Aspir Yağı Kullanımına Dikkat

içerik

Aspir Yağı Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Aspir Yağı Kullanımına Dikkat

Aspir yağı; aspir bitkisinden elde edilen, pek çok faydası bulunan şifalı bir yağdır.

Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Hindistan gibi ülkelerde yetiştirilen, deve dikeni benzeri, yıllık bir bitki olan aspir bitkisenden elde edilir.

Aspir, insanlar tarafından yetiştirilen en eski ürünlerden biridir ve aspir tohumunun preslenmesiyle elde edilen aspir yağı hem besin değerleri hem de sağlığa olan faydaları ile oldukça iyi bilinmektedir.

Bu nedenle, Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı gibi geleneksel pişirme yağlarına çok uygun bir alternatiftir.

Aspir; Sarı, turuncu ve kırmızı renkleri olan bir çiçek türüdür. Dikenli ve dikensiz çeşitleri mevcuttur. Ülkemizde de kolaylıkla yetiştirilir.

Aspir yağı, bitkinin tohumlarından elde edilerek birçok sanayi kolunda işlenerek kullanılır. Boya sanayinin yanında kozmetik, ilaç ve kimya sanayilerinde de kullanılan bir yağdır.

ASPİR YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

 • Aspir yağı vücuda faydalı olan asitleri içererek vucüdümuz için sağlıklı bir yağdır. Yüksek oranda linoleik asit ve omega 6 yağ asitlerini içermektedir. Bu asitler sayesinde vücudun yağ dengesi dengesini korunurak  kolesterolün dengelenmesine yardımcıolunur. Böylelikle kolesterol dengelenerek vücut korunur ve  kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi ve felç geçirme riskleri azalmış olur.
 • İçeriğindeki omega 6 yağ asidi nedeniyle kan şekerini belli bir seviyede tutar. Bu özelliği sayesinde  diyabet rahatsızlığı olan kişileride ani şeker yükselmesi ve düşmesine karşı yardımcı bir ajandır. Ayrıca şeker hastalığına yakalanmayı önlemek için aspir yağı tüketebilir.
 • İçeriğindeki Omega- gibi yararlı yağlar ve asitler damar sertliğini önlemede yardımcıdır..
 • Soğukalgınlığına bağlı olarak üst solunum yolları enfeksiyonlarının geliştirdiği ; öksürük, balgam, göğüs ağrısı ve nefes problemleri gibi rahatsızlıklarda iyileştirici özelliği vardır. Aspir yağı balgamı sökerek öksürüğe iyi gelir ve nefes problemlerinin engellenmesine böylelikle yardımcı olur.
 • Geniz akıntısına ve boğazda gıcık hissine iyi gelir. Boğaz gıcığına iyi gelen doğal çözümler yazımıza da bakabilirsiniz.

Aspir Yağı Kilo Vermek İçin Kullanılır mı?

Zayıflamak için aspir yağının faydalarını merak edenlere diyebilir ki kilo vermek için ideal bir yağdır. Son zamanlarda çeşitli ambalajlı gıdalarda da kullanılmakta olduğunu gördüğümüz bu yağ,  içeriğindeki omega -6 ve yaralı asitlerle yağ yakıcı özelliği barındırır. Bu da kilo vermek isteyenlere yardımcı olur.

Aspir Yağının Diğer Yararları:

 • E vitamini açısından oldukça zengindir. Bir yemek kaşığı aspir yağı E  vitamini ihtiyacını karşılamak için oldukça başarılıdır. E vitamini güneşe maruz kalmış, sigara dumanı ve diğer kirleticiler nedeniyle bozulmuş ve hasar görmüş hücreleri korumaya yardımcı bir antioksidandır. Bu özelliği ile cilt bakımında oldukça yararlı bir yağdır.
 • Menustrasyon dönemindeki ağrılar ve şişkinliklerin giderilmesinde yararlıdır.
 • Menustrasyon döneminin gecikmesi hallerinde adet sökücü olarak kullanılabilir.Hormonal dengesizliklere karşı aspir yağı hormonları dengeye sokar ve  adet zamanlarının düzene girmesine yardım eder.
 • Aspir yağı, içeriğindeki omega 6 , diğer kıymetli asitler ve yüksek E vitamini değeri ile bağışıklık sistemini güçlendirici özellikdedir.Vücut direncini arttırır ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır..
 • Sindirim sistemi için yararlı bir yağdır. Kabızlığa karşı etkili bir ajan olup,kabızlık sorununu çözer. Ancak çok kullanımında ishal riski vardır.
 • Aspir yağı depresyon ve stres gibi sağlık problemleri için faydalı özelliktedir. Vücutta serotonin üretimini artırır. Ayrıca, uykusuzluk gibi sorunların giderilmesinde de yardımcıdır. Bazı araştırma sonuçlarına göre, aspir yağı Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de azaltmaktadır.
 • Ağrı kesici özelliği mevcuttur. Eklem ve kas ağrıları için ağrılı olan bölgeye masaj yaparak uygulanabilir.

ASPİR YAĞININ ZARARLARI NELERDİR?

 • Aspir yağı kullanımı sonucu bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir.
 • Aygın yan etkileri; geğirme, mide bulantısı, kusma,ishal ve mide ağrılarına yada kramplara sebep olabilmesidir.
 • Aspir yaının kan pıhtılaşmasına engel olma ihtimali olduğundan , ameliya yada cerrahi bir müdehale geçirecek kişilerin, öncesinde ve sonrasında kullanması önerilmemektedir.
 • Aşırı tüketimi kan basıncını düşürdüğü için tansiyon problemi olan kişilerin kullanması önerilmemektedir.
 • Uterusta kasılmalara sebep olabileceğinden hamile bayanların kullanamaması gerekir. Sadece bu sebepten değil hamileler ve emziren bayanların normal beslenme düzenlerini ve alışkanlıklarını sadece doktorun önereceği şekilde yapmaları kendilerinin ve bebeklerinin sağlığı için önemlidir.

Aspir yağının zayıflatma özelliği

Zayıflamak yada formunu korumak isteyen kişiler aspir yağının yağ yakıcı özelliğinden faydalanabilirler.

Tabki her zayıflama yönteminde olduğu gibi daha iyi sonuçlar elde etmek için yeme içme düzenine kendilerine uygun bir diyeti takip ederk dikkat etmeli, hormonal yada insulin direnci gibi zayıflamaya engel biyolojik sebeplerinin olup olmadığını kontrol etmeli ve spor yapmayı alışkanlık haline getirmeleri de önemlidir.

İçeriğindeki linoleik asit ve omega-6 sayesinde vücuttaki yağların parçalanarak yakılmasına yardım eder aspir yağı. Vücuttaki yağ yakımını hızlandırması sebebiyle  zayıflamak isteyenler diyetlerine eklemelidir. Salatalarınızda yada çorbalarınızda kullabilirsiniz.

Aspir yağının saçlar için faydaları

Oleik asit saç derisi ve saç sağlığı açısından oldukça faydalı bir asittir. Saç kalitesini ve saçların güzel görünmesini arttıran oleik asit aspir yağında bol miktar bulunur.

Saç köklerini uyararak saç uzamasını teşvik eder. Kafa derisindeki kan dolaşımını arttırır. Saçların parlak ve canlı görünmesi için yarar sağlar.

Aspir yağı gıda olarak tüketilmesinin yanında kozmetik ürünü olarak da kullanılabilir ve saç sağlığını destekleyebilir.

İyi bir E vitamini kaynağıdır. İçeriğindeki E vitamini sayesinde kafa derisini sürekli nemli tutar. Aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde saçların tehli ışınlar tarafından etkilenerek dökülmesini önler.

SAÇ BAKIMI İÇİN ASPİR YAĞI NASIL KULLANILIR?

Aspir yağı saç bakımı konusunda da size yardımcı bir role sahiptir. Saç köklerini ve kafa derinizi besleyerek, kan dolaşımını hızlandırı. Böylelikle saç dökülmeleri azalır ve saçlar hızlı uzar. Hem sağlıklı hemde parlak bir görüntüye sahip olurlar.

Bunun için parmak uçlarınıza alacvağınız aspir yağını saç derinize ve saç köklerinize masaj yaparak sürmeniz yeterli olacaktır. Yağın saç kökleri ve saç deriniz tarfından emilmesi ve etki etmesi için yaklaşık 45 dakika yada 1 saat kadar bekletiniz.

Daha sonra saçlarınızı normal yıkadığınız şekilde yıkayamanız yeterli olacaktır.

Aspir yağının cilde faydaları ve uygulanışı

İçeriğindekş E vitamini cildinizin en iyi dostakarından biridir. Buna ek olarak içeriğindeki linoleik asit cildinizi iyileştirici ve yenileyici özelliğe sahitir.  Cilt hücrelerini uyararak yenilenme başlatır ve daha genç görünmenizi sağlar.

Siyah nokta temizleme özelliğ olan aspir yağı hem antioksidan hemde antibakteriyel özelliğiyle hem cildinizi güzelleştirir, hem besler hemde cilt hastalım ve sorunlarına karşı savaşır.

Cilt yüzeyindeki lekeler ve izleri temizlemek için bir makyaj pamuğunun üzerine 1 yada 2 damla kadar yağ damlatıp bununla cildinizi hem temizleyebilir hemde nemlendirebilirsiniz. Tabiki uygulama yapmadan önce cildinizin makyajsız ve temiz olması önemlidir.

Aspir yağının kullanılışı

Aspir yağı son zamanlarda gıda da dahil olmak üzere bir çok alanda kullanıabilir. Haricen veya dahili olarak kullanılabilen bu yağı salatalarınıza yada çorbalarınıza ilave edebilrsiniz. Ağrı giderici yada gençleştirici olarak direkt derinizin üzerine masaj yaparak kullanmanız da mümkündür.

Aspir yağının fiyatı

Aspir yağı piyasada kapsül veya likit ambalajlarda bulunmaktadır. Eczane ve aktarlardan yada internet zerinden temin edebilirsiniz. Fiyatı ise; kapsüller; 30 TL ile 70 TL arasında, yağ ise 20 TL ile 35 TL civarındadır.

Источник: https://guzelliksirlarim.org/aspir-yagi-nedir-faydalari-nelerdir-nasil-kullanilir/

Aspir Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Aspir Yağı Kullanımına Dikkat

Aspir, genellikle Güneydoğu Asya Bölgesi ve Akdeniz tarafında yetişen bir bitkidir. Türkiye’de rahatlıkla yetiştirildiği bilinir.

Aspir yağı içerisinde bulundurmuş olduğu vitaminlerle çok çeşitli alanlarda kullanılabiliyor.

Kilo vermeden saç bakımına, boya ürünlerinden ilaç firmalarına, kozmetikten kimya sanayilerine varana kadar geniş bir kullanılma alanına sahip. Aspir yağının faydalarına birazdan daha ayrıntılı bir şekilde değineceğiz.

Bu faydaların arasında eminim birçok kişinin ilk dikkatini çeken zayıflatma özelliği olacaktır. Evet aspir yağı doğru bir şekilde kullandığı takdirde kilo verdirebilir. Ancak aşırı doz kullanımdan kaçınmanız gerektiğini hatırlatmadan geçmeyelim. Yaz aylarında yetişen aspir bitkisi diğer isimleriyle; yalancı safran ya da yağ bitkisi olarak da bilinir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Şişesi açılan bir aspir yağı, güneş görmeyen yerde saklanmalı ve en geç 1 buçuk ay içerisinde tüketilmelidir.

Antioksidan etkiye sahip olan bitkinin kullanım şekli çok çeşitli olmakla birlikte oldukça da basittir. Tohumlanarak yetişen aspir bitkisinden alınan yağın, kullanım ölçüsü abartılmadığı sürece hiçbir zararı bulunmaz.

Aspir yağı, müshilde olan etkilere sahip olduğundan fazla tüketimi vücuda zararlı olabilir.

Aspir Yağı Nedir?

Aspir yağı, adından da anlaşılabileceği üzere aspir bitkisinden elde edilen bir yağ çeşididir. Aspir bitkisi (Carthamus tinctorius) kırmızı, turuncu ve sarı yapraklı olan, dikenli ya da dikensiz bir bitki olarak biliniyor.

Ülkemizde daha çok Eskişehir, Burdur, Isparta, Konya ve Tekirdağ'da yetişmektedir. Yemeklerde tıpkı zeytinyağı gibi kullanabileceğiniz aspir yağının içeriğinde; B1, B2, B3, B12, C ve E vitaminleri vardır.

Ayrıca demir, fosfor ve kalsiyum açısından da zengindir.

Aspir Yağı Nasıl Kullanılır?

Aspir yağının kullanılma amacına göre nasıl tüketileceği değişebilir. Zayıflamak için sabah kahvaltıdan 30 dakika önce 2 tatlı kaşığı tüketilir.

Saçın uzaması için 3-4 damla aspir yağı avuca dökülür ve yeni yıkanmış saçın üzerine masaj yaparak sürülür. Daha sonra taranarak yarım saat bekletilir ve yıkanır.

Cilt bakımında kullanılacak olan aspir yağı ise birkaç damla cilde damlatılarak ovulur. 5-10 dakika masaj yapılarak yıkanabilir.

Aspir yağı besin olarak tüketilmek isteniyorsa; salataların içerisine zeytinyağının yerine kullanılır. Öğünlerden önce 2 tatlı kaşığı tüketilebilir ya da 1 çay bardağı ılık suyun içerisine karıştırılarak içilebilir. Aspir yağı, zayıflamak için kullanılacaksa tek başına yeterli olmayacağı bilinmeli, spor ve diyetle desteklenmelidir.

Romatizma rahatsızlığı olanlar, bacaklarına masaj yaparak kullanmalı, doğum çatlağı olan kişiler ise çatlakların olduğu yerleri aspir yağıyla ovabilir.

 Ayrıca yağ olarak tüketemeyen kişiler eczanelerde, aktarlarda bulunan kapsül aspir yağlarını da kullanabilir. Aspir yağı, bronzlaşmak için de kullanılır.

Yaz aylarında dışarı çıkmadan cilde sürülen aspir yağı, bronzlaştırıcı krem görevini üstlenir.

Aspir Yağının Faydaları Nelerdir?

Aspir yağı vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli bileşen olan omega yağ asitlerini bünyesinde barındırmaktadır. Halk arasında en yaygın faydası zayıflatma konusunda olsa da aslında diyabet ve kolesterolü dengede tutmak, kalp sağlığını korumak gibi birçok faydası bulunmaktadır. Aspir yağının en çok bilinen diğer faydalarından bazıları şunlardır;

 • Aspir bitkisinde linoleik asit ve omega gibi birçok yağ asitleri bulunur.
 • Aspir yağı vücudun dengesini korumakla kalmayıp, kolesterol rahatsızlığı için de yardımcı oluyor. Kolesterolü dengede tutarak oluşabilecek olan kalp krizini ve felcini önlüyor.
 • Omega 6 yağ asidi içerdiğinden, diyabet hastalığında çok etkilidir. Tamamen kan şekerini dengeleyerek oluşabilecek diyabetik rahatsızlığı ortadan kaldırıyor. Aspir yağı şeker hastaları ya da yakalanma oranı yüksek olan kişiler tarafından kullanılabilir.
 • Aspir yağı, nefes almakta zorluk çeken kişilere yardımcı olurken, öksürüğe de çok iyi gelmekte ve etkili balgam söktürücü görevini üstlenmektedir.
 • Sindirim ve boşaltım sistemlerine sağladığı fayda ile kabızlık sorununu çözüyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kişilerin hastalığa karşı dirençli olmasını sağlıyor.
 • Kadınlarda oluşan regl dönemi gecikmeleri gibi adet düzensizliklerini dengeye sokuyor.
 • Sağlıklı kilo verme konusunda işe yarıyor. Sağlıklı zayıflamak için buraya da bakın.
 • Aspir yağı, saçın hızlı bir şekilde uzatılmasında ve ciltte oluşan lekelerde de kullanılabiliyor.
 • Romatizma ağrılarının hafiflemesine yardımcı oluyor.
 • Doğum sonrası oluşan cilt çatlaklarının geçmesine yardımcı oluyor.
 • Meme ve prostat gibi kanserlerde önleyici etkisi bulunuyor.
 • Yaşlanmayı geciktiriyor.
 • Metabolizmayı artıyor.
 • Afrodizyak etkisi olduğundan, cinsel isteği artırıyor.

Aspir Yağının Yan Etkileri (Zararları) Nelerdir?

Aspir yağı, alerjisi kronikleşmiş kişiler tarafından kullanılmamalı ya da kullanılmadan önce hekime danışılmalıdır. Yağın içerisinde bulundurmuş olduğu vitaminler, aşırı tüketildiğinde tansiyonun düşmesinde etkili olabilir. Düşük tansiyon hastalarının aspir yağını fazla kullanmaması sağlık açısından daha faydalı olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Aspir yağının ciddi bir yan etkisi yokken, bazı kişilerde bünyeden bünyeye mide ağrısı, oluşan kramplar, kusma ya da mide bulantısı olarak yan etkisi ortaya çıkabilir.

Fazla tüketildiğinde ise ishale sebebiyet vererek, vücutta su ve tuz kaybına neden olabilir.

Aspir yağının herhangi bir yan etkisi görüldüğünde, kullanan kişi tarafından kesinlikle devam edilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Источник: https://bilgihanem.com/aspir-yagi-nedir-nasil-kullanilir/

Son Dönemde Çok Popüler! Aspir Yağı Ne İşe Yarar? Aspir Yağı Zayıflatır Mı?

Aspir Yağı Kullanımına Dikkat

Akdeniz ülkelerinin çoğunda yetişmekte olan aspir bitkisi son dönemlerde çok popüler.Aspir dikenimsi bir bitki olan aspir, içeriğindeki yağ sayesinde kimya, kozmetik ve boya sektöründe çok tercih ediliyor.

İçeriğinin yüzde 45 yağ olan aspir; Omega 3 ve 6 yağları, kalsiyum, fosfor, demir, B1, B2, B3 ve E vitaminleri, antioksidanlar, antiseptikler açısından oldukçe zengin.

Aspir yağı nedir?

Aspir yağı, Compositae veya Asteraceae familyasından geniş yapraklı aspir bitkisinin (Carthamus tinctorius L.) tohumlarından elde edilir. Aspir yağının başlıca kimyasal bileşenleri; oleik, linoleik, palmitik, stearik, linolenik ve palmitoleik asitlerdir.

Dünyanın en eski mahsullerinden biri olan aspir, 4000 yıl öncesine; eski Mısır’a kadar uzanan bir geçmişe sahip. Hindistan şu anda dünya çapında en büyük aspir yağı üreticisi.

Geleneksel Çin tıbbında ise aspir yaprakları, kan dolaşımını teşvik balgam azaltmak ve kırıklar iyileştirmek için kullanılıyordu.

Son dönemlerde zayıflamak isteyenlerin sıkça başvurduğu aspir yağı, içeriğindeki esansiyel doymamış yağ asitleri ile vücuttaki yağ ve kas dengesini de düzenleyebilir.

Metabolizmayı hızlandırmaya ve kilo vermeye yardımcı olarak önerilen aspir yağının faydaları neler, ne işe yarar? Aspir yağı zayıflatır mı? İşte bu soruların yanıtları:

Aspir yağı içinde bulundurduğu vitaminler sayesinde eklem ağrıları tedaviside, migren ve baş ağrılarını hafifletmek için, iltihap tedavilerinde tercih edilebilir.Özellikle migren ağrısı çeken insanlar aspir yağı ile masaj yapmayı deneyebilirler.

Aspir yağının bir diğer faydası da nefes darlığı çekenler için… Aspir yağı göğüs tıkanıklığını gidermede de faydalı olabilir.

Aspir yağı bronzlaşmak isteyenlerin de tercih ettiği bir yağdır ve yaz aylarında güneş kremi olarak da tercin edilebilir.

Kalp dostu olarak aspir yağı…

Omega 3 ve 6 açısından zengin olan aspir yağı yağı kalp dostu olarak da biliniyor. Aspir yağı içeridği yağ asidleri sayesinde vücutta kolesterol seviyesini de dengede tutuyor. Ayrıca linoleik asit bakımından da zengin olan aspir yağı; ateroskleroz, felç ve kalp krizi riskini azaltır.

2011 yılında yapılan bir araştırma aspir yağı kullanan katılımcıların kolesterol seviyelerinin dengelediğini belirtiyor.

Diyabeti önlüyor, kan şekerini dengeliyor

Yine bahsettiğimiz Omega-6 yağ asidi sayesinde kan şekerini düzenleyerek kan şekeri seviyesini koruyor. Bununla birlikte diyabet oluşumunu da engelliyor.

Yapılan çalışmalar aspir yağının; kan şekeri seviyelerinin yanı sıra insülin direnci ve insülin sekresyonu üzerinde de olumlu bir etkisi olduğunu belirtiyor.

Tüm bunların dışında aspir yağı kanın pıhtılaşması ile ilgili sorun yaşayanlara da öneriliyor çünkü, aspir yağı kanı inceltmesi nedeniyle kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir.

İçinde bulundurduğu vitaminler,antioksidanlar ve antiseptikler sayesinde vücudun savunma mekanizmasını ve bağışıklık sistemi güçlendirir. Aspir yağı bu sayede hastalıklara ve enfeksiyonlara yakalanma riskini de azaltır.
Antibakteriyel özelliği bilimsel olarak kanıtlanmış olan aspir yağı, vücutta enfeksiyon, iltihap oluşumunu, mikrobik rahatsızlıkları önler.

Cilt sağlığı için de aspir yağını denenebilir

Beauty Desktop Background

Aspir yağının içindeki yüksek linoleik asit içeriği, cildinizin kalitesini ve görünümünü güzelleştirebilir.

Linoleik asit, gözeneklerin tıkanması ve siyah noktaların azaltılması için önerilir.

Ayrıca, linoleik asit, yara izlerini ve diğer lekeleri cilt yüzeyinden temizlemeye yardımcı olarak cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Aspir yağı böylece daha genç ve çekici görünmenizi sağlar.

Aspir yağı kuru cilt için de önerilir. Aspir yağı, cildin doğal dengesiyle uyumlu, etkili bir nemlendiricidir.

Saç bakımında da öneriliyor

Aspir yağı aynı zamanda saç derisi ve saç için çok faydalı olan oleik asit bakımından zengindir. Söç dökülmesi yaşayanlar için önerilen aspir yağı ayrıca saçlarınızı parlak ve canlı tutmanıza yardımcı olabilir.

Aspir yağı regl ağrılarını hafifletebilir

Regl ağrısı ve huzursuzluğu yaşanlar da aspir yağını deneyebilir. Aspir yağı içerisindeki linoleik asit sayesinde PMS semptomlarının şiddetini azaltabilir ve aynı zamanda herhangi bir tehli yan etkisi olmadan, hormonal takviyeler gibi adet döngüsünü düzenleyebilir.

Son dönemlerde zayıflamak isteyenlerin başvurduğu aspir yağıyla ilgili her ne kadar az araştırma olsa da yine de aspir yağının metobalizmayı hızlandırması ve şekeri dengelemesi sebebiyle tercih ediliyor.
Vücutta yağ birikimini engelleyen aspir yağı kolesterol seviyesini koruyarak kilo vremeye yardımcı olur. Kilosunu korumak isteyenlerin de başvurduğu aspir yağı, yağ yakımına yardımcı olur.

Aspir yağı yağ yakımına yardımcı olur

2009 yılında yapılar bir araştırmada deneye katılan kişilerin günlük beslenmesine aspir yağı eklenerek inceleme yapıldığı ve diyet yapan kişilerin, yağsız vücut kütle indeksinin arttığı ve depolanmış yağ kütlelerinin azalmaya başlandığının gözlendiği bildiriliyor.

1 yemek kaşığı aspir yağı 120 kalori içerdiği için aspir yağı kullanan kişilerin kullanımına dikket etmesi de gerekmektedir. Yanlış kullanım tam tersi kilo almanıza yol açabilir.
Yapılan bazı klinik araştırmaları aspir yağının göbek eritmede de etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Aspir yağı nasıl kullanılır?

*Aspir yağını zayıflamak amaçlı kullananlar salatalarda sirkeye, bala yada yoğurda katarak kullanabilir. Yemeklerin içinde de kullanmayı düşünenler için uyaralım ki aspir yağı ısıya dayanıklı olmadığı için yemeklere sonradan ilave edilmelidir.

*E vitamini açısından zengin olan aspir yağını saç için kullanacak ise haftada bir saç diplerine aspir yağıyla masaj yaparak ve ardından da durulayarak kullanabilir.

*Cilt için kullanmayı düşünenler ise kullanacakları bölgele aspir yağını sürerek masaj yapabilir. Ancak alerjik reaksiyon gösterme ihtimali olduğu için önce minik bir bölgede denemenizi tavsiye ederiz.

Источник: https://listelist.com/aspir-yagi/

Aspir Yağı

Aspir Yağı Kullanımına Dikkat

Her şifalı bitki kendine özgü vasıfları ile sağlık kaynağıdır, aspir yağı amerikan safranı,yalancı safran, boyacı safranı gibi isimler ile de anılmaktadır, farklı özellikleri ile dikkatimizi celb eden, aspir yağını diğer yağlardan ayıran en önemli özellik metabolizma üzerinde etkili bir çok faydasının yanında yağ yakma, cilt bronzlaştırmada kullanılması, çok aranan yağlar kategorisine girmesini sağlamıştır.

Aspir bitkisi nerde yetişir ,Çoğunlukla afganistan, hindistan, bangladeş ve iran bölgesinde yetişebilen aspir bitkisini boyu sarı, turuncu çiçekleri ve  şövalye gibi duruşu ile 50-110 cm kadar yükselebilmektedir insanlık tarihindeki yeri eski mısırlılara kadar uzanmaktadır, dikenli bir yapıya sahip olan aspir bitkisi,yetiştirilen bölgelerde herkes tarafından bilinmekte ve bir çok sağlık problemlerinde sıkça kullanılmaktadır.

Aspir Yağı Nedir

Aspir yağı içerisinde bol miktarda E vitamini ve linoleic asit  bulunduran bir bitki olmakla beraber, sağlığımız için en gerekli olan yağ asitlerinden bir tanesi omega 6 yı içerisinde barındırmaktadır, ayrıca iç hastalıların tedavisinden , cilt yüzeyine ve cilt sağlığına önemli ölçüde etkili bir tedavi sunan bitkisel yağlardan olduğundan gün geçtikçe ününe ün katmaktadır, aspir tohumu soğuk sıkım makinaları ile sıkılarak elde edildiğinden dolayı tamamiyle doğal bir yağdır, ortalama %30 %50 yağ oranı bulundurmaktadır.

Aspir Yağı Nasıl Kullanılır

Aspir Yağı Ne İşe Yarar

Aspir yağı nasıl tüketilir? aspir yağının kullanım alanları beden sağlığı ve ruhsal sağlık diye ikiye ayırmak doğru olacaktır, ilk olarak kısaca beden sağlığı için nasıl kullanılır ondan bahsedelim.

Zeytin yağını kullanır gibi salatalara katarak tüketebilir, veya bir bardak suyun içerisine 2-3 çay kaşığı aspir yağı katarak içebilir, kas ağrıları için bir kaç damla aspir yağını avucunuza dökerek ağrılı bölgeye masaj yapabilir, cildinize olduğu gibi krem sürer gibi sürerek cildinizin daha canlı ve parlak olması için cildinize uygulayabilir, bronzlaşmak isteyenler güneşe çıkmadan önce aspir yağını vucuduna sürerek bronzlaştırıcı kemlere tonlarca para vermekten kurtulabilirler.

Aspir çayı içerek bazı ruhsal hastalıklarınızı en hafife indirebilir hatta kurtulabilirsiniz, aspir çayı içerek veya aspir yağını salatalara ve uygun olan yiyeceklerinize katarak tüketirseniz, stres, depresyon gibi ruhsal çöküntüye neden olan bazı pisikolojik problemlerden kurtulabilirsiniz, mutluluk hormonunu arttıran aspir çayı, ve yağı sizi daha rahatlamış ve zinde olmanıza yardımcı olacaktır, bazı ülkelerde aspir yağı alzheimer hastalarının tedavsinde kullanıldığı bilinmektedir.

Aspir yağı faydaları 

 • Aspir yağı regl (adet) düzensizliği adet geçikmelerini dengelemeye yardım etmektedir.
 • Raomatizmal hastalıklara iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmaya yardım eder.
 • Ciltte meydana gelen çatlakların giderilmesine yardım eder, doğum sonrasında kalan cilt çatlaklarının giderilmesine yardım eder.
 • Cilt ömrünü uzatarak yaşlanmaya bağlı cilt problemlerinin giderilmesine yardım eder.
 • Bazı kanser türlerinin oluşumuna engel olmaktadır bunların başında meme ve prostat kanseri gelmektedir.
 • Aspir yağı doğal olduğundan saç derisine ve saçlara fayda sağlayarak saç uzamasını hızlandırır.
 • Sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardım eder.
 • Sindirim sistemini hızlandırır.
 • Aspir yağı afrodizyak etkisi yaparak cinsel isteği arttırmaktadır.
 • Kolestrol oranını düzenlemeye yardım eder, 
 • Kalp krizi, felci önlemeye yardımcı olur.
 • Öksürüğe, nefes darlığına, boğmacaya, astım hastalıklarına iyi gelir
 • Soğuk algınlığına bağlı boronşlarda toplanan balgamın atılmasını hızlandırır.

Aspir Yağı Hakkında sıkça sorulan sorular.

Aspir yağı  Bozulurmu

Aspir yağı uygun şartlar altında saklanıldığında yaklaşık ömrü en az bir yıldır, güneş görmeyen kapalı ve serin bir şekilde muhafaza edilmelidir.

Aspir yağı Basura iyi Gelirmi

Aspir yağının basura ne şekilde bir etkisi olduğu hakkında yeterli araştırma bulunmamaktadır.

Aspir yağı Baş Ağrısı Yaparmı

Aspir yağının yan etkileri arasında Çok tüketilmesi ve ya duyarlılığı bulunan kişilerde baş ağrısına neden olmaktadır

Aspir yağı Cilde Faydaları

 • Cildi parlaklaştırarak, porselen cilt oluşumuna yardım eder.
 • Cilde masaj olarak uygulandığında deri altındaki kılcal damarların daha iyi çalışmasını sağlar.
 • Cildin daha yumuşak ve ipeksi olmasını sağlar.
 • Cildi nemlendirerek çatlamalar engel olur.
 • Hem kur hemde yağlı ciltlerde kullanılabilmektedir.
 • Aspir yağı ciltte oluşan leklerin gidrilmesine yardım eder.
 • Vucutta oluşmuş yara izleri ve kırışıklıklara karşı etkilidir.
 • Cildin bozulmasına neden olan dış etkenlerin etkisini azaltarak cildi korur.
 • Akne ve sivilce tedavisinde Kullanılmaktadır.
 • Adet getirici özelliği vardır.
 • Kan şekerini düzene sokar.
 • Kabızlığı giderir müsil etkisi vardır.
 • Terlemey yardımcı olur.
 • Bağırsak kurtlarının dökülmesine yardım eder..
 • Kas yırtımalarını önlemeye yardım eder.
 • Aspir yağı bölgesel Zayıflama’da etkilidir.
 • Aspir yağı  cinsellik için faydalı yağlar arasındadır, aspir yağı kullanıldığında cinsel isteği arttırır.

Aspir Yağı Bebeklerde Kulanımı

Bebeklerde aspir yağı pişiklerde yaygın olarak kullanılmaktadır, içirilmesi tavsiye edilmez.

Aspir yağı sağlıklımı

Aspir yağı salatalıklara katılıp zeytin yağı gibi tüketime uygun bir yağdır, alerjik ve hastalıklara bağlı bir neden dışında kullanılmasına herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Aspir yağı Spordan önce sonara nasıl kullanılır

Aspir yağını kesinlikle spordan önce kullanılmalıdır, spor öncesi alınan aspir yağı yağ yakımını hızlandırır.

Aspir yağı çatlaklara iyi Gelirmi

Aspir yağı doğum çatlaklarından ciltte oluşan farklı sebeplerden oluşan çatlakları onarıcı etkisi bulunmaktadır.

Aspir yağı cilt bakımı

Aspir yağını cildinizde problemli noktalar masaj yaparak uygularsanız ve bunu düzenli aralıklarla yaparsanız, cildinizi onararak daha sağlıklı ve parlak bir cilt elde edebilirsiniz.

Aspir yağı zayıflatırmı

Aspir yağı tükettiğinizde vucuttaki yağ yakımı hızlanır, ayrıca kiloya neden olan yağların erimesine yardım eder, aspir yağı il zayıflayanlar diyet programına destek olarak kullanıldığında çok daha etkili olduğunu belirtmişlerdir.

Aspir yağı il zayıflayanların Yorumları

Aspir yağı Kullanıcı Yorumları

 • Aspir yağı zayıfladım çok kolay kilo vermenize yardımcı oluyor.
 • Aspir yağı ile nasıl zayıflanır bunu test ettim arkadaşlar sabırlı olun sonunda kazanan siz olursunuz.
 • Aspir yağı kilo verdirirmi diye merak ettim çok abartmadan bir süre kullandım hem cildimde hem kilolarımda etkisini gördüm.
 • Aspir yağı ile zayıflama hem zahmetsiz, hem eğlenceli bayanlar tavsiyemdir.
 • Aspir yağı muciesi ile 2 ay oldu tanışalı cildinize ve yemeklerinize kullanabileceğiniz ender yağlardan bir tanesi.
 • Aspir yağı romatizma ağrılarıma çok iyi geldi masaj yaparak kullandım yiyeceklerde hiç kullanmadım.
 • Aspir yağında soğuk sıkım olmasına dikkat edin en doğalı o.
 • Aspir yağı şeker hastalığı olanlarda rahatlıkla kullanılabiliyor, 

Aspir yağı şişkinlik yaparmı

Çok fazla kullanımlarda mide rahatsızlıkları sebep olduğu bilinmektedir

Aspir yağı Hamile Kalanlar

Aşırı tüketilmediği sürece uygun miktarlarda kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmemiştir.

Aspir yağı cilt İçin Nasıl Kullanılır

Aspir yağını cildinize drek uygulayarak faydalarından yararlanabilirsiniz, cilde masaj şeklinde uygulanabildiği gibi, yiyeceklerde kullanılmasının da cilde faydaları vardır.ayrıca cilt lekelerinin giderilmesinde kullanabilirsiniz.

Bölgesel zayıflamada kilolu bölgelere basen, kalça, gibi bölgelere sürerek kullanılmaktadır

Aspir yağı Emziren Anne Kullanabilirmi

Emziren annelerin aspir yağı kullanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır, doğal olduğundan dolayı şu ana kadar ciddi manada bir yan etkisi görülmüş değildir.

Aspir yağı Hamile Kalanlar Kullanabilirmi

Yemeklerde kızartmalarda uygun ölçüde kullanılmasında bir sorun teşkil etmemektedir.

Aspir Yağı Günlük Ne kadar Kullanılamalı

Aspir yağı günlük 10-12 gr arasında tüketilebilir, ölçüyü çok yükseltmemeye dikkat etmelisiniz.

Aspir Yağı Hanagi bitkiden Elde Edilir

Aspir yağı aspir bitkisinden elde edilmektedir.

Aspir yağı  vucuda sürülürmü

Aspir yağının drek vucuda sürülmesinde bir sakınca yoktur, masaj yaparak uygulanır.

Aspir yağı tadı nasıl

Aspir yağının tadı normal yağlardan çok farklı olmadığı gibi koku olarakta büyük bir farklılık bulunmadığından çok farklı sizi tikdindirecek bir durum ile karşılaşmazsınız.

Aspir yağı tok karnına içilirmi

Diyet programı uyguluyor iseniz aspir yağını aç karnına tüketmelisiniz, diğer kullanım alanları için tok olarak tüketilebilir.

Aspir yağı tok tutarmı

Aspir yağı kullandığınızda kesinlikle yağ yakımı başlamış oluyor, bunun yanında tokluk hissi vererek fazla yemek yeme ihtiyacınızı dizginleyrek iki açıdan kilo vermenize yardımcı oluyor.

Aspir yağı uyku yaparmı

Aspir yağı uyku düzensizliklerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır, uyku yapmamaktadır bozulmuş olan uyku düzenini dengelemeye yardımcı olur.

Aspir yağı saç uzatırmı

Aspir yağının öne çıkan özelliklerinden bir tanesi saçların uzamasına olan etkisidir düzenli olarak saçlara ve saç diplerine uygulandığında gözle görülür bir artış meydana getirmektedir.

Aspir yağı saça nasıl uygulanır

Saçlar saç diplerine kadar güzelce yıkandıktan sonra iyice kuruması beklenir ardından parmak uçlarınızı aspir yağına bandırarak ufak dokunuşlar uygulayarak boşluk bırakmadan saç derinize uygulayın , uygulama bittikten sonra en az 1 saat bekletin ve saçlarınızı yıkayın.

Aspir yağını kendi başına kullanabileceğiniz gibi, bazı vitamin ler ve yağlar ile beraberde kullanabilirsiniz.

Besin Değerleri Aspir  
Aspir yağı Besin Değeri

Porsiyon Miktarı: 100 g100 g
Kalori (kcal) 884
Toplam yağ 100 g
Doymuş Yağ 8 g
Çoklu Doymamış Yağ 13 g
Tekli Doymamış Yağ 75 g
Trans yağ 0,1 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 0 mg
Karbonhidrat 0 g
Diyet Lifi 0 g
Şeker 0 g
Protein 0 g

 Aspir yağı Zararları

Doz aşımında ve bilinçsiz kullanımlarda, faydalı olan aspir yağı zararlı hale dönüşebilmektedir, diyet yapan kişilerin bir an önce kilolardan kurtulmak için aspir yağı dozunu arttırmaları önemli sağlık problemlerine neden olabilmektedir, kusma, ishal, baş dönmesi, alerjiler, mide bulantısı, tansiyon düşmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir, diyet programı uygulayanların kişilerde günlük 1-2 tatlı kaşığını geçmemeleri gerekmektedir.

Aspir yağı Nasıl İçilir

200 ml suyun içerisine 3-4 damla damlatılarak içilebilmektedir.

Aspir yağı ve elma sirkesi nasıl kullanılır

Aspir yağını elma sirkesi ile karıştırarak salatalarınızda kullanarak hem farklı bir lezzet elde etmiş olur hemde faydalarından yararlanmış olursunuz. Aspir yağı ve elma sirkesi kullananlar arasında bu karışımın çocuk sahibi olamayanlarda etkili olduğu söylensede tıbbı olrk kanıtlanmış bir sonuç olmadığından kesin bir şey söylemek mümkün değildir.

Aspir yağı yağ yakarmı

Aspir yağı vucudumuzdaki yağların yakımını hızlandırır

Aspir yağı yemeklerde kullanılırmı

Aspir yağını yemeklerinizde, salatalarda soğuk mezelerinizde güvenle kullanabilirsiniz.

Aspir yağı yüze sürülürmü

Yüz bölgesi dahil aspir yağını bütün cildimize uygulayabilirsiniz, açık yara bulunan bölgelerde kullanılması tavsiye edilmemektedir, ayrıca yanık tedavisi görüyor, cilt hastalıkları problemi için ilaç kullanıyor iseniz doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

Aspir yağı ve çörek otu yağı

Aspir yağı ve çörek otu yağı bağışıklık sistemini güçlendiren bitkisel yağlardandır, aspir yağını diyet programında uygularken çörek otu yağınıda kullanabilir daha güçlü ve etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Aspir yağı Eczanede Bulunurmu ?
 Eczanede Satılırmı

Aspir yağını bir çok aktarda ve eczanelerde bulmanız mümkündür.

Aspir yağı Fiyatı

Aspir yağı 250 ml fiyatı çeşitli markalarda 27 -35 tl arasında değişmektedir.

Aspir yağı 5 Litre Fiyatı-100-159 tl arasındadır.

Aspir yağı tavsiye 

Aspir yağını kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi dozunu iyi ayarlamanızdır, her insanın bağışıklık sistemi farklıdır ve aynı düzeyde tepki vermemektedir, doğal bir yağ olmasından dolayı kullanımında çok yan etkiler ve sorunlar oluşmasada, aspir yağı şikayetleri arasında sıkca göze çarpan fazla kulanıma bağlı ishal, mide bulantısı gibi şikayetler gelmektedir, sonuç olarak fazla abartmadan düzeyli bir kullanım tercih edilirse bir sorun teşkil etmeyecektir.

Источник: https://www.dogalguzelim.com/aspir-yagi/

Aspir yağı – Sık sorulan sorular

Aspir Yağı Kullanımına Dikkat

Hayır, değildir. Besleyicilik, kullanım ve lezzet açısından zeytinyağından çok farklıdır ve birbirlerini tamamlarlar:

 • Aspir yağının tadı zeytinyağına benzemez; daha çok çiğ ayçiçeği çekirdeğini anımsatan, özel bir lezzet sunar.
 • Zeytinyağı yüksek oranda Omega-9 (oleik asit) kaynağıdır. Oysa size sunduğumuz linoleik tipteki aspir yağı büyük ölçüde Omega-6 (%74) ve bir miktar Omega-9 yağ asidi (%14) içerir.

Aspir yağı zeytinyağından farklı bir kategoride olsa da, doğallığı, doymamış yağ asitlerinin yüksek oluşu, sağlık yararları ve özel lezzeti yönünden, ancak doğal veya organik tarım ürünü soğuk sıkım saf zeytinyağlarıyla karşılaştırılabilir.

Sağlıklı ve dengeli bir yağ asitleri alımı için aşağıdaki basit şema önerilebilir:

 • Omega-3 kaynağı olarak: Serbest yayılan, doğal beslenen hayvanlardan gelen tereyağı (sıcak ve soğuk kullanım) ve iç yağı (sıcak kullanım). Bulabilirseniz soğuk pres keten yağı (yalnızca soğuk kullanım).
 • Omega-6 kaynağı olarak: Soğuk pres linoleik aspir yağı (soğuk kullanım ve hafif pişirmeler için).
 • Omega 9 kaynağı olarak: Soğuk kullanım için doğal, soğuk pres zeytinyağı (bir ölçüde de aspir yağı), sıcak kullanım için yalnızca zeyinyağı.

Omega-6’dan uzak durmak gerekmiyor mu?

Günümüzde pek çok bilim insanı, Omega-6 / Omega-3 tüketim dengesinin eski çağlara göre Omega-6 lehine bozulmuş olması ve erişebildiğimiz Omega-6 kaynaklarının çoğunlukla trans yağlarla yüklü olması sebebiyle, Omega-3 kaynaklarına ağırlık vermemizi öğütlemektedirler. Biz de bu görüşe katılıyoruz ve Omega-3 alımının (örn. soğuk deniz balıkları, yeşil bitkilerle doğal beslenmiş olan hayvanların eti, sütü, tereyağı, yumurtası, semizotu, keten tohumu, güvenilir Omega-3 takviyeleri) olabildiğince artırılmasından yanayız.

Ancak bizlere Omaga-3 alımını artırmayı tavsiye eden bilim insanları, sağlıklı Omega-6 kaynaklarından uzak durmamızı söylemiyorlar.

Aksine, Omega-6’nin da tıpkı Omega-3 gibi (ve Omega-9’dan farklı olarak) hücre duvarlarının yapısında ve işleyişinde önemli rol oynadığı, üstelik esansiyel bir yağ asidi olduğu, yani vücut tarafından üretilmeyip dışarıdan alınmasının zorunlu olduğu biliniyor.

Sağlıklı (trans hale geçmemiş, doğal forumu koruyan) Omega-6 yağ asidinin hücre zarlarındaki yaşamsal işlevi (örn. gamma-lineloik asit ve anti-enflamatuar Prostaglandin PGE1 hormonunun üretimi), Prof. Canan Karatay’ın Karatay Diyeti kitabında (üçüncü bölüm) ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Genel olarak, doğal yapısını koruyan bütün yağların sağlıklı olduğu, vücutta depolanan yağların yıkımına katkı sağladığı ve organizmanın sağlığına bütün olarak olumlu katkı yaptığı ortaya çıkmıştır.

Zararlı olan yağlar ise, çeşitli kimsayal ve ısıl işlemlerle, rafinasyon işlemleri ve  çeşitli katkılarla doğla yapısı ve elementleri bozulmuş olan yağlardır. Ne yazık ki, endüstriyel gıda sektörününü bize sunduğu bitkisel ve hayvansal yağların büyük çoğunluğu bu haldedir.

Bitkisel yağlarda tohumlardan maksimum yağ elde edilmesi, istenmeyen duyusal nitliklerin ortadan kaldırılması, maliyetlerin düşürülmesi ve raf ömrünün artırılması için, yağın çıkarılması sırasında yüksek ısı ve/veya yüksek basınç uygulanır, sonrasında rafinasyon işlemleri uygulanır ve çoğunlukla pek çok katkı maddesi eklenir. Bu sebeple, marketlerde düşük fiyata bulabildiğimiz pek çok sıvı yağda (örn. ayçiçek yağı, mısır özü yağı, kanola yağı ) Omega-6 asitleri büyük oranda doğal yapılarını kaybederek trans forma geçmişlerdir. Ayrıca diğer doğal bileşenlerin bozulmaya uğrayıp serbest oksijen radikallerinin açığa çıkmış olması da olasıdır. Uzak durulması gereken Omega-6 kaynakları bunlardır.

Başka sağlıklı Omega-6 kaynakları yok mu?

Var, ama aspir yağı kadar uygun üretim ve kullanım imkanları sunmuyorlar.

Örneğin ayçiçek ve mısır özü yağları da yüksek oranda Omega-6 kaynakları olmakla birlikte, bunların soğuk sıkımla elde edilmiş yağları, kokularının ağır ve itici olmasından dolayı, doğrudan sofralık kullanım için uygun değiller.

Üstelik  aspir yağı kadar uzun bir raf ömrü de sağlamazlar. Salt mekanik presleme yoluyla elde edilen aspir yağı ise oldukça lezzetlidir, hatta bir gurme ürünüdür.

Aspir yağı bu kadar değerli ise neden kullanımı yaygın değil?

Bu sorunun cevabının endüstriyel gıda sektörününü dinamiklerinde, uluslararası ve ulusal tarım politikalarında aramak gerekir.

Doğal beslenen hayvanların sütü, tereyağı, yumurtası, doğal tarım ürünleri, gerçek gıdaların sunumu ve tüketimi neden yaygın değilse, aynı etkenlerin doğal aspir yağının yaygınlaşmamasında etkili olduğu düşünülebilir.

Oysa yerli bir bitki olan aspirin yetiştirilme koşulları, ülkemizin ciddi boyutlardaki yağ açığı için önemli avantajlar sunmaktadır: Aspir kıraç toprakta, susuz tarımla, ilaçsız ve gübresiz olarak yetiştirilebilir.

Önerilen soğuk kullanım için tavsiyeleriniz nelerdir?

Her türlü salatada (yeşil salatalar, buğday salataları, tavuk-mantar-zeytin-deniz ürünleri vs. çeşnili salatalarda doğrudan veya sos katkısı olarak). Kahvaltıda peynir, zeytin veya rafadan yumurtanın üzerinde, sade veya baharatlı olarak.

Kahvaltıda doğrudan kullanım için (istenirse baharatlarla, özellikle kimyonla veya zahter benzeri karışımlarla, ekmekle birlikte).

Soğuk mezelerde (humus, fava, piyaz, tarama, tarator, haydari, kısır, …), soğuk çorbalarda (cacık, buğday aşı…), kokteyl dip soslarda… Her tür tencere ve fırın yemeğine pişirme sonrası karıştırılarak. Yaratıcılığınızla daha pek çok kullanım keşfedebilirsiniz…

Aspir yağını sıcak yemeklerde kullanamaz mıyım?

Genel olarak, Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri genel olarak ısıl işlemlere duyarlı yağ asitleridir ve belirli bir süre sıcaklığa maruz kaldıklarında trans forma geçmeleri olasıdır.

Aspir yağının farklı bitki çeşitlerinden üretilen iki tipi vardır: Oleik (Omega-9) tip ve linoleik (Omega-6) tip.

Oleik tipteki aspir yağının sıcak pişirmeler ve kızartmalar için en uygun sıvı yağ olduğu kabul edilmektedir.

Bizim üretip size sunduğumuz aspir yağı ise önemli oranda (%14 civarı) Omage-9 içermesine karşın, temelde  linoleik (%74 civarı Omega-6) tiptedir ve sağlığa en fazla katkı  sağlaması için soğuk tüketimi önerilir.

Ancak linoleik aspir yağının da, bir Omega-6 yağınan beklenmeyecek derecede ısıya dayanıklı ve pişirmeler için uygun olduğu araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Yanma (dumanlaşma) derecesi diğer sıvı yağlara göre çok yüksek olduğu için kızartmalarda bile kullanılabilir.  Ancak besin değerlerini koruması için kısa süreli hafif pişirmeler (örn.

yağda yumurta, makarna sosu, kısa süreli kavurmalar vs.) daha uygundur. Sıcak yemeklere yemek piştikten sonra son aşamada da eklenebilir.

Aspir yağının kozmetik amaçlı kullanımları da var mı?

Yapacağınız küçük bir araştırma, saf aspir yağının kozmetik sunumu ve kullanımı hakkında epeyce bilgi verecektir. İnce bir yağ olduğu için cilt tarafından kolayca emilir.

İçeriğindeki çeşitli yağ asitleri ve vitaminler, özelikle de yüksek orandaki E vitamininden dolayı besleyici ve canlandırıcı etkisi vardır. Cilde doğrudan tatbik edilebildiği gibi, yüksek nitelikli doğal kozmetik ürünlerin terkibine de girer.

Doğrudan kafa derisine uygulandığında saçları güçlendirdiği ve canlandırdığı da ifade edilmektedir. Bazı kaynaklarda masaj yağı olarak kullanımının bölgesel yağ birikimlerinin erimesine yardımcı olduğu yazılmaktadır (biz bu etkinin doğrulanmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz).

Bütün bu özellikleri nedeniyle, ülkemizde aspir yağı genellikle kozmetik kullanım amaçlı olarak, küçük ambalajlarda ve oldukça yüksek fiyatlara satılmaktadır. Size sunduğumuz soğuk pres aspir yağını aynı amaçlar için kullanabilirsiniz.

Aspir yağı gerçekten de zayıflatır mı?

Araştırmalar ve deneyimler bunu doğruluyor. Aslında doğal yapısını koruyan bütün yağların, ölçülü kullanımlarında şişmanlatmadığı, aksine vücutta birikmiş olan yağlarım yıkım mekanizmasında rol oynadığı ortaya çıkmış bulunuyor.

Aspir yağı, bu niteliğin en fazla öne çıktığı yağ olarak biliniyor.

Zayıflamaya olan etkisi, vücuttaki yağların yıkımında ve kas dokusuna dönüşümünde rol oynayan CLA (Conjugated Linoleik Acid) bileşenin yüksek oranda mevcut olmasıyla açıklanıyor.

Aşırı kilolu, tip-2 diyabetli menapoz sonrası kadın denekler üzerinde yapılan bir çalışma (Norris et al., 2009, American Journal of Clinical Nutrition), günde 1 2/3 tatlı kaşığı alınan linoleik tipteki aspir yağı alımının, 16 hafta içinde göbek bölgesindeki yağlarda 1 ila 2 kiloluk bir azalma sağladığını tespit etti.

Aspir yağının başka belgelenmiş sağlık yararları var mı?

Yukarıda sözü edilen çalışma (Norris et al.

, 2009, American Journal of Clinical Nutrition), linoleik aspir yağının, kilo vermeye yardımcı olmak dışında kalp-damar sağlığını geliştirdiğini, kas dokularını artırdığını, iyi kolestrolü (HDL) yükselttiğini, kan şekerini düzenlediğini, enflamasyonları azalttığını, solunum zorluklarını hafiflettiğini, kan dolaşımına yardımcı olduğunu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini de ortaya çıkardı.

Источник: https://kircocuklari.wordpress.com/2012/10/29/aspir-yagi-sik-sorulan-sorular/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.