Astım İle KOAH’ı Karıştırmayın

KOAH Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Astım İle KOAH’ı Karıştırmayın

KOAH Nedir? Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ya da kısa adıyla KOAH, nefes borularının kronik, iltihabi ve ilerleyici bir hastalığıdır. Nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma, göğüste tıkanma, hırıltılı solunum ve morarma gibi şikayetlerle kendini gösterir.

KOAH temel olarak kronik bronşit ve amfizem denilen hastalıkları kapsar. Bronşit, bronşların tahribat sebebiyle tıkanmasıdır. Amfizem ise hava keseciklerinin yırtılması durumudur.

Bronşit ve amfizem, oksijen geçişini engellerek vücudun oksijensiz kalmasına yol açarlar. Uygulanan tedaviye rağmen hastalığın ilerleyici bir karakteri vardır. KOAH sadece akciğerleri etkilemez.

Bitkinlik, yorgunluk, uyku bozuklukları, mental problemler, iş gücü kaybı ve sosyal yaşamda önemli kısıtlamalara da yol açar.

KOAH Neden Olur?

• Tütün ve tütün ürünleri, bazı mesleklerde maruz kalınan toz, duman, evlerde kullanılan odun, tezek ve kök benzeri yakıtlardan çıkan dumanın solunması akciğerlerde iltihaba yol açarak normalden daha erken yaşlanmasına sebep olur.

KOAH’ın oluşumundan %45 sigara, %15 meslek ve %40 da maruz kalınan gaz ve toz sorumludur.

Sigara içenlerde geç belirti veren KOAH tipleri de olduğu için bu kişilere Spirometri denilen cihazlarla hava yollarının darlığının saptanmasına yönelik testler yapılması gerekir.

• Sigara kullanımı KOAH’ın en önemli sebebidir. Hastalık, sigaraya erken başlayan, uzun yıllar ve fazla sayıda sigara içen kişilerde daha erken görülür ve ağır bir seyir izler.

Sigara dumanı katran, karbon monoksit ve nikotin, amonyak, arsenik, hidrojen siyanür, formaldehid ve metan gibi zehirli 4000’den  fazla kimyasal madde içerir.

Sigara dumanındaki katran akciğerlere zarar verirken, karbon monoksit kan dolaşımına girerek pıhtılaşmaya neden olur ve atardamarların iç duvarlarına zarar verir. Sigara içenlerin %20’si 50’li yaşlarda bu hastalığa yakalanmaktadır.

• 20 sene boyunca günde bir paket sigara içen bir kişinin, kronik bronşite yakalanma olasılığı %50, kronik obstrüktif akciğer hastalığı’na yakalanma ihtimali ise %20’dir.

• 40 yaş üstü, sigara içen veya tozlu ortamlarda bulunan kişilerde kronik öksürük, balgam ve nefes darlığı gibi şikayetlerden en az birinin olması halinde nefes ölçüm testinin yaptırılması gerekir.

• New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre sigara içenlerde potansiyel KOAH gelişiminin 3 aşaması bulunmakta, ancak hastalık tüm insanlarda birinci, ikinci ve üçüncü aşama şeklinde gelişmemektedir.

İmmün yanıtı ve immün kontrolü arasındaki kişisel dengeden kaynaklanan nedenlerle bazı insanlar ilk aşamada duruyor, diğerleri ikinci aşamada ve bazılarında ise hastalık 3. aşamaya kadar ilerliyor ve akciğerlerde tahribat oluşuyor.

KOAH Belirtileri

KOAH başlangıçta sabahları öksürük, balgam ve tükürme gibi belirtiler gösterir. Bu öksürük, balgam ve tükürme, hastanın kısmen rahatlamasını sağlar. Öksürük önceleri sabah kalkınca görülürken ileri dönemlerde hasta tüm gün öksürmeye başlar. Balgam her geçen yıl daha koyu ve sarı-yeşil renkli, yapışkan bir görünüm alır. Belirtiler özellikle kış mevsiminde artış gösterir.

Zaman içerisinde bu tür yakınmalara nefes darlığı ve göğüste hırıltı hissi eklenir. Efor sarf edildiğinde hasta çabuk yorulur. Belirtilerin şiddetlendiği aylarca sürebilen alevlenme dönemleri gelişir.

Hastalık ilerlediğinde hastanın, çabuk tükenme, bitkinlik, nefes darlığı ve uykusuzluk sebebiyle günlük aktiviteleri giderek kısıtlanır ve sonunda oksijene ve yatağa bağımlı hale gelir.

Basit üst solunum yolu enfeksiyonları KOAH hastalarında daha ağır seyir izler. Daha kolay bronşit ve zatürre olurlar. KOAH hastasının zatürre riskine karşı önlem olarak grip aşısı ve zatürre aşısı olması da gerekir.

KOAH Komplikasyonları

KOAH başlangıç döneminde sadece akciğerleri etkiler, ancak hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise kalp hastalıkları, kas ve iskelet sistemi anormallikleri, nörolojik ve psikolojik bozukluklar, endokrin bozukluklar ve akciğer kanseri gelişimine yol açar.

KOAH Teşhisi

Akciğer röntgeni, solunum fonksiyon testleri ve atardamar kanında oksijen ve karbondioksit basınçlarının ölçülmesiyle kesin tanı kunulur.

KOAH Tedavisi

• KOAH’ın tedavisinde nefes yoluyla alınan ilaçlar, akciğer rehabilitasyonu, oksijen tedavisi ve basınçlı hava veren cihazlar (BPAP, CPAP) gibi yöntemler uygulanmaktadır.

• Tedavide hava yollarını genişletici ve hava yolundaki ödemi ve iltihabı azaltıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Genellikle birden fazla ilaç bir arada kullanılır. İlaçların yanı sıra hastanın kesinlikle sigarayı bırakması gerekir. Nebulizer vasıtasıyla hava yoluna çekilerek kullanılan ilaçlardan faydalanılır.

İlerlemiş vakalarda hastalara evde oksijen tedavisi uygulanabilir, basınçlı cihazlarla hava yollarının açık kalması desteklenebilir. Kandaki oksijen basıncı 55’in altında olan hastaların devamlı oksijen kullanmaları gerekir.

Evde oksijen kullanmak zorunda kalan hastaların yarısı zamanla yoğun bakıma ihtiyaç duymaktadır.

• KOAH tedavisinde kullanılan ilaçlar hastalığın alevlenmesini gidermede ve atakları önlemede etkili olmakla birlikte; hastalığı ortadan kaldırmazlar.

Diğer Tedaviler

Ozon Terapi: Astım, Amfizem, KOAH gibi solunum yolu hastalıklarında uygulanan bir yöntemdir. Ozon terapi kanın oksijen taşıma işlevini artırıcı etki gösterir.

Dokuların daha çok oksijenlenmesini sağlayarak hipoksemi ve doku hipoksisini giderir. Ozonun endotel hücrelere etkisi sonucu düz kasların gevşemesiyle bronş spazmı çözülerek solunumun rahatlamasını sağlar.

• Ayrıca balgam sulandırıcı ve antioksidan etkisi olan Asetilsistein adlı maddeninin KOAH hastalarında yararlı olabileceği düşünülmektedir.

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Источник: https://www.beslenmedestegi.com/hastaliklar/koah-belirtileri

Astım ve KOAH aynı mıdır?

Astım İle KOAH’ı Karıştırmayın

Öksürük, hırıltılı solunum ve diğer solunumsal semptomlar özellikle sık sık ortaya çıktığında korkutucu olabilir.

Hem astım hem de kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ciddi solunum semptomlarına neden olabilir. İki arasındaki farkı bilmek etkili tedavinin anahtarıdır.

Tanı koymak için, doktorlar bir kişinin semptomlarını, tıbbi öykülerini değerlendirecek ve fiziksel bir sınav yapacaktır. Solunum problemi olan kişiler semptomları, yaşam tarzı ve tıbbi konular hakkında net bilgi sağlayarak daha hızlı ve doğru bir teşhis alabilirler.

Astım nedir?

Astımı olan insanlar şişmiş, hassas solunum yollarına sahiptir. Bu inflamasyon, solunum yollarını daha reaktif hale getirerek kasların gerilmesine ve mukus üretiminin artmasına neden olur. Şişlik, mukus ve sıkılaştırma nefes almayı zorlaştırır, astım atağına neden olur, ancak bu değişiklikler tersine çevrilebilir ve gelir.

Bir astım krizi belirtileri şunları içerebilir:

 • Göğüs veya akciğerlerde ağırlık hissi
 • Göğsünde sıçramak
 • Öksürme
 • Zorlayıcı solunum
 • Hırıltı
 • Boyun veya boğazda sıkılık
 • Panik
 • Yürüme veya konuşma zorluğu

Bazı insanlar astım krizi geçirmeden önce, uykuda zorluk, öksürük, anksiyete ve ruh halindeki değişiklikler gibi uyarı işaretleri yaşarlar.

Bir dizi tetikleyici astım atağına neden olabilir ve tetikleyiciler kişiden kişiye değişir. Astımı olan birçok insanın alerjisi vardır, bu yüzden alerjenler yaygın bir tetikleyicidir.

Diğer tetikleyiciler şunları içerir:

 • Soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar
 • Fiziksel çaba
 • Duman
 • Parfüm veya temizlik ürünleri gibi güçlü kokular
 • Soğuk, kuru hava
 • Hava değişiklikleri
 • Aşırı gülmek ya da ağlamak
 • kaygı
 • Kirlilik veya smog

Astım ataklarının şiddeti ve uzunluğu değişir. Aşırı durumlarda, astım atakları ölümcül olabilir. Astımı olan çoğu kişinin saldırılarını kontrol altına almak için bir kurtarma inhaleri taşıması gerekir. Kurtarma inhalatörleri, solunum yollarını açan ve nefes almayı kolaylaştıran hızlı etkili bir bronkodilatör içerir.

KOAH nedir?

KOAH ilerleyici bir hastalıktır, yani zamanla kötüleşir. Astımı olan insanlar gibi, KOAH’lı kişilerde nefes darlığı, öksürük ve hırıltılı nefes darlığı yaşanır. Bununla birlikte KOAH, solunum yollarında bir kişinin nefes almasını zorlaştıran ilerleyen değişiklikler meydana getirir. Astımın aksine, bu belirtiler gelmiyor ve gitmiyor.

KOAH’ta, akciğerlerdeki küçük hava keseleri daha az elastik hale gelir ve bu da akciğerlerin oksijen almasını zorlaştırır. Hava keseleri de iltihaplı hale gelebilir ve nefes almayı daha da zorlaştırabilir.

KOAH’lı kişiler de genellikle solunum yollarında ve solunum tüplerinde daha fazla mukus üretirler. Bu mukus nefes almayı daha da zorlaştırır çünkü hava yollarını kısmen tıkar.

Tek bir hastalıktan ziyade, KOAH aslında solunum güçlüğü çeken bir bozukluk grubudur. KOAH’ın birincil formları şunlardır:

 • Hava keselerini alevlendiren ve şeklini kaybetmelerine neden olan amfizem.

  Bu, daha büyük hava keselerine yol açarak, akciğerlerin nefes almak için gerekli olan gazları değiştirmesini zorlaştırır.

 • Kronik bronşit: Kronik bronşit, hava yollarındaki mukus miktarını ve kalınlığını artırır.

  Akut bronşit gibi, kronik bronşit öksürüğe, nefes darlığına ve nefes darlığına neden olur. Kronik bronşit zamanla kötüleşir ve kalıcıdır.

Çoğu durumda KOAH’lı kişilerde her iki bozukluk da vardır.

Astım ve KOAH engelleri nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri Astım ve Alerji Vakfı (AAFA) göre, Amerikan Engelliler Yasası (ADA) ve Bölüm 504, solunum da dahil olmak üzere bir ya da daha fazla yaşam aktivitesini ciddi biçimde sınırlandıran zihinsel ya da fiziksel bir bozukluğa sahip olmanın bir engellilik olarak kabul edilebileceğini belirtmektedir.

Astımı olan kişiler için bu, semptomlar sadece belirli zamanlarda gösterilse bile ve kişi problemi kontrol etmek için inhaler gibi ilaç kullanıyorsa geçerlidir.

KOAH’lı sosyal güvenlik engelli haklarına sahip olmak için, bir kişinin sahip olması gerekenler:

 • Yüksekliğiniz veya minimumunuz için minimum olan (FEV1) zorlu ekspiratuvar volüm (FEV1), 1.05’ten 5 feet uzunluğa ve 1.65 cm uzunluğundaki birine 1.65 kişidir.
 • Belgelendirilmiş bir KOAH sonucu ortaya çıkan doğal gaz değişiminin bozulması.

Bu gereksinimleri karşılamayanlar, düşük gelirli insanlar için tıbbi-mesleki ödenek gibi başka türden yardımlar alabilirler.

Astım mı yoksa KOAH mı?

Bir spirometri testi veya akciğer fonksiyon testi, akciğerlerin ne kadar iyi çalıştığını ölçebilir. Bireyler cihaza, ciğerlerin ne kadar hava aldıkları ve sürgün ettikleri hakkında bilgi vererek, sert ve mümkün olduğunca uzun süre üflerler. Birçok doktor KOAH ve astım ile ilişkili hava yolu problemlerini ölçmek için spirometri testleri kullanmaktadır.

Doktorların, KOAH veya astım tanısı konulduğunda hangi faktörlere baktığını inceleyen faktörler:

 • Sigara içme öyküsü: KOAH’lı çoğu insan sigara içiyor ya da sigara içiyordu.
 • Yaş: Astım genellikle çocukluk çağında görülür. 40 yaşından sonra solunum güçlüğü yaşanırsa, doktorların KOAH tanısı koyma olasılığı daha yüksektir.

 • Semptomlar: Sabah öksürük, ağır balgam ve giderek daha da kötüleşiyor COPD. Tekrarlayan ataklar, özellikle de alerji veya egzama eşlik ediyorsa, astımı öneriyoruz.
 • Aile öyküsü: Astımın ailede çalışması daha olasıdır.

 • Semptom tetikleyicileri: KOAH’lı kişiler, aktif olduklarında veya dinlendiğinde, bilinen bir tetikleyici olmadan semptomları olabilir. Astım ataklarına fiziksel aktivite veya çevrede bir şey sebep olabilir.
 • Semptomların başlangıcı: KOAH zamanla daha da kötüleşirken, astım atakları aniden ortaya çıkar.

 • Tedaviye yanıt verme: Astım, hızlı hareket eden kurtarma inhalatörlerine COPD’den daha iyi tepki verme eğilimindedir.

Bir tıbbi öykü, astımı KOAH’tan ayırt etmede yardımcı olsa da, araştırmalar giderek daha çok ikisi arasındaki anlamlı örtüşmeye işaret etmektedir. Yayınlanan bir 2016 çalışmasında, KOAH’lı kişilerin yüzde 15’inde astım belirtileri olduğu bulunmuştur. Bu duruma astım-KOAH örtüşme sendromu (ACOS) denir.

Her iki durumun teşhisi başka bir solunum bozukluğu geliştirmeyi dışlamamaktadır, bu nedenle hastalar tüm semptomları doktorlarına bildirmelidir.

Kronik astım KOAH ile aynı mıdır?

Kronik astım ve KOAH benzer semptomlara sahip olabilir, ancak bunlar farklı koşullar olarak kabul edilir. KOAH özellikle kronik bronşit, amfizem veya her ikisini de belirtir.

Diğer farklılıklar arasında astımın çocukluk döneminde başlaması, KOAH’ın ise sigara içen yetişkinlerde görülme olasılığı daha yüksektir.

Benzer semptomları olan diğer bozukluklar

Diğer bazı rahatsızlıklar nefes alma zorluklarına neden olabilir, bu nedenle ya KOAH ya da astım ile kendi kendine teşhis etmek zordur.

Solunum güçlükleri ile ilişkili diğer bozukluklar şunlardır:

 • Bronşit
 • Üst solunum ve sinüs enfeksiyonları
 • Akciğer veya boğaz kanseri
 • zatürree
 • Histoplazmoz ve tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıklar
 • Kalp-damar hastalığı
 • Akciğerlerde kan pıhtılaşması
 • Kalp kapakçıkları veya kalp yapısı ile ilgili sorunlar
 • İflas etmiş akciğer

Astım ve KOAH kim alır?

Astım, Amerika Birleşik Devletleri’nde 25 milyon insanı etkileyen en yaygın kronik sağlık koşullarından biridir. Astım tipik olarak çocukluk çağında görülür ve aile öyküsü astım veya alerjisi olan kişilerde daha yaygındır. Astım için diğer risk faktörleri şunlardır:

 • şişmanlık
 • Hava kirliliğine maruz kalma
 • Viral solunum yolu enfeksiyonları öyküsü
 • Toz, kimyasal duman ve küflenmeye maruz kalma
 • Sigara içmek
 • Kovan ve egzama gibi cilt rahatsızlıkları

KOAH’lı kişilerin çoğunun sigara içme öyküsü vardır. Bu nedenle, KOAH yaşlı kişilerde, özellikle de uzun yıllar sigara içenlerde daha yaygındır.

Diğer bazı risk faktörleri şunlardır:

 • Hava kirliliğine maruz kalma
 • İkinci el sigara
 • Toz ve kimyasal duman maruziyeti
 • Alfa-1 eksikliği olarak adlandırılan, akciğerleri korumaya yardımcı olan alfa-1 proteininin anormal derecede düşük miktarlarda üretildiği nadir bir genetik varyanttır.

tedavi

Astım ve KOAH bir tedaviye sahip olmayan kronik rahatsızlıklardır. Tedavi semptomları kontrol etmeyi amaçlamaktadır. Hem astım atakları hem de KOAH ile ilişkili solunum güçlükleri genellikle kısa etkili ve uzun etkili inhalerlerin kombinasyonunu gerektirir.

Alerjiler tetikleyici ise, alerji tedavisi de yardımcı olabilir. Astım veya KOAH’ı olan bazı kişiler uzun etkili bronkodilatörler alırlar – solunum yollarındaki inflamasyonu azaltan ilaçlar – nefes almayı kolaylaştırırlar.

Yaşam tarzı ilaçları da yardımcı olabilir. Alerjenlere maruz kalmaktan kaçınmak, sigarayı bırakmak, egzersiz yapmak ve grip gibi hastalıklardan kaçınmak her iki rahatsızlığın semptomlarını azaltabilir.

Doktorlar bu enfeksiyonları alma riskini azaltmak için grip, boğmaca veya pnömoni aşısı olmasını tavsiye edebilir. Diğer aşılar da önemli olabilir.

KOAH ilerledikçe, semptomları yönetmek daha zor hale gelir. KOAH’lı bazı kişilerin nefes almak için oksijene ihtiyacı vardır. Hastalık ölümcül olabilir ve ABD’de üçüncü önde gelen ölüm nedenidir.

Источник: https://trmedbook.com/astim-ve-koah-ayni-midir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.