Avokado ve zeytinyağı tüketmek hamilelik şansını arttırıyor

içerik

Hamilelikte Aromatik Yağlarla Rahatlayabilirsiniz

Avokado ve zeytinyağı tüketmek hamilelik şansını arttırıyor

Aromatik bitki özlerinin ruh, beden ve zihin dengesi için kullanıldığı doğal bir tedavi metodu olan Aromaterapi; bitkinin yüksek miktarlarda toplanıp, kazanlarda damıtılarak elde edilmesiyle oluşuyor.

Bitkinin tüm canlı yapısına, aynı zamanda da çok yüksek farmakolojik ve kimyasal içeriğe sahip özü olan Aromaterapi’nin hamilelik dönemine katkılarını işin bilirkişisine yani Ayşe Tolga’ya sorduk.

Hamilelik ve doğumda Aromaterapi

Hormonal, kimyasal ve fiziksel değişimler hamileliğe uyum sürecindeki kadında pek çok sıkıntı yaratabiliyor. İşte bu sıkıntılara doğal ve kolay yollardan şifa getirmek için Aromaterapi çok faydalı bir yardımcı.

Hamileliğimde Aromaterapi’yle fiziksel ve zihinsel pekçok rahatsızlığın üstesinden geldiğimi sizlerle paylaşmak isterim.

Ancak aromaterapiyi hamilelerde güvenli bir şekilde kullanabilmek için bir kaç önemli noktayı öğrenmemiz gerekiyor.

Çözelti miktarları ve kullanım yerleri

Saf aromaterapi yağları çok yüksek konsantre yağlardır ve kullanılırken mutlaka taşıyıcı yağda seyreltilerek kullanılmaları gerekmektedir.

Taşıyıcı yağ ya da baz yağ ise bitkisel ve daha yoğun olan, saf aromaterapi yağının içine karıştırıldığı yağdır. Genelde soğuk pres yöntemiyle elde edilen organik yağları tercih etmenizi öneririm.

Zeytinyağı, tatlı badem yağı, kayısı çekirdeği, ayçiçeği, susam, jojoba ve hindistan cevizi yağları taşıyıcı yağlara örnektir.

Eğer profesyonel bir Aromaterapist tarafından önerilmediyse; hamilelik için uygun doz %2’lik orta dozdur. Yani 3 yemek kaşığı taşıyıcı yağa 18 damla saf aromaterapi yağı, nerede kullanmak isterseniz isteyin sizin formülünüzdür.

Eğer küvetinizde, banyoda kullanacaksınız 37 dereceyi geçmeyen banyoda, 6 damla Aromaterapi yağı yeterlidir. Kokusu size az geldiği için daha fazla damlatmayın, ısı ile kimyasal yapısı iyice aktive olan saf Aromaterapi yağları ciltte iritasyon, kızarma ve alerji yapabilir. Aynı oranı buhar ve solunum banyolarınız için de kullanabilirsiniz.

Buhar banyosu için bir tencerede kaynattığınız kaynar suyun içine saf aromaterapi yağınızı damlatın, başınızın üstüne geniş bir havlu örterek yüzünüze 20 cm. den fazla yakın olmayacak şekilde en fazla 5 dakika derin nefesler alıp-verin.

Bu metot özellikle virütik salgınların geldiği kış aylarında üst solunum yolları enfeksiyonları, nezle ve gribe karşı derin bir temizleme sağlayacaktır.

Hamilelikte sakınılması gereken saf Aromaterapi yağları

Fesleğen, Sedir ağacı, Tarçın, Misk, Adaçayı (doğum kasılmaları sırasında kullanılabilir), Karanfil, Servi (5. aydan itibaren kullanılabilir), Rezene, Yasemin (doğumu başlatıcı, kasılmaları arttırıcı etkisi nedeniyle sadece doğum sırasında kullanılabilir), Ardıç, Limonotu, Mür, Maydanoz, Pennyroyal, Biberiye, Tatlı mercanköşk ve Kekik.

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında; saf yağlar çok limitli ve sakınılarak kullanılmalıdır. Ancak diğer altı ayda ve doğum sırasında daha yoğun kullanarak, mucizelerini yaşayabilirsiniz.

Not: Bu listedeki yağlar kimyasal yapıları nedeniyle rahimde kasılmaya, kramp ve toksik sendromlara ya da hamilelikte kan sulandırıcı etkiye sahip olduğu için sadece hamilelikte sakıncalıdır.

Hamilelikte önerilen saf Aromaterapi yağları

Bergamot: Ağrı kesici, antiseptik, antidepresan, canlandırıcı ve tazeleyicidir. Hamilelikte sıklıkla karşılaşılan sistit sorununda da yardımcıdır.
Roma Papatyası: Antiseptik, ağrı kesici, iltihap giderici ve spazm çözücü, kas ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısında yardımcıdır. Hazımsızlığa iyi gelir.
Servi: (5.

aydan sonra) Antiseptik, spazm çözücü, ödem giderici. Hemoroid, varis ve dolaşım sorunlarında faydalıdır.
Eucalyptus: Antiseptik, antibiotik, ağrı kesici, iltihap giderici, antiviral. Üst solunum yollarının temizlenmesini sağlar.
Frankincense: Antiseptik, ödem giderici, sinir yatıştırıcı ve ısıtıcı özelliği vardır.
Itır: (3.

aydan sonra) Antiseptik, antidepresan, ödem giderici, canlandırıcı ve tazeleyici özelliği vardır. Bacak ağrılarını hafifletir. Dolaşım sorunlarında faydalıdır.
Greyfurt: Dolaşım sorunlarında faydalı, canlandırıcı ve tazeleyici, ödem giderici, sindirime yardımcı, lenf dolaşımını uyarıcı ve su atıcıdır.

Lavanta: Antiseptik, antibiotik, ağrı kesici, antidepresan, genel iyileştirici ve rahatlatıcıdır. Hamilelikte ağrı ve sancıların giderilmesini sağlar. Su atmaya yardımcıdır. Hücre yenilenmesini tetikler, çatlak ağlarında kullanılır.
Limon: Antiseptik, antibakteriyel, antifungal, dolaşım sorunlarında faydalı ve uyarıcıdır. Tonik olarak kullanılır.

Varis oluşumunu engelleyici özelliği vardır. Sabah bulantılarında rahatlatıcı görevi görür.
Mandalina: Antiseptik, tazeleyici, tonik, rahatlatıcı. Ödem tutmasında etkili.
Neroli: Antiseptik, kuvvetli antidepresan, uyku problemleri ve sinirsel dengesizliklere çok iyi gelir. Spazm çözücü, iltihap giderici. Çatlak yağlarına önerilen iyi bir cilt dostudur.

Paçuli: Antiseptik, antidepresan, iltihap giderici ve sinirsel sakinleştiricidir.
Petitgrain (Acı Portakal): Antiseptik, antidepresan, sinirsel sakinleştirici, tazeleyici. Sedative, doğum öncesi- sonrası depresyonunda çok etkili.
Gül Ağacı: Antiseptik, sinirsel sakinleştiricidir.

Sandalwood: Antiseptik, iltihap giderici. Antidepresan, sinirsel sakinleştirici. Sistit tedavisinde etkilidir. Akne problemlerine de iyi gelir. Sebum dengesini sağlayarak yağlanmayı engeller.
Tea Tree(Çay Ağacı): Antibiyotik, antiseptik, antifungal, antiviral, dezenfektan. Vajinal mantar ve akıntı tedavisinde etkilidir.

Cilt temizliğinde bakteri öldürücü özelliği vardır.
Ylang Ylang Antiseptik, antidepresan, afrodizyak, sinirsel sakinleştirici ve tansiyon düşürücüdür.

Bu yağların fonksiyonlarını size belirttiğim çözelti oranları ölçüsünce masaj yağlarında, banyoda ve buhar banyolarınızda kullanabilirsiniz. Size hamilelik ve doğumda kullanmanız için bir kaç reçete veriyorum, bu karışımları kendinizin hazırlaması size ayrı bir mutluluk verecektir. Bu yağları kullanırken her zaman bildiğiniz alerjilerinizi göz önüne almanızda fayda vardır.

Hamilelik çatlak yağı (100 ml. için formüldür)

30 ml. Kayısı Çekirdeği Yağı – 30 ml. Avokado Yağı – 20 ml. Kalendula (aynı safa) Yağı – 20 ml. Kuşburnu Çekirdeği Yağı – 5 damla Lavanta – 5 damla Petitgrain (Acı portakal)
3 damla Neroli – 3 damla Sandal ağacı

Koyu kahverengi bir şişeye önce baz yağınızı koyun, daha sonra aromaterapi yağlarınızı ekleyin, iyice salladıktan sonra, kullanıma hazırdır. Göğüs, bel, kalça, üst bacak ve göbek bölgenize 4. aydan itibaren günde 1 kez ilerleyen aylarda 2 defa olmak üzere kullanmanızı öneririm.

Not: Yağınızı normal oda sıcaklığında güneş ışığı görmeyen bir yerde sakladığınız takdirde, 1 seneye kadar kullanabilirsiniz.

Perine Yağı

Normal doğum yapmak isteyen müşterilerime hazırladığım perine yağı özellikle doğal doğum yapmak isteyenlerde, kesisiz bir şekilde perine açılmasını sağlayarak anneye yardımcı oluyor.

Böylece dikişsiz bir doğum şansını arttırıyor. Sabah–akşam perine bölgesine uygulayınız.(Hamileliğin 6.

ayından sonra) İlerleyen aylarda uygulama sizin için zor olacağından eşinizden ya da size yakın birinden yardım alabilirsiniz.

Baz Yağ Karışımı: 50 ml

20 ml. Avokado yağı – 20 ml. Kalendula yağı – 10 ml. Üzüm çekirdeği yağı – 8 damla Lavanta – 2 damla Nane

Doğum Masaj Yağı

Bu yağı özellikle doğum sırasında en çok rahatsızlık hissedeceğiniz alt bel bölgenizi rahatlatmak amacıyla kullanabilirsiniz. Rahim kasılmalarını destekleyen yasemin hem kokusu hem de kimyasal özellikleriyle size yardımcı olacak, eşinizin, hemşirenin ya da doğum koçunuzun uygulayacağı bu masajlar ağrılarınızı hafifleterek gevşemenizi ve daha rahat açılmanızı sağlayacaktır.

Baz Yağ Karışımı: (100 ml.)

30 ml. Kayısı çekirdeği yağı- 30 ml. Ayçiçek yağı – 30 ml. Zeytinyağı – 10 ml. Avokado yağı – 8 damla Lavanta – 6 damla Yasemin – 4 damla Misk adaçayı

İlginizi Çekebileceğini Düşündüğümüz Diğer Haberler Evimizin Yeni Halleri 7-12 Aylık Bebekler İçin İlk Kitaplar Birincil Öneme Sahip “Protein” Mayıs Ayında Ne Yedirelim? Doğum Sonrası Beslenmenin 11 Püf Noktası Bu 8 Belirtiye Dikkat! Çocuklarda Çevre Bilinci Oluşturmak Bahar Hastalıklarına Karşı 10 Önlem Epidural Anestezi İle Adım Adım Doğum Farkında Olmadan İlişkilerinizi Bozuyor Olabilir misiniz? ANNEBEBEK ÜYELERİ NE DİYOR?

Источник: //www.annebebek.com.tr/bebek/Ay-Ay-Hamilelik/Hamilelikte-Aromatik-Yaglarla-Rahatlayabilirsiniz/38

Bu Hamilelikte Zeytinyağı yiyin için Güvenli?

Avokado ve zeytinyağı tüketmek hamilelik şansını arttırıyor

Last Updated on March 21, 2018

Eğer etrafınızdaki yanı sıra kendinizden mümkün olan en iyi dikkatini ne zaman hayatının en iyi fazına hoş geldiniz.

Diyet Eğer gebe sonra önemli bir parçası haline gelir. Artık gerçek kavramına diyet planları merkezi olacak – Doğru değil, daha yeme!

Hamilelikte Yağlar tüketen:

Her ne kadar size hamilelik sırasında yemek olacak besin grupları odaklanmak önemlidir olduğu gibi, yemekler parçasını oluştururlar yağların tür anlamak da aynı derecede önemlidir.

 • Zeytinyağı hamile kadınlar için, ancak herkes için sadece geri kalanı arasında en iyi seçenek olarak kabul edilmektedir.
 • Hamilelik sırasında diyet için zeytinyağı eklenmesi büyük faydalar vardır.
 • Bize zeytinyağı, onun faydaları ve gebelik sırasında tüketilmesi miktarı hakkında daha fazla anlayalım.

Zeytinyağının Kökeni:

zeytin meyveleri verir Zeytin ağacı, Akdeniz bölgesinde bir yerli olduğunu. Zeytinyağı maserasyon olarak bilinen bir süreç ile zeytin ezilmesi ile elde edilir.

 • Botanik adıyla bilinen  Olea europaea , zeytinyağı İspanya, Yunanistan, Portekiz ve İtalya gibi ülkelerin mutfağında kullanılan ortak bir maddedir.
 • Dışında yemeklerimden, zeytinyağı kozmetik ve ilaç sanayinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • gıdaya ayrı bir lezzet katar yağ, dünya çapında popüler hale sağlık yararları olduğu kanıtlanmıştır.

Hamilelikte Zeytinyağının Of 5 Faydaları:

zeytinyağı hamilelik sırasında güvenli mi? Zaman hamile zeytinyağı tüketmek tamamen güvenlidir. Aslında, bu yağ pek çok vitamin ve siz ve bebeğiniz hem karnında büyüyen için önemli olan yağ asitleri yararlı formlarını içerir. Aşağıda zeytinyağı en önemli yararlarından bazıları şunlardır:

1. Kavgalar Enfeksiyonlar:

bekler zeytinde A vitamini içeriği bağışıklık sistemini korur ve enfeksiyonlara karşı güvende tutar. A vitamini sağlıklı gözlerle bağlantılıdır ve büyüyen bebekte gelişmiş vizyon oluşturan yardımcı olur.

2. Bebekler refleks geliştirir:

vermedi annelerden doğan edilenlere kıyasla son araştırmaya göre, hamilelik sırasında zeytinyağı tüketilen kadınların bebekleri, gelişimsel avantajları vardı. Bu bebeklerin psikomotor refleks özellikle iyi ispatlanmıştır.

3. Sağlıklı Fetal Geliştirme:

Zeytinyağı kalp için iyi olarak kabul edilir, omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek bir içeriğe sahiptir. hamile kadınlar tarafından tüketilen zaman, yağ cenin gelişiminde olumlu rol oynayabilir.

 • Bazı çalışmalarda zeytinyağı beynin işleyişini hem de küçük çocukların öğrenme becerilerinin sonrası doğum iyileştirdiğini göstermiştir.
 • anne ve çocuğun ağırlığı üzerindeki etkileri, boy ve bilişsel gelişimi ile zeytinyağı tüketimi arasında bir bağlantı vardır.

4. E vitamini:

Zeytin E vitamini yönünden zengin olmayan fakat oksidasyona karşı dayanıklı olmaları, bu miktar hamile kadınlar için yeterlidir.

 • Oksijen dolu bir atmosfer girmek için onu hazırlamaya bebeğin büyümesinde E vitamini yardımcıları.
 • Bu anne sütü ile bebeği girer ve düzgün böbreklerini ve pankreas fonksiyonlarını yardım prematüre bebeklerin durumunda özellikle iyidir.

5. Çatlaklar azaltır:

Hamilelik sırasında streç işaretleri zeytinyağı kullanımı gerçekten yardımcı olur. Pelvik kaslarının gerilmesini ve size son üç ayında olduğunda cilt çatlaklarının oluşmasına karın sonuçlar genişleyen.

 • Hamilelikte zeytinyağı Düzenli uygulama bu işaretleri aydınlatır ve hatta bazı durumlarda onları yok yapar.
 • gecede çalışan bir sihirli iksir olmadığını unutmayın. Uygulama en iyi sonuçlar için bir kaç hafta daha devam edilmelidir.

vurguladı üzerinde hamile kadınlar için zeytinyağı sağlık yararları olamaz. ciltte Harici kullanım bile doğumdan sonra devam edilebilir. Ancak, aşırı tüketimi tavsiye edilmeyebilir. herhangi bir başka yağ gibi olduğu gibi, optimal düzeyde zeytinyağı alımını sağlamak.

Eğer diyet içine ilk kez zeytinyağı dahil etmek planlıyorsanız, bunu yapmadan önce doktorunuzla aynı tartışmak emin olun.

Experienced Nutritionist with a demonstrated history of working in the health wellness and fitness industry. Skilled in Nutrition Education, Nutrition Consultation, Diet Planning, Food & Beverage, Content Creation and Public Speaking. Strong healthcare services professional with a Bachelor Degree in Nutrition from Universitas Indonesia (UI).

Источник: //askwomenonline.org/bu-hamilelikte-zeytinyagi-yiyin-icin-guvenli/

Hamileyken avakado yenir mi, bebeğe fayaları zararları nelerdir?

Avokado ve zeytinyağı tüketmek hamilelik şansını arttırıyor

Hamilelikte avokado yemek: Çoğu kişi avokadoya, “avakado” der. Doğurusu “avokado, avocado” dur.

Gebelik dönemleri en güzel ve bolca lezzetli olan meyveler ile hem kendinizi hem de bebeği beslemek için çeşitliliğin bol olması gereken dönemlerdir.

Avakado faydaları ile saymakla bitmeyen yiyeceklerden biridir ve daha önce bu besinden faydalanmayan anne adaylarının faydalanması gereken meyvelerden biridir.

Avokado hamilelikte zararlı mı, hamilelikte avokado zararları

Avakadonun pahallı olmasından dolayı daha önce gebelik dönemlerinde yemeyenler olabilir ancak şunu belirtmekte fayda var. Maddiyatı dışında zararı olmayan bir meyvedir ve aşağıdaki faydaları okuduğunuzda zararı yerine faydalarının kat ve kat fazla olduğunu göreceksiniz ve o paraya değecek meyveler arasındadır. İçeriğindeki besin öğeleri fazlacadır ve sağlıklıdır.

Hamilelikte avokado nasıl yenir

Avakado meyvesinin aşağıda çeşitli alanlarda kullanımı ve dilimlenerek yenilmesi konusunda besin değelerine göre tüketim biçimlerine yer verilmiştir. İçerikdeki besin kaynaklarına göre faydalarını ve yeme şekline ulaşabilirsiniz.

Folik

Bebeğin organ gelişiminde ihtiyacı olan folik asit ihtiyacına karşılık verir. Folik asitin eksik olması durumunda bebeğin kemik deformasyonu olabilir. Folik alımı ile bebek nöral defekt ve doğum kusurları önlenir.

Avakado yerken; yarım su bardağı çiğ olarak dilimdi avakado da 50 msg folik alırsınız.

Folik asitin faydaları arasında ayrıca, uyuşukluğu giderme, depresyonu önleme, uykusuzluk, ruhen değişimler ve preeklampsi ve benzeri komplikasyonları gidermek adına etkileri bulunmaktadır.

Kalsiyum

Gebelikle birlikte doğal olarak anne adayının kalsiyum ihtiyacı çoğalacaktır. Kalsiyum açısından zengin olan gıdalar almanın önemi büyüktür. Kalsiyum ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olan avakado tüketilebilir.

Vitamin

Avakadonun içeriğinde vitaminlerden B1, B2, B6 ve C, E, K vitaminleri bulunur. Mide bulantıları yaşayanların rahatlamaları açısından bu meyve faydalıdır. Özellikle B6 vitamini ile sabah bulantıları ile baş edebilirsiniz.

Anemi

Demir eksiliği bulunan kadınların anemi olasılığı yüksektir ve eksiklik anemi sonucu çıkarır. Günlük 1-2 dilim avakado yemek anemi riskini gidermek için faydalıdır.

Sindirim

Avokado içeriğinde lifler ile zengindir. Çokça karşılaşılan gebelikte kabızlık sorunu için bu lifler oldukça faydalıdır. Sindirim için ihtiyaç duyulan lifler bağırsak çalışmalarını hızlandırdığından hamilelikte avakado yenilmelidir.

Doymamış yağlar

Gebe kadınların aynı zamanda kilo almaları da gerekmektedir ve alım sağlıklı gerçekleşmelidir. Ivır zıvır gıdalar alarak vücudu yağla doldurmaktan bahsetmiyoruz. Sağlıklı kilo alımında bahsediyoruz. Tekli doymamış yağlardan oluşan avakado sağlıklı bir kalori almanızı sağlar ve;

Avakado kalori miktarı = 10 gramda 160 kaloridir.

Besin emilimi

Alınan gıdaların sağlıklı beslenmek ve doyuruculuğu açısından önemi olduğu gibi aynı zamanda emilimide önemlidir. Avakadonun diğer bir özelliği ise alınan gıdaların emilimlerinde faydalı olmasıdır. Yapılan araştırmalar avakadonun, karotenoid emilimini arttırmak adına etki gösterdiğidir.

Minareller

Gebelik dönemlerinde hamile bayanların aynı zamanda minarellere ihtiyaçları vardır. Avakadonun içeriğindeki kalsiyum, demir, niasin ve magnezyum içeriklerinden faydalanabilirsiniz.

Bebek beyin gelişimi

Bir su bardağı kadar avakado, rahimdeki bebeğin beyninin gelişmesi açısından 22 mg holin maddesi ile sağlıklı sinir gelişimi için fayda sağlar.

Hamilelikte kramplar

Hamilelikte özellikle bacaklarda kramp girmesi sıklıkla görülen bir durumdur. Avakado kramplar için faydalıdır. Potasyum içeriği ile kramplardan kurtulmak için önemli bir doğal besin kaynağıdır.

Kolesterol ve şeker

Hamilelik boyunca düzenli şekilde avakado meyvesi yiyenlerin şeker ve kolesterol seviyeleri dengeli olur.

Faydalı bağlantılar

Источник: //www.hastaliktedavisi.net/hamileyken-avakado-yenir-mi-bebege-fayalari-zararlari-nelerdir/

Zeytinyağının Pek Bilinmeyen 10 Kullanımı

Avokado ve zeytinyağı tüketmek hamilelik şansını arttırıyor

Dünyanın her yerinde lezzeti ve sağlıklı olması nedeniyle en çok tercih edilen yağlardan biri zeytinyağıdır. Bizim kültürümüzde de olmasa olmaz bir yere sahip olan zeytinyağı sadece yemeklerde değil, birçok farklı alanda farklı amaçlarla kullanılabiliyor.

Saçları beslemesinden cildi yumuşatmasına kadar saymakla bitmeyen faydası olan zeytinyağına hayatınızda daha fazla yer vermek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Biz de bu yazımızda kimyasallardan uzak durup zeytinyağı ile nasıl daha doğal bir hayat yaşayabileceğinize dair 10 ipucunu sizler için listeledik.

Gelin zeytinyağının az bilinen 10 kullanım alanını beraber inceleyelim.

Zeytinyağının doğru kullanıldığında sağlık için ne kadar faydalı olabildiğini hepimiz az çok biliyoruz.

Peki, zeytinyağının içeriğinde bol miktarda oleokantal ismi verilen maddeden bulunduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalarda bu antioksidan maddenin kanser hücrelerinin içine girip 1 saatten kısa sürede onları yok edebildiğini göstermiştir.

Oleokantal isimle madde nedeniyle zeytinyağı tüketmenin birçok hastalığı iyileştirdiği, iltihapları söktüğü, ağrı ve acıları azalttığına yönelik çalışmalar hala devam etmekte. Yani anlayacağınız zeytinyağının bütün mucizelerini henüz tam anlamıyla keşfedebilmiş değiliz.

Gece horlayan biriyle uyumak dünyadaki en zor şeylerden biridir. Boğazda gerilen kaslar ya da aşırı sürtünme nedeniyle çıkan sesler kimi zaman horlayan kişiyi uyandıracak seviyeye bile gelebilir. Ama merak etmeyin, bunun çözümü de zeytinyağından geçiyor.

Horlama problemi yaşayan kişinin gece yatmadan önce birkaç damla zeytinyağı tüketmesi boğaz kasları için doğal bir kayganlaştırıcı etkisi gösterecek ve gece boyunca boğazının daha rahat hareket etmesini ve sürtünmenin azalmasını sağlayacaktır.

Bu sayede horlamanın azaldığını hatta kesildiğini bile fark edebilirsiniz.

3. Kilo Vermenize Yardım Ediyor

Zeytinyağı doğru tüketildiğinde son derece faydalı bir yağdır dememizin sebebi bir çoğumuzun zeytinyağını aslında çok yanlış tüketiyor olması. Zeytinyağı ısıtıldığında kolayca yanabilen bir yağ olduğu için her zaman ama her zaman ısıtılmadan kullanılmalıdır.

Zeytinyağlı bir yemek yaparken başta yağı ısıtmak yerine yemeğin ortalarında hatta pişmesine yakınken zeytinyağını eklemek yağın yanmasını engeller. Ayrıca yemeklerde doğal zeytinyağı kullanmak metabolizmayı hızlandırdığı için daha fazla yağ yakılmasını sağlar ve uzun süre boyunca sizi tok tutar. Yani aslında yağ yiyerek yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Salata, sulu yemek, et… Hiç fark etmeksizin zeytinyağı kullanmak uzun vadede daha sağlıklı ve zayıf olmanıza yardımcı olacaktır.

4. Zeytinyağı İle Sigarayı Bırakın

Her sabah uyandığınızda canınız sigara mı çekiyor? Çözümü basit.

Sabah kahvaltı yapmadan önce 5 damla doğal sızma zeytinyağı tüketin ve bırakın zeytinyağı vücudunuzun nikotin ihtiyacı ile sizin yerinize savaşsın.

Kulağa inanılmaz geliyor ama deneyenler gerçekten işe yaradığını söylüyor. Zaten hepimiz zeytinyağının mucizevi bir yağ olduğunu biliyoruz, neden sigarayı bırakmaya da yardımcı olmasın ki?

5. Zeytinyağı Diyabeti Önlüyor

Günlük beslenmenizdeki yağların yerine zeytinyağı kullanmak Tip 2 diyabetin oluşumunu önlemeye ve geciktirmeye yardımcı oluyor. Vücuttaki insülin dengesini düzenleyen zeytinyağı kan şekerinin yükselmesini engelliyor ve sizi koruyor.

6. En Doğal Ve Etkili Nemlendirici

Size sağlıklı ve pürüzsüz bir cildin anahtarının zeytinyağı olduğunu söylesek? Zeytinyağı içerisindeki vitaminler ile cilde sürüldüğünde hem cildi temizler, hem nemlendirir hem de yenilenmesine yardımcı olur. Düzenli kullanımda cildin esnekliğine korumaya yardımcı olduğu için kırışık oluşumunu önler.

Güneş ışınlarının cildinize verdiği hasarı onarmada da zeytinyağı en büyük yardımcınız olabilir. Saf, doğal ve sızma zeytinyağını vücudunuzun her yerinde nemlendiriciniz olarak kullanabilirsiniz. Sadece bir iki damla zeytinyağı alın ve cildinize masaj yaparak uygulayın.

Daha sonrasında nemlenmiş harika bir cildin tadını çıkartın.

7. Bilişsel Bozukluklara Önlemek İçin Zeytinyağı

Alzheimer gibi beyin hastalıkları ile ortaya çıkan bilişsel çöküşü önlemek ve geciktirmek için zeytinyağı tüketmek son derece önemlidir. Zeytinyağının içerisinde bulunan mono doymamış yağı beyin fonksiyonları korumaya yardım eder. Bu sebepten günlük besinlerinin arasına zeytinyağını ekleyen kişilerin bilişsel çöküş yaşatan hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür.

8. Pişik Tedavisinde Zeytinyağı

Özellikle sıcak hava ve sürtünme sonucunda sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de sıklıkla pişik görülebilmektedir.

Pişik olan bölgeye az miktarda doğal sızma zeytinyağı sürmek bölgenin rahatlamasını, acısının azalmasını ve bölgenin nemlenip daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

İlaç kullanmadan doğal ve güvenilir bir şekilde pişiği geçirmenin en sağlıklı yöntemi zeytinyağı kullanmak.

9. Bağışıklık Sistemini Destekler

Eğer sık sık hastalanıyor ve uzun süreler boyunca iyileşemiyorsanız zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için günlük besinleriniz arasında zeytinyağına da yer vermeyi deneyebilirsiniz. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde hem vücudunuzun direncini arttıracak hem de vücudunuza zarar veren maddeleri vücudunuzdan uzaklaştıracaktır.

10. Tabi Ki Sağlıklı Saçlar İçin Zeytinyağı

Saç tipiniz ne olursa olsun zeytinyağının faydalarından nasiplenmek elinizde. Kuru saçlarınız varsa ya da kepek problemi yaşıyorsanız diplere zeytinyağı uygulayıp bekletebilirsiniz. Kuru ve yıpranmış saç uçlarınız varsa uçlara zeytinyağı uygulayıp saçınıza nemini geri kazandırabilirsiniz.

Kıvırcık saçlıysanız ve saçlarınız zor taranıyorsa bir kaç damla zeytinyağı sürüp saçlarınızı öyle tarayabilirsiniz. Saçınızı sürdüğünüz o bir kaç damla zeytinyağının hem saçlarınızın daha kolay taranmasını sağladığını hem de saçlarınızı nemlendirip parıl parıl parlamasını sağladığını fark edeceksiniz.

Düz saçlılar da yine aynı şekilde birkaç damla zeytinyağı kullanarak saçlarının kabarmalarını engelleyebilirler. Kısacası her saç tipi için sağlıklı ve parlak saçların anahtarı zeytinyağı!

Источник: //evdesifa.com/zeytinyaginin-10-kullanim-alani/

Hamile kalma şansınızı artıran 10 mucizevi yiyecek

Avokado ve zeytinyağı tüketmek hamilelik şansını arttırıyor

Uzun zamandır kendi bebeğinizi kollarınıza almayı mı bekliyorsunuz? Küçük ailenizi oluşturmak için mi çabalıyorsunuz? Bunun için yediğiniz her şeye büyük özen göstermelisiniz.

Hamile kalmadan önce dikkat edilmesi gereken ilk şey anne adayının ideal kilosunda olmasıdır. Bunun içinde hamile kalma sürecinde uygulanan diyete son derece dikkat edilmelidir.

Bu evrede tüketilen yiyecekler kilo aldırmamak ile birlikte vücut faaliyetlerini arttırıp rahatlatacak ve gebe kalmayı kolaylaştıracak besinler olmalıdır.

Hamile kalmaya çalışıyor iseniz etrafınızda dinlediğiniz hamilelik hikâyelerinden etkilenerek diyet listenizi onlara göre belirlemeyin. Mutlaka yiyeceğiniz şeylerin özelliklerine dikkat edin ve hiçbir dış tavsiyeye körü körüne bağlanmayın. 

Hamile Kalmanıza Yardım Edecek 10 Yiyecek

Sağlıklı ve doğurganlığı arttıran yiyecekler tüketerek kısa sürede hamile kalabilirsiniz. 10 mucizevi yiyecekten oluşan bu listeye bir göz atın ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin.

1.Koyu Yeşil Sebzeler Doğurganlığı Arttırıyor

Brokoli, ıspanak gibi sebzeler yapıları gereği doğurganlığa katkıda bulunurlar.

İçeriğinde bulunan demir ve antioksidan maddeler vücudunuzun kendini hamileliği hazırlamasına yardım edeceği gibi hamilelik esnasında da en önemli yardımcılarınızdan biri olacaktır.

Bu tür sebzelere salatalarınızda, sandviçlerinizde yer verebilir dilerseniz yalnızca haşlayarak bir parça limon suyu ile tüketebilirsiniz.

2.Fasulye Gebeliğe Yardımcı

Fasulye hamile kalmak için en etkili ortamı yaratan besinlerden biridir.  Nohut, mercimek gibi tahıllar da sodyum, çinko, kalsiyum ve protein açısından oldukça zengindir. Bu nedenle vücut faaliyetlerini düzenleyerek hamile kalmayı kolaylaştırırlar. Çeşitli biçimlerde fasulye ve tahılları tüketerek hamile kalma şansınızı arttırabilirsiniz.

3.Süt İçmeyi Unutmayın

Süt içeriğindeki yüksek kalsiyum sayesinde kemik ve kas yapısını destekleyerek protein içeriği ile anne adayının bünyesini güçlendirir. Ayrıca bebek gelişimi için oldukça faydalıdır. Ancak süt tüketiminin aşırı düzeyde olmaması büyük önem taşımaktadır. Dilerseniz meyveler ile birlikte süt tüketerek daha sağlıklı bir beslenme biçimi oluşturabilirsiniz.

4.Yumurta Yiyin

En zengin protein kaynaklarından biri olan yumurtama amino asit içeren yapısı sayesinde doğurganlığı arttırmaktadır. Proteinler kadınlarda yumurta oluşumunu hızlı bir şekilde etkilemektedir. Bu nedenle daha kolay hamile kalabilmek için omlet, krep veya birçok farklı çeşidi ile sık sık yumurta tüketmelisiniz.

5.Orman Meyveleri Hamile Kalmayı Kolaylaştırır

Yapılarındaki C vitamini sayesinde çilek, yaban mersini veya ahududu gibi meyveler bağışıklık sistemini güçlendirirler ve doğurganlığı arttırırlar. Mevsimine göre bu meyvelerden tüketmek hamile kalma şansınızı yükseltecek unsurlar arasında yer almaktadır.

6.Tahıllı Ekmek Tüketin

Karbonhidratların tamamı zararlı değildir. Bu aşamada önemli olan karbonhidratları doğru bir biçimde seçmektir.

Örneğin pirinç yerine bulgur, beyaz ekmek yerine kahverengi yanı tahıllı ekmek tercih etmek karbonhidratların kötü etkilerini azaltacağı gibi vücudun sağlığını korumasına yardımcı olur ve hamile kalma şansını artırır.

Doğal tereyağı ile yapılacak kahverengi ekmekten tost sayesinde kendinizi sağlıklı ve hamileye kalamaya hazır hissedeceksiniz.

7.Kuru Meyvelerden Vazgeçmeyin

Her çeşidi insan vücudu için faydalar sağlayan kuru meyveler kandaki şeker dengesini sağlayarak daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralar ve kilo kontrolünü sağlar. Yapılarındaki E vitamini nedeni ile gebe kalma olasılığını arttıran bu yiyeceklerden bol bol tüketin.

8.Somon İyi Gelir

Gebe kalmak için balık elbette tüketilmelidir. Ancak bu dönemle tükettiğiniz balıkların özelliklerine iyice dikkat etmeli ve yapısında fazlaca çinko barındıran balıklardan uzak durmalısınız.

Somon gibi omega 3 içerikli balıklar ise hamile kalma şansınızı arttıracak ve bebeğin gelişimine de katkıda bulunacaktır.

Kromozom bozuklukların, düşük ve doğum kusurlarının giderilmesine de yardımcı olacaktır.

9.Muz Yiyerek Hamile Kalın

Muz içeriğindeki B6 vitamini sayesinde menstrüasyon döngüsü ve yumurta oluşumunu kolaylaştırır ve cinsiyet hormonlarının salgılanmasını artırır. Bu nedenle hamile kalmak için tüketilebilecek en yararlı besinlerden biridir. Muzu dilerseniz tek başına dilerseniz süt ile birlikte tüketebilirsiniz.

10.Kırmızı Et Tüketin

Kırmızı et kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur ve kansızlık sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu sayede hamile kalmak için gerekli koşulların sağlanmasına ortam sağlar. Ayrıca iyi bir protein kaynağı olduğundan anne adayının sağlıklı bir hamilelik geçirmesine olanak sağlar. Ancak fazla tüketilmemesi de yine sağlık için önemli unsurlardan biridir.

Bahsedilen yiyecekler hamile kalmak için etkili olacak yiyeceklerdir. Ancak beslenme şekliniz her şeyin üstünde yer almaktadır. Bu yiyecekler uzmanlarca desteklenen ve etkileri kanıtlanmış yiyeceklerdir.

Ancak hamile kalmak ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek istiyorsanız mutlaka bir hekime danışmalı ve yeni yeme düzeninizi buna göre belirlemelisiniz.

Bununla birlikte bir yıllık düzenli birlikteliğe rağmen hamile kalamadıysanız bu durum 35 yaş üstü bayanlar için 6 ay mutlaka infertilite araştırma testleri için uzman bir doktora başvurmalısınız.

Источник: //www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamile-kalma-sansinizi-artiran-10-mucizevi-yiyecek.html

Bu besinler anne olma şansını arttırıyor

Avokado ve zeytinyağı tüketmek hamilelik şansını arttırıyor

Bilimsel verilere göre, günümüzde her 7 kadından biri hamile kalmakta güçlük çekiyor ve ilerleyen yıllarda obezite, sigara kullanımı, alkol, aşırı kahve tüketimi gibi hatalı yaşam ile beslenme alışkanlıkları nedeniyle bu oranın ikiye katlanacağı öngörülüyor. Bunun nedeni ise yumurtanın sayısı ile kalitesinin bu faktörlerden olumsuz yönde etkilenmesi.

Yüz güldüren haber ise infertilite (kısırlık) sebepleri arasında sayılan yaş ve genetik faktörleri değiştirmek mümkün olmasa da, tıbbi tedavilerin yanı sıra, hamilelik planlayan çiftlerin sağlıklı ve doğru beslenerek şanslarını artırabilmeleri. Öyle ki Harvard Üniversitesi ve Cleveland Clinic tarafından yapılan çalışmalara göre; doğru beslenme ve hayat tarzının düzenlenmesiyle kadınlarda hamilelik şansı yüzde 70 gibi yüksek bir oranda artabiliyor.

Sağlıklı ve dengeli beslenin

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.

Semavi Ulusoy, yumurtanın kalitesi ile sayısını artırabilmek için öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmek gerektiğini vurgulayarak, “Özellikle folik asit, omega 3, A, D ve E vitamini ile çinko ve selenyum içeren besinleri düzenli olarak tüketmek çok önemli. Bu bileşenler genel olarak tükettiğimiz günlük gıdalarımız olan tahıl, taze meyve, sebze ve kuruyemişlerde bolca bulunuyor” diyor.

İşte size bol bol tüketebileceğiniz annelik şansını arttırın besinler:

Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, pazı ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri zengin folik asit sayesinde yumurta kalitesini artırıyorlar. Ayrıca genetik anormalliklere bağlı düşük riskini de azaltıyorlar.

Brokoli: Yumurtlama için hayati önem taşıyan C vitamini ve folik asit açısından zengin bir besin. C vitamininin progesteron hormonunun hücre içine nüfuz etmesine yardımcı olup lüteal faz yetmezliği riskini azalttığı bildiriliyor.

Brüksel lahanası: Folik asit açısından zengin olan Brüksel lahanası döllenmiş olan yumurtanın rahme yerleşmesine yardımcı oluyor.

Lahana: Lahana di-indol methan açısından zengin bir besin. Bu madde infertilitenin yaygın sebeplerinden olan endometriozis ve miyom oluşumuna karşı koruyucu etki gösteriyor.

Patates: C vitamini açısından zengin ve lüteal faz yetmezliği olan kadınlarda faydalı oluyor.

Havuç: Beta-karoten açısından zengin olan havuç yumurtalıklardan yumurtlama (ovülasyon) oranlarını artırırken, oluşan hamileliğin düşükle sonuçlanma riskini de azaltıyor.

Meyveler

Nar: İçerdiği bol miktarda C vitaminiyle progesteron hormonunun hücre içine nüfuz etmesinde kolaylaştırıyor ve rahmin en iç tabakası olan endometriumun döllenmiş yumurtanın yerleşmesi için hazırlanmasına yardımcı oluyor.

Avokado: Folik asit, E vitamini, lif, doymamış yağ asitleri ve minerallerden zengin bir meyve. E vitamini, rahmin iç tabakası endometriumun olgunlaşmasına katkıda bulunarak döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesine yardımcı oluyor.

Muz: B6 vitamini ve potasyum açısından zengin bir meyve. Yumurtanın kalitesini artırıyor.

Kırmızı meyveler (dut, ahududu, yaban mersini): Bol miktarda C vitamini ve folik asit içeren kırmızı meyveler progesteron hormonunun hücre içine nüfuz etmesine yardımcı olup lüteal faz yetmezliği riskini düşürüyor.

Hayvansal proteinler

Yağsız et (tavuk, kırmızı et): Demir ve esansiyel yağ asitleri açısından zenginler. Demir eksikliği kadınlarda yumurta oluşumu ve yumurtlama sorunlarına neden olabiliyor. Haftada 2 kez tüketmek gerekiyor.

Yumurta: D vitamini, kolin, omega-3 yağ asitleri ve folik asit açısından zengin. Bu içerikleri sayesinde Polikistik Over Sendromu (PCOS) ve miyom gibi iyi huylu ur nedeniyle gelişen döllenme sorunlarının aşılmasına katkı sağlıyor. Ayrıca yumurta kalitesini artırıyor. Günde 1 veya 2 yumurta farklı şekillerde tüketilmeli.

Kabuklu deniz ürünleri (Karides, İstiridye vs): B12 vitamini açısından çok zengin olan bu deniz ürünleri döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesine yardımcı oluyorlar.

Somon: Omega 3 yağ asitleri açısından çok zengin olan somon yumurta kalitesini artırıyor.

Süt ve süt ürünleri

Mükemmel bir kalsiyum, D vitamini ve probiyotik deposu olan süt ve yoğurt, Polikistik Over Sendromu (PCOS) ve miyom gibi iyi huylu urların varlığına bağlı döllenme sorunlarının aşılmasına yardımcı oluyor.

Baharatlar

Zerdeçal: C, E vitamini ile folik asit, beta karoten ve lutein gibi antioksidanlar açısından zengin olan zerdeçal adet düzensizliğinin önlenmesinde fayda sağlayarak doğurganlığı artırıyor. Antioksidanlar vücuttu oluşan zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yumurta kalitesini yükseltiyor.

Sarımsak: Antioksidanlar ve selenyum açısından zengin. Selenyum yumurta kalitesini artırıyor.

Yağlar ve yağlı tohumlar

Zeytinyağı: Antioksidan etkinliğine sahip doymamış yağ asitlerini yüksek oranda içeriyor. Kadınlarda insülin direncini azaltarak doğurganlığın artırılmasına katkıda bulunuyor.

Kabak ve ayçiçeği çekirdeği: Sağlıklı bir üreme sistemi için gerekli olan çinkoyu yüksek oranda içeriyorlar. Çinko, antioksidan etkisiyle üreme organlarında kan akımını artırıyor.

Keten Tohumu: Omega 3 ve lignin açısından çok zengin. Lignin, miyom boyutlarının küçülmesine katkıda bulunarak doğurganlığın artırılmasına yardımcı oluyor. Omega 3 yağ asitleri, antioksidan etkiyle hücre yıkımını azaltarak ve rahimde kan akımını artırarak oluşan hamileliğin rahme yerleşmesi ve devamında rol oynuyor.

Kuruyemişler

Badem: İçerdiği E vitamini ve omega 3 yağ asitleriyle yumurta kalitesini artırıyor.

Ceviz: Omega 3 yağ asitleri, magnezyum ve lif açısından zengin olan ceviz antioksidan etkiyle yumurta kalitesini artırıyor.

Kurubaklagiller

Mercimek ve fasulye: Bitkisel protein, lif ve B vitamini açısından zenginler. Bu içerikleriyle kadınlarda yumurtlama (ovülasyon) oranlarını artırıyor ve oluşan hamileliğin düşükle sonuçlanma riskini azaltıyorlar.

Oğlu kanseri yendi sıra annesinde

Devlet hastanesinde özel imkanlarla tüp bebek tedavisi

TBMM'den down sendromlu ailelere güzel haber

Источник: //www.yenisafak.com/hayat/bu-besinler-anne-olma-sansini-arttiriyor-3407183

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..