Aşırı Terlemeye Cerrahi Önlem

Aşırı Terleme Sorunu Neden Olur? Çaresi Nedir?

Aşırı Terlemeye Cerrahi Önlem

Haber güncelleme tarihi 20.02.2019 09:11

Aşırı Terleme Nedir? Neden Olur?

Terleme, vücudun ısı dengesini sağlayan sistemdir. Bu sistem beynimizin kontrolünde fakat isteğimiz dışında çalışır. Ter yalnızca su atılması işlemi değildir. Ter ile beraber vücuttan zararlı maddeler ve mineraller de atılır. Vücudumuz ter bezlerinin yardımıyla bu işlemi gerçekleştirir.

Ter bezleri ekrin ve apokrin diye ikiye ayrılır. Ekrin bezlerin salgısı kimyasal bakımdan asitik yapıdadır ve vücudun her yerinde yaygın bir şekilde bulunur.

Apokrin ter bezleri ise kimyasal olarak baz yapıdaki salgılarıyla genelde göğüs, koltuk altı, anüs çevresi, genital bölge ve göz kapaklarında bulunur. Apokrin bezler, cinsel yaşam açısından önemlidir ve karşı cinsler üzerinde etki yapan asıl hormonsal salgıları üretirler. Havalar ısındıkça çoğu kişinin en büyük derdi terleme olur.

Kimisi için tam anlamıyla kabus olan aşırı terlemeye hiperhidroz denir. Aşırı terlemenin sebeplerine bakıldığında kilo, stres, heyecan, kişisel bakım eksikliği ve tüketilen gıdalar sonucu meydana geldiği görülse de hiçbir sebep yokken de aşırı terleme olabilir.

Kişilerin %40 ında bu durum kalıtsaldır. 35- 40 yaşından sonra azalma görülse de hayat boyu devam eder. Özellikle el, ayak, koltuk altı ve yüz bölgesindeki aşırı terleme, kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkilemektedir.

Aşırı Terlemenin Yol Açtığı Sosyal ve Psikolojik Durumlar

Aşırı terlemenin sebebi psikolojik bir rahatsızlık da olabilir. Sinir hastası olan ya da strese sebep olabilecek başka bir rahatsızlığı bulunan kişilerde de aşırı terleme görülebilir. Örneğin aşırı terleme sorunu olan bir kişi buna özenle dikkat ettiği için zaten baskı altındadır.

Bir görüşmeye ya da bir davete gittiğinde terleyeceğini ve kıyafetinin kötü duruma geleceğini bildiği için stres yapar ve daha çok terler. Terlemenin kıyafetlerde oluşturduğu görüntü rahatsız edici olsa da daha çok rahatsız edici olan şey terin kokmasıdır.

Zaten terlemenin verdiği rahatsızlığı yaşayan kişi terin kokmasıyla birlikte iyice huzursuz olur. Toplumdan uzak kalmaya çalışabilir. Psikolojik sorunlar baş gösterdiğinde anti sosyal ve aşırı tedirgin bir kişilik ortaya çıkabilir.

 Ellerinde terleme olan kişi tokalaşmak istemeyebilir ya da bu ortamlardan uzak durmaya çalışır. Bu durum özellikle iş yaşamını olumsuz etkiler. Koltuk altı ve sırtı aşırı terleyen kişiler istedikleri renklerde kıyafetleri giyemeyebilirler.

Daha çok koyu renk ve teri belli etmeyen kıyafet seçimleri yapmak zorunda kalırlar. Bir başka şekilde aşırı terledikleri ve ter kokusu hissettiği için toplumdan uzaklaşmak isteyen ya da mağazada kıyafet denemekten çekinen kişiler terlemenin yol açtığı sosyal durumlara örnek olarak verilebilir.

 Aslında bu bir kısır döngüdür. Aşırı terleme sorunu olan kişi bunu düşündükçe daha fazla terleyecek, terledikçe de daha fazla kafaya takacaktır. Bu kısır döngü içinde psikolojik sorunların yaşanması muhtemeldir. Engel olabilmek için mutlaka doktora gidilmelidir.

Terlemenin Yararları Nelerdir?

Terleme ile vücudumuzdan su ve sodyum gibi bazı mineraller atılır. Artmış olan vücut ısısı bu sayede düşürülerek düzene sokulur, aynı zamanda mineral dengesi de sağlanır.

Bu etkilerinden ötürü terleme son derece yararlıdır. Ancak aşırı terleme, psikolojik ve sosyal sorunlarla birlikte bazı hastalıkların belirtisi de olabilir.

Ancak aşırı terlemenin sebebi bu büyük hastalıklar olabilir;

Ani Gelişen Aşırı Terleme

Böbrek üstü bezinin ani olarak uyarılması ile sempatik sistemin aktive olması, bunun sonucunda bol miktarda soğuk terleme ile karşılık verir.

Nedenleri ise, şiddetli ağrılar, ani şeker ve tansiyon düşmesi, mide bağırsak kanamaları, iç kanamalar, böbrek üstü bezi tümorleri ve bazı psikiyatrik ilaçların kullanması bunlardan bazılarıdır.

Aşırı terlemenin bir hastalık belirtisi olduğunu anlamak için bazı tetkiklerin yapılması gerekir. Bu nedenle mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Aşırı Terlemeyi Arttıran Hastalıklar

Aşırı terleme sebebiyle sosyal yaşamın etkilenmesi sonucu psikolojik anlamda etkilerinin olduğu da gözlemlenmiştir.

Bu yüzden aşırı terleme sorununun önüne geçilemiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Aşırı terlemenin sebepleri arasında vücuttaki bir rahatsızlık da olabilir.

Vücuttaki bir takım aksaklıklar ter bezlerinin daha fazla çalışmasına sebep olabilmektedir. Bu hastalıklar aşağıda verilmiştir.

 • Tansiyon hastalığı
 • Akciğer rahatsızlıkları
 • Bazı iltihap hastalıkları
 • Ateş ve enfeksiyonlar
 • Hipertiroidi (tiroid bezinin fazla çalışması)
 • Düşük şeker(ani şeker düşmeleri)
 • Parkinson
 • Kalp hastalıkları
 • Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri
 • Aşırı şişmanlık (obezite)
 • Tiroit hormonu, ağrı kesici, ateş düşürücü ya da antidepresan gibi bazı ilaç türleri
 • Kanser

Aşırı Terleme Nedenleri

 1. Tiroit bezlerinin aşırı çalışması sonucunda ortaya çıkan hipertiroidi aşırı terlemeye neden olmaktadır. Metabolizma hızının artması terlemeyi arttırır.
 2. Bazı kalp hastalıkları nefes darlığına neden olduğu için terlemeyi tetikler. Ayrıca akciğer rahatsızlıkları da nefes darlığı ile ortaya çıkarak terlemenin başka bir nedenini oluşturur.

 3. Enfeksiyona bağlı ateşli hastalıkların vücut kendi ısısını ayarlarken aşırı terleme görülür. Özellikle bademcik iltihabı ile zatürre ve tifo aşırı terlemenin nedenleri arasındadır.
 4. Kadınlarda menopoz ve menopoz öncesinde ani gelişen aşırı terleme, önemli bir sorundur. Birçok kadın için menopoz süreci aşırı terleme sorunu ile kendini gösterebilir.

 5. Omurga çevresinde oluşan tümörler, sistemi devamlı uyararak terlemeye neden olur. Bu bölgede ortaya çıkan tümörler ayrıca kanserin habercisidir.
 6. Aşırı terleme, lenfoma ve tüberküloz gibi hastalıkların belirtisi olabilmektedir.
 7. Düşük kan şekeri ve diyabet terlemeye neden olabilir. Özellikle aşırı terleme hipoglisemi durumunda ortaya çıkar.

Aşırı Terlemeyi Önleme Yöntemleri

Öncelikle terlemenin neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Bu bir hastalık sebebiyle de olabilir kişinin yapısı gereği de olabilir. Bunu tespit ettikten sonra tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Eğer bir hastalık durumu yoksa terlemeyi önlemek için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Sık sık duş alınmalıdır.
 • Hafif giysiler tercih edilmelidir. Özellikle pamuk ve keten önerilir.
 • Pudra kullanılması terlemeyi azaltabilir ve kokuyu önler.
 • Yenilen yemeklere dikkat edilmelidir çok baharatlı yiyecekler daha çok ter yapabilir ve terin kokmasına sebep olurlar.
 • Aşırı kilolar daha çok ter demektir. Kilo verilmelidir.
 • Spor yapılmalıdır.
 • Aşırı sıcak ya da soğuk içecekler tüketmekten kaçınılmalıdır.
 • Deodorant, ter önleyici ilaçlar vb. kozmetik yardımcılar kullanılmalıdır.
 • Botoks, akapunktur gibi tedavi yöntemleri ile çözüm bulunabilir.

Bu yöntemlerin dışında cerrahi müdahale ile de aşırı terleme sorunu çözülebilmektedir. El ve yüzdeki terleme ile koltuk altı terlemesine son verilebilmektedir.

Terleme İçin Cerrahi Uygulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde uygulanan en popüler ve etkili cerrahi yöntem klipsli ETS yöntemidir.

Uygulanışı itibariyle kapalı cerrahi denen bu yöntem, el ve koltuk altına terleme sinyallerini taşıyan sempatik sinirlerin ucuna titanyum klipsler eklenerek onların mesaj iletmesini engellemek üzerine sağlanır.

Genel anestezi ile uyutularak ve göğüs boşluğundan girilerek uygulanır. Uygulama sonucunda terleme biter. Başarı oranı yüksek bir yöntemdir. Uygulamanın yan etkilerine bakacak olursak; uygulanan yöntemle terlemesi kesilen bölgelerin atamadığı ter diğer bölgelere yönlendirilebilir.

Yani fazla terleme olmayan bölgelerde ilk zamanlar aşırı terleme görülebilir. Vücut bu duruma alışıncaya kadar refleks olarak bunu uygular. Adına bu yüzden refleks terleme denir. Bir süre sonra normale döner.

Tabi cerrahi yöntemin diğer tüm yöntemler denenip sonuç alınamadıktan sonra uygulanması gerektiğini hatırlatalım. Neticede bir ameliyattır ve son çare olarak kullanılması tavsiye edilir. Hiperhidroz yani aşırı terleme tedavisi nedene ve şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Terleme neden olabilecek hastalıklara yönelik tetkikler yapılmalı ve altta yatan bir rahatsızlık varsa belirlenmelidir.

Önerilen İçerik;
► Avuç İçi Terlemesi Nedenleri & Çözüm Önerileri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: https://www.neoldu.com/asiri-terleme-sorunu-ve-caresi-788h.htm

Aşırı terleme nedenleri nedir? Nasıl tedavi edilir? Uzmanı anlattı!

Aşırı Terlemeye Cerrahi Önlem

Aşırı terleme sorunu olanlar, elleri terlediği için el ele tutuşmaktan çekiniyorlar ve yeni bir ilişkiye başlamalarını zorlaştırıyor. Bu sorundan kalıcı bir şekilde kurtulmak mümkün” dedi. Peki aşırı terleme nedenleri nedir, nasıl tedavi edilir?

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yıldıray Bekar, “Aşırı terleme kişide saklanma ihtiyacı oluşturuyor. Bu nedenle çareyi sosyal ortamlardan uzaklaşmakta buluyorlar.”

Yaz dönemi geldi, terleme sorunu olanlar için kabus dolu günler başladı.

‘Eller, koltuk altı, ayaklar ve yüz bölgesi başta olmak üzere vücudun olması gerekenden fazla terlemesi’ olarak adlandırılan aşırı terleme sorunu, kişinin kariyerinde sosyal hayatına hatta özel hayata kadar pek çok soruna neden oluyor. Op. Dr. Yıldıray Bekar, aşırı terleme nedenleri ve nasıl tedavi edilir konusunda şu bilgileri verdi:

Aşırı terleme nedir?

“Ter; vücudun dış ortamla ısı transferini sağladığı gibi aynı zamanda toksik maddelerin vücut dışına atılmasını da sağlıyor. İnsanın günlük hayatını olumsuz etkileyecek boyutta olan terlemeye ‘Hiperhidrozis’ deniyor.

Genellikle eller ve koltuk altında daha sık olmak üzere yüzde ve ayaklarda da görülüyor. Aşırı terleme her yüz kişiden birini etkiliyor. Bu sorunu yaşayan kişiler, yaz ya da kış mevsim fark etmeksizin her dönem belirli bölgelerinde aşırı terleme sorunu yaşıyorlar.

Aşırı terleme nedenleri nedir?

Aşırı terlemenin en büyük nedeni vücuttaki sempatik sinir sistemi hiperaktif yani aşırı çalışmasıdır. Dolayısıyla sadece belli grup kişilerde veya sadece belli şartlarda daha fazla görülmesi diye bir durum söz konusu değil.

Guatr, obezite, bazı metabolik hastalıklar ve bunların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, sempatik sinirlerdeki aktiviteyi arttırarak aşırı terleme nedenleri arasında sayılabilir.

Ancak aşırı terleme Japonlarda 20 kat daha fazla görülüyor. Uyku dışında her daim terliyorlar. Kadın ya da erkek olmak da terlemeyi etkilemiyor. Ancak kadınlar tedavi konusunda daha hassaslar erkekler tedaviden kaçıyor.

Aşırı Terleme, özellikle ergenlik çağından sonra artış gösteren her cins ve sosyal yapıdaki insanda görülen, tedavi edilmesi gereken patolojik klinik bir durumdur.

Bu Klinik hastalık tablosu, hastaların sosyal yaşamlarını ileri derecede olumsuz etkileyen, mesleki başarılarına engel olabilen, hatta bazılarının profesyonel mesleklerini yapamamalarına neden oluyor.

Meslek seçimlerini aşırı terlemeyi etkiliyor

Stres ve yoğun iş temposu aşırı terlemeyi tetikliyor. Sürekli iş toplantıları ve çok fazla kişiyle temas eden kişiler için aşırı terleme sorunu güvensizlik, özgüven eksikliği, saklanma ihtiyacı, sosyal ortamlardan uzaklaşma gibi sonuçlara neden oluyor.

Bu durum ise uzun vadede kariyerlerini olumsuz etkiliyor. Terleme sorunu olan hastalarımızın çoğu, ‘kimse ile tokalaşamıyorum, günde 2-3 kez gömlek değiştiriyorum, topluluk içine çıkamıyorum’ gibi şikayetlerle bize başvuruyor.

Kişi eğer bu durumdaysa tıbbi destek gündeme gelir. Ruhsal ve bedensel sağlığa darbe vuran bu rahatsızlık için mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Çünkü terleme sorunu bir süre sonra kişinin asosyalleşip, içe kapanmasına neden oluyor.

Aşırı terleme sorunu meslek seçimlerini etkiliyor. Başka insanlarla fazla iletişime girmeyi gerektirmeyen daha bireysel çalışabilecekleri mesleklere yöneliyorlar.

Aşırı terleme özel hayatı olumsuz etkiliyor

Sadece sosyal hayata ya da kariyeri olumsuz etkilemiyor aşırı terleme. Duygusal ilişkileri de sekteye uğratabiliyor. Elleri terlediği için el ele tutuşmaktan çekiniyorlar ve yeni bir ilişkiye başlamalarını zorlaştırıyor.

Aşırı terleme nasıl tedavi edilir?

Aşırı terleme tedavisi olarak en kalıcı ve güncel yöntemi, klipsli ETS (Endoskopik Torakal Sempaktektomi)’dir. Yaklaşık bir saat süren kapalı ameliyat yöntemi olan ETS ile her iki koltuk altından sırayla (sağ, sonra sol taraf) beş milimetrelik, küçük iki tane delik oluşturacak kesi yapılır.

Bu 5 mm’lik kesilerden birinden kamerayla girilip, terlemeye neden olan sempatik zincir bulunur. Etkilenen bölgeye göre (el, koltukaltı, yüz) o sinir zincirinin ilgili bölümlerine titanyum klips yerleştirilir.

Klipsi yerleştirdikten sonra işlem biter. Ameliyatın etkisi; hasta henüz ameliyat masasında iken, sinirin kesilmesi veya sinire klips takılması ile hemen başlar (ilk 10 dk. içerisinde).

Hastalar aynı gün taburcu edilip, ertesi gün banyo yapmalarına bile engel olmayacak bu işlemden İki gün sonra da normal günlük iş hayatlarına dönebiliyorlar. Başarı oranları yüzde 98-99 civarında. Komplikasyon oranı yok denecek kadar az.”

Aşırı terleme tedavisi için diğer geçici yöntemler

Özellikle heyecanlı kişilerde, genç ve orta yaş grubunda daha fazla görülen hastalıkta botoks, iyontoferez gibi aşırı terleme tedavisi yöntemleri vardır ancak bunlar geçicidir. Bu yöntemlerle; el, ayak, koltuk altı, sırt ve yüz kısmındaki aşırı terleme çözümü kalıcı değildir, geçici süre azaltabilir. Ayrıca bu tedavilerin kısa ve orta vadede tekrarlanması gerekmektedir”

Sprey, krem ve solüsyonlar

Sprey, krem ve solüsyonlar hafif terlemelerde etkili oluyor. Alüminyum tuzları içeren solüsyonlar, spreyler terleme için kullanılabiliyor. Genellikle gece uygulanırlar, kontrol sağlandıktan sonra haftada 1 uygulamaya geçilebiliyor. Tahriş edebileceklerinden kullanım sıklığına dikkat edilmesi önemli.

Sistemik ilaç tedavileri

Terlemeyi azaltan sistemik antikolinerjikler, beta ve kalsiyum kanal blokeleri ve psikiyatrik ilaçlar da söz konusu. Bu tip ilaçlar ağız kuruluğu, görme bozukluğu, idrar yolları problemleri gibi yan etkiler oluşturabileceğinden diğer tedavilere yanıt alınamadığı durumlarda, şiddetli terlemelerde öneriliyor.

İyontoforez tedavisi

Bu tedavi yönteminde, el ve ayaklar suyun içine sokuluyor ve elektrotlar uygulanarak ilgili bölgelere elektrik akımı veriliyor. Tedaviden başarılı ve etkili sonuç alabilmek için uygulamanın sürekliliği önem taşıyor. Özellikle el ve ayak terlemesinde başvurulan iyontoferez tedavisine ara verilirse, sorun 1-2 hafta sonra yeniden ortaya çıkıyor.

Botulinum toksin tedavisi

Adını Clostridium Botulinum adlı bakteriden alan bu tedaviyle bakteri kaynaklı toksinin, sorunlu bölgelere enjekte edilerek terlemenin durdurulması sağlanıyor.

Özellikle koltuk altı, el ve ayak terlemeleri, saçlı deri terlemelerinde kullanılan en etkin tedavi seçeneklerinden biri. Uygulaması kolay, yan etkileri ise minimum düzeyde oluyor.

Başarılı sonuçlar için ilk uygulamadan 6 – 8 ay sonra uygulanmanın yenilenmesi gerekiyor.

Cerrahi tedavi

Cerrahi tedavide koltuk altı ter bezleri çıkarılabiliyor, küretaj yapılabiliyor ya da lazer ile yok edilebiliyor. Koltuk altı ve el bölgesi için uygulanan diğer bir cerrahi yöntem ise endoskopik Torakal Sempatektomi.

Minimal invazif olan bu yöntemin uygulandığı hastalar, kısa süre içerisinde normal yaşantılarına dönebiliyorlar.

Kompensatuar terleme yani ameliyat öncesi terleme olmayan vücut bölgelerinde aşırı terleme görülmesi ise bu yöntemin en önemli komplikasyanlarından biri.”

Etiketler: aşırı terlemeözgüven eksikliğiterleme

Источник: https://www.gidahatti.com/asiri-terleme-sorunu-nasil-giderilir-58492/

Karda kışta bile terliyorsanız…

Aşırı Terlemeye Cerrahi Önlem

Vücudumuzda yer alan yaklaşık 5 milyon ter bezimiz, vücut ısımızı ayarlamakla görevlidir. Terleme konusunda görevli bir diğer önemli alan ise, beynimizde yer alan Hipotalamus’tur.

Ter bezleri, sinir sistemimizin kontrolünde faaliyetlerini sürdürürken, burada oluşan anormallikler ve fazla çalışma durumları, terlemeyi artırıcı etki gösterebilmekte ve fazla terleme olmakta.

Duygusal veya fizyolojik pek çok nedene bağlı olarak gelişebilen terleme, özellikle de işi dolayısıyla tokalaşmak zorunda kalan kişilerin, ciddi sorunlar yaşamalarına neden olur.

Emsey Hospital’dan Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci bizlere terlemenin ne olduğunu ve gerektiğinde nasıl tedavi edileceğini anlattı.

Terleme nedenleri nelerdir?

Terleme, ani duygu değişimleri gibi duygusal nedenlerle ortaya çıkabiliyorsa da, çoğunlukla fizyolojik bazı sorunlara işaret ediyor.

Terleme, gündüzleri de görülebilen bir sorun olduğu gibi, aldığımız şikayetler ise çoğunlukla gece terlemeleriyle ilgilidir. Bu tür terlemeler, genelde kişinin sosyal hayatında bir sorun oluşturmaz.

Ancak, kişinin kendisi ve uyku kalitesi açısından, oldukça rahatsız edicidir.

Hasta, uyandığında yatağını ya da yalnızca ense bölgesini sırılsıklam görebilir. Diyabet, hormonal bozukluklar ve diğer sistemik hastalıklarda da bu tür terlemeler olabilmektedir. Gece terlemeleri; uyku apnesi, menopoz ve andropoz ile birlikte görülebildiği gibi, alkoliklerde ve güçlü ağrı kesici ilaç kullananlarda da görülebilmektedir.

Terlemenin gündüzleri sıklıkla gerçekleşen kısmı ise; çoğunlukla baharatlı yiyecek tüketimi, sürekli sıcak içecekler içmek, (fırın çalışanları gibi) yoğun sıcaklık içeren alanlarda bulunma zorunluluğu, şişmanlık, yoğun strese maruz kalmak ve sigara içmek gibi nedenlerle ortaya çıkabiliyor.

Terleme tedavisi nasıl yapılır?

Ayak terlemelerinde: Belde yer alan, ayaklarımızın damar ve sinirlerini kontrol eden merkezlere, Radyofrekans cihazı uyarıları verip, doğrulama yapıyoruz.

Eğer doğru yerdeysek, bu yöntemle aşırı terlemeye neden olan sinirleri devre dışı bırakıyoruz ve hastalar bu problemden kurtulmuş oluyorlar. Bu uygulamalar, deneyim isteyen işlemlerdir ve genellikle, Türkiye’de ağrı kliniklerinde yapılır.

El terlemelerinde de Radyofrekans uygulamaları söz konusudur.

Gece terlemeleri için: Metabolik araştırmalar yapılmasında fayda vardır. Örneğin; diyabetin düzenlenmesi, kemik erimesine bağlı sorunların giderilmesi gece terlemelerini azaltabilmektedir.

Yaşın ilerlediği durumlarda: Kadınlarda menopoz, erkeklerde andropoz dediğimiz seksüel faaliyetlerin zayıfladığı hallerde, bu tip terlemelerde daha fazla artış görülmektedir. Yani, olayın sistemik boyutunu göz ardı etmemek gerekir. Sistemik olarak uygulanan Ozon Terapi, metabolik dengesizlik durumlarında klinik düzelmelere katkı sağlamaktadır.

SICAK BAŞ AĞRISI YAPAR MI?

Peki ya terlemeniz ortalamanın üstündeyse… Dermatolog Dr. Justine Hextall,  aşırı terleme ile ilgili bilmeniz gerekenleri anlattı.

Aşırı terleme nedir?

Dermatolog Dr.

Justine Hextall aşırı terlemeyi şöyle tanımlıyor : “Aşırı terleme; ufak nemlenmelerden şiddetli terlemeye kadar miktarında değişiklik görülebilen, genellikle koltuk altlarındaki, avuç içlerindeki ya da ayak tabanlarındaki ter bezlerinin aşırı derecede çalışmasından dolayı oluşan bir durumdur. Bu durum kıyafetlerde ter lekelerine, nemli ve kokan ayaklara ya da ıslak ellere sahip olmanıza neden olabilir ve bahsedilen tüm bu durumlar utanç verici ve rahatsız edici olabilir.”

Ne derecede terlemenin aşırı terleme olarak sınıflandırılacağı hakkında kesin bir bilgi olmamasına rağmen uzmanlar eğer terlemeniz günlük hayatınızı etkiliyorsa örneğin; gün içinde birkaç kez kıyafetlerinizi değiştiriyorsanız ya da araba kullanmak gibi günlük aktiviteleri yapmakta sorun yaşıyorsanız o zaman terlemenizi bir problem olarak sayabilirsiniz diyor.

Aşırı terlemeye ne sebep olur?

Birinci ve ikinci dereceden olmak üzere iki çeşit aşırı terleme vardır. İkinci dereceden terlemeler genellikle belirli koşullar altında oluşur (belirli ilaçların alımı, hamilelik, şeker seviyesinde düşüklük vs.) ve bu terlemeleri kontrol altına almak kolaydır. Fakat birinci dereceden terlemeler herhangi bir sebep olmaksızın ortaya çıkar ve bu yüzden tedavi edilmesi zor olabilir.

Aşırı terlemeye çözüm nedir?

Herkesin terlediği bir gerçek. Otobüsü yakalamak için koştuğumuzda, spor salonunda saatlece egzersiz yaptığımızda ya da mutfakta ocağın başında yemek pişirdiğimizde terleyebiliyoruz.

Çoğumuz terli görünmekten hoşlanmıyoruz ve hemen duş almaya koşuyoruz. Çok fazla ve nedensiz yere terlemek insanın canını sıkabiliyor.

İşte bu sorunu kalıcı olarak çözebilmek için neler yapabilirsiniz bir bakalım.

Aşırı terlemenizin seviyesine ve bölgesine göre uygulanabilecek çeşitli yöntemler vardır.

İyontorofez yöntemi ile terleme tedavisi nasıl olur?

Bu tedavi şekli eller ve ayaklar üzerinde düzgün sonuçlar vermekte. Bu tedavi yönteminde ter bezlerini daha az çalıştırmak için elektrik akımı kullanılıyor. Fakat ayaklarınızdan tedavi olacaksanız tedaviniz aylık döngülerle yapılmak zorunda çünkü ağanızına verilen akım kaşıntıya sebep olabilmekte.

Botoks ile aşırı terleme tedavisi nasıl olur?

Botoks genelde kırışıkları önlemek için kullanılan bir yöntem olarak bilinse de aşırı terlemeyi azaltacak bir tedavi yöntemi olarak da kullanılmakta. Botoks iğneleri problemli alana enjekte ediliyor ve 3 ile 6 ay arasında sonuçları görülüyor.

Fakat bu yöntem de aynı iyontorofez yöntemi gibi ciltte kızarıklığa ve kaşıntıya sebep olabiliyor.

Bazı uzmanlar bu yöntem uygulandıktan sonra vücudun başka yerlerinde terlemenin fazla oluşuna rastlanılabilir dese de bazı doktorlar da iğneleme yapılan bölge artık terlemediği için diğer bölgelerdeki terlemenin daha fark edilir hale geldiğini iddia ediyor.

ÇOCUĞUM ÇOK TERLİYOR

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Okur aşırı terleme soruna günümüzde geçici ve kalıcı yöntemlerle çözüm sağlanabildiğini söylüyor.

Efor sarf ettiğimizde, stresli olduğumuzda veya sıcak havalarda hemen hepimiz terliyoruz kuşkusuz. Terleme, vücudun sıcaklığını sabit tutmak için meydana gelen fizyolojik bir olay.

Mesela koştuğumuzda vücudumuz ısısını düşürmek için terleyecektir ki bu faydalı bir durum ancak herhangi bir neden yokken, dinlenme halinde terliyorsak işte o zaman “aşırı terleme” sorunu yaşıyoruz demektir.

Vücudun ısı regülasyonu için gerekli olan miktardan daha fazla terlemesi olarak nitelendirilen, tıp dilindeki adıyla hiperhidrozis kişiyi sosyal ve iş hayatında oldukça zor durumda bırakabilen önemli bir problem.

Hastalık habercisi olabilir!

Aşırı terleme tüm vücutta veya lokal olarak görülebiliyor. Eğer genel bir aşırı terleme varsa altında yatan neden çoğunlukla metabolik ya da hormonal bir hastalık veya kullanılan ilaçlar oluyor.

El (avuç içi), koltukaltı, yüz ile ayak tabanında gelişen bölgesel aşırı terlemenin altında ise genellikle herhangi etken yatmıyor. Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr.

Erdal Okur ancak tüm vücutta olan yaygın terlemenin enfeksiyon hastalıklarından hipertroidiye, kalp hastalıklarından akciğer sorunlarına kadar birçok hastalığın da habercisi olabileceği için öncelikle bir doktora başvurarak altta yatan etkenin belirlenmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

Botoks terlemeyi 6 ay durdurabiliyor

Klasik ilaç tedavileri, bazı tablet ve kremler aşırı el ile koltukaltı terlemesinde başvurulan yöntemlerden bazıları.

“Ancak gerek yan etkilerinin fazla olması, gerek kullanım zorlukları ve gerekse çok az etkili olmaları nedeniyle bu yöntemler genelde yetersiz kalıyorlar” diyen Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr.

Erdal Okur sözlerine şöyle devam ediyor: “ Daha kalıcı ve etkili tedavi için uygulanan botoks etkili olmakla birlikte geçici çözüm sunuyor. Bu nedenle yılda 2-3 kez tekrar edilmesi gerekiyor. Ayrıca az da görülse, ciltte döküntü, kaşıntı, ellerde halsizlik gibi bazı yan etkilere yol açabiliyor.”

Cerrahi yöntem kalıcı çözüm sağlıyor

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erdal Okur aşırı el ve koltukaltı terlemesi sorununda etkili ve kalıcı tedavinin ise cerrahi yöntem olduğunu belirterek şu bilgileri veriyor: “Endoskopik Torakal Sempatektomi (ETS) adı verilen ve genel anestezi altında uygulanan bu ameliyat her iki koltukaltından yapılan 1 cm’lik küçük kesilerde gerçekleştiriliyor.

Video-endoskopla girilerek, göğüs boşluğu içinde, kol ve koltukaltındaki ter bezlerini uyarmaktan sorumlu olan ve sempatik ganglionlar denilen sinirler kesiliyor veya klipsle ezilerek bloklanıyor. Her iki taraf için toplamda 1 saatten daha kısa süren bu işlem sırasında ve sonrasında hasta ağrı duymuyor, güçsüzlük ve uyuşukluk gibi problemler yaşamıyor.

Ameliyat etkisini hemen gösteriyor

Kesilen veya bloklanan sinirler sadece koltuk altı ile ellerdeki terleme ve ısı düzenlemesinden sorumlu oluyorlar. Prof. Dr.

Erdal Okur bu nedenle ameliyat sonrasında kalıcı olarak ellerde kuruma ve ısınma olduğunu, koltukaltındaki terlemenin durduğunu vurgulayarak “Hasta ameliyat sonrasında hemen ellerini ve kollarını istediği şekilde kullanabiliyor, hastanede sadece bir gün kaldıktan sonra hemen işine ve normal hayatına dönebiliyor” diyor.

TERLEMEYE NEDEN OLABİLEN 11 RAHATSIZLIĞA DİKKAT!

Botoks, aşırı terleme sorununa çözüm olur mu?

Özel Mayasante Polikliniği’nden Doktor Devrim Gürsoy, botoksun yüksek teknolojinin bile net tedavi sağlayamadığı aşırı terleme ve ter kokusunun rahatsız edici sıkıntılarını uzun süre ortadan kaldırdığını söylüyor.

Ortalama 20-30 dakika içindeki yapılan pratik bir uygulama ile el içi, ayak tabanı ve koltuk altındaki terlemeye karşı uzun süre rahatlık sağladığını söyleyen Dr.

Devrim Gürsoy tedavi sürecini “Aşırı terleme olan bölgeler nişasta testi aracılığıyla tespit edilip uygulama yapılacak alanlar belirlenir ve botoks minimal dozlarda cilt içine uygulanır.

Aşırı çalışan ter bezlerinin ve kasların istenmeyen hareketlerini bloke eden uygulama, 200 güne varan etkisi boyunca hem terlemenin miktarını önemli ölçüde azaltıyor hem de rahatsız edici kokuyu ortadan kaldırıyor” sözleri ile anlattı.

Avrasya Hastanesi'nden İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ayşegül Navdar aşırı terlemeyle ilgili merak edilenleri sizler için anlattı.

Terleme insan vücudunun ısısını sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir olay olup bir nevi vücudun soğutma sistemidir. Yani dışarıdaki hava ne kadar değişirse değişsin vücut sıcaklığımızın stabil kalmasını sağlayan, vücudun sıcaklığa karşı gösterdiği terleme reaksiyonudur.

Vücudumuzda toplam 2-3 milyon ter bezi bulunur

Terleme bizim dışımızda gelişen, metabolizmamızın doğal bir fonksiyonudur. Üstelik vücudumuz için iki önemli fonksiyonu vardır:

 • Cildi nemlendirip, vücut ısısını sabitlemek,
 • Vücudun boşaltım sistemine katkı sağlamak.

Ne kadar terlediğimiz ise daha çok sahip olduğumuz ter bezi sayısıyla ilgilidir. Bir insan 2 ile 4 milyon arasında değişen sayıda ter beziyle doğar. Tüm bu ter bezleri ergenlik döneminde tamamen aktif duruma geçer. Her ne kadar kadınlarda daha fazla ter bezi olsa da erkeklerde bulunan ter bezleri daha çok aktiftir.

Aşırı terleme ne zaman gerçek bir tehye dönüşür?

Kişide terlemeyle birlikte aşağıdaki belirtiler gözlemleniyorsa teh çanları çalıyor demektir. Bu belirtiler:

 • Yüksek ateş,
 • Göğüste ağrı,
 • Nabızdaki artış,
 • Nefes darlığı,
 • Yaşanan ani kilo kayıpları

Aşırı terlemeye karşı ne yapılabilir?

Sempatik sinir bütünlüğünün belli seviyelerde bozulması nedeniyle vücut bölgelerinde oluşan aşırı terlemenin, normal terleme düzeyine indirilmesi ancak cerrahi tedavi yöntemleriyle mümkündür. Bu cerrahi uygulama deneyimli bir göğüs cerrahisi uzmanı tarafından genel anestezi uygulanarak yapılır.

Bunun dışında geçici önlemlerle de aşırı terleme az da olsa kontrol altına alınabilir.

Bu önlemler; deodorant kullanma, sistemik antikolinerjik ilaçlar, iyontoforez ve botoks uygulaması şeklinde özetlenebilir.

Botoks uygulamasında koltuk altı, avuç içi veya ayak tabanına oldukça küçük iğnelerle müdahale edilir. Bu sayede ter bezlerinde sinir iletisini etkili bir şekilde bloke ederek etkisini gösterir.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berker Büyükgüral, aşırı terlemenin hemen hemen sürekli olarak devam etmesi ve kişinin günlük yaşamını etkileyecek derecelerde olması bir hastalık olarak kabul edildiğini söyledi.

“Aşırı terleme (hiperhidrozis) hastalığı toplumun yüzde 1’inde görülebilmektedir. Bu hastalıkta vücut ısısını düzenlemek için gerekli olan miktardan çok daha fazla ter yapımı söz konusudur. Terleme bölgeleri genellikle koltuk altları, avuç içleri, ayak tabanları ve alındır.

Bazı kişiler o kadar çok terler ki günde birkaç kez kıyafetlerini değiştirmeleri gerekebilir. Ayrıca terleme olan bölgelerde bakteri üremesi kolaylaşacağı için rahatsız edici bir kokuya neden olur ve kişinin fiziksel ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler.

Örneğin elleri fazla terleyen kişiler sosyal çekingenlik yüzünden el temasından ve tokalaşmaktan kaçınabilir.

Hasta terleyeceği endişesine kapıldığı zaman, terlemesine neden olan uyarılar artarak terlemeyi daha da arttırabilir ve bir kısır döngüye girilir” dedi ve aşırı terlemenin nedenlerini şöyle sıraladı:

 • Stres,
 • Uyarıcı ilaçlar,
 • Tiroid bezinin aşırı çalışması,
 • Böbrek üstü bezinin hastalıkları,
 • Menopoz,
 • Kan şekeri yüksekliği veya düşüklüğü,
 • Şişmanlık,
 • Kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar,
 • Hormonlar.

Aşırı terlemenin tedavisinde yardımcı yöntemler :

 • Açık renkli, pamuklu ve bol kıyafetler giyilmelidir.
 • Aşırı terleyen bölgeye yönelik kurutucu pudra ve solüsyonlar kullanılabilir.
 • Çalışma ortamı serin tutulmalıdır.
 • Sıcak ve alkollü içecekler terlemeyi artırır bu nedenle kaçınılmalıdır.
 • Bol su içilmelidir, çünkü aşırı terleme vücudun susuz kalmasına yol açabilir.
 • Ter kokusunu ağırlaştıran sarımsak, soğan, pastırma, sucuk gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Sabah akşam ılık duş alınmalıdır.
 • Stresli ortamlardan olabildiğince uzak kalınmalıdır.

TER KOKUSUNU BİTİREN İKİLİ!

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1053978-asiri-terleme-neden-olur

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть