Aşırı Terleme (hiperhidroz) Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

içerik

Hiperhidroz Nedir ?

Aşırı Terleme (hiperhidroz) Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Herkes terler. Ancak gömleklerinizde koca ter halkaları varsa, tokalaşmaktan bile çekiniyorsanız sorun hiperhidroz olabilir.

Terleme vücudun ısı dengesini sağlamak için kullandığı mekanizmalardan en önemlisidir.

Ter bezleri sempatik sinir sistemi denen ve irade dışı çalışan bir mekanizmayla kontrol ediliyor. Bazen ter bezleri normalden fazla çalışıyor.

El, ayak ve koltuk altında aşırı terleme = Hiperhidroz

Hiperhidroz Neden Olur ?

Hiperhidrozun 2 farklı türü var. Nedenleri de türüne göre değişiyor. Bunlar:

Fokal hiperhidroz: Vücudun belirli bölümlerindeki ter bezlerinin aşırı çalışması. 20’li yaşların başında ortaya çıkıyor.

Avuç içi, ayak tabanları ve koltuk altında görülüyor.

Bazı uzmanlar duygusal strese bağlı geliştiğini düşünüyor ancak kesin nedeni belli değil. Genetiğin belirleyici olduğu kanısı yaygın.

Genel hiperhidroz: Vücudun genelinde etkili. Belirli bir nedeni yok ancak bazı tetikleyiciler olduğu düşünülüyor. Bunlar:

Çeşitli ilaçlar. Menopoza bağlı sıcak basması. Düşük kan şekeri. Lösemi. Lenfoma. Kalp krizi. Bulaşıcı hastalıklar.

Hiperhidroz Belirtileri Neler ?

Çoğu insan egzersizde, sıcak bir ortamda veya gergin, endişeli ve stresli olunca terler.

Hiperhidrozda görülen aşırı terleme normal terlemenin çok ötesinde, normal hayatı kesintiye uğratacak ölçüde büyük.

Kimileri sürekli ıslak elleri yüzünden çalışma ve sosyal hayatında zor durumlara düşüyor. Bazılarıysa ter veya tuz lekeli gömlekler, el sıkışma ihtimali ve olası ter kokusu yüzünden tedirginlik yaşayarak içe kapanıyor. Belirtilere bakalım:

Elbiseleri sırılsıklam yapacak kadar aşırı terlemek. Ayaklarda, koltuk altlarında, baş ve yüzde anormal derecede terlemek. Ayak tabanından veya avuç içinde ter damlaları oluşacak kadar terlemek

Hiperhidrozun Komplikasyonları Neler ?

Bu sağlık sorunu hayatı pek çok yönden etkilemesinin yanı sıra ek sorunları da beraberinde getirir:

Tırnak mantarı enfeksiyonları: Çok terleyen insanlar birçok mantar enfeksiyonuna yatkınlık gösterebilir. Bunun nedeni mantarların sıcak ve nemli ortamlarda üremesi. Zaten bu yüzden ayak parmakları yerine ayak tırnaklarında enfeksiyon riski daha yüksek.

Tırnak enfeksiyonu genellikle tırnağın altında beyaz veya sarı bir nokta olarak başlar. Mantar enfeksiyonu daha derinlere yayıldıkça tırnağın rengi değişir, kalınlaşır ve kırılgan kenar oluşur. Bazen tırnak yatağından çıkabilir ve etrafındaki deri kızarıp şişebilir. Hafif bir koku da oluşabilir.

Bakteriyel enfeksiyonlar ve siğiller: Aşırı terleme özellikle kıl köklerinde ve ayak parmak aralarında bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir. Ayrıca siğillerle de ilişkili oldukları düşünülüyor. Aşırı terleme varsa  tedaviden sonra siğillerin kaybolması uzun sürebilir ve nüksetme ihtimali olur.

Sosyal ve duygusal sonuçlar: Aşırı terlemesi olan insanlarda terleme genelde ayak tabanlarında ve avuç içlerinde görülür. Bu da ıslak eller ve kokulu ayaklar anlamına gelir. Bunun önemli psikolojik, sosyal, eğitimsel ve mesleki sonuçları olabilir.

Diğer cilt sorunları: Bazı cilt rahatsızlıkları aşırı terleyen insanlarda daha sık oluşabilir. Örneğin egzama ve siğil bunlardan.

Hiperhidroz Tanısı Nasıl Konuyor ?

Hiperhidroz şüphesi taşıyan kişi öncelikle bir dermatologla görüşmeli. Gösterdiği belirtiler dahil sağlık geçmişini aktarmalı.

Şüpheleri değerlendiren doktorun doğru tanıya ulaşırken izlediği yola göz atalım:

Fiziksel muayene: Randevu sırasında Doktor kişinin sağlık geçmişine ilişkin sorular sorup fiziksel muayene yapabilir. Belirtiler kolay fark edilir türdense hiperhidroz teşhisi koymak daha kolay.

Laboratuar testleri: Doktor aşırı terlemenin, aşırı aktif tiroit bezi (hipertiroidizm) veya düşük şeker (hipoglisemi) gibi başka bir sağlık sorunundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için kan veya idrar testi yapmak isteyebilir.

Termoregülatör ter testi: Doktor ayrıca termoregülatör testi uygulayabilir. Bu test sırasında cilde neme duyarlı indikatör toz sürülür.

Oda sıcaklığında aşırı terlemenin olduğu yerlerde toz sarı yeşilden koyu mora dönüşür.  Dijital bir fotoğraf makinesiyle sonuç kayıt altına alınır.

Bundan sonra kişi vücudun tümünü terletecek sıcaklığa maruz bırakılır veya bir terleme kabinine sokulabilir.

Aşırı terleyen insanlar sıcak bir ortamda avuç içlerinden daha da fazla terleme eğiliminde. Termaregülatör ter testinin bulguları doktora doğru teşhiste bulunma ve hastalığın şiddetini belirleme imkanı sunar.

Hiperhidroz Nasıl Tedavi Ediliyor ?

Ter önleyici ilaçlar: Reçetesiz satılan ter önleyiciler yardımcı olmazsa doktor alüminyum klorür içeren ilaçlar önerebilir. Bunlar hafif ve orta ölçekli hiperhidrozu tedavi etmede kullanılır. En iyi sonucu almak için ter önleyici krem gece yatmadan önce sorunlu bölgelere sürülmeli.

Reçeteli ter önleyiciler deride kızarmaya, şişe ve kaşıntıya neden olabilecek çok güçlü çözeltiler. Tahrişi önlemek için sabahları ilaç sürülen yerler yıkanmalı. Cilt tahrişini hafifletmek için doktor hidrokortizon kremi önerebilir.

Antikolinerjik ilaçlar: Genel terleme varsa doktor antikolinerjik verebilir. Antikolinerjik ilaçlar ter bezlerinizi uyarmaya yardım eden asetilkolinin faaliyetlerini engeller. Genellikle iki hafta içinde etkisi görülmeye başlar. Fakat asetilkolin etken maddesi, sadece ter bezleri değil vücuttaki başka yapılar üzerinde de etkide bulunduğu için dikkat şart.

Yan etkiler genelde çok şiddetli olmasa da ağız kuruluğu, Kabızlık, bulanık görme, idrara çıkamama, tat duyusunun yitirilmesi, baş dönmesi ve kafa karışıklığı olabilir. İshal, isilik, kurdeşen, nefes almakta veya yutmakta güçlük varsa vakit kaybetmeden tıbbi yardım isteyin.

İyontoforez: Bu işlemde bir dermatolog el, ayak ve bazen koltuk altlarına düşük elektrik akımları gönderen pilli bir cihaz kullanır. Bu sırada kişinin vücudu suyun içindedir.

Ter bezlerini geçici olarak bloke eden tedavi günde 15 – 30 dakikalık 2 seans olarak iki hafta boyunca uygulanır. Ardından daha düşük düzeyde koruma terapisi yapılır. İyontoforez genel olarak güvenli. Bu nedenle koruma terapisi evde yapılabilir.

Botoks: Araştırmacılar botoks enjeksiyonunun ter bezlerini uyaran sinirleri bloke ettiğini ve şiddetli hiperhidrozu tedavi etmekte etkili bir yol olduğunu keşfetmiş. Ancak botoks iyileştirici bir madde değil. İstenilen amaca ulaşmak için birçok enjeksiyon yapmak gerekebilir.

Bu tedavi ağrılı olabilir ve sonuçlar ancak dört ay etkili olur. Avuç içlerine enjekte edildiği zaman el kaslarında kuvvetsizlik ve baş ağrısı gibi yan etkiler nadiren de olsa mümkün.

Operasyon: Nadir durumlarda operasyon bir seçenek olabilir. Koltukaltlarında aşırı terleme varsa ter bezlerini almak yardımcı olabilir. Başka bir süreç de sempatik sinirlerden ter bezlerine mesaj taşıyan sinirleri kesmeyi içerir.

Ameliyat endoskopik torasik sempatektomi (ETS) denilen bir işlemle yapılır. Bu operasyonda bir video kamera için üç küçük kesi ve küçük bir cerrahi alet kullanılır. Genelde hastanede yalnızca bir gün kalınır.

Operasyon sonunda çok küçük bir iz kalır. Ameliyattan sonra ellerdeki terleme kalıcı olarak durur. Fakat bazen ETS’den sonra vücudun başka bir yerinde terleme artabilir.

Источник: //www.cevapsepeti.com/hiperhidroz-nedir/

Aşırı Terleme (Hiperhidroz): Belirtileri ve Belirtileri

Aşırı Terleme (hiperhidroz) Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

Terleme, terden (salgı bezi) bezlerden deriden sıvı salma eylemidir. Bunlar deri içinde ve altında (subkutan dokuda) bulunan küçük tübüler bezlerdir. Cildin yüzeyinde küçük delikler ile boşalırlar.

Terleme, vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olan normal bir yanıttır. İnsanlar dışarıda sıcak olduğunda veya egzersiz yaparken daha fazla terler.

Artan terleme, öfke, korku, sinirlilik veya utanç gibi duygusal durumlardan da oluşabilir.

Aşırı terleme hiperhidroz olarak adlandırılır ve bazı insanlar primer hiperhidroz olarak bilinen aşırı terleme eğilimi gösterebilir. Terleme, özellikle terleme aşırı veya uygunsuz olduğunda, birkaç tıbbi durumun belirtisi olabilir.

Birçok enfeksiyon ve kanser türü, özellikle geceleri oluşan artan terleme ile ilişkilidir. Menopoz geçişinde terleme sıcak basmalara eşlik edebilir.

Herhangi bir nedenle otonom sinirlere verilen hasar, örneğin diyabet sonucu aşırı terlemeye neden olabilir.

Aşırı terleme bazen alüminyum klorür içeren reçeteli antiperspiranlar, glikopirolat (Robinul) gibi antikolinerjik ilaçlar veya botulinum toksin (Botox) enjeksiyonları ile tedavi edilebilir.

İlgili Belirtiler ve İşaretler

 • Sıcak Yanıp Söner
 • kaygı
 • İsilik

REFERANS:
Kasper, DL ve arkadaşları, eds. Harrison'un İç Hastalığın İlkeleri, 19. Ed . Amerika Birleşik Devletleri: McGraw-Hill Eğitim, 2015.

Medicically bir doktor tarafından 4/24/2017 tarihinde yapılmıştır

semptom kontrolörü

Aklınızdaki sağlık sorunları?
Semptom denetleyicimizi ziyaret etmek için buraya tıklayın.

hiperhidroz

Hiperhidroz, koltuk altlarının, avuç içlerinin veya ayak tabanlarının aşırı terlemesidir. Tedavi, reçetesiz olabilir.

Karsinoid Sendromu (Karsinoid Tümör)

Bir karsinoid tümör, enterokromaffin hücrelerinden gelişen bir tümördür. Karsinoid tümörlerin önemli özelliği …

 • Küme Baş Ağrısı (Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Kabartma, Tedaviler)

  Küme baş ağrısı, bir süre boyunca tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Bir ila üç kez geçen bölümler var …

 • Madde bağımlılığı

  Uyuşturucu bağımlılığı, kullanıcı için olumsuz sonuçlara rağmen, uyuşturucu arama davranışına ve uyuşturucu kullanımına neden olan kronik bir hastalıktır ve …

 • Endokardit

  Endokardit, dört kalp kapakçıklarından birinin ciddi bir enfeksiyonu, kalp kapaklarından birindeki bakterilerin üremesiyle oluşur.

 • Ateş

  Bir ateş teknik olarak normalde 98.6 F (37 C) 'nin üzerinde herhangi bir vücut ısısı olmasına rağmen, pratikte bir kişi genellikle …

 • Grip (Grip)

  İnfluenza (grip) bir virüsün neden olduğu solunumsal bir hastalıktır. Grip semptomları ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, baş ağrısı, …

 • Isı Döküntüsü (Belirtileri, Resimleri, Tedavisi, Telafileri)

  Isı döküntüsü aşırı terlemenin neden olduğu deri tahrişidir. Her yaşta ortaya çıkabilir ve kaşınan bir döküntü gibi görünür veya …

 • Hodgkin Hastalığı

  Hodgkin hastalığı, açıklanamayan, tekrarlayan ateş, açıklanamayan belirtileri içeren semptomları olan lenfatik bir kanserdir.

 • İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV)

  İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV), HIV enfeksiyonuna ve edinilmiş immün yetmezlik sendromuna (AIDS) neden olur. Belirtiler ve işaretler …

 • Hipertiroidizm (Belirtileri, Nedenleri, Tedavi İlacı, Diyet)

  Hipertiroidizm aşırı aktif tiroid bezi nedeniyle tiroid hormonunun fazlalığıdır. Semptomlar artmış kalp atış hızını içerebilir …

 • Lösemi, kan hücrelerinin büyümesi ve gelişiminin anormal olduğu bir dizi kan hücresidir. Kesinlikle …
 • Düşük Kan Şekeri (Hipoglisemi)

  Düşük kan şekeri veya hipoglisemi, bir kişinin kan şekerinin tehli derecede düşük olduğu bir sendromdur. Tip 1 ve tip 2 olan kişiler …

 • Menopoz

  Menopoz, kadınlık dönemlerinin kalıcı olarak durduğu, aynı zamanda “yaşam değişimi” olarak adlandırılan kadının hayatındaki zamandır. Menopoz…

 • kemik iliği iltihabı

  Osteomyelit, kemiğin bir enfeksiyondur. Potansiyel nedenler arasında kemik etrafındaki enjeksiyonlar, cildi delen kırıklar, …

 • Periferik Nöropati (Nedenleri, Belirtileri, Tedavi İlaçlar)

  Periferik nöropati, omuriliğin dışındaki sinirlerin işleyişinde bir sorundur. Semptomlar uyuşukluk içerebilir …

 • feokromositoma

  Feokromasitoma, adrenal bezin bir tümörüdür. Feokromositomalar oldukça nadirdir ve bunların büyük çoğunluğu tamamen …

 • Şok (Tıbbi)

  Tıbbi şok yaşamı tehdit eden bir tıbbi durumdur. Dahil olmak üzere çeşitli tıbbi şok türleri vardır: septik şok, …

 • Tüberküloz (TB)

  Mycobacterium tuberculosis, tüberküloza (TB) neden olan bakteridir. Semptomlar ve tüberküloz bulguları kanlı balgam, ateş, …

 • Aşırı terleme diğer nedenleri

  • abseler
  • Otonom Sinir Sistemi Hasarı (Otonom Nöropati)
  • Bakteriyel enfeksiyonlar
  • Aşırı dozda ilaç
  • Duygusal Rahatsızlıklar
  • Mantar enfeksiyonları
  • Malign tümörler
  • İlaçlar
  • Myelofibroz
  • Viral Enfeksiyonlar
  • Sıcak ortam

  Aşırı terleme için ilaç örnekleri

  • alüminyum klorür çözeltisi – topikal, Drysol, Xerac AC
  • alüminyum hidroklorür (Drisol, Belirli Dri, Hidrosol, Xerac AC, Hypercare Solüsyonu)
  • Glikopirolat (Robinul, Robinul Forte, Cuvposa, Glycate)
  • onabotulinumtoxinA, Botox, Botox Kozmetik

  Belirtiler ve İşaretler AZ Listesi

  • bir
  • B
  • C
  • D
  • E
  • F
  • G,
  • 'H
  • ben
  • J
  • K
  • L
  • M
  • N-
  • O
  • P
  • S
  • R,
  • S
  • T
  • U
  • V
  • W
  • X
  • Y
  • Z

  Источник: //tr.doctorforhelp.com/excessive-sweating-34132

  Hiperhidroz (Aşırı Terleme): Belirtileri, Nedenleri, Teşhisi ve Tedavisi

  Aşırı Terleme (hiperhidroz) Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

  Polihidroz olarak da bilinen “hiperhidroz”, aşırı terleme ile karakterize bir rahatsızlıktır. Terleme, yalnızca belirli bir alanı veya tüm vücudu etkileyebilir.

  Aşırı terleme; hayatı tehdit etmese de, rahatsız edici olabilir ve utanç ve psikolojik travma yaratabilir. Bu yazının devamında hiperhidrozun nedenleri, semptomları, tanı ve tedavisi yer almaktadır.

  Hiperhidroz Hakkında Hızlı Bilgiler:

  Hiperhidroz ile ilgili bazı önemli noktalar aşağıda kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

  • Hiperhidroz, ergenlik döneminde başlama eğilimi gösterir.
  • Çoğunlukla ayaklar, eller, yüzler ve koltukaltı bölgeleri etkilenir.
  • Belirtileri azaltabilecek birkaç ilaç vardır.

  Hiperhidroz Nedir?

  Hiperhidroz ile ilişkili aşırı terleme, nispeten yüksek ter bezi konsantrasyonlarından dolayı eller, ayaklar, koltuk altı ve kasık bölgesinde daha sık görülür.

  • Fokal hiperhidroz: Aşırı terleme lokalize olduğunda örneğin, palmoplantar hiperhidroz durumunda, avuç içi ve ayak tabanları aşırı terler.
  • Genel hiperhidroz: Aşırı terleme tüm vücudu etkiler.

  Hiperhidroz doğumdan sonra ortaya çıkabilir veya yaşamın ilerleyen yıllarında gelişebilir. Bununla birlikte, aşırı terleme vakalarının çoğu, bir kişinin gençlik yıllarında başlamak eğilimindedir.

  Aşırı terlemek, altta yatan bir sağlık durumuna bağlı olabilir veya belirgin bir nedeni yoktur.

  1. Primer idiyopatik hiperhidroz: “İdiopatik” “nedeni bilinmeyen” anlamına gelir. Çoğu vakada, hiperhidroz lokalizedir.
  2. Sekonder hiperhidroz: Obezite, gut, menopoz, tümör, cıva zehirlenmesi, diabetes mellitus veya hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid bezi) gibi temel sağlık koşullarından dolayı kişi çok fazla terleyebilir.

  Bazıları için, hiperhidroz belirtileri o kadar şiddetlidir ki utanç, rahatsızlık ve endişe yaratır. Hastanın kariyer tercihleri, serbest zaman faaliyetleri, kişisel ilişkiler, ben imgesi ve duygusal refahı olumsuz etkilenebilir.

  Neyse ki, semptomları etkili bir şekilde tedavi edebilen birkaç seçenek vardır. Hiperhidroz tedavisinde karşılaşılan en büyük zorluk ya utanç yüzünden ya da etkili tedavinin var olduğunu bilmedikleri için tıbbi tavsiye almayan çok sayıda kişidir.

  Hiperhidroz Belirtileri

  Hiperhidroz hastalığı, normal aktiviteleri kesintiye uğratan terleme olarak tanımlanır. Aşırı terleme atakları açık bir sebep olmaksızın haftada en az bir kez oluşur ve sosyal yaşam veya günlük etkinlikler üzerinde kötü yönde etkili olur.

  Hiperhidrozun belirtileri ve bulguları şunları içerebilir:

  • Avuç içlerinin terlemesi veya nemli olması
  • Ayak tabanlarının terlemesi veya nemli olması
  • Sık terleme
  • Giysileri ıslatacak kadar aşırı terleme

  Hiperhidroz hastaları şunları yaşayabilir:

  • Cilt problemleri, fungal veya bakteriyel enfeksiyonlar gibi tahriş edici ve ağrılı
  • Giysilerin lekelenmesinden endişe etme
  • Fiziksel temas isteksizliği
  • İçine kapanıklık
  • Toplumdan kendini geri çekme, bazen depresyona yol açabilir.
  • Fiziksel temas veya insan etkileşiminin iş gereksinimi olmadığı yerlerde istihdam seçme
  • Vücut kokusu hakkında diğer insanlardan daha fazla endişelenme

  Uzmanlar aşırı terlemenin kesin nedenini bilmemektedir. Ancak primer hiperhidroz (herhangi bir altta yatan tıbbi durumla bağlantılı olmayan) kişilerde uyku sırasında aşırı terleme görülmemektedir.

  Hiperhidroz Nedenleri Nelerdir?

  Primer hiperhidrozun nedenleri iyi anlaşılmamıştır. Öte yandan sekonder hiperhidrozda bilinen nedenlerin uzun bir listesi vardır.

  a) Primer hiperhidroz nedenleri:

  İnsanlar, primer hiperhidrozun hastanın zihinsel ve duygusal durumuyla bağlantılı olduğunu, durumun psikolojik olduğunu ve sadece stresli, endişeli veya sinirli bireylerin etkilendiğini düşünürler.

  Bununla birlikte, son araştırmalar, birincil hiperhidroz hastalarının, aynı tetikleyicilere maruz kaldıklarında, nüfusun geri kalanına göre anksiyete, sinirlilik veya duygusal stres duygularına daha yatkın olmadığı sonucuna vardılar.

  Aslında öyle ki, hiperhidrozlu birçok hastada yaşanan duygusal ve zihinsel duygular aşırı terleme yüzündendir.

  Çalışmalar aynı zamanda, belirli genlerin hiperhidrozda rol oynadığını ve bu da hiperhidrozun kalıtım olasılığına daha fazla sahip olduğunu gösterdi. Primer hiperhidroz hastalarının çoğunda ailede kardeş veya bir ebeveynde de aynı rahatsızlık vardır.

  b) Sekonder hiperhidroz nedenleri:

  • Omurilik yaralanması
  • Alkol bağımlılığı
  • Anksiyete
  • Diyabet
  • Gut
  • Kalp hastalıkları
  • Obezite
  • Hipertiroidi (aşırı aktif tiroid bezi)
  • Parkinson hastalığı
  • Gebelik
  • Solunum yetmezliği
  • Zona
  • Bazı kanserler, örneğin Hodgkin hastalığı
  • Bazı enfeksiyonlar; HIV, sıtma, TB (tüberküloz)
  • Bazı antidepresanlar, antikolinesterazlar (Alzheimer hastalığı için), pilokarpin (glokom için), propranolol (yüksek tansiyon için)
  • Madde bağımlılığı

  Hiperhidroz Teşhisi

  Başlangıçta, doktor aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm) veya düşük kan şekeri (hipoglisemi) gibi hastalıklar için kan ve idrar testleri isteyerek, diğer hastalıkları eler.

  Hastalara terleme şekilleri sorulur. Vücudun hangi bölümleri, hangi sıklıkta terleme olaylarının meydana geldiği ve uyku sırasında terleme olup olmadığı öğrenilir.

  Hastaya bir dizi soru sorulabilir veya aşırı terlemenin etkisi hakkında bir anket doldurmak zorunda kalabilirsiniz.

  Termoregülatuar ter testi: Cildinize neme karşı hassas bir toz uygulanır. Oda sıcaklığında aşırı terleme olduğunda, toz renk değiştirir. Hasta daha sonra vücudun tamamında terleme tetikleyen ter kabininde yüksek ısı ve neme maruz kalır.

  Isıya maruz kaldıklarında, hiperhidroz yoksa, ellerinin avuç içlerinde aşırı terleme eğilimi yoktur. Ancak hiperhidrozlu hastalarda bu belirti olur. Bu test aynı zamanda doktorun durumun ciddiyetini belirlemesine yardımcı olur.

  Hiperhidroz Tedavisi

  Günlük aktivitedeki ve yaşam biçimindeki bazı değişiklikler belirtileri iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bunlara aşağıdakiler örnek verilebilir:

  • Antiperspiranlar: Deodorantlar terlemeyi durdurmazlar, ancak antiperspiran spreyler bunu sağlar. Bazı reçeteli antiperspiranlar ter bezlerini tıkayan alüminyum klorürü içerir.
  • Kıyafet: Naylon gibi bazı sentetik elyaflar semptomları kötüleştirebilir. Gevşek, bol kıyafetler daha iyidir.
  • Ayakkabı: Sentetik malzemeler semptomları daha da kötüleştirebilirler. Deri gibi doğal malzemeler önerilir.
  • Çoraplar: Bazı çoraplar nemi emme konusunda daha iyidir, örneğin doğal elyaftan yapılmış kalın, yumuşak olanlar.

  Yukarıda bahsedilen tedbirlerin yeterince etkili olmaması durumunda, doktor hastayı bir dermatoloğa se edebilir. Hiperhidroz ameliyatı ve hiperhidroz bitkisel çözümü konusunda hekiminize danışınız.

  Hiperhidroz Komplikasyonları Nelerdir?

  • Tırnak enfeksiyonları: Özellikle ayak tırnakları enfeksiyonları.
  • Siğiller: HPV’nin (insan papillomavirüsü) neden olduğu deri büyümeleri.
  • Bakteriyel enfeksiyonlar: Özellikle kıl kökü çevresinde ve ayak parmakları arasında olur.
  • Psikolojik etki: Aşırı terleme, hastanın kendine güvenini, mesleğini ve ilişkilerini etkileyebilir. Bazı kişiler endişeli, duygusal olarak dışlanmış, sosyal olarak geri çekilmiş hissederler.

  Aşırı terleme semptomlarının etkin bir şekilde tedavi edilebileceğini söylemek ve bunu yaymak önemlidir.

  Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

  Источник: //www.hastalopedi.com/hiperhidroz-asiri-terleme-belirtileri-nedenleri-teshisi-ve-tedavisi/

  Aşırı Terleme (hiperhidroz) Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

  Aşırı Terleme (hiperhidroz) Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

  Normalde bir metrekareye karşılık dakikada bir mililitre ter salgılanır. Terleme miktarının 30-40 katına çıkması drurumuna Hiperhidroz denir.

  Neden terleriz?

  Terleme, vücudun sıcak ve soğuk karşısında dengesini korumasını sağlayan, yani vücut ısısını ayarlayan bir mekanizmadır. Bu mekanizma istem dışı çalışır.

  Ter vücuttan atılırken, içindeki bazı zararlı maddeler ile tuz da vücuttan uzaklaştırılır. Bu işlevi ter bezler üstlenir. Ter bezleri ekrin ve apokrin olmak üzere iki çeşittir.

  Ekrin ter bezleri vücudun her yerinde yaygın bir şekilde bulunurken, apokrin ter bezleri genelde göğüs, koltuk altı, ense gibi bölgelerde yer alır.

  Normalde bir metrekareye karşılık dakikada bir mililitre ter salgılanır. Bu düzeyin 30-40 katına kadar çıktığı durumlarda aşırı terlemeden yani hiperhidroz’dan bahsedilebilir.  

  Sıklıkla el, ayak, koltuk altı, yüz veya ayaklarda görülen aşırı terleme; kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkiler.

  Aşırı terleme neden olur?

  Fazla terleme herhangi bir hastalığın nedeni olabileceği gibi tamamen psikolojik de gelişebilir. Korku, stres gibi durumlarda ter salgısı artabilir.

  Tiroid bezinin fazla çalışması (hipertiroidi), obezite (şişmanlık), böbrek üstü bezi hastalıkları, şeker hastalığı, kalp krizi, kanserler, stres, psikiyatrik hastalıklar gibi birçok neden, aşırı terlemeye yol açabilir.

  Ayrıca bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç ya da hormonlar da aşırı terlemeye neden olabilir.

  Bunların dışında toplumun az bir kısmında görülen sempatik sistemin aşırı aktivitesi de bu probleme yol açar. Bu durum doğuştan gelen bir sorundur ve nedeni henüz bilinmemektedir.

  Sıkıntı, stres, korku, heyecan gibi durumlarda aşırı aktivite gösterir.

  Raşitizm denilen çocukluk çağı D vitamini eksikliği çocuklarda özellikle de kafa arkasında terlemeye neden olur, çocuklarda C vitamini eksikliği de terleme yapar.

  Fenilketonüri hastalarında da gelişim ve zeka geriliği ile birlikte aşırı terleme gözlenir. Aşırı terlemenin bir hastalık belirtisi olup olmadığını anlamak için bazı tetkiklerin yapılması gerekir.  

  Teşhis için genellikle hasta öyküsü ve fizik muayene yeterlidir. Altta yatan başka hastalıklardan şüphelenilmesi durumunda o hastalıklara özgü tetkikler istenebilir.

  Aşırı terleme (Hiperhidroz) tedavisi nasıldır?

  Tedaviye başlamadan önce terlemeye yol açan problemin ne olduğu saptanmalıdır. Böylece, aşırı terleme altta yatan bir hastalığa bağlı olarak geliştiyse tedavi bu hastalığa yönelik planlanır.

  Nedeni saptanamıyorsa doğuştan kaynaklanan bir problem olduğu düşünülür ve tedavi buna uygun düzenlenir. Tedavide ilk basamak, hastanın kıyafet seçimidir. Hafif ve pamuklu giysiler tercih edilmelidir.

  Daha sonra ilaç tedavisi ve psikoterapi, aşırı terlemede oldukça etkili yöntemlerdir.

  Ayrıca iyontoforez denilen oldukça başarılı bir tedavi şekli vardır. Küçük bir su banyosunda hastanın el ve ayaklarına elektrik akımı verilir. Bu akımın oluşturduğu iyonlar ter bezi kanallarını bir süreliğine kapatır.

  Oldukça düşük düzeydeki bu akım seans sayısı arttıkça hastalığın düzelmesinde oldukça etkilidir.

  Cerrahi tedavi ise el ve yüzdeki aşırı terleme için tercih edilen bir yöntemdir. Hastanın koltuk altından girilir ve eller ile yüze giden sinirlerin başlangıcı kesilir. Eller için oldukça etkili bir tedavidir.

  Koltuk altı terliyorsa, buradaki ter bezleri alınır. Cerrahi tedavinin seçilmesi için diğer yöntemlerin uygulanmış olması ve başarı sağlanamaması gerekir. Tedavide ilk tercih değildir.

  Botoxla terleme tedavisi 

  Bir diğer yöntem de halk arasında botoks olarak bilinen uygulamadır. Botulinum toksininin kullanıldığı bu uygulama sıklıkla koltuk altı bölgesindeki aşırı terlemeler için tercih edilir.

  Fakat avuç içi ve ayaklarda da kullanılabilir. Deriye enjeksiyonla botoks yapılır, işlem 15-20 dakika kadar sürer. Tedavi sırasında hasta biraz ağrı hisseder.

  Öncelikle ter bezlerinin fazla bulunduğu yerleri anlamak için küçük bir test yapılır. Hastanın şikayet ettiği, terleyen bölgelere iyot solüsyonu sürülür. Bir müddet bekledikten sonra nişasta sürülür.

  Eğer koyu mor bir renk alıyorsa o bölgede ter bezleri fazladır. Buralara daha çok botoks uygulanır. Herhangi bir sağlık problemine yol açan bir uygulama değildir.  

  Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dahiliye, Göğüs Hastalıkları, Göğüs Cerrahisi

  Источник: //www.saglikk.com/asiri-terleme-hiperhidroz-nedir-nedeni-belirtileri-tedavisi/

  Hiperhidroz, nedir bu? Nedenleri ve tedavi önerileri

  Aşırı Terleme (hiperhidroz) Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

  • Çevrimiçi testlerin şifresinin çözülmesi – idrar, kan, genel ve biyokimyasal.
  • İdrarizde bakteri ve idrar ne anlama gelir?
  • Çocuğun analizini nasıl anlarım?
  • MRG analizinin özellikleri
  • Özel testler, EKG ve ultrason
  • Hamilelikte normlar ve sapmaların değerleri ..

  Analizlerin şifresinin çözülmesi

  Çoğu insan için yeni olan “hiperhidroz” terimi, terlemenin artması anlamına gelir. Böyle bir durum bağımsız bir patoloji değildir ve organizmanın işleyişindeki bazı arızaları gösterebilir. Çeşitli tahminlere göre, nüfusun% 1-15'i aşırı terlemeden muzdarip.

  Her ne kadar hiperhidroz sağlığa tehdit oluşturmasa da, belirtileri, özellikle bir insan toplumda veya yakın iletişim halindeyken ciddi rahatsızlıklara neden olur.

  Hiperhidroz – nedir?

  Hiperhidroz tüm vücudun veya bazı kısımlarının (cilt, yüz, avuç içi ve ayak kıvrımları) aşırı terlemesidir. Terleme cildin normal bir fonksiyonudur.

  Bununla birlikte, hiperhidrozla, kışkırtıcı bir faktörün etkisi altında (anksiyete, stres, hatta en az egzersiz), ter bezleri gelişmiş bir modda çalışmaya başlar.

  Kişi terlemeye başlar, hoş olmayan bir kokudan dolayı bir kısıtlama hissi vardır.

  Yüksek sıcaklık nedeniyle terleme, şiddetli fiziksel efor ve duygusal reaksiyon sapma olarak değerlendirilmemelidir. Ancak, bazı insanlar kelimenin tam anlamıyla “baştan ayağa iliklerine kadar” bu faktörlere çok şiddetli tepki veriyorlar.

  Aynı zamanda, ter bezlerinin fizyolojik hiperhidrozu tetikleyen hiperfonksiyonu, sempatik sistemin anormal reaksiyonundan kaynaklanır.

  Nedenleri hakkında

  Hiperhidroz en sık lokalize formda ortaya çıkar (palmar ve plantar, büyük kıvrımlar, yüz) ve hastalıklardan biri tarafından tetiklenir:

  1. Kadınlarda menopoz , diyabet ve obezite dahil olmak üzere endokrin bozuklukları;
  2. Vejetatif-vasküler distoni (IRR'de hiperhidroz en sık ergenlik döneminde ve duygusal olarak dengesiz kişiliklerde görülür);
  3. Düz ayaklar;
  4. Merkezi sinir sistemi bozuklukları (Parkinson hastalığı, felç) ve beyin hasarı;
  5. Tüberküloz dahil kronik akciğer hastalıkları;
  6. Kan şekeri seviyelerinde keskin bir düşüş.

  Bazen hiperhidrozun ek bir nedeni genetik yatkınlık, zayıf vücut hijyeni, dar veya lastik ayakkabılar giymek, sentetik giysilerdir.

  Tezahür biçimleriyle hiperhidroz belirtileri

  Aşırı terleme muzdarip bir kişi, diğer insanlar tarafından görülebilen oldukça rahatsız edici semptomlar vardır.

  Koltukaltı Hiperhidroz

  Aşırı koltuk altı terlemesi en yaygın hiperhidroz şeklidir. İnsanlarda, görünür:

  • Koltukaltı büyük ıslak ayak izleri;
  • Kuruduğunda, ter sarımsı, kırmızı ve mor giysilerin izlerini bırakır;
  • Deodorant kullanırken bile, başkalarına farkedilir güçlü koku.

  Ayağın hiperhidrozu

  Bacaklardan gelen hoş olmayan bir koku, yıkandıktan sonra hızlı bir şekilde ortaya çıkıyor, cildin asitliğindeki bir değişiklikten kaynaklanıyor. Aynı zamanda “her zaman terle ıslanan” bacaklar üzerinde hızla bir mantar geliştirir, bu da hiperhidrozun görünümünü daha da şiddetlendirir.

  Avuç içi hiperhidrozu

  Islak, daima soğuk avuç içi – çoğu durumda dengesiz bir sinir sistemi ve yüksek duygusallık belirtisidir. Minimal bir deneyim bile avuç içlerinde anında terlemeyi provoke edebilir. Adam el sıkışan ve diğer insanlarla iletişim kurarken utangaç.

  Bacakların hiperhidrozu

  Bu durumda, sadece ayakların terlemesi değil, ayakların tüm derisi ıslak bir terleme ile kaplanır. Ter damlacıkları kasıktan akar ve iç uyluklarda çiziklere neden olur ve popliteal fossadaki en hassas cildi tahriş eder.

  Hiperhidrozun diğer belirtileri

  Hiperhidroz cildin diğer bölgelerinde lokalize olabilir. Vücudun biraz daha az yaygın ortak hiperhidroz. Bu göründüğünde:

  • Kızarıklık ve yüzünde parlama, alnın üzerinde terleme (kişi yüzünü sürekli olarak peçete ile silmekten dolayı);
  • Kadınlarda göğüslerin altında sürtünme;
  • Derinin kasıkta teması;
  • Akan ter omurga boyunca akar;
  • Islak iç çamaşır – böyle durumlarda, kişi şöyle der: “ıslak, sıkmak bile”.

  Hiperhidroz sadece insanlarda özgüvende bir azalmaya neden olmaz ve birçok kompleks oluşturur. Aşırı terleyen cilt, bakteri ve mantarlar için mükemmel bir üreme alanıdır.

  Bu nedenle, hiperhidrozlu insanlar sıklıkla irin, pireksi, streptoderma ve diğer iltihaplı cilt hastalıklarına sahiptir.

  Hiperhidroz tedavisi – ilaçlar ve ev için öneriler

  Patolojiyi teşhis etmek zor olmasa da, gerçek nedeni belirlemek genellikle oldukça zordur. Ancak, kesin olarak, bir kişiyi aşırı terlemekten kalıcı olarak kurtarmak için hiperhidroz tedavisine başlamanın gerekli olmasından kaynaklanmaktadır.

  Evde neler yapılabilir?

  Evde hiperhidroz tedavisi

  Basit kurallar bir kişinin terleme seviyesini önemli ölçüde azaltmasına yardımcı olacaktır. Bunun için tavsiye edilir:

  • Sıcak, yağlı, baharatlı yiyecekleri yemeyi bırakın. Tuz alımını sınırlayın. Unutmaya değer: yemeklerde soğan ve sarımsak, terde rahatsız edici bir koku veriyor.
  • Alkol kullanımını ortadan kaldırın, sigarayı bırakın.
  • Sık hijyenik duş. Kontrast duş en uygunudur.
  • Kıyafetlere sadece doğal kumaşlarını al. Sentetik havaya izin vermez ve “sera” etkisi yaratır.
  • Günlük iç giyim, çorap ve külotlu çorap değişimi.
  • Ayakkabılarda antibakteriyel tabanlıkların kullanılması bakteri ve mantarın büyümesini önler, ayrıca istenmeyen kokuları etkisiz hale getirir. Özel tabanlık günlük olarak ayakkabınıza kola dökülerek değiştirilebilir. Etkisi aynı olacak.
  • Deodorant kullanın (sadece temiz bir vücutta!). Ter ve parfüm karışımı, gerçek terden daha az iğrenç bir koku vermez. Geleneksel ter önleyiciler, bezlerin kanallarını% 3'e kadar bir konsantrasyonda tıkayan alüminyum tuzları içerir. Ancak, hiperhidrozlu bir kişi için bu neredeyse her zaman yeterli değildir. Bu gibi durumlarda, tuz konsantrasyonu yüksek olan tıbbi terlemeyi önleyici maddeler yardımcı olur. Koltukaltı hiperhidrozu için bu ajanlar haftada sadece bir kez kullanılır ve daha fazla etkinlik için gece boyunca uygulanır.
  • Soda ile bol miktarda terleyen yerlerin (örneğin koltuk altlarının) sürtülmesi. Bebek tozunun kullanılması, cildin maserasyonunu ve inflamatuar reaksiyonun gelişmesini önleyecektir – şişme ve kızarıklık.
  • Meşe ve alum banyosunun kullanılması – banyo ve sürtünme uzun süre düzenli olarak kullanılmalıdır.

  Yukarıdaki prosedürlerin tümü sadece hiperhidrozun semptomatik tedavisidir. Kullanımlarının sona ermesiyle terleme tekrar artar.

  Hiperhidroz tedavisi için tıbbi prosedürler

  Hiperhidrozun tıbbi tedavisi, ilaçlar

  Modern tıbbın aşırı terlemeyi etkin bir şekilde ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemleri vardır. Bu önlemler şunları içerir:

  Formaldehit içeren bu ajanlar sadece terlemede hafif bir artış ile etkilidir. Bununla birlikte, ayağın hiperhidrozunun tedavisinde özellikle önemli olan antiseptik özelliklere sahiptirler. Teymurov'un pastası da benzer bir etkiye sahip.

  • Obkalyvanie zone hyperhidrosis Botox, Dysport

  Botulinum toksini içeren ilaçlar hızlı bir şekilde hiperhidrozu tedavi edebilir. İşlem sırasında tüm aşırı terleme alanı kesilir. Botoks tedavisi sadece lokalize hiperhidroz için önerilebilir.

  İlacın türüne bağlı olarak, etki sadece 6-12 ay sürer ve sonrasında işlem tekrarlanır. Botox enjeksiyonları genellikle kalifiye kozmetikçilerin salonlarında ayakta tedavi bazında yapılır.

  Manipülasyonun başlamasından önce, işaretleme Minor'ün iyot-nişastası parçalanması işaretlenerek gerçekleştirilir. Daha sonra, lokal anestezi altında, doktorun cildi özel bir küretle tedavi ettiği 5-10 mm'lik bir delinme (derinin kalınlığına bağlı olarak) yapılır.

  Aynı zamanda, sempatik sinirin küçük süreçleri kesişir ve ter bezleri çıkarılır. Kürtajın etkinliği – terlemeyi% 90 oranında azaltır ve spesifik kokunun tamamen giderilmesini sağlar.

  İşlem endoskopik olarak yapılır: tüm manipülasyonlar 2 delikten sonra gerçekleştirilir. Bir mini kamera yardımıyla, doktor üzerine özel bir klipsin (klipsin) yerleştirildiği veya yüksek frekanslı bir akımla geçtiği sempatik bir sinir algılar.

  Ameliyat genel anestezi gerektirir, yarım saatten fazla sürmez ve hasta ertesi gün klinikten taburcu edilir.

  Koltukaltı, hiperhidrozun belirgin tedavisi yüz için sempatik bir ameliyat yapmak mümkündür. Bununla birlikte, telafi edici hiperhidroz göz ardı edilmez: operasyondan sonra vücut diğer alanlarda da durmaya başlar.

  Hiperhidroz: Hangi doktora başvurmalısınız?

  Hiperhidroz genellikle dermatoloğa veya nöropatolojiye yönlendirilir. Bununla birlikte, aşırı terlemenin nedenini belirlemek için endokrinolog, pulmonolog ve diğer uzman uzmanlara danışmak gerekir.

  Etiketler: cilt sinirleri

  Источник: //tr.medic-attention.com/gipergidroz-prichiny-lechenie_default.htm

  Terlemeye Neden Olabilen 11 Rahatsızlığa Dikkat!

  Aşırı Terleme (hiperhidroz) Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi
  Uzm. Dr. Mahmut DEMİRCİ
  İç Hastalıkları (Dahiliye)
  Memorial Şişli Hastanesi

  Spor, heyecan veya korku gibi anlarda, vücut terleyerek reaksiyon verebiliyor.

  Ancak bunun dışında vücutta ısı dengesini sağlayan terleme mekanizması ortada bu nedenler yokken de fazla çalışabiliyor. Bu durum genellikle çok fazla önemsenmemesine karşın altta yatan farklı rahatsızlıklar olabileceği için mutlaka uzman yardımı gerektiriyor.

  Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Mahmut Demirci, terlemeye neden olan rahatsızlıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

  Yaz bitti ama hala terliyorum diyorsanız…

  Vücudun sıcak ve soğuk karşısında dengesini sağlayan, yani vücut ısısını ayarlayan terleme mekanizması istek dışı çalışmaktadır. Vücutta 2-4 milyon arasında bulunan ter bezlerinin sayısı kadınlarda daha fazla olmasına rağmen erkeklerde daha aktif çalışmaktadır. Isı dengesinin yanında spor, heyecan, korku veya sinirlenme gibi durumlarda terleme artmaktadır.

  Ancak ortada bu nedenlerin hiçbiri yokken gerekli miktardan fazla terleme yani hiperhidroz görülebilmektedir. Aşırı terleme sadece el ve ayaklarda görülebileceği gibi vücut genelinde de yaşanabilmektedir. 18-30 yaş arasında daha fazla görülen lokal terleme sorunları sosyal yaşamı olumsuz etkileyebilmektedir.

  30 yaş sonrası daha fazla ortaya çıkan genel terleme sorunu, sistemik bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

  Beslenme tarzınız da terleme nedeni olabilir

  Daha çok hormonal rahatsızlıkların neden olduğu aşırı terleme durumunda metabolizmayı hızlandıran hastalıklar değerlendirilmelidir. Hipertiroidi yani tiroit bezinin aşırı çalışması terlemeye en sık neden olan sistemik hastalıkların başında gelmektedir.

  Bu nedenle hipertiroidinin diğer belirtileri olan çarpıntı, kilo kaybı, ellerde titreme, sinirlilik ve saç dökülmesi belirtileri kontrol edilmelidir. Hipertiroidi gibi büyüme hormonu fazlalığı ve adrenalin hormonundaki normal dışı çalışma da aşırı terlemeye neden olan diğer hormonal hastalıklardır.

   Kadınlarda özellikle menopoz sonrası aşırı terleme görülebilirken, aşırı kilo, alkol ya da uyuşturucu kullanımı, baharatlı yiyecekler, kafein gibi etkenler de terlemeyi artırabilmektedir.

  Terlemenizin sebebi bu hastalıklar olabilir      

  1. Akciğer rahatsızlıkları
  2. Ateş ve enfeksiyonlar
  3. Tüberküloz
  4. Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri
  5. Diyabet
  6. Düşük kan şekeri yani hipoglisemi
  7. Hipertiroidi yani tiroid bezinin normalden fazla çalışması
  8. Kalp hastalıkları
  9. Bazı kanser türleri
  10. Kompleks bölgesel ağrı sendromu
  11. Tiroit hormonu, morfin, ağrı kesici, ateş düşürücü ya da antidepresan gibi bazı ilaç türleri

  Nasılsa geçer demeyin

  Aşırı terleme ve terlemenin durmadığı durumlar, uykuda terleme ile birlikte göğüs ağrısı, ateş, hızlı nabız, nefes darlığı, kilo kaybı gibi belirtiler varsa en kısa sürede bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

  Tedavi, terlemenin kaynağına göre değişiyor

  Hiperhidroz yani aşırı terleme tedavisi nedene ve şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Terleme neden olabilecek hastalıklara yönelik tetkikler yapılmalı ve altta yatan bir rahatsızlık varsa belirlenmelidir. Terleme tedavisinde medikal ve cerrahi tedavinin yanında farklı yöntemler de kullanılabilmektedir.      

  İlaç tedavisi

  • Antiperspirantlar; terlemeyi azaltan ilaçlardır.
  • Sempatik blokanlar; Bu tür ilaçlar sinirlerin etkilerini azaltarak terlemeyi azaltabilir. Bu ilaçlar ağız kuruluğu, bulanık görme ve mesane sorunlarına neden olabilir.
  • Botoks enjeksiyonları; Ter bezlerini tetikleyen sinirleri bloke eder. Etkileri birkaç ay sürer.

  Cerrahi yöntemler

  • Ter bezinin çıkarılması; Aşırı terleme sadece koltukaltında oluşursa, çok küçük kesiler ve liposuction yoluyla gerçekleştirilebilir.
  • Sinir cerrahisi; Endoskopik torasik sempatektomi yöntemi yüz ve el terlemesinde etkili bir girişimdir. Terlemeye neden olan sinir kökleri ameliyat ile alınır.  Bu bölgelerdeki tüm terlemeler durur.  Bu kalıcı bir yöntemdir.  Bu yöntemin dezavantajı koltuk altı terlemesini kestikten sonra, kasıkta terlemenin artmasıdır. Bu da olumsuz bir duruma neden olur. Bir bölgede terleme azalırken, diğer bölgede artar.

  Bu tedavi yöntemlerinin yanında iyontoforez uygulaması ile terleme tedavisinde kullanılabilmektedir. İyontoforez işlemi, ellerin elektrik akımının olduğu jel ve sıvı dolu bir kaba batırılması şeklinde uygulanır.

  Terleme engellenmesi konusunda başarılı bir tedavidir. Ancak iyontoforez işlemi yapıldığı sürece etkilidir ve haftada 3-4 kez 30 dakika yapılmalıdır. Bu tedavi kesildiğinde terleme yeniden başlayabilmektedir.

  Güncellenme Tarihi: 09 Ekim 2017 Yayınlanma Tarihi: 09 Ekim 2017

  Benzer Sağlık Rehberleri

  Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/terlemeye-neden-olabilen-11-rahatsizliga-dikkat/

  Aşırı Terleme Tedavisi

  Aşırı Terleme (hiperhidroz) Nedir? Nedeni, Belirtileri, Tedavisi

  Aşırı terleme problemi genellikle ciddi bir durumdur değildir. Çoğu zaman, kişinin günlük aktivitelerine müdahale etmekte, kişiye sıkıntı vermekte ve endişeye neden olabilmektedir. Aşırı terleme problemi yaşayan insanlar, bu durumdan çok muzdarip olsa da, çoğu zaman utandığından ya da tedavisinin mümkün olabileceğinden şüphe ettiği için bir doktora başvurmamaktadır.

  Diğer yandan, tıbbi bir aciliyet oluşturmasa da, altta yatan başka bir sağlık probleminden kaynaklanma ihtimali bulunduğu için bir doktora başvurmakta fayda vardır.

  Aşırı terleme nasıl geçer? Aşırı terleme için uygulanabilecek tedavi yöntemleri sürekli olarak geliştirilmektedir ve birçok etkili tedavi yöntemi de mevcuttur. Çoğu durumda, önce daha az invaziv tedaviler önerilmektedir. Aşırı terleme tedavisi için seçenek olabilecek yöntemler şöyle sıralanmaktadır: (1)

  Yaşam Tarzı Değişiklikleri

  Yaşam tarzı değişiklikleri aşırı terleme problemini tedavi etmese de, belirtileri iyileştirmeye ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilmektedir. Alınabilecek yaşam tarzı önlemleri örnekleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Baharatlı yiyecekler ve aşırı alkol tüketiminde sınırlandırmalar yapmak
  • Deodorantın aksine antiperspirantlar kullanmayı tercih etmek
  • Aşırı teri çeken koltukaltı pedlerini kullanmak
  • Kısıtlayıcı, sıkı ve rahatsız edici kıyafetler giymekten kaçınmak
  • Terlemeyi teşvik etmeyen ve oluşan teri emen malzemelerden yapılan giysileri tercih etmek
  • Günde en az iki kez çorap değiştirmek ve her gün farklı ayakkabı giymek (2)

  İlaç Tedavisi

  Düzenli olarak kullanılan antiperspirant, aşırı terlemeyi kontrol altında tutmaya yardımcı olmuyorsa, alüminyum klorür içeren daha güçlü bir antiperspirant reçete edilebilmektedir. Bu, genellikle yatmadan önce etkilenen bölgelere uygulanmaktadır. Sabah ise uygulanan bölgeler suyla yıkanmaktadır.

  Depresyonu tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar, aynı zamanda, aşırı terlemeyi engelleme etkisine sahip olabilmektedir. Ayrıca, anksiyete durumu nedeniyle tetiklenen aşırı terleme problemi yaşayan kişilerde terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. (3)

  • Sinirleri Bloke Eden İlaçlar

  Bazı ilaçlar, bazı sinirler arasındaki iletişimi sağlayan kimyasalları engellemektedir. Bu nedenle, bu tarz ilaçlar aşırı terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir, ancak potansiyel yan etkileri arasında bulanık görme, ağız kuruluğu ve mesane problemleri bulunmaktadır.

  Botoks

  Botulinum toksin enjeksiyonları sinirler ve ter bezleri arasındaki iletişimi engellemek için kullanılmaktadır. Aşırı terleme problemi yaşayan kişinin her vücut bölümüne birkaç enjeksiyon yapılmaktadır. Botoks uygulamasının etkisi ise 6 ile 12 ay kadar uzun sürebilmektedir. Daha sonrasında başka enjeksiyonların yapılması gerekli olabilmektedir. (4)

  İyontoforez Tedavisi

  Burada, ter bezlerinin tıkanmasına yardımcı olmak için su veya ıslak ped aracılığıyla etkilenen bölgelere zayıf bir elektrik akımı sağlayan bir cihaz uygulanmaktadır.

  Bu tedavi yönteminde, ter bezlerinin tıkanmasını sağlamak için su ya da ıslak ped kullanılarak etkilenen bölgelere zayıf bir elektrik akımı verilmektedir. El veya ayaklar için uygulandığında, el ve ayaklar akımın geçtiği suya yerleştirilmektedir. Koltuk altlarında kullanılması söz konusu ise her koltuk altına ıslak bir ped yerleştirilmektedir.

  Aşırı terlemeden muzdarip olan kişinin her seansı genellikle 20 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Üç ile dört hafta boyunca günde iki kez tedavi uygulanmaktadır.

  Tedaviden sonraki bir veya iki hafta terlemede azalmalar meydana gelebilmektedir. Belirtilerin şiddetine bağlı olarak bir ile dört haftalık aralıklarla tekrar tedavi gereklidir. Bu tedavi yöntemi hamile veya kalp pili olan hastalar için kullanılmamaktadır. (5)

  Aşırı Terleme Ameliyatları

  Ter Bezlerinin Alınması: Aşırı terleme sadece koltuk altlarında meydana geliyorsa, orada bulunan ter bezlerinin çıkarılması terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Ter bezlerini almak için uygulanabilecek çeşitli teknikler arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Cilt üzerine küçük kesikler yapılmakta ve bezlere girip liposuction veya kazıma uygulanmaktadır.
  • Ter bezlerini parçalamak için cilt üzerine elektromanyetik radyasyon yayan bir cihaz uygulanmaktadır.
  • Cilt üzerine küçük bir kesik yapılmakta, sonrasında ise bir lazer yardımıyla bezler yok edilmektedir. (6)

  Sinir Cerrahisi: Diğer tedavi yöntemlerinin istenilen sonuçları vermediği şiddetli aşırı terleme vakalarında, sinir cerrahisi bir seçenek olabilmektedir. Ellerde terlemeyi tetikleyen omurilik sinirleri kesilmekte, yakılmakta veya kıstırılmaktadır. Bununla birlikte, bazen bu tekniğin vücudun diğer bölgelerindeki termelerin artmasına yol açabileceği düşünülmektedir. (7)

  Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Aşırı terleme problemlerinin tanısı ve tedavisi için dermatoloji (cildiye) bölümüne başvurulmaktadır. (8)

  Aşırı Terleme Nedir?

  Tıbbi ismi hiperhidroz olan aşırı terleme, sıcaklık veya egzersiz ile alakalı olmayan anormal derecede terleme durumudur. Kişi giysilerini ıslatacak ya da ellerinden ter damlayacak kadar terleyebilmektedir. Normal olan günlük aktivitelere müdehale etmesinin yanı sıra, bu tür şiddetli bir terleme problemi, kişide sosyal kaygıya ve utanmaya neden olabilmektedir.

  Aşırı terleme için uygulanabilecek olan tedavi genellikle, kuvvetli antiperspirantlar reçete edilmesiyle başlayabilmektedir.

  Antiperspirantlar durumun kontrol altına alınmasına yardımcı olmazsa, farklı ilaçlar ve terapiler denenmesi gerekebilmektedir.

  Daha şiddetli vakalarda, doktor ter bezlerini çıkarmak veya aşırı terlemeden sorumlu olan sinirleri kesmek için ameliyat önerebilmektedir. Bazı durumlarda ise altta yatan neden tespit edilmekte ve tedavi ona göre şekillendirilmektedir. (9)

  Aşırı Terleme Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

  Aşırı Terleme Belirtileri

  Hiperhidroz yani aşırı terleme, kişinin normal aktivitelerini engelleyebilen terleme olarak tanımlanmaktadır. Aşırı terleme atakları haftada en az bir kez açık bir neden olmadan ortaya çıkabilmekte ve sosyal yaşamı veya günlük aktiviteleri etkileyebilmektedir.

  Aşırı terleme nasıl anlaşılır? Aşırı terleme başlangıcı ve sonrası belirtileri şunları içermektedir:

  • Ellerin nemlenmesi veya avuç içlerinin ıslanması
  • Ayakların nemlenmesi veya ayak tabanlarının ıslanması
  • Sık sık terleme
  • Gözle görülebilecek bir şekilde ter nedeniyle giysilerin ıslanması (10)

  Aşırı Terleme Belirtileri daha fazlası için

  Aşırı Terleme Nedenleri

  Aşırı terleme neden olur? Aşırı terleme altta yatan tıbbi bir durumdan kaynaklanmıyorsa, bu durum primer yani birincil hiperhidroz olarak adlandırılmaktadır. Bu durum, ter bezlerinin tetiklenmesinden sorumlu sinirler aşırı aktif olduğunda ve gerekmediğinde bile aşırı terleme meydana geldiğinde oluşmaktadır. Primer hiperhidroz kısmen de olsa genetik faktörlerden kaynaklanabilmektedir.

  Diğer yandan, aşırı terleme problemi, altta yatan tıbbi bir koşuldan kaynaklanıyorsa, bu duruma sekonder hiperhidroz denmektedir. Aşırı terlemeye neden olabilecek sağlık koşulları şunlardır:

  • Diyabetik hipoglisemi
  • Endokardit (kalbin iç tabakasında meydana gelen enfeksiyon)
  • Yüksek ateş
  • Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu
  • Kalp krizi
  • Sıcak çarpması
  • HIV / AIDS
  • Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid)
  • Lösemi
  • Sıtma
  • Bazı ilaçları
  • Menopoz
  • Non-Hodgkin lenfoma
  • Aşırı kilo ya da obezite
  • Stres
  • Tüberküloz (11)

  Aşırı Terleme Nedenleri fazlası için tıklayabilirsiniz

  Источник: //www.acil.net/asiri-terleme-tedavisi/

  Поделиться:
  Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть
  Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
  Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
  Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
  Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi