Ayak ve Tırnak Mantarının Nedenleri?

Ayak Tırnağı Mantarı Nedir, Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak ve Tırnak Mantarının Nedenleri?

Onikomikoz olarak da adlandırılan ayak tırnağı mantarı, ayak tırnağında görülen yaygın bir mantar enfeksiyonudur. En göze çarpan belirtisi, ayak tırnaklarından bir veya daha fazlasının beyaz, kahverengi veya sarı renkte olmasıdır. Tırnakların koyulaşmasına veya çatlamasına neden olur.

Ayak tırnağı mantarı, ayaklarımıza baktığımızda görmek istenilen bir durum değildir. Bu konuda deneyebileceğiniz tedaviler vardır.

Terbinafin (Lamisil) veya flukonazol (Diflucan) gibi reçeteli oral antifungaller, geleneksel olarak ayak tırnağı mantarlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu tedaviler genellikle etkilidir, ancak bazı yan etkileri de vardır.

Bu yüzden insanlar ayak tırnak mantarı bitkisel çözümlere başvurmaktadır.

Bu yazıda “ayak tırnağı mantarı nedir, nasıl olur”, “ayak tırnak mantarı nasıl anlaşılır”, “ayak tırnağı mantarı nasıl tedavi edilir”, “ayak tırnak mantarı doğal çözüm” ile ilgili bilgiler verilecektir.

Ayak tırnağı mantarı belirtileri

Yaşlı insanların, genç insanlara göre ayak tırnağında mantar geliştirme olasılığı daha yüksektir ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler bu konuda daha hassastır. Ayak tırnağında mantar gelişiminin belirtileri şunlardır:

 • Tırnakların kırılganlaşması ve ayak baş parmağının renginin değişmesi
 • Tırnakların ön veya yanlarında gelişen beyazımsı-sarımsı veya kahverengimsi bir renk değişimi
 • Tırnakların kalınlaşması ve şekil değiştirmesi
 • Tırnak çevresinde ağrı
 • Deriden veya tırnak yatağından çıkan tırnaklar
 • Tırnak yüzeyinde, büyük lekeler veya yayılan küçük noktalar şeklinde beyaz lekeler

Kalıcı mantar belirtileri yavaş ortaya çıkar ancak yıllarca devam eder. Ayak tırnağı mantarı tedavisi ve iyileşmesi sabır ister ve zaman alır.

Ayak tırnağı mantarı neden olur?

Vücuttaki iyi ve kötü bakterilerin dengesizliğinde oluşur. Tıpkı bağırsakla ilgili sorunlardan kaynaklanan diğer sağlık koşullarında olduğu gibi, bağırsaklarda yeterince iyi bakteri bulunmadığında, ciltte yüksek düzeyde maya ve mantar (kötü bakteri) gelişebilir.

Bağırsak sağlığının yanı sıra, bir enfeksiyon oluşumu açısından diğer risk faktörleri şunlardır:

 • Atlet ayağı oluşumu
 • Mantarlarla temas etme, örneğin kuaför salonlarında, kirli yüzme havuzlarında, spor salonlarında ve saunalarda
 • Hasarlı tırnak yatakları
 • Kirli veya dar ayakkabılar giymek
 • Sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları
 • Bacaklarda dolaşım problemleri, diyabet veya arter hastalığı gibi mevcut durumlar
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Genetik eğilim

Ayak tırnak mantarı bulaşıcı mıdır?

Bu mantar bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklanabileceği gibi, toplu yaşanan alanlarda mantarla temas etme sonucunda da geçebilir.

Ayak tırnak mantarı tedavi edilmezse ne olur?

Ayak tırnak mantarı tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Enfeksiyon tırnaklarda büyük hasara yol açabilir.

Ayak Tırnağı Mantarı Tedavisi

Ayak tırnağı mantarı tedavisi için dermatoloğa başvurmak gerekir. Ayak tırnağı mantarı ilacı olarak topikal tedaviler veya ilaçlar kullanır, ancak çoğu zaman bunlar uzun sürede altta yatan sorunu çözmez. Tablet formundaki ilaçlar, tırnak mantarıyla mücadelede topikal tedavilerden çok daha etkilidir, ancak daha fazla yan etkisi ve olası etkileşimleri vardır.

Ayak tırnağı mantarı evde tedavi

Ayak tırnağı mantarı için en etkili ilaç beslenmenizde yapacağınız değişikliklerdir. Bunun için dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

 • Mayayı ve kötü bakterileri besleyen şekerli yiyeceklerden uzak durmak.
 • Bağırsaktaki iyi bakterilerin çoğalmasına yardımcı olan faydalı yiyecekler yemek.
 • Lifli yiyecekler, sağlıklı protein kaynakları ve besleyici yağlar tüketmek.
 • Probiyotik takviyesi almak.

Ayak tırnağında mantar Vicks

Vicks VapoRub topikal bir merhemdir. Öksürük baskısı için tasarlanmış olmasına rağmen, aktif içerikleri, kafur ve okaliptüs yağı, ayak tırnağı mantarlarının tedavisine yardımcı olur. Kullanmak için, etkilenen bölgeye en az günde bir kez az miktarda Vicks VapoRub uygulayın.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, antifungal ve antiseptik yetenekleri olan esansiyel bir yağdır. Bazı klinik araştırmalar, çay ağacı yağının ayak tırnağı mantarlarına karşı etkili olabileceğini göstermiştir. Kullanmak için, çay ağacı yağını günde iki kez bir pamuklu çubukla doğrudan etkilenen tırnağa sürün.

Kekik yağı

Kekik yağı timol içerir. Timol, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayak tırnağı mantarını tedavi etmek için, etkilenen tırnağa bir pamuklu çubukla günde iki kez kekik yağı uygulayın. Bazı insanlar kekik yağı ve çay ağacı yağını birlikte kullanırlar. Her iki ürün de güçlüdür ve tahrişe veya alerjik reaksiyona neden olabilir. Bunları birleştirmek bu riski artırabilir.

Zeytin yaprağı ekstresi

Zeytin yaprağı ekstresindeki aktif madde, oleuropein, antifungal, antimikrobiyal ve immün artırıcı yeteneklere sahiptir. Zeytin yaprağı merhemini doğrudan tırnak mantarına uygulayabilir veya kapsül şeklinde yutabilirsiniz.

Sirke

Ayak tırnağı mantarına sirke kullanmak için etkilenen ayağı günde 20 dakika bire iki oranında sirkeli suya batırın.

Listerin

Listerin, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip mentol, timol ve okaliptüs gibi bileşenler içerir. Bu nedenle, ayak tırnağı mantarı için popüler bir ilaçtır.

Sarımsak

Sarımsak, antifungal ve antimikrobiyal yeteneklere sahiptir. Etkilenen bölgeye günde 30 dakika boyunca doğranmış veya ezilmiş sarımsak dişleri yerleştirerek ayak tırnağınızdaki mantarları sarımsakla tedavi edebilirsiniz.

Ayak tırnağı mantarı nasıl geçer?

Çoğu durumda, ayak tırnağı mantarı kozmetik bir problem olarak kabul edilir. Yine de, bazı insanlar için ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Diyabetiniz varsa, ayak tırnağı mantarı ayak ülserlerine veya diğer ayak sorunlarına neden olabilir. Diyabetiniz veya zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, ayak tırnağı mantarı için ev ilaçları kullanmamalısınız. Uygun tedavi için doktorunuza danışın.

Sonuç olarak;

Ayak tırnak mantarı tedavisi için bitkisel çözümler reçeteli ilaçlardan daha etkili olabilir.

diyetz.com

Источник: //www.diyetz.com/ayak-tirnagi-mantari-nedir-tedavi/

Tırnak Mantarının Nedenleri, Bitkisel ve İlaçlı Tedavisi

Ayak ve Tırnak Mantarının Nedenleri?

Tırnak mantarına “onychochomysis” yada “onikomikoz” denilmektedir. Tırnaklarda oluşan enfeksiyonun mantardan kaynaklı olduğunu çıplak gözle anlamak zor olabilir. Zira tırnaklardaki enfeksiyonların sebebi mantar istilası ile birlikte başka bir hastalıkta sebep olabilir. Örneğin;

 • Siroz yada kanda albumin azlığı gibi bazı hastalıklar tırnaklarda beyazlanmaya sebep olabilir.
 • Tırnaklardaki mantar benzeri değişimlerin mantar olup olmadığını anlamak için tırnak parçalarının mikroskop yardımı ile incelenmesi gerekebilir.

Bu sebepten tırnaklarınızdaki ani değişimler için hemen tırnak mantarı olgusu düşünmekten ziyade Cildiye Uzmanına kontrol olarak hekiminizden bazı tetkiklerin yapılmasını talep edebilirsiniz.

Bununla birlikte  herhangi birCildiye Uzmanı tırnaklarınızdaki beyazlanma yada benzeri değişimlerin mantar yada başka bir rahatsızlıktan kaynaklı olduğunu anlayabilir. 

Tırnak Mantarı Türleri Nelerdir?

Ancak Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanlarının yada Mikrobiyoloji Uzmanlarının tetkik sonucu anlayabileceği bir çok tırnak mantarı türü söz konusudur. Biz burada sadece en çok görülen türlerinden bahsetmek istiyoruz.

 • Distal Subungual Onycomycosis : Tırnağın dibinden uzakta tırnağın üst köşesine yerleşmiştir. Tinea rubrum ismi verilen bir organizma tarafından oluşturulmuştur. Bu kişilerde genellikle ayak mantarı da oluşmaktadır.
 • Proximal Subungual Onycomycosis : Tırnak yatağına yakın bir bölgeye yerleşmiştir. En çok AIDS hastalarında görülür.
 • Beyaz Lekeli Tırnak : Başlangıçta küçük beyaz lekeler şeklinde oluşarak zamanla bütün tırnağı kaplar.

Yukarıda en çok rastlanan tırnak mantarı tiplerini sıraladık. Tırnaktaki mantarlar erkeklerde en çok ayakta görülürken, bayanlarda ise el tırnaklarında çok olduğu gözlenmiştir.

VAJİNA MANTARININ NEDENLERİ, TEDAVİSİ VE EN İYİ İLAÇLARI Tıklayınız…

Tırnak Mantarının Sebepleri Nelerdir?

1- Ayak Mantarı : El yada ayaklarında mantar bulunan bir kişinin tırnak mantarına yakalanma riski diğer nedenlere göre çok daha yüksektir. Atlet ayağı mantarı (tinea pedis – ayaklardaki mantar hastalık türü) tırnaklardaki mantarın en büyük sebebidir. 

2- Travmalı Tırnak : Tırnaklarına darbe almış bir kişinin tırnakları zaman içinde zayıflayabilir. Zayıflamış tırnakta mantar oluşumu çok kolaydır.

3- Terli ve Nemli Ayaklar : Mantar türleri nemli ortamda çok rahat yaşar ve çoğalır. Ayrıca, Ayakların ıslak bırakılması, Kalitesiz çorap giyilmesi yada çorap giyilmemesi (pamuksu çorap giyilmelidir) Çorapların uzun süre giyilmesi

4- Uygunsuz Ayakkabı : Bu konuda özellikle uyarmak zorundayım. Özellikle Çin üretimi derisinin ne olduğu belli olmayan ayakkabılar teh saçmaktadır. Ayakkabı derisinde garanti vermeyen hiçbir ayakkabıyı almayınız. Ayakkabının deri kalitesi, Sürekli aynı ayakkabının giyilmesi, Mevsime uygun olmayan ayakkabının giyilmesi,

6- Yaşlanma : Akademik araştırmalarda yaşlı insanlarda tırnak mantar enfeksiyonun daha çok olduğunu göstermektedir. Ancak büyüklerde gelişen bu mantar sepici olduğu için genç yaştakilerin ve çocukların çok dikkat etmesi gerekir.

7- Şeker Hastalığı : Şeker hastalarında trichophyton mentagrophytes mantar türünün sebep olduğu tırnak mantarları çok sık görülür.

8- Bacaklardaki Kalp ve Damar Hastalıkları : Kronik venöz yetmezlik olarak ifade edilen bu hastalıkta hastaların bacaklarında ki damarların tıkanmasından dolayı kan dolaşımı azalmıştır. Bu hastaların yüzde 36’sında tırnak mantarı saptanmıştır.

Tırnak Mantarı Nasıl Oluşur Yada Bulaşır?

Tırnak mantarı deride yada tırnak içinde yaşayan mikroorganizmalardır. Bu parazitlerin değişik türleri olduğunu yukarıda ifade etmiştik. Bu hastalığın durduk yere tırnaklarda oluşması mümkün değildir.

Mantar başka bir insandan yada başka bir ortamdan insana bulaşan sepici bir hastalıktır.

Tırnak mantarının en sık bulaşma şekli tırnak mantarı olan bir kişinin yürüdüğü zeminde yürümektir. Mantar ilk aşamada deriye bulaşır. Özellikle ayak parmaklarına. Atlet ayağı mantarının yayılması bunun en güzel örneğidir.

Yukarıda belirtilen sebepler tırnak mantarının bulaşmasına zemin hazırlayan ortamı hazırlar ve mantarın kolaylıkla çoğalmasını sağlar.

 • Tırnağa bulaşan mantar ilk aşamada beyazımsı renktedir.
 • Tırnağa iyice sirayet ettikçe tırnağın rengi kahverengiden yeşile dönmeye başlar. Daha sonraki aşamasında ise tırnak yerinden düşerek tırnak kaybına sebep olur.

Tırnak Mantarının İlaçlı Tedavisi

Tırnak mantarı tedavisi oldukça zor olan, ancak tedavi edilebilir bir mantar hastalığıdır. Uzun süre iyileşmediği gibi, iyileştikten sonra yeniden hastalık tekrar edebilir.

Tırnak mantarı kendiliğinden iyileşmez. Profesyonel tedavi süreci işlemelidir. Tırnak mantarının tedavi edilmemesi halinde selülit, erizipel gibi yumuşak doku enfeksiyonları da ortaya çıkabilir.

Tırnak mantarı ilaçları iki şekilde uygulanır.

1- Tırnak üzerine sürülen ilaçlar : Sürülerek uygulanan krem ve losyon tedavisinde tırnakların törpü ile temizlenmesi ve mantar bölgesine – krem ve ilaçların sürülmesi şeklindedir.

Bu tedavi şekli bir çok hastada hiçbir işe yaramamaktadır. Ancak sebebi nedir bilemiyorum inatla bir çok hekim bu ilaçları yazmaya devam etmektedir.

Burada şunu da ifade etmek isteriz: ayaklardaki normal mantar hastalıkları için verilen ilaçlarında bir işe yaramadığını üzülerek gözlemledik.

2- Ağızdan alınan haplar : alt başlıkta geniş bir şekilde açıklanmıştır.

Tırnak Mantarı İçin Ağızdan Alınan Hapları

Etken maddesi “Terbinafin” ve Itrakonazol” olan ilaçlar tırnak mantarında ağızdan alınan ilaç türleridir. Bu ilaçlar tırnak mantarı tedavisinde oldukça etkili ilaçlardır.

 • Klinik araştırmalarda ayak tırnaklarında iyileştirme başarısı yüzde 70 -80 iken, el tırnaklarında bu rakam yüzde 80 – 90 oranındadır.
 • Bu ilaçları ayaktaki tırnak mantarı için kullananlar 3 ay boyunca günde bir kapsül, el tırnaklarındaki mantarlar için kullananlar ise 6 hafta boyunca günde bir kez kullanır.
 • Hap tedavisinin ardından tırnakların normal görünüme kavuşması için en az 6 ay geçmelidir.

Itrakonazol etken maddesini içeren ilaçlarda kür tedavisi uygulanır.

Tırnak Mantarının Cerrahi Operasyonu İle Tedavisi

Tırnaklardaki mantarın hap tedavisi ile iyileşmediği durumlarda yada ilaç kullanmanın çeşitli sebeplerle mümkün olmadığı durumlarda hekim cerrahi tedaviyi önerebilir. Cerrahi operasyonda lokal anestezi ile mantarlı tırnak tamamen çıkarılır.

Tırnak Mantarından Korunmak Yada İyileşme Sürecini Kısaltmak İçin Ne Yapmalısınız?

 • Tırnakların kısa ve temiz tutulması, ayrıca ıslak ve nemli ortamdan korunması,
 • Mantarlı tırnak için ayrı bir tırnak makası kullanmanız gereklidir.
 • Tırnak mantarınızla birlikte ayaklarında da mantar olanlar ayakları içinde krem kullanmalıdır. Ayakların da temiz ve nemli ortamdan uzak tutulması gereklidir.

Çorap Giyimi: Ayak mantarına yakalanmamak için en önemli şey sağlıklı ve temiz çorap giymektir.

 • Pamuklu çorap giymeniz gerekir. Polyester tipi çoraplardan uzak durun.
 • Günde en az bir kez çorap değiştirin. Çorapları kaynak suda yıkayınız.
 • Başkalarına ait çorapları giymeyiniz.

Ayakkabı Giyimi : Çin üretimi markası belli olmayan ayakkabılardan uzak durun. Bazı markalar ürünlerini Çin de üretmektedir. Bu konuda bir sıkıntı yok. Sadece markasız ne olduğu belli olmayan ürünlerden uzak durun.

 • Mevsime uygun ayakkabı tercih edin. Ayakkabının hava alması çok önemlidir.
 • Başkasının ayakkabısını asla giyinmeyin. Ayrıca kendi ayakkabınızı kesinlikle başkasına vermeyin. •
 • Aynı ayakkabıyı birkaç günden fazla giyinmeyin. Mümkünse gün aşırı değişin.

Yalın Ayak Dolaşmayın : Ortak kullanım alanı olan soyunma odaları, yüzme havuzları, hamam gibi yerlerde yalın ayak dolaşmayın.

Ayakların Kuru Olması : Mantar ıslak ve nemli ortamlarda çok rahat ürerler. Dolayısı ile ayaklarınızı her zaman kuru tutun. Islak bir şekilde çoraplarınızı giyinmeyin. Terli olan çorapları gerekirse gün içinde birkaç kez değişin. Yaz dönemlerinde terlemeden dolayı ayakkabınızı bir sonraki gün dinlendirip havalandırın.

Источник: //ilacsaglikrehberi.com/tirnak-mantarinin-nedenleri-bitkisel-ve-ilacli-tedavisi

Ayak tırnaklarının mantar nasıl yenilir

Ayak ve Tırnak Mantarının Nedenleri?

Sarı ayak tırnakları ve parmaklar arasındaki çatlaklar – sorun estetik değildir. Bu, onikomikozun tezahürüdür, bir tırnak plağından diğerine hızla atlayan ve parçalanmasına, soyulmasına ve renginin değiştirilmesine neden olan bir mantar hastalığıdır.

İşte mantarsız parmaklar 🙂

Hastalığın nedenleri ve gelişmesine katkıda bulunan faktörler

Mantar türleri ( daha fazlası ) Mantar enfeksiyonu insandan insana bulaşabilir, ancak çoğu zaman bacaklardaki tırnak mantarının nedenleri, patojenik mantarların “yaşadığı” çevremizdir. Bacaklarda üç tip çivi mantarı vardır: 1. Dermatofitler. Olguların% 95'inde bulunan bu patojenler, tırnak plağına verilen hasardan suçlu bulunur. Uzmanlar üç tipini tespit ediyor:

Ne şaşkın Nasıl ortaya çıkıyor
Trichophyton rubrum Ayakları ve tırnakları etkiler. İlk önce tırnak plakalarının yan kenarlarını etkiler, daha sonra uzunlamasına şeritler ve sarı lekeler oluşur.
Trichophyton mentagrophytes 1. ve 5. çivilerin yanı sıra cilt 3-4 interdigital kıvrımlar üzerinde bulundu Değişiklikler çivi serbest kenarında başlar ve kalınlıkta giderek artan bir nokta belirir. Çiviler donuk, crumble, incecik veya pul pul dökülür.
Epidermofyton floccosum 1. ve 5. ayak parmaklarındaki ırklar Parlak sarı şeritler plağın ortasında belirir, bazen tırnak kalınlaşır, serbest kenar paslanmış görünür.

2. Candida mayası benzeri mantarlar çiviyi inceltiler. Sarı bir renk alır ve tırnak yatağının arkasında kalır.

Maya çivi mantarı ilk önce tırnak yastığını etkiler (bunlar üç taraftaki tırnak plağını çevreleyen deri kıvrımlarıdır), daha sonra şişkinlik oluşur, bazen şişlik, şişkinlik ile birlikte olur. Çivi derisi büyür, kahverengi olur ve parçalanmaya başlar.

İleri durumlarda tırnak, tırnak yatağından ayrılır (bu, tırnak plakasının üzerinde bulunduğu bağ doku tabakasıdır). Maya benzeri mantarlar genellikle dişi ayak tırnaklarına “yerleşir”. 3. küf mantarları.

Tırnaklara nüfuz edemezler, ancak tırnak plağının rengini değiştirebilirler: siyah, mavi, kahverengi, yeşil veya sarı olur. Bir kişinin aynı anda üç tip mantar bulduğu sık görülen durumlar vardır. Bir tırnağın altındaki bir mantar üç şekilde olabilir:

 • Çivinin dorsal kısmı boyunca. Hangi uzmanlar dorsal kısmı, tırnaklar nadiren diyor tırnak plakası aracılığıyla.
 • Tırnak silindiri boyunca, daha sonra yatağa ya da matrise (mikrop zonu), distrofik değişikliklere neden olur.
 • Tırnak plağının distal kenarı boyunca. Distal kenar, çıkma sırasında kestiğimiz çivinin serbest kenarıdır. Bu penetrasyon yöntemiyle tırnak plakasında, ancak altında tırnak yatağında yıkıcı süreçler meydana gelmez. Subungual keratoz yavaş yavaş gelişir ve bu da tırnağın yataktan ayrılmasına neden olur.

Ayak tırnağı mantarını nereden alabilirim?

Tıp , ayak mantarı mantarını bir halk hastalığı olarak görmektedir ve tırnak plakalarının en çok enfekte olduğu yerlerin listesi ile tanışmanız şaşırtıcı değildir.

 1. Yüzme havuzları, hamamlar, saunalar. Hareket halindeyken hasta olanlardan uzaklaşan patojenik mantarlı teraziler, duş, banklar, zeminler, halılar ve yürüyüş yollarındaki ızgaralarda kalır. Yüksek nemli koşullarda, özellikle ahşap boyasız yüzeylerde, mantarlar şiddetle çoğalırlar.
 2. Banyo. Genellikle bir aile enfeksiyonu vardır. Bunun nedeni – enfekte yıkandıktan sonra banyoya yetersiz tedavi, ortak tuvalet, havlu, paspas ve rafların kullanımı.
 3. İşlenmemiş pedikür aksesuarları.
 4. Mağazada, alışverişçiler çıplak ayaklarının üzerinde ayakkabılarını denediğinde.
 5. Sahilde. Enfekte partiküller kum ile karıştırılır ve tırnaklara güvenli şekilde “yerleşir”.

Listeyi okuduktan sonra muhtemelen bunu düşündünüz. Havuzlar, plajlar, hamamlar bir grup insan tarafından ziyaret ediliyor, bu yüzden neden sadece “seçilmiş olanlar” bir mantarı almayı başarabiliyor? Gerçekten de, mikroplar sadece onchimicoza özgü bir yatkınlığa sahip olanların tırnaklarını tahrip etmeye başlar.

Onikomikoz gelişimine katkıda bulunan faktörler

Mantar en iyi halka açık bir yerde toplanır.

Mantarlar neden bacaklarının tırnak plakasına aktif olarak çoğalırlar ve yoğun tedavi ile bile onları bırakmayı reddederler? Çok basit: Ülkemizin iklimi, mantarların ömrü için tüm koşulların bulunduğu kapalı ayakkabılarla yürüdüğümüz gibi, yılın büyük bölümünde, ayakkabılar, botlar, ayakkabılar sıcak, karanlık ve nemlidir. Ek olarak, parmaklardaki kan dolaşımı parmaklardaki kadar yoğun değildir ve bağışıklık sistemi her zaman tanımaz ve bu nedenle mantar enfeksiyonunu yok etmez.

Ayaklardaki tırnak mantarının gelişimine katkıda bulunan diğer faktörleri düşünün:

 1. Yaş. İstatistiklere göre, 18 ve 55 yaşları arasındaki Rusların% 35'i kendi ayak tırnaklarında bir mantar buluyor. Çoğunlukla onlar erkek. Çocuklar nadiren onikomikozdan muzdariptir, ancak yaşlılarda insidans oranı% 90'a ulaşır. Bu, yaşla birlikte tırnakların büyüme hızının azalması, cildin pH'ının azalması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.
 2. Meslek. Odadaki yüksek sıcaklık, kirliliği, iyonlaştırıcı radyasyon varlığı madencilik işçileri, madenciler bacaklarının tırnak mantarının yaygın bir nedenidir. Buna ek olarak, hamam, duş, sıhhi tesisat görevlileri, sağlık kurumları, çamaşırhaneler, sporcular ve askeri personel işçileri, çivi mantar enfeksiyonlarına maruz kalmaktadır.
 3. Epitelin bariyer fonksiyonunun ihlali. Ayaklarda, parmaklarda çivi levhasının bütünlüğüne (örneğin, mekanik yaralanma durumunda) mikro çatlaklar, muşmalar veya hasarlar meydana geldiğinde, mantarların cildin yüzüne tırnaktan yüz kez geçmesi daha kolaydır. Çoğu durumda mekanik yaralanma nedeniyle, büyük ayak parmağının bir çivisi vardır.
 4. Anatomik ve fizyolojik özellikler (ayağın anormal yapısı, düz ayaklar, ayakların dar interdijital intervalleri).
 5. Onikomikozla ilişkili hastalıklar (kalp yetmezliği, varisli damarlar, obezite, diabetes mellitus, sedef hastalığı, kan hastalıkları, immün yetmezlik durumları, lenfostaz, genel halsizlik).
 6. Terleme bireysel özellikleri: hipotiroidizm ve hiperhidroz. Artan terleme, otonom sinir sisteminin sempatik tipinin baskın olmasının ya da havanın geçmesine izin vermeyen sentetiklerden yapılmış sıkışık ayakkabıların giyilmesinin sonucu olabilir. Bu ayakkabıların sıcak ve nemli ortamı, mantar sayısında artışa neden olur. Hipotiyoz (cildin aşırı kuruluğu) cilt yüzeyindeki yağ asitlerinin miktarında bir azalmaya yol açar. Sonuç, mantarların da çoğaldığı ortamın alkalileşmesidir.
 7. İlaç. Kortikosteroid, antibiyotik ve sitostatik alan kişiler onikomikoz gelişme riski yüksektir.

Asitlik hakkında

Nötr ortamın pH'ı 7'dir ve sağlıklı bir kişinin cildinin pH'ı 5.5'tir, yani normal durumunda deri, patojenik mikroflora karşı korunmak için gerekli olan belirli bir asitliğe sahiptir.

Asitliği azaltmaktan kaçınmak için basit kuralları izlemelisiniz:

 • Tabii ki, cilt sabun veya diğer deterjanlarla yıkanmalıdır, ancak bu günde bir defadan fazla yapılmamalıdır . Ve durulamak için çok önemlidir, böylece bir deterjan kalıntısı kalmaz.
 • Doğrudan mantar hastalıklarını önlemek için, 200-250 ml su başına zayıf bir sirke çözeltisi, bir çorba kaşığı elma (% 9 !!) sirke ile sorunlu alanları silebilirsiniz.
 • Cildinizi ve iyileşmesini korumak için kremler ve çeşitli maskeler kullanın.

Eğer tedaviyi geciktirirseniz …

Mantar tedavisi hakkında detaylar

Birçoğu mantarı kozmetik bir problem olarak görüyor. Yüzlerce insan dermatoloğu ziyareti, tırnaklar günlük yaşamda rahatsızlığa neden olana kadar erteledi.

Bu yüzden, bacakların tırnaklarında güçlü bir mantar, tırnak plağını tamamen tahrip edebilir, yürüme sırasında rahatsızlık ve ağrıya neden olur.

Dış olumsuz tezahüre ek olarak, ihmal edilen ayak tırnağı mantarı bir bütün olarak vücuda zarar verebilir.

 1. Kürlenmemiş bir mantar diğer enfeksiyonlara kapı açar.
 2. Mantar, diyabet gibi bir hastalığın komplikasyonuna neden olabilir. Özellikle, enfeksiyon nedeniyle kangren veya kemik enfeksiyonu oluşabilir ve böyle bir durumda, tek çıkış uzuv amputasyonuna sahip olmaktır.
 3. Uzun süreli mantar enfeksiyonu, funguslara karşı aşırı duyarlılığı tetikleyebilir. Ortaya çıkan alerji atopik dermatit , diğer cilt reaksiyonları ve bronşiyal astımın alevlenmesine neden olabilir.
 4. Tırnak mantarının bacaklar üzerindeki etkileri daha ciddi olabilir: tedavi edilmek istemediği için kaybedilen zaman için, mantar kan yoluyla iç organlara nüfuz eder ve enfeksiyon vücut boyunca yayılır.

Belki de doktora gitmeye karar vermek için henüz başlamamış olan çivi yenilgisi başka bir finansal argümanı zorlayabilecektir. İlk aşamada mantar enfeksiyonunun tedavisi, pahalı olmayan özel verniklerin alınmasıyla sınırlanabilirken, ihmal edilen tırnak mantarı karmaşık (dış ve iç etkiler) ve bazen cerrahi tedavi gerektirir.

 • Bir klinik seç
 • Bir ilaç seç

Bacaklarda mantarın önlenmesi

 1. Doğru ayakkabılar. Kapalı, sıkışık ayakkabılarda yürümek düzenli ve uzun sürmez. İçindeki hava kötü bir şekilde dolaşır, bu yüzden bacaklar aşırı terler. Yanlış seçilmiş ayakkabılar (rahatsız ayakkabı, doluluk, büyüklük) de tehlidir. Onun giymesi, mısır, mısır, yara oluşumu ile doludur. Onlarla mantarlar kolayca çivi altına girer veya cildi enfekte eder.
 2. Uygun giysiler. Sentetik kıyafetlerle taşınmayın: tayt, çorap, çorap. İçlerindeki ayak nefes almaz, çok terler ve alkali ortam, ideal mikro iklim, mantarların oranıdır.
 3. Kişisel hijyen kurallarına uyun:
 • Plaja giderken terlikler giyin.
 • Havuzda, saunada, banyoda, lastik kapalı terlikle birlikte.
 • Her yıkamadan sonra, ayaklarınızı iyice silin ve interdigital kıvrımlarına özellikle dikkat edin. Hamamda veya yüzme havuzundaysanız, bu bölgeye özel bir toz veya profilaktik antifungal uygulayın .
 • Çorapları ve çorapları günlük olarak değiştirin.
 • Başka birinin ayakkabılarını giymeyin. Terliklerinizi ziyaret edin ve mağazadaki ayakkabılarınızı denerken kişisel bir çorap takın.
 • Banyo ve duştaki ızgaraları düzenli olarak temizleyin, evi temiz tutun.

Источник: //hy.primalinstinctpheromone.com/kak-pobedit-gribok-nogtey-na-nogah_default.htm

Tırnak mantarı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Ayak ve Tırnak Mantarının Nedenleri?

Tırnak ucunda ya da altında beyaz ya da sarı bir nokta görünümüyle başlar ve enfeksiyon ilerledikçe tırnağın renginin değişmesine, kalınlaşmasına ve hatta parçalanmasına sebep olabilir.

Birkaç tırnak ya da tırnakların tamamını etkileyebilir. Tedavi edilmediği sürece enfeksiyon diğer ayağa ya da vücudun farklı bölgelerine yayılabilir.

Hastalık yaygınlığı genel toplumun %10’u civarındadır ancak bu oran 60 yaş üzeri kişilerde iki kat fazladır.

Ayak mantarı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Tırnaklarınızın olduğundan farklı görünmesinin pek çok başka sebebi olabilir. Mantar enfeksiyonu olduğundan emin olabilmeniz için uzman bir doktora danışmanız gerekebilir.

Durumunuz hafifse ve sizi rahatsız etmiyorsa yoğun bir tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Fakat ağrınız varsa, tırnaklarınızdan koku geliyorsa ya da kalınlaşmışlarsa ciddi bir bakım ve ilaç tedavisine ihtiyacınız olabilir.

Tırnak mantarı resimleri için tıklayın: Resim 1, Resim 2, Resim 3

Tırnak mantarının belirtileri

 • Tırnağınız, kalınlaşmış, kurumuş ya da parçalanmışsa (Resim 4)
 • Tırnak şeklii bozulmuşsa (Resim 5)
 • Tırnakta beyaz veya sarı çizgiler varsa
 • Tırnağınız kolay kırılıyorsa
 • Parlaklığını yitirmiş, matlaşmışsa
 • Rengi koyulaşmışsa  (Resim 6)
 • Mantarlı tırnaklardan koku geliyorsa

Yukarıdaki belirtiler bir veya daha fazla tırnağınızda varsa mutlaka dermatoloji uzmanına başvurun. Enfeksiyon kapmış tırnaklar tırnak yatağından ayrılabilir. Bunun sonucunda ağrı hissedebilir ve kötü bir koku tespit edebilirsiniz. Kendi kendinize uyguladığınız bakım, probleminizi çözmediyse bir doktora görünmeniz gerekebilir. Diyabetiniz varsa ve tırnak mantarı geliştirdiğinizi düşünüyorsanız, mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

Dermatoloji (cildiye) nedir? Dermatolog ne iş yapar? Önemli cilt hastalıkları

Mantarlar hayatta kalmak için güneş ışığına ihtiyaç duymayan mikroskopik organizmalardır. Tırnak mantar enfeksiyonlarına genellikle dermatofit mantar neden olur.

Bu mantarlar çoğunlukla zararsız bir şekilde cildinizde yaşarlar, ancak bazen çoğalabilirler ve enfeksiyonlara neden olabilirler.

Mantarlar; yüzme havuzları ve duşlar da dahil olmak üzere ılık, nemli ortamlarda yaşarlar. Cildinizi kesikler yoluyla işgal edebilirler.

Tırnaklarınız sıklıkla ılık ve nemli koşullara maruz kalıyorsa tırnak mantarı olma riskiniz yüksektir. Tırnak mantarları ayak tırnaklarında daha sık görülür. Çünkü;

 • Ayak tırnaklarının çoğu, karanlık, sıcak ve nemli bir ortamda – ayakkabılarınızın içinde – mantarların gelişebildiği yerlerde bulunur.
 • Ayak parmaklarında el parmaklarında olduğundan daha az kan akışı vardır. Bu da vücudunuzun bağışıklık sisteminin enfeksiyonu bulmasını zorlaştırır.

Erkekler tırnak mantarı enfeksiyonuna kadınlardan daha fazla yakalanıyorlar. Yaşlandıkça risk daha da artıyor. Bunun dışında eğer;

 • Sporcuysanız
 • Sigara içiyorsanız
 • Suyun içinde veya nemli ortamlarda çok fazla zaman geçiriyorsanız
 • Ayaklarınızı temiz ve kuru tutmuyorsanız
 • Ayakları terleten ayakkabılar giyiyorsanız
 • Ortak kullanılan duşlar, soyunma odaları ve spor salonları gibi fungal enfeksiyonların kolayca yayılabileceği yerlerde çıplak ayakla dolaşıyorsanız
 • Tırnakların herhangi bir sebepten zarar görmüşse
 • Bağışıklık sisteminiz zayıflamışsa
 • Diyabet, sedef hastalığı veya periferik arter hastalığı gibi diğer bazı sağlık koşullarına sahipseniz tırnak mantarına yakalanma riskiniz yüksektir.

Tırnak mantarı riskini arttıran faktörler

 • Yaşlılık nedeniyle kan akışının azalması, uzun yıllar mantara maruz kalmak ve tırnakların daha yavaş uzaması
 • Ağır nefes almak
 • Erkek olmak, özellikle ailenizde tırnak mantar enfeksiyonu geçmişi varsa
 • Nemli bir ortamda çalışmak veya barmenlik ya da oda temizliği gibi ellerinizin sık sık ıslak olduğu bir işte çalışmak
 • Ayakları havasız bırakan ya da terleten çoraplar ve ayakkabılar giymek
 • Tırnak mantarına sahip biriyle yaşamak
 • Yüzme havuzları, spor salonu gibi nemli ortak alanlarda yalın ayak yürümek
 • Küçük deri veya tırnak hasarına veya sedef gibi bir cilt hastalığına sahip olmak
 • Diyabet, dolaşım sorunları, zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olmak veya Down sendromu olan çocuklar

Doktora gitmeden önce

Doktorunuzla buluşmadan önce hazırlık yapmak teşhis ve tedavi sürecini kolaylaştırabilir. Yakın geçmişteki yaşam değişiklikleri ve hastalıklarınız da dahil olmak üzere kişisel bilgilerinizi listeleyin. Aldığınız tüm ilaçları, vitaminleri ve takviyeleri listeleyin.

Tırnak mantarı ile ilgili neler sorabilirsiniz?

Doktorunuza aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin. Tedavinizi doğru yönetebilmek için sorabileceğiniz sorulardan bazıları:

 • Tırnak mantarı bende neden oluşmuş olabilir?
 • Kullanacağım ilaçlar tehli mi? Hangi testlere ihtiyacım var?
 • Tedavi için başka ne tür alternatif yaklaşımlar var?
 • Başka sağlık sorunlarım var. Bunları en iyi nasıl birlikte yönetebilirim?

Öncelikle bir ayak uzmanı (bir podyakrist) veya bir cilt uzmanını(bir dermatolog) görmeniz gerekebilir.

Ayak tırnak mantarı, sedef hastalığı da dahil olmak üzere başka rahatsızlıklara benzeyebileceği için, uzman bir doktor tarafından ayak tırnağınızın kontrol edilmesi gerekir. Fiziksel muayene tek başına yeterli değildir.

Çalışmalar, anormal tırnak görünüşü vakalarının sadece % 50-60’ının mantar nedeniyle oluştuğunu göstermiştir.

Tırnak batması nedir? Nedenleri ve tedavisi

Doktorunuz tırnağınızı inceler ve tırnak altından bazı kalıntıları sıyırarak enfeksiyona neden olan mantar tipini belirlemek için bir laboratuvara gönderebilir.

Enfeksiyonunuzun sebebini bilmek, tedavinin en iyi yolunu belirlemeye yardımcı olur.

 Tırnak mantarını tedavi etmek için kullanılan ilaçların çoğunun yan etkileri vardır, bu nedenle hastalığın doğru teşhis edilmesi ve tedavinin sadece uzman doktor tarafından yönetilmesi çok önemlidir

Tırnak mantarı tedavisi

Evde bakım: Eğer tırnak mantarınız çok ileri düzeyde değilse evde uygulayacağınız basit tedavi yöntemleriyle başarı sağlayabilirsiniz:

 • Ayaklarınızı temiz ve kuru tutun
 • Enfekte olmuş tırnaklarınızı kesmek için ayrı tırnak makası kullanın
 • Tırnağınızın görünümü sizi rahatsız ettiyse ya da acı hissediyorsanız eczacınıza danışabilirsiniz. Size aşağıdaki tedavi ürünlerini önerebilir:
 • 1- Antifungal tırnak kremi: Enfeksiyonun iyileşmesi 12 aya kadar sürebilir ve her zaman sonuç alamayabilirsiniz.
 • 2- Tırnak yumuşatma kremi: Tırnağı yumuşatmak için 2 hafta boyunca kullanılır, böylece enfeksiyon kazınabilir

Kendi kendine bakım stratejileri ve reçetesiz ürünler yardımcı olmadıysa, doktorunuz reçeteyle satılan ilaçların kombinasyonunu ve diğer yaklaşımları önerebilir. Önerilen tedavi kombinasyonu genelde aşağıdaki gibidir:

 • Doğrudan tırnağın üzerine uygulanacak topikal bir krem
 • Topikal bir tırnak cilası: Tırnak önce törpülenerek temizlenir ve cila uygulanır
 • Tırnağın veya cildin hasar görmüş alanının düzenli olarak temizlenmesi: Tırnakların düzeltilmesi ve temizlenmesi tırnaklardaki mantar miktarını azaltmaya yardımcı olabilir ve şiddetle tavsiye edilir. Bu aynı zamanda ağrıyı azaltır.
 • Antifungal reçeteli hap: Bu ilaçlar yeni bir tırnağın enfekte olmasına engel olur ve enfekte kısımları yavaş yavaş yeniler. Genellikle 6 ila 12 hafta boyunca bu ilaçları kullanırsınız. Fakat tırnak tamamen büyüp yenilenene kadar tedavinin sonuçlarını göremezsiniz. Bir enfeksiyonun ortadan kalkması dört ay veya daha uzun sürebilir. İlaç tedavisinin daha etkili olabilmesi için topikal ürünlerle birlikte kullanılması gerekmektedir. Tabletlerin yan etkileri olabilir. Bu tür ilaçların vücudunuzdaki etkisini kontrol etmek için ara sıra kan testi yaptırmanız gerekebilir. Doktorlar hamileler, karaciğer hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği olan veya bazı ilaçları kullananlar için bu ilaçları tavsiye etmeyebilir. Baş ağrısı, kaşıntı ve ishal gibi yan etkiler de görülebilir.

Uygulanan tedavi aşağıdaki gibidir:

Terbinafin ve Itrakonazol: Tırnağın mantar enfeksiyonlarında etkili ilaçlardır. El tırnakları için % 80–90, ayak tırnakları için % 70–80 tedavi başarıları vardır. El tırnakları için 6 hafta boyunca, ayak tırnakları için 12 hafta boyunca günde bir tane tok karnına alınır.

Itrakonazol genellikle her ay bir hafta olacak şekilde kürler halinde verilir. El tırnakları için 2 kere, ayak tırnakları için ise 3 kere 7 gün ilaçlı 21 gün ilaçsız dönem şeklindeki tedavi genellikle yeterli olmaktadır.

Ancak yeni çıkan normal tırnak oldukça yavaş uzadığı için tedaviden sonra tırnakların tekrar normal görünümüne kavuşması 6 ayı bulabilir.

Enfeksiyona neden olan mantar türüne ve enfeksiyonun derecesine bağlı olarak, bu ilaçları birkaç ay kullanmanız gerekebilir. Eğer enfeksiyon şiddetliyse topikal çözümler genellikle tek başlarına tırnak mantarının iyileştirilmesinde etkili değildir. Bunun nedeni dış uygulamaların tırnağın içine nüfuz etmesinin çok zor olmasıdır. Çok yavaş ve uzun sürede iyileşme sağlar.

Fakat topikal tedavinin en önemli avantajlarından biri ilaç tedavisi gibi ciddi yan etkilerinin olmamasıdır. Ayrıca tırnak mantarında tedavi sonrası tekrarlama riski her zaman vardır. Bu yüzden tedavi sonrası korunmak da çok önemlidir.

Tırnak enfeksiyonunuz ileri düzeyde ve çok ağrılıysa tırnağı tamamen çıkarmak için cerrahi bir müdahale gerekebilir. Lokal anestezi altında yapılan basit bir işlemdir. Yerinde yeni bir tırnak büyür. Fakat bu süreç bir yıl kadar sürebilir.

Tırnak mantarının lazer ile tedavisi

Mantarları yok etmek için yüksek enerjili lazer tedavisi de bir seçenektir. Ancak bu yalnızca özel durumlarda uygulanan pahalı bir tedavidir. Bu tedavi şekliyle ilgili yeterince çalışma yoktur. Yapılan bir çalışmada antifungal tırnak kremi ile birlikte karbondioksit lazer tedavisi test edilmiş ve kısmen etkili olduğu ileri sürülmüştür.

Lazer teknolojisi ile tırnak mantarı tedavisi

Tırnak mantarının bitkisel tedavisi

Bazı insanlar tırnak mantarlarının tedavisinde alternatif yaklaşımlar ile başarılı sonuçlar aldığını belirtse de bu konuda kabul görmüş bilimsel bir araştırma yoktur. Özellikle ileri evredeki tırnak mantarı vakalarında bitkisel yöntemlerin etkili olaması pek mümkün olmayacaktır. Buna rağmen bazı kaynakların önerdiği bazı bitkisel tedaviler aşağıdadır.

 • Snakeroot özü: Bu ürün, ayçiçeği ailesinin bitkilerinden gelmektedir. 110 kişinin katıldığı bir çalışmada, siklopiroks kadar etkili olduğu ileri sürülmüştür. Tedavi ilk ay için 3 günde bir, ikinci ay için haftada iki, üçüncü ay için haftada bir defa olacak şekilde uygulanmıştır.
 • Çay ağacı yağı: Günde iki defa uygulanan bu ürünün tırnak mantarlarının tedavisinde etkili olduğu söylenmektedir ancak daha fazla çalışma gereklidir.

Diyabet yani şeker hastalığı tırnak mantarı için bir risk faktörüdür. Ayrıca diyabet hastalarında tedavi süreci daha uzun ve zor olabilir. Kullandığınız ilaçlar, diyabet veya diğer koşullardan dolayı bastırılmış bir bağışıklık sisteminiz varsa, ayaklarınızın ötesine geçen farklı ve ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.

Şeker hastalığınız varsa, ayaklarınızdaki kan dolaşımı ve sinir iletimi azalmış olabilir. Bakteriyel deri enfeksiyonu (selülit) riski de daha yüksektir. Bu nedenle, tırnak mantarı enfeksiyonu da dahil olmak üzere, ayaklarınızdaki nispeten küçük yaralanmalar konusunda dikkatli olmalısınız.Tırnak mantarından nasıl korunursunuz?

 • Ellerinizi ve ayaklarınızı düzenli olarak yıkayın ve tırnaklarınızı kısa ve kuru tutun.
 • Ellerinizi ve ayaklarınızı sabun ve su ile yıkayın, durulayın ve ayak parmaklarınızın arası da dahil olmak üzere iyice kurulayın. Tırnakları törpüyle düzleştirin
 • Terletmeyen çoraplar giyin. Özellikle ayaklarınız çok terliyorsa, çoraplarınızı sık sık değiştirin.
 • Nem oranını düşüren ayakkabılar seçin.
 • Eski ayakkabıları atın. Mümkünse, mantarları barındıran ve enfeksiyona neden olmuş eski ayakkabı giymekten kaçının.
 • Antifungal bir sprey veya toz kullanın. Ayaklarınıza ve ayakkabılarınızın iç kısımlarına püskürtün veya serpin.
 • Kauçuk eldiven giyin. Kullanımlar arasında eldivenleri kuruması için ters çevirin.
 • Tırnaklarınızın çevresindeki cilde zarar vermeyin. Bu, mikropların cildinize ve tırnaklarına erişmesine neden olabilir.
 • Kamuya açık yerlerde çıplak ayakla dolaşmayın. Havuzlar, duşlar ve soyunma odalarında sandalet veya ayakkabı giyin.
 • Manikür veya pedikür için gittiğiniz yerin aletlerini sterilize ettiğinden emin olun. Daha iyisi, kendiniz getirin ve kullanımdan sonra onları dezenfekte edin.
 • Tırnak cilalarını bırakın. Tırnak mantar enfeksiyonlarını güzel pembe cilanın altına gizlemek cazip olmasına rağmen, tırnağı nemli tutabilir ve enfeksiyonu kötüleştirebilir.
 • Enfekte bir tırnağa dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Tırnak mantarı son derece bulaşıcıdır.

Referanslar: 1- Fungal Nail Infection, 2- Fungal Nails treatment, 3- Fungal nail infection

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/tirnak-mantari-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Kış Aylarında Cilt Ve Saç Bakımı
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri
Cilt Lekeleri, Nedenleri ve Tedavileri