Aşırı Terlemeye Cerrahi Tedavi

içerik

Aşırı Terleme

Aşırı Terlemeye Cerrahi Tedavi

Terleme tüm sağlıklı insanlarda olması gereken vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan fizyolojik bir olaydır.

Yüzde 65’i su olan vücudumuz için terleme, metabolizmamızın sağlıklı çalıştığının ifadesidir.

Ancak ter bezlerinin aşırı çalışmasına bağlı olarak, deri yüzeyine salınan terin miktarının artması, bazı zamanlarda gündelik yaşamı etkileyecek derecede fazla ve rahatsız edici olabilir.

Vücut yüzeyine dağılmış halde 2-3 milyon ter bezi vardır. Vücut ısısının kontrolünü sağlayan terleme, birçok kişinin hem özel hem de sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen önemli bir sorun haline gelebilmektedir. Normalde bir insan terleyerek günde 500 cc civarında sıvı kaybeder.

Vücudun bu miktardan daha fazla sıvı kaybetmesi ise “aşırı terleme” olarak nitelendirilir. Terden en çok etkilenen bölgeler; ter bezlerinin yoğun olduğu eller, koltuk altları ve ayaklardır.

Özellikle sıcak havalarda bu miktar daha da artsa da, genellikle bizi rahatsız edecek düzeylere ulaşmaz.

Ancak bazı kişiler var ki, onlar hiçbir aktivitede bulunmasalar bile terden adeta sırılsıklam olurlar.

Aşırı terleme problemini yaygın ve bölgesel olarak iki grupta ele alabiliriz. Yaygın tip aşırı terleme, sıcak, stres ve hastalıklar nedeniyle oluşabilir. Bölgesel grubun içerisinde en sık görülen ve sorun olan terleme tipi, psikolojik streslere bağlı olan ve özellikle avuç içi, ayak tabanı, koltuk altı ve kasıkta görülen tiptir.

Fakat koltuk altından aşırı terleme sonucunda oluşan kötü kokular, günümüz insanının sosyal hayatını olumsuz etkilemekte, sonuç olarak da ciddi psikolojik sorunlara bile neden olabilmektedir.

Koltuk altında bulunan bakteri ve mantarlar nedeniyle kötü, hoş olmayan bir koku duyulmasına neden olmaktadır.

Deodorant veya parfüm kullanımı bu kokunun oluşmasını bir derece azaltsa da tamamen ortadan kaldırmaz. Yaz aylarında da sıcağın etkisi ile terleme daha da artmaktadır.

Aşırı Terlemenin Nedenleri

Terleme insanlarda doğal olarak gözlenen bir olaydır. Hamilelik, ergenlik ve menopoz döneminde aşırı terleme olması normal karşılanıyor. Terin salgılanması insanlarda sinir sisteminin sempatetik denilen kısmının çalışması ile ilgilidir.

Toplumun % 1’inde bu sistem aşırı düzeyde çalışmaktadır. Bu durumun nedeni tam bilinmemektedir. Özellikle stresli durumlarda bu sistem aşırı çalışmaktadır. Sıklıkla endişe ve heyecan durumlarında ortaya çıkar.

Sosyal özelliği olan bir durumdur, eller terler, gömlek ıslak durumdadır, sosyal çevrede hoş karşılanmaz.

Genel olarak terleme, kış aylarında daha az rahatsız edici olmaktadır. Bunun dışında tiroit bezinin aşırı çalışması, insülin gibi ilaçlar, şeker hastalığı, bir takım enfeksiyonlar, böbrek üstü bezinden kaynaklanan bazı hastalıklar, şişmanlık, ağır psikiyatrik hastalıklar ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar aşırı terlemeye yol açabilmektedir.

Tedavi

Aşırı terleme ellerde oluştuğunda hem el ile yapılan işlerde güçlük çekilir, hem de sosyal yaşamda sorunlar yaşanır. Aşırı terleme ayaklarda oluştuğunda ise, ayak kokusuna neden olarak özellikle çorap ve kapalı ayakkabıların giyildiği soğuk havalarda kişiyi oldukça güç durumda bırakabilir.

Terleme stresli durumlarda gelişiyor ve kişi terlemeden rahatsız oluyorsa kısır bir döngü içine girilir. Kişi terleyeceğini bilerek daha endişeli hale gelir, endişe de daha fazla terlemeye neden olur. Bu kısır döngü de böyle sürüp gider.

Dolayısıyla yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve aşırı terlemenin bir hastalık belirtisi olup olmadığının tespit edilmesi için mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

Normal terleyen insanlardan biriyseniz, sorunu azaltmak ve rahat etmek için pek çok şey yapabilirsiniz. Teri emen ve hava dolaşımına olanak tanıyan keten veya pamuklu hafif ve bol giysiler giyinin.

Yapay, naylon veya polyester giysilerden uzak durun. Ter önleyici madde içeren bir deodorant (her deodoranta bu yoktur) kullanın. Deodorantı kullanmadan önce iyice kurulanın; nem deodorantın etkisini azaltır.

Sıcak ve baharatlı yiyeceklerden kaçının.

Sigara içmeyin; alkol almayın, her ikisi de terlemeyi artırır. Günde en az bir kere duş yapın. Bu ter sorununuzu gidermez, ama en azından hoş olmayan kokunun yok edilmesini sağlar.

Günümüzün modern tedavi yöntemleriyle aşırı terleme rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Tedaviye başlanmadan önce, aşırı terlemeye yol açan neden tespit edilir.

Terleme sorunu olan kişinin kilosu inceleniyor, kullandığı ilaçlar gözden geçiriliyor, menopozda olup olmadığı araştırılıyor. Dikkat edilen bir başka nokta da, sorunun tiroid bezinden ya da böbrek üstü bezlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığıdır.

Eğer bu tür sorunlar saptanmazsa, sempatetik sinir sisteminin aşırı çalıştığına karar veriliyor.

Tedavide ilk olarak genel tedavi yaklaşımları uygulanıyor. Bazı kişilerde sempatetik sinir sisteminin çalışmasını azaltmak ve böylece de aşırı terlemeyi önlemek için ilaç tedavisi uygulanıyor. Psikoterapi de, strese bağlı terlemenin kontrol edilmesinde kullanılan bir yöntemi oluşturur. Bu tedavilerle sonuç alınamazsa, aşağıda yer alan yöntemler uygulanır.

Aırı Terlemede Botox Kullanımı

Terleme ter bezlerini uyaran sinirlerle kontrol edilir. Botoks ter bezlerini uyaran sinirleri bloke ettiği için terleme oluşmaz. Genelde estetik amaçlarla kırışıklık tedavisinde kullandığımız Botoks terleme tedavisinde çok etkilidir.

Botoks işlemi uygulanmadan önce hastaların şikayeti olan alanlara iyot-nişasta testi yapılır. Bu testin sonucunda aşırı terlemeye neden olan aktif alanlar belirlenir ve bu alanlara botoks uygulanır.

Yaklaşık 2 mm derinliğe cilt altına enjeksiyon yapılır.

Özellikle koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı terlemesinde kullanılmaktadır. 30 dakika gibi kısa bir sürede Botoks uygulanmaktadır. 6-8 ay gibi uzun aralıklarla tekrarı gerekmektedir. Botoks oldukça güvenli bir yöntemdir.

Aşırı Terlemede İyontoforez

Bu yöntemde küçük su banyosu içinde el veya ayaklara hafif elektrik akımı verilmektedir. Metal plakanın üzerine ıslak sünger konuluyor. Kol altı, el ayası, ayak tabanı gibi terleme olan bölgeye yerleştirilir. Islak sünger, iyontoforezi sağlar.

Yani, suyun içindeki iyonlar ayrışıyor ve ter bezlerinin çalışmasını bloke ediyor. Hiçbir yan etkisi olmadığı için hamileler de dahil olmak üzere herkes rahatlıkla yararlanabilir. İşlem sırasında ağrı ya da sancı hissedilmez. Bu cihaz evde de rahatlıkla uygulanabilir. Sık tekrarlanması gerekmektedir.

Hafif ve orta derecede terlemesi olan hastalarda cevap alınmaktadır.

Aşırı Terlemenin Cerrahi tedavisi

Ellerdeki ve yüzdeki aşırı terleme için önerilen tedavi şeklidir. “Endoskopik transtorasik sempatektomi” olarak adlandırılan teknikle koltuk altından bir delik açılıp akciğer bölgesindeki yüz ve ellere giden sinirlerin başlangıç bölgesi kesilmektedir. Sadece koltuk altı terlemelerinde koltuk altı ter bezlerinin çıkarılması da uygulanabilir.

Lazer

Koltuk altı aşırı terlemelerinde, lokal anestezi altında, C02 lazer yardımıyla basitçe yapılabilen bu uygulamada, koltuk altından yapılan küçük kesilerle sadece aşırı terlemeye neden olan bezler çıkarılmaktadır. İşlem yapılır yapılmaz aşırı terleme durur ve kişi normal miktarda terlemeye başlar. Basit bir cerrahi işlem olduğu için hastanede yatmayı gerektirmiyor. Sadece koltuk altı ter bezlerinde uygulanır.

Источник: https://www.bebekhastanesi.com/dermatoloji/asiri-terleme

Aşırı Terleme (Hiperhidroz) Tedavisi (Estelist Editorü)

Aşırı Terlemeye Cerrahi Tedavi

Aşırı terleme ile başa çıkmanın en kolay yolu anti-perspirant (ter önleyici) kullanımıdır. Anti-perspirant geniş bir nüfus tarafından her gün kullanılmaktadır. Alüminyum tuzu içeren anti-perspirantlar cilt ile temas ettiğinde sadece maske görevi yaparak geçici olarak terlemeyi engeller.

Süpermarketten veya eczaneden reçetesiz satılan anti-perspirantlar alabilirsiniz veya doktorunuz sizin için reçete yazabilir. Reçetesiz satılan anti-perspirantlar reçete ile satılan anti-perspirantlara göre daha az rahatsız veya tahriş edici olabilir. Bu yüzden öncelikle reçetesiz satılan bir anti-perspirant kullanmanızı ve bu işinize yaramazsa doktorunuzdan bilgi almanızı öneririz.

Anti-perspirantlar koltukaltı için tercih edildiği gibi eller, ayaklar gibi terleme olan bölgelerde de kullanılabilir. Genel olarak anti-perspirantlar deodorant olarak satılmaktadır. Bilinmelidir ki deodorantlar aşırı terlemeyi durdurmaz sadece geçici olarak cildinizin kuru olmasına yardım ettiği gibi ter kokusunu kontrol etmenize yardımcı olur.

Eğer anti-perspirantlar el ve ayaklarınızın aşırı terlemesini durdurmuyorsa doktorunuz aşağıda açıklanan 4 tıbbi tedaviden birini önerebilir.

1) İyonoforez Tedavisi:

Her seansın uygulama süresi 20-30 dakika olan bu tedavi sırasında eller ve ayaklar içinde elektrik solüsyonu bulunan küvette bekletilir. Her elektrik solüsyonu kişiyi rahatsız etmeyecek şekilde düşük elektrik akımı içermektedir.

Bu tedavinin nasıl etkili olduğu tam olarak bilinmemektedir fakat uzmanlar bu tedavi ile terlemenin deri yüzeyine ulaşmasının önlendiğini düşünüyor. Bu tedavinin bir hafta içerisinde en az birkaç defa tekrarlanması gereklidir fakat birkaç seanstan sonra terleme durdurulabilir.

İyonoforez tedavisinin nasıl uygulanacağı kapsamlı olarak öğrenilirse evde kullanmak için cihaz satın alınabilir.

İyonoforez emniyetli bir tedavi yöntemidir fakat tedavi sırasında düşük de olsa elektrik akımı kullanıldığı için bu tedavi hamilelerde, kalp pili veya metal ortopedik implant bulunan ve epilepsi olan kişilerde uygulanmaz.

2) Botulinum Toksin Tedavisi (Botox): 

Aşırı terleme önleyici tedavi yöntemlerinden biri olan botulinum toksin A aynı zamanda kırışıklıkların ortadan kalkması için kullanılmaktadır.

FDA tarafından onaylı botox özellikle koltukaltı aşırı terleme önleyici olarak kullanılmaktadır. Fakat botox avuç içinde ve ayak tabanı üzerinde kullanılabilir.

Botox ter bezlerinin aktivite olmasını sağlayan sempatik sinirleri felç ederek ter üretimini önleyen yöntemdir. Yaklaşık olarak 30 dakika süren birkaç botox enjeksiyonu uygulamasına ihtiyaç duyulabilir fakat sonuçlar yaklaşık bir yıl kadar kalıcılığını korur.  Tedaviden sonra enjeksiyon uygulanan bölgede sadece birkaç gün devam eden hafif ağrı olabilir.

3) Antikolinerjik İlaç Tedavisi: 

İyonoforez ve botox tedavilerinin başarısız olması durumunda sadece bir süreliğine faydalı olabilen ve reçete ile verilen antikolinerjik ilaçlar kullanabilirsiniz Oral antikolinerjik ilaçlar ter bezlerinin aktivasyonunu yani çalışmasını durdurur. Ancak bu ilaçlar herkes için önerilmez çünkü bu yöntemin bulanık görme, çarpıntı veya idrar boşaltma problemleri gibi yan etkisi bulunmaktadır.

4) Cerrahi Tedavi: 

Plastik cerrahların aşırı terleme önleyici cerrahi prosedürler konusunda sizi daha iyi yönlendireceğini düşünüyoruz. Cerrahi tedavi sadece ‘ağır’ olarak tanımlanan terleme yaşayan insanlar için önerilir.

Cerrahi bir seçenek ise cerrahın küçük kesiler açtığı ve ter bezlerinin çalışmasını sağlayan koltuk altındaki sinirleri kestiği Endoskopik Torakal Sempatektomi (ETS) yöntemidir.

Bu yöntem çok etkilidir fakat bu yöntem yalnızca terlemeyi önlemek için diğer tedaviler uygulanan kişiler için ‘son çare’ olarak uygulanır. Endoskopik Torakal Sempatektomi (ETS) yöntemi küçük yara izleri bırakılmasına sebep olabilir.

Vücudun bir bölgesinde terlemenin durmasını sağlayan ETS yönteminin genel olarak görülen diğer yan etkisi ise yüz veya göğüs gibi farklı bir bölgede terleme başlamasıdır. Ayrıca bu yöntemin felç oluşması veya his kaybı gibi etkileri yoktur. Sonuçlar ise kalıcılığını korur.

Sonuç olarak Endoskopik Torakal Sempatektomi (ETS) etkili, kalıcı ve emniyetli bir tedavi yöntemidir.

Aşırı Terlemeyi Kontrol Altında Tutmak İçin Evde Uygulayabileceğiniz 4 Adım

Eğer doktorunuz önermek üzere bu tedavilerden herhangi biri uygulanıyorsa terleme azaltmasına yardımcı olması için evde uygulayabileceğiniz bu çözümleri de dâhil edebilirsiniz.

 1. Hava alan hafif giysiler tercih ediniz. Yünlü giysiler giymeyiniz. Ev dışında egzersiz veya spor yapacaksanız yanınızda ekstra tişört veya gömlek bulundurunuz. Ayaklarınızda terleyebilir bu nedenle ayaklarınızı nemden uzak tutan çoraplar giyiniz.
 2. Terlemenizi sağlayan ve kokulara sebep olan bakterileri vücudunuzdan atmak için anti-bakteriyel sabun kullanarak her gün duş alınız. Özellikle anti-perspirant kullanmadan önce cildinizin kuru olmasına dikkat ediniz.
 3. Giysilerinizi korumak için koltuk altına takılan pedler kullanabilirsiniz.
 4. En sevdiğiniz restorandan baharatlı bir yiyecek sipariş etmeyiniz. Baharatlı gıdalar, alkol ve ayrıca kahve gibi sıcak içecekler terlemenize neden olabilir.

Biliyoruz ki aşırı terleme hastalıklarla ilişkilidir. Tedavi ile bir adım kendiniz için atın ve hayatınız değişsin.

Источник: http://www.estelist.com/makale/asiri-terleme-hiperhidroz-tedavisi

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı Terlemeye Cerrahi Tedavi

Aşırı terleme problemi genellikle ciddi bir durumdur değildir. Çoğu zaman, kişinin günlük aktivitelerine müdahale etmekte, kişiye sıkıntı vermekte ve endişeye neden olabilmektedir. Aşırı terleme problemi yaşayan insanlar, bu durumdan çok muzdarip olsa da, çoğu zaman utandığından ya da tedavisinin mümkün olabileceğinden şüphe ettiği için bir doktora başvurmamaktadır.

Diğer yandan, tıbbi bir aciliyet oluşturmasa da, altta yatan başka bir sağlık probleminden kaynaklanma ihtimali bulunduğu için bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Aşırı terleme nasıl geçer? Aşırı terleme için uygulanabilecek tedavi yöntemleri sürekli olarak geliştirilmektedir ve birçok etkili tedavi yöntemi de mevcuttur. Çoğu durumda, önce daha az invaziv tedaviler önerilmektedir. Aşırı terleme tedavisi için seçenek olabilecek yöntemler şöyle sıralanmaktadır: (1)

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Yaşam tarzı değişiklikleri aşırı terleme problemini tedavi etmese de, belirtileri iyileştirmeye ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilmektedir. Alınabilecek yaşam tarzı önlemleri örnekleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Baharatlı yiyecekler ve aşırı alkol tüketiminde sınırlandırmalar yapmak
 • Deodorantın aksine antiperspirantlar kullanmayı tercih etmek
 • Aşırı teri çeken koltukaltı pedlerini kullanmak
 • Kısıtlayıcı, sıkı ve rahatsız edici kıyafetler giymekten kaçınmak
 • Terlemeyi teşvik etmeyen ve oluşan teri emen malzemelerden yapılan giysileri tercih etmek
 • Günde en az iki kez çorap değiştirmek ve her gün farklı ayakkabı giymek (2)

İlaç Tedavisi

Düzenli olarak kullanılan antiperspirant, aşırı terlemeyi kontrol altında tutmaya yardımcı olmuyorsa, alüminyum klorür içeren daha güçlü bir antiperspirant reçete edilebilmektedir. Bu, genellikle yatmadan önce etkilenen bölgelere uygulanmaktadır. Sabah ise uygulanan bölgeler suyla yıkanmaktadır.

Depresyonu tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar, aynı zamanda, aşırı terlemeyi engelleme etkisine sahip olabilmektedir. Ayrıca, anksiyete durumu nedeniyle tetiklenen aşırı terleme problemi yaşayan kişilerde terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. (3)

 • Sinirleri Bloke Eden İlaçlar

Bazı ilaçlar, bazı sinirler arasındaki iletişimi sağlayan kimyasalları engellemektedir. Bu nedenle, bu tarz ilaçlar aşırı terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir, ancak potansiyel yan etkileri arasında bulanık görme, ağız kuruluğu ve mesane problemleri bulunmaktadır.

Botoks

Botulinum toksin enjeksiyonları sinirler ve ter bezleri arasındaki iletişimi engellemek için kullanılmaktadır. Aşırı terleme problemi yaşayan kişinin her vücut bölümüne birkaç enjeksiyon yapılmaktadır. Botoks uygulamasının etkisi ise 6 ile 12 ay kadar uzun sürebilmektedir. Daha sonrasında başka enjeksiyonların yapılması gerekli olabilmektedir. (4)

İyontoforez Tedavisi

Burada, ter bezlerinin tıkanmasına yardımcı olmak için su veya ıslak ped aracılığıyla etkilenen bölgelere zayıf bir elektrik akımı sağlayan bir cihaz uygulanmaktadır.

Bu tedavi yönteminde, ter bezlerinin tıkanmasını sağlamak için su ya da ıslak ped kullanılarak etkilenen bölgelere zayıf bir elektrik akımı verilmektedir. El veya ayaklar için uygulandığında, el ve ayaklar akımın geçtiği suya yerleştirilmektedir. Koltuk altlarında kullanılması söz konusu ise her koltuk altına ıslak bir ped yerleştirilmektedir.

Aşırı terlemeden muzdarip olan kişinin her seansı genellikle 20 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Üç ile dört hafta boyunca günde iki kez tedavi uygulanmaktadır.

Tedaviden sonraki bir veya iki hafta terlemede azalmalar meydana gelebilmektedir. Belirtilerin şiddetine bağlı olarak bir ile dört haftalık aralıklarla tekrar tedavi gereklidir. Bu tedavi yöntemi hamile veya kalp pili olan hastalar için kullanılmamaktadır. (5)

Aşırı Terleme Ameliyatları

Ter Bezlerinin Alınması: Aşırı terleme sadece koltuk altlarında meydana geliyorsa, orada bulunan ter bezlerinin çıkarılması terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Ter bezlerini almak için uygulanabilecek çeşitli teknikler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Cilt üzerine küçük kesikler yapılmakta ve bezlere girip liposuction veya kazıma uygulanmaktadır.
 • Ter bezlerini parçalamak için cilt üzerine elektromanyetik radyasyon yayan bir cihaz uygulanmaktadır.
 • Cilt üzerine küçük bir kesik yapılmakta, sonrasında ise bir lazer yardımıyla bezler yok edilmektedir. (6)

Sinir Cerrahisi: Diğer tedavi yöntemlerinin istenilen sonuçları vermediği şiddetli aşırı terleme vakalarında, sinir cerrahisi bir seçenek olabilmektedir. Ellerde terlemeyi tetikleyen omurilik sinirleri kesilmekte, yakılmakta veya kıstırılmaktadır. Bununla birlikte, bazen bu tekniğin vücudun diğer bölgelerindeki termelerin artmasına yol açabileceği düşünülmektedir. (7)

Aşırı Terleme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Aşırı terleme problemlerinin tanısı ve tedavisi için dermatoloji (cildiye) bölümüne başvurulmaktadır. (8)

Aşırı Terleme Nedir?

Tıbbi ismi hiperhidroz olan aşırı terleme, sıcaklık veya egzersiz ile alakalı olmayan anormal derecede terleme durumudur. Kişi giysilerini ıslatacak ya da ellerinden ter damlayacak kadar terleyebilmektedir. Normal olan günlük aktivitelere müdehale etmesinin yanı sıra, bu tür şiddetli bir terleme problemi, kişide sosyal kaygıya ve utanmaya neden olabilmektedir.

Aşırı terleme için uygulanabilecek olan tedavi genellikle, kuvvetli antiperspirantlar reçete edilmesiyle başlayabilmektedir.

Antiperspirantlar durumun kontrol altına alınmasına yardımcı olmazsa, farklı ilaçlar ve terapiler denenmesi gerekebilmektedir.

Daha şiddetli vakalarda, doktor ter bezlerini çıkarmak veya aşırı terlemeden sorumlu olan sinirleri kesmek için ameliyat önerebilmektedir. Bazı durumlarda ise altta yatan neden tespit edilmekte ve tedavi ona göre şekillendirilmektedir. (9)

Aşırı Terleme Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Aşırı Terleme Belirtileri

Hiperhidroz yani aşırı terleme, kişinin normal aktivitelerini engelleyebilen terleme olarak tanımlanmaktadır. Aşırı terleme atakları haftada en az bir kez açık bir neden olmadan ortaya çıkabilmekte ve sosyal yaşamı veya günlük aktiviteleri etkileyebilmektedir.

Aşırı terleme nasıl anlaşılır? Aşırı terleme başlangıcı ve sonrası belirtileri şunları içermektedir:

 • Ellerin nemlenmesi veya avuç içlerinin ıslanması
 • Ayakların nemlenmesi veya ayak tabanlarının ıslanması
 • Sık sık terleme
 • Gözle görülebilecek bir şekilde ter nedeniyle giysilerin ıslanması (10)

Aşırı Terleme Belirtileri daha fazlası için

Aşırı Terleme Nedenleri

Aşırı terleme neden olur? Aşırı terleme altta yatan tıbbi bir durumdan kaynaklanmıyorsa, bu durum primer yani birincil hiperhidroz olarak adlandırılmaktadır. Bu durum, ter bezlerinin tetiklenmesinden sorumlu sinirler aşırı aktif olduğunda ve gerekmediğinde bile aşırı terleme meydana geldiğinde oluşmaktadır. Primer hiperhidroz kısmen de olsa genetik faktörlerden kaynaklanabilmektedir.

Diğer yandan, aşırı terleme problemi, altta yatan tıbbi bir koşuldan kaynaklanıyorsa, bu duruma sekonder hiperhidroz denmektedir. Aşırı terlemeye neden olabilecek sağlık koşulları şunlardır:

 • Diyabetik hipoglisemi
 • Endokardit (kalbin iç tabakasında meydana gelen enfeksiyon)
 • Yüksek ateş
 • Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu
 • Kalp krizi
 • Sıcak çarpması
 • HIV / AIDS
 • Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid)
 • Lösemi
 • Sıtma
 • Bazı ilaçları
 • Menopoz
 • Non-Hodgkin lenfoma
 • Aşırı kilo ya da obezite
 • Stres
 • Tüberküloz (11)

Aşırı Terleme Nedenleri fazlası için tıklayabilirsiniz

Источник: https://www.acil.net/asiri-terleme-tedavisi/

Aşırı terleme nedenleri nedir? Nasıl tedavi edilir? Uzmanı anlattı!

Aşırı Terlemeye Cerrahi Tedavi

Aşırı terleme sorunu olanlar, elleri terlediği için el ele tutuşmaktan çekiniyorlar ve yeni bir ilişkiye başlamalarını zorlaştırıyor. Bu sorundan kalıcı bir şekilde kurtulmak mümkün” dedi. Peki aşırı terleme nedenleri nedir, nasıl tedavi edilir?

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yıldıray Bekar, “Aşırı terleme kişide saklanma ihtiyacı oluşturuyor. Bu nedenle çareyi sosyal ortamlardan uzaklaşmakta buluyorlar.”

Yaz dönemi geldi, terleme sorunu olanlar için kabus dolu günler başladı.

‘Eller, koltuk altı, ayaklar ve yüz bölgesi başta olmak üzere vücudun olması gerekenden fazla terlemesi’ olarak adlandırılan aşırı terleme sorunu, kişinin kariyerinde sosyal hayatına hatta özel hayata kadar pek çok soruna neden oluyor. Op. Dr. Yıldıray Bekar, aşırı terleme nedenleri ve nasıl tedavi edilir konusunda şu bilgileri verdi:

Aşırı terleme nedir?

“Ter; vücudun dış ortamla ısı transferini sağladığı gibi aynı zamanda toksik maddelerin vücut dışına atılmasını da sağlıyor. İnsanın günlük hayatını olumsuz etkileyecek boyutta olan terlemeye ‘Hiperhidrozis’ deniyor.

Genellikle eller ve koltuk altında daha sık olmak üzere yüzde ve ayaklarda da görülüyor. Aşırı terleme her yüz kişiden birini etkiliyor. Bu sorunu yaşayan kişiler, yaz ya da kış mevsim fark etmeksizin her dönem belirli bölgelerinde aşırı terleme sorunu yaşıyorlar.

Aşırı terleme nedenleri nedir?

Aşırı terlemenin en büyük nedeni vücuttaki sempatik sinir sistemi hiperaktif yani aşırı çalışmasıdır. Dolayısıyla sadece belli grup kişilerde veya sadece belli şartlarda daha fazla görülmesi diye bir durum söz konusu değil.

Guatr, obezite, bazı metabolik hastalıklar ve bunların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, sempatik sinirlerdeki aktiviteyi arttırarak aşırı terleme nedenleri arasında sayılabilir.

Ancak aşırı terleme Japonlarda 20 kat daha fazla görülüyor. Uyku dışında her daim terliyorlar. Kadın ya da erkek olmak da terlemeyi etkilemiyor. Ancak kadınlar tedavi konusunda daha hassaslar erkekler tedaviden kaçıyor.

Aşırı Terleme, özellikle ergenlik çağından sonra artış gösteren her cins ve sosyal yapıdaki insanda görülen, tedavi edilmesi gereken patolojik klinik bir durumdur.

Bu Klinik hastalık tablosu, hastaların sosyal yaşamlarını ileri derecede olumsuz etkileyen, mesleki başarılarına engel olabilen, hatta bazılarının profesyonel mesleklerini yapamamalarına neden oluyor.

Meslek seçimlerini aşırı terlemeyi etkiliyor

Stres ve yoğun iş temposu aşırı terlemeyi tetikliyor. Sürekli iş toplantıları ve çok fazla kişiyle temas eden kişiler için aşırı terleme sorunu güvensizlik, özgüven eksikliği, saklanma ihtiyacı, sosyal ortamlardan uzaklaşma gibi sonuçlara neden oluyor.

Bu durum ise uzun vadede kariyerlerini olumsuz etkiliyor. Terleme sorunu olan hastalarımızın çoğu, ‘kimse ile tokalaşamıyorum, günde 2-3 kez gömlek değiştiriyorum, topluluk içine çıkamıyorum’ gibi şikayetlerle bize başvuruyor.

Kişi eğer bu durumdaysa tıbbi destek gündeme gelir. Ruhsal ve bedensel sağlığa darbe vuran bu rahatsızlık için mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Çünkü terleme sorunu bir süre sonra kişinin asosyalleşip, içe kapanmasına neden oluyor.

Aşırı terleme sorunu meslek seçimlerini etkiliyor. Başka insanlarla fazla iletişime girmeyi gerektirmeyen daha bireysel çalışabilecekleri mesleklere yöneliyorlar.

Aşırı terleme özel hayatı olumsuz etkiliyor

Sadece sosyal hayata ya da kariyeri olumsuz etkilemiyor aşırı terleme. Duygusal ilişkileri de sekteye uğratabiliyor. Elleri terlediği için el ele tutuşmaktan çekiniyorlar ve yeni bir ilişkiye başlamalarını zorlaştırıyor.

Aşırı terleme nasıl tedavi edilir?

Aşırı terleme tedavisi olarak en kalıcı ve güncel yöntemi, klipsli ETS (Endoskopik Torakal Sempaktektomi)’dir. Yaklaşık bir saat süren kapalı ameliyat yöntemi olan ETS ile her iki koltuk altından sırayla (sağ, sonra sol taraf) beş milimetrelik, küçük iki tane delik oluşturacak kesi yapılır.

Bu 5 mm’lik kesilerden birinden kamerayla girilip, terlemeye neden olan sempatik zincir bulunur. Etkilenen bölgeye göre (el, koltukaltı, yüz) o sinir zincirinin ilgili bölümlerine titanyum klips yerleştirilir.

Klipsi yerleştirdikten sonra işlem biter. Ameliyatın etkisi; hasta henüz ameliyat masasında iken, sinirin kesilmesi veya sinire klips takılması ile hemen başlar (ilk 10 dk. içerisinde).

Hastalar aynı gün taburcu edilip, ertesi gün banyo yapmalarına bile engel olmayacak bu işlemden İki gün sonra da normal günlük iş hayatlarına dönebiliyorlar. Başarı oranları yüzde 98-99 civarında. Komplikasyon oranı yok denecek kadar az.”

Aşırı terleme tedavisi için diğer geçici yöntemler

Özellikle heyecanlı kişilerde, genç ve orta yaş grubunda daha fazla görülen hastalıkta botoks, iyontoferez gibi aşırı terleme tedavisi yöntemleri vardır ancak bunlar geçicidir. Bu yöntemlerle; el, ayak, koltuk altı, sırt ve yüz kısmındaki aşırı terleme çözümü kalıcı değildir, geçici süre azaltabilir. Ayrıca bu tedavilerin kısa ve orta vadede tekrarlanması gerekmektedir”

Sprey, krem ve solüsyonlar

Sprey, krem ve solüsyonlar hafif terlemelerde etkili oluyor. Alüminyum tuzları içeren solüsyonlar, spreyler terleme için kullanılabiliyor. Genellikle gece uygulanırlar, kontrol sağlandıktan sonra haftada 1 uygulamaya geçilebiliyor. Tahriş edebileceklerinden kullanım sıklığına dikkat edilmesi önemli.

Sistemik ilaç tedavileri

Terlemeyi azaltan sistemik antikolinerjikler, beta ve kalsiyum kanal blokeleri ve psikiyatrik ilaçlar da söz konusu. Bu tip ilaçlar ağız kuruluğu, görme bozukluğu, idrar yolları problemleri gibi yan etkiler oluşturabileceğinden diğer tedavilere yanıt alınamadığı durumlarda, şiddetli terlemelerde öneriliyor.

İyontoforez tedavisi

Bu tedavi yönteminde, el ve ayaklar suyun içine sokuluyor ve elektrotlar uygulanarak ilgili bölgelere elektrik akımı veriliyor. Tedaviden başarılı ve etkili sonuç alabilmek için uygulamanın sürekliliği önem taşıyor. Özellikle el ve ayak terlemesinde başvurulan iyontoferez tedavisine ara verilirse, sorun 1-2 hafta sonra yeniden ortaya çıkıyor.

Botulinum toksin tedavisi

Adını Clostridium Botulinum adlı bakteriden alan bu tedaviyle bakteri kaynaklı toksinin, sorunlu bölgelere enjekte edilerek terlemenin durdurulması sağlanıyor.

Özellikle koltuk altı, el ve ayak terlemeleri, saçlı deri terlemelerinde kullanılan en etkin tedavi seçeneklerinden biri. Uygulaması kolay, yan etkileri ise minimum düzeyde oluyor.

Başarılı sonuçlar için ilk uygulamadan 6 – 8 ay sonra uygulanmanın yenilenmesi gerekiyor.

Cerrahi tedavi

Cerrahi tedavide koltuk altı ter bezleri çıkarılabiliyor, küretaj yapılabiliyor ya da lazer ile yok edilebiliyor. Koltuk altı ve el bölgesi için uygulanan diğer bir cerrahi yöntem ise endoskopik Torakal Sempatektomi.

Minimal invazif olan bu yöntemin uygulandığı hastalar, kısa süre içerisinde normal yaşantılarına dönebiliyorlar.

Kompensatuar terleme yani ameliyat öncesi terleme olmayan vücut bölgelerinde aşırı terleme görülmesi ise bu yöntemin en önemli komplikasyanlarından biri.”

Etiketler: aşırı terlemeözgüven eksikliğiterleme

Источник: https://www.gidahatti.com/asiri-terleme-sorunu-nasil-giderilir-58492/

Aşırı Terleme (Hiperhidroz): Nedenleri, Yol Açtığı Sorunlar, Tedavisi

Aşırı Terlemeye Cerrahi Tedavi

Aşırı terlemeden anlatmadan önce terlemenin nasıl oluştuğunu ve niçin terlemeye ihtiyaç olduğundan bahsedelim. Terleme, vücudun sıcak ve soğuk karşısında dengesini korumasını sağlayan, yani vücut ısısını ayarlayan bir mekanizmadır. Bu mekanizma isteğimiz dışında çalışır.

Ter vücuttan atılırken, bu terin içinde bazı zararlı maddeler ve tuz da atılır. Bu görevi gerçekleştiren yapılar ter bezleridir. Ter bezleri ekrin ve apokrin olmak üzere iki çeşittir.

Ekrin ter bezleri vücudun her yerinde yaygın bir şekilde bulunurken, apokrin ter bezleri genelde göğüs, koltuk altı, ense gibi yerlerde bulunmaktadır.

Özellikle sıcak havalarda sık karşılaşılan terleme, aşırı olduğunda kişiyi ve çevresindekileri rahatsız etmektedir. Normalde bir metrekareye karşılık dakikada bir mililitre ter salgılanır. Bu düzey 30-40 katına kadar çıkabilir.

Normalin üstünde terlemeye hiperhidroz (aşırı terleme) denir. Aşırı terleme kişinin bakımıyla biraz azaltılsa da tamamen önlemez. Sıklıkla el, ayak, koltuk altı ve yüzde görülen aşırı terleme kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkilemektedir.

Bu sorunun hekimler tarafından çözülmesi gerekir.

Aşırı terleme herhangi bir hastalığın nedeni olabileceği gibi tamamen psikolojik de olabilir. Korku, stres gibi durumlarda ter salgısı artabilir. Bu yüzden aşırı terlemenin nedenleri mutlaka araştırılmalıdır.

AŞIRI TERLEMENİN NEDENLERİ

Aşırı terleme herhangi bir hastalıkta artabilir. Bir çok hastalığın nedenleri arasında aşırı terleme vardır.

Tiroid bezinin fazla çalışması, obezite (şişmanlık), böbrek üstü bezi hastalıkları, şeker hastalığı, kalp krizi, kanserler, stres, psikiyatrik hastalıklar gibi birçok hastalık aşırı terlemeye yol açabilir.

Ayrıca bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç ya da hormonlar da aşırı terlemeye yol açabilir.

Bunların dışında toplumun az bir kısmında görülen sempatik sistemin aşırı aktivitesi bu probleme yol açar. Bu durum doğuştan gelen bir sorundur ve nedeni henüz bilinmemektedir. Sıkıntı, stres, korku, heyecan gibi durumlarda aşırı aktivite gösterir.

AŞIRI TERLEME PSİKOLOJİK SORUNLARA YOL AÇAR

Aşırı terleme psikolojik bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi, psikolojik bir hastalığın sonucu da olabilir. Kişinin günlük ve sosyal aktivitelerini olumsuz etkileyen bir problemdir ve hayatı zorlaştırabilir. Terleyen bir kişi, bu durumdan rahatsız olduğunda, sürekli terleyeceğini düşünüp, bu endişe içinde daha fazla terler.

Terleyen kişilerin en çok rahatsız olduğu konulardan birisi terin kokmasıdır. Sosyal hayatı oldukça zorlaştıran bir durumdur. Kişiyi, toplum içinde sıkıntılı bir ruh haline sokar. Bu ruhsal bozukluğun yanında, bakterilerin üremesi de kolaylaşır.

Kişiyi rahatsız eden diğer durum ise ellerde olan aşırı terlemedir. Birinin elini sıkmadan önce sürekli elini silme ihtiyacı hissedilir.

Kişi tokalaşırken, eli terli olsa da olmasa da acaba elim terli mi diye endişe içinde olur.

Yapılan araştırmalara göre terleyen kişilerin önemli bir kısmı bu sorunun, duygusal yaşantılarını ve iş yaşamlarını, diğer insanlarla tanışmalarını olumsuz etkilediğinden şikayetçidir.

AŞIRI TERLEMENİN TEDAVİSİ

Tedaviye başlamadan önce terlemeye yol açan problemin ne olduğu saptanmalıdır. Böylece, eğer altta yatan bir hastalığa bağlı olarak gelişiyorsa, bu hastalık tedavi edilir. Eğer aşırı terlemenin nedeni saptanamıyorsa doğuştan kaynaklanan bir problem olduğu düşünülür ve buna yönelik tedavi yapılır.

Tedavide ilk önce, hastanın kıyafet seçimine dikkat etmesi gerekir. Hafif giysiler tercih edilmelidir. Daha sonra ilaç tedavisi ve psikoterapi aşırı terlemede oldukça etkili yöntemlerdir.

Ayrıca iyontoforez denilen oldukça başarılı bir tedavi şekli vardır. Küçük bir su banyosunda hastanın el ve ayaklarına elektrik akımı verilir. Tabi bu akım oldukça düşük düzeydedir.

Bir defa uygulamakla terlemeye cevap vermese de seans sayısı arttıkça hastalığın düzelmesinde oldukça etkili olduğu farkedilir.

Cerrahi tedavi ise ellerde ve yüzdeki aşırı terleme için tercih edilen bir yöntemdir. Bu tedavide, hastanın koltuk altından girilir ve ellere ve yüze giden sinirlerin başlangıcı kesilir.

Eller için oldukça etkili bir tedavidir. Koltuk altı terliyorsa, buradaki ter bezleri alınır. Cerrahi tedavinin seçilmesi için diğer yöntemlerin uygulanmış olması ve başarı sağlanamaması gerekir.

Tedavide ilk tercih edilen yöntem değildir.

AŞIRI TERLEMEDE BOTOKS TEDAVİSİ

Artık günümüzde botoks tedavisi aşırı terlemeli hastalara da uygulanmaktadır. Botoks uygulamasında, botulinum denilen bir zehir kullanılır. Sıklıkla koltuk altı bölgesindeki aşırı terlemeler için tercih edilir. Fakat avuç içi ve ayaklarda da tercih edilen bir yöntemdir.

Botoks uygulaması deriye injeksiyonla yapılır. Bu işlem 15-20 dakika kadar sürer. Tedavi sırasında hasta biraz ağrı hisseder. Öncelikle ter bezlerinin fazla bulunduğu yerleri anlamak için küçük bir test yapılır.

Hastanın şikayet ettiği, terleyen bölgelere iyot solüsyonu sürülür. Bir müddet bekledikten sonra nişasta sürülür. Eğer koyu mor bir renk alıyorsa o bölgede ter bezleri fazladır. Buralara daha çok botoks uygulanır.

Herhangi bir sağlık problemine yol açan bir uygulama değildir. Yine de gebelerde kullanılması tavsiye edilmez.

Источник: https://xn--salk-1wa3i.net/asiriterleme.html

Prof. Dr. Altan Kır – Anadolu Sağlık Merkezi

Aşırı Terlemeye Cerrahi Tedavi

okuyabilirsiniz.

El, koltuk altı, yüz ve ayaklarda kişiyi rahatsız eden, utandıran ve günlük aktivitelerini kısıtlayan miktarlardaki terlemeye aşırı terleme deniyor. Bu sorunu yaşayan hastaların yaklaşık yarısında genetik geçiş söz konusu.  

Terleme nedir, ne işe yarar?  

Terleme vücudun bir korunma mekanizması. Salgılanan sıvı yani ter, buharlaşma yoluyla vücut ısısını düşürüyor ve vücut sıcaklığının ayarlanmasına yardım ediyor. Vücut ısısı ise beynin kontrolü altında. Beyindeki ısı düzenleme merkezi, vücuttan ter atılmasını ve cildin kan akımını düzenleyerek ısıyı ayarlıyor.

Ancak bu merkez; hormonlar, duygusal faktörler ve fiziksel aktivitelerin de etkisi altında bulunuyor. El ve ayaklar duygusal uyarılardan daha kolay etkilenen bölgeler, koltuk altı ter bezleri hem duygusal hem de beyinden gelen uyarıların kontrolü altında.

Bu kontrol, göğüs boşluğu içinde omurganın her iki yanındaki olukta seyreden sempatik sinir sistemi aracılığıyla yapılıyor.  

Aşırı terlemenin etkileri nelerdir?  

Terlemeyi sosyal ortamlar, heyecanlanmak, ortam ısısı ve psikolojik durum artırabilir. Sempatik sinir sistemi denilen sinir grubunun aşırı aktivasyonu ile oluşan aşırı terleme kişiyi strese sokar ve gün içinde kesintilerle veya sürekli devam eder. Kişinin günlük aktivitesini ve yaşam kalitesini de bozan bu durumdan ellerin yanında vücudun diğer bölgeleri aynı anda etkilenebiliyor.

Gün içinde değişik şiddetlerde terleme olabilir. Duygusal uyaranlar genellikle terlemeyi artırsa da herhangi bir sebeple de terleme ortaya çıkabiliyor. Terlemenin fazla olması, özellikle ellerin ve koltuk altlarının sık sık ıslanması yaşam kalitesini etkiliyor. Genellikle çekingen karakterli olan bu kişilerin daha da sıkılgan ve utangaç olmalarına yol açıyor.

Kariyer tercihini, arkadaş seçimini değiştiriyor ve bireysel aktiviteleri kısıtlıyor. Hasta yaşam şeklini bilinçli veya bilinçsiz değiştiriyor.

Örneğin; baharatları azaltır, pamuklu kıyafetler giyer, yanında peçete ve yedek kıyafetler taşır, sosyal ortamlardan uzak durmaya çalışır… Özellikle el ve koltuk altında aşırı terleme oluyorsa ve bu durum dolayısıyla kişinin hayatı etkileniyorsa mutlaka tedavi olması gerekiyor.  

Kimler tedavi olmalı?  

 • El sıkışmamak için yeni biriyle tanışmaktan çekiniyorsanız,
 • Pantolonunuzun veya eteğinizin kenarı elinizi sildiğiniz için sürekli kirleniyor ve renk değiştiriyorsa,
 • Bilgisayar kullanmakta sıkıntı yaşıyor ve yanınızda sürekli elinizi silecek bir şeyler taşıyorsanız,
 • Kapı tokmaklarını çevirirken zorlanıyorsanız, 
 • Yanınızda yedek kıyafetler taşıyorsanız, 
 • Yazı yazarken zorlanıyorsanız, 
 • Özellikle sosyal hayatınız ve psikolojiniz etkilenmeye başladıysa, tedavi olmanız gerekir.  

Ne zaman tedavi olmak gerekir?  

Şikayetler 18 yaşından önce dile getiriliyorsa, cerrahi dışı tedaviler tercih ediliyor. Küçük yaşlarda ameliyat öneren bilimsel çalışmalar olmasına rağmen 18 yaşından önce cerrahi müdahale önermiyoruz. Çünkü ergenliğe geçiş ile birlikte duygusal tepkiler azalabiliyor ve aşırı terleme gerileyebiliyor.

Aşırı terlemenin tedavisi nedir?  

Biz bu tedaviye; Hiperhidrozis diyoruz. Hiperhidrozis tedavisinde cerrahi dışı ve cerrahi tedaviler olmak üzere iki yöntem bulunuyor. Cerrahi yöntemler, aşırı terlemede kesin sonuç veriyor. Amaç; terlemeye yol açan sempatik zincirin fonksiyonunu bozmak.

Bu fonksiyonu bozma işlemi, siniri çıkararak (sempatektomi) veya elektrokoterle yakarak, klipsle ezerek (sempatikotomi) yapılabiliyor. Bilinmesi gereken terminoloji tam doğru olmasa da bu işlemlere genel olarak “endoskopik torakal sempatektomi” (ETS) adı verilir.

Hangi cerrahi yöntem kullanılırsa kullanılsın işlem el ve koltuk altı terlemelerinde yüzde 90’nın üzerinde başarılı sonuç veriyor. İşlem genel anestezi altında yapılıyor. 

Aşırı terlemenin cerrahi işlemi ne kadar sürer ve gündelik yaşama ne zaman dönülür?  

İşlemin tamamı 30 dakika kadar sürüyor. Hastalar, operasyondan el ve koltuk altları kuru olarak çıkıyor.

Bir komplikasyon olmadığı takdirde hastalar genellikle bir gün sonra taburcu ediliyor ve bir hafta sonra normal yaşamlarına geri dönüyorlar.

El ve koltuk altı terlemesinin cerrahi tedavisinden sonra, hasta memnuniyeti yüzde 90’ın üzerinde gerçekleşiyor, tüm serilerde hayat kalitesinde düzelme yüzde 100’dür.  

Aşırı terlemenin cerrahi işleminin komplikasyonları nelerdir?  

ETS ameliyatından sonra hastaların yüzde 5'inden azında bazı komplikasyonlar ortaya çıkabiliyor. Bunlar; pnömotoraks, interkostal nevralji (ameliyat bölgesinde ağrı), Horner sendromu, kanama gibi durumlar.

Pnömotoraks (göğüs boşluğunda hava kalması) yüzde 3-4 oranında gözleniyor ve sıklıkla kendiliğinden kayboluyor veya iğne ile boşaltılabiliyor. Hastaların yüzde 1’inde girilen bölgedeki kaburga ve sinirinin ameliyattan etkilenmesine bağlı ağrılar oluşabiliyor. Bir süre ağrı devam ediyor ve ağrı kesicilerle düzeliyor.

  Horner sendromu (göz kapağında hafif aşağı inme) görülebiliyor. Genellikle geçici bir komplikasyondur. Ameliyat giriş yerlerinde ve sempatik zincire yakın damarlarda kanama (yüzde 1'den az) oluşabiliyor. Bu durum ameliyat esnasında kontrol edilebiliyor.

Ameliyat sonrası yan etki olarak kompenzatuvar (dengeleyici) terleme ortaya çıkabilir. En çok sırt, karın, kalça, bacaklar gibi bölgelerde görülüyor. Bu durum ameliyat sonrasında en sık rastlanan problem. Bilimsel çalışmalarda bu yüzde 20-70 arasında bildiriliyor.

Hastalar genellikle günlük hayatlarını fazla etkilemeyen bu tablodan şikayetçi olmuyorlar. Ancak çok rahatsızlık verirse takılan klipsler çıkartılabiliyor. Vücudun diğer bölgelerindeki aşırı terleme gerileyebiliyor.

Источник: https://www.anadolusaglik.org/blog/asiri-terleme-sorunu-ve-tedavi-yontemi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть