Aşırı Sıcak Ortamda Çalışmak Böbrek Taşı Sebebi

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Düşürülür?

Aşırı Sıcak Ortamda Çalışmak Böbrek Taşı Sebebi

Haber güncelleme tarihi 31.01.2019 09:38

Böbrek Taşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İdrarımızda bulunan kalsiyum, oksalat ve ürik asitmaddelerinin kristalleşmesi sonucu taş oluşur. Böbrek taşı rahatsızlığı toplumumuzda % 15 oranında görülür. Küçük olan taşlar idrarla birlikte atılır. Ancak büyük taşlar idrarla birlikte atılamadığı gibi, kişinin çok şiddetli ağrı çekmesine neden olur.

Vücudumuzda idrarımızla birlikte atılması gereken pek çok madde vardır. Bu maddeler vücuttan atılmayıp böbrekler de yoğunlaşarak, birikir. Böbrek taşları ilk önceleri kristal zerrecikler halindedir. Daha sonra bu zerrecikler birleşerek büyür ve böbrek taşı oluşur.

 Böbrek taşı oluşumunu engellemek için yapılması gerekenlerden ilki, yeterli miktarda sıvı almaktadır. Çünkü biliniyor ki, yeteri kadar sıvı almamak böbrek taşı oluşumunu arttıyor. Böbrek taşı kişinin gün içersinde ki aktivitelerini kısıtlayacak kadar ağrılara sebep olabilir. Herkes böbrek taşı rahatsızlığıyla karşı karşıya kalabilir.

Bunun için ilk başta günlük sıvı tüketiminizi maksimum seviyeye taşımanız gereklidir.

Böbrek Taşı Belirtileri

Katlanılmaz ağrılara sebep olan böbrek taşı oluşumunda et, tuz ve baharatlı gıdaların aşırı tüketimi ile kalsiyum ve D vitamini fazlalığı önemli rol oynamaktadır. Normalden daha az su tüketen insanlarda ve sürekli oturarak çalışan insanlarda taş riski daha yüksektir.

 • Ağrı
 • Kanlı idrar
 • Bulantı
 • Kusma
 • İdrar yapma sıkıntısı

Böbrek Taşı Türleri ve Nedenleri

 • Kalsiyum taşları: Kalsiyum taşları en çok görülen böbrek taşı türüdür. Çoğunlukla 23- 30 yaş arası erkeklerde görülmektedir. Taşın oluşmasına neden olan kalsiyum, oksalat, foffor gibi maddelerle birleşir. Kalsiyumla birleşen oksalat ıspanak da ve C vitamini takviyesinde bulunur. Ayrıca ince bağırsak hastalıklarında kalsiyum birikimi gerçekleştiği için, böbrek taşı oluşma ihtimali de yüksektir. 
 • Sistin taşları: İdrarda bulunan sistin oranının artmasıyla böbrek taşı oluşumu gerçekleşir. İdrarda bulunan sistin, sistinüri denen hastalıktan dolayı oluşur. Sistinüri de böbrek taşının en önemli nedenlerindendir. Sistinüri nesilden nesile devam edip, genetik bir hastalıktır. Sistin taşları görülen böbrek taşları arasında en az görülenidir. 
 • Strüvit taşları: Strüvit taşları çoğunlukta, idrar yolu enfeksiyonunu sık olarak yaşayan kadınlarda görülmektedir. Strüvit aslında bir mineraldir ve böbrekte birikir. Strüvit taşları çok çabuk büyüyebilen taşlar olup, kişinin mesanesini, idrar yolunu tıkayabilir. 
 • Ürik asit taşları: Ürik asit taşları genellikle kemoterapi gören kişilerde ve erkeklerde görülür. Ürik asit taşları ayrıca gut hastalığı olan kişilerde de sık sık görülmektedir. 
 • Diğer sebepler: Böbrek taşının oluşmasını sağlayan en önemli nedenlerden biri de, idrarda bulunan bazı maddelerin yoğunluğunun artmasıdır. Bu maddeler, ürik asit, sistin, kalsiyum, oksalat gibi maddelerdir. Bu maddeler yükseldiği zaman böbrek taşı için uygun ortam da hazırlanmış olur. Bu maddelerin artmasının sebepleri ise, bazı çeşitli hastalıklara bağlı olabileceği gibi, yetersiz sıvı tüketiminden de kaynaklanabilir. 

Böbrek Taşını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için, doğru beslenme programı uygulanarak ve günlük yeterli miktarda sıvı tüketimi alınmalıdır. Ayrıca böbrek taşı oluşumunu önlemek demek, böbrek taşına neden olan faktörleri ortadan kaldırmak demektir. Günlük hayatınızda yapacağınız basit değişiklikler ve kendinize ilke edineceğiniz işte o yapılması gerekenler;

 • Bol miktarda sıvı alımı: İdrarda taş oluşmasını sağlayan maddelerin seyrelmesini ancak bol su içerek sağlayabilirsiniz. Günde içilmesi gereken su miktarı mutlaka 2 litre olmalıdır. Su haricinde limonata, portakal suyu ve greyfurt suyu da taş oluşumunu engelleyebilir. Bu tarz sıvıları da suyun yanında alabilirsiniz. 
 • Kalsiyum ihtiyacı: Beslenme programınızda olmazsa olmazınız kalsiyum olmalıdır. Çünkü ihtiyacınız olan kalsiyumu besinlerden almazsanız, oksalat seviyesi yükselecek ve böbreklerde taş oluşumu gerçekleşecektir. Burada ki en önemli nokta kalsiyumun besinlerden alınacak olmasıdır. Çünkü kalsiyumu takviye olarak ilaçlardan almaya kalkarsanız böbrek taşı oluşuma ortam hazırlamış olursunuz. 
 • Sodyumu mümkün olduğunca azaltın: İdrarda kalsiyum miktarının artmasına neden olan sodyumu, vücudunuza almamak için, sodyum içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu gıdalar, tuz, deniz ürünleri ve cevizdir. Günlük bir çay kaşığı tuz alımının dışına çıkılmaması gereklidir. 
 • Hayvansal protein alımını azaltın: Hayvansal protein içeren gıdalar, idrarda bulunan ve taş oluşumuna neden olan ürik asit miktarını arttırır. Bu yüzden kırmızı et, yumurta, deniz ürünü olan hayvansal proteinleri çok aşırıya kaçmadan tüketmek gereklidir. 
 • Böbrek taşı yapan yiyeceklerden uzak durulmalıdır: Bazı yiyecekler özellikle böbreklerde taş oluşumuna neden oluyor. O yiyeceklerden bazıları; pancar, çikolata, ıspanak ve kuruyemişlerdir. Bu yiyecekler bol miktarda oksalat içerir. Bu yüzden böbreklerde taş oluşmasına neden olur. Ayrıca kolalı içecekler fosfat içerdiğinden yine taş oluşumuna neden olmaktadır.

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşı tedavisinde uygulanabilecek yöntem, böbrek taşının büyüklüğüne ve hasta da yarattığı şikayetlere göre değişmektedir. Eğer hastanın böbrek taşı küçük ise bu herhangi bir tedaviye gerek kalmadan idrarla birlikte vücuttan atılır.

Taş üst idrar yollarına doğru ilerlediğin de, hastanın ağrıları da artar. Doktor hastaya ağrılarının biraz hafiflemesi için güçlü ağrı kesiciler yazabilir. Yine taşın türüne göre, taşın bölünmesine yardımcı olacak ilaçlar da doktor tarafından verilebilir.

Bu ilaçlarla birlikte idrar söktürücü ilaçlar da kullanılmalıdır. Böbrek taşı idrarla veya ilaçlarla vücuttan atılmıyorsa başvurulacak son yöntem ameliyattır. Hastanın ağrıları hiç geçmiyorsa ve idrar akışında da sıkıntılar yaşanmaya başladıysa, doktor böbrek taşı ameliyatını önerebilir.

Böbrek taşı ameliyat yöntemi de, böbrek taşının büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye göre değişkenlik göstermektedir.

Böbrek Taşı Ameliyatı Türleri

 • Uygulanan bu yöntemde, böbrekler de ve üst idrar yollarında bulunan küçük taşlar, şok dalgası yöntemi ile yok edilir. Daha sonra ki hedef ise, bu küçük yani parçalanmış olan taşların idrar yoluyla vücuttan atılmasıdır.
 • Litotripsi:PerkütanNephrolithotomy: Vücuda sokulan endoskopi yöntemiyle uygulanan bir ameliyat türüdür. Bu ameliyatta küçük bir kesik açılarak vücuda endoskopi yöntemiyle büyük taşlar alınır

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbreğin bazı yerlerinde taş hiçbir zaman düşmeyebilir, bazı yerlerinde ise rahatlıkla düşebilir. Yani bu durum böbrek taşının büyüklüğü, bulunduğu yer ve böbrek harici oluşabilen taşlara göre değişebilmektedir. 6mm'nin üstündeki taşlar kendi kendilerine kolayca düşmezler. 4-6 mm arasındaki taşlar kendiliğinden veya müdahale ile düşebilir.

4 veya 5 mm'nin altındaki taşlar kendiliğinden kolayca düşebilmektedir. Bir kısmı bol sıvı tüketimi ve hareketlerle tedavi edilirken, bir kısmına ilaç verilmektedir. Üreter denilen kanalları genişletecek ilaçlar var. Bazı taşlarda ise ne sıvı tüketimi ne de ilaç kullanımı yeterli gelmez, mutlaka operasyon önerilir.

 Ayrıca bilinmelidir ki sıvı tüketimi yapılırken belli saatlere yoğunlaşılmamalı, tüm güne yayılmalıdır. Böbrek taşı düşürülürken çekilen ağrıyı azaltmak için ağrı kesici alınabilir. Bu çok fazla faydalı olmayacaktır. Bu durumda sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır ve gerekli görüldüğü takdirde oradaki serumlar ile ağrı düşürülmelidir.

Ayrıca bilinmelidir ki herhangi bir pozisyonda durmak ağrıyı hafifletmez.

Editörün Yorumu:

Ben de taş düşürme sorunu yaşıyordum. Küçük çapaklı bir taş olduğunu söyledi doktor. 10 gün düşürmek için bol su iç, sürekli basketbol oynar gibi zıpla dedi. Olmazsa sonra lazerle kırarız dedi. 10 gün boyunca uğraştım ancak başaramadım. Oynatamamışız bile yerinden. O sıra bir cenaze dolayısıyla memleketim olan Rize'ye gittim. Memleketimde ismi Andon olan bir köye gittik.

Meşhur Andon Suyu'nun olduğu köy. Yavaş yavaş 10 bardaktan fazla bu sudan içtim. Aynı yerde tuvalete çıktım bir değişiklik olmadı. Sonra ayrılmadan hemen önce bir şişe daha yanıma aldım, yolda giderken onuda tükettim. (Suyu şişeye koyup saatlerce tutamıyorsunuz, çünkü su bozuluyor, hemen tüketmek gerekiyor.

) Ertesi gün sabah kalktığımda tuvalete gittim ve bir anda taşı dışarı attım. 

Böbrek Taşı En Sık Kimlerde Görülür?

 • En çok 20-40 yaşları arasında görülür.
 • Erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülmektedir.
 • Çocuklarda da ciddi metabolizma problemleri ya da enfeksiyonlara bağlı olarak görülür.
 • Sosyo-ekonomik olarak daha düşün seviyelerde olanlarda daha sık görülür çünkü beslenmenin önemli bir yeri vardır.
 • Masa başı işi olanlar veya hareketsiz bir yaşam sürenlerde daha sık görülür.
 • Yatalak hastalarda veya doğuştan idrar yolu, böbrek problemi olan kişilerde daha fazla görülür.
 • Böbreklerdeki yabancı maddelerden kaynaklı taş oluşumu da görülür.

Önerilen İçerik;

► Böbrek Taşına İyi Gelen Bitkiler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/bobrek-tasi-nasil-dusurulur-3275h.htm

Böbrek Taşı Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Aşırı Sıcak Ortamda Çalışmak Böbrek Taşı Sebebi

Böbrek taşları, böbreklerin iç astarında çözünmüş minerallerin birikiminin bir sonucu olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bunlar genellikle kalsiyum okzalattan oluşurlar. Bununla birlikte birkaç başka bileşik çökeltisinden oluşabilirler.

Böbrek taşları keskin, kristal yapısını korurken; bir golf topunun boyutuna kadar büyüyebilir. Böbrek taşı küçük olabilir ve üriner sistem yoluyla fark edilmeden geçebilir.

Ancak vücuttan ayrıldıklarında aşırı derecede ağrıya neden olabilirler.

Vücudun içinde kalan böbrek taşları, üreterin (böbrek mesaneye bağlanan tüp) tıkanması, idrarın vücudun terk etmesi için kullandığı yolu tıkaması gibi birçok komplikasyona neden olabilir. Bunlar şiddetli ağrıya neden olabilir.

Araştırmaya göre, böbrek taşı olan kişilerin kronik böbrek hastalığına yakalanma riski önemli derecede yüksektir.

Böbrek Taşı Sebepleri Nelerdir?

Böbrek taşı nasıl oluşur?” Böbrek taşlarının önde gelen nedeni vücutta su eksikliği olmasıdır. Taşlar, önerilen günde sekiz ila on bardak su içmeyen kişilerde daha sık görülür. İdrar asidi (idrarın bir bileşeni) seyrelmek için yeterli su olmadığında idrar daha asidik hale gelir. İdrarda aşırı derecede asidik bir ortam ile böbrek taşı oluşumuna elverişli hale gelir.

Crohn hastalığı, idrar yolu enfeksiyonları, renal tübüler asidoz, hiperparatiroidizm, medüller sünger böbrek ve Dent hastalığı gibi tıbbi hastalıklar böbrek taşı riskini arttırır.

Ayrıca Bakınız: Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı genellikle üretere girinceye kadar semptom görülmez. Böbrek taşlarının semptomları belirginleştiğinde, genelde aşağıdakileri içerir:

 • Kasıkta aşırı ağrı
 • İdrarda kan
 • Kusma ve mide bulantısı
 • İdrarda beyaz kan hücreleri veya irin
 • İdrar miktarında azalma
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Sürekli idrar yapma dürtüsü
 • Ateş ve titreme (bir enfeksiyon varsa)

Böbrek Taşı Kimlerde Görülür?

Böbrek taşları erkeklerde, kadınlardan daha yaygın oluşan bir rahatsızlıktır. Böbrek taşı yaşayan insanların çoğu 30-50 yaşları arasındadır. Ailede böbrek taşı öyküsü olması, bir kişide böbrek taşı riskini artırır.

Benzer şekilde, bir önceki böbrek taşı oluşumu, önleyici tedbir alınmazsa, bir kişinin gelecekte taş oluşma riskini artırır.

Bazı ilaçlar böbrek taşına yakalanma riskini artırabilir. Bilim adamları, sıklıkla nöbetleri ve migren baş ağrılarını tedavi etmek için reçete edilen bir ilaç olan topiramatın (Topamax) ilacının böbrek taşı riskini artırdığını bildirdi.

Ayrıca, D vitamini ve kalsiyum takviyelerinin uzun süreli kullanımı, böbrek taşlarına katkıda bulunabilecek yüksek kalsiyum düzeylerine neden olabilir.

Böbrek taşları için diğer risk faktörleri, protein ve sodyum açısından yüksek, ancak kalsiyum açısından düşük beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, obezite, yüksek tansiyon ve gastrik bypas cerrahisi, inflamatuvar bağırsak hastalığı, vücudun kalsiyumun nasıl emildiğini etkileyen diyetler ve ishaldir.

Böbrek Taşı Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Birçok farklı tanı testi böbrek taşının varlığını doğrulayabilir. Fiziksel muayene, böbrekler tarafından koltuk altındaki ağrıyı (kasıkta) ve bel ağrısını ortaya çıkarabilir. Genellikle semptomlar hastalığı işaret eder.

İdrar analizi, idrarda kan olup olmadığını ve sonradan bir enfeksiyon olup olmadığını gösterecektir. Bir böbrek taşı ile birlikte görülen komplikasyonları tanımlamak ve tanı geçerliliğini kontrol etmek amacıyla kan testleri yapılabilir.

Abdominal BT taraması, böbrek taşı olup olmadığını test etmenin bir yoludur. BT taraması üreter, mesane ve böbreklerin durumunu, bir taş bulunup bulunmadığını, böbrek taşının kesin büyüklüğü ve yeri, tıkanma olup olmadığı ve apendiks, aorta ve pankreas gibi bölgedeki diğer organların durumunu tespit eder.

Ultrasonların da yüksek algılama hızlarına sahip olduğu gösterilmiştir ve böbrek taşları ile ilişkili birçok komplikasyonu teşhis edebilir.

Gereksiz radyasyondan kaçınmak için hamile kadınlara BT taraması yerine ultrason uygulanmalıdır.

Bir hastaya böbrek taşı teşhisi konduktan sonra, taşın boşaltım sistemindeki ilerlemesini izlemek için basit bir röntgen ışını kullanılacaktır.

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşı nasıl düşürülür?” Böbrek taşlarının tedavisinde öncelikle belirti yönetimi üzerine yoğunlaşılır. Bir böbrek taşını düşürmek çok acı verici olabilir. Bir kişide böbrek taşı öyküsü varsa, ev tedavisi uygun olabilir. Hiç böbrek taşı deneyimi olmayan kişiler doktorlarıyla konuşmalıdır.

Hastane tedavisine ihtiyaç duyulursa, hasta intravenöz tüp ile rehidrate edilebilir ve anti-inflamatuar ilaçlar verilebilir.

Narkotikler, genellikle taşı tolere edilebilme ağrısını sağlamak için kullanılır. Antiemetik ilaç, mide bulantısı ve kusma olan hastalarda kullanılabilir. Bazı durumlarda, bir ürolog, litotripsi adı verilen, böbrek taşını daha küçük parçalara bölünmesi ve geçmesine izin verecek bir şok dalgası tedavisi gerçekleştirebilir.

Litotripsi yapılması mümkün olmayan bölgelerde büyük böbrek taşlarına sahip olan hastalar, perkütan nefrolitotomi (sırtta bir kesi yoluyla taşın çıkarılması) veya üreteroskopik taş çıkarımı (taşın ince bir tüpten üretranın içine çıkarılması) ameliyatı gibi cerrahi prosedürleri alabilirler.

Böbrek Taşı Nasıl Önlenir?

Sağlıklı kişilerde böbrek taşlarının engellenmesi için vücudun sulu tutulması, susuz kalmaması önemlidir. İdrar su ile inceltilerek minerallerin yoğunlaşmasına ve taş oluşmasına engel olur. İdrar berrak sarı renkte olduğunda, taş oluşma olasılığı azalır.

Doktorlar, yüksek risk altındaki kişilerde belli taş türlerini önlemek için ilaçlar da önerebilirler.

Источник: https://www.hastalopedi.com/bobrek-tasi/

Böbrek Taşı Neden Olur?

Aşırı Sıcak Ortamda Çalışmak Böbrek Taşı Sebebi
86 / 100SEO Score

Günlük işinizde veya evinizde huzurlu oturuyorken aniden boşluğunuzda (böğür) şiddetli bir ağrı başlar. Önce geçer zannedersiniz ama ağrı o kadar şiddetlidir ki yerinizde durmanız ne mümkün.

Üzerine bulantı hissi eklenince kendinizi acil servise zor atarsınız. Sonra öğrenirsiniz ki bu dayanılmaz ağrının sebebi, böbreğinizdeki milimetrik boyutlardaki taşın kendisiymiş.

Bu dayanılmaz ağrının sebebi olan böbrek taşı neden olur hep birlikte bakalım.

Böbrek Taşı

Böbrek taşlarının oluşumunu etkileyen birden çok faktör vardır. Genetik yapı, coğrafi koşullar, beslenme, enfeksiyonlar ve metabolik bozukluklar bunlardan birkaçıdır. Bu faktörlere geçmeden önce böbrek taşlarının yapısına bakalım.

Temel olarak 5 farklı böbrek taşı vardır

 • Kalsiyum Taşları: Böbrek taşlarının %80’inden fazlasını bunlar oluşturur. Büyük çoğunluğunda idrarda kalsiyum atılımı fazladır. Kalsiyum okzalat ve kalsiyum fosfat olmak üzere iki tipi vardır.
 • Struvite Taşları (%10-15) idrar yolları enfeksiyonu sonucu gelişen taşlardır.
 • Ürik asit taşları (%5-10)
 • Sistin Taşları(%1)
 • Ksantin Taşları

Bu taşlar böbrekte oldukları sürece genellikle ağrı yapmazlar. Ancak böbrek kanalına (üreter) düştükleri an çok şiddetli bir ağrıya, bulantıya ve idrarda kanamasına neden olurlar.

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

Böbrek taşları idrardaki maddelerin kristaller oluşturması ve bu kristallerin büyüyerek taşlaşması sonucu gelişir. Bazı koşullar bu durumu kolaylaştırmaktadır:

 • Konsantre idrar: Taş oluşumu için en uygun ortam konsantre idrardır. Böbrek taşları, konsantre idrarda (yoğunluğu artmış) çekirdek kristallerinin oluşması, bu kristallerin çökmesi ve büyümesi sonucunda oluşurlar.Taş oluşumu için oldukça elverişli olan bu ortamın en kolay tedavisi bol su içmektir. Yetersiz sıvı alımı konsantre (yoğun) idrara neden olurken sıvı miktarı arttıkça idrar yoğunluğu düşer ve berraklaşır.
 • Böbrek taşı oluşumunu kolaylaştıran diğer bir faktör de idrar yollarında oluşacak tıkanıklıklar. Herhangi bir nedenle gelişen tıkanıklık, idrarda kristallerin oluşmasını ve çökmesini kolaylaştırır.
 • İdrarda taş oluşumunu engelleyen maddelerin azalmış olması. Araştırmalara göre idrarda magnezyum, sitrat, pirofosfat ve glikoprotein gibi maddelerin yüksek olması, konsantre idrarda bile taş oluşumunu engellemektedir.  Bu maddelerin azalması, idrarda kristallerin daha kolay oluşmasına neden olur. Bu kristaller büyüdükleri taktirde birer taşa dönüşürler.

Böbrek taşlarının nasıl oluştuğuna ve böbrek taşı oluşumunu etkileyen faktörlere bakalım.

Genetik ve Coğrafi Koşullar

Ailenizde böbrek taşı düşüren birinin olmasının sizin için de bir risk olduğunu biliyor muydunuz? Genetik faktörler böbrek taşı oluşumu için oldukça önemlidir. Kalsiyum taşlarının,yaklaşık %50’sinde genetik geçişin etkili olduğu bilinmektedir.

Böbrek taşlarının büyük çoğunluğunu kalsiyum taşları oluşturmaktadır. Kalsiyum taşlarını oluşması için de en önemli risk faktörü, idrarda kalsiyum miktarının yüksek olmasıdır. İdrardaki kalsiyumun yüksek olması ise genetik olarak nesilden nesile aktarılabilmektedir. Bu da taş oluşumu için yeterince büyük bir risk faktörüdür.

Ayrıca sistin taşları da genetik geçişli bir hastalığın (familyal sistinüri) sonucunda gelişmektedir.

Coğrafi koşullar taş oluşumunu etkileyen diğer bir bir faktördür. Sıcak bölgelerde yaşayanlarda ve yaz mevsimlerinde taş düşürme oranı artmaktadır. Bunun asıl nedeni artmış sıcaklığın sıvı kaybını arttırıp daha yoğun bir idrara neden olmasıdır. Yoğun idrar, artık madde oranının ve artık maddelerin kristalleşip çökme olasılığının arttığı bir ortam oluşturur.

Diyet ve Kilo

Diyette tuz(sodyum) kısıtlaması oldukça önemlidir. Fazla miktarda tuz alımı idrarda sodyum ve kalsiyum atılımını arttırır. Sonuçta idrarda kristaller (monosodyum ürat) oluşturarak taş oluşumuna zemin hazırlar. Fazla alınmış tuz aynı zamanda idrarda sitrat atılımını azaltır bu da taş oluşumunu arttıran diğer bir faktördür.

Diyet konusunda dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise hayvansal protein alınımı azaltmak. Aşırı hayvansal proteinler idrarda kalsiyum, okzalat ve ürik asit atılımı arttır ve sitrat atılımını azaltır.

İdrarda kalsiyumun fazla atılması taş oluşumunun en sık nedeni olduğuna göre kalsiyum kısıtlamamız gerekiyor mu? Nadir durumlar hariç kalsiyum kısıtlaması önerilmiyor. Hatta düşük kalsiyum alımı taş oluşumunu arttırabilir.

Aşırı kilolu olmak, böbrek taşı riskìni arttıran diğer bir nedendir.

İdrarda Yüksek Kalsiyum Miktarı

En sık karşılaşın kalsiyum taşlarının temel sebebi, idrarda atılan kalsiyumun yüksek düzeylerde olmasıdır. İdrarda kalsiyum atılımını arttıran nedenler:

 • Barsaklardan yüksek miktarda kalsiyum emilimi sonucu idrarda kalsiyum artışı olmaktadır. Nadir durumlar hariç diyetle ilişkisi yoktur.
 • Yüksek D vitamini barsaklardan kalsiyum emilimini ve taş riskini arttırır.
 • Paratiroid hormonunun yüksekliği (hiperparatiroidizm): paratiroid hormonu yüksek olanların çoğunda böbrek taşı görülür.
 • Böbreğin kalsiyumu yeterince geri ememesi:  Bu durumda böbreğin kendisinden kaynaklıdır ve idrardaki kalsiyum artar.
 • Sarkoidoz: İdrarda kalsiyum atılımını arttırır ve böbrek taşı oluşumun kolaylaştırır.
 • Hipertiroidi: Tiroid bezinin fazla çalışmasıdır.
 • Hareketsiz yaşam tarzı da kemikteki kalsiyumun atılmasına dolayısıyla idrar kalsiyumunun artmasına neden olur. Hareketsiz yaşamak böbrek taşı açısından bir risktir.
 • Kemik tutulumu olan kanserlerde kemikte yıkım sonucu idrarda atılan kalsiyum artar.
 • İdrar kalsiyumu yüksek olan kişilerin yarısında, altta yatan bir neden bulunmamaktadır. Bu duruma idiopatik yani nedeni bilinmeyen hiperkalsüri denmektedir.

Yüksek Okzalat Düzeyi

İdrarda hafifçe artmış okzalat, taş oluşumunu anlamlı şekilde artırır. Okzalat yüksekliğine kronik ishallerde sık rastlanır. Ülseratif kolit, crohn gibi iltihabi barsak hastalıkları oksalat emilimini arttıran dolayısı ile taş oluşma riskini yükselten hastalıklardır.

Yüksek C vitamini, yine okzalat emilimi ve taş oluşumunu arttırır. Ayrıca lahana, ıspanak, çikolata, domates, çilek gibi besinleri çok tüketenlerde oksalat alımı ve taş oluşma olasalığı artar.

B6 vitamin eksikliği idrarda oksalat miktarını arttıran diğer bir faktördür.

İdrardaki Sitrat Düşüklüğü

Sitrat, kalsiyumu bağlayarak idrarda taş oluşumunu engelleyen bir maddedir. Sitratın düşük olması kalsiyum taşlarının sıklığını önemli derecede arttırır.

 Limonata idrardaki sitrat miktarını arttırarak taş oluşma riskini düşürmektedir.

İdrar Yolları Enfeksiyonları

En sık üre parçalayabilen mikroorganizmalarının neden olduğu idrar yolları enfeksiyonlarında gelişir. Böbrek taşına en sık neden olabilen bakteriler: proteus, pseudomonas, providencia, klebsiella ve mycoplasma. Bu bakterilerin oluşturduğu taşlara struvite taşları denmekte ve bu taşlar çok hızlı büyümektedir.

Yüksek Ürik Asit Atılımı

Hayvansal proteinlerin aşırı alınması, ani aşırı kilo kaybı, gut hastalığı, bazı ilaçlar ve bazı kanser tiplerinde idrarda ürik asit atılımı artar. Bazen ürik asitin idrarda fazla oluşunu açıklayacak bir neden bulunamaz. Artmış ürik asit özellikle asidik idrarda kristalleşerek ürik asit taşlarına neden olur.

Böbrek taşına ne iyi gelir? isimli yazımızda taş düşürmek için neler yapılabileceğini bulabilirsiniz.

İlaçlar

Bazı ilaçlar böbrek taşı oluşumunu riskini arttırılar. İdrar söktürücüler (diüretikler), A ve D vitamini içeren ilaçlar, bazı antibiyotikler (siprofloksasin, seftriakson) ve bazı epilepsi ilaçları(fenitoin) bunlardan bazılarıdır.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/bobrek-tasi/

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür? Böbrek Taşı Bitkisel Tedavi

Aşırı Sıcak Ortamda Çalışmak Böbrek Taşı Sebebi

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür? Böbrek taşı için bir doğal bir çözüm mü arıyorsunuz ? Eğer öyleyse, bu sayfada tanımlanmış olan bitkiler size yardımcı olabilir. Böbrek taşları modern Batı toplumunda sıklıkla karşılaşılan bir vakadır.

Ne yazık ki ortalama bir diyet ve yaşam tarzı, böbrek taşlarının toplanmasının meydana gelişinde ve böbreklerin kristalleşmesinde etkilidir.

Bazı gıdalar böbrek taşına neden olabilmektedir. Tuzlu besinler, kuruyemiş, çiğ sebzenin çok tüketilmesi, protein alımının fazla olması, çay ve kahvenin fazla içilmesi böbrek taşı riskini artırır.

Sıcak havalarda vücuttaki suyun terleme yoluyla daha çok dışarı atılması idrarı azalttır bu da böbrekte taşın oluşmasını kolaylaştırır.

Suyun az miktarda içilmesi de böbrek taşına zemin hazırlayabilir. Uzmanlar yaz mevsiminde böbrek taşı riskini azaltabilmek için günün büyük bir kısmını  kapalı yerlerde geçiren kişilerin günde 2 litre, güneşli ortamlarda olanların ise 3 ya da 4 litreden fazla su içmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Geceleri sık sık  idrara kalkma, bulantı, kusma ve idrarın hafif kanlı olması gibi durumlar böbrek taşının belirtileri olabilir.

Böbrek Taşı Bitkisel Tedavi

Ardıç Meyveleri (Taneleri): Ardıç taneleri böbrekleri daha fazla harekete geçirir ve böbreklerdeki,idrar kesesindeki ve safra kesesindeki bakterileri yok eder.

Böbreklerindeki taşları, kristalleşmeyi ve atıkları bir araya getirerek toplayan herhangi birinde aynı zamanda bakteri ve muhtemelen iltihap bulunur.

Ardıç taneleri  böbrek temizleme ve böbrek taşları sorununda katkı sağlayabilecek bir bitkidir.

Mısır Püskülü: Mısır püskülünden yapılan çay  böbrek iltihaplarına ve taş yapıcı idrar yolları rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

Limonata: Araştırmalarda limon suyunun bazı taşların meydana gelmesini engellediği tespit edilmiştir. California Üniversitesince yapılan araştırmaya göre limonatadaki sitrat böbrek taşına karşı etkili olmaktadır. Bu yüzden sıvı gereksiniminin bir bölümü limonata şeklinde alınabilir.

Kalsiyum taşları oluşturan kişilerin  (oksalat ve fosfat) sadece idrar ve böbreklerinde fazla kalsiyum bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda, sitrat düzeyleri de düşük görünüyor.

(kalsiyum taş oluşumunu engelleyen bir sitrik asit formu) Sitrat düzeyi suya limon suyu eklenerek yükseltebilir. University of California’daki araştırmacılar, sulandırılmış 120 ml.

limon suyu içmenin böbrek taşlarını büyük ölçüde azalttığını bulgulamıştır.

Limon suyu bazı ilaçların emilimini artırabildiği için ilaçlarla aynı anda içilmemeli. İlaç içildikten 2 saat önce yada sonra limonatanın içilmesi öneriliyor.

Ayı Üzümü Bitkisi (Uva Ursi): Ayı üzümü bitkisi böbreklerin zehrini dışarı atmaları ve böbreklerin çalışmalarını hızlandırması için etkili olan bitkilerden biridir. Kullanılan bölümler yapraklardır.

Kara Hindiba Yaprağı: Birçok etkili bitki ile birlikte, karahindiba da dünyanın çoğu ülkesinde yaygın bir yabani ottur. Karahindibanın yaprakları böbrekleri hızlı çalıştırmakta mükemmeldir. Yaprakları olgunlaşmalarının zirvesindeyken kullanılır, çünkü bu, phyto-kimyasalların çoğunun yapraklarda bulunduğu zamandır.

Böbrek kumu bir araya geldiklerinde taş olacak küçük kristallerin geçişidir. Böbrek taşı olanlar ya da böbrek taşı olmayan insanlar da belli oranlarda kristal dökerler. Kristallerin geçişi yoğunsa bazen taş düşürme ağrısına neden olabilirler.

Rafine karbonhidrat ve hayvansal protein açısından zengin ama lif bakımından yetersiz bir beslenmenin kalsiyum oksalat adlı böbrek taşının oluşumunda etkisinin olduğu ifade ediliyor. Yine B vitamini ve magnezyum eksikliği kalsiyum oksalata neden olabilir. Siyah çay, kahve, çikolata, yer fıstığı ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler yüksek miktarda oksalat içerirler.

Chanca Piedra

Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yetişen bir bitki olan Chanca Piedra’nın İspanyolca anlamı “taş kıran”dır. Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde, “quebra-pedra” veya  “arranca-pedras” adlarıyla bilinir. Her ikisi de “taşları kırmak” anlamına gelir. 1960’lı yıllardan itibaren, Chanca Piedra’yla ilgili çok sayıda çalışma yayınlanmıştır.

Brezilya’da yapılan bir çalışmaya göre, chanca piedra’nın terapötik etkisi, taşların biçimini ve dokusunu, daha kırılgan bir hale sokabilme özelliğinden kaynaklanmaktadır. 1999 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, bitkinin kalsiyum oksalat kristalleri üzerindeki engelleyici etkisinin güçlü olduğunu ve mevcut taşların boyutlarını küçültebildiğini onaylamışlardır.

Almanya’da Dr. Wolfram Wiemann, çalışmalarında chanca piedra kullanmıştır. Hastalarındaki safra kesesi taşı ve böbrek taşlarının, bir-iki hafta içerisinde, %94 oranında tümüyle ortadan kalktığını rapor etmiştir.

Journal of Urology’de 2006 yılında yayınlanan bir çalışma, şok dalga terapisine katılan 150 böbrek taşı hastasını değerlendirmiştir. Bu tedavinin bitiminden sonra, hastaların yarısına, 30 gün boyunca, her gün 2 gr. chanca piedra verildi.

Taşların temizlenmesi, mide röntgeni ve ultrason taraması ile, 30, 60, 90 ve 180 gün sonra analiz edildi. Chanca piedra alan hastalarda, kontrol gruba oranla, %10-23 oranında taş temizlenmesi görülmüştür.

Magnezyum ve B6 Vitamini

Magnezyum takviyeleri, böbrek taşı oluşumunu engelleme yeteneği ile bağlantılıdır.

Sağlıklı böbreklere sahip bireylerde, magnezyumun, idrarda kalsiyum oksalat kristallerin formasyonuna engel olacak bir alkalik ortam yaratarak taş oluşumunu azalttığı rapor edilmiştir.

Aynı zamanda, çalışmalar da magnezyum eksikliği yaşayan hayvanların, böbreklerinde normalden daha fazla kalsiyum oksalat biriktirdiklerini göstermiştir.

1997 yılında yapılan bir çalışmanın sonuçları, magnezyum takviyelerinin böbrek taşlarından korunma konusunda etkin olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar, böbrek taşından muzdarip hastalara potasyum-magnezyum sitrat vermenin yeni taş oluşumunun önüne geçtiğine tanık olmuşlardır.

Journal of Urology”de rapor edilen çift kör bir çalışmada, 64 hastaya ya plasebo ya da, üç yıl boyunca potasyum-magnezyum sitrat bileşimi verilmiştir. Plasebo alan hastaların %63.62sında yeni böbrek taşları görülmüş, ama potasyum-magnezyum sitrat bileşimi alanların sadece 12.

9’unda taşa
rastlanmıştır.

Bir başka çalışmada, tekrarlayan böbrek taşı olan 55 hastaya 4 yıl boyunca magnezyum (magnezyum hidroksit) verilmiştir. İdrar ile magnezyum atılımı derhal artmış, ve tüm çalışma boyunca yüksek düzeylerde seyretmiştir. Ortalama taş oluşumu %90 düşmüş, ve hastaların %85’i taş oluşturmamıştır. (%41 oranında magnezyum kullanmayanlara oranla.)

B6 vitamini de böbrek taşı oluşumunu azaltma becerisi ile ilgilidir. Raporlara göre, oksalat metabolizmasını etkileyerek idrardaki miktarı azaltır.

Klinik bir çalışmada, böbrek taşına sahip hastalara 18 ay boyunca 250-500 mg. günlük B6 vitamini verilmiştir. Bu tedavi idrarla oksalik asit atılımını büyük ölçüde azaltmıştır.

Çalışmanın sonunda, hastaların %75’inde hiçbir aktif böbrek taşı belirtisi göstermemiştir.

“Journal of Urology”de 1974 yılında yayınlanmış bir çalışma, B6 vitamini ve magnezyumun birlikte kullanımında olumlu sonuçlar ortaya koymuştur. Uzun süreli tekrarlayan idiopatik kalsiyum oksalat ve karışık kalsiyum oksalat/kalsiyum fosfat böbrek taşına sahip 149 hasta, 4.

6-6 yıl boyunca günde 3 kez 100 mg. maagnezyum oksit ve günde 1 kez 10 mg. piridoksin aldılar. Her bir hastada, taş oluşumu oranı %92.3 oranında, yıl başına 1.3 taştan 0.10 taşa kadar düşmüştü. Çalışmada kullanılan günlük 300 mg magnezyum oksit, günlük 180 mg.

elemental magnezyuma eşittir.

Dr. Gershoff’un çalışmalarında, magnezyum takviyesi alan kişilerin idrarı, almayanlarınkine oranla iki kat daha fazla kalsiyum oksalat muhafaza ediyordu.

“Magnezyum, kalsiyum oksalatı kristalize olmasına engel oluyor, nasıl oluyor bilinmiyor daha.” Diyor Dr. Gershoff.

“Bir teoriye göre, magnezyum, oksalata bağlanmak için kalsiyumla yarış ediyor ve çözünebilir bir bileşik oluşturarak vücuttan idrarla dışarı atılıyor. Ama daha kanıtlanmış değil..”

Böbrek taşları her zaman ağrıya yol açmazlar. Nadiren de olsa idrar yollarını tıkayıp uzun süre belirti vermeden kalabilirler. Tıkanmış olan kanallar üst sistemin iltihaplanmasına, şişmesine, böbreğin idrar yapamayacak duruma gelmesine yol açabilirler. Böyle bir durum, böbreğin alınmasına sebep olabileceği gibi yaşamı tehdit edebilecek kadar önemli sonuçlara da neden olabilirler.

Böbrek taşlarının ilaçlar kullanılarak eritilmesi sadece sistin ve ürik asit taşlarda kısıtlı oranlarda olabiliyor. Taşların önemli bir çoğunluğu kalsiyum oksalattır. Bu taşlar oral yolla alınacak hiçbir ilaçla eritilemez.  Esas tedaviler vücut dışından taş kırma, kapalı ya da açık taş ameliyatlarıyla gerçekleştirilir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/bobrek-tasi-nasil-dusurulur

BÖBREK TAŞI NEDEN OLUR?

Aşırı Sıcak Ortamda Çalışmak Böbrek Taşı Sebebi

Böbrek taşı, böbrekler içinde sert minerallerin birikmesi ile oluşan küçük yapılardır. Böbrek taşlarını oluşturan ana maddeler mineral ve asit tuzlarıdır.

Böbrek taşları çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir ve boşaltım sisteminin bir bölümünü etkisi altına alabilmektedir (böbreklerden idrar kesesine kadar). Sıklıkla, idrarın yoğunlaşmasıyla şekillenen böbrek taşları, minerallerin kristalize olmasına ve kalınlaşmasına müsaade etmektedir.

Diğer yandan böbrek taşları oldukça ağrılı geçmektedir fakat bu taşlar genellikle kalıcı hasarların oluşmasına neden olmamaktadır. Duruma bağlı olarak, ağrı kesici ilaç almak ve bol bol su içmek, böbrek taşının geçmesi için gerekebilmektedir.

Bazen de cerrahi işlem gerekebilir. Örneğin; eğer böbrek taşları idrar yollarını tıkamış ise ya da bazı komplikasyonlar yaşanmasına neden olmuş ise, cerrahi işlem ile müdahale edilmektedir.

 Doktorlar, böbrek taşının tekrarlamasını önleyici tedavi uygulamayı uygun görebilirler.

Böbrek taşları sıklıkla kesin olarak tek bir nedene bağlı şekilde gelişmektedir. Fakat yine de bazı faktörler böbrek taşı oluşması riskini artırmaktadır.

İdrarın, kalsiyum, oksalat ve ürik asit gibi kristal yapıcı maddeler içermesi ile oluşan böbrek taşları, idrarın yoğunlaşmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda, idrar kristalleşmesini önleyen ve kristallerin birbirine yapışmasını engelleyen maddelerin olmayışı, böbrek taşlarının oluşması için ideal bir ortam oluşturmaktadır.

1.Yeterli Miktarda Sıvı Tüketmemek

Çok az miktarda su tüketmek, böbrek taşı oluşumunun en yaygın sebeplerinden biridir. Buna göre, günlük su tüketiminin sekiz ile on bardaktan az olması, böbrek taşı oluşumuna yol açabilmektedir.

Ürik asiti (idrar bileşeni) sulandırmak için yeterli miktarda su olmadığı zaman, böbrekler içinde pH seviyesi düşer ve böbrekler daha asidik hale gelir. Böbreklerde aşırı oranda biriken asit ise, böbrek taşı oluşmasını kolaylaştırmaktadır.

Ayrıca, içme suyunda florür takviyesi olması da, bazı durumlarda böbrek taşı oluşmasına neden olabilmektedir.

2.Bazı Gıdalar

Çok fazla miktarda tüketilen bazı besin maddeleri böbrek taşı oluşmasına neden olabilmektedir.

Buna göre, aşırı miktarda protein, sodyum ve yüksek oranda oksalat içeren gıdalar tüketmek ya da yetersiz oranda lifli gıda tüketmek, böbrek taşı oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Bu gibi gıdalar ise, çikolata ve koyu yeşil renkli sebzeler gibi gıdalardır ve bazı insanlarda böbrek taşı oluşması riskini artırabilmektedir.

3.Bazı Sağlık Sorunları

Crohn hastalığı, idrar yolları enfeksiyonu, böbrek tübüler asidoz, hiperparatiroidizm, ilikli sünger böbrek hastalığı, yüksek tansiyon, gut hastalığı ve Dent hastalığı (böbreklerle ilgili bir hastalık) gibi sağlık sorunları, böbrek taşı oluşmasına yol açabilmektedir.

4.Birtakım İlaçlar

Bazı türdeki ilaçların böbrek taşı oluşumu riskini artırarak, böbrek taşı meydana getirdiği kanıtlanmıştır. Böbrek taşı riskini artıran bu ilaçlar şu şekildedir;

 • Aspirin,
 • Antasit ilaçlar (mide ekşimesine karşı kullanılır),
 • Kalsiyum ve D vitamini takviyeleri,
 • Diüretik ilaçlar (sıvı birikmesini azaltmak için kullanılmaktadır),
 • Bazı antibiyotik ilaçlar,
 • Bazı antiretroviral ilaçlar (HIV tedavisinde kullanılmaktadır),
 • Bazı antiepileptik ilaçlar (epilepsi gibi hastalıların tedavisinde kullanılmaktadır).

5.D vitamini ve Kalsiyum Takviyeleri

Creighton Üniversitesi Tıp Merkezi bilim insanlarının yaptıkları bir araştırmaya göre, kalsiyum ve D vitamini takviyeleri, idrarda ve kanda kalsiyum seviyesinin artmasına sebep olduğu için, böbrek taşı oluşumuna yol açabilmektedir. Önde gelen araştırmacılardan J.

Christopher Gallagher, D vitamini ve kalsiyum takviyelerinin düşünüldüğü kadar masum olmadığını belirtmiştir.

Buna göre, D vitamini takviyesi kullanılırken aşırıya kaçmamak ve günlük 800-1200 miligram değerinin üzerine çıkmamak, böbrek sağlığı için daha doğru olacaktır (Tıp Enstitüsü’ne göre).

6.Diğer Faktörler

Aşağıda verilen birtakım unsurlar, böbrek taşının oluşmasına ve yapılanmasına yol açmaktadır. Bu kimyasal ve bileşenler şöyledir;

 • Kalsiyum,
 • Amonyak,
 • Ürik asit – vücudun enerji olarak kullanmak üzere besinleri parçalamasıyla üretilen atık üründür.
 • Sistin – protein yapılanmasına yardımcı olan bir tür aminoasittir.

Oluşum Nedenleri Bağlı Olarak Böbrek Taşı Türleri

Böbrek taşı türünü bilmek, oluşum nedeninin tespit edilmesine yardımcı olmaktadır ve böbrek taşı riskini azaltmak adına bazı ipuçları vermektedir. Bu durumda böbrek taşı türleri şöyledir;

Kalsiyum taşları: Çoğu böbrek taşı, kalsiyum taşları şeklindedir ve genellikle kalsiyum oksalat formundadırlar. Oksalat, gıdaların içerisinde bulunan doğal bir bileşendir.

Bazı meyve ve sebzelerde, kabuklu yemişler ile çikolatalarda yüksek oranda oksalat bulunmaktadır. Üstelik, karaciğer de oksalat üretmektedir.

Beslenme faktörleri, yüksek dozda D vitamini, baypass cerrahisi ve çeşitli metabolik bozukluklar, idrarda oksalat ya da kalsiyum yoğunluğunun artmasına yol açabilmektedir. Kalsiyum taşları, kalsiyum fosfat formunda da oluşabilmektedir.

Struvit taşları: Struvit taşları, idrar enfeksiyonu gibi enfeksiyon durumlarına karşı tepki olarak şekillenmektedir. Bu taşlar hızlı şekilde büyümektedirler ve oldukça iri boyutlara ulaşabilmektedirler. Struvit taşlar, bazen birkaç belirti ya da küçük uyarı ile sinyal verebilmektedir.

Ürik asit taşları: Ürik asit taşları, yeterli miktarda sıvı tüketmeyen ya da çok fazla sıvı kaybı yaşayan kişilerde oluşabileceği gibi, gut hastalarında da gelişebilmektedir. Ayrıca, protein ağırlıklı beslenme şekli ve genetik faktörler de, ürik asit taşı oluşması riskini artırmaktadır.

Sistin taşları: Böbreklerin bazı aminoasitleri (sistinüri) çok fazla miktarda salgılaması sonucu meydana gelen bu taşlar genetiktir.

Diğer taşlar: Diğer böbrek taşları oldukça nadir olarak meydana gelen oluşumlardır.

Risk Faktörleri

Birtakım unsurlar böbrek taşı riskini artırmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

Aile ya da bireysel hastalık geçmişi: Eğer ailenizde böbrek taşı sorunu yaşayan ya da yaşamış biri varsa, siz de böbrek taşı riski yaşıyorsunuz demektir. Ayrıca, zaten böbreklerinizde bir ya da birden fazla taş bulunuyorsa, bu durum başka taşların oluşması riskini artırmaktadır.

Dehidrasyon: Günlük olarak yeterli miktarda su içmemek, böbrek taşı riskini artırmaktadır. Özellikle sıcak iklimlerde yaşayan kişiler ve çok fazla terleyen kişiler, diğerler insanlara göre daha riskli grupta yer almaktadırlar.

Belirli gıdalar: Fazla miktarda protein, sodyum ve şeker tüketmek, böbrek taşı riskini artırmaktadır. Özellikle de sodyum içeriği yüksek gıdalarla beslenme, böbreklerin süzeceği kalsiyum miktarını artırır ve böbreklerde taş oluşum riski önemli miktarda artmış olur.

Obezite: Vücut kitle endeksi (BMI) yüksek olan kişilerde, bel genişliği fazla olan ve kilolu kişilerde böbrek taşı riski yüksektir.

Sindirim hastalıkları ve ameliyatları: Gastrik baypass ameliyatı geçirenler ile iltihaplı bağırsak hastalıkları ya da kronik ishal yaşayanlarda sindirim sistemi değişime uğramaktadır. Yani bu durumda kalsiyum ve suyun emilimi olumsuz etkilenir ve böylece idrarda taş oluşturan maddelerin de düzeyi artmış olur.

Diğer tıbbi durumlar: Bazı hastalıklar ya da sağlık sorunları böbrek taşı riskini artırmaktadır. Örneğin; renal tübüler asidoz, sistinüri, hiperparatiroidizm ve belli başlı ilaçlar ile idrar yolları enfeksiyonları, böbrek taşı riskini tetiklemektedir. Öte yandan diğer risk faktörleri ise şu şekildedir;

 • Pasif ya da yatağa bağlı yaşam süren kişiler,
 • Özellikle 25 yaşından önce böbrek taşı sorunu yaşamış olan kişiler,
 • Şiddetli böbrek iltihabı olan kişiler,
 • Sadece tek bir böbreği olan kişiler.

Belirti ve Semptomlar

Böbrek taşları böbrek ya da idrar yolunda ilerleyene kadar, böbrek taşı sorunu herhangi bir belirti göstermeyebilir. Buna göre böbrek taşı belirti ve şikayetleri şu şekildedir;

 • Kaburga altında, sırtta ve yan taraflarda şiddetli ağrı,
 • Karnın alt kısmından ve kasıklardan yayılan ağrı,
 • Dalgalar halinde gelen yoğun ağrılar,
 • Tuvalete çıkarken yaşanan ağrılar,
 • Pembe, kırmızı ya da kahverengi idrar,
 • Bulutlu ya da kötü kokulu idrar,
 • Bulantı ve kusma,
 • Devamlı olarak tuvalete çıkma ihtiyacı,
 • Her zamankinden daha fazla idrar oluşması,
 • Eğer iltihap durumu da varsa, ateş ve titreme,
 • Tuvaleti yaparken az miktarda idrar gelmesi,
 • İdrarda kan görülmesi.

Eğer bu belirtilerden özellikle sonuncusunu yaşarsanız derhal bir doktora gitmenizde fayda olacaktır.

Tanı ve Testler

Eğer doktor böbrek taşından şüphelenirse, hastanın bazı test ve süreçlerden geçmesini uygun görebilmektedir. Örneğin;

Kan testi: Kan testleri, kanın içinde aşırı oranda birikmiş olan ürik asit ya da kalsiyumu belirlemektedir. Doktor, kan testi sonucuna göre, böbrek sağlığını izler ve diğer sağlık durumlarını kontrol eder.

İdrar testi: 24 saatlik idrar toplama testi, taş yapıcı minerallerin miktarını ya da taş oluşumunu önleyen maddelerin miktarını belirlemeye yardımcı olmaktadır.

Eğer taş oluşumunu önleyen maddelerin miktarı az ise ya da taş yapıcı mineralleri miktarı çok ise, böbrek taşı oluşumu söz konusu olabilmektedir.

Bu test için doktor, iki gün üst üste idrar toplama testi yapabilmektedir.

Görüntülü tarama: Bu gibi testler, idrar yoluna gizlenmiş olan böbrek taşını saptayabilmektedir. Küçük böbrek taşları tanısı için karın bölgesine uygulanan yöntem röntgen cihazıdır. Daha minik böbrek taşlarının tanısı için ise, yüksek hızlı veya dual enerji bilgisayarlı tomografi (BT) yöntemi kullanılmaktadır. Diğer görüntülü tarama yöntemleri ise;

 • Ultrason,
 • Noninvaziv test,
 • Damar içi ürografi testi,
 • Kol damarı içinden boya enjekte edilmesi ve röntgen.

Taşların analizi: Laboratuvar analizine gönderilen böbrek taşları incelenerek, bu taşların neden oluştuğu tespit edilmeye çalışılmaktadır. Böylece taş türüne göre uygun tedavi yöntemi belirlenmiş olmaktadır.

Tedavi ve İlaçlar

Böbrek taşının türüne bağlı olarak, tedavi yöntemi de değişiklik göstermektedir. Buna göre;

Eğer böbrek taşı küçük ise ve çok hafif semptomlar gösteriyorsa, tedavi süreci aşağıda verildiği gibi olacaktır;

Su içme: Günde 2-3 litre su içilerek idrar yollarının canlanmasına yardımcı olabilmektedir. Doktorunuz aksini belirtmediği sürece, yeterli miktarda su tüketmek, saydam ve berrak idrar edilmesini sağlayacaktır.

Ağrı kesiciler: Doktor, hafif ağrı kesici ilaçları önerebilmektedir.

Tıbbı tedavi: Doktor, böbrek taşının geçmesine yardımcı olması amacıyla, alfa bloker ilaçlar ve idrarın daha rahat yapılması için kas rahatlatıcı ilaçlar önerebilmektedir.

Eğer böbrek taşı büyük ise ve önemli semptomlar yaşanmasına yol açıyorsa, tedavi süreci aşağıda verildiği gibi olacaktır;

Ses dalgaları: Böbrek taşının konumuna ve boyutuna bağlı olarak doktor, ekstrakorporeal şok dalga litotripsi (ESWL) yöntemi ile ses dalgalarını kullanarak, taşları kırmayı uygun görebilmektedir. Bu ses dalgaları güçlü titreşimler yaymaktadır ve bir seansı 45-60 dakika arasında sürmektedir.

Ameliyat: Cerrahi işlem yoluyla büyük taşlar böbrekten çıkarılmaktadır.

Üreteroskop: İnce ışıklı bir tüp yardımı ile idrar yollarına kamera gönderilmektedir ve taşın yeri belirlenerek alınmaktadır.

Paratiroid bezi ameliyatı: Bazı kalsiyum fosfat taşları, paratiroid bezlerinin aşırı oranda çalışmasına neden olmaktadır.

Adem elmasının alt kısmında yer alan tiroid bezinin çok fazla miktarda paratiroid hormonu salgılamasına yol açan bu kalsiyum fosfat taşları, hiperparatiroidizm hastalığına neden olmaktadır.

Bundan dolayı, bez durdurulup büyüme çıkarılırsa ya da paratiroid bezinin fazla çalışmasına neden olan hormon üretme durumu tedavi edilirse, sorun çözülmüş olacaktır.

Alınacak Önlemler

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir;

 • Gün boyu bol su içmeye özen göstermek,
 • Oksalat bakımından zengin gıdaları daha az oranda tüketmek – ravent, pancar, bamya, ıspanak, pazı, tatlı patates, fındık, çay, çikolata ve soya ürünleri gibi.
 • Düşük miktarda tuz ve hayvansal gıda tüketmek,
 • Kalsiyumca zengin gıdaları tüketmeye devam etmek ama kalsiyum takviyelerinden uzak durmak – kalsiyum içeriği zengin olan gıdalar böbrek taşı riskini etkilemez ama kalsiyum takviyeleri böbrek taşı riskini artırmaktadır.

Источник: https://evdesifa.com/bobrek-tasi-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.