Aşırı Terlemeyi Önleyen 5 Tedavi Var

Aşırı terlemenin tedavisi var mı?

Aşırı Terlemeyi Önleyen 5 Tedavi Var

Yaz dönemi geldi, terleme sorunu olanlar için kabus dolu günler başladı.

 ‘Eller, koltuk altı, ayaklar ve yüz bölgesi başta olmak üzere vücudun olması gerekenden fazla  terlemesi’  olarak  adlandırılan aşırı terleme sorunu,  kişinin kariyerinde sosyal hayatına hatta  özel  hayata kadar pek çok soruna neden oluyor. Op. Dr. Yıldıray Bekar,  aşırı terleme sorunu ve tedavisiyle ilgili bilgiler verdi:

Yaz kış fark etmiyor

Ter; vücudun dış ortamla ısı transferini sağladığı gibi aynı zamanda toksik maddelerin vücut dışına atılmasını da sağlıyor. İnsanın günlük hayatını olumsuz etkileyecek boyutta olan terlemeye ‘Hiperhidrozis’ deniyor.

Genellikle eller ve koltuk altında daha sık olmak üzere yüzde ve ayaklarda da görülüyor.  Aşırı terleme her yüz kişiden birini etkiliyor.

Bu sorunu yaşayan kişiler, yaz ya da kış mevsim fark etmeksizin her dönem belirli bölgelerinde aşırı terleme sorunu yaşıyorlar.

Aşırı terlemenin özel bir sebebi yok. Vücuttaki sempatik sinir sistemi hiperaktif yani aşırı çalışıyor. Dolayısıyla belli grup kişilerde ya da belli şartlarda daha fazla görülmesi diye bir durum söz konusu değil.

  Ancak Japonlarda 20  kat daha fazla  görülüyor. Uyku dışında her daim terliyorlar. Kadın ya da erkek olmak da terlemeyi etkilemiyor.  Ancak  kadınlar tedavi konusunda daha hassaslar erkekler tedaviden kaçıyor.

Ergenlikten sonra artıyor

Aşırı Terleme, özellikle ergenlik çağından sonra artış gösteren her cins ve sosyal yapıdaki insanda görülen, tedavi edilmesi gereken patolojik klinik bir durumdur. Bu Klinik hastalık tablosu, hastaların sosyal yaşamlarını ileri derecede olumsuz etkileyen, mesleki başarılarına engel olabilen, hatta bazılarının profesyonel  mesleklerini yapamamalarına neden  oluyor.

Meslek bıraktırıyor

Stres ve yoğun iş temposu  aşırı  terlemeyi tetikliyor. Sürekli iş toplantıları ve çok fazla kişiyle temas eden kişiler için aşırı terleme sorunu güvensizlik, özgüven eksikliği,  saklanma ihtiyacı,  sosyal ortamlardan uzaklaşma gibi sonuçlara neden oluyor.

   Bu durum ise uzun vadede kariyerlerini olumsuz etkiliyor. Hastalarımızın çoğu, ‘kimse ile tokalaşamıyorum, günde 2-3 kez  gömlek değiştiriyorum,  topluluk içine çıkamıyorum’ gibi şikayetlerle bize başvuruyor. Kişi eğer bu durumdaysa tıbbi destek gündeme gelir.

Ruhsal ve bedensel sağlığa darbe vuran bu rahatsızlık için mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Çünkü bu sorun bir süre sonra kişinin  asosyalleşip, içe kapanmasına neden oluyor. Hatta meslek seçimlerini etkiliyor. Başka insanlarla fazla iletişime girmeyi gerektirmeyen daha bireysel çalışabilecekleri mesleklere yöneliyorlar.

Özel hayata ket vuruyor

Sadece sosyal hayata ya da kariyeri olumsuz etkilemiyor aşırı  terleme.  Duygusal ilişkileri de sekteye uğratabiliyor. Elleri terlediği için el ele tutuşmaktan çekiniyorlar ve yeni bir ilişkiye başlamalarını zorlaştırıyor.

Kalıcı çözüm cerrahi

Aşırı  terleme sorununu en kalıcı ve güncel  tedavi  yöntemi, klipsli ETS (Endoskopik Torakal Sempaktektomi)’dir.

  Yaklaşık bir saat süren kapalı ameliyat yöntemi olan ETS ile  her iki koltuk altından sırayla (sağ, sonra sol taraf) beş milimetrelik, küçük iki tane delik oluşturacak kesi yapılır.

Bu 5 mm’lik  kesilerden birinden  kamerayla girilip, terlemeye neden olan sempatik zincir bulunur. Etkilenen bölgeye göre (el, koltukaltı, yüz) o sinir zincirinin ilgili bölümlerine titanyum klips yerleştirilir.

Klipsi yerleştirdikten sonra işlem biter. Ameliyatın etkisi; hasta henüz ameliyat masasında iken, sinirin kesilmesi veya sinire klips takılması ile hemen başlar (ilk 10 dk. içerisinde).

Hastalar aynı gün taburcu edilip, ertesi gün banyo yapmalarına bile engel olmayacak bu işlemden İki gün sonra da normal günlük iş hayatlarına dönebiliyorlar. Başarı oranları yüzde 98-99 civarında.

Komplikasyon oranı yok denecek kadar az.”

Botoks Nedir? Neden ve nasıl yapılır? Botox tehli midir?

Obezite aşırı terleme nedeni

Guatr, obezite, bazı metabolik hastalıklar ve bunların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, sempatik sinirlerdeki aktiviteyi arttırarak aşırı terlemeye neden olabilir.

Özellikle heyecanlı kişilerde, genç ve orta yaş grubunda daha fazla görülen aşırı terleme hastalığında botoks, iyontoferez gibi tedavi yöntemlerinin geçicidir.

Bu yöntemlerle; el, ayak, koltuk altı, sırt ve yüz kısmındaki aşırı terleme sorununu tamamen çözülemez, geçici süre azaltabilir.  Ayrıca bu tedavilerin kısa ve orta vadede tekrarlanması gerekmektedir” dedi.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/asiri-terlemenin-tedavisi-var-mi/

Aşırı terleme neden kaynaklanır? Tedavisi nedir?

Aşırı Terlemeyi Önleyen 5 Tedavi Var

Yaz dönemi geldi, terleme sorunu olanlar için kabus dolu günler başladı.

‘Eller, koltuk altı, ayaklar ve yüz bölgesi başta olmak üzere vücudun olması gerekenden fazla terlemesi’ olarak adlandırılan aşırı terleme sorunu, kişinin kariyerinde sosyal hayatına hatta özel hayata kadar pek çok soruna neden oluyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yıldıray Bekar, aşırı terleme sorunu ve tedavisiyle ilgili bilgiler verdi:

Yaz kış fark etmiyor

Ter; vücudun dış ortamla ısı transferini sağladığı gibi aynı zamanda toksik maddelerin vücut dışına atılmasını da sağlıyor. İnsanın günlük hayatını olumsuz etkileyecek boyutta olan terlemeye ‘Hiperhidrozis’ deniyor.

Genellikle eller ve koltuk altında daha sık olmak üzere yüzde ve ayaklarda da görülüyor. Aşırı terleme her yüz kişiden birini etkiliyor.

Bu sorunu yaşayan kişiler, yaz ya da kış mevsim fark etmeksizin her dönem belirli bölgelerinde aşırı terleme sorunu yaşıyorlar.

Japonlarda 20 kat fazla

Aşırı terlemenin özel bir sebebi yok. Vücuttaki sempatik sinir sistemi hiperaktif yani aşırı çalışıyor.

Dolayısıyla belli grup kişilerde ya da belli şartlarda daha fazla görülmesi diye bir durum söz konusu değil. Ancak Japonlarda 20 kat daha fazla görülüyor. Uyku dışında her daim terliyorlar.

Kadın ya da erkek olmak da terlemeyi etkilemiyor. Ancak kadınlar tedavi konusunda daha hassaslar erkekler tedaviden kaçıyor.

Aşırı terleme sorunu, ergenlik döneminden sonra artıyor

Aşırı Terleme, özellikle ergenlik çağından sonra artış gösteren her cins ve sosyal yapıdaki insanda görülen, tedavi edilmesi gereken patolojik klinik bir durumdur. Bu Klinik hastalık tablosu, hastaların sosyal yaşamlarını ileri derecede olumsuz etkileyen, mesleki başarılarına engel olabilen, hatta bazılarının profesyonel mesleklerini yapamamalarına neden oluyor.

Meslek bıraktırıyor

Stres ve yoğun iş temposu aşırı terlemeyi tetikliyor. Sürekli iş toplantıları ve çok fazla kişiyle temas eden kişiler için aşırı terleme sorunu güvensizlik, özgüven eksikliği, saklanma ihtiyacı, sosyal ortamlardan uzaklaşma gibi sonuçlara neden oluyor.

Bu durum ise uzun vadede kariyerlerini olumsuz etkiliyor. Hastalarımızın çoğu, ‘kimse ile tokalaşamıyorum, günde 2-3 kez gömlek değiştiriyorum, topluluk içine çıkamıyorum’ gibi şikayetlerle bize başvuruyor. Kişi eğer bu durumdaysa tıbbi destek gündeme gelir.

Ruhsal ve bedensel sağlığa darbe vuran bu rahatsızlık için mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Çünkü bu sorun bir süre sonra kişinin asosyalleşip, içe kapanmasına neden oluyor. Hatta meslek seçimlerini etkiliyor.

Başka insanlarla fazla iletişime girmeyi gerektirmeyen daha bireysel çalışabilecekleri mesleklere yöneliyorlar.

Aşırı terleme sorunu özel hayatı olumsuz etkiliyor

Sadece sosyal hayata ya da kariyeri olumsuz etkilemiyor aşırı terleme. Duygusal ilişkileri de sekteye uğratabiliyor. Elleri terlediği için el ele tutuşmaktan çekiniyorlar ve yeni bir ilişkiye başlamalarını zorlaştırıyor.

Aşırı terleme tedavisi var mı?

Aşırı terleme sorununu en kalıcı ve güncel tedavi yöntemi, klipsli ETS (Endoskopik Torakal Sempaktektomi)’dir. Yaklaşık bir saat süren kapalı ameliyat yöntemi olan ETS ile her iki koltuk altından sırayla (sağ, sonra sol taraf) beş milimetrelik, küçük iki tane delik oluşturacak kesi yapılır.

Bu 5 mm’lik kesilerden birinden kamerayla girilip, terlemeye neden olan sempatik zincir bulunur. Etkilenen bölgeye göre (el, koltukaltı, yüz) o sinir zincirinin ilgili bölümlerine titanyum klips yerleştirilir. Klipsi yerleştirdikten sonra işlem biter.

Ameliyatın etkisi; hasta henüz ameliyat masasında iken, sinirin kesilmesi veya sinire klips takılması ile hemen başlar (ilk 10 dk. içerisinde). Hastalar aynı gün taburcu edilip, ertesi gün banyo yapmalarına bile engel olmayacak bu işlemden İki gün sonra da normal günlük iş hayatlarına dönebiliyorlar.

Başarı oranları yüzde 98-99 civarında. Komplikasyon oranı yok denecek kadar az.

Obezite, aşırı terleme sebebi olabilir

Guatr, obezite, bazı metabolik hastalıklar ve bunların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, sempatik sinirlerdeki aktiviteyi arttırarak aşırı terlemeye neden olabilir.

Özellikle heyecanlı kişilerde, genç ve orta yaş grubunda daha fazla görülen aşırı terleme hastalığında botoks, iyontoferez gibi tedavi yöntemlerinin geçicidir.

Bu yöntemlerle; el, ayak, koltuk altı, sırt ve yüz kısmındaki aşırı terleme sorununu tamamen çözülemez, geçici süre azaltabilir. Ayrıca bu tedavilerin kısa ve orta vadede tekrarlanması gerekmektedir.

Saç ekimi erkeklerde nasıl yapılır?

Ergenlik dönemi belirtileri neler? Erken ergenlik nedir?

Erkekler mükemmel karın kasları için neler yapmalı?

Источник: https://indigodergisi.com/2016/06/asiri-terleme-neden-kaynaklanir-tedavisi-nedir/

Aşırı terleme ve tedavi yöntemleri

Aşırı Terlemeyi Önleyen 5 Tedavi Var

İnsanların yüzde 1’inde görülen aşırı terleme meselesindeki ‘aşırı’ sıfatının dozunu çekmeyenin tahmin etmesi kolay değil. Yarattığı yan sıkıntıları da.

Örneğin beni en rahatsız eden el sıkışma sırasında karşımdakinin el teri. İşim gereği sürekli yeni insanlarla tanışıyorum ve el sıkışıyorum. Bazen elim sahiden sırılsıklam oluyor.

Bunun sıkıntısını yaşarken bir yandan da karşımdakini düşünüyorum. Benden on kat daha fazla sıkıntı duyduğunu gayet iyi biliyorum ama ikimiz için de  çok geç oluyor. Gülümsemeyle gizli ama malum pişmanlıkları çok küçük jestlerle paylaşıyoruz.

Aşırı terlemedeki sıkıntı genellikle dört bölgede yoğunlaşıyor: el, ayak , yüz ve koltukaltı. Sebebi de adrenalin bağlantılı sinir sisteminin kendi kendine heyecana kapılması ve deli gibi çalışmaya başlaması.

Benim derdim koltukaltı…

Sürekli terleyen biri değilim. Hatta bazen hiç terlemiyorum. Ancak bazı (özellikle stresli) anlarda terlemeye başladığımda koltukaltımdan epey sıvı kaybı yaşıyorum.

Televizyonda canlı yayında ya da sahnede bir sunumdayken bu durum gerçekten dikkatimi toparlamama da engel oluyor. Sürekli nasıl göründüğüme dair sıkıntılı bir fikir yürütme sürecine girip çıkıyorum.

Terleme dediğimiz şey esasında vücudun ısı dengesini tutturmak için kullandığı bir refleks. Isı yükselince terleyerek deriyi serinletmeye, ısıyı atmaya çalışıyor. Aşırı terleme durumundaysa vücudun tamamı değil, yukarıda saydığım gibi belirli bölgeleri normalin çok üstünde ter atıyor (normal bir insan günde terleyerek 500cc su kaybı yaşıyor. Bu kadarı normal).

Aşırı terlemenin tıp dilindeki karşılığı hiperhidroz.

Dikkat edilmesi gerekenler

Erkek bakımıyla ilgili yazımda da değindiğim gibi temizlik önemli. Her gün en az 1, hatta terlemenin doğal hale geldiği sıcak yaz günlerinde mümkünse sabah-akşam olmak üzere 2 defa yıkanmakta fayda var. Böylece en azından terlemenin en çekilmez yanı olan ‘koku’ kısmını bertaraf edebilirsiniz.

Kokunun önüne geçmek için yine o yazıda tavsiye ettiğim (ve temsilcisinin bir site yapmaktan bile gocunduğu) Deotak gerçekten mucizevi sonuçlar sağlıyor.

Biliyorsunuz diye düşünüyorum ama hatırlatayım; aslen terin kendisi kokmaz. Ter kokusu dediğimiz şey vücudumuzun sık terleyen yerlerinde barınan ve terimizle bayram eden bakterilerin kokusudur.

Deotak işte bu bakteri oluşumunu engelliyor. Böylece ne kadar terlerseniz terleyin, kokmuyorsunuz.

Herhalde en az 20 senedir kullanıyor olmalıyım. Haftada 1 gün, banyodan sonra. 7 gün boyu korumayı sürdürüyor. Banyo yapmaya da engel değil. Deodorant ve benzeri ürünleri de kullanmaya devam edebiliyosunuz. (ayakta da işe yarıyor. Ayağı çok terleyenler denesin derim)

Bunun dışında terlemeyi engellemek için sürekli yeni arayışlar içindeyim. Son bir ayda denediğim birkaç ürünü paylaşmak isterim. Belki faydası olur:

 • Axe (Music): ABD seyahatlerimden birinde meşhur kampanyasının da etkisiyle rafları dolduran Axe’ın (ki hiç sevdiğim, kullandığım bir marka değildir) aldığım bu deodorantı terlemeye karşı herhangi bir iddiaya sahip değil. Türkiye’de satılıyor mu bilmiyorum. Sadece normal bir ürünün etkisini denemek için almıştım. Sonuç sürpriz değil: hiçbir etkisi olmuyor.
 • Adidas Special Edition (Extreme Power): Real marketten aldığım bu roll-on (sprey yerine bir yuvarlanan top aracılığıyla koltukaltına sürülen sıvı form) gördüğüm en küçük ürün aynı zamanda. 50ml bir roll-on için bunca para vermek garip geldi. İki gün boyu denediğim bu ürün kutusunda 24 saat terlemeyi önleme iddiasına sahip ancak bende işler hiç de öyle gitmedi. İçeriğindeki maddeler genellikle her emsal ürünün içinde bulunan genel bileşenlerdi. Dolayısıyla tam bir teşhis koyamıyorum.
 • Right Guard (Silver): Yine bir roll-on, yine 50ml (ancak şeklinden dolayı Adidas’tan daha çokmuş gibi görünüyor). Bu ürün terlemeyi önleme ve 48 saat etkili olma iddiasında. Kokusu (esansı) Adidas ve Axe’tan çok daha iyi. Sonuçları da öyle. 48 saat duş almama gibi bir durumum olmadı ancak en azından terlemeyi bloke etme konusunda yukarıdakilerden daha başarılı. Bunda içeriğindeki alüminyum zirkonyum bileşeninin rolü olduğunu hatırlatmak gerek.
 • Rexona Men Invisible: Hayatımda hiç Rexona kullanmadım. Bu ürünü yanlışlıkla almış olmalıyım. Çünkü eski reklamlarından ötürü kafamda Rexona tamamen bir kadın markası olarak yerleşmiş (Rowenta ile bile karıştırıyor olabilirim). Ancak ilginç bir şekilde şu ana kadar denediğim belki onlarca farklı ürün arasında en etkilisi bu oldu. Roll-on ürünler sıvı olduğu için bir anlamda terlemeyi tetikliyor gibi. Koltukaltının roll-on yüzünden nemli kalması terleme reaksiyonunu da başlatıyor. En azından bende böyle. Ancak spreyler daha ince bir tabakayla daha geniş bir yüzeye etki ettiğinden (bence) daha başarılılar. Ürüne dönersek; Rexona’nın bu serisi koltukaltınızı resmen kurutuyor. Bunu tarif etmek çok güç ama duş alırken süngerin sürtünme hissinde bile bir farklılaşma oluyor. Bu ne kadar iyi bir şey bilmiyorum ama sanki koltukaltınızda görünmez bir tabakayla duvar örüyor.

Tedavi yöntemleri

Elbette bu çözümler bir anlamda kafayı kuma gömmekten farksız. Sorunun esas çözümü değil. Daha kalıcı çözümler için iki seçenek var:

 1. Geçici çözüm (botoks),
 2. Kalıcı çözüm (farklı türden ameliyatlar)

Ben botoks yöntemini denedim. Cidden inanılmaz, mucizevi bir tedavi yöntemi. Koltukaltınızdaki ter bezlerine enjekte edilen botoks sıvısı ter bezlerinizi bir anlamda felç ederek çalışmaz hale getiriyor. Böylece ne kadar sıcak olursa olsun zerre terlemiyorsunuz. Dolayısıyla deodorant bile sürmeyi unutsanız hiç sorun olmuyor. Kolunuz ne kadar kokuyorsa koltukaltınız da o kadar kokuyor.

Aşırı terleyen ayaklarından dolayı botoks tedavisi uygulanacak bir hasta. Fotoğrafta gördüğünüz noktaların her birinden iğneyle girilip deri altına botoks enjekte edilecek. Epey uzun süreceği belli. Resme dikkatle bakarsanız çekildiği an bile ne kadar terli olduğunu görebililrsiniz.

Gelelim diğer yanlara; botoks çok acı veren bir uygulama. Koltukaltınız, eliniz, ayağınız ya da sorun her neredeyse ince bir iğneyle defalarca batırarak deri altına botoks enjekte ediyorlar. Bu cidden acıyor. Ben zor dayanmıştım. Bu uygulamadan önce bence o bölgeye bir lokal anestezi yapılmalı. Ben bir seferinde dondurucu sprey kullandırdım ama inanın o bile kar etmedi.

Diğer yandan botoks geçici bir çözüm. En fazla 6 ay boyunca etkisi sürüyor. Sonra yeniden tekrarlamak gerekiyor. Pahalı olması da ayrı bir dert. Bu yaza doğru yaptırmak istediğimde aldığım en düşük fiyat 900TL oldu.

Kalıcı çözümler

Bu işi kökten çözmenin yolu ameliyat. Bir dönem ter bezleri ameliyatla alınıyordu. Ben nedense bu yönteme hiç sıcak bakamadığım için yaptırmadım. Yeni bir teknikte ter kanallarına giden yolu bir kıskaçla sıkıştırıp terlemeyi engelleme yöntemi kullanılıyor. Bunun adıysa ‘klipsli ETS tedavisi’.

ETS’nin açılımı Endoskopik Torakal Sempatektomi. Yine bir şey anlamadık ama normal ETS ameliyatlarında yapılan kabaca şu: küçük bir kesikten olay yerine ulaşarak sinirleri yakmak / yok etmek.

Klipsli ETS’deyse bu yakma işlemi yerine mandal misali bir klips takılarak kanalın işlevi kesiliyor. En önemli avantajı geri döndürülebilir bir işlem olması.

Yani herhangi bir sebepten dolayı sorun çıkarsa bu klips çıkarılabiliyor ve her şey eski haline dönüyor.

Fotoğrafta ter kanalı açıkça görülüyor. Cihazın ucundaki metal de onu sıkıştırıp akışı engelleyecek klips (kıskaç).

Klipsli ETS de sadece koltukaltına değil, terleme sorunu olan her bölgeye uyarlanabiliyor. Genel anestezi altında siz mışıl mışıl uyurken, 30 dakika içinde olup bitiyor.

Bu ameliyatın bir sezonu, dönemi var mıdır bilmiyorum ama araştırma halindeyim. Bu sene olmayı düşünüyorum. Fiyatları, süreçleri ve sonuçlarıyla ilgili başka bir yazıda buluşmak üzere şen, esen ve kuru kalın!

Keyifli bir yaz dileğiyle.

Источник: https://www.mserdark.com/asiri-terleme-ve-tedavi-yontemleri/

Yüz Terlemesi ve Tedavisi

Aşırı Terlemeyi Önleyen 5 Tedavi Var

Aşırı yüz terlemesi nedenleri nedir, neden olur, nasıl geçer? Kafa, baş, yüz terlemesi için bitkisel çözüm var mıdır? Krem, losyon, botoks etkili midir? Tedavisi, ameliyatı için hangi bölüme gidilir?

Aşırı yüz terlemesi genellikle alında, yüzde ve saçlı bölgede ortaya çıkan bir terlemedir. Sadece yüzde olabileceği gibi, yüzle birlikte sıklıkla eller, bazen koltuk altları ve ayak bölgesi terlemesi ile birlikte olabilir. Bazen de yüz kızarması ile olur.

Aşırı yüz (kafa, baş) terlemesi kişinin günlük faaliyetlerini, sosyal yaşantısını, öğrenimini, iş hayatını, psikolojik durumunu etkileyecek derecede ise, bu duruma aşırı yüz terlemesi hastalığı (fasiyal hiperhidroz) denilir.

Yüz kafa terlemesinin hayati tehsi yoktur. Ancak oldukça sıkıntılı bölgesel aşırı terleme şeklidir. Çünkü ıslak yüzün oluşturduğu anormal görüntü oldukça can sıkıcı olabilir.

Yüz, Kafa Terlemesinin Özellikleri

Toplumda 100 kişiden 2-3 kişide görülür. Yüz terlemesi genellikle ergenlik döneminde başlar. Bazen ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Genel olarak erkeklerde ve kadınlardan biraz daha fazla rastlanır.

Olguların %40 ında aile hikayesi (genetik, irsi geçiş) vardır. Her mevsimde olur, ancak sıcak mevsimlerde daha belirgindir. Bazılarında 35-40 yaşından sonra biraz azalsa da hayat boyu devam eder. Stres, heyecan gibi duygusal durumlar tetikleyici olarak başlatabilir.

Genellikle uykuda olmaz, uyandıktan bir süre sonra başlar.

Yüz Terlemesinin Nedenleri, Sebepleri Nelerdir?

Sadece yüz bölgesinde ve uzun zamandır var olanaşırı terleme başka bir hastalığa bağlı olmayabilir.Ter bezlerinin yapısı, sayısı, büyüklüğü normaldir. Çoğunda hormon bozukluğu yoktur, yapılan tüm tetkikler normaldir. Ancak ileri yaşlarda ortaya çıkan kafa terlemesi hastalık belirtisi olabilir.

Genellikle yüzde aşırı terlemenin nedeni terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu olmasıdır. Bu kişilerde sempatik sistem aşırı duyarlı ve fazla çalışmaktadır. Sempatik sistemin aşırı çalışmasına bağlı olarak aşırı (gereksiz) ter üretimi olmaktadır. Heyecan, stres gibi psikolojik uyarılarla (bazen aklınıza gelmesi ile) başlayabilir.

Yüz, Kafa Terlemesi Nasıl Önlenir?

Aşırı yüz terlemesini önlemek zordur. Bazı kişilerde 40 yaşından sonra azalsa da baş terlemesinin tedavisiz geçmesi pek mümkün değildir. İlaçla, psikoterapi ile bitkisel çözümlerle yüz terlemesinden kurtulma ihtimali yoktur. Yüzün mendille, havlu, kağıt havlu ile, sık sık silinmesi kısa süreli çözüm sağlayabilir.

Yüz (kafa, baş) Terlemesi Tedavisi

Yüz terlemesi şiddetli değilse (nemlenme şeklinde ise) terleme önleyici krem, losyon, sabun, jel vb ürünler hergün (akşamları) yüze (göz, ağız, burun hariç) uygulanarak terleme azaltılabilir.

Bu ürünlerde bulunan aluminyum klorid ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Ancak terleme şiddetli ise bu tıkaç yüksek ter basıncı ile itilerek açılır ve tedavi etkisiz kalır. Ayrıca alerji, cilt tahrişi yapabilir.

Daha şiddetli (ıslanma şeklinde) yüz terlemesinde, ilaç tedavisi ve botoks tedavisi uygulanabilir.

İlaç tedavisinde antikolinerjik ilaçlar terleme önleyici olarak kullanılabilir. Terlemeye neden olan sempatik sistemi baskılayarak etki gösterir. Ancak etkisi geçicidir ve 10-12 saatte bir ilaç alınması gerekir. Ayrıca ağız ve boğaz kuruluğu, kabızlık, idrara çıkma zorluğu, görme bulanıklığı, çarpıntı gibi yan etkileri vardır.

Botoks tedavisinde alın ve saçlı deri bölgesine botox enjeksiyonları yapılır. Botox ter bezlerinde geçici felç yapar. Kafadaki ıslaklık şeklindeki terlemede kullanılır. Etkisi geçicidir, 6-7 ayda bir uygulanması gerekir. Uygulaması çok ağrılı ve maliyeti yüksektir, duyu kaybı yapabilir, yüz ön bölgesine uygulanmaz.

Aşırı yüz terlemesi varsa, kalıcı etkili tek tedavi yöntemi klipsli ETS ameliyatıdır. Damlama, akma şeklinde olan terlemede geçici yöntemler yetersiz kalır. Ameliyattan önce isterseniz geçici tedavileri deneyebilirsiniz.

Yüz Terlemesi Ameliyatı

Klipsli ETS ameliyatı ile aşırı yüz terlemesi kalıcı olarak tedavi edilebilir. Yüz terlemesinde klipsli ETS ameliyatının başarı oranı çok yüksektir. Sadece 100 kişiden 1-2 kişide etkisiz kalabilir veya tekrar edebilir. Diğer vakaların tamamında kafa bölgesinde kalıcı kuruluk sağlanır.

Sonucu, 30 dakika kadar süren ameliyat, bittiği anda görülür. Çok şiddetli yüz terlemesi varsa, bu problemden ömür boyu kurtulmak inanılmaz mutluluk verebiilir.

Aşırı yüz terlemesinde geçici tedaviler yetersiz kalırsa (bıkılırsa), kalıcı tedavi olmak istenirse, diğer bölgelerle (eller, koltuk altı, ayak terelemesi yüz kızarması) birlikte ise, damlama-akma şeklinde terleme varsa klipsli ETS ameliyatı tercih edilebilir.

Yüz terlemesi için yapılan ameliyatta istenirse aynı anda yüz kızarması, el ve koltuk altı terlemesi ameliyatları da yapılabilir. Ayak terlemesi %60-80 ihtimalle geçebilir, azalabilir.

Источник: https://www.terleme.com/asiri-terleme/yuz-ter-tedavisi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть