Avuç İçi Terlemesine Botoks Yöntemi

içerik

TERLEME TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Avuç İçi Terlemesine Botoks Yöntemi

Hiperhidroz ya da aşırı terleme oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Hiperhidroz yani aşırı terleme hastalığı bireyde hoşnutsuzluk yaratan bir durumdur. Aksiller hiperhidrozu, koltuk altında oluşan aşırı terleme rahatsızlığıdır.

Bu hastalık genelde bireyin ergenlik döneminde başlar. Palmoplanter hiperhidrozu ise, avuçiçi ve ayak tabanlarında oluşan aşırı terlemedir. Bu rahatsızlık ise, ergenlikten daha önceki dönemlerde, çocukluk dönemlerinde başlayabilir.

Eğer tedavi edilmezse, bireyin hayatı boyunca devam edebilir.

Terleme, bireyin iş ve sosyal hayatında zorluklar yaratabilir, ilişkileri olumsuz etkileyebilir. Örneğin, direksiyon tutarken, kalem tutarken, el sıkışırken sıkıntı yaratabilir.

Nörolojik, metabolik ve diğer sistemik rahatsızlıklar bazen hiperhidroza yani terlemeye neden olabilir. Bireyin sıcaklık ve heyecanı da terlemeye neden olan etmenlerdendir. Ancak çoğu insan, hava durumu ve bireylerin ruh hali ne olursa olsun terleme yüzünden uykusuz saatler geçirmektedirler. Terleme birkaç türde meydana gelebilir.

 • Temel hiperhidroz, beyindeki hipotalamus merkezinin aşırı çalışması sonucu oluşur. Ve, sıcak hava, ateş, bunaltı ve baharatlı yiyecekler buna neden olabilir.
 • İkincil localize hiperhidroz ise, felç, spinal sinir hasarı, nöropati, beyin tümörü gibi nedenlerle oluşur.
 • İkincil genelleştirilmiş hiperhidroz ise, obezite, diyabet, menapoz, aşırı çalışan triod bezi, Parkinson hastalığı, Hodgkin hastalığı gibi sebeplerle oluşmaktadır.

Terlemenin klinik özellikleri, lokalize ve genelleştirilmiş şekilde olabilir. Lokalize terleme, koltuk altı, avuç içi, ayak altı ve yüz kısmını etkiler. Genelleştirilmiş terleme ise, vücudun tamamına yayılarak etkileyebilir.

Temel hiperhidroz terleme;

 • Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde başlar. Ve hayat boyu sürebilir.
 • Aile sağlık geçmişinden kaynaklı olabilir.
 • Terleme, geceleri azalır ve uyurken yok olur.

İkincil terleme;

 • Temel terlemeden daha az görülmektedir.
 • Tek taraflı ve asimetrik olması muhtemeldir.
 • Daha çok geceleri ve uyku sırasında meydana gelir.

Terleme sonucu gündelik hayatta utanç verici sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

 • Aksiller Hiperhidroz: Gündelik hayatta giyilen giysilerde nem, lekeler oluşabilir ve günde birkaç kez değiştirilmesi gerekebilir. Böylece ıslak deri ile, tahriş edici deri iltihabı ve enfeksiyon oluşabilir.
 • Palmar Hiperhidroz: Kaygan eller yüzünden tokalaşmaktan kaçınılır. Yazı yazmak zor bir hal alır. Elde deri iltihabı oluşumuna meyilli hale gelir.
 • Plantar Hiperhidroz: Ayakların altını etkiler. Hoş olmayan bir koku oluşur. Ayakkabıların kolayca zarar görmesini sağlar. İkincil enfeksiyonlara ve deri iltihaplarına meyilli hale gelir.

Terleme Nasıl Teşhis Edilir?

Terleme, genellikle klinik müdahalelerle teşhis edilir. Terlemenin potansiyel sebeplerinin testlerle ortaya çıkarılması sonucu tanı konulmaktadır. Temel terleme adı verilen terleme şekli nadiren testlere tabii tutulur. İkincil terleme ise bazı tür testlere tabii tutulur. Kan şekeri, tiroid özellikleri gibi testler.

Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı terlemenin nedenleri ve tetikleyicilerinin sistematik değerlendirilmesi ile terleme sorunundan şikayetçi olan insanlar için tedavi seçenekleri oluşturulabilir ve bu durumdan hoşnutsuz olan bireyler için bu tedavilerle daha iyi bir hayat sunulabilir. Terleme, çeşitli yollarla tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi seçenekleri şunlardır;

1.Reçeteli ve Reçetesiz Terleme Önleyici İlaçlar

Terleme için ilk önce kullanılan ilaçlar ev yapımı ilaçlardır. Bunlar ilk önce kullanılır çünkü evde kolayca yapılabilirler. Alüminyum klorür içeren ter önleyici ilaçlar, Certain-Dri gibi, diğer ter önleyici ilaçlar etkisiz olduğunda daha etkili olabilirler. Ancak bu sözde ev yapımı ‘doğal’ ter önleyici ilaçlar çok da yardımcı değildir.

Düzenli ter önleyici ilaçların başarısız olmasından sonra, alüminyum klorürün reçeteli olarak verilen çeşidi olan alüminyum klorür heksahidrat doktor tarafından hastalara önerilir. İlk önce düzenli olarak alınan bu ilaçlar, belli süre sonrasında haftada kabaca bir kez olacak şekilde kullanılırlar.

Bu ilaçlardaki alüminyum tuzlar, ter kanallarında toplanır ve bunları tıkar. Zamanla, aşırı terleme azalır ve daha fazla tedaviye ihtiyaç duymaz. Ancak bu tedavi yöntemi ile aşırı koltuk altı terlemesi, birçok hasta da başarıya ulaşmıştır.

Bununla birlikte, avuç içi ve ayak altı terlemelerinde tam olarak çözüme ulaşamamaktadır.

2.İyontoforez

İyontoforez, aşırı terlemenin tedavisi için 50 yıldır kullanılan bir tedavidir. Ancak tedavinin tam mekanizması hala açık değildir. Bu tedavi yöntemi ile, ter üretiminin durdurulması için deriye su yoluyla elektrik iletilir.

Tedavi, haftada 2-3 defa, 10-20 dakikalık müdahaleler şeklinde yapılmaktadır. Bu işlem, hastanın tepkisine göre değişmektedir. İyontoforez tedavisi kulağa acı verici gelse de, öyle değildir. Hastalar, doktorun reçetesi üzerine tedavi araçlarını alırlar.

Sigorta bunu karşılayabilir.

3.Oral Medikal Tedavi

Glycopyrrolate gibi ağız yoluyla alınan antikolinerjik ilaçlar, hastalığın tedavisinde etkili olabilmektedirler. Ancak bazı yan etkileri de olabilmektedir. Ağızda kuruluk, uykusuzluk ve bulanık görme gibi yan etkiler görülebilmektedir.

4.Botoks Tedavisi

Botoks tedavisi, medikal birçok alanda kullanılan bir tedavi yöntemidir. En çok sa kırışıklıkları gidermek için kozmetik tedavisinde kullanılan botoks yöntemi bunun yanında kas spazmlarının tedavisi ve bazı baş ağrısı türlerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

Botoks koltuk altı ya da el dokularına enjekte edilerek yapılır. Bu işlem ile yaklaşık 6 aylık bir dönem için terlemeden kurtulabilir ve rahatlığa kavuşabilirsiniz. İğne ile tedavi biraz rahatsız edici olabilir ama kullanılan küçük iğneler bu rahatsızlığı en aza indirmektedir.

5.Mikrodalga Termoliz, Lazer ve Ultrason Tedavisi

Bu oluşturulan yeni tekniklerle enerji üretilerek, diğer dokular korunarak muhtemel ter bezleri yok edilmektedir. Ancak, şu anda sadece koltuk altında görülen ter problemlerinin tedavisinde kullanılabilmektedir.

Tedavi, doktor eşliğinde yapılmaktadır. Ve son yıllarda yapılan çalışmalarda, bu işlemin etraftaki çeşitli alanlarda yerel şişlik ve tahriş oluşturabilmektedir.

Bu tedaviler sonucunda, terleme rahatsızlığında belli bir süre için azalma görülür.

6.Cerrahi Müdahale Tedavisi

Lokalize aksiller hiperhidroz problemi, derideki aksillerin önemli bir kısmının cerrahi müdahale ile alınmasıyla tedavi edilebilmektedir. Bir diğer yaklaşım ise, görülmesi zor olan dermal ter bezlerinin zarar görmelerine rağmen, liposakşın kürtaj, yani yağ alımı yöntemi de tedavi için kullanılmaktadır.

Endoskopik torasik sempatektomi, terlemeyle alakalı sempatik sinirlerin cerrahi kesintisini ifade eder. Sempatektomi, derideki sinirleri oluşturan ter bezlerinin yok edilmesini sağlayan operasyondur. Cerrahi müdahale ile, koltuk altında yer alan iki kaburga arasındaki göğüs kısmına özel bir endoskopik alet eklenir.

Bu yöntemle akciğer görüşü için hava boşaltılır ve sinirler temizlenir. Sempatektomi, etkili ve riskli bir tedavi yöntemidir. Hatta yeni geliştirilen endoskopik tekniklerle, işlemin karmaşıklığı telafi edici olabilmektedir. Bu karmaşıklıklar ciddidir ve geri dönüşümlü değildir.

Bu seçenek nadiren ve sadece son seçenek olarak kullanılır.

Источник: https://evdesifa.com/terleme-tedavisi/

Botoks | Yorumlar, Fiyat ve Daha Fazlası

Avuç İçi Terlemesine Botoks Yöntemi

Yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmekte en etkili tedavi botokstur.  Onlarca yıldır, milyonlarca kadının faydalandığı botox uygulaması hakkında her şey…

Botoks uygulamaları, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan, kolay ve güvenilir bir yöntemdir.

Botoks enjeksiyonları, özellikle alın bölgesindeki ve kaş arasındaki çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı denilen ince çizgiler ve boyunda yaşla beraber belirginleşen dikey çizgileri hafifletmekte altın standarttır.

Mimiklere bağlı oluşan tüm çizgilerde etkili olan botoks, formülün ince iğnelerle kaslara enjekte edilmesi ile yapılan, basit bir işlemdir.

Botox nedir?

Kas hareketlerini geçici bir süre engelleyen botoks (A tipi botulinum enjeksiyonu) özellikle alın kırışıkları, göz çevresindeki çizgiler, kaşların ortasındaki çizgiler ve boyundaki dikey kasların görünümünü hafifletmekte etkilidir.

Botoks uygulaması formülün ince iğnelerle direkt kasların içine edilmesidir. İşlemden 4-7 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 10-15 içinde nihai halini alarak çizgilerin hafiflemesini sağlarken yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Nasıl etki eder, ne işe yarar botoks? 
Botoks sinir ve kas arasındaki iletiyi bozar, yani sinirin verdiği emrin kasa iletilmesini engeller. Böylece kas geçici olarak kasılmayı bırakır ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. Botoksun kozmetik endüstrisinde kullanılma nedeni de mimik çizgileri ve kırışıklıkları üstünde yaptığı bu olumlu etkidir.

Hangi sorunlarda etkili oluyor?
Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen dikey çizgilerde, koltuk altı, avuç içi terlemelerinde, kas spazmları ve migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır.

Yapılan bölgede şişlik olur mu? 
Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Bu nedenle Botoks yapılan bölgede şişlik ya da dolgunluk olmaz. Enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların gevşemesi ile çizgiler, kırışıklıklar hafifler, yüz daha dingin, dinlenmiş bir görünür.

Botoks işlemi nasıl uygulanıyor?

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. İşlemden 20 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezi kremiyle uyuşturulur. Uygulamanın yapılacağı bölgeler temizlendikten sonra, formül ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Botoks uygulamasını kimler yapıyor? 
Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları botoks uygulamasını yapmaya yetkilidir. Ancak işlemi yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma mekanizmasını çok iyi bilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Uygulama etkisini ne zaman gösterir?
Botoks enjeksiyonu etkisini uygulama yapıldıktan 3-4 gün sonra göstermeye başlar, nihai etkisinin ortaya çıkması ise 7-10 günü bulur. Bu sürenin kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Botoksun yan etkisi var mı?

Botoks enjeksiyonları çok uzun yıllardan beri hem tedavi hem de kozmetik amaçlı uygulanıyor. Seneler içinde binlerce hastaya yapılan uygulama, tedavinin son derece güvenli olduğunun en iyi kanıtıdır. Botoksun herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavi amacıyla uygulandığında hastaya daha yüksek dozlar verilmesi gerektir, böylesi durumlarda bile bir yan etkiye rastlanmamıştır.

Etkisi ne kadar sürer? 
Kişiden kişiye ve uygulama yapılan bölgeye enjekte edilen dozun miktarına göre farklılıklar gösterse de, botoks enjeksiyonlarının etkisi ortalama 4-6 ay kadar devam eder.

Botoksun etkisi geçince, işlem gören bölge eski halini alır. Aynı bölgeye düzenli olarak beş, altı seans botox yapıldığında enjeksiyonun etkilerinin daha uzun süre devam ettiği gözlenmiştir.

Tedavinin olumlu etkilerini hekiminizin önerdiği ürünlerle desteklemeye özen gösterin.

Kimlere uygulanır, yaş sınırı var mı? 
Yaşı ister 18, ister 70 olsun mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan herkes botoks enjeksiyonlarından faydalanabilir.

Botoks enjeksiyonuna çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra başlandığında, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir.

Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılı olur.

Herhangi bir risk var mı?
Nadir de olsa geçici doku zedelenmesi, his kaybı görülebilir. Yine nadiren gözkapağı düşmesi görülebilir, fakat bu geçici bir durumdur.

Enjeksiyon sırasında iğne ucu küçük bir kılcal damara rastladığında kanama ve sonrasında morarma görülebilir. Bu morluklar birkaç gün içinde geçer.

Her kozmetik uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli, işinin ehli bir hekim seçmenin son derece önemli olduğu unutulmamalı.

Estetik dışında botoks hangi amaçlarla kullanılıyor?

Spastik felç, yüz felci, migren, şaşılık, baş ağrısı ve aşırı terleme probleminde de başarıyla uygulanan bir tedavidir.

Aşırı terlemede nereye uygulanıyor? 
Botoks, ter bezlerine uygulandığında terlemeyi önemli ölçüde azaltıyor. Koltukaltı, avuç içi ve ayak tabanlarına terlemeyi hafifletmek amacıyla uygulandığında daha yüksek dozlarda kullanılması gerekiyor.

Botoks Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu sebeple (0212) 241 03 64 no'lu telefondan kliniğimizi arayarak botoks fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Источник: https://www.drmustafakaratas.com/botoks.html

Botoks Nedir? Neden ve nasıl yapılır? Botox tehli midir?

Avuç İçi Terlemesine Botoks Yöntemi

İlk olarak göz tembelliği, blefarospazm (göz kapaklarını düzgün bir şekilde hareket ettirememe), servikal distoni tedavisinde kullanılmıştır.

2002 yılına gelindiğinde gözler arasındaki alanda kaş çatmalarının yol açtığı kırışıklık görünümünü iyileştirmek amacıyla kullanılmaya başlanmıştır.

2004 yılında aşırı terlemenin 2010 yılında baş ağrısının tedavisinde kullanımı uygun görülmüştür.

Botoks neden yapılır?

Yaşlanmayla birlikte yüzümüzde belirginleşen, mimik kaslarının kasılması sonrasında oluşan kırışıklıklar ve çizgiler, botoksla giderilebilir.

Botoksun uygulandığı bölgede mimik kaslarına sinirlerden iletilen, kasların kasılmasına neden olan sinyaller geçici bir süreliğine felç olur. Kas hücrelerinin kasılması önlenir ve kaslardaki sertleşme miktarı en aza indirgenir.

Aynı zamanda anormal kas kasılmaları da durur. Bunun sonucunda yüz kaslarının bir süreliğine gevşemesi, kırışıklık ve ince çizgi oluşumunun durması sağlanır.

Botokstan kozmetik alan dışında tıp alanında da yararlanılmaktadır. Servikal distoni, hiperhidroz, kronik migren, mesane disfonksiyonu, göz tembelliği ve göz seğirmesi gibi pek çok hastalığın tedavisinde botoksun kullanılması mümkündür.

Botoks işleminde, botulinum toksini seyreltildikten sonra direk olarak nöromusküler dokuya enjekte edilir. Enjeksiyon işleminden ortalama 20 dakika öncesinde bölgeye lokal anestezi kremi sürülür.

Uygulama bölgesi temizlendikten sonra toksin, ince uçlu iğneler yardımıyla bölgedeki kasların içine ufak dozlarda enjekte edilir. İşlem, ortalama 15 dakika sürer. Kas dokuya enjekte edilen botulinum toksini, ortalama 24-72 saat sonrasında etkisini göstermeye başlar.

Bazen nadir de olsa bu süre 5 ya da 7 güne kadar uzayabilir.

Botoks işlemini mutlaka uzman bir merkezde yaptırın

Botoks yaptırmak tehli midir?

Botulinum toksini, dünyadaki en zehirli maddelerden biridir. Yanlış uygulamalar doğrultusunda solunum yetmezliği ve ölüme neden olabilen botulinum toksini, aynı zamanda oldukça başarılı bir proteindir. Botoks esnasında bu toksin oldukça küçük dozlarda kullanılmaktadır.

İşlem sırasında kullanılan enjekte edilebilir maddelerin mutlaka FDA standartlarına uygun bir şekilde hazırlanmış olmaları ve uygulamanın uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tecrübesiz bir doktor tarafından hastaya yüksek dozda Botulinum toksini enjekte edilmesi, hastanın ölümcül sonuçlara ve pek çok yan etkiye maruz kalmasına neden olabilir.

Labioplasti nedir? Labiaplasty ameliyatı nasıl yapılır, tehli midir?

 • Enjeksiyon bölgesinde hafif ağrı, kızarıklık, morarma ya da ödem
 • Baş ağrısı ve uyuşma hissi
 • Hafif mide bulantısı,
 • Yakın kaslarda geçici felç
 • Yutma zorluğu
 • Boyun zayıflığı
 • Grip benzeri belirtiler
 • Safra kesesi işlev bozuklukları
 • Kurdeşen, Ateş, Titreme
 • Hırıltı, ağız kuruması
 • Çift görme ya da görme duyusunda azalma
 • Kanama, Şişme
 • Alt göz kapağı kaslarında zayıflık
 • Vücut genelinde kas zayıflığı
 • Konuşma problemleri

Yukarıdaki yan etkiler, botoksun nereye yapıldığına bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Örneğin, göz bölgesine yapılan işlem sonrası kişi, sarkık göz kapakları, gözlerde kuruluk ile karşılaşabilir.

Ağız çevresine yapılan enjeksiyonlar, çarpık bir gülümsemeyi beraberinde getirebilir. Yukarıdaki yan etkiler, genellikle geçicidir ve herhangi bir müdahale gerektirmeksizin kendiliğinden kaybolurlar.

Ancak göz kapaklarındaki sarkmanın ve asimetrinin iyileşmesi, birkaç haftayı bulabilir.

UYARI:Nefes almada zorluk çekme, konuşma zorluğu, yutma güçlüğü, mesane kontrol kaybı (idrar kaçırma), görüş problemleri gibi ciddi yan etkilerle karşılaşmanız durumunda vakit kaybetmeksizin size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmelisiniz!

Botoks sonrasında olabilecek sakıncalar ve sorunlar

Botoksun, alanında uzman estetik cerrahlar tarafından yapılması gerekir. Enjeksiyon sonrası yan etkiler, genelde kısa bir sürede kendiliğinden geçerler. Ancak botoksun etki süresinin maksimum 6 ay olması, hastaların botokstan düzenli olarak yararlanmasına neden olmaktadır.

Yapılan pek çok araştırmaya göre cilde uygulanan 10. ve 11. enjeksiyonlara kadar, herhangi uzun süreli bir yan etki görülmez. Aksine kozmetik amaçlı uygulamalarda işlemlerden daha kalıcı sonuçlar alınmasına olanak tanır. Ancak 11.

enjeksiyon sonrasında bazı hastalarda kalp çarpıntısı, mide bulantısı, boyun zayıflığı, çiğneme zorluğu, vücutta genel bir güçsüzlük ve zayıflık görülmüştür.

Botoksun uzun vadede yol açabileceği yan etkilere yönelik günümüzde pek çok araştırma yapılmaya devam etmektedir.

Kimler botoks yaptırmamalı?

 • Belirli kas hastalıkları bulunan kişiler
 • Emziren anneler (Botulinum toksini, süt yoluyla bebeğe geçebilir)
 • Hamile kadınlar botoks yaptırmamalıdır.

Botoks nerelere uygulanır?

 • Yüzde kırışıklık ve ince çizgilerin yoğun olduğu tüm bölgelere
 • Yaşlanmayla birlikte boyunda beliren dikey çizgilere
 • Ağız çevresine
 • Çene ve burun ucuna

Çene ucuna yaptırılan enjeksiyon ile kadınlardaki kare yüz şekli üçgen ve kalp yüz şekline yaklaştırılır. Bu sayede yüzde simetrik bir görünüm elde edilebilir.

Nefertiti botoks olarak isimlendirilen işlem ile çene ve boyun çizgileri giderilir. Mısır kraliçesi Nefertiti’den ismini alan bu yöntem, sarkık olan boyun ve çene hattını toparlamayı ve gerginleştirmeyi amaçlar.

Erkeklere yapılan botoks işlemlerine ise brotoks ismi verilir. Brotoks, erkeklerde daha çok alın bölgesine uygulanır. Brotoks enjeksiyonu ile kırışıklıklar azaltılır. Alın bölgesi yatay kırışıklıklarının yanı sıra gözaltı torbalarının azaltılması için de brotoks yapılabilir.

Yüz estetiğinde botoks

Botoksla alın çizgileri, boyun kırışıklıkları, üst dudak üstündeki ince çizgiler, yüzde kızgın bir görünüme yol açan kaş arası çizgileri 3-6 ay için önlenebilir.

Göz çevresi botoks

Göz çevresinde kazayağı olarak ifade edilen çizgiler, göz kapağı ile kaşlar arasındaki kırışıklıklar botoksla giderilebilir. Erkekler de göz çevresine botoks yaptırarak, gözaltı torbalarından bir süreliğine kurtulabilirler. Kaş çevresine yapılan botoks ile kaşların daha kalkık görünmesini sağlamak da mümkündür.

Bu botoks şekli, masseter kasını hedef alarak, yüzdeki erkeksi ve sert görünümü önlemeyi hedefler. Bu kasın aşırı büyük olması, kadınlarda kare yüz şeklini beraberinde getirir. Mester botoks ile kare yüz şekli küçültülür. Yuvarlak ya da kare yüz şekline sahip olanlar işlem sonrasında kalp ya da üçgen yüz şekline kavuşabilirler.

Botoksun ömrü ne kadardır?

Botoksun ömrü, kişiden kişiye, botoks yapılan bölgeye, işlem esnasında kullanılan doza göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak botoksun ömrü 4-6 ay arasında değişir. 2. uygulama sonrasında botoksun etkisi de uzar. Botoksun etkilerini daha uzun bir süre göstermesi için kişinin en az 5-6 seans aynı bölgeye botoks yaptırması gerekir.

Botoks, tedavi amacıyla kullanılabilir mi?

Botoks, pek çok hastalığın tedavisinde yararlanılan bir yöntemdir:

Aşırı terlemede botoks

Avuç içi, ayak tabanı ve koltuk altı terlemelerinin tedavisinde botokstan yararlanılır. Uygulama ile ter bezlerine giden sinir uyarısı bloke edilir ve aşırı terleme 6 aylığına önlenebilir.

Migren tedavisinde botoks

Kas spazmları ve migren ağrılarının tedavisinde de botoks, etkilidir. Botulinum toksini, alın, şakak, ense ve boyun bölgesine enjekte edilir. Hasta 4-6 aylığına şiddetli migren ağrılarından kurtulabilir.

Migren nedir? Neden olur? Migrenin belirtileri ve tedavi yöntemleri

Diş gıcırdatma botoks tedavisi

Bilinçsizce dişlerin gıcırdatılması, fiziksel ağrılara ve pek çok diş problemine neden olabilen bir sorundur. Özellikle dişlerini sıkarak uyuyan kişilerde bu soruna daha sık rastlanır.

Çene hareketinden sorumlu Masseter isimli büyük kasa botulinum toksinin enjekte edilmesi ile kaslar güçsüzleştirilir.

Bu sayede diş gıcırdatması nın yol açabileceği komplikasyonlar da geçici bir süreliğinde de olsa önlenebilir.

Bruksizm (diş gıcırdatma) hastalığının etkili tedavi yöntemleri

Başka tedavi alanları:

 • Servikal distoni (boyun kaslarının istemsizce hareketi sonrası boynun bükülmesi)
 • Kas kontraktürleri (serebral parsi gibi nörolojik durumlar)
 • Mesane disfonksiyonu (mesanenin aşırı çalışması sonrası idrar kaçırma)
 • Boyun ve omuz kas spazmları
 • Şaşılık

Dermatologlar, estetik cerrahlar ve medikal estetik uzmanları tarafından botoks yapılabilir. Botoks uygulamasını yapacak olan cerrahın yüz anotamisine ve yüz kaslarının nasıl çalıştığına dair kapsamlı bir bilgiye sahip olması gerekir.

Botoks, kronik migren tedavisinde Türkiye’de de onaylandı!

Botoks fiyatları 2018

Botoks fiyatları üzerinde botoksun çeşidi, hangi bölgelere uygulanacağı ve hangi uzman tarafından yapılacağı belirleyicidir. Bazı klinikler bir arkadaşınızla birlikte gelmenizi önerirler. Böylece 1 tüp 2 kişiye uygulanır ve siz de daha uygun fiyata tedavi olabilirsiniz. Botoks fiyatları 400 ila 1500 TL arasında değişiklik göstermektedir.


Botoks yaptırmak isteyenlere öneriler

Botoks işleminin başarılı olabilmesi için botoks öncesi ve sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı noktaları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Botoks öncesinde E vitamini içeren ilaçlar tüketmeyin.
 • İşlem öncesinde aspirin ya da aspirin türevi olarak bilinen ilaçları kullanmayın. Aksi halde işlem sonrasında cildinizde morarma ve şişlik gibi geçici yan etkiler oluşabilir.
 • Botoks sonrasında kalsiyum içerikli besinler tüketmeyin.
 • İşlem sonrası en az 4 saat boyunca mimik hareketleri yapmayın.
 • İşlem sonrası en az 3 gün süreyle botoks yaptırdığınız yere hafif şekilde masaj yapın
 • Botoks uygulanan bölgenin hijyenine özen gösterin.
 • Botoks yaptırdığınız gün içerisinde spor yapmayın.
 • İşlem sonrası en az 3-4 gün yüz üstü yatmayın.
 • Botoks yaptırdığınız bölgeye soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz.
 • Botoks sonrası 3 gün boyunca havuza girmeyin.
 • Botoks yaptırdığınız gün kuaföre ya da saunaya gitmeyin.

Referanslar: References: 1- Botulinum toxin A (Botox Cosmetic), 2- Botox injections, 3- FDA – Botox guide, 4- Botox injections

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/botoks-nedir-neden-ve-nasil-yapilir-botox-tehlikeli-midir/

Aşırı Terlemeye Karşı Botoks Tedavisi

Avuç İçi Terlemesine Botoks Yöntemi

Terleme vücudun verdiği doğal reflekslerden biridir. Terlemenin amacı insan vücudunun ısısını sabit tutmaktır. Vücut için terleme gereklidir; ısıyı sabit tutmaya, cildi nemlendirmeye ve vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Buna rağmen terlemenin aşırı olduğu durumlarda, rahatsız olunabbilir.

Aşırı terleme vücudun bütününde görülebileceği gibi, lokal olarak da karşılaşılabilen bir sorundur. Terleme sonucu vücutta istenmeyen kokular oluşması normaldir. Aşırı terleme sorunundaysa koku problemi de artar. Terleme kalp ve sinir hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığın belirtisi olabileceği gibi hastalık sorunu olmadan da yaşanabilen bir durum olabilir.

Rahatsız edici bir sorun olan aşırı terlemenin tedavisi için günümüzde çeşitli yöntemler mevcuttur.

Aşırı terleme kişinin kendisi tarafından fark edilen bir durumdur. Nedeniyse yapılan inceleme sonucu ortaya çıkar. Aşırı terleme için hangi doktora gidilir? Aşırı terleme için dermatolog ve iç hastalıkları uzmanından görüş alınabilir. Tedavinin yöntemine göreyse doktor değişikliği yapılabilir.

Terlemenin nedenleri kişiden kişiye değişebilir. Geceleri ortaya çıkan aşırı terlemeyse daha farklı değerlendirilir. Peki gece aşırı terleme neden olur? Öncelikli düşünülen neden genetik ve kaygı durum bozukluklarıdır. Ancak yine de tüberküloz, lenfoma, hipertiroidi ve diyabet risklerini de içerir.

 • Menopoz dönemi kadınların aşırı terleme sorunu yaşadıkları bir süreçtir.
 • Enfeksiyona bağlı ateşli hastalıklarda aşırı terleme oluşabilir.
 • Troid bezinin aşırı çalışması da bu sorunun kaynağı olabilir.
 • Bazı kanser türleri terleme sıkıntısı yaratır.
 • Nefes darlığı ve kalp yetmezliği kaynaklı bir sıkıntı olabilir.
 • D vitamini eksikliği de aşırı terleme yapar.
 • Anksiyete, kaygı, panik atak, depresyon gibi ruhsal sıkıntılar terleme miktarını artırabilir.
 • Obezite aşırı terleme yapan nedenlerden biridir.
 • Sağlıksız beslenme, alkol ve sigara kullanımı da terleme sorunu oluşturur.

Aşırı Terleme Nasıl Geçer?

Aşırı terleme tedavisi için öncelik, terleme miktarını artıran sorunu tespit etmektir. Terleme yoğun olarak eller, ayaklar, koltuk altları gibi vücut bölümlerinde görülür çünkü ter bezlerinin burada yoğunlaşması nedeniyle terleme sorunu buralarda daha fazla yaşanır. Bunlara ek olarak baş bölgesi de terlemenin yoğun olarak rastlandığı bir yerdir.

Başın aşırı terleme nedenleri arasında troit hastalıkları, ruhsal sorunlar, genetik aktarım gibi nedenler vardır. Aşırı terleme nasıl önlenir sorusunun cevabı için birkaç yöntem vardır. İlaç tedavisi, terleme yaratan hastalığın tedavisi, hastanın yaşam şeklinde yapılacak değişiklikler, cerrahi müdahale, bitkisel yöntemler ve son yıllarda ortaya çıkan botoks bunlardan bazılarıdır.

Kullanılacak tedavi yöntemi terlemenin kökenine göre değişiklik gösterir. Aşırı terleme sorunun yarattığı en büyük etki, kişinin toplumsal yaşamda kendisinden rahatsız olmasıdır. Terleme sosyal ilişkileri negatif etkileyen bir durumdur. Bazı bölgelerde görülen terleme ise aynı zamanda sağlık sorunlarına da yol açar.

Özellikle ayaklarda görülen terleme burada çeşitli mikroorganizmaların çoğalmasına neden olarak, koku ve mantar oluşumuna neden olur.

Öncelikle aşırı terleme kişinin yaşam şeklinden dolayı oluşuyorsa, bu sorunlar ortadan kaldırılır. Fazla kiloların verilmesi sağlanır. Beslenme şeklinde fast food tarzı gıdalar varsa, bunlar yerine daha sağlıklı öğünler oluşturulur. Sıvı tüketimi ve spor gibi aktiviteler desteklenir. Bütün bunlar, terleme sorununun bir miktar azalmasını sağlayan yöntemlerdir.

Terleme için kullanılabilecek kozmetik ürünler olsa da, bu ürünler terleme sorununu değil, terleme nedeniyle oluşan koku sorununu giderme noktasında etkilidir. Bu ürünlerde bulunan kimyasallar insan sağlığı açısından zamanla tehli olabilecek yan etkiler içerdiği ve doğaya da zarar verdiği için, terleme konusunda daha kesin çözümler bulunmasını gerekli kılar.

Aşırı Terlemeye Bitkisel Çözüm

Evde rahatlıkla uygulanabilecek bazı yöntemlerle aşırı terleme sorunun önüne geçmek mümkündür.

Limon: Limonun içeriğinde bulunan sitrik asit, terleme sonucu oluşan bakterilerin giderilmesini sağlar. Ayrıca koltuk altı bölgesi için beyazlatıcı etkiye sahiptir. Limon suyu ve karbonat karıştırılarak terleme sorunu olan bölgeye sürülür. Yaklaşık yarım saat bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

Elma sirkesi: Vücudun pH dengesini düzenleyen elma sirkesi suyla inceltilerek, aşırı terleyen uzuvlara sürülür. Bu işlemin gece yatmadan önce uygulanması tavsiye edilir. Bir gece bekletildikten sonra, sabah durulanır.

Adaçayı: Adaçayının terleme sorununda etkisi olduğu bilinir. İki şekilde kullanmak mümkündür. Her gün bir bardak adaçayı bitkisinden yapılan çay içilebileceği gibi bu çayla terleyen bölgeler silinerek de kullanılabilir.

Domates: Domatesin ter salgılanan gözenekleri küçültücü etkisi vardır. Evde yapılacak domates püresi, duştan önce terleme olan bölgelere sürülür. On beş dakika kadar beklendikten sonra durulanır. Domates suyunu içmek de, terlemeye karşı koruyucu etki gösterir.

Hindistan cevizi yağı: Laurik asit içeren hindistan cevizi, doğal deodorant olarak kullanılan bitkilerin başında gelir. Burada oluşan bakterileri öldürerek, koku oluşumunu engeller. Hindistan cevizinin hoş bir kokusu da vardır. Bir miktar yağla, masaj yapmak yeterlidir.

Terleme İçin Botoks Tedavisi

Botoks tedavisinin aşırı terleme probleminde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, hastaların kısa sürelerle de olsa rahat etmesi mümkün oldu. Botoks tedavisi yaklaşık on dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.

Botoks ile terleme sorunu yaşanan bölgede terlemeye neden olan sinirlerin iletisi kesileceği için, ter üretilmez. Tedavi ayaklar, koltuk altları ve baş bölgesinde uygulanmaya müsaittir. Koltuk altlarına uygulanan botoks tedavisinde ağrı duyulmaz.

Ayak ve el terlemesi için botoks tedavisinde ağrı kesici kremler uygulanabilir. Vücudun en çok görülen bölgesi olan baş kısmında da, yüz terlemesine botoks yöntemiyle çözüm bulmak mümkündür. Botoks tedavisinin kalıcılığı yaklaşık altı ay kadar sürer.

Bu yöntemin en büyük avantajı, cerrahi bir işlem olmadığı için kesi ve yara olmaması, hastanın günlük hayatına hemen dönebilmesidir.

Terlemeye Botoksun Yan Etkileri

Botoksun bilinen bir yan etkisi olmamasına rağmen, yanlış yapılan uygulamaları düzeltecek herhangi bir işlem olmadığı için, toksinin vücuttan kendi kendine atılması beklenir. Uygulama esnasında kızarıklık, şişlik gibi geçici sorunlar oluşabilir.

Ancak sinir ve kas sistemi hastalıklarında botoks kullanmak zararlı olabilmektedir. Burada bir başka dikkat edilmesi gereken noktaysa, botoks tedavisi sonrası terleme sorunu çözüme kavuşmamışsa, altta daha ciddi bir neden olma ihtimalidir. İşlemin tek dezavantajı, belirli sürelerle tekrarlanmasıdır.

Bu dezavantajsa, diğer yöntemlerle kıyaslandığında genellikle çok küçük bir sorun olarak ortaya çıkar.

Источник: https://sebboy.com/asiri-terlemeye-karsi-botoks-tedavisi/

Avuç İçi Terlemesi Nedenleri & Çözüm Önerileri

Avuç İçi Terlemesine Botoks Yöntemi

Haber güncelleme tarihi 19.04.2019 09:01

Tamamen sağlıklı olan birisinde de aşırı derecede avuç içi terlemesi gözükebilir. Avuç içi terlemesi genetik bir problemdir. Gün içinde avuç içi terlemesi birçok kişinin karşılaştığı problemlerden birisidir.

Çeşitli nedenlere dayanan avuç içi terlemesi stres, heyecan, korku, üzüntü ve acı gibi psikolojik nedenlere bağlı olarak meydana gelmektedir. Aynı zamanda birçok hastalığın belirtisi olarak avuç içi terlemesi problemi görülebilir. Avuç içlerinin terlemesi küçük bir problem olarak görülse de günlük hayatı etkileyen bir durumdur.

Biriyle tokalaşmak durumunda kalınan anlarda oldukça rahatsız edici olmaktadır. Özellikle sevgilinizle ve eşinizle el ele tutuşmak kabus haline gelebilir.

Terleme, vücuttan toksinlerin atılabilmesi ve vücut ısısının sağlanması adına gerekli ve olağan bir durumdur. Avuç içlerinde çok fazla bulunan ter bezleri özellikle yaz aylarında sık sık avuç içi terlemesine neden olmaktadır.

 Bu nedenle gerek sağlık sorunu gerekse psikolojik nedenlere bağlı olan terlemeler ilk olarak avuç içlerinde gerçekleşir. Avuç içi terlemesi heyecan, stres, acı ve korku gibi psikolojik nedenlere bağlı olarak meydana gelse de çeşitli hastalıkların belirtisi olarakta görülebilmektedir.

Trioid hastaları, obezite ve diyabet gibi hastalıklarda sıklıkla avuç içi terlemesi problemine rastlanılmaktadır.

Avuç İçinin Terlemesine Neden Olabilecek Hastalıklar

 • Enfeksiyon ve iltihaplar. Tırnak mantarı gibi durumlarda avuçlar terler.
 • Sinir hastalıkları
 • Kemiklerin irileşmesi ve kontrolsüz büyüme
 • El ve ayaklarda hassasiyet artışı ile ilgili hastalıklar
 • Bölgesel ağrılar.
 • Doğuştan gelen cilt hastalıkları
 • El tümörü
 • Metabolik bozukluklar

Avuç İçi Tedavi Yöntemi

Öncelikle avuç içi terlemesinin nedenleri araştırılmalıdır. Endokrinoloji uzmanına muayene olmalı ve gerekli tetkiklerin yapılması gereklidir. Herhangi bir hastalık bulgusuyla karşılaşılmaması durumunda dermatoloji ve göğüs hastalıkları uzmanı ile görüşülmelidir. Avuç içi terlemesinde kalıcı bir yöntem ise klipsli ETS ameliyatıdır.

20-25 dakika süren bu tedavi yöntemiyle kesin bir sonuç almanız mümkün.  Bu ameliyat ile terleme uyarısı veren sempatik sinir dalları, göğüs kafesi içine kapalı bir şekilde girilerek devre dışı bırakılır. Sempatik sinirlerin devre dışı bırakılması korkulduğu üzere felç riski oluşturmaz.

 Uygulama dermatoloji ve plastik cerrahi uzmanınca yapılmalıdır.

Avuç içi terlemesine bitkisel çözüm yolları şunlardır;

1. Demlenmiş Çay Yöntemi

Çayın içeriğindeki tanik asit yöntemi ile avuç içlerinde meydana gelen terleme probleminin ortadan kalkması amaçlanır. Bu yöntemi uygulamak için 5 adet çay poşeti ve bir miktar su yeterli olacaktır. 5 adet çay poşetini bir miktar kaynamış suyun içerisinde bekletin. Çay demini alıp soğuduktan sonra çay poşetlerini avuç içlerinize ovarak sürün.

2. Bebek Pudrası Yöntemi

Bu uygulama için 2 yemek kaşığı bebek pudrası, 1 adet limon kabuğu, 1 yemek kaşığı kuru nane ve 1 adet küçük leğen yeterli olacaktır. Malzemeleri elinizin sığacağı büyüklükte bir kabın içinde karıştırın ve ellerinizi bu karışımın içinde 20 dakika bekletin. Daha sonra ellerinizi kurulayın. Bu uygulamayı günde 2 kere tekrarlayın.

3. Deniz Tuzu ve Elma Sirkesi Yöntemi

Küçük bir kaba bir miktar su ekleyin. Daha sonra suya 1 fincan deniz tuzu ve 1 fincan elma sirkesi ilave edin. Birleştirdiğiniz malzemeleri karıştırın ve ellerinizi bu kabın içinde 20 dakika bekletiniz. Bekletme aşamasından sonra ellerinizi bir havlu ile kurulayınız. Bu işlemi düzenli olarak her gün tekrarlayınız. 

4. Kabartma Tozu

Evet doğru okudunuz! Kabartma tozu aşırı terleme sorununa karşı oldukça iyi bir yardımcıdır. Doğal ter önleyiciler arasında yer alan kabartma tozu, vücuttaki nemi emer ve vücut kokusunu nötralize eder. Bu özelliği ile aşırı terleme sorununu kontrol altına alır.

Ayrıca ter nedeniyle oluşan kötü kokuyu da ortadan kaldırır. 1 çay kaşığı kabartma tozunu az miktarda su ile karıştırarak bir maske hazırlayın. Bu maskenin içerisine tercih ettiğiniz bir uçucu yağdan 3-4 damla damlatın. Hazırladığınız bu kaşırımı terleyen bölgelerinize sürün ve 15-20 dakika bekletin.

Bir süre bekledikten sonra yıkayın. Bu uygulamayı haftada 2-3 kez tekrarlayın.

5. Güvercin Ağacı

Aşırı terleme problemi karşısında oldukça etkili olan güvercin ağacı ürünleri, gözenekleri küçülterek sıkılaştırır ve bu sayede aşırı terlemeyi kontrol altına alır. Ter önleyici bitkiler arasında yer alan güvercin ağacının sıvı şeklindeki jelini kullanabileceğiniz gibi toz şeklinde de kullanabilirsiniz.

 Güvercin ağacı jelini bir pamuk yardımıyla terleyen bölgelerinize sürebilirsiniz. Ayrıca bir miktar suya 1 çorba kaşığı güvercin ağacı tozu ekleyin ve hazırladığınız karışımı aşırı terleme sorunu olan bölgelere uygulayınız. Bu bölgeyi yaklaşık 1 saat açık bıraktıktan sonra soğuk su ile durulayınız.

Uygulamayı 2 hafta boyunca her gün uygulamanız tavsiye edilmektedir.

6. Hindistan Cevizi Yağı

Cilt bakımının olmazsa olmazlarından biri olan hindistan cevizi yağı, içeriğindeki laurik asit sayesinde terin neden olduğu kötü kokuyu ortadan kaldırır. Kötü kokuya neden olan bakterilere karşı oldukça etkili olan Hindistan cevizi yağı, aynı zamanda doğal deodorant yapımında da kullanılmaktadır.

Hoş ve tatlı bir kokuya sahip olan Hindistan cevizi yağı, gün boyunca cildinizin kokusunu taze tutar. Hindistan cevizi yağını doğrudan terleyen bölgelerinize uygulayabileceğiniz gibi doğal deodorant yapımında da kullanabilirsiniz.

Deodorant yapımı için; bir kaseye 3 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 2 çay kaşığı shea yağı ekleyin. Karışımı 1 dakika mikrodalga fırında ısıtarak erimesini sağlayın. Daha sonra 3 çay kaşığı kabartma tozu, 2 çay kaşığı ararot tozu ve birkaç damla herhangi bir uçucu yağdan damlatınız.

İyice karıştırdıktan sonra bir kavanozda saklayınız. Hazırladığınız karışımı istediğiniz zaman ellerinize sürebilirsiniz.

Önerilen İçerik;  Aşırı Terleme Sorunu ve Çaresi

Neoldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Источник: https://www.neoldu.com/avuc-ici-terlemesi-nedenleri-cozum-onerileri-5146h.htm

Botoks ile Aşırı Terleme Tedavisi

Avuç İçi Terlemesine Botoks Yöntemi

Aşırı terleme hatta bazen normal terleme bile kişileri rahatsız edebilmektedir. Bu yüzden terleme tedavisine talep özellikle bahar ve yaz aylarında oldukça fazla olmaktadır.

Terleme tedavisi bir çok farklı şekilde yapılabilmektedir.

Bunlar arasında terlemeye neden olan sinir ganglionların alınması, yine yüzeyel bir lazer liposuction ile bu bölgedeki ter bezlerinin harab edilmesi ve medikal olarak botoksla terleme tedavisi sayılabilir. 

Stres, emetikler, insülinler gibi uyaran ilaçlar, tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi hastalıkları, menopoz, hipoglisemi, şişmanlık, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar aşırı ve fazla terlemenin başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Ancak bir hastalıkdan bağımsız olarak yapısal nedenlerle de çok fazla terleme gözükebilir.

Botoks günümüzde estetik ve kozmetik amaçlı kullanılmaktadır. Bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Botoksun estetik haricinde diğer bir kullanım alanı ise aşırı terleme ve buna bağlı meydana gelen rahatsızlıkların giderilmesidir.

Koltuk altı, el ve ayaklarda oluşabilen ve tıp dilinde “hiperhidrozis” olarak adlandırılan terleme hastalığına karşı botoks kullanımı son derece fazla olmaktadır. Botoks özellikle koltuk altı terlemesi için son derece yoğun kullanılmaktadır.

Botoks Terleme Tedavisinde Nasıl Etki Eder

Terleme tedavisinde botoks uygulaması oldukça kolay ve pratik bir seçenektir. Terlemenin yoğun olduğu bölge önce işaretlenir ve deri altına belirlenmiş dozlarda enjekte edilen botoks, ter bezlerine ulaşan sinirleri etkileyerek onların ter salgılamasını ve kasılmasını engeller. Botoksla terleme tedavisi yaklaşık 6-8 ay kadar süren geçici bir tedavidir.

Botoksla terleme tedavisi uygulamasından sonraki 3 günde etki başlar ve uygulama sonrası 2 haftada en etkin hale gelir. Botoksun etkisi genellikle 6 ile 8 ay sürer, etki geçmeye başladığında eğer hasta talep ederse ikinci uygulama yapılır.

Özellikle koltuk altı terleme uygulaması son derece basit olarak yapılmaktadır. El ve ayak ise hassas yerler olduğu için botoks iğnesi ağrı yaratabilmektedir. Bu yüzden kişisel tercih olarak el ve ayak terlemesi tedavisinde blok lokal anestezi uygulaması ile herhangi bir ağrı oluşturmadan uygulama yapabiliyorum.

Kişiye bağlı olarak ter bezlerinden aşırı ter salgılanmasını belli bir dönem için durdurmak ve böylece özellikle yaz aylarında gerek koltuk altı gerek avuç içi gerekse ayak tabanı terlemesi giderilebilmektedir.  

Botoksla Terleme Tedavisi Fiyatlar

Botoksla terleme tedavisi 2019 fiyatları, botoks fiyatları uygulama yapılacak alana göre değişmektedir. Koltuk altı, el, ayak terleme tedavisi fiyatları farklı olmaktadır.

ThermiDry İle Tek Seansda Kalıcı Koltukaltı Terleme Tedavisi

Koltuk altı terlemesi için kullanılan yeni nesil bir teknolojidir. ThermiDry ile koltukaltı ter bezleri kalıcı bir şekilde yok edilir.

Uygulamada kolltukaltı lokal anestezi ile uyuşturulur ve cihazın incecik probu koltuk altı bölgesinde radyofrekans enerjisini aktarır.

Bu sayede oluşan ısı termal kamera ve cihaz uçlarıyla ikili bir sistemle ölçülür. Bu kontrol sistemiyle tam olarak istenilen sıcaklığa erişilmiş olur.

Uygulama yaklaşık 1 saat sürmektedir. Sonrasında hafif bir şişlik oluşacaktır. Koltukaltı terleme tedavisi sonucu hemen başlar ve hayat boyu kalıcıdır. Uygulama bitiminde iyot nişasta testi yapılarak halihazırda terleme olan ya da kalan yerler belirlenebilir ve hemen kalan alanlara da uygulama yapılır. Böylelikle tam bir etki kalıcı olarak sağlanmış olur.

Thermi Dry normal ve normal üstü terlemesi olanlarda tama yakın bir sonuç alınırken, hiperhidrozis hastalığı derecesinde terlemesi olanlarda %70-80 oranında terleme kalıcı olarak ortadan kalkmış olur. ThermiDry kalıcı terleme tedavisi sadece koltukaltı bölgesine uygulanabilir, el ve ayaklara uygulanamaz..

Thermi Dry kalıcı koltuk altı terleme tedavisi  fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgi için 212 2967442 den bilgi alabilirsiniz.

Altın İğne Fraksiyonel Radyofrekansla Terleme Tedavisi

Terleme tedavisi için yapılan bir diğer uygulamada Infini fraksiyonel altın iğne radyofrekans tedavisidir. Bu tedavide ameliyatsız olarak çok ince altın iğnelerle cilt altı dokulara radyofrekans enerjisi verilerek, ter bezlerinin kalıcı olarak hasarı amaçlanır. Hasarlanan ter bezleri gerekli teri salgılayamaz ve terleme önlenmiş olur.

Bu uygulama 3-4 hafta aralıklarla 3 seans yapılmaktadır. Uygulama ağrısız bir uygulamadır, emla krem sürülerek koltuk altı uyuşturularak yapılmaktadır. Sonrasında sadece 1 gün kızarıklık yaratır. Deriye bir zarar vermez. Bu sayede hasta günlük yaşamına kolaylıkla devam eder.

Terlemeniz her seans sonrası azalacak ve minimum düzeye inecektir. Uygulamada kalıcı ve uzun süreli bir sonuç elde edilmektedir. Bu uygulama sadece koltuk altı terlemesi için yapılmaktadır, el ve ayak terlemsine uygulanmamaktadır. Altın iğne radyofrekans ile koltuk altı terlemesi fiyatları için 212 2967442 den bilgi alabilirsiniz.

Источник: http://www.miaplastestetik.com/terleme-tedavisi-fiyatlari.php

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.