Aşırı İlaç Kullanımına Bağlı Baş Ağrısı

Baş Ağrısı Nedenleri, Tipleri ve Tedavisi

Aşırı İlaç Kullanımına Bağlı Baş Ağrısı

Baş ağrısı en yaygın tıbbi şikayetlerden biridir; çoğu insan hayatlarının bir noktasında kafa ağrısı sıkıntısını çeker. Baş ağrısı yaş, ırk ve cinsiyet gözetmeksizin herkesi etkileyebilir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tüm dünyadaki yetişkinlerin neredeyse yarısının her yıl en az bir kez bunu yaşayacağını bildirmektedir.

baş ağrısı

Baş ağrısı, stres belirtisi veya duygusal sıkıntıdan dolayı olabilir. Migren, yüksek tansiyon, kaygı veya depresyon gibi tıbbi bir rahatsızlıktan da kaynaklanabilir. Başka sorunlara neden olabilir. Örneğin, kronik migren baş ağrısı olan insanlar, düzenli olarak iş ya da okula gitmeye zorlanabilirler ve gitmek istemezler.

Baş Ağrısı Nedenleri

Başın herhangi bir yerinde, kafanın her iki yanında veya yalnızca bir yerinde meydana gelebilir.

Ağrı tipini tanımlamak için farklı yollar vardır.

Uluslararası Baş Ağrısı Derneği (IHS), başağrılar başta başka bir nedenden kaynaklanmadığı zaman birincil (primer), altta yatan bir nedeni varsa ikincil (sekonder) olarak kategorize eder.

Birincil Baş Ağrısı

Birincil baş ağrısı, ağrıya duyarlı insanların yapılarının aşırı etkileşimi veya problemleri nedeniyle oluşan, tek başına gelişen hastalıklardır.

Buna, baş ve boyun damarları, kasları ve sinirleri dahildir. Beyindeki kimyasal aktivitedeki değişikliklerden de kaynaklanabilir.

En sık başın ağrısı tipleri, migren, küme baş ağrısı ve gerilim baş ağrısıdır.

İkincil Baş Ağrısı

İkincil baş ağrısı, başın ağrıya duyarlı sinirlerini başka bir rahatsızlık nedeniyle uyarıldığında ortaya çıkan belirtilerdir. Başka bir deyişle, ağrının semptomları başka bir nedene bağlıdır.

Çok çeşitli faktörler sekonder (ikincil) ağrılara neden olabilir.

Çok soğuk yiyecekler yemek beyin donması tipi baş ağrısına sebep olur.

Bunlar:

 • alkol kaynaklı
 • beyin tümörü
 • kan pıhtıları
 • beyinde veya çevresinde kanama
 • “beyin donması” veya dondurma ağrısı
 • karbonmonoksit zehirlenmesi
 • sarsıntı
 • sıvı kaybı
 • glokom (göz tansiyonu)
 • gece diş gıcırdatma
 • grip
 • ağrıya sebep olan ilacın aşırı kullanımı (rebound tipi başın ağrısı olarak bilinir.)
 • Panik ataklar
 • inme

Baş ağrısı ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Daha şiddetli, düzenli veya ısrarlı olursa, doktora gitmek gerekir.

Benzer İçerik  Beyin Tümörü Belirtileri, Nedenleri, Çeşitleri ve Tedavisi

Örneğin, ağrı, önceki baş ağrılarına göre daha acı verici ve bunaltıcıysa, ilaçla geçmiyorsa veya boyunda ağrı, ateş, duyu değişiklikleri ve sertlik gibi diğer semptomlara eşlik ediyorsa, bir doktora hemen başvurulmalıdır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı (Tansiyon Sebepli Baş Ağrısı)

Gerilim baş ağrısı, primer başağrısının en yaygın formudur. Bu tür ağrılar normalde gün ortasında yavaş yavaş başlar.

Kişi şunları da hissedebilir:

 • Kafanın etrafında sıkı bir bant varmış gibi ağrı
 • her iki tarafta sabit, sert bir ağrı
 • boyna doğru veya boyundan yayılan ağrı

Gerilim tipi baş ağrısı ara sıra meydana gelebilir veya kronik olabilir. Episodik ağrılar (ara sıra meydana gelen ağrılar) genellikle birkaç saat sürer, ancak birkaç gün de sürebilir. Kronik kafa ağrısı, en az 3 aylık bir süre için ayda 15 gün veya daha fazla gün boyunca ortaya çıkar.

Migren Nedeniyle Gelişen Baş Ağrısı

Migren baş ağrısı, çoğunlukla başın bir tarafında zonklama, titreme yapan bir ağrıya neden olabilir. Ağrı şunlara eşlik edebilir:

 • bulanık görüş
 • sersemlik
 • mide bulantısı
 • auralar olarak bilinen duyu bozuklukları

Migren, birincil kafa ağrısının ikinci en yaygın biçimi olup, bir bireyin ömrü üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre migren, tüm dünyada “hastalık nedeniyle kaybedilen vakitlerin altıncı en büyük nedeni.” Bir migren birkaç saatten 2 ile 3 güne kadar sürebilir.

Rebound Tipi Baş Ağrısı (Aşırı ilaç kullanımına bağlı)

Baş döndürücü veya ilaç aşırı kullanımına bağlı başın ağrısı, ağrıyı geçirmek için aşırı miktarda ilaç kullanımından kaynaklanır. İkincil (sekonder) başın ağrılarının en sık nedenidir. Genellikle erkenden başlar ve gün boyunca devam eder. Ağrı kesici ilaçlarla iyileşebilirler, ancak etkileri azaldığında (ilaca direnç gelişirse) daha da kötüleşirler.

Rebound Tipi baş ağrısı şunlara da sebep olabilir:

 • boyun ağrısı
 • huzursuzluk
 • burun tıkanıklığı hissi
 • azalmış uyku kalitesi

Yinelenen kafa ağrısı farklı semptomlara neden olabilir. Ayrıca ağrı her gün farklı olabilir.

Küme Baş Ağrısı

Küme baş ağrısı genellikle 15 dakika ile 3 saat arasında sürer ve günde bir kez olmak üzere haftalarca, aylarca veya günde sekiz kez ortaya çıkabilir. Ağrı atakları arasında, başka semptomlar olmayabilir ve bu ağrısız dönem aylarca veya yıllarca sürebilir.

Benzer İçerik  Grip Nedenleri, Belirtileri, Aşısı, Tanı ve Tedavisi

Nasıl gelişir?;

 • tek taraflı
 • şiddetli
 • sıklıkla keskin veya yanar tarzda
 • tipik olarak bir göze vuracak şekilde olabilir.

Etkilenen bölge kızarmış ve şişmiş olabilir, göz kapağı sarkabilir ve etkilenen taraftaki burun geçişi tıkanıp akar hale gelebilir.

Gök Gürlemesi Tipi Baş Ağrısı (Thunderclap)

Bunlar, sık sık “hayatımın en kötü kafa ağrısı, kafam zonkluyor” olarak tanımlanan ani, şiddetli ağrılardır. Bir dakikadan daha az bir sürede maksimum yoğunluğa ulaşırlar ve 5 dakikadan uzun süre devam ederler.

Bir gök gürlemesi başın ağrısı, genellikle intraserebral hemoraj (kafa içi kanama), serebral venöz tromboz (kafa içi toplar damarda kan birikimi), rüptüre veya bozulmamış anevrizmalar (yırtılmış veya yırtılmamış damar balonlaşması), reversibl serebral vazokonstriksiyon sendromu (RVS), menenjit ve hipofiz apopleksisi gibi hayati tehdit eden koşullarla beraber olur.

Bu ani, şiddetli ağrıyı yaşayan insanlar derhal doktora başvurmalıdır.

Baş Ağrısı Tedavisi

Tedavide en etkili yol, dinlenme ve ağrı kesici ilaçlardır.

Reçetesiz satılan genel tansiyon yardım ilaçları (OTC) veya trisiklik antidepresanlar, serotonin reseptör agonistleri, antiepileptik ilaçlar ve beta blokerler gibi doktorlar koruyucu ilaçlar önerebilir.

Doktor tavsiyelerini takip etmek önemlidir; çünkü ağrıyı hafifleten ilaçlar baş çarpmalarına neden olabilir. Yükselen ağrıların tedavisinde ağrı kesici ilaçların azaltılması veya durdurulması gerekebilir. Aşırı ilaç kullanımı durumlarında, ilaç azaltımını güvenli ve etkili bir şekilde yönetmek için hastanede kısa bir süre kalmanız gerekebilir.

Alternatif Baş Ağrısı Tedavileri

Akupunktur, baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilecek alternatif bir terapidir.

Başın ağrımasının tedavisinde değişik alternatif yöntemler mevcuttur, ancak büyük değişiklikler yapmadan veya alternatif tedavi yöntemlerine başlanmadan önce bir doktora danışmak gerekir.

Alternatif yaklaşımlar şunları içerir:

 • akupunktur
 • bilişsel davranış terapisi
 • bitkisel ve besleyici sağlık ürünleri
 • hipnoz
 • meditasyon

Ancak bilinmesi gerekir; bu alternatif tedavi yöntemlerinin, ağrı üzerindeki etkileri kanıtlanmış değil.

Bazen başın ağrıması, özellikle magnezyum ve bazı B vitaminleri olmak üzere, belirli bir besleyici maddenin ya da besin maddesinin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Besin yetersizliği, kalitesiz diyet, altta yatan malabsorbsiyon (emilim) sorunları veya diğer tıbbi durumlardan kaynaklanabilir.

Baş ağrısı için evde ne yapılabilir?

Ağrı riskini azaltmak ve acıları hafifletmek için evde ne yapılabilir?

 • Başınıza veya boynunuza sıcak uygulama yapın veya buz uygulayın, ancak aşırı sıcaktan kaçının.
 • Mümkün olduğunca stresten kaçının ve kaçınılmaz stres için sağlıklı başa çıkma stratejileri geliştirin.
 • Düzenli yemek yiyin, kan şekeri düzeyini korumaya özen gösterin.

Benzer İçerik  Tip 1 Diyabet (Şeker Hastalığı)

Nadir bir durum olmak üzere sıcak suya maruz kalınması kafa ağrılarını tetikleyebilir, ancak bazen sıcak bir duş ağrıyı geçirmek için yardımcı olabilir.

Düzenli egzersiz yapma, yeterli dinlenme ve düzenli uyku alma; genel sağlık artışına ve stres azalmasına katkıda bulunur.

Baş Ağrısı Tiplerinin Ayrıcı Tanısı

Ağrı başın merkez noktasından yayılabilir veya sıkıştırıcı tarza sahip olabilir. Keskin, zonklu veya mat olabilir, kademeli veya aniden görünebilir. Bir saatten birkaç güne kadar sürebilir.

Belirtiler ağrının türüne bağlıdır.

Gerilim baş ağrısı: Başın etrafında bir sıkışıklık gibi hissedebilen genel, hafif ila orta derecede ağrı olabilir. Başın iki yanını da etkiler.

Migren baş ağrısı: Başın bir kısmında, çoğunlukla ön veya yanda şiddetli bir zonklama vardır. Bulantı ve kusma olabilir ve kişi özellikle ışığa veya sese duyarlılık gelişebilir.

Küme baş ağrısı: Bunlar genellikle bir gözün etrafında yoğun ağrıya neden olabilir. Genellikle yılın belirli bir zamanında, muhtemelen 1 ila 2 aylık bir süre boyunca olurlar.

Ayrıca ağrıyla beraber koyu renkli idrar görüyorsanız, kesinlikle doktora başvurmanız gerekir. Ciddi bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz.

Tanı (Teşhis)

Bir doktor genellikle durumun türü, ağrı türü ve ağrısı ataklarının zamanlaması ve şekli aracılığıyla belirli bir ağrı tipi tayini yapabilir. Ağrının yapısı karmaşık görünüyorsa, daha ciddi nedenleri ortadan kaldırmak için testler yapılabilir.

Testler şunları içerebilir:

 • kan testleri
 • Röntgen
 • BT (Bilgisayarlı Tomografi) ve MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme) gibi beyin taramaları

Dünya Sağlık Örgütü, başın ağrılarının sporadik (düzensiz) olduğu, çoğu baş ağrısının ölümle sonuçlanmadığı ve bulaşıcı olmadığı için sıklıkla ciddiye alınmadığını belirtiyor.

Gösterdikleri muazzam rahatsızlıktan dolayı baş ağrısı rahatsızlıklarının tedavisi için daha fazla kaynak ayırılması çağrısında bulunuyorlar.

Kaynak: www.medicalnewstoday.com/articles/73936.php

İçeriği beğendiniz mi?

(13 Kişi oy verdi, 5 üzerinden: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz? )
Loading…

Источник: https://www.tipakademi.com/bas-agrisi-nedenleri-tipleri-tedavisi/

Aşırı Ağrı Kesici Kullanımı Baş Ağrısı Nedeni

Aşırı İlaç Kullanımına Bağlı Baş Ağrısı
Nöroloji
Memorial Dicle Hastanesi

Toplumda kadınların %95’i ve erkeklerin de %90’ı yılda en az bir kez baş ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. En sık görülen baş ağrıları, %30-40 oranında gerilim tipi ve ardından da her 4-5 kişiden birini etkileyen migrendir.

Baş ağrısı genellikle stres, yoğun çalışma temposu ve uykusuzluk gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ancak beyin tümörü, beyin kanaması ve anevrizma gibi yaşamı tehdit eden hastalıkların ilk ve tek belirtisi baş ağrısı olabilir. Baş ağrısının şiddetinin artmasına hatta kronikleşmesine neden olan önemli bir faktör de kontrolsüz olarak kullanılan ağrı kesicilerdir.

Memorial Dicle Hastanesi Nöroloji Bölüm Uzmanlarımız, baş ağrısının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Baş ağrısı önemli bir hastalığın belirtisi olabilir

Duygusal stres, iş yaşamında uzun süreli gerginlik ve strese maruz kalmak, düzensiz beslenmek ve uykusuzluk gibi yaşam kalitesini olumsuz etkileyen alışkanlıklar baş ağrısına neden olmaktadır.

Günlük hayatı olumsuz etkileyen bu durum, genellikle ağrıya yol açan davranışların sona ermesi ile ortadan kalkar. Ancak baş ağrısı hafife alınmaması gereken bir hastalık belirtisi de olabilir.

Beyin tümörleri, beyin kanamaları ve anevrizmalar gibi kişinin yaşamını tehdit eden önemli hastalıklar, bazen yalnızca baş ağrısı ile kendini gösterebilir.   

1 dakika içinde şiddetlenen baş ağrısına dikkat

Kişi hayatında ilk kez, çok şiddetli ve yaklaşık 1 dakika içinde en yüksek şiddetine ulaşan baş ağrısı tarif ediyorsa “subaraknoid kanama”dan şüphe edilir. Subaraknoid kanama, beyin damar duvarlarındaki anomaliden kaynaklanan balonlaşma şeklinde tarif edilebilecek anevrizmaların yırtılması nedeniyle oluşur.

Baş ağrısı bazı hastalar tarafından ''başımın içinde bir şey patladı'' şeklinde de ifade edilir. Şikayeti olmayan hastada ani ve şiddetli baş ağrısı ile birlikte bilinç değişiklikleri, uyku hali, bulantı, kusma, ışık hassasiyeti, epilepsi (sara) nöbetleri gözlenebilir.

Bu durumdaki hastaların yaklaşık dörtte birinin 24 saat içinde yaşamsal tehsi bulunduğu için belirtiler ortaya çıktığı anda hemen hastaneye başvurulmalıdır.

Ağrı kesiciler bilinçli kullanılmalı

Ağrı kesicilerin aşırı kullanımı, ilaçların neden olduğu baş ağrısını ortaya çıkarmaktadır. Kişi genellikle bir tavsiye ya da kendi iradesi ile güçlü ağrı kesiciler kullanarak ağrı eşiğini düşürmekte, ilaçların dozu ayarlanamadığı için baş ağrısı şiddetlenerek daha da kronik hale gelmektedir.

Ağrı kesiciler bazı ağrılarda geçici düzelme ya da ağrı şiddetinde azalma sağlayarak kişinin doktora başvurmasını, dolayısıyla tanı ve tedavisini geciktirmesine de neden olmaktadır. Ağrı kesici kullanımı doktor kontrolünde ve takibinde uygulanması gereken bir tedavidir.

Bazı durumlarda özellikle de ciddi hastalıkların neden olduğu baş ağrıları ağrı kesicilere yanıt vermemektedir.

İleri yaşta oluşan baş ağrılarının nedeni araştırılmalı

Egzersiz, hapşırma veya ıkınma gibi kafa içi basıncının artmasına yol açan davranışlar sonrası baş ağrısı oluşumu, kafa içinde yer kaplayan bir oluşumu düşündürebilir. Beyin tümörleri ve anevrizmalar bu tip baş ağrısına neden olabilir.

Aşırı kilolu kadınlarda daha sık gözlenen beyin omurilik sıvısının basıncının artmasının neden olduğu “psodotümör serebri” gibi hastalıklar da baş ağrısı ile kendini gösterebilir. Bu nedenle ileri yaşlarda ortaya çıkan baş ağrıları araştırılmalıdır.

Özellikle trafik kazalarında oluşan şiddetli kafa travmalarından sonra kafa kemiklerinde kırıklar, beyin dokusunda ya da beyin zarları arasında kanamalar oluşabilir.

Daha az sıklıkta beyin zarları arasında sızıntı şeklindeki kanamalar başlangıçta bulgu vermeyip travmadan günler, hatta aylar sonra baş ağrısı ve denge bozukluğu gibi şikayetlerle ortaya çıkabilir. Menenjit beyni çevreleyen zarların iltihaplanması ile oluşur. Bu hastaların hemen tamamında giderek şiddeti artan baş ağrısı görülür. 

Baş ağrısı ile birlikte yüksek ateş, halsizlik, uyku hali olması durumunda mutlaka beynin enfeksiyondan etkilendiği akla getirilmelidir. Merkezi sinir sistemi enfeksiyonları da ölümcül olabilen ya da sakatlığa yol açabilen hastalıklardır.

Temporal arterit, 50 yaş üstü bireyleri etkileyen tehli bir hastalıktır. Orta veya şiddetli, gittikçe artan baş ağrısına; halsizlik, eklem ağrıları, görmede azalma, çiğnerken yorulma gibi semptomlar eşlik edebilir.

Erken tedavi edilmemesi kalıcı görme kaybına ve beyin hasarına yol açabilir.

Güncellenme Tarihi: 19 Şubat 2016Yayınlanma Tarihi: 19 Şubat 2016

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/asiri-agri-kesici-kullanimi-bas-agrisi-nedeni/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть