Ayak Ağrılarının Nedenleri

içerik

Sabahları Ayak Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayak Ağrılarının Nedenleri

Ayak ağrısı, ayakların gün boyunca vücudun ağırlığını taşımasından ya da farklı problemlerden dolayı oluşan ve yaşam kalitesini bozan bir unsurdur.

Sabahları yataktan ayağınızdaki ağrı yüzünden kalkamıyorsanız bunun altında yatan neden yorgunluk ile ilgili basit bir sorun olmayabilir.

Bu nedenle sabahları ayak altında oluşan ağrıların nedenleri araştırılmalı ve nasıl geçebileceğine karar verilmelidir.

Sabahları oluşan ağrıların nedeni yorgunluktan dolayı olmasının yanı sıra aşağıda sıraladığımız rahatsızlıklardan herhangi biri yüzünden de olabilir.

Sabahları oluşan ayak ağrısının nedeni topuk dikeniolabilir. Bunun nedeni günlük etkinliklerden sonra bütün ağrıların uyku esnasında ayakta toplanmasıdır. Ayakta toplanan ağrı sabah uyandığınızda attığınız ilk adımlarınızda kendini gösterir.

Aynı zamanda bir yerde uzun süre oturup kalktığınızda topukta ağrı meydana geliyorsa bunun nedeni kesinlikle topuk dikenidir.

Topuk dikeni yürüme mesafesini azaltır ve yürürken şekil bozukluklarına neden olur bu yüzden kişinin yaşam kalitesini etkileyen bir problemdir.

Topuk dikeni çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır ve topuk kemiğinin altında kalsiyum birikimine bağlı olarak meydana gelen sert çıkıntıdır.

 Topuk dikeni olarak isimlendirilmesinin sebebi şeklinin dikene benzemesidir. Topuk dikeninin boyu 1-2 cm kadar uzayabilir ve bu çıkıntı röntgen filminde görülebilir.

Topuk bölgesinde şiddetli ağrıya yol açan durum topuk bölgesindeki yumuşak dokunun ve bağ dokusunun iltihaplanmasıdır.

Topuk dikeni aşağıdaki sebeplerden dolayı meydana gelebilir.

 • Herhangi bir sebepten dolayı oluşan yürüme bozukluğu,
 • Ayak topuğunda ve yumuşak dokuların bulunduğu bölgeye yük bindirilen sporlar, aşırı egzersiz, işte uzun süre ayakta durmanızı gerektiren meslekte çalışmak,
 • Ortopedik olmayan, uzun süre kullanmanıza rağmen ayağa tam olarak oturmayan, eskiyip işlevini kaybetmiş olan ayakkabıların uzun süreli kullanımında,
 • Düztaban olmak, çok kemerli ayak şekli, şeker hastası olmak,
 • Hızlı kilo artışı olan kişilerde kilodan dolayı topuğa uygulanan basınç,
 • Yüksek topuklu ayakkabı kullanımı topuk dikeni riskini artırır.

Ayağın belli bir bölgesinde sürtünme veya baskı meydana geldiği zaman cilt baskıya tepki olarak nasırları oluşturur. Nasır her yerde görülebilir fakat ayak basınca daha çok maruz kaldığı için çoğunlukla ayakta görülür.

Sıkan ayakkabıları tercih etmek, yüksek topuklu ayakkabı giymek, ayağın fazla kemikli olması, yürüyüş bozuklukları ayakta nasır görülmesine sebep olabilir. Nasır her zaman belirti göstermeyebilir. Nasır oluşurken oluşan bölgede keskin bir ağrı hissedilir.

Yumuşak nasırlarda basınç olmadığı zaman ağrı hissedilmez fakat sert ve geniş nasırlarda ağrı daha belirgindir.

3. Tendon Zedelenmesi

Sabah meydana gelen ayak ağrısının sebebi ayak tendonunun hasar görmesi olabilir. Tendon zedelenmesinin meydana gelmesinin sebebi kasların aşırı zorlanmasıdır.

Genellikle sporcularda meydana gelen tendon hasarına, trafik kazası, yapısal bozukluk, yüksekten düşmek, uygunsuz ayakkabı seçimi ve zorlama neden olabilir. En yaygın görülen belirtisi zedelenen bölgede oluşan ağrıdır.

Bunun yanı sıra sızlama, karıncalanma, şişme gibi belirtiler de görülebilir.

4. Doku Zedelenmesi

Doku zedelenmesi iki şekilde gerçekleşebilir. Birincisi doğrudan etkili olarak ayak dokusu zedelenmesidir. Kesici, zedeleyici bir madde ile vücuda zarar verilmesi sonucu oluşur. İkincisi direkt etkili zedelenmedir.

Bunun meydana gelmesinin sebebi ayak ve ayak bileğinin esneme sınırını aşarak esnetme ve zorlamadır.

Ayakta doku zedelenmesi, aniden koşma, çarpma durumları, ani dönüş yapmak gibi ani hareketler, ısınmadan spor yapmak, trafik kazası durumlarında ortaya çıkar.

Sabahları Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

 • Ayağınızdaki ağrıyı geçirmek için öncelikle ayağınızı ılık suya koyup dinlendirin. Daha sonra şok etkisi yaratıp ayağınızın rahatlamasını sağlamak için ayağınızı soğuk su dolu bir kaba koyun. Bu şekilde ayağınızdaki ağrı hafifler.
 • Ayağınızı rahatlatmak için gün içerisinde ayağınızı dinlendirin ve ılık suda bekletin.
 • Ayağın kalp seviyesinden yukarıda tutulması kan dolaşımına iyi gelir. Her gün yaklaşık 10 dakika ayağınızı kalp seviyesinden yukarıda tutmanız ayakların rahatlamasına yardımcı olacaktır.
 • Gün içinde ayakta sabit dururken baskıyı tek bir ayağınıza vermeyin. Ayaklarınızı değişimli olarak kullanın.
 • Ayaklarınızı çok yormamaya çalışın ve ayakkabılarınızı değiştirerek gitmeyi tercih edin.
 • Ayağınızın altına cam şişe veya tenis topu gibi bir cisim koyarak ayağınızı ileri geri hareket ettirin. Bu hareket ağrıyı dindirir ve ayağınızı rahatlatır.
 • Ağrıyan bölgenize ve ayağınıza masaj yapın. Masaj yapmak kan dolaşımını düzenleyerek ayağınızın rahatlamasına yardımcı olur.
 • Eğer ayak ağrılarınız nasırdan kaynaklanıyorsa evde tedavi uygulamak yerine doktora görünün.

Источник: https://evdesifa.com/sabahlari-ayak-agrisi-neden-olur-nasil-gecer/

Ayak Bileği Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi

Ayak Ağrılarının Nedenleri

 Ayak bileği, alt bacağı ayağa bağlayan ve vücudun ağırlığını destekleyerek sıkı çalışan bir eklemdir.

  Ayak bileği ağrısı, ayak bileği bölgesini oluşturan kompleks bağ, kas, tendon veya kemik sisteminin herhangi bir bölümünde hissedilebilir.

  Ayak bileği ağrısı yaşayan veya ayak bileği hasarı olan kişilerin, bileğinin çevresinde şişlik, sertlik, morarma veya hassasiyet olabilir veya yürümede zorluk çekebilirler.

Spor yaralanmaları, ayak bileği ağrısının yaygın bir nedeni olmakla birlikte, düzgün olmayan bir yüzeye adım atmak gibi basit aktivitelerle de yaralanma veya ağrıya maruz kalmak mümkündür. Ayak bileğindeki ağrı akut olabilir .

Bazen de aşil tendonu kopması durumunda olduğu gibi, koşu, jimnastik, futbol, basketbol ya da tenis gibi spor aktivitelerinde ani bir şekilde meydana gelebilir.

 Ayak bileği ağrısı spor, iş veya günlük yaşamla ilişkili tekrarlayan hareketlerden dolayı zamanla gelişebilir ve tendonit veya tarsal tünel sendromu gibi durumlara neden olabilir.

Artrit

Artrit, birçok tip dejeneratif eklem durumunun neden olabileceği ağrılı iltihap ve eklem sertliğidir.  Osteoartrit, romatoid, gut, psoriatik, septik, travma sonrası ve lupus dahil yüzün üzerinde artrit vardır.  Artrit semptomları şişlik, hassasiyet, keskin ağrı, sertlik ve bazen ateş ve titreme içerebilir.

Aşil Tendon Yaralanması Veya Rüptürü

Aşil tendonu yaralanmaları, baldır kasını topuk kemiğine bağlayan tendonun aşırı gerildiği, yırtıldığı durumlardır.

Kemik Mahmuzları

Kemik mahmuzları (osteofit olarak da bilinir), kemiğin yüzeyinde, sıklıkla eklemlerde veya omurgada gelişen kemik çıkıntılarıdır.  Kemik mahmuzları genellikle osteoartritin sonucudur.

  Kemik mahmuzları genellikle belirtilere neden olmaz, ancak çevredeki doku veya tendonda şişlik, ağrı ve yırtılmaya neden olabilir.

  Kemikler veya nasırlar, kemik mahmuzunun olduğu bölgeye  dolgu sağlamak için zamanla birikebilir.

Bunyonlar

 Bir bunyon, ağrılı ve kemikli bir şişlik ile karakterize olan, ayak başparmağının tabanında anormal bir genişlemedir.  Etkilenen burun genellikle dışarı doğru kıvrılır ve ayakların kemiklerini hizalamadan dışarıya doğru hareket ettirir.  Bunyonlara genellikle uygunsuz ayakkabılar, kalıtsal ayak yapısı ve ayak yaralanmaları neden olur.

Bursan İltihaplanması

 Bursit, bursaların ağrılı iltihaplanmasıdır. Ağrı, şişme, hassasiyet veya hareket kaybı ile birlikte görülebilir.

 Düz Ayak

Düzayaklar (aynı zamanda pes planus veya düşmüş kemerler olarak da bilinir) ayağın kemerinin çöktüğü ve ayağın tüm tabanının yere temas etmesine neden olan bir durumdur.

 Kırıklar

Malumunuz kırık, kemikte olan bir kırılma durumudur.  Kırık kemik semptomları arasında; ağrı (alan hareket ettirildiğinde veya basınç uygulandığında yoğunlaşır), şişlik, morarma ve işlev kaybı yer alır.

 Stres Kırığı

Aktiviteler sırasında zaman içinde kötüleşebilen bir kemikte çizgi şeklinde çatlaktır.  Stres kırığı semptomları, şişlik ve hassasiyete ek olarak, aktivite ile artıp istirahatla azalan ağrıyı içerir.

 Kırık Bir Topuk Kemiği (Kalkaneus)

Bir çatlaktan tutunda parçalanmış bir kemiğe kadar değişen, topuk kemiğindeki bir kırılmadır.  Semptomları yürümeyi, morarmayı, şişmeyi ve şiddetli topuk ağrısını içerir.

 Ganglion Kistleri

Ganglion kistleri, ayak ya da tendonun dışında; vücudun diğer kısımları eller ya da dizlerde de gelişen sıvı dolu, kansersiz tümörlerdir (kistler).

 Çekiç Ayak Parmağı Toe / Pençe Ayak

 Hammertoe, pençe burun ve tokmak ayak parmaklarının şeklinin eğrilmesine neden olan deformite koşullarıdır.  Hammertoe ayak orta eklemini etkiler;  ayak parmağı orta ve bitiş eklemlerini etkiler;  tokmak ayak parmağı ucunu etkiler.  Genellikle uygunsuz ayakkabılardan kaynaklanır, ancak aynı zamanda hastalıklardan da miras alınabilir.

 • Topuk Ağrısı Ve Topuk Dikeni
 • Topuk Ağrısı
 • Metatarsalji

 Metatarsalji ayak parmaklarının ucunda, ayak parmaklarının hemen arkasında iltihaptır.

 Morton’un Nöroma

Mortonun nöroması, parmakların tabanları arasındaki sinirlerin (genellikle üçüncü ve dördüncü ayak parmakları arasında) kalınlaşmasıdır.  Semptomlar ayakkabınızda bir kaya hissi, yanma hissi veya uyuşma hissini içerebilir.  Morton’un nöromalarının kesin nedeni belirsizdir, ancak ayak parmaklarına bağlanan ayak sinirlerindeki tahriş veya yaralanmadan kaynaklanabilir.

 Nöropati (Diyabetik Ayak)

Diyabetik nöropati, ağrı, ısı veya soğuk hissetme yeteneğini önemli ölçüde azaltan veya ortadan kaldıran ayakların ve bacakların sinirlerine zarar veren bir rahatsızlıktır.  Bu rahatsızlığın özellikle de yirmi beş yıldan uzun süredir diyabet hastası olan kişilerin komplikasyonlarından kaynaklanmaktadır.

 Osteokondral Lezyonlar

            Osteokondral lezyonlar, kıkırdakta, genellikle ayak bileği veya dizde görülen bir eklemdeki kemikleri örten yırtıklar veya kırıklardır.  Ayak bileğinde osteokondral lezyonlar, genellikle bacağı ayağa (talus) bağlayan kemik üzerinde meydana gelir.  Plantar Fasiit

Plantar fasiit, topuk kemiğini ayak parmaklarına bağlayan ve ayağın kemerini oluşturan doku olan ayak tabanında (plantar fasya denir) kalın dokuda iltihaplanmadır.  Plantar fasiitin kesin nedeni bilinmemektedir.

Sesamoiditis

 Sesamoidit (aynı zamanda çim totası olarak da bilinir) büyük ayak parmağının etrafındaki tendonların iltihaplanmasıdır.

 Burkulma ve suşları

Burkulma gerilmiş veya yırtılmış ligamentlerdir . Burkulmalar ağrıya ve şişmeye neden olurlar. Üç sıralanırlar: hafif bir bağ yırtılması veya gerilmesi (birinci derece), kısmi veya eksik bir bağ yırtılması (ikinci derece) veya tam bir ligament yırtılması (üçüncü derece) .

 Tarsal Tünel Sendromu

Tarsal tünel sendromu ayak bileği ve ayaklarda hareket veya duyu kaybıdır.  Bu, bacağın arkasını iç bileği geren, sıkışan tibial sinirden kaynaklanır.

 Tendinit

Tendinit, tendonların iltihaplanmasıdır. Kasın kemiğe bağlandığı dokunun kalın, ip benzeri kordlarıdır.  Tendon iltihabı aşırı (tekrarlayan hareket) veya ani yaralanmadan kaynaklanır.  Tendinit semptomları tendon bölgesinde ağrı ve bazen hareket kaybıdır.

Ayak Bileği Ağrısı Tedavisi

Ayak bileğinizdeki ağrının neden kaynaklandığını bilmek tedavi için ilk adımdır. Bu ise kuşkusuz bir uzman tarafından gerçekleştirilecektir. Bu yüzden sağlık kuruluşunun ilgili bölümüne gidilip uzmana şikâyetlerden bahsedilmelidir. Sonraki aşamada doktorun önerileri doğrultusunda izlenecek tedavi planı düzgünce uygulanmalıdır. Sağlıklı günler dileğiyle…

Bir önceki yazımız olan Boğaz Kuruluğuna Boğaz Gıcıklanmasına Boğaza Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: https://doktorun.net/ayak-bilegi-agrisi-nedenleri-tedavisi/

Ayak Damarlarında Ağrı Olmasının Nedeni ve Tedavi Yöntemleri

Ayak Ağrılarının Nedenleri

Ayak damarlarında meydana gelen şişme veya belirginleşme sonrasında ağrı hissi duyulur. Bu ağrının kolay bir şekilde tedavi edilebilmesi mümkündür.

Ayak Damar Ağrısı

Ayak Damar Ağrıları

Bireyler çeşitli nedenlerden dolayı ayak damarlarında ağrı hissedebilirler. Özellikle ayak bölgesinde bulunan damarların kan akışı işlevinde problem yaşanması ve çeşitli şekilde zedelenmesi nedeniyle birçok rahatsızlık türeyebilir.

Gün boyunca üzerinde durduğumuz ve baskı uyguladığımız ayaklarımızı yeteri kadar dinlendirmek gerekir. Eğer ayaklarımıza yeteri kadar ilgi göstermezsek, ilk zamanlarda olmasa bile ilerleyen zamanlarda ağrı duyabilir ve damar hastalıkları yaşayabiliriz.

Bu nedenle ayakta meydana gelen ağrılar yakından takip edilmelidir.

Ayak damar ağrısı yorgunluk, egzersiz yetersizliği veya kronikleşmiş rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Fakat damar ile ilgili problemlerin çoğu bölgede işlevini yitirmiş kılcal kan damarlarının varlığıdır. İlerleyen aşamalarda varis gibi tehli rahatsızlıklar ortaya çıkması muhtemeldir. Tüm bu etmenlerin en kısa sürede tanısı konulmalı ve tedavi süreci başlatılmalıdır.

Ayak damarları ile ilgili oluşan gelişmelerde ilk olarak bireyin psikolojik açıdan yıprandığı gözlemlenebilir. Estetik görünümünü kaybeden ayakların üzerinde bazen yeşil damarlar aşırı derecede belirginleşirken bazı durumlarda kırmızı örümcek damarlar yoğunlaşabilir. Bunlar rahatsızlığın çeşidine bağlı olarak reaksiyon gösteren durumlardır.

Rahatsızlığınızın tam olarak tanısı koyulmalı ve en kısa sürede tedavi olmalısınız. Aksi takdirde damar hastalıklarının ileri seviyelerini görmeniz muhtemeldir. 

Ayaktaki Damar Ağrısına Ne İyi Gelir

Ayaktaki damar ağrılarının temel nedeni çok fazla ayakta durmak ve yetersiz egzersiz planlarıdır. Uzun süre hareketsiz kalmak ve işlerinizi hallederken ayakta durmanız büyük sorunlar yaratabilir.

Ayakta bulunan damarların işlevselliğini yitirmemesi için her gün ayakların belirli oranda dinlendirilmesi gerekir. Bu nedenle ayaktaki damar ağrılarına çözüm bulabilmek için ayaklarınızı dinlendirmelisiniz.

Ayaklarınızı dinlendirirken yüksek bir yere koymayı veya ayaklarınızın altına yastık koymayı unutmayın, bu şekilde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Ayakta meydana gelen damar ağrıları ile ilgili olarak yapılabilecek bir diğer tedavi yöntemi ise egzersizlerdir. Egzersiz yaparken metabolizmanız gerektiği düzeyde çalışmaktadır.

Haliyle damarlara eşit yük biner ve vücudunuz için gerekli olan kan akışı transferi ideal düzeyde sağlanır. Ayaklarınızı egzersiz yaparak rahatlatabilir, damarlarda meydana gelen şişme, belirginleşme ve ağrı gibi rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz.

Günlük yürüyüş planı bile egzersiz başlangıcı için yeterli olacaktır.

Ayaklarınızda meydana gelen ağrılar için uygulayabileceğiniz bir diğer çözüm yöntemi ise besleyici ve nemlendirici kremler kullanmaktır. Bazı kremlerin içerisinde K vitamini bulunmaktadır ve bu vitaminin emilimi kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Ayaklarınız için uygun olan kremleri belirleyerek düzenli olarak ayaklarınıza uygulamalısınız. Aynı zamanda kremleri uygularken masaj tekniğini kullanabilir, ayaklarınızın daha rahat olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yöntemle birlikte ayaktaki damarlar ağrı yapmayacak ve belirginleşmiş ise eski haline dönecektir.

Ayak Damar Ağrısı Hangi Bölüm Bakar

Ayaklarda meydana gelen ağrılar ve ayak damarlarının neden olduğu şikayetlerle ilgili olarak ortopedi bölümüne gidilmesi gerekir. Ülkemizde devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde bu bölüm yer almaktadır.

Aynı zamanda özel tedavi merkezleri ve çeşitli güvenilir noktalarda da benzer hizmetlerden faydalanmak mümkündür.

Fakat ayak ile ilgili rahatsızlık olduğunda tedavi sürecini aksatmamak amacıyla hastaneye gitmeli ve düzenli olarak doktorunuza görünmelisiniz.

Rahatsızlığınızı belirlemek amacıyla ilk aşamada şikayetleriniz dinlenilir. Daha sonra ise çeşitli testler uygulanarak uygun veriler elde edilir. Test sonuçlarında yer alan değerler uzman doktor tarafından incelenir.

Eğer ayak damarlarınızda ciddi düzeyde bir problem yoksa rahatsızlığınızı çözümlemek için basit tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bunlar; krem uygulaması, gıda takviyeleri ve egzersiz programlarını kapsamaktadır.

Eğer orta dereceli rahatsızlığınız var ise bu durumda; lazer ile tedavi yöntemi uygulanabilir. Fakat rahatsızlığınız kan akışını bozacak, damar hastalıklarının türemesine neden olacak düzeyde ise cerrahi yöntemler uygulanabilir.

Ayaklarınızda bulunan damarlarda meydana gelen zedelenmeler, hasarlar ve çeşitli problemler o bölgeye yapılacak uygulamalar için en ince ayrıntısına kadar tespit edilmelidir.

Eğer damarlarınızda gözle görülür şekilde belirginleşme veya sertleşme mevcutsa bu durumda iğne ile tedavi yöntemi önerilir. İğne ile tedavi yönteminde damarlarınıza enjeksiyon yöntemi ile takviye yapılır ve şişerek belirginleşen damarlarınız eski haline dönerek büzüşür.

Böylece hem estetik görünümünüzü korumuş olursunuz hem de rahatsızlıklarınızdan kurtulmuş olursunuz.

Ayak damarlarınızla ilgili şikayetlerinizi tam ve doğru bir şekilde ortopedi doktoruna açıklamalısınız. Şikayetlerinizi paylaşarak daha doğru bir şekilde tanı konulmasını ve en uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesini sağlayabilirsiniz.

(1 votes, average: 1,00 5)
Loading…

Источник: https://damarlari.com/ayak-ustu-damar-agrisi.html

Ayak ağrısı, ayakta ağrılar

Ayak Ağrılarının Nedenleri

Ayak ağrısı: Ayaklar aslında en önemli yükü çeken bölgemizdir. Tüm bakımlarının ihmal edilmeden günlük olarak yapılması gerekmektedir. Çoğu kişi ayakları gece yıkamanın haricinde başka bir bakım yapma ihtiyacı duymaz ve ta ki ayaklarda bir sorun meydana gelene kadar.

Ayak ağrısı için inceleme yapıldığında 4 bölge esas alınır bunlar;

 • ön ayak,
 • orta ayak,
 • topuk-arka ayak,
 • ayak bileği.

Çeşitli sebeplerden dolayı ayaklarda sorunla yaşanabilir. Tırnaklar, parmak araları terlemeleri, mantar gibi çeşitli enfeksiyonlar ayakların ağrımasına ve şişmesine neden olabilir. Ayaklarda sorun oluşması kişinin yaşam kalitesini oldukça düşürür.

Aşağıda ayaklara genel olarak nelerin sebep olduğu ve yaşadığınız sorunların kaynağına ulaşmak için yeterince bilgi sahibi olabileceğiniz ve çeştli sorularınıza yanıt alabiceğiniz yazımız mevcuttur.

Ayak ağrısı neden olur?

Sıkça ayaklarda ağrıya sebep olanları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Nasır, siğil,
 • Tendon, Bağ, kemik (zedelenme),
 • Artrit (kireçlenme),
 • Periferal Nöropati,
 • Düztaban olmak,
 • Topuklu ayakkabı giymek,
 • İçe büyüyen tırnak,
 • Bunyon,
 • Halluks rijidus, Halluks varus,
 • Çekiç parmaklar ve diğer parmak bozuklukları,
 • Nöromalar,
 • Stres, yorgunluk,
 • Sesamoiditler,
 • Metatarsalji,

Ayak ağrısı nasır

Vücudun uzun süren baskı veya sürtünme oluşundan dolayı koruma mekanizması gelişir ve kendini korumaya sokar. Savunmak için bölgede sertleşme meydana gelir ve oluşan bu tabaka nasır olarak isimlendirilir. Topuk nasırı, ayak ve ellerin yanında parmaklarda da olabilir.

Hareket halinde olan bu bölgeler çok etki altında kalır ve özellikle “ayaklarında baş parmak çıkıntısı” olan kişilerin devamlı ayakkabıya sürtünmesi ile nasıl oluşur. Yeni bir ayakkabı aldığınızda ayakkabınızın ayağınıza vurması sonunda ağrılar oluşur.

Nasır sürtünmenden veya ayakkabının sıkması ile oluşuyorsa rahat bir ayakkabı alarak çözüme gidebilirsiniz.

Ayak ağrıları tendon, Bağ, kemik (zedelenme)

Aşil tendon hasarı (Aşil tendiniti), bursit, topuk dikeni ve stres kırıkları en sçok rastlanan ayak ağrısı sebeplerindendir. Bunlara neden olarak, hatalı egzersizler, yüksek darbeli sporlar (tenis, bale, basketbol), kilolu olmak ve hatalı ayakkabı almak neden olur. Aşil tendiniti, bursit ve topuk dikeni, bunlar iltihabi hastalıklardır.

Örneklemek gerekirse;

Bursit, eklemleri koruyan ve bursa isimli yastıkçıkların iltihaplanmasıdır. Ayak ağrılarınızın sebeplerinin hangisi olduğunda kesin teşhis konulması adına doktora gidilmelidir.

Stres kırığı nedir nasıl olur?

Yüklenme sebebi ile ortaya çıkan ayaktaki kemik çatlaklarına ayakta stres kırığı adı verilir. Stres kırıklarının oluşma nedeni ise ayağın fazlaca kullanıldığı ve yük almasını sağlayan spor dallarında daha fazla görülür. Antremansız olarak çalışan kesimlerin bu sporlarda birden bire başlaması sonunda oluşabilir. Bu acemiliklerde en fazla stres kırıkları ellerde meydana gelir.

Stres kırığı tedavi şekli

Stres kırıkları ayaklarda oluştuysa ayakkabı rahat seçim omalıdır ve ayağa fazla yüklenmemek gerekmektedir. Zedelenmeye sebep olan bu sporlardan bir süre uzak durulmalıdır ve önce alışma aşamaları yapılmalıdır. Kendiliğinden zamanla iyileşecek olan bu durumun tekrarı olmaması için hazırlıksız ani yük bindiren spora girişilmemelidir.

Ayak ağrısı kireçlenme (artrit)

Ayak kireçlenmesi ayakta ağrı yapar mı diye merak ediyorsanız, sorunun yanıtı evettir. Kireçlenme ayakta ağrılar oluşturur. Kireçlenmeye en çok Osteoartrit, romatizmal artrit ve guthastalığı sebep olur. Meydana gelişi ise; osteoartritte kemikler arasındaki kıkırdak aşınır.

Romatizmal artrit ayakta deformasyonda oluşturabilecek, eklemlere yönelik otoimmün bir hastalıktır. Gut hastalığı ise ürik asidin vücutta kristal şeklinde birikmesi ile meydana gelir. Guttan en fazla ayak başparmağı etkiler.

Kireçlenmenin bu üç türünün de, durumun şekline göre uygulanan tedavi şekilleri bulunur.

Periferal Nöropati

Ayaktaki sinirlerde tahrip meydana geldiğinde şişme, güçsüzlük, ağrılar karıncalar ve uyuşma gibi durumlar görülerbilir. Periferal Nöropati ile sakatlanma, diyabet, kalp rahatsızlıkları, böbrek hastalıkları, düzensiz ve yetersiz gıda alımı, kireçlenmeye bağlı olarak görülebilir. Periferal Nöropati tedavisi için ilaç veya fizyoterapist desteği alınır.

Ayak ağrısı düztaban

Şeker hastalıkları ve aşırı kilolularda olabileceği gibi romatizma düztabanlık meydana getirebilir. Yapılan işler gereği farkında olmadan böyle bir duruma düşülebilir. Sadece çocuklarda meydana gelebileceği düşünülmemelidir.

Düztaban olduğunuzda, ayak altı kavisi düz hale gelerek ayak çukurunun çökmesi oluşur. İlerlemesi ile ayakta deforme görülür. Yaşanan bu süreçte ayak ağrıları görülür. Tabanlık kullanılarak ağrılar hafifleyebilir ama düztaban tedavisi yapmaz. Tedavisi için erken teşhis yapılmadıysa ameliyat gerekmektedir.

Ayak ağrısı topuklu ayakkabı

Boyu uzattığı ve şık durduğu düşünülür olsada aslında ayaklar için tam bir işkencedir. Sivri ve dar burunlu topuklular sorunların çoğalmasında daha etkilidir. Eğer topuk 5cm üzerinde ise ayağa ekstra yük bindirir. Ayaklarla birlikte baldır kaslarında kasılmalar, ayakta şekil bozukluğu, nasırlar, ayak ağrısı bunların yanında diz ve bel ağrılarına da sebep olabilir.

Ayaklar ile alakalı faydalı bağlantılar

Источник: https://www.hastaliktedavisi.net/ayak-agrisi-ayakta-agrilar/

Ayak Ağrısı Nedenleri

Ayak Ağrılarının Nedenleri

Ayak ağrısı neden olur? Ayaklar yaralanmalara karşı oldukça savunmasızdır. Bu nedenle, pek çok yaralanmadan ve travmadan etkilebilmektedir. Birçok nedeni olabilen ayak ağrısı sistemik hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. (1)

Ayak ağrısı nedenleri daha ayrıntılı olarak şöyle sıralanmaktadır:

Ayak Yaralanmaları

Ayak ağrısının sık olarak görülen nedenleri genellikle ayak yaralanmalarıdır. Bazı örnekleri şunlar olabilmektedir:

 • Burkulmalar veya gerilmeler: Ayak bağlarının gerilmesi veya yırtılması ayakta iltihaplanmaya ve hassasiyete neden olabilmektedir.
 • Kırıklar: Ayaklardaki kırık veya kırık kemikler oldukça ağrı verici olabilmektedir.
 • Aşil tendon rüptürü veya tendiniti: Topukta meydana gelen herhangi bir yırtık veya yırtılmış bir Aşil tendonu topukta ağrı ve tutukluğa yol açabilmektedir.
 • Ayağa batan nesneler: Ayağa batan kıymık veya diken gibi bir pek çok sivri nesne de ayak ağrısına yol açabilmektedir.

Ayak burkulmalarından ya da gerilmelerinden genellikle spor yapan insanlar etkilenmektedir. Aniden yön değiştirme, ani hareket yapma ya da zorlayıcı hareketler yapma ayak burkulmasına yol açabilmektedir. (2)

Bünyon

Bünyon, ayak parmağının kenarında meydana gelen kemik çıkıntısıdır. Oldukça ağrı verici olabilen bünyon, beraberinde kızarıklık ve şişkinliği de yol açmaktadır.

Bünyonlar, kemiklerin yanlış hizalanması nedeniyle gelişmektedir. Genellikle küçük veya büyük başparmağın şişmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Yanlış ayakkabı seçimi (dar ayakkabı) ve zorlayıcı aktiviteleri uzun bir süre boyunca yapmak bünyon gelişimine neden olabilmektedir. Düz taban veya artrit gibi belirli ayak koşulları geçmişi olan kişilerin bünyon geliştirme riski çok daha yüksektir. (3)

Plantar Fasiit

Ayakta ayak tabanında bulunan ve ayağı destekleyen plantar fasya isimli fibröz bir doku yer almaktadır. Bu doku iltihaplandığında plantar fasiit isimli durum meydana gelmektedir. Sonuç olarak da ayak tabanında ve topuğunda şiddetli ağrı hissedilmektedir. (4)

Topuk Dikeni

Topuk dikeni, kalsiyum kristallerinin topuk kemiğinde birikmeye başlayarak kemiksi bir çıkıntı oluşturması sonucunda meydana gelmektedir. Plantar fasiit de topuk dikeni nedenleri arasında bulunmaktadır. Topuk dikeni olan kişi yürürken kötüleşen şiddetli bir ayak ağrısı yaşamaktadır.

Osteoartrit

Osteoartrit ayak ve ayak bileğini etkilediği takdirde, ayak ağrısı yaşanabilmektedir. Bu durum eklemlerdeki aşınma ve yıpranma ile ilgili değişiklikleri ifade etmektedir. Eklemler arasındaki iltihaplanma eklemlerin zamanla deforme olmasına ve birbirine sürtünmeye başlamasına yol açmaktadır. Eklemlerde ağrı, hassasiyet, sertlik ve şişkinlik meydana gelmektedir. (5)

Gut Hastalığı

Gut, kanda aşırı derecede yüksek ürik asit birikmeye başladığında meydana gelen bir artrit türüdür. Asit birikimi sonucu gelişen kristaller ayaktaki eklemlerin yakınında oluştuğunda, birkaç gün sürebilen ciddi ayak ağrısı ve iltihabına yol açabilmektedir. (6)

Ödem

Ayağın şişmesi ya da diğer adıyla ödem yapması, ayak ağrısına yol açabilmektedir. Ödem ayaklarda ya da alt bacaklarda ortaya çıkan sıvı birikmesidir.

Diyabet

Diyabet vücudu pek çok açıdan etkileyebilen bir hastalıktır. Ayak problemlerine yol açması da olasıdır. Diyabetin kontrol altında tutulmaması ayaklardaki sinirlerin ve kan damarlarının hasar görmesine neden olabilmektedir. Bu durumda ayaklarda nöropatik ağrı hissedilebilmektedir. (7)

Aşil Tendonu

Aşil tendonu baldır kasını topuğun arkasına bağlamaktadır. Özellikle fiziksel antrenmana alışkın olmayan kişilerin çok fazla yürümesi veya koşması aşil tendonu tahriş edebilmektedir. Dik bir yokuşta veya engebeli arazide yürümek de tendonun üzerinde ciddi bir yük oluşturarak alt bacakta ağrının meydana gelmesine neden olabilmektedir. (8)

Çekiç Parmak

Çekiç parmak durumu orta eklemde kalıcı bir ayak bükülmesini ifade etmektedir. Destekleyici bir tendonun dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Çekiç parmak geliştirmek için belirli bir cinsiyet veya yaş eğilimi bulunmamaktadır.

Morton Nöroma

Ayak ağrısının nedenlerinden biri de Morton Nöroma hastalığıdır. Ayak tabanındaki sinirlerine sıkışması ve kalınlaşmasıyla ortaya çıkmaktadır. Muhtemelen ayak yapısı ya da giyilen yüksek dar ayakkabılar nedeniyle kadınlarda erkeklerden on kat daha fazla görülmektedir. (9)

Siğil (Verruka)

Halk arasında siğil olarak bilinen verruka, ayaklarda da meydana gelebilen küçük beyaz renkteki cilt büyümeleridir. Genellikle tabanlar üzerinde geliştiği için, yürüme, koşma gibi egzersizler sırasında oldukça ağrı verici olabilmektedir. (10)

Nasır

Ayakta meydana gelenler nasırlar ortak ayak ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Cilt üzerinde aşırı baskı nedeniyle gelişen nasırlar, üstüne kuvvet uygulandığında oldukça ağrı verici olabilmektedir. Genellikle, ayak tabanlarında oluşmaktadır. (11)

Ayak Tırnağı Batması

Ayak tırnakları çevresinde bulunan ete battığı zaman, o bölgelerde şişkinlik, kızarıklık ve yoğun bir ağrı hissedilmektedir. Tırnak altında kanamanın meydana gelme olasılığı da oldukça yüksektir.

Ayak Tırnağı Mantarı (Onikomikoz)

Ayak parmağı tırnağında gelişen tırnak mantarı genellikle ağrılı ve semptomatik değildir. Ancak, uzun süre boyunca tedavi uygulanmaması zaman zaman ağrı hissedilmesine yol açabilmektedir. (12)

Ayak Ağrısı Nedir?

Ayaklar karmaşık bir kemik, bağ, tendon ve kas yapısından oluşmaktadır. Vücudun ağırlığını taşıyacak kadar güçlü olan ayaklarda meydana gelen herhangi bir yaralanma hayatı olumsuz etkileyen ayak ağrısına yol açabilmektedir. (13)
Ayak ağrısı nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Ayak Ağrısı Belirtileri

Ayak ağrısı nasıl anlaşılır? Ayak ağrısının ana belirtisi ayağın herhangi bir yerinde hissedilen ağrıdır. Bu yer topuk, ayak tabanı ya da ayak üstü olabilmektedir. Ağrıyla birlikte hassasiyet, şişkinlik, kısıtlı hareket imkânı ve yürüme zorluğu da meydana gelebilmektedir. (14)
Ayak ağrısı belirtileri hakkında  daha fazla bilgi için

Ayak Ağrısı Tedavisi

Ayak ağrısı nasıl geçer? Ayak ağrısı genellikle evde tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilmektedir. Bazı yöntemler arasında ayağı dinlendirme, buz kompresi uygulama, ağrı kesici ilaçlar alma ve germe egzersizleri bulunmaktadır. Ayaktaki ağrının nedenine bağlı olarak diğer tıbbi tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir. (15)

Ayak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ayak ağrısı tanısı ve tedavisi için ortopedi bölümüne başvurulmaktadır. (16)
Ayak ağrısı tedavisi hakkında detayı için bakınız

Источник: https://www.acil.net/ayak-agrisi-nedenleri/

Ayak Ağrısı Neden Olur? Ayak Ağrısı Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

Ayak Ağrılarının Nedenleri

Ayaklarda kemikler, eklemler, bağ ve kas bulunur. Ayağın sağlıklı hareket edebilmesi ve vücut yükünü taşıyabilmesi için kemiklerin duruşu, birbirleri ile olan mesafeleri ve eklemlerin açıları çok önemlidir. Doğumsal olan şekil bozukluğu ve sonradan oluşan bozukluklar ayak sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Yeni doğan bebeklerin yaklaşık % 5’inde ayak problemleri görüldüğü gibi, yetişkinlerin yaklaşık % 60’ında ayak problemleri görülür.

Hareketsizlik, aşırı kliolu olmak, sigara içmek, ayak sağlığını önemsememek, ayağı sürekli zorlayan hareketler yapmak, uygun olmayan ayakları rahatsız eden ayakkabı giymek ve bazı hastalıklar ayak sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Ayaklar, yıllar geçtikçe yapısal olarak değişime uğrar, rahatsızlanır ve şekil bozuklukları meydana gelir. Ayak bileklerinden başlayıp, dizleri ve omurga sistemini etkiler ve baş ağrılarına bile neden olabilir.

Ayak ağıları, düz tabanlık, diyabetik ayak, parmak çıkıntıları, topuk dikeni, nasırlar, siğiller, tırnak batması, aşil tendinit, plantar fasiit, çukur ayak, sever hastalığı, çekiç parmak, tarsal tünel sendromu, tendon iltihabı, ayak bileği burkulması, ayak parmak kırıkları, topuk kırıkları, ayak tarak kemiği kırıkları, ayak bileği kırıkları ve ayak bileği çıkıkları gibi nedenler ayak ağrılarına neden olur.

Düz tabanlık (pes planus)

Düz tabanlık, ayağın normal kavisinin kaybedilerek yere olan temasının iç bölgede artmasıdır. Düz tabanlık belirtileri, çabuk yorulma, ayak iç kısmında ağrı ve bazı durumlarda bacağa kadar uzanan ağrı şeklindedir. Düz tabanlık tedavisi, özel tabanlık, takip ve gereken durumlarda cerrahi düzeltme tedavisi uygulanır.

Plantar fasiit

Plantar fasiit, topuk ağrısının en sık karşılaşılan nedenidir. Plantar fasiit, orta yaşlı kişilerde, atletlerde, askerlerde ve ayak üzerinde uzun süre duran gençlerde daha sık görülür.

Plantar fasiit belirtileri, sabah yataktan kalkıldığında ya da oturduktan sonra ayağa kalkıldığında topukta ağrı, ağrı başladıktan sonra her gün geçtikçe artma gösterir.

Plantar fasiit tedavisi, öncelikle germe egzersizleri, istirahat, ayakkabı seçimi, ilaç tedavisi, ESWT (vücut dışından uygulanan şok dalga) tedavisi ve gereken durumlarda cerrahi tedavi uygulanır.

 Tarsal tünel sendromu

Tarsal tünel sendromu, tibial sinir üzerine yüklenen baskı veya sıkışma sonucu oluşan, ayak bileği iç tarafından ayak içine doğru ortaya çıkan şikayetlerin meydana geldiği hastalıktır.

Tarsal tünel sendromu belirtileri, ayak bileğinin iç yüzeyinde, ayak tabanında hissedilen karıncalanma, yanma, elektriklenme, hissizlik ve ayak ağrısı gibi belirtilerdir.

Tarsal tünel sendromu tedavisi, cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi ilaç tadavisi, tabanlık tadavisi, ortez kullanımı, germe egzersizleri, enjeksiyon tedavisi ve ereken durumlarda cerrahi gevşetme tedavisi uygulanır.

Ayak ağıları neden olur

Sever hastalığı

Sever hastalığı, topuk kemiği (kalkaneus) arka- alt büyüme plağında bir zorlanmaya bağlı meydana gelir. Daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkar.

Sever hastalığı belirtileri, topuk ağrısı, egzersiz sonrası topallama, basma sırasında ağrı, gerginlik gibi belirtiler mevcuttur.

Sever hastalığı tedavisi, istirahat, buz uygulaması, silikon topuk desteği, germe egzersizleri gibi tedaviler uygulanır.

Çukur ayak (pes kavus)

Ayakların iç kısmında görülen kavsin normalden fazla olmasına çukur ayak denilir. Çukur taban, düz tabanlığın tam tersidir. Çukur ayak belirtileri, çocuklarda sık düşme, çukurluğun yanı sıra topukta içe dönme, hastalığın ilerlemesi ile parmaklarda pençeleşme gibi belirtiler görülür. Çukur ayak tedavisi, çukur ayak oluşumunun nedenine göre tedavi yöntemleri uygulanır.

Topuk dikeni

Topuk dikeni, ayağın altında var olan, plantar fasya olarak adlandırılan tendonun kısalması sonucu meydana gelen bir durumdur.

Topuk dikeni belirtileri, Yataktan kalkıldığında ilk basma sırasında ayağın altında yırtılma, batma duyusu, şiddetli ayak ağrısı gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Topuk dikeni tedavisi, özel tabanlık tedavisi, aşık uzatma egzersizleri, fizik tedavi ve rahabilitasyon tedavisi ve gereken durumlarda enjeksiyon veya cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Aşil tendon yırtılması (rüptürü)

Aşil tendon, alt bacağın arkasındaki kaslar ortak bir tendon ile topuk kemiği olan kalkaneusa birleşir. Aşil tendon kopması, dengesiz hareketler, aşırı zorlanmalar gibi travmalar nedeni ile meydana gelir.

Aşil tendon kopması belirtileri, tendon koptuğu anda trak diye bir ses duyulur ve sonrasında baldır kısmında, ayak bileğinde ağrı, şişlik ve morluk gibi belirtiler görülür.

Aşil tendon kopması tedavisi, yaralanmanın durumuna göre alçı veya breys uygulaması ve farklı cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Aşil tendon iltihabı (tendinit)

Tendinit, kemiği ekleme bağlayan tendonun iltihaplanması, enflamasyonu, yangı denilen bir çeşit mikrobik olmayan iltihabıdır.

Aşil tendon iltihabı belirtileri, tendonun bulunduğu alanda ani başlayan şiddetli ağrı, hassasiyet, hareket kısıtlılığı ve tendonda kalınlaşma gibi belirtilerdir.

Aşil tendon iltihabı tedavisi, istirahat, ilaç tedavisi, fizik tedavi ve gereken durumlarda cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemlerine gerek duyulur.

Başparmak çıkıntısı (halluks valgus)

Halluks valgus deformitesi kelime anlamı itibari ile ayak başparmağının dışa doğru çıkması olarak nitelendirilmesine karşın kompleks bir deformite olup ayağın birinci sırasında eşlik eden diğer patolojileri de içermektedir.

Halluks valgus belirtileri, ucu dar sivri ayakkabı giyildiğinde ağrı, şişlik, kızarıklık gibi belirtiler görülür.

Başparmak çıkıntısı tedavisi, öncelikle daha rahat ayakkabı giyilmesi, tabanlık, parmak arası makara, gece ateli gibi koruyucu tedaviler veya cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

 Bunların dışında ayak ağrıları, ayak bileği kırıkları, çıkıkları, topuk kırıkları, ayak parmak kırıkları, çıkıkları, çatlakları, tarak kemiği kırıkları gibi benzeri travmalar ayaklarda ve bacaklarda ağrıya neden olur.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/ayak-agrlar/

Ayak Tabanı Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Ayak Ağrılarının Nedenleri

Ayak tabanında ağrı noktaları değiştikçe ağrının işaret ettiği rahatsızlıkta değişiklik göstermektedir. Genellikle ayak taban ağrılarının en büyük sebebi yanlış ayakkabı seçimi ve uzun süre ayakta kalmaktan kaynaklanmaktadır. Hemen hemen birçok kişide görülen ayak taban ağrıları kronik olabileceği gibi aniden gelişen özelliklere de sahip olabilir.

Yaşam kalitesi ve iş temposu ayak ağrılarının oluşmasında doğrudan etkilidir. Ayak tabanlarında ve ayakta meydana gelen ağrılara birçok farklı hastalık sebep olabilmektedir. Ayak ağrılarına sebep olan en belirgin rahatsızlıklar; topuk dikeni, ayak kemer ağrısı, parmak ağrılarıdır.

Ayak tabanlarında herhangi bir ağrının hissedilmesi durumunda yapılması gereken ilk iş ağrı noktasının belirlenmesidir. Ağrı noktası belirlendikten sonra doktor tavsiyesi üzerine hastalığa uygun tedavi yöntemlerine vakit kaybetmeden başlanılması gerekmektedir. Aksi takdirde uzun vadede ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.

Ayak Taban Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Ayak taban ağrısına neden olan birçok farklı etkenden söz edilebilir. Bu etkenler genellikle; kemikler, lifler, topuk kemiği, damar, tırnak ve kasların düzgün çalışmaması ya da birbirlerine engeller duruma gelmelerinden kaynaklanmaktadır. Ayak çukurunda ağrı ve taban bölgesindeki ağrıların temel nedenleri;

 • Kemik çıkıntıları
 • Morton Nöroma
 • Romatizmal etkenler
 • Aşırı kilolar
 • Gergin kas yapısı
 • Topuk dikeni vb. rahatsızlıklar

Ayak tabanlarında ağrıya neden olan başlıca etkenlerdir. Aynı zamanda birdenbire sportif faaliyetleri arttırmak ve uygun koşullarda gerçekleştirilmeyen aktiviteler de topuk ağrılarına neden olmuş olabilir. Sürekli ve artarak devam eden ayak taban ağrılarınızın teşhisi ve tedavisi için mutlaka uzman bir doktora başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Ayak Taban Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak tabanlarında nükseden rahatsızlıklar, ağrı noktasına göre tedavi yöntemi belirlenmektedir. Ayak ağrısı genellikle tabandan başlayarak ayağın büyük bir bölümünü rahatsız etmektedir. Tedavi yapılmadan önce mutlaka ağrıya sebep olan unsurun bulunması ve bu doğrultuda tedavi yöntemi uygulanması gerekmektedir. Doktorun uygulayacağı tedaviye ek olarak;

 • Ayak darbelerden korunur ve istirahat ettirilir
 • Ayakkabı tercihi değiştirilmelidir
 • Ayak egzersizleri uygulanmalıdır
 • Ayaklara hafif masajlar uygulanmalı ve
 • Fizik tedavi tavsiyeleri dikkate alınmalıdır

Hastalık derecesine göre ilaç ya da daha farklı bir tedavi yöntemi izlenebilmektedir. BU tedavi yöntemlerine göre yaşam tarzınızda ufak değişikliklere giderek büyük ölçüde tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz.

Ayak Taban Ağrısı Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Taban ağrıları için bitkisel ve doğal yöntemler oldukça etkilidir. Birçok rahatsızlığın tedavisinde önemli etkiler gösteren bu yöntemler sayesinde ağrıların büyük ölçüde azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayak tabanı ağrısı bitkisel tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır;

 • Soğuk Uygulama: Bir şişeye soğuk su doldurularak ayak altında 5 dakika gezdirilir.
 • Tuzlu Su: Bir leğen içine dolduracağınız ılık suya, tuz ilave ederek ayaklarınıza masaj yapabilirsiniz.
 • Doğal Yağ Uygulaması: Kantaron gibi doğal içerikli yağlar ağrı bölgesine masaj yapılarak sürülür ve ayaklar bir müddet dinlendirilir.

Ayak taban ağrılarında bu üç yöntem en çok fayda sağlayan ve en kolay yöntemlerdir. Bu yöntemleri düzenli olarak uygularsanız ayak taban ağrılarınızın büyük ölçüde azaldığına şahit olabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayakkabı tercihinizi değiştirmeniz ve ayakta kalma sürelerinizi de düzenlemeniz ağrıların azalmasında etkili olacaktır.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk dikeni özellikle uzun süre ayakta kalmayı gerektiren işlerde çalışan kişilerde sıklıkla görülmektedir.

Sabah kalkınca ayak tabanı ağrısı ve topuk çevresinde batma hislerinin oluşması topuk dikeninin en belirgin özellikleridir. Yürüyüş, spor vb.

diğer hareketlerden sonra ayak üzerine basamama da topuk dikeninin bir diğer önemli belirtisidir. Taban ağrıları arasında en sık görüleni ve kişide yoğun ağrılara neden olan bir rahatsızlıktır.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk dikeni rahatsızlıklarında önerilen ilk yöntem dinlenmedir. Topuk dikenine sahip kişilerin belirli bir süre hareketlerini azaltmaları ve istirahat etmeleri gerekmektedir.

Topuk dikeni ağrısı tedavisi için genellikle anti – infilamatuar ilaçlar kullanılmaktadır. İlaç tedavisine ek olarak doktorunuz tarafından tavsiye edilen egzersiz yöntemleri de düzenli olarak uygulanmalıdır.

Ayak altında şişe gezdirmek ve çeşitli merhemler kullanmakta tedavi sürecinin hızlanmasında etkili olacaktır.

Ayaklarda başlayan ağrılar birçok farklı hastalığı işaret edebilir.

Son dönemde yapılan birçok çalışma ayakta beliren ağrıların konumuna göre vücutta hangi bölgenin zayıf olduğu ve hangi hastalığın oluştuğu tespit edilebilmektedir.

Ayak üstü ağrısı ve topuk çevresinde oluşan ağrılar farklı hastalıkları işaret ederken tırnaklarda ve parmaklarda ağrıların yaşanması başka hastalıkları işaret ediyor olabilir. Ayak ağrıları;

 • Mantar
 • Böbrek ve kalp rahatsızlıkları
 • Eklem iltihapları
 • Nasır vb.

Diğer hastalıkları da işaret ediyor olabilir. Ancak genellikle ayak ağrıları topuk dikeni, topuk düzleşmesi ve çukur taban gibi rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır.

Ayak Taban Ağrılarından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Ayak taban ağrılarının en büyük nedeni yanlış ayakkabı seçimidir. Ayakkabı seçimi yapılırken şıklık, moda vb. etkenlerden ziyade rahatlık, hava alması vb. gibi unsurların dikkate alınması gerekmektedir. Doğru ayakkabı seçimi yapılırken;

 • Rahat tabanlı
 • Ayağı bileklerini kavrayan
 • Ayak ölçülerine uygun
 • Parmakları sıkmayan ve
 • Ortopedik

Gibi unsurlara dikkat etmek ayak sağlığı için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra ayakların dinlendirilmesi ve sık sık egzersizlerin yapılması ayak taban ağrılarından korunmanıza yardımcı olacaktır.

Ayak Kemeri Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Plantar fasitten kaynaklanan ağrılar arasında ayak kemeri ağrıları yer almaktadır. Planter fasit, topuk kemiğinin diğer kemiklere bağlanmasını sağlayan bir doku şerididir. Bu dokunun zamanla yıpranması ya da hasar görmesi özellikle ayak tabanlarında çeşitli rahatsızlıklara kapı aralamaktadırlar. Ayak kemeri hastalığının başlıca belirtileri;

 • Yürümede zorluk
 • Ayak taban ve üstlerinde ağrılar
 • Zor bükülme ve parmak ağrıları

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayak kemeri hastalığının yanı sıra ayakta gut ağrısı oluşumu da benzer etkenlere bağlanabilmektedir. Bu gibi belirtilere sahip kişilerin mutlaka doktora başvurması gerekmektedir.

Topuk Düzleşmesi Neden Olur?

Topuk düzleşmesi ayak taban ağrılarının iki kat artmasına neden olan önemli bir rahatsızlıktır. Bu hastalık, topuğun direkt olarak zeminle temas etmesi olarak belirti göstermektedir. Ayak ortasında herhangi bir boşluk olmaksızın topukla ayak uçları yere düz bir şekilde temas eder.

Bu durum ağrıların şiddetlenmesine ve alışık olmayan kişilerde büyük rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Topuk düzleşmesi, tedavisi oldukça zor ve alışılması gereken bir hastalıktır. Doğru ayakkabı tercihinin yapılması bu hastalıkla karşılaşma riskinizi de büyük ölçüde azaltacaktır.

Çocuklarda Topuk Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda ayak tabanı ağrısına ne iyi gelir, hangi rahatsızlıklar meydana gelir? Gibi sorular birçok yanıtı içinde barındırmaktadır.

Topuk ağrılarının oldukça erken yaşlarda tespit edilmesi ve tedaviye başlanması ilerleyen yaşlarda ciddi sorunların yaşanmasını büyük ölçüde azaltacaktır.

Genellikle gelişim çağındaki çocuklarda görülen topuk ağrıları; ayak ve bacaklarda ve kemiklerin bağlantı noktalarında oluşan ağrıları kapsamaktadır. Çocuklarda topuk ağrılarının görülmesindeki en büyük etkenler;

 • Aşırı kilo
 • Devamlı spor yapmak
 • Yapısal bozukluklar vb.

Durumlar çocuklarda topuk ağrılarını tetikleyen en büyük etkenlerdir. Gelişim çağında görülen bu rahatsızlıklar çok büyük teh arz etmemektedir. Ancak temkinli olmak ve ağrıların erkenden tedavi edilmesi için mutlaka uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Источник: https://www.saglik8.com/ayak-tabani-agrisi-nasil-gecer-neden-olur-ne-iyi-gelir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть