Aşırı terlemenin nedenleri ve tedavisi

içerik

Terlemeye Neden Olabilen 11 Rahatsızlığa Dikkat!

Aşırı terlemenin nedenleri ve tedavisi
Uzm. Dr. Mahmut DEMİRCİ
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Memorial Şişli Hastanesi

Spor, heyecan veya korku gibi anlarda, vücut terleyerek reaksiyon verebiliyor.

Ancak bunun dışında vücutta ısı dengesini sağlayan terleme mekanizması ortada bu nedenler yokken de fazla çalışabiliyor. Bu durum genellikle çok fazla önemsenmemesine karşın altta yatan farklı rahatsızlıklar olabileceği için mutlaka uzman yardımı gerektiriyor.

Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Mahmut Demirci, terlemeye neden olan rahatsızlıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Yaz bitti ama hala terliyorum diyorsanız…

Vücudun sıcak ve soğuk karşısında dengesini sağlayan, yani vücut ısısını ayarlayan terleme mekanizması istek dışı çalışmaktadır. Vücutta 2-4 milyon arasında bulunan ter bezlerinin sayısı kadınlarda daha fazla olmasına rağmen erkeklerde daha aktif çalışmaktadır. Isı dengesinin yanında spor, heyecan, korku veya sinirlenme gibi durumlarda terleme artmaktadır.

Ancak ortada bu nedenlerin hiçbiri yokken gerekli miktardan fazla terleme yani hiperhidroz görülebilmektedir. Aşırı terleme sadece el ve ayaklarda görülebileceği gibi vücut genelinde de yaşanabilmektedir. 18-30 yaş arasında daha fazla görülen lokal terleme sorunları sosyal yaşamı olumsuz etkileyebilmektedir.

30 yaş sonrası daha fazla ortaya çıkan genel terleme sorunu, sistemik bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

Beslenme tarzınız da terleme nedeni olabilir

Daha çok hormonal rahatsızlıkların neden olduğu aşırı terleme durumunda metabolizmayı hızlandıran hastalıklar değerlendirilmelidir. Hipertiroidi yani tiroit bezinin aşırı çalışması terlemeye en sık neden olan sistemik hastalıkların başında gelmektedir.

Bu nedenle hipertiroidinin diğer belirtileri olan çarpıntı, kilo kaybı, ellerde titreme, sinirlilik ve saç dökülmesi belirtileri kontrol edilmelidir. Hipertiroidi gibi büyüme hormonu fazlalığı ve adrenalin hormonundaki normal dışı çalışma da aşırı terlemeye neden olan diğer hormonal hastalıklardır.

 Kadınlarda özellikle menopoz sonrası aşırı terleme görülebilirken, aşırı kilo, alkol ya da uyuşturucu kullanımı, baharatlı yiyecekler, kafein gibi etkenler de terlemeyi artırabilmektedir.

Terlemenizin sebebi bu hastalıklar olabilir      

 1. Akciğer rahatsızlıkları
 2. Ateş ve enfeksiyonlar
 3. Tüberküloz
 4. Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri
 5. Diyabet
 6. Düşük kan şekeri yani hipoglisemi
 7. Hipertiroidi yani tiroid bezinin normalden fazla çalışması
 8. Kalp hastalıkları
 9. Bazı kanser türleri
 10. Kompleks bölgesel ağrı sendromu
 11. Tiroit hormonu, morfin, ağrı kesici, ateş düşürücü ya da antidepresan gibi bazı ilaç türleri

Nasılsa geçer demeyin

Aşırı terleme ve terlemenin durmadığı durumlar, uykuda terleme ile birlikte göğüs ağrısı, ateş, hızlı nabız, nefes darlığı, kilo kaybı gibi belirtiler varsa en kısa sürede bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Tedavi, terlemenin kaynağına göre değişiyor

Hiperhidroz yani aşırı terleme tedavisi nedene ve şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Terleme neden olabilecek hastalıklara yönelik tetkikler yapılmalı ve altta yatan bir rahatsızlık varsa belirlenmelidir. Terleme tedavisinde medikal ve cerrahi tedavinin yanında farklı yöntemler de kullanılabilmektedir.      

İlaç tedavisi

 • Antiperspirantlar; terlemeyi azaltan ilaçlardır.
 • Sempatik blokanlar; Bu tür ilaçlar sinirlerin etkilerini azaltarak terlemeyi azaltabilir. Bu ilaçlar ağız kuruluğu, bulanık görme ve mesane sorunlarına neden olabilir.
 • Botoks enjeksiyonları; Ter bezlerini tetikleyen sinirleri bloke eder. Etkileri birkaç ay sürer.

Cerrahi yöntemler

 • Ter bezinin çıkarılması; Aşırı terleme sadece koltukaltında oluşursa, çok küçük kesiler ve liposuction yoluyla gerçekleştirilebilir.
 • Sinir cerrahisi; Endoskopik torasik sempatektomi yöntemi yüz ve el terlemesinde etkili bir girişimdir. Terlemeye neden olan sinir kökleri ameliyat ile alınır.  Bu bölgelerdeki tüm terlemeler durur.  Bu kalıcı bir yöntemdir.  Bu yöntemin dezavantajı koltuk altı terlemesini kestikten sonra, kasıkta terlemenin artmasıdır. Bu da olumsuz bir duruma neden olur. Bir bölgede terleme azalırken, diğer bölgede artar.

Bu tedavi yöntemlerinin yanında iyontoforez uygulaması ile terleme tedavisinde kullanılabilmektedir. İyontoforez işlemi, ellerin elektrik akımının olduğu jel ve sıvı dolu bir kaba batırılması şeklinde uygulanır.

Terleme engellenmesi konusunda başarılı bir tedavidir. Ancak iyontoforez işlemi yapıldığı sürece etkilidir ve haftada 3-4 kez 30 dakika yapılmalıdır. Bu tedavi kesildiğinde terleme yeniden başlayabilmektedir.

Güncellenme Tarihi: 09 Ekim 2017 Yayınlanma Tarihi: 09 Ekim 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/terlemeye-neden-olabilen-11-rahatsizliga-dikkat/

TERLEME NEDEN OLUR?

Aşırı terlemenin nedenleri ve tedavisi

Terleme, aşırı terleme ya da hiperhidroz, herhangi bir egzersiz ya da sıcaklık koşulları olmaksızın, vücuttan su atımı durumunun yaşanmasıdır. Özellikle aşırı miktarda terlediğinizde, giysilerinizin ıslanması ya da ellerinizin nemlenmesi, sizi rahatsız edebilmektedir. Bu durumda aşırı terleme utanç yaşanmasına ve sosyal hayatın olumsuz etkilenmesine de yol açabilmektedir.

Genellikle tedavi edilebilen bir sorun olan terleme, reçeteli olarak satılan güçlü antiperspiranların (terleme önleyiciler) sorunlu bölgeye uygulanması ile tedavi edilmektedir.

Nadir olarak da, terlemeye sebep olan durum baz alınarak tedavi sürecine devam edilmektedir. Kalıcı şekilde terleme problemi olan kişiler için ise, ilaç ya da bazı diğer tedavi yöntemleri uygun görülebilmektedir.

Bazen de doktor, şiddetli terleme sorunu nedeniyle, cerrahi işlem yardımıyla, ter bezlerini almayı uygun görebilir.

Terleme, vücudun kendi kendini serinletmesi amacıyla ürettiği bir mekanizmasıdır. Sinir sistemimiz, herhangi bir vücut ısısı yükselmesi durumunda, otomatik olarak ter bezlerini harekete geçirir. Yani, aslında terleme normal bir olaydır. Bunun dışında, terlemenin oluşma nedenleri ise aşağıda belirtildiği gibidir;

Gergin ve stresli zamanlarda, özellikle avuç içlerinin terlemesi, vücudun normal bir tepkisi olarak görülmektedir. Çünkü stres, anksiyete ve gerginlik yaşandığı zaman vücut, ter bezlerini aşırı miktarda faaliyete geçirmeye başlar ve böylece kişide terleme ortaya çıkar.

2.Bazı İlaçlar

Özellikle bazı ilaçlar, kişinin aşırı oranda terlemesine yol açabilmektedir. Terlemeye sebep olan ilaçlar ise genellikle; bazı psikiyatrik ilaçlar, bazı tansiyon ilaçları, ağız kuruluğu tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, birtakım antibiyotik ilaçlar ve bazı takviyeler şeklinde belirlenmiştir.

3.Diyabet

Diyabet ya da halk arasında daha yaygın adı ile bilinen şeker hastalığı, terlemeye metabolik bir hastalıktır. Kandaki glikoz seviyesinin aşırı miktarda yükselmesi ile meydana gelen diyabet, zaman zaman terleme yaşanmasına yol açabilmektedir.

4.Menopoz

Menopoz dönemindeki kadınların en büyük şikayetlerinden biri olan sıcak basması nedeniyle, terleme durumu yaşanabilmektedir.

5.Tiroid Bezinin Fazla Çalışması

Tiroid bezinin aşırı oranda fazla çalışması yani hipertiroidi sorunu yaşayan kişilerin terleme sorunu ile karşı karşıya gelmeleri daha yüksektir. Çünkü hipertiroidi hastalığı, terlemeye neden olabilmektedir.

6.Bazı Kanser Türleri

Her kanser türü değil ama bazı kanser türleri terlemeye sebep olabilmektedir. Özellikle lösemi ve lenfoma gibi kanser türleri, aşırı terleme yaşanmasına neden olabilmektedir.

7.Kalp Hastalıkları

Kalp yetmezliği, endokardit (kalp iç zarı iltihabı) ve kalp krizi gibi bazı kalp hastalıkları terlemeye sebep olabilmektedir. Kalp krizi esnasında ya da diğer kalp hastalıklarında, kişinin yeteri kadar solunum yapamaması ve dolayısı ile yeterli miktarda oksijen alamaması sonucu, terleme meydana gelmektedir.

8.Sinir Sistemi Sorunları

Terleme zaten, gerginlik ya da endişe halinde aşırı şekilde meydana gelmektedir. Fakat bazı sinir sistemi hastalıkları da terlemeye sebep olabilmektedir. Özellikle, Parkinson hastalığı kişinin terlemesine yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra, birnevi sinirsel ve psikolojik sorun sayılan alkolizm de terlemeye neden olabilmektedir.

9.Enfeksiyonlu Hastalıklar

İltihaplı hastalıkların bazıları terlemeye neden olabilmektedir. Özellikle; tüberküloz, gut hastalığı, iltihaplı romatizma ve endokardit (kalp iç zarı iltihabı) gibi, iltihap tabanlı hastalıklar, terlemeye yol açabilmektedir.

10.Gebelik

Hamilelik dönemi boyunca kadınlarda değişen hormon değerleri, bazı durumlarda terleme yaşanmasına da neden olabilmektedir.

11.Sıtma

Sıtma hastalığı, sivrisineklerden insanlara bulaşan mikrobik bir hastalıktır. Mikrobik hastalıklar da genellikle ateşlenme yaşanmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı sıtma, terlemeye neden olan bir sorun olabilmektedir.

12.Obezite

Obezite ya da aşırı kilolu olmak, terlemeye neden olabilmektedir.

Tüm bu durumların dışında, diğer bazı sorunlar da terlemeye neden olabilmektedir. Terlemeye sebep olabilen diğer durumlar ise; yüksek ateş ya da nedeni bilinmeyen ateşlenme, sıcak çarpması, HIV/AIDS, düşük kan şekeri ve Non-Hodgkin lenfoma (NHL) gibi durumlardır.

Terlemenin Belirtileri

Herhangi bir egzersiz sırasında, sıcak bir yerde dururken ya da heyecanlıyken gerçekleşen terleme durumu, normal bir süreçtir. Fakat yukarıda belirtilen etkenler sebebiyle terleme yaşanması, bazen anormal boyutlara ulaşabilmektedir.

Eğer, terleme sorunu, ellerde, ayaklarda, koltukaltında ya da yüz bölgesinde gerçekleşerek, haftanın büyük bir bölümünde meydana geliyorsa, bu durum dikkatli olmanıza işaret olabilir.

Buna göre, eğer aşağıda verilen sorunları da yaşıyorsanız, hemen bir doktora görünmenizde fayda olacaktır;

 • Titreme,
 • Baş dönmesi ve sersemlik hali,
 • Göğüs ağrısı,
 • Mide bulantısı,
 • Vücut ısısının 40°C’yi aşması,
 • Terleme durumunun günlük hayatı olumsuz etkilemesi,
 • Biden bire, normalden çok daha fazla terlemeye başlanılması,
 • Görünen bir nedeni olmaksızın gece terlemeleri yaşanması.

Terlemenin Komplikasyonları

Terlemenin ya da aşırı terleme sorunun yol açabileceği bazı olumsuz durumlar olabilmektedir. Bunlar şu şekildedir;

Enfeksiyonlar: Terleme sorunu yaşayan insanlarda, cilt enfeksiyonları yaşanması eğilimi daha faz olmaktadır.

Sosyal ve duygusal etkiler: Özellikle de avuç içlerinin terlemesi ya da giysilerin su içinde kalması durumunda, kişiler kendini oldukça rahatsız hissedebilmektedir. Hatta bu gibi sorunlar yaşayan insanlar, kendilerini toplumdan soyutlayarak, utanma ve çekinme hali yaşayabilmektedir.

Tanı ve Testler

Terleme şikayeti ile doktora gittiğinizde doktor, öncelikle ilaç geçmişinizi ve şikayetlerinizi soracaktır. Daha sonra fiziksel muayene ile durumunuzun ne kadar ileri olduğunu saptamaya çalışacaktır. Eğer doktor, terleme durumunu anormal olarak değerlendirirse, bazı testler yaptırmanızı isteyecektir. Bu testler şöyledir;

 • Kan testi,
 • İdrar testi,
 • Kan şekeri testi,
 • Tiroid testleri,
 • İyot-nişasta testi,
 • Termoregülatör ter testi,
 • Cilt iletkenliği testi

Tedavi ve İlaçlar

Terleme veya aşırı terleme sorunu tedavi edilirken hedef, yoğun şekilde yaşanan terlemenin kontrol altına alınmasını sağlamaktır. Tedavi süreci boyunca, terlemeye sebep olan esas sorun baz alınarak hareket edilmektedir. Eğer durum çok şiddetli ise, doktor bu defa daha farklı yöntemler kullanarak tedavi sürecini devam ettirebilir.

Buna göre, terleme tedavisi şu şekilde yapılmaktadır;

İlaç tedavisi: Doktorların, terleme sorununu tedavi etmek amacıyla hasta için uygun gördükleri bazı ilaçlar şöyledir;

 • Reçeteli olarak satılan antiperspiranlar (ter önleyiciler) – alüminyum klorit içeren ter önleyiciler, terleme tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat bu ilaçların, cilt ve gözlerde kaşıntı gibi yan etkileri olabilmektedir.
 • Sinir bloke eden ilaçlar – bazı ağız yoluyla alınan ilaçlar, kimyasalları bloke ederek, sinirlerin birbirleri arasındaki iletişimin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu durum, bazı insanlarda terlemenin azalmasına yardımcı olabilmektedir. Bu gibi ilaçların yan etkileri ise, ağızda kuruma, bulanık görme ve idrar torbası sorunları şeklinde olabilmektedir.
 • Antidepresan ilaçlar – depresyon tedavisinde kullanılan bazı antidepresan ilaçlar, terlemeyi azaltabilmektedir.
 • Botulinum toksin enjeksiyonları – yüzdeki kırışıkları hafifletmeye yardımcı olan bu enjeksiyonlar, aynı zamanda, ter bezlerini tetikleyen sinirleri bloke edebilmektedir. Botoks ve Myoblok şeklinde bilinen bu enjeksiyonlar, etkisini 6 ile 12 ay arasında göstermektedir.

Cerrahi tedavi: Bazı şiddetli terleme sorunlarının yaşanması halinde, eğer ilaçlı tedavilerden de bir sonuç alınamamışsa, doktor ameliyat yapılmasını uygun görebilmektedir. Bu cerrahi yöntemler ise şöyledir;

 • Elektrik akımı – iyontoforez olarak bilinen bu yöntem, düşük elektrik düzeyinde akımın, el, ayak ya da koltukaltına uygulanması şeklinde gerçekleşmektedir. Bu tedavi haftada üç veya dört gün ya da iki günde bir uygulanmaktadır. Fakat, kalp pili olan kişilerde ve hamilelerde uygulanması sağlıklı değildir.
 • Ter bezinin alınması – eğer aşırı terleme, özellikle koltukaltlarında daha yoğun yaşanıyorsa, ameliyat ile ter bezi alınabilmektedir. Doktor, kazıma ya da liposuction (yağ aldırma) yöntemi ile ter bezini çıkarabilmektedir.
 • Sinir ameliyatı – bu yöntem ile, özellikle ellerdeki terlemeye sebep olan spiral sinirler, ameliyatla kesilerek, yakılarak ya da sıkıştırılarak kontrol altına alınmaktadır. Fakat bu süreç sonrasında, vücudun başka bir kısmında terleme oranı artabilmektedir.

Gelişmiş tedavi yöntemleri: Terlemenin önlenmesi ya da iyileştirilmesi için geliştirilen bazı teknolojik tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri şöyledir;

 • Lazer tedavisi,
 • Mikrodalga tedavisi,
 • Ultrason tedavisi.

Yaşam Tarzı ve Evde Tedavi

Yaşam tarzında yapılacak bazı değişimler ve evde alınan birtakım önlemler, terleme sorunun tedavi edebilir ya da önleyebilir. Buna göre, yapılması gerekenleri şu şekilde belirtebiliriz;

 • Antiperspiran kullanımı – reçetesiz olarak satılan ve alüminyum bazlı olan antiperspiran ürünler, terlemeyi önlemekte ve azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Günlük duş alımı – günlük düzenli olarak alınan duşa, cildi bakterilerden arındırdığı için, terlemeyi azaltmaya yardımcı olmaktadır.
 • Kullanılan materyalin doğal olmasına özen göstermek – özellikle ayakkabı ve çorapların üretildiği malzemenin doğal ve zararsız maddelerden yapıldığına emin olmak, terlemeyi önlemeye yardımcı olacaktır. Örneğin; pamuklu, ipek ya da yün çorapları tercih etmek doğru seçim olacaktır.
 • Ayakkabı kullanımında devir daim yapmak – sürekli olarak aynı ayakkabı giymek yerine dönüşümlü olarak kullanmak, ayak terlemesini önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Sık sık çorapları değiştirmek – günde iki defa çorapları değiştirmek, pamuk çorap tercih etmek ve ayak pudrası kullanmak, terlemeyi önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Ayakları havalandırmak – dinlenirken yalın ayak durmak, terlemeyi azaltmaya yardımcıdır.
 • Rahatlama teknikleri yapmak – yoga ya da meditasyon gibi bazı aktiviteler, stres düzeyini azaltmaya yardımcı olacaktır. Böylece, terleme sorunu da azaltılmış olacaktır.

Источник: //evdesifa.com/terleme-neden-olur/

Hiperhidroz (Aşırı Terleme): Belirtileri, Nedenleri, Teşhisi ve Tedavisi

Aşırı terlemenin nedenleri ve tedavisi

Polihidroz olarak da bilinen “hiperhidroz”, aşırı terleme ile karakterize bir rahatsızlıktır. Terleme, yalnızca belirli bir alanı veya tüm vücudu etkileyebilir.

Aşırı terleme; hayatı tehdit etmese de, rahatsız edici olabilir ve utanç ve psikolojik travma yaratabilir. Bu yazının devamında hiperhidrozun nedenleri, semptomları, tanı ve tedavisi yer almaktadır.

Hiperhidroz Hakkında Hızlı Bilgiler:

Hiperhidroz ile ilgili bazı önemli noktalar aşağıda kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Hiperhidroz, ergenlik döneminde başlama eğilimi gösterir.
 • Çoğunlukla ayaklar, eller, yüzler ve koltukaltı bölgeleri etkilenir.
 • Belirtileri azaltabilecek birkaç ilaç vardır.

Hiperhidroz Nedir?

Hiperhidroz ile ilişkili aşırı terleme, nispeten yüksek ter bezi konsantrasyonlarından dolayı eller, ayaklar, koltuk altı ve kasık bölgesinde daha sık görülür.

 • Fokal hiperhidroz: Aşırı terleme lokalize olduğunda örneğin, palmoplantar hiperhidroz durumunda, avuç içi ve ayak tabanları aşırı terler.
 • Genel hiperhidroz: Aşırı terleme tüm vücudu etkiler.

Hiperhidroz doğumdan sonra ortaya çıkabilir veya yaşamın ilerleyen yıllarında gelişebilir. Bununla birlikte, aşırı terleme vakalarının çoğu, bir kişinin gençlik yıllarında başlamak eğilimindedir.

Aşırı terlemek, altta yatan bir sağlık durumuna bağlı olabilir veya belirgin bir nedeni yoktur.

 1. Primer idiyopatik hiperhidroz: “İdiopatik” “nedeni bilinmeyen” anlamına gelir. Çoğu vakada, hiperhidroz lokalizedir.
 2. Sekonder hiperhidroz: Obezite, gut, menopoz, tümör, cıva zehirlenmesi, diabetes mellitus veya hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid bezi) gibi temel sağlık koşullarından dolayı kişi çok fazla terleyebilir.

Bazıları için, hiperhidroz belirtileri o kadar şiddetlidir ki utanç, rahatsızlık ve endişe yaratır. Hastanın kariyer tercihleri, serbest zaman faaliyetleri, kişisel ilişkiler, ben imgesi ve duygusal refahı olumsuz etkilenebilir.

Neyse ki, semptomları etkili bir şekilde tedavi edebilen birkaç seçenek vardır. Hiperhidroz tedavisinde karşılaşılan en büyük zorluk ya utanç yüzünden ya da etkili tedavinin var olduğunu bilmedikleri için tıbbi tavsiye almayan çok sayıda kişidir.

Hiperhidroz Belirtileri

Hiperhidroz hastalığı, normal aktiviteleri kesintiye uğratan terleme olarak tanımlanır. Aşırı terleme atakları açık bir sebep olmaksızın haftada en az bir kez oluşur ve sosyal yaşam veya günlük etkinlikler üzerinde kötü yönde etkili olur.

Hiperhidrozun belirtileri ve bulguları şunları içerebilir:

 • Avuç içlerinin terlemesi veya nemli olması
 • Ayak tabanlarının terlemesi veya nemli olması
 • Sık terleme
 • Giysileri ıslatacak kadar aşırı terleme

Hiperhidroz hastaları şunları yaşayabilir:

 • Cilt problemleri, fungal veya bakteriyel enfeksiyonlar gibi tahriş edici ve ağrılı
 • Giysilerin lekelenmesinden endişe etme
 • Fiziksel temas isteksizliği
 • İçine kapanıklık
 • Toplumdan kendini geri çekme, bazen depresyona yol açabilir.
 • Fiziksel temas veya insan etkileşiminin iş gereksinimi olmadığı yerlerde istihdam seçme
 • Vücut kokusu hakkında diğer insanlardan daha fazla endişelenme

Uzmanlar aşırı terlemenin kesin nedenini bilmemektedir. Ancak primer hiperhidroz (herhangi bir altta yatan tıbbi durumla bağlantılı olmayan) kişilerde uyku sırasında aşırı terleme görülmemektedir.

Hiperhidroz Nedenleri Nelerdir?

Primer hiperhidrozun nedenleri iyi anlaşılmamıştır. Öte yandan sekonder hiperhidrozda bilinen nedenlerin uzun bir listesi vardır.

a) Primer hiperhidroz nedenleri:

İnsanlar, primer hiperhidrozun hastanın zihinsel ve duygusal durumuyla bağlantılı olduğunu, durumun psikolojik olduğunu ve sadece stresli, endişeli veya sinirli bireylerin etkilendiğini düşünürler.

Bununla birlikte, son araştırmalar, birincil hiperhidroz hastalarının, aynı tetikleyicilere maruz kaldıklarında, nüfusun geri kalanına göre anksiyete, sinirlilik veya duygusal stres duygularına daha yatkın olmadığı sonucuna vardılar.

Aslında öyle ki, hiperhidrozlu birçok hastada yaşanan duygusal ve zihinsel duygular aşırı terleme yüzündendir.

Çalışmalar aynı zamanda, belirli genlerin hiperhidrozda rol oynadığını ve bu da hiperhidrozun kalıtım olasılığına daha fazla sahip olduğunu gösterdi. Primer hiperhidroz hastalarının çoğunda ailede kardeş veya bir ebeveynde de aynı rahatsızlık vardır.

b) Sekonder hiperhidroz nedenleri:

 • Omurilik yaralanması
 • Alkol bağımlılığı
 • Anksiyete
 • Diyabet
 • Gut
 • Kalp hastalıkları
 • Obezite
 • Hipertiroidi (aşırı aktif tiroid bezi)
 • Parkinson hastalığı
 • Gebelik
 • Solunum yetmezliği
 • Zona
 • Bazı kanserler, örneğin Hodgkin hastalığı
 • Bazı enfeksiyonlar; HIV, sıtma, TB (tüberküloz)
 • Bazı antidepresanlar, antikolinesterazlar (Alzheimer hastalığı için), pilokarpin (glokom için), propranolol (yüksek tansiyon için)
 • Madde bağımlılığı

Hiperhidroz Teşhisi

Başlangıçta, doktor aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm) veya düşük kan şekeri (hipoglisemi) gibi hastalıklar için kan ve idrar testleri isteyerek, diğer hastalıkları eler.

Hastalara terleme şekilleri sorulur. Vücudun hangi bölümleri, hangi sıklıkta terleme olaylarının meydana geldiği ve uyku sırasında terleme olup olmadığı öğrenilir.

Hastaya bir dizi soru sorulabilir veya aşırı terlemenin etkisi hakkında bir anket doldurmak zorunda kalabilirsiniz.

Termoregülatuar ter testi: Cildinize neme karşı hassas bir toz uygulanır. Oda sıcaklığında aşırı terleme olduğunda, toz renk değiştirir. Hasta daha sonra vücudun tamamında terleme tetikleyen ter kabininde yüksek ısı ve neme maruz kalır.

Isıya maruz kaldıklarında, hiperhidroz yoksa, ellerinin avuç içlerinde aşırı terleme eğilimi yoktur. Ancak hiperhidrozlu hastalarda bu belirti olur. Bu test aynı zamanda doktorun durumun ciddiyetini belirlemesine yardımcı olur.

Hiperhidroz Tedavisi

Günlük aktivitedeki ve yaşam biçimindeki bazı değişiklikler belirtileri iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bunlara aşağıdakiler örnek verilebilir:

 • Antiperspiranlar: Deodorantlar terlemeyi durdurmazlar, ancak antiperspiran spreyler bunu sağlar. Bazı reçeteli antiperspiranlar ter bezlerini tıkayan alüminyum klorürü içerir.
 • Kıyafet: Naylon gibi bazı sentetik elyaflar semptomları kötüleştirebilir. Gevşek, bol kıyafetler daha iyidir.
 • Ayakkabı: Sentetik malzemeler semptomları daha da kötüleştirebilirler. Deri gibi doğal malzemeler önerilir.
 • Çoraplar: Bazı çoraplar nemi emme konusunda daha iyidir, örneğin doğal elyaftan yapılmış kalın, yumuşak olanlar.

Yukarıda bahsedilen tedbirlerin yeterince etkili olmaması durumunda, doktor hastayı bir dermatoloğa se edebilir. Hiperhidroz ameliyatı ve hiperhidroz bitkisel çözümü konusunda hekiminize danışınız.

Hiperhidroz Komplikasyonları Nelerdir?

 • Tırnak enfeksiyonları: Özellikle ayak tırnakları enfeksiyonları.
 • Siğiller: HPV’nin (insan papillomavirüsü) neden olduğu deri büyümeleri.
 • Bakteriyel enfeksiyonlar: Özellikle kıl kökü çevresinde ve ayak parmakları arasında olur.
 • Psikolojik etki: Aşırı terleme, hastanın kendine güvenini, mesleğini ve ilişkilerini etkileyebilir. Bazı kişiler endişeli, duygusal olarak dışlanmış, sosyal olarak geri çekilmiş hissederler.

Aşırı terleme semptomlarının etkin bir şekilde tedavi edilebileceğini söylemek ve bunu yaymak önemlidir.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: //www.hastalopedi.com/hiperhidroz-asiri-terleme-belirtileri-nedenleri-teshisi-ve-tedavisi/

Aşırı terleme nedenleri nedir? Nasıl tedavi edilir? Uzmanı anlattı!

Aşırı terlemenin nedenleri ve tedavisi

Aşırı terleme sorunu olanlar, elleri terlediği için el ele tutuşmaktan çekiniyorlar ve yeni bir ilişkiye başlamalarını zorlaştırıyor. Bu sorundan kalıcı bir şekilde kurtulmak mümkün” dedi. Peki aşırı terleme nedenleri nedir, nasıl tedavi edilir?

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yıldıray Bekar, “Aşırı terleme kişide saklanma ihtiyacı oluşturuyor. Bu nedenle çareyi sosyal ortamlardan uzaklaşmakta buluyorlar.”

Yaz dönemi geldi, terleme sorunu olanlar için kabus dolu günler başladı.

‘Eller, koltuk altı, ayaklar ve yüz bölgesi başta olmak üzere vücudun olması gerekenden fazla terlemesi’ olarak adlandırılan aşırı terleme sorunu, kişinin kariyerinde sosyal hayatına hatta özel hayata kadar pek çok soruna neden oluyor. Op. Dr. Yıldıray Bekar, aşırı terleme nedenleri ve nasıl tedavi edilir konusunda şu bilgileri verdi:

Aşırı terleme nedir?

“Ter; vücudun dış ortamla ısı transferini sağladığı gibi aynı zamanda toksik maddelerin vücut dışına atılmasını da sağlıyor. İnsanın günlük hayatını olumsuz etkileyecek boyutta olan terlemeye ‘Hiperhidrozis’ deniyor.

Genellikle eller ve koltuk altında daha sık olmak üzere yüzde ve ayaklarda da görülüyor. Aşırı terleme her yüz kişiden birini etkiliyor. Bu sorunu yaşayan kişiler, yaz ya da kış mevsim fark etmeksizin her dönem belirli bölgelerinde aşırı terleme sorunu yaşıyorlar.

Aşırı terleme nedenleri nedir?

Aşırı terlemenin en büyük nedeni vücuttaki sempatik sinir sistemi hiperaktif yani aşırı çalışmasıdır. Dolayısıyla sadece belli grup kişilerde veya sadece belli şartlarda daha fazla görülmesi diye bir durum söz konusu değil.

Guatr, obezite, bazı metabolik hastalıklar ve bunların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, sempatik sinirlerdeki aktiviteyi arttırarak aşırı terleme nedenleri arasında sayılabilir.

Ancak aşırı terleme Japonlarda 20 kat daha fazla görülüyor. Uyku dışında her daim terliyorlar. Kadın ya da erkek olmak da terlemeyi etkilemiyor. Ancak kadınlar tedavi konusunda daha hassaslar erkekler tedaviden kaçıyor.

Aşırı Terleme, özellikle ergenlik çağından sonra artış gösteren her cins ve sosyal yapıdaki insanda görülen, tedavi edilmesi gereken patolojik klinik bir durumdur.

Bu Klinik hastalık tablosu, hastaların sosyal yaşamlarını ileri derecede olumsuz etkileyen, mesleki başarılarına engel olabilen, hatta bazılarının profesyonel mesleklerini yapamamalarına neden oluyor.

Meslek seçimlerini aşırı terlemeyi etkiliyor

Stres ve yoğun iş temposu aşırı terlemeyi tetikliyor. Sürekli iş toplantıları ve çok fazla kişiyle temas eden kişiler için aşırı terleme sorunu güvensizlik, özgüven eksikliği, saklanma ihtiyacı, sosyal ortamlardan uzaklaşma gibi sonuçlara neden oluyor.

Bu durum ise uzun vadede kariyerlerini olumsuz etkiliyor. Terleme sorunu olan hastalarımızın çoğu, ‘kimse ile tokalaşamıyorum, günde 2-3 kez gömlek değiştiriyorum, topluluk içine çıkamıyorum’ gibi şikayetlerle bize başvuruyor.

Kişi eğer bu durumdaysa tıbbi destek gündeme gelir. Ruhsal ve bedensel sağlığa darbe vuran bu rahatsızlık için mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Çünkü terleme sorunu bir süre sonra kişinin asosyalleşip, içe kapanmasına neden oluyor.

Aşırı terleme sorunu meslek seçimlerini etkiliyor. Başka insanlarla fazla iletişime girmeyi gerektirmeyen daha bireysel çalışabilecekleri mesleklere yöneliyorlar.

Aşırı terleme özel hayatı olumsuz etkiliyor

Sadece sosyal hayata ya da kariyeri olumsuz etkilemiyor aşırı terleme. Duygusal ilişkileri de sekteye uğratabiliyor. Elleri terlediği için el ele tutuşmaktan çekiniyorlar ve yeni bir ilişkiye başlamalarını zorlaştırıyor.

Aşırı terleme nasıl tedavi edilir?

Aşırı terleme tedavisi olarak en kalıcı ve güncel yöntemi, klipsli ETS (Endoskopik Torakal Sempaktektomi)’dir. Yaklaşık bir saat süren kapalı ameliyat yöntemi olan ETS ile her iki koltuk altından sırayla (sağ, sonra sol taraf) beş milimetrelik, küçük iki tane delik oluşturacak kesi yapılır.

Bu 5 mm’lik kesilerden birinden kamerayla girilip, terlemeye neden olan sempatik zincir bulunur. Etkilenen bölgeye göre (el, koltukaltı, yüz) o sinir zincirinin ilgili bölümlerine titanyum klips yerleştirilir.

Klipsi yerleştirdikten sonra işlem biter. Ameliyatın etkisi; hasta henüz ameliyat masasında iken, sinirin kesilmesi veya sinire klips takılması ile hemen başlar (ilk 10 dk. içerisinde).

Hastalar aynı gün taburcu edilip, ertesi gün banyo yapmalarına bile engel olmayacak bu işlemden İki gün sonra da normal günlük iş hayatlarına dönebiliyorlar. Başarı oranları yüzde 98-99 civarında. Komplikasyon oranı yok denecek kadar az.”

Aşırı terleme tedavisi için diğer geçici yöntemler

Özellikle heyecanlı kişilerde, genç ve orta yaş grubunda daha fazla görülen hastalıkta botoks, iyontoferez gibi aşırı terleme tedavisi yöntemleri vardır ancak bunlar geçicidir. Bu yöntemlerle; el, ayak, koltuk altı, sırt ve yüz kısmındaki aşırı terleme çözümü kalıcı değildir, geçici süre azaltabilir. Ayrıca bu tedavilerin kısa ve orta vadede tekrarlanması gerekmektedir”

Sprey, krem ve solüsyonlar

Sprey, krem ve solüsyonlar hafif terlemelerde etkili oluyor. Alüminyum tuzları içeren solüsyonlar, spreyler terleme için kullanılabiliyor. Genellikle gece uygulanırlar, kontrol sağlandıktan sonra haftada 1 uygulamaya geçilebiliyor. Tahriş edebileceklerinden kullanım sıklığına dikkat edilmesi önemli.

Sistemik ilaç tedavileri

Terlemeyi azaltan sistemik antikolinerjikler, beta ve kalsiyum kanal blokeleri ve psikiyatrik ilaçlar da söz konusu. Bu tip ilaçlar ağız kuruluğu, görme bozukluğu, idrar yolları problemleri gibi yan etkiler oluşturabileceğinden diğer tedavilere yanıt alınamadığı durumlarda, şiddetli terlemelerde öneriliyor.

İyontoforez tedavisi

Bu tedavi yönteminde, el ve ayaklar suyun içine sokuluyor ve elektrotlar uygulanarak ilgili bölgelere elektrik akımı veriliyor. Tedaviden başarılı ve etkili sonuç alabilmek için uygulamanın sürekliliği önem taşıyor. Özellikle el ve ayak terlemesinde başvurulan iyontoferez tedavisine ara verilirse, sorun 1-2 hafta sonra yeniden ortaya çıkıyor.

Botulinum toksin tedavisi

Adını Clostridium Botulinum adlı bakteriden alan bu tedaviyle bakteri kaynaklı toksinin, sorunlu bölgelere enjekte edilerek terlemenin durdurulması sağlanıyor.

Özellikle koltuk altı, el ve ayak terlemeleri, saçlı deri terlemelerinde kullanılan en etkin tedavi seçeneklerinden biri. Uygulaması kolay, yan etkileri ise minimum düzeyde oluyor.

Başarılı sonuçlar için ilk uygulamadan 6 – 8 ay sonra uygulanmanın yenilenmesi gerekiyor.

Cerrahi tedavi

Cerrahi tedavide koltuk altı ter bezleri çıkarılabiliyor, küretaj yapılabiliyor ya da lazer ile yok edilebiliyor. Koltuk altı ve el bölgesi için uygulanan diğer bir cerrahi yöntem ise endoskopik Torakal Sempatektomi.

Minimal invazif olan bu yöntemin uygulandığı hastalar, kısa süre içerisinde normal yaşantılarına dönebiliyorlar.

Kompensatuar terleme yani ameliyat öncesi terleme olmayan vücut bölgelerinde aşırı terleme görülmesi ise bu yöntemin en önemli komplikasyanlarından biri.”

Etiketler: aşırı terlemeözgüven eksikliğiterleme

Источник: //www.gidahatti.com/asiri-terleme-sorunu-nasil-giderilir-58492/

El Terlemesi ve Tedavisi

Aşırı terlemenin nedenleri ve tedavisi

Aşırı el terlemesi nedenleri nedir, neden olur, nasıl geçer? El ayak terlemesi için bitkisel çözüm var mıdır? Krem, losyon, botoks etkili midir? Tedavisi, ameliyatı için hangi bölüme gidilir?

Aşırı el terlemesi genellikle ellerde (avuç içlerinde) ortaya çıkan bir terlemedir. Sadece ellerde olabileceği gibi, ellerle birlikte sıklıkla ayaklarda, bazen koltuk altları ve yüz (kafa) bölgesi terlemesi ile birlikte olabilir.

Aşırı el (avuç içi) terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı el terlemesi hastalığı (palmar hiperhidroz) denilir.

El terlemesinin hayati tehsi yoktur. Ancak en sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü tüm işlerde kullandığımız ellerin terlemesi birçok faaliyetimizi engeller.

El Terlemesinin Özellikleri

Toplumda 100 kişiden 2-3 kişide görülür. El terlemesi genellikle çocukluk döneminde başlar. Ayak terlemesi ile birlikte olanlarda çorap giyince azalabilir. Genel olarak erkek ve kadınlarda eşit oranda rastlanır.

Olguların %40 ında aile hikayesi (genetik, irsi geçiş) vardır. Her mevsimde olur, ancak sıcak mevsimlerde daha belirgindir. Bazılarında 35-40 yaşından sonra biraz azalsa da hayat boyu devam eder. Stres, heyecan gibi duygusal durumlar tetikleyici olarak başlatabilir.

Genellikle uykuda olmaz, uyandıktan bir süre sonra başlar.

El Terlemesinin Nedenleri, Sebepleri Nelerdir?

Sadece ellerde olan, iki taraflı ve eşit şiddette aşırı terleme başka bir hastalığa bağlı değildir. Hormon bozukluğu yoktur, yapılan tüm tetkikler normaldir. Ter bezlerinin yapısı, sayısı, büyüklüğü normaldir.

Ellerde aşırı terlemenin nedeni terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu olmasıdır. Bu kişilerde sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Sempatik sistemin aşırı çalışmasına bağlı olarak aşırı (gereksiz) ter üretimi olmaktadır. Heyecan, stres gibi psikolojik uyarılarla (bazen aklınıza gelmesi ile) başlayabilir.

El Terlemesi Nasıl Önlenir?

Aşırı el terlemesini önlemek zordur. Bazı kişilerde 40 yaşından sonra azalsa da el terlemesinin tedavisiz geçmesi pek mümkün değildir. İlaçla, psikoterapi ile bitkisel çözümlerle el terlemesinden kurtulma ihtimali yoktur. Ellerin mendille, havlu, kağıt havlu ile, elbiseye, pantolona silinmesi kısa süreli çözüm sağlayabilir.

El Terlemesi Tedavisi

El terlemesi şiddetli değilse (nemlenme şeklinde ise) terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel vb ürünler hergün (akşamları) ellere uygulanarak terleme azaltılabilir.

Bu ürünlerde bulunan aluminyum klorid ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Ancak terleme şiddetli ise bu tıkaç yüksek ter basıncı ile itilerek açılır ve tedavi etkisiz kalır. Ayrıca alerji, cilt tahrişi yapabilir.

Daha şiddetli (ıslanma şeklinde) el terlemesinde, iyontoforez ve botoks tedavisi uygulanabilir.

İyontoforez tedavisinde özel cihazla ellere düz akım elektrik verilir. Ter bezlerinde şok etkisi ile avuç içinde ıslaklık şeklindeki terleme azalabilir, geçebilir. Haftada 2-3 defa 20-30 dakika ömür boyu uygulanması gerekir. Zaman alıcı ve bıktırıcı bir yöntemdir, ayrıca ellerde yanma yapabilir.

Botoks tedavisinde avuç içi ve parmaklara 15-20 yere botox enjeksiyonu yapılır. Botox ter bezlerinde geçici felç yapar. Avuç içinde ıslaklık şeklindeki terlemede kullanılır. Etkisi geçicidir, el için 3-4 ayda bir uygulanması gerekir. Uygulaması çok ağrılı ve maliyeti yüksektir, duyu kaybı yapabilir.

Aşırı el terlemesi varsa, kalıcı etkili tek tedavi yöntemi klipsli ETS ameliyatıdır. Damlama, akma şeklinde olan terlemede geçici yöntemler yetersiz kalır. Ameliyattan önce isterseniz geçici tedavileri deneyebilirsiniz.

El Terlemesi Ameliyatı

Klipsli ETS ameliyatı ile aşırı el terlemesi kalıcı olarak tedavi edilebilir. El terlemesinde klipsli ETS ameliyatının başarı oranı çok yüksektir. Sadece 100 kişiden 1-2 kişide etkisiz kalabilir veya tekrar edebilir. Diğer vakaların tamamında ellerde kalıcı kuruluk sağlanır.

Sonucu, 30 dakika kadar süren ameliyat, bittiği anda görülür. Çok şiddetli el terlemesi varsa, bu problemden ömür boyu kurtulmak inanılmaz mutluluk verebiilir.

Aşırı el terlemesinde geçici tedaviler yetersiz kalırsa (bıkılırsa), kalıcı tedavi olmak istenirse, diğer bölgelerle (yüz, koltuk altı, ayak) birlikte ise, damlama-akma şeklinde terleme varsa klipsli ETS ameliyatı tercih edilebilir.

El terlemesi için yapılan ameliyatta istenirse aynı anda yüz kızarması, yüz ve koltuk altı terlemesi ameliyatları da yapılabilir. Ayak terlemesi %60-80 ihtimalle geçebilir, azalabilir.

Источник: //www.terleme.com/asiri-terleme/el-ter-tedavisi

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı terlemenin nedenleri ve tedavisi

Aşırı terleme problemi genellikle ciddi bir durumdur değildir. Çoğu zaman, kişinin günlük aktivitelerine müdahale etmekte, kişiye sıkıntı vermekte ve endişeye neden olabilmektedir. Aşırı terleme problemi yaşayan insanlar, bu durumdan çok muzdarip olsa da, çoğu zaman utandığından ya da tedavisinin mümkün olabileceğinden şüphe ettiği için bir doktora başvurmamaktadır.

Diğer yandan, tıbbi bir aciliyet oluşturmasa da, altta yatan başka bir sağlık probleminden kaynaklanma ihtimali bulunduğu için bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Aşırı terleme nasıl geçer? Aşırı terleme için uygulanabilecek tedavi yöntemleri sürekli olarak geliştirilmektedir ve birçok etkili tedavi yöntemi de mevcuttur. Çoğu durumda, önce daha az invaziv tedaviler önerilmektedir. Aşırı terleme tedavisi için seçenek olabilecek yöntemler şöyle sıralanmaktadır: (1)

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Yaşam tarzı değişiklikleri aşırı terleme problemini tedavi etmese de, belirtileri iyileştirmeye ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilmektedir. Alınabilecek yaşam tarzı önlemleri örnekleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Baharatlı yiyecekler ve aşırı alkol tüketiminde sınırlandırmalar yapmak
 • Deodorantın aksine antiperspirantlar kullanmayı tercih etmek
 • Aşırı teri çeken koltukaltı pedlerini kullanmak
 • Kısıtlayıcı, sıkı ve rahatsız edici kıyafetler giymekten kaçınmak
 • Terlemeyi teşvik etmeyen ve oluşan teri emen malzemelerden yapılan giysileri tercih etmek
 • Günde en az iki kez çorap değiştirmek ve her gün farklı ayakkabı giymek (2)

İlaç Tedavisi

Düzenli olarak kullanılan antiperspirant, aşırı terlemeyi kontrol altında tutmaya yardımcı olmuyorsa, alüminyum klorür içeren daha güçlü bir antiperspirant reçete edilebilmektedir. Bu, genellikle yatmadan önce etkilenen bölgelere uygulanmaktadır. Sabah ise uygulanan bölgeler suyla yıkanmaktadır.

Depresyonu tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar, aynı zamanda, aşırı terlemeyi engelleme etkisine sahip olabilmektedir. Ayrıca, anksiyete durumu nedeniyle tetiklenen aşırı terleme problemi yaşayan kişilerde terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. (3)

 • Sinirleri Bloke Eden İlaçlar

Bazı ilaçlar, bazı sinirler arasındaki iletişimi sağlayan kimyasalları engellemektedir. Bu nedenle, bu tarz ilaçlar aşırı terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir, ancak potansiyel yan etkileri arasında bulanık görme, ağız kuruluğu ve mesane problemleri bulunmaktadır.

Botoks

Botulinum toksin enjeksiyonları sinirler ve ter bezleri arasındaki iletişimi engellemek için kullanılmaktadır. Aşırı terleme problemi yaşayan kişinin her vücut bölümüne birkaç enjeksiyon yapılmaktadır. Botoks uygulamasının etkisi ise 6 ile 12 ay kadar uzun sürebilmektedir. Daha sonrasında başka enjeksiyonların yapılması gerekli olabilmektedir. (4)

İyontoforez Tedavisi

Burada, ter bezlerinin tıkanmasına yardımcı olmak için su veya ıslak ped aracılığıyla etkilenen bölgelere zayıf bir elektrik akımı sağlayan bir cihaz uygulanmaktadır.

Bu tedavi yönteminde, ter bezlerinin tıkanmasını sağlamak için su ya da ıslak ped kullanılarak etkilenen bölgelere zayıf bir elektrik akımı verilmektedir. El veya ayaklar için uygulandığında, el ve ayaklar akımın geçtiği suya yerleştirilmektedir. Koltuk altlarında kullanılması söz konusu ise her koltuk altına ıslak bir ped yerleştirilmektedir.

Aşırı terlemeden muzdarip olan kişinin her seansı genellikle 20 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Üç ile dört hafta boyunca günde iki kez tedavi uygulanmaktadır.

Tedaviden sonraki bir veya iki hafta terlemede azalmalar meydana gelebilmektedir. Belirtilerin şiddetine bağlı olarak bir ile dört haftalık aralıklarla tekrar tedavi gereklidir. Bu tedavi yöntemi hamile veya kalp pili olan hastalar için kullanılmamaktadır. (5)

Aşırı Terleme Ameliyatları

Ter Bezlerinin Alınması: Aşırı terleme sadece koltuk altlarında meydana geliyorsa, orada bulunan ter bezlerinin çıkarılması terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Ter bezlerini almak için uygulanabilecek çeşitli teknikler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Cilt üzerine küçük kesikler yapılmakta ve bezlere girip liposuction veya kazıma uygulanmaktadır.
 • Ter bezlerini parçalamak için cilt üzerine elektromanyetik radyasyon yayan bir cihaz uygulanmaktadır.
 • Cilt üzerine küçük bir kesik yapılmakta, sonrasında ise bir lazer yardımıyla bezler yok edilmektedir. (6)

Sinir Cerrahisi: Diğer tedavi yöntemlerinin istenilen sonuçları vermediği şiddetli aşırı terleme vakalarında, sinir cerrahisi bir seçenek olabilmektedir. Ellerde terlemeyi tetikleyen omurilik sinirleri kesilmekte, yakılmakta veya kıstırılmaktadır. Bununla birlikte, bazen bu tekniğin vücudun diğer bölgelerindeki termelerin artmasına yol açabileceği düşünülmektedir. (7)

Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aşırı terleme problemlerinin tanısı ve tedavisi için dermatoloji (cildiye) bölümüne başvurulmaktadır. (8)

Aşırı Terleme Nedir?

Tıbbi ismi hiperhidroz olan aşırı terleme, sıcaklık veya egzersiz ile alakalı olmayan anormal derecede terleme durumudur. Kişi giysilerini ıslatacak ya da ellerinden ter damlayacak kadar terleyebilmektedir. Normal olan günlük aktivitelere müdehale etmesinin yanı sıra, bu tür şiddetli bir terleme problemi, kişide sosyal kaygıya ve utanmaya neden olabilmektedir.

Aşırı terleme için uygulanabilecek olan tedavi genellikle, kuvvetli antiperspirantlar reçete edilmesiyle başlayabilmektedir.

Antiperspirantlar durumun kontrol altına alınmasına yardımcı olmazsa, farklı ilaçlar ve terapiler denenmesi gerekebilmektedir.

Daha şiddetli vakalarda, doktor ter bezlerini çıkarmak veya aşırı terlemeden sorumlu olan sinirleri kesmek için ameliyat önerebilmektedir. Bazı durumlarda ise altta yatan neden tespit edilmekte ve tedavi ona göre şekillendirilmektedir. (9)

Aşırı Terleme Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Aşırı Terleme Belirtileri

Hiperhidroz yani aşırı terleme, kişinin normal aktivitelerini engelleyebilen terleme olarak tanımlanmaktadır. Aşırı terleme atakları haftada en az bir kez açık bir neden olmadan ortaya çıkabilmekte ve sosyal yaşamı veya günlük aktiviteleri etkileyebilmektedir.

Aşırı terleme nasıl anlaşılır? Aşırı terleme başlangıcı ve sonrası belirtileri şunları içermektedir:

 • Ellerin nemlenmesi veya avuç içlerinin ıslanması
 • Ayakların nemlenmesi veya ayak tabanlarının ıslanması
 • Sık sık terleme
 • Gözle görülebilecek bir şekilde ter nedeniyle giysilerin ıslanması (10)

Aşırı Terleme Belirtileri daha fazlası için

Aşırı Terleme Nedenleri

Aşırı terleme neden olur? Aşırı terleme altta yatan tıbbi bir durumdan kaynaklanmıyorsa, bu durum primer yani birincil hiperhidroz olarak adlandırılmaktadır. Bu durum, ter bezlerinin tetiklenmesinden sorumlu sinirler aşırı aktif olduğunda ve gerekmediğinde bile aşırı terleme meydana geldiğinde oluşmaktadır. Primer hiperhidroz kısmen de olsa genetik faktörlerden kaynaklanabilmektedir.

Diğer yandan, aşırı terleme problemi, altta yatan tıbbi bir koşuldan kaynaklanıyorsa, bu duruma sekonder hiperhidroz denmektedir. Aşırı terlemeye neden olabilecek sağlık koşulları şunlardır:

 • Diyabetik hipoglisemi
 • Endokardit (kalbin iç tabakasında meydana gelen enfeksiyon)
 • Yüksek ateş
 • Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu
 • Kalp krizi
 • Sıcak çarpması
 • HIV / AIDS
 • Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid)
 • Lösemi
 • Sıtma
 • Bazı ilaçları
 • Menopoz
 • Non-Hodgkin lenfoma
 • Aşırı kilo ya da obezite
 • Stres
 • Tüberküloz (11)

Aşırı Terleme Nedenleri fazlası için tıklayabilirsiniz

Источник: //www.acil.net/asiri-terleme-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..