Ayrık Çapraşık Dişlerin Tedavisideki Son Gelişmeler

Diş Ayrıklığı Tedavisi

Ayrık Çapraşık Dişlerin Tedavisideki Son Gelişmeler
Diş ayrıklığı tedavisi uygulanırken iyi bir diş hekimi, başarılı bir tedavi çok önemlidir. Dişlerimiz yüzümüzdeki en önemli bölgelerimizdendir. Dişlerimizin sağlığı ve estetik görünümü her insanın en çok dikkat ettiği noktalardandır. DİŞ TEDAVİLERİ HAKKINDA SİTEMİZİ ZİYARET ETMEK İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ

Diş Ayrıklığı Tedavisi – Lamine Kaplama Video

Home » Diş Estetiği » Diş Ayrıklığı Tedavisi

Diş ayrıklığı tedavisi en çok yapılan tedavilerdendir. Ayrık diş problemleri birçok hastayı rahatsız eden sosyal yaşamı dahi etkileyen bir problem haline dönüşmüştür. Bilindiği üzere sosyal paylaşım sitelerinin artması ile görsel kimliğimiz daha ön plana çıkmış durumdadır.

Gezi ve iş seyahatlerimizde olsun, arkadaş toplantılarında olsun hemen hemen her yerde akıllı telefonlarımızla bir yerlerde fotoğraflarımız sosyal medyada yer almaktadır. Durum böyle olunca estetik görünümün önemi ister istemez artmaktadır. Bazılarımızda özgüven eksikliği yarattığı gibi bazılarımızda da sağlık problemi olarak adlandırabileceğimiz olumsuzluklar doğurmaktadır.

Bu sebeple diş ayrıklığı tedavisi tercih edilmektedir.

Ayrık diş problemi için hekime başvuranlar arasında yakında evlenecek gelinleri, mezuniyet balosuna düzgün dişlerle gitmek isteyenleri, yeni başlayacağı İş Hayatına düzgün bir diş yapısıyla girmek isteyenleri düşündüğümüzde bu problemin sosyal hayatımızı ne kadar etki ettiğini daha iyi anlamaktayız. Diş ayrıklığı tedavisi yaptırmak isteyenler bir çok sebepten diş hekimine başvurmaktadır.

Ayrık Diş Probleminin Nedeni

Temel sebebi genetik olan ayrık diş problemi çoğu zamanda eksik kalan dişlerin yerine doldurulmamasından da kaynaklanabilir. Yeri dolmayan diş boşluğuna diğer dişlerin basıncı uygulandığında zamanla diş ayrılıkları yaşanabilmektedir. Bu sebeple diş hekiminin ayrıştıracağı nokta ayrık diş problemine sebep olan problemi belirlemektir.

Çocuklarda Diş Ayrıklığı

 Ebeveynlerin çocuklarında gördükleri diş yapısı bozukluğu sebebiyle büyük endişe duydukları bilinmektedir. Konuşmasını etkileyecek, dişleri diline zarar verecek, dişleri böyle kalacak sorularını sık duymaktayız. Çocuklarda görülen Ayrık Diş problemlerinde süt dişlerine müdahale gerekmemektedir. Hekim kontrolünde 16 yaşına kadar tedavi hekim kararı ile ertelenebilir.

Ayrık Diş Tedavisi Yöntemleri

Oluşan Diş Boşluklarını kapatmak için kullandığımız birkaç tedavi yöntemi mevcut. Her tedavinin kendi arasında avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Bu tedavi yöntemlerini ve beraberinde getirdiği olumlu olumsuz yansımaları aşağıda sunalım.

Yöntem 1) Kompozit Dolgu (Bon ding)

Dolgu malzemesi kullanılarak küçük ya da büyük boşluklar rahatça kapatılabilir. Avantajlarını sıralarsak; kısa sürede diş ayrıklığı problemi çözülebilir, zaman kısıtlaması olan hastalarımız için avantaj kılabilir. Diğer kaplamalar gibi boşluğu dolduracak malzemenin laboratuara gönderilmesi gerekmez. Hekim tarafınca kısa sürede hazırlanır ve uygulanır.

Bu durum beraberinde maliyeti de düşürür. Fiyat konusunda daha avantajlıdır. Dezavantajlarına geldiğimizde ise uzun süre kullanan hastalar olsa dahi kullanımı ömürlük değildir. Dolgu malzemesi içeriği sebebiyle soğuk sıcak etkisi dişte hissedilebilir. Beslenmenin, sigara ve aşırı çay kahve içiminin getirdiği renk değiştirme problemiyle karşılaşabilinir.

Doktor kontrolü gerekebilir.

Yöntem 2) Lamine Kaplama

Yaprak porselen olarak ta adlandırdığımız lamine kaplamalar diş boşluklarının kapatılmasında kullandığımız yöntemlerden biridir. Laminenin yapısı gereği doğal diş rengine çok benzemektedir. Hastaların diş rengi göz önünde bulundurularak uygulanacak laminenin rengi birebir doğal diş renginize göre uyarlanır. Soğuk sıcak besinlerde dişte sızlama yaşatmaz.

Güçlendirilmiş yapısına rağmen ezici dişlerde değil gülüş dişlerinde estetik amaçlı kullanılır. Dezavantajlarını sıralamak istersek eğer maliyeti daha yüksektir. Hekiminiz tarafınca alınan ölçüler laboratuvara gönderilir ve bu işlem maliyeti arttırır.

Lamine diş kaplama uygulamalarıyla ilgili detayları diğer bilgilendirme makalelerimizde görüntüleyebilirsiniz.

