Artrit Nedir? Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid artrit nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Artrit Nedir? Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Egzersiz, Akdeniz mutfağı ağırlıklı beslenme, sık sık dinlenme, zorlayıcı egzersiz ve hareketlerden kaçınma, sıcak ve soğuk kompres uygulamaları ile belirtiler hafifleyebilir. Ancak ilaç, dinlenme ve egzersiz bazı kişilerde yeterli olmayabilir. Bu durumda ameliyat zorunlu bir tedavi seçeneği haline gelebilir.

Romatoid artrit nedir?

Bu yüzden hastalığın yol açabileceği ciddi hasarları önlemek adına erken teşhis ve tedavinin derhal başlanması son derece önemlidir.  Kadınlar, hastalığa yakalanmaya daha yatkındır. Romatoid artrit, daha çok 30-60 yaş aralığındaki kadınlarda görülür. Genetik bir hastalık olmayan Romatoid artrite neyin sebep olduğu ise henüz bilinmemektedir.

Tıpkı diğer otoimmün hastalıklarda olduğu gibi romatoid artritte de bağışıklık sistemi yanlışlıkla kendi sağlıklı vücut hücrelerine saldırır. Nedeni, enfeksiyon ve bakterilerle mücadele eden bağışıklık sisteminin eklemlerdeki hücrelere saldırmasıdır.

Romatoid artrit gelişim süreci uzun bir süreye yayılır

Bu saldırı eklemlerde ağrıyı, şişliği ve acıyı beraberinde getirir. Saldırı sonrası eklemlerde toplanan iltihap hücreleri çevre dokulara zarar verebilir. Zamanla tutulan eklem, kıkırdak hatta kemik bile zarar görebilir ve eklemlerde fonksiyon kaybı görülebilir.

Romatoid artrit risk faktörleri

 • Kadınlarda, romatoid artrit erkeklere oranla daha fazla görülür
 • Romatoid artrit her yaşta ortaya çıkabilir, ama en sık 40 ve 60 yaşları arasında olur
 • Ailenizin bir üyesi romatoid artrit hastasıysa, hastalık riskiniz artmış olabilir
 • Sigara içmek, genetik yatkınlığınız da varsa, romatoid artrit gelişim riskini artırır
 • Asbest veya silika gibi bazı zararlı maddeler romatoid artrit riskini artırır
 • Aşırı kilolu ya da obez olan kişilerde, romatoid artrit gelişme riski daha yüksektir

Romataid artrit belirtileri

 • Eklemlerde ağrı, şişlik, fonksiyon kaybı,
 • Eklemlerde sertlik ve hassasiyet
 • 30 dakika ya da daha uzun süren sabah tutukluğu
 • Yorgunluk
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Hafif ateş

Semptomlar, alevlenme dönemlerinde daha da belirgin bir hale gelir. Alevlenme yani parlama dönemi dışında hasta, belirtilerle karşılaşmayabilir. Alevlenmenin olmadığı diğer dönemler, remisyon dönemleri olarak isimlendirilir. Bu dönemlerde hastalık belirtileri kendi kendine dağılır. Ancak, bu durum hastalığın geçtiği anlamına gelmez.

Romatizma nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Romataid artrit hangi eklemleri tutar?

Romatoid artrit, kalça, diz, omurilik (vertebraların arası), başparmak hariç el bileği ve el eklemlerini (Daha çok tırnaklara yakın eklemler) tutar.

Hangi eklemin tutulduğu, romatoid artrit teşhisini kolaylaştırır. Tutulan eklemler, romatoid artriti diğer artrit çeşitlerinden ayırmada belirleyicidir.

Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ayak bilekleri ve omuzlara da semptomlar sıçrayabilir.

İnflamasyonun yayılması durumunda gözler, cilt, akciğerler, kalp, kemik iliği, böbrekler, kan damarları ve akciğerde komplikasyonlar görülebilir.

Gözlerde kuruluk, ağrı, kızarıklık ve ışığa duyarlılık, ağız kuruluğu ve tahrişi, ciltte romataid nodül oluşumu, akciğerlerde nefes darlığına neden olabilecek iltihaplanma, sinirlerde ve diğer organlarda hasara yol açabilecek damar iltihaplanması, anemi (kansızlık); gelişebilecek diğer komplikasyonlardır. Bu yüzden belirtilerin erken dönemde teşhisi ve tedavisi oldukça önem arz eder.

Romatoid artrit tanı kriterleri ve teşhisi

Doktorunuz, hastalık belirtilerine ve sağlık geçmişinize dair size sorular sorar. Aynı zamanda eklemlerinizi fiziksel muayeneden geçirir.

Fiziksel muayene ile kas gücünüzü, eklemlerde şişlik, ağrı ya da acı olup olmadığını ölçer. Kan testleri, röntgen muayeneleri, MRG, ultrasonografi; hastalığın şiddeti hakkında bilgi vericidir.

Teşhis sürecinde diğer organlar da değerlendirilip, izlenebilir.

Kan testleri ile vücuttaki eritrosit sedimantasyon hızı(ERS) ya da C-reaktif protein(CRP) miktarı ölçülür. Değerlerin yüksek çıkması çoğu zaman Romatoid artrite işaret eder. Anti CCP antikorları, romataid faktörler; kan testleri ile tespit edilebilir.

Kan testleri Romatoid artrit teşhisinde faydalıdır

Romatoid faktör testi ile romataid faktörü olarak da isimlendirilen bir protein araştırılır. Anti nükleer antikor testi ile bağışıklık sisteminin antikor üretip üretmediği teşhis edilir.

Görüntüleme testleri

MRG, ultrason testleri, X ışınları romatoid artrit teşhisini kolaylaştırır. Aynı zamanda bu testler, hastalığın hangi evrede olduğu hakkında da bilgi verir.

Romatoid artrit tedavisi

Hastalığın kesin bir tedavisiyoktur. Öncelikli amaç, inflamasyonu durdurmaktır. Ayrıca ilaç, fizik tedavi, egzersiz vb. farklı tedavi yöntemleri ile belirtiler hafifletilebilir, komplikasyonlar ve organların zarar görmesi önlenebilir.

Romatoid artrit ilaçları

Doktorunuz, hastalığın şiddetine göre farklı ilaçlar reçete edebilir. En çok reçete edilen ilaçlar ise aşağıdaki şekildedir:

Ağrıyı ve iltihabı gidermek amacıyla reçete edilen nonsteorid antiflamuar ilaçlar (NSAID’ler); ibuprofen, ketopropen, naproksen sodyum içerikli ilaçlardır.

Ancak bu ilaçların uzun süreli kullanımı, ciddi yan etkiler doğurabilir. Bu ilaçlar, mideye zarar verebileceğinden doktorlar genelde NSAID’lere ek olarak mide koruyucu ilaçlar da reçete ederler.

Kortikosteroidler

Anti-enflamatuar özelliği bulunan bu ilaçlar, semptomları iyileştirmede hızlı ve etkilidir. İlaçlar, prednizolon ve methiprednizolon içerir. Ancak yan etkileri güçlü olduğundan düşük dozda ve kısa süreliğine kullanılmalıdır.


DMARDlar

Ağızdan alınabileceği gibi enjekte de edilebilen bu ilaçlar, hikdroksiklorpin, siklofosfamid, azatioprin ve sülfasalazin içeririr. Bu ilaçlar, hastalığın seyrini değiştirmeyi amaçlar ve hastalığı modifiye etmeye yardımcı olurlar.

Biyolojik ilaçlar

Geleneksel DMARD ilaçlardan daha hızlı bir şekilde etki gösteren bu ilaçlar, DMARD ilaçların bir alt grubudur. İnfuzyon ile enjekte edilebilir ya da ağızdan alınabilirler.

Bağışıklık sistemindeki JAK yollarını inhibite eden ilaçlardır, sadece ağızdan alınır.

Romatoid artrit ameliyatı

Hastalığın eklemlerde kalıcı hasara neden olduğu durumlarda cerrahi müdahale tek çare olabilir. Eklem replasman cerrahisi ile hasar gören eklem parçalarının yerine metal ve plastik parçalar konulur. Ayak bileklerinde, kalçada, dizde, omuzlarda, bileklerde replasman ile istenilen sonuç alınabilir.

Romatoid artrit, özellikle el parmak eklemlerini etkiler

Bu sayede eklemler, eskisi gibi fonksiyonlarını yerine getirebilir ve hasta hareket kısıtlılığından ve ağrılardan kurtulabilir. Tendon tamiri, eklem zarının çıkarılması, diğer cerrahi müdahale seçenekleridir.

Romatoid artrit hastaları için egzersiz

Fizik tedavi kapsamında doktorunuz size birtakım özel egzersiz hareketleri önerebilir. Hareketler eklemleri ve kasları güçlendirmeyi, ağrıyı azaltmayı, eklem oynaklığının korunmasını hedefler. Eklem oynaklığının korunması ise hareket kısıtlanması ve felç riskini en aza indirger.

Esneme, güçlendirme ve koordinasyon egzersizleri hastalığın kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir.

Özellikle el ve bilek egzersizlerinin tekrarlanması, artritin karpal tünel sendromunu tetiklememesi adına son derece önemlidir.

El ve parmaklarınızda uyuşma, karıncalanma ve yanma ile seyreden, median sinir sıkışması olarak isimlendirilen karpal tünel sendromu yüzünden elde fonksiyon kaybı ile karşılaşabilirsiniz.

Ancak, hastaların ağır yük kaldırmayı içeren egzersizlerden, eklem ve kasları zorlayan hareketlerden ve tempolu uzun yürüyüşlerden kaçınmaları gerekir. Bu egzersizler, eklem hasarını şiddetlendirebilir. Yüzme, tüm artrit hastalıklarında olduğu gibi romatoid artrit tedavisinde de en etkili egzersizlerdendir.

Birtakım bitkisel besinler belirtileri hafifletebilir. Ancak bu bitkileri tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanızı ve doktor kontrolünde hareket etmenizi öneriyoruz. Romataid artrit bitkisel tedavisinde en çok yararlanılan bitkileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Yeşil çay özü

Yapılan bir çalışmada, yeşil çayın iltihap ve şişmeyi azaltan aktif bir bileşiği olabileceği bulunmuştur.

Yeşil çay, antiromatizmal aktiviteye sahip bir bileşik olan kateşin açısından zengindir. Günde dört ila altı bardak yeşil çay içebilirsiniz.

Ancak yeşil çay tüketmeden önce bir doktorunuza danışın. Yeşil çayın bazı ilaçlarla negatif etkileştiği bilinmektedir.

Zencefil

Zencefil, soğuk algınlığından sindirim sorunlarına, migrenden hipertansiyona kadar her şeyi tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir. İbuprofen’e benzeyen anti-inflamatuar etkileri ile bilinir.

Mevcut ilaca bağlı mide bulantısı veya kusma yaşarsanız, zencefil bu yan etkilerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Taze kök zencefil, marketlerde bulunabilir ve çay olarak tüketilebilir. Günde dört bardak zencefil çayı içebilirsiniz.

Kan inceltici veya safra taşı olan kişiler, istenmeyen yan etki riski nedeniyle zencefil kullanmamalıdırlar.

Zencefil hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları nelerdir?

Zerdeçal

Zerdeçaldaki aktif bileşen, kurkumin’dir. RA şişliği ve hassasiyetini azaltmada yardımcı olabilecek anti-enflamatuar etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Zerdeçalı çay, köri ve baharat olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca kurkumin denilen bir ek olarak da kullanılabilir. Tavsiye edilen doz günde iki kez 500 mg’dır. Kurkumin genellikle güvenli ve düşük toksisiteye sahiptir.

Zerdeçal nedir, faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Balık Yağı

Balık yağında birincil bileşen olan Omega-3 yağ asitleri vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağlardır. Omega-3, kronik inflamasyonu önlemeye ve artrit ağrısı ile ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Omega-3 açısından zengin balıklar arasında ringa balığı ve ton balığı bulunur. Günde iki kez 2.6 gram balık yağı öneriliyor.

Fakat günde 3 g’dan fazla balık yağı kanama riskinizi artırabilir. Antikoagülan alıyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Hamile kadınlar da tehli düzeyde cıva içerebileceğinden fazla balık yememelidir.

Romatoid artrit hastaları nasıl beslenmeli?

Özellikle Akdeniz mutfağına ait enginar, sebze ve zeytinyağlı yemeklerin romatoid artrite iyi geldiği bazı çalışmalarda kanıtlanmıştır. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan besinlerin tüketimi de hastalığa iyi gelebilir.

Haftada en az 2 kez balık tüketmeniz, özellikle alevlenme dönemlerinde size yardımcı olabilir.

Protein ve kalsiyum açısından zengin besinler tüketmeniz de ağrı, şişlik ve yangıyı önleyebilir.

Artrit ilaçlarıyla birlikte alkol tüketimi karaciğerde hasara yol açabileceğinden alkol tüketiminden kaçınmanız gerekir.

Romatoid artrit hastalarına öneriler

 • Antioksidan açısından zengin besinler tüketin.
 • İşlenmiş ve hazır gıda tüketiminden mümkün olduğunca kaçının.
 • Hastalığın parlama dönemlerinde bol bol dinlenin.
 • Kas güçlendirme hareketlerini düzenli bir şekilde yapın. Hangi hareketlerin size iyi gelebileceğine dair doktorunuza danışın.
 • Sıcak ve soğuk kompres uygulamalarından ağrı ve acıyı dindirmek adına yararlanın. Bu amaçla sıcak banyo yapabilir, ısı yastıkları ve sıcak su torbaları kullanabilirsiniz.
 • Ağrı azaltmaya yardımcı olan topikal kremlerden yararlanın. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesici topikal kremleri düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Stres, endişe ve depresyon hastalık semptomlarını arttırabilir. Bu yüzden stressiz bir yaşam sürmeye özen gösterin. Meditasyon ve yoga gibi aktivitelere başlayın.
 • Ağrınızın şiddetli olduğu durumlarda akupuntur tedavisinden yararlanabilirsiniz.
 • Sabah ağrılarınızı hafifletmek adına bol bol zerdeçal ve omega 3 içeren balık takviyeleri kullanın.
 • Olumlu bir bakış açısı geliştirin. Sizin gibi pek çok romatoid artrit hastası olduğunu unutmayın. Pozitif düşünerek, stres ve endişe kaynaklı semptom tetiklenmelerini engelleyebilirsiniz.

Kaynaklar 1- Rheumatoid arthritis symptoms 2- What’s rheumatoid arthritis? 3- Rheumatoid arthritis

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/romatoid-artrit-nedir-nedenleri-belirtileri-ve-tedavi-yontemleri/

Artrit Hakkında Merak Edilenler

Artrit Nedir? Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Vücut tarafından eklemlerde üretilmekte olan iltihaplara verilen isimdir.

Artrit

Caption

Vücudumuz tarafından üretilmekte olan eklemlerde meydana gelmiş olan iltihaplı duruma denmektedir. Bilek kısımlarında daha çok neden olmaktadır. İltihaplanma nedeniyle şişme ve sertleşme oluşacaktır. Eklemlerde ciddi bir ağrının oluşmasına neden olur.

Eklemlerde artrit oluştuğu zamanağrı kendisini gösterecektir, şişliğin olmasına neden olacak ve hassaslık oluşacaktır. Isı artışı son derece fazla olacak ve bazı kişilerde de kızarıklık meydana gelecektir. Tabi ki eklemlerini hareket ettirmeye çalıştığı zaman kısıtlık olacaktır. Bu hastalıklar genellikle süresine göre akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Genel olarak 6 haftadan daha kısa olduğu zaman akut eğer ki 6 haftadan daha uzunca bir süre olduğu zaman ise kronik olarak adlandırılmaktadır. Tutulan eklem üzerinde major belirtiler olacaktır. Şişlik ve ısı artısının yanında bir de kızarıklık söz konusu olacaktır.

Yüzeysel olan eklemlere bakıldığı zaman bu bulgular daha iyi gözlense bile kalça gibi derin eklemlerde ise var olan bulguların hepsine rastlamak mümkün olacaktır. Fakat en önemli bulgunun ağrı olduğunu da unutmaamk gerekmektedir. 

Çeşitleri

 • Romatizmal artrit;
 • Travmatik artrit;
 • Osteoartrit Artrit;
 • Bakteriyel artrit;
 • Kimyasal ve hormonal artrit;
 • Gut artrit

Romatizmal Artrit: Romatizmanın her zaman için en sevdiği yerlerin başında eklem bölgeleri gelmektedir. Halk arasında buna iltihaplı romatizma adı verilmektedir. En sıklıkla karşılaştığımız bağ dokusudur. Bu hastalıkta en etkili tedavi yöntemi akapuntur olmaktadır. 

Travmatik artrit; Herhangi bir nedenden dolayı eklemin zarar görme sonucunda oluşmaktadır. Eklemlerde şişme görülecektir. Travmatik bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Osteoartrit (Eklem Artriti); Halk arasında kireçlenme denmektedir. Kesin bir tedavisi olmamaktadır. Zamanla eklemlerin içerisinde bulunan sıvıların yok olması sonucunda kemiklerin birbirine değmesi sonucunda oluşmaktadır.

Bakteriyel artrit; Eklem çevresinde meydana gelen bir enfeksiyon sonucunda ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyon çok ciddi olmaktadır. Ve ilerlemesi durumunda da cerrahi müdahale gerektirecektir.

Gut artriti; Eklemlerde birikmekte olan ürik asit nedeniyle oluşmakta olan bir hastalıktır. Proteinden uzak beslenmesi gerekmektedir.

Ne iyi gelir?

Her zaman için sakinleştirici bir özelliği olan Hint yağını artritin olduğu eklem üzerinde bir miktar sürülerek ovulması gerekmektedir. Gün içerisinde en az 3 diş sarımsak tüketmek sonucunda sizlerde doğal bir antibiyotik almış olacaksınız.

Çünkü sarımsak içerisinde iltihap önleyici birçok madde bulunmaktadır. Zerdeçal son derece faydalıdır. İltihabın kurumasında yardımcı olacak ve her gün bir bardak ılık su içerisinde içecek olduğunuz zerdeçal sizin bağışıklık sisteminizi de güçlendirmiş olacaktır.

 Epsom tuzu: Sülfat ve magnezyum bakımından çok zengin olan bu tuz kan akışının hızlanmasına yardımcı olacaktır. Damarlarda ki sertleşmenin yok olmasında yardımcı olacaktır. Bu nedenle de sizlerde ellerinizde oluşan eklem romatizmasını gidermek istiyorsanız bir kabın içerisine ılık su koyun.

Ve içerisine 2 kaşık epsom tuzu atın. Daha sonradan da ellerinizi bu suyun içerisinde bekletin. 

Tanı ve Tedavisi

Doktor en çok eklemlerde şiddetli ağrı ve de bunun yanında acı olması ayrıca sabah uyandığınız zaman eklemlerde oluşan sertlikleri ve cilt altında oluşan şişlikleri gördüğü zaman sizlerden bir takım testler yaptımanızı isteyecektir. Bu testler içerisinde röntgen filmi, bilgisayarlı tomografi ve kan testleri olmaktadır.

Hekimler tarafından en çok şiddetli ağrıyı kesmek için ağrı kesiciler verecektir. Bunun yanı sıra kortizon ilaçları da son derece faydası olduğu bilinmektedir. Eğer çok iltihap oluşması durumunda hekim tarafından iltihabı kurutması için antibiyotikte vereceklerdir.

Doktorun uygun görmesi sonucunda hastanın fizyoterapist eşliğinde fizik tedaviye girmesi de söz konusu olacaktır. Bunun yanı sıra sıcak ve soğuk uygulamaları ve her zaman için yapılacak masaj iltihabın yok olmasında çok etkili olacaktır.

Artritin tam olarak bir tedavisinin olmaması nedeniyle uygulanmakta olan tedavi yöntemleri sadece ağrıyı dindirmek ve iltihabı kurutmak amacıyla yapılmaktadır.

Kullanılan İlaçlar

Doktor ön gördüğü zaman ilaç tedavisine de başlayacaktır. İlk olarak eklem üzerinde bulunan ağrıyı dindirmek için hastaya ağrı kesici verilecektir. Daha sonradan enflamasyonu azaltmak için aspirin, selekoksib ya da ketoprofen ilaçlarından bir tanesini verecektir.

Kortikosteroidler türündeki ilaçlar enflasmasyonun azalması konusunda çok etkili olmaktadır. Fakat bu ilaçlar uzun süre kullanıldığı zaman yan etkileri çok olduğundan uzun dönemde kullanılması sakıncalı olacaktır. Deksametazon ya da prednizon gibi ilaçlardır.

 Doktorlar hastaya tanıyı koyduğu zaman daha çok modifiye edici antiromatizmal bazlı ilaçlarla tedaviye başlamaktadırlar. Auranofin leflunomid gibi ilaçlar kullanmaktadırlar.

 Romatoid Artrit 

küçük eklemlerde oluşan eklem iltihabına verilen isimdir. Oluştuğu eklemde büyük hasara neden olacaktır.

Enteropatik artrit:Crohn hastalığı iltihaplı bağırsak hastalıkları ile birlikte oluşan eklem iltihabına verilen isimdir. 

Gezici Artrit: El ve el bileklerinde meydana gelen daha çok ağır iş yapmakta olan kişilerde görülen bir rahatsızlık türüdür. Gezici artrit 5 farklı bölümde incelenmektedir. Tek başına bir eklem rahatsızlığıdır. Bu kişiler her zaman için yediklerine ve içtiklerine çok dikkat etmesi gerekmektedir. 

Periferik artrit: omurganın bünyesinde bulunan osteoartrit ya da romatoid gibi hastalıkların bünyesinde tutulmasına denilen isimdir. 

Lupus: Bağışıklık sisteminin kendisinin dokularını ve organlarını hedef aldığı zaman bunlar ile savaşacaktır. Kronik olan bir hastalıktır. 

Baş parmak artriti: yaşın ilerlemesi ile birlikte oluşan kıkırdak ve baş parmağın kemiklerinin aşındığı zaman ortaya çıkmaktadır.

Dizde Artrit: Çok ciddi ağrıların oluşmasına neden olacaktır. Diz ekleminin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Hastanın yürümesinde ciddi anlamda zorluklar ortaya çıkacaktır.

Çocuklarda artrit, en az altı hafta boyunca eklem üzerinde şişliğin olması gerekmektedir. Eklem şişliklerine dokunulduğu zaman ağrının oluşması söz konusu olacaktır.

Genetik olarak ailesinde eğer ki artrit olan bir kişi varsa bu çocuğa da genleri ile geçebilecek olduğunu unutmamalısınız.

Ayrıca çocukların bir yere çarpma nedenleri ile ya da stres bile bu hastalığın oluşmasında büyük etken olmaktadır.

Artrit romatizma: eklemlerde ve de sinirlerde oluşan iltihapların hepsine verilen bir isim olmaktadır. Eklemlerde oluşan bu hasarın en sıklıkla oluştuğu hastalıkların başında gelmektedir.

İnflamatuar artritler, eklemlerin iltihaplanması sonucunda meydana gelen durumlara denilen isimlerdir. Ağrı, şişlik yürümede her zaman için zorluk çekecektir. Bu kişilerde boyunlarında ve bel arkasında şiddetli bir ağrının olması söz konusu olacaktır.

 Romatoid Artrit Diyeti

 Hastanın her zaman için diyetine uyması gerekmektedir. Şikayetlerinin azalması için yediğine ve de içtiğine sürekli olarak dikkat etmesi gerekmektedir.

Daha çok iltihap söktürücü özelliği olan gıdalar tüketmesi onun bu rahatsızlıktan bir an önce kurtulacağı anlamına gelmektedir. Kuşkonmaz, sarımsak, soğan, brokoli gibi gıdaları tüketmesi onun daha sağlıklı olmasına neden olacaktır.

Ayrıca kalsiyum ve D vitamini de alabilmesi için yaz mevsimi olduğu zaman bol bol güneşlenmesinin şart olduğunu da eklemek istiyoruz. 

Omega 2 içeriği çok yüksek olan ve genellikle balıklarda olan bir yağ asidi olmaktadır. Her zaman için eklem ağrılarını gidermesinde Omega 3 çok faydalı olmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemininde güçlenmesi için hastaların tüketmesi şart olacaktır.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://eklemhastasi.com/artrit.html

Artrit Belirtileri

Artrit Nedir? Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Artrit başlangıcı ve ilerleyişi belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir. Diğer yandan, birçok farklı artrit tipi bulunmaktadır ve belirtileri de kendilerine özeldir. Bununla birlikte, durumun çeşitli biçimlerini taşıyan birçok kişinin sıklıkla karşılaştığı birkaç belirtiyi saymak mümkündür. Artrit nasıl anlaşılır? En yaygın yaşanan artrit belirtileri şunlardır: (1)

 • Eklem ağrısı, eklem hassasiyeti ve eklem sertliği (özellikle sabahın erken saatlerinde)
 • Eklemler ve çevresindeki dokuda iltihaplanma
 • Eklem hareketinin kısıtlanması
 • Artrit belirtilerinin ortaya çıktığı eklemin üstündeki ciltte kızarıklık
 • Zayıflık ve kas erimesi
 • Yorgunluk
 • Genel olarak iyi hissetmeme
 • Kilo kaybı
 • Hafif ateş veya gece terlemesi
 • Cilt üzerinde döküntüler

Yukarda sayılan belirtilerden bazıları diğerlerine göre daha yaygın yaşanmaktadır. Birçok kişi yalnızca bir veya iki belirtiyle mücadele ederken, diğerleri çoğunu veya tümünü yaşayabilmektedir. (2)

Genel artrit ortak belirtileri şişme, ağrı, sertlik ve hareket kabiliyetinin azalmasıdır. Artrit belirtileri gelip gidebilmekte ya da hafif, orta veya şiddetli olabilmektedir.

Yıllarca kalmaya devam etmektedir, ancak zamanla ilerleyebilmekte veya kötüleşebilmektedir.

Ciddi derecede artrit kronik ağrıya, merdiven çıkma ya da yürümede zorlanma gibi günlük faaliyetlerin kısıtlanmasına neden olabilmektedir.

Artrit kalıcı eklem değişikliklerine de yol açabilmektedir. En sık rastlanan değişiklikler, gösterişli parmak eklemleridir, ancak genellikle hasar sadece röntgen filminde görülebilmektedir. Bazı artrit türleri kalbi, gözleri, ciğerleri, böbrekleri ve cildi de etkileyebilmektedir. (3)

En sık yaşanan artrit tiplerinin belirtileri ise şunlardır:

Osteoartrit Belirtileri

Osteoartrit başlangıcı belirtileri genellikle yavaş yavaş gelişmekte ve zamanla kötüye gitmektedir. Osteoartrit eklem hastalığının belirtileri şunları içerebilmektedir:

Ağrı: Hareket sırasında veya sonrasında eklem ağrısı olabilir.

Hassasiyet: Ekleminize hafif basınç uyguladığınızda bile bir hassasiyet hissedebilirsiniz.

Sertlik: Sabah uyandığınızda veya bir süre hareketsiz kaldıktan sonra, eklem sertliği daha belirgin olabilir.

Esneklik kaybı: Ekleminizi tüm hareket alanı boyunca hareket ettiremeyebilirsiniz.

Eklem hareketi sesi: Eklemi kullandığınızda çıtırtılı bir ses duyabilir veya hissedebilirsiniz.

Kemik darbeleri: Sert topaklar gibi hissedilen bu ekstra kemik parçaları, etkilenen eklem çevresinde oluşabilir. (4)

Romatoid Artrit Belirtileri

Romatoid artrit başlangıcı yaşayan insanlar, her zaman eklemlerde kızarıklık veya şişlik görmeyebilir, ancak hassasiyet ve acı genellikle yaşanmaktadır. (5)

Romatoid artrit nasıl anlaşılır? Yorgunluk, hastaların romatoid artritin en çok yaşadığı ve zorlandığın belirtilerden biri olabilir. Diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Eklem ağrısı
 • Eklemlerin şişmesi (çoğunlukla sıcaklık ve kızarıklık eşlik eder)
 • Eklemlerde sertlik (genellikle sabahları ve dinlenme dönemlerinden sonra daha da kötüleşir)
 • Kas ağrısı
 • Hafif ateş
 • İştah kaybı (istenmeyen kilo kaybı)
 • Ciltte ve tırnaklarda meydana gelen değişiklikler

Anemi de ortaya çıkabilmektedir. Genellikle yorgunluk duygusu ve genel olarak iyi hissetmeme karmaşıklığa neden olmaktadır.

Romatoid artrit, tüm vücuda etki edebildiği için belirtiler de bazen gribe benzeyebilmektedir. Romatoid artrit vücudun diğer bölümlerinde sorunlara neden olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Kan damarlarının iltihabı (vaskülit)
 • Akciğer veya kalbin astarlarının iltihaplanması
 • Göz ve ağız kuruluğu (6)

Gut Belirtileri

Gut başlangıcı genellikle ayak başparmağının ekleminde yoğunlaşmaktadır, ancak ayak bileği veya diz gibi diğer eklemleri de etkileyebilmektedir. Gut nasıl anlaşılır? Gutta görülen yaygın belirtiler ise şunları içermektedir:

 • İltihap
 • Ağrı
 • Kızarıklık
 • Sertlik
 • Şişme

Gut saldırısı çok hızlı bir şekilde gelişir. İlk saldırı genellikle geceleri meydana gelir. Orta yaşlı erişkinlerde, bir eklemde, çoğunlukla alt ekstremitelerde belirtilerin görülme olasılığı daha yüksektir. Bu yaş grubundaki vakaların yaklaşık % 60’ı ilk önce ayak başparmağında problem yaşamaktadır.

Yaşlılarda, üst kollarda ve ellerde, özellikle parmaklarda, birkaç eklemde belirtiler görülme olasılığı daha yüksektir. (7)

Artrit Nedir?

Artrit, bir veya daha fazla eklemi etkileyen eklem iltihabı durumudur. Artritin ana belirtileri genellikle yaşla birlikte artan eklem ağrısı ve sertliktir. En sık rastlanan eklem iltihabı tipleri ise osteoartrit ve romatoid artrit olarak bilinmektedir.

Osteoartrit, kemiklerin uçlarını örten sert, kaygan doku olan kıkırdağın tahrip olmasına neden olmaktadır. Romatoid artrit ise öncelikle eklemlerin astarını hedef alan bir otoimmün bozukluktur.

Ürik asit kristalleri, enfeksiyonlar veya sedef hastalığı ya da lupus gibi altta yatan diğer hastalıklar hastalık, diğer artrit tiplerine yol açabilmektedir.

Artritin tedavisi artrit tipine bağlı olarak değişmektedir. Uygulanan tedavilerin hedefi ise eklem iltihabı belirtilerinin hafifletmek ve yaşam kalitesini artırma üzerinedir. (8)

Artrit Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Artrit Nedenleri

Artrit neden olur? Artrit yani eklem iltihabının pek çok tipi ve pek çok nedeni bulunmaktadır, bu nedenle, artriti tek bir nedene bağlamak mümkün değildir. Artritin nedeni artrit tipine göre değişmektedir. Diğer yandan, en yaygın ve kabul gören artrit nedenleri şunlar olabilmektedir:

 • Yaralanma, dejeneratif artrite yol açabilmektedir.
 • Anormal bir metabolizma, gut ve psödoguta (yalancı gut) yol açabilmektedir.
 • Osteoartrit gibi kalıtımsal bir faktör sonucu oluşabilmektedir.
 • Lyme hastalığı gibi artrite yol açtığı bilinen enfeksiyonlar bulunmaktadır.
 • Lupus ve romatoid artrit gibi bağışıklık sistemi disfonksiyonu sonucu artrit oluşabilmektedir.

Çoğu artrit tipi bir dizi faktörün bir kombinasyonu olarak ortaya çıkmaktadır. Diğer yandan, bazen nedeni tam olarak belirtmek oldukça zordur ve ortaya çıkması önceden tahmin edilememektedir. (9)

Artrit Nedenleri daha fazlası için

Artrit Tedavisi

Artrit nasıl geçer? Artrit tedavisi artritin tipine, oluştuğu bölgeye, şiddetine, devamlılığına ve altta yatan tıbbi durumlarının kökenine bağlı olarak değişmektedir.

Uygulanan her artrit tedavisi kişiye özel olarak şekillendirilmektedir. Tedavi yöntemleri arasında ise evde tedavi yöntemleri, reçetesiz ve reçeteli ilaçlar, ortak enjeksiyonlar ve cerrahi işlemler yani artrit ameliyatı bulunmaktadır.

Diğer tedavi problemleri arasında ise kilo verme ve eklem üzerinde aşırı stres yaratan aktiviteleri önleme bulunmaktadır. Artrit tedavisinin amacı, eklem ağrısı ve iltihabı azaltmak, oluşabilecek hasarı önlemek, eklem fonksiyonunu iyileştirmek ve korumaktır. (10)

Artrit İçin Hangi Doktora Gidilir?

Artrit tanısı ve tedavisi için bir Romatoloji uzmanına (romatizmal hastalıklar uzmanı, romatolog) başvurabilirsiniz. Ameliyatın gerekli görülmesi durumunda ise ortopedik cerrahi uzmanına se edilebilirsiniz. (11)

Artrit Tedavisi fazlası için tıklayınız

Источник: https://www.acil.net/artrit-belirtileri/

Romatoid Artrit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Artrit Nedir? Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid artrit (RA), halk arasında iltihaplı eklem romatizması olarak bilinen, eklemlerde iltihaplanma, ağrı, şişme ve hareket kısıtlılığı ile başlayıp, birçok organ ve sistemi de tutabilen, otoimmün kronik enflamatuvar bir hastalıktır. Vücudun her iki tarafındaki eklemlerde de eşit şekilde oluşabilir. Haftalar veya aylar içerisinde meydana gelebilmektedir.

Uzun süreli bir hastalık olduğundan ileriki dönemlerde şiddetini artırarak kötüleşebilir. Herkes için ciddiye alınması gereken bir hastalık olmasının yanında; diyabet, osteoporoz ve kalp rahatsızlığı olan kişiler için daha tehli durumlar arz eder. Genetik ve çevresel faktörlerin yol açtığı düşünülen eklem romatizmasında tedavi genellikle semptomları azaltmaya yöneliktir.

Otizm Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kadınlarda erkeklere kıyasla daha çok görülen hastalık, genel olarak her yaşta meydana gelebilmektedir. Ama daha çok 40 yaştan sonra görüldüğü tespit edilmiştir. Tedavide diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir.

Bu sayede eklemlerin daha az hasar görmesinin önüne geçilme şansı doğar. Verilen ilaçların yanında güçlendirici egzersizler de tedaviye büyük destek olmaktadır.

Bunlar arasında yüzme sporu, bisiklet sürmek ve eklemlerin güçlenmesini sağlayacak hafif egzersizler sayılabilir.

Romatoid Artrit (İltihaplı Eklem Romatizması) Nedir?

Romatoid artrit en basit tanımıyla, iltihabi bir eklem hastalığıdır. Daha çok el, el bileği ve ayak eklemleri gibi küçük eklemleri, daha sonra dirsek ve vücudun birçok organını tutan, kronik seyir gösteren ve tuttuğu eklemde hasara sebep olan bir durumdur. Ağrıların kronik sayılabilmesi için 6 haftadan uzun sürmesi gerekmektedir.

Oldukça yaygın bir hastalık olan romatoid artrit her yaşta görülebildiği gibi, daha çok 40-60 yaş arasında başlar. Toplumda her 100 kişiden birinde meydana gelen bu sorunun kadınlarda erkeklere göre 3 kat daha fazla rastlandığı bilinmektedir.

Eklem, vücudumuzda iki kemiğin uç kısımlarının birleştiği noktalara verilen isimdir. Hareket ve esnekliği sağlayan bu yapılar, vücudumuzun çeşitli bölgelerinde bulunmaktadır.

Eklemi oluşturan kemiğin uç noktaları, kıkırdak ile kaplıdır ve bununla diğer kemiğe bağlanır. Eklemin yüzeyi sinovyum adı verilen bir zarla, dış taraftan ise eklem kapsülüyle sarılı vaziyettedir.

Peki, romatoid artrit hangi eklemlerde görülür?

El ve ayak parmaklarının küçük eklemleri (en uçtaki eklemleri hariç), diz, dirsek, el ve ayak bileği en çok meydana gelen eklemlerdir. Kalça, omuz ve boyun bölgelerinde ise daha az görülür.

Birçok eklemde aynı anda görülebildiği gibi bir tek büyük eklemde de olabilmektedir.

Bazı durumlarda ise palindromik romatizma dediğimiz, aralıklı ve tekrarlayan iltihaplı romatizma şeklinde ortaya çıkar.

Kronik bir hastalık olan romatoid artritin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Çoğunlukla uzun yıllar süren hastalığın, ömür boyu geçmediği vakalar da bulunmaktadır.

Doktorun önereceği tedavi programı ile hafifleyen ve etkileri azalan hastalık bazen nükseder ve şiddetlenir.

Bunun tam olarak sebebi bilinmese de stres, enfeksiyon ve mevsim geçişlerinin tetiklediği düşünülmektedir.

Romatoid Artrit Nedenleri Nelerdir?

Romatoid artritin sebeplerini öğrenmek için önce eklem ağrılarına yol açan faktörleri ele almak lazım.

Eklem zarında iltihap oluşması, eklem yapısını oluşturan tendonların iltihabı, eklem aralığının daralması ve bu bölgede meydana gelen aşınma, ekleme yakın yerlerde şişlik, kızarıklık ve nodüllerin oluşması gibi durumlar ağrılara sebep olabilir. Peki, saydığımız bu durumlar neden ortaya çıkar?

Romatoid artrite sebep olan etkenlerin hem çevresel hem de genetik kaynaklı olabileceği düşünülüyor. Bildiğiniz gibi bağışıklık sistemimiz, vücuda giren zararlı maddelerle savaşma ve hücrelerimizi onlardan koruma görevini üstlenmektedirler. Bu yüzden tüm hastalıkların tedavi yöntemlerinde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ilk olarak önerilenler arasında yer alır.

Konumuz olan hastalıkta ise bağışıklık sistemi yanlışlıkla veya bilinmeyen başka bir sebepten dolayı eklemlerin arasındaki sinoviyal adı verilen sıvıya saldırabilmektedir.

Bu durum ise o bölgede iltihaplanmaya sebep olarak, sıvının kalınlaşmasına, eklem kıkırdağının yok olmasına ve şiddetli ağrıların oluşmasına yol açar. Bağışıklık sistemi ile ilgili anlattıklarımız genetik faktörler içerisine girmektedir.

Sigara içmek, aşırı kilolu olmak ve geçirilen bazı enfeksiyonlar ise çevresel faktörler içerisinde sayılmaktadır.

Romatoid Artrit Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen romatoid artritin belirtileri ekleme ait ve eklem dışı belirtiler olmak üzere iki türdür. Doktorlar romatoid artritin etkin olduğu zamanları aktivite olarak tanımlamaktadır.

Eğer hastalığın aktivite süresi ne kadar uzun ve güçlü olursa, eklemlerde yarattığı tahribat da o ölçüde büyük olacaktır. Birazdan size sayacağımız belirtiler, her gün eklem şişmesi veya tutulması yaşayan kişilerde daha sık görülür. Dolayısıyla eklem hasarı da daha hızlı şekilde meydana gelecektir.

Ancak bazı durumlarda hasar hiç ağrı ve belirti vermeden de oluşabilir.

Ekleme Ait Belirtiler

Öncelikle el, el bileği ve ayak eklemleri gibi küçük eklemleri tutan hastalık eğer çok uzun süreli olursa, o bölgede sakatlığa, şekil bozukluklarına sebep olabilmektedir. Romatoid artritin ekleme ait olan belirtilerini daha iyi kavrayabilmek için şu şekilde detaylıca anlatabiliriz;

 • Eklemlerde Ağrı: Hastaların en sık karşılaştığı sorun eklemlerde aşırı ağrı ve hassasiyettir. Bu ağrılar yukarıda saydığımız eklemlerde meydana gelir, simetrik bir şekilde yayılır ve 6 haftadan uzun sürmektedir.
 • Eklemlerde Şişlik: Bir diğer belirti, iltihaplanmanın meydana geldiği bölgede şişliğin oluşmasıdır. Bu şişlikler eklem aralıklarında sıvı birikmesine ve ödem oluşmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Eklemlerde Katılık (Sertlik): İltihaplı romatizma sorunu olan kişilerde en sık karşılaşılan şikayetlerden biri de eklemlerde sertlik ve tutukluk hissidir. Kişi bu bölgelerin tutulduğunu, eklemlerinin açılmadığını ve sertlik olduğunu söyler.
 • Hareket Kaybı: Genetik faktörler, veya herhangi bir yaralanma sonucu meydana gelen iltihaplı romatizmada, hareket kaybı görülebilir. İlerleyen vakalarda ise o bölgede ciddi anlamda şekil bozuklukları oluşmaktadır.

Eklem Dışı Belirtiler

Hastalığın ekleme ait olmayan belirtileri arasında; halsizlik, yorgunluk, kilo kaybı, hafif ateş ve anemi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bunun dışında parmaklarda uyuşma, karıncalanma hissi, sinir sıkışması, akciğer, kalp ve kan damarlarında meydana gelen anormaliler de belirtiler arasında yer almaktadır.

Romatoid Artrit Nasıl Önlenir?

Uzmanlar genel olarak romatizmal hastalıkları önlemek için düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırılması gerektiğinin ilk şart olduğunu belirtiyor. Bunun yanında sporu hayatımızın bir parçası haline getirmemizi öneriyorlar.

Çok fazla yorulmamak, yorgunluk hissedildiğinde istirahat etmek ve herhangi bir darbe alındığında doktora görünmek romatoid artriti önleme yolları arasında sayılmaktadır.

Teşhis konulduğu anda tedaviye başlamak ve hastalığın etkisi geçse bile tedaviyi bırakmamak ise eklem hasarlarının çok fazla olmaması açısından çok önemli.

Romatoid Artrit Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle el eklemlerinde 6 haftadan uzun süren ağrılar ve şişlik romatoid artrit tanısı koymayı kolaylaştırmaktadır. Eğer ağrılar daha kısa süreli olursa veya tek eklemde tutulum gösterirse teşhis etmek zorlaşacaktır.

Yine el eklemleri gibi küçük birkaç eklem yerine, tek bir noktada meydana gelmesi de tanı koymada dezavantajdır.

Fiziksel muayenenin dışında; kan testleri, tam kan sayımı, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, akciğer ve eklem röntgenleri de hastalığın tanısında kullanılan yöntemlerdir.

İltihaplı romatizma tedavi edilmediği takdirde zamanla eklemlerde hasar ve şekil bozukluğu oluşur. Yine bu hasarın gelişme süreci de herkeste aynı olmaz.

Romatoid artrit tedavisinden bahsedecek olursak, öncelikle hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir yöntemin bulunmadığını belirtmeliyiz.

Burada amaç söz konusu rahatsızlığın semptomlarını azaltmak ve sakatlığın önlenmesini sağlamaktır.

Bronşit Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Genel olarak romatoid artrit tedavisinde şunlar amaçlanır; eklemlerde ağrı ve sertliği azaltmak, hasarı önlemek amacıyla hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak, hastalıkla ilişkili kalp, kardiyovasküler hastalık ve diğer sağlık sorunlarını önlemek.

Doktor tarafından önerilen ilaçlarla bahsettiğimiz bu durumların etkileri azaltılmak veya önlenmek istenir. Bunun dışında kişiye ömür boyu sürecek bir hastalığının olduğu anlatılmalıdır.

Eğer şekil deformasyonları oluştuysa ameliyat önerilebilir. Bunlar içerisinde kalça ve diz protezleri en sık tercih edilenler arasındadır. Gelelim tedavide asıl yapılması gerekenlere…

Doktor Ceyhun Nuri'ye göre;

 • İlk olarak vücutta var olan yabancı maddeleri, toksinleri, alerjenleri ve dokuları zora sokan her türlü zararlı maddeyi vücuttan uzaklaştırmak gerekiyor.
 • Vücutta eksik olan D ve B12 vitaminleri tamamlanmalıdır.
 • Bedendeki sıvı değişimi ve transportunu düzenleyen dalak sistemi tedavi planına eklenmelidir.
 • Dalak, karaciğer ve böbrek sisteminin organize çalışması sağlanarak, kanın dokuları besleyici etkisi düzene sokulmalı.
 • Vücudun kendi onarım mekanizması olan bağışıklık sistemi güçlendirilmeli.
 • Kızartmalar, ilaçlar ve gıda takviyelerinden kaynaklanan maddelerin vücuttan atılımı sağlanmalı.
 • Kişinin yaşam şekli analiz edilip beslenme düzeni belirlenmeli.
 • Biyolojik sistemini bozan her türlü hastalık tespit edilip tedavi edilmeli.
 • İltihaplanmayı geçirici ilaçlar kullanılmalı.
 • Tedaviye ortopedist, fizyoterapist, psikiyatrist ve romatoloji uzmanları eşlik etmelidir.
 • Çok ilerlemiş ve eklem tutulumunun meydana geldiği organda şekil bozukluğu varsa cerrahi müdahale gerekmektedir.

Источник: https://bilgihanem.com/romatoid-artrit-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.