Aşırı Terleme Sosyalleşmeyi Engelliyor

Aşırı Terleme Nasıl Engellenir?

Aşırı Terleme Sosyalleşmeyi Engelliyor

Ayakkabılarınızı ne zaman çıkarsanız ıslak çoraplar ile mi karşılaşıyorsunuz? Elleriniz öylesine terliyor ki biri ile el sıkışmaktan çekiniyor musunuz? Koltuk altınız sık sık terliyor ve kıyafetlerinizin ıslanmasından mı şikayetçisiniz? Tıpta “Hiperhidroz” adı verilen aşırı terleme hastalığına yakalanmış olabilirsiniz ya da yakalanmak üzeresiniz. Özgüveninizi geri kazanmak ve terlemenizi azaltacak yöntemleri sizler için derledik;

1. Koltuk altına rolon kullanmak ile başlayın. Ter önleyici, ter kokunuzu değiştirici bir seçim yaptığınızdan emin olun ve aşırı terlemelerinizi rolon ile kontrol altına almaya başlayın

2. “Klinik gücü onaylanmış” ya da “clinical strength” yazılı deodorantlar seçmeye gayret gösterin. Bri klinik tarafından yasal yollar ile onaylanan vücut bakımı ürünleri piyasadaki benzerlerine göre daha pahalı olacaktır ancak bu ürünler ter oluşumunuzu azaltma da etkili bir rol oynarlar.

3. Sabah ve akşam ter önleyici rolonuzu kullanın. Aşırı terleme şikayeti olan kişiler için günde iki kez kullanılması önerilen rolonları, bir sabah bir de yatmadan önce akşamları kullanabilirsiniz. Sık sık terleyenlerdenseniz sabahları masaj yaparak koltuk altınıza rolonu iyice uygulayın.

4. Ter önleyici rolonu kuru cildinize uygulayın. Koltuk altınız terliyken ya da duş sonrası ıslak bedeninize rolon uygulamayın. Öncelikle iyice kurulayın bedeninizi ve daha sonra rolon sürün. Islak cilde rolon sürdüğünüzde cildinizin tahriş olma ve kızarıklara maruz kalması kaçınılmazdır.

5. Koltuklatınız dışında da deodorantları ve rolonları kullanın. Bir aerosol deodorant ile ayak tabalarınızın terlemesine ve kötü kokular oluşturmasının önüne geçebilirsiniz. Özellikle ayak parmaklarınız arası oldukça fazla terleyecektir, sprey sıktığınızda emin olun terlemeyi önleyeceksiniz.

Yöntem 2: Terletmeyen Giysiler Giyin

1. Terinizi emecek kıyafetler seçin. Sıklıkla spor giysilerinde kullanılan pamuklu kumaşları çok fazla terliyorsanız kesinlikle öncelikli olarak kullanmalısınız. Keten gibi gevşek dokumaları bedeninize nefes aldıracak kumaşlar da seçebilirsiniz.

2. Atlet giyin. Üst üste giyindiğiniz için daha çok terleyeceksiniz yanılgısına kapılmayın. Atlet giymeniz terinizi emer ve terlemenizi size hissettirmez, daha az yorulmanızı sağlar.

3. Doğru renkte giysiler seçin. Koyu renkli giysiler güneşi tamamen içinizde hissetmenizi sağlayacaktır. Açık renkler de özellikle beyaz renkler de güneşi vücudunuza absorbe etmesiniz ve koyu renkli giysilere göre daha az terlersiniz.

4. Terli ayaklar için nefes alabilen ayakkabılar seçin. Ter emici tabanları olan sporcular olarak özel tasarlanmış spor ayakkabılarını seçebilirsiniz.

Deri, güderi gibi gerçek malzemelerden yapılmış ayakkabılar yapay derilere göre ayak terlemenizi azaltacaktır.

Sandalet ve terlik vazgeçilmezlerinizden olmalı, çok fazla terliyorsanız, ayaklarınızı kapalı bir ayakkabının içerisine hapsetmemelisiniz.

5. Yanınızda ekstra kıyafet taşıyın. Çok fazla terliyorsanız muhtemelen bir günü dışarıda tamamlamanız sizi zor durumda bırakacaktır.

Çantanızda fazladan bir tshirt ya da bir atlet taşıyın ve utanç halinde kendinizi sıkacağınıza bir yer de üzerinizi değiştirerek daha rahat hissedebilirsiniz.

Aynı şekilde çok fazla ayaklarınız terliyorsa çantanızda bir çift çorap taşımak yükünüzü arttırmayacaktır

Yöntem 3: Terlemeye İyi Gelen Bitkisel Çözümler

1. Baharatlı gıdalardan uzak durun. Acı hissi yani biberli yiyecekler, soğan, sarımsak tükettiğinizde terlemeniz artacağı gibi ter kokunuzda da anormal değişiklikler hoş olmayan kokular artacaktır. Daha sade baharattan uzak gıdaları en azından sıcağın fazla olduğu yaz aylarında tercih edebilirsiniz.

2. Kilo verin. Aşırı kilolu ya da obez derecesinde vahim bir durumdaysanız fazla terlemeniz ve yorgun düşmeniz gayet normaldir. Terleme miktarınızı azaltmanın tek yolu vücudunuzdaki fazla kilolardan kurtulmak ve kilo vermektir!

3. Hijyenden uzak kalmayın. Ter kokusunu çok basit hijyenik ürünler ile önleyebilirsiniz. Şikayet edeceğiniz eforu hijyene ayırın.

Günlük olarak duş alın. Bunu bir rutine bağlayın ve ter kokusuna neden olan bakterilerden arının.

Dışarda ya da banyo sonrasında ıslak bir mendil ile koltuk altlarınızı silin. Ter kokunuzu daimi olarak üzerinizde taşımayın. Tekrardan taze ve mis gibi kokmak için bunu kesinlikle yapın!

Çalışma masanızın çekmecesinde bir deodorant bulundurun. Stres altında vücut terlemeye meğillidir ve iş yerinde ne zaman ne olacağı belli olmaz.

4. Kafeinli içeceklere ara verin. Kan basıncını yükselten kahve ve çayı aşırı terleme şikayetiniz varsa azaltın hatta bırakın. Bir müddet terlemenizi kontrol altına almak ve sebeplerini tespit edebilmek için kafeinli içeceklere ara verin.

5. Terlemeye karşı en iyi bitki: Adaçayı. Fazla terlemeyi önleyen ve vücudu dinginleştiren adaçayı, kimi insanlar tarafından terlettiğine yönelik hatalara yorumlara maruz kalır. Adaçayı tamamen sizi sakinleştirir ve terlemenizi kesinlikle azaltır.

500 ml yani 2 su bardağı kaynamış suya, 4 yemek kaşığı adaçayı ilave edin. 5 dakika boyunca da ateş üzerinde pişirin. Tortuları süzün ve sıvı halde soğumasını bekleyin.

Alternatif olarak: 5 yemek kaşığı adaçayı, 1 çırba kaşığı kedi otu ve 1 çorba kaşığı at kuyruğunu karıştırın 1 bardak suda taşana kadar kaynatın. Soğumasını bekledikten sonra için.

6. Bitkisel karışımla ellerinizi ve ayaklarınızı yıkayın.

Terlemeyi önleyici bitkisel kür nasıl hazırlanır?

 • 5 yemek kaşığı okaliptüs yaprağı
 • 5 yemek kaşığı meşe kabuğu
 • 5 yemek kaşığı ceviz yaprağı
 • 2 litre su

Su içerisine tüm bitkileri atın ve 5 dakika boyunca ateşte kaynatın. Karışımın soğumasını bekleyin ve daha sonra üzerine 1 lt soğuk su ekleyerek karışımınızı seyreltin. Ellerinizi ve ayaklarınızı hazırladığınız bitkisel kür ile yıkadığınızda terlemeyi azaltırsınız.

7. Gece terlemesi için bitkisel çözümler: Adaçayı, ısırgan otu ve ek olarak ceviz ya da çilek yaprağını 1 bardak sıcak suda demleyin. Yatmadan önce hazırladığınız karışımı için terlemenizi azaltın.

8. Stres kaynaklı aşırı terlemeler için melisa, nane ve rezene ile yapılmış çay için. Bu otların tamamını karıştırarak içebileceğiniz gibi ayrı ayrı da içerek vücudunuzun stresini azaltabilir, terlemenin önüne geçebilirsiniz.

9. Duşta yıkandığınız suya esansiyel yağlar ekleyin. Hoş kokulu vücudunuzu dinlendirici esansiyel yağlardan lavanta, gül ve portakal yağlarını yıkandığınız suda kullanırsanız terlemeyi önler vücudunuzun dinlenmesini sağlarsınız.

10. Ellerinize ve ayaklarınıza yağ ile masaj yapın. Sardunya yağı, çay ağacı yağı ve selvi yaprağı yağı terlemeye birebirdir. Kokuları da bir hayli güzel olan bu esansiyel yağlar ile ellerinize ve ayaklarınıza masaj yaparak uygulayarak terlemeyi azaltabilirsiniz.

Источник: https://neyinasilyapmali.com/saglik/asiri-terleme-nasil-engellenir/

Aşırı Terleme Nasıl Engellenebilir?

Aşırı Terleme Sosyalleşmeyi Engelliyor

Herkes terler. Özellikle yaz aylarında, spor ya da egzersiz yaparken terlemek normaldir. Fakat terleme aşırılaştığında ve kötü kokmaya başladığımızda bu ciddi bir problem haline gelir. Büyük koltuk altı lekeleri olan bir gömlek giyme son derece kötü bir durumdur. İşte size aşırı terlemeyi önlemek için bazı ipuçları ve evde uygulayabileceğiniz hileler.

Normal ve aşırı terleme arasındaki fark nedir

Ter veya terlemek, vücudun zararlı maddeleri, toksinleri ve hatta yağları dışarı atma yöntemidir. Ter, aynı zamanda cinsel cazibe kaynaklarından biri olan feromonları da salgılayan apokrin bezleri tarafından üretilir. Ama bugünün toplumunda, bu kokular reddedilme nedeni olmaktadır.

Diyet, genetik yatkınlık ve ilaçlar aşırı terlemenin bazı nedenleridir. Bu durumun tıbbi ismi ise hiperhidrozdur. Koltuk altı bölgesinin yanı sıra, yüz, eller ve ayaklar da bu durumdan etkilenebilir.

Dünya nüfusunun yaklaşık %5’inde hiperhidroz görülür. Kozmetik ürünleri iyi bir çözüm değildir çünkü parfüm ve deodorantlar sadece bu sorunu maskeler ve uzun süreli kullanımda cildi tahriş edebilirler.

Aşırı terlemeyi önlemek için ipuçları

 • Beklentilerinizde gerçekçi olun: Aşırı terleyen insanlar çoğu zaman bilinçsizce kendilerine “bu kez terlemeyeceğim” derler ancak bu gerçekte imkansızdır. Terlemeye başladıklarında hayal kırıklığına uğrarlar, utanırlar, hatta depresif hissederler. En azından yaz mevsiminde, terleme herkesin yaşadığı normal bir durum olarak görülebilir. Bu, endişenizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.
 • Her zaman yanınızda su bulundurun: Sıcak yerlerde ya da hava çok güneşli olduğunda bir şişe suya sahip olmak çölün içinde bir vaha bulmak gibidir. Alışkanlıklarınızdaki bu değişim, terlediğinizde bile dehidre olmanızı engelleyecek ve aynı zamanda toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı yardımcı olacaktır. Üstelik böylece yağ yakacak ve cildinizin, tırnaklarınızın ve saçlarınızın daha sağlıklı olduğunu fark edeceksiniz.
 • Unutmayın ki ter, her zaman kurur: Terlediğiniz zaman ıslak ve rahatsız hissetmeniz normaldir ve bu durumun sonu gelmeyecekmiş gibi hissetmeniz olasıdır. Ancak, daha rahat bir yere girdiğinizde, giysileriniz de koltuk altlarınız veya ayaklarınızla birlikte kurur.
 • Kafeinden kaçının: Kafein, yalnızca kahvede bulunmaz, çay ve diğer meşrubatlarda da vardır (her şeyden önce gazlı içeceklerde). Latte yerine su veya meyve sularını tercih ederseniz, kendinizi daha sakin hissetmenin yanı sıra daha az terleyeceksiniz.
 • Temiz ve bol giysileri tercih edin: Tüm likra ve sentetik kumaşlar sorununuzu yalnızca ağırlaştırır. En iyi seçenek, gözeneklerin hava almasını sağlayan; üzerinize yapışacak kadar sıkı olmayan pamuklu kıyafetler giymek olacaktır. Çok koyu renkte kıyafetler giymekten kaçının, bunun yerine beyaz veya açık tonları tercih edin.

Aşırı terleme için ev ilaçları

 • Ev yapımı bir deodorant ya da antiperspirant hazırlamak: Mağazalardan aldığınız deodorantlar sadece kötü kokuları maskeler; terleme sorununun önüne geçemezler ve hatta gözeneklerin tıkanmasına neden olabilirler (bazen koltuk altı bölgenizin daha koyu görünmesine neden olurlar). Evinizde doğal bir deodorant yapmak için ihtiyaç duyacağınız malzemeler: 1/4 bardak karbonat, 8 çorba kaşığı rafine edilmemiş Hindistan cevizi yağı, 1/4 bardak mısır nişastası ve eğer isterseniz birkaç damla en sevdiğiniz esansiyel yağ. Karbonat ve mısır nişastasını iyice karıştırın, ardından Hindistan cevizi yağını ekleyin. İyice karıştırın. Katı hale gelene kadar buzdolabında saklayın. Koltuk altı bölgelerine uygulayın, ancak tıraş olduktan ya da ağda yaptıktan hemen sonra bu karışımı kullanmamaya dikkat edin.
 • Ev yapımı deodorant için diğer bir tarif: Yarım bardak sirkeye 30 damla esansiyel yağ ekleyin. Biberiye veya lavanta yağı olabilir. Hazırladığınız bu karışımı, ağzını sıkıca kapattığınız bir kap içinde ışık görmeyeceği bir yerde bir hafta boyunca saklayın. Banyo yapacağınız suya üç yemek kaşığı ekleyebilirsiniz.
 • Eksfoliasyon (Peeling): Ter, sabun ve diğer temizlik ürünlerinin günlük kullanımı sonucu gözeneklerin tıkanmasıyla ortaya çıkabilir. En iyi doğal peeling malzemeleri yulaf ezmesi, deniz tuzu, kahve telvesi ve limon suyudur. Geceleri yatmadan önce, bu malzemelerden istediğinizi en çok terleyen bölgelere haftada iki kez sürmeniz sağlığınız açısından en iyi ve en doğal tercih olacaktır.

Ayrıca bakınız: Su, Sirke ve Karbonat: Bir Sağlık Mucizesi

Bu Yöntemleri de Kullanabilirsiniz

 • Magnezyum sütü çok iyi bir doğal deodoranttır ve aşırı terleme ile mücadele edip kötü kokuların oluşmasını engeller. Başka bir seçenek ise aşırı terlemenin oluştuğu koltuk altlarını şalgam kökü ile ovmaktır.
 • Buhar banyoları, toksinlerin gözeneklerden geçip vücuttan çıkarılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda zihni ve bedeni rahatlatır, stres seviyelerini azaltır. Her gün 20 dakikaya kadar buhar banyosunun keyfini çıkarın. Ancak vücut nemini korumak için bol miktarda su için.
 • Nemi emip kokuya neden olan bakterileri öldüren ter önleyici bir toz kullanın. Bir çorba kaşığı mısır nişastasına en sevdiğiniz esansiyel yağdan birkaç damla karıştırıp duştan sonra uygulamak iyi bir seçenektir.
 • Bitkisel çaylar, özellikle adaçayı içerenler; terlemeyi azaltmada çok etkilidir. Adaçayı B vitamini ve magnezyum açısından çok zengin olduğu için ter bezlerinin aşırı uyarılmasını engeller. Günde iki bardaktan fazla tüketmeyin ve çayınızın çok demli olmamasına dikkat edin. Bu, sağlığınız için tehli olabilir.
 • Üzüm veya domates suyu içmek, vücudun sıcaklığını ayarlamasına ve terlemeye neden olan aşırı ısınmayı önlememize yardımcı olabilir. Her gün ya da iki günde bir sabahları bir bardak için. Bu aynı zamanda kanser veya kalp hastalığı riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.
 • Patates de aşırı terlemenin önüne geçebilir. Çiğ bir patatesten birkaç dilim kesin ve suyuyla cildinizi ovun. Kuruduktan sonra bölgeyi sabun ve su ile güzelce durulayın.

Ayrıca bakınız: Karnı Düzleştiren Şifalı Bir Bitki: Adaçayı

Umarız aşırı terlemeyi önlemenizi sağlayacak bu ipuçlarını ve ev hilelerini sevmişsinizdir!

Karpal Tüneli Rahatlatmak İçin 7 Doğal ve Topikal Tedavi

Bu yazımızda, karpal tünelin sebep olduğu ağrıyı ve iltihabı azaltmak için sizinle bazı doğal yöntemler paylaşacağız. Arnika, zerdeçal ve kil gibi doğal ürünlerle, ilaç kullanmadan kendinize doğal ve topikal tedavi uygulayabilirsiniz. Karpal Tünel Tedavisi İçin 7 Doğal Yöntem Doğal ve…

Gastriti Tedavi Etmek İçin Tamamlayıcı 5 Çay

Gastriti tedavi etmek; antibiyotikler, proton pompası inhibitörleri veya antiasitler gibi ilaçları içerebilir. Tedavide ayrıca diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri de olmalıdır. Peki bu 5 şifalı çayın gastrit tedavisine yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Çaylar, bazı bitkilerin ve baharatların özellikleri sayesinde gastrit…

Arı Sütü ve 6 Faydalı Özelliği

Arı sütü, onu doğanın gerçek bir mucizesi haline getiren muhteşem özelliklere sahiptir. Vücudunuzu dengeli tutmak için gerekli bileşenlere sahip doğal bir tamamlayıcıdır. Besinler açısından zengindir, birçok terapötik etkiye sahiptir ve hem çocuklar hem de yetişkinler için canlandırıcı bir maddedir. Bu…

Düz ve Parlak Saçlara Nasıl Sahip Olabilirsiniz

Çoğu kadın görünüşüne çok dikkat etmese de, bazıları pürüzsüz ve parlak saçlara sahip olmak ister. Bunun için çok zaman harcayabilirler. Ancak, bazen yanlış ürünler kullanıyor olabilirler. Sağlıklı bir yaşam sürmek için doğal güzellik rutininizi oturtmanız önemlidir. Hava kirliliği, ter ve…

Öksürük İçin 6 Zencefilli Tarif

Lezzetli olmasının yanı sıra, zencefilli tarifler antibakteriyel, antiviral ve balgam söktürücüdür. Bu yazımızda, rahatsızlığınızı azaltacak 6 zencefilli tarif ile ilgili bilgi vereceğiz. Zencefil Nedir? Zencefil, çok etkili bir kök bitkidir. İçerdiği özellikler, çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olur ve öksürüğe de…

Depresyonu Azaltan ve Ruh Halinizi İyileştiren 10 Yiyecek

Bazı yiyecekler, iyileşmeniz için yararlı özelliklere sahip vitaminler, mineraller ve diğer besin maddeleri içerir ve bu şekilde onları tüketerek bazı bozuklukları önleyebilir ve tedavi edebilirsiniz. Böylece depresyonla bile oldukça doğal yollardan savaşabilirsiniz. Bu yazımızda, ruh halinizi iyileştiren 10 yiyecek hakkında…

Источник: https://sagligabiradim.com/asiri-terlemekten-nasil-kacinabiliriz/

Terlemeye Neden Olabilen 11 Rahatsızlığa Dikkat!

Aşırı Terleme Sosyalleşmeyi Engelliyor
Uzm. Dr. Mahmut DEMİRCİ
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Memorial Şişli Hastanesi

Spor, heyecan veya korku gibi anlarda, vücut terleyerek reaksiyon verebiliyor.

Ancak bunun dışında vücutta ısı dengesini sağlayan terleme mekanizması ortada bu nedenler yokken de fazla çalışabiliyor. Bu durum genellikle çok fazla önemsenmemesine karşın altta yatan farklı rahatsızlıklar olabileceği için mutlaka uzman yardımı gerektiriyor.

Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Mahmut Demirci, terlemeye neden olan rahatsızlıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Yaz bitti ama hala terliyorum diyorsanız…

Vücudun sıcak ve soğuk karşısında dengesini sağlayan, yani vücut ısısını ayarlayan terleme mekanizması istek dışı çalışmaktadır. Vücutta 2-4 milyon arasında bulunan ter bezlerinin sayısı kadınlarda daha fazla olmasına rağmen erkeklerde daha aktif çalışmaktadır. Isı dengesinin yanında spor, heyecan, korku veya sinirlenme gibi durumlarda terleme artmaktadır.

Ancak ortada bu nedenlerin hiçbiri yokken gerekli miktardan fazla terleme yani hiperhidroz görülebilmektedir. Aşırı terleme sadece el ve ayaklarda görülebileceği gibi vücut genelinde de yaşanabilmektedir. 18-30 yaş arasında daha fazla görülen lokal terleme sorunları sosyal yaşamı olumsuz etkileyebilmektedir.

30 yaş sonrası daha fazla ortaya çıkan genel terleme sorunu, sistemik bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

Beslenme tarzınız da terleme nedeni olabilir

Daha çok hormonal rahatsızlıkların neden olduğu aşırı terleme durumunda metabolizmayı hızlandıran hastalıklar değerlendirilmelidir. Hipertiroidi yani tiroit bezinin aşırı çalışması terlemeye en sık neden olan sistemik hastalıkların başında gelmektedir.

Bu nedenle hipertiroidinin diğer belirtileri olan çarpıntı, kilo kaybı, ellerde titreme, sinirlilik ve saç dökülmesi belirtileri kontrol edilmelidir. Hipertiroidi gibi büyüme hormonu fazlalığı ve adrenalin hormonundaki normal dışı çalışma da aşırı terlemeye neden olan diğer hormonal hastalıklardır.

 Kadınlarda özellikle menopoz sonrası aşırı terleme görülebilirken, aşırı kilo, alkol ya da uyuşturucu kullanımı, baharatlı yiyecekler, kafein gibi etkenler de terlemeyi artırabilmektedir.

Terlemenizin sebebi bu hastalıklar olabilir      

 1. Akciğer rahatsızlıkları
 2. Ateş ve enfeksiyonlar
 3. Tüberküloz
 4. Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri
 5. Diyabet
 6. Düşük kan şekeri yani hipoglisemi
 7. Hipertiroidi yani tiroid bezinin normalden fazla çalışması
 8. Kalp hastalıkları
 9. Bazı kanser türleri
 10. Kompleks bölgesel ağrı sendromu
 11. Tiroit hormonu, morfin, ağrı kesici, ateş düşürücü ya da antidepresan gibi bazı ilaç türleri

Nasılsa geçer demeyin

Aşırı terleme ve terlemenin durmadığı durumlar, uykuda terleme ile birlikte göğüs ağrısı, ateş, hızlı nabız, nefes darlığı, kilo kaybı gibi belirtiler varsa en kısa sürede bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Tedavi, terlemenin kaynağına göre değişiyor

Hiperhidroz yani aşırı terleme tedavisi nedene ve şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Terleme neden olabilecek hastalıklara yönelik tetkikler yapılmalı ve altta yatan bir rahatsızlık varsa belirlenmelidir. Terleme tedavisinde medikal ve cerrahi tedavinin yanında farklı yöntemler de kullanılabilmektedir.      

İlaç tedavisi

 • Antiperspirantlar; terlemeyi azaltan ilaçlardır.
 • Sempatik blokanlar; Bu tür ilaçlar sinirlerin etkilerini azaltarak terlemeyi azaltabilir. Bu ilaçlar ağız kuruluğu, bulanık görme ve mesane sorunlarına neden olabilir.
 • Botoks enjeksiyonları; Ter bezlerini tetikleyen sinirleri bloke eder. Etkileri birkaç ay sürer.

Cerrahi yöntemler

 • Ter bezinin çıkarılması; Aşırı terleme sadece koltukaltında oluşursa, çok küçük kesiler ve liposuction yoluyla gerçekleştirilebilir.
 • Sinir cerrahisi; Endoskopik torasik sempatektomi yöntemi yüz ve el terlemesinde etkili bir girişimdir. Terlemeye neden olan sinir kökleri ameliyat ile alınır.  Bu bölgelerdeki tüm terlemeler durur.  Bu kalıcı bir yöntemdir.  Bu yöntemin dezavantajı koltuk altı terlemesini kestikten sonra, kasıkta terlemenin artmasıdır. Bu da olumsuz bir duruma neden olur. Bir bölgede terleme azalırken, diğer bölgede artar.

Bu tedavi yöntemlerinin yanında iyontoforez uygulaması ile terleme tedavisinde kullanılabilmektedir. İyontoforez işlemi, ellerin elektrik akımının olduğu jel ve sıvı dolu bir kaba batırılması şeklinde uygulanır.

Terleme engellenmesi konusunda başarılı bir tedavidir. Ancak iyontoforez işlemi yapıldığı sürece etkilidir ve haftada 3-4 kez 30 dakika yapılmalıdır. Bu tedavi kesildiğinde terleme yeniden başlayabilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 09 Ekim 2017Yayınlanma Tarihi: 09 Ekim 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/terlemeye-neden-olabilen-11-rahatsizliga-dikkat/

El Terlemesi ve Tedavisi

Aşırı Terleme Sosyalleşmeyi Engelliyor

Aşırı el terlemesi nedenleri nedir, neden olur, nasıl geçer? El ayak terlemesi için bitkisel çözüm var mıdır? Krem, losyon, botoks etkili midir? Tedavisi, ameliyatı için hangi bölüme gidilir?

Aşırı el terlemesi genellikle ellerde (avuç içlerinde) ortaya çıkan bir terlemedir. Sadece ellerde olabileceği gibi, ellerle birlikte sıklıkla ayaklarda, bazen koltuk altları ve yüz (kafa) bölgesi terlemesi ile birlikte olabilir.

Aşırı el (avuç içi) terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı el terlemesi hastalığı (palmar hiperhidroz) denilir.

El terlemesinin hayati tehsi yoktur. Ancak en sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü tüm işlerde kullandığımız ellerin terlemesi birçok faaliyetimizi engeller.

El Terlemesinin Özellikleri

Toplumda 100 kişiden 2-3 kişide görülür. El terlemesi genellikle çocukluk döneminde başlar. Ayak terlemesi ile birlikte olanlarda çorap giyince azalabilir. Genel olarak erkek ve kadınlarda eşit oranda rastlanır.

Olguların %40 ında aile hikayesi (genetik, irsi geçiş) vardır. Her mevsimde olur, ancak sıcak mevsimlerde daha belirgindir. Bazılarında 35-40 yaşından sonra biraz azalsa da hayat boyu devam eder. Stres, heyecan gibi duygusal durumlar tetikleyici olarak başlatabilir.

Genellikle uykuda olmaz, uyandıktan bir süre sonra başlar.

El Terlemesinin Nedenleri, Sebepleri Nelerdir?

Sadece ellerde olan, iki taraflı ve eşit şiddette aşırı terleme başka bir hastalığa bağlı değildir. Hormon bozukluğu yoktur, yapılan tüm tetkikler normaldir. Ter bezlerinin yapısı, sayısı, büyüklüğü normaldir.

Ellerde aşırı terlemenin nedeni terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu olmasıdır. Bu kişilerde sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Sempatik sistemin aşırı çalışmasına bağlı olarak aşırı (gereksiz) ter üretimi olmaktadır. Heyecan, stres gibi psikolojik uyarılarla (bazen aklınıza gelmesi ile) başlayabilir.

El Terlemesi Nasıl Önlenir?

Aşırı el terlemesini önlemek zordur. Bazı kişilerde 40 yaşından sonra azalsa da el terlemesinin tedavisiz geçmesi pek mümkün değildir. İlaçla, psikoterapi ile bitkisel çözümlerle el terlemesinden kurtulma ihtimali yoktur. Ellerin mendille, havlu, kağıt havlu ile, elbiseye, pantolona silinmesi kısa süreli çözüm sağlayabilir.

El Terlemesi Tedavisi

El terlemesi şiddetli değilse (nemlenme şeklinde ise) terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel vb ürünler hergün (akşamları) ellere uygulanarak terleme azaltılabilir.

Bu ürünlerde bulunan aluminyum klorid ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Ancak terleme şiddetli ise bu tıkaç yüksek ter basıncı ile itilerek açılır ve tedavi etkisiz kalır. Ayrıca alerji, cilt tahrişi yapabilir.

Daha şiddetli (ıslanma şeklinde) el terlemesinde, iyontoforez ve botoks tedavisi uygulanabilir.

İyontoforez tedavisinde özel cihazla ellere düz akım elektrik verilir. Ter bezlerinde şok etkisi ile avuç içinde ıslaklık şeklindeki terleme azalabilir, geçebilir. Haftada 2-3 defa 20-30 dakika ömür boyu uygulanması gerekir. Zaman alıcı ve bıktırıcı bir yöntemdir, ayrıca ellerde yanma yapabilir.

Botoks tedavisinde avuç içi ve parmaklara 15-20 yere botox enjeksiyonu yapılır. Botox ter bezlerinde geçici felç yapar. Avuç içinde ıslaklık şeklindeki terlemede kullanılır. Etkisi geçicidir, el için 3-4 ayda bir uygulanması gerekir. Uygulaması çok ağrılı ve maliyeti yüksektir, duyu kaybı yapabilir.

Aşırı el terlemesi varsa, kalıcı etkili tek tedavi yöntemi klipsli ETS ameliyatıdır. Damlama, akma şeklinde olan terlemede geçici yöntemler yetersiz kalır. Ameliyattan önce isterseniz geçici tedavileri deneyebilirsiniz.

El Terlemesi Ameliyatı

Klipsli ETS ameliyatı ile aşırı el terlemesi kalıcı olarak tedavi edilebilir. El terlemesinde klipsli ETS ameliyatının başarı oranı çok yüksektir. Sadece 100 kişiden 1-2 kişide etkisiz kalabilir veya tekrar edebilir. Diğer vakaların tamamında ellerde kalıcı kuruluk sağlanır.

Sonucu, 30 dakika kadar süren ameliyat, bittiği anda görülür. Çok şiddetli el terlemesi varsa, bu problemden ömür boyu kurtulmak inanılmaz mutluluk verebiilir.

Aşırı el terlemesinde geçici tedaviler yetersiz kalırsa (bıkılırsa), kalıcı tedavi olmak istenirse, diğer bölgelerle (yüz, koltuk altı, ayak) birlikte ise, damlama-akma şeklinde terleme varsa klipsli ETS ameliyatı tercih edilebilir.

El terlemesi için yapılan ameliyatta istenirse aynı anda yüz kızarması, yüz ve koltuk altı terlemesi ameliyatları da yapılabilir. Ayak terlemesi %60-80 ihtimalle geçebilir, azalabilir.

Источник: https://www.terleme.com/asiri-terleme/el-ter-tedavisi

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı Terleme Sosyalleşmeyi Engelliyor

Aşırı terleme problemi genellikle ciddi bir durumdur değildir. Çoğu zaman, kişinin günlük aktivitelerine müdahale etmekte, kişiye sıkıntı vermekte ve endişeye neden olabilmektedir. Aşırı terleme problemi yaşayan insanlar, bu durumdan çok muzdarip olsa da, çoğu zaman utandığından ya da tedavisinin mümkün olabileceğinden şüphe ettiği için bir doktora başvurmamaktadır.

Diğer yandan, tıbbi bir aciliyet oluşturmasa da, altta yatan başka bir sağlık probleminden kaynaklanma ihtimali bulunduğu için bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Aşırı terleme nasıl geçer? Aşırı terleme için uygulanabilecek tedavi yöntemleri sürekli olarak geliştirilmektedir ve birçok etkili tedavi yöntemi de mevcuttur. Çoğu durumda, önce daha az invaziv tedaviler önerilmektedir. Aşırı terleme tedavisi için seçenek olabilecek yöntemler şöyle sıralanmaktadır: (1)

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Yaşam tarzı değişiklikleri aşırı terleme problemini tedavi etmese de, belirtileri iyileştirmeye ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilmektedir. Alınabilecek yaşam tarzı önlemleri örnekleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Baharatlı yiyecekler ve aşırı alkol tüketiminde sınırlandırmalar yapmak
 • Deodorantın aksine antiperspirantlar kullanmayı tercih etmek
 • Aşırı teri çeken koltukaltı pedlerini kullanmak
 • Kısıtlayıcı, sıkı ve rahatsız edici kıyafetler giymekten kaçınmak
 • Terlemeyi teşvik etmeyen ve oluşan teri emen malzemelerden yapılan giysileri tercih etmek
 • Günde en az iki kez çorap değiştirmek ve her gün farklı ayakkabı giymek (2)

İlaç Tedavisi

Düzenli olarak kullanılan antiperspirant, aşırı terlemeyi kontrol altında tutmaya yardımcı olmuyorsa, alüminyum klorür içeren daha güçlü bir antiperspirant reçete edilebilmektedir. Bu, genellikle yatmadan önce etkilenen bölgelere uygulanmaktadır. Sabah ise uygulanan bölgeler suyla yıkanmaktadır.

Depresyonu tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar, aynı zamanda, aşırı terlemeyi engelleme etkisine sahip olabilmektedir. Ayrıca, anksiyete durumu nedeniyle tetiklenen aşırı terleme problemi yaşayan kişilerde terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. (3)

 • Sinirleri Bloke Eden İlaçlar

Bazı ilaçlar, bazı sinirler arasındaki iletişimi sağlayan kimyasalları engellemektedir. Bu nedenle, bu tarz ilaçlar aşırı terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir, ancak potansiyel yan etkileri arasında bulanık görme, ağız kuruluğu ve mesane problemleri bulunmaktadır.

Botoks

Botulinum toksin enjeksiyonları sinirler ve ter bezleri arasındaki iletişimi engellemek için kullanılmaktadır. Aşırı terleme problemi yaşayan kişinin her vücut bölümüne birkaç enjeksiyon yapılmaktadır. Botoks uygulamasının etkisi ise 6 ile 12 ay kadar uzun sürebilmektedir. Daha sonrasında başka enjeksiyonların yapılması gerekli olabilmektedir. (4)

İyontoforez Tedavisi

Burada, ter bezlerinin tıkanmasına yardımcı olmak için su veya ıslak ped aracılığıyla etkilenen bölgelere zayıf bir elektrik akımı sağlayan bir cihaz uygulanmaktadır.

Bu tedavi yönteminde, ter bezlerinin tıkanmasını sağlamak için su ya da ıslak ped kullanılarak etkilenen bölgelere zayıf bir elektrik akımı verilmektedir. El veya ayaklar için uygulandığında, el ve ayaklar akımın geçtiği suya yerleştirilmektedir. Koltuk altlarında kullanılması söz konusu ise her koltuk altına ıslak bir ped yerleştirilmektedir.

Aşırı terlemeden muzdarip olan kişinin her seansı genellikle 20 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Üç ile dört hafta boyunca günde iki kez tedavi uygulanmaktadır.

Tedaviden sonraki bir veya iki hafta terlemede azalmalar meydana gelebilmektedir. Belirtilerin şiddetine bağlı olarak bir ile dört haftalık aralıklarla tekrar tedavi gereklidir. Bu tedavi yöntemi hamile veya kalp pili olan hastalar için kullanılmamaktadır. (5)

Aşırı Terleme Ameliyatları

Ter Bezlerinin Alınması: Aşırı terleme sadece koltuk altlarında meydana geliyorsa, orada bulunan ter bezlerinin çıkarılması terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Ter bezlerini almak için uygulanabilecek çeşitli teknikler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Cilt üzerine küçük kesikler yapılmakta ve bezlere girip liposuction veya kazıma uygulanmaktadır.
 • Ter bezlerini parçalamak için cilt üzerine elektromanyetik radyasyon yayan bir cihaz uygulanmaktadır.
 • Cilt üzerine küçük bir kesik yapılmakta, sonrasında ise bir lazer yardımıyla bezler yok edilmektedir. (6)

Sinir Cerrahisi: Diğer tedavi yöntemlerinin istenilen sonuçları vermediği şiddetli aşırı terleme vakalarında, sinir cerrahisi bir seçenek olabilmektedir. Ellerde terlemeyi tetikleyen omurilik sinirleri kesilmekte, yakılmakta veya kıstırılmaktadır. Bununla birlikte, bazen bu tekniğin vücudun diğer bölgelerindeki termelerin artmasına yol açabileceği düşünülmektedir. (7)

Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aşırı terleme problemlerinin tanısı ve tedavisi için dermatoloji (cildiye) bölümüne başvurulmaktadır. (8)

Aşırı Terleme Nedir?

Tıbbi ismi hiperhidroz olan aşırı terleme, sıcaklık veya egzersiz ile alakalı olmayan anormal derecede terleme durumudur. Kişi giysilerini ıslatacak ya da ellerinden ter damlayacak kadar terleyebilmektedir. Normal olan günlük aktivitelere müdehale etmesinin yanı sıra, bu tür şiddetli bir terleme problemi, kişide sosyal kaygıya ve utanmaya neden olabilmektedir.

Aşırı terleme için uygulanabilecek olan tedavi genellikle, kuvvetli antiperspirantlar reçete edilmesiyle başlayabilmektedir.

Antiperspirantlar durumun kontrol altına alınmasına yardımcı olmazsa, farklı ilaçlar ve terapiler denenmesi gerekebilmektedir.

Daha şiddetli vakalarda, doktor ter bezlerini çıkarmak veya aşırı terlemeden sorumlu olan sinirleri kesmek için ameliyat önerebilmektedir. Bazı durumlarda ise altta yatan neden tespit edilmekte ve tedavi ona göre şekillendirilmektedir. (9)

Aşırı Terleme Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Aşırı Terleme Belirtileri

Hiperhidroz yani aşırı terleme, kişinin normal aktivitelerini engelleyebilen terleme olarak tanımlanmaktadır. Aşırı terleme atakları haftada en az bir kez açık bir neden olmadan ortaya çıkabilmekte ve sosyal yaşamı veya günlük aktiviteleri etkileyebilmektedir.

Aşırı terleme nasıl anlaşılır? Aşırı terleme başlangıcı ve sonrası belirtileri şunları içermektedir:

 • Ellerin nemlenmesi veya avuç içlerinin ıslanması
 • Ayakların nemlenmesi veya ayak tabanlarının ıslanması
 • Sık sık terleme
 • Gözle görülebilecek bir şekilde ter nedeniyle giysilerin ıslanması (10)

Aşırı Terleme Belirtileri daha fazlası için

Aşırı Terleme Nedenleri

Aşırı terleme neden olur? Aşırı terleme altta yatan tıbbi bir durumdan kaynaklanmıyorsa, bu durum primer yani birincil hiperhidroz olarak adlandırılmaktadır. Bu durum, ter bezlerinin tetiklenmesinden sorumlu sinirler aşırı aktif olduğunda ve gerekmediğinde bile aşırı terleme meydana geldiğinde oluşmaktadır. Primer hiperhidroz kısmen de olsa genetik faktörlerden kaynaklanabilmektedir.

Diğer yandan, aşırı terleme problemi, altta yatan tıbbi bir koşuldan kaynaklanıyorsa, bu duruma sekonder hiperhidroz denmektedir. Aşırı terlemeye neden olabilecek sağlık koşulları şunlardır:

 • Diyabetik hipoglisemi
 • Endokardit (kalbin iç tabakasında meydana gelen enfeksiyon)
 • Yüksek ateş
 • Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu
 • Kalp krizi
 • Sıcak çarpması
 • HIV / AIDS
 • Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid)
 • Lösemi
 • Sıtma
 • Bazı ilaçları
 • Menopoz
 • Non-Hodgkin lenfoma
 • Aşırı kilo ya da obezite
 • Stres
 • Tüberküloz (11)

Aşırı Terleme Nedenleri fazlası için tıklayabilirsiniz

Источник: https://www.acil.net/asiri-terleme-tedavisi/

Aşırı Terlemeyi Doğal Yöntemlerle Engellemek

Aşırı Terleme Sosyalleşmeyi Engelliyor

Aşırı Terlemeyi Doğal Yöntemlerle Engellemek için neler yapılır?Aşırı terleme için doğal yöntemler ile kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu rahatsızlığa çözüm yolları bulunabilmektedir. Kişinin günlük hayatında aktivitelerini kısıtlayan ve rahatsızlık verici olan aşırı terleme, nedeni iyi araştırılması gereken ve uygun tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilecek bir rahatsızlıktır.

Aşırı terleme tıp dilinde ‘Hiperhidroz’ olarak adlandırılmakta olup vücudun ısıya verdiği tepkinin normalin üstünde olmasıyla meydana gelmektedir. Aşırı terleme için tedaviye başlanmadan önce hastalığın altında yatan sebebin iyi araştırılması gerekmektedir. Eğer aşırı terleme rahatsızlığının altında yatan başka bir hastalık bulunuyorsa tedavide bu hastalığa öncelik verilmektedir.

Aşırı terleme rahatsızlığının altında yatan başka bir rahatsızlık yoksa o zaman b genetik olarak oluşan bir problem olarak düşünülerek, buna göre tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir.

Aşırı terlemeye çözüm önerileri arasın doğal yöntemler ve bitkisel çözümlerde bulunmaktadır.

Doğal ve bitkisel çözümler koruyucu ve tedaviyi destekleyici olarak kullanılmalı ve kullanılmadan önce mutlaka ilgili doktora danışılmalıdır.

Aşırı Terlemeye Yol Açan Sebepler Hangileridir?

Vücudun sıcak ve soğuğa karşı ısı dengesi sağlayabilmesi için terleme olayı gerçekleşmektedir. Vücutta sayısı 4 milyona kadar ulaşabilecek ter bezi bulunmakta olup kadınlarda bu sayısı erkeklere nazaran daha fazladır. Buna rağmen erkeklerde bulunan ter bezleri kadınlardakine nazaran çok daha fazla çalışmaktadır.

Vücudun ısı dengesi; heyecan, korku ya da sinirlenme durumlarında, spor gibi hareketli faaliyetlerde değişir ve bunun sonucunda terleme meydana gelir. Fakat nedensiz yere terleme olayı meydana geliyorsa bu durumunda aşırı terleme rahatsızlığınız var demektedir. Aşırı terlemeye yol açana sebepler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Tiroit bezlerinin fazla çalışması durumunda aşırı terleme oluşabilmektedir. Tiroit bezlerinin fazla çalışması tıp dilinde Hipertiroid olarak adlandırılmakta olup aşırı terleme ile birlikte; kilo kaybı, çarpıntı, ellerde titreme, saç dökülmesi ve sinirlilik hali gibi belirtiler gözlemlenebilmektedir.
 • Aşırı kilolu olmak ve obezite gibi rahatsızlıklar aşırı terleme sorununa yol açabilmektedir.
 • Beslenme alışkanlıkları aşırı terlemeye sebep olabilmektedir. Baharatlı yiyeceklerin ya da kafeinin fazla tüketilmesi terlemeyi arttıran sebepler arasındadır.
 • Uyuşturucu ya da alkol kullanımı aşırı terlemeye sebep olabilmektedir.
 • Morfin, ateş düşürücü, ağrı kesici ya da anti-depresan gibi bazı ilaç türlerinin kullanımı aşırı terleme sebepleri arasındadır.

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerin yanı sıra bazı hastalıklarda aşırı terleme rahatsızlığının altında yatan sebebi oluşturabilmektedir. Bu hastalıklar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Vücuttaki enfeksiyon ya da ateş
 • Akciğer rahatsızlıkları
 • Tüberküloz
 • Diyabet
 • Hipoglisemi (Düşük kan şekeri)
 • Kalp hastalıkları
 • Çocuklarda D ya da C vitamini eksikliği
 • Bölgesel ağrı sendromları
 • Bazı kanser türleri

Aşırı terleme rahatsızlığından şikayetçiyseniz ve bunun yanı sıra uykuda terleme, ateş, göğüs ağrısı, hızlı nabız, kilo kaybı, nefes darlığı gibi belirtiler gözlemliyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Aşırı Terlemeyi Önleyebilmek İçin Yapılması Gerekenler

Aşırı terlemeyi önleyebilmek için uygulayabileceğiniz bazı çözüm önerileri bulunmaktadır. Bu çözüm önerilerinden bazıları şu şekildedir;

 • Aşırı terlemeyi önlemek için pudra kullanabilirsiniz. Koltuk altı, göğüs altı gibi aşırı terleyen bölgelere pudra sürerek hem terlemeyi hem de mantar gibi rahatsızlıkların oluşumunu engelleyebilirsiniz.
 • Alkol ve sigara kullanımının azaltılması, aşırı terleme probleminiz için faydalı olacaktır.
 • Fast-Food yiyeceklerden, sodadan ve kafeinli içeceklerden uzak durmak faydalı olacaktır.
 • Aşırı terleme probleminizden kurtulabilmek için stresten uzak durmalısınız.
 • Deodorant vb. ürünler kullanmadan önce vücudunuzun tamamen kuru olduğundan emin olmanız gerekmektedir.
 • Vücut ısınızı dengeleyebilmek adına sık sık ve soğuk su tüketmeniz faydalı olacaktır.
 • Sıklıkla duş almak ve duş sırasında anti-bakteriyel sabun kullanmak önemlidir. Özellikle terleyen bölgeleri anti-bakteriyel sabunla temizleyin.
 • Kilo problemleriniz varsa, kilo verebilmek için atacağınız adımlar aşırı terleme probleminiz için çözüm olacaktır.
 • He gün bir avuç kuru üzüm yemek, vücut ısınızın dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Aşırı Terleme İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Doğadan gelen mucizeler olan bitkiler, birçok rahatsızlık için çözüm yolu sunmaktadır. Aşırı terlemeyi önlemek için doğal yöntemler ve bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz. Aşırı terleme için kullanabileceğiniz bitkisel çözümler şu şekildedir;

 • Adaçayı: Aşırı terleme problemi için etkili bir çözüm sunan adaçayı, terlemeyi yaklaşık %37 oranında azaltmaktadır. Bir bardak sıcak su içerisine, bir çay kaşığı adaçayı koyarak, demleyin ve günde 2 ya da 3 kez tüketin.
 • Güvercin Ağacı: Gözenekleri küçültme özelliğine sahip olan bitkiyi sıvı şeklindeki jel olarak kullanabileceğiniz gibi toz şeklinde de kullanabilirsiniz. Güvecin ağacı jelini terleyen bölgelere pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. Bunun yanı sıra bir miktar suya, bir çorba kaşığı toz güvercin ağacı ekleyerek, terleyen bölgelerinize sürebilirsiniz.
 • Elma Sirkesi: Şifa kaynağı olan elma sirkesi, terleme sorununuza da çare olacaktır. Gece yatmadan önce vücudunuzun aşırı terleyen bölgelerine pamuk yardımı ile elma sirkesi sürebilirsiniz. Ertesi gün duş alıp, aynı bölgeye pudra sürmek sorununuzu hafifletecektir. Bunun yanı sıra her gün bir bardak su içerisine 2 çay kaşığı elma sirkesi ve bir miktar bal ekleyerek tüketmek aşırı terleme sonunuza çözüm olacaktır.
 • İbrahim Saraçoğlu Aşırı Terleme Kürü: Aşırı terlemeye bitkisel çözüm İbrahim Saraçoğlu’ndan bir kür olarak gelmektedir. Kaynayan bir bardak suyun içerisine; bir tutam adaçayı, bir tutam testere dişli aslanpençesi ve bir tutam kırk kilit bitkisi ekleyerek 6 dakika boyunca kısık ateşte demleyin. Demleme işlemi tamamlandıktan sonra süzün ve ılımaya bırakın. Akşam yemeklerinden 2 saat sonra tüketin ve bir ay boyunca uygulayın. Bu kür her gün taze olarak hazırlanmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2018, 18:14

Yorumunuz Onaylanmak Üzere Gönderildi

Источник: https://www.gercekpiyasa.com/saglik/asiri-terlemeyi-dogal-yontemlerle-engellemek-h51.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть