benzeri belirtiler olduğu için diğer hastalıklardan ayırmak zordur. Apandisit şüphesi ile hastaneye başvuran birçok kişi hastaneyi gastroenterit tanısı ile terk eder; apandisit başlangıç aşamasındayken, sıklıkla gastroenterit olarak yanlış teşhis edilir.

Küçük çocuklar ve yaşlılarda genellikle daha az semptom görülür veya semptomlarını yeterince tanımlayamazlar, bu da tanılarını daha az belirgin hale getirir ve komplikasyon oluşma sıklığı daha sık görülür.

APANDİSİTİN TANISI NASIL KONUR?

Her ne kadar apandisit belirtilerini bilmekte fayda varsa son tahlilde tanı bir doktor tarafından konulmalıdır. Apandisit tanısında kullanılan testler ve prosedürler şunlardır:

1. Fiziki muayene
Doktor ağrılı bölgeye hafif bir baskı uygulayabilir. Basınç aniden serbest bırakıldığında, apandisit ağrısı sıklıkla bitişik peritonun iltihaplandığını işaret ederek daha kötü hissettirir.

2. Ultrason
Ultrason, vücuttaki organları tanımlamak adına görüntü sağlamak için ses dalgalarını kullanan ağrısız bir işlemdir. Şişmiş bir apandisi veya bir apseyi belirleyebilir. Bununla birlikte, apandisit sırasında, şişmiş bir iltihaplı apandis veya apse, hastaların sadece %50'sinde görülebilir.

3. Bilgisayarlı tomografi (CT) taraması
Gebe olmayan hastalarda, apandisin olduğu alanda yapılan bir CT taraması (bir tür X-ışını çalışması) apandisit ve peri apandis apselerinin tanısında ve aynı zamanda apandisiti taklit edilebilen karın ve pelvis içindeki diğer hastalıkların ekarte edilmesinde uygulanır.

Bunların dışında ağrıya neden olan durumun böbrek taşı veya idrar yolu enfeksiyonu olmadığından emin olmak için idrar tahlili istenebilir.

APANDİSİTİN TEDAVİSİ

Apandisitin birkaç farklı tedavisi vardır. Bazı durumlarda sadece antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak eğer apse veya apandis patladıysa acil ameliyat gerekir. Apandisin çıkarılması için yapılan bu operasyona apendektomi adı verilir. Bu ameliyat, açık cerrahi veya laparoskopi yöntemi ile yapılabilir.

1. Antibiyotik tedavisi
Eğer apandiste apse varsa ve patlamadıysa, doktor önce antibiyotik tedavisi uygular ve hastayı takibe alır.

Apandisit ağrısı nasıl geçer? Tek başına antibiyotik tedavisi apandisit için yerli olmaz ve alınan ağrı kesiciler de ağrıyı dindirmez.

Kesin çözüm için genellikle antibiyotik tedavisinden sonra deri altına bir tüp yerleştirerek apse boşaltılır ve apandisin alınması için cerrahi operasyon uygulanır.

2. Apendektomi
Apendektomi, 5 ila 10 santimetre uzunluğunda (laparotomi) bir abdominal insizyon kullanılarak açık cerrahi şeklinde yapılabilir. Yahut birkaç küçük karın insizyonu uygulanarak da (laparoskopik cerrahi) yapılabilir. Laparoskopik apendektomi sırasında, cerrah apandisi çıkarmak için karın içine, özel cerrahi aletler ve bir video kamera yerleştirir.

Genel olarak, laparoskopik cerrahi daha hızlı iyileşmeyi ve daha az ağrı ve yara izi olmasını sağlar. Özellikle yaşlı veya obez olan kişiler için daha iyi bir seçenek olabilir. Ancak laparoskopik cerrahi herkes için uygun değildir. Eğer apandis patladıysa veya apse diğer organlara yayıldıysa, doktor karın boşluğunu temizleyebilmek için açık cerrahi yöntemini tercih eder.

Apendektominin en sık görülen komplikasyonu yaranın, yani cerrahi insizyonun enfeksiyon kapmasıdır. Bu enfeksiyonlar hafif ve antibiyotikle çözülebilecek derecede olabilirken, cerrahi müdahale gerektirecek kadar şiddetli de olabilir.

Bazen enfeksiyon o kadar şiddetlidir ki, cerrah, yaranın zaten enfekte olduğu endişesi ile ameliyat sonunda kesiyi kapatmayabilir.

Enfeksiyonun antibiyotik tedavisi ile bitmesini ve keside enfeksiyon meydana gelme ihtimalinin azalmasını sağlamak için, yaranın kapatılması birkaç gün ertelenir.

Eğer ameliyat sırasında apandis yırtılmazsa, apandisit ameliyatı sonrası hastalar genellikle bir veya iki gün sonra evlerine gönderilirler. Apandisi perfore olan hastaların veya peritonit oluşan vakaların hastanede kalış süresi uzar (4 ila 7 gün arası değişir). Hastanede enfeksiyonla mücadele etmek ve varsa apseyi yok etmek için hastaya intravenöz antibiyotikler verilir.
PARTNERİşte Haziran 2019 en güçlü Android telefonlarıAIDS BelirtileriAdet Belirtileri

Источник: //www.mynet.com/apandisit-belirtileri-1220063-mykadin

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi