Avokadonun Faydaları

içerik

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokadonun Faydaları

Avokado Meksika, Hindistan ve bazı Afrika ülkelerinde yetiştirilen bir meyvedir.

Kansere iyi gelmesi, cildi güzelleştirmesi, kolesterolü dengeleyerek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlaması avokadonun faydaları arasındadır. Ağaçta yetiştirilir.

Dış kabuğunun yeşil ve engebeli olması sebebiyle Timsah Armutu olarak da isimlendirilir. Kabukları çıkarılarak açık yeşil renkte olan iç kısmı tüketilir.

Avokado Faydaları Nelerdir?

Birçok vitamin ve mineral madde içeren avokadonun faydaları şöyledir;

 • Birçok vitamin ve mineral madde içerir. B5, B6 vitaminleri C, E ve K vitaminleri gibi vitamin türlerinin yanı sıra, potasyum, magnezyum, manganez, çinko, demir, fosfor ve bakır da bulundurur.
 • İyi bir potasyum kaynağıdır. Muzdan daha fazla potasyum ihtiva eder. Yapılan birçok çalışmanın sonucuna göre, potasyum tüketimi ile kalp krizi, böbrek yetmezliği ve felç geçirme riskleri düşürülmüş olur. Bu sayede kan basıncı da dengelenmiş olur. Kan basıncının dengelenmesiyle tansiyon da dengede tutulur.
 • İçeriğindeki yağ oranı yüksektir. Yağ oranının çoğu oleik asit sayesinde oluşur. Oleik asit zeytinyağının içeriğinde de bulunan tekli doymamış yağ asididir. Zeytinyağının faydalı olmasının sebeplerinden biridir. Zeytinyağı gibi avokado yağında da oleik asit bulunması sebebiyle sağlık için faydalı bir yağdır. Özellikle kalp sağlığını korur.
 • Lif açısından zengin bir meyvedir. 100 gram avokodanun %27’sini lif oluşturur. Lif içeriği sayesinde sindirim sistemini rahatlatır, kabızlığı önler, bağırsaklardaki faydalı bakterilere yarar sağlar.
 • Kolesterolü dengeler. Kolesterolü dengelemesi sayesinde kalbi korur. Kalp hastalığı dünyadaki en yaygın ölüm nedenleri arasındadır. Kalp hastalığını tetikleyen nedenlerden biri de kötü kolesterolün yükselmesidir. Yapılan bir araştırmada, insanlar gruplara ayrılmıştır. Bir grubun avokado yemesi, diğer grubun yememesi sağlanarak çıkan değerler incelenmiştir. Sonuç olarak avokado tüketen kişilerde iyi kolesterol seviyesinin %11’e kadar arttığı, kötü kolesterol seviyesinin ise %22’ye kadar düşürüldüğü gözlemlenmiştir. İyi kolesterol seviyesini yükseltip, kötü kolesterol seviyesini düşürmesi avokadonun faydaları arasındadır. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlar.
 • Antioksidan kaynağıdır. Yapılan araştırmalara göre, sebzelerle birlikte avokado yemenin yada sebzelere avokado yağı eklemenin vücuda alınan antioksidan seviyesini arttırdığını göstermiştir.
 • Göz sağlığını korur. İçeriğindeki lutein ve zeaksantin gibi antioksidan maddeler sayesinde gözlere iyi gelir. Özellikle yaşlılıkta görülen katarakt oluşumuna karşı koruma sağlar. Katarakt oluşumu riskini düşürür.
 • Kanseri önlemeye yardım eder. Özellikle göğüs kanseri ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini azalttığı ve kemoterapinin yan etkilerini azaltmaya yardım ettiği belirtilmiştir.
 • Kemikleri korur. Özellikle artrit için yararlıdır. Birçok artrit türü vardır ve genellikle insanlar kronik olarak bu rahatsızlıkla yaşarlar. Avokado ve soya yağı artritin osteoartrit türüne iyi gelir. Aynı zamanda fosfor, çinko, bakır, kalsiyum ve selenyum gibi mineral maddeleri içermesi sebebiyle osteoporoz riskini de düşürür.
 • Hormonları olumlu etkiler. Avokadonun içeriğindeki yağ asitleri hormon düzeylerini dengeleyerek merkezi sinir sistemi işlevleri ve üreme sağlığını olumlu yönde etkiler. Bunun sonucunda yeterli miktarda tüketilmesiyle, ruh hali düzelir, depresyona girme riski azaltılmış olur. Ayrıca doğurganlığı da etkiler.
 • Spor yapan kişiler için de yararlı bir meyvedir. Spor yapmak enerji gerektirir. Sporculara gerekli enerji seviyesini sağlamak için vitamin ve mineral maddeler sağlar. Ayrıca vücut için faydalı olan fitokimyasalları içerir.

İlginizi Çekebilir:  Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?Avokado Faydaları

Avokadonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilde faydalı bir meyvedir. Tekli doymamış yağ asitleri, yağda eriyen vitaminler açısından zengin olması sebebiyle parlak bir cilde kavuşmaya yardım eder. Parlak bir cilt ile birlikte parlak saçlara sahip olmayı da sağlar.

Sağlıklı ve genç görünümlü bir cilt için gerekli olan karotenoidleri içeren antioksidan maddelere sahiptir. Karotenoidler çevre kirliliği, toksinler ve güneşin zararlı etkilerine karşı cildi korur.

Araştırmalara göre, karotenoidlerin vücuda düzenli alınması ile hastalıklara yakalanma riski azalır, kanser oluşumu ve göz bozukluklarına yakalanma oranı düşer.

Sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak için avokado kabuğunun iç kısmı ile cilt ovulabilir. Bu şekilde cilt nemlendirilmesi sağlanır. Kuru, çatlamış, hasar görmüş ciltleri canlandırır. Bu nedenle avokado maskeleri sıkça kullanılır. Erken yaşlanmanın belirtilerini ortadan kaldırır.

Avokado Zayıflatır Mı?

Avokado kilo vermeye yardım eder. Bununla ilgili bir çalışmada bir grup insana düzenli olarak avokado tüketmesi, diğer gruba ise tüketmemesi söylendi. Bu kişilere açlık ve doyma ile ilgili sorular soruldu.

Avokado yiyen insanlar %23 oranında daha fazla doyduklarını belirterek, sonrasındaki 5 saat içinde yemek yemeyi %28 oranında düşürdüler. Buna göre, avokado tüketimi ile iştah kapatılarak, daha az yemek yeme sağlanacağı sonucuna varıldı.

Diyet listesine eklenerek daha az yemek yeme ve vücuda daha az kalori alımı sağlanabilir.

Avokado Kaç Kaloridir?

Avokadoların büyüklüğüne göre kalorisi değişir. Ortalama 100 gram avokado için 160 kaloridir. Yağ içeriğinden dolayı kalorisi yoğundur.

Avokadonun Zararları Nelerdir?

 • Bazı kişilerde şiddetli baş ağrıları ve migrene sebep olabilir.
 • Kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler tüketmemelidir.
 • Normal miktar tüketimi kolesterolü dengeler, fakat aşırı miktarda tüketilirse kolesterolü yükseltici etki yapabilir. Bu nedenle aşırı miktarda tüketilmemelidir.
 • İçeriğindeki yağlar karaciğere zarar verebilir. Karaciğer rahatsızlığı bulunan kişiler mutlaka doktorlarına danışarak tüketmelidir.
 • Bazı kişilere kaşıntı, kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.
 • Aşırı tüketimi ağız yaralarına sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Kimyon Faydaları Nelerdir?

Kaynaklar:

Authoritynutrition : 12-proven-benefits-of-avocado
Draxe : avocado-benefits
Medicalnewstoday : articles/270406
Organicfacts : health-benefits/fruit/health-benefits-of-avocado

Источник: https://www.sifalibitkitedavisi.com/avokadonun-faydalari-nelerdir.html

Avokado nedir, nasıl yenir? Avakadonun faydaları nelerdir?

Avokadonun Faydaları

Avokado C vitamini, E vitamini, K vitamini, piridoksin (B6), tiamin (B1) niasin (B3), folat (B9), riboflavin (B2), pantotenik asit (B5) vitaminleri ve potasyum, demir, magnezyum, fosfor, bakır, çinko ve manganez mineralleri ile lutein, beta-karoten ve omega-3 yağ asitleri içerir. İyi bir lif kaynağıdır, az şeker içerir. Ortalama bir avokado yaklaşık 250 kaloridir ve bu kalorinin %75’inden fazlası iyi yağlardan gelir.

C Vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

 • Avokado, en çok lipofilik (yağda çözünür) antioksidan içeren meyvedir.
 • Anti kanserojen özelliklere sahip olduğu bildirilen faydalı biyoaktif fitokimyasallar içerir.
 • Yüksek potasyum ve düşük sodyum içerdiği için tansiyonu dengeler.
 • Besinlerle alınması gereken elzem (esansiyel) yağ asitleri içermektedir.
 • İçerdiği glutatyon maddesi sayesinde vücudu serbest radikallerden arındırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Yağda çözünen besinlerin emilimini arttırdığı için besin takviyesi gibi işlev görür.
 • Yapılan bazı araştırmalara göre, besinlere avokado yağı ilavesinin antioksidan emilimini 2.6 ila 15 kat artırabileceği saptanmıştır.
 • Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, avokado çok az şeker içerir. Avokado’nun glisemik indeks yükünün yaklaşık sıfır olması beklenir. Böylece kan şekeri kontrolü ve kilo yönetimi gibi durumlarda yardımcı olabilir.
 • Yüksek lif oranıyla bağırsaklardaki faydalı bakterileri besleyip probiyotik etki sağlar, kabızlığı önler. Avokado %25 çözünür lif içeriğine sahiptir.
 • Avokado zengin demir içeriğiyle demir eksikliği tedavisinde tüketilmelidir.

Avokado, en çok antioksidan içeren meyvedir

Yüz derisi sıklıkla ultraviyole ışınlarına maruz kalır ve oksidatif hasarlar oluşur. Çalışmalar avokadoda yüksek oranda bulunan lutein ve zeaksantinin cilt sağlığını koruyabileceğini ve yara iyileşmesini artıracağını göstermektedir.

Avokadoda bulunan C ile E vitaminleri dokuların büyümesi ve onarımı için gereklidir.

C vitamini önemli bir protein olan kolajen oluşumunu sağlar ve deri, bağ dokusu, eklem, kemik, diş, saç gibi birçok organın yapısını oluşturur.

Tekli doymamış yağ asitleri kalp hastalıklarına karşı genel bir koruma sağlar ve yüksek kan basıncını düşürür. Avokadoda bulunan oleik ve linoleik asit yüksek kolesterolvü önlemeye yardımcı olabilir.

Günde yarım porsiyon avokado tüketmek, erkeklerde total kolesterolün korunmasına yardımcı olabilir. Avokadodaki doğal bitki sterolü beta-sitosterol sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

Artan lif alımı da kan basıncı ve kolesterol seviyelerini düşürmeye katkı sağlar

B Vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Avokado, damar sağlığının gelişiminde etken olabilecek en yüksek meyve lipofilik antioksidan kapasiteye sahiptir. C ve E vitaminleri damar sertliği ilerlemesini yavaşlatabilir ve kan yağ proteinlerini arttırabilir.

 B vitamini eksikliği, homosistein (damar hastalıklarına yol açan bir amino asit) düzeylerini artırabilir, bu da kan damar hücrelerinde yıkıma yol açarak pek çok ciddi sağlık sorununa yol açabilir.

Avokadonun B vitaminleri yönünden zengin içeriği bu tip sağlık sorunlarının yaşanmasının önüne geçebilir.

Doymamış yağ asidi içeren besinlerin yaşa bağlı göz fonksiyon bozukluklarına karşı etkili olduğu bulunmuştur. Lutein, katarakt ve sarı nokta hastalığı gibi göz hastalıkları riskini azaltabilir. Zeaksantin ile birlikte ultraviyole ışık üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir ve loş ışıkta görüşü artırabilir.

Avokado ve kanser

Avokadoda bulunan karotenoidler, antioksidanlar ve glutatyon potansiyel olarak meme kanseri, yutak ve boğaz kanserine karşı koruyucudur. Lutein, meme kanseri için tetikleyici olan oksidatif stresi azaltmaktadır.

C ile E vitaminleri potansiyel kanser önleyicilerdir ve folat (B9) alımı mide kanseri, pankreas kanseri ve rahim ağzı kanserine karşı korunmada etkili olabilmektedir.

Ayrıca lifli bir meyve olduğu için kolon kanserine karşı da koruyucu olabilir.

Avokado, kanserden koruyucu şifalı bir meyvedir

Avokadoda bulunan fitokimyasallar, bir kemoterapi ilacı olan siklofosfamidin neden olduğu kromozom hasarını azaltmaktadır.

Avokado ve kemik sağlığı

Bir avokadonun yarısı günlük K vitamini ihtiyacının yaklaşık %25’ini sağlar. K vitamini, sağlıklı kemikleri korumak için kalsiyum emilimini artırarak ve idrarda kalsiyum atılımını azaltarak kemik sağlığını destekler.

Lutein ve zeaksantin açısından zengin besinler kıkırdak yaralanmaları riskini azaltır. Manganez kemik erimesi (osteoporoz) belirtilerini önlemede kullanılmaktadır.

Avokado osteoartit hastalığı olanlar için çok faydalıdır.

K vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve eksikliği

Potasyum yeterince alınmayan bir mineraldir. Hücrelerin, dokuların ve organların düzgün çalışması için gerekli bir elektrolittir.

Sodyumun kan basıncı üzerindeki olumsuz etkilerini bastırarak kan basıncını düzenler, sağlıklı kalp kasılmasını teşvik eder, felç, böbrek yetmezliği ve yüksek tansiyonu önlemeye yardımcıdır. Avokado muza göre %35 daha fazla potasyum içerir.

Avokado ve esansiyel yağlar

Organizmada sentezlenemeyen, dışarıdan besinlerle alınması gereken, alınmadığında yetersizliği sonucu kendine özgü semptomlar oluşturan yağ asitlerine “esansiyel (elzem) yağ asidi” denir. Avokado vücut tarafından üretilmeyen, çoklu doymamış yağ asidi olan linoleik asiti (omega 6) barındırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Avokado salatası ihtiyaç duyduğunuz önemli besinleri karşılar

Zayıflamaya ve karın yağlarının sıkılaşmasına destek olabilir.

Linoleik asit eksikliği, doğrudan kuru cilt, kırılgan saçlar, yaraların iyileşmesinde zorluk, saç dökülmesi gibi semptomlarla ilişkilidir.

Genel olarak avokado meyvesinde bulunan yağlar sayesinde sağlıklı beyin fonksiyonları ve hafıza desteklenir. Avokado yağları ısıya karşı dirençli olduklarından pişirmede kullanılabilir.

İyi bir folat kaynağıdır

Folat (folik asit) sağlıklı bir hamilelik için önemlidir, omurgada ve beyinde olabilecek ciddi doğum kusurları riskini azaltır. Yeni hücrelerin üretilmesine ve korunmasına yardımcıdır.

Bebeklik ve hamilelik gibi hızlı hücre bölünmesi ve büyümesi dönemlerinde B9 ihtiyacı artar. Kırmızı kan hücreleri yapmak ve anemiyi önlemek için folat gerekir.

Avokado gibi yeterli folat içeren yiyecekler homosistein birikimini önleyerek depresyonu önleyebilir.

Vegan ve vejetaryenler için besleyicidir

Yüksek demir miktarı, avokadoya kırmızı et alternatifi olmak gibi eşsiz bir özellik kazandırır. Demir sindirim sistemini hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Çinkonun faydaları nedir? Eksikliği neye yol açar? Çinko içeren besinler

Avokado yağının faydaları

Avokado yağı soğuk pres yöntemiyle meyvesinin kendisinden çıkarılır. Yemeklerde ve salatalarda zeytinyağına alternatiftir ve besinlerin emilimini yükseltir.

Saç bakımında nemlendirici ve parlatıcı olarak özellikle kuru saçlara önerilir. Saç dökülmesi ve kırık oluşumunu engeller. Vücut bakımı için en uygun yağlardan biridir. Cilt kuruluğu ve lekelerine karşı etkilidir.

Yaşlanmaya bağlı kırışma belirtilerini azaltır.

Avokado maskesi

Olgun bir avokadoyu soyup ezerek macun kıvamına getirin ve az miktarda avokado yağı ekleyin. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 10-15 dakika sonra ılık su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Yağlı ciltlere uygun değildir.

Avokadolu muz maskesi

Malzemeler:

 • 1 adet muz
 • 1 adet olgunlaşmış avokado

Yapılışı: Bir kapta muz ve olgunlaşmış avokadoyu ezip macun kıvamı alana kadar ezerek karıştırın. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze uygulayın ve 10 dakika sonra temizleyip nemlendiricinizi uygulayabilirsiniz. Kuru ciltler için uygundur.

Malzemeler:

 • 1 avokado
 • 1 çay kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı yeşil çay

Avokado yaprağı ne işe yarar?

Baş ve beden ağrılarına, astıma, diyabete, cilde, saçlara, sindirim sistemine, böbreklere, kemiklere iyi gelir. Sakinleştiricidir. Yaşlılığa bağlı hastalıklara karşı direnç sağlar. Yüksek tansiyonu düşürür. Kan temizleyicidir.

Avokado yaprağı çayının hazırlanışı

Bir demliğe birkaç yemek kaşığı kurutulmuş avokado yaprağı ekleyin ve üzerine 4 bardak kaynar su dökün. 20 dakika sonra içime hazır hale gelir. Pamuğu çaya batırıp cilde uygulayabilirsiniz. Hamile ve emziren kadınlar tüketmemelidir.

Avokado çekirdeği yenir mi?

Henüz yeterince araştırılmamıştır. Fakat tüketimi uygunsa eti, yağı ve yaprağından sağlanan faydalardan çok daha fazlasını içerdiği düşünülmektedir.

Katarakt nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Cevizli avokado salatası

Malzemeler:

 • Bir olgun avokado
 • 2 çorba kaşığı dövülmüş ceviz içi
 • Zeytinyağı
 • 1 diş sarımsak
 • 3-4 yaprak fesleğen
 • Yarım limon suyu
 • Tuz / karabiber

Avokado sosu

Malzemeler:

 • 3 adet olgun avokado
 • 1 adet orta boy domates
 • 1 adet küçük boy kırmızı soğan
 • 1 adet jalapeno biberi
 • 1 diş sarımsak
 • 3 yemek kaşığı yeşil limon suyu
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 2 yemek kaşığı ince kıyılmış kişniş
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Avokadonun zararları

 • Sağlık uzmanlarının bir kısmı hamilelik döneminde ve emzirme sürecinde avokado tüketilmemesi gerektiğini söylemektedirler.
 • Aşırı tüketilmesi halinde kaşıntı, kızarıklık, ağız içi kaşıntı gibi alerjik sorunlara neden olabilmektedir.
 • Latekse karşı alerjisi olanlar kaçınmalıdır.
 • Hassas cilt sahipleri dikkatli kullanmalıdır.
 • Grip, nezle, astım gibi hastalıklarla mücadele eden kişiler tüketimine dikkat etmelidir.
 • Kolesterol sorunu veya karaciğer hastalığı varsa doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
 • Kan inceltici ilaç kullananlar doktora danışmalıdır.
 • Kilo verme amacı varsa bir diyet uzmanıyla görüşmeniz önerilir.

Referanslar: 1- Can you eat too much avocado?, 2- Health benefits of avocado, 3- What Are Avocados Exactly?

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/avokado-nedir-nasil-yenir-avakadonun-faydalari-nelerdir/

AVOKADONUN FAYDALARI NELERDİR?

Avokadonun Faydaları

Avokado, defnegiller familyasına ait bir ağaçta yetişen meyvenin adıdır ve bu meyvenin anavatanı Meksika ve Orta Amerika’dır. Avokadoya ‘timsah armudu’ da denilmektedir.

Şekli oval ya da elips olup yeşil, kırmızı veya erguvani renkte olabilir. Meyvenin içi krem veya sarımsıdır. Avokadodo doğal ve içerik olarak yoğun bir meyvedir. Yaklaşık 20 vitamin ve mineral içermektedir.

Botanik büyük bir meyve olduğundan tek bir tohumu bulunur.

Genellikle avokado süper yiyecek olarak adlandırılmaktadır. Bu ismin verilmesi sağlık açısından yararlarına bakıldığında şaşırtıcı değildir. Avokadonun renk ve şekil açısından değişen türleri vardır.

Tropik iklime sahip bölgeler yanında don olayı fazla olmayan Akdeniz iklimine sahip birçok bölgede de yetiştiği görülmektedir. Türkiye’de yetiştiren bölgelere bakacak olursak Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’dan İskenderun’a kadar olan bölgede yetiştirilmektedir.

Dünyada en doğal besin maddeleri arasında avokado da yer almaktadır ve böylelikle sadece yetişkinler için değil bebekler içinde tüketimi yaygın meyveler arasındadır. Bakır, potasyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi vücut sağlığı için çok önemli maddeler dışında A, B,C, E ve K vitaminleri bakımından da oldukça zengindir.

avokado eşsiz bir meyve türüdür ve birçok meyve gibi karbonhidrat içermektedir. Ancak bunun yanında avokadonun sağlıklı yağ oranına sahip olduğu bilinmektedir.

Yapılan çeşitli çalışmalar avokadonun sağlık üzerinde güçlü yararlı etkileri olduğunu göstermektedir.

Bilimsel araştırmalar tarafından desteklenen avokadonun sağlığa yararı 11 madde halinde yazımızın devamında sizler için açıklanarak düzenlenmiştir.

Avokadonun da birçok meyve gibi obezite, diyabet, kalp rahatsızlığı, sağlıklı cilt ve saç, sindirim gibi çeşitli faydası bulunmaktadır. Bizlerde yazımızın devamında ayrıntılı bir şekilde faydalarını sizler için anlattık.

Avokado E vitamini deposudur ve protein açısından sağladığı faydayı E vitamini ile destekler. Bu iki unsur birçok hastalıkla mücadele için oldukça etkin rol oynamaktadır.

1.Kilo Kontrolü

avokadoda yüksek besin değeri bulunmaktadır ve zengin bir içeriğe sahip olması ve iyi bir lezzeti olmasından dolayı çeşitli yemeklere eklenmektedir. avokadodaki tokluk hissini veren ana madde guacamoledir.

2.Kalp

Avokadonun içinde bulunan birçok mineral vardır ve bu mineraller kalbi dinç ve canlı tutmaktadır. avokado folat bakımında çok zengin bir meyvedir ve folat kalp sağlığı bakımından ciddi bir önem taşır. Günlük bir fincan avokado folat ihtiyacının %23’ünü karşılar.

3.Göz

Avokado göz sağlığı için gerekli olan lutein ve zeaksantin içerir. Bu iki karotenoid göze bağlı hasarları en aza indirmekte ve yaşa bağlı gelişen riskleri azaltmaktadır. Avokadonun içerdiği bol miktardaki yüksek lif ve karotenoid lutein göz sağlığı için oldukça önemlidir.

4.Kanser

Avokadonun kansere engel olduğu, birçok araştırma sonucu ile kanıtlanmıştır. Yapılmış olan bir çalışmada insan lenfositlerini yani kemoterapinin yan etkilerini azalttığı gösterilmiştir.

 Diğer bir araştırmaya göre avokadonun özünde bulunan madde sayesinde prostat kanseri hücresinin büyümesini engellediği kanıtlanmıştır.

Ancak unutulmamalıdır ki yapılan bu çalışmalar izole hücreler üzerinde yapılmıştır.

Avokadonun içinde bulunan folat maddesinin yeterli alımı kolon, pankreas, mide ve rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlamaktadır.

Avokadonun koruma mekanizması halen tam olarak bilinmemekle birlikte, araştırmacılar folatın DNA ve RNA üretimi ve istenmeyen mutasyonların önlenmesinde önemli bir rolü olduğunu söylemektedirler.

 Bir buçuk avokado günlük folat ihtiyacının yaklaşık olarak %20’sini karşılamaktadır.

5.Sağlıklı Bebekler

Avokadonun içinde bulunan folat bebekler içinde gereklidir. Özellikle bol miktarda protein içerdiği için bebek sağlığında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanında magnezyum, B1 ve B2 vitaminleri bakımından da zengin olması bebeğin fiziksel ve zihinsel sağlığına oldukça yararlıdır.

6.Depresyon

Folik asit düzeyi yüksek olan gıdaların bir diğer özelliği depresyon riskini azaltmaktadır. Aşırı homosistein, kendinizi iyi hissetmenizi ve serotonin, dopamin, norepinefrin hormonlarının üretimini engelleyebilir. Ancak sadece ruh halini düzenlemez, aynı zamanda uyku ve iştahı da düzenlemektedir.

 7.Sindirim

Sağlık açısından birçok faydası bulunan avokadonun sindirim sağlığını koruduğu söylenmektedir. Doğal lif içeren bir yiyecek olmasından dolayı kabızlığı önler ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca bunun yanında kolon kanseri riskini de azaltmaktadır.

8.Kolesterol

Avokado kardiyovasküler hastalıkların azalmasını sağlayabilir. Bu nedenle oluşabilecek kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Gerekli ölçüde avokado tüketmek kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir.

9.Tansiyon

Avokado magnezyum ve potasyum miktarı açısından oldukça zengin bir üründür. Bu iki madde kan basıncını azaltmaya en büyük yardımcıdır. Avokado diğer meyvelerden daha fazla magnezyum oranına sahiptir.

10.Cilt

Avokado sadece yenerek fayda sağlayan meyve değildir, aynı zamanda direkt olarak cilde de uygulanmaktadır. Avokadonun içinde bulunan A, C ve E vitaminleri sayesinde deri sağlığını korumaktadır.

Cilde uygulandığında cildinize yumuşaklık ve esneklik kazandırmaktadır. Etkin bir cilt rahatlatıcı olan avokado aynı zamanda cildi zararlı güneş ışınlarından korumaktadır ve oluşan güneş yanığı tedavisinde de kullanılmaktadır.

Cilde bir diğer faydası da ciltte meydana gelen kırışıklıkların giderilmesine yardımcıdır.

11.Saç Sağlığı

Avokadonun bir diğer faydası da kuru saçlara bakım yaparak canlılık kazandırmasıdır. Saç diplerini besleyerek dökülmelere ve deri sorunlarına engel olmaktadır.

Avokado Tüketiminin Bir Zararı Var Mıdır ?

Avokadonun birçok faydasının olmasının yanında aşırı veya yanlış tüketimi belirli zararlara yol açmaktadır. Öncelikle hamilelik ve emzirme döneminde avokado tüketimi tavsiye edilmemektedir. Bunun sebebi ise bu meyve anne sütünü azaltmaktadır.

Hassas bünyeye sahip insanların avokadodan kaçınması gerektiği söylenmektedir. Bu insanlarda avokado deri reaksiyonlarına sebep olmaktadır. Alerji boyutunda kaşıntı, kızarıklık, egzama gibi sorunlara da neden olabilir. Bu nedenle hassas cilde sahip insanların doktora danışarak avokado kullanmaları gerekmektedir.

Karaciğer rahatsızlığı bulunan kişilerin de avokado tüketimi zararlıdır. Karaciğere zarar veren çeşitli avokado yağları vardır. Bu nedenle karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde doktora danışarak tüketmelidirler. Aslında avokadonun kolesterolü düşürücü etkisi vardır, ancak çok fazla tüketilmesi durumunda tam tersi etki yaratabilmektedir.

Diğer bir açıdan bakılacak olursa avokadonun aşırı tüketimi ağız içi yaralarına ve alerjilere sebep olmaktadır. Avokadonun kan inceltici etkisi de vardır. Bu nedenle kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler üzerinde ciddi sorunlara yol açabilir. Avokadonun içeriğinde bulunan vitaminlerden en iyi şekilde faydalanabilmek için tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yukarıda siz okurlarımız için paylaştığımız bilgilerde avokadonun besleyici özellikleri, faydaları, zararları, hastalıklara ve vücuda olan etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca yazımızın devamında sizlerle paylaşacağımız tablo aracılığı ile avokadonun besin değerlerine ait birtakım bilgileri kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Avokadonun Besin Değeri

Tablo bir porsiyon yani 100gr avokado baz alınarak hesaplanmıştır.

Kalori (kcal)                   160

Toplam yağ                     15 g

Kolesterol                       0 mg

Sodyum                           7 mg

Potasyum                        485 mg

Karbonhidrat                 9 g

Diyet lifi                          7 g

Şeker                               0,7 g

Protein                            2 g

A vitamini                     146 IU

C vitamini                     10 mg

Kalsiyum                       12 mg

Demir                            0,6 mg

D vitamini                    0 IU

Piridoksin                    0,3 mg

B12 vitamini               0 µg

Magnezyum               29 mg

Источник: https://evdesifa.com/avakadonun-faydalari-nelerdir/

Avokadonun Faydaları

Avokadonun Faydaları

Avokado bütün dünyada sağlık ve cilt sağlığı açısından faydalarıyla bilinen bir meyvedir. Armuta benzeyen avokado daha çok Meksika, Guam ve Orta Amerikaya has bir meyvedir.

Avokado, doğal ve sağlığa faydası olan sayısız besinler içermektedir, özellikle cilt sağlığı ve cilt bakımı ürünlerinde çok fazla kullanılmaktadır. Avokado dünyada en doğal besin maddeleri arasında gösterildiği için yetişkinler dışında bebeklerin de güvenle tüketebileceği meyveler arasında gösterilmektedir.

Bakır, potasyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi vücut sağlığı için hayati önem taşıyan maddeler dışında A, B,C, E ve K vitaminleri açısından çok zengindir.

Avokadonun Sağlığa Faydaları

Yazının en başında avokadonun cilt sağlığı ve cilt bakımı ürünlerinde çok yaygın olarak kullanıldığını yazmıştık. Doğal besinler içerdiği için avokado bebeklerin de rahatlıkla tüketebileceği bir meyve çeşididir.

Avokadonun içerdiği zengin miktardaki vitaminler ve mineraller ayrıca kalp ve sindirim sistemi için çok faydalıdır. Lif içerdiği için sindirim sistemi organlarının tümüne faydalıdır.

Avokado ayrıca bünyenin kansere karşı bünyeyi güçlendirici besinler içerir.

Avokadonun Cilt ve Saç Sağlığına Faydaları: Avokado direkt olarak cilde uygulandığında cilde yumuşaklık ve esneklik kazandırır. Ayrıca etkin bir cilt rahatlatıcı olan avokado aynı zamanda cildi zararlı UV ışınlarından korur. Bunun dışında deri sağlığına da katkıda bulunan avokado deri sağlığının korunması için gerekli olan A, C ve E vitaminlerini sağlar.

Avokado ayrıca cildde meydana gelen kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olabilir. Cilde kakao ile karıştırılarak uygulandığında serbest radikallerin neden olduğu ve yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıkları onarabilir. Bunun dışında cilt ve hatta deriyi nemlendirebilir.

Avokadonun cildi nemlendirmesinin dışında sağlıklı bir parlaklık kazandırır. Nemlendirici özelliğinden dolayı kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı,  kızarıklıkların ve aynı zamanda döküntülerin üstesinden gelebilmektedir.

Avokadonun diğer bir özelliği ise arı sokması ve böcek ısırıklarına karşı etkili olması, deride meydana gelecek tahrişi engelleyebilir ve aynı zamanda ısırıktan kaynaklanan ağrıyı hafifletebilir.

Bunun dışında avokado cildi temizler, ölü hücrelerden ve yağlardan cildin arınmasını sağlar. Bunun için bir hafta boyunca cilde uygulamanız yeterli olacaktır.

Meyvenin lapa halinde cilde uygulanması aynı zamanda cildi besleyecek ve cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Avokado saç sağlığı için de çok faydalı bir meyvedir. Kuru saçlara çok iyi gelir. Hakiki tere yağı ile karıştırılarak saçlara uygulandığında dökülmeyi engelleyebilir.

Saç diplerini besleyerek hem saçların sağlıklı kalmasını sağlar hem de bu uygulama kafa derisi sağlığını korur.

Bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için yağ ile karıştırıldığında daha kolay emilmesi sağlanır, böylece saç ve kafa derisi sağlığını da korumuş olursunuz.

Protein Deposu Avokado: Avokadonun içerdiği protein çok değerlidir. Sağlık uzmanları avokadonun içerdiği proteinin diğer birçok besinden çok daha etkili ve değerli olduğunu savunmaktadırlar. Bu özelliğinden dolayı çocukların gelişme döneminde avokado tüketmeleri sağlık açısından çok faydalıdır.

E Vitamini Deposu: Avokado aynı zamanda çok etkili E vitamini deposudur. Protein açısından sağladığı faydaları E vitamini ile destekler. Bu iki unsur, birçok hastalığa neden olan serbest radikallerle mücadele için bünye açısından çok önemlidir.

Avokado Kolesterolü Düzenler: Avokado kardiyovasküler hastalıkların azalmasını sağlayabilir ve bu yüzden oluşabilecek kalp hastalıkları riskini azaltır. Kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir.

Avokado Kanserle Savaşır: Avokado aynı zamanda anti kanser özelliği ile bilinir. Kanser riskin, azaltabilmek için düzenli olarak tüketilmesi gereken meyveler arasındadır diyebiliriz.

Avokado özellikle ağız kanseri risklerini azaltır, ağız boşluğunda kanser oluşmasına neden olan zararlı hücre bakterilerin temizlenmesini sağlar bunun yanında meme ve prostat kenserine yakalanma riskini azalttığı düşünülür.

Avokado Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Sağlık açısından birçok faydası olan avokado aynı zamanda sindirim sistemi sağlığını korur. Sindirim bozukluklarını ortadan kaldırabilir.

Kan Basıncını Düzenler: Bol miktarda potasyum içeren avokado bu özelliği sayesinde kan basıncı düzenlemeye yardımcı olabilir. Bu yüzden günlük olarak bir miktar tüketilmesinde fayda vardır.

Göz Sağlığını Korur ve Kötü Nefes Kokusunu Giderir: Avokado yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkabilecek göz problemlerine yakalanma riskini azaltabilir. İçerdiği bol miktardaki yüksek lif ve karotenoid lutein göz sağlığı için önemlidir.

Aynı zamanda kötü nefes kokusunu giderebilir. Ağız içinde barınan kötü bakteriler ağız kokusuna neden olabilir, avokado bu bakterileri temizleyebildiği için kötü nefes kokusunun üstesinden gelebilir.

Bebek Maması Olarak Avokado: Avokado doğal besinler içerdiği için bebekler tarafından da tüketilebilir. Bol miktarda protein içerdiği için bebek sağlığı için önemlidir. Bunun yanında B2, B1 vitaminleri ve magnezyum sağlar. Bu maddeler bebeğin fiziki ve zihinsel sağlığını korur.

Kalp Sağlığını Korur: Avokado dinç ve canlı kalp için çok fazla miktarda besin içerir. Folat bakımından çok zengindir ve folat kalp sağlığı için hayati önem taşır. Günde bir fincan kadar avokado tüketimi günlük ihtiyacın %23’nü karşılar.

Avokadonun Sağlık Açısından Diğer Faydaları: Avokadonun içerdiği bol miktardaki vitamin, bileşen ve mineraller çok geniş bir yelpazede sağlığımıza katkıda bulunmaktadır. Kadınların menapoz döngüsünün sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olabilir.

Anti viral, anti bakteriyel özelliğinde dolayı iç organlarda ve deride meydana gelebilecek iltihap, alerji sorunlarını giderebilir. Sindirim sistemi için çok sağlıklı olan avokado aynı zamanda kabızlığı giderir, ülser hastalığına iyi gelir. Kilo vermeyi kolaylaştırır. Bağışıklık sistemini genel anlamda korur.

Sağlık açısından çok faydalı olan avokado aynı zamanda metabolizmayı canlandırır.

Avokado Yağının Faydaları

Avokado yağı meyveden elde edilir ve en az meyvenin kendisi kadar sağlık açısından faydalıdır. Kolesterolün sağlıklı seviyelerde tutulmasından cilt sağlığına, kalp sağlığından genel sağlığa kadar çok etkili besinler içerir. Avokadonun sağlık açısından faydalarını kısaca şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Kan basıncını ve kolesterol seviyesini dengeler. Bu özelliğinden dolayı damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Avokado yağı kan ve damar sağlığını korur. İçerdiği omega-3, omega-6 ve asitler yardımıyla kanın temizlenmesine yardımcı olur. Kan akışını hızlandırır. Bunun yanında serbest radikallere karşı etkili olduğu için damar tıkanıklıklarına izin vermez.
 • Avokado yağının kanseri önleyici özelliği vardır, kansere yakalanma riskini azaltır. Özellikle kolon, meme kanserlerine yakalanma riskini azaltabilir.
 • Avokado yağı bol miktarda D, E ve A vitamini içerir. Bu özelliği sayesinde çok geniş bir yelpazede cilt ve deri sağlığını koruyabilir. Genel anlamda cildin nemlenmesini, sağlıklı kalmasını sağlarken aynı zamanda cilt hücrelerinin sağlığını korur ve hasarlı hücrelerin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.
 • Saç sağlığı içinde önemli bir kaynak olan avokado yağı, bu özelliği sayesinde kırık ve kuru saç sorunlarını ortadan kaldırabilir. Saç sağlığının yanında avokado yağı saçlara uygulandığında kafa derisi sağlığını korur. Avokado yağı aynı zamanda kafa derisi sağlığına faydalı vitamin ve mineraller içerir.

Avokadonun Zararları

Avokado genelde sağlık açısından son derece faydalı bir meyvedir. Her yaştan insanın güvenle tüketebileceği meyve olan avokado bazı durumlarda yan etkilere neden olabilmektedir. Avokado diğer bütün meyve ve sebzelerde olduğu gibi bazı hassas bünyeli kişilerde ve farklı sorunlar yaşayan hastalarda şu yan etkilere neden olabilir:

 • Sağlık uzmanlarının bir kısmı hamilelik döneminde ve emzirme sürecinde avokado tüketilmemesi gerektiğini söylemektedirler. Avokadonun sütü azaltacağını savunan uzmanlar aynı zamanda memede memenin zarar görebileceğini söylemekteler.
 • Hassas ve aşırı duyarlı bünyeye sahip kişilerde kaşıntı, kızarıklık gibi bazı alerjik sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden tüketimde aşırıya kaçılmamasını tavsiye ederiz.
 • Aşırı ve uzun süre cilt üzerinde uygulandığında fayda yerine zarar verebilir. Hassas cilt sahipleri doktorlarına başvurarak kullanmalıdır.
 • Grip, nezle, astım gibi hastalıklarla mücadele eden kişiler tüketimine dikkat etmelidirler. Aşırı miktarda tüketilmesi özellikle alerjik astımı olan kişilerin hastalıklarını tetikleyebilir. Bu durumda en doğru olan doktorunuza danışmaktır.
 • Avokadonun kolesterolü sağlıklı seviyede tutabildiğini yazmıştık. Ama aşırı derecede tüketilmesi tam tersi bir durumu ortaya çıkarabilir. Ayrıca kolesterol sorunu yaşayan kişilerin doktorlarına danışarak tüketmelerini öneririz.
 • Karaciğer hastalığı olan kişiler mutlaka doktor kontrolünde tüketmelidirler. Özellikle tüketim dozunu doktorlarına danışmalıdırlar.
 • Aşırı şekilde tüketilmesi durumunda ağız içinde kaşıntıya ve alerjiye neden olabilir.
 • Kan inceltme ilacı kullanan kişiler mutlaka doktorlarına danışarak tüketmelidirler. Çünkü avokado bu ilaçların etkisini azaltabilir veya arttırabilir.

Tavsiyeler

Avokado her yaştan kişinin güvenle tüketebileceği çok faydalı bir meyvedir. Fakat çeşitli hastalıklardan dolayı ilaçlı tedavi gören kişilerin doktorlarına başvurarak tüketmelerini öneririz. Bunun yanında cilt sağlığına inanılmaz faydalar sağlayan avokado yağının aşırı kullanımından kaçınılmalıdır. Özellikle hassas bünyeye sahip kişiler tüketime azami derecede dikkat etmelidirler.

Kaynaklar

Источник: https://www.acil.net/avokadonun-faydalari/

Avokadonun Faydaları Nelerdir? Bilinmeyen 12 Avokado Faydası!

Avokadonun Faydaları

Avokado oldukça eşsiz bir meyvedir. Meyvelerin çoğu karbonhidrattan oluşurken, avokado sağlıklı yağlar bakımından oldukça yüksek bir içeriğe sahiptir. Çok sayıda çalışma bu meyvenin sağlığa bir çok faydası olduğunu göstermektedir. Avokadonun Faydaları Nelerdir? İşte bilimsel araştırmalar tarafından desteklenen; avokadonun 12 faydası!

1. Avokado İnanılmaz Besleyicidir

Avokado, bilimsel olarak Persea americana olarak bilinen avokado ağacının meyvesidir. Bu meyve, besin değeri yüksek olduğu için değerlidir.

İyi tadı ve zengin dokusu nedeniyle çeşitli yemeklere eklenir.  Bu günlerde, sağlık bilincine sahip bireyler arasında inanılmaz derecede popüler bir meyve haline gelmektedir.

Genellikle sağlık özellikleri göz önüne alındığında bir süper gıda olarak adlandırılır.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Armut şeklinden yuvarlak, yeşile, siyaha kadar şekil ve renklerde bir çok türü vardır. Ayrıca 220 gram ila 1.4 kg arasında çeşitli ağırlıklarda olabilir.

En popüler çeşidi “Hass” avokado’dur. Genellikle “timsah armut” olarak adlandırılır, armut biçimlidir ve timsah gibi yeşil, pürüzlü bir kabuğa sahiptir.

Meyvenin içindeki sarı-yeşil eti yenir, ancak kabuk ve çekirdek atılır.

Bu meyve çok besleyicidir ve 20 farklı vitamin ve mineral de dahil olmak üzere çok çeşitli besinler içerir.

İşte 100 gram avokado da en bol bulunan besinlerden bazıları,

 • K Vitamini: Günlük değerin (DV) %26’sı
 • Folat: DV’nin% 20’si
 • C Vitamini: DV’nin %17’si
 • Potasyum: DV’nin %14’ü
 • B5 Vitamini: DV’nin %14’ü
 • B6 Vitamini: DV’nin %13’ü
 • E Vitamini: DV’nin %10’u
 • Ayrıca az miktarda magnezyum, manganez, bakır, demir, çinko, fosfor ve A, B1 (tiamin), B2 (riboflavin) ve B3 (niasin) vitaminlerini içerir.

100 gram avakodo 160 kalori, 2 gram protein ve 15 gram sağlıklı yağ içerir. 9 gram karbonhidrat içermesine rağmen, bunların  7 gramı fiberdir, bu nedenle sadece 2 gram “net” karbonhidrat bulunur. Bu meyve, kolesterol veya sodyum içermez ve doymuş yağ bakımından düşüktür. Bu nedenle bu maddelerin zararlı olduğuna inanan bazı uzmanlar tarafından tercih edilmektedir.

2. Muzdan Daha Çok Potasyum İçerir

Potasyum, çoğu insanın yeterince alamadığı bir besindir. Bu besin, vücudunuzun hücrelerinde elektrik gradyanlarının korunmasına yardımcı olur ve çeşitli önemli fonksiyonlara hizmet eder. Avokado potasyum bakımından çok zengindir. 100 gram avokado günlük ihtiyacınızın %14’ünü karşılar. Yüksek potasyum içeren gıdalardan muz ise günlük ihtiyacınızın %10’unu karşılar.

3. Avokado Kalp Sağlığı için Gerekli Tekli Doymamış Yağ Asitleri Doludur

Avokado, çok yağlı bir besindir. Aslında, içindeki kalorinin %77’si yağdan gelir. Bu da avokadoyu var olan en yağlı bitki besinlerinden biri yapar.  Avokadodaki yağın çoğunluğu oleik asittir, aynı zamanda zeytinyağının ana bileşeni olan ve çok faydalı olduğuna inanılan tekli doymamış bir yağ asididir.

Oleik asit, inflamasyonun azalması ile ilişkilendirilmiştir ve kansere bağlı genler üzerinde faydalı etkileri olduğu gösterilmiştir. Avokadodaki yağlar ayrıca ısı kaynaklı oksidasyona karşı oldukça dirençlidir ve avokado yağını pişirme için sağlıklı ve güvenli bir seçenek haline getirir.

4. Avokado Lif Bakımından Oldukça Zengindir

Lif, avokadoların nispeten zengin olduğu bir başka besindir. Lifler kilo kaybına katkıda bulunabilecek, kan şekeri artışını azaltabilecek ve birçok hastalık için daha düşük bir riskle güçlü bir şekilde bağlantılı olan sindirilemez bitki maddesidir.

Çözünür ve çözünmeyen lifler arasında bazı farklılıklar vardır. Çözünebilir lif, bağırsaklarınızdaki dost bağırsak bakterilerini beslemek için bilinir, bu da vücut sağlığınız için oldukça önemlidir. Avokadodaki liflerin yaklaşık %25’i çözünürken, %75’i çözünmez liftir.

5. Avokado Yemek Kolesterol ve Trigliserid Düzeylerini Düşürebilir

Kalp hastalıkları dünyadaki en yaygın ölüm nedenidir. Kolesterol, trigliseritler, inflamatuar kan değerleri, kan basıncı gibi faktörler kalp hastalıklarının en önemli nedenlerindendir. İnsanlarda yapılan kontrollü çalışmalar, avokado’nun bu risk faktörlerinin bazıları üzerindeki etkilerini incelemiştir.

Bu çalışmalar, avokadoların neler yapabileceğini göstermiştir:

 • Toplam kolesterol seviyelerini önemli ölçüde azaltmak.
 • Kan trigliseritlerini %20’ye kadar azaltmak
 • LDL kolesterolü %22’ye kadar düşürmek
 • HDL (“iyi”) kolesterolü %11’e kadar arttırmak

Sonuçları etkileyici olsa da, tüm insan çalışmalarının 1-4 hafta süren 13-37 kişi de olmak üzere kısa süreli olduğunu unutmamak gerekir.

6. Avokado Tüketen İnsanlar Daha Sağlıklı Olma Eğilimindedirler

Bir çalışma, avokado yiyen insanların diyet alışkanlıklarına ve sağlıklarına baktı. ABD’de yapılan bir ankete katılan 17.567 katılımcıdan gelen verileri analiz ettiler. Avokado tüketicilerinin bu meyveyi yemeyen insanlardan çok daha sağlıklı oldukları bulundu.

Bu meyveyi tüketen insanlarda iyi kolestrol (HDL) seviyeleri yükselirken, kalp hastalığına ve diyabete neden olan kan seviyeleri düşmüştü. Ayrıca vitamin ve mineral değerleri bu meyveyi yemeyen katılımcılara göre çok daha iyi seviyelerdeydi.

7. Yağ İçeriği, Besinlerinden Daha İyi Yararlanmanıza Yardımcı Olabilir

Beslenmek söz konusu olduğunda bir gıdayı tüketmeniz o gıdadan tam anlamıyla yararlanacağınız anlamına gelmez. Bu besinleri vücudunuzun emebilmesi gerekir.

Bazı besinler yağda çözünürdür, bu da kemilmeleri için yağ ile birleştirilmeleri gerektiği anlamına gelir. A, D, E ve K vitaminleri karotenoidler gibi antioksidanlar yağda çözünür. Bir çalışma, salatalara veya soslara avokado ilavesinin, antioksidan emilimini 2.6 ila 15 kat arttırabileceğini göstermiştir.

Dolayısıyla bu meyve sadece besleyici değildir, aynı zamanda yediğiniz diğer besinlerin, besin değerini de önemli ölçüde artırabilir.

8. Gözlerinizi Koruyabilecek Güçlü Antioksidanlar İçerir

Avokado sadece diğer gıdalardan antioksidan emilimini arttırmakla kalmaz, kendi antioksidanlarını da içerir. Bu meyve, göz sağlığı için inanılmaz derecede önemli olan karotenoidleri lutein ve zeaksantin içerir.

Çalışmalar, bu antioksidanların yaşlı erişkinlerde sık görülen, katarakt ve makula dejenerasyonunu gibi önemli göz hastalıkları riskini azalttığını bulmuştur. Bu nedenle avokado yemek, göz sağlığınıza uzun vadede fayda sağlamaktadır.

9. Avokado Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

Avokado’nun kanser tedavisinde ve önlenmesinde yararlı olabileceğine dair sınırlı kanıt vardır. Ancak test çalışmaları kemoterapinin yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu meyvenin özütünün, laboratuvar çalışmaları prostat kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği de gösterilmiştir.

Ancak, bu çalışmaların izole hücrelerde yapıldığını ve insanların içinde neler olabileceğini kanıtlamadığını unutmayın.

10. Avokado Özü Artrit Aelirtilerini Hafifletebilir

Artrit, batı ülkelerinde yaygın bir sorundur. Bu durum, insanların yaşamları boyunca sıkça yaşadığı kronik bir problemdir. Birçok çalışma, avokado yağının osteoartriti azaltabileceğini göstermektedir.

11. Avokado Yemek Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Bu meyvenin kilo verme dostu bir yemek olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır.

Bir çalışmada, yemekle avokado yiyen insanlar, bu meyveyi tüketmeyen insanlara kıyasla, ilerleyen 5 saat boyunca yemek yemeyi %23 azaltmışlar ve daha az yemek istemişlerdir.

Bunun uzun vadede geçerli olması durumunda, diyetinize avokado eklenmesi doğal olarak daha az kalori almanıza yardımcı olabilir ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına bağlı kalmanızı kolaylaştırabilir.

Bu meyve ayrıca, lif içeriği bakımından da yüksektir ve karbonhidratlar bakımından çok düşüktür. Bu sizin daha tok hissetmenize yardımcı olabilir.

12. Avokadonun, Diyetinize Katılması Lezzetli ve Kolaydır

Avokadolar sadece sağlıklı değil, aynı zamanda inanılmaz derecede lezzetlidir ve birçok yiyecek türüne uygundur. Onları salatalara ve çeşitli tariflere ekleyebilir ya da bir kaşıkla çıkartabilir ve sadece meyve olarak yiyebilirsiniz. Kremsi, zengin, yağlı bir yapıya sahiptirler ve diğer malzemelerle iyi karışırlar.

Unutmamak gerekir ki avokadonun olgunlaşması biraz zaman alır. Olgunlaştığında biraz yumuşak olmalıdır. Bu meyve soyulduktan sonra hızlı kararabilir bu nedenle limon suyu eklenmek bu durumu yavaşlatacaktır.

Etiketler: avokadoavokadonun yararları

Источник: https://www.gidahatti.com/avokado-faydalari-nelerdir-143067/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.