Arı Ve Böcek Sokmalarında İlk Yardım

Arı sokması ya da eşek arısı alerjisi: sonuçları tahmin edilemez

Arı Ve Böcek Sokmalarında İlk Yardım

Arılar, eşekarısı gibi saldırgan böcekler olarak kabul edilmez. Sadece yaşamları için gerçek bir teh varsa ya da yakınlardaki yuvayı korudukları zaman sokarlar.

Tek bir ısırıktan sonra, arı tırtıklı sokmasını kurbanın derisinden çıkaramayacaktır. Böcek basitçe onu, bir baldırın cildinin katmanlarındaki baldırının bir kısmı ile birlikte bırakır, uçup gider, ama yakında ölür.

Arı zehiri, bu tür biyolojik bileşenleri içerir:

 • dokulara zarar veren enzimler (proteinler). Bunlar hiyalüronidaz (işlevi, lenfatik sistemden zehirin yayılmasıdır), fosfalipaz A (inflamasyonu artırır), mezofosfolipaz ve alfa-glukozidaz;
 • Peptitler, kurbanın vücudu üzerinde toksik bir etkiye sahiptir. Bunlar arasında melittin (kırmızı kan hücrelerini yok eder), apamin (sinir hücrelerini tahriş eder, heyecanlarına neden olur), tertiapin (nöromüsküler aparatı etkiler), kardiyopep, vb.
 • histamin, dopamin, norepinefrin gibi amino asitler – bu bileşenler mikroskobik miktarlarda mevcut olsa da ve bunların çoğu teorik olarak allerjen değildir, hepsi reaksiyona neden olabilir. Protein, hücrelerden histamin salgılarken, toksik maddelerin etkisi şişlik, kızarıklık ve sokma etrafında kaşıntıya neden olur;
 • şekerler, lipitler, ferromonlar.

Yaban arıları agresiftir ve herhangi bir tahrifa, örneğin, bir konuşma sırasında duygusal insanların aktif jestlerine tepki gösterir.

Aynı zamanda, zehirli zararlı dozda histamin, hiyalüronidaz, fosfalipaz A ve B (kırmızı kan hücrelerini yok eder), yaban kipi (kan damarlarını genişletir, ağrı etkisini artırır) oluşur.

NOT! Yaban arıları, kuraklık döneminde, Ağustos ayında, böceklerin, kural olarak, insanlarla buluştuğu ek su kaynakları aramaya zorlandıkları zaman, özellikle acımasızdı.

Bir ısırık eşek arısı kolayca çıkarılırsa, zehirli silahlarını kullanın, birçok kez olabilir. Enjeksiyondan sonra kurban akut ağrı hisseder, ancak çoğu durumda zehirlenmelerden kaçınılabilir çünkü eşek arısı salgılanması nadiren insanlarda anafilaktik şok gelişiminin nedenidir.

Hornetler arılardan bile daha barışçıldır, ancak teh durumunda sokabilirler.

Böcek zehiri (yerel ve genel alerjik reaksiyonların gelişimi için bir katalizör), hiyalüronidaz, fosfolipaz A ve B, asetilkolin (kalp hızını yavaşlatır, bronkospazmaya neden olur), azgın kinin içerir (iltihabın yayılmasını teşvik eder, ağrıya neden olur). Eşek arının sokması pürüzsüz, bir böcek tekrar tekrar sokabilir.

Aşağıdaki durumlarda, bir ısırgan böcekle olası iletişim riskini azaltmak mümkündür:

 • Bir ısırgan böcek yakın uçtuğunda gesticulate yok;
 • tatlılar ve kokulu meyveler evde, içeride, eşekarısı ve arılar için erişilemez;
 • Yaz aylarında keskin bir koku kullanmayın;
 • parlak noktalar olmadan kıyafetleri sakin renkler giymek;
 • doğa gezileri için, hem kolları hem de bacakları kapsayan kostümleri seçin;
 • Parkta veya ormanda yürürken şapka giymek;
 • Zehirli hymenoptera birikiminden kaçının;
 • arı kovanlarını rahatsız etmemek, arı kovanı içinde kalmak ve eşekarısı yerlerini tespit etmek için eşek arısı yuvalarını yok etmemek;
 • Özel böcek kovucu kimyasallar kullanın.

Isırgan bir böceğin ısırık ısırmasından sonra, ağrılı bir papül anında 1-6 gün süren insan derisi üzerinde oluşur – bu, bağışıklık sisteminin toksik toksinlere normal cevabıdır.

semptomlar

Böceklerdeki zehirin kimyasal bileşimi değişir, ancak böceklerin insanoğluna böcekler tarafından sokulmasına tepki olarak ortaya çıkan reaksiyonların çoğunluğunun toplamı çok benzerdir.

Arı veya yaban arısı saldırganlığına “doğal” tepkiler kızarıklık, şişlik, kaşıntı, ısırık bölgesinde ağrı ve durumun bozulması ile eşlik eder.

Zehirlenme belirtileri, ısırıktan birkaç dakika sonra ve bir süre sonra ortaya çıkabilir.

Bir model vardır – alerjinin klinik semptomları bir böcek saldırısından sonra ne kadar hızlı ortaya çıkarsa, bunlarla baş etmenin daha zor olması ve hastalığın seyrini o kadar şiddetli hale getirir. Ciddi ödem , boğulma, ateş, basınç azalması, nöbetler ve anafilaktik şok şiddetli alerjik reaksiyonlar olarak sınıflandırılır.

Bağışıklık sistemi arı veya eşekarısı zehiri yutulması yanıt verebilir:

 • ortak tepki, yumuşak bir şekilde ilerliyor. Alerjik olmayan belirtiler eşliğinde, ısırık bölgesinde lokalize (cildin şişmesi ve kızarması, ağrı), ürtiker , genel rahatsızlık (lakrimasyon, rinit);
 • sekonder reaksiyon: paroksismal karın ağrısı, kusma, şiddetli bulantı, baş dönmesi, halsizlik, titreme, taşikardi;
 • insan yaşamı için tehli olan şiddetli alerjiler, çünkü larenksin ödemi sonucu, boğulma gelişir, sinirsel aktivite bozulur, ses kısıklığı gözlenir ve eklemlenme zorlaşır (hastanın konuşmasını anlamak imkansızdır), kanama, felç, bilinç bozukluğu mümkündür.
 • alerjik reaksiyon, bir kişinin en önemli sistem ve organlarının işleyişini bozduğunda anafilaktik şok. Bu en şiddetli durum, genellikle, ısırmadan sonraki ilk saniyede tam anlamıyla gelişir. Anafilaktik şokun gelişimi hızlı bir seyir gösterir ve öncülleri ısı hissi, cildin kızarıklığı, yüzün şişmesi, şiddetli ürtiker, üşüme, nefes darlığı, kan basıncında düşüş, taşikardi ve bilinç kaybının ortaya çıkmasıdır.

İnsan hayatına yönelik bir tehdit, ısırgan bir böcek ısırmasından sonra da Quincke ödemi olasılığı yüksektir. Bu komplikasyonun bir sonucu olarak, sadece iç organlar değil, iç organlar da şişer. Örneğin, alt solunum yollarının ödemi (larinks, trakea, bronşiyal ağaç) boğulmaya ve sonuç olarak ölüme neden olabilir.

Lokal alerjik reaksiyonlar, ısırıktan hemen sonra meydana gelir ve 5-10-40 dakika sonra 4-5 saat sonra zirveye ulaşır ve 1-7 gün içinde kaybolur. Böceğin boynuna, yüzüne, gözüne, dudaklarına veya diline sokulması durumunda, reaksiyon trajik olabilir.

önleme

Isırgan bir böceğin zehirine karşı alerji, daha önce hastalığı olmayan bir insanda bile tek bir ısırık sonucu gelişebilir. Yüksek güçlü reaksiyon riskini tespit etmenin tek yolu alerji testidir .

Bir tedavi var – immünoterapi . Tedavi sürecinde, bir kişiye minimum dozda arı, eşek arısı, eşek arısı vs. enjekte edilir. ve olası reaksiyonları takip edin. Örnekleme yöntemi, insan bağışıklık sisteminin hassas olduğu zehir tarafından belirlenir.

İmmünoterapinin seyri sürekli artan zehir dozlarının düzenli olarak uygulanmasıdır. Zamanla, hassas bir kişinin vücudu “kullanılır” ve alerjilerin görünümü ile enjeksiyonlara yanıt vermeyi keser. Bu aşamada, ısırgan bir böceğin gerçek bir ısırığının “eğitimli” bir organizmada ölümcül bir tepkinin gelişmesini tetiklemediği varsayılabilir.

İlk yardım

Elbette ki zorluk, sokmanın çoğu zaman tıbbi noktalardan uzakta doğada meydana gelmesidir. Bu yüzden ısırgan yaban arısı, arılar ve diğer zehirli böcekler nasıl davranılacağını iyice bilmeniz gerekir.

İlk yardım algoritması:

 1. Sargıyı hızlı bir şekilde çıkarmak gerekir, çünkü yarada toksik maddeler üretmeye devam eder. Ekstraksiyon, önceden dezenfekte edilmiş cımbızlarla zehir torbalarını ezmemek için çok dikkatli bir şekilde yapılır. Elde uygun bir alet yoksa ve olay doğada meydana gelirse, çalışma elinin parmakları ve tırnakları alkolle (tercihen vodka) muameleye tabi tutulur ve bir sting çıkarılır. Şimşek hızıyla hareket etmeliyiz, çünkü her dakika gecikme, toksik maddelerin dokulara yayılmasına yol açıyor. Genellikle, bir arı sokmasından sonra acı kalır, ancak bir yaban arısı silahını kurbanın derisine bırakabilir.
 2. Yarayı tercihen alkol, hidrojen peroksit, amonyak ile tedavi edin.
 3. Antialerjik ilaç ( suprastin , loratadin , tsetrin , vb.) İçirin .
 4. Kaşıntılı papulu özel vasıtaları yağlayın: fenistil-jel , psilo-balm, vb.
 5. Vücudun toksinlerini temizlemeye yardımcı olmak için bol sıvı tüketin.
 6. Lenfatik sistemdeki toksik bileşenlerin yayılmasını önlemek için, yaralanmaya buz eklerseniz.

Genel olarak, arı zehirini alkali ile nötralize etmek mümkündür – örneğin, kaynatılmış su ve sabunla ısırganın hafif bir şekilde yıkanması tavsiye edilirken, toksinler asidik bir ortamda yok edilirler – yaraya veya sirke içine batırılmış bir beze kesilmiş bir limonun bağlanması arzu edilir.

İlk yardım aşağıdaki durumlarda çağrılmalıdır:

 • Bir kişi birkaç batıcı birey tarafından saldırıya uğradı (kandaki yüksek konsantrasyonda zehir);
 • Belirtiler gibi:
 • larinksin krampları ve şişmesi;
 • nefes darlığı;
 • nefes darlığı ve taşikardi;
 • şiddetli kusma;
 • genel ürtiker (tüm vücutta kızarıklık);
 • ısırık bölgesinde şiddetli şişlik;
 • bilinç kaybı;
 • Göz, boyun, ağız bölgesinde sokulmuş bir böcek.

Vücudun normal işleyişini korumak için 2 tablet Dimedrol yardımcı olacaktır. Hastanın durumunu stabilize etmek için, doktor,% 0.1'lik bir epinefrin enjeksiyonu ve kas içine prednizon enjekte edecektir, diğer canlandırma önlemleri zaten hastanede gerçekleştirilmektedir.

Isırmadan sonra, hiçbir durumda, ısırganın yeri ovalanmalıdır, zira bu, ya toksik maddelerin lenfatik sistemden hızla yayılmasına ya da yaranın enfeksiyonuna yol açacaktır.

2> Yaban arısı ya da arı alerjisi olan bir kişiyi sokarsa ne yapmalı?

Alerji hastaları daima bir dizi ilk yardım almalıdır. İlk yardım çantası, önerilen antihistaminik ampuller, kortikosteroidler , enjeksiyon için epinefrin, tek kullanımlık şırıngalar, turnike, dezenfekte edici mendiller içermelidir. İlaçlar kullanıma uygun ve süresi dolmamış olmalıdır.

Bu önemli! Acil bir durumda (arı veya arı eşekarısı), reaksiyonun ilk belirtilerini beklememelisiniz, ancak doktor tarafından reçete edilen adrenalin dozunu girmelisiniz. Bir alerji hastaları, tüm iletişim bilgilerini, bir doktorun telefon numarasını, acil kurtarma önlemlerini ve ısırgan bir böcek ısırığıyla uğraşmak için bir algoritmayı gösteren özel bir pasaport taşımalıdır.

Batma böcekleri ile karşılaşmaları önlenmelidir. Ancak bir talihsizlik yaşandıysa ve bir yaban arısı ya da arı saldırganlık gösteriyorsa, bir kişinin yapması gereken en önemli şey panik yapmamaktır. Stres hormonlarının salınması kalp çarpıntısına ve nefes sayısında artışa neden olur ve bu da toksinlerin kan yoluyla yayılmasına katkıda bulunur.

Источник: http://hy.primalinstinctpheromone.com/allergiya-na-ukus-pchely-ili-osy-posledstviya-nepredskazuemy_default0.htm

Çocuklarda kesik ve böcek sokması durumunda ilk yardım

Arı Ve Böcek Sokmalarında İlk Yardım

Çocuklarda kesik, sıyrık, böcek sokması, kene ısırması, arı sokması gibi aileleri endişelendiren yaralanmalar özellikle yaz aylarında çok görülür.

Doğada geçirilen zamanın artması, oyun oynarken yaşanan küçük kazalar, doğal ortamlarda böcek, kene gibi canlıların çoğalması yaz aylarında bu gibi sağlık problemlerinin artmasında etkendir.

Ebeveynler bebek ve çocuklar için azami özen gösterseler de çocuklarda kesik yaralanmaları ve böcek sokmaları yaşanabilir. Önemli olan kesik, sıyrık, böcek sokması durumunda ne yapılması gerektiğinin bilinmesidir. Böylelikle ilk yardım kolaylaşacaktır.

Çocuklarda kesik, sıyrık, böcek ısırması, kene ısırması durumunda ilk yardım yapacak kişilerin konu hakkında bilgili olması gerekir. Ailenin çocuğu iyi takip etmesi ve daha ciddi bir durumda sağlık kuruluşuna zamanında başvurması önem taşır.

Kesik sıyrık durumunda ne yapılmalı?

Çocuklar emeklemeye ve yürümeye başladıktan sonra en fazla dikiş atılması gereken kesik durumları çene altı ve kafada oluşmaktadır. Genellikle evdeki sehpa, masa gibi eşyalara çarpma sonucu oluşur. Daha büyük çocuklarda ise sokakta oynarken veya spor yaparken yaralanmalara rastlanır. Kesik, sıyrık durumunda yapılması gerekenler ise şöyledir;

 • Kesik olan bölgede kanama durana kadar kesilen yerin üzerine temiz bir pamuklu bez veya var ise gazlı bez bastırılmalıdır.
 • Kanama durursa kesik derin değil ise suyla yıkanmalı ve üzeri bandaj ile kapatılmalıdır.
 • Sıyrık şeklindeki yaralanmalarda yara su ve sabun ile yıkandıktan sonra antibiyotikli ve yağlı bir pomat sürülebilir.
 • Yara gazlı bez ve bandaj ile kapatılmalıdır.
 • Kesik derin veya kanama durmuyor ise dikiş atılması gerekebilir.
 • Kesilen yer kafada ise çocuk hastaneye gidene dek dik, bacakta ise bacaklar yüksekte tutulmalıdır. Sağlık kuruluşana başvurulmalıdır.

Böcek ısırması durumunda ne yapılmalı?

Böcek ısırması yazın en sık rastlanılan durumlardandır. Böcek sokması sonrası ciltte kızarıklık, ağrı ve kaşıntı olabilir. Böcek sokmasından sonra ortaya çıkan durum kişiden kişiye ve böceğe göre değişiklik gösterir.

 • Böceğin soktuğu yer su ve sabunla yıkanmalıdır.
 • Buz uygulanması şişliği ve ağrıyı azaltabilir.
 • Karıştı fazla ise üzerine antihistaminik bir jel, krem sürülebilir.
 • Ancak çocukta nefes darlığı, bulantı, kusma, bayılma, deride döküntü, kabarcık, aşırı kaşıntı görülür ise acilen hastaneye başvurulmalıdır. Evde antihistaminik şurup var ise bebeğe veya çocuğa uygun dozda hemen verilmelidir.
 • Kene ısırması durumunda kene çıkarılmaya çalışılmamalı derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Arı Sokması

 • Arı, zehirli bir keseye bağlı iğnesini bırakabilir. Zehirli kesesinin ucunu sıkıştırmadan bir kazıma hareketi ile olabildiğince çabuk çıkarmaya çalışılmalıdır.
 • Bölgeyi temiz su ve sabun ile yıkanarak soğuk uygulanmalıdır.Cilt iyileşene kadar günde iki veya üç kez bunu uygulayın.
 • Birkaç dakika boyunca bir bez veya soğuk ıslak bir beze sarılı bir buz paketi uygulayın.
 • Acı için ağrı keseci verilebilir. (Hekimin önerdiği dozda)
 • Arı sokması alerjisi olan çocuklarda anaflaktiksi’ye sebep olabilir. Dilde şişme, nefes darlığı vb  belirtilere karşı duyarlı dikkatli olunmalıdır.
 • Alerjiye karşı önlem olarak ve kaşıntı için reçetesiz bir ağızdan alınan antihistamin şurup verilebilir. (Bu konuda eczacı veya hekiminize danışın)
 • Ağzın herhangi bir yerinde bir sokma hemen tıbbi müdahale gerekir. Çünkü bu durum hızla solunum yollarını tıkayabilecek şiddetli şişmeye neden olabilir.

Sokulan bölgede şişlik, kızarıklık ve ağrı 3 günden fazla sürüyorsa, bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Tıbbi yardım alın.

Arı sokmasından sonra aşağıdaki belirtileri fark ederseniz hemen bir sağlık kurumuna başvurun ve 112’yi arayın :

 • Hırıltılı solunum veya solunum problemi
 • Boğaz veya göğüste sıkışma
 • Dudakların, dilin veya yüzün şişmesi
 • Baş dönmesi veya bayılma
 • Mide bulantısı ya da kusma

Akrep Sokması

Akrep sokması tehli olabilir. İlk yapılması gereken sokulan bölgeyi sabun ve suyla yıkamak olmalıdır. Soğuk bir kompres uygulayın ve çocuğunuzu derhal acil servise götürün.

Bir kişi bir akrep tarafından sokulursa, akıntının şekli, şişlik ve kızarıklık akrep türüne bağlı olarak değişebilmektedir. Vücudun diğer kısımlarını etkileyebilecek zehir sebebiyle daha şiddetli reaksiyonlar da meydana gelebilir.

Akrebin zararsız olduğunu söylemek zor olduğundan, tüm akrep sokmaları bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından tedavi edilmelidir. Isırmaya neden olan akrep türünü bilmek tedaviyi daha kolaylaştırabilir.

Bu sebeple eğer akrep yakalanmış ise yanınızda götürmeniz veya bir telefon ile resmini çekmeniz iyi olabilir. Bu zehirli türleri tespit ederek ona yönelik tedavi uygulamada sağlık personeline yardımcı olacaktır.

Ailenizi böcek sokmalardan korumanın yolları

 1. Sıcak aylarda düzenli olarak evinizi (tüm halılar, mobilyalar ve evcil hayvanlar dahil) temizleyerek pire oluşumunu önleyin.
 2. Sıcak havalarda havuz veya gölet gibi sivrisineklerin ürediği bölgelerden uzak durarak sivrisineklerden kaçının. Sivrisineklerin en aktif olduğu gece saatlerinde içeride kalmaya çalışın. Çocuklar dışarı çıkarken böcek kovucu uygulayın.

 3. Keneden korunmak için çim ve ahşap alanlarda yapılan gezintiler sonrası çocukları kontrol edin ve içeri gelir gelmez duş aldırın. Kontrol edilmesi gereken en önemli yerler kulakların arkası, kafa derisi, boynun arkası, koltuk altları, kasık bölgesi ve dizlerin arkasıdır. Evcil hayvanlar da içeri girdiklerinde kontrol edilmelidir.

  Evcil hayvanlarınızı korumak için özel ürünler vardır. Veterinerinize danışın.

 4. Açık havada kamp, ​​yürüyüş vb. yaparken sinek ve böcek kovucu kullanılabilir. Ancak bunların içeriklerine dikkat edilmelidir. Çocuklar için özel üretilmiş olanlar önerilen dozlarda kullanılmalıdır.  Ürünün hangi yaşlar için uygun olduğu kontrol edilmeli ve gereğinden fazla kullanılmamalıdır.

  Fazla kullanmak ekstra koruma sağlamayacak aksine toksik madde alımını fazlalaştıracaktır.

 5. Çocuklarınız ormanlık alanlarda bulunduğunda, ince ama uzun kıyafetler giydirin. Mümkün oldukça deriyi örtülü tutun. Çimen üzerinde yürürken ayakkabı ve çorap giyin. Bahçe işleri yaparken eldiven kullanın. Arı ya da yaban arısı yuvalarını rahatsız etmeyin.

İçerik Yrd. Doç.

Dr. E. Mahir Gülcan tarafından kontrol edilmiştir.

Источник: https://www.kidsgourmet.com.tr/cocuklarda-kesik-ve-bocek-sokmasi-durumunda-ilk-yardim/

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? 9 Bitkisel İlk Yardım Yöntemi

Arı Ve Böcek Sokmalarında İlk Yardım

Bahar aylarında pek çok kişinin yaşadığı korkulardan biri de arı sokmasıdır. Arılar kimi kişilerde ufak bir kızarıklık bırakabileceği gibi; alerjisi olan kişilerde ciddi sağlık sorunları da oluşturabilir.

Alerji durumu arının kişiyi ısırdığı anda görülebilir. Bazı arıların zehirli yapıları bulunur. Bu zehirli yapıları “venom” denilen zehir ile bilinir. Toplumda pek çok kişinin venoma karşı alerjisi olmaktadır.

Alerji durumlarında eğer ilk 30 dakika içinde nefes darlığı, baygınlık, kusma ve tansiyon düşüklüğü yaşanırsa bu durum ciddiye alınmalıdır ve çok fazla vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Fakat arının soktuğu yerde geçici bir kızarma ve şişlik meydana gelmişse, bu kısa rahatsızlık tedavisiz şekilde geçirilebilir.

İşte bu yazımızda arı sokması şişliğine ne iyi gelir sorusuna yanıt bulacaksınız. Arı sokması tedavisi ev ortamında ve hastaneye gitmeden nasıl yapılır diye merak edenlere doğal tedavi önerileri sunuyoruz. Panik yapmadan, telaşa kapılmadan ufak arı sokmasının etkisini ortadan kaldıracağız. İşte arı sokması ilk yardım bilgileri sizlerle.

1) Lavanta Yağı

Arı sokması anında öncelikle panik yapmamalısınız. Panik ile hareket ettiğiniz sürece işleri daha da zorlaştırabilirsiniz. Sakin kalıp eğer evinizde lavanta yağı varsa bir pamuk yardımı ile arının ısırdığı bölgeye sürmelisiniz. Antibakteriyel etkiye sahip olan lavanta yağı ile; arı sokması kaşıntısı kısa sürede geçirilebilir. Aynı şekilde oluşacak ağrıyı da önleyebilirsiniz.

2) Yoğurt

Yanık ve yaraların iyileşmesi için tercih edilen yoğurt bu defa arı sokması evde tedavisi için tercih ediliyor. Arının ısırdığı bölgeye soğuk yoğurt sürün ve bir süre o şekilde bekleyin. Yoğurt soğuk olmasıyla şişmesini önleyecektir. Ayrıca kızarmanın da önüne geçip kısa sürede bu ufak rahatsızlığı ortadan kaldıracaktır.

3) Sarımsak

En doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak, arı sokması enfeksiyon riskini yok etmek için harekete geçiyor. Arı sokması durumunda bir adet sarımsağı ortadan ikiye kesin ve zarar gören bölgeye 10 dakika kadar masaj yapın. Sarımsağın yapısında bulunan antibakteriyel maddeler, enfeksiyonu önleyecektir. O bölgedeki mikrobu kırıp ısırma etkisini kısa sürede yok edecektir.

4) Karbonat

Hemen hemen her evde bulunan karbonat, arı sokması durumunda adeta bir kurtarıcı oluyor. 2 çay kaşığı karbonatı çok az su ile karıştırın ve arının iğnesini batırdığı bölgeye masaj yaparak uygulayın. Böylece kısa süre içinde ne kaşıntı ne de kızarıklık kalacaktır.

5) Çiğ Patates

Evde veya yazlık ortamda, bahar ayları geldiğinde arı sokmalarına patates dilimi ile çare bulabilirsiniz. Arı soktuğu anda hemen bir patates soyun ve orta kalınlıkta bir dilim kesin. Arının soktuğu bölgede patates dilimini bırakın. Çiğ patates dilimi şişlik ve kızarma etkisini ortadan kaldıracaktır.

6) Fesleğen

Arı sokmasına karşı alerjik bir durumunuz yoksa ilaçsız tedavinize fesleğen yaprakları ile başlayabilirsiniz. Fesleğen yaprağını hafif ezerek arının soktuğu bölgeye tampon olarak uygulayın. Ferahlatıcı etkisi ile kızarma ve şişlik önlenecektir.

7) Soğuk Kompres

Arının vücudunuzu soktuğu anda yapılacak doğal tedaviler arasında, soğuk kompres de yer alıyor. Hemen buzdolabından buz veya soğuk bir poşet alarak tahriş olan bölgeye bastırın. Dikkat edilmesi gereken nokta, buzu doğrudan cildinize temas ettirmeyin. Bir beze sararak uygulayabilirsiniz.

8) Aloe Vera

Doğal tedavi yöntemleri arasında yara ve sivilceler için etkili olan aloe vera, arı sokması durumunda da size yardımcı oluyor. Arının soktuğu bölgeye aloe vera yaprağını kırın ve masaj yaparak uygulayın. Bitkisi yoksa aloe vera yağı ile de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

9) Amonyak

Arı sokmasına karşı önereceğimiz listemizin son maddesi de amonyak olacak. Arı sokması amonyak ile nasıl tedavi edilir? Eğer evinizde amonyak bulunuyorsa, bir bardak içinde su ile karışım hazırlayın ve pamuk yardımı ile arının soktuğu bölgeyi temizleyin. Amonyak her türlü arının sokmasına karşı tercih edilebilir.

Unutmadan! Arı sokmasına karşı alerjinizin olup olmadığını henüz bilmiyorsanız, olası sorunları önlemek amacıyla arı soktuğu anda doktora gitmelisiniz. Bir süre sonra geçer diye düşünmek, sizi sağlığınızdan uzaklaştırabilir.

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir? Kaşıntınızı Anında Geçirecek 7 Yöntem

Источник: https://www.nefisyemektarifleri.com/blog/ari-sokmasina-ne-iyi-gelir-9-ilk-yardim-yontemi/

Arı Sokmasında İlk Yardım

Arı Ve Böcek Sokmalarında İlk Yardım

Arı sokması, bahar ve yaz aylarının en tatsız ama en yaygın sürprizlerinden biridir. Öyle pikniğe gitmenize veya yaramaz bir çocuk olmanıza falan da gerek yok; şehir içinde oturduğunuz, hatta uyuduğunuz yerde de başınıza gelebilir.

Peki arı sokmasında ilk yardım nasıl yapılır? Arılar insanları neden sokar, arının iğnesi deriden nasıl çıkarılır? Doktora gitmeden, arı sokmasını evde nasıl tedavi edebiliriz?

Arılar İnsanları Neden Sokar?

Arıların insanları sokmasının nedeni, kendilerini savunmaktır. Bu nedenle, bir arının size yaklaşması halinde el kol hareketleriyle onu kışkırtmamanız, arıların yaşam kaynağı olan kovanlarından uzak durmanız tavsiye edilir. Arı zehrinin kendine özgü kokusu, etraftaki diğer arıları da kışkırtabilir. Bu nedenle arı sokması halinde olay yerinden uzaklaşmanız tavsiye edilir.

Bal arıları insanları sadece bir defa sokabilir çünkü uçları çengel şeklinde olan iğnelerini deriden çıkaramazlar. Soktukları insandan uzaklaşmaya çalışırken de iğnelerini geride bırakarak kendi organlarını parçalarlar.

Yani bir defa sokan bal arısı birkaç gün içinde ölür. Yaban arıları ve eşek arıları ise iğnelerini bırakmaz ve birden fazla defa sokabilir.

Bu arıların sokması halinde ikinci bir vakadan kaçınmak için arıyı kışkırtmadan uzaklaşmak gerekir.

Arı Sokmasının Belirtileri Neler?

Arı sokması ilk anda panik yaratsa da, genellikle ölümcül teh içermez.

Arı sokmasının yaygın belirtileri, ani acı, şişlik, ödem, kızarıklık ve kaşıntıdır. Şişlik genelde bir gün içinde, kaşıntı üç gün içinde geçer. Semptomların bir haftada geçmediği durumlarda doktora gidilmesi tavsiye edilir.

Arı Sokması Hangi Durumda Ölümcüldür?

Arı sokması herkesi aynı oranda etkilemez. Semptomları genelde kolaylıkla kontrol altına alınsa da, iki durumda hayati teh yaratabilir: Arıya alerjisi olanların ve aynı anda birden fazla arının soktuğu kişilerin doktora gitmesi tavsiye edilir.

Peki, bir kişiyi ilk kez arı soktuysa, alerjisi olup olmadığı nasıl anlaşılır? Ağır alerjik semptomlar arasında aşırı kaşıntı, nefes almakta zorlanma, nabzın hızlanması, dil ve boğazda şişme, bulantı, ishal, baş dönmesi ve bilinç kaybı sayılabilir.

Bu semptomlar alerjik kişilerde arı sokmasından sonraki birkaç dakika içinde hızla görülür.

Başta solunum güçlüğü olmak üzere, semptomlar ne kadar erken başlarsa, arı sokmasının alerjik etkisi de o kadar büyük olarak değerlendirilir.

Bu belirtilerden bir veya birkaç tanesi görüldüğünde kişinin derhal hastaneye götürülmesi gerekir. Kişiye alerjik şok belirtileri gelişmeden önce epinefrin yapılmalıdır.

Arıların iğnelerinde zehir taşıdığı düşünüldüğünde, alerjisi olmayan bir kişinin aynı anda çok sayıda arı tarafından sokulması da toksik bir duruma yol açabilir. Örneğin, arı alerjisi olmayan bir kişiyi aynı anda yaklaşık 150 bal arısının veya 20 eşek arısının sokması, vücuda bir anda giren zehir miktarı nedeniyle ölüme yol açabilir.

Kalp ve böbrek hastaları da arı sokmasına karşı dikkatli olmalıdır.

Dilimi Arı Soktu, Ne Yapmalıyım?

Yüzdeki ve beyne yakın yerlerdeki arı sokmaları vücudun diğer yerlerine kıyasla daha tehlidir. Arının bir yiyecek ile girdiği ağız içinden sokması, nefes almayı ölümcül derecede engelleyecek bir ödeme yol açabilir.

Eğer arı ağızdan sokmuşsa, buz parçası emilir, tuzlu su ile gargara yapılır. Baş yukarıda tutulur.

Arının boğazdan sokması da hayati teh yaratabilir. Arının iğnesi boyun gibi beyne yakın bir noktadan veya doğrudan kan damarına saplanmışsa, şoka yol açabilecek ani bir etki görülebilir. Bu üç durumda da doktora gitmek gerekir.

Evde İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Arılara alerjiniz olmadığını biliyor ve yukarıdaki ağır reaksiyonları göstermiyorsanız, arı sokmasını evde tedavi edebilirsiniz. Arının iğnesini çıkarıp soktuğu yeri temizledikten sonra, eczaneden antihistaminik veya steroid kremler ile hap temin edilebilir.

Arı sokmasının hafif semptomlarını tedavi etmek için tıbbi kremlerin yanı sıra dünyanın her yerinde nesilden nesile aktarılan birçok bitkisel yöntem de mevcuttur.

Arının İğnesi Deriden Nasıl Çıkarılır?

Arı sokmasında yapılacak ilk şey, arının iğnesi görünen bir yerde ise vakit geçirmeden ve kurcalamadan, derhal çıkarmaktır. Arı sokmalarında iğneyi çıkarmak için sıklıkla önerilen yöntem, cımbız kullanmaktır.

Ancak cımbızı farkına varmadan fazla sıkmak, arının iğnesindeki kesede bulunan zehrin kana daha da fazla karışmasına yol açabilir. Daha sağlıklı yöntem, iğneyi tırnağınızla veya kredi kartı gibi yassı ve sert bir cisimle kazıyarak çıkarmaktır. Böylece arının iğnesinin içindeki zehrin tamamen kanınıza karışmasını engelleme şansınız artar.

Sabunlu Su ve Buz Şart!

Arının iğnesini çıkardıktan sonra yapılacak ilk iş, yarayı bol soğuk su ve sabun ile temizlemektir. Böylece enfeksiyona yol açabilecek bakterileri ortadan kaldırırsınız. Ardından arının soktuğu yere mutlaka buz kompresi yapılmalı. Böylece hem zehrin daha da emilmesini engeller, hem de şişkinliği hafifletebilirsiniz.

Arı Sokmasına Karşı Evde Tedavi

Arı sokmasına karşı etkisi saptanmış çok sayıda geleneksel yöntem vardır. Bunların en yaygın olanları şöyle:

Amonyak: Arı sokmasında ilk akla gelen tedavi şeklidir. Pamuğu amonyağa batırıp arının soktuğu yere sürmek ciddi bir rahatlama sağlar ve acıyı azaltır. Ancak amonyağı uzun süre bekletmenin deriyi tahriş edeceği de unutulmamalıdır.

Sarımsak: Arı sokmasına karşı en sık başvurulan yöntemlerden biridir. Birkaç diş sarımsağı ezip arının soktuğu bölgeye sürmek ağrıyı dindirir ve şişliği hafifletir.

Bal: Arının soktuğu noktaya az miktarda bal sürüp yaranın üzerinde yaklaşık bir saat tutmak, acı ve kaşıntıyı azaltacaktır.

Karbonat: Macun kıvamındaki bir su-karbonat karışımı,arının asidik zehrini nötralize eder. Bu karışımı yaranın üzerinde en az 15 dakika bekletmek, acı, kaşıntı ve şişliği geçirecektir.

Yoğurt: Arının soktuğu yere az miktarda yoğurt sürmek ferahlama sağlar.

Elma sirkesi: Karbonat gibi, arının zehrini nötralize etmek için kullanılır. Elma sirkesine batırılmış bir sargı bezini, arının soktuğu noktanın üzerinde en az 15 dakika bekletin.

Maydanoz: Bir tutam maydanozu püre haline getirip arının soktuğu yere sürerseniz şişlik iner ve acınız hafifler.

Diş macunu: Her evde bulunan diş macununun arı sokmasına neden iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanabilmiş değil. Ancak alkali bir diş macununun asidik arı zehrini nötralize ettiği sanılıyor.

Aloe Vera: Son yılların popüler bitkisel ürünlerinden aloe vera, arı sokmasına karşı da etkili.

Lavanta yağı: Anti-enflamatuar (iltihap ve şişkinlik önleyici) özelliği ile lavanta yağı arı sokmalarında sıklıkla başvurulan bir doğal yöntemdir. Lavanta yağını doğrudan kullanmak yerine zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı aracılığıyla kullanın; arının soktuğu yere bu karışımdan birkaç damla damlatın.

Çayağacı yağı: Doğal bir antiseptik olan çay ağacı yağı, arı sokmasında acıyı hafifletir. Lavanta yağı gibi, doğrudan değil, bir başka yağ aracılığıyla kullanın.

Doktora Ne Zaman Gitmeli?

Çoğu arı sokması vakasında doktora gitmenize gerek yoktur. Ancak nefes darlığı, kurdeşen veya baş dönmesi gibi ciddi alerjik reaksiyonlar söz konusu olduğunda bir doktora başvurmakta fayda var. Bu semptomları gösteriyorsanız, hastaneye tek başınıza gitmeyin.

Birden fazla arı sokması halinde de doktora gitmeniz tavsiye edilir.

Hamileyken Arı Sokarsa Bebeğim Zarar Görür mü?

Hamilelikte arı sokmasının etkisi, kişinin alerjik olup olmadığına göre değerlendirilir. Arıya alerjiniz yoksa, dışarıdan uygulanan ilk yardım yöntemlerinin bebeğinize bir zararı olmayacağı öngörülür. Bünyeniz alerjik ise gittiğiniz hastanede hamileliğinizin hangi evresinde olduğunu paylaşmanız, mümkünse kendi doktorunuzdan da görüş almanız tavsiye edilir.

Arı Sokmasından Nasıl Korunur?

Alerjiniz olsa da olmasa da, arı sokmaları acı vericidir. Üstelik paniğe de yol açar. Eğer sizi veya yakınınızdaki bir kişiyi arı sokarsa, sakin kalmaya çalışın. Semptomları dikkatle inceleyin, hastaneye gitmeye gerek olup olmadığına karar verin.

Yaz aylarında dışarıda vakit geçirecekseniz, arı sokmalarına karşı önlemler alın:

 • Ormanlık alanda ve kırda çıplak ayakla veya terlikle gezmeyin.
 • Arı kovanlarına yaklaşmayın.
 • Üzerinize arı konduysa ani hareketlerden kaçının.
 • Şekerli parfüm, saç ürünü veya cilt kremleri kullanmayın.
 • Canlı renklerde veya çiçek desenli giysiler giymeyin.
 • Saçlarınıza veya yakanıza çiçek takmayın.
 • Dışarıda yemek yiyorsanız, besinlerin üzerini kapatın.
 • Bahçe ile uğraşmayı seviyorsanız, uzun kollu giysiler ve pantolon giyin. Eldiven ve şapka takabileceğinizi de unutmayın.
 • Arabanın pencerelerini açık bırakmayın.
 • Uzun süredir açıkta duran şekerli içecekleri kutudan içmeyin, bardak kullanın.
 • Çöp bulunan alanlardan uzak durun.

Источник: https://www.onikibilgi.com/ari-sokmasinda-ilk-yardim/

Arı ve böcek sokmasına ilk yardım nasıl olmalı? Arı sokmasına ne iyi gelir?

Arı Ve Böcek Sokmalarında İlk Yardım

 • Öncelikle sakin olun. Eğer bir böcek tarafından sokulduysanız çevrenizdekilerden iğneyi çıkarmaları için yardım isteyin. İğnenin deri içine sokulmamasına dikkat edin. Uzun bir tırnak, kredi kartı veya ona benzer başka bir şey iğneyi çıkarmanıza yardımcı olabilir.

  Arılar, genellikle insanları soktuktan sonra, vücutlarının zehir pompalayan kısmını iğneleriyle birlikte vücudunuzda bırakır ve ölmek üzere uçarlar. Eşekarıları ise genelde iğnelerini bırakmazlar ama yine de kontrol etmelisiniz.

  Eğer böcek tarafından sokulan kişi bir çocuksa, çocuğu sakince cesaretlendirmeye çalışın, yatıştırın ve daha sonra iğneyi çıkarın.

Arı sokması: Ne iyi gelir? Alerjisi, ilkyardım ve evde tedavi

 • Cildin enfekte olan bölgesini temizleyin.
 • Soğuk bir bez yardımıyla acıyı dindirin.
 • Şişliği indirmek için cilde antihistaminik içeren bir krem sürün. Bu aynı zamanda kaşıntıyı da azaltacaktır. Eğer mümkünse vücudun şiş bölgesini yukarıda tutun, bu yöntem de şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Çocuklar yara olan bölgeleri konusunda uyarılmalı, yaralı olan bölgeler tahriş edilmemelidir. Yaralı bölge yeniden enfekte olabilir, özellikle çocuğunuzun yanında değilken çocuğunuzun elleri kirliyse dikkat etmesi gerekir.

Arı sokmalarında evde yapılan yanlış tedaviler

Arı veya eşekarısı sokmalarına iyi geldiği düşünülen birçok ev yapımı yöntem mevcuttur. Arının soktuğu yeri sirkeyle ovalamak veya soda dökmek de bunlara dahildir. Bazı insanlarsa soğan veya çiğnenmiş tütünün işe yarayacağını söylerler.

Bunların hiçbiri tıbbi açıdan kanıtlanmış tedavi yöntemleri değildir, ayrıca her insanın farklı olduğunu da hesaba katmak gerekir. Bu yöntemleri özellikle çocuklara ve alerjik reaksiyon sebebiyle daha da kötü olabileceğini düşündüğünüz insanlara uygulamayın.

Arı sokmalarında tedavi

 • Bir arı soktuktan sonra, iğnesi ve ona bağlı olan zehir kesesi deride kalır. İğne mümkün olduğu kadar süratle, tercihen iki saniye içinde çıkarılır.

  Zehir kesesinin sıkılması ya da sıkılmaması pek o kadar önemli değildir çünkü keseye bağlı olan adaleler arı kendisini oradan ayırdıktan sonra bile zehri pompalamaya devam edecektir. Yabanarısı ya da toprak yabanarısının iğnesi böcek oradan ayrıldığında deride kalmaz, çıkar.

 • Zarkanatlı sokmalarına karşı soğuk kompres iyi bir ilk yardımdır. Pek çok kez sokulmuş olan kişilerin sistemik semptomların oluşması olasılığına karşı bir saat süreyle müşahede altında tutulması gerekir.

 • Şiddetli anafilaktik reaksiyonlar: Hasta maruziyetten kaçınmalıdır ve her zaman yanında adrenalin enjeksiyonu taşımalıdır (Epipen). Hasta adrenalin enjeksiyonunu almışsa, 50 mg predniso(lo)ne verilir. İlk yardım için, bakınız 3.

  Hastanız sokmayla ilgili olup sadece sokma bölgesiyle kısıtlı kalmayan bir şişme, dispne ya da kolaps bildirdiği zaman mutlaka bir dermatoloğa ya da alergoloğa danışın. Desensitizasyon tedavisini düşünmek gerekebilir; ancak bu rutin bir çözüm değildir. Tedavinin kendisi bir takım riskleri beraberinde getirir, tedavinin ne kadar sürmesi gerektiği bilinmemektedir, diğer tedavi yollarını bertaraf etmez ve maliyeti yüksektir.

Böcek sokmalarına ve ısırmalarına ne iyi gelir

 • Hafif lokal reaksiyonlarda hidrokortizon kremi yeterlidir. Bazen sekonder bakteriyel enfeksiyon tedavi gerektirir. Gözü kapatan bir ödem otomatik olarak oral steroidler ya da diğer özel tedavi gerektirmez.

 • Tercihen maruziyetten önce alınacak bir antihistamin tableti semptomları ortadan kaldırabilir. Çift-kör araştırmalarda, setirizinin semptomlarını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir.

 • Şiddetli reaksiyonlar birkaç gün süre ile bir steroid tedavisi, örneğin prednizolon 30 mg/günde, gerektirir.

Eğer birden fazla aynı veya farklı bir böcek sokmasına maruz kaldıysanız cildinizde daha ciddi bir reaksiyon oluşabilir, çünkü bu durumda vücudunuza daha büyük miktarda zehir salgılar. Bu tür bir durum genelde yalnızca rahatsızlık hissinizi artırır; fakat daha ciddi bir reaksiyon oluştuğu takdirde tıbbi yardım almanızda fayda var.

Böcek sokması sonrası acilen tedavi gerektiren durumlar:

 • Bulantı,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Bayılacak gibi hissetmek,
 • Baş dönmesi,
 • Yutkunma güçlüğü,
 • Yüzde ve dilde şişlik,
 • Nefes alırken hırıltı,
 • Ciltte kabarma veya cildin herhangi bir yerinde ya da sokmanın gerçekleştiği bölgede kaşıntı varsa en yakın sağlık kurumuna başvurun.

Arı, akrep, yılan ve deniz canlılarının sokmasına nasıl müdahale edilmeli?

Böcek sokmasında insanlarda 1 veya 2 hafta sonra serum hastalığı veya anafilaksi (alerji) ortaya çıkabilir. Böcek sokmasından sonra ortaya çıkan reaksiyonun kişiden kişiye ve hangi böceğin soktuğuna göre değişiklik gösterebilir.

 • Yılın özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında böceklerin şeker içeren yiyecek ve içeceklere ilgileri artar. Eğer çocuklarınızın böcekler tarafından zarar görmesini istemiyorsanız onları şekerli içecekler, lolipop veya benzeri tatlı şeylerden uzak tutun.
 • Böcek sokmalarından korunmak için otların üzerinde açık ayakkabı ve çıplak ayakla yürümeyin.
 • Ağzı açık kalmış tatlı içecekler yeniden içilmemelidir.
 • Çöp tenekelerinin ağzını sıkıca kapalı tutun.
 • Ev dışında yediğiniz yiyeceklerin paketlerini sıkıca kapatın, uzun süre ağzı açık bırakmayın.
 • Pikniğe, parka giderken tatlı ve bitki kokulu parfümler sıkmayın.
 • Eviniz ve arabanızın camlarını kapalı tutun.
 • ABC (Airway=havayolu açıklığı, Breathing= solunum, Circulation=dolaşım) sağlanması
 • Bacakların yükseğe kaldırılması,
 • Sokulan bölgenin üst kısmına turnike uygulanması,
 • Oksijen desteği sağlanması,

Ayrıca, hastaya uygulanacak ilaçlara bir doktorun karar vermesi gerekir.

Isırmaların ve sokmaların neden olduğu komplikasyonlar

 • Zarkanatlı sokmaları bir anafilaktik reaksiyona neden olabilir.
 • Keneler borreliozis ve kene yoluyla bulaşan ensefalit yayarlar.
 • Sivrisinekler, potansiyel olarak tehli sonuçlar (seröz ensefalit) yaratabilecek olan sıtma, tularemi, ve arbovirüs hastalıklar (Alfavirüs, Flavivirüs ve Bunyavirüs genera) yayarlar.

Sivrisinekler sokması

 • Sivrisinek sokması hızla gelişen bir ürtiker benzeri papüle neden olur. Bu papül hemen hemen her zaman spontan bir şekilde ortadan kaybolur ama bazen de hassas bireylerde uzun ömürlü ve kaşınan nitelikte olabilir. Sonbaharda sivrisinekler, Akdeniz Bölgesinde büyük papüllere, bazen veziküllere neden olabilir.

Karasinekler (Simuliidae; buffalo gnat) sokması

 • Karasinekler giysilerin üstünden de ısırabilirler. Pek çoğu haftalar sürebilecek olan papüllü bir reaksiyon yaratırlar. Bazı kişiler kara sineklere alerjik hale gelirler ve lokal bir ödematöz reaksiyon geliştirebilirler. Karasineklerin ısırıkları genellikle yoğun bir şekilde kaşınır ve sıklıkla bir kaç saat içinde kanlanır ve süpüratif hale gelirler.

Isıran tatarcıklar (Culicoides) sokması

 • Isıran tatarcıklar karasinekten küçüktür ve büyük sürüler halinde bulunabilirler. Şehirlerdeki evlerde sivrisineklere karşı kullanılan cibinlikleri geçer ve yatak çarşaflarının altından ısırabilirler.

Geyik biti sinekleri (koyun kenesi; Lipoptena cervi) sokması

 • Geyik biti sinekleri saçla kaplı kafa derisine ve giysilerin altına ulaşmanın yollarını bulurlar; böylece ısırıklar temel olarak baş dolayında ve sırtta olur.

 • Isırığın olduğu yerde günlerce süren ve içinden cerahat akan bir papül oluşur ve bazı kişilerde aylarca kaybolmayan nodüller ortaya çıkar (resim 1).
 • Yazın sonraki dönemlerinde sorunlara yol açarlar.

 • Doğu Avrupa’da yaygındır.
 • İnsekt kovucular etkili değildir.

Atsinekleri (üvendire sineği; Tabanidae) ısırması

 • Bir atsineği ısırığı sıklıkla ortasında sulu bir nokta bulunan iri ve şişmiş bir papüle neden olur.

Zarkanatlılar sokmaları

 • Zarkanatlı böcekler en tehli allerjik reaksiyonlara neden olurlar.
 • Bazan anafilaktik reaksiyon ölüme yol açar.
 • Bir yabanarısı, (bal)arısı ya da toprak yabanarısı sokması sokma bölgesinde anında şişmeye ve şiddetli acıya neden olur.
 • Zarkanatlıların zehrine karşı sensitizasyon her yıl çok sayıda anafilaktik reaksiyonlara yol açmaktadır.

Bit (Anoplura) ısırması

 • Bu kan emici türlerin parazit şeklinde yaşayanı baş biti, gövde biti ve pübik bölge bitidir.
 • Baş biti salgınları olasılıkla okullarda ya da günlük bakım merkezlerinde olur.
 • Gövde bitleri günümüzde nadirdir; özellikle sosyal olarak dışlanmış kişilerde görülürler.

 • Çamaşırları bir çamaşır makinesinde sıradan bir şekilde yıkamak onları dezenfekte etmek için yeterlidir.
 • Pübik bölge bitleri genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşır; semptomlar arasında jenital bölgede kaşıntı ve püstüller ve pübik bölge kıllarına yapışmış sirkeler sayılabilir.

Tahtakurusu ısırığı

 • Eski, pis binalarda görülür.
 • Geceleri kan emer ve deride yumrular oluşmasına neden olurlar.

Pire ısırığı

 • Kuşlar, sincaplar (fur farmers) ve sıçanlar tarafından taşınan pireler de insanları ısırır. İnsanlar, köpekler ve kediler tarafından taşınan pireler ya çok nadirdir, ya da yok olmuşlardır.
 • Semptomlar, en sıklıkla insanların dışarıda doğada (kuş kafeslerini temizlerken ya da yazlık evlerini ilk defa ziyaret ederken, vs.) bulundukları zaman ortaya çıkar.

 • Pireler katı, genellikle birkaç ısırığın bir grup olarak bulunduğu ve ortasında ısırık izi bulunan ve yoğun bir şekilde kaşınan papüllere neden olurlar(resimler 2 3). Görünüşe göre, pireler sıklıkla bazen çocuklarda yazın olabilen papüler ürtikerlere (strofulusa) neden olmaktadır.

 • Hastanın kızarıklık ya da kabartıya neyin neden olduğu konusunda genellikle hiçbir fikri yoktur.

Kelebek larva ısırıkları

 • Bazı güve kelebeklerinin larvaları (lepidoptera) hem toksik, hem de allerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Ixodes ricinus kenesi laym hastalığına 2, kenelerin taşıdığı Kumlinge ensefalit virüsünün ve Uukuniemi virüsünün yayılmasına neden olur.

 • En iyi korunma, doğada yürürken uzun çizmeler ve pantolonlar giymektir (keneler çimenlerde bulunur, ağaçlarda değil).
 • Kuş (tavuk üreten çiftçiler), köpek ve kedi keneleri sıklıkla ektremitelerde ve gövdede giysilerin örttüğü alanlarda birkaç kaşınan papülden oluşan grupların ortaya çıkmasına neden olurlar.

  Papülün ortasında bir ısırık izi görülür.

Yazın güneş çarpması ve böcek ısırmasına karşı acil müdahale yöntemleri

Örümcek ısırıkları

 • Avrupa bahçe örümceğinin ısırığı (Araneus diadematus) acılara neden olabilir.
 • Büyük kuş örümceğinin ısırığı tehli değildir.

Böcek öldürücü ilaçların kullanılması

 • Etkin böcek öldürücüler dietiltolüamid (DEET) içerirler. Ambalajın üzerinde yazılı talimat uyarınca %50’lik akarlara karşı etkili bir solüsyon, %20’lik bir solüsyon ise sivrisineklere, karasineklere ve ısıran tatarcıklara karşı etkilidir. Bunlar, geyik biti sineklerine, yabanarılarına, arılara ya da toprak yabanarılarına karşı etkili değildir.
 • Böcek öldürücülerin etkisi genellikle birkaç saat sürer. Yoğun terleme bunların etki süresini azaltır.
 • Böcek öldürücüler yaralarda ya da cildin hasarlı olduğu yerlerde kullanılmamalıdır. İç mekanlara geri dönüldüğünde bunların yıkamak suretiyle deriden uzaklaştırması tavsiye edilir.
 • Dietiltolüamidin merkezi sinir sistemi üzerinde toksik bir etkisi vardır. Emilme tehsi nedeniyle 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Öte yandan, doğal maddeler kullanılarak imal edilmiş çocuk giysilerinin, giyilmeden hemen önce hiç değilse arka tarafına sprey sıkılabilir. Ancak, çocuğun böcek öldürücüyü solumaması ya da ellerine bulaştırmaması için özen gösterilmesi gerekmektedir.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/ari-ve-bocek-sokmasina-ilk-yardim-nasil-olmali-ari-sokmasina-ne-iyi-gelir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.