Astigmat Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nedenleri ve Tedavisi

Astigmat Hastalığı Nasıl Tespit Edilir ve Uygulanacak Tedavi Yöntemleri

Astigmat Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nedenleri ve Tedavisi

Astigmat hastalığı gözde meydana gelen bir rahatsızlıktır ve her yaşta ortaya çıkabilir. Hastalığın kısa sürede ortadan kaldırılması için erken teşhis konulması önemlidir. Ayrıca cerrahi müdahalelerle kalıcı tedavi sağlanabilmektedir.

Astigmat Hastalığı

Gözün ön tabakasında yer alan korneanın şeklinin bozulması ve bundan kaynaklı olarak retinada görüntünün bulanıklaşmasına neden olan hastalığa astigmat adı verilmektedir.

Kornea, normal şartlarda uygun bir yuvarlak oluşumla meydana gelmiştir ancak bu hastalıkla beraber daha eliptik bir görünüme doğru hareket eder. Ayrıca hem yatay hem de dikey ağırlıkla birlikte iki odak noktası meydana getirmektedir.

Tamamen gözdeki kornea bölümüyle ilgili olan bu hastalık, korneanın şeklinin bozulması ve deforme olmasıyla yakından ilgilidir. Bu yüzden görme bozukluğu olarak adlandırılan astigmat hastalığı ile ilgili birçok detayının bilinmesi önemlidir.

Göz hastalıkları astigmat konusunda astigmat nasıl anlaşılır ya da astigmat nasıl oluşur gibi soruların yanı sıra astigmat göz hastalığı konusunda astigmat çeşitleri gibi bilgilerin de bilinmesinde fayda var. Ayrıca astigmat baş dönmesi yapar mı sorusuyla ilgili yanıtları yazımızın devamından takip edebilirsiniz 

Astigmat Nasıl Tespit Edilir?

Astigmat göz hastalığı, yakın ya da uzak nesneleri görmekte zorlananlar için kolayca tespit edilebilmektedir. Ayrıca sık sık baş ağrısı yaşayan kişilerin de bir an önce uzman bir göz hekimine başvurarak göz muayenesi olmasında fayda var. Doktorun gerçekleştireceği muayenelerle beraber astigmat tespiti yapılarak gerekli tedavi süreci başlatılır.

Astigmat hastalığının ilaçlı tedavisi bulunmamaktadır. Düzeltici seçenekler olan kontakt lensler, LASIK cerrahisi ve gözlük uygulamaları sayesinde kolayca tedavi edilebilir.

Astigmat Belirtileri

Astigmat belirtileri konusunda bilgileri paylaşmadan önce astigmat başlangıcı hususunda önemli bilgiler paylaşacağız. Hastalığın ilk belirtileri çocuklarda ve yetişkinlerde farklılık gösterebilir. Ayrıca ilk aşamada anlaşılması biraz zor olabilir. Hastalığın kesin ve net tanısının konulabilmesi için göz doktorunda bir takım tetkikler yaptırılması gerekiyor.

Yüksek astigmat nedir sorusunun yanıtı ise yine doktorunuz tarafından yapılacak tetkikler sonucunda ortaya çıkar. Yüksek astigmat, hastalığın ilerlediği son süreçtir ve gözde astigmat durumunun daha rahatsız verici olmasından kaynaklanır.

Astigmat göz konusunda yapılacak tetkikler sayesinde belirtiler kısa sürede ortaya çıkacağı için gözde astigmat tedavilerine de kısa sürede başlanabilir. 

Çocuklarda ortaya çıkan belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Gözlerde kısıklık yani gözlerin kısılarak çevreye odaklanmaya çalışılması
 • Okuma yapılan bölgeye fazla yaklaşma ya da çok yakından okuma isteği
 • Yazı yazarken ortaya çıkan bozukluklar
 • Koşma halinde aniden denge kaybı
 • Çocuğun karşıdaki herhangi bir noktaya bakarken başının yan pozisyona gelmesi

Astigmat başlangıcı konusunda bir de yetişkinlerde görülen belirtilere bakmak gerekiyor. Yetişkinlerde ortaya çıkan astigmat belirtileri ise şu şekildedir;

 • Mesafe artımına bağlı olarak netlik kaybı
 • Bulanık görme durumu
 • Yatay ve dikey çizgilerde bozulma
 • Göz ve baş çevresinde hissedilen ağrı
 • Okuma yaptıktan sonra ortaya çıkan ağrı
 • Gözlerin kısa sürede yorulması

Bu belirtilerin herhangi birinin yaşanması durumunda kısa sürede astigmat testi yapılmalı ve gereken önlemler doktor tavsiyesinde alınmalıdır.

Astigmat Nedenleri

Astigmat nedenleri, doğum sırasında oluşabilirken kalıtsal olarak da başlayabilir. Bu anlamda herhangi bir nedenin astigmat hastalığına sebep olduğunu söylemek doğru olmaz. Gündelik alışkanlıklarla beraber gözlerde ortaya çıkabilecek yukarıdaki belirtiler, hastalığın nedenlerini oluşturabilmektedir.

Astigmat Çeşitleri

Teşhisi konulan astigmat çeşitleri üç farklı alanda incelenebilir. İlk olarak miyop astigmat hakkında bilgi verecek olursak; Korneanın genel yapısının oval olduğu yani tam yuvarlak olmadığı durumlarda tanı konulur.

Belirli bir mesafedeki cisimlere bu yüzden odaklanılamamaktadır. Kalıtsal nedenlerle ortaya çıkabilen bu durum 7 yaş civarı olan çocuklarda da görülebilir.

Daha çok küçük yazıları okuyabilen çocuklar, uzaktaki nesneleri net bir şekilde seçemezler.

Bir diğer astigmat çeşidi, hipermetrop astigmat çeşididir. Yakını görememe olarak bilinir ve kalıtsal nedenlerle ortaya çıkar. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak uzağı veya yakını görememe gibi durumlarla kendini gösterir. Gözde fazla zorlanma olacağı için gözde ağrı ve sulanma gibi durumlar da yaşanabilir.

Astigmat çeşitlerinden sonuncusu ise astigmatizmadır. Noktaların çizgi şeklinde görüldüğü bu hastalık çeşidinde kornea oval hale gelmiştir. Astigmat nedir konusunda genel bilgileri bu şekilde aktarırken 1 numara astigmat konusunda gerekli önlemlerin kısa sürede alınması ve yüksek astigmat durumunun ortaya çıkmaması engellenmelidir.

Gözde astigmat hastalığının ortaya çıkması, durumunda tedaviye başvurmayan kişiler, daha sonraki zamanlarda ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Astigmat Tedavi Yöntemleri

Tedavisi mümkün olan göz astigmat hastalığında teşhis konulur konulmaz ilgili süreçler uygulanmaya başlanır. Kalıcı ve geçici olarak uygulanan bu yöntemlerde önce geçici tedavi yöntemlerinin incelenmesi gerekir.

