Aşil Tendonu Kopması (Rüptürü) Nedir? Tedavisi, Belirtileri

Aşil Tendonu Kopması (Rüptürü) Nedenleri, Belirti ve Tedavisi

Aşil Tendonu Kopması (Rüptürü) Nedir? Tedavisi, Belirtileri

Aşil tendon kopması, alt bacağınızın arkasını etkileyen bir yaralanmadır. Çoğunlukla rekreasyonal spor yapan insanlarda görülür, ancak herkese olabilir.

kopmuş aşil tendonu

Aşil tendonu, baldırınızın arkasındaki kasları topuk kemiğine bağlayan kuvvetli bir lifli kablo oluşturur. Aşil tendonunu aşırı gerginleştirirseniz tamamen veya kısmen kopabilir.

Aşil tendonu koparsa, bir pop duyarsınız, ardından ayak bileğinizin arkasında ve düzgün yürüyebilme yeteneğinizi etkileyebilecek olan alt bacağında keskin bir ağrı duyulur. Ameliyat rüptürünün onarımı için sıklıkla yapılır. Bununla birlikte, birçok insan için ameliyatsız tedavi de aynı şekilde işe yarar.

Belirtiler

Aşil tendonu kopması ile ilgili herhangi bir belirti veya bulgu bulunmamasına rağmen, çoğu insan şu özelliklere sahiptir:

 • Buzağıda atılmış olma hissi
 • Ağrı, muhtemelen şiddetli ve topuk yakınında şişme
 • Ayağı aşağı doğru bükmemek veya yürürken yaralı bacağı “bastırma” yeteneği yoksa
 • Yaralı bacakta ayak parmaklarında duramama
 • Yaralanma olduğunda bir patlama ya da koparma sesi

Ne zaman doktorunla görüşmelisin

Topukunuzda bir pop duyarsanız, özellikle de daha sonra düzgün yürüyemiyorsanız, derhal tıbbi yardım isteyin.

Nedenler

Aşil tendonunuz ayağınızı aşağıya doğru yönlendirmenizi, yürürken ayak parmaklarınızı kaldırmanıza ve ayağınızı itmeye yardımcı olur. Neredeyse her yürürken ve ayağınızı hareket ettirirken ona güveniyorsunuz.

Rüptür genellikle topuk kemiğine bağlandığı noktanın 2 1/2 inç (yaklaşık 6 santimetre) içinde yer alan tendonun kesitinde görülür. Kan akışı zayıf olduğu için bu bölüm yırtılma eğilimi gösterebilir, bu da iyileşme kabiliyetini de düşürebilir.

Çatlaklara genellikle Aşil tendonundaki stresin ani bir şekilde artması neden olur. Ortak örnekler şunları içerir:

 • Atlamalı sporlarda özellikle spor katılım yoğunluğunun artırılması
 • Yüksekten düşme
 • Bir deliğe adım atmak

Risk Faktörleri

Aşil tendonu kopma riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Yaş. Aşil tendonu kopması için zirve yaşı 30-40’tır.
 • Cinsiyet. Aşil tendonu kopması erkeklerde kadınlara oranla beş kat daha fazladır.
 • Rekreasyonel sporlar. Aşil tendonu yaralanmaları, spor, futbol, ​​basketbol ve tenis gibi koşu, atlama ve ani kalkış ve duraklamaları içeren daha sık meydana gelir.
 • Steroid enjeksiyonları. Doktorlar bazen ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmak için ayak bileği eklemine steroid enjekte eder. Bununla birlikte, bu ilaç yakınlardaki tendonları zayıflatabilir ve Aşil tendonu rüptürleri ile ilişkilendirilmiştir.
 • Bazı antibiyotikler. Siprofloksasin (Cipro) veya levofloksasin (Levaquin) gibi florokinolon antibiyotikleri, Aşil tendonu rüptürü riskini arttırır.
 • Obezite. Aşırı kilo tendona daha fazla gerginlik getirir.

Benzer İçerik  Kronik Kabızlık Ne Anlama Geliyor?

Önleme

buzağı germe egzersizi- aşil tendonu kopması egzersizi

Aşil tendonu problemleri geliştirme şansınızı azaltmak için şu ipuçlarını takip edin:

Buzağı kaslarını gerin ve güçlendirin. Ayağınıza dikkat çekene kadar baldırınızı gerin, ancak acıyı azaltın. Biraz gerginlik içinde sıçrama. Buzağı güçlendirme egzersizleri ayrıca kasın ve tendonun daha fazla kuvvet emmesini ve yaralanmayı önlemesine yardımcı olabilir.

Alıştırmalarınızı değiştirin. Yürümek, bisiklet sürmek veya yüzmek gibi düşük etkili sporlarla çalışan alternatif yüksek etkili sporlar. Aşil tendonlarınızda tepe koşu ve sıçrama aktiviteleri gibi aşırı stres yaratan aktivitelerden kaçının.

Koşu yüzeylerini dikkatli seçin. Sert veya kaygan yüzeylerde koşu önlemek veya sınırlandırmak. Soğuk hava egzersizi için uygun bir şekilde giyin ve topuklarda uygun tampon ile iyi oturan spor ayakkabıları giyin.

Eğitim yoğunluğunu yavaşça artırın. Aşırı gerilme tendonu yaralanmaları genellikle eğitim şiddetinde ani bir artış sonrasında ortaya çıkar. Eğitiminizin süresini, süresini ve sıklığını haftanın en fazla yüzde 10’u kadar artırın.

Buzağı Germe Egzersizi

 1. Bir duvardan veya sağlam bir egzersiz ekipmanından kol uzunluğunda ayakta durun. Avucunuzu duvara yaslayın veya ekipmana tutun.
 2. Bir bacağınızı dizinizle düz tutun ve topuğunuz yerde düz durun.

 3. Dirseklerinizi ve ön dizinizi yavaşça bükün ve baldırlarınıza gelene kadar kalçalarınızı ileri doğru hareket ettirin.
 4. Bu konumu 30 ila 60 saniye tutun.

 5. Bacak konumlarını değiştirin ve diğer bacağınızla tekrarlayın.

Teşhis

Fiziksel muayene sırasında, doktorunuz alt bacağı hassasiyet ve şişlik açısından kontrol edecektir. Doktorunuz tamamen yırtılırsa tendonunuzda bir boşluk hissedebilir.

Doktor, bir sandalyede diz çökmenizi isteyebilir veya ayağınızı muayene masasının ucuna asılı olarak midenizde yalan söylemenizi isteyebilir. Daha sonra ayağınızın otomatik olarak esneyip etkilenip etkisiz kalacağını görmek için baldır kasını sıkıştırabilir. Olmazsa muhtemelen Aşil tendonunuzu yırtmışsınızdır.

Aşil tendon hasarının boyutuyla ilgili bir sorunuz varsa (tamamen veya kısmen yırtılmış olsun) doktorunuz ultrasonografi veya MR taramaları isteyebilir. Bu ağrısız işlemler vücudunuzdaki dokuların görüntülerini oluşturur.

Benzer İçerik  Grip Nedenleri, Belirtileri, Aşısı, Tanı ve Tedavisi

Tedavi

Rüptüre Aşil tendonu tedavisi genellikle yaşınıza, aktivite seviyenize ve yaralanmanızın ciddiyetine bağlıdır. Genel olarak, daha genç ve daha aktif insanlar, özellikle atletler, tamamen kırılmış Aşil tendonu onarmak için cerrahi seçme eğilimi gösterirken, yaşlılar cerrahi dışı tedaviyi tercih etme olasılığı daha yüksektir.

Bununla birlikte, yakın zamandaki çalışmalar hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yönetimin oldukça eşit etkinliğini göstermiştir.

Ameliyatsız tedavi

Bu yaklaşım tipik olarak şunları içerir:

 • Koltuk altı kullanarak tendonu dinlendirmek
 • Bölgeye buz uygulamak
 • Tezgah Üstü Ağrı Düzelticilerinin Alınması
 • Ayak bileği aşağı bükülmüş halde, topuk kama veya döküm ile yürüyüş önyüklemesi ile, bilek ilk birkaç hafta boyunca hareket etmesini engelleme

Ameliyatsız tedavi, enfeksiyon gibi ameliyatla ilgili riskleri önler.

Ancak, cerrahi dışı bir yaklaşım yeniden rüptür olma şansınızı artırabilir ve iyileşme daha uzun sürebilir, oysa son çalışmalar, kilo kaybı ile rehabilitasyona erken başlayacak olursak, cerrahi dışı muamele gören insanlarda olumlu sonuçlara işaret etmektedir.

Cerrahi

Prosedür genellikle alt bacağın arkasında bir kesi yapmak ve yırtılmış tendonu birlikte dikmektir. Yırtılmış dokunun durumuna bağlı olarak onarım diğer tendonlarla güçlendirilebilir.

Komplikasyonlar enfeksiyon ve sinir hasarını içerebilir. Minimal invaziv prosedürler açık prosedürlere kıyasla enfeksiyon oranlarını azaltır.

Rehabilitasyon

Her iki tedaviden sonra bacak kaslarınızı ve Aşil tendonunuzu güçlendirmek için fizik tedavi egzersizlerine sahip olursunuz. Çoğu insan dört ila altı ay içinde eski faaliyet seviyelerine döner. Bundan sonra güç ve istikrar eğitimine devam etmek önemlidir, çünkü bazı sorunlar bir yıla kadar devam edebilir.

Fonksiyonel rehabilitasyon olarak bilinen bir tür rehabilitasyon da vücut bölümlerinin koordinasyonuna ve nasıl hareket ettiğiniz üzerine odaklanmaktadır. Amaç, bir atlet veya günlük yaşamınızdaki en üst düzey performansınıza geri dönmektir.

Bir gözden geçirme çalışması, işlevsel rehabilitasyona erişebiliyorsanız, ameliyat gibi ameliyatsız tedavi ile de aynı işlemi yapabileceğiniz sonucuna varıldı. Daha fazla çalışma gerekiyor.
Benzer İçerik  Ön Çapraz Bağ (ACL) Yırtılması

Cerrahi ya da cerrahi olmayan tedaviden sonra yapılan rehabilitasyon da daha erken hareket etme eğiliminde ve daha hızlı ilerlemektedir. Bu alandaki çalışmalar da devam etmektedir.

Doktorunuza Danışın

Aşil tendonu kopması olan insanlar genellikle bir hastanenin acil servisinde acil tedavi isteyecektir. Spor hekimliğinde veya ortopedik cerrahide uzman doktorlarla da görüşmeniz gerekebilir.

Doktora Gitmeden Önce

Aşağıdakileri içeren bir liste yazın:

 • Semptomların detaylı tanımları ve yaranın nasıl ve ne zaman meydana geldiği
 • Bilgi geçmiş tıbbi sorunlar hakkında
 • Alınan tüm ilaçlar ve diyet takviyeleri, dozlar dahil
 • Doktor çağırmak için sorular

Doktorunuz ne sorabilir?

Doktor, size aşağıdaki soruları sorabilir:

 • Bu yaralanma nasıl meydana geldi?
 • Olay olduğunda bir kopma sesi duydun mu?
 • O ayağın ucunda ayakta durabilir misin?
 • Maughan KL. Achilles tendinopathy and tendon rupture. //www.uptodate.com/contents/search. Accessed June 26, 2017.
 • Achilles tendon rupture. American Academy of Orthopaedic Surgeons. //orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=av0003. Accessed June 26, 2017.

İçeriği beğendiniz mi?

(2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Loading…

Источник: //www.tipakademi.com/asil-tendonu-kopmasi-rupturu-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Aşil Tendonu Kopması Belirtileri Nedenleri Tedavisi Ameliyatı

Aşil Tendonu Kopması (Rüptürü) Nedir? Tedavisi, Belirtileri

Aşil tendonu vücuttaki en büyük tendonlardan (sinir) biridir. Tendon; vücuttaki kas ve kemikleri bağlayan lifli dokulardır. Aşil tendonu baldır arkasındaki kasları topuk kemiğine bağlayan güçlü bir lifli kordondur.

Bu tendon yürümek ve ayakları hareket ettirmek için çok önemlidir. Bu tendonlar çok zorlandığında, yırtılıp kopabilir.  Aşil tendonu yırtılması (veya kopması) baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan tendon olduğunda meydana gelen bir yaralanmadır.

Bu yırtılma genel olarak atletik spor gibi herhangi bir fiziksel aktiviteden kaynaklanır, bu da topukta sürekli baskıya neden olmaktadır. Aşil tendonu yırtılması için tedavi hem cerrahi olmayan hem de cerrahi yöntemler bulunmaktadır.

Bununla birlikte, aşil tendonu tamamen yırtılan kişiler için ameliyat gereklidir.

Aşil Tendonu Yırtılması Belirtileri

Aşil tendon yırtılması halinde şunlar yaşanabilir:

 • Ayak bileği ya da baldırın arkasında ani ağrı (bir tekme ya da bir bıçak gibi hissedilir) — sık sık ağrılı bir acıya dönüşür.
 • Topuk ve baldır arasında bacak arkasında şişlik
 • Zorlu yürüyüşü (özellikle üst kat merdiven veya yokuş yukarı) ve ayak parmaklarında yükselme zorluğu

Aşil Tendonun Yırtılması Nedenleri

Bu yırtılmalar genellikle aşil tendonu üzerindeki basınçta ani bir artıştan kaynaklanır. Yaygın sebepler şunlardır:

 • Basketbol gibi aşil tendon üzerinde çok fazla baskı yapan bazı spor aktiviteleri
 • Yüksekten düşmek
 • Bir delik içine adım atmak

Aşil Tendonu Yırtılması Risk Faktörleri

Aşağıda sıralanan bazı risk faktörleri aşil tendonu yırtılması ihtimalini arttırmaktadır:

 • Yaş: Yaygın olarak 30 ila 40 yaş arasında aşil tendon yırtılması görülmektedir.
 • Cinsiyet: Aşi tendon yırtılması kadınlara oranla erkeklerde görülme olasılığı 5 kat daha çoktur.
 • Spor yapılması: Koşu, atlama, futbol, basketbol ve tenis gibi spor aktiviteleri sonucu aşil tendon yırtılması yaygın olarak yaşanmaktadır.
 • Steroid enjeksiyonlar:Doktorlar iltihabı ve ağrıyı azaltmak için bileğe streoid enjekte edebilir. Ancak bu tür ilaçlar tendonları güçsüzleştirerek yırtılmaya sebep olabilir.
 • Bazı antibiyotikler: Siprofloksasin (Cipro) veya levofloksasin (Levaquin) gibi fluorokinolon antibiyotikler aşil tendon yırtılması riskini artırır
 • Obezite: Fazla kilolu olmak da tendonlarda baskıya sebep olabilir.
 • Önceden aşil tendon yırtığı yaşamak

Aşil Tendon Yırtığı Tedavisi

Aşil tendon yırtığı tedavisi yaş, hareketlilik ve yırtığın ciddiyetine bağlı olarak değişmektedir. Genellikle daha genç ve daha aktif insanlarda (özellikle atletlerde) yırtığı onarmak için ameliyat gerekirse daha yaşlı kimselerde ameliyat gerekmez. Hem cerrahi hem de cerrahi olmayan tedavi şekilleri mevcuttur.

Yapılan çalışmalar bu iki yöntemin de eşit etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Küçük yırtıklar iyileşmeye bırakılmalıdır. İyileşmeyi hızlandırmak için:

Cerrahi olmayan tedavi yöntemlerini takip edebilirsiniz.

Bu yöntemler ise şunlardır:

 • İstirahat: Zarar görmüş ayak ve bileklerinizi uzatıp dinlenmelisiniz. Yürümek üzerindeki baskıyı arttırıp daha çok zarar verecektir.
 • Buz:  Şişlik ve ağrıyı azaltmak için ince bir havluya bir avuç buzu sarıp bekletebilirsiniz. Buzu direkt olarak cilde uygulamamalısınız.
 • Kompres: Bilekte şişliği önlemek için elastik bir bandaj sarabilirsiniz.
 • Yükseltme: Ayağınızı yüksek seviyede tutarak şişliği azaltabilirsiniz. Bu seviye kalbin üzerinde olmalıdır.
 • Reçetesiz ağrı kesiciler
 • Yırtılma sonrası ilk birkaç hafta bileklerinizi hareket ettirmekten kaçınmalısınız.
 • Topuk kaldırıcı kullanın: Doktorunuz, ayakkabınıza bir parça takmanızı tavsiye edebilir. Bu topuk kaldırıcı sayesinde aşil tendonu daha fazla gerilmekten korunur.
 • Doktorunuz tarafından önerilen şekilde egzersiz yaparak güçlendirme egzersizleri yapın.
 • İlaçlar

Aşil tendon yırtığı ağrısından kurtulmak için şu ilaçları kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar yalnızca ağrıyı değil iltihabı da azaltmada çok etkilidir.

 • Ibuprofen (Advil ve Motrin)
 • Tylenol (Acetaminophen)
 • Naproxen (Aleve)
 • Kremler
 • Aspirin

İç organlara ciddi zarar vermemek için doktor tarafından reçete edilen ilaçların sıkı bir şekilde takip edilmesi önemlidir. Ayrıca ilacı kullanmadan önce doktorunuza herhangi bir alerjiniz olup olmadığını söyleyin.

Aşil tendonu yırtığı için yapılacak ameliyatın amacı tendonları birlikte tutmaktadır. Ancak bazı vakalarda; zarar görmüş tendon veya tüm tendon ameliyat ile alınıp yerine ayağın başka bir yerinden doku yerleştirilebilir.

bacak ağrısıtendon kopması

Источник: //selmasultan.com/asil-tendonu-yirtilmasi-rupturu-neden-olur-nasil-gecer

Aşil Tendonu Kopması Nasıl Olur ve Aşil Tendonu Ameliyatı

Aşil Tendonu Kopması (Rüptürü) Nedir? Tedavisi, Belirtileri

Aşil tendonu kopması, ısınmadan yapılan spor karşılaşmaları, ani ve aşırı zorlanmalar ve ayak topuğu bölgesine alınan darbeler aşil tendonu kopmasına sebep olabilir. Aşil tendonu kopması sırasında bir ağrı ve ses duyulabilir. Bölgeye elimizle dokunduğumuzda boşluk hissedilebilir.

Aşil Tendonu Nasıl Kopar?

Ülkemizde en çok futbol oynarken ortaya çıkar.Aşil tendonu, baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan kalın ve güçlü bir tendondur. Bilekten baldıra kadar uzanır. Aşil tendonu parmak uçlarında vücudu kaldıran en önemli yapıdır, insanın koşma ve yürümesinde önemli rol oynamaktadır.

Bu kalın ve sağlam aşil tendonu kopması veya yırtılması(aşil tendonu rüptürü) genellikle spor aktivitelerinde olduğu kadar basit bir ev işi sırasında ya da merdiven inip çıkarken bile oluşabilir.

aşil tendonu nerede

Aşil tendonu kopması en sık erişkin yaş grubunda görülmektedir.

Kopma ya da yırtılmanın en sık görülen nedenleri arasında ilk sıraları; ısınmadan yapılan spor karşılaşmaları, ani ve aşırı zorlanmalar alıyor. Sanılanın aksine, tendon üzerine direkt travmalar bu sebepler arasında çok nadir yer alıyor.

Beşiktaşlı Caner Erkin de aşil tendonu koparmıştı.

Bunların dışında kronik aşil tendinitleri yani tendonun topuğa yapışma yerindeki uzun süreli ağrı ve kalınlaşmalar da yırtılmanın diğer nedenleri arasında bulunuyor. Aşil tendonu kopması ilebazı antibiyotiklerin de ilişkisi vardır.

Prof. Dr. Sinan Karaoğlu Aşil tendon yaralanmaları -Sağlık Merkezi Programı

Aşil Tendonu Kopması Belirtileri

Aşil tendonu kopması sırasında yüksek ses ve ağrı oluşur. Tendonun kopması sonrası yırtılma ile birlikte bir ağrı hissedilmektedir. Ayak bileğinin ya da baldırın arkasında gerçekleşen kopma, genellikle uzaktan bile duyulabilecek kadar şiddetli bir ses çıkarır.

Bununla birlikte topuk kemiğinin üstünde oluşan çökme, morarma ve kasta kuvvetsizlik, aşil tendonunun koptuğunun bir göstergesidir. Ağrının şiddeti, kopmadan belli bir süre sonunda azalmaya başlar ve ayak parmaklarına giden tendonlar sayesinde ayak bileğini oynatmak mümkün olabilir.

Ancak hasta yürürken kendini ileri itemez ve parmak uçlarında yükselmesi imkansızlaşır.

Aşil tendonu kopması çok basit bir sebeple veya darbe almadan bile gerçekleşebilir. Mesela halı saha maçında genelde sporcu da bileğinin arkasında bir darbe olduğunu düşünür  fakat sadece koşarken bile aşil tendonu kopabilir. Hasta bunu ilk ses duymasıyla anlayabilir. Eliyle aşil tendonu bölgesini kontrol ettiğinde orada bir  çökme ve boşluk oluşmuştur.

Bileğin arkasında bulunan iki taraflı bağ kopmuştur.Genellikle bu tendonda zayıflama neticesinde bardağı taşıran son damla olarak aşil tendonu kopması gerçekleşmiş olabilir. Yani hastalarda topukda bir ağrı meydana geldiğinde bunun doktor tarafından kontrolü belki erken teşhisle tedavi edilebilir.

Aşil tendonu kopması ülkemizde en çok futbol oynarken ortaya çıkar.

Düzenli yapılan germe egzersizleri bu riski azaltır. Bazı antibiyotikler ise aşil tendonu kopmalarıyla ilişkilendirilir. Kinolon grubu antibiyotikler, aşil tendonu kopma olasılığını artırır.

Ayrıca yürümede ve koşmada en önemli etkenlerden aşil tendonların, iki ayakta da güçlü olması çok önemli.

Aşil tendonu kopmasına antibiyotikler de neden olabilir ,diyabet hastalarında aşil tendonu kopması daha sık görülebilir.

Aşil Tendonu  Kopması Tedavisi:

Acıbadem Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü doktoru Prof. Dr.

Sinan Karaoğlu, “Genç ve erişkin yaş gruplarında sık rastlanan ve günlük yaşamı olumsuz etkileyen aşil tendonu kopması, cerrahi tedavi ve  erken fonksiyonel rehabilitasyon ile tedavi edilebilir.

Erken fonksiyonel tedavisinde öncesinde prp yöntemi uygulanıp daha sonra tendona erken dönemde yük bindirerek o bölge daha çok çalıştırılarak mekanik bir iyileştirme sağlanabiliyor.

Aşil Tendonu Ameliyatı Sonrası:

Aşil tendonu ameliyatı sonrası iyileşme süreci hastanın ayağı 1  ay kadar sabit tutulur daha sonra ayağında brace ile hasta yürümeye başlar.

Ameliyat sonrasında günde 3-4 saat çıkarıp egzersizler  yaparak 2 ay süre sonrasında ayakkabı kullanımına hasta geçebilir. 2. aydan sonrada fizik tedavi egzersizleri yaparak aşil tendonu güçlendirilir.

Tekrar kopma riskini azaltmak için egzersizler ve beslenmeye dikkat etmemiz gerekir.Bu tedavi öncesinde uygulanan prp tedavisi nedir bunu açıklamak gerekirse ;

Prp tedavisi yöntemi  ile yani, hastanın kendi kanından hazırlanan bir solüsyon ile aşil tendonu kopması ameliyatsız tedavi edilebilmektedir” dedi.

aşil tendonu kopması

PRP tedavisi yöntemi ile ameliyatsız tedavi seçeneği tedavisinde önceleri açık ameliyat tercih edilen aşil tendonu kopmasında, günümüzde prp adı verilen hastanın kendi kanından hazırlanan trombositten zengin plasma ile ameliyatsız tedavi seçeneği gündeme gelmiştir.

PRP tedavisi ile özel bir tüpün içine az miktarda kan alır ve santrifüj işlemi yani yüksek devir ile tüplerdeki kan bioteknolojik bir yöntemle bileşenlerine ayrılır. Böylece mililitrede 1.

5 milyona kadar trombosit yoğunluğuna sahip olan bir plasma elde edilir.Prp tedavisi, kısa süreli alçıyla fonksiyonel rehabilitasyona destek amaçlı kullanılmaktadır ve cerrahi ameliyattan çok daha kolaydır.

Tendonu iyileştiren tek başınaprp değil, kısa süreli alçılama ve fonksiyonel rehabilitasyondur.

Daha sonra egzersizler ile iyileşmenin hızlanması sağlanır. Cerrahi tedaviye göre daha çabuk iyileşme sağlayan fonksiyonel rehabilitasyon ve prp tedavi sonrası oluşabilecek komplikasyon ihtimallerinin de önüne geçilmiş olur.

Normalde de var olan bir iyileşme süreci prp ile güçlendiriliyor Prp ile vücutta kesilen bir yerin, kırılan kemiğin ya da kopan tendonun iyileşmesi daha kuvvetli hale getirilmesi mümkündür.

Bir ay içerisinde travmadan oluşan dokudaki boşluk tamamen dolar ve kuvvetlenir.

Dokudaki açıklığın büyüklüğüne göre prp tedavisi bir seans veya daha fazla da yapılabilir. Travmanın oluşmasından sonraki ilk haftada hasta dinlendirilmeli, yürüyüş koltuk değnekleri yardımıyla yapılmalıdır. Bir ay sonunda ise aşil tendonlarını zorlamayan ve aşırı germeyen basit egzersizler ile özellikle yüzme önerilir.

Aşil tendonu ameliyatı ne zaman gereklidir?

Bazı vakalarda problemi düzeltmek için cerrahi yöntemler gerekebilir. Bu teknikler, ağrıyı hafifletmede ve kemik dizilimini geliştirmede yardımcı olabilir. Ortopedi doktorunuz ameliyatın tipi hakkında aşağıdaki tedavi seçeneklerini sunabilir:

 • Artrodez ya da ayak ve ayak bileğindeki bir veya daha fazla kemiğin kaynaştırılması.
 • Osteotomi veya kemiğin, doğru olarak dizilmesi için kesme ve yeniden biçimlendirme.
 • Eksizyon veya kemiğin ve kemik çıkıntısının çıkartılması.
 • Sinovektomi veya tendonu kaplayan kılıfın temizlenmesi.
 • Tendon transferleri ya da tendon uzatmaları.

Aşil tendonu egzersizleri nelerdir ? 

aşil tendonu egzersizleri

Aşil Tendonu Kopması Yaşayan Hastaların Soruları

Aşil tendonu egzersizlerinde görüldüğü gibi aşil tendon ameliyatı sonrası yapılacak egzersizler için doktorunuzla görüşüp aylara ve durumuna göre bir fizik tedavi programı ve egzersiz programı hazırlaması gerekecektir.

Merdiven de yükselme, germe egzersizleri, sandalyede yapılabilecek egzersizler, tera band yardımıyla yapılabilecek egzersiz gibi seçenekler mevcuttur.

Achillessehne tedavisi ve Achillessehne nedir şeklinde yurt dışı aramalarla gelen hastalarımız için de Sinan Bey ile iletişime geçilebilir.

Sinan Beye Aşil tendonu kopması ve aşil tendonu ameliyatı ile ilgili yöneltilen sorular ;

Soru : Merhaba hocam, iki kere aşil tendonu ameliyatı oldum, ikinci ameliyatı 2.

5 ay oldu,  aşil tendonu ameliyatı sonrasında yürümeye başladım fakat  ayak ucuma yükselemiyorum (aşilin topuğa yapıştığı yerden kesilmişti tendonum) ve topuğumda ağrı oluyor yükselmeye çalıştığım zaman bu nedenden dolayı yürürken de topuğumda ağrı oluyor ve bileğimin dış yanında şişlik oluyor yürüdüğüm zaman.Bu ağrılar normal mi? Aşil tendonum tam iyileşmediği için mi böyle ağrı oluyor acaba ? Teşekkürler.

Cevap : Biraz daha zaman gerekli sanırım. Aşil tendonu iyileşme sürecinde fizik tedavi egzersizlerinin düzenli olarak yapılması gerekir bunu unutmayınız.

Soru : Slm hocam 6 yıl önce aşil tendonu ameliyatı oldum, şimdi ayağım çok zorlanıyor fazla yürüyünce ve  koşunca ağrı yapıyor ne tavsiye edersiniz egzersiz veya ilaç olarak öneriniz nedir ?

Cevap : Düzenli yapılan kuvvet egzersizleri ve esneklik hareketleri tendon sağlığı açısından önemlidir. Düzenli ve dengeli beslenme, ayakkabı seçimi de önemlidir.

Soru : Merhaba doktor bey, ben 17.08.2011 günü sağ aşil tendonu ameliyatı oldum. Ancak 10 gün geçmesine rağmen şişlik inmedi ve önceleri dikiş arasından kan sızıyordu.

şimdi deri kapandığı için yara bölgesinde hematom oluşuyor.

Ayağımı aşağıya doğru sarkıttığımda o bölgeye kan toplanıyor ve ağrı yapıyor ayağımı sürekli yukarı da tutuyorum ve buz uyguluyorum ancak bir gelişme olmuyor ne tavsiye edersiniz?

Cevap: Anlattıklarınız normalde olabilecek şeyler. 10 gün içinde azalıp geçecektir. Doktorunuzun tavsiyelerine devam edin. Ben ameliyatsız tedavi taraftarı olduğumdan çok yardımcı olamayacağım  PRP ile  Aşil tendonu kopmasında Ameliyatsız Tedavi (PRP enjeksiyonu ve sonrasında kısa bacak alçısı)

Soru : Hocam 5 yıl önce sol aşil tendonum kopmuştu şimdi de bayramda sağ aşil tendon koptu. doktorum bana ameliyatın zor olduğunu üzerine lenf koydğunu ucu ucuna dikemediği liflerin çok ince olduğunu söyledi.

Şu an kasığa kada alçıda 37 tane dikişim var bununla alakalı öneri ve bilgi verirmiisniz bundan sonra egzersiz yada yapmam ve yapmamam gerekenleri söylermişiniz. lenf atmak ne demek söylermisiniz.

teşekkürler

Prof. Dr. Sinan Karaoğlu Acıbadem Hastanesi

Cevap : Lenf atmak ne demek bilmiyorum. Belki bir yanlış anlama olabilir.

Doktorunuz başka bir şey demiş olabilir (Flep  demiş olabilir ?)
Ben son 4-5 yıldır Aşil tendonu kopmasını ameliyatsız tedavi ettiğim için çok yorumda bulunamayacağım .

Cerrahi tedavi yapıldığı için en doğrusu doktorunuzun tavsiyeleri ile devam etmenizdir. Zira tendonun ameliyattaki durumunu, dikişlerin ne kadar sıkı-güvenli olduğunu en iyi ameliyatı yapan doktorunuz bilir.

Soru: Hocam merhabalar, 17 nisan pazar günü maç sırasında feyk atıp dönerken aşil tendonum koptu.

Çekilen ultrasonda tama yakın bir kopma var dendi (%80-90 oranında ) 19 nisan salı günü aşil tendonu ameliyatı oldum 6 hafta alçıda kaldı alçı çıktıktan 1 hafta sonra fizik tedaviye başladım 10 gün içinde koltuk değneklerini bıraktım zorlamadan sekerek yürüyebiliyordum 30 günlük fizik tedavi sürecine 4 gün kala yolda yürürken tekrar bir acı hissettim.

ilk kopmada ki acıya yakın hemen ultrason ve mr çektirdim koptu dediler ve çok ciddi anlamda şişti biraz da morardı farklı doktorlara gittim iki gün içinde ameliyat dediler sonra başka bir doktor (levent köstem ) alçıyla bu kopma düzelir dedi ve tekrar alçıya alındı şu an 3 ün oldu alçıya alınalı ve 6 hafta kalacak dedi size sorum bu süreçte tekrar ameliyat olmadan tendon kaynarmı ve en önemlisi bu iki kopma olayı sonucu benim normal yürüyüşümde bir aksana kalıcı bir hasar meydana gelir mi şimdiden çok teşekkürler

Cevap :  Evet alçı ile tedavi ; alternatif yöntemler arasındadır. Ben akut yırtıklarda da primer olarak alçıyı tercih ediyorum. Ancak ilave olarak PRP enjeksiyonu da yapıyorum . 1 ay kadar diz altı alçı ve sonrasında bot ile yürütüyorum. Toplamda 2 ay dolunca da topuk yükseltisi ile yürümeye devam. 3 ay dolunca yükseltisiz (normal) ayakkabı öneriyorum.

Her ne kadar tekrar kopma ihtimali ameliyatsız tedavilerde daha çok denilse de ameliyat sonrası da görülebiliyor. Kaldı ki ben fark olduğuna inanmıyorum. Bu yüzden rehabilitasyonda biraz daha dikkatli olmak önerisiyle beraber Levent hocanın önerilerine devam edebilirsiniz.

Sinan Bey ‘ in daha önce tedavisini gerçekleştirdiği hastalardan bir kısmı bu sayfada yer almaktadır.

Prof. Dr. Sinan Karaoğlu’na Soru Sormak için Tıklayınız

Источник: //www.sinankaraoglu.com/asil-tendonu-kopmasi-asil-tendonu-ameliyati/

Aşil Tendonu Yırtılması Belirtileri

Aşil Tendonu Kopması (Rüptürü) Nedir? Tedavisi, Belirtileri

Aşil tendonu, baldırdan gelen kas demetinin topukla bir araya geldiği kısma verilen addır. Asıl olarak vücudun bu kısmına aşil tendonu denmesinin sebebi, Yunan mitolojisine dayanır.

Efsanevi karakter Aşil’ in annesi Tetis, oğlu bebekken onu da ölümsüz kılabilmek için Stiks’ e (cehennem nehri) daldırır.

Fakat bunu yaparken oğlunu topuğundan tutar ve Aşil, sadece topuğundan zarar görebilen bir ölümsüz olmuştur.

Aşil Tendonu Kopması Nedir ?

Aşil kopması veya aşil tendon rüptürü, aşil tendonunun devamlılığının ortadan kalkmasıdır. Aşil kopması, yüzeysel şekilde ciltten hissedilebilen, tendon üzerine kesici veya delici yaralanma ile her yaş grubunda meydana gelebilecek bir rahatsızlıktır. Genel itibarıyla, ileri yaşlarda ani sıçrama hareketi sonrası tendon yırtılması vakası oranı fazladır.

Aşil tendonu kopmaları genel itibarıyla koşmaya başlandığında ortaya çıkar. Kopma yüksek bir sesle ve ağrıyla meydana gelir. Hasta ve hastanın o anda yanında bulunanlar kopma sesini duyarlar. Ve hastalar genellikle arkalarından baldırlarına karşı güçlü bir darbe aldıkları hissiyle arkalarına dönerler. Tendon kopmasını yüksek düzeyde ağrı ve ödem seyreder.

Bacaklara aşırı yük binmesinden dolayı da ortaya çıkabilen tendon kopması, klinik muayene teşhis için yeterli gelmektedir. Uygulanacak tedavi kopmanın şekline ve derecesine bağlıdır.

Hastaların bazılarına sadece alçı ve breys gibi yöntemler uygulanırken bazı durumlarda hastanın iş ve spor hayatında zamansal soruna sebep vermemek için cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Aşil tendonu kopmaları yüksek oranla tendon ve kalkaneus kemiğinin birleşim yerinden 2-5 cm yukarıda görülür.

  Storoid kullanımı ve bazı grup antibiyotiklerin kullanımı aşil tendon kopması riskini arttırabilir. Tendon kopması bulunan hastalar yürüyebildikler fakat bir aksama hissedilir. Hastalar tendon hasarı olan taraflarında ayak parmakları üzerine yükselemezler.

Aşil Tendonu Kopması Belirtileri

 • Duyulan sesle birlikte bacakta ve tendon civarında hissedilen yırtılma, kopma ve kütleme hissi
 • Bölgede görülen şiddetli ağrı
 • Aynı bölgede aniden ya da zamanla oluşan morarma
 • Belirgin şekilde hissedilen kuvvetsizlik
 • Vücudun etkilenen kısmındaki bölgeyi hareket ettirmede yetersizlik
 • Aynı şekilde, kuvvetsizlikten ve kasları hareket ettirememeden kaynaklı, herhangi bir ağırlık kardıramama
 • Kopan tendon, bağlı olduğu ekleme doğru kayarak orada toparlanabilir ve şekil bozukluğuna neden olabilir.

Bu gibi belirtiler tendon kopmasına işaret ediyor olabilir.

Tendon kopması vakalarında, son zamanlarda PRP (trombositçe zengin kan plazması) tedavisinin kullanım sıklığı artmıştır. PRP, hastanın kendi kanındaki yenileyici ve pıhtılaştırıcı kan bileşenlerinin bir araya getirilmiş halidir. Tendon kopması yaşanan bölgeye enjekte edilir.

Bu uygulama sayesinde

 • Birincil tedavi olasılığı olarak cerrahi müdahale ortadan kalkabilir
 • İyileşme sürecinde kısalma gözlenir
 • İyileşme döneminde ortaya çıkabilecek ufak yırtılmalar önlenebilir ve daha sonra bu yırtılmaların yenilenmesinin önüne geçilmiş olabilir.

PRP, hastanın kendi vücudundan alınan kan bileşenleriyle oluşturulduğu için vücutla uyumludur. Fakat PRP uygulaması için kopmadan sonraki ilk 48 saat çok önemlidir ve bu yüzden kopma gerçekleştikten sonra hemen hastaneye gidilmelidir.

Malesef zarar görmüş tendonların vücudun diğer bölümlerine nazaran kendisini yenileme süresi daha uzundur. Bu sebepten dolayı tendon kopması vakalarının büyük çoğunluğunda cerrahi müdahalete başvurulur. Operasyonda kopan tendonun iki ucu kopmadan önceki yerlerine dikilir.

Tendon kopması vakalarının büyük bir çoğunluğunda cerrahi müdahaleyle eş zamanlı olarak PRP tedavisi de uygulanır ve bu tedavi seçeneğiyle de daha verimli sonuçlar alınmaktadır.

3) Ev Tedavisi

Tendon kopması vakalarının tedavi dönemi, titiz bir bakımı gerekli kılmaktadır. Hastanede, uzman tarafından uygulanan tedaviler sonrasında hastanın eve çıktığında takip etmesi gereken birkaç maddelik rutini bulunmaktadır.

Dinlenme: Kopan tendon yenilenirken haftaları bulabilen bir tedavi süreci isteyebilir. Doktorun verdiği egzersizleri çok hafif şekilde uygulamalı fakat tendon civarında bir ağrı hissedildiğinde hemen durulmalıdır.

Buz tedavisi: Tendon bölgesindeki ağrıyı ve iltihabi azaltacaktır. Tendon kopmasından sonra ilk 72 saatte uygulamak üzere saatte iki kez onar dakikalık periyodlar halinde uygulayın.

Ağrı Kesiciler: Uzman kişinin önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir. İltihap önleyici ağrı kesicilerin kullanımı da meydana gelebilecek herhangi bir iltihap oluşumunun önüne geçmiş olacaktır.

Isınma: Her egzersizden önce ısının ve kontrollü bir şekilde açma germe hareketlerini uygulayın. İlerleten zamanlarda aktivite zorluğunu kademeli olarak arttırın.

Источник: //www.belirtileri.com/asil-tendonu-yirtilmasi-belirtileri/

Aşil Yırtığı

Aşil Tendonu Kopması (Rüptürü) Nedir? Tedavisi, Belirtileri

Aşil Kopması, tendon kopmaları içerisinde en önemli tendon yaralanmasıdır. Özellikle orta yaştaki erkeklerde, futbol ve basketbol sırasında ani zorlama sırasında oluşur.

 Aşil kopmasında tendonun koptuğu yer kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Çoğunlukla kopma, tendonun topuk kemiğine (kalkaneus) yapıştığı yerin yaklaşık 3-4 cm üst kısmında olur.

 Daha az sıklıkla da topuk kemiğine yapıştığı yerden olur ki bu daha ciddi bir sakatlıktır.

Aşil Kopması Belirtileri

Aniden, bıçak saplanır gibi ağrı veya alt bacakta bir şeyin koptuğunu hissi en tipik bulgudur. Parmak ucunda yükselen kişinin aniden topuğu yere değer, yürüyemez, adım atmak isterse topuğun hemen biraz yukarısı ağrır.

Kısa zamanda Aşil tendonu üzerinde ağrı ve duyarlılık olur. Yırtık olan yerde ellemekle boşluk hissi gelmesi tanıda yardımcıdır.

Gecikmiş olgularda aradaki boşluk iyileşme dokusu ile dolsa bile, ayak bilek hareketinde güçsüzlük vardır.

Tam kopmaların tespitinde Thompson testi oldukça yararlıdır.

Bu testte hasta yüz üstü yatırılır ve baldır bir elle sıkılır; normalde sıkıştırmayla ayak bileği hareket eder,  ancak tam yırtılma olduğunda ayak yeterince hareket etmez. .

Kopmuş aşil tendonu tanısında klinik muayene en başarılı verilere sahipse de, günümüzde ultrasongrafi ve MRG (emar) diğer tanı araçlardır. Bunlardan MRG, yumuşak dokuyu çok iyi göstermesi ve radyasyon olmaması avantajlıdır.

Aşil Kopması Tedavisi

Cerrahi ve konservatif (ameliyatsız) yöntemler halen uygulanmakta ise de, son yıllarda cerrahi girişim daha yaygın kullanılmaktadır. Her iki yöntemin kendisine özgü üstünlükleri vardır.

Konservatif (ameliyatsız) tedavi bacağın 4-6 hafta süre ile alçıya alındığı (ya da alçı botu uygulandığı) ve üzerine basma ve hareketin geç verildiği bir yöntemdir. Yaralanmayı izleyen ilk 48 saatte yapılan alçı tedavisinin sonuçları cerrahi kadar yüz güldürücüdür.

Ancak 1 haftadan fazla gecikmelerdeki konservatif tedavide tekrar kopma olasılığını artırmaktadır Yırtık sahasına PRP (trombositten zengin plazma) uygulanması iyileşmeyi hızlandırdığı düşünülmektedir ve son yıllarda artan sıklıkla uygulanmaktadır.

Bu tedavinin amacı ayak bileğini bükük şekilde sabitleyerek yırtılmış tendon uçlarını bir arada tutmak ve iyileşmesini beklemektir. İlk olarak 30-40 derecede sabitlenir. Her hafta alçının bükük pozisyonu 10 derece azaltılır ve ayak bileği düz hale gelince (3.

hafta bitiminde) hastanın kısmi yüklenmesine izin verilir. 2-3 hafta kısmi yük sonrası hastanın tam yüklenmesine izin verilir.

Konservatif (Ameliyatsız) yöntem kimlere daha çok uygulanır?

Bu yöntem çoğunlukla ileri yaşta, aktif spor yapmayan, beraberinde ek hastalığı olan (diyabeti bacak damar hastalığı gibi) düşük aktiviteli hastalarda daha çok seçilir.

Ameliyatsız (konservatif) yöntem, genç, aktif spor yapan bireylerde çoklukla seçilmez. Ameliyatsız yöntemde iyileşen tendonun yeniden kopma ihtimali daha yüksektir.

Hangi hastalar ameliyatsız yöntem için uygun değildir?

 • Genç aktif spor yapan hastalar,
 • Yaralanmadan 2-3 hafta sonra başvuran hastalar,
 • Aşil tendonunun topuk kemiğine yapıştığı yerden koptuğu hastalar,

Konservatif (ameliyatsız) tedavi yönteminin riskleri var mıdır?

Evet. Uzun süre hareketsiz kalçaya bağlı BACAKTA PIHTI OLUŞUMU önemli bir risktir. Özellikle şişman hastalarda risk daha yüksektir. Bunu önlemek için hHastaların mutlaka kan sulandırıcı ilaç kullanması gerekir.

Daha fazla bilgi içinAşil Kopması Tedavisisayfamızı inceleyebilirsiniz…

Aşil Kopması Ameliyatı 

 • Bazı vakalarda problemi düzeltmek için cerrahi yöntemler gerekebilir. Bu teknikler, ağrıyı hafifletmede ve kemik dizilimini geliştirmede yardımcı olabilir.

  Ortopedi doktorunuz ameliyatın tipi hakkında aşağıdaki tedavi seçeneklerini sunabilir:

 • Artrodez ya da ayak ve ayak bileğindeki bir veya daha fazla kemiğin kaynaştırılması
 • Osteotomi veya kemiğin, doğru olarak dizilmesi için kesme ve yeniden biçimlendirme
 • Eksizyon veya kemiğin ve kemik çıkıntısının çıkartılması
 • Sinovektomi veya tendonu kaplayan kılıfın temizlenmesi
 • Tendon transferleri ya da tendon uzatmaları.

Aşil Kopması Sebepleri

Aşil tendonu yaşla veya kullanım azlığı nedeniyle zayıflayabilir. O zaman sakatlanma ve yırtılmalara karşı korunmasız hale gelir. Bazı hastalıklar (örneğin artrit ve diyabet) ve ilaçlar (örneğin kortikosteroitler ve bazı antibiyotikler) de yırtılma riskini yükseltebilir.

 • Yırtılma en yaygın olarak orta yaş sporcu erkeklerde (örneğin basketbol gibi zorlu spor yapan hafta sonu savaşçılarında) görülür.  Sakatlanma genellikle birçok kez zıplama, dönme ve koşma gerektiren eğlence amaçlı spor vakitlerinde meydana gelmektedir. Genellikle bunlar tenis, basketbol ve badminton gibi oyunlardır.

Şu durumlarda bir sakatlanma meydana gelebilir:

 • Diziniz güçlü uyluk kaslarıyla düz tutulurken ayağınızla güçlü bir şekilde kendinizi ittiğiniz zaman. Mesela sıçrama veya koşuya başlamada böyle bir şey olabilir.
 • Birdenbire ayağınız kayar veya boşa basar ve ayağınız düşmeyi önlemek için öne doğru fren yapacak şekilde yere basıp tendonu esnetirse.
 • Çok yüksek bir yerden düşerseniz.

Aşil Yırtığı Cerrahi Tedavi

Tam (komplet) aşil rüptürü olanlarda ideal tedavidir.

Aşil Yırtığı operasyonu acil olarak yapılır ise tendon uçlarında saçaklanma (spagetti bulgusu) çok olduğu için cerrahi işlem teknik olarak daha zordur. İdeal cerrahi zamanlaması 5.ve 7. gün arasıdır. Bu süre içinde hastalar kısa bacak ateli ile istirihata alınmalıdır. Sigara, yara iyileşmesini bozduğu için bırakılmalıdır.

Cerrahi tedavi süresinin daha uzadığı vakalarda (6 haftadan sonra) kasların kontraksiyonuna bağlı tendon uçları arasındaki mesafe artarak cerrahi tedaviyi güçleştirir.

Bu tip hastalar ihmal edilmiş (neglected ) aşil tendon rüptürü olarak gruplanır ve tedavilerinde ek işlemlerin ( turn-down flep, tendon transferleri veya allogreft) yapılması gerekebilir.

Cerrahi tedavi spinal anestezi altında (nadiren genel anestezi veya lokal anestezi) yapılır. Hastanın 2. haftadaki kontrolü sırasında dikişleri alınır, kısa bacak alçı-ateli çıkartılarak açı ayarlı yürüme botu verilir. 3. haftada kısmi, 6. haftadan sonra tam ağırlık vererek yürütülür. Sekizinci hafta sonrası topuk yükseltici (heel lift ) eklenmiş ayakkabı ile yürütülürler.

Aşil Tendonu Ağrısı Tedavisi

Hareket ettiğinizde ciddileşen aşil tendonu ağrısı yaşıyorsanız derhal doktorunuzla iletişime geçmeli ve tedavi olmalısınız.

1- Dinlenme
Aşil tendon rahatsızlığını çeken hastaların bir süre dinlenmesi ve spor aktivitelerine katılmaması gerekiyor. Koşma gibi yüksek etkili aktivitelerin aniden durdurulması gerekiyor.

Egzersize ağrı dindiğinde başlanılabilir ancak bunu ağrı hissetmiyorsanız yapmalısınız. Bütünüyle dinlenmek de yara için o kadar da iyi değildir. Egzersiz rejiminizi düzenlemek için doktorunuza başvurmalısınız.

2- Ağrı Kesiciler
Ibuprofen ve Napronex, aşil tendonu ağrısını ve şişliği azaltabilen NSAID (Steroid Yapıda Olmayan İltihap Sökücü İlaçlar)’dır. Ancak ilaçların uzun süreli kullanımı yan etkilerin görülmesine neden olabilir, dolayısıyla tedbirli bir şekilde ve doktor danışmanlığında kullanılmalıdır.

3- Hareketlerde Değişiklikler
Hareketlerinizde hafif değişiklikler yapmak aynı zamanda belirtilerin kontrol altına alınmasına da yardımcı olur. Örnek olarak düzgün bir yolda yürümek, ağrıya neden olan aktiviteleri yapmaktan kaçınmak ve Aşil tendonuna çok fazla baskı yapmayan bisiklet sürme ve yüzme gibi aktivitelere geçiş yapmak.

4- Ayakkabı Seçimi
Ayakkabınızı değiştirmek de Aşil tendonu ağrısı çeken insanlar için tavsiye edilmiştir. Ayak topuğunu sabit tutmak için çizme, destek bağı ya da alçı tabanı kullanmak, topuk basıncını azaltan topuk bağları ve ayakkabıların hareket ettiğiniz sürece ağrıyı azaltmasının yanında şişliği azaltmasında da etki gösterir.

5- Diğer Tedaviler
Her gün en az üç kere 15-20 dakikalık periyotlar ile tendona buz tutarak olası iltihap, şişkinlik ve ağrıyı önleyebilirsiniz.

6- Ameliyat
Ameliyat yalnızca tendonu tahriş eden kemik çıkıntılarının kaldırılması için ya da tendondaki iltihaplı dokuyu kaldırmak için uygulanır. Düşük doz ses dalgalarını kullanan ESWT ya da vücut dışı şok dalga terapisi, diğer tedavilere yanıt vermeyip ameliyattan kaçınmak isteyen hastalar için alternatif bir tedavi yöntemidir.

Aşil Tendonu Ağrısını Dindiren Egzersizler

1- Ağırlık Aktarımı
Sorunsuz bacağınıza bir ağırlık ekleyerek parmak ucunuzda durun. Sonra eğilerek yavaşça ağırlığı hasta olan bacağınıza geçirin. Bu egzersizi her bir sette 15 kere tekrarlayın ve 3’er setten günde iki defa uygulayın. Bu egzersizi düz durarak ya da dizlerinizi bükerek uygulayabilirsiniz.

2- Adımlardan Faydalanmak
Üst kata doğru, bacaklarınızı merdivenlerin alt basamağına yerleştirin, böylece topuklarınız son basamakta hafifçe rahatlamış olacaktır. Şimdi demirliklerden tutunarak dizlerinizi düz tutarken topuklarınızı indirin. 60 saniyeye kadar bu pozisyonda kalın ve dinlenin. Bu egzersizi 6 defa tekrar edin ve günde iki defa yapın.

3- Havlu Çekme
Sabah uyandığınızda ayağınızın etrafına bir havlu bağlayın ve dizlerinizi sabit tutarak havluyu kendinize doğru çekin. En az 30 saniye çekmeye devam edin ve bunu her ayağınız için üç defa uygulayın. Bu egzersizin amacı ayağınızın üst kısmını ve ayak parmaklarınızı bedeninize doğru çekmektir.

4- Topukları Sabitleme
Ayaklarınızı sabitçe zemine basarak bir sandalyeye oturun. Şimdi, topuklarınızı kaldırmadan ayağınızı yukarı doğru kaldırın. Birkaç saniye bu pozisyonda kalın ve dinlenin. Bu egzersizi 10 defa tekrarlayın ve günde en az 6 defa uygulamaya çalışın.

Источник: //hakanozsoy.com/asil-tendonu-kopmasi-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi