Aşırı Terlemenin Tedavisi Mümkün

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı Terlemenin Tedavisi Mümkün

Aşırı terleme problemi genellikle ciddi bir durumdur değildir. Çoğu zaman, kişinin günlük aktivitelerine müdahale etmekte, kişiye sıkıntı vermekte ve endişeye neden olabilmektedir. Aşırı terleme problemi yaşayan insanlar, bu durumdan çok muzdarip olsa da, çoğu zaman utandığından ya da tedavisinin mümkün olabileceğinden şüphe ettiği için bir doktora başvurmamaktadır.

Diğer yandan, tıbbi bir aciliyet oluşturmasa da, altta yatan başka bir sağlık probleminden kaynaklanma ihtimali bulunduğu için bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Aşırı terleme nasıl geçer? Aşırı terleme için uygulanabilecek tedavi yöntemleri sürekli olarak geliştirilmektedir ve birçok etkili tedavi yöntemi de mevcuttur. Çoğu durumda, önce daha az invaziv tedaviler önerilmektedir. Aşırı terleme tedavisi için seçenek olabilecek yöntemler şöyle sıralanmaktadır: (1)

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Yaşam tarzı değişiklikleri aşırı terleme problemini tedavi etmese de, belirtileri iyileştirmeye ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilmektedir. Alınabilecek yaşam tarzı önlemleri örnekleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Baharatlı yiyecekler ve aşırı alkol tüketiminde sınırlandırmalar yapmak
 • Deodorantın aksine antiperspirantlar kullanmayı tercih etmek
 • Aşırı teri çeken koltukaltı pedlerini kullanmak
 • Kısıtlayıcı, sıkı ve rahatsız edici kıyafetler giymekten kaçınmak
 • Terlemeyi teşvik etmeyen ve oluşan teri emen malzemelerden yapılan giysileri tercih etmek
 • Günde en az iki kez çorap değiştirmek ve her gün farklı ayakkabı giymek (2)

İlaç Tedavisi

Düzenli olarak kullanılan antiperspirant, aşırı terlemeyi kontrol altında tutmaya yardımcı olmuyorsa, alüminyum klorür içeren daha güçlü bir antiperspirant reçete edilebilmektedir. Bu, genellikle yatmadan önce etkilenen bölgelere uygulanmaktadır. Sabah ise uygulanan bölgeler suyla yıkanmaktadır.

Depresyonu tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar, aynı zamanda, aşırı terlemeyi engelleme etkisine sahip olabilmektedir. Ayrıca, anksiyete durumu nedeniyle tetiklenen aşırı terleme problemi yaşayan kişilerde terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. (3)

 • Sinirleri Bloke Eden İlaçlar

Bazı ilaçlar, bazı sinirler arasındaki iletişimi sağlayan kimyasalları engellemektedir. Bu nedenle, bu tarz ilaçlar aşırı terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir, ancak potansiyel yan etkileri arasında bulanık görme, ağız kuruluğu ve mesane problemleri bulunmaktadır.

Botoks

Botulinum toksin enjeksiyonları sinirler ve ter bezleri arasındaki iletişimi engellemek için kullanılmaktadır. Aşırı terleme problemi yaşayan kişinin her vücut bölümüne birkaç enjeksiyon yapılmaktadır. Botoks uygulamasının etkisi ise 6 ile 12 ay kadar uzun sürebilmektedir. Daha sonrasında başka enjeksiyonların yapılması gerekli olabilmektedir. (4)

İyontoforez Tedavisi

Burada, ter bezlerinin tıkanmasına yardımcı olmak için su veya ıslak ped aracılığıyla etkilenen bölgelere zayıf bir elektrik akımı sağlayan bir cihaz uygulanmaktadır.

Bu tedavi yönteminde, ter bezlerinin tıkanmasını sağlamak için su ya da ıslak ped kullanılarak etkilenen bölgelere zayıf bir elektrik akımı verilmektedir. El veya ayaklar için uygulandığında, el ve ayaklar akımın geçtiği suya yerleştirilmektedir. Koltuk altlarında kullanılması söz konusu ise her koltuk altına ıslak bir ped yerleştirilmektedir.

Aşırı terlemeden muzdarip olan kişinin her seansı genellikle 20 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Üç ile dört hafta boyunca günde iki kez tedavi uygulanmaktadır.

Tedaviden sonraki bir veya iki hafta terlemede azalmalar meydana gelebilmektedir. Belirtilerin şiddetine bağlı olarak bir ile dört haftalık aralıklarla tekrar tedavi gereklidir. Bu tedavi yöntemi hamile veya kalp pili olan hastalar için kullanılmamaktadır. (5)

Aşırı Terleme Ameliyatları

Ter Bezlerinin Alınması: Aşırı terleme sadece koltuk altlarında meydana geliyorsa, orada bulunan ter bezlerinin çıkarılması terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Ter bezlerini almak için uygulanabilecek çeşitli teknikler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Cilt üzerine küçük kesikler yapılmakta ve bezlere girip liposuction veya kazıma uygulanmaktadır.
 • Ter bezlerini parçalamak için cilt üzerine elektromanyetik radyasyon yayan bir cihaz uygulanmaktadır.
 • Cilt üzerine küçük bir kesik yapılmakta, sonrasında ise bir lazer yardımıyla bezler yok edilmektedir. (6)

Sinir Cerrahisi: Diğer tedavi yöntemlerinin istenilen sonuçları vermediği şiddetli aşırı terleme vakalarında, sinir cerrahisi bir seçenek olabilmektedir. Ellerde terlemeyi tetikleyen omurilik sinirleri kesilmekte, yakılmakta veya kıstırılmaktadır. Bununla birlikte, bazen bu tekniğin vücudun diğer bölgelerindeki termelerin artmasına yol açabileceği düşünülmektedir. (7)

Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aşırı terleme problemlerinin tanısı ve tedavisi için dermatoloji (cildiye) bölümüne başvurulmaktadır. (8)

Aşırı Terleme Nedir?

Tıbbi ismi hiperhidroz olan aşırı terleme, sıcaklık veya egzersiz ile alakalı olmayan anormal derecede terleme durumudur. Kişi giysilerini ıslatacak ya da ellerinden ter damlayacak kadar terleyebilmektedir. Normal olan günlük aktivitelere müdehale etmesinin yanı sıra, bu tür şiddetli bir terleme problemi, kişide sosyal kaygıya ve utanmaya neden olabilmektedir.

Aşırı terleme için uygulanabilecek olan tedavi genellikle, kuvvetli antiperspirantlar reçete edilmesiyle başlayabilmektedir.

Antiperspirantlar durumun kontrol altına alınmasına yardımcı olmazsa, farklı ilaçlar ve terapiler denenmesi gerekebilmektedir.

Daha şiddetli vakalarda, doktor ter bezlerini çıkarmak veya aşırı terlemeden sorumlu olan sinirleri kesmek için ameliyat önerebilmektedir. Bazı durumlarda ise altta yatan neden tespit edilmekte ve tedavi ona göre şekillendirilmektedir. (9)

Aşırı Terleme Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Aşırı Terleme Belirtileri

Hiperhidroz yani aşırı terleme, kişinin normal aktivitelerini engelleyebilen terleme olarak tanımlanmaktadır. Aşırı terleme atakları haftada en az bir kez açık bir neden olmadan ortaya çıkabilmekte ve sosyal yaşamı veya günlük aktiviteleri etkileyebilmektedir.

Aşırı terleme nasıl anlaşılır? Aşırı terleme başlangıcı ve sonrası belirtileri şunları içermektedir:

 • Ellerin nemlenmesi veya avuç içlerinin ıslanması
 • Ayakların nemlenmesi veya ayak tabanlarının ıslanması
 • Sık sık terleme
 • Gözle görülebilecek bir şekilde ter nedeniyle giysilerin ıslanması (10)

Aşırı Terleme Belirtileri daha fazlası için

Aşırı Terleme Nedenleri

Aşırı terleme neden olur? Aşırı terleme altta yatan tıbbi bir durumdan kaynaklanmıyorsa, bu durum primer yani birincil hiperhidroz olarak adlandırılmaktadır. Bu durum, ter bezlerinin tetiklenmesinden sorumlu sinirler aşırı aktif olduğunda ve gerekmediğinde bile aşırı terleme meydana geldiğinde oluşmaktadır. Primer hiperhidroz kısmen de olsa genetik faktörlerden kaynaklanabilmektedir.

Diğer yandan, aşırı terleme problemi, altta yatan tıbbi bir koşuldan kaynaklanıyorsa, bu duruma sekonder hiperhidroz denmektedir. Aşırı terlemeye neden olabilecek sağlık koşulları şunlardır:

 • Diyabetik hipoglisemi
 • Endokardit (kalbin iç tabakasında meydana gelen enfeksiyon)
 • Yüksek ateş
 • Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu
 • Kalp krizi
 • Sıcak çarpması
 • HIV / AIDS
 • Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid)
 • Lösemi
 • Sıtma
 • Bazı ilaçları
 • Menopoz
 • Non-Hodgkin lenfoma
 • Aşırı kilo ya da obezite
 • Stres
 • Tüberküloz (11)

Aşırı Terleme Nedenleri fazlası için tıklayabilirsiniz

Источник: https://www.acil.net/asiri-terleme-tedavisi/

Aşırı terleme nedenleri nedir? Nasıl tedavi edilir? Uzmanı anlattı!

Aşırı Terlemenin Tedavisi Mümkün

Aşırı terleme sorunu olanlar, elleri terlediği için el ele tutuşmaktan çekiniyorlar ve yeni bir ilişkiye başlamalarını zorlaştırıyor. Bu sorundan kalıcı bir şekilde kurtulmak mümkün” dedi. Peki aşırı terleme nedenleri nedir, nasıl tedavi edilir?

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yıldıray Bekar, “Aşırı terleme kişide saklanma ihtiyacı oluşturuyor. Bu nedenle çareyi sosyal ortamlardan uzaklaşmakta buluyorlar.”

Yaz dönemi geldi, terleme sorunu olanlar için kabus dolu günler başladı.

‘Eller, koltuk altı, ayaklar ve yüz bölgesi başta olmak üzere vücudun olması gerekenden fazla terlemesi’ olarak adlandırılan aşırı terleme sorunu, kişinin kariyerinde sosyal hayatına hatta özel hayata kadar pek çok soruna neden oluyor. Op. Dr. Yıldıray Bekar, aşırı terleme nedenleri ve nasıl tedavi edilir konusunda şu bilgileri verdi:

Aşırı terleme nedir?

“Ter; vücudun dış ortamla ısı transferini sağladığı gibi aynı zamanda toksik maddelerin vücut dışına atılmasını da sağlıyor. İnsanın günlük hayatını olumsuz etkileyecek boyutta olan terlemeye ‘Hiperhidrozis’ deniyor.

Genellikle eller ve koltuk altında daha sık olmak üzere yüzde ve ayaklarda da görülüyor. Aşırı terleme her yüz kişiden birini etkiliyor. Bu sorunu yaşayan kişiler, yaz ya da kış mevsim fark etmeksizin her dönem belirli bölgelerinde aşırı terleme sorunu yaşıyorlar.

Aşırı terleme nedenleri nedir?

Aşırı terlemenin en büyük nedeni vücuttaki sempatik sinir sistemi hiperaktif yani aşırı çalışmasıdır. Dolayısıyla sadece belli grup kişilerde veya sadece belli şartlarda daha fazla görülmesi diye bir durum söz konusu değil.

Guatr, obezite, bazı metabolik hastalıklar ve bunların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, sempatik sinirlerdeki aktiviteyi arttırarak aşırı terleme nedenleri arasında sayılabilir.

Ancak aşırı terleme Japonlarda 20 kat daha fazla görülüyor. Uyku dışında her daim terliyorlar. Kadın ya da erkek olmak da terlemeyi etkilemiyor. Ancak kadınlar tedavi konusunda daha hassaslar erkekler tedaviden kaçıyor.

Aşırı Terleme, özellikle ergenlik çağından sonra artış gösteren her cins ve sosyal yapıdaki insanda görülen, tedavi edilmesi gereken patolojik klinik bir durumdur.

Bu Klinik hastalık tablosu, hastaların sosyal yaşamlarını ileri derecede olumsuz etkileyen, mesleki başarılarına engel olabilen, hatta bazılarının profesyonel mesleklerini yapamamalarına neden oluyor.

Meslek seçimlerini aşırı terlemeyi etkiliyor

Stres ve yoğun iş temposu aşırı terlemeyi tetikliyor. Sürekli iş toplantıları ve çok fazla kişiyle temas eden kişiler için aşırı terleme sorunu güvensizlik, özgüven eksikliği, saklanma ihtiyacı, sosyal ortamlardan uzaklaşma gibi sonuçlara neden oluyor.

Bu durum ise uzun vadede kariyerlerini olumsuz etkiliyor. Terleme sorunu olan hastalarımızın çoğu, ‘kimse ile tokalaşamıyorum, günde 2-3 kez gömlek değiştiriyorum, topluluk içine çıkamıyorum’ gibi şikayetlerle bize başvuruyor.

Kişi eğer bu durumdaysa tıbbi destek gündeme gelir. Ruhsal ve bedensel sağlığa darbe vuran bu rahatsızlık için mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Çünkü terleme sorunu bir süre sonra kişinin asosyalleşip, içe kapanmasına neden oluyor.

Aşırı terleme sorunu meslek seçimlerini etkiliyor. Başka insanlarla fazla iletişime girmeyi gerektirmeyen daha bireysel çalışabilecekleri mesleklere yöneliyorlar.

Aşırı terleme özel hayatı olumsuz etkiliyor

Sadece sosyal hayata ya da kariyeri olumsuz etkilemiyor aşırı terleme. Duygusal ilişkileri de sekteye uğratabiliyor. Elleri terlediği için el ele tutuşmaktan çekiniyorlar ve yeni bir ilişkiye başlamalarını zorlaştırıyor.

Aşırı terleme nasıl tedavi edilir?

Aşırı terleme tedavisi olarak en kalıcı ve güncel yöntemi, klipsli ETS (Endoskopik Torakal Sempaktektomi)’dir. Yaklaşık bir saat süren kapalı ameliyat yöntemi olan ETS ile her iki koltuk altından sırayla (sağ, sonra sol taraf) beş milimetrelik, küçük iki tane delik oluşturacak kesi yapılır.

Bu 5 mm’lik kesilerden birinden kamerayla girilip, terlemeye neden olan sempatik zincir bulunur. Etkilenen bölgeye göre (el, koltukaltı, yüz) o sinir zincirinin ilgili bölümlerine titanyum klips yerleştirilir.

Klipsi yerleştirdikten sonra işlem biter. Ameliyatın etkisi; hasta henüz ameliyat masasında iken, sinirin kesilmesi veya sinire klips takılması ile hemen başlar (ilk 10 dk. içerisinde).

Hastalar aynı gün taburcu edilip, ertesi gün banyo yapmalarına bile engel olmayacak bu işlemden İki gün sonra da normal günlük iş hayatlarına dönebiliyorlar. Başarı oranları yüzde 98-99 civarında. Komplikasyon oranı yok denecek kadar az.”

Aşırı terleme tedavisi için diğer geçici yöntemler

Özellikle heyecanlı kişilerde, genç ve orta yaş grubunda daha fazla görülen hastalıkta botoks, iyontoferez gibi aşırı terleme tedavisi yöntemleri vardır ancak bunlar geçicidir. Bu yöntemlerle; el, ayak, koltuk altı, sırt ve yüz kısmındaki aşırı terleme çözümü kalıcı değildir, geçici süre azaltabilir. Ayrıca bu tedavilerin kısa ve orta vadede tekrarlanması gerekmektedir”

Sprey, krem ve solüsyonlar

Sprey, krem ve solüsyonlar hafif terlemelerde etkili oluyor. Alüminyum tuzları içeren solüsyonlar, spreyler terleme için kullanılabiliyor. Genellikle gece uygulanırlar, kontrol sağlandıktan sonra haftada 1 uygulamaya geçilebiliyor. Tahriş edebileceklerinden kullanım sıklığına dikkat edilmesi önemli.

Sistemik ilaç tedavileri

Terlemeyi azaltan sistemik antikolinerjikler, beta ve kalsiyum kanal blokeleri ve psikiyatrik ilaçlar da söz konusu. Bu tip ilaçlar ağız kuruluğu, görme bozukluğu, idrar yolları problemleri gibi yan etkiler oluşturabileceğinden diğer tedavilere yanıt alınamadığı durumlarda, şiddetli terlemelerde öneriliyor.

İyontoforez tedavisi

Bu tedavi yönteminde, el ve ayaklar suyun içine sokuluyor ve elektrotlar uygulanarak ilgili bölgelere elektrik akımı veriliyor. Tedaviden başarılı ve etkili sonuç alabilmek için uygulamanın sürekliliği önem taşıyor. Özellikle el ve ayak terlemesinde başvurulan iyontoferez tedavisine ara verilirse, sorun 1-2 hafta sonra yeniden ortaya çıkıyor.

Botulinum toksin tedavisi

Adını Clostridium Botulinum adlı bakteriden alan bu tedaviyle bakteri kaynaklı toksinin, sorunlu bölgelere enjekte edilerek terlemenin durdurulması sağlanıyor.

Özellikle koltuk altı, el ve ayak terlemeleri, saçlı deri terlemelerinde kullanılan en etkin tedavi seçeneklerinden biri. Uygulaması kolay, yan etkileri ise minimum düzeyde oluyor.

Başarılı sonuçlar için ilk uygulamadan 6 – 8 ay sonra uygulanmanın yenilenmesi gerekiyor.

Cerrahi tedavi

Cerrahi tedavide koltuk altı ter bezleri çıkarılabiliyor, küretaj yapılabiliyor ya da lazer ile yok edilebiliyor. Koltuk altı ve el bölgesi için uygulanan diğer bir cerrahi yöntem ise endoskopik Torakal Sempatektomi.

Minimal invazif olan bu yöntemin uygulandığı hastalar, kısa süre içerisinde normal yaşantılarına dönebiliyorlar.

Kompensatuar terleme yani ameliyat öncesi terleme olmayan vücut bölgelerinde aşırı terleme görülmesi ise bu yöntemin en önemli komplikasyanlarından biri.”

Etiketler: aşırı terlemeözgüven eksikliğiterleme

Источник: https://www.gidahatti.com/asiri-terleme-sorunu-nasil-giderilir-58492/

El Terlemesi Neden Olur Tedavisi

Aşırı Terlemenin Tedavisi Mümkün

el terlemesi neden olur tedavisi

Aşırı el terlemesi sorunu günlük yaşamda oldukça rahatsız edici bir sorundur. Özellikle karşı tarafla tokalaşma esnasında her iki kişiyi de zor duruma düşürür. Aşırı el terlemesi sadece tokalaşma değil bireyin günlük yaşamında kendi işlerini yaparken de zorlar.

Örneğin bir eşyaya dokunması sırasında ya da kıyafetini giyeceği esnada kişinin zor anlar yaşamasına sebep olur. Aşırı terleme kişiyi zor duruma sokan bir durum olsa da normal düzeyde terlemek insanlar için oldukça doğal ve gerekli olan bir döngüdür.

Terleme ile vücuttan su ve tuz atılır ve terleme vücudun ısı dengesi oldukça faydalıdır.

Terleme Nedir ve Önemi

Vücudumuzda bulunan ter bezleri vücut ısısı yükseldiği zaman harekete geçer ve vücuttaki su ve tuzu dışarı atar. Bunu yaparken bedenimizin ısısı yükselir ve buharlaşarak bedenden sıvı atılır.

Terleme ile vücudun ısı dengesi de sağlanmış olur bedenimiz yani cildimiz nemli kalır.  Deri üzerinden dışarı atılan sıvı ile vücut ısı dengesi sağlanmış olur. Ancak terlemenin özellikle ellerde aşırı olması bazı sıkıntıları beraberinde getirir.

Peki, aşırı el terlemesi nedenleri nelerdir?Tedavisi ve çözüm yolları nelerdir?

El Terlemesi Neden Olur

Ellerin aşırı terlemesi tıp alanında herhangi bir  hastalıktan kaynaklanmamaktadır. Aşırı el terlemesi daha çok psikolojik nedenlere dayanmaktadır. Aşırı el terlemesinin tıp dalındaki ismi palmar hiperhidrozis’tir.Aşırı el terlemesinin temel sebebi çoğu zaman bilinmemekle birlikte psikolojik kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

 • Heyecan, stres ya da kaygı gibi hisleri yoğun yaşayan kişilerde aşırı el terlemesi görülebilir. Ayrıca ani ruh değişikliği yaşayan ve panik atağı olan kişilerde de aşırı el terlemesi görülme olasılığı yüksektir.
 • Aşırı el terlemesine neden olabilecek bir diğer risk faktörü; şeker hastalığıdır. Şeker hastalarının kan şekerlerinde ani yükselme veya düşme aşır el terlemesine neden olabilir. Ayrıca şeker hastalarının kullandığı diyabet ilaçları da vücut ısısını yükseltebilir ve bu durumda aşırı el terlemesini tetikleyebilir.
 • Fazla kilolar bedenimizin ısısını yükseltir. Vücuttaki fazla ısı, fazla kilo ile birleşince aşır terlemeye neden olur.
 • Ellerde aşırı terlemenin bir diğer nedeni ise tiroit bezinin fazla çalışmasıdır. Tiroit bezlerinin fazla çalışması vücudu olumsuz etkiler ve vücudun gerilmesine neden olur sinirlilik yaşatır. Bu durum vücut ısısını da etkiler. Aşırı terlemeye neden olur.
 • Kadınlarda özellikle menopoz döneminde vücut ısısının yükselmesinden dolayı aşırı terlemeler oluşabilir.
 • Kalp, akciğer hastalığı ve depresyon ilaçları da aşırı terlemeye neden olan ilaçlardır.

El Terlemesi Tedavisi

Aşırı el terlemesinin tedavisi mümkündür. Tıpta geliştirilen tedavi yöntemleri ile aşırı el terlemesi tedavi edilir. Bu yöntemlerden birisi ter önleyicilerdir.

Ter önleyiciler haftada iki kez uygulanır. Uygulama gece yatmadan önce yapılır. Ter önleyiciler alüminyum klorür içerirse daha etkin olurlar.

Ter önleyicileri kullandıktan sonra gece uyurken eldiven takılması gerekir.

Ets Ameliyatı; Aşırı terleme tedavi yöntemlerinden birisi ets ameliyatıdır. Bu ameliyat anestezi uygulanarak yapılır. Operasyon 20 dakika kadar sürer.

Ets operasyonu uygulama yapılacak bölgeye iki delik açılarak ve kamera gönderilir ve ter bezlerinin aktif olduğu bu bölgede bulunan sinir damarları klips ile sıkıştırılır. Aşırı terleme tedavilerinde en etkin yöntemdir.

Ancak aşırı terleme olan bölgede terleme biterken göğüs, bacak, kol ve yüz gibi diğer bölgelerde terlemeye neden olabilir. Bu işlem en kalıcı tedavi şeklidir ve yan etkiler ve ameliyat sonrası oluşabilecek durumlar için uzman bir cerrah tarafından yapılması gerekir.

Botoks (Botox); Aşırı  terlemede botoks yöntemiyle  % 90 başarıya ulaşmak mümkündür.  Cilt altına iğne ile enjekte edilen madde ile terleme bezlerinin aktif çalışmasını sağlayan kimyasal yok edilir ve terleme durdurulmuş olur. Aşırı el terlemesinde de kullanılan botoks kalıcı değildir. 6 ay ve 1 yıl gibi aralıklarla kontrol edilip yenilenmesi gerekir.

İyontoforez Yöntemi; İyontoforez aşırı terleyen ellere tıbbı bir gereç ile düşük voltajda elektrik verilmesidir.

İyontoforez ile ellere düşük derecede elektrik verilmesi tek bir seans ile geçmez genellikle 5 ya da 10 seans arasında başarıya ulaşılır. Bu yöntem özellikle el ya da ayak terlemelerinde sıkça kullanılır.

Riski olmadığı için de tercih edilen bir yöntemdir. Seans süreleri yaklaşık 20 ya da 40 dakika sürer. Seanslar sonunda %90 oranında aşırı terleme sorunu azalır.

El Terlemesi Nasıl Geçer 

Ameliyat, terleme önleyici cihazlar, botoks, ya da akım verilmesi gibi tedaviler aşırı el terlemesini geçirmek için uygulanan tedavi şekilleridir.

Bu tedavi şekillerinden hangisinin uygulanacağına hasta doktoruyla konuşarak ve genel sağlık durumuna bakılarak karar verilir.

Aşırı el terlemesi nasıl geçer sorununa evde yapacağınız doğal çözümlerde mevcuttur.

El Terlemesine Bitkisel Çözüm

Deniz tuzu, sirke, kekik gibi şifalı ve rahatlatıcı bitkileri kullanarak da aşırı el terlemesine bitkisel çözüm geliştirebilirsiniz.

Deniz Tuzu ve Sirke; Uygulamasını tamamen evde bulunan malzemelerle yapacağınız deniz tuzu ve sirke kürü düzenli olarak uygulandığında terlemede azalma görülür.

Yapımı için; İki bardak deniz tuzu ve 2 bardak elma sirkesini bir kabın içinde karıştırın ve aşırı terleyen ellerinizi kabın içinde yaklaşık yarım saat bekletin.

Bekledikten sonra ellerinizi yıkamayın sadece temiz bir havlu ile nemini alın.

Kekik Yağı Uygulaması; Ter bezleri için oldukça faydalı olan kekik yağını aşırı el terlemesine bitkisel çözüm olarak uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 8-10 damla kekik yağını avuç içine dökerek güzelce masaj yaparak ovun.

Kekik yağının ellere daha fazla yayılması için geceleri uygulayın ve elleriniz eldiven giyip yatın. Gece boyunca siz uyurken kekik yağı ter bezlerini iyileştirecektir.

Kekik yağı uygulamasını iki günde bir ve düzenli olarak yapılması durumunda faydası görülecektir.

Ayak Uyuşması Neden Olur Nasıl Geçer

Источник: https://www.faydaloji.com/el-terlemesi-neden-olur-tedavisi/

Aşırı Terleme Nedenleri, Soğuk Terleme

Aşırı Terlemenin Tedavisi Mümkün

aşırı terleme nedenleri, soğuk terleme

Aşırı terleme neden olur? Aşırı terleme günümüzde çok fazla insanın şikayet ettiği bir durumdur. Öncelikle terleme neden olur sorusuna cevap arayalım. Vücudun, ter bezlerinden derimizin dışına tuzlu su salınmasına terleme denir.

Birçok kişinin dert yandığı terlemenin vücut için önemli bir işlevi vardır. Terleme vücudun soğutma mekanizmasıdır. Bulunulan ortamda sıcaklıklığın artması ile vücut terler ve vücut ısısının artmadan belli seviyede kalmasını sağlar.

Bunun dışında belirli toksinlerin atılması da terleme ile gerçekleşir.

Terleme çoğunlukla avuç içi, ayak ve koltuk altı terlemesi şeklinde görülür. Terlemenin miktarı vücutta bulunan ter bezlerinin çokluğu ile ilişkilidir.

İnsanlar 2-4 milyon aralığında ter bezi ile doğarlar ve bu ter bezleri ergenlikte tamamıyla aktif hale gelir. Ter bezleri kadınlarda daha fazladır fakat erkeklerde daha aktiftir.

Terleme üzerinde bilinçli bit kontrol sağlanması mümkün değildir. Peki terleme neden olur?

Terleme Nedenleri

Terleme vücudun kendi ısısını ayarlamak için kullandığı bir yöntemdir. Bu nedenle bulunulan ortamın ısısı arttıkça terleme de artar. Bunun dışında heyecanlanma, spor, efor sarfettiren aktiviteler, korku, sinirlenme gibi durumlar da terleme nedenleri arasındadır. Ayrıca menopoz da aşırı terleme nedenidir.

Fakat yukarıdaki durumların hiçbiri söz konusu değilken aşırı terleme şikayeti varsa, ter nedeniyle insanlardan soyutlanılıyorsa ve ter kokusuyla mücadele edilemiyorsa halk arasında aşırı terleme bozukluğu olarak bilinen hiperhidroz rahatsızlığı söz konusudur. Aşırı terleme nedenleri nelerdir?

aşırı terleme

Çok Terleme Sebepleri

Çok terleme sebepleri arasında ilk akla gelen hiperhidroz bozukluğudur. Hiperhidroz, birincil hiperhidroz ve ikincil hiperhidroz olarak iki grupta incelenir.

Birincil hiperhidroz ter bezlerinin fazla çalışmasından kaynaklanan ve genetik faktörlerin sebep olduğu aşırı terleme rahatsızlığıdır. Bu hastalarda ter bezleri olması gerekenden 4-5 kat daha aktiftir.

İkincil hiperhidrozda ise çok terleme sebepleri hastalık kaynaklıdır. Bu tip aşırı terleme daha çok koltuk altında ya da tüm vücutta görülür. Çok terleme sebepleri başlıca şu şekilde sıralanabilir:

 • Fazla kilolar ve obezitenin çok terleme sebepleri arasında önemli yeri vardır.
 • Alkol ve kafein tüketimi.
 • Uyuşturucu madde veya alkol yoksulluğu.
 • Akciğer hastalıkları.
 • Baharatlı ve acılı yiyecekler.
 • Tüberküloz, enfeksiyon ve ateş.
 • Kan şekeri düşüklüğü.
 • Diyabet de çok terleme sebepleri arasında sıkça görülür.
 • Çocuklarda C ve D vitamini eksikliği.
 • Kaygılı, stresli veya duygusal durumlar.
 • Tiroid bezlerinin normalden çok çalışması.
 • Bazı kanser çeşitleri.
 • Menopoz da aşırı terleme nedenleri arasındadır.
 • Bazı ağrı kesici, ateş düşürücü ve hormon ilaçları çok terleme sebepleri arasında yer alır.
 • Bulunulan ortamın sıcak olması.
 • Efor sarfettiren aktiviteler, egzersiz ve spor faaliyetleri.
 • Kalp hastalıklarında çok terleme sık görülen bir durumdur.

Çok terleme sebeleri başlıca bu şekilde sıralanabilir. Aşırı terleme kişi hayatını olumsuz etkileyecek noktadaysa ve aşırı terleme ile birlikte ateş, göğüs ağrısı, hızlı nabız, kilo kaybı ve nefes darlığı söz konusuysa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Gece uykuda terleme neden olur? Yukarıda saydığımız nedenlerin tamamı gece uykuda terleme sebebi olabilmektedir. Bunlar dışında yatak odasının fazla sıcak olması, yatmadan önce içilen sıcak içecekler, yapılan egzersizler, yenen acı yiyecekler, kabus görme, stres, uyku apnesi, uykuda yürüme ve fazla örtünme de gece uykuda terleme sebebi olabilir.

Soğuk Terleme

Soğuk terleme genellikle aniden gelen terleme çeşididir. Herhangi sıcaklık artışı, fiziksel aktivite zorlanma gibi durum söz konusu değilken bir anda belirir.

Genellikle vücudun stresli durumlara karşı verdiği tepkiden kaynaklanır. Bunun dışında soğuk terleme yaralanma sonucunda veya hastalık belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Soğuk terleme en çok aşağıdaki durumlar söz konusu olduğunda görülür. Başlıca soğuk terleme nedenler:

Soğuk Terleme Nedenleri

Genellikle stres sonucu aniden ortaya çıkan ve en çok görülen soğuk terleme nedenleri:

 • Vücutta oluşan kesik ya da çatlak gibi yaralanmalar sonucunda yoğun acı hissedilmesi.
 • Migren sık görülen soğuk terleme nedenleri arasındadır.
 • Anemi hastalarında da soğuk terleme görülür.
 • Düşük kan şekeri ve düşük tansiyon.
 • Ciddi rahatsızlıkların veya aşırı yaralanmaların yol açtığı şok soğuk terleme nedenleri arasındadır.
 • Menopoz da en çok görülen aşırı terleme ve soğuk terleme nedenleri arasında yer alır.
 • Kalp krizinin en çok görülen habercilerinden biri soğuk terlemedir.
 • Dolaşım sistemi rahatsızlıkları ve bağışıklık sistemi hastalıkları.
 • Virüs enfeksiyonları ve grip de soğuk terleme nedenleri arasında yer alır.

Koltuk Altı Terlemesi

Aşırı terleme sıkıntısı çekenlerin en büyük şikayeti koltuk altı terlemesi dir. Bazı insanlar için koltuk altı terlemesi büyük bir sorundur. Koltuk altı terlemesinin kesin nedenleri bilinmemektedir.

Çoğunluklu beyinde oluşan kimyasal sempatik deşarjın ardından daha çok eller, yüz, ayaklar ve koltuk altında aşırı terleme oluşur.

Bazı kişilerde bu terleme miktarı çok fazladır ve bu kişilerde terlemeyi kontrol etmek çok zordur.

Aşırı koltuk altı terlemesi çok belirgin bir nedene bağlanamamaktadır. Aşırı terlemeyi tetikleyen ve hızlandıran bazı durumlar vardır.

Çok sıcak havalar, baharatlı ve acılı yenen yemekler, bir başkasıyla kurulan göz teması, konuşma gibi durumlar terlemeyi tetikleyebilmektedir.

Bunların dışında yine toplantıya katılmak, sunum yapmak, sınav esnasında veya iş görüşmesi esnasında, topluluğa hitab eden bir konuşma yapmak gibi durumlarda da aşırı yüz terlemesi, el terlemesi, koltuk altı terlemesi oluşabilir ve ortamdan uzaklaşıldığında terleme biter.

Aşırı terlemeden yakınan kişilerde bu şikayetler ortamdan uzaklaşılmasıyla geçse de tekrar aynı durumun yaşanma korkusu oluşur. Bu nedenle toplum içinde rahat hareket edemezler ve soyutlanmaya çalışırlar. Aşırı terlemenin kişiler üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Aşırı terleme genellikle aynı kişilerde tekrar tekrar görülür. En çok da koltuk altı terlemesi olarak ortaya çıkar. Bu kişiler birçok ilaç ve yöntem dener fakat sadece (bazen)  anı kurtarabildikleri geçici çözümler üretebilirler.

Aşırı terleme ve koltuk altı terlemesinde değişik tedavi yöntemleri uygulanmasına karşılık bunlar cerrahi müdahale kadar başarılı değillerdir ve kalıcı çözüm olmazlar. Koltuk altı terlemesi ve aşırı terlemede en kalıcı ve başarılı yöntem klipsli ETS ameliyatıdır.

Bu ameliyat genel anestezi altında kapalı yöntemle yapılmaktadır.

Источник: http://saglikloji.com/asiri-terleme-nedenleri-soguk-terleme/

El Terlemesi ve Tedavisi

Aşırı Terlemenin Tedavisi Mümkün

Aşırı el terlemesi nedenleri nedir, neden olur, nasıl geçer? El ayak terlemesi için bitkisel çözüm var mıdır? Krem, losyon, botoks etkili midir? Tedavisi, ameliyatı için hangi bölüme gidilir?

Aşırı el terlemesi genellikle ellerde (avuç içlerinde) ortaya çıkan bir terlemedir. Sadece ellerde olabileceği gibi, ellerle birlikte sıklıkla ayaklarda, bazen koltuk altları ve yüz (kafa) bölgesi terlemesi ile birlikte olabilir.

Aşırı el (avuç içi) terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı el terlemesi hastalığı (palmar hiperhidroz) denilir.

El terlemesinin hayati tehsi yoktur. Ancak en sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü tüm işlerde kullandığımız ellerin terlemesi birçok faaliyetimizi engeller.

El Terlemesinin Özellikleri

Toplumda 100 kişiden 2-3 kişide görülür. El terlemesi genellikle çocukluk döneminde başlar. Ayak terlemesi ile birlikte olanlarda çorap giyince azalabilir. Genel olarak erkek ve kadınlarda eşit oranda rastlanır.

Olguların %40 ında aile hikayesi (genetik, irsi geçiş) vardır. Her mevsimde olur, ancak sıcak mevsimlerde daha belirgindir. Bazılarında 35-40 yaşından sonra biraz azalsa da hayat boyu devam eder. Stres, heyecan gibi duygusal durumlar tetikleyici olarak başlatabilir.

Genellikle uykuda olmaz, uyandıktan bir süre sonra başlar.

El Terlemesinin Nedenleri, Sebepleri Nelerdir?

Sadece ellerde olan, iki taraflı ve eşit şiddette aşırı terleme başka bir hastalığa bağlı değildir. Hormon bozukluğu yoktur, yapılan tüm tetkikler normaldir. Ter bezlerinin yapısı, sayısı, büyüklüğü normaldir.

Ellerde aşırı terlemenin nedeni terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu olmasıdır. Bu kişilerde sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Sempatik sistemin aşırı çalışmasına bağlı olarak aşırı (gereksiz) ter üretimi olmaktadır. Heyecan, stres gibi psikolojik uyarılarla (bazen aklınıza gelmesi ile) başlayabilir.

El Terlemesi Nasıl Önlenir?

Aşırı el terlemesini önlemek zordur. Bazı kişilerde 40 yaşından sonra azalsa da el terlemesinin tedavisiz geçmesi pek mümkün değildir. İlaçla, psikoterapi ile bitkisel çözümlerle el terlemesinden kurtulma ihtimali yoktur. Ellerin mendille, havlu, kağıt havlu ile, elbiseye, pantolona silinmesi kısa süreli çözüm sağlayabilir.

El Terlemesi Ameliyatı

Klipsli ETS ameliyatı ile aşırı el terlemesi kalıcı olarak tedavi edilebilir. El terlemesinde klipsli ETS ameliyatının başarı oranı çok yüksektir. Sadece 100 kişiden 1-2 kişide etkisiz kalabilir veya tekrar edebilir. Diğer vakaların tamamında ellerde kalıcı kuruluk sağlanır.

Sonucu, 30 dakika kadar süren ameliyat, bittiği anda görülür. Çok şiddetli el terlemesi varsa, bu problemden ömür boyu kurtulmak inanılmaz mutluluk verebiilir.

Aşırı el terlemesinde geçici tedaviler yetersiz kalırsa (bıkılırsa), kalıcı tedavi olmak istenirse, diğer bölgelerle (yüz, koltuk altı, ayak) birlikte ise, damlama-akma şeklinde terleme varsa klipsli ETS ameliyatı tercih edilebilir.

El terlemesi için yapılan ameliyatta istenirse aynı anda yüz kızarması, yüz ve koltuk altı terlemesi ameliyatları da yapılabilir. Ayak terlemesi %60-80 ihtimalle geçebilir, azalabilir.

Источник: https://www.terleme.com/asiri-terleme/el-ter-tedavisi

Aşırı Terlemenin Sebepleri ve Tedavisi

Aşırı Terlemenin Tedavisi Mümkün

Aşırı terleme zaman zaman kişiyi sosyal ortamlarda zoran bir durum. Bununla beraber her ne kadar doğal olsa da terleme çok fazla olduğunda bazı rahatsızlıklara işaret ediyor olabilir. 

Terleme en doğal tanımıyla vücut ısısını sabit tutma amacıyla ter bezlerinden dışarıya tuzlu sıvı bırakılmasıdır. Bırakılan ter buharlaşırken vücut ısısını kullanır. Bu sayede vücut ısısı düşer. Terin içeriğinde su, sodyum, potasyum, üre gibi maddeler bulunur.

Aşırı terlemenin sebepleri

Bu maddelerin çeşidi ve yoğunluğuna bağlı olarak terin kokusu değişir. Eğer terleme çok fazlaysa bu durumda aşırı terlemenin sebepleri ve aşırı terleme neyin belirtisi öğrenilmelidir. Ardından sebep olan hastalığın tedavisi ya da aşırı terleme tedavisi uygulanabilir.

Aşırı terlemenin sebepleri

Aşırı terlemenin sebepleri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Önemli olan kişiye özel olarak aşırı terleme sebepleri tespit edilmesidir. Buna göre aşırı terleme tedavisi uygulanabilir ya da aşırı terlemeye bitkisel çözüm alternatifleri uygulanabilir.

Aşırı terlemenin sebepleri:

  • Fiziki olarak efor sarfetmek
  • Çok kalın giysiler giyinmek
  • Heyecan, korku, stres, sinirlenme gibi durumlarda
  • Aşırı nemli ortamda bulunmak
  • Baharatlı yiyecekler tüketmek gibi belirli bir beslenme şekli terlemeye sebep olabilir
  • Alkol kullanmak, sigara içmek ve çok fazla çay ya da kahve tüketmek
  • Kullanılan bazı ilaçlar terlemeye sebep olabilir

Aşırı terleme neyin belirtisi

Bazı durumlarda sadece yüz bölgesi, eller, koltuk altları ya da ayaklar gibi vücudun belirli bir bölgesi aşırı terliyebilir. Bu durumda aşırı terlemenin sebepleri bir hastalık değil genetik faktörlerden kaynaklanabilir. Kişi yaşam kalitesini artırmak amacıyla aşırı terleme tedavisi uygulamayı tercih edebilir.

Aşağıda sıralanan aşırı terlemenin sebepleri sıcak ortamda bulunmak ya da baharatlı yiyecek tüketmek gibi nedenler dışında belirli bir hastalığı ya da anormal bir durumu işaret eden durumlardır.

Aşırı terleme neyin belirtisi:

Enfeksiyona bağlı hastalıklar: Bademcik iltihaplanması ya da zatüre gibi enfeksiyona bağlı bazı hastalıklarda ateşle birlikte aşırı terleme görülebilir. Buna ek olarak grip, kronik bronşit, apse, sıtma, kistik fibrozis, tüberküloz gibi hastalıklarda da vücut sıcaklığının yükselmesi sonucu aşırı terleme olabilir.

Menopoz: Kadınlarda menopoz öncesi dönem ve menopoz dönemi aşırı terleme sebepleri arasındadır. Bununla beraber kadınlarda menstrüasyon/regl döneminde aşırı terleme görülebilir.

D vitamini eksikliği: D vitamini eksikliğinden kaynaklanan aşırı terleme çocukluk çağında görülür.

Hipertiroidi: Tiroid bezinin normalden fazla çalışması durumunda aşırı terleme olabilir.

Diabet: Şeker hastalığı olarak bilinen diabet de aşırı terleme sebepleri arasındadır.

Kanser: Bazı kanser türlerinde tümörlerin sempatik sistemi devamlı olarak uyarmasıyla aşırı terleme gerçekleşebilir.

Kalp yetmezliği: Kalp yetmezliği olan kişilerde aşırı terleme görülebilir.

Obezite: Fazla kilolu ya da obez olmak da aşırı terleme sebepleri arasındadır.

Parkinson hastalığı: Parkinson hastalarında da aşırı terleme görülebilir.

Aşırı terlemeye bitkisel çözüm

Aşırı terleme sebepleri kişiden kişiye değişkenlik gösterdiğinden her şeyden önce aşırı terleme neyin belirtisi iyi bilmek gerekiyor.

Eğer ciddi bir rahatsızlık yoksa ve aşırı terleme yalnızca sıcak, genetik faktörler ya da beslenem tarzı gibi etkenlerden kaynaklanıyorsa kişi yaşam kalitesini artırmak için birtakım önlemler alabilir.

Aşırı terleme tedavisi ya da aşırı terlemeye bitkisel çözüm alternatifleri uygulanabilir.

Aşırı terleme ıslaklık ya da koku gibi kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Vücudun aşırı terleyen kısımlarında nem ve sıcaklıkla birlikte bakteri ya da mantar gibi mikroorganizmalar üreyebilir.

Bu durum kötü kokuya sebep olabilir. Aşırı terleme durumunda kişisel hijyen sağlamada zorluk yaşanabilir. Bununla birlikte örneğin ellerde aşırı terleme görülüyorsa insanlarla tokalaşma gibi basit aktiviteler bile kişiyi zor duruma sokabilir.

Eğer aşırı terlemenin sebepleri biliniyorsa ve ciddi bir rahatsızlık yoksa aşırı terlemeye bitkisel çözüm yöntemleri terlemenin kontrol altına alınmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Aksi takdirde aşırı terleme sebepleri araştırılmalı ve gerekirse doktora danışılmalıdır.

Aşırı terlemeye bitkisel çözüm:

  • Bir miktar tuz ve limon suyu karıştırılarak terleyen bölgeye masaj yapılır. Bu yöntem aşırı terleyen bölgedeki ter bezlerinin çalışmasının yavaşlamasını sağlayacaktır.
  • Üzüm tüketmek vücut ısısının dengelenmesine ve daha az terlemeye yardımcı olur.
  • Koltuk altlarına bir miktar karbonat ve mısır nişastası karışımı uygulayın. Yarım saat kadar bekledikten sonra koltuk altlarınızı yıkayın.
  • Bol su içilmelidir. Aynı zamanda gün içinde yeşil çay tüketmek de aşırı terlemeye iyi gelir.
  • Aşırı terlemeye bitkisel çözümlerden biri de çay ağacı yağıdır. Vücudun aşırı terleyen bölgelerine bir miktar çay ağacı yağı sürülebilir.
  • Aşırı sıcak banyo yapmaktan kaçının. Son durulama suyuna ada çayı yaprakları ekleyin.
  • Aşırı terleyen koltuk altlarınızı düzenli olarak elma sirkesi ile yıkayın.

Aşırı terleme tedavisi

Aşırı terleme sosyal ve ruhsal açıdan insan yaşamını olumsuz etkileyen bir durumdur. Eğer aşırı terlemeye bitkisel çözüm yöntemleri etkili olmuyorsa aşırı terleme tedavisi uygulanabilir. Öncelikli olarak aşırı terleme neyin belirtisi ve aşırı terleme sebepleri öğrenilmelidir.

Aşırı terleme tedavisinde geçici ve kalıcı olmak üzere çeşitli çözüm alternatifleri bulunmaktadır. Kişi dilerse doktora danışarak bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağına karar verebilir.

Aşırı terleme tedavisi:

Cerrahi yöntem: Aşırı terlemeye kalıcı ve en etkili çözüm yöntemlerinden biridir. Vücudun aşırı terleyen bölgesindeki sempatik sinire müdahale edilerek aşırı terlemeye sebep olan etkinliği azaltılır.

Botoks: Botoks da aşırı terleme durumunda uygulanabilecek yöntemlerden biridir. 6-7 ay gibi bir süre boyunca aşırı terlemeyi önler. Aşırı terleyen bölgedeki ter bezlerine sinir iletisinin engellenmesi ile gerçekleştirilir.

İlaç tedavisi: Bazı ilaçlar aşırı terlemeye çözüm olabilir. Ancak beraberinde çeşitli yan etkileri olabileceği de unutulmamalıdır.

Источник: https://blog.saglikliyasagenckal.com/asiri-terlemenin-sebepleri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.