Astım hastaları sıcak ve nemli havalarda nasıl davranmalı?

Astım Hastalarının Yaşaması Gereken Yerler

Astım hastaları sıcak ve nemli havalarda nasıl davranmalı?

Astım hastalarının yaşam boyunca yaşadığı yerlere dikkat etmesi,çok nemli yada çok rutubetli olmayan deniz kıyısına yakın yerleri ve şehirleri tercih ederlerse tedaviye de destek olabilirler.

Astım Hastaları Ve Yaşam Alanları

Astım hastaları deniz kenarında yaşamalı, Astım hastalarının çok iyi bildiği gibi, bu hastalıkta en büyük sorun, rahat nefes alabilme sorunudur. Astıma karşı doğru önlemler almak için, öncelikle bu hastalığın üç farklı ana türünün olduğunu bilmek gerekiyor. Bunlar sinirsel astım, kalp astımı ve bronşlara bağlı astım hastalıklarıdır.

Bu üç astım türünün bulgularını doğru bir şekilde saptayıp, alınacak önlemleri ve yaşamı devam ettirmek adına şehir değişikliğini de buna göre belirlemek gerekebilir. Astım Hastası Nerede Yaşamalı sorusunun, bu tür hastalar açısından kısa yanıtı, havası temiz olan yerler olmalıdır.

Tozlu olmayan, kimyasal uçucular barındırmayan ve nem oranı dengeli bir havayı solumak, bu tür astım hastaları açısından çok önemlidir. Aşırı nemli, her mevsim yağışlı ekvatorol iklim, okyanusla iklim ya da ülkemizdeki Karadeniz ikliminin görüldüğü özellikle Doğu Karadeniz kıyıları da nem oranının normalden yüksek olması nedeniyle astım hastaları için uygun değildir.

Havanın kuru olması kadar aşırı nemli olması da sakıncalıdır. Bu açılardan bakıldığında, göl ve akarsu kıyısı olan yerlerde yaşamak tavsiye edilebilir. Ancak, solunan havada iyot da bulunması yararlı olacağı için, en iyisi, deniz kıyısıdır. Astım hastası iseniz düzenli olarak deniz kenarında yürüyüş yapmak iyi gelecektir.

Nefesalırken zorlanmak astımın çeşitli sinyallerinden biridir.

Yaşanılacak ya da yaşanılan şehirleri seçerken şehirdeki Astım sıklığı, Şehirdeki polen skoru, Şehrin hava kalitesi, Şehirdeki kamuya ait sigara yasaları, Okullarda erişim yasaları, Halkın yoksulluk oranı, Şehirde sağlık sigortası kapsamında olmayan kişi sayısı, Astım için acil servise başvuru sayısı, Astım atağında kullanılan ilaçlar Şehirdeki astım uzmanlarının sayısı gibi dikkat etmemiz gereken önemli durumları da göz ardı etmemeliyiz.

 Astım Hastaları İçin Yaşanacak Şehirler

Astıma iyi gelen şehirler ve iller arasında İklimdeki ani değişiklikler örneğin sıcaklık veya nem dengesinin değişimi bile astımı etkilediği görüldüğü için daha özenli seçilmelidir.Astımlı kişinin hayatı bir kaç dakika içinde değişebilir ve ölümcül bir duruma da gelebilir.

İyi iklim koşulları, düşük kirlilik düzeyleri ve sağlık hizmetlerine kolay erişim gibi faktörler bir kişinin astım ile başa çıkma başarısı etkiler.

Tüm bu etkenler bölgeden bölgeye  yöreden yöreye değişmektedir ancak bazı yerler tüm bu iyi etkenlerin bir arada bulundurmaktadır ve astım hastaları için yaşanacak en iyi yerleri oluştururlar. Ayrıca Deniz suyu tüm sinüs yollarını temizler.

Dolaylısıyla alerjik rinit ve kronik sinüzitin temizlenmesinde çok etkilidir. Burun ve sinüslerin temiz olmasında alt solunum yollarını ve bronşların alerjik hastalık ve astımın tedavisinde oldukça olumlu etkilere sahiptir.

Yüzme akciğerlerin kapasitesini artıran en etkili fizik tedavidir ve astımlı her bireyin Yapması önerilen en etkili sporlardan biri de yüzmedir.

Kış aylarında hava kirliliği, soğuk hava ve enfeksiyondaki artış nedeniyle atak sayısı artan astım hastaları ne yazık ki yazın da yeni risklerle karşı karşıya kalabilirler. Alınacak doğru önlemlerle astım hastalarının da keyifli tatil yapabilmeleri mümkündür.

Yazın artan nem miktarı alerjenlerin ortaya çıkmasına neden olur. Sıcak hava, ev tozu akar ve lif mantarlarının artışı astımın kontrolünü zorlaştırır. Bu nedenle astımlı hastaların yaz aylarında da tedavilerine, doktorların söylediği şekilde, devam etmesi ve kontrollerini aksatmamaları gerekir.

Kışın son ayı ve baharın gelişi ile birlikte havadaki alerjenlerin miktarında artış olur. Bu da alerjik astımlılar için yeni bir atak nedenidir. Bahar başlangıcı, yaz ayları ve sonbahar döneminde dönemsel olarak artan çeşitli alerjenler vardır.

Astımlı hasta hangi dönemde astım ve alerji semptomları artıyorsa özellikle o dönem gelmeden hemen önce alerji için gerekli önlemleri almaya başlamalıdır.

Astım hastalarına ayrıca çeşitli kaplıcalar mağaralar gezi alanları ve deniz kıyısı yerleşim yerlerinin oldukça iyi geldiği de göz ardı edilmemelidir. Astım hastaları için doktorların tuz odası terapisi ya da yardımcı doğal tedavi yöntemi tavsiyesi olmaktadır. Temiz ve oksijen yönünden baskın olan bu atmosferde astım hastaları da kendilerini iyi hissedeceklerdir. 

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: https://akciger.info/astima-iyi-gelen-sehirler.html

Sıcak Ve Nemli Havada Alınması Gereken 10 Önlem

Astım hastaları sıcak ve nemli havalarda nasıl davranmalı?
İç Hastalıkları (Dahiliye)
Memorial Şişli Hastanesi

Hava sıcaklıklarına ek olarak  nem oranın da yükselmesi, çocuklar ve yaşlılarla birlikte; kalp, astım, diyabet gibi kronik rahatsızlığı olanları da olumsuz etkiliyor.

Mevsim normallerinin üzerine çıkan sıcaklıklar aşırı nemin etkisiyle ciddi sağlık sorunlarına neden olurken, dikkat edilmediği takdirde hayati tehdit edecek boyutlara varabiliyor.

Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü uzmanları, sıcak ve nemli havalarda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Sıcak çarpması komaya neden olabilir

Hava sıcaklıklarının arttığı dönemlerde en çok karşılaşılan sağlık sorunu, sıcak çarpmasıdır. Önemli ve tehli durumlara neden olabilen sıcak çarpması yüksek ateş, terleyememe, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bulantı ve nabız hızlanması gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Çocuklar, yaşlılar, kronik rahatsızlığı olan ve açık tenli insanların daha fazla etkilendiği sıcak çarpmasında, komaya kadar gidebilen sinir sistemi bozuklukları yaşanabilmektedir.

İlerleyen aşamasında algılama ve koordinasyon yeteneği ile birlikte görme netliğinde bozulma, göz çukurlarının belirginleşmesi ve bilincin kaybolması ortaya çıkabilir.

Klima ile serinlemek isteyenler dikkat!

Yaz aylarında aşırı sıcak ve nemden etkilenmemek için en sık başvurulan serinleme yöntemlerinin başında klima gelmektedir. Ancak dikkat edilmezse klima da ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Özellikle, bakım ayarları zamanında yapılmayan ve düşük derecelerde çalıştırılan klima çocuk, yaşlı ve alt solunum yolu rahatsızlığı bulunanları olumsuz etkileyebilmektedir.  Klimanın 23-24 derece aralığında çalıştırılması ve direk temas edecek şekilde soğuk havaya maruz kalınmamasına dikkat edilmelidir.

Zatürre gibi ciddi hastalıkları neden olabilen yanlış klima kullanımı, alerjik bünyeli kişilerin şikayetlerini artırabilmektedir. Bununla birlikte uzun süre sıcak ortamda kaldıktan sonra aniden klimalı soğuk bir ortama girmek kalp damarlarında spazm etkisi yaparak büzülmelere ve krizlere neden olabilmektedir.

Ev ve işyerinde kullanılan klima gibi otomobillerde de soğuk havaya direk maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Kalbinizi sıcaktan ve nemden koruyun

Sıcak ve nemli havalar kalp hastaları için dikkat edilmesi gereken dönemlerin başında gelmektedir. Aşırı nem ile birlikte su ve tuz kaybı kanın pıhtılaşma oranında değişikliklere neden olarak kalbin çalışmasını etkilemektedir.

Cildi besleyen damarlar aşırı sıcaklarda genişleyerek vücut ısısını sabit tutmaya çalışmaktadır. Bu durum da kalbin daha fazla çalışmasına neden olmaktadır.

Sıcak ve nemli günlerde kalp krizi riskini azaltmak için; sıvı tüketmek, yağlı besinlerden uzak durmak ve güneşin zararlı etkilerinden korunmak hayati önem taşımaktadır.

Su tüketiminde aşırıya kaçmayın

Sıvı tüketimi yaz aylarından en fazla dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Yüksek sıcaklık ve nemin etkisiyle vücut terleme yoluyla su ve tuz kaybetmektedir. Kanın koyulaşmasına neden olan su ve tuz kaybının karşılanabilmesi,  özellikle kalp sağlığı bakamından önem taşımaktadır.

Ancak gereğinden fazla sıvı tüketimi vücudun tuz dengesini bozarak ritm bozukluklarına neden olabilmektedir. Temiz olmayan su veya iyi yıkanmayan sebze ve meyveler enfeksiyonhastalıkları ile birlikte yaz aylarında sık görülen ishale neden olabilmektedir.

Sıvı- tuz dengesini bozan ishal ciddi tansiyon sorunlarına yol açabilmektedir.

Yüksek nem nefesinizi kesebilir

Sağlıklı kişilerin bile yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen yüksek nem oranı astım hastalarının zor bir dönem yaşamasına neden olabilmektedir. Alerjenler ve viral enfeksiyonların yanında aşırı sıcak ve nem astım krizlerini tetikleyebilmektedir.

Sıcaklıkların yükseldiği ve nem oranının %60’ları geçtiği günlerde astım hastalarının evden çıkmaması gerekmektedir. Ancak sıcak hava ve nem ile birlikte ev ortamında küf mantarı ve ev tozu akarlarının artmasına neden olarak astım hastalarını etkileyebilmektedir.

Astım hastalarının ilaçlarını yaz mevsimine göre ayarlanması ve tedavilerine aksatmaması gerekmektedir.

Şapkasız çıkmayın

Gün içinde güneşin zararlı etkilerinden korunmanın en basit yöntemi şapka, şemsiye ve güneşin zararlı etkilerinden koruyucu yüksek faktörlü kremler kullanmaktır.

Özellikle güneşin cilt üzerindeki olumsuz yakıcı etkisini yeterince hissedemeyen diyabet hastaları terleme bozukluğu nedeniyle ciddi sorunlar yaşayabilmektedir. Aşırı sıcaklar nedeniyle kan şekerinin yükselmesi kan akışkanlığını azaltabilmektedir.

Şekerin yükselmesiyle ortaya çıkan sıvı kaybı sıcağın da etkisiyle inme, kalp krizi ve beyin kanamalarına neden olabilir

Sıcak migreni tetikleyebilir

Sıcaklık ve nem oranının artması migren krizlerini de etkilemektedir. Aşırı sıcaklarda bol sıvı tüketimi, kaliteli camlara sahip güneş gözlüğü kullanımı ve saçların ıslatılması gibi önlemler ön plana çıksa da mecbur kalınmadıkça güneşe çıkılmaması migren ataklarından korunmanın en iyi yoludur.

Bu süreci rahat atlatabilmek için..

 1. Mevsime uygun, vücudun sıcaklığını çok yükseltmeyecek, terletmeyecek, açık renkli kıyafetler giyin. Güneşten korunmak için geniş kenarlı şapkalar takın.
 2. Günlük sıvı ihtiyacınızı ihmal etmeyin.

  2,5 – 3 litre su ile birlikte, vücudun kaybettiği elektrolitler için mineralli su tüketmeyi unutmayın.

 3. Özellikle 11.00 – 16.00 saatleri arasında güneşlenmeyin. Spor için akşam saatlerini seçin.
 4. Soğuk ya da sıcak su yerine ılık su ile duş almayı tercih edin.

 5. Klimayı 23-24 derece arasında çalıştırın. Klimaların nem alıcı özelliğini devreye sokmak daha sağlıklı olacaktır.
 6. Hijyen kurallarıyla birlikte sindirimi daha kolay besinler tercih edin. Ağır, salçalı ve yağlı yemeklerden uzak durun.

 7. Hem rahatlama hem de vücutta oluşan ödem için el ya da ayaklarınızı buzlu su dolu bir kovanın içine 10-15 dakika batırın.
 8. Tatil planlarınızı nem oranının düşük olduğu bölgelerden seçin.
 9. Sürekli kullanılan ilaçlar için yaz ayarlaması yaptırmayı unutmayın.

 10. Çocuklara gelişigüzel vitamin takviyesi vermek yerine meyve sebze yedirin.
Güncellenme Tarihi: 26 Haziran 2019Yayınlanma Tarihi: 05 Ağustos 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/sicak-ve-nemli-havada-alinmasi-gereken-10-onlem/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.