Ayakkabıda İki Günlük Rotasyon Şart!

Rotasyon Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Ayakkabıda İki Günlük Rotasyon Şart!

Diyet yapmanın tek yolu, her gün aynı tarz besinlerle beslenmek değildir. Rotasyon diyeti, genellikle öğünlerde çeşitlilik esasına dayanan bir diyettir.

Uygulamada iki çeşit rotasyon diyeti bulunur: biri besin alerjilerinin ve hassaslıkların engellenmesi amacıyla diğeri ise yetersiz beslenmenin yol açtığı metabolizma iflasının engellenmesi amacıyla kullanılır.

Birkaç basit kurala bağlı kalarak hazırlayacağınız rotasyon diyeti, kişisel ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Besin alerjisi Rotasyon Diyeti

Adım 1

Sık tükettiğiniz besinleri biyolojik olarak birbiriyle ilgili ve çeşitli alerjenler içeren besin gruplarına bölün. Bazı gruplar inek sütü, buğday, mısır, baklagiller, kuruyemişler ve narenciyeler gibi sık karşılaşılan alerjenleri içermelidir.

Besinlerin içerisinde az miktarda bulunan alerjenler vücudunuzun bu alerjenlere karşı direnç kazanmasını sağlayacaktır.

 Örneğin mısırın içerisinde bulunan bir proteine karşı alerjiniz olabilir; bu protein, aynı zamanda işlenmiş mısır içeren birçok besinde de bulunabilir.

Adım 2

Her gün, sadece alerjik olduğunuz bir besin grubundan besinler tüketin. Örneğin: süte, mısıra ve buğday ürünlerine karşı alerjiniz varsa ilk gün süt ürünleri tüketin ama mısır ve buğday ürünleri tüketmeyin.

 İkinci gün sadece mısır ve mısır içeren ürünler tüketin ve üçüncü günde de sadece buğday içeren ürünler tüketin. Beslenme düzeninizin geri kalanını da alerjik olmadığınız besinlerden oluşturun.

Bu yöntem, vücudunuzun hassas olduğunuz besinlerle etkileşime girebilecek antikorlar üretmesini engeller.

Adım 3

Çok fazla hassas olduğunuz besin gruplarını daha az sıklıkla tüketin ya da hiç tüketmeyin. Örneğin, eğer mısıra karşı hafif bir hassasiyetiniz ve süte karşı ciddi bir alerjiniz varsa rotasyon diyetinize bir “süt günü” dahil etmemeyi tercih edebilirsiniz.

Adım 4

Besin alerjilerinizi ve hassaslıklarınızı daha etraflıca tedavi edebilmek ve bu alerjilerin altında yatan sebepleri öğrenebilmek için doktorunuza danışın. Bir rotasyon diyeti; bazı besinlere olan hassasiyeti incelemek adına birkaç haftalık bir süreyle ya da bu besinlere karşı oluşmuş hassasiyetin altında yatan sebep tedavi edilene kadar uzun süre boyunca uygulanabilir.

Metabolik Rotasyon Diyeti

Adım 1

Rotasyon diyetinizi ne kadar sürdüreceğinizi belirleyin. Rotasyon diyetlerinde genel olarak tercih edilen uzunluk dört gündür, üç gün boyunca düşük kalorili besinlerle beslenilir dördüncü günde de düzelme sağlanır.

Rotasyon diyetinin daha etkili bir versiyonu, Doktor Martin Katahn tarafından tasarlanmıştır ve rotasyon dört hafta boyunca sürer ancak, bu diyetin, azimli ve disiplinli kişilerce ve doktor gözetiminde uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. 

Adım 2

Düşük kalori rotasyonu sırasında günlük kalori alımınızdaki azalmayı hesaplayın. Rotasyon diyetine yeni başlayanlar kendi aktivite seviyeleri ve kiloları için hesaplanan günlük kalori alım miktarının %70’i ila %80’i arasında kalori alabilir.

Diyet yapma konusunda  daha tecrübeli bireylerse günlük kalori alımlarını, tavsiye edilen günlük kalori alım miktarlarının yarısına kadar düşürebilir.

Bir doktor gözetiminde değilken asla 1000 kaloriden daha az kalori almayın çünkü günlük 1000’den az kalori almanın ciddi yan etkileri bulunur.

Adım 3

Düşük kalorili rotasyon günlerinde şeker, nişastalı karbonhidratlar, işlenmiş besinler, yağ ve alkol gibi şeyleri asla tüketmeyin.

Beslenme düzeninizi, yağsız süt ürünleri, yağsız et, meyve, sebze, kuruyemiş, çekirdek, fasulye ve baklagiller gibi yiyecekler üzerine kurun. Her bir öğününüzü yağsız proteinler ve sebzeler ile çeşitlendirin.

Doktor John Bernardi’ye göre porsiyonlarınızı küçülterek, aldığınız kalori miktarını da azaltabilirsiniz.

Adım 4

Düzelmenizi hızlandırmak için, egzersizlerden sonra 20 ile 30 gram arasında protein ve en az 40 gram kompleks karbonhidrat içeren bir öğün tüketin. Ayrıca, rotasyon diyeti sırasında aktivite seviyenizi de korumanız oldukça önemlidir.

Adım 5

Düzelme günlerinizde istediğiniz yemeği istediğiniz miktarda yiyebilirsiniz. Ancak, yine de, tükettiğiniz yiyecek miktarını fazla abartmamanızda fayda var. Rotasyon diyetini sağlıklı besinlerin etrafında kurmaya özen gösterin, yağlı ve şekerli besinlerden uzak durun.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/rotasyon-diyeti-nasil-yapilir/

Rotasyon bu yıl 15 yılını dolduranlara uygulanacak

Ayakkabıda İki Günlük Rotasyon Şart!

Rotasyon, coğrafi durum ve ulaşım şartları dikkate alınarak belirlenecek ilçe grupları içerisinde öğretmenlerin tercihleri de göz önünde bulundurularak yapılacak.

Öğretmenlere 40 eğitim kurumu içerisinden tercih etme hakkı verilecek.

Bu şekilde öğretmenlerin tamamına yakını, tercih ettikleri eğitim kurumuna yer değiştirmiş olacak ve yer değişikliği büyük oranda öğretmenin ikametgâhına yakın eğitim kurumlarına yapılmış olacak.

YENİ ROTASYON NASIL UYGULANACAK

Buna göre Öğretmenlere rotasyonun nasıl uygulanacağı aşağıdaki şekilde değiştirildi:2014-2015 öğretim yılında 15 yıl,2015-2016 öğretim yılında 14 yıl,2016-2017 öğretim yılında 13 yıl,2017-2018 öğretim yılında 12 yıl görev yapan öğretmenler,rotasyona tabi tulacak.Rotasyondaki süre, 30 Eylül tarihi itibarıyla hesaplanacak.

Rotasyon, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, tercihlere ve hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak.

Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim kurumlarına valiliklerce resen yapılır.

15 yıllık süreye, müdür, müdür yardımcılığı gibi süreler dahil edilmeyecek

İŞTE DEĞİŞEN YÖNETMELİK HÜKÜMLERİ

Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresiMADDE 48 – (1) Öğretmenler, aynı eğitim kurumunda adaylık dahil toplamda en fazla 12 yıl görev yapabilir.

(2) Aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla toplam 12 yıl görev yapan öğretmenlerin atamaları, yapılacak duyuru üzerine ders yılının sona erdiği tarihten itibaren en fazla iki ay içinde, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında olmak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Tercihlerine atanamayanlar ile tercih yapmayanların atamaları ise aynı eğitim kurumundaki görev süresi en fazla olandan başlamak üzere alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan ilçe gruplarındaki eğitim kurumlarına valiliklerce resen yapılır.(3) Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilir.(4) Bu maddeye göre yapılacak atamalarda, öğretmenlere en fazla 40 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilir.(5) Bu madde kapsamında yer değiştirecek öğretmenlerin hizmet puanlarının hesabında başvuru tarihinin son günü dikkate alınır.(6) 12 yıllık görev süresinin hesabına; aynı eğitim kurumunda ikinci görev kapsamında yönetici olarak geçen görev süreleri hariç olmak üzere yıllık izin, hastalık izni, vekalet, geçici görev ve benzeri nedenlerle fiilen yapılmayan öğretmenlik görevleri de dahil edilir.(7) Adı değişen, dönüşen veya birleştirilen eğitim kurumlarında geçen sürelerin tamamı 12 yıllık görev süresinin hesabında birlikte dikkate alınır.(8) Spor liselerinin beden eğitimi ve güzel sanatlar liselerinin müzik ve görsel sanatlar/resim öğretmenliklerine ilgili mevzuatı uyarınca sınavla atanmış olanlardan aynı eğitim kurumunda 12 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı kapsamda bulunan eğitim kurumları ile sınırlı olarak yapılır.(9) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yapmakta iken aynı eğitim kurumunda 12 yıllık görev süresini dolduranların başka eğitim kurumuna atamaları, aynı sınıf ve şubeyle devam etmeleri şartıyla 4 üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılır.(10) Kadrolarının olduğu ilçe gruplarında bulunan eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenir.(11) Bu madde hükümleri, terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri; engelli öğretmenler; engellilik durumuna bağlı yer değişikliği yapanlardan bu durumları devam eden öğretmenler ve özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler hakkında uygulanmaz.Aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi uygulama süreci

GEÇİCİ MADDE 3 – (1) 48 inci madde hükümleri aynı eğitim kurumunda; 2014-2015 öğretim yılında 15 yıl, 2015-2016 öğretim yılında 14 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 13 yıl görev yapan öğretmenler hakkında uygulanır..

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: https://www.ensonhaber.com/ogretmen-rotasyon-suresi-15-yila-uzatildi-2015-07-04.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

    ×
    Рекомендуем посмотреть