Atardamar Tıkanıklığı Nedir?

Damar Tıkanıklığı

Atardamar Tıkanıklığı Nedir?

Damar tıkanıklığı günümüzde çok görülen hastalık çeşitlerinden birisidir. Damarların tıkanması ile meydana gelen bu hastalık önlem alınmadığı takdirde olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Bu yüzden erken teşhis bu hastalıkta da önemlidir.

Damar tıkanıklığı hastalığı, vücutta bir organa kan gidişini sağlayan damarın tıkanması ve o organın beslenemez duruma gelmesine verilen isimdir.

Vücudumuzda, organlara kanın gitmesini sağlayan birimler damarlardır. Kalpten çıkan aort atar damarı, ana dağıtıcı olan damardır.

Kalpten aort atar damarına gelen kan, damarlar yardımıyla akciğere, beyne ve karındaki damarlara dağıtılır. Bu sayede vücuttaki bütün organlar beslenir. Kalpten parmak uçlarına gidildikçe damarlar küçülür ve kılcal damara dönüşür.

Atardamarlar, temiz kan götürür. Toplardamar ise kirli kanı kalbe geri getirir ve temizlenmesini sağlar.

Damar tıkanıklığı hem atardamarda hem de toplardamarda meydana gelebilir. Atardamar tıkanıklığı ise daha sık görülebilir, çünkü toplardamara göre daha sıktır. Atardamarda meydana gelen damar tıkanıklığı en çok beyin, boyun ve kalp damarlarında görülür. Fakat sadece bu damarlarda değil, böbrek, kol gibi damarlarda da damar tıkanıklığı görülebilir.

Damar tıkanıklığının nasıl oluştuğu da önemlidir. Atardamarın çeperine biriken yağlar, bir süre sonra damara baskı yapmakta ve hasar vermeye başlamaktadır. Damarın iç yüzüne doğru da plak oluşumu gözlenir. Plaklar büyüdüğünde damar esnekliğini kaybeder ve tıkanır.

Sertleşen plağın dış yüzeyinin çatlamasıyla damarın içi daralır. Darlık belirli bir seviyeye geldiği zaman damar tıkanıklığı oluşur ve dokularda kansızlık görülür. Damar tıkanıklığının oluşması bu şekildedir. Şimdi de damar tıkanıklığının nedenlerini inceleyelim.

Damar tıkanıklığı hastalığının nedenleri de bilinmelidir. Bu sayede damar tıkanıklığından kendinizi korumak için neler yapabileceğinizi bilebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi damar tıkanıklığı, atardamar ve toplardamar tıkanıklığı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Damar tıkanıklığı çeşitleri arasında neden oluştuğuna dair de değişiklikler olabilir.

Damar tıkanıklığı, damar kireçlenmesi veya damar sertliğinden dolayı meydana gelmektedir. Atardamar tıkanıklığı çok seyrek olarak pıhtılaşmaya bağlı olarak meydana gelir. Ayrıca burger hastalığı gibi bazı hastalıklar da damar tıkanıklığına neden olabilir.

Toplardamar tıkanıklığı ise daha çok bacaklardaki damarlarda görülür. Nedeni ise pıhtılaşmadır.

Damar tıkanıklığı hastalığı genelde herkeste görülebilir. Fakat 50 yaşın üstünde, şeker hastası olanlar, sigara tüketimi çok olanlar, kolesterolü yüksek olanlarda ve hipertansiyonu olan kişilerde daha sık görülmektedir.

Genel olarak damar tıkanıklığının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Kilo problemi.
 • Yeterli hareket, spor yapmama.
 • Aşırı alkol ve sigara tüketimi.
 • Frengi, şeker ve gut hastalığı.
 • Psikolojik hastalıklar.
 • Aşırı yağlı yiyecekler ile beslenme.
 • Demir eksikliği.

Damar Tıkanıklığının Belirtisi

Damar tıkanıklığının nedenleri gibi belirtileri de önemlidir. Belirtiler gözlemlendiğinde derhal doktor tedavisine başvurulmalıdır. Hangi damar tıkandığında hangi durumlar meydana gelir şimdi bunları inceleyelim.

Kalp damarı tıkandığında, kalp spazmı ve kalp krizi riskleri bulunmaktadır. Beyin ve boyun damar tıkanıklığında gözde geçici kararmalar olur, konuşma bozukluğu görülür ve inme inebilir. Bacak damar tıkanıklığında yürürken baldırlarınızda ağrı hissedersiniz. Hastalık ilerlerse ayakta ve parmaklarda çeşitli yaralar çıkar, kangren oluşumu görülür.

Böbrek damar tıkanıklığı başlarda çok önemli sorunlar yaratmasa da ilerlerse böbrek fonksiyonlarını bozabilir ve böbrek yetmezliğine neden olur.

Kol damar tıkanıklığı, gene olarak sol tarafta görülür. Kolda erken yorulma ve ağrıların oluşması belirtilerindendir.

Toplardamar tıkanıklığında da belirtiler önemlidir. Bilindiği gibi toplardamarlar kirli kan taşıdığı için organları beslemez, bu yüzden de tıkanıklığı durumunda dokunun beslenme şekli bozulmaz.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Damar tıkanıklığında tanı konulması da önemlidir. Erken teşhis her zaman hayat kurtarmaktadır. Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz belirtiler görüldüğünde derhal doktora başvurulmalıdır.

Damar tıkanıklığı şikâyeti ile doktora gittiğinizde doktorunuz ilk olarak fizik muayenesi yapar ve sonrasında da damarları değerlendiren testler ve filmler yapılır. Damar tıkanıklıkları bu şekilde anlaşılabilir. Damar tıkanıklığında en kesin tanı koyma yöntemlerinde birisi radyolojik görüntülemedir.

Damar tıkanıklığı için belirli bir ilaç yoktur. Damar tıkanıklığı için doktora giden bir kişiden ilk olarak sigara kullanıyorsa sigara kullanmayı bırakması istenilir. Hipertansiyon, şeker gibi ölçümler yapılır ve kontrolden geçirilir.

Damar tıkanıklığında sağlıklı beslenmenin de büyük önemi vardır. Yaş ilerledikçe vücudun kaldırabildiği yiyecek çeşidi ve miktarı da değiştiği için buna dikkat edilmelidir. İleri yaşlarda tuz azaltılmalıdır, katı yağlardan kaçınılmalıdır. Meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Damar tıkanıklığı tedavisi sırasında günlük yürüyüşler de önemlidir. Spor, sağlık için yapılması gereken şeylerin başında gelmektedir. Gün içerisinde en az 30 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

Damar tıkanıklığı tedavisi ameliyat ya da anjiyografi ile yapılmaktadır.

Источник: https://evdesifa.com/damar-tikanikligi/

Atardamar Tıkanıklığı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Atardamar Tıkanıklığı Nedir?

Atardamar tıkanıklığı nasıl bir hastalıktır, vücudun hangi bölgelerinde görülür, kendisini nasıl gösterir, belirtileri nelerdir, hangi yöntemlerle ne şekillerde tedavi edilir hakkında makale.

Atardamar Tıkanıklığı

Atardamar tıkanıklığı vücutta bulunan atardamarların çeperlerinin iç kısmında tıkanma meydana gelmesidir. Meydana gelen bu tıkanma kolesterolden ve plak denilen yağ birikintilerinden oluşmaktadır.

Atardamarlardaki bu tıkanma sonucu damarlar içerisindeki kan akışı tamamen durabileceği gibi, bir takım dolaşım sistemi hastalıkları da meydana gelebilir. En büyük sebebi damar sertliğidir.

Diğer bir sebep de vücudun herhangi bir yerindeki pıhtının kopara dolaşım sistemi aracılığıyla herhangi bir yerde bulunan atardamarı tıkamasıdır.

Damar duvarında bulunan yağ çizgilerine hücre atıklarının, iltihaplı hücrelerin, kalsiyum, yağ gibi kan içerisindeki bir takım maddelerin yapışmaya başlamasıyla damarlar tıkanmaya başlar.

Damar tıkanıklığı bacak, boyun, kalp gibi birçok farklı bölgede gerçekleşebilir. En çok meydana gelen damar tıkanıklıkları bacaklarda oluşan tıkanmalardır.

Onu beyinde meydana gelen tıkanmalar ve ondan sonra diğer bölgelerdeki tıkanmalar takip eder. 

Sigara damar tıkanıklığına neden olan en önemli faktörlerden olduğu için kesinlikle kullanılmamalıdır.

Damar tıkanıklıkları özellikle ilerleyen yaşla birlikte daha sık görülmekteyken, 50 yaş üstü ise en yoğun görüldüğü yaş grubudur. Erkeklerle kadınlarda görülme oranı hemen hemen aynıdır ve toplumda görülme oranı yüzde üç ile beş arasında değişmektedir.

Atardamar Tıkanıklık Belirtileri

Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen atardamar tıkanıklıklarının farklı belirtileri mevcuttur. Damar tıkanıklığının en çok meydana geldiği bacaklardaki tıkanmaların belirtileri şu şekildedir:

 • Birden başlayan ve geçmeyen ağrı
 • Bacaklardaki soğukluk ve solukluk

Eğer zamanında tedavi edilmezse bacaklardaki damar tıkanıklıkları bacak ülserine ve oradan da kangrene kadar giden çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilirler. O nedenle özellikle bacaklarda yürüme, egzersiz gibi faaliyetlerden sonra hissedilen ağrı varsa vakit geçirmeksizin uzman doktora görünerek gerekli muayene ve tetkikler mutlaka yaptırılmalıdır.

Kalpte meydana gelen koroner damar hastalıklarında ise tıkanıklık belirtisi göğüs bölgesinde meydana gelen ağrıdır. Bu ağrı fiziksel aktivite sonucu oluşabileceği gibi, soğuk veya stres gibi tetikleyici nedenlerden dolayı da meydana gelebilir.

Göğüsteki bu ağrı aynı zamanda boyuna, sol kola ve çeneye de genişleyerek bu bölgelerde de hissedilir. Kişinin istirahat etmesiyle geçen bu ağrılı durum on on beş dakika kadar sürebilir.

Hissedilen ağrı baskı oluşturucu ve kişiye göğüs sıkışıklığı hissi veren bir ağrıdır.

Damar tıkanıklıklarında erken tanı oldukça önemli olduğu için bu belirtilerden herhangi birisi görüldüğü zaman vakit geçirmeksizin muayene olunmalıdır.

Damar tıkanıklığının görünümü

Atardamar Tıkanıklık Tedavileri

Vücutta meydana gelen damar tıkanıkları açısından faklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Ameliyat
 • İlaç Tedavisi
 • Oksijen Tedavisi

Gerçekleştirilen ilaç tedavileri üç ayrı grup içerisindeki ilaçlardan birisiyle uygulanır:

 1. Prostanoid İlaçlar: Kanda bulunan hücrelerin pıhtılaşmasını engelleyerek tıkanıklığı tedavi eden ilaçlardır. Hastanın durumuna göre değişmekle birlikte iki hafta kadar uygulanır. Yüksek oranda başarı gösteren ilaçlardır.
 2. Vazodilatör İlaçlar: Bu gruptaki ilaçlar sadece tıkanıklık olan damarı değili vücuttaki tüm damar sistemini genişlettikleri için tedavide çok etkili olmamakla birlikte kimi zaman kullanılmaktadırlar.
 3. Antiagregan İlaçlar: Diğer ilaç gruplarından farklı olarak hastalık oluşmadan önce koruyucu tedbir olarak da kullanılabilmeleri bu ilaç grubunu diğerlerinden ayırmaktadır.Aynı şekilde ameliyat tedavisinden sonra rahatsızlığın tekrar meydana gelmemesi için de kullanılmaktadırlar.

İlaç tedavisinin yanında oksijen tedavisi de kullanılan diğer bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi özellikle diyabet hastalarında hatalık neticesi oluşan tıkanıklar neticesi meydana gelen vücuttaki doku bozulmalarını engellemek için kullanılır. Var olan yaraların daha da ilerleyerek kangren duruma gelmesini engellemede oldukça başarılı bir tedavi metodudur.

Ameliyat tedavisi ise tıkanıklığın yerine, durumuna, hastanın sağlık koşullarına göre genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilir, Tıkalı olan damar tespit edildikten sonra girilen kateter yardımıyla bu damar açılarak tıkanmaya neden olan pıhtı çıkarıldıktan sonra tekrar kapatılır. Çok ilerlemiş hastalıklarda ameliyat bile çözüm olamazken özellikle erken tanıda ameliyat oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir.

Bunların dışında damar tıkanıklığına yönelik olarak bitkisel bir takım tedavi şekilleri de toplumda görülmekteyse de herhangi bir bitkinin bu rahatsızlığa iyi geldiği tıbbi açıdan tespit edilememiştir. Bu nedenle bitkisel tedaviden önce diğer yöntemler tercih edilmelidir. 

Kullanıcı Yorumları ve Oyları (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/atardamar-tikanikligi.html

Damar Tıkanıklığı Belirtileri, Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Atardamar Tıkanıklığı Nedir?

Damar tıkanıklığı özellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelmekte ve sağlığı tehdit etmektedir. Damar tıkanıklığı damarın yağ dokusu ile zamanla tıkanması anlamına gelmektedir. Damar tıkanıklığının sonucunda ise kan akışı yavaşlamakta, organlara ve kalbe yeterli miktarda kan gitmemektedir.

Bu da organlarda hasar ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Damar tıkanıklığı nedenleri arasında en sık rastlananlar kolesterol ve aşırı yağlı beslenmedir. Damar tıkanıklığı ile baş etmek için mutlaka sağlıklı beslenme tarzı tercih edilmelidir.

Peki, damar tıkanıklığı belirtileri nelerdir, damar tıkanıklığı tedavisi nasıl olur?

İlgili Haber

Hareket halinde kan akışı hızlandığı için damar tıkanıklığını engellemek amacıyla egzersiz yapmak da önemlidir. Damar tıkanıklığı nedenleri şunlardır:

 • Fazla kilolu olmak
 • Fiziksel aktivite eksikliği
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Aşırı yağlı beslenme
 • Demir eksikliği

Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Damar tıkanıklığının olması dokulara yeterli oksijen sağlanmaması anlamına gelmekte ve bölgedeki kan dolaşımının engellenmesine neden olmaktadır. Buna göre her bölgedeki damar tıkanıklığı farklı belirtiler vermektedir. Ancak en sık görülen damar tıkanıklığı belirtileri şunlardır:

 • Yürürken kaslarda meydana gelen ağrı
 • Ayak ve el parmaklarının yanı sıra omuz kısmında meydana çıkan uyuşmalar
 • Parmak uçlarında soğukluk
 • Ayak parmaklarında morarmalar
 • Parmaklarda oluşan yaraların geç iyileşmesi
 • Kalp bölgesinde ince ağrı
 • Kas kasılmaları veya krampları
 • İktidarsızlık
 • Bulantı ve kusma
 • Nefes darlığı

Damar Tıkanıklığı Çeşitleri

Damar tıkanıklığı ciddi sonuçlara neden olabilen bir durumdur. Atardamar ve toplardamarlarda da görülebilen bir hastalık olan damar tıkanıklığı genelde en fazla atardamarlarda görülmektedir. Atardamar tıkanıklığı kalp damarı, boyun, beyin ve bacak damarlarında görülmektedir.

Diğer yandan damar tıkanıklığı sadece bu bölgelerde de olmaz. Aynı zamanda kol, böbrek ve bağırsak damarlarında da ortaya çıkabilir. Damar tıkanıklığı dendiğinde anlatılmak istenen vücutta herhangi bir organa kan akışını sağlayan damarların tıkanmasıdır. Bu durumda damar tıkanıklığı söz konusu organı besleyemez hale gelmektedir.

Damar tıkanıklığı çeşitleri şu şekildedir:

İlgili Haber

Bacaklarda damar tıkanıklığı damar sertliği ve damar kireçlenmesi hastalığına bağlı olarak gelişmektedir. Bacak damar tıkanıklığı genellikle ileri yaşlarda çok daha sık görülmektedir. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı daha da artmaktadır.

Bacak damar tıkanıklığı ileri yaşta kişiler haricinde sigara içenlerde, şeker hastası olanlarda, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon hastalığı olanlarda çok daha sık görülmektedir. Damar tıkanıklığının bu çeşidinin dikkate alınması gereklidir. Çünkü bacak damar tıkanıklığıyla beraber yürüme engellenerek günlük yaşantı kısıtlanabilir.

İleri dönemlerde ise bacak damar tıkanıklığı ayaklarda yara ve kangren oluşmasına neden olabilmektedir. Bacak damar tıkanıklığının belirtileri şu şekildedir:

 • Bacak kaslarında yürüme esnasında ağrı
 • Ayak veya parmaklarda uzun süre iyileşmeyen yara
 • Ayakta ve parmaklarda soğukluk hissi
 • Ayak parmaklarında morarma
 • Ayak kangreni

Bacak damar tıkanıklığının en sık görülen belirtisi olan yürürken ağrı oluşmasının nedeni bacakların dururken daha az besin ve oksijene gerek duymasıdır. Hareket halindeyken bu gereksinimler daha fazladır ve bu nedenle de ağrı oluşmaktadır.

Bacak damar tıkanıklığı tanısısöz konusu olduğunda belirtiler çok önemlidir. Aynı zamanda bacaklar muayene edilmekte ve kesin tanı için radyolojik görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır.

Kolda Damar Tıkanıklığı

Kollarda damar tıkanıklığı seyrek görülen bir durumdur. Genellikle damar sertleşmesine bağlı olarak öncelikle kol damar daralması meydana gelmekte ve ardından kol damar tıkanıklığı oluşmaktadır.

Kol damar tıkanıklığı genellikle sol kolda meydana gelmektedir. Tıkanıklık atardamarlarda oluşmakta ve damar sertleşmesine bağlı olarak meydana çıkmaktadır. Damar sertliği aylar ve yıllar içinde gelişmekte olan bir durumdur.

Bazı durumlar damar sertleşmesi sürecini hızlandırabilir.

Kol damar tıkanıklığı herhangi bir şikayete neden olmayabilir veya belirti vermeyebilir. Bu gibi durumlarda eğer konuyla alakalı herhangi bir şikayet yoksa tedavi de gerekmeyebilir.

Ancak kol damar tıkanıklığında en sık görülen yakınma kol ile iş yapınca kolay yorulma ve kolda ağrı olmasıdır. Aynı zamanda kolun yukarı kaldırıldığı durumlarda yakınmalar çok daha belirgin hale gelmektedir.

Diğer bir kol damar tıkanıklığı belirtisi ise tıkanıklığın olduğu kolda tansiyonun daha düşük çıkmasıdır.

Kalp Damar Tıkanıklığı

Damar tıkanıklığı damar sertliğinin bir nevi devamıdır. Damar sertliği doğumda başlamaktadır. Ancak kimi insanların damar sertliği süreci daha hızlıdır. Bu tip kişiler sigara ve alkol kullanımının yanı sıra kötü beslenmeyle de bu süreci hızlandırmaktadır. Kalp damar tıkanıklığı damarda yağ birikimiyle ortaya çıkar ve tam tıkanma kalp krizine neden olur.

Kalp damar tıkanıklığının ciddi sonuçları olması nedeniyle özellikle yüksek kolesterol seviyesi bulunan, 30 yaşın üzerinde olan ve fazla kilolu olan kişilerin her yıl muayene olarak durumlarını kontrol etmeleri önemlidir. Böylelikle eğer kalp damar tıkanıklığı söz konusu ise erkenden önlem alınabilir ve olası bir kalp krizine karşı kişi kurtarılabilir.

Kalbi besleyen damarlardan dakikada geçmesi gereken bir kan miktarı bulunmaktadır. Bu kan miktarı efor sarf edildiğinde daha da artar. Eğer damar tıkanıklığı söz konusu ise o zaman spazm ortaya çıkması ve damarın hasar alması mümkündür.

Damar tıkanmaya başladığında vücudun hiçbir uyarı vermemesi kötüdür. Tam olarak tıkandığı zaman kalp krizi ortaya çıkar ve hasta ancak o zaman kalp damar tıkanıklığının farkına varabilir.

Kalp damar tıkanıklığı nedenleri şu şekildedir:

 • Genetik etkenler kalp damar tıkanıklığında oldukça etkilidir.
 • Çocukluktan orta yaşa kadar benimsenen hayat tarzı genetik etkenlerden çok daha fazla kalp damar tıkanıklığına neden olmaktadır.
 • Çocukluk çağlarından itibaren fast food gıdalarının aşırı tüketimi kalp damar tıkanıklığı nedenleri arasında başta gelmektedir.
 • Sağlıksız beslenme nedeniyle ortaya çıkan obezite de kalp damar tıkanıklığı nedenleri arasındadır.
 • Diyabet kalp damar tıkanıklığına neden olmaktadır.
 • Sigara kullanımı.
 • Aşırı tuz tüketimine bağlı hipertansiyon.
 • Yağlı beslenme şeklinin benimsenmesi.

Bağırsak Damarı Tıkanıklığı

Bağırsak damarı tıkanıklığı bazen hiç belirti vermezken bazen de birçok belirti ile kendini belli edebilmektedir. Bağırsak damar tıkanıklığında tıkanıklığın türü, hızı ve tıkanan bağırsak sayısı çok önemlidir. Kimi zaman bağırsak damar tıkanıklığı sonucunda bağırsaklarda kangren ve ölümle sonuçlanabilen durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Vücudumuzdaki bağırsaklar aort atardamarının ön kısmında bulunan 3 atardamar tarafından beslenmektedir. Bunlar çölyak damar, üst mezenterik damar ve alt mezenterik damardan oluşur.

Çölyak damar karaciğer, dalak, mide ve oniki parmak bağırsağını beslerken, üst mezenterik damar, ince bağırsağın tümünü ve kalın bağırsağın üst yarısını beslemekte, alt mezenterik damar ise kalın bağırsağın alt yarısını beslemektedir.

Bağırsak damar tıkanıklığı nedenleri arasında düşük kan basıncı, kalp yetmezliği, pıhtılaşma bozuklukları ve bağırsak toplardamarlarının tıkanması bulunmaktadır.

Bağırsak damar tıkanıklığı eğer aylar ve yıllar içerisinde yavaş bir şekilde gelişmişse genellikle herhangi bir şikayet hissedilmez. Bu gibi yavaş ilerleyen tıkanıklıklarda ancak 3 damardan 2 tanesi tıkanırsa belirti vermektedir.

Bu durumda kansızlık meydana gelmekte ve karında ağrıya neden olmaktadır. Aynı zamanda kramp, gaz ve ishal şikayetleri de yaygın olabilmektedir.

Bağırsak damar tıkanıklığını teşhis etmek için hasta şikayetleri ve testler yeterli değildir. Tam bir tanı için radyolojik görüntüleme gerekmektedir.

Böbrek Damarı Tıkanıklığı

Böbrek damarı tıkanıklığı çok sık duyulan bir hastalık olmasa da ciddi sonuçları olabilmektedir. Damar tıkanıklıklarının sebebi olan damar sertliği ve damar kireçlenmesi böbrek damarı tıkanıklığına neden olan sebeplerdir.

Böbrek atardamarlarında meydana gelen damar tıkanıklığı kimi zaman hiçbir probleme neden olmazken bazı durumlarda acil tedavi gerektirebilmektedir.

Böbrek damarı tıkanıklığı damar sertleşmesi veya damar kireçlenmesine bağlı olarak oluşsa da genç yaşta kişilerde fibromusküler displazi hastalığına bağlı olarak da oluşabilmektedir.

Bu tip damar tıkanıklığı herkeste görülebilen bir hastalık olmasının yanı sıra damar sertliği riski altında olan ileri yaşlı, şeker hastası, yüksek tansiyon, kolesterol ve sigara için kişilerde görülmesi çok daha mümkündür.

Böbrek damarı tıkanıklığı herhangi bir şikayete neden olmayabilir. Bir şikayet meydana geliyorsa bunun en önemli belirtisi yüksek tansiyondur. Yine de yüksek tansiyonu olan kişilerin büyük bir çoğunluğunda da böbrek damarı tıkanıklığı görülmez.

Şu gibi durumlarda yüksek tansiyon böbrek damarı tıkanıklığı ile alakalı olabilir:

 • Yüksek tansiyon sorunu 40 yaşın öncesinde ortaya çıkmışsa
 • Yüksek tansiyon son dönemlerde ani bir şekilde kötüleşmişse
 • Yüksek tansiyon ilaçlarla kontrol altına alınamıyorsa

Bacaklarda Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Bacak damar tıkanıklığının tedavisinde ilk adım sigara kullanılıyorsa derhal bırakılmasıdır. Ardından ilaç tedavisine başlanmakta ve eğer sorun daha da ilerlemişse damar tıkanıklığı ameliyatıile açılmaktadır.

Kol Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Eğer kol damar tıkanıklığı oranı %50’den fazlaysa, kolda iş yaparken ağrı oluyorsa tedavi önerilmektedir. Daha az oluşan tıkanıklıklarda damar tıkanıklığı ilaçları da kullanılabilmektedir.

Kol damar tıkanıklığı tedavisinde günümüzde ameliyat veya anjiyografi tedavi yöntemleri tercih edilmektedir.

Anjiyografi yöntemi ile tedavi söz konusu olursa kol damarları açılmakta ve kol damarı daralması görülmesi durumunda stent yerleştirme yöntemi kullanılmaktadır.

Kalp Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Kalp damar tıkanıklığı tedavisinin birçok seçeneği vardır. Kalp damarlarının tıkanması durumunda ilaç tedavisi ve stent uygulanabilir. Eğer kalbe giden damarlardan 3 veya daha fazla tıkalıysa o zaman ameliyat şarttır.

Bağırsak Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Eğer bağırsak damar tıkanıklığı hastada belirgin şikayetlere neden olmuyorsa o zaman tedavi düşünülmez.

Eğer hastada sağlığını etkileyecek şikayetler varsa o zaman ilk tercih edilecek tedavi yöntemi anjioplastidir. Anjioplastinin yapılamadığı durumlarda ise tedavi için bypass tercih edilebilmektedir.

Ameliyat olması durumunda eğer bağırsaklar canlılığını yitirmişse ölü bağırsak dokusu da mutlaka vücuttan dışarı çıkarılmalıdır.

Böbrek Damarı Tıkanıklığı Tedavisi

Her böbrek damarı tıkanıklığında tedaviye gerek duyulmayabilir. Tedaviye birçok faktör gözden geçirildikten sonra karar verilmektedir.

Tedavi kararı verilmesi durumunda ameliyat, anjiyografi veya stent tedavisi uygulanabilmektedir. Acil durumlarda anjiyografi kullanılarak tıkalı damara ince bir kateterle girilmekte ve pıhtı eritici tedavi uygulanmaktadır.

Sonrasında eğer tıkanıklık devam ederse balon veya stent uygulaması yapılabilmektedir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: https://www.aktuelbilgiler.com/damar-tikanikligi-belirtileri/

Akut Arter Tıkanıklığı Nedir? (Ani Atardamar Tıkanması) – Sağlık Ocağım .NET

Atardamar Tıkanıklığı Nedir?

Akut arter tıkanıklığı (atardamarların ani olarak tıkanması) uzuv ya da organ kaybına neden olabilen acil bir damar hastalığıdır. Akut arter tıkanıklığı ekstremitenin ve kişinin hayatını tehdit eden bir durumdur.

Bu durum akut bacak iskemisi veya akut arter tıkanıklığı olarak da adlandırılır. Akut arter tıkanıklığı tedavi yöntemlerindeki gelişmelere rağmen; % 5-30 oranında görülen ekstremite kaybı, % 15-30 oranında görülen ölüm nedenleri arasındadır.

Akut damar tıkanıklığı neden olur?

Akut damar tıkanıklığı çoğunlukla ateroskleroz (damar sertleşmesi) nedeni ile ya da tıkanmış bir atardamarın aniden tıkanması ya da kalpten kaynaklanan bir pıhtının giderek damarlardan birini tıkaması sonucu gelişir.

Hem damar sertleşmesi hemde kalpten kaynaklanan her iki durumda da tıkanan damar içinde pıhtı oluşmuştur ve bu pıhtı yukarı aşağı ilerleyerek damarları tıkar.

Bu tür bir olay gerçekleştiğinde tıkanma oluşan bölgenin ilerisine gidecek olan kan akımı durur ve kan akımı durduğu için o bölgede kangren oluşabilecek acil bir hastalık tablosu ortaya çıkar.

Akut arter tıkanıklığının diğer nedenleri arasında ise girişimsel tedavi yöntemleri esnasında kazayla arter tıkanıklığı oluşması vardır.

Damar ya da damar dışı herhangi bir ameliyat yapılırken veya anjiyografi ve katerizasyon gibi girişimsel işlemler sırasında damarların yaralanmasına bağlı da akut arter tıkanıklığı gibi bir komplikasyon ortaya çıkabilir.

Bu durumlar dışında ateşli silah yaralanmaları, kazalar sonucu ciddi ekstremite yaralanmaları nedeni ile meydana gelen damar spazmı ve derin toplardamarda ani gelişen pıhtı gibi etkenler ile de akut arter tıkanıklığı oluşabilir.

Akut damar tıkanıklıklığı belirtileri

Akut arter tıkanıklığı olan hastalarda tıkanan damarın beslediği kol ya da genellikle bacakta ani başlayan, ağrı kesicilere cevap vermeyen şiddetli ağrı olur. Etkilenen ekstremite (uzuv) soğuk ve soluktur.

Birkaç saat sonra ağrı devam etmesine rağmen uzuvda dokunma, batma ve ısı duyusu olmaz. Bu belirtilere genellikle o bölgede felç oluşması da eşlik eder.

Akut arter tıkanıklığı acildir ve zamanında tedavi edilmez ise etkilenen ekstremite morarır, birkaç gün içinde siyahlaşır ve kangren oluşur.

Akut arter tikanıklığı belirtileri

Akut damar tıkanıklığı nasıl teşhis edilir?

Akut damar tıkanıklığı ile doktora baş vuran hastalarda genellikle bir neden vardır ve neden bulunan hastada akut arter tıkanıklığı belirtileri de var ise akut arter tıkanıklığı akla getirilmelidir. Akut damar tıkanıklığı olan hastanın fiziksel muayenesinde etkilenen ekstremite (kol ya da bacak) soğuk ve soluk görünümde olur ve nabız alınmaz.

Hastaneye geç baş vurmuş hastalarda bu belirtilerin yanı sıra uzuvda his kaybı ve felç gibi belirtiler de vardır. Akut arter tıkanıklığı teşhisinde genellikle fizik muayene bulguları ve hastanın öyküsü tanı koymada yeterli olabilir. Fakat gereken durumlarda renkli doppler ultrasonografi çekilir.

Akut arter tıkanıklığı teşhisinde en güvenli teşhis yöntemi anjiyografi tetkikidir.

Akut arter tıkanıklığının klinik sınıflaması

Akut damar tıkanıklığı tedavisi

Akut damar tıkanıklığı acil tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Akut damar tıkanıklığı tedavisine giden yolda geçirilen her saat hastanın uzuv kaybı ve ölüm riskini arttırmaktadır.

Akut damar tıkanıklığı teşhis edilince vakit kaybetmeden tıkanıklığa neden olan pıhtının daha fazla ilerlemesini önleme amacı ile kanda pıhtılaşmayı önleyen kan sulandırıcı ilaç tedavisine başlanır. Tıkanıklığı önleme tedavisinden sonra pıhtı oluşan damarın açılması için tedaviler uygulanır.

 Akut damar tıkanıklığı tedavisinde uygulanacak diğer tedavi yöntemleri ise ameliyat ile pıhtı oluşan damarın çıkarılması işlemi ve kateter yöntemi ile pıtıyı eritme işlemidir.

Tromboembolektomi ameliyatı nedir? : Akut damar tıkanıklığı tedavisinde tıkalı damarın çıkarılması işlemi (tromboembolektomi) yönteminde lokal ya da genel anestezi yapılarak tıkalı olan atardamar bulunur, açılır ve genellikle ”Fogarty balon kateteri” sayesinde oluşan pıhtı damarın içinden çıkarılır ve damar yeniden kapatılır.

Fibrinolitik (trombolitik) tedavi nedir? : Trombolitik tedavi ameliyat yapılmadan kateter ile tıkalı damar içinde oluşan pıhtıya ulaşarak pıhtı eriten ilaçlar ile (Streptokinaz, ürokinaz ya da doku plazminojen aktivatörü) gibi maddeler ile pıhtı eritilerek veya özel bazı kateterler ile pıhtı parçalanıp emilerek damar açmaya çalışılan tedavi yöntemleri uygulanır. Pıhtı eritme yöntemi 4-12 saat arasında sürebilir. Trombolitik  tedavide kanama riski bulunduğu için her hastada uygulanmaz. Genellikle trombolitik tedavi yapıldığında altta yatan neden bulunur ve bu tedavinin yanı sıra anjiyoplasti, stent tedavisi ve bypass tedavisi gibi tedavi yöntemleri de uygulanır.

Damar hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/akut-arter-tikanikligi-nedir-ani-atardamar-tikanmasi/

Damar Tıkanıklığı Nedir? Damar Tıkanıklığı Neden Oluşur ve Belirtileri Nelerdir?

Atardamar Tıkanıklığı Nedir?

Vücuttaki herhangi bir organa kan akışını sağlayan bir damarın tıkanarak, o organın beslenemez hale gelmesine Damar Tıkanıklığı adı verilir. Damarlar, vücuttaki kanın bütün organlara iletilmesini gerçekleştiren bir su şebekesi gibidir.

Günlük yaşamda suyun evimize gelmesini sağlayan şeyler borulardır. Büyük depolardan gelen su, daha ufak borularla ilçelere, daha da ufak borularla mahallelere ve sonra da en ufak borularla evlere kadar ulaşır. Vücuttaki bu işlemi sağlayan damarlar da, tıpkı bir boru şebekesi görevi görmektedir.

Kalpten çıkan aort damarı esas dağıtıcıdır ve yaklaşık 4 cm çapındadır.

Kalpten aorta ulaşan kan beyine, karın damarlarına ve akciğere dağılır. Buralardan da kol ve bacak damarlarına giderek bu organları besler. Kalpten uç kısma yani parmaklara aktıkça, damarlar küçülür. Bütün organlarda en son olarak kılcal damarlara ulaşır.

Bu durumu evinizin musluğu olarak düşünebilirsiniz. Kılcal damarlar milimetreden bile çok daha incedir. Toplardamarlar; oksijen ve besini, doku vasıtasıyla kullanılmakta olan kirli kanı yeniden kalbe aktaran damarlardır.

Atardamar ise, kalpten başlar ve en uç kısımlara kadar temiz kanı götürerek, organları besler.

Damar tıkanıklıkları, toplardamarlarda ve atardamarda çok değişik sorunlara neden olur. İnsanlar tarafından genellikle toplardamar ve atardamar ayrımı yapılamaz. Damar tıkanıklığı denince genel olarak atardamarlar anlaşılır, çünkü bunlar çok daha sık olmaktadır. Toplardamar tıkanıklığı daha nadir meydana gelmektedir.

Başka bir tanımla damar tıkanıklığı, yağlı bir et dokusunun damar duvarında birikmesidir. Bu birikim küçük bir noktada başlamakta ve ilerlemektedir. İlerledikçe de damarın çapını içten daraltmaktadır. Daralan damarların içinden kan geçişi zorlaşır. Sonuç olarak, kan akışının azaldığı hasta da farklı farklı şikayetler görülür.

Damar Tıkanıklığı Neden Oluşur?

Bu hastalık en fazla damar kireçlenmesi ya da damar sertliği denilen hastalıklara bağlı olarak gelişmektedir. Atardamar, çok nadir olarak pıhtılaşmaya bağlı olarak tıkanırlar.

Bunun yanında, Takayasu hastalığı ve Burger hastalığı gibi damar sertliğinden değişik rahatsızlıklarda damarların tıkanmasına neden olabilir.

Burger hastalığı, damar sertliği olan hastalara nazaran daha genç bireylerde görülen ve oldukça önemli olan bir atardamar rahatsızlığıdır.

Herkeste atardamar tıkanıklığı oluşabilir, fakat özellikle 50 yaş üzeri kişilerde, şeker (diyabet) hastalarında, kolesterol seviyesi yüksek olanlarda, sigara içenlerde ve hipertansiyon olan bireylerde daha sık görülmektedir.

Atardamarlar organları besleyen damarlar oldukları için, bunların tıkanması sonucu ilgili organın beslenmesi engellenir ve buna bağlı olarak kötü durumlar ortaya çıkar.

Hangi Damarın Tıkanmasıyla Hasta Neler Yaşar?

Kalp damarı; Bu damarın tıkanması sonucu kalp krizi ya da kalp spazmı geçirilebilir.

Bacak Damarı; Genellikle yürüme esnasında baldır kaslarında ağrı ve sızı yapar. Hastalığın ilerlemesi durumunda ayak ya da parmaklarda yaralar ve buna bağlı olarak da kangren oluşabilir. Fazlasıyla tehli bir durumdur.

Boyun ve Beyin Damarı; Konuşma bozuklukları, gözde geçici kararmalar, şuur bozuklukları ya da felce sebep olabilir.

Böbrek Damar Tıkanıklığı; Bu hastalık genellikle sorun yaratmaz, fakat kontrol edilmesi zordur ve yüksek tansiyona neden olabilir. Ayrıca, uzun sürmesi durumunda böbrek fonksiyonlarının bozulmasına ve bunun sonucu olarak, üre değerinin yükselmesine ya da böbrek yetmezliğine sebebiyet verebilir.

Kol ve Damar Tıkanıklığı; Genel olarak vücudun sol tarafında olur. Kolu çok kullandığınızda, hafif ağrı ve erkenden yorulma gibi durumlar oluşur. Bilhassa kişi kolunu havaya kaldırdığında (banyoda yıkanırken veya çamaşır asarken vb.) kol yorulur ve ağrıya neden olur.

Toplardamar Tıkanıklığının Belirtileri

Bu damarlar organları beslemezler, fakat organlardan kanı alır ve kalbe taşırlar. Bundan dolayı, toplardamar tıkanması sonucu doku beslenmesi bozulmaz. Kanın kalbe dönüşünü zorlaştırır veya engeller. Bu durum da, kanın ilgili doku içinde birikmesine neden olur.

Bu damarda tıkanmalar en fazla bacak toplardamarlarında olmaktadır. Bu olaya derin ven trombozu denir. Toplardamar tıkanıklığının oluşturduğu ilk belirti, ayakların şişmesidir.

Aynı zamanda, kol toplardamarında tıkanma oluşursa (özellikle hemodiyaliz hastalarında sıkça olur) kol şişmesi meydana gelir.

Bundan ayrı olarak sıklıkla görülen toplardamar tıkanıklıkları; bağırsak be böbrek ile portal ven trombozu (karaciğer) toplardamar tıkanmalarıdır.

Damar Tıkanıklığına Nasıl Tanı Konulur?

Hangi organda damarla ilgili bir sorun varsa, ona göre hastanın şikayetleri oluşur. Doktorlar bu şikayetleri dinlerler ve fizik muayenenin ardından damarların değerlendirildiği bir teste tabi tutarlar. Filmler çekinerek de bütün damar tıkanmalarına tanı konulabilir. Kesin tanı konulan yöntemler ise genelde radyolojik görüntüleme şeklinde olanlardır.

Bunların dışında, renkli doppler ultrasonografi, manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi ile yapılan anjiyografiler de genel olarak kesin tanı koymaktadır. Hastaların bazıları için kesin tanı koymak, normal anjiyografi ile olabilir. Artık günümüzde anjiyografi tanı amacıyla değil, daha fazla damar açma uygulamaları gibi tedavi amaçlarla kullanılıyor.

Damar Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Damar tıkanıklığını açan bir ilaç bulunmamaktadır, fakat bu yakınmayla gelen bir kişi için önce koruyucu önlemler olan şeker, sigaranın bırakılması, hipertansiyon gibi rahatsızlıkların tedavisi yapılmalıdır. Damar tıkanıklığı aşağıda belirtilen uygulamalarla da iyileşme sürecine girebilir;

 • Sağlıklı beslenme; Katı yağlardan uzak durulmalı, ileri yaşlarda tuz ve kırmızı et azaltılmalıdır. Sebze ve meyvenin bol bol tüketilmesi daha doğru bir tercih olacaktır.
 • Yürüyüş; Hem damarlar, hem kalp hem de genel sağlığınız için oldukça faydalıdır. Günlük olarak minimum 30 dk. yürüyüş tavsiye edilir. Kalp damar hastalığınız varsa, yürüyüş için kardiyoloji doktorunun onayı alınmalıdır.
 • İlaçlar; Damar tıkanıklığına iyi geldiği söylenen her ilacın, damarları açmadığını az önce belirtmiştik. Vücutta bulunan herhangi bir damar, ciddi olarak daralmış veya tıkanmışsa aspirin (ecopirin, babypirin ya da coraspin) ömür boyunca kullanılmalıdır.

Gerçek ve çok ciddi damar tıkanıklıklarının tedavileri, ameliyat ya da anjiyografi ile yapılmalıdır. Bu konuda Radyoloji uzmanları yalnızca anjiyografi esnasında damar açma işlemi uygularlar, ameliyat yapmazlar. Damar tıkanıklığı ile ilgili ayrıntıları anlattıktan sonra, konuyla ilgili genel bir özet çıkaralım;

 • Damar tıkanıklıkları hem toplardamar hem de atardamarda görülebilir.
 • Atardamar tıkanıklığı daha sık görülür ve genelde daha önemli bir rahatsızlıktır.
 • Atardamar tıkanıklığı en fazla kalp damarı, beyin, boyun ve bacak damarını etkisi altına alır.
 • Vücutta böbrek damarı, kol damarı, bağırsak damarı gibi tüm damarlarda tıkanma yaşanabilir.
 • Atardamar tıkanıklıkları genellikle damar sertliğine bağlı olmaktadır. Pıhtı atarak tıkanma olayı daha seyrektir.
 • Hem toplardamar hem de atardamar tıkanıklıklarının bir bölümünde anjiyo tedavisi etkili olmaktadır.
 • Toplardamar tıkanıklıkları en çok bacak damarlarında, pıhtılaşma şeklinde olur.
 • Kalp damarı dışındaki girişimsel radyoloji uzmanları, bütün damar tıkanıklığı tedavisini gerçekleştiren doktorlardır.
 • Bacak damar tıkanıklıkları genelde 50 yaş sonrası görülür.
 • Bacak damarı tıkanmasının en çok bilinen nedeni, damar kireçlenmesi ya da damar sertliği denilen bir hastalıktır.
 • Bacak damarı tıkanıklığı olan bir insan, yürüme esnasında bacağının baldır kaslarında ağrı hisseder ve bu bölge sertleşir. İlgili ağrı yürürken belirli bir mesafede olur ve bir süre dinlenmekle geçer.
 • Bacak damarı tıkanıklığına halk dilinde “vitrin hastalığı” denilmektedir.

Источник: http://www.bilgibaba.org/yazi/damar-tikanikligi-nedir-damar-tikanikligi-neden-olusur-ve-belirtileri-nelerdir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.