Geçici tedavi yöntemlerinde anlık çözüm getiren bir takım göz astigmat tedavileri yapılmaktadır. Anlık olarak uygulanan bu işlemlerde göz astigmat durumunun kısmen ortadan kaldırılması amaçlanır. Daha çok lens ya da gözlük kullanımına başvurulan hastalar günümüzde bu yöntemi sıklıkla tercih etmektedir.

Kullanılacak gözlük ve camlar özel olarak hazırlanır. Ayrıca lens kullanımında ise torik kontrakt lens kullanılmaktadır. Bu sayede görme yetisi daha uygun ve uzun süreli sağlanabilir.

Göz astigmat hastalığında kalıcı tedaviler ise bir takım cerrahi uygulamalarından geçer. Göz hekimleri tarafından uygulanan bu işlemlerin başarısı kanıtlanmıştır.

Excimer lazer tedavisiyle beraber gözlük veya lens kullanımının önüne geçilir ve kısa sürede başarılı sonuçlar alınabilir.

Elbette tedavi öncesi ve sonrası süreçler için doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeniz yeterli olacaktır.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //gozebak.com/astigmat-nedir.html

Astigmat Tedavisi, Nasıl Geçer?

Astigmat Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nedenleri ve Tedavisi

Astigmat, gözlerde eğrilik oluşması ile meydana gelen ve genellikle pratik şekilde tedavi edilebilen bir göz kusurudur. Astigmat bulanık görmeye sebep olabilmektedir.

Astigmat, gözün ön yüzeyinde (kornea) ya da göz merceğinde, gözün içinde meydana gelmektedir ve tek yönde oluşan hafif yüzey eğriliği şeklinde oluşmaktadır. Yüzey eğrilikleri, her yönde eşit ve pürüzsüz olmaktan ziyade, bazı alanlarda düz bazı alanlarda ise dik şekildedir.

Tüm mesafelerde görüşün bulanıklaşmasına neden olan astigmat, genellikle doğumla birlikte, miyop ya da hipermetrop karışımı şeklinde meydana gelmektedir. Genellikle bu durum düzeltici eylem gerektirecek kadar belirgin değildir. Tedavi seçenekleri ise, düzeltici lensler ve ameliyat şeklindedir.

Göz odak görüntüleri iki bölümden oluşmaktadır; kornea ve mercek. Mükemmel şekilde dizayn edilmiş olan gözün, bu odaklama unsurlarından her biri pürüzsüz bir top yüzeyi gibi mükemmel bir eğriliğe sahiptir. Böyle bir yüzey kavisine sahip olan kornea ya da mercek, aynı şekilde gelen tüm ışınları, gözün arka kısmında (retina) odaklayarak bir görüntü oluşturur.

Ancak, kornea ya da merceğin eşit ve düzgün şekilde kavisli olmaması sonucu, ışınlar dengesiz şekilde odaklanır yani göze gelen ışık düzgün şekilde değil de, farklı birkaç açıda kırılır. Bu durum ışınların kırılmasında hataya neden olur. Böylece, bir kırılma sorunu olan astigmat meydana gelir.

Astigmatta, kornea ya da mercek, diğerlerinden farklı olarak, daha dik ve tek yönde kavislenir. Eğer, korneal astigmat söz konusu ise, kornea bozuk ve biçimsiz bir şekle sahip olacaktır.

Öte yandan eğer merceksel astigmat var ise, mercekte şekil bozukluğu olacaktır. Astigmatın hemen her tipi, bulanık görmeye sebep olmaktadır.

Bulanık görme, birden fazla yönde oluşabilen, yatay, dikey ya da çapraz yönde oluşabilir.

Astigmat, diğer kırılma kusurlarının bir kombinasyonu ile birlikte oluşabilmektedir. Bunlar şu şekildedir;

Miyop (uzağı görememe): Miyop, korneanın çok kavisli olması ya da gözün normalden daha uzun olması sonucu meydana gelmektedir. Bu durumda, retina üzerinde kusursuz şekilde odaklanma olmaz, ışık retinanın önünde toplanır ve böylece uzaktaki nesneler bulanık görünür.

Hipermetrop (yakını görememe): Hipermetrop, korneanın çok az kavisli olması ya da gözün normalden kısa olması sonucu meydana gelmektedir. Etkileri miyop göz kusurunun tam tersi şeklindedir. Göz rahat bir durumdayken, ışık gözün arka kısmında toplanır ve böylece yakındaki nesneler bulanık görünür.

Astigmat, doğuştan olabileceği gibi, göz yaralanmaları, göz hastalıkları ya da göz ameliyatları sonucu da oluşabilmektedir. Astigmat, yetersiz ışıkta okuma, televizyonu yakın mesafeden izleme ya da gözleri çok kısmak nedeni ile meydana gelmez ya da bu nedenlerden dolayı daha da kötüye gitmez.

Tanı ve Testler

Doktorlar, gözün durumunu teşhis edebilmek için, semptomları gözden geçirerek, kapsamlı bir göz muayenesi yapabilmektedir. Göz muayenesi birkaç testten oluşabilir ve şu şekildedir;

Görme testleri: Bu test kapsamında doktor, kartlar üzerindeki yazıların okunmasını isteyerek, görme keskinliğini kontrol etmektedir.

Kornea eğriliğini ölçmek için test: Keratometre adı verilen bir cihaz yardımı ile korneanın yüzeyinden yansıyan ışıklar ölçülür ve  kornea yüzeyindeki eğrilik miktarı hesaplanır. Böylece eğrilik durumuna göre astigmat var olup olmadığı tespit edilir. Bu testin adı ise, keratometri şeklindedir.

Kornea eğriliği, kontakt lens montajı için önemli bir bilgidir. Astigmatta eğimler düzensiz olmaya eğilimlidir.

Doktorlar, kornea yüzey eğriliğindeki değişimleri ölçmek için, bilgisayarlı kornea haritalama adı verilen bir yöntem kullanabilmektedirler. Bu yöntemde bir kamera yardımıyla kornea yüzeyi haritalanır.

Odağı ölçmek için test: Bu test yardımı ile gözün ne kadar ışık topladığı ölçülmektedir. Doktor, gözün ön kısmına farklı mercekler yerleştirerek, phoropter adı verilen bir cihaz yardımı ile ölçüm yapmaktadır.

Ayrıca, doktor retinascope adı verilen bir cihaz kullanarak, gözün içine direkt olarak ışık huzmesi gönderip, ölçümler de yapabilmektedir. Böylece gözün ne kadar miktarda ışık topladığı belirlenmiş olur.

 Bu yöntemler yardımı ile, kırılma kusurunun derecesi ölçülür ve hastaya uygun, kontakt lens ya da gözlük camı belirlenir.

Astigmat Tedavisi Nasıl Yapılır?

Astigmat tedavisinde amaç, düzensiz eğrileri baz alarak, bulanık görmenin nedenini saptayarak, görme kalitesini artırmaktır. Astigmat tedavisi, düzeltici lensler ve refraktif cerrahi işlemlerini kapsamaktadır. Astigmat tedavisindeki düzeltici lensler, korneadaki düzensiz eğrileri etkisiz hale getirmektedirler ve şu şekildedirler;

1.Gözlük

Gözlük tedavisinde kullanılan gözlükler, özel merceklerden yapılmaktadır ve gözlerin retinasındaki düzensiz şekilleri eşitlemektedir. Gözlük, astigmata ek olarak, miyop ya da hipermetrop gibi diğer kırılma kusurlarını tedavi etmek için de kullanılabilmektedir.

2.Kontakt Lensler

Gözlüklerde olduğu gibi, kontakt lensler de astigmat göz kusurunu düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Birçok türde kontakt lens bulmak mümkündür. Bu kontakt lensler, sıkı, yumuşak, genişletilmiş kullanımlı, tek kullanımlık, sert, gaz geçirgenliği olan ve bifokal (çift odaklı) kontakt lensler şeklindedir.

Kontakt lensleri tüm artıları ve eksileri ile doktorunuza danışarak, sizin için kontakt lens tedavisinin ne derece uygun olacağını öğrenmenizde fayda vardır.

Ayrıca, ortokeratoloji adı verilen bir işlem için kullanılan kontakt lensler, sert kontakt lens formundadır ve günde birkaç saat kullanılarak, gözde meydana gelen eğimleri düzeltmeye yardımcı olmaktadır.

Daha sonra, gözün yeni şeklinin korunması için, daha az sıklıkta kontakt lens kullanılmaya devam edilir. Eğer, hastanın gözleri tekrar eski haline döner ise, bu defa tedaviyi kesmek durumunda kalınır.

Ayrıca, çok uzun süreler boyunca kontakt lens kullanmak, gözlerde enfeksiyon oluşmasına neden olabilmektedir.

Astigmat tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise, refraktif cerrahi işlemleridir. Gözün yüzeyini yeniden onararak göz kusurunu düzeltmeye yardımcı olan bu tedavi yönteminde, doktorlar, ameliyat öncesi bazı işlemler uygulamaktadırlar. Buna göre, refraktif cerrahi işlem için bir değerlendirme yapılmaktadır. Refraktif cerrahi işlem metodları ise şu şekildedir;

3.LASIK Ameliyatı

Lazer destekli keratomileusis (LASIK), bir astigmat tedavi sürecidir. Doktor, keratom adı verilen ince bir alet kullanarak, gözün içine yani retinaya, ince yuvarlak menteşeli bir kesim uygular. Ayrıca, bu kesim işleminin aynısı, özel olarak lazer yardımı ile de yapılabilmektedir.

Ameliyatı yapan cerrah kapağı kaldırır ve daha sonra bir excimer lazer kullanarak, kapağın altından korneanın kalıbını oyar. Excimer lazer ise, diğer lazerlerden farklı olarak, ısı yaymamaktadır.

4.Fotorefraktif Keratektomi (PRK)

Bu işlem sırasında doktor, kornea eğriliğini düzeltmek için, excimer lazer kullanmadan önce, retinanın dış koruyucu tabakasını kaldırır ve böylece kornea eğriliği düzeltilir.

5.LASEK Ameliyatı

Lazer yardımlı subepitelyal keratomileusis (LASEK), korneanın geriye katlanmış daha kalın tabakası, gözü daha az savunmasız hale getirerek, hasar vererek yaralanma meydana getirir.

Bundan dolayı, lazer yardımlı supepitelyal keratomileusis tedavisi, eğer kornea çok ince yapıda ise uygun olabilir.

Ayrıca, eğer işyerinde ya da spor sırasında yaralanma riski yüksek ise, bu tedavi yöntemi yine uygun olacaktır.

Belirtileri

Astigmat belirti ve semptomları aşağıdaki gibidir;

 • Bulanık ya da bozuk görme,
 • Göz yorgunluğu,
 • Baş ağrısı.

Öte yandan, eğer bu belirtiler ile birlikte, günlük hayat akışınızı aşırı derecede aksatacak görme sorunlarını da yaşıyorsanız, bir göz doktoruna gitmeniz doğru olacaktır. Eğer, 40 yaşından fazla sağlıklı bir yetişkinseniz, 55 yaşına kadar her iki ya da dört yılda bir göz muayenesinden geçmeniz tavsiye edilmektedir.

55 yaşından sonra ise, her bir ya da üç yılda bir kontroller yaptırılmalı, 65 yaşından sonra ise yılda bir ya da iki yılda bir kontrollere devam edilmelidir. Fakat zaten astigmat hastasıysanız, kontroller daha sık aralıklar ile yapılmalıdır. Bir de eğer, diyabet ve göz tansiyonu gibi sağlık sorunları söz konusu ise, göz hastalıkları riski daha yüksek olacaktır.

Bundan dolayı, göz kontrolleri de daha sık olmalıdır.

Источник: //evdesifa.com/astigmat-tedavisi/

Astigmat Neden Olur? Astigmat Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Astigmat Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nedenleri ve Tedavisi

Astigmat, çarpık görme veya astigmatizma, gözün bir düzleminde (asimetrik) kırıcılık kusuru vardır. Ametropinin her meridyende aynı olmasıdır.

Miyopide veya hipermetropide gözün tüm düzlemlerinde kırma kusuru simetrik olarak vardır. Miyop, yakını iyi gören demektir. Hipermetrop ise uzağa iyi gören ancak yakını pek göremeyen anlamına gelir.

Astigmat sorunu ise uzağın ve yakının düzgün görülmemesidir.

Normalde korneanın yatay meridyeninin eğrilik yarı çapı dikey meridyeninkinde 1 mm da büyüktür. Bu nedenle yatay meridyen dikey meridyenden 0,5 – 0,75 D daha az kırıcıdır. Bu duruma fizyolojik astigmatizma denir. Bu durumda görüntüler ya fazla küçülür ya da fazla büyür ve bu durumda bulanık görme durumu oluşur.

Astigmatizma (astigmat) nedenleri

Astigmat kalıtım bir faktördür ve gözün yorulması, az ışık, çok bilgisayar kullanımı ve benzeri faktörler ile ilişkisi yoktur. Zaman içerisinde azalma, artma veya açı değiştirme gibi farlılıklar gösterebilir. Keratokonus diye bilinen bir rahatsızlıkta yüksek ve değişken astigmata sebep olabilir. Bu durum muayene sırasında anlaşılır ve tedavisi farklıdır.

Astigmatizma (astigmat) tipleri

Astigmatizma 5 tipte değerlendirilir.

 1. Regüler (kurala uygun) astigmatizma : Bu tip astigmatlarda gözlük camları ile düzelme sağlanır ve bu tip astigmatizma kendi arasında 3 farklı bölüme ayrılır. Bunlar basit astigmat, bileşik astigmat ve karışık astigmat.
 2. Basit astigmatizma : Göz istirahatte iken göze gelen ışın çizgilerinden biri retina üzerine, diğeri ise retinanın önüne veya arkasına düşer.
 3. Bileşik (kompoze) astigmatizma : Her iki odak çizgisi retinanın önünde veya arkasında oluşur.
 4. Karışık (miks tip) astigmatizma : Odak çizgilerinin biri retinanın önünde, diğeri ise retinanın arkasında oluşur.
 5. İrregüler (kurala aykırı) astigmatizma : Bütün eksenlerde farklı kırılma gözlenir ve gözlük camlarından fayda sağlanamaz. Genellikle keratokonus veya korneal perforasyon gibi ciddi rahatsızlıklar bu tip astigmatizmanın oluşumunda etkilidir.

Astigmatizma (astigmat) belirtileri

Örneğin hasta basketbol topunu Amerikan futbol topu gibi eğri görür. Astigmatı olan kişiler uzak ya da yakın mesafe görüşü bulanık ya da gölgeli olur. Görüntüler hiç bir zaman net değildir. Örneğin pencerenin dik kenarları net görülür iken, yatay kenarları bulanık görülebilir.

Ayrıca astigmatizma çift görme, baş ağrısı, göz çevresinde ağrı, çabuk yorulma, konsantrasyon bozukluğu gibi şikayetlere de neden olabilir. Astigmat tek başına olabileceği gibi miyop ya da hipermetrop ile birlikte de olabilir.

Astigmatizma (astigmat) tedavisi

Astigmatizma silindirik gözlük camları ile (tek düzlemde kırıcı) düzeltilir. Kontakt lensler (torik ya da gaz geçirgen) gözlük kullanmak istemeyen hastalarda uygulanan başka bir tedavi seçeneğidir. Göze uygun lens hastanın doktoru tarafından belirlenir. Excimer lazer tedavisi, Lasık ve Lasek yöntemleri ile astigmatizma tedavi edilebilmektedir.

Lazer ile astigmat tedavisi nasıl yapılır?

Astigmat tedavisi

Lasık tedavisi nedir : Günümüzde en sık tercih edilen sistemdir. Gözün şeffaf tabakasından (kornea) keratom adı verilen otomatik bıçaklı bir sistem yardımı ile çok ince bir kapak kaldırılır ve altındaki bölgeye excimer lazer uygulanarak kırılma kusuru düzeltilir. Sonrasında kapak yerine yapıştırılır.

Oldukça kısa süren ve nispeten ağrısı az olan bir yöntemdir. Bu işlemden hemen sonra hasta görebilir ve bir gün sonra görme netleşir. Göz yapısı uygun olan hastalarda Lasık yöntemi sayesinde 8-10 numaraya kadar miyop, 4-6 numaraya kadar hipermetrop ve 5 numaraya kadar astigmat problemleri başarılı bir şekilde tedavi edilir.

Lasek tedavisi nedir : Gözün şeffaf tabakası Lasık tedavisine uygun olmayan hastalarda özellikle tercih edilen bir yöntemdir. Lasek İşleminin Lasık işleminden farkı, korneadan kapak kaldırma işleminin yapılmamasıdır. Lasek işleminde kornea üzerindeki epitelyum zarı özel bir solüsyon yardımı ile soyularak kornea çekilir.

Excimer lazer alttaki tabakaya uygulanır ve kırılma kusuru düzeltilir. Sonrasında ince zar yerine getirilir. Hastanın gözü daha çabuk iyileşsin diye bir süre kontakt lens tedavisi verilir.

Lasek tedavisinden sonra 3-5 gün süresince hafif ağrı, sulanma batma, ışığa karşı hassasiyet ve puslu görme olabilir. Net görme 1-2 hafta sonra başlar.

Lasek işlemi, mitomisin denilen bir ilaç yardımı ile birlikte uygulandığında 8-10 numaraya kadar olan miyop rahatsızlığının da tedavisinde uygulanır.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/astigmat-olur-astigmat-belirtileri/

Astigmat nedir? Neden olur? Astigmatın belirtileri ve tedavisi

Astigmat Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nedenleri ve Tedavisi

Astigmat, korneanın şeklindeki kusurlar nedeniyle, kişinin bulanık ve çift görmesine neden olan bir görme problemidir.

Tıpkı hipermetrop ve miyop gibi gözün kırma kusurlarından biri olan astigmatta kornea, ışığı farklı bir kuvvette kırar ve ışınlar birden fazla noktaya düşer. Bu nedenle kişi nesneleri net göremez; bulanık ve kırık görür.

Astigmat, genellikle genetiktir ama gözle ilgili cerrahi bir operasyon ya da gözün yaralanması da bu soruna neden olabilir. Bulanık görme, baş ve göz ağrısı, çift görme, göz çevresinde ağrı astigmatın en yaygın belirtileri arasında bulunur.

Astigmat belirtileri, derecesine göre kişiden kişiye değişir. Sorunun çözümünde gözlük ve kontakt lens kullanılır. Hastalığın tam iyileşebilmesi için lazer ameliyatı yapılmalıdır.

Astigmat nedir?

Miyop nedir? Miyopluk neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Astigmatın miyop, hipermetrop, mix olmak üzere farklı çeşitleri vardır. Miyop astigmatta görüntü retinanın önünde kalırken, hipermetrop astigmatta görüntü sinir tabakanın arkasına düşer. Mix astigmatta ise görüntünün bir kısmı retina önünde bir kısmı da retina arkasında oluşur.

Astigmat neden olur?

Astigmat, çoğunlukla göz şeklinin yuvarlak değil de yumurta şeklinde olmasından kaynaklanır.

Yani genellikle kornea veya lensin (göz merceği) düzensiz eğriliğinin bir sonucudur ve bu durum çoğunlukla genetiktir.

Fakat bazen göz ameliyatı sonrasında ya da gözün yaralanması sebebiyle de oluşabilir.

Sanılanın aksine düşük ışıkta kitap okumak ya da televizyonu yakın mesafeden izlemek astigmata neden olmaz. Aile bireylerinde astigmat ve keratakonus gibi görme bozukluğu bulunan kişilerde bu hastalığın görülme olasılığı oldukça yüksektir. Katarakt cerrahisi gibi göz ameliyatı geçmişi olan kişilerde de sonraki süreçte astigmat görülebilir.

 • Yakın ya da uzak tüm mesafelerde bulanık ya da çarpık görüş
 • Göz yorgunluğu
 • Şaşı bakma
 • Gece görmede zorluk çekme
 • Göz tahrişi
 • Baş ağrısı
 • Gözde sık sık arpacık oluşması
 • Uzun süren kirpik dibi iltihabı
 • Göz çevresinde ağrı
 • Çift görme

Astigmat belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazen de herhangi bir belirti olmayabilir. Yukarıdaki belirtilerden herhangi biri ya da birkaçı ile karşılaşmanız durumunda bir göz doktoruna görünmeniz gerekir.

Retina nedir? Yırtılması nasıl önlenir? Retina hastalıkları ve tedavisi

Astigmat testi ve teşhisi

Astigmat zamanında teşhis ve tedavi edilmediğinde ileride göz tembelliğine neden olabilir. Bu yüzden astigmatın zamanında teşhisi son derece önemlidir.

Aslında çoğu insan astigmatla doğmasına rağmen derecelerinin düşük olması yüzünden herhangi bir görme sorunu yaşamazlar. Astigmatı bulunan çocuklar ise bulanık ve çarpık görmelerine dair genellikle şikayette bulunmazlar. Bu durum ise çocukların okul hayatlarında başarısızlıkla karşılaşmalarını beraberinde getirebilir.

Bu noktada çocuklarda bu problemin erken yaşlarda tespit edilmesi çocukların okul ve spor hayatlarında başarıyı yakalayabilmeleri adına oldukça önemlidir.

Görme keskinliği değerlendirme testinde belirli uzaklıktaki bir mesafeden üzerinde çeşitli şekillerin ve harflerin bulunduğu görme eşelinden yararlanılır. Görme keskinliği değerlendirme testinde önce bir göz kapatılır ve test edilir ardından diğer göz kapatılır ve test edilir. Bu yöntem ile hastanın gözlerinde herhangi bir kırma kusuru bulunup bulunmadığı tespit edilir.

Keratometri

Korneanın eğrilinin tespiti amacıyla doktorunuz keratometri ile gözünüzde herhangi bir eğrilik olup olmadığına bakabilir.

Korneanın eğrilik yarıçapını ve kırıcı gücünü ölçmek için yararlanılan keratometri cihazı sayesinde gözünüzde korneaya dair hastalıkların bulunup bulunmadığı teşhis edilebilir.

Aynı zamanda keratokonus teşhisinde de keratometri cihazlarından yararlanılabilir.

Keratokonus nedir? Ne gibi görme sorunları yaratır? Belirtileri ve tedavisi

ÖNEMLİ NOT: Keratokonus, korneanın ileri derecede miyop ve astigmat ile birlikte sivrileşmesi ve incelmesidir.

Ender görülen bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bu hastalar gözlük kullanırken bile nesneleri net bir şekilde göremeyebilir.

Gözde sürekli tekrarlayan alerji ve kaşıntı, miyop ve astigmatın devamlı ilerlemesi, gözde ışığa karşı hassasiyetin artması en önemli keratokonus belirtileridir.

Hipermetrop, miyop, mix astigmat teşhisi konulmayan, göz yaralanmaları ya da göz ameliyatı sonrasında astigmat gelişmeyenlerde nedeni genellikle ‘keratokonus’dur!

Astigmat dereceleri; göz doktoru tarafından yapılan birtakım muayeneler sonrasında tespit edilir. Genellikle 0,50 derece astigmatı olan kişilere herhangi bir müdahale yapılmasına gerek duyulmaz.

0,50 ile 2 derece arasındaki astigmatlar ise gözlük ve kontakt lensler ile tedavi edilebilir. Ancak derecesi 3 ve 3’ün üzerinde olduğunda yüksek astigmat derecesinin varlığından söz edilebilir.

Bu durumda genellikle lazer ameliyata başvurulur.

Düzeltici mercekler

Astigmatın neden olduğu bulanık, çarpık ya da çift görmenin engellenmesinde doktorunuz düzeltici mercekler içeren gözlük ya da kontakt lens reçete edebilir.

Ortho-K kontakt lensler

Korneanın düzensiz eğriliğinin geçici bir süreliğine tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem olan Ortho-K kontakt lenslerden astigmat tedavisinde yararlanılabilir.

Gecegöze takılan bu lensler, sabah uyanıldığında gözden çıkarılır ve hasta gün boyunca lens takmak zorunda kalmadan çevredeki tüm nesneleri net bir şekilde görebilir.

Ancak, ortho-K lens kullanımı da tıpkı gözlük ve kontakt lens kullanımı gibi astigmata geçici bir çözümdür.

Cerrahi müdahale

Korneanın yeniden şekillenmesini amaçlayan göz ameliyatı esnasında lazerler kullanılır.

Ancak tüm göz yapıları lazer ameliyatına uygun olmadığından lazer ameliyatı öncesinde detaylı bir göz muayenesi ile gözünüzdeki korneanın kalınlığı tespit edilir.

Hastanın yaşı, hastada astigmata eşlik eden başka bir göz hastalığının bulunup bulunmadığı da hastanın lazer ameliyatı olup olamayacağını etkileyen faktörler arasında yer alır.

Göz ağrısı neden olur? Ağrı yapan göz hastalıklarının tedavisi

Lazer ameliyatı esnasında LASIK, LASEK, RK, PRK gibi farklı lazer ameliyatlarından biri hastanın göz yapısına ve yaşına göre tercih edilebilir. Ülkemizde lazer ameliyatı genellikle LASIK ya da LASEK yöntemlerinden biriyle yapılır.

LASEK ameliyatı, daha çok göz yapısı LASIK ameliyatına uygun olmayan kişilere uygulanır. LASIK, son derece ağrısız bir yöntem olmakla birlikte hastanın gözleri kısa bir süre içerisinde iyileşmeye başlar. Hatta hasta ertesi gün bile normal yaşantısına geri dönebilir.

Ancak lazer ameliyatlarının mutlaka alanında uzman olan, modern lazer cihazlarını kullanmayı bilen göz doktorları tarafından yapılması gerekir.

Hastanın göz numaralarının lazer ile düzeltilemeyecek kadar yüksek olması ya da hastanın göz yapısının lazer için uygun olmaması durumunda göz içi lens tedavisi adı verilen ICL ameliyatına da başvurulabilir. Avrupa’da oldukça yaygın olan göz içi lens uygulaması, ülkemizde sınırlı sayıda doktor tarafından yapılmaktadır.

Astigmat ameliyatı

Daha önce de değindiğimiz gibi astigmat tedavisinde hastanın göz yapısının uygunluğuna bağlı olarak, ameliyattan da yararlanılabilir. Ülkemizde en çok uygulanan astigmat ameliyatı lazer ile ameliyattır. Lazer ameliyatı da kendi içerisinde Lasik ve Lasek olacak şekilde ikiye ayrılır. Hem Lasik hem de Lasek ameliyatlarında excimer lazer kullanılır.

Lasik ve Lasek ameliyatları genellikle birkaç dakika gibi oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Hastanın göz yapısının uygun olması durumunda Lasik ameliyatına öncelik verilir.  Lasek ameliyatında iyileşme 4-5 günü bulabilir.

Bu yüzden Lasek ameliyatı geçiren hastanın 1 hafta boyunca istirahat etmesi gerekebilir. Lazer ameliyatı sonrasında hastaya genellikle antibiyotik, kortikosteroid içeren damlalar reçete edilir. Ameliyat sonrasında hasta ertesi gün net bir şekilde görmeye başlar.

Lazer ameliyatlarında başarı oranı genellikle %98 şeklindedir.

Astigmat ameliyatları 18 yaş altındaki hastalara uygulanmaz. Bunun nedeni, bu hastalarda kornea sertliğinin henüz olgunlaşmamış olmasıdır. 18 yaş altı hastaların astigmat tedavisinde genellikle gözlük ya da kontakt lensler tercih edilir.

Astigmat ile miyop arasındaki farklar

Birbiriyle sıklıkla karıştırılan iki göz hastalığı olan astigmat ve miyop birbirinden tamamen farklı göz problemleridir.

Astigmatlar, hem yakın hem de uzaktaki nesneleri bulanık, çarpık ve net olmayan bir şekilde görürken, miyop hastalar uzaktaki nesneleri net bir şekilde göremezler.

Yani miyoplar, yakında cisimleri görmede herhangi bir sorun çekmezler. Astigmatlar ise en yakınlarındaki nesneleri bile bulanık ve kötü görebilirler.

Katarakt nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Astigmatta gözlük kullanılması, derecesinde herhangi bir düşme ya da azalmaya neden olmazken, miyopların gözlük kullanmaması miyop derecelerinin daha hızlı bir şekilde yükselmesine neden olabilir.

Bu yüzden uzağı net bir şekilde göremeyen hastaların bir an önce göz doktoruna görünmeleri ve doktor tarafından reçete edilen gözlük ya da kontakt lensleri kullanmaya başlamaları gerekir.

Her iki hastalığın tedavisinde de gözlük ve kontak lenslerin yanı sıra lazer ile ameliyat tercih edilebilir.

Astigmat nasıl düzelir?

Çoğunlukla doğuştan bir görme bozukluğu olan astigmat, kontakt lens ya da gözlük kullanımı ile geçici olarak düzelebilir.

Yani hasta kontakt lenslerini ve gözlüklerini taktığı sürece nesneleri net ve düzgün bir şekilde görür. Lakin gözlük ve kontakt lens kullanımı hiçbir şekilde astigmatı düzeltmez. Yani derecesinde herhangi bir düşme söz konusu olmaz.

Astigmatın tam anlamıyla düzelebilmesi için hastanın lazer ameliyat olması zorunludur.

Astigmat gözlük

Özellikle derecesi 3’e kadar olan hastalar gözlük kullanarak bulanık ve net görememe şikayetlerinden kurtulabilirler. Ancak astigmat gözlük kullanımı hiçbir şekilde astigmatın derecesini düşürmez yani tam anlamıyla astigmatı tedavi etmez.

Yani astigmat gözlük, hastalığı tedavi etmek yerine kontrol altında tutmaya olanak tanır. Astigmat tedavisinde gözlükten sadece gözlük takıldığı sürece yararlanılabilir.

Astigmat derecesinin 3’den fazla olduğu durumlarda ise en doğru seçim lazer ile ameliyat olmaktır.

Referanslar: 1- What Is Astigmatism? 2- Facts About Astigmatism 3- Astigmatism

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/astigmat-nedir-neden-olur-astigmatin-belirtileri-ve-tedavisi/

Kitap fobisi astigmat belirtisi olabilir

Astigmat Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nedenleri ve Tedavisi

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barış Sönmez, çocuklarda görülen astigmat ve astigmatın tedavi yolları hakkında bilgi vererek, “Astigmat rahatsızlığı olan çocuklar, tahtaya baktıklarında uzağı net göremezler veya kitabı yakından okurken zorlanırlar. Bu belirtilere baş ağrıları eşlik edebilir yani çocukların kitap fobisi ve baş ağrısı, astigmat belirtisi olabilir” dedi.

Doç. Dr. Sönmez, astigmatın ilk belirtilerinin ilkokul çağında ortaya çıktığını belirterek, gözdeki korneanın eliptik olması nedeniyle bulanık görmeye sebep olan astigmatın, bazı çocuklarda doğuştan kaynaklandığını söyledi.

Çocukların sınıf tahtasını net görememe ve kitap okurken zorlanıp, baş ağrısı şikayetleri yaşadıklarını ifade eden Sönmez, “Gözün kırma yani refraksiyon kusurlarından biri olan astigmat, miyop ve hipermetropa göre daha az görülmekle birlikte hem yakını hem de uzağı bulanıklaştırdığı için önemli bir sorun teşkil eder” diye konuştu.

Astigmat belirtileri nelerdir?

Sönmez, astigmatın doğru tedavi planlamasıyla sorun olmaktan çıktığını vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Doğuştan gelen astigmatın ilk belirtileri çocukluk döneminde, ilkokul başlangıcında ortaya çıkar.

Astigmat rahatsızlığı olan çocuklar, tahtaya baktıklarında uzağı net göremezler veya kitabı yakından okurken zorlanırlar. Bu belirtilere baş ağrıları eşlik edebilir yani çocukların kitap fobisi ve baş ağrısı, astigmat belirtisi olabilir.

İlkokul döneminden önce astigmatı teşhis etmek için çocukların bebeklikten itibaren rutin göz muayenelerinin yapılması gerekir.”

Yaşanan rahatsızlığın okul başarısını ciddi ölçüde etkilediğini hatırlatan Sönmez, “Okul çağından önce astigmat, tek gözde yüksek numarada veya iki gözde ve yüksek numarada çıkabilir. Eğer çocuğun astigmattaki göz numarası 2.00-2.50 üzerindeyse gözlük tedavisi başlanmalıdır. Çocuklarda 12-13 yaşına kadar iyi bir tedavi sağlanmazsa, göz tembelliği gelişebilir” görüşünü dile getirdi.

VÜCUDUN VERDİĞİ SİNYALLER

“Gözlük takmak, astigmat derecesini etkilemez”

Sönmez, normal şartlar altında korneanın yuvarlak bir şekle sahip olduğunu ancak astigmat hastalarında, korneanın şeklinin farklı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Astigmat hastalarında korneanın şekli yumurtanın yan yüzü gibi eliptik bir şekle sahiptir. Yani astigmat, korneadaki eğimden kaynaklanmaktadır.

Korneanın şeklindeki bu eğrilik, kornea tabakasına gelen ışığın kırılma aşamasında retinaya yansıtılırken doğru noktaya düşmemesine neden olur. Bu kusur da bulanık ve kırık görmeyi beraberinde getirir. Erken yaşta fark edilirse çocukların ve gençlerin gözlüğe adaptasyonu çok daha rahat olabilmektedir.

Aksi takdirde genç erişkin döneminde ya da geç yaşta gözlük kullanımında zorluk yaşanabilir.”

Gözünü sık sık ovuşturanların dikkatli olması gerektiğini aktaran Sönmez, şöyle devam etti: “Gözlük takmak, astigmat derecesini etkilemez. Gözlük kullanılmazsa net görüş olmaz ama gözlük derecesi olarak ilerleme ya da düşmeye yol açmaz.

Sıklıkla doğuştan olan astigmat beraberinde gelişen başka bir hastalık yoksa ve göz, alerji veya kirpik iltihabı nedeniyle ovuşturulmuyorsa ilerlemez. Astigmat sadece bazı kornea rahatsızlıkları olanlarda ya da gözünü sık ovuşturanlarda ilerleme eğilimindedir.

18 yaşına kadar da astigmat için herhangi bir cerrahi müdahale yapılmamaktadır. Hastalar bu sürece kadar gözlük kullanmalıdır. Gözlüğe ek olarak kontakt lensler de kullanılabilir. 2.

00 göz numarasına kadar olanlar yumuşak torik lenslerden; daha yüksek numarada olanlar sert gaz geçişli lensler kullanmalıdır.”

“Astigmat tespitinde, kornea topografi ölçümleri önemlidir”

Göz Hastalıkları Uzmanı Sönmez, doğumsal astigmatın birkaç durum haricinde ilerleme göstermediğini, eğer ilerleyen astigmat varsa hastanın kornea haritasına bakılarak, keratokonus olup olmadığı konusunda değerlendirme yapılması gerektiğini anlattı.

Eğer korneada bir incelme ve öne doğru bombeleşme varsa bu soruna ilave olarak, miyopla birlikte astigmatta da ilerleme görülebileceğini dile getiren Sönmez, şunları kaydetti: “Bu durumda da hastalara lazer uygulaması hem uygun olmaz hem de hastalığı daha da kötüleştirebilir, öncelikle gözlük ve sert gaz geçişli kontakt lenslerle tedavi uygulanmalıdır.

İlerleyen astigmatlarda göz içine astigmatı düzelten lens kullanılırsa 3 ya da 5 sene sonra yeni bir cerrahi müdahaleye sebep olabilir. Astigmat teşhisinde görme keskinliği, otorefraktometre, retinoskopi gibi muayeneler kullanılmaktadır. İlerleyen astigmatın tespitinde ise kornea topografi ölçümleri önemlidir.

Eğer astigmat derecesi 18 yaştan sonra ilerlemiyorsa ve hasta gözlük kullanmak istemiyorsa hastalığın seviyesi ve yaşa göre farklı cerrahi alternatifleri düşünülebilir.”

Sönmez, 18-45 yaş arasındaki hastalara, uygulanabilen Fakik göz içi lens cerrahisinin 45 yaş üstünde yapılmadığını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: “Çünkü 45 yaş üstü hastalarda yakını görmede sorun başlar ve yakın gözlüğü kullanılır. Bu durumda tek başına bu cerrahi işe yaramaz.

45 yaş üstü hastalarda Trifokal torik yani hem uzağı hem yakını odaklayan hem de astigmatı düzelten göz içi lens cerrahisi uygulanmaktadır. Göz içi mercek, gözün içine düzgünce yerleştirildiği sürece gözde 0.50-0.

75 derece gibi bir numara kalabilir ama bu hastalar için kabul edilebilir bir durumdur.”

Miyop insanlar etrafı nasıl görüyor?

+29Miyop veya astigmatı olan insanların gözlüksüz çevrelerini nasıl gördüklerini sanatçı Philip Barlow çalışmalarıyla göstermiş.

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1065871-astigmat-nedir-astigmat-belirtileri-nelerdir

Astigmat Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Astigmat Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nedenleri ve Tedavisi

Son yıllarda artış gösteren göz problemleri nedeniyle insanlarda gözlük ve lens kullanımında artış olduğunu görmekteyiz. Astigmat da bu göz kusurlarından biridir. Ancak astigmat ne demek pek bilinmemektedir. Genelde astigmat denince ilk sorulan astigmat uzak mı yakın mı sorusudur. İkisi de değildir. O halde nedir?

Astigmat Nedir?

Astigmat, gözün en ön tabakası olan korneanın şeklinin bozularak ışığı doğru biçimde kıramamasıyla, görüntünün retinada bulanık olarak oluşmasına neden olan bir göz kusurudur.  Normal sağlıklı gözde kornea yuvarlaktır.

Astigmat kusuru olan kişilerin göz korneası ise yumurta gibi elips şeklindedir. Kornea da tek odak noktası olması gerekirken bu şekil bozukluğu nedeniyle iki odak noktası oluşuyor ve görmede bulanıklık meydana geliyor.

Görüldüğü gibi astigmat uzak mı yakın mı ile ilgili değil her iki ile birlikte görülebilecek bir göz problemidir.

Astigmat ne demek? Yumurta şeklinde ki kornea da 2 kesit vardır. Kesitlerden biri yassı diğeri 90 derece diktir. Bu iki eğri ışığı farklı kuvvette kırarak retinada iki görüntü oluşmasına neden olur.

Astigmat Neden Olur?

Astigmat genellikle genetik yapı ile ilgilidir. Ailesinde astigmat olan kişilerde astigmat olma olasılığı yüksektir. Ancak son yıllarda astigmatta görülen artış acaba sonradan da gelişir mi sorusunu akla getirmektedir.

Sürekli bilgisayar ekranına bakanlarda, fazla ışık altında çalışanlarda astigmat ortaya çıkmaktadır. Ya da var olan astigmat böyle zorlamalarla kendini belli etmektedir.

Bu da astigmat ilerler mi sorusunu akla getirmektedir. Astigmat tedavi edilmez ve gözlük kullanılmaz ise ilerlemektedir.

Tabi ki gözü belli bir ekrana sabitleyerek uzun süre durmanın da astigmatın ilerlemesinde payı büyüktür.

Astigmat doğuştan olsa da bazı durumlarda sonradan gelişmesi de mümkündür.

Bunlar cerrahi girişimlerle saydam tabakanın kesilmesinden, saydam tabakada iltihaplanma ya da travmaya bağlı sorunlardan kaynaklıdır. Yani dış etkenlerden oluşma ihtimali olsa da bu ihtimal daha düşüktür.

Eğer saydam tabaka eğriliğinde ciddi bir bozukluk yoksa kişinin görmesinde problem olmamakta ve astigmatını kişi anlamamaktadır.

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Küçük yaşlarda astigmat anlaşılmamaktadır. Bu yüzden çocuklara beli aralıklarla göz muayenesi yaptırmak gerekir. Eğer astigmat varsa göz doktoru muayene sırasında astigmat testi yaparak teşhis edebilmektedir. Eğer erken tedavi edilmese göz tembelliğine neden olduğu unutulmamalıdır.

Astigmat nasıl görür? Bulanık görme vardır. Genellikle astigmat belirtilerinin başında gözleri kısarak bakmak gelmektedir. Gözleri kısarak bakmanın biraz daha olsun iyi görmeyi sağlamasının nedeni korneadaki bombeliği gidermek içindir.

Bunun dışında okurken kitaba iyice yaklaşmak da miyopla karıştırılsa bile astigmatta da görülebilmektedir. Astigmatı olan çocukların yazılarının bozuk olması da belirtiler arasındadır.

Ayrıca astigmatlı çocuklar daha çabuk dengelerini kaybedip düşmekteler ve karşıya bakarken başlarını sağa sola doğru yatırmaktadırlar.

Bulanık görme, bakılan mesafe arttıkça netliğin kaybolması, okuma sonrası baş ağrısı, dikey ve yatay çizgilere bakarken çizgilerde bozulma, okurken harflerin birbirine karışması, gözlerin hemen yorulması astigmat belirtileridir.

Dikkat eksikliği olan kişilerin birçoğunda astigmat olduğunu düşünürsek astigmatın önemini daha iyi anlamış oluruz. Astigmat uzak mı yakın mı değil tamamen bozuk bir görüntü demektir.

Birbirinin içine giren çizgiler, harfler kişileri zorlamakta ve oldukça sıkıntı verici olmaktadırlar. Özellikle küçük çocuklarda okul çağında mutlaka önlem alınmalıdır.

Aksi halde başka sorunlara neden olabilmektedir.

Astigmat Dereceleri

Bazı insanlar astigmat olduğunu fark etmezler ve göz muayenesinde ortaya çıkar. Bunlarda astigmat derecesi oldukça düşüktür. Astigmat dereceleri doktor tarafından yapılan astigmat testi ile belirlenmektedir. Astigmat dereceleri + ve – olmaktadır.

-, + 0,25 ten -,+ 6,00 dereceye kadar astigmat dereceleri vardır. Astigmat derecesi kadar astigmat açısı da önemlidir. Astigmatı olan kişilerde bu 0 ile 180 derece arasında değişmektedir.

0 – 45 derece veya 135 – 180 derece arasındakilerde yatay bulanıklık, 45- 135 derece arasında olanlarda dikey bulanıklık vardır.

Astigmat gözlük ve lens kullanımı ile geçici olarak iyileştirilmektedir. Kalıcı tedavi olarak da son yıllarda lazer ameliyatları yapılmaktadır. Tedavi edilmezse astigmat ilerler mi? Gözlük veya lens sürekli takılmazsa ilerleme olmaktadır.

Miyop astigmat tedavisinde ilk önerilen gözlük kullanımıdır. Göz doktoru astigmat testi ile astigmat derecesini belirler ve en uygun gözlük camını reçete olarak verir. Astigmatı olan bazı kişiler okurken ya da bilgisayar başında gözlük takar normalde gözlüğü çıkarırlar. Bu yanlıştır. Astigmatta sürekli gözlük kullanımı gereklidir.

Astigmat tedavisinde ikinci alternatif lens kullanımıdır. Genellikle gölük kullanmak istemeyenler lens kullanmayı tercih etmektedirler.

Göz doktorunun uygulayacağı astigmat testi ile göz yapısı da uygun ise lens önerilmektedir. Lens kullanımı gölük kullanımından daha zor olsa da konfor açısından daha çok tercih edilmektedir.

Lens bakımı düzgün yapılmalı ve hijyene büyük önem verilmelidir. Göz kontrolleri daha sık yapılmalıdır.

Üçüncü ve kalıcı tedavi yöntemi lazer ameliyat tedavisidir. Herkese uygulanamamaktadır ancak göz doktorunun detaylı göz muayenesi ile korneanın kalınlığı, astigmatın tipi ve derecesi, hastanın yaşı, başka bir rahatsızlık olup olmaması araştırılarak uzman tarafından onay verilmektedir.

Astigmat lazer ameliyatı LASİK veya LASEK yöntemleriyle yapılır. Her iki ameliyatta da excimer lazer kullanılır.

Astigmat ameliyatı 1 dakikalık bir işlemdir. LASİK yönteminde ameliyat sonrası hasta hemen günlük işlerine dönebilir ancak LASEK yönteminde iyileşme daha yavaştır ve bir hafta istirahat gerekir. Görmede % 95 iyileşme sağlanmaktadır. LASİK yönteminde hasta birkaç saatte net görmeye başlarken LASEK yönteminde 4-5 günü bulur.

Eğer hastanın kornea kalınlığı ve yapısı lazer uygulamaları için uygun değil ise bir başka yöntem de ICL ameliyatıdır. Astigmatlı hastalara uygulanan bu ameliyat ile göz içine mercek takılmaktadır. Oldukça etkili ve başarı şansı yüksek bir yöntemdir. 20-45 yaş aralığında hastalara uygulanmaktadır.

Lazer ameliyatı için uygun göz yapısı olmayan astigmatlı hastalarda ICL yöntemi hastaya konfor sağlamaktadır. Yaklaşık 20 dakika süren ameliyatta küçük kesiler açılarak göz içine mercek yerleştirilmektedir. Hasta o gün hastanede yatırılır. Ameliyattan sonra göz tansiyonu açısından izlenmesi gerekir. Eğer her hangi bir problem ile karşılaşılmaz ise ertesi gün taburcu edilir.

Hasta bir hafta içinde normal hayatına dönebilir. Ancak belli aralıklarla kontrolleri yapılmalıdır. Kontrollerde göz tansiyonu, katarakt ve göz içi inflamasyon olup olmadığına bakılır. Herhangi bir risk varsa mercek çıkarılır yoksa kullanıma devam edilir.

Astigmat olan kişilerde astigmat ilerler mi? Genellikle tedaviye erken başlandığında 25 yaşına kadar ilerleme olmakta ve sonra durmakta hatta gerileyebilmektedir. Ancak gerileme düşük ihtimaldir. Bu yüzden astigmat çok küçük yaşlarda fark edilmeli ve önlem alınmalıdır. Eğer anne ve babanın birinde ameliyat var ise mutlaka çocuk küçük yaşta göz kontrolünden geçirilmelidir.

Astigmat çocuklarda okul başarısını da etkilemektedir. Çocuk okuduğunu tam olarak kavrayamamakta ve düzgün yazamamaktadır. Bu da tüm çabasına rağmen başarısız olmasına neden olur. Ayrıca konsantrasyon bozukluğu da meydana gelebilmektedir.

Kaynak: //www.pufnoktalari.net/astigmat-nedir-neden-olur-belirtileri-nelerdir/

Источник: //www.dahabilgi.com/astigmat-nedir-neden-olur-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Üveit Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Üveit Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Sarı Nokta Hastalığı Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi