Aşırı Kilo Meme Kanseri Nedeni

içerik

Göğüs Kanseri : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Aşırı Kilo Meme Kanseri Nedeni

En fazla karşılaşılan kanser türlerinden biridir. Göğüs kanseri, kadınlarda görülen kanser türlerinin %16’sını oluştururken yayılma oranı ise %23 olarak tespit edilmiştir. Sadece meme kanserinden dolayı oluşan ölüm oranı %18,2’dir.

ABD’de yapılan araştırmalar sonucunda her yıl 232.340 kadın, 2.240 erkeğin bu kansere yakalandığı tespit edilmiştir.

Meme kanserine yakalanan bu kişilerin her yıl 40 bini geç teşhis ve gerekli tedavi yöntemlerinin zamanında uygulanmaması nedeni ile yaşamını kaybeder.

Meme üzerinde gelişen bir kanser türü olmakla birlikte kanserli hücrelerin süt kanallarında, lobüllerde ilerlemesi ile yayılır. Kanserli hücrelerin çoğalması ile birlikte kanser etkilerini yoğun miktarda göstermeye başlar.

İki farklı grupta incelenebilir. Bu gruplar inzaziv, inzaziv olmayan kanser şeklindedir.

 • İnzaziv kanser; kanserli hücrelerin dağılması ile oluşur. Kanserli hücreler aşırı miktarda çoğalma gösterir. Kemiklere, karaciğere ve diğer organlara doğru hızla yayılır.
 • İnzaziv olmayan kanser; kanser hücreleri oluştuğu yerin ötesine geçmez ve kanser hücrelerinde çoğalma en alt düzeydedir.

Göğüs kanserinin görülme sıklığı ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre değişkenlik gösterir. Kanser, gelişmiş ülkelerde diğer ülkelere oranla daha çok görülür. Bunun sebebi olarak gelişmiş ülke vatandaşlarının yeme, içme, sosyal hayat gibi alışkanlıklarının diğer ülkelere oranla farklılık göstermesi ile birlikte daha fazla kimyasal içerikli ürün kullanmaları olarak gösterilebilir.

Göğüs Kanserinin Evreleri Nelerdir?

 • 1. evre: Bu evrede kanserli hücre 20 mm’den daha küçük boyutlardadır ve kanserli hücre bireyin lenf bezlerinden geçmemiştir. Bu evrede lenf bezleri alınıp radyasyon tedavisi uygulanarak memenin korunması gerçekleştirilebilir. Tedavi kemoterepi ve hormonoterapi ile de desteklenebilir. Erken teşhis denilen evre genellikle bu evredir.
 • 2. evre: Kanserli hücrenin tümöre dönüşmüş olduğu ve tümörün 20-50 mm arasında olduğu evredir. Bu evrede tümör lenf bezlerinden tıpkı 1. evredeki gibi geçmemiştir. Bu nedenle 1. evrede uygulanan lenf bezlerini alma, radyoterapi, kemoterapi ve hormonoterapi tedavi yöntemleri uygulanır.
 • 3-a evre: Kanserli hücre lenf bezlerine ve göğüs dışına tam olarak bu evrede sıçrar. Daha fazla geç kalınmadan kanserli hücrelerin cerrahi müdahale ile alınması şarttır. Cerrahi müdahalenin ardından hastaya kemoterapi ve hormon tedavisi uygulanır.
 • 3-b evre: Göğüs duvarına bağlı olarak bulunan kanserli kitle lenf bezlerine sıçramıştır. Bu evrede kanserli kitle alımı yapılmadan önce ilk olarak neoadjuvant tedavi tekniği ile kanserli kitlenin küçültülmesi sağlanır. Kitle boyutu küçüldükten sonra geriye kalan kitle alınır.
 • 4. evre: Kanserin son aşamaya gelmiş olduğu ve genellikle geç teşhis denilen evre bu evredir. Bu evrede kanser göğüs dışına yayılmıştır. Hastanın ömrünün uzatılması ve yaşam kalitesinin stabil tutulması amaçlanır. Kemoterapi ve hormonoterapi ile birlikte hastanın şikayetlerine göre mastektomi de uygulanır.

Göğüs Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlar göğüs kanserinin genetik, çevresel ve kişisel faktörlerden dolayı oluştuğunun izlerine rastlamışlardır. Bununla birlikte özel durumu bulunan bazı kişilerde göğüs kanserinin görülme ihtimali çok daha yüksektir.

1. Genetik faktörler

Özelliklerin kadınların ailelerin geçmişinde yumurtalık ya da meme kanseri hikayesi bulunması meme kanserine yakalanma ihtimalini artırır. BRCA1, BRCA2, TP53 genleri yüksek oranda meme riskini oluşturur. Yumurtalık kanserinin oluşumu ile da doğrudan alakalı olan göğüs kanserinin oluşum sebebi her zaman kalıtsal olmayabilir.

2. Yaşlılık

Kanserli hücreler, yaşlanan bireylerde hücre yenilenmesi gerçekleşmediği için daha fazla görülür. Bu nedenle özellikle göğüs kanseri, 50 yaşını aşmış bireyler için yüksek risk teşkil eder.

Aynı zamanda bir yaştan sonra bazı hormonların üretiminin durması da göğüs kanseri için uygun zemini hazırlar.

Bu sebeplerden dolayı bireylerin vücutlarının daha sağlıklı olabilmesi  için yaşam tarzlarına dikkat etmesi, beslenme düzenini kontrol altında tutması oldukça önemlidir.

3. Göğüs kisti

Kadınlarda sıklıkla rastlanılan ve genellikle zararlık olarak varlık gösteren göğüs kistleri, gereken tedavi yapılmadığı ve düzenli kontrollerin sağlanmadığı durumlarda oldukça tehli olabilir. Göğüs kistleri, ilerleyen dönemde meme kanserine sebep olabilir.

4. Obezite

Normalin çok üzerinde yiyerek obezite olan ve hormonları normal seyrinde üretilmeyerek aşırı ya da daha az üretilen bireylerin meme kanserine yakalanma ihtimalleri oldukça yüksektir. Bunun sebebi olarak düzensiz hormon üretimi ile ortaya çıkan problemler gösterilebilir.

5. Uzun boy

Araştırmalara göre uzun boylu kadınların kısa boylu kadınlara oranla daha fazla meme kanserine yakalandıkları belirlenmiştir. Ancak uzun boylu kadınlarda daha fazla meme kanseri teşhisi konulmasının sebebine dair uzmanların yapabildiği net bir açıklama yok.

6. Alkol

Alkolün vücuda verdiği zarar şüphesiz ki tartışılmaz. Özellikle yoğun alkol tüketimi meme kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde artırır. Bu nedenle meme kanserine yakalanma ihtimali yüksek olan kadınların alkol tüketimini mümkün olduğu kadar sınırlı tutmaları gereklidir.

7. Bazı meslek grupları

Hamilelik dönemlerinde geceleri çalışan, kansorojen ve endokrin bozucu kimyasal maddelere maruz kalan bireylerin meme kanserine yakalanma olasılığı oldukça yüksektir. Bunlarla birlikte tarım sektöründe, barda, otomotiv sektöründe çalışan bireylerin kansere yakalanma olasılığı yüksektir.

8. Hiç doğum yapmamış olmak veya geç doğum

Bireylerin yaşamları boyunca hiç bebek sahip olmaması göğüs kanserinin nedenlerinden birisidir. Çünkü bebek emzirmek ve doğum sırasında salgılanan hormonlar kanser riskini en alt seviyeye indirir. Ayrıca geç yaşta doğum yapmak meme kanseri riskini de artıran faktörlerden birisidir.

9. Göğüs implantları

Estetik kaygılar ile yaptırılan göğüs implantları, göğüs kanserinin oluşması için uygun zemini hazırlayan faktörlerden biridir. Göğüs implantları ayrıca kanserin teşhisinin konmasına %25 oranında engel olur. Erken teşhise engel olan göğüs implantları bu sebepten dolayı, kanserle karşılaşıldığı durumda ölüme varabilecek etki yaratmış olur.

10. Radyasyon

Radyasyonun kanser üzerinde bulunan etkisi herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Özellikle çocukluk döneminde çok fazla göğüs filmi çektiren kadınların ilerleyen yaşlarında meme kanserine yakalanma riski oldukça yüksektir.

11. Östrojen eksikliği

Ergenlik dönemi ile vücutta üretilmeye başlanan östrojen hormonunun menopoz ile birlikte üretiminin düşmesi ve sonrasında durması göğüs kanserine neden olabilir.

Çünkü östrojen hormonu vücudu meme kanserine karşı korurken vücut direncini de koruyan bir hormondur.

Ayrıca östrojen eksikliğinden dolayı kullanılan doğum kontrol hapları bazı bireylerde östrojen seviyesini fazla miktarda yükselterek bireylerin meme kanserine yakalanma riskini artırır.

Yukarıda yazılan maddeler dışında bireyin hormon değiştirme tedavisi (HRT) olması, östrojen takviyesi alması, yoğun göğüs dokusu göğüs kanseri riskini oldukça büyük oranda artıran faktörlerden bazılarıdır.

Göğüs Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Her bireyde birbirinden farklı belirtiler gösterebilen meme kanseri oldukça riskli kanser türlerinden birisidir.

1. Memede yumru

Meme kanserinin en önemli ve ilk belirtilerinden birisi memede yumru oluşumunun hissedilmesidir. Özellikle adet dönemleri sonrasında koltuk altında devamlı olarak yumru ve kitle oluşumu gözlenir. Çoğunlukla ağrısız olan yumrular dikenlenme hissi verir.

2. Göğüs ucu düzleşmesi

Göğüste meydana gelen tümörün yarattığı etkilerden birisi de göğüs ucunun düzleşmesi ya da çukurlaşmasıdır. Göğüs ucu düzleşmesi ve çukurlaşması kanser belirtisi olarak gösterilebilir.

3. Pişik

Meme bölgesinde oluşan pişik, kaşıntı, kızarıklık, sertleşme gibi durumlar kanser belirtileri arasında gösterilebilir. Bu gibi durumlar sonucunda meme bölgesinde tahriş ve sertleşme gözlemlenir. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gidilmelidir.

4. Ağrı ve hassasiyet

Kanser, meme tümörüne sahip bireylerin göğüs bölgesinde ağrıya sebep olur. Ayrıca baş ağrıları ve kemik ağrıları da gözlemlenir. Bunların dışında özellikle regl dönemi sürecinde koltuk altı ağrıları hissedilir.

5. Renk değişimi

Özellikle göğüs bölgesi derisinin renk değişimi kanser belirtisi olabilir. Göğüs bölgesi derisi kanserli bireylerde sarımsı bir renge bürünür. Bu durum diğer belirtiler ile birlikte gözlemleniyor ise derhal doktora danışılmalıdır.

6. Meme yapısında değişme

Zaman içerisinde bir memenin diğer memeye oranla daha büyük ya da küçük kalması ve şekilsel bozuklukların oluşumu meme kanseri belirtisi olabilir. Erken teşhisin meme kanserinde önemi unutulmayarak mutlaka doktora gidilmelidir.

Yukarıda yazılan durumlar dışında memeden gelen şeffaf veya kanlı akıntı, meme başı derisinin soyulması veya kabuklanması gibi durumlar da sıklıkla rastlanılan meme kanseri belirtileri arasındadır.

Bireylerin bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşması durumunda derhal doktora başvurması sağlığı açısından oldukça önemlidir. Aksi takdirde meme kanserinin ölümle sonuçlanabileceği unutulmamalıdır.

Göğüs Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göğüs kanserinin teşhisi için çeşitli testler ve cihazlardan yararlanılır. Öncelikli olarak birey fiziksel olarak muayene edilir. Bu işlemin ardından gerekli görülmesi durumunda sırası ile mamografi, 2D ve 3D mamagrofi taraması, meme ultrosonu taraması, biyopsi, meme MR’ı istenir. Ayrıca doktor hastalık ilerleyişini takip eder. Teşhisin ardından tedaviye geçilebilir.

Kanser tedavileri diğer hastalıklara oranla daha güçtür. Özellikle meme kanseri tedavisinde kanserli hücrelerin büyüklüğü, sayısı, çoğalma hızı, yayılıp yayılmaması tedavi türünün belirlenmesinde oldukça önemlidir. Meme kanseri tedavisini gerçekleştirmek için öncelikli olarak kanserin hangi evrede olduğu belirlenmeli kanserin evresinin belirlenmesinin ardından tedaviye başlanılmalıdır.

1. Cerrahi müdahale

Kanserin erken teşhis edilmesi ile birlikte kanserli dokunun bir miktar sağlam doku ile birlikte alınması durumudur.

Cerrahi müdahaleler hastanın yaşı, kanserli hücrelerin durumu ve hastalığın evresine göre yapılır. Cerrahi müdahalenin gerçekleşemediği durumlar da vardır. Bu durumlar hastalığın 2.

evreden daha ileride olması, hastanın radyoterapi alamayacak olması, memeden alınacak sağlam dokunun kalmaması halinde gerçekleşir.

Cerrahi müdahale durumunda eğer tümör çok fazla yayılmış ise memenin tamamı alınır. Böyle durumlarda bireyler kesinlikle estetik kaygısına kapılmamalıdır. Çünkü plastik cerrahlar göğüs rekonstrüksiyonu ile estetik sorununun önüne geçerler.

2. Kemoterapi ve hormon tedavisi

Tümörün küçültülmesi ya da ilerlemiş kanser durumlarında stabil durumda kalabilmesi için bireylere kemoterapi ve hormon tedavisi uygulanır. Böylece bireyin yaşam kalitesinin iyileştirilmesi hastalığın en az seviyede hissedilmesi sağlanır.

3. Psikolojik destek

Göğüs kanseri dönemi oldukça korkulu ve tedavisi uzun bir süreç olduğundan bireyin en sağlıklı ve etkili şekilde tedavisini tamamlayabilmesi için psikolojik destek alması gereklidir. Psikolojik destek bireyin güçlenmesine yardım ederken olumsuz düşüncelere kapılmasına engel olacaktır.

Göğüs Kanseri Ağrı Yapar Mı?

Memede oluşan kitle, göğüsün yabancı olduğu kötü huylu hücrelerden oluştuğu için göğüste ağrı hissedilir. Göğüs kanserine yakalanan bireylerin kanser belirtileri arasında da göğüs ve koltuk altında ağrılar gözlemlenmesi yer alır.

Göğüs Kanseri Öldürür Mü?

Meme kanserinin erken teşhis edilmesi durumunda tedavinin tam olarak sağlanması mümkündür. Ölümlerinin önüne geçebilmenin en etkili yolu kanseri fark etmek ve tanımak. Bunun için meme kanseri belirtileri fark edildiğinde mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Meme kanserinin teşhisinin ilk aşaması bireyin kendisinde başlar. Mutlaka dönem dönem el ile muayene gerçekleştirilmelidir. Muayene sırasında hissedilen kitle, sertlik asla ihmal edilmemeli derhal doktor kontrolü sağlanmalıdır.

Can kayıplarına neden olan kanserin kendisi değil dikkatsizlik, yeterli kontrollerin sağlanmayışı ve önemsememektir. Göğüs kanserinin geç teşhisi durumunda maalesef meme kanseri hastalarının can kayıpları söz konusu olur.

Bu durumun önüne geçilmesi için meme kanseri farkındalığı artırılmalı ve mutlaka gerekli taramalar düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Birçok kişide görülen meme kanseri ölüm korkusu dışında estetik kaygısı da oluşturur. Hatta bazı bireyler estetik kaygısı nedeni ile tedavinin bazı aşamalarını reddeder.

Ancak kanserli memenin dış görünüşü hiçbir zaman normal bir meme görüntüsünde olmayacak aynı zamanda yapısal bozukluklar da zaman içerisinde ilerleyecektir.

Kanserli memede renk değişiklikleri, morarmalar, sertleşmeler, düzleşmeler, çukurlaşmalar, büyümeler oluşacaktır.

Bu durum estetik kaygısı olan bireylerin ilerleyen dönemlerde daha fazla sıkıntıya girmesine sebep olacaktır. Her gün gelişen tıp ve estetik alanı ile birlikte memelerinin alınmasının ardından protez meme yapımının gerçekleştirilebileceği böylece hem vücut sağlığının normale döneceği hem de estetik bir bozukluk oluşmayacağı unutulmamalıdır.

Göğüs Kanserinden Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

 • Ayda 2’şer kez göğüsler kontrol edilerek şişlik veya sertleşme var mı bakılmalıdır.
 • Gerekli test ve kontroller düzenli olarak yaptırılmalıdır.
 • Günde yarım saat düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.
 • İdeal kilo korunmalıdır.
 • Aşırı alkol tüketiminden uzak durulmalıdır.
 • Uzun süre bebek emzirilmemelidir.
 • Kansorejen madde içerikli kimyasallardan uzak durulmalıdır.

Источник: https://sebboy.com/gogus-kanseri/

Meme Kanseri Belirtileri Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Aşırı Kilo Meme Kanseri Nedeni

meme kanseri belirtileri nedir, nedenleri ve tedavisi

Meme kanseri dünya üzerinde en çok rastlanan kanser türlerindendir. Uzmanlarca ilerleyen dönemlerde her 8 kadından birinde meme kanserine rastlanacağı öngörülmektedir. Meme kanseri erkeklerde de görülmesine karşılık kadınlarda görülme oranı 100 kat daha fazladır. Kadınlar meme kanseri belirtileri konusunda bilgi sahibi olması önemlidir.

Meme kanserinin modern toplumlarda (özellikle avrupa ve amerika) görülme oranı çok daha fazladır. En çok görülen kanser türlerinden olmasına karşılık yayılmadan önce erken teşhis edilmesi durumunda hastanın yaşama şansı %95 in üzerindedir. Bu nedenle meme kanseri belirtilerinin bilinmesi ve meme kanseri belirtileri konusunda hassas davranılması çok önemlidir.

Meme kanseri ile ilgili bilinmesi gerekenler:

 • Meme kanserine sebep olacak bir hata yapılmasa bile meme kanserine yakalanılma riski mevcuttur.
 • Bulaşıcı bir hastalık değildir.
 • Memeye alınan herhangi bir darbe meme kanserine sebep olmaz.
 • Stres meme kanseri sebebi değildir.
 • Meme kanseri görülen hastaların çoğunun ailesinde hastalık yoktur.
 • Meme kanserinde yaş önemli bir risk faktörüdür. Bundan dolayı yaşın ilerlemesi ile birlikte meme kanseri belirtilerine karşı daha dikkatli olunmalıdır.

Kanser çeşitlerine göre kanser belirtileri nelerdir? Öğrenmek için tıklayın.

Meme Kanseri Nedir

Günümüzde özellikle kadınlar tarafından sıkça gündeme getirilen bir sorudur meme kanseri nedir? Meme kanseri meme yapısını meydan getiren hücrelerdeki kontrolsüz büyüme durumudur. Yani meme dokusu üzerinde kanserli hücre oluşmasıdır.

Vücuttaki bütün hücrelerde olduğu gibi meme dokusunu oluşturan hücrelerde de hücrenin normal çoğalmasını ve normal büyümesini sağlayan genler vardır. Bu genler farklı nedenlerden dolayı zarar görür ve görevini yapamaz. Bunun sonucunda da fazlalık dokular, yani tümörler oluşur.

Oluşan tümörlerde başka yerlere gitme eğilimi varsa bu tümörler kötü huylu tümörlerdir. Yani kanserli yapılardır. Meme kanseri nedir? Bu kanserli yapıların ilk olarak meme dokusunda meydana geldiği duruma meme kanseri denir.

Günümüzde meme kanseri vakalarında ciddi bir artış görülmektedir. Bu nedenle meme kanseri nedir sorusunun sık sorulması kaçınılmaz olmuştur.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanserlerinin büyük kısmı kendi kendine muayene esnasında tespit edilmektedir. Meme kanseri belirtileri çoğunlukla meme içerisinde düzensiz kenarlı, sert ve oynatılamayan kitlelerle belirir.

Bazı hastalarda ise hiçbir meme kanseri belirtisi olmamaktadır. Kanser varlığı mamografi incelemesi sonrasında tespit edilebilmektedir.

En çok görülen meme kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Kanser belirtileri nelerdir? Öğrenmek için tıklayın.

meme kanseri belirtileri

 • Meme ya da koltuk altında sert ve şişlik şeklindeki ele gelen kitle en çok görülen meme kanseri belirtileri arasındadır.
 • Memeden gelen şeffaf renkli veya kanlı akıntı.
 • Memede şekil bozukluğu, meme başında içe doğru çökme.
 • Meme başındaki deride kabuklanma veya soyulma da sık rastlanan meme kanseri belirtileri arasındadır.
 • Memede oluşan yara ya da kızarıklık.
 • Meme derisinde portakal kabuğu şeklinde bir görünüm oluşması.
 • Memede asimetri, şekil bozukluğu ya da büyüme olması da sık görülen meme kanseri belirtilerinden biridir.

Yukarıdaki meme kanseri belirtilerinden sadece birinin bile görülmesi durumunda hemen doktora başvurulmalıdır. Yaş meme kanserinde büyük etkendir. Bu nedenle yaşı ilerleyen kadınlar meme kanseri belirtileri konusunda daha dikkatli olmalılar.

Meme Kanseri Neden Olur

Meme kanseri neden olur özellikle kadınlar tarafından çokça merak edilen bir konudur. Meme kanseri neden olur tam olarak bilinmemektedir. Meme kanseri vakalarının altında farklı farklı meme kanseri nedenleri yatmaktadır.

Yapılan araştırmalarda meme kanseri riskini arttıran bazı genler olduğu belirlenmiştir. Bu genler aileden gelebildiği gibi sonradan da gelişebilmektedir.

Meme kanseri neden olur bilinmemesine karşılık meme kanseri  riskini arttıran faktörler şu şekilde sıralanabilir:

Meme Kanseri Nedenleri

Meme kanseri nedenleri bilinmemektedir. Fakat aşağıdaki durumlar meme kanseri için risk faktörüdür:

 • 50 yaş üzeri kişilerde meme kanseri riski daha fazladır.
 • Aile geçmişinde meme kanseri olanlarda 2-3 kat daha fazla risk vardır.
 • Geçmişte diğer memesinde kanser görülenlerde risk daha yüksektir.
 • Adet görmeye 12 yaş öncesi başlayan kadınlarda görülme ihtimali daha fazladır.
 • Hiç hamile kalmamış kadınlarda görülme ihtimali daha fazladır.
 • 50 yaşından sonra adet görmeye devam eden kadınlar risk grubundadır.

Meme kanseri teşhisinin erken yapılabilmesi için, hastadaki risk faktörleri gözetilerek farklı tanı metodları kullanılır. Meme kanseri her yaş grubunda görülebilmesine karşılık, ilerleyen yaşlarda risk artmaktadır. Bu nedenle yaşı ilerlemiş kişilerin meme kanseri teşhisinin erken yapılabilmesi için alması gereken önlemler gençlerinkinden farklıdır.

20’li yaşlardakiler her ay düzenli olarak kendilerine meme kanseri kontrolü yapmalılardır. Kontrol esnasında meme yapısında farklılık olup olmadığı veya bir kitle bulunup bulunmadığı araştırılır. Dokuda bir farklılık ya da kitleye rastlanması durumunda vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Ayrıca 20’li yaş grubunda 3 yılda bir hekim kontrolü yapılmalıdır. Meme kanseri teşhisi erken yapılabilmesi için 40’lı yaş grubunda ise kendi muayenelerine ilave olarak hekim kontrolünün her yıl yapılması gerekir. Ayrıca 2 yılda bir mamografi çekilmelidir.

50’li yaş grubunda mamografi çekimi her yıl olmalıdır.

Kendi kendine yapılan muayenede ele kitle gelmesi ve kitlenin 2 haftadan fazla var olması durumunda doktora başvurulmalıdır.

Bununla beraber deride şişme, kalınlaşma, meme başında kalınlaşma, renk değişikliği, kızarıklık veya yara oluşması, meme şeklinde değişiklik, memede ya da meme başında içe doğru çekinti, meme başınta akıntı gibi meme kanseri belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bu meme kanseri belirtilerinin görüldüğü hastalara sırasıyla doktor muayenesi, mamografi, ultrason ve biyopsi yapılarak kesin tanı konur.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri tedavisinde kanserli hücrenin büyüklüğü, yayılma hızı, yayılıp yayılmadığı ve hangi organlara sıçradığı belirleyicidir. Meme kanseri tedavisi kanserin evrelerine göre farklılık gösterir. Evrelere göre meme kanseri tedavisi:

meme kanseri tedavisi

 • Evre 1: Kanserli hücrenin 20 mm’den küçük olduğu durumlardır. Evre 1 de kanserli hücre lenf benzlerine geçmemiştir. 1. evrede meme kanseri tedavisi olarak lenf bezlerinin alınmasıyla memenin korunması , ve radyasyon tedavisi uygulanır. Tedaviyi kemoterapi ve hormonoterapi ile desteklenebilir. Zaman zaman kanserli göğüsün ve koltuk altı lenf bezlerinin alınması da gerekebilir. Meme kanseri belirtileri erken fark edilen hastaların büyük çoğunluğundaki evredir..
 • Evre 2: Tümörün 20-50 mm aralığında olduğu evredir. Bu evrede zaman zaman 50 mm den büyük kitleler de görülmektedir. Kanserli hücre lenf bezlerine sıçramamıştır. Evre 1 ile aynı meme kanseri tedavisi uygulanır.
 • Evre 3-A: Kanserli hücrenin koltuk altı lenf bezlerine ve göğüs dışına sıçradığı evredir. Bu evredeki hastalara cerrahi müdahale ile tümörün alınması, sonrasında kemoterapi ve hormon tedavisi şeklinde meme kanseri tedavisi uygulanır.
 • Evre 3-B: Bu evrede tümör boyutunun önemi yoktur. Göğüs duvarına bağlı olna kanserli kitle lenf bezlerine sıçramıştır. Bu evrede öncelikle tümörün boyutunun küçültülmesine yönelik Neoadjuvant denilen tedavi yöntemi uygulanır. Kitlenin boyutunun küçülmesi sonrasında mastektomi ve lampektomi uygulanır.
 • Evre 4: Kanserin göğüs dışına yayıldığı evredir. Genellikle meme kanseri belirtileri geç fark edilen hastalarda bu evre görülür. 4. evredeki meme kanseri tedavisinde hasta ömrünün uzatılması ve yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenir. Kemoterapi ve hormonoterapi 4. evre meme kanseri tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Hasta şikayetleri doğrultusunda zaman zaman mastektomi de uygulanır.

Meme kanseri tedavisi nedeniyle alınan göğüslerin yerine, plastik cerrahlar tarafında yeni göğüs rekonstrüksiyonu yapılmaktadır.

Meme Kanseri Ameliyatı

Meme kanseri ameliyatı, meme kanseri belirtileri erken fark edilen hastalarda ve erken tanı konan meme kanseri hastalarında, kanserli kitlenin güvenli bir bölge meydana getirecek şekilde etrafındaki sağlam dokuyla beraber alınması şeklinde olur. Evre 1 ve evre 2 deki hastalarda tercih edilir.

Bu evrelerdeki hastalarda diğer tedaviler meme kanseri ameliyatı na destek amaçlı yapılmaktadır.

Meme kanseri ameliyatının yapılabilmesinde meme kanseri belirtilerinin erken fark edilmiş olması, tümörün boyutu, hastanın tercihi, hastanın diğer sağlık sorunları, meme boyutuyla kanserli kitlenin oranı ve hastanın yaşı belirleyicidir.

Meme kanseri ameliyatının uygulanamadığı durumlar vardır. Bunlar, meme kanseri belirtileri konusunda gecikme ve teşhisinin geç yapılması sonucu memedeki birçok bölgede tümör olması, hasta radyoterapi alamıyorsa, güvenli sınır oluşturulamayacaksa, inflammatuar meme kanseri görülen hastalar şeklindedir.

Источник: http://saglikloji.com/meme-kanseri-belirtileri-nedir-nedenleri-ve-tedavisi/

Meme kanseri neden olur? Belirtileri ve memenin elle muayenesi

Aşırı Kilo Meme Kanseri Nedeni

Kanser nedir? Neden olur? Türleri, belirtileri ve tedavisi

Ayrıca menopoz sürecinde 5 yıldan fazla hormon ilacı kullanmak da meme kanseri riskini artıran faktörlerden biridir. Meme kanseri hücreleri yavaş çoğalır, fakat çoğaldıktan sonra lenf ve kan yoluyla vücudun diğer bölgelerine yayılabilirler.

Olay bu noktaya gelmeden kanser teşhis edilirise tedavi çok daha kolay ve başarılı olmaktadır. Bu yüzden meme kanserinde erken teşhis hayati bir öneme sahiptir.

Meme kanseri belirtilerini bilmek meme kanserini erken evrede yakalamak ve tedavinin başarıya ulaşması için çok önemlidir.

Göğüslerinizin normalde nasıl göründüğünü bilmek göğüs sağlığının önemli bir parçasıdır.

Görerek ya da elle muayene yardımıyla mümkün olduğunca erken meme kanserinin farkına varmak, size başarılı bir tedavi şansı verir.

Ancak bu farkındalık yine de düzenli mamografi ve diğer tarama testlerinin yerini tutamaz. Tarama testleri, herhangi bir belirti görülmeden meme kanserinin erken evrelerinde bulunmasına yardımcı olabilir.

Meme kanseri belirtileri

 • Memede ya da koltuk altında ağrısız, sert yapılı kitle
 • Meme boyutunda veya şeklinde gözle görülebilir anormal değişiklik,
 • Meme cildinin portakal kabuğuna benzer bir hal alması,
 • Meme cildinde yara, kızarıklık, morluk, ödem veya şişlik oluşması
 • Meme başından kanlı ya da şeffaf renkli akıntı
 • Meme başında içe doğru çökme ya da şekil bozukluğu
 • Meme başı derisinde soyulma, kabuklanma gibi değişiklikler

Tüm yönleriyle meme kanseri: Cerrahi, onkoloji, radyoterapi ve genetik

Meme kanserinin nedenleri

 • Birinci derece risk faktörü olarak “kadın olmak”
 • 50 yaşın üzerinde olmak
 • Anne ve kız kardeş gibi birinci derece akrabasında meme kanseri teşhisi
 • Hiç doğum yapmamış ya da hiç emzirmemiş olmak
 • İlk doğumunu 30 yaşından sonra yapmış olmak
 • Erken adet görmek (örneğin 12 yaşından önce)
 • 55 yaşından sonra menopoza girmek (geç menopoz)
 • Menopoz sonrası hormon tedavisi almak
 • İlk doğumdan önce uzun süre doğum kontrol hapı kullanmak
 • Aşırı kilo almak
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Genç yaşta maruz kalınan radyoterapi tedavisi (örneğin 15 yaşından önce)
 • Daha önce bir memede kanser görülmesi
 • Meme dokusunda yağ oranının az olması
 • Meme kanseri geni (BRCA) taşımak

Meme kanseri nasıl teşhis edilir?

Meme kanserinde erken teşhis, hem tedaviyi çok kolaylaştırır hem de başarı şansını çok arttırır. Erken teşhisin amacı kanserin belirtilere yol açmadan önce bulunmasıdır. Meme kanserinde tümörün ne kadar büyüdüğü ve ne kadar yayıldığı tedavinin sonucunu belirleyen en önemli faktörlerdir. Meme kanserlerinin erken teşhisini sağlayan testler her yıl binlerce yaşam kurtarır.

Öncelikle bilinmelidir ki memedeki 10 kitleden 8’i iyi huyludur, yani kanser değildir. Fakat yine de memede ele gelen farklı bir yapı veya kitleye rastlarsanız mutlaka uzman bir doktora görünmek gerekir. Erken tanı için izlenmesi gereken yollar şunlardır:

40 yaş ve üzerindeki kadınların her yıl mamografi çektirmeleri önerilmektedir. Mamografi, memenin röntgen filmidir. Tüm işlem yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Her zaman kanser tanısında yeterli olamayacağı için meme kanseri riski yüksek olan kadınlarda ultrason veya MRG (manyetik rezonans görüntüleme) gibi farklı tarama yöntemleri de önerilebilir.

Meme kanseri hakkında doğru bilinen 12 yanlış

Klinik meme muayenesi

Yirmili ve otuzlu yaşlarda tercihen üç yılda bir, 40 yaşından sonraysa her yıl bir uzmana düzenli olarak klinik meme muayenesi (KMM) yaptırmak erken teşhis için oldukça önemlidir. Ayrıca eğer bilmiyorsanız kendi kendine meme muayenesinin nasıl yapıldığını da bu muayene sırasında öğrenebilirsiniz.

Meme kanseri belirtilerini tanımak meme kanserinin ilerlemesine engel olabilmek adına çok önemlidir. Bu nedenle kişinin kendi meme yapısını tanıması ve risk faktörlerini bilmesi gerekir.

Meme kanseri belirtilerini fark edebilmek için her kadın 20 yaşından sonra ayda bir kez kendi meme muayenesini yapmalıdır.

Böylece yeni ortaya çıkan kitleleri erken dönemde fark edebilecek kadar meme yapısını tanır duruma gelir.

Kendi kendine meme muayenesi adet bitiminden 5-7 gün sonra, hormon etkisinin en az olduğu dönemde yapılmalı; adet görmeyen kadınlar ise ayda bir belirledikleri herhangi bir günde fakat her ay aynı güne denk getirecek şekilde bu muayeneyi yapmalıdırlar.

Kendi kendine meme muayenesini şu şekilde yapabilirsiniz

 • Üstünüz çıplak bir şekilde ayna karşısına geçin ve kollarınız yanlarda serbest olarak dururken, memelerinizin büyüklüğünde, şeklinde, dokusunda veya cildinde herhangi bir farklılık olup olmadığına bakın.
 • Daha sonra ellerinizi kalçalarınıza koyup sıkıca bastırın. Her iki yana dönerek memelerinizin dış kısımlarını da gözleyiniz.
 • Omuz ve dirseklerinizi, meme kaslarınızı sıkılaştırmak amacıyla, öne doğru döndürerek öne doğru eğilin; memeleriniz öne doğru düşecektir. Bu sırada, memelerinizdeki, şekil ve dış hat değişikliklerini inceleyin.
 • Ellerinizi başınızın arkasında birleştirip sıkıca kavrayınız ve dirseklerinizi arkaya doğru açın. Her iki yana dönerek memelerinizin dış yüzlerini ve özellikle alt yüzlerini kontrol edin. Bu bölgeyi görebilmek için gerekirse memelerinizi elleriniz ile kaldırın.

Ayna karşısında meme kanseri muayenesi aşamaları

 • Meme ucundan herhangi bir akıntı olup olmadığını gözlemlemek için işaret ve baş parmağınızı meme başının çevresindeki bölgeye yerleştirin ve meme başını bitişine doğru çekin. Bu işlemi diğer göğsünüz için de tekrarlayınız.
 • Memenin içindeki değişiklikleri daha kolay hissedebilmek için ellerinizi sabun ile kayganlaştırın. Bir kolunuzu yukarı doğru kaldırın. Muayene için öteki elinizin 2,3 ve 4. parmaklarını birleştirin ve parmaklarınızın iç yüzleri kullanarak cildinize hafifçe bastırın ve tüm meme ve koltuk altı bölgenizi kontrol edin. Böylece meme üst dış kadrandaki yoğunlukları daha kolay fark edebilirsiniz.
 • Koltuk altından başlayarak, memenin dışından büyük bir daire çizin. Gittikçe daireleri küçülterek meme başına doğru tüm bölgeyi muayene edin. Daha sonra yine koltuk altınızdan başlayarak parmaklarınızı yukarı aşağı hareket ettirin. Hareketleri içe doğru kaydırarak devam edin ve memenin alt sınırına kadar geldiğinizden emin olun.
 • Meme dış sınırından meme başına doğru parmaklarınızı yıldız şeklinde hareket ettirerek tüm meme dokusunu kontrol edin. Sonra koltuk altını tekrar kontrol edin.

10 soruda meme kanseri ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları

 • Yatın ve sağ omuzunuzun altına küçük bir yastık veya katlanmış bir havlu yerleştirin. Sağ elinizi başınızın arkasına koyun. Yine parmaklarınız bitişik ve düz bir şekilde sol elinizi sağ göğsünüzün üst kısmına koyun. Daha kolay muayene için vücut losyonu ya da yağı kullanabilirsiniz.
 • Saat yönünde küçük dairesel hareketler ile ilerlerek tekrar başlangıç noktasına gelene kadar bütün yüzeyi muayene edin. Daire tamamlanınca, aynı dairesel hareketi bu sefer meme başının etrafında tekrarlayın. Bu şekilde tüm meme yüzeyini tarayıncaya kadar devam edin. Koltuk altına doğru olan daha yukarı alanları da muayene ettiğinizden emin olun.
 • Parmaklarınızı düz olarak doğrudan meme başının üzerine yerleştirin ve çevresindeki herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol edin. Meme başını nazikçe içeri doğru bastırın. Kolaylıkla hareket ettiğinden emin olun. Daha sonra aynı basamakları diğer göğsünüz için de tekrarlayın. • Yüksek risk durumunda: Meme kanseri açısından yüksek risk taşıyan kadınların, doktorlarının düzenli kontrolü altında daha erken mamografiye başlamaları, ek tetkikler yaptırmaları ya da daha sık muayene olamları gerekebilir.

Meme Kanseri şüphesi varsa ne yapılmalı?

Eğer meme kanseri olduğunuzu düşündürecek herhangi bir sebep varsa doktorunuz tam muayene sonucunda aşağıdaki testlerden yaptırmanızı önerebilir ancak bu testlerin her biri tek bir kişi için kullanılamaz. Doktorunuz bir tanı testini seçerken, hastalığınızın semptomlarını, yaşınızı, tıbbi geçmişinizi ve daha önce yapılmış testlerinizin sonuçlarını da değerlendirmek durumundadır.

Meme kanseri için kullanılan görüntüleme testleri

 • Tanı Mamografisi: Mamografiler çoğunlukla tarama için kullanılsa da, kanser şüphesi durumunda da kullanılır ve bu teste tanı mamografisi denir.
 • Meme ultrasonu: Ultrason, vücudun bir bölgesini görüntülemek için ses dalgalarını kullanır. Ultrason, mamografi ile birlikte kullanılabilecek iyi bir yöntem haline gelmiştir. Ayrıca bir ultrason, kanser olabilecek katı bir kitle ile genellikle kanser olmayan sıvı dolu bir kisti ayırt edebilir.
 • Duktografi: Özel bir röntgen tetkiki olup, meme başı akıntısının sebebinin belirlenmesinde bazen yardımcı olmaktadır.
 • MRG (manyetik rezonans görüntüleme): Bir MRG, vücudun ayrıntılı görüntülerini üretmek için x-ışınları değil manyetik alanlar kullanır. Aynı zamanda meme kanseri açısından yüksek risk taşıyan kadınlar için mamografi ile birlikte kullanılabilir.
 • Biyopsi: Eğer diğer testler kanserin var olduğunu düşündürüyorsa, kesin olarak öğrenmenin yolu biyopsi yaptırmaktır. Bu işlem sırasında, ilgili alandan hücreler alınarak mikroskop altında laboratuvarda incelenir. Birçok farklı biyopsi türü vardır:
  • İnce iğne aspirasyon biyopsisi: Küçük bir hücre örneğini çıkarmak için ince bir iğne kullanır. Biyopsi net bir sonuç vermediği takdirde veya doktorunuz hâlâ emin değilse, ikinci bir biyopsi veya farklı türde bir biyopsi yapılması gerekebilir.
  • Stereotaktik kalın iğne biyopsisi: Daha büyük ya da birkaç doku örneği çıkarmak için daha kalın bir iğne kullanır. Hataneye yatmak gerekmez, o bölge lokal anestezi ile uyuşturulur.
  • Cerrahi biyopsi: Yumrunun bir kısmının veya tamamının çıkarılması işlemidir. Bu işlem genellikle hastaneye yatmadan lokal anestezi ile gerçekleştirilir.
  • Biyopsi laboratuvar testleri: Biyopsi ile alınan dokular laboratuvarda incelenerek tümörde iyi huylu veya kanser ayırımı yapılır. Kanser değilse ek bir tedavi gerekmez. Eğer kanserse, kanserin türü ve büyüme hızı hakkında bize bilgi verir ve tedavi sürecini yönetmek anlamında doktora yardımcı olur.

Meme Kanseri Yayılımını Bulmak İçin Kullanılan Testler

 • Akciğer filmi: Bu tetkik kanserin akciğerlere yayılıp yayılmadığını görmek için yapılır.Kemik sintigrafisi: Kanserin kemiklere yayılıp yayılmadığı görebilmek için yapılan bu tetkikte hastaya düşük dozda radyasyon verilir.
 • BT (bilgisayarlı tomografi): BT, çeşitli açılardan birçok görüntünün alındığı özel bir röntgen türüdür. Kanserin karaciğer veya diğer organlara yayılıp yayılmadığının gösterilmesinde bu tetkikten yararlanılabilir. Ayrıca, biyopsi iğnesinin şüpheli bölgeye yerleştirilmesinde kılavuz olarak da kullanılabilir.

Detaylı kanser belirtileri! Bunları bilmek hayatınızı kurtarabilir

 • MRG (manyetik rezonans görüntüleme): BT’ye göre biraz daha uzun sürdüğü ve daha dar bir alanda çekim yapıldığı için biraz daha rahatsızlık verici olan bu görüntüleme yöntemiyle kanserin beyin ve omuriliğe yayılımı gözlemlenir.
 • PET (pozitron emisyon tomografi) tetkiki: Bu tetkik kanserin yayıldığı biliniyorsa fakat nereye yayıldığı bilinmiyorsa kullanılır. İçinde radyoaktif atom bulunduran bir tür şeker ve özel bir kamerayla kanser hücreleri görüntülenir. Çünkü kanser hücreleri bol miktarda şeker emerler. Ayrıca lenf bezleri alınmadan önce kanser kontrolü yapılması için de kullanılabilir.

Referanslar:1- Breast Cancer Diagnosis 2– Breast cancer (female) 3- Risks for Breast cancer 4- Kendi kendine meme muayenesi

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/meme-kanseri-neden-olur-belirtileri-ve-memenin-elle-muayenesi/

Memede kitle hissi nasıldır? Meme kanseri belirtileri (yumru, ağrı vb.) ile ilgili merak edilenler

Aşırı Kilo Meme Kanseri Nedeni

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

25.01.2017

Kanser, genlerde meydana gelen hasarların birikmesi sonucu hücrenin kontrolsüz çoğalmasıdır. Hücre bölünmesinin hızı ve yayılımcı (invaziv) olup olmaması gibi faktörler kanserin seyrini belirler.

Örneğin yavaş bölünen yayılımcı olmayan (non-invaziv) bir kitle iyi huylu (benign) iken; hızlı büyüyen invaziv oluşumlar kötü huylu (malign) kitleler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde neredeyse her 8 kadından 1’i meme kanserine yakalanmakta olup; meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür.

Erkeklerde ise bu risk kadınlara göre, yaklaşık 200 bayan meme kanserine karşılık 1 erkek meme kanseri ile karşılaşılıyor.

Kadınlarda bahsedilen ölçüde sık görülmesi nedeniyle; meme kanserinin belirtilerini tanımak, kitle ve ağrı karakteri gibi konular ön plana çıkmaktadır.

Meme kanserinin erken evre belirti ve bulguları

Meme kanseri; yumru, kitle, ağrı, cilt değişiklikleri, şişme gibi belirtilerle seyredebilmekle birlikte bazı olgularda hiç bulgu vermemesi sebebiyle erken evrede teşhisi zor olabilen bir kanser türüdür.

Meme kanserinde en sık karşılaşılan bulgu memede yumru veya kitle hissidir ve olası diğer belirtileri şöyledir:

 • Meme veya meme başı ağrısı
 • Göğüs veya meme başının şişmesi, tahriş veya renk değişikliği
 • Meme başı çekilmesi
 • Yeni bir ben veya meme/meme başında önceden mevcut olan bendeki değişim
 • Kol altındaki veya boyun bölgesinde hassas veya büyümüş bezler
 • Meme başı akıntısı
 • Göğüs veya meme başının genel boyut, şekil veya görünümünde değişiklik
 • Boğuk ve sürekli öksürük
 • İştah değişikliği
 • Yutma güçlüğü
 • Yemek sonrası ağrı
 • Ağrılı veya zor idrara çıkma veya barsak hareketleri
 • İdrar veya dışkıda kan
 • Açıklanamayan kilo alımı veya kaybı
 • Gece terlemeleri
 • Genel zayıflık veya yorgunluk hissi

Not: Bazen meme kanserinin ilk belirtisi, hastalığın uzak organlara yayılmasından kaynaklanan bulgular ile olur. Meme kanseri sıklıkla kemik, akciğer ve karaciğere metastaz yapar. Buralara metastaz sonucunda kemik ağrısı, nefes darlığı ve sarılık gibi bulgularla polikliniğe başvurulur.

Memedeki kitleler nasıl hissedilir?

Meme yumrularının karakteri; kitlenin sebebine, yerine ve büyüklüğüne göre değişmekte olup; ağrılı, sert ve hareketsiz kitlelerden; yumuşak, ağrısız ve hareketli kitlelere kadar geniş bir yelpazede karşımıza çıkmaktadır. Ağrısız, sert , düzensiz şekilli, hareketsiz kitlelerin malign olma olasılığının yüksektir.

İyi huylu bir tür olan fibroadenom kitleleri ağrısız, kolaylıkla hareket edebilen, düzgün şekilli kitleler olarak karşımıza çıkıp kendiliğinden kaybolabilmektedirler.

Meme kistleri, düzgün kenarlı ve sert iken; meme abseleri ve meme iltihabı ağrılı, şişkin yumrular olarak karşımıza çıkmakta ve genelde ateş veya mevcut deri bölgesinde kızarıklıkla seyretmektedir.

Meme kanserini erken evrede tanıyabilen tarama yöntemi mamografidir. Yüzde yüz olmamakla birlikte en erken evrede teşhisi bize mamogramlar sunmaktadır. Semptomların her bireyde görülmemesi ve çok geniş spektrumda olması; düzenli mamografi taramalarının önemini daha da artırmaktadır.

Memede kitle oluşturan kanser dışı sebepler

Memedeki kitlelerin çoğu kanser dışı iyi huylu sebeplere bağlıdır. Bu sebeplerden bazıları ağrı ve değişiklik yapabilmekle birlikte hayatı tehdit etmezler, uzak organlara metastaz yapmazlar ancak bu olgularda meme kanseri riski yükseldiği için gerekli tetkikler sonucunda bazıları cerrahi yöntemlerle alınabilir. Bu iyi huylu kitleler:

 • Fibroadenomalar
 • Fibrokistik meme hastalığı
 • Duktal veya lobüler hiperplazi
 • Kist, abse
 • Meme enfeksiyonu
 • Lipom
 • İntaduktal papillom
 • Yağ nekrozu
 • Süt kanalı genişlemesi
 • Geçmiş biyopsilere bağlı yara veya lezyonlar

Ne zaman doktora gidilmeli?

Yukarıda sayılan belirti ve bulgulardan herhangi birinin görülmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Bahsi geçen belirtiler doktor tarafından değerlendirilmeli, muayene edilmeli gerekirse mamografi, MR gibi ileri incelemeler yapılmalıdır.

Mamografi X-ray ışınlarını kullanarak yağ dokuyu koyu; bağ dokuyu açık renkte görüntülemektedir. Genç kadınlarda meme dansitesi (bağ doku yoğunluğu) fazla olduğu için açık renkte alanlar fazla görülmekte; kitleler/yumrular da açık renkte görüntülendiğinden ayırt etmek zor olabilmektedir.

MR (emar = manyetik rezonans görüntüleme) ve USG (ultrasound) daha seyrek olarak doktor istemiyle kullanılabilmekte ve yine biyopsi de şüpheli durumlarda doktor kararıyla alınabilmektedir.

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Kaynak:

Symptoms of breast cancer. 2016. breastcancer.org

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/memede-kitle-hissi-nasildir-meme-kanseri-belirtileri-yumru-agri-vb-ile-ilgili-merak-edilenler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.