Yöntem 3) Diş Teli Uygulaması

Diş boşluklarının kapatılmasında diş teli uygulaması başarılı bir yöntem diyebiliriz. Kalıcılığı nettir. Tamamen zamana yayılmış bir tedavi yöntemidir. Tedavi süreci hekim tarafından belirtilir. 1-3 sene arası değişebilen tedavi süreci vardır. Dezavantaj olarak bir tek zamanı söylememiz yeterli olabilir.

Bunun dışında görsel olarak nadirde olsa hastalarımız sıkıntı yaşayabilir. Fakat yeni teknikler ve kullanılan malzemelerle bu sıkıntı minimuma indirilmiştir. Avantajları olarak kalıcı çözüm denilebilir. Dişin üzerine ya da etrafına yeni bir dolgu ya da malzeme eklenmez. Doğal bir çözümdür.

Sıcak soğuk hassasiyeti yaşanmaz.

Diş Boşluğu Kapatma Fiyatı

Yukarıda belirttiğimiz tedavi yöntemlerinde de bahsettiğimiz gibi bu işlemlerde kullanılan malzemeler, işlemde uygulanan metotlar, hekimin donanımı ve tecrübesi, kliniğin lokasyonu ve tedavide kullanılacak dolgu malzeme için dışarıdan alınan laboratuvar hizmetinin maliyeti gibi etkenler ayrık diş tedavi fiyatlarında etkilidir. Bu sebeple tedavi öncesinde hekiminizle detaylı görüşmeniz mutlaka fayda sağlayacaktır.

Etiket

ayrık diş tedavi fiyatları 2019, dişlerim ayrık ve rengi kötü, lamine diş kaplama fiyatları 2019, lamine diş kaplama yaptıranlar, lamine diş kaplama ve zirkonyum diş kaplama arasındaki farklar, emax kaplama fiyatları, dişlerimin arası açık, İstanbul’daki en iyi lamine kaplama yapan doktorlar, Türkiye’deki en iyi diş doktorları

Makalemizi Değerlendirin

(2 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: https://www.ztysaglik.com/dis-ayrikligi-tedavisi/

Ayrık diş tedavisinde etkili yöntemler

Ayrık Çapraşık Dişlerin Tedavisideki Son Gelişmeler

Dişler, insan suratında ilk olarak göz çarpan yapılardır. Dişlerin yapısı ve rengi, kişiliğiniz ve statünüz hakkında bilgi verir.

Dişlerin ayrık olması, kişide çeşitli olumsuz etkilere sebep olur. Bazı insanlar dişlerinin ayrık olmasından herhangi bir rahatsız duymazken, bazı insanlar ayrık diş sebebiyle gülmeye dahi çekinebilirler.

Fakat diş teknolojilerinin gelişmesi sayesinde ayrık dişler oldukça kolay şekilde tedavi edilebilmektedir. Şayet ayrık diş, yalnızca ön dişlerde ise bu sorunu düzeltmek için çeşitli yöntemler mevcuttur.

Ancak dişlerdeki ayrıklıklar daha geniş bir diş sahasına yayılmış ise tedavisi, ortodontik tedavi ile yapılabilmektedir.

Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, ayrık diş tedavisi hakkında bilgi verdi.

Diş ayrıklıklarının oluşma sebepleri

– Dişler normal boyutta olsa bile, çene geniş ise diş ayrıklıkları görülebilir.

– Çene normal boyutta ise ancak dişler küçük ise diş ayrıklıkları meydana gelebilir.

– Çene geniş ise ancak dişler küçük ise diş ayrıklıkları meydana gelebilir.

– Geçirilen dişeti ameliyatları sebebiyle dişlerde ayrıklık meydana gelebilir.

Diş ayrıklıklarını kapatma yöntemleri

– Ortodontik tedavi sayesinde dişler arasındaki aralıkları kapatmak mümkündür.

– Işıklı dolgular aracılığı ile dişler arasında bulunan aralıkları kapatmak mümkündür.

– Porselen laminalar sayesinde diş aralıkları kapatılabilir.

Laminalar ile ayrık tedavisi

Dişlerde yer alan boşluklar, ön yüzlerine oldukça ince porselen yapraklar uygulanarak kapatılabilmektedir. Lamina tedavisi ise dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları da giderilebilir.

Fakat lamina uygulamaları, oldukça deneyim gerektiren tedavilerdir. Bu sebeple güvenilir diş hekimlerine yaptırmak gerekir.

Lamina porselenler teknik bakımdan oldukça avantajlı yöntemler olsa da, maliyet açısından diğer yöntemlerden biraz daha pahalıdır.

Laminalar oldukça hassas bir teknik ile üretilmiştir ve diş dokusu ile oldukça yüksek uyum sağlama özelliğine sahiptir. Bu sayede ayrık olan dişleri düzeltmek için oldukça başarılı bir yöntem olarak kabul edilir.

Lamina tedavisinde, dişlere müdahale azdır. Kimi zaman dişlere müdahale yapılmasına gerek kalmaz ve yalnızca dişin ölçüsü alınır. Ardından, laboratuarda porselen dişler hazırlanır. Porselen laminaların ışık geçirgenlik özelliği vardır.

Bu sayede de dişe doğal bir görünüm kazandırır.

Bonding tedavileri

Bonding uygulamaları, koruyucu diş hekimliği alanında kullanılan bir yöntemdir. Uygulaması oldukça kolaydır. Diş çürüklerinin tedavisinde kullanılan kompozit dolgular, dişlