Ayak Mantarı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? Tedavisi, Belirtileri

içerik

Ayak mantarı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Ayak Mantarı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? Tedavisi, Belirtileri

 • Kaşınma, yanma, etkilenen bölgenin sızlaması
 • Ayakta kızarıklık, ayak tabanı, parmakları veya tırnakta kızarıklık
 • İçi su toplamış yaralar görülebilir, kabuklanıp, dökülmeler olabilir
 • Tırnakta renk değişikliği, kalınlaşma, kabalaşma
 • Yukarıdaki şikayetlerin bulunması ayak mantarı teşhisi için önemlidir

Ayak Mantarı çok yaygın bir cilt problemidir. Birçok insanda hayat boyu en az bir kere ayak mantarı gelişir. Daha çok erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür, kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda ise daha nadirdir. Ayak mantarı kolaylıkla tedavi edilebilmesine rağmen başarılı bir tedaviden sonra bile tekrarlayabilmektedir. Ayak mantarının tıp dilindeki adı Tinea Pedisdir. Sebep olan mikrop, mantar adı verilen ufak bitki benzeri organizmalardır. Mantar en iyi karanlık, nemli ve ılık ortamlarda büyür.

Ayak mantarı bulaşıcı mıdır?

Ayak mantarı çok hızlı şekilde bulaşabilen bir hastalıktır, özellikle havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri, güzellik salonları, yatılı okullar ve camiler gibi ortak kullanılan alanlarda ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar sayesinde ayak mantarı hızla yayılır. Bu sebeple başkalarına ait kişisel eşyaların kullanılması gerekmektedir.

Ayak mantarının nedenleri

 • Ayağınız çok terliyor ve siz bunu önemsemiyorsanız,
 • Uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giyiyorsanız,
 • Islak zemine ayak basılan halka açık spor merkezlerini kullanıyorsanız,
 • Yüzdüğünüz havuzun temizliğine önem vermiyorsanız,
 • Banyo sonrası ayaklarınızı ve parmak aralarını iyice kurulamıyorsanız,
 • Pedikürünüzü ortak pedikür setiyle yaptırıyorsanız

mantar enfeksiyonuna davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

 • Ayak parmakları arasındaki mantar en etkili şekilde iki hafta boyunca akşamları ince bir tabaka şeklinde uygulanan terbinafin ile tedavi edilir. Tedavi süresi azol türevi ilaçlar kullanıldığında genellikle 2 ila 4 haftadır. Ancak tam süreye doktor karar verir.
 • Ayak hijyeni: normal günlük yıkama, dikkatlice kurulama ve çorapların değiştirilmesi.
 • Ayak tabanındaki mokasen mantarın tedavisi zordur ve genellikle uzun süreli sistemik ilaç tedavisi gerektirir

Mantar enfeksiyonu mutlaka ilaç tedavisi gerektiren bir hastalıktır. Doğru ilaç kullanımına ne kadar erken başlanırsa tedavinin başarısı o denli yüksek olur.

Hastalık çok fazla yayılmadan, ilerlemeden tedavi edilir. İlaç tedavisinin başarılı olabilmesi için ilaçların doğru ve düzenli şekilde kullanılması büyük önem taşır.

İlaçların her gün aynı saatte / saatlerde alınmasına / uygulanmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Tırnak mantarı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Eğer kullanılan ilaçların içerisinde krem, merhem veya sprey formda ilaçlar varsa, bu ilaçların ilgili cilt bölgesi tarafından iyice emildiğinden emin olunmalıdır. Mantar hastalıklarının tedavisinde ilk basamak mantar oluşumu için gerekli nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bölgenin nemden arındırılması amacıyla iyice kurulanması ve pudra kullanılması etkili olabilir.

Ayrıca ayakkabı, terlik, havlu, iç çamaşırı, tırnak makası gibi kişiye özel ürünlerin temizliği oldukça önemlidir. Bu ürünler kişiye ait olmalı, kesinlikle ortak kullanımda olmamalıdır. Mantar hastalığının tedavisinde hastanın ailesinin yada ev arkadaşlarının temizliği oldukça önemlidir. Gerekli durumlarda tedaviye onlarda dahil edilmelidir.

Mantar tedavisinde diğer bir aşama ise antifungal (mantar karşıtı), antimikotik ilaçların kullanımıdır. Bu amaçla topikal -deriden uygulanan- kremler ve yaygın, dirençli vakalarda ve birlikte görülen tırnak mantarlarında ağız yoluyla alınan tabletler, kapsüller doktor kontrolünde kullanılabilir.

Son yıllarda ağız yoluyla alınan mantar ilaçlarında ciddi gelişmeler yaşanmıştır. Tedavi genellikle 3-4 haftayı bulabilir. Tırnak mantarlarında (onikomikozis) ise tedavi dört aya ulaşabilir. Uygulanan tedavinin sürekliliği önemlidir. Kesinlikle ilaçlar doktor ve eczacı danışmanlığında, önerilen şekilde kullanılmalıdır.

Mantar enfeksiyonları genellikle ilaç tedavisine iyi cevap verir. Birkaç günlük tedavi sonrasında genellikle hastalığın hızla iyileştiği görülür ancak bu durum hastaları yanıltmamalıdır.

Enfeksiyonun tamamen temizlenmesi ve tekrarının önlenmesi açısından ilaçlar, belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanılmalı ve tedaviyi destekleyici koşullar itina ile sağlanmalıdır.

Aksi takdirde hastalığın nüksetmesi kuvvetli bir ihtimaldir.

Tırnak batmasının nedenleri ve tedavisi…

Mantar; nemli ortamlarda çoğalan bir canlı türüdür. Hastalıklı cilt bölgesinin ıslak, terli olması tedaviyi güçleştirir. Tedavi süresince ve sonrasında cildin kuru tutulmasına özen gösterilmelidir.

İltihabi hastalıklar ile birlikte görülen bazı mantar enfeksiyonlarında kortizon içerikli ilaç kullanımı gerekebilir.

Ancak kortizonlu ilaçların, gerek bağışıklık sistemi üzerine baskılayıcı etkilerinden gerekse diğer yan etkilerinden ötürü sağlık uzmanları tarafından belirtilenden uzun süre kullanılmamalarına dikkat edilmelidir.

 • Ayaklarınızı her gün yıkayın ve çoraplarınızı her gün değiştirin.
 • Pamuklu ve teri emen çoraplar giyin.
 • Ortak kullanılan ıslak zeminlere çıplak ayakla basmayın.
 • Aile fertlerinizle ortak terlik ve havlu kullanmayın.
 • Ayaklarınızı havlu ya da saç kurutma makinesiyle iyice kurutun.
 • Özellikle yaz aylarında uzun süreli ve sıkı ayakkabılar giymeyin. Sandalet, terlik gibi daha rahat ürünleri tercih edin.
 • Pedikür setinizin size özel olması gerektiğini unutmayın.
 • Ayaklarınıza ve ayakkabılarınıza günlük mantar önleyici pudra dökün veya spreyler sıkın.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/ayak-mantari-nedir-belirtileri-nelerdir-nedenleri-ve-tedavisi/

Ayak Mantarı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? Tedavisi, Belirtileri

Ayak Mantarı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? Tedavisi, Belirtileri

Ayak mantarı (tinea pedis) , nemli, karanlık ve sıcak ortamları seven mantar mikroplarının ayak derisinde büyüyüp çoğalması ve enfeksiyon oluşturmasıyla meydana gelir.

Genç erkeklerde daha sık görülür. Kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda ise daha nadirdir. Birçok insanda hayat boyu en az bir kez ayak mantarı gelişir.

Ayak mantarı kolaylıkla tedavi edilebilmesine rağmen başarılı bir tedaviden sonra bile tekrarlayabilir. Sporcularda sık görülen bir rahatsızlık olduğundan bazı dillerde atlet ayağı olarak bilinir.

Ayak mantarı neden olur?

Ayak mantarı enfeksiyonuna genellikle dermatofitler adı verilen Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, veya Epidermophyton floccosum mantarlar neden olur. Vücudun normal florasında hastalık yapmadan yaşayabilen bakteri ve mantarlar, uygun ortam bulduklarında hızla çoğalıp, enfeksiyona neden olurlar.

Ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar mantarların çoğalması ve bulaşması için çok uygundur.

Ayrıca pişikler, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplara bağlı tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesi için uygun zemin hazırlar. Islaklık, terleme, ayakların yetersiz havalanması, ayak ve tırnak mantarı gelişmesi için uygun koşullardır.

Ayak mantarı nasıl anlaşılır?

Ayak mantarının görüntüsü herkeste aynı değildir. Bazı kişilerde sadece ayak parmakları arasında (özellikle son iki ayak parmağı) soyulma, kepeklenme ve çatlamalar şeklinde görülürken bazı kişilerde ayak tabanında ve yanlarında kızarıklık, kepeklenme ve su toplayan yaralar şeklinde ortaya çıkabilir.

Ayak mantarı aynı zamanda kaşıntı ve yanma hissine neden olabilir. Ayakta kaşıntı, kabuklanma, kızarıklık, yanma ve koku gibi belirtilerle kendisini gösteren ayak mantarları, erken tanı konulup tedavi edilmezse gövde derisine ve tırnaklara bulaşabilir.

Mantar enfeksiyonu nedeniyle deri bütünlüğü bozulduğu için dışarıdan giren bakteriler selülit ve lenfanjit gibi daha şiddetli ikincil enfeksiyonlara yol açabilir. Bu nedenle belirtiler görüldüğünde mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir.

Mantar enfeksiyonunun tanısı deriden alınan örneğin mikroskop altında incelenmesiyle ve genel şikayetlere bakılarak konur.

Ayak mantarı nasıl geçer?

Tedavide ilk basamak mantar oluşumu için gerekli nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bölgenin nemden arındırılması amacıyla iyice kurulanması ve pudra kullanılması etkili olabilir. Ayrıca ayakkabı, terlik, havlu, iç çamaşırı, tırnak makası gibi kişiye özel ürünlerin hijyeni şarttır.

Hastanın evde beraber yaşadığı kişilerin temizliği de oldukça önemlidir. Gerekli durumlarda tedaviye onlar da dahil edilebilir.

Mantar tedavisinde medikal aşama ise antifungal (mantar karşıtı), antimikotik ilaçların kullanımıdır.

Bu amaçla deriden uygulanan kremler ve yaygın dirençli vakalarda, tırnak mantarının eşlik ettiği durumlarda ağız yoluyla alınan ilaçlar doktor kontrolünde kullanılır.

Ayak mantarı tedavisi

Ayak mantarı tedavisi en az 3-4 haftayı bulabilir. Tırnak mantarları da eşlik ediyorsa bu süre dört aya ulaşabilir. Uygulanan tedavinin sürekliliği önemlidir. Mantar enfeksiyonları ilaç tedavisine iyi cevap verir.

Ayak mantarı ilaçları genellikle diğer mantar hastalıklarında da kullanılan (flukonazol etken maddeli) ilaçlardır. Birkaç günlük tedavi sonrasında genellikle hastalığın hızla iyileştiği görülür.

Ancak bu durum hastaları yanıltmamalıdır.

Enfeksiyonun tamamen temizlenmesi ve tekrarının önlenmesi için ilaçlar belirtilen süre boyunca alınmalıdır. Tedavi süresince ve sonrasında cildin kuru tutulmasına özen gösterilmelidir.

İltihabi hastalıklarla birlikte görülen bazı mantar enfeksiyonlarında kortizon içerikli ilaç kullanımı gerekebilir. Ancak kortizonlu ilaçların, gerek bağışıklık sistemi üzerine baskılayıcı etkilerinden gerekse diğer yan etkilerinden ötürü sağlık uzmanları tarafından belirtilenden uzun süre kullanılmamalarına dikkat edilmelidir.

Doğru ilaç kullanımına ne kadar erken başlanırsa ayak mantarı tedavisinin başarısı o denli yüksek olur. İlaçların her gün aynı saatte alınmasına, uygulanmasına özellikle dikkat edilmelidir. Eğer kullanılan ilaçların içerisinde krem, merhem veya sprey formda ilaçlar varsa, bu ilaçların ilgili cilt bölgesi tarafından iyice emildiğinden emin olunmalıdır.

İlgili yazımız: mantar hastalığı nedir?

Önerilen Branşlar: Aile Hekimliği, Dermatoloji (Cildiye)

Источник: //www.saglikk.com/ayak-mantari-nedir-tedavisi-ve-belirtileri-teshisi/

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? Tedavisi, Belirtileri

Tırnak mantarı nasıl geçer? Tıptaki teknik ismiyle onikomikoz  adıyla bilinen, el tırnaklarından ziyade ayak tırnaklarını etkileyen ( nadiren ellerde de gözükür) tırnak mantarı hastalığının ne denli kötü olduğunu biliyoruz ve tırnak mantarı tedavisinde kullanılan ilaçlar, bitkisel çözüm yöntemleri, ayak mantarının belirtileri ve neden olduğu hakkında bildiğimiz her şeyi sizlere aktarmak istiyoruz.

Tırnak Mantarı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak mantarı, daha çok havasız ve nemli bir ortamda kalmaya meyilli ayak bölgesinde oluşur ve oluşumu çoğu kez “kullanıcı hatası” denilen ve tırnak sahibinin yaptığı hatalardan dolayı oluşur. Tırnak mantarının olmasının nedeni genel olarak;

 • Ayak tırnaklarının üzerine sert bir cismin bastırması
 • Sivri uçlu topuklu ayakkabılar veya tırnağı sıkıştıracak ayakkabılar giymek
 • Tırnakları şekilsiz ve dipten kesmek
 • Tırnağın şiddetli bir şekilde darbe alması veya zedelenmesi
 • Tırnak mantarı enfeksiyonu denilen bakterinin bulaşması
 • Ayakların sürekli terlemesine bağlı olarak tırnakların kendi kendine mantar oluşumuna uygun zemin hazırlaması

Yukarıdaki sonuçlardan bazıları kullanıcı hatası olurken bazıları ise istemsizce oluşabilecek durumlardır. Ancak tırnak mantarı olduysanız tedavisi için aşağıdaki yöntemleri uygulamanızda fayda var. Ayrıca tırnak mantarı neden olur sorusuna cevap olarak aşağıdaki video size çok iyi bilgilendirme yapacaktır.

En iyi ve etkili tedavi yönteminin ise tırnak mantarının yeniden oluşumunu engellemek olduğunu da hatırlatmadan geçmek istemiyoruz.

Tırnak mantarı tedavisi için bir kaç yöntem ve uygulama vardır. Bu yöntemler arasında öncelikle tırnak bakımı çok iyi şekilde yapılmakla beraber tırnak mantarına bitkisel çözüm , tırnak mantarı ilacı veya tırnak mantarı ilaçları yapılarak tedavi edilir.

Tırnak mantarı tedavisi için uygulayabileceğiniz bu yöntemleri sizlere detaylı bir şekilde anlatmak için başlıklar halinde ve açıklayıcı bir şekilde yazacağız.

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak mantarı sadece ayaklarda oluşan bir şey değil ve ayak mantarı dışında, nadir durumlarda elde bulunan tırnak mantarları ile de karşılaşabilirsiniz.

Ayak mantarı için başlangıcında bir belirti göremezsiniz. Ancak ilerleyen zamanlarda tırnakta kalınlaşma, şekil bozukluğu, tırnak rengi değişimi ve tırnakta ağrı ile tırnak mantarı belirtileri başlar. Bununla beraber tırnağı kesmek de zorlaşacaktır.

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Tırnak Mantarına Bitkisel Çözüm

Tırnak mantarı tedavisi için bitkisel çözüm arayanlara çay ağacı yağı tavsiye edilir. Hem antiseptik hemde antifungal olan bu bitkisel yağ, enfeksiyon sonucu oluşan tırnak mantarını olağan üstü hızlı tedavi eder ve çok iyi sonuçlar çıkartır.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Yapılışı: 

Yukarıdaki malzemeleri bir fincan içerisinde karıştırın. Sonra bir parça pamuğu bu karışıma batırın ve tırnak mantarı bulunan bölgeye sürün. Bu şekilde 10 dakika kadar pamuğu mantarlı bölgede bekletin.

Bekleme süresi sonunda pamuğu alın ve bölgeyi bir diş fırçası ile fırçalayın. Bu işlemi günde 2 veya 3 kere tekrarlayın. Ancak bu uygulamaya başlamadan önce tırnaklarınızın kısa olmasına özen gösterin.

Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki malzemeleri bir fincanda karıştırın ve mantar olan bölgeye uygulayın. Sonrasında bölgeyi bir bandaj ile sarın ve en az 2 saat bekleyin. Eğer mümkünse bu uygulamayı gece yatmadan yapın ve o şekilde sabaha kadar kalmasını sağlayın. Tırnak mantarı geçene kadar bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

Ayak Tırnak Mantarı İlaçları

Tırnak mantarı ilacı , tırnak mantarı tedavisinde uygulanan yöntemler içerisindedir. Tırnak mantarına bitkisel çözümler ile sonuç getiremezseniz tırnak mantarı ilaçları kullanarak tedavi edebilirsiniz.

Scholl Tırnak Mantarı Tedavisi Kalemi

Tırnak mantarının %99.9’unu geçiren bir tırnak mantarı ilacı olan Scholl tırnak mantarı kalemi, tırnak mantarını geçirdiği gibi aynı zamanda tırnak üzerindeki renk değişimi seviyesini de azaltmaktadır.

Yaklaşık olarak 4 hafta boyunca günde 1 defa tırnak mantarı üzerine uyguladığınızda çok etkili sonuçlar alabilirsiniz. 4. haftadan sonra uygulamaya devam ettiğinizde renk değişimini de alacaktır. Piyasada yaklaşık olarak 50 TL civarında satılmaktadır.

Tırnak mantarına diğer bir çözüm ise sizlerle daha önce paylaştığımız tırnak mantarına çözüm yolu adlı yazımız yol gösterecektir.

Bu yazımızda bulunan bazı cümleler //www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nail-fungus/home/ovc-20342467 adresinden kaynak alınmıştır.

Zalain Mantar Kremi

Ayak mantarlarında ve tırnak mantarı tedavisinde en etkili kremlerden bir tanesi de zalain kremdir. Daha detaylı bilgiyi zalain mantar kremi yazımızdan alabilirsiniz.

Son güncelleme: 02.01.2018

Источник: //www.1ciltbakimi.com/tirnak-mantari-nasil-gecer/

Ayak Mantarı Nedir? Nasıl Geçer?

Ayak Mantarı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? Tedavisi, Belirtileri

Ayak mantarı neredeyse pek çok kişinin yaşadığı sağlık sorunlarından biridir.  Bulaşıcı hastalıklardan biri olan ayak mantarı nemli, karanlık ve ıslak ordamda oluşmaktadır. Uzun süre ayakta duranlar, hijyen kuralları gibi nedenlerden dolayı daha sık görülen ayak mantarı tedavi edilmediğinde ilerleyen evrede daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ortak kullanım alanlarında hızlıca yayınlan ayak mantarı genelde yüzme havuzu, sauna yada terlikler ile kolayca bulaşabilir. Sizlere bu yazımızda ayaka mantarı nedir? ayak mantarı nasıl geçer sorularına cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca ayak mantarına bitkisel çözüm önerileri ve bazı doğal yöntremlerden bahsederek bilgi vereceğim.

Ayak Mantarı Nasıl Başlar?(Belirtileri Nelerdir?

 • Cilt Bölgesinin İltihaplaşması
 • Aşırı Kaşıntı Hissi
 • Ayakkabının ve ayaktan gelen kötü kokular
 • Farkına varmadan iltihaplı bölgenin akması
 • Suya uzun süre kalmış gibi derinin beyazlaşması
 • Kuruduğunda kabuk bağlayıp, derinin çatlaması
 • Tırnak mantarında ise tırnakta renk değişikliği ve Kalınlaşması

Ayak Mantarı Neden Olur?

İlk başlangıç noktası genellikle parmak aralarıdır, ayak yapısına bağlı olarak parmak araları havayı adeta bir balon gibi muhafaza eder bu durum ayakkabı içinin ıslak denilecek dereceye kadar nemlenmesini sağlar ,uzun süre temizlik yapılmadan giyilen ayakkabılar, çorapların pamuk olmayışı, her gün değiştirilmeyen çoraplar, ayak mantarı için uygun şartları hazırlayan etkenlerdir,

Ayak Hastalıklarına Bağlı Nedenler

Hepimizin başına illaki bir ayak kokusu vakıası gelmiştir, dikkat edildiğinde erkeklerin ayak kokusu daha ağır ve daha yaygındır, bunun sebebi ise erkeklerin vücut sıcaklığı kadınlara  oranla daha yüksek olmasıdır, erkeklerin çalışma şartları ’da buna ayrı bir etkendir. Bulaşıcı olması rahatsız eden başka bir faktördür.

Mantar çoğalıp ayak tırnaklarına kadar bulaştığında (onikomikoz diye ’de adlandırılır) renk değişikliği ve ileri bir süreçte tırnak kalınlaşması, nihayetinde tırnak düşmesi ile de sonuçlanabilir.

Ayak mantarı ilaç isimleri katran sabunu, ve kapaderm mantar bir cilt hastalığı olarak geçmektedir, bundan dolayı ilaç kullanımı kesinlikle doktor tavsiyeli olmalıdır, Katran Sabunu ve Kapederm, cilt destek ürünleri olarak geçmektedir. Diğer ilaçlarda olduğu gibi ayak mantarı tedavisinde ’de kişiye göre farklı sonuçlar, ve tedavi süresinde farklılıklar vardır.

Ayak Ve Tırnak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarı tedavisinde dikkat edilmesi, ve bilinmesi gereken en önemli ayrıntı, Kişinin en iyi doktoru kendisidir tezinden yola çıkıp,cilt bakımına özen göstermeliyiz. Maddeler halinde şöyle sırlayabiliriz.

 • Sürekli mantar problemi olanlar, temiz ve havalı bir ayakkabı kullanmalı (tercihen gerçek deri)
 • Kesinlikle Nylon olmayan, pamuk dokuma çoraplar tercih edilmeli.
 • Banyo sonrasında ayak parmak araları ıslak veya nemli bırakılmaması gerekiyor.
 • Özel ayak havlusu, ayırmalı ve bu havluyu başka bir amaç için kullanılmamalı.
 • Cildin nefes almasını önleyecek oje vs gibi ürünlerden kaçınılmalı.
 • Bütün hastalıklara yakalanma riskini artırdığı gibi bağışıklık, sisteminin zayıf olması mantar olasılığını arttıracaktır.

Sarımsak Tentürü;

Birçok derde deva olan sarımsak burada ’da bizi yalnız bırakmıyor.

Sarımsak tentürü ’nü 7-8 diş sarımsak ile hazırlıyoruz, çok abartmadan tuzlamış olduğumuz sarımsakları güzelce dövüp ,temiz bir cam kaba alınır ,içerisine fazla miktarda olmamak kaydı ile etil alkol katılır ve en az 4 saat bekletilir arada sallamakta karışım için iyi olacaktır. Kapta birikmiş olan sıvıyı süzdükten sonra tentürümüz hazır.

Ayrıca ayak mantarına,sirke’nin iyi geldiği bilinen yöntemler arasındadır,yeterli mikatarda suya sirke katarak,ayağınızı içine koyun 30 dakiaka kadar bekletin bu işlemi haftada en az iki defa sonuç alana kadar uygulamaya devam edin

Ayak mantarı tedavisi için doğal öntemlerden bir diğeri ise karbonattır, bir miktar suyun içerisine karbonat koyun, iyice karıştırın ardında ayağınızı karbonatlı suya yerleştirin,20 ila 30 dakika kadar bekleyin, haftada en az iki defa bu uygulamayı yapın taki sonuç alana kadar.

Ayak Mantarına Sarımsak tentürü nasıl uygulanır?

 • Ayaklar bol su ile yıkanır.
 • Tentürün deri ile temasının sağlanması için, var ise ölü deriler silinerek temizlenir.
 • Tentürü kesinlikle metal ile temas ettirmeyin,
 • Uygulama yaparken pamuk veya pamuksu bir kumaş ile yapılmalıdır.
 • Uygulama süresi 3 saati aşmamalıdır.
 • Uygulamadan sonra pamuklar alınır,ve ayaklar yıkanır.
 • İlk yıkamada Ayakları derinlemesine olmadan ılık su ile yıkanır.
 • Haftada belli aralıklarla 2 defa uygulanır.
 • Tentür her seferinde yeniden hazırlanmalıdır.
 • 2 hafta devam edilmeli.
 • Tedavi gözlem süresi 2 aydır.
 • Sonuç alınılmadığı takdirde tedaviye yeniden başlanmalıdır.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

 • Mantar oluşumu anlık bir durum değildir, bakteriler aslında çok önceden yerleşmiş yayılmak için bütün ortamı hazır hale getirmişlerdir.
 • Bundan dolayı evde yapılan doğal yöntemler şayet sonuç vermeyecek olursa..!
 • İlaç tedavisi kaçınılmaz oluyor ,
 • Doktorunuza başvurup gerekli ilaçları alıp kullanmaya başlanılmalıdır.
 • Mantar çok ileri boyutta değil ise (antifungal )kremler ile tedavi genellikle sonuç verir, ilerlemiş ve tırnaklara kadar ulaşmış ise   oral yoldan alınmakta olan ilaçlar devreye gire ve bu kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır.
 • İlaç tedavisinde ilaçların belirtilen doz ve saatlerde alınması tedavi açısında bir o kadar önemlidir.
 • Tedavi süresi kişiye ve mantar oluşumuna bağı 5 aya kadar sürebilmektedir.
 • Tedavinin devam ettiği süre boyunca ayaklar her daim kuru tutulmalı, hastalığın tekrar canlanmasını tetikleyici hiçbir ortama meyil verilmemelidir.
 • Tedavi sürecinde genellikle ilk etapta hızlı sonuçlar alınabiliyor, mantar geçti tedavi bitti deyip ilaçları aksatmamak gerekir,
 • Evet mantar cildinizde geçmiş olabilir yalnız, mantar hücreleri deri altınızda halen daha canlılığını korumaktadır.

 Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekilen Noktalar

 • Doktor tavsiyesine bağlı olarak ilaçlar düzenli aralıklarla kullanılmaya devam edilmeli
 • Ayak hijyenine eskisinde çok daha önem verilmeli,
 • Ayaklar ıslak veya nemli bırakılmamalı.
 • Terlik kullanımı dahil, başka bir şahsın özel giyim eşyası kullanılmamalı.
 • Düzenli aralıklarla ayakkabı temizliği yapılmalı.
 • Çorap kullanımı bir günü aşmamalı, günlük yıkanmalıdır.
 • Bazı kimyasal maddelere karşı mantar refleks gösterebilmektedir,
 • Çoraplar sabun,tursil, gibi kimyasal barındıran ürünlerden iyice arındırılmalıdır.
 • Farklı farklı yöntemler deneyip cildinize zarar vermemeye ve tahriş etmemeye .özen gösterin.
 • Mantarlı bölgeye oje tarzı ürünler kullanmayın.

Источник: //www.dogalguzelim.com/ayak-mantari-tedavisi/

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak Mantarı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? Tedavisi, Belirtileri

Ayak mantarına iyi gelen tedavi yöntemleri mantar hastaları tarafından sıkça merak edilir. Bu hastalık genellikle yaz aylarında daha sık görülmektedir. Tırnakta deformasyonlara sebep olan mantar genellikle çirkin bir tırnak görüntüsüne sebep olur. Bu nedenle de özellikle kadınlar tarafından arzulanmaz.

Buna ilaveten tırnak mantarı olan kişiler tırnaklarında ciddi ağrı ile karşılaşabilirler. Bu hastalıktan kurtulmak için evde hazırlanabilen kürler etkili olmaktadır. Elma sirkesi özellikle mantara karşı doğal bir ilaç olması özelliği ile bilinir.

Evde uygulanan tedavi yöntemleri genellikle çok ilerlememiş mantar vakalarında geçerlidir. İleri seviye olan mantarlar için ayak mantarı ilacı eczaneden en kısa sürede temin edilmelidir. Aksi takdirde mantarın ilerlemesi ile birlikte tırnak yerinden düşebilir.

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarı bir küften kaynaklanan deri hastalığına verilen isimdir. Bu hastalığın görülme sıklığı çok fazladır. İnsanların neredeyse tümü en az bir kez hayatlarında tırnak mantarı vakası ile karşılaşmışlardır. Mantar genellikle ayak tırnaklarında olur. El tırnaklarında görülme olasılığı oldukça nadirdir.

Ayak Mantarı Oluşumunun Sebepleri Nelerdir?

Ayağın sürekli ıslak tutulması, terleten ayakkabılar ya da çorapların tercih edilmesi, sıkı ayakkabılar giymek, ortak kullanıma açık olan mekanlarda çıplak ayakla dolaşmak ayak mantarı oluşumu sebepleri arasında ilk sıralarda yer alır. Eğer kişiler ortak eşyalar kullanıyor iseler, mantarlı kişiden mantar sağlıklı kişiye bulaşır. Bu eşyalara örnek olarak havlu, çorap, terlik ve ayakkabı örnek verilebilir.

Ayak Tırnağımda Mantar Olduğunu Nasıl Anlarım?

Ayağınızda eğer mantar var ise:

 • Ayak kokusu olur,
 • Deride kaşıntılar vardır,
 • Deri tahriş olmuştur,
 • Tırnağın rengi sarıya dönmüştür,
 • Tırnakta kırılmalar vardır.

Ayak Mantarının Bulaşması Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Hindistan cevizi yağı ayak mantarı bulaşmaması için kullanılan doğal tedavi yöntemlerinden ve önlemlerinden bir tanesidir. İnsanlar tarafından mantar hastalığının iyileşmesi için genellikle bu yağ gibi doğal ilaçlar ve bitkiler kullanılması önerilmektedir. Ayak mantarının bulaşmasının önüne geçilmesi için yapılması gerekenler basittir:

 • Şahsi olmayan çorap, ayakkabı ya da terlikler kullanılmamalıdır,
 • Hamam, spor salonlarının soyunma odaları gibi alanlarda yalın ayak dolaşılmamalıdır,
 • Plaj ve banyoda özellikle mantarın bulaşmaması için özen gösterilmelidir.

Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak mantarı nasıl geçer diye merak eden kişiler için farklı tedavi yöntemleri olduğunu söylemekte fayda var. Kimi zaman krem kullanılırken bazen de spreyler tercih edilmektedir. Eğer tırnak mantarı vakası ilerlemiş ise genellikle krem ve spreyler etkili olmamaktadır. Bu kişilerin hap kullanması yerinde olacaktır.

Ayak Mantarı Olanlar Tedavi Olmazlarsa Ne Olur?

Ayak mantarı fotoğraflarına bakıldığı zaman tırnağın pul pul olduğu, renginin sarardığı hatta yer yer kırıldığı görülebilir. Eğer hastalar tırnak mantarlarına bir çare bulmazlarsa söz konusu belirtiler her geçen gün biraz daha ilerler. Bu durumda tırnağın düşmesine kadar devam eden bir durumdur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Ayak Mantarının Önüne Geçmek İsteyenlere Bazı Öneriler

Ayak mantarına yakalanmadan önce alacağınız basit tedbirler sayesinde bu hastalığa hiç yakalanmamanız mümkündür.

 • Ayağınızı terli bırakmayın,
 • Ayağınızı sıkan ya da terleten ayakkabıları giymeyin,
 • Islak zeminlere çıplak ayak ile basmayın,
 • Havuz kullanırken hijyene çok önem verin,
 • Banyo yaptıktan sonra ayakların kuru kaldığından emin olun,
 • Hijyenik olmayan yerlerde manikür ve pedikür yaptırmayın.

Ayak Tırnaklarında Mantara Sebep Olan Mantar Hangisidir?

Ayak tırnaklarında mantara sebep olduğu bilinen mantar maya ismi verilen bir mantar türüdür. Bu mantar türü tırnaklarda enfeksiyona da sebebiyet verdiğinden kolaylıkla ayırt edilir.

Bu mantar türü oluşurken genellikle mantar darbe almış olan tırnaklara yerleşmeyi seçer. Islak ya da nemli ortamlar en sevdiği ortamlardır. Uygun ortamı bulduğu zaman hızla üremeye başlar.

Bununla birlikte diyabet hastası olan kişilerde mantar hastalığına daha sık rastlanmaktadır.

Mantar Hastalığı Kendiliğinden Geçer Mi?

Hayır. Aksine zamanın ilerlemesi ile birlikte mantar daha fazla üreyeceğinden bu durumda tırnağın düşmesi bile söz konusu olabilecektir. Kesinlikle mantarın kendiliğinden geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Bu nedenle vakit geçirilmeden tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Dileyen kişiler evde kendilerinin uygulayabileceği tedavi yöntemlerini seçebilirler. Fakat bu tedavi yöntemlerinin uygulanması için tırnaktaki mantarın ilerlememiş vaziyette olması gerekir.

Daha ileri olan vakalarda ilaç tedavisi şarttır.

Bazı durumlarda mantarların yaşaması ve çoğalması için uygun durumlar oluşur. Mantardan kaçınmak için mutlaka bu durumlardan da kaçınılması gerekmektedir:

 • Ayaklarınızı kirli bırakmayın.
 • Sürekli aynı çorapları giymeyin. Çoraplarınızı dönüşümlü olarak temiz bir şekilde giyin.
 • Herkesin ayak bastığı zeminlere çıplak ayak ile basmayın. Bu durumlarda kullanabileceğiniz ve sadece sizin kullandığınız bir terliğiniz ya da ayakkabınız olsun.
 • Aile fertleri ile ortak havlu, terlik ve ayakkabı ve benzeri eşyaları kullanmayın. Sayılan eşyaların tümü kişiye özel olmalıdır. Aksi takdirde bu eşyaların kullanılması ile birlikte mantar bulaşabilir ya da aile fertlerine mantarı siz bulaştırabilirsiniz.
 • Ayaklarınız hiçbir şekilde nemli ya da ıslak olmamalıdır. Nemli ve ıslak alanlar mantarların en sevdiği alanlardır. Bu ortamlarda kolayca ürerler.
 • Yaz aylarında kapalı ayakkabılar giymekten kaçının. Kapalı ayakkabılar ayağın terlemesine sebep olacağından ayakkabı tercihinizi daha rahat ayakkabılardan yana yapmanızda fayda var.

Mantar Enfeksiyonunun Tanısı Nasıl Yapılır?

Mantar enfeksiyonunun kesin tanısının konulması için deriden parça alınır ve alınan parça mikroskop altında incelenir. Klinik tanı ancak bu şekilde mümkün olmaktadır.

Mantar Hastalığı Neden Hayat Boyu Tekrar Eden Bir Hastalıktır?

Mantar hastalığından basit ilaçlar yardımı ile kurtulmak mümkündür. Bununla birlikte mantar hastalığına yakalanan bir kişi ömürlerinin ileriki safhalarında sürekli mantar hastalığının tekrar ettiğine şahit olurlar.

Bunun sebebi mantarın deri altında hala yaşamasıdır. Tedaviler yalnızca mantarın uyur hale gelmesini sağlar. Durup dururken mantar hastalığı tekrar etmez.

Eğer kişiler hijyenlerine dikkat etmezlerse uygun ortam bulan mantar yeniden üremek için fırsat bulmuş olur.

Mantar Tedavisinde İlaç Tedavi Yöntemi Olarak Kullanılabilir Mi?

Elbette. Mantar enfeksiyonları en iyi ilaç tedavileri ile giderilir. Birkaç gün içerisinde mantar enfeksiyonlarında ilaç kullanımı ile beraber azalma olduğu gözlemlenmiştir. Fakat enfeksiyonun tekrar edilmemesi için verilen ilaçların sürekli olarak kullanılması gerekmektedir.

Mantar yalnızca uyur vaziyete geçmiştir ve yeniden gün yüzüne çıkmak için fırsat kollamaktadır. Bu nedenle de tedaviyi desteklemeye yönelik durumlar mutlaka yerine getirilmelidir. Aksi halde sürekli olarak mantar ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

İlaçlar kullanılırken cildin kuru tutulması çok önemlidir.

En çok kullanıla ilaçlar arasında içeriğinde kortizol olan ilaçlar bulunmaktadır. Eğer doktorunuz mantar hastalığı için size içeriğinde kortizol olan bir ilaç verdiyse bu ilacı uzun süre kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü kortizol maddesi bağışıklık sistemini yıpratıcı etkilere sahiptir ve diğer yan etkileri bulunur.

İlaç Tedavisi İle Mantardan Ne Zaman Kurtulabilirim?

İlaç tedavileri mantardan kurtulmak için son derece etkili yöntemlerdir. Genellikle 3 hafta gibi bir süre içerisinde mantar probleminden kurtulmak mümkündür. Fakat hangi ilacın kullanıldığı, kişinin mantarının ne durumda olduğu gibi etkenler bu sürecin daha uzun ya da daha kısa olmasına neden olabilmektedir.

Krem ya da sprey kullanımında genellikle tedavi süreci biraz daha uzun sürebilmektedir. Bu hastaların mantarları genellikle ileri seviyede değildir. Bu kişiler destekleyici tedaviler ile birlikte 4 hafta gibi bir sürede mantardan kurtulabilir.

Eğer doktorunuz size ağız yolu ile alınan bir takım haplar, tabletleri kapsüller verdiyse muhtemelen mantarınız ilerlemiştir ve ani tedbir gerektiriyordur.

Böyle durumlarda ilaçların kuvvetli etkileri olmasından dolayı mantardan kurtulmak kısa sürede olacaktır. Fakat bu hastaların ileri dönemlerde mantar hastalıklarının kendini yenileme ihtimali çok yüksektir.

Bu nedenle de hap tedavisi bittikten sonra kişiler krem tedavisine geçebilirler.

Ayak Mantarından Evde Kurtulmak İsteyenlere Sirkeli Öneri

Ayak mantarı sirke ile evde iyileştirebilen bir rahatsızlıktır. Elma sirkesinin içerisinde yer alan asit mantarın etkisiz hale gelmesini sağlayacak olan bakterileri öldürür. Bu tedavi yöntemi için bir leğenin içerisine ayağınızın bileklerine gelecek kadar su doldurun.

Daha sonra da bu suyun içerisine bir fincan elma sirkesi ekleyin. Mantarlı olan ayağınızı suyun içerisine daldırdıktan sonra bir yarım saat kadar bekletin. Dilerseniz elma sirkesini direk olarak da mantarlı olan tırnağa uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında durulamanıza gerek yoktur.

Sirkenin iyice emilmesi daha önemlidir.

Karbonat Sayesinde Ayak Mantarlarına Elveda

Ayak mantarı karbonat sayesinde evde giderilebilen bir hastalıktır. Bunun için yarım fincan kadar suyun içerisine 3 yemek kaşığı karbonat koymanız yeterli olacaktır. Karışımı iyice karıştırdıktan sonra mantar bulunan bölgeye uygulayın.

Uygulama yapmadan önce mantarlı bölgenin iyice temizlenmiş olduğundan emin olun. Uygulama yaptıktan sonra en az 10 dakika kadar mantarlı bölgede karışımı bekletin. Süre dolduktan sonra ise ılık su ile güzelce durulayın.

Her gün düzenli olarak bu karışımı uygularsanız sonuçlarını göreceksiniz.

Alkol İle Ayak Mantarına Sebep Olan Bakterileri Öldürebilirsiniz

Evde tedavi yöntemleri arasında en popüler olan yöntemler arasında alkol ile mantarı öldürmek yer alır. Yüksek alkol değerine sahip olan herhangi bir içecek bu amaç için uygun olacaktır. Yapmanız gereken mantarlı bölgeyi önceden temizlemek ve alkolü bölgeye uygulamak. Bu işlemi günde iki sefer yapabilirsiniz.

Kına İle Kolay Bir Şekilde Ayak Mantarına Elveda Deyin

Ayak mantarı tedavisi kına ile de mümkündür. Mantarlı bölgeyi önceden temizledikten sonra kınayı mantar olan yere sürün ve 15 dk kadar bekletin. Daha sonra ılık su yardımı ile bölgeyi durulayın. Günde bir kere bu işlemin uygulanması yeterli olacaktır.

Fakat burada önemli olan nokta, kınanın düzenli olarak uygulanmasıdır. Düzenli uygulama yapılmadığı takdirde sonuç alınması mümkün olmamaktadır. Aynı zamanda bu gibi evde yapılan tedavi yöntemlerinde sabırlı olmak çok önemlidir. Çünkü bu yöntemlerden çok çabuk sonuç almak mümkün değildir.

En az birkaç hafta tedavilerin düzenli bir şekilde uygulanması gerekir.

Evde Uygulanan Tedavi Yöntemleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Siz de evde uygulanan tedavi yöntemlerinden faydalanmak istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var:

 • Tedaviler uygulanmadan önce bir doktora danışılmasında her zaman fayda vardır,
 • Beklenen sonuç alınamıyor ise, aradan daha fazla zaman geçmesini beklemeden muhakkak bir doktora gidilmesi gerekir,
 • Uygulamalar düzenli yapılmalıdır. Ara ara tedavi yapılması mantarın daha da kötü bir hale gelmesine sebep olabilir.
 • Mantarınız ileri seviyede ise evde tedavi yöntemlerinden sonuç almak neredeyse imkansızdır bu nedenle de doktora gidilmesi önerilir.

Источник: //www.saglik8.com/ayak-mantarina-ne-iyi-gelir-nasil-gecer-ayak-mantari-tedavisi/

Ayak Mantarı: Evde Nasıl Geçer? — Multi Yaşam

Ayak Mantarı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? Tedavisi, Belirtileri

Ayak mantarının en yaygın görülen belirtisi, ayak parmakları arasındaki cildin çatlaması, pullanması, soyulması, kuruması veya dökülmesidir. Bu durum ayak tabanında, parmakların altında ve ayağın başka bölgelerinde de görülebilir.

Ayakta mantar aşağıdaki belirtilere de yol açabilir:

 • Ciltte kaşıntı, kızarıklık
 • Ayakta yanma hissi
 • Batma şeklinde ağrı
 • Ayakta akıntılı veya kabuklu kabarcıkların oluşması

Ayak mantarı tırnaklara yayılırsa: Tırnakların rengi solar, kalınlaşırlar, bazen de ufalanarak parçalanırlar. Ayak mantarı ellere, kasıklara ve vücudun başka bölgelerine de yayılabilir.

Ayaklarımızda bir miktar mantar (tek hücreli canlı) normal şartlarda bize zarar vermeden yaşar. Ancak sayıları çok artarsa cilt iltihabına ve ayak mantarına yol açabilirler. Aşağıdaki durumlar bazı mantar türlerinin sayılarında artışa neden olur:

1) Ayakların Islak Olması

Mantarlar nemli ortamlarda hızla çoğalır. Temiz olmayan ve ıslak ayakların ayak mantarına yakalanma riski daha yüksektir. Ayakları çok sıcak tutan ve terleten ayakkabılar böyle bir duruma neden olabilir.

2) Kirli Ortamlar

Mantarların kolayca üreyip bulaşabildiği ortamlarda çıplak ayakla dolaşmak ayak mantarına davetiye çıkarmak demektir. Bu ortamlara soyunma odalarını, spor salonlarını, ortak kullanılan duş alanlarını örnek verebiliriz.

3) Ortak Eşya Kullanımı

Ayak mantarının en sık görülen bulaşma nedenlerinden biri de çorap, havlu, ayakkabı, çamaşır gibi şahsi eşyaların ortak kullanılmasıdır. Bazı kişilerin cildi bilinmeyen nedenlerle mantara karşı dirençli olmaktadır. Dolayısıyla ortak eşya kullanan kişilerin hiçbirinde ayak mantarı olmasa bile dirençsiz olan kişide ayak mantarı ortaya çıkabilir.

4) Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olması

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin vücudu mantar ile yeterince mücadele edemeyebilir. Bu durumda kişinin ayağındaki mantar sayısı az bile olsa ayak mantarı ortaya çıkabilir. Bu nedenle şeker hastaları daha büyük risk altındadır.

Ayak mantarı nasıl geçer evde?

1) Mantar Kremi Kullanın

Ayak mantarı için önerilen ve reçetesiz olarak satın alınabilen birçok farklı krem, solüsyon, jel, sprey, yağ, temizleme bezi ve pudra vardır. Eczacınız sizin için en uygun olanını önerecektir.

 • Bazı türleri bir-iki hafta içerisinde etki ederken bazılarının sekiz hafta boyunca kullanılması gerekebilir.
  Bu ürünler içerdikleri klotrimazol, mikonazol, terbinafin, tolnaftat gibi etken maddeler sayesinde mantarları öldürür.
 • Eczacınızdan alacağınız betadine solüsyonu ile ayak banyosu yapabilirsiniz.
 • Ayak mantarının yol açtığı cilt iltihabı kaybolsa bile mantarlar yaşamaya devam edebilir. Verilen ilacı, önerilen sürenin sonuna kadar kullanmaya devam edin.
 • Çok şiddetli ve dirençli ayak mantarı vakalarında mantar önleyici haplar da önerilebilir.

2) Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi

Sarımsak: Düzenli olarak uygulanan sarımsak, mantar giderici içeriği ile ayak mantarına iyi gelir. Sarımsağı ezerek macun haline getirip uygulayabilirsiniz. Benzer etki için çay ağacı yağı da uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesi: Bir kaba iki litre su ve bir bardak elma sirkesi ekleyin. Ayaklarınızı bu karışıma sokarak yarım saat bekletin.

Çay: Bir litre ılık suya altı sallama çay poşeti daldırın, sonra ayak banyosu yapın. Çayda bulunan tanin cildinizi yumuşatır ve ayak mantarına iyi gelir.

Tarçın: Üç litre suda 4-5 adet tarçın çubuğu çözün. Su ılıdıktan sonda ayak banyosu yapın.

Aşağıdakiler de ayak mantarına iyi gelir:

 • Ayaklarınıza tuzlu su uygulayın.
 • Limonlu su uygulayabilirsiniz.

3) Kaşımayın!

Cildinizi kaşımayın ve yolmayın. Sağlıklı dokulara hasar verirsiniz ve ayak mantarının yayılmasına neden olabilirsiniz. Kaşımak zorunda kalırsanız ellerinizi sabunlu su ile yıkayın.

 • Mantarlar vücut dışında da bir süre canlı kalabilir. Bu nedenle her gün farklı bir ayakkabı kullanın.
 • Ayakkabılarınız, tırnak makasınız, evinizin zemini, banyonuz temiz olmalıdır.
 • Kişisel eşyaları ortak kullanmayın.

4) Ayaklarınız Kuru Olmalı

Ayak mantarı ısrarlı olabilen bir hastalıktır. Bunun nedeni biraz nem yüzünden mantarların hemen tekrar çoğalmalarıdır.

 • Çoraplarınızı olabildiğince sık değiştirin. Pamuklu çoraplar giyin. Sentetik elyaflar ayağınızdaki teri yeterince ememez.
 • Çorabınızın arasında silika paketleri yerleştirebilirsiniz. Nemi çok verimli şekilde emerler.
 • Ayağınıza sandalet, terlik gibi parmakları açıkta bırakacak ürünler giyin. Ayakkabı giyecekseniz dar olmamalı. Teri emmesi için parmak arası yün bezler kullanabilirsiniz. Eczacınıza danışınız.
 • Mısır unu uygulamak da ayağınızdaki teri emer.

Источник: //multiyasam.com/ayak-mantari-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi