Ayak Kokusu Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir / Ayak Kokusuna Çözümler

Ayak Kokusu Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayak kokusu, hemen herkesin oldukça rahatsız olduğu en büyük sorun olmaktadır. Ayak kokusuna çözüm, aslında sanıldığından da kolay! Çünkü ayak kokusuna doğal ve pratik çözümler var. Bu durum bir hastalık habercisi değilse, ayak kokusu giderici yöntemlerle kesin çözüme ulaşabilirsiniz.

Ayak kokusu neden olur?

Ayak kokusu, ‘herkesin ayağı kokar, gelip geçer’ diyerek geçiştirilemeyecek kadar önemli. Eğer ayağınızda bir koku varsa, muhtemelen ayağınız size vücudunuzla ilgili sinyaller veriyordur.

Çünkü ayak kokusu kendiliğinden oluşmaz. Bunu tetikleyen onlarca neden vardır.

Bu nedenlere bir de ayaklarınızdaki en ufak bir rahatsızlıkta eklenince bu, çözülmesi zor ve süreklilik kazanmış bir hale dönüşür.

Ayak kokusu nedenleri çeşitli olduğundan bunları iyi tespit etmek gerekiyor. Ayak kokusu, ya gerekli temizliğin ve bakımın yapılmadığı yada bakteriyel rahatsızlıkların görüldüğü ayaklarda hızla gelişir ve oldukça da rahatsız edicidir.

Ancak bu durum, kimilerinin daha çok şikayet ettiği bir sorundur. Çoğu kimse de, ayak kokusuna neden olan terleme ırsi yani genetik olabilmektedir.

Ayak terlemesi sorununuz varsa öncelikli yapılması gereken kokudan önce ayak terlemesi sorununun çözümünü bulmaktır.

Ayak Kokusu Hastalık mıdır?

Başlı başına bir hastalık gibi düşünmek doğru olmasa da sebeplerine göre bir hastalık teşhisi konabilir. Öyle ki ayak kokusu bir hastalığın habercisi de olabilir. Kimi kanser türleri el ve ayaklarda terleme yapmaktadır. Uzun süreli böyle bir durumda siz sadece kokudan rahatsız olurken aslında vücudunuz bir hastalığı alarm veriyor olabilir.

Etkili Çözümlerle Ayak Kokusuna Son!

Ayak kokusu Nasıl Oluşur?

Ayak kokusunun nedenlerinden en temeli ‘ter’dir. Bir insan ayağında 250.000’den fazla ter bezi bulunmaktadır. Bu nedenle ayaklar vücudun diğer bölgelerine göre çok daha fazla terler. Su ve tuz bileşenlerinden oluşan ter, tek başına koku yapmaz.

Çoğu kişinin ayak terlemesi sorunu olduğu halde ayaklarının kokmamasının nedeni de budur. Ancak terleme ile beraber işin içine bakteriler de girerse, koku için davetiye çıkmış olur. Ayak üzerindeki ter tabakası bakterilerin üremesi ve çoğalması için birebirdir.

Bu nedenle gün boyu terleyen ve kapalı kalan ayaklarda kokunun oluşması olasıdır.

Ayrıca düzenli ve sıklıkla yapılmayan ayak bakımı da ayakta koku oluşmasında oldukça etkilidir. Çalışan birçok insan akşam eve geldiğinde yoğun bir koku ile karşılaşır.

Bunun nedeni gün boyu ayaklara binen yükün, ayaklarda terlemeye neden olması ve bu terlemenin de beraberinde ayak kokusunu getirmesidir. Bütün gün kapalı kalan ayaklar terle beraber bakteri oluşumuna neden olmaktadır.

Bu da beraberinde sizi rahatsız eden soruna neden olur.

Ayak kokusu oluşumuna etki eden bir diğer önemli neden ise heyecan, stres ve kaygılarımızdır. Yoğun yaşanan stresler ve bir anda gerçekleşen yoğun heyecan duygusu da vücutta terleme oranını yükseltmekte. Terlemenin en fazla olduğu bölgeler arasında olan ayaklarımız da bu durumdan etkilenmektedir.

Yoğun stres altındaki insanlarda görülen ayak terlemesi sorunu, beraberinde ayak kokusu problemlerini de getirerek, oldukça rahatsız edici bir durum oluşturmaktadır. Ayak kokusu çözüm üretilen bir rahatsızlıktır. Peki, ayak kokusu nasıl geçer? Aşağıda kendiniz için bir çözüm bulmanız muhtemeldir.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak kokusunu gidermede en temel yöntemler, ayakların terlemesini engellemek ya da azaltmaktır. Bunun için çeşitli yöntemler ve çözümler bulunmaktadır.

Ancak, her terleyen ayağın kokmayacağını okuduğumuza göre diğer yapılması gereken ayak sağlığı açısından da oldukça önem taşıyan ayak bakımıdır.

Evde rahatlıkla ve kolayca uygulayacağınız ayak kokusu giderici bazı yöntemler, hem ayak kokusunu gidermenizde hem de daha sağlıklı ayaklara sahip olmanızda etkili olacaktır;

 • Ayaklarınızı, içerisine bir miktar tuz ve bir miktar karbonat attığınız ılık su ile yıkamanız, hem ayak kokunuzu giderir hem de ayakta oluşan ölü hücrelerin temizlenmesini sağlar.
 • Biraz tuz ve karbonat karışımı, hatta bir miktar bebek pudrası veya nişastayı, ayakkabılarınıza veya çorap içlerine de serpin. Bu işlem ayaklarınızın terlemesini önlerken, ayak kokusu oluşumunu da engelleyecektir.
 • Ayaklarınızın terlemeden ve kokudan arınabilmesi için, buna neden olan etkeni doğru teşhis etmek oldukça önemli. Eğer sürekli bir ayak kokusu problemi yaşıyorsanız, büyük olasılık ayaklarınız terlemeyle beraber bakteri üretmekte ve ölü hücreler kokuya neden olmaktadır. Bu durumda ayaklarınızı antibakteriyel sabun ile güzelce yıkayınız. Duruladıktan sonra özellikle parmak aralarını iyice kurulayın. Çünkü parmak araları, vücudunuzda en çok nem toplayan bölgelerdir. Bu da bakteri ve mantar hastalıkları oluşumu için yeterli sebeptir.
 •  Ayaklarınızı her gün, en az iki defa ılık su ile yıkayın. Ancak bu işlem ayaklarınıza su tutmaktan ibaret olmasın. Ayaklarınızı güzelce ovalayarak yıkayın. Banyo lifi ve özellikle ayak tabanları için topuk taşları kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Günlük yaşantınızda, çalışıyorsanız ve ayaklarınız gün içinde sürekli ayakkabı içinde kapalı kalıyorsa pamuk veya emici özelliğe sahip çorapları tercih edin. Bu tür çoraplar ayağınızın hava almasını sağlar ve terleme oluşumunda teri emerek ayağın ıslak kalmasını engeller.
 • Ayak kokusunu giderme yollarından biri de ayakkabı tercihi ile ilgili. Ucuz ve kalitesiz ayakkabılar yerine daha sağlıklı ve kaliteli ayakkabılar edinin. Ucuz ayakkabıların çoğu hava almaz ve içeriğinde bolca kimyasal madde barındırır. Bu nedenle ayak sağlığınız için oldukça zararlı olmaktadır.
 • Sürekli aynı ayakkabıyı giymek de ayak kokusuna neden olmaktadır. Mümkünse farklı ayakkabılar edinin ve iki üç çeşit ayakkabıyı aralıklarla giyin. Bu sayede diğer ayakkabıların havalanmasını sağlayarak ayak kokusu oluşumunu engelleyeceksiniz.
 • Özellikle yazın kapalı ayakkabılardan kaçının. Fırsatınız olduğunda yere, zemine ve toprağa basın. Bu ayak kokusu ve ayak sağlığı için doğal bir tedavi yöntemidir. Toprakla temas eden ayak bakterilerden çok daha çabuk arınır.
 • Ayakkabılarınız ve ayak kokularını önlemek için üretilen parfüm veya deodorantlardan edinebilirsiniz. Özellikle kısa seyahatlerde oluşabilecek ayak kokuları için her zaman yanınızda bulundurabilirsiniz. Ayak kokusuna kremler de üretilip satılmaktadır.
 • Kirli çoraplarınızı tersine çevirerek makineye atın. Bu işlem, iç kısımdaki bakterilerin iyice temizlenmesini sağlayacaktır. Ayakkabılarınızı da eğer mümkünse sık sık yıkayın. Ancak yeteri kadar kurumadan asla giymeyin. Islak ayakkabı, normalden daha çok koku yapacaktır.
 • Ayaklarınızı sirkeli suda 5-10 dakika bekletin. Sirke bakteriler için en doğal ve oldukça etkili bir çözümdür. Ayak terlemelerine ve kokusuna da oldukça etkilidir. Sirkeli su ile yıkanan ayakları durulamayın. Temiz bir havlu ile iyice kurutun ve pamuklu bir çorap giyerek yatın. Sabah kokunun yok olduğunu göreceksiniz. Sirke gibi yeşil çay veya siyah çayla yıkayacağınız ayaklarınız, kokudan arınacaktır.
 • Ayak kokusu için eczanelerden rahatlıkla alabileceğiniz jeller de, ayak kokusunu gidermede oldukça etkilidir.
 • Ayaklarınızda koku ile beraber, ağrı, kızarıklık, şişlik veya yara oluşumu, anormal bir görüntü, dayanılmaz ve yukarıdaki tüm yöntemlere rağmen geçmeyen sürekli bir koku var ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Ayakların kokmaması için yapılan bu müdahaleler yetersiz kalıyorsa, sorun ayakkabılarınızda da olabilir. Ayakkabıların yapısı gereği oluşan kokular ayakları da etkilemektedir. Bunu önlemek için ayakkabı kokusu önleyici yöntemleri deneyebilirsiniz.

Ayak kokusunu gidermede kendi uyguladığınız başarılı bir yöntem varsa buraya yazabilirsiniz. Tavsiyeleriniz yukarıda yer alan yöntemler içine eklenerek herkesin istifadesine sunulmuş olur.

Источник: //www.kadinlahersey.com/ayak-kokusu-nasil-giderilir.html

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir? Ayak Kokusuna Çözüm Önerileri

Ayak Kokusu Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Haber güncelleme tarihi 16.03.2019 12:01

Ayak Kokusu İçin Neler Yapılabilir?

Ayak kokusu insanların karşılaştığı en büyük sıkıntılardan bir tanesi olarak karşımıza çıkan ve en olmadık yerde insanları zor durumda bırakın bir durumdur. Peki ayak kokusuna çözüm var mı?Ayak kokusu kesin çözüm önerileri neler? Ayak kokusu ile alakalı tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayaklarda yaşanan kokunun sebebini araştıran birçok insan “Ayak kokusu neden olur” sorusunu da emin olun çokça sormuştur ya da konu hakkında araştırma yapmıştır.

Ayak kokusunun nedeni olarak sadece bir sebep sunmak yeterli olmayacaktır. Ayak kokmasının genetiklikten tutun da stres ve şeker hastalığına kadar birçok sebebi olabilir.

İçeriğimizin bu bölümünde sizlere ayak kokusunu nedenleri maddeler halinde yazdık; İşte,”ayak kokusu nedenleri”

 • Aileden gelen bir genetik yapıdan dolayı ayak kokması gerçekleşebilir.
 • Az su için insanlarda ayak kokma sorunu yaşanır
 • Ter bezlerinin çok fazla çalışmasından dolayı ayak kokması yaşanabilir.
 • Mantar enfeksiyonu ayak kokmasının başlıca sebeplerindendir.
 • Başka bir hastalık için kullandığınız ilaçlar ayak kokmasına sebep olabilir.
 • Stres
 • Şeker hastalığı
 • Troid bezi hastalığına yakalanan insanlarda ayak kokusu yer almaktadır.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak kokusunun başlıca sebebi, ayakların gün içerisinde terlemesinden ve bu terin de ayakkabı içerisinde kurumasından meydana gelir.

Terleme” sonucunda da bazı bakteriler ayakta, çorapta ve ayakkabıda bir nevi yer edinir. Sonrasında da ayak kokusu meydana gelir.

Peki, ayak kokusu nasıl geçer? Ayak kokusunu giderme yöntemleri nelerdir? İşte, sizler için bu bölümde “ayak kokusu nasıl giderilir“ sorusunun cevabını aradık.

Ayak Kokusuna Kesin Çözüm Önerileri

Ayak kokusuna çözüm önerileri arasında sizlere kesin çözümlere yakın önerilerden bahsedeceğiz. Aşağıda yer alanları uyguladığınız takdirde ayak kokusuna kesin çözüm bulabilirsiniz.

1. Temizlik

İlk dikkat edeceğiniz şey temizliktir. Ayağınızın ve çorabınızın temiz olmasına özen gösterin. Her gün ayağınızı yıkayın ve temiz çorap kullanın.

Çoraplarınızı ertesi gün giydiğinizde ayağınız temiz dahi olsa çoraptaki bakteriler daha hızlı üreyecek ve koku oluşumu hızlanacaktır. Ayrıca gün içinde ayağınızı yıkıyorsanız, iyi kurulamaya özen gösterin.

Islak bıraktığınız ayak, özellikle parmaklarınızın arası koku oluşumunu arttırır. Ayakkabılarınızı da temiz tutmalısınız. Koku yerleşmişse mutlaka onu yıkamalısınız. Çamaşır makinesinde düşük ısılarda spor ayakkabılarınızı yıkayabilirsiniz.

Eğer klasik bir ayakkabıysa ya da yıkanamıyorsa tabanlığını mutlaka değiştirmelisiniz. Yılda 2 kere iç tabanlığını değiştirdiğiniz ayakkabınızın koku sorunu olmadığını göreceksiniz.

2. Çorap Seçimi

Giydiğiniz çoraplarınıza özen göstermeniz ve dikkatlice seçmeniz gerekiyor. Ayak terinizi emebilecek özellikte yani pamuk çoraplar tercih etmelisiniz. Pamuk yapısı gereği daha çok nem tutar ve havalanma sağlar. Naylon malzemeler daha çok terlemeye sebep olur.

Eğer naylon ve türevi çoraplar giyerseniz kokunun arttığını zaten fark edersiniz. Bu yüzden kesinlikte tercihiniz pamuktan yana olmalıdır. Ayak kokunuz için antibakteriyel özellikli çoraplar da mevcut. Bakteri oluşumunu önleyeceği için koku oluşumunu en aza indirecektir ve kullanmanız fayda sağlayacaktır.

Ayrıca kokulu çorap diye geçen koku içeren çoraplar da yardımcınız olabilir.

3. Ayakkabı Seçimi

Aynı çorap gibi seçeceğiniz ayakkabının ayaktaki nemi uzaklaştırabilecek özellikte olmalıdır. Deri en sağlıklı seçimdir. İç yapısı naylon içeren malzemelerden imal edilen ayakkabılardan uzak durmalısınız. Ayakkabılarınızı akşam çıkardığınızda iyi havalandırmalısınız. Eğer imkanınız varsa 2 çift ayakkabı kullanmak ve aynı ayakkabıyı gün aşırı giymek daha iyidir.

Eğer yoksa, günlük ayakkabınızı iyi havalanmasını ve içindeki nemin uçmasını sağlamalısınız. Spor ayakkabı seçerken hava geçirgenliğinin olmasına dikkat edin. Özellikle spor ayakkabılarda koku sorunu daha çok olur. Günlük kullanımda spor ayakkabı kullanıyorsanız ve hava geçirgenliği iyi olmayan bir model seçmişseniz, koku probleminin daha çok olduğunu görürsünüz.

Spor ayakkabılarda daha çok naylon kumaşlar kullanıldığı için dikkat etmelisiniz. Ayakkabılar teknolojik anlamda çok gelişti. Şu an alacağınız klasik ayakkabıların iç havalandırmaya sahip olanları ya da nemi uzaklaştırıp su geçirmeyen spor ayakkabıları gibi birçok seçenek mevcut. Alacağınız ayakkabıda buna dikkat etmeye özen gösterin.

Bir de kesinlikle çorapsız ayakkabı kullanmayın. Çorap olmadan ayaklarınız daha çok terleyecektir. Bu teri emecek çorap da olmayınca ter doğruca ayakkabı tarafından emilecek ve daha uzun sürede kuruyacaktır. Uzun süre ıslak kalan ayakkabılar bakterilerin en sevdiği ortamlardır.

Bakterilerin ayakkabıya yerleşmesiyle o ayakkabı, ayağınız ve çorabınız temiz dahi olsa kokmaya sebep verecektir.

Ayak Kokusuna Pratik ve Doğal Çözümler

Ayak kokusu için medikal çözümler sunuluyor. Bunları kullanabilirsiniz fakat doğal yöntemler de mevcut. Bu yöntemler kokudan kurtulmanıza yardımcı olacaklar. 

1. Karbonat

Ayak kokusu karbonat ile tedavi edilebilmektedir. Karbonat ayak kokusuna sebep olan terin PH değerini dengeler.

Ayak kokusunu karbonatla önlemek için akşamları ayaklarınızı karbonatlı su içinde bekletirseniz faydalı olacaktır. Bir leğen içine 2-3 kaşık karbonat koymanız yeterlidir. 10 gün süreyle bunu yapmanız gerekiyor.

Eğer yine fayda etmiyorsa, ayakkabılarınızın ve çoraplarınızın içine çok hafif karbonat serpiştirip giyin. Kokunun gittiğini göreceksiniz.

2. Sirke

Sirke her derdin devası olduğu gibi ayak kokusuna da çare olmaktadır. Sirkede bulunan asitler bakteri oluşumunu önler ve kokuyu giderir. Akşamları sirkeli su hazırlayıp ayaklarınızı 15-20 dakika içinde bekletin. 10 gün süreyle bunu uygulayın. Ayrıca duştan sonra, ayaklarınızı sirkeli su ile yıkadığınızda kokunun yok olduğunu da göreceksiniz.

3. Pudra

Pudra nemi emdiği için kokuyu önler. Ayaklarınızı yıkayıp güzelce kuruladıktan sonra pudralarsanız kokudan kurtulmanıza faydası olacak aynı zamanda ayaklarınıza bakım yaparak yumuşatacaktır.  Yine ayakkabılarınızın içine de çoraplarınızı giymeden de hafifçe kullanırsanız nem oluşumunu ve kokuyu önlemiş olursunuz.

4. Çay

İçerdiği tanik asit sayesinde bakterilerin yetişme ortamını engelleyen diğer bir doğal besindir. Ayrıca çay ter bezlerini ve gözenekleri küçültür. Böylece terlemeyi de azaltır. Kullandığınız poşet çayları atmayın. Yıkadığınız ayağınıza koyarak 10 dakika bekleyin, ardından su ile durulayın. Faydasını göreceksiniz.

5. Topuk Taşı

Topuğunuzdaki sertleşmiş ölü deriler ve çatlarlar da bakterilerin sevdiği yerlerdir. Buradaki ölü derileri mutlaka temizlemelisiniz.

Topuk taşı ya da farklı bir yöntem ile bu deriyi temizleyerek kokunun azalmasını sağlayabilirsiniz. Yukarıdaki yöntemleri uygulayarak kokunun önüne geçebilirsiniz. Eğer koku hala geçmiyorsa mantar oluşumu söz konusu olabilir.

Bu konuda doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Umarız yukarıdaki yöntemler sayesinde bu yaz ayak kokusu sorununuz ortadan kalkar.

Önerilen İçerik; Ayak Terlemesi Nedenleri Ve Çözümleri

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/ayak-kokusuna-son-1391h.htm

Ayak Kokusu Neden Olur Nasıl Geçer Çözüm Önerileri

Ayak Kokusu Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

ayak kokusu neden olur,nasıl geçer,çözüm önerileri

Ayak kokusu, çok sık görülebilen ve kişinin kendisi de dahil bulunduğu ortamdaki herkesi oldukça rahatsız eden bir problemdir. Ayak kokusu neden olur? Ciddi hastalık sebepleri ve daha birçok sebep ayak kokusu neden olur sorusunun cevabı olabilmektedir.

Ayak kokusunun oluşmasını önlemek adına dikkat edeceğiniz bazı hususlar bulunmaktadır.

Ayak kokusu neden olur, ayak kokusu nasıl geçer ve ayak kokusu için doğal çözüm önerileri hakkında hazırladığımız yazımızda ayak kokusu ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

Ayak Kokusu Neden Olur

Ayak kokusu neden olur diye baktığımızda, bazı ciddi hastalık sebeplerinden tutun birçok sebep karşımıza çıkmaktadır.  Ayak kokusuna neden olan en önemli faktörlerden biri ayak terlemesidir.

Başlı başına ayak terlemesi koku oluşmasına yol açmasa da ayaktaki bakteriler ile etkileşime geçmesi sonucunda ayak kokusu meydana gelmektedir. Terleme sonucunda ayaktaki bakterilerin ayakkabı ve çorap içinde ürettiği rahatsız edici bir koku olan ayak kokusu, insanların sosyal ortamını da etkilemektedir.

Ayağın ayakkabı içerisinde uzun süre kalması, stres, kullanılan ilaçlar, hormonsal durumlar ve sıvı alımı gibi etkenlerle terleme artış gösterebilmektedir. Buna bağlı olarak oluşan daha fazla nem ise daha fazla bakterinin oluşmasına sebep olarak ayak kokusunu hissedilir derecede artırmaktadır.

Ayakkabının yetersiz havalandırılması, uygun malzemeden yapılmamış çorap(sentetik, naylon vb.), kalitesiz ayakkabı seçimi de ayak terlemesinden kaynaklanan ayak kokusuna neden olur.  Ayrıca;

 • Mantar enfeksiyonu
 • Az su içmek
 • Hormon bozukluğu
 • Sinir sistemi hastalıkları
 • Tiroit hastalığı
 • Stres
 • İlaçların yan etkileri
 • Ter bezlerinin aşırı çalışması
 • Kalıtımsal durumlar
 • Yetersiz ayak temizliği ayak kokusuna neden olan sebepler arasındadır.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer

Ayak kokusuna neden olan temel faktör ayak terlemesidir. Ayak terlemesi sonucu bakterilerin ter ile etkileşimi sonucu ayak kokusu oluşur. Terlemeden kaynaklanan ayak kokusunu önlemek de basit önlemlerle mümkündür.

Ayak kokusunasıl geçer?Ayak kokusunu ortadan kaldırmak, bakterilerin yaşamasına ve çoğalmasına neden olan ortamı ortadan kaldırmakla mümkündür.

Ayakta yer alan bakterilerin oluşumunu önlemek için öncelikle ayakların, günlük temizlik ve bakımlarının yapılması önemlidir. Ayaklar parmak araları dâhil olmak üzere her gün mutlaka ılık anti bakteriyel sabunlu su ile yıkanmalı ve güzelce kurulanmalıdır.

Parmak aralarında mantar enfeksiyonu olabileceği göz önünde bulundurularak her gün kontrol yapılmalıdır.

Ayak kokusu nasıl geçer diye bakıldığında özellikle ayakkabı seçimine özen gösterilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmaktadır. Hava almayan ve sentetik ve kalitesiz ayakkabıların terleme ve ayak kokusuna neden olduğundan kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Hava alabilen ve kaliteli deriden yapılmış ayakkabıları kullanmak önemli oranda ayak terlemesini, bakteri oluşumunu ve dolayısıyla ayak kokusunu engellemektedir. Ayak kokusunun önlemek için ayakkabıları havalandırmak da çok önemlidir. Ayakkabıları giydikten sonra mutlaka açık havada (balkon ya da pencere önünde) 24 saat boyunca havalandırmak gerekmektedir.

İki gün üst üste aynı ayakkabının giyilmemesi tavsiye edilir.  Bunun dışında ayakkabıları çorapsız giymek de ayak kokusu oluşumunu artıran bir etkendir. Çorapsız giyilen ayakkabı içinde kuruyan ter, bakterilerin ayakkabı içinde üremesine ve ayakkabının da kokmasına sebep olmaktadır.

Özellikle kapalı, hava almayan ayakkabıları giyerken çorap giymek terlemeden kaynaklanan ayak kokusunu önemli oranda azaltacaktır. Ayak kokusunu önlemek için her gün ayakkabı ve çorapların mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. İlaçsız pudra ile ayaklar sık sık pudralamak terlemeyi önlemeye ve bakteri oluşumunu azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Ayakkabının tabanlığı değişebiliyorsa 6 ayda bir tabanlıkların değişimi sağlanmalıdır. Ayak kokusunu önlemek için bir diğer husus ise pamuklu ve kalın çoraplar giymeye özen göstermektir.

Ayak Kokusu İçin Doğal Çözüm Önerileri

ayak kokusu için doğal çözüm önerileri

Ayak kokusuna doğal çözüm önerileri ile istenmeyen bu tip kokulardan kurtulmak mümkündür.

Piyasada ayak kokusuna iyi geldiği iddia edilen sprey, deodorant tipi ürünlerin kokuyu bastırmaya çalıştığı söylenmektedir. Ayak terlemesinden kaynaklanan ayak kokusunu doğal yöntemlerle tedavi ederek önlemek mümkündür.

Ayak kokusu için doğal çözüm önerileri olarak sıralanabilecek tavsiyeler ise şu şekildedir:

 • Ayak kokusu için ceviz yaprağı: Kaynamakta olan 2 litre suya kurutulmuş olan 2 kaşık ceviz yaprağı atılır ve 8-10 dakika demlenmesi için beklenir. Süzüldükten sonra ılık haldeki bu karışım içinde ayaklar en az 30-40 dakika bekletilir. Bu kürü haftada 1 kez yaparak uygulamaya devam edebilirsiniz.
 • Ayak kokusu için papatya: 2 litre su içine 1’er yemek kaşığı karbonat, sirke, kaya tuzu, kekik ve kuru papatya katılır. Bu karışımın içinde ayaklar dinlendirilir. Uygulama sonrasında ayaklara çörek otu yağı ile masaj yapılması tavsiye edilir.
 • Ayak kokusuna siyah çay: 1 bardak su, yarım bardak siyah çay ilave edilerek bir kaba alınır. Ayaklar bu karışım içinde yarım saat dinlendirilir. Uygulamaya 10 gün boyunca devam edebilirsiniz.
 • Ayak kokusu için sirkeli su: 5 bardak ılık suya 6 kaşık sirke ilave edin. Ayağınızdaki ter bezlerinin çalışmasını yavaşlatacak olan sirkeli su kürüne her gün yarım saat uygulayarak 10 gün boyunca devam edebilirsiniz.
 • Ayak kokusu için karbonat: Giymeden önce çoraplarınızın içine birer kaşık karbonat dökerek terlemeyi, bakteri oluşumunu ve ayak kokusunu önemli oranda önleyebilirsiniz.
 • Ayak kokusu için lavanta yağı: ılık su dolu kabın içine 10-15 damla lavanta yağı damlatın. Ayaklarınızı 15-20 dakika boyunca lavantalı suyun içinde dinlendirin. 10 gün boyunca her gün bu uygulama ile bakterilerin temizlenmesi, ayak mantarının önlenmesi ve ayakta hoş koku sağlanması için önemli katkılar sağlayabilirsiniz.
 • Ayak kokusu için karanfil: Giymediğiniz ayakkabıları dolapta bekletirken veya havalandırırken ayakkabı içlerine karanfil tozu ya da 8-10 adet karanfil tanesi koyarak istenmeyen kokuları önlemiş olursunuz.
 • Ayak kokusu için kese: Özellikle banyo esnasında yumuşayan ayak derilerini keseleyerek, ayak tabanları için topuk taşını kullanarak ayakta oluşan bakteriler yok edilebilir. Kese ve topuk taşı kullanmak ayak kokusu önlemek için veya ayak kokusu sorunu azaltmak için önemlidir.

Источник: //www.faydaloji.com/ayak-kokusu-neden-olur-nasil-gecer-cozum-onerileri/

Ayak Kokusu Nasıl Geçer? Ayak Kokusuna Çözüm | Cilt Bakımı

Ayak Kokusu Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayak kokusuna çözüm önerisi arayanlar, genelde çok fazla ayak kokusu sorunu yaşayan kişilerdir.

Ayak kokusuna bir çok nedene bağlı olarak görülebilir bunlardan en önemlisi hijyen olmasına karşın ter bezlerinin fazla çalışması, ayak mantarı sorunları, naylon çoraplar, hipo bezi hastalığı gibi bir çok nedene bağlı olabilir.

Sizlere bu yazımızda ayak kokusuna çözüm, ayak kokusu nasıl geçer, ayak kokusunu giderme yolları ve ayak kokusuna kesin çözüm önerileri vermeye çalışacağım.

Ayak kokusu; insanı utandıran, hatta misafirliğe gidileceği zaman kişiyi düşündüren, sosyalleşmenin önüne geçen, yanınızdaki kişilere mahçup duruma düşündüren bir durumdur.

Bütün gün vücudun ağırlığını ve kahrını çeken ayakların kokması, kol altınızın kokması kadar doğal bir durumdur. Çünkü ayaklarda kasık ve kol altında bulunan ter bezlerine sahiptir.

Vücut sıcaklığına, mekanik sürtünmeye ve kapalı ortama maruz kaldıkları için terleme ister istemez gerçekleşir. Hatta vücudun herhangi bir yerinden daha fazla ter meydana gelir.

Kıl köklerine sahip yerdeki ter bezleri, kılsız olan, ayak gibi bölgelerdekine göre farklı çalışırlar. Kıllı bölgeden çıkan ter, buradaki ter bezinin özelliği sayesinde içinde bakteri yaşatmaz.

Ayağımızdaki ter bezlerinde ise ortaya çıkardığı sıvıda yani terde oluşan bakteriyi yok etme özelliği bulunmazken, aksine yaşaması için uygun ortamı sağlar. Ayak teri kapalı ortamdan dolayı oluşurken, vücudun bunu üretmesinin sebebi ise vücut ısısını dengelemektir. Burada üretilen ter kokusuzdur.

Ayak kokusuna gerçekte neden olan şey bu ter değil, bu ter ortamında oluşan bakteri, mikrop ve mantarlardır.

Ayak kokusuna çözüm arayanlar ve ayak kokusundan kurtulmak için dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Ayak kokusuna çözüm önerileri için ayak kokusunu gidermenin doğal yollarından bahsetmek istiyorum.

Ayak kokusu nedenleri

Ayak kokusunu gidermek için en önemli nokta sebebini bilmektir. Vücudun susuz kalması, aşırı baharatlı yiyecekler tüketmek, sürekli alkol tüketimi bile ayak kokusuna neden olabilir. Menapoz, ergenlik ya da hamilelik gibi hormon değişimlerinin yaşandığı dönemlerde terlemenin artması kişiden kişiye değişebilir.

Genelde artan ter miktarında şikâyet edilir. Bu yüzden, hormonal değişiklik dönemlerinde ekstra ayak bakımına dikkat ederek kokunun önüne geçebilirsiniz.

Stres, vücutta terlemeyi artıran ilaçlar, aşırı terlemeyi tetikleyen bazı hastalıklar (diyabet, hipotroid, gut, aşırı şişmanlık) sahip kişilerde ayak terlemesinin çoğalması nedeniyle ayak kokusu oluşabilir.

Kişisel temizliğe dikkat edin

Ayak kokusunun önüne geçmek için baştan kişisel hijyene dikkate edilmelidir. Gün içinde uzun saatler ayakkabınızı çıkarmadan yaşamak zorunda olanlardansanız, eve gelince ilk önce hem rahatlamak hem de ayaklardaki teri gidermek için ılık bir suyla ayakları yıkayıp, iyice kurulamalısınız.

Özellikle parmak aralarının kuruluğundan emin olmalısınız. Ayak kokusuna neden olan bakteriler sıcağı, nemi ve karanlığı çok sevmeleri ile bilinir. Bu nedenle ayağınızın mümkün oldukça çıplak olarak kalıp, hava ile temas etmesini sağlamalısınız.

Ayaklarınızın günlük temizliğini yaptıktan sonra ayak için koku gideren özel pudralardan yardım alınabilir.

Tırnak bakımınızı yapın

Tırnak bakımının yapılmaması da ayak kokusunun sebepleri arasındadır. Tırnak arasında giren mikroplarda bu bölgede kaldıkça çoğalırlar.

Topuk çatlaklarının arasında sinsice yaşayabilen bakterilerde ayaklar terlemeden de ayak kokusuna sebep olabilir.

Tırnakların düzenli olarak kesilmesi, çatlayan topuklara bakım yapılması ve ayaktaki ölü derilerin ponza taşıyla uzaklaştırılması, bakterilerin ve mantarların yaşama alanlarını kısıtlayacaktır.

Ayak kokusuna karşı çorap seçimi

Kadınların kullandıkları sentetik çoraplar ayaktaki terin sürekli içerde kalmasına neden olur. Hava sirkülâsyonunun olmaması ise bakterilerin çok sevdiği ortamlardır. Nem hiçbir şekilde giderilemez. Çorap seçiminde pamuklu ve ter çekenlerin tercih edilmesi ise hem hava sirkülâsyonunu sağlar hem de ayaktan çıkan teri bünyesine hapseder.

Çorapların her gün değiştirilmesi, yıkandığında iyice kurutulması ve bakterilerin ölmesi için ise güneş altında kurutma yöntemine gidilmesi önerilir. Ayrıca yıkadıktan sonra iyice durulanmalı ve deterjan artıklarından arındırılmalıdır. .Deterjan egzamaya ve alerjiye neden olabilmektedir.

Ayakta çıkan sulu yaralar ise, en az ter kadar, ayak kokusunun ortaya çıkmasında rol oynar. Yıkarken ise ters yüz edilmesi özellikle kalın spor çorapların içindeki pürüzlü yapının derinlemesine temizlenmesini sağlar. Gümüş iplikli çoraplar ise mutlaka ayakta terleme sorunun olan kişiler tarafından kullanılmalıdır.

Bu gümüş iplikler sayesinde bakteriler yaşama ortamını sağlayamamaktadırlar.

Ayak kokusuna karşı ayakkabı seçimi

Ayakkabı seçimi ise ayak sağlığı için en önemli noktadır. İki tane kaliteli ayakkabınızın olması, bir gün birini diğer gün diğerini giymek, ayakkabının içinde oluşan nemin kuruması açısından önem taşır. Dışarıdan içeriye su almaması fakat içerden dışarıya hava sirkülasyonu olması terin her daim ayakkabı içerisinde kalmaması ve nem dengesini kurması açısından önem taşır.

Hakiki deri ve bazı özel kumaştan yapılan spor ayakkabılarında tüm bu önemli koşullar sağlanabilmektedir.. Suni deri gibi materyaller ile yapılan sağlıksız ayakkabılar ise ayak terini içerde hapseder. Böylelikle ayak kokusuna davetiye çıkarır. Ayrıca ayakkabıların içine koku giderici aynı zamanda anti bakteriyel olan spreyler sıkılarak bakteri üremesinin önüne geçilebilir.

Mevsime uygun ayakkabıların giyilmesi ise ayak terlemesini azaltan bir unsurdur. Özellikle sıcak yaz aylarında giyilen kışlık botlar ayak sağlığı için son derece zararlıdır. Günlük oluşan ayakkabı içindeki nemi gidermek için akşamdan konulan bir miktar karbonat hem nemi ortadan kaldıracak hem de bazı zararlı bakterileri öldürecektir.

Sabah ise ayakkabınızı uygun bir yere silkeleyerek giyebilirsiniz.

Sık giydiğiniz spor ayakkabılarınız var ise içeride oluşan bakterileri öldürmek için antiseptik bir karışımda bekletmek çok faydalıdır. Sadece çamaşır makinesinde yıkamak bazen bu bakterileri öldürmek için yeterli olmayabilir.

Ayak Kokusuna Kesin Çözüm

Ayak kokusuna nasıl geçer, ayak kokusuna kesin çözüm arayanlar ayak kokusuna bitkisel çözüm önerilerini deneyerek ayak kokusundan kurtulabilirler. Sizlere vereceğim ayak kokusuna pratik çözüm önerileri sayesinde ayak kokusundan kurtulmak mümkün.

Ayak kokusuna bitkisel çözüm önerileri ayak kokusu nasıl önlenir diyenler verebileceğimiz etkili ve kesin sonuç veren yöntemlerdir. Ayak kokusu bitkisel çözüm önerileri içerisinde sizi uygun olan dilediğiniz bitkisel yöntemi deneyebilirsiniz.

Ayak kokusu bitkisel çözüm

 • 1 litre kaynamakta olan suya, 2 yemek kaşığı kurutulmuş ceviz yaprağı eklenerek, 8 dakika boyunca ağzı kapalı olarak kaynatılır. Süzülerek, geniş tabanlı leğene dökülerek ayaklarınızı içine koyun. Eğer su az gelirse bir miktar ılık su ilave edilebilir. 1 hafta boyunca her gün uygulayıp, daha sonra kürü haftada 3 güne indirebilirsiniz.1 ayda ayak kokusundan eser kalmaz. Eğer ayaklarınızı iyi korursanız koku bir daha oluşmaz. Eğer terleme probleminiz var ise 6 ayda bir kürü tekrarlayın.
 • 2 litre sıcak suyun içine 200 gr kırmızı tuz konulur ve karıştırılır. Bir leğene koyup 30 dakika boyunca ayaklarınızın banyo yapmasını sağlayın. Her gün rahatlıkla uygulanabilir.
 • 500 ml suya, 2 yemek kaşığı toz zencefil karıştırılır. 5-6 damla nane yağı ekleyerek, günlük ayak temizliğini yaptıktan sonra ayaklarınızı 10 dakika bu su içinde dinlendirin. Suyun miktarı az gelirse 1 litre su eklenebilir.
 • 5-6 adet yeşil olan taze cevizin kabuklarını bir bıçak yardımıyla soyun. Leğenin içine koyarak üzerinde 5-6 dakika gezinin. İlk başta biraz yanma hissedilebilir. 1 hafta boyunca her gün, daha sonra haftada 2 gün uygulanmalıdır.
 •  Hoş kokusuyla insanı rahatlatan lavanta yağı hem antibakteriyel özellik taşır hem de ayakları rahatlatır. İster 2-3 damla yağla ayaklarınıza yedirerek masaj yapın, ister 2 litre suya 3 damla lavanta yağı ile ekleyerek ayaklarınız yarım saat bu uyun içinde bekletin, kokunun giderildiği fark edeceksiniz.
 • 2 litre ılık su içine 2 yemek kaşığı karbonat koyun. Leğen içerisine koyacağınız bu suyun içerisinde ayaklarınızı yarım saat bekletin. Süre bittikten sonra parmak aralarınızı ve tüm ayağınızı iyice kurulayın.
 •  Manuka balı özlü kremler, ayak kokusunu gidermede gece kullanımı için idealdir. Temizlenmiş ayaklarınıza sürdükten sonra üzerine ince pamuklu bir çorap giyip yatın. Sabah kalkınca durulayıp ve sonrasında ayaklarınızı kurulayıp günlük rutininize devam edin. Anti bakteriyel özellikli bu krem her türlü bakteri ve mantar oluşumunun önüne geçer. Gece boyunca oluşan problemleri tamir eder.
 •  2 litre suya, 1 tutam adaçayı ve 1 tutam nane konulur. 15 dakika kaynatılıp, 15 dakika boyunca demlendirilir. Süzüldükten sonra leğene konulur. Su az gelirse bir miktar ılık su ilave edilir. 20 dakika ayaklar bu suda bekletilir. İster durulanarak, ister durulanmadan, kurulanarak kür tamamlanır.
 • 1 yemek kaşığı Hint kınası ve 1 yemek kaşığı tuz üzerine az bir miktar su ilave ederek krem haline getirilir. Karışımı hazırlarken tahta kaşık kullanılmaya özen gösterilmelidir. Akşamları yatmadan önce ayağın altı, parmak araları ve tüm ayağa sürüp, poşet geçiriyoruz. Üzerine çorap giyerek, sıcak kalmasını, etkisini arttırmasını ve poşetlerin yerinde sabit kalmasını sağlıyoruz. Sabah kalkınca ayaklar iyice yıkanıp durulanmalıdır. Kısa sürede ayak kokusundan eser kalmaz.

Ayak Kokusuna Pratik Çözüm

Ayak kokusuna pratik çözüm arayanlara ev yapımı basit çözüm öneriler ayak kokusundan kurtulmanız mümkün. Ayak kokusuna basit ve etkili çözümler ise;

Ayak kokusuna çözüm karbonat

Bir leğen suyun içerisine yeterli miktarda karbonat atın ve ayaklarını  dakika kadar suyun içerisinde bekletin. Karbonata ayak kokusuna neden olan bakterileri yok ederek ayak kokusuna kesin çözüm sunar. Ayak kokusu yok olana kadar her gün deneyebilirsiniz.

Ayak kokusuna önleyen çay

Tanin denilen bir amino asit içeren siyah çay ayak kokusuna birebirdir. Demlikte kalan siyah çayı ayaklarınıza dökebilirsiniz. Ya da 1litre kaynar suya 2 yemek kaşığı siyah çay ekleyerek ayaklarınız için çay demleyebilirsiniz. Çayın demlenmesini 15 dakika bekledikten sonra, üzerine 2 litre ılık su ilave ederek bir leğene koyun. Ayaklarınız düzenli olarak yarım saat bu suyun içinde bekletin.

Ayak kokusuna karşı sirke

Her derde deva elma sirkesi ayak kokusunu da, gidermekte çok başarılıdır. 500 ml sirkeyle 1 su bardağı ılık suyla iyice karıştırın.

Gazlı bez ya da peçete ile ayaklarınıza 15 dakika boyunca kurudukça tekrar tekrar uygulayın. En son durulmadan kurumasını bekleyin.

Bire iki oranla daha fazla hazırlayacağınız karışımla ayak banyosu yapabilirsiniz. Bu şekilde 10 dakika bekletmek yeterli olacaktır.

Ayak Kokusu Nasıl Önler

Ayak kokusu nasıl önleri, ayak kokusuna çözüm önerileri vererek sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Günlük çarap değiştirin her gün aynı ayakkabı giymeyin. Ayaklarınıza verdiğiniz önemi ayakkabınıza vermelisiniz. Ayakkabı kokusu ayak kokusuna neden olur. Ayakkabı değiştirme imanının yoksa bile ayakkabı tabanını değiştirerek bir nebzede olsa ayak kokusunun önüne geçmiş olursunuz.

Ayak kokusu bitkisel çözüm. yak kokusuna çözüm, ayak kokusu evde nasıl giderilir, ayak kokusu nasıl önlenir, ayak kokusuna pratik çözüm önerileri vererek ayak kokusuna kesin çözüm yollarından bahsetmeye çalıştım. Ayak kokusundan kurtulmak için sizlere verdim etkili ve doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Источник: //www.ciltguzellik.com/ayak-kokusuna-cozum/

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusu Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayak kokusu istenmeyen kokular arasındadır. Hatta istenmeyen kokuların başında gelir diyebiliriz. Ayak kokusuna çözüm için bir çok yöntem vardır. Lavanta yağı kullanmak, sirkeli suda ayakları bekletmek, ayakkabılara kabartma tozu serpmek ayak kokusunu önleme yöntemlerinden bazılarıdır.

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?

Bu istenmeyen kokuyu önlemek için aslında öncelikle terlemeyi önlemek gerekir. Terleme engellenirse koku da engellenmiş olur. Çünkü kokuyu sağlayan bakteriler terli ortamlarda yaşar.

 • Ayak kokusunu gidermek için öncelikle terlemeyi sağlayacak sıkı ayakkabılar giymekten kaçının. Derisi kalın olan ayakkabılar da terlemeyi sağlayabilir. Bu yüzden bu giyecekleri giymekten kaçının.
 • Ayak kokusu gidermek için ayakkabılarınıza geceden soda yani maden suyu dökebilirsiniz. Ertesi güne kadar bekleyin. Maden suyu kokuyu biraz olsun önleyecektir.
 • Vazelin yada krem kullanmak da kokuyu bir parça olsun önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Kokunun oluşmaması için ayak derinizde mantar oluşmamasına dikkat edin. Başkalarının ayakkabılarını giyerseniz mantar oluşma oranı yükselir. Bu nedenle başkalarının eşyalarını kullanmayın.
 • Çoraplarınızı değiştirmeyi ihmal etmeyin. Sık sık çorap değiştirin. Çorap değiştirmek de ayak kokusuna çözüm olabilir.
 • Ayak kokusu önlemek için ayakkabılarınızın içine gece bir top naftalin koyun. Sabaha kadar naftalin ayakkabınızda dursun. Bu şekilde de ayak kokusunu önleyebilirsiniz.
 • Ayaklarınızda nasır varsa, duştan sonra deriniz yumuşakken nasır taşı ile ovun.
 • Uyumadan önce ayaklarınızı yıkayın ve talk pudrası ile güzelce pudralayın. Bu da terlemeyi ve dolayısıyla kokuyu önleyecektir.
 • Duş aldıktan sonra ayaklarınızı iyice kurulayın, nemli kalmasına izin vermeyin.
 • Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra güneşte bırakırsanız, güneş ayakkabılarınızda bakteri oluşmasını önleyecektir.
 • Ayakkabılarınıza kabartma tozu serpip bir gece bekletirseniz bu da önlemeye yardım edecektir. Ertesi gün bir bez ile ayakkabıları temizleyin.
 • Ayrıca bu istenmeyen kokuyu önlemek için terleyen bölgeler karbonat veya bebek pudrası ile silinebilir. Bir parça pamuğu karbonata batırın ve duştan sonra ayaklarınızı karbonat ile silin.

İlginizi Çekebilir:  At Kestanesi Yağının Faydaları Nelerdir?

Ayak Kokusuna İyi Gelen Doğal Çözüm!

 • Siyah çay demledikten sonra arta kalan çaya ayaklarınızı sokup 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra silin. Bu da başka bir yöntemdir.
 • Adaçayı yaprakları da kokuyu engeller. Bunun için adaçayı yapraklarını ezerek ayakkabınızın içine koyabilirsiniz.

 • Bir miktar suyun içine birkaç damla sirke dökün ve bu sirkeli su ile ayakkabılarınızı yıkayın. Bu şekilde de kokuyu önleyebilirsiniz.
 • Bir bardak kaynar su içine bir çay kaşığı tuz atın. Su soğuduktan sonra sabah ve akşamları ayaklarınızı bu su ile yıkayın.
 • Limon suyu ile terleyen ayaklarınızı ovabilirsiniz.

 • 1 litre suya 2 yemek kaşığı sarı kantaron bitkisi atılır ve bu su ile terli ayaklar yıkanabilir.

Ayak Kokusuna Karşı Elma Sirkesi!

Ayak kokusundan kurtulmanın bir yolu da elma sirkesidir. Leğene ayaklarınızın dayanabileceği sıcaklıkta sıcak su dökün. İçine 1,5 çay bardağı elma sirkesi ekleyin. 10-15 dakika ayaklarınızı bu suda bekletin. Sirke kokusunun geçmesi için ayaklarınızı sabunla güzelce yıkayın. 3-4 günde bir kez bu yöntemi tekrarlayabilirsiniz.

Lavanta Yağı İle Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak kokusu nasıl geçer sorusunun cevaplarından biri de lavanta yağı kullanmaktır. Kullanma yöntemi ise oldukça basittir. Bir leğene bir miktar ılık su koyun.

Suyun içine birkaç damla lavanta yağı damlatın. Ayaklarınızı 15-20 dakika boyunca bu suda tutun. 3 gün boyunca günde iki kez bunu tekrarlayın.

Lavanta yağı ile ayak kokusunun önlenmesinin yanında ayaklardaki zararlı bakteriler de ölür.

Ayak Kokusuna Karşı Sivrisinekler!

Yapılan son araştırmalara göre ilginç bir tespitte bulunulmuş. Ayak kokusunun bazı cins sivrisinekleri önlediği ve sivrisineklerin kişilere yaklaşmasını engellediği ortaya çıkmış.

Ayakları kokan birçok kişi üzerinde yapılan çalışmalara göre tehli olan ve insanları ısıran sivrisinekler ayakları kokan kişilere gelmiyormuş, ayakları kokan kişileri ısırmıyormuş.

İşte bu da ayak kokusuyla ilgili ortaya çıkan ilginç tespitler arasındadır.

İlginizi Çekebilir:  Kefirin Faydaları Nelerdir?

Ayak Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Günlük hayatta birçok kişi birçok sebeple terler. Yaz aylarında yüksek sıcaklıklar terlemeye sebep olurken, kış aylarında ise üşümeyi engellemek için kat kat giyinmek terlemenin başlıca nedenleri arasındadır.

Özellikle koltuk altı, ayak, el, genital bölge gibi ter bezlerinin yoğun çalıştığı bölgeler çokça, sıklıkla terler. Fakat kimi insanların terlemesi ise havaların ısınması ile ilgili değildir. Hormonlar, bünyesel sebepler, heyecan ve adrenalin de terleme sebepleri arasındadır.

Ergenlik döneminde de gençler sıklıkla terler. Bu terlemeler de ayak kokusu gibi istenmeyen kokuların oluşmasına neden olur.

Kaynaklar:

Top10homeremedies : home-remedies/home-remedies-for-foot-odor
Smellyfeetcures
Wikihow : Prevent-Smelly-Feet
Wikihow : Get-Rid-of-Foot-Odor

Источник: //www.sifalibitkitedavisi.com/ayak-kokusu-nasil-giderilir.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi