Atardamarlar Tıkanırsa

içerik

Atardamar Tıkanıklığı, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Atardamarlar Tıkanırsa

Atardamar tıkanıklığı nasıl bir hastalıktır, vücudun hangi bölgelerinde görülür, kendisini nasıl gösterir, belirtileri nelerdir, hangi yöntemlerle ne şekillerde tedavi edilir hakkında makale.

Atardamar Tıkanıklığı

Atardamar tıkanıklığı vücutta bulunan atardamarların çeperlerinin iç kısmında tıkanma meydana gelmesidir. Meydana gelen bu tıkanma kolesterolden ve plak denilen yağ birikintilerinden oluşmaktadır.

Atardamarlardaki bu tıkanma sonucu damarlar içerisindeki kan akışı tamamen durabileceği gibi, bir takım dolaşım sistemi hastalıkları da meydana gelebilir. En büyük sebebi damar sertliğidir.

Diğer bir sebep de vücudun herhangi bir yerindeki pıhtının kopara dolaşım sistemi aracılığıyla herhangi bir yerde bulunan atardamarı tıkamasıdır.

Damar duvarında bulunan yağ çizgilerine hücre atıklarının, iltihaplı hücrelerin, kalsiyum, yağ gibi kan içerisindeki bir takım maddelerin yapışmaya başlamasıyla damarlar tıkanmaya başlar.

Damar tıkanıklığı bacak, boyun, kalp gibi birçok farklı bölgede gerçekleşebilir. En çok meydana gelen damar tıkanıklıkları bacaklarda oluşan tıkanmalardır.

Onu beyinde meydana gelen tıkanmalar ve ondan sonra diğer bölgelerdeki tıkanmalar takip eder. 

Sigara damar tıkanıklığına neden olan en önemli faktörlerden olduğu için kesinlikle kullanılmamalıdır.

Damar tıkanıklıkları özellikle ilerleyen yaşla birlikte daha sık görülmekteyken, 50 yaş üstü ise en yoğun görüldüğü yaş grubudur. Erkeklerle kadınlarda görülme oranı hemen hemen aynıdır ve toplumda görülme oranı yüzde üç ile beş arasında değişmektedir.

Atardamar Tıkanıklık Belirtileri

Vücudun farklı bölgelerinde meydana gelen atardamar tıkanıklıklarının farklı belirtileri mevcuttur. Damar tıkanıklığının en çok meydana geldiği bacaklardaki tıkanmaların belirtileri şu şekildedir:

 • Birden başlayan ve geçmeyen ağrı
 • Bacaklardaki soğukluk ve solukluk

Eğer zamanında tedavi edilmezse bacaklardaki damar tıkanıklıkları bacak ülserine ve oradan da kangrene kadar giden çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilirler. O nedenle özellikle bacaklarda yürüme, egzersiz gibi faaliyetlerden sonra hissedilen ağrı varsa vakit geçirmeksizin uzman doktora görünerek gerekli muayene ve tetkikler mutlaka yaptırılmalıdır.

Kalpte meydana gelen koroner damar hastalıklarında ise tıkanıklık belirtisi göğüs bölgesinde meydana gelen ağrıdır. Bu ağrı fiziksel aktivite sonucu oluşabileceği gibi, soğuk veya stres gibi tetikleyici nedenlerden dolayı da meydana gelebilir.

Göğüsteki bu ağrı aynı zamanda boyuna, sol kola ve çeneye de genişleyerek bu bölgelerde de hissedilir. Kişinin istirahat etmesiyle geçen bu ağrılı durum on on beş dakika kadar sürebilir.

Hissedilen ağrı baskı oluşturucu ve kişiye göğüs sıkışıklığı hissi veren bir ağrıdır.

Damar tıkanıklıklarında erken tanı oldukça önemli olduğu için bu belirtilerden herhangi birisi görüldüğü zaman vakit geçirmeksizin muayene olunmalıdır.

Damar tıkanıklığının görünümü

Atardamar Tıkanıklık Tedavileri

Vücutta meydana gelen damar tıkanıkları açısından faklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Ameliyat
 • İlaç Tedavisi
 • Oksijen Tedavisi

Gerçekleştirilen ilaç tedavileri üç ayrı grup içerisindeki ilaçlardan birisiyle uygulanır:

 1. Prostanoid İlaçlar: Kanda bulunan hücrelerin pıhtılaşmasını engelleyerek tıkanıklığı tedavi eden ilaçlardır. Hastanın durumuna göre değişmekle birlikte iki hafta kadar uygulanır. Yüksek oranda başarı gösteren ilaçlardır.
 2. Vazodilatör İlaçlar: Bu gruptaki ilaçlar sadece tıkanıklık olan damarı değili vücuttaki tüm damar sistemini genişlettikleri için tedavide çok etkili olmamakla birlikte kimi zaman kullanılmaktadırlar.
 3. Antiagregan İlaçlar: Diğer ilaç gruplarından farklı olarak hastalık oluşmadan önce koruyucu tedbir olarak da kullanılabilmeleri bu ilaç grubunu diğerlerinden ayırmaktadır.Aynı şekilde ameliyat tedavisinden sonra rahatsızlığın tekrar meydana gelmemesi için de kullanılmaktadırlar.

İlaç tedavisinin yanında oksijen tedavisi de kullanılan diğer bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi özellikle diyabet hastalarında hatalık neticesi oluşan tıkanıklar neticesi meydana gelen vücuttaki doku bozulmalarını engellemek için kullanılır. Var olan yaraların daha da ilerleyerek kangren duruma gelmesini engellemede oldukça başarılı bir tedavi metodudur.

Ameliyat tedavisi ise tıkanıklığın yerine, durumuna, hastanın sağlık koşullarına göre genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilir, Tıkalı olan damar tespit edildikten sonra girilen kateter yardımıyla bu damar açılarak tıkanmaya neden olan pıhtı çıkarıldıktan sonra tekrar kapatılır. Çok ilerlemiş hastalıklarda ameliyat bile çözüm olamazken özellikle erken tanıda ameliyat oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir.

Bunların dışında damar tıkanıklığına yönelik olarak bitkisel bir takım tedavi şekilleri de toplumda görülmekteyse de herhangi bir bitkinin bu rahatsızlığa iyi geldiği tıbbi açıdan tespit edilememiştir. Bu nedenle bitkisel tedaviden önce diğer yöntemler tercih edilmelidir. 

Kullanıcı Yorumları ve Oyları (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //damarlari.com/atardamar-tikanikligi.html

Atardamar nedir?

Atardamarlar Tıkanırsa

Bu sayfada Atardamar nedir Atardamar ne demek Atardamar ile ilgili sözler cümleler bulmaca kısaca Atardamar anlamı tanımı açılımı Atardamar hakkında bilgiler resimleri Atardamar sözleri yazıları kelimesinin sözlük anlamı nedir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz.

Atardamar; bir anatomi terimidir.

 • Kalbin sağ karıncığından akciğerlere, sol karıncığından vücudun diğer bölümlerine kan taşıyan damar, şiryan, arter

Biyoloji'deki anlamı:

Kanı kalpten akciğerlere ya da vücudun diğer bölgelerine taşıyan damarlar, arter. Çaplarına göre, 0.

5 mm çaplı, lümeni dar, endotelyumla kaplı, duvarlarında 1-5 sıralı kas örtüsü bulunan, dış örtüsü ince olan arteryoller, çapları daha büyük, içte ve dışta elastik lamina bulunan, 40 sıra kadar düz kas örtüsü olan kassı arterler ve daha kalın, aort ve bundan ayrılan kolların oluşturduğu büyük elastik arterler şeklinde gruplandırılır. Arter.

Su ürünleri alanındaki kelime anlamı:

Kanı kalpten dokulara taşıyan damar, arter.

Veterinerlik alanındaki anlamları:

Kalpten dokulara, büyük dolaşımda oksijence zengin, küçük dolaşımda oksijence fakir kanı taşıyan kassıl ve zarsıl kanallar. (Aer : Hava, tereo : taşıyan, kapsayan), arter, arterya.

Zooloji alanındaki anlamı:

(karşılık: arter), (Lat. Arteria) : Kanı yürekten akciğerlere ve vücuda taşıyan damarlar.

İngilizce'de Atardamar ne demek? Atardamar ingilizcesi nedir?:

artery, arteria, ing. artery

Osmanlıca Atardamar ne demek? Atardamar Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

şiryan

Atardamar hakkında bilgiler

Atardamar veya diğer adıyla arter, kalpten vücüda kan taşıyan damarlardandır. Pulmoner arter ve umblikal arterler dışında oksijenlenmiş kanı taşırlar.

Dolaşım sistemi hayatın devam etmesi için son derece önemli bir sistemdir.

Tam olarak hücrelere oksijen ve besin taşınması fonksyonun yanı sıra, karbondioksit ve atık ürünlerin taşınması, pH düzeyinin düzenlenmesi ve plazma, protein ve immün sistem akışkanlınğının sağlanması gibi fonksyonlar da vardır.

Gelişmiş ülkelerde, başlıca iki ölüm sebeplerinden biri miyokard infarktüs ve kardiyak arresttir. Her ikiside damar sisteminin bozulması sonucu oluşan bir durumdur. (Bkz Arterioskleroz)

Arter sistemi, dolaşım sisiteminin yüksek basınçlı kısmıdır. Arter basıncı kalp atışları sırasında değişiklik gösterir. Minimum basınca sistolik basınç, maksimum basınca ise diyastolik basınç denir.

Bu basınç değişikliği herhangi bir atardamardan hissedilebilir. Arterler aynı zamanda kanın pompalanmasına yardım ederler. Arterler kanı kalpten vücuda taşırlar.

Oksijenlenme için kanı akciğerlere taşıyan pulmoner arterler hariç, tüm arterler gerekli okisjeni kalpten dokulara doğru taşır.

Arterlerin anatomisi makroskopik anatomide, makroskopik seviyesinde ve mikroskop yardımıyla öğretilen mikroskopik olarak ayrılabilir.

Atardamar ile ilgili Cümleler

 • Ali atardamarları tıkadı.
 • Kurşun atardamarı kesti.

Atardamar tanımı, anlamı:

Akciğer : Bronşçukların son bölümü. Göğüs kafesinin büyük bir bölümünü içten kaplayan, kanı temizleyen, sağlı sollu iki parçadan oluşan solunum organı.

Diğer : Başka, özge, öteki, öbür.

Damar : Huy. Başka türden katmanların arasında bulunan sıvı, maden veya mineral katmanı. Böceklerde kanat zarını dik tutmaya yarayan organ. Mermerde, bazı taşlarda ve tahta kesitlerinde renk ayrılığı gösteren dalgalı çizgi. Soy, yaradılış. İçinde ongun besi suyunun dolaştığı odunsu dokudan boru. Canlı varlıklarda kanın veya besleyici sıvıların dolaştığı kanal.

Arter : Trafiği yoğun olan ana yol. Atardamar.

Ana atardamar : Kalbin kasılması ile sol karıncığındaki kanı bütün vücuda taşıyan en büyük atardamar, aort.

Karın : Bazı şeylerde şiş ve içi boş bölüm. İç, gönül, akıl, kafa. İnsan ve hayvanlarda gövdenin kaburga kenarlarından kasıklara kadar olan ön bölgesi. Döl yatağı. Ahlaki açıdan kabul edilemeyen şeyleri kabullenme. Gelen ve yansımış dalgaların girişimiyle oluşan duraklı dalgalarda en büyük genlikte titreşen noktalar. Mide.

Bölüm : Çağ, devir. Bir bütünü oluşturan parçaların her biri, kısım. Bir okul veya üniversitenin herhangi bir bilim ve uzmanlık dalında eğitim sağlayan birimlerinden her biri, departman. Bir kuruluşun yönetim birimlerinden her biri, departman, seksiyon. Canlıların bölümlenmesinde filumların bir araya gelmesiyle oluşan birlik. Bölme işlemi sonunda elde edilen sayı.

Şiryan : Atardamar.

Kalp : Bir ülkenin, bir kuruluşun işleyiş, yönetim ve varlığını sürdürme bakımından en önde gelen yeri. İşe yaramaz, tembel.

Göğüs orta boşluğunda, iki akciğer arasında, vücudun her yanından gelen kirli kanı akciğerlere ve oradan gelen temiz kanı da vücuda dağıtan organ, yürek. Düzme, sahte, geçmez (para).

Bir durumdan başka bir duruma çevirme, dönüştürme. Kalp hastalığı. Sevgi, gönül. Duygu, his. Yalancı, kendine güvenilmeyen.

Oksijen : Atom numarası 8, atom ağırlığı 16 olan, hidrojenle birleşerek suyu oluşturan, rengi, kokusu ve tadı olmayan, havada beşte bir oranında bulunan bir gaz, müvellidülhumuza (simgesi O).

Dolaşım : Dolanım. Dolaşma işi. Kan dolaşımı.

Sistem : Model, tip. Dizge. Yol, yöntem. Bir aracı oluşturan düzen, düzenek, tertibat. Düzen. Bir sonuç elde etmeye yarayan yöntemler düzeni.

Atardamar görüntülenmesi : Damar içine kontrast madde verilmesinden sonra radyografik görüntüsünün alınması, arteryografi.

Atardamar hipertrofisi : Atardamarların kas tabakasında, kan basıncı veya kan hacmindeki artışa bağlı olarak biçimlenen hacim artışı.

Atardamar hiyalinozisi : Atardamarların kas tabakasında oluşan hiyalin dejenerasyonu. Köpek ve domuzlarda sıklıkla şeker hastalığı ve kronik böbrek hastalığı gibi yüksek atardamar basıncına neden olan hastalıklarda, dalak arteryollerinde ikincil olarak görülür.

Atardamar içi enjeksiyon : İlacın atardamar içine verilmesi, intraarteryel enjeksiyon.

Atardamar kan basıncı : Kan basıncı.

Atardamar kesme : Atardamar duvarının enine veya uzunlamasına kesilerek damarın içine girilmesi, arteryotomi.

Atardamar yangısı : Atardamar duvarının yangısı, arteritis. Bulaşıcı hastalıklar, zehirler, parazitler ve alerjik nedenlerle oluşur, yaygın veya yerel dağılım gösterir.

Atardamarcık : Küçük atardamarlar.

Diğer dillerde Atardamar anlamı nedir?

İngilizce'de Atardamar ne demek? : adj. arterial, pertaining to an artery

n. artery, blood vessel that carries oxygen-rich blood away from the heart

Fransızca'da Atardamar : artère [la]

Almanca'da Atardamar : Arterie, Pulsader, Schlagader

Rusça'da Atardamar : n. артерия (F)

adj. артериальный

Источник: //nedir.ileilgili.org/atardamar

Akut Arter Tıkanıklığı Nedir? (Ani Atardamar Tıkanması) – Sağlık Ocağım .NET

Atardamarlar Tıkanırsa

Akut arter tıkanıklığı (atardamarların ani olarak tıkanması) uzuv ya da organ kaybına neden olabilen acil bir damar hastalığıdır. Akut arter tıkanıklığı ekstremitenin ve kişinin hayatını tehdit eden bir durumdur.

Bu durum akut bacak iskemisi veya akut arter tıkanıklığı olarak da adlandırılır. Akut arter tıkanıklığı tedavi yöntemlerindeki gelişmelere rağmen; % 5-30 oranında görülen ekstremite kaybı, % 15-30 oranında görülen ölüm nedenleri arasındadır.

Akut damar tıkanıklığı neden olur?

Akut damar tıkanıklığı çoğunlukla ateroskleroz (damar sertleşmesi) nedeni ile ya da tıkanmış bir atardamarın aniden tıkanması ya da kalpten kaynaklanan bir pıhtının giderek damarlardan birini tıkaması sonucu gelişir.

Hem damar sertleşmesi hemde kalpten kaynaklanan her iki durumda da tıkanan damar içinde pıhtı oluşmuştur ve bu pıhtı yukarı aşağı ilerleyerek damarları tıkar.

Bu tür bir olay gerçekleştiğinde tıkanma oluşan bölgenin ilerisine gidecek olan kan akımı durur ve kan akımı durduğu için o bölgede kangren oluşabilecek acil bir hastalık tablosu ortaya çıkar.

Akut arter tıkanıklığının diğer nedenleri arasında ise girişimsel tedavi yöntemleri esnasında kazayla arter tıkanıklığı oluşması vardır.

Damar ya da damar dışı herhangi bir ameliyat yapılırken veya anjiyografi ve katerizasyon gibi girişimsel işlemler sırasında damarların yaralanmasına bağlı da akut arter tıkanıklığı gibi bir komplikasyon ortaya çıkabilir.

Bu durumlar dışında ateşli silah yaralanmaları, kazalar sonucu ciddi ekstremite yaralanmaları nedeni ile meydana gelen damar spazmı ve derin toplardamarda ani gelişen pıhtı gibi etkenler ile de akut arter tıkanıklığı oluşabilir.

Akut damar tıkanıklıklığı belirtileri

Akut arter tıkanıklığı olan hastalarda tıkanan damarın beslediği kol ya da genellikle bacakta ani başlayan, ağrı kesicilere cevap vermeyen şiddetli ağrı olur. Etkilenen ekstremite (uzuv) soğuk ve soluktur.

Birkaç saat sonra ağrı devam etmesine rağmen uzuvda dokunma, batma ve ısı duyusu olmaz. Bu belirtilere genellikle o bölgede felç oluşması da eşlik eder.

Akut arter tıkanıklığı acildir ve zamanında tedavi edilmez ise etkilenen ekstremite morarır, birkaç gün içinde siyahlaşır ve kangren oluşur.

Akut arter tikanıklığı belirtileri

Akut damar tıkanıklığı nasıl teşhis edilir?

Akut damar tıkanıklığı ile doktora baş vuran hastalarda genellikle bir neden vardır ve neden bulunan hastada akut arter tıkanıklığı belirtileri de var ise akut arter tıkanıklığı akla getirilmelidir. Akut damar tıkanıklığı olan hastanın fiziksel muayenesinde etkilenen ekstremite (kol ya da bacak) soğuk ve soluk görünümde olur ve nabız alınmaz.

Hastaneye geç baş vurmuş hastalarda bu belirtilerin yanı sıra uzuvda his kaybı ve felç gibi belirtiler de vardır. Akut arter tıkanıklığı teşhisinde genellikle fizik muayene bulguları ve hastanın öyküsü tanı koymada yeterli olabilir. Fakat gereken durumlarda renkli doppler ultrasonografi çekilir.

Akut arter tıkanıklığı teşhisinde en güvenli teşhis yöntemi anjiyografi tetkikidir.

Akut arter tıkanıklığının klinik sınıflaması

Akut damar tıkanıklığı tedavisi

Akut damar tıkanıklığı acil tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Akut damar tıkanıklığı tedavisine giden yolda geçirilen her saat hastanın uzuv kaybı ve ölüm riskini arttırmaktadır.

Akut damar tıkanıklığı teşhis edilince vakit kaybetmeden tıkanıklığa neden olan pıhtının daha fazla ilerlemesini önleme amacı ile kanda pıhtılaşmayı önleyen kan sulandırıcı ilaç tedavisine başlanır. Tıkanıklığı önleme tedavisinden sonra pıhtı oluşan damarın açılması için tedaviler uygulanır.

 Akut damar tıkanıklığı tedavisinde uygulanacak diğer tedavi yöntemleri ise ameliyat ile pıhtı oluşan damarın çıkarılması işlemi ve kateter yöntemi ile pıtıyı eritme işlemidir.

Tromboembolektomi ameliyatı nedir? : Akut damar tıkanıklığı tedavisinde tıkalı damarın çıkarılması işlemi (tromboembolektomi) yönteminde lokal ya da genel anestezi yapılarak tıkalı olan atardamar bulunur, açılır ve genellikle ”Fogarty balon kateteri” sayesinde oluşan pıhtı damarın içinden çıkarılır ve damar yeniden kapatılır.

Fibrinolitik (trombolitik) tedavi nedir? : Trombolitik tedavi ameliyat yapılmadan kateter ile tıkalı damar içinde oluşan pıhtıya ulaşarak pıhtı eriten ilaçlar ile (Streptokinaz, ürokinaz ya da doku plazminojen aktivatörü) gibi maddeler ile pıhtı eritilerek veya özel bazı kateterler ile pıhtı parçalanıp emilerek damar açmaya çalışılan tedavi yöntemleri uygulanır. Pıhtı eritme yöntemi 4-12 saat arasında sürebilir. Trombolitik  tedavide kanama riski bulunduğu için her hastada uygulanmaz. Genellikle trombolitik tedavi yapıldığında altta yatan neden bulunur ve bu tedavinin yanı sıra anjiyoplasti, stent tedavisi ve bypass tedavisi gibi tedavi yöntemleri de uygulanır.

Damar hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/akut-arter-tikanikligi-nedir-ani-atardamar-tikanmasi/

Şah damarı darlıklarının tedavi yöntemleri

Atardamarlar Tıkanırsa

Boynumuzun her iki yanında bulunan ve beynimize kan taşıyan iki önemli atardamarlara, karotis (şah damarı) adı verilir. Beynimizin beslenmesi için gerekli olan kanın çok önemli bir kısmı, şah damarları yoluyla taşınır.

Şah damarı darlığı veya tıkanıklığının en sık rastlanan sebebi damar sertliğidir (ateroskleroz).

Damar sertliği (damar kireçlenmesi) hastalığı, vücudumuzdaki tüm damarları etkilediği gibi şahdamarlarımıza da zarar vererek, darlık ve tıkanıkların oluşmasına neden olabilmektedir.

Damar sertliği ve şahdamarı darlığı için başlıca risk farktörleri:

 • Obesite (aşırı kilo)
 • Ailede kalp /damar hastalığı veya inme hikayesi
 • Hareketsiz yaşam stili
 • Sigara veya tütün kullanımı
 • Şeker hastalığı
 • Hipertansiyon
 • Yüksek kan kolestrol düzeyi
 • Aşırı alkol tüketimi

Sağlıklı bir şahdamarının duvarı esnek yapıda, içi yüzeyi de pürürsüzdür. Hipertansiyon, yüksek kan kolestrol düzeyi, sigara kullanımı gibi bazı olumsuz faktörlerinin oluşması sonucunda şahdamarının duvarında yağ, kireç, kolestrol gibi maddeler birikmeye başlar. Bu maddelerin birikmesi sonucunda, şahdamarının duvarında kalın bir kireç tabakası (aterosklerotik plak) oluşur. Bu kireç tabakası, şahdamarının esnekliğinin kaybolup damarın sertleşmesine, iç çapının daralmasına ve damar içinden geçen kan akımının azalmasına neden olur. Şah damarındaki kan akımının kritik bir düzeyin altına düşmesi durumunda, beynin beslemesi bozulmaya başlar. Beyine giden kan akımın yetersiz kalması durumuna “iskemi” adını veriyoruz.

Şah damarında kireçlenme nedeniyle oluşan darlıklar, uygun şeklide ve zamanında tedavi edilmediği takdirde, ilerleyerek tam bir şah damarı tıkanıklığına ve kalıcı inme/felç gelişimine neden olabilir. İnme/ felç geçiren hastaların yaklaşık %30’unda sebep, şahdamarı darlıklarıdır.

Şahdamarı darlıkları, üç farklı şekilde inme/felç gelişimine sebep olabilir:

 • Şahdamarı duvarındaki kireç tabakası kalınlaşarak damarın tam olarak tıkanmasına ve beyine giden kan akımının tamamen kesilmesine neden olabilir.
 • Şahdamarındaki kireç tabakası üzerinde oluşan pıhtılar, beyine giden kan akımını engelleyebilir.
 • Kireçlenme tabakasından kopan küçük kireç parçaları, kan akımı ile birlikte ince beyin damarının içine kaçarak bu damarların ani tıkanmasına neden olabilir.

Damar sertliğinden daha seyrek olarak, travmaya bağlı damar yırtılması (diseksiyon), boyun bölgesine uygulanan ışın tedavisi (radyoterapi), fibromusküler distrofi gibi bazı damar hastalıkları, boyun damarlarında darlığa neden olabilir.

Şah damarı darlıkları ve tıkanıklarının belirtileri

Şahdamarı darlıkları, damar çapı ciddi oranda daralana kadar genellikle belirti vermeyebilir.

Şah damarındaki darlığın kritik bir düzeye gelmesi sonucu beynin ihtiyacı olan yeterli kanın gitmemesi veya damar duvarındaki kireç tabakası üzerinde küçük pıhtıların gelişmesi nedeniyle, hastada geçici bazı şikayet ve belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

24 saatte az süren ve kalıcı olmayan belirti ve şikayetlere “Geçici iskemik atak” adını veriyoruz. Şahdamarı darlığı olan bir hastada görülen geçici iskemik ataklar, genellikle karotis damarındaki kireç tabakasından kopan küçük pıhtı veya kireç parçacıklarının, küçük beyin damarları içine kaçıp, ani tıkanması sonucunda gelişir.

En sık görülen geçici iskemik atak şikayet ve belirtileri şunlardır:

 • Kolda, bacakta veya yüzde uyuşma, karıncalanma
 • Kolda, bacakta veya vücudun tüm yarısında kuvvet kaybı
 • Yüz yarısında felç, dudak kayması
 • Bulanık görme veya görme kaybı
 • Konuşma güçlüğü veya konuşamama
 • Konuşmanın peltekleşmesi
 • Sözcükleri bulup söyleyememe
 • Konuşulanları anlayamama
 • Şiddetli başdönmesi / denge kaybı
 • Bilinç kaybı

Geçici iskemik ataklar, “uyarıcı küçük inmeler” dir. Hastayı, yaklaşmakta olan bir kalıcı ve ciddi inme ve felç riski yönünden uyaran “öncü” ve “uyarıcı” ataklardır. Geçici iskemik ataklara neden olan karotis damarı darlığı, uygun şekilde tedavi edilmezse, hastada kalıcı iskemik inme / felç durumu gelişebilir.

Şah damarı darlıkları, ani ve kalıcı bir inme öncesinde şikayet oluşturmayabilir. Bu nedenle, 60 yaşından sonra veya damar sertliği için ikiden fazla risk faktörü olan kişilerde daha erken yaşlarda olmak üzere (doktor önerisi ile), şahdamarı kireçlenmesi / daralması yönünden check-up yapılması uygundur.

Şah damarı darlığı ve tıkanıklığı tanısı nasıl konulur?

Şah damarı darlıklarının teşhisi için yapılabilecek testler:

 • Doppler ultrasonografi
 • MR anjiografi
 • BT anjiografi
 • Kateter anjiografisi (DSA)

Şah damarı darlığı şüphesi olan hastalarda teşhis için yapılması gereken ilk test, boyun damarlarına yönelik bir Doppler ultrasonografi incelemesidir.

Doppler Ultrasonografi’de şah damarı darlığı veya tıkanıklığı saptanan hastalarda tedavi planlaması için Manyetik Resonans Anjiografi (MRA), Bilgisayarlı Tomografi Anijografi (BTA) veya kateter anjiografisi (DSA) yapılması gerekebilir.

Şah damarı darlığı olan hastalarda kalıcı bir inme ve felç gelişme olasılığını oratadan kaldırmak için gerekli önlem ve tedaviler uygulanır.

Darlığın damar çapı olarak %50’ye ulaşmadığı hastalarda risk faktörlerinin kontrolü ve ilaç tedavisi yeterli olabilir:

 • Yaşam şeklinin değiştirilmesi: Hastanın sağlık durumuna uygun hareketli hayat stili ve hastaya uygun sağlıklı beslenme
 • Sigaranın bırakılması
 • Kan basıncı, kan şekeri ve kolestrol düzeylerinin kontrol altına alınması
 • Pıhtı önleyici ilaçlar (aspirin, kolpidogrel gibi)
 • Alkol kullanan hastalarda alınan miktarın kısıtlanması

Şahdamarındaki darlığın %70 düzeyine ulaştığı durumlarda ilaç tedavisi yetersiz kalır ve ilaç tedavisine ek olarak girişimsel bir tedaviye ihtiyaç duyulur.

Yapılan çalışmalar sonucunda boyun atardamarlarında %70 ve üstü darlık gelişmiş hastalarda ilaç tedavisine ek olarak girişimsel bir müdahalenin yapılmasının, inme / felç geçirme olasılığını anlamlı oranda azalttığı görülmüştür. İnme önleyici bu müdahele, açık cerrahi (endarterektomi) veya stentleme yöntemiyle yapılmaktadır.

Açık cerrahi (endarterektomi), kalp-damar cerrahları tarafından uygunan bir ameliyattır. Bu ameliyatta, şah damarı kesilerek açılır ve damar içinde içinde darlık oluşturan yağ ve kireç tabakası kazınarak çıkartılır.

Karotis stentleme işlemi, nöroradyologlar tarafından uygulanır. Şahdamarı stentleme, herhangi bir cerrahi kesi yapmadan damar içinden (endovasküler yolla) uygulanır.

Hastanın kasık atardamarından çok küçük bir kesi ile girilerek, damar içinden şahdamarındaki darlık bölgesine ulaşılır.

Şahdamarının daraldığı bölgede bir metal kafes (stent) açılarak, damar normal çapına geri döndürülür.

İşlem sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Herhangi bir komplikasyon gelişmediği takdirde hasta, 3-4 gün içinde normal günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Источник: //kubilayaydin.com.tr/sah-damari-tikanikligi

Damar Tıkanıklığı Nedir? Damar Tıkanıklığı Neden Oluşur ve Belirtileri Nelerdir?

Atardamarlar Tıkanırsa

Vücuttaki herhangi bir organa kan akışını sağlayan bir damarın tıkanarak, o organın beslenemez hale gelmesine Damar Tıkanıklığı adı verilir. Damarlar, vücuttaki kanın bütün organlara iletilmesini gerçekleştiren bir su şebekesi gibidir.

Günlük yaşamda suyun evimize gelmesini sağlayan şeyler borulardır. Büyük depolardan gelen su, daha ufak borularla ilçelere, daha da ufak borularla mahallelere ve sonra da en ufak borularla evlere kadar ulaşır. Vücuttaki bu işlemi sağlayan damarlar da, tıpkı bir boru şebekesi görevi görmektedir.

Kalpten çıkan aort damarı esas dağıtıcıdır ve yaklaşık 4 cm çapındadır.

Kalpten aorta ulaşan kan beyine, karın damarlarına ve akciğere dağılır. Buralardan da kol ve bacak damarlarına giderek bu organları besler. Kalpten uç kısma yani parmaklara aktıkça, damarlar küçülür. Bütün organlarda en son olarak kılcal damarlara ulaşır.

Bu durumu evinizin musluğu olarak düşünebilirsiniz. Kılcal damarlar milimetreden bile çok daha incedir. Toplardamarlar; oksijen ve besini, doku vasıtasıyla kullanılmakta olan kirli kanı yeniden kalbe aktaran damarlardır.

Atardamar ise, kalpten başlar ve en uç kısımlara kadar temiz kanı götürerek, organları besler.

Damar tıkanıklıkları, toplardamarlarda ve atardamarda çok değişik sorunlara neden olur. İnsanlar tarafından genellikle toplardamar ve atardamar ayrımı yapılamaz. Damar tıkanıklığı denince genel olarak atardamarlar anlaşılır, çünkü bunlar çok daha sık olmaktadır. Toplardamar tıkanıklığı daha nadir meydana gelmektedir.

Başka bir tanımla damar tıkanıklığı, yağlı bir et dokusunun damar duvarında birikmesidir. Bu birikim küçük bir noktada başlamakta ve ilerlemektedir. İlerledikçe de damarın çapını içten daraltmaktadır. Daralan damarların içinden kan geçişi zorlaşır. Sonuç olarak, kan akışının azaldığı hasta da farklı farklı şikayetler görülür.

Damar Tıkanıklığı Neden Oluşur?

Bu hastalık en fazla damar kireçlenmesi ya da damar sertliği denilen hastalıklara bağlı olarak gelişmektedir. Atardamar, çok nadir olarak pıhtılaşmaya bağlı olarak tıkanırlar.

Bunun yanında, Takayasu hastalığı ve Burger hastalığı gibi damar sertliğinden değişik rahatsızlıklarda damarların tıkanmasına neden olabilir.

Burger hastalığı, damar sertliği olan hastalara nazaran daha genç bireylerde görülen ve oldukça önemli olan bir atardamar rahatsızlığıdır.

Herkeste atardamar tıkanıklığı oluşabilir, fakat özellikle 50 yaş üzeri kişilerde, şeker (diyabet) hastalarında, kolesterol seviyesi yüksek olanlarda, sigara içenlerde ve hipertansiyon olan bireylerde daha sık görülmektedir.

Atardamarlar organları besleyen damarlar oldukları için, bunların tıkanması sonucu ilgili organın beslenmesi engellenir ve buna bağlı olarak kötü durumlar ortaya çıkar.

Hangi Damarın Tıkanmasıyla Hasta Neler Yaşar?

Kalp damarı; Bu damarın tıkanması sonucu kalp krizi ya da kalp spazmı geçirilebilir.

Bacak Damarı; Genellikle yürüme esnasında baldır kaslarında ağrı ve sızı yapar. Hastalığın ilerlemesi durumunda ayak ya da parmaklarda yaralar ve buna bağlı olarak da kangren oluşabilir. Fazlasıyla tehli bir durumdur.

Boyun ve Beyin Damarı; Konuşma bozuklukları, gözde geçici kararmalar, şuur bozuklukları ya da felce sebep olabilir.

Böbrek Damar Tıkanıklığı; Bu hastalık genellikle sorun yaratmaz, fakat kontrol edilmesi zordur ve yüksek tansiyona neden olabilir. Ayrıca, uzun sürmesi durumunda böbrek fonksiyonlarının bozulmasına ve bunun sonucu olarak, üre değerinin yükselmesine ya da böbrek yetmezliğine sebebiyet verebilir.

Kol ve Damar Tıkanıklığı; Genel olarak vücudun sol tarafında olur. Kolu çok kullandığınızda, hafif ağrı ve erkenden yorulma gibi durumlar oluşur. Bilhassa kişi kolunu havaya kaldırdığında (banyoda yıkanırken veya çamaşır asarken vb.) kol yorulur ve ağrıya neden olur.

Toplardamar Tıkanıklığının Belirtileri

Bu damarlar organları beslemezler, fakat organlardan kanı alır ve kalbe taşırlar. Bundan dolayı, toplardamar tıkanması sonucu doku beslenmesi bozulmaz. Kanın kalbe dönüşünü zorlaştırır veya engeller. Bu durum da, kanın ilgili doku içinde birikmesine neden olur.

Bu damarda tıkanmalar en fazla bacak toplardamarlarında olmaktadır. Bu olaya derin ven trombozu denir. Toplardamar tıkanıklığının oluşturduğu ilk belirti, ayakların şişmesidir.

Aynı zamanda, kol toplardamarında tıkanma oluşursa (özellikle hemodiyaliz hastalarında sıkça olur) kol şişmesi meydana gelir.

Bundan ayrı olarak sıklıkla görülen toplardamar tıkanıklıkları; bağırsak be böbrek ile portal ven trombozu (karaciğer) toplardamar tıkanmalarıdır.

Damar Tıkanıklığına Nasıl Tanı Konulur?

Hangi organda damarla ilgili bir sorun varsa, ona göre hastanın şikayetleri oluşur. Doktorlar bu şikayetleri dinlerler ve fizik muayenenin ardından damarların değerlendirildiği bir teste tabi tutarlar. Filmler çekinerek de bütün damar tıkanmalarına tanı konulabilir. Kesin tanı konulan yöntemler ise genelde radyolojik görüntüleme şeklinde olanlardır.

Bunların dışında, renkli doppler ultrasonografi, manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi ile yapılan anjiyografiler de genel olarak kesin tanı koymaktadır. Hastaların bazıları için kesin tanı koymak, normal anjiyografi ile olabilir. Artık günümüzde anjiyografi tanı amacıyla değil, daha fazla damar açma uygulamaları gibi tedavi amaçlarla kullanılıyor.

Damar Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Damar tıkanıklığını açan bir ilaç bulunmamaktadır, fakat bu yakınmayla gelen bir kişi için önce koruyucu önlemler olan şeker, sigaranın bırakılması, hipertansiyon gibi rahatsızlıkların tedavisi yapılmalıdır. Damar tıkanıklığı aşağıda belirtilen uygulamalarla da iyileşme sürecine girebilir;

 • Sağlıklı beslenme; Katı yağlardan uzak durulmalı, ileri yaşlarda tuz ve kırmızı et azaltılmalıdır. Sebze ve meyvenin bol bol tüketilmesi daha doğru bir tercih olacaktır.
 • Yürüyüş; Hem damarlar, hem kalp hem de genel sağlığınız için oldukça faydalıdır. Günlük olarak minimum 30 dk. yürüyüş tavsiye edilir. Kalp damar hastalığınız varsa, yürüyüş için kardiyoloji doktorunun onayı alınmalıdır.
 • İlaçlar; Damar tıkanıklığına iyi geldiği söylenen her ilacın, damarları açmadığını az önce belirtmiştik. Vücutta bulunan herhangi bir damar, ciddi olarak daralmış veya tıkanmışsa aspirin (ecopirin, babypirin ya da coraspin) ömür boyunca kullanılmalıdır.

Gerçek ve çok ciddi damar tıkanıklıklarının tedavileri, ameliyat ya da anjiyografi ile yapılmalıdır. Bu konuda Radyoloji uzmanları yalnızca anjiyografi esnasında damar açma işlemi uygularlar, ameliyat yapmazlar. Damar tıkanıklığı ile ilgili ayrıntıları anlattıktan sonra, konuyla ilgili genel bir özet çıkaralım;

 • Damar tıkanıklıkları hem toplardamar hem de atardamarda görülebilir.
 • Atardamar tıkanıklığı daha sık görülür ve genelde daha önemli bir rahatsızlıktır.
 • Atardamar tıkanıklığı en fazla kalp damarı, beyin, boyun ve bacak damarını etkisi altına alır.
 • Vücutta böbrek damarı, kol damarı, bağırsak damarı gibi tüm damarlarda tıkanma yaşanabilir.
 • Atardamar tıkanıklıkları genellikle damar sertliğine bağlı olmaktadır. Pıhtı atarak tıkanma olayı daha seyrektir.
 • Hem toplardamar hem de atardamar tıkanıklıklarının bir bölümünde anjiyo tedavisi etkili olmaktadır.
 • Toplardamar tıkanıklıkları en çok bacak damarlarında, pıhtılaşma şeklinde olur.
 • Kalp damarı dışındaki girişimsel radyoloji uzmanları, bütün damar tıkanıklığı tedavisini gerçekleştiren doktorlardır.
 • Bacak damar tıkanıklıkları genelde 50 yaş sonrası görülür.
 • Bacak damarı tıkanmasının en çok bilinen nedeni, damar kireçlenmesi ya da damar sertliği denilen bir hastalıktır.
 • Bacak damarı tıkanıklığı olan bir insan, yürüme esnasında bacağının baldır kaslarında ağrı hisseder ve bu bölge sertleşir. İlgili ağrı yürürken belirli bir mesafede olur ve bir süre dinlenmekle geçer.
 • Bacak damarı tıkanıklığına halk dilinde “vitrin hastalığı” denilmektedir.

Источник: //www.bilgibaba.org/yazi/damar-tikanikligi-nedir-damar-tikanikligi-neden-olusur-ve-belirtileri-nelerdir

Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Atardamarlar Tıkanırsa

Damar tıkanıklığı nasıl anlaşılır? Damar tıkanıklığı genellikle bir arterin ciddi şekilde daralmasıdır. Damar tıkanıklığı başlangıcında ya da nazı durumlarda damar tamamen tıkanıncaya kadar herhangi bir belirti yaşanmamaktadır. Birçok kişi kalp krizi veya inme gibi acil yardım gerektiren tıbbi riskler altında olduğunu bilmemektedir.

Diğer yandan, bazı insanlar damar tıkanıklığı belirtilerini yaşayabilmektedir. Damar tıkanıklığı belirtileri hangi arterin tıkandığına bağlı olarak değişmektedir. (1)

 • Koroner Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Koroner arterler, oksijen içeren kanı kalbe taşımaktadır. Bu arterlerin plaklar nedeniyle tıkanması ortak bir belirti olan anginaya neden olabilmektedir. Angina, kalp kası oksijen bakımından zengin kanı almadığında ortaya çıkan göğüs ağrısı veya rahatsızlıktır.

Angina göğüs üstünde baskı oluşturabilir ya da göğsün sıkışmasına yol açabilir. Bu durum ayrıca omuz, kol, boyun, çene veya sırt bölgelerinde de hissedilebilir. Angina ağrısı bazen hazımsızlık ağrısı gibi de olabilir. Angina ağrısı fiziksel aktivite sonrası dinlenme sırasında daha da kötüleşebilmektedir. Duygusal stres de acıyı tetikleyebilmektedir.

Koroner damar tıkanıklığının diğer belirtileri ise nefes darlığı ve kalp atış hızı (aritmi) ile ilgili problemlerdir.

Kalbin en küçük damarı bile tıkanıklık oluşturabilmektedir. Bu duruma koroner mikrovaskular hastalık adı verilmektedir. Koroner mikrovaskular belirtileri arasında ise angina, nefes darlığı, uyku sorunları, yorgunluk ve enerji eksikliği bulunmaktadır. (2)

 • Karotid Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Karotid arterler, beyne oksijen açısından zengin olan kanı tedarik etmektedir. Plak nedeniyle karotid damarların tıkanması ya da tamamen tıkanması inme belirtilerine yol açabilmektedir. Karotid damar tıkanıklığı belirtileri şunlardır:

 • Ani güçsüzlük
 • Yüzün, kolların veya bacakların, özellikle vücudun bir yüzünde paralizi (hareket etmede yetersizlik) veya uyuşma
 • Karışıklık
 • Konuşma veya anlamada zorlanma
 • Bir veya iki gözde birden görme sorunu
 • Nefes alma problemleri
 • Baş dönmesi, yürüyüş sırasında sorun yaşama, denge veya koordinasyon kaybı ve açıklanamayan düşmeler
 • Bilinç kaybı
 • Ani ve şiddetli baş ağrısı

Bu belirtiler tıbben hemen müdehale edilmesi gereken belirtilerdir. (3)

 • Periferik Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Plak ayrıca, bacaklara, kollara ve pelvise (periferik arter hastalığı olarak bilinir) oksijen açısından zengin kanı sağlayan ana arterlerde birikebilmektedir. Bu büyük atardamarlar daralmış veya tıkanmışsa, hissizlik, ağrı ve bazen de tehli enfeksiyonlar ortaya çıkabilmektedir. (4)

Periferik arter tıkanıklığının diğer belirtileri şunlar olabilmektedir:

 • Bacaklar veya ayaklarda uyuşma
 • Buzağı kasının zayıflığı ve atrofisi
 • Bacaklarda veya ayaklarda soğukluk hissi
 • Ayak renginde değişiklikler (soluklaşma ya da kızarma)
 • Ayakların üstündeki tüylerin dökülmesi ve ayak tırnakları kalınlaşması
 • Bacaklarda ya da ayaklardaki yaraların geç iyileşmesi
 • Genellikle ayak parmaklarında ağrılı ülserler ya da kangren

Periferik arter hastalığı olan insanların yaklaşık yarısı herhangi bir belirti yaşamamaktadır. Belirtileri olan hastalar için en sık görülen belirtiler aralıklı yürüme ve dinlenme ağrısıdır. (5)

 • Renal Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Renal arterler, böbreklere oksijen içeren kanı tedarik etmektedir. Eğer bu arterlerde plak oluşursa, kronik bir böbrek hastalığı geliştirebilmektedir. Böbreğin fonksiyonunu kaybetmesi sonucu kronik böbrek hastalığı ortaya çıkabilmektedir.

Erken böbrek hastalığı genellikle hiçbir belirti göstermemektedir. Hastalık daha da kötüleştikçe yorgunluk, idrara çıkma değişiklikleri, iştahsızlık, mide bulantısı, ellerde veya ayaklarda şişme, kaşınma ya da uyuşukluk ve konsantrasyon sorunları yaşanabilmektedir. (6)

Damar Tıkanıklığı Nedir?

Damar tıkanıklığı, arterlerin plaklar veya aterom olarak adlandırılan yağlı maddelerin damarları tıkanması sonucu oluşan potansiyel olarak ciddi bir durumdur.

Bu plaklar, arterlerin daralmasına ve sertleşmesine, kan dolaşımının ve hayati organlara oksijen verilmesinin sınırlandırmasına ve kalp ya da beyindeki kan akışını potansiyel olarak engelleyebilecek kan pıhtılaşmasına neden olabilmektedir.

Damar tıkanıklığı başlangıcında herhangi bir belirtinin fark edilmemesi oldukça sık yaşanan bir durumdur ve birçok insan damar tıkanıklığına sahip olduğunu bilmemektedir.

Diğer yandan, damarlardaki bu tıkanıklık kötüleştikçe kalp krizi ve inme gibi hayatı tehdit eden sonuçlara yol açabilmektedir.

Sağlıklı ve düzenli yaşam tarzı seçeneklerini tercih etme ile damar tıkanıklığının önüne geçilebilmekte, oluşması durumunda ise tedavi ile kontrol altına alınabilmektedir. (7)

Damar Tıkanıklığı Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Damar Tıkanıklığı Nedenleri

Damar tıkanıklığı neden olur? Damar tıkanıklığı, plakların damar içinde birikmesi ve damarı tıkaması sonucu oluşmaktadır. Damar tıkanıklığını neyin tetiklediği kesin olarak net olmasa da, pek çok faktörün bir rol oynadığı bilinmektedir. Aşağıdakiler arter duvarlarına zarar verebilmekte veya plak oluşumuna yol açabilmektedir: (8)

 • LDL yani kötü kolesterolün kanda yüksek olması
 • Kandaki düşük HDL yani iyi kolesterol seviyeleri
 • Enflamasyon için bir işaret olan yüksek C-reaktif protein seviyeleri
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon)
 • Diyabet
 • Aile bireylerinde bulunan damar hastalığı geçmişi
 • Sigara içmek
 • Şişmanlık ya obezite
 • Fiziksel hareketsizlik (çok az düzenli egzersiz)
 • Yaşlılık (9)

Damar Tıkanıklığı Nedenleri daha fazlası için

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Damar tıkanıklığı nasıl geçer? Damar tıkanıklığı riski altında olanların sağlıklı bir kiloya ulaşması ve sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerini tercih etmesi genellikle uygulanan ilk tedavidir. Bazı durumlarda tedaviye ilaçla devam edilmekte veya ameliyat gerekli görülebilmektedir.

Yaşam tarzı değişiklikleri: Değişiklikler ağırlık yönetimi, fiziksel aktivite ve sağlıklı bir diyet üzerine odaklanmaktadır. Doktorunuz, çözünebilir lif açısından zengin olan gıdaları yemeyi ve doymuş yağ, sodyum ve alkol tüketiminizi sınırlamayı önerebilir.

İlaç tedavisi: Doktor, plak oluşumunu veya kan pıhtılaşmalarını önlemek için ilaçlar önerebilir. Statin gibi diğer ilaçlar kolesterolü düşürmek için, anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri ilaçları ise kan basıncını düşürmek için reçete edilebilir.

Damar tıkanıklığı ameliyatı: Şiddetli damar tıkanıklığı vakaları, anjiyoplasti veya koroner arter bypass gibi cerrahi işlemlerle tedavi edilebilmektedir. (10)

Damar Tıkanıklığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Damar tıkanıklığı tanısı ve tedavisi için kalp ve damar cerrahisi bölümüne başvurabilirsiniz. (11)

Damar Tıkanıklığı Tedavisi fazlası için tıklayınız

Источник: //www.acil.net/damar-tikanikligi-belirtileri/

Atardamar (arter) Tıkanıklığı • Prof.Dr. Cem ALHAN

Atardamarlar Tıkanırsa

Akut (ani gelişen) ya da kronik arter tıkanıklıkları şeklinde sınıflandırılabilir.

Akut damar tıkanıklığı

En sık sebebi, bozuk kalp kapakçıkları üzerinde oluşan pıhtıların kopup belli bölgedeki damarı tıkamasıdır. Bu durumda tıkanan damarın olduğu bölgenin aşağısında dolaşım bozulur. Saatler içerisinde çok şiddetli ağrı, ayakta bacakta soğuma, renk değişikliği (morarma) ortaya çıkar.

Bu durum ilk 4-6 saat içinde acil cerrahi müdahale gerektirir. Ameliyatla damar içindeki pıhtı özel bir kateter yardımıyla temizlenir. Bu müdahalede gecikilirse dokularda geri dönüşümsüz hasar ortaya çıkabilir.

Ameliyat sonrasında damar tıkanıklığı oluşturan nedene yönelik araştırma yapılır ve hastanın tedavisi buna göre sürdürülür.

Kronik Tıkanıklıklar

Halk arasında damar sertliği olarak bilinen atereskleroz kronik ( yavaş gelişen) damar tıkanıklıklarının en önemli nedenidir. Ateresklerozun nedenleri arsında yüksek serum kolesterol düzeyleri, hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı, genetik faktörler sayılabilir. Ateroskleroz sonucunda damar duvarında bir plak oluşur.

Ve zamanla büyüyerek kan akımını engellemeye başlar. Kan akımındaki engellenme derecesine göre klinik belirtiler farklılık gösterir.Hafif tıkanıklıkta uzun zaman yürüme sonrası bacakta ağrı, uyuşukluk, güçsüzlük gibi belirtiler oluşur. Tıkanıklık derecesi arttıkça daha az mesafelerde yürümekle ağrı oluşur.Hastalığın ileri aşamalarında dinlenirken ağrı ortaya çıkar.

Beslenemeyen ve kanlanması bozulmuş dokularda yaralar oluşmaya başlar.

Erken dönemde başvuran hastalarda, atereskleroz kontrol altına alacak ve periferik dolaşımı destekleyecek ilaç tedavileri verilirken hastalığın ileri aşamaları cerrahi tedavi gerektirir.

Genellikle uygulanan ameliyatlar tıkalı damarın aşağısındaki bölgeye kanın taşınmasını sağlayacak yapay damar greftleri yerleştirilmesi şeklindeki by-pass ameliyatlarıdır.

Burger Hastalığı

Kronik atar damar tıkanıklarının bir başka yaygın formu Buerger hastalığıdır. Sıklıkla sigara içicisi genç erkek hastalarda bacaklardaki küçük atar damarları ve çoğunlukla birlikte küçük toplardamar ve sinir kılıflarını da tutan bir hastalıktır.

Yürümekle bacak ağrısı, bacakta soğukluk soğuk duyarlılığı, tekrarlayan yüzeysel damar iltihabı atakları gibi belirtileri vardır. İlerleyen dönemlerde dinlenip durumunda ciddi ağrı, ülser diye adlandırılan yara oluşumları ve gangren sıklıkla görülür.

Erken dönemde sigaranın bırakılması ile hastalığın şiddetlenmesi büyük ölçüde engellenebilir. Ancak sıklıkla cerrahi müdahale gerektirir.

Raynaud (Reyno) Hastalığı

Raynaud hastalığı, el ve ayak parmakları, burun ve kulaklardaki damarları etkileyen bir hastalıktır. Sözü edilen bölgelerdeki damarlarda ani daralmayla ortaya çıkan ataklarla seyreder. Tek başına bir hastalık olabileceği gibi, başka hastalıklara da eşlik edebilir, bu durumda “Raynaud sendromu” olarak adlandırılır.

Raynoud sendromu en sık bağ doku hastalıkları ile birlikte oluşur. Bu hastalıklar, damar duvarında kalınlaşmaya yol açarak damarların çok çabuk büzülmesine neden olurlar. Atardamar bozuklukları, bazı tansiyon ve migren ilaçları Raynaud sendromuna yol açabilir.Toplumda görülme sıklığı %5-10 arasındadır ve en çok 15-40 yaş arası kadınlarda ortaya çıkar.

Soğuk iklimli yerlerde görülme sıklığı artar. Hastalarda ataklar çoğunlukla soğuğa maruz kalmakla bazen de stresle ortaya çıkar. Genellikle el ve ayak parmakları etkilenir. Ancak bazen burun, dudaklar ve kulaklarda da belirtiler oluşur.Normalde soğukla karşılaşıldığında, vücut, ısısını koruyabilmek için ısı kaybını azaltmaya çalışır. Bunun için yüzeydeki damarlar büzülür.

Raynaud hastalığı olanlarda bu yanıt çok ani ve şiddetlidir. Ve sonuç olarak vücudun uç noktaları olan el ve ayaklara kan akışı ciddi biçimde azalır.Atak başladığında el ve ayak parmaklarında önce beyazlaşma ardından morarma ve kızarıklık oluşur. Ancak tüm hastalarda bu klasik sıradaki renk değişikliği oluşmayabilir.

Beyazlaşma parmaklardaki küçük atardamarların ani kapanmasına morarma damarlar kapandığı için oksijenden zengin kanın dokulara ulaşamamasına bağlıdır. Bu sırada parmaklarda hissizleşme ortaya çıkabilir. Damarlar açılıp kan akışı düzelince renk kırmızıya döner. Atak geçtikten sonra parmaklarda karıncalanma hissi olabilir.

Atakların uzunluğu birkaç dakikadan birkaç saate kadar değişebilir. Tekrarlayan ataklarla doku beslenmesi bozulduğu için parmak uçlarında ciltte ülser ve gangrenler oluşabilir.Tedavinin amacı atak sıklığını ve şiddetini azaltmak dolayısı ile kalıcı doku hasarını engellemektir. Bazı basit önlemlerle atak sıklığı ve şiddeti azaltılabilir. En önemli nokta soğuktan korunmaktır.

Yalnızca el ve ayakların değil tüm vücudun soğuktan korunması gereklidir. Vücut ısısının büyük oranda kafa derisinden de kaybedildiği için eldiven ve çorapların yanı sıra şapka kullanımı da önemlidir.Bu hastaların sigaradan uzak durması gereklidir. Çünkü nikotin atakları tetikleyebilir. Stres yönetimi ile ilgili profesyonel yardım alınması faydalı olabilir.

İlaçla tedavide en güvenilir olanlar kalsiyum kanal blokerleridir. Damar duvarındaki düz kasların gevşemesini sağlayarak damarları genişletirler.
Damarlarda daralmaya yol açan norepinefrin hormonunun aktivitesine zıt yönde etki gösteren alfa blokerler tedavide kullanılan diğer bir ilaç grubudur. Diğer dama genişletici ilaç grupları da tedavide denenebilmektedir.

Parmak uçlarında yaraların oluştuğu ciddi hastalarda damarlarda daralmayı sağlayan sempatik sinir aktivitesini engellemeye yönelik cerrahi yöntemler uygulanabilir.(sempatik sinir blokajı ya da sempatektomi) Primer raynaud hastalığı tedaviye daha iyi yanıt verirken Raynaud sendromunun tedavisi daha güçtür.

Источник: //cemalhan.com/atardamar-arter-tikanikligi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kalp Pili Nedir?
Kalp Pili Nedir?
Kalp Pili Nedir?
Kalp Pili Nedir?