Aşırı Terleme ve Tedavisi

Aşırı terleme ve tedavi yöntemleri

Aşırı Terleme ve Tedavisi

İnsanların yüzde 1’inde görülen aşırı terleme meselesindeki ‘aşırı’ sıfatının dozunu çekmeyenin tahmin etmesi kolay değil. Yarattığı yan sıkıntıları da.

Örneğin beni en rahatsız eden el sıkışma sırasında karşımdakinin el teri. İşim gereği sürekli yeni insanlarla tanışıyorum ve el sıkışıyorum. Bazen elim sahiden sırılsıklam oluyor.

Bunun sıkıntısını yaşarken bir yandan da karşımdakini düşünüyorum. Benden on kat daha fazla sıkıntı duyduğunu gayet iyi biliyorum ama ikimiz için de  çok geç oluyor. Gülümsemeyle gizli ama malum pişmanlıkları çok küçük jestlerle paylaşıyoruz.

Aşırı terlemedeki sıkıntı genellikle dört bölgede yoğunlaşıyor: el, ayak , yüz ve koltukaltı. Sebebi de adrenalin bağlantılı sinir sisteminin kendi kendine heyecana kapılması ve deli gibi çalışmaya başlaması.

Benim derdim koltukaltı…

Sürekli terleyen biri değilim. Hatta bazen hiç terlemiyorum. Ancak bazı (özellikle stresli) anlarda terlemeye başladığımda koltukaltımdan epey sıvı kaybı yaşıyorum.

Televizyonda canlı yayında ya da sahnede bir sunumdayken bu durum gerçekten dikkatimi toparlamama da engel oluyor. Sürekli nasıl göründüğüme dair sıkıntılı bir fikir yürütme sürecine girip çıkıyorum.

Terleme dediğimiz şey esasında vücudun ısı dengesini tutturmak için kullandığı bir refleks. Isı yükselince terleyerek deriyi serinletmeye, ısıyı atmaya çalışıyor. Aşırı terleme durumundaysa vücudun tamamı değil, yukarıda saydığım gibi belirli bölgeleri normalin çok üstünde ter atıyor (normal bir insan günde terleyerek 500cc su kaybı yaşıyor. Bu kadarı normal).

Aşırı terlemenin tıp dilindeki karşılığı hiperhidroz.

Dikkat edilmesi gerekenler

Erkek bakımıyla ilgili yazımda da değindiğim gibi temizlik önemli. Her gün en az 1, hatta terlemenin doğal hale geldiği sıcak yaz günlerinde mümkünse sabah-akşam olmak üzere 2 defa yıkanmakta fayda var. Böylece en azından terlemenin en çekilmez yanı olan ‘koku’ kısmını bertaraf edebilirsiniz.

Kokunun önüne geçmek için yine o yazıda tavsiye ettiğim (ve temsilcisinin bir site yapmaktan bile gocunduğu) Deotak gerçekten mucizevi sonuçlar sağlıyor.

Biliyorsunuz diye düşünüyorum ama hatırlatayım; aslen terin kendisi kokmaz. Ter kokusu dediğimiz şey vücudumuzun sık terleyen yerlerinde barınan ve terimizle bayram eden bakterilerin kokusudur.

Deotak işte bu bakteri oluşumunu engelliyor. Böylece ne kadar terlerseniz terleyin, kokmuyorsunuz.

Herhalde en az 20 senedir kullanıyor olmalıyım. Haftada 1 gün, banyodan sonra. 7 gün boyu korumayı sürdürüyor. Banyo yapmaya da engel değil. Deodorant ve benzeri ürünleri de kullanmaya devam edebiliyosunuz. (ayakta da işe yarıyor. Ayağı çok terleyenler denesin derim)

Bunun dışında terlemeyi engellemek için sürekli yeni arayışlar içindeyim. Son bir ayda denediğim birkaç ürünü paylaşmak isterim. Belki faydası olur:

 • Axe (Music): ABD seyahatlerimden birinde meşhur kampanyasının da etkisiyle rafları dolduran Axe’ın (ki hiç sevdiğim, kullandığım bir marka değildir) aldığım bu deodorantı terlemeye karşı herhangi bir iddiaya sahip değil. Türkiye’de satılıyor mu bilmiyorum. Sadece normal bir ürünün etkisini denemek için almıştım. Sonuç sürpriz değil: hiçbir etkisi olmuyor.
 • Adidas Special Edition (Extreme Power): Real marketten aldığım bu roll-on (sprey yerine bir yuvarlanan top aracılığıyla koltukaltına sürülen sıvı form) gördüğüm en küçük ürün aynı zamanda. 50ml bir roll-on için bunca para vermek garip geldi. İki gün boyu denediğim bu ürün kutusunda 24 saat terlemeyi önleme iddiasına sahip ancak bende işler hiç de öyle gitmedi. İçeriğindeki maddeler genellikle her emsal ürünün içinde bulunan genel bileşenlerdi. Dolayısıyla tam bir teşhis koyamıyorum.
 • Right Guard (Silver): Yine bir roll-on, yine 50ml (ancak şeklinden dolayı Adidas’tan daha çokmuş gibi görünüyor). Bu ürün terlemeyi önleme ve 48 saat etkili olma iddiasında. Kokusu (esansı) Adidas ve Axe’tan çok daha iyi. Sonuçları da öyle. 48 saat duş almama gibi bir durumum olmadı ancak en azından terlemeyi bloke etme konusunda yukarıdakilerden daha başarılı. Bunda içeriğindeki alüminyum zirkonyum bileşeninin rolü olduğunu hatırlatmak gerek.
 • Rexona Men Invisible: Hayatımda hiç Rexona kullanmadım. Bu ürünü yanlışlıkla almış olmalıyım. Çünkü eski reklamlarından ötürü kafamda Rexona tamamen bir kadın markası olarak yerleşmiş (Rowenta ile bile karıştırıyor olabilirim). Ancak ilginç bir şekilde şu ana kadar denediğim belki onlarca farklı ürün arasında en etkilisi bu oldu. Roll-on ürünler sıvı olduğu için bir anlamda terlemeyi tetikliyor gibi. Koltukaltının roll-on yüzünden nemli kalması terleme reaksiyonunu da başlatıyor. En azından bende böyle. Ancak spreyler daha ince bir tabakayla daha geniş bir yüzeye etki ettiğinden (bence) daha başarılılar. Ürüne dönersek; Rexona’nın bu serisi koltukaltınızı resmen kurutuyor. Bunu tarif etmek çok güç ama duş alırken süngerin sürtünme hissinde bile bir farklılaşma oluyor. Bu ne kadar iyi bir şey bilmiyorum ama sanki koltukaltınızda görünmez bir tabakayla duvar örüyor.

Tedavi yöntemleri

Elbette bu çözümler bir anlamda kafayı kuma gömmekten farksız. Sorunun esas çözümü değil. Daha kalıcı çözümler için iki seçenek var:

 1. Geçici çözüm (botoks),
 2. Kalıcı çözüm (farklı türden ameliyatlar)

Ben botoks yöntemini denedim. Cidden inanılmaz, mucizevi bir tedavi yöntemi. Koltukaltınızdaki ter bezlerine enjekte edilen botoks sıvısı ter bezlerinizi bir anlamda felç ederek çalışmaz hale getiriyor. Böylece ne kadar sıcak olursa olsun zerre terlemiyorsunuz. Dolayısıyla deodorant bile sürmeyi unutsanız hiç sorun olmuyor. Kolunuz ne kadar kokuyorsa koltukaltınız da o kadar kokuyor.

Aşırı terleyen ayaklarından dolayı botoks tedavisi uygulanacak bir hasta. Fotoğrafta gördüğünüz noktaların her birinden iğneyle girilip deri altına botoks enjekte edilecek. Epey uzun süreceği belli. Resme dikkatle bakarsanız çekildiği an bile ne kadar terli olduğunu görebililrsiniz.

Gelelim diğer yanlara; botoks çok acı veren bir uygulama. Koltukaltınız, eliniz, ayağınız ya da sorun her neredeyse ince bir iğneyle defalarca batırarak deri altına botoks enjekte ediyorlar. Bu cidden acıyor. Ben zor dayanmıştım. Bu uygulamadan önce bence o bölgeye bir lokal anestezi yapılmalı. Ben bir seferinde dondurucu sprey kullandırdım ama inanın o bile kar etmedi.

Diğer yandan botoks geçici bir çözüm. En fazla 6 ay boyunca etkisi sürüyor. Sonra yeniden tekrarlamak gerekiyor. Pahalı olması da ayrı bir dert. Bu yaza doğru yaptırmak istediğimde aldığım en düşük fiyat 900TL oldu.

Kalıcı çözümler

Bu işi kökten çözmenin yolu ameliyat. Bir dönem ter bezleri ameliyatla alınıyordu. Ben nedense bu yönteme hiç sıcak bakamadığım için yaptırmadım. Yeni bir teknikte ter kanallarına giden yolu bir kıskaçla sıkıştırıp terlemeyi engelleme yöntemi kullanılıyor. Bunun adıysa ‘klipsli ETS tedavisi’.

ETS’nin açılımı Endoskopik Torakal Sempatektomi. Yine bir şey anlamadık ama normal ETS ameliyatlarında yapılan kabaca şu: küçük bir kesikten olay yerine ulaşarak sinirleri yakmak / yok etmek.

Klipsli ETS’deyse bu yakma işlemi yerine mandal misali bir klips takılarak kanalın işlevi kesiliyor. En önemli avantajı geri döndürülebilir bir işlem olması.

Yani herhangi bir sebepten dolayı sorun çıkarsa bu klips çıkarılabiliyor ve her şey eski haline dönüyor.
Fotoğrafta ter kanalı açıkça görülüyor. Cihazın ucundaki metal de onu sıkıştırıp akışı engelleyecek klips (kıskaç).

Klipsli ETS de sadece koltukaltına değil, terleme sorunu olan her bölgeye uyarlanabiliyor. Genel anestezi altında siz mışıl mışıl uyurken, 30 dakika içinde olup bitiyor.

Bu ameliyatın bir sezonu, dönemi var mıdır bilmiyorum ama araştırma halindeyim. Bu sene olmayı düşünüyorum. Fiyatları, süreçleri ve sonuçlarıyla ilgili başka bir yazıda buluşmak üzere şen, esen ve kuru kalın!

Keyifli bir yaz dileğiyle.

Источник: //www.mserdark.com/asiri-terleme-ve-tedavi-yontemleri/

Yüz Terlemesi ve Tedavisi

Aşırı Terleme ve Tedavisi

Aşırı yüz terlemesi nedenleri nedir, neden olur, nasıl geçer? Kafa, baş, yüz terlemesi için bitkisel çözüm var mıdır? Krem, losyon, botoks etkili midir? Tedavisi, ameliyatı için hangi bölüme gidilir?

Aşırı yüz terlemesi genellikle alında, yüzde ve saçlı bölgede ortaya çıkan bir terlemedir. Sadece yüzde olabileceği gibi, yüzle birlikte sıklıkla eller, bazen koltuk altları ve ayak bölgesi terlemesi ile birlikte olabilir. Bazen de yüz kızarması ile olur.

Aşırı yüz (kafa, baş) terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı yüz terlemesi hastalığı (fasiyal hiperhidroz) denilir.

Yüz kafa terlemesinin hayati tehsi yoktur. Ancak oldukça sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü ıslak yüzün oluşturduğu anormal görüntü oldukça can sıkıcı olabilir.

Yüz, Kafa Terlemesinin Özellikleri

Toplumda 100 kişiden 2-3 kişide görülür. Yüz terlemesi genellikle ergenlik döneminde başlar. Bazen ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Genel olarak erkeklerde ve kadınlardan biraz daha fazla rastlanır.

Olguların %40 ında aile hikayesi (genetik, irsi geçiş) vardır. Her mevsimde olur, ancak sıcak mevsimlerde daha belirgindir. Bazılarında 35-40 yaşından sonra biraz azalsa da hayat boyu devam eder. Stres, heyecan gibi duygusal durumlar tetikleyici olarak başlatabilir.

Genellikle uykuda olmaz, uyandıktan bir süre sonra başlar.

Yüz Terlemesinin Nedenleri, Sebepleri Nelerdir?

Sadece yüz bölgesinde ve uzun zamandır var olanaşırı terleme başka bir hastalığa bağlı olmayabilir.Ter bezlerinin yapısı, sayısı, büyüklüğü normaldir. Çoğunda hormon bozukluğu yoktur, yapılan tüm tetkikler normaldir. Ancak ileri yaşlarda ortaya çıkan kafa terlemesi hastalık belirtisi olabilir.

Genellikle yüzde aşırı terlemenin nedeni terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu olmasıdır. Bu kişilerde sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Sempatik sistemin aşırı çalışmasına bağlı olarak aşırı (gereksiz) ter üretimi olmaktadır. Heyecan, stres gibi psikolojik uyarılarla (bazen aklınıza gelmesi ile) başlayabilir.

Yüz, Kafa Terlemesi Nasıl Önlenir?

Aşırı yüz terlemesini önlemek zordur. Bazı kişilerde 40 yaşından sonra azalsa da baş terlemesinin tedavisiz geçmesi pek mümkün değildir. İlaçla, psikoterapi ile bitkisel çözümlerle yüz terlemesinden kurtulma ihtimali yoktur. Yüzün mendille, havlu, kağıt havlu ile, sık sık silinmesi kısa süreli çözüm sağlayabilir.

Yüz (kafa, baş) Terlemesi Tedavisi

Yüz terlemesi şiddetli değilse (nemlenme şeklinde ise) terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel vb ürünler hergün (akşamları) yüze (göz, ağız, burun hariç) uygulanarak terleme azaltılabilir.

Bu ürünlerde bulunan aluminyum klorid ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Ancak terleme şiddetli ise bu tıkaç yüksek ter basıncı ile itilerek açılır ve tedavi etkisiz kalır. Ayrıca alerji, cilt tahrişi yapabilir.

Daha şiddetli (ıslanma şeklinde) yüz terlemesinde, ilaç tedavisi ve botoks tedavisi uygulanabilir.

İlaç tedavisinde antikolinerjik ilaçlar terleme önleyici olarak kullanılabilir. Terlemeye neden olan sempatik sistemi baskılayarak etki gösterir. Ancak etkisi geçicidir ve 10-12 saatte bir ilaç alınması gerekir. Ayrıca ağız ve boğaz kuruluğu, kabızlık, idrara çıkma zorluğu, görme bulanıklığı, çarpıntı gibi yan etkileri vardır.

Botoks tedavisinde alın ve saçlı deri bölgesine botox enjeksiyonları yapılır. Botox ter bezlerinde geçici felç yapar. Kafadaki ıslaklık şeklindeki terlemede kullanılır. Etkisi geçicidir, 6-7 ayda bir uygulanması gerekir. Uygulaması çok ağrılı ve maliyeti yüksektir, duyu kaybı yapabilir, yüz ön bölgesine uygulanmaz.

Aşırı yüz terlemesi varsa, kalıcı etkili tek tedavi yöntemi klipsli ETS ameliyatıdır. Damlama, akma şeklinde olan terlemede geçici yöntemler yetersiz kalır. Ameliyattan önce isterseniz geçici tedavileri deneyebilirsiniz.

Yüz Terlemesi Ameliyatı

Klipsli ETS ameliyatı ile aşırı yüz terlemesi kalıcı olarak tedavi edilebilir. Yüz terlemesinde klipsli ETS ameliyatının başarı oranı çok yüksektir. Sadece 100 kişiden 1-2 kişide etkisiz kalabilir veya tekrar edebilir. Diğer vakaların tamamında kafa bölgesinde kalıcı kuruluk sağlanır.

Sonucu, 30 dakika kadar süren ameliyat, bittiği anda görülür. Çok şiddetli yüz terlemesi varsa, bu problemden ömür boyu kurtulmak inanılmaz mutluluk verebiilir.

Aşırı yüz terlemesinde geçici tedaviler yetersiz kalırsa (bıkılırsa), kalıcı tedavi olmak istenirse, diğer bölgelerle (eller, koltuk altı, ayak terelemesi yüz kızarması) birlikte ise, damlama-akma şeklinde terleme varsa klipsli ETS ameliyatı tercih edilebilir.

Yüz terlemesi için yapılan ameliyatta istenirse aynı anda yüz kızarması, el ve koltuk altı terlemesi ameliyatları da yapılabilir. Ayak terlemesi %60-80 ihtimalle geçebilir, azalabilir.

Источник: //www.terleme.com/asiri-terleme/yuz-ter-tedavisi

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı Terleme ve Tedavisi

Aşırı terleme problemi genellikle ciddi bir durumdur değildir. Çoğu zaman, kişinin günlük aktivitelerine müdahale etmekte, kişiye sıkıntı vermekte ve endişeye neden olabilmektedir. Aşırı terleme problemi yaşayan insanlar, bu durumdan çok muzdarip olsa da, çoğu zaman utandığından ya da tedavisinin mümkün olabileceğinden şüphe ettiği için bir doktora başvurmamaktadır.

Diğer yandan, tıbbi bir aciliyet oluşturmasa da, altta yatan başka bir sağlık probleminden kaynaklanma ihtimali bulunduğu için bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Aşırı terleme nasıl geçer? Aşırı terleme için uygulanabilecek tedavi yöntemleri sürekli olarak geliştirilmektedir ve birçok etkili tedavi yöntemi de mevcuttur. Çoğu durumda, önce daha az invaziv tedaviler önerilmektedir. Aşırı terleme tedavisi için seçenek olabilecek yöntemler şöyle sıralanmaktadır: (1)

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Yaşam tarzı değişiklikleri aşırı terleme problemini tedavi etmese de, belirtileri iyileştirmeye ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilmektedir. Alınabilecek yaşam tarzı önlemleri örnekleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Baharatlı yiyecekler ve aşırı alkol tüketiminde sınırlandırmalar yapmak
 • Deodorantın aksine antiperspirantlar kullanmayı tercih etmek
 • Aşırı teri çeken koltukaltı pedlerini kullanmak
 • Kısıtlayıcı, sıkı ve rahatsız edici kıyafetler giymekten kaçınmak
 • Terlemeyi teşvik etmeyen ve oluşan teri emen malzemelerden yapılan giysileri tercih etmek
 • Günde en az iki kez çorap değiştirmek ve her gün farklı ayakkabı giymek (2)

İlaç Tedavisi

Düzenli olarak kullanılan antiperspirant, aşırı terlemeyi kontrol altında tutmaya yardımcı olmuyorsa, alüminyum klorür içeren daha güçlü bir antiperspirant reçete edilebilmektedir. Bu, genellikle yatmadan önce etkilenen bölgelere uygulanmaktadır. Sabah ise uygulanan bölgeler suyla yıkanmaktadır.

Depresyonu tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar, aynı zamanda, aşırı terlemeyi engelleme etkisine sahip olabilmektedir. Ayrıca, anksiyete durumu nedeniyle tetiklenen aşırı terleme problemi yaşayan kişilerde terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. (3)

 • Sinirleri Bloke Eden İlaçlar

Bazı ilaçlar, bazı sinirler arasındaki iletişimi sağlayan kimyasalları engellemektedir. Bu nedenle, bu tarz ilaçlar aşırı terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir, ancak potansiyel yan etkileri arasında bulanık görme, ağız kuruluğu ve mesane problemleri bulunmaktadır.

Botoks

Botulinum toksin enjeksiyonları sinirler ve ter bezleri arasındaki iletişimi engellemek için kullanılmaktadır. Aşırı terleme problemi yaşayan kişinin her vücut bölümüne birkaç enjeksiyon yapılmaktadır. Botoks uygulamasının etkisi ise 6 ile 12 ay kadar uzun sürebilmektedir. Daha sonrasında başka enjeksiyonların yapılması gerekli olabilmektedir. (4)

İyontoforez Tedavisi

Burada, ter bezlerinin tıkanmasına yardımcı olmak için su veya ıslak ped aracılığıyla etkilenen bölgelere zayıf bir elektrik akımı sağlayan bir cihaz uygulanmaktadır.

Bu tedavi yönteminde, ter bezlerinin tıkanmasını sağlamak için su ya da ıslak ped kullanılarak etkilenen bölgelere zayıf bir elektrik akımı verilmektedir. El veya ayaklar için uygulandığında, el ve ayaklar akımın geçtiği suya yerleştirilmektedir. Koltuk altlarında kullanılması söz konusu ise her koltuk altına ıslak bir ped yerleştirilmektedir.

Aşırı terlemeden muzdarip olan kişinin her seansı genellikle 20 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Üç ile dört hafta boyunca günde iki kez tedavi uygulanmaktadır.

Tedaviden sonraki bir veya iki hafta terlemede azalmalar meydana gelebilmektedir. Belirtilerin şiddetine bağlı olarak bir ile dört haftalık aralıklarla tekrar tedavi gereklidir. Bu tedavi yöntemi hamile veya kalp pili olan hastalar için kullanılmamaktadır. (5)

Aşırı Terleme Ameliyatları

Ter Bezlerinin Alınması: Aşırı terleme sadece koltuk altlarında meydana geliyorsa, orada bulunan ter bezlerinin çıkarılması terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Ter bezlerini almak için uygulanabilecek çeşitli teknikler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Cilt üzerine küçük kesikler yapılmakta ve bezlere girip liposuction veya kazıma uygulanmaktadır.
 • Ter bezlerini parçalamak için cilt üzerine elektromanyetik radyasyon yayan bir cihaz uygulanmaktadır.
 • Cilt üzerine küçük bir kesik yapılmakta, sonrasında ise bir lazer yardımıyla bezler yok edilmektedir. (6)

Sinir Cerrahisi: Diğer tedavi yöntemlerinin istenilen sonuçları vermediği şiddetli aşırı terleme vakalarında, sinir cerrahisi bir seçenek olabilmektedir. Ellerde terlemeyi tetikleyen omurilik sinirleri kesilmekte, yakılmakta veya kıstırılmaktadır. Bununla birlikte, bazen bu tekniğin vücudun diğer bölgelerindeki termelerin artmasına yol açabileceği düşünülmektedir. (7)

Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aşırı terleme problemlerinin tanısı ve tedavisi için dermatoloji (cildiye) bölümüne başvurulmaktadır. (8)

Aşırı Terleme Nedir?

Tıbbi ismi hiperhidroz olan aşırı terleme, sıcaklık veya egzersiz ile alakalı olmayan anormal derecede terleme durumudur. Kişi giysilerini ıslatacak ya da ellerinden ter damlayacak kadar terleyebilmektedir. Normal olan günlük aktivitelere müdehale etmesinin yanı sıra, bu tür şiddetli bir terleme problemi, kişide sosyal kaygıya ve utanmaya neden olabilmektedir.

Aşırı terleme için uygulanabilecek olan tedavi genellikle, kuvvetli antiperspirantlar reçete edilmesiyle başlayabilmektedir.

Antiperspirantlar durumun kontrol altına alınmasına yardımcı olmazsa, farklı ilaçlar ve terapiler denenmesi gerekebilmektedir.

Daha şiddetli vakalarda, doktor ter bezlerini çıkarmak veya aşırı terlemeden sorumlu olan sinirleri kesmek için ameliyat önerebilmektedir. Bazı durumlarda ise altta yatan neden tespit edilmekte ve tedavi ona göre şekillendirilmektedir. (9)

Aşırı Terleme Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Aşırı Terleme Belirtileri

Hiperhidroz yani aşırı terleme, kişinin normal aktivitelerini engelleyebilen terleme olarak tanımlanmaktadır. Aşırı terleme atakları haftada en az bir kez açık bir neden olmadan ortaya çıkabilmekte ve sosyal yaşamı veya günlük aktiviteleri etkileyebilmektedir.

Aşırı terleme nasıl anlaşılır? Aşırı terleme başlangıcı ve sonrası belirtileri şunları içermektedir:

 • Ellerin nemlenmesi veya avuç içlerinin ıslanması
 • Ayakların nemlenmesi veya ayak tabanlarının ıslanması
 • Sık sık terleme
 • Gözle görülebilecek bir şekilde ter nedeniyle giysilerin ıslanması (10)

Aşırı Terleme Belirtileri daha fazlası için

Aşırı Terleme Nedenleri

Aşırı terleme neden olur? Aşırı terleme altta yatan tıbbi bir durumdan kaynaklanmıyorsa, bu durum primer yani birincil hiperhidroz olarak adlandırılmaktadır. Bu durum, ter bezlerinin tetiklenmesinden sorumlu sinirler aşırı aktif olduğunda ve gerekmediğinde bile aşırı terleme meydana geldiğinde oluşmaktadır. Primer hiperhidroz kısmen de olsa genetik faktörlerden kaynaklanabilmektedir.

Diğer yandan, aşırı terleme problemi, altta yatan tıbbi bir koşuldan kaynaklanıyorsa, bu duruma sekonder hiperhidroz denmektedir. Aşırı terlemeye neden olabilecek sağlık koşulları şunlardır:

 • Diyabetik hipoglisemi
 • Endokardit (kalbin iç tabakasında meydana gelen enfeksiyon)
 • Yüksek ateş
 • Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu
 • Kalp krizi
 • Sıcak çarpması
 • HIV / AIDS
 • Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid)
 • Lösemi
 • Sıtma
 • Bazı ilaçları
 • Menopoz
 • Non-Hodgkin lenfoma
 • Aşırı kilo ya da obezite
 • Stres
 • Tüberküloz (11)

Aşırı Terleme Nedenleri fazlası için tıklayabilirsiniz

Источник: //www.acil.net/asiri-terleme-tedavisi/

TERLEME TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Aşırı Terleme ve Tedavisi

Hiperhidroz ya da aşırı terleme oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Hiperhidroz yani aşırı terleme hastalığı bireyde hoşnutsuzluk yaratan bir durumdur. Aksiller hiperhidrozu, koltuk altında oluşan aşırı terleme rahatsızlığıdır.

Bu hastalık genelde bireyin ergenlik döneminde başlar. Palmoplanter hiperhidrozu ise, avuçiçi ve ayak tabanlarında oluşan aşırı terlemedir. Bu rahatsızlık ise, ergenlikten daha önceki dönemlerde, çocukluk dönemlerinde başlayabilir.

Eğer tedavi edilmezse, bireyin hayatı boyunca devam edebilir.

Terleme, bireyin iş ve sosyal hayatında zorluklar yaratabilir, ilişkileri olumsuz etkileyebilir. Örneğin, direksiyon tutarken, kalem tutarken, el sıkışırken sıkıntı yaratabilir.

Nörolojik, metabolik ve diğer sistemik rahatsızlıklar bazen hiperhidroza yani terlemeye neden olabilir. Bireyin sıcaklık ve heyecanı da terlemeye neden olan etmenlerdendir. Ancak çoğu insan, hava durumu ve bireylerin ruh hali ne olursa olsun terleme yüzünden uykusuz saatler geçirmektedirler. Terleme birkaç türde meydana gelebilir.

 • Temel hiperhidroz, beyindeki hipotalamus merkezinin aşırı çalışması sonucu oluşur. Ve, sıcak hava, ateş, bunaltı ve baharatlı yiyecekler buna neden olabilir.
 • İkincil localize hiperhidroz ise, felç, spinal sinir hasarı, nöropati, beyin tümörü gibi nedenlerle oluşur.
 • İkincil genelleştirilmiş hiperhidroz ise, obezite, diyabet, menapoz, aşırı çalışan triod bezi, Parkinson hastalığı, Hodgkin hastalığı gibi sebeplerle oluşmaktadır.

Terlemenin klinik özellikleri, lokalize ve genelleştirilmiş şekilde olabilir. Lokalize terleme, koltuk altı, avuç içi, ayak altı ve yüz kısmını etkiler. Genelleştirilmiş terleme ise, vücudun tamamına yayılarak etkileyebilir.

Temel hiperhidroz terleme;

 • Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde başlar. Ve hayat boyu sürebilir.
 • Aile sağlık geçmişinden kaynaklı olabilir.
 • Terleme, geceleri azalır ve uyurken yok olur.

İkincil terleme;

 • Temel terlemeden daha az görülmektedir.
 • Tek taraflı ve asimetrik olması muhtemeldir.
 • Daha çok geceleri ve uyku sırasında meydana gelir.

Terleme sonucu gündelik hayatta utanç verici sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

 • Aksiller Hiperhidroz: Gündelik hayatta giyilen giysilerde nem, lekeler oluşabilir ve günde birkaç kez değiştirilmesi gerekebilir. Böylece ıslak deri ile, tahriş edici deri iltihabı ve enfeksiyon oluşabilir.
 • Palmar Hiperhidroz: Kaygan eller yüzünden tokalaşmaktan kaçınılır. Yazı yazmak zor bir hal alır. Elde deri iltihabı oluşumuna meyilli hale gelir.
 • Plantar Hiperhidroz: Ayakların altını etkiler. Hoş olmayan bir koku oluşur. Ayakkabıların kolayca zarar görmesini sağlar. İkincil enfeksiyonlara ve deri iltihaplarına meyilli hale gelir.

Terleme Nasıl Teşhis Edilir?

Terleme, genellikle klinik müdahalelerle teşhis edilir. Terlemenin potansiyel sebeplerinin testlerle ortaya çıkarılması sonucu tanı konulmaktadır. Temel terleme adı verilen terleme şekli nadiren testlere tabii tutulur. İkincil terleme ise bazı tür testlere tabii tutulur. Kan şekeri, tiroid özellikleri gibi testler.

Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı terlemenin nedenleri ve tetikleyicilerinin sistematik değerlendirilmesi ile terleme sorunundan şikayetçi olan insanlar için tedavi seçenekleri oluşturulabilir ve bu durumdan hoşnutsuz olan bireyler için bu tedavilerle daha iyi bir hayat sunulabilir. Terleme, çeşitli yollarla tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi seçenekleri şunlardır;

1.Reçeteli ve Reçetesiz Terleme Önleyici İlaçlar

Terleme için ilk önce kullanılan ilaçlar ev yapımı ilaçlardır. Bunlar ilk önce kullanılır çünkü evde kolayca yapılabilirler. Alüminyum klorür içeren ter önleyici ilaçlar, Certain-Dri gibi, diğer ter önleyici ilaçlar etkisiz olduğunda daha etkili olabilirler. Ancak bu sözde ev yapımı ‘doğal’ ter önleyici ilaçlar çok da yardımcı değildir.

Düzenli ter önleyici ilaçların başarısız olmasından sonra, alüminyum klorürün reçeteli olarak verilen çeşidi olan alüminyum klorür heksahidrat doktor tarafından hastalara önerilir. İlk önce düzenli olarak alınan bu ilaçlar, belli süre sonrasında haftada kabaca bir kez olacak şekilde kullanılırlar.

Bu ilaçlardaki alüminyum tuzlar, ter kanallarında toplanır ve bunları tıkar. Zamanla, aşırı terleme azalır ve daha fazla tedaviye ihtiyaç duymaz. Ancak bu tedavi yöntemi ile aşırı koltuk altı terlemesi, birçok hasta da başarıya ulaşmıştır.

Bununla birlikte, avuç içi ve ayak altı terlemelerinde tam olarak çözüme ulaşamamaktadır.

2.İyontoforez

İyontoforez, aşırı terlemenin tedavisi için 50 yıldır kullanılan bir tedavidir. Ancak tedavinin tam mekanizması hala açık değildir. Bu tedavi yöntemi ile, ter üretiminin durdurulması için deriye su yoluyla elektrik iletilir.

Tedavi, haftada 2-3 defa, 10-20 dakikalık müdahaleler şeklinde yapılmaktadır. Bu işlem, hastanın tepkisine göre değişmektedir. İyontoforez tedavisi kulağa acı verici gelse de, öyle değildir. Hastalar, doktorun reçetesi üzerine tedavi araçlarını alırlar.

Sigorta bunu karşılayabilir.

3.Oral Medikal Tedavi

Glycopyrrolate gibi ağız yoluyla alınan antikolinerjik ilaçlar, hastalığın tedavisinde etkili olabilmektedirler. Ancak bazı yan etkileri de olabilmektedir. Ağızda kuruluk, uykusuzluk ve bulanık görme gibi yan etkiler görülebilmektedir.

4.Botoks Tedavisi

Botoks tedavisi, medikal birçok alanda kullanılan bir tedavi yöntemidir. En çok sa kırışıklıkları gidermek için kozmetik tedavisinde kullanılan botoks yöntemi bunun yanında kas spazmlarının tedavisi ve bazı baş ağrısı türlerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

Botoks koltuk altı ya da el dokularına enjekte edilerek yapılır. Bu işlem ile yaklaşık 6 aylık bir dönem için terlemeden kurtulabilir ve rahatlığa kavuşabilirsiniz. İğne ile tedavi biraz rahatsız edici olabilir ama kullanılan küçük iğneler bu rahatsızlığı en aza indirmektedir.

5.Mikrodalga Termoliz, Lazer ve Ultrason Tedavisi

Bu oluşturulan yeni tekniklerle enerji üretilerek, diğer dokular korunarak muhtemel ter bezleri yok edilmektedir. Ancak, şu anda sadece koltuk altında görülen ter problemlerinin tedavisinde kullanılabilmektedir.

Tedavi, doktor eşliğinde yapılmaktadır. Ve son yıllarda yapılan çalışmalarda, bu işlemin etraftaki çeşitli alanlarda yerel şişlik ve tahriş oluşturabilmektedir.

Bu tedaviler sonucunda, terleme rahatsızlığında belli bir süre için azalma görülür.

6.Cerrahi Müdahale Tedavisi

Lokalize aksiller hiperhidroz problemi, derideki aksillerin önemli bir kısmının cerrahi müdahale ile alınmasıyla tedavi edilebilmektedir. Bir diğer yaklaşım ise, görülmesi zor olan dermal ter bezlerinin zarar görmelerine rağmen, liposakşın kürtaj, yani yağ alımı yöntemi de tedavi için kullanılmaktadır.

Endoskopik torasik sempatektomi, terlemeyle alakalı sempatik sinirlerin cerrahi kesintisini ifade eder. Sempatektomi, derideki sinirleri oluşturan ter bezlerinin yok edilmesini sağlayan operasyondur. Cerrahi müdahale ile, koltuk altında yer alan iki kaburga arasındaki göğüs kısmına özel bir endoskopik alet eklenir.

Bu yöntemle akciğer görüşü için hava boşaltılır ve sinirler temizlenir. Sempatektomi, etkili ve riskli bir tedavi yöntemidir. Hatta yeni geliştirilen endoskopik tekniklerle, işlemin karmaşıklığı telafi edici olabilmektedir. Bu karmaşıklıklar ciddidir ve geri dönüşümlü değildir.

Bu seçenek nadiren ve sadece son seçenek olarak kullanılır.

Источник: //evdesifa.com/terleme-tedavisi/

Terlemeye Neden Olabilen 11 Rahatsızlığa Dikkat!

Aşırı Terleme ve Tedavisi
Uzm. Dr. Mahmut DEMİRCİ
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Memorial Şişli Hastanesi

Spor, heyecan veya korku gibi anlarda, vücut terleyerek reaksiyon verebiliyor.

Ancak bunun dışında vücutta ısı dengesini sağlayan terleme mekanizması ortada bu nedenler yokken de fazla çalışabiliyor. Bu durum genellikle çok fazla önemsenmemesine karşın altta yatan farklı rahatsızlıklar olabileceği için mutlaka uzman yardımı gerektiriyor.

Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Mahmut Demirci, terlemeye neden olan rahatsızlıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Yaz bitti ama hala terliyorum diyorsanız…

Vücudun sıcak ve soğuk karşısında dengesini sağlayan, yani vücut ısısını ayarlayan terleme mekanizması istek dışı çalışmaktadır. Vücutta 2-4 milyon arasında bulunan ter bezlerinin sayısı kadınlarda daha fazla olmasına rağmen erkeklerde daha aktif çalışmaktadır. Isı dengesinin yanında spor, heyecan, korku veya sinirlenme gibi durumlarda terleme artmaktadır.

Ancak ortada bu nedenlerin hiçbiri yokken gerekli miktardan fazla terleme yani hiperhidroz görülebilmektedir. Aşırı terleme sadece el ve ayaklarda görülebileceği gibi vücut genelinde de yaşanabilmektedir. 18-30 yaş arasında daha fazla görülen lokal terleme sorunları sosyal yaşamı olumsuz etkileyebilmektedir.

30 yaş sonrası daha fazla ortaya çıkan genel terleme sorunu, sistemik bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

Beslenme tarzınız da terleme nedeni olabilir

Daha çok hormonal rahatsızlıkların neden olduğu aşırı terleme durumunda metabolizmayı hızlandıran hastalıklar değerlendirilmelidir. Hipertiroidi yani tiroit bezinin aşırı çalışması terlemeye en sık neden olan sistemik hastalıkların başında gelmektedir.

Bu nedenle hipertiroidinin diğer belirtileri olan çarpıntı, kilo kaybı, ellerde titreme, sinirlilik ve saç dökülmesi belirtileri kontrol edilmelidir. Hipertiroidi gibi büyüme hormonu fazlalığı ve adrenalin hormonundaki normal dışı çalışma da aşırı terlemeye neden olan diğer hormonal hastalıklardır.

 Kadınlarda özellikle menopoz sonrası aşırı terleme görülebilirken, aşırı kilo, alkol ya da uyuşturucu kullanımı, baharatlı yiyecekler, kafein gibi etkenler de terlemeyi artırabilmektedir.

Terlemenizin sebebi bu hastalıklar olabilir      

 1. Akciğer rahatsızlıkları
 2. Ateş ve enfeksiyonlar
 3. Tüberküloz
 4. Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri
 5. Diyabet
 6. Düşük kan şekeri yani hipoglisemi
 7. Hipertiroidi yani tiroid bezinin normalden fazla çalışması
 8. Kalp hastalıkları
 9. Bazı kanser türleri
 10. Kompleks bölgesel ağrı sendromu
 11. Tiroit hormonu, morfin, ağrı kesici, ateş düşürücü ya da antidepresan gibi bazı ilaç türleri

Nasılsa geçer demeyin

Aşırı terleme ve terlemenin durmadığı durumlar, uykuda terleme ile birlikte göğüs ağrısı, ateş, hızlı nabız, nefes darlığı, kilo kaybı gibi belirtiler varsa en kısa sürede bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Tedavi, terlemenin kaynağına göre değişiyor

Hiperhidroz yani aşırı terleme tedavisi nedene ve şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Terleme neden olabilecek hastalıklara yönelik tetkikler yapılmalı ve altta yatan bir rahatsızlık varsa belirlenmelidir. Terleme tedavisinde medikal ve cerrahi tedavinin yanında farklı yöntemler de kullanılabilmektedir.      

İlaç tedavisi

 • Antiperspirantlar; terlemeyi azaltan ilaçlardır.
 • Sempatik blokanlar; Bu tür ilaçlar sinirlerin etkilerini azaltarak terlemeyi azaltabilir. Bu ilaçlar ağız kuruluğu, bulanık görme ve mesane sorunlarına neden olabilir.
 • Botoks enjeksiyonları; Ter bezlerini tetikleyen sinirleri bloke eder. Etkileri birkaç ay sürer.

Cerrahi yöntemler

 • Ter bezinin çıkarılması; Aşırı terleme sadece koltukaltında oluşursa, çok küçük kesiler ve liposuction yoluyla gerçekleştirilebilir.
 • Sinir cerrahisi; Endoskopik torasik sempatektomi yöntemi yüz ve el terlemesinde etkili bir girişimdir. Terlemeye neden olan sinir kökleri ameliyat ile alınır.  Bu bölgelerdeki tüm terlemeler durur.  Bu kalıcı bir yöntemdir.  Bu yöntemin dezavantajı koltuk altı terlemesini kestikten sonra, kasıkta terlemenin artmasıdır. Bu da olumsuz bir duruma neden olur. Bir bölgede terleme azalırken, diğer bölgede artar.

Bu tedavi yöntemlerinin yanında iyontoforez uygulaması ile terleme tedavisinde kullanılabilmektedir. İyontoforez işlemi, ellerin elektrik akımının olduğu jel ve sıvı dolu bir kaba batırılması şeklinde uygulanır.

Terleme engellenmesi konusunda başarılı bir tedavidir. Ancak iyontoforez işlemi yapıldığı sürece etkilidir ve haftada 3-4 kez 30 dakika yapılmalıdır. Bu tedavi kesildiğinde terleme yeniden başlayabilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 09 Ekim 2017 Yayınlanma Tarihi: 09 Ekim 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/terlemeye-neden-olabilen-11-rahatsizliga-dikkat/

Aşırı terleme nedenleri nedir? Nasıl tedavi edilir? Uzmanı anlattı!

Aşırı Terleme ve Tedavisi

Aşırı terleme sorunu olanlar, elleri terlediği için el ele tutuşmaktan çekiniyorlar ve yeni bir ilişkiye başlamalarını zorlaştırıyor. Bu sorundan kalıcı bir şekilde kurtulmak mümkün” dedi. Peki aşırı terleme nedenleri nedir, nasıl tedavi edilir?

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yıldıray Bekar, “Aşırı terleme kişide saklanma ihtiyacı oluşturuyor. Bu nedenle çareyi sosyal ortamlardan uzaklaşmakta buluyorlar.”

Yaz dönemi geldi, terleme sorunu olanlar için kabus dolu günler başladı.

‘Eller, koltuk altı, ayaklar ve yüz bölgesi başta olmak üzere vücudun olması gerekenden fazla terlemesi’ olarak adlandırılan aşırı terleme sorunu, kişinin kariyerinde sosyal hayatına hatta özel hayata kadar pek çok soruna neden oluyor. Op. Dr. Yıldıray Bekar, aşırı terleme nedenleri ve nasıl tedavi edilir konusunda şu bilgileri verdi:

Aşırı terleme nedir?

“Ter; vücudun dış ortamla ısı transferini sağladığı gibi aynı zamanda toksik maddelerin vücut dışına atılmasını da sağlıyor. İnsanın günlük hayatını olumsuz etkileyecek boyutta olan terlemeye ‘Hiperhidrozis’ deniyor.

Genellikle eller ve koltuk altında daha sık olmak üzere yüzde ve ayaklarda da görülüyor. Aşırı terleme her yüz kişiden birini etkiliyor. Bu sorunu yaşayan kişiler, yaz ya da kış mevsim fark etmeksizin her dönem belirli bölgelerinde aşırı terleme sorunu yaşıyorlar.

Aşırı terleme nedenleri nedir?

Aşırı terlemenin en büyük nedeni vücuttaki sempatik sinir sistemi hiperaktif yani aşırı çalışmasıdır. Dolayısıyla sadece belli grup kişilerde veya sadece belli şartlarda daha fazla görülmesi diye bir durum söz konusu değil.

Guatr, obezite, bazı metabolik hastalıklar ve bunların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, sempatik sinirlerdeki aktiviteyi arttırarak aşırı terleme nedenleri arasında sayılabilir.

Ancak aşırı terleme Japonlarda 20 kat daha fazla görülüyor. Uyku dışında her daim terliyorlar. Kadın ya da erkek olmak da terlemeyi etkilemiyor. Ancak kadınlar tedavi konusunda daha hassaslar erkekler tedaviden kaçıyor.

Aşırı Terleme, özellikle ergenlik çağından sonra artış gösteren her cins ve sosyal yapıdaki insanda görülen, tedavi edilmesi gereken patolojik klinik bir durumdur.

Bu Klinik hastalık tablosu, hastaların sosyal yaşamlarını ileri derecede olumsuz etkileyen, mesleki başarılarına engel olabilen, hatta bazılarının profesyonel mesleklerini yapamamalarına neden oluyor.

Meslek seçimlerini aşırı terlemeyi etkiliyor

Stres ve yoğun iş temposu aşırı terlemeyi tetikliyor. Sürekli iş toplantıları ve çok fazla kişiyle temas eden kişiler için aşırı terleme sorunu güvensizlik, özgüven eksikliği, saklanma ihtiyacı, sosyal ortamlardan uzaklaşma gibi sonuçlara neden oluyor.

Bu durum ise uzun vadede kariyerlerini olumsuz etkiliyor. Terleme sorunu olan hastalarımızın çoğu, ‘kimse ile tokalaşamıyorum, günde 2-3 kez gömlek değiştiriyorum, topluluk içine çıkamıyorum’ gibi şikayetlerle bize başvuruyor.

Kişi eğer bu durumdaysa tıbbi destek gündeme gelir. Ruhsal ve bedensel sağlığa darbe vuran bu rahatsızlık için mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Çünkü terleme sorunu bir süre sonra kişinin asosyalleşip, içe kapanmasına neden oluyor.

Aşırı terleme sorunu meslek seçimlerini etkiliyor. Başka insanlarla fazla iletişime girmeyi gerektirmeyen daha bireysel çalışabilecekleri mesleklere yöneliyorlar.

Aşırı terleme özel hayatı olumsuz etkiliyor

Sadece sosyal hayata ya da kariyeri olumsuz etkilemiyor aşırı terleme. Duygusal ilişkileri de sekteye uğratabiliyor. Elleri terlediği için el ele tutuşmaktan çekiniyorlar ve yeni bir ilişkiye başlamalarını zorlaştırıyor.

Aşırı terleme nasıl tedavi edilir?

Aşırı terleme tedavisi olarak en kalıcı ve güncel yöntemi, klipsli ETS (Endoskopik Torakal Sempaktektomi)’dir. Yaklaşık bir saat süren kapalı ameliyat yöntemi olan ETS ile her iki koltuk altından sırayla (sağ, sonra sol taraf) beş milimetrelik, küçük iki tane delik oluşturacak kesi yapılır.

Bu 5 mm’lik kesilerden birinden kamerayla girilip, terlemeye neden olan sempatik zincir bulunur. Etkilenen bölgeye göre (el, koltukaltı, yüz) o sinir zincirinin ilgili bölümlerine titanyum klips yerleştirilir.

Klipsi yerleştirdikten sonra işlem biter. Ameliyatın etkisi; hasta henüz ameliyat masasında iken, sinirin kesilmesi veya sinire klips takılması ile hemen başlar (ilk 10 dk. içerisinde).

Hastalar aynı gün taburcu edilip, ertesi gün banyo yapmalarına bile engel olmayacak bu işlemden İki gün sonra da normal günlük iş hayatlarına dönebiliyorlar. Başarı oranları yüzde 98-99 civarında. Komplikasyon oranı yok denecek kadar az.”

Aşırı terleme tedavisi için diğer geçici yöntemler

Özellikle heyecanlı kişilerde, genç ve orta yaş grubunda daha fazla görülen hastalıkta botoks, iyontoferez gibi aşırı terleme tedavisi yöntemleri vardır ancak bunlar geçicidir. Bu yöntemlerle; el, ayak, koltuk altı, sırt ve yüz kısmındaki aşırı terleme çözümü kalıcı değildir, geçici süre azaltabilir. Ayrıca bu tedavilerin kısa ve orta vadede tekrarlanması gerekmektedir”

Sprey, krem ve solüsyonlar

Sprey, krem ve solüsyonlar hafif terlemelerde etkili oluyor. Alüminyum tuzları içeren solüsyonlar, spreyler terleme için kullanılabiliyor. Genellikle gece uygulanırlar, kontrol sağlandıktan sonra haftada 1 uygulamaya geçilebiliyor. Tahriş edebileceklerinden kullanım sıklığına dikkat edilmesi önemli.

Sistemik ilaç tedavileri

Terlemeyi azaltan sistemik antikolinerjikler, beta ve kalsiyum kanal blokeleri ve psikiyatrik ilaçlar da söz konusu. Bu tip ilaçlar ağız kuruluğu, görme bozukluğu, idrar yolları problemleri gibi yan etkiler oluşturabileceğinden diğer tedavilere yanıt alınamadığı durumlarda, şiddetli terlemelerde öneriliyor.

İyontoforez tedavisi

Bu tedavi yönteminde, el ve ayaklar suyun içine sokuluyor ve elektrotlar uygulanarak ilgili bölgelere elektrik akımı veriliyor. Tedaviden başarılı ve etkili sonuç alabilmek için uygulamanın sürekliliği önem taşıyor. Özellikle el ve ayak terlemesinde başvurulan iyontoferez tedavisine ara verilirse, sorun 1-2 hafta sonra yeniden ortaya çıkıyor.

Botulinum toksin tedavisi

Adını Clostridium Botulinum adlı bakteriden alan bu tedaviyle bakteri kaynaklı toksinin, sorunlu bölgelere enjekte edilerek terlemenin durdurulması sağlanıyor.

Özellikle koltuk altı, el ve ayak terlemeleri, saçlı deri terlemelerinde kullanılan en etkin tedavi seçeneklerinden biri. Uygulaması kolay, yan etkileri ise minimum düzeyde oluyor.

Başarılı sonuçlar için ilk uygulamadan 6 – 8 ay sonra uygulanmanın yenilenmesi gerekiyor.

Cerrahi tedavi

Cerrahi tedavide koltuk altı ter bezleri çıkarılabiliyor, küretaj yapılabiliyor ya da lazer ile yok edilebiliyor. Koltuk altı ve el bölgesi için uygulanan diğer bir cerrahi yöntem ise endoskopik Torakal Sempatektomi.

Minimal invazif olan bu yöntemin uygulandığı hastalar, kısa süre içerisinde normal yaşantılarına dönebiliyorlar.

Kompensatuar terleme yani ameliyat öncesi terleme olmayan vücut bölgelerinde aşırı terleme görülmesi ise bu yöntemin en önemli komplikasyanlarından biri.”

Etiketler: aşırı terlemeözgüven eksikliğiterleme

Источник: //www.gidahatti.com/asiri-terleme-sorunu-nasil-giderilir-58492/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri