Aşırı Tüylenme Nasıl Tedavi Edilir?

Aşırı Tüylenme İçin Doğal Tedavi

Aşırı Tüylenme Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınların yüz ve vücudunda aşırı tüylenme hirsutizm olarak adlandırılır. Bu tüyler genelde koyu renkli ve kalındır. Göğüs, yüz ve sırt gibi kadınlarda sık rastlanmayan bölgelerde çıkarlar.

Bedeninizde veya suratınızda birazcık tüy olması normaldir. Tüy miktarı kadından kadına değişir.

Hirsutizmli kadınların yarısından çoğunun androjen olarak adlandırılan erkeklik hormonu seviyeleri yüksektir. Bu yazımızda size aşırı tüylenme karşıtı doğal tedavi yollarından bahsedeceğiz.

Belirtiler

Hirsutizmin ilk belirtileri göğüs, karın ve dudak üstü bölgelerinde tüylenme olmasıdır. Eğer hirsutizm yüksek seviyedeki erkeklik hormonları yüzünden ortaya çıktıysa belirtiler arasında aşağıdakiler de görülebilir:

 • Adet kanamasında düzensizlik
 • Sivilce
 • Bedenin kadınsı formunu kaybetmesi, omuzların genişlemesi
 • Ses kalınlaşması
 • Klitorisin büyümesi
 • Aşırı saç dökülmesi

Hirsutizm, Cushing hastalığı yüzünden ortaya çıktıysa belirtileri:

Nedenleri

Hirsutizm olan kadınların yaklaşık yarısında androjen denen eril cinsiyet hormon seviyeleri çok yüksektir. Bu yükselme aşağıdaki nedenlerle olabilir:

 • Polikistik over sendromu. Bu durum ayrıca kısırlığa da neden olabilir.
 • Böbrek üstü bezlerde ve yumurtalıklarda tümörler.
 • Cushing hastalığı.
 • Tüy çıkmasına/uzamasına neden olan ilaçlar.
 • Anabolik steroidler (kasları geliştirip kuvvetlendirmeye yarayan bir tür hormon).
 • Endometriyoz tedavisinde kullanılan Danazol.

İlginizi çekebilir: Polikistik Over Sendromu Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bazen hirsutizm hastası olan kadınların maskülen hormon seviyeleri normaldir. Bu durumda, doktorlar hirsutizmin neden ortaya çıktığını henüz tespit edemiyorlar.

Risk faktörleri

Aşağıdaki durumlar hirsutizm riskini arttırır:

 • Genetik. Hirsutizme neden olan bazı durumlar genetik olarak geçmiş olabilir.
 • Etnik köken. Avrupa, Orta Doğu ve Güney Asya kökenli kadınlar hirsutizme daha yatkınlardır.

Beslenme düzeni

Bu beslenme önerileri kadınların ideal kilolarını korumalarına ve daha düşük bir androjen seviyesine sahip olmalarına yardımcı olur:

 • Meyve (kiraz, böğürtlen, domates vb.) ve sebze (balkabağı, biber vb.) gibi antioksidan içeren yiyecekler tüketin.
 • Beyaz ekmek, makarna, beyaz şeker gibi rafine edilmiş ürünlerden uzak durun.
 • Daha azkırmızı et yiyin ve protein için daha çok yağsız et, soğuk su balığı, tofu (soyaya alerjik değilseniz) ve bakliyat tüketin.
 • Zeytinyağı veya bitki yağları gibi sağlıklı yağlar kullanın.
 • Kurabiye, kraker, kek, patates kızarması, soğan halkası, donut, işlenmiş yiyecekler ve bazı margarinler gibi hazır ürünlerden uzak durarak trans yağ tüketiminizi azaltın veya tamamen sonlandırın.
 • Tütün ve alkol kullanmayın.
 • Günde 6 ila 8 bardak su için.
 • Haftada 5 gün, günde en az 30 dakika egzersiz yapın.

Bitkiler

Bitkiler bedeninizi güçlendirip çalışmasını dengeleyebilirler. Diğer tüm ev tedavileri gibi, bu tedavilere de başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Bitki tozları (kapsüller, tozlar ve çaylar), gliserin özleri veya tentür kullanabilirsiniz.

Başka şekilde tarif edilmediği sürece, bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı bitkiyi ekleyip, çiçek ve yapraklar için 10-15 dakika, kökler için ise 10-20 dakika deminin çıkmasını bekleyin.

Bu bitkiler hirsutizm tedavisi için önerilmektedir ancak çoğunun etkisi daha bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Hormon seviyelerinizi etkileyebilecek bir bitki kullanmadan mutlaka doktorunuza danışın.

Hamileyseniz veya emzirme dönemindeyseniz bu tarz tedarikler kullanmayın, aynı şey hamile kalmayı planlıyorsanız da geçerli.

Meme, rahim veya yumurtalık kanseri geçmişi olan veya başka hormonlarla alakalı bir sorunu olan kadınlar, bu takviyeleri doktorlarının kontrolü altında kullanmalılar.

Cüce palmiye (Serenoa repens)

Anti-androjen etkisi vardır yani vücuttaki maskülen hormon seviyelerini düşürür. Genelde polikistik over sendromunun tedavisi için önerilir ancak işe yarayıp yaramadığı daha kanıtlanmamıştır.

Cüce palmiye kanama riskini arttırabilir. Eğer kan sulandırıcı kullanıyorsanız, cüce palmiye tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca herhangi bir hormon ilacı kullanıyorsanız da doktorunuza danışın.

Hayıt ağacı (Vitex agnus castus)

Anti-androjen etkisi vardır. Hayıt ağacının çeşitli antipsikotik ilaçlar ve Parkinson hastalığı ilaçlarıyla beraber kullanılması sakıncalı olabilir.

Karayılan otu (Actea racemosa)

Anti-androjen etkisi olan bir başka bitkidir. Herhangi bir karaciğer sorununuz varsa karayılan otu kullanmayın. Ayrıca karayılan otu kanın pıhtılaşma riskini arttırdığı için herhangi bir pıhtılaşma sorununuz varsa da kullanmamalısınız.

Yeşil nane çayı (Mentha spicata)

Günde iki sefer birer fincan içilmelidir. Yapılan bir araştırma, yeşil nane çayı içen hirsutizmli kadınların kanlarındaki testosteron seviyelerinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar bu çayın hafif hirsutizm belirtilerini azaltabileceğini düşünüyorlar. Başka bir araştırma da yeşil nane çayının polikistik over sendromu olan kadınların androjen seviyelerini düşürdüğünü göstermektedir.

Akupunktur

Hirsutizmli kadınlarda yapılan bir araştırma, akupunkturun hem tüy yoğunluğunu hem de tüy uzunluğunu azalttığını göstermektedir. Ayrıca erkeklik hormonu olan testosteron seviyelerini de düşürmektedir.

Ancak akupunkturun hirsutizmi tedavi edip edemediği konusunda kesin bir şey söyleyebilmek için daha çok araştırma yapılması gerekiyor.

Farklı hirsutizm tedavileri belirtilere iyi gelebilir. Uzun bir süre içerisinde, meditasyon tüylerin uzamasını azaltabiliyor ancak yüzde ve bedende zaten var olan tüyler üzerinde bir etkisi yok.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için lazer epilasyon veya ağda gibi kozmetik yöntemleri de tercih edebilirsiniz.

Источник: https://sagligabiradim.com/asiri-tuylenme-icin-dogal-tedavi/

Tüylenme Sorunu, Tüylenme Neden Olur ve Aşırı Tüylenme Tedavisi

Aşırı Tüylenme Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda tüylenme sorunu en büyük problemlerden biri. Kadın fıtratına uygun olmayan, erkek tipi kıl bölgeleri denilen kısımlarda oluşan tüyler tüylenme sorunu göstergesidir.

Üst dudak üstü, çene üstü, yanaklar, göğüs kafesi bölgesi, göbek çevresi, göğüs çevresi, kasık ve göbek arasındaki kısım, sırt, omuzlar, kalça, kasıklar gibi bölgelerde oluşan tüylenme tıbbi terim olarak “hirsutismus” denilen tüylenme (kıllanma) sorununa işarettir.

Bu durumlar çoğunlukla tüylenme göstergesi olsa da istisnai olarak normal sayıldığı durumlar da vardır. Örneğin genetik özellikler nedeniyle kişilerin bu tür bölgelerinde tüylenme olabilir. Ailede tüylü olma özelliği var ise bu bir hastalık sayılmaz. Bu yüzden hormon bozukluğu şikayeti ile doktora başvursanız bile hormon bozukluğu çıkmaması normaldir.

Erkek tipi kıl bölgelerinde oluşan ayva tüyü dediğimiz tüylenmeler de normal kabul edilmelidir. Estetik sorun yaratan ve dikkat ekecek kadar büyüyen kıllar sorun olarak algılanmalıdır. Bu tür durumlarda doktora başvurulmalıdır. Özellikle üreme çağındaki kadınlarda bu sorunun nedeninin bulunması ve tedavi edilmesi çok önemlidir.

Kıllar Hakkında Genel Bilgiler

Aslında kıllar tüm vücudumuzu kaplayan zararsız bir tabakadır. Yalnızca avuç içi ve ayak altı gibi kısımlar tamamen tüyden arınmıştır. Vücudumuzu kaplayan kıl köklerinin bazıları gözle görülmeyecek kıllar üretirken, bazıları ise aktif kıl üretimi yapmaktadır. Kıl köklerinin kıl üretimi cinsiyet, yaş, ırk veya hormon durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Kıl kökleri vücut özelliğine göre, hormonlardan gelen uyarı ile kıl üretimi yapmaktadır. Kılın bulunduğu bölgeye göre; ince veya kalın, açık veya koyu renkli ya da hızlı veya yavaş uzayan şekillerde kıl üretimi yapılmaktadır. Bu kıllar belirli süre sonra dökülene kadar veya dış faktörlerle vücuttan uzaklaştırılana kadar vücutta kalırlar.

Saçlarımızdaki kıllar uzama hızlı en yüksek olanlar iken, ayva tüyleri neredeyse uzamıyor denilen tüylerdir. Vücuttaki çoğu kıl belli uzunluğa ulaşınca uzama hızını azaltmaktadır. Uzama sınırı en yüksek olan ise yine saçlardır.

Vücudunuza epilasyon yaptıktan sonra, tüylerin tekrar aynı anda çıkmadığını fark edersiniz. Bunun sebebi kıl köklerinin aynı anda aktif olmamasıdır. Bazı kıl kökleri aktif üretim yaparken, bazıları dinlenebilir. Bu durumu yönlendiren ise yine hormonlardır.

Kıl köklerini yöneten erkeklik hormonu olarak bildiğimiz androjen hormonudur. Bu hormon kadınlarda yumurtalıklar ve böbrek üstü bezlerinde düşük seviyelerde üretilir ve bu hormonun yükselmesi halinde de tüylenme sorunu oluşur.

Tüylenme Neden Olur?

Kadın vücudunda erkeklik hormonlarının artması halinde, artan hormon kana karışır ve kıl köklerine daha çok hormon ulaşır. Bu hormon kıl köklerini aktif hale getirerek tüy üretimine sebep olur. Bu hormonun yüksekliği yalnızca tüy değil, yağlanma artışına da sebep olur. Yağlanma artışı da beraberinde sivilce sorununu getirir.

Dinlenmekte olan kıl kökleri bir kez üretime başladı mı durmadan devam ediyor. Maalesef ki bu da olağandışı çıkan tüylerin bundan sonra da çıkmaya devam edeceği anlamına gelir.

Üreme çağındaki kadınlarda sık görülen polistik over sendromu, erkeklik hormonu üretimini arttırır. Bu durum adet düzensizliğinin yanında tüylenme sorununa da yol açar.

Tüylenme sorunu nedenleri arasından biri de tiroid bezi hastalıkları, hipofiz bezi rahatsızlıkları, hormon bezi bozuklukları, kist veya kitleler olabilir. Sürekli kullandığınız ilacınız varsa bunun yan etkisi olarak da tüylenme görülebilir.

Kişinin kıl kökleri düşük seviyedeki hormonlara bile hassas ise yine tüylenme olabilir. Bu da tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Tüylenme (Kıllanma) Tanı ve Tedavisi

Tüylenme şikayeti ile doktora başvurmanız halinde ilk yapılacak olan hormon testi ile hormon seviyelerine bakmaktır. Hormon yüksekliği çıkarsa bunun kaynağı araştırılmalıdır.

Tüylenme tedavisi olarak ise hormon seviyelerinin normal düzeyde tutulması uygulanmaktadır. Ancak bu tedavi yalnızca yeni tüylerin çıkmasını önler.

Daha önce çıkmış olan tüyler ise maalesef ki çıkmaya devam edecektir.

Hormon seviyesi normal olduğu halde görülen tüylenme sorunun sebebi, tüketilen besinler ve katkı maddeleri olabilir. Bu durumda tedavi olarak tüy giderici ilaç ve yöntemlere başvurulabilir.

Tüylenme sorunu için tıbbi tedavi sonrası kesin çözüm olarak lazer epilasyona başvurulmaktadır. İsterseniz estetik görünüm amaçlı, isterseniz de sağlığınız için başvuracağınız bu yöntem kıl köklerinin kalıcı olarak yok edilmesini amaçlamaktadır. Lazer epilasyon vücudun hemen her bölgesine uygulanabilmektedir.

Источник: https://www.kadinlive.com/tuylenme-sorunu-tuylenme-neden-olur-ve-asiri-tuylenme-tedavisi/

Aşırı tüylenme (hirsutizm) nedir? Belirtileri, tanı ve tedavisi

Aşırı Tüylenme Nasıl Tedavi Edilir?

 • Polikistik over sendromu (PCOS) aşırı androjen üretiminin en yaygın sebebidir.
 • Doğuştan gelen adrenal tümörler ve diğer androjen üreten tümörler enderdir ve genellikle ortaya çıktıklarında farklı semptomlar gösterirler.

 • Cushing sendromu, hiperprolaktinemi, akromegali, tiroid bozuklukları
 • Cushing sendromu 2hipertrikoz ve hirsutizmin her ikisi ile de bağlantılıdır.

 • Androjenik ve anabolik steroidlerin kullanımı;

Jinekomasti nedir? Erkeklerde meme büyümesi ve küçültme ameliyatı

Aşırı tüylenme – hirsutizm belirtileri

Tüylenmesi artan kadınların çoğunda bazen hormon artışı yoktur buna idiopatik hirsütizm denir veya polikistik over sendromundan vardır. Prolaktin hormonunun fazla olması, adrenal (böbreküstü) bezin fazla çalışması ve kullanılan bazı ilaçlar da tüylenme yapabilir. Kimi zaman yumurtalık ve adrenal bezdeki tümörler de aşırı tüylenme yapabilir.

Tümör olan hastalarda kıllanma ani ve hızlı başlar. Saçlar dökülür, ses kalınlaşır ve erkek tipi bir yapı oluşur. DHEAS aşırı yükselir. Teşhis için over ve adrenal bez tomografi yapılır.

 Hirsutizmin tanısında testosteron, androstenedion, DHEAS, 17 alfa hidroksi progesteron ve prolaktin hormonlarına bakılmalıdır.

 Tüylenmesi olan kadınların kan testosteronu yüksekse bunların % 65-85 kadarında polikistik over vardır.

Adrenal bezlerin büyümesi varsa 17 hidroksi progesteron (OHP) düzeyi yüksek çıkar. ACTH iğnesi (Synacten) sonrası 17-OHP konsantrasyonu >30 nmol/L olması 21-hidroksilaz enzim eksikliği için tanı kriteri olarak kabul edilmektedir.

 İdiopatik hirsutizminin nedeni bilinmemektedir. Kıl köklerinde kandaki testosterona karşı bir hassasiyet artması vardır. Polikistik over sendromu olan kadınlarda tüylenme yanında saçlarda dökülme, akne, adet düzensizlikleri olabilir.

Bu kadınlarda kilo alma ve şeker hastalığı riski vardır.

Akromegali nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

 • Hirsutizmin gelişimi: yaş, kilo alımı, oral kontraseptiflerin bırakılması
 • Ani başlangıç ve ilerleme bir tümöre işaret eder ancak yavaş ilerleme bir tümör olasılığını elimine etmez.
 • Hirsutizmin lokalizasyonu ve hipertrikozdan ayırt edilmesi
 • Eğer tüylenme aşağıdaki bölgelerde meydana gelmişse kadın hiperandrojenizminden şüphe edilmelidir:
 • yüz: bıyık, sakal, yanaklar
 • göğüs duvarı: scapular bölge ve göğüslerin arası
 • abdomen: göbekten yukarı orta çizgide ya da kasık tüyü ile göbek arasında
 • kollar ve bacaklar: uylukların iç kısmında tüylenme anormaldir.
 • Hipertrikoz, aşırı miktarda vücut kılı büyümesinin genel bir durumu anlamına gelir.
 • Hipertrikoz androjenler ile bağlantılı değildir.
 • Genetik ve etnik faktörler
 • Ergenlik dönemi sonrasında başlar, oral kontraseptiflerin bırakılması ve kilo alımı ile şiddetlenir
 • Glukokortikoidler, fenitoin, siklosporin ve minoksidil hipertrikoza sebep olabilir.

Kadınların hayatını kabusa çeviren 5 sorun

Virilizmin klinik belirtileri

 • Seste derinleşme
 • Klitoromegali
 • Saç çizgisinde geçici gerileme
 • Menstrüasyon ve doğurganlık
 • Menstrüal bozukluklar;
 • Diğer muhtemel endokrin anomaliler
 • Araştırma ve tedavi stratejisi
 • Androjen aracılı olmayan tüylenme
 • Tüylenmenin olduğu bölge, androjen nedenli hirsutizmi işaret etmez, yani ağırlıklı olarak bacaklar ve kollar, normal menstrüal siklus ve virilizm belirtilerinin yokluğu.
  Daha ileri tetkiklere gerek yoktur.

Aşırı tüylenme / hirsutizm tedavi

Aşırı tüylenme – hirsutizm tedavinde genellikle altta yatan nedene yönelik olarak işlem yapılır. Tedaviye kozmetik uygulamalar ve ilaç tedavisi ile aynı anda yada farklı zamanlarda başlanabilir. Hekimler genellikle her iki yaklaşımdan da yararlanabilir.

Aşırı tüylenmeye karşı kıl uzaklaştırıcı etkin uygulamalara rağmen henüz ideal bir tedavi metodu geliştirilememiştir. Aşırı tüylenmeye karşı kesinlikle Traş önerilmez ama Ağda uygulanabilir. Kozmetik uygulamalar arasında en iyisi laser epilasyondur.

Bu yöntemlerin ilaç tedavisi ile birlikte yapılması daha yararlı olmaktadır.

Hirsütizm tedavisi sabır gerektirir, ilaç tedavilerinin etkisinin görülebilmesi için ortalama 3-6 ay geçmesi gerekebilir. İlaç tedavisi ile genellikle 6-18 ayda azalır ve daha sonra yeni bir durgunluk içine girer.

İlaç olarak oral kontraseptifler, spironolakton, siproteron asetat, finasterid ve flutamid en sık kullanılan ajanlardır. Polikistik over varsa metformin de faydalı olabilir.

Aşırı tüylü kişiler ayrıca kilolu ise kilo vermesi çok faydalı olur.

Tedavi etmeme, bölgesel tedavi ya da östrojen + antiandrojen
Hafif şiddetli androjen aracılı tüylenme ve düzenli menstrüasyon idiyopatik hirsutizme işaret eder. Daha ileri tetkiklere gerek yoktur. Tedavi denemesi: bölgesel tedavi ya da östrojen + antiandrojen, Daha kuvvetli androjen aracılı tüylenme

 • Eğer menstrüal siklus düzensiz ise serum prolaktin yanında serum testosteron tespit edilmelidir. Cushing sendromu 2Elimine edilmelidir (kısa 1,5 mg deksametazon testi).
 • Pratikte, serum testosteron < 5 nmol/l ve dehidroepiandrosteron sülfat < 20 µmol/l androjen üreten bir tümör olasılığını ortadan kaldırır.
 • Eğer tüylenme ilerlerse, virilizm belirtileri ya da belirgin şekilde anormal laboratuar sonuçları mevcutsa daha ileri tetkikler yapılmalıdır.
 • Eğer Cushing sendromu ya da ender bir tümörden şüphe ediliyorsa iç hastalıklarından bir uzmana se edilmelidir.
 • Artmış bir serum testosteron değeri, düzensiz menstrüal siklus ve kısırlık bir jinekoloğa sei gerekli kılar.
 • Tedavi seçenekleri çoğu zaman sınırlıdır: kilo verme risk faktörlerini azaltır. İlaç tedavisi çoğu zaman tatmin edici değildir.
 • Bölgesel tedavi Tıraş etme (tüylenmeyi hızlandırmaz)
 • Lazer ve fotoepilasyon: ısı ile yok edilen koyu renk kıl köküne odaklanmış ışık enerjisi ve böylece kıl büyümesinin engellenmesi. 3-4 tedavi seansından sonra kıl büyümesi kalıcı olarak %30 azalır. Genellikle iyi tolere edilir ancak pahalıdır.

Aşırı tüylenmeye karşı ilaç tedavisi

 • Tüylenme belirli bir zaman gerektirdiğinden, tedavinin maksimal etkisi 9-12 aydan önce görülemez.
 • Östrojen + bir antiandrojen (siproteron asetat). Eğer hastada düzensiz menstrüal siklus varsa hastada ayrıca doğurganlık sorunları da olabilir. Bu gibi vakalarda bir uzman konsültasyonu gereklidir.
 • Küçük bir siproteron asetat dozu (2 mg) ile büyük bir doz (25-100 mg) arasında fark yoktur.
 • Diğer tıbbi tedaviler ile kıyaslandığında yan etkiler bakımından fark yoktur.
 • Özel vakalarda (uzman doktor)
 • Deksametazon (doğuştan gelen adrenokortikal hiperplazi)
 • Spironolakton B
 • Ketokonazol
 • Metformin
 • Eğer hirsutizm olmadan, ayrıca düşünülebilirse PCOS olan hastalar için Antiandrojenler
 • Flutamid (karaciğer hasarına sebep olabilen androjen bir reseptör blokeri) ve finasterid (5-alfa reduktaz inhibitörü). Her iki ilaç da pahalıdır ve siproteron asetattan daha etkili değildir.
 • Eflornitin: yüzde kadın hirsutizmi tedavisi için kullanılan merhem (reçete düzenlemesi ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir)

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/kadin-erkek-asiri-tuylenme-killanma-hirsutizm-nedir-belirti-tani-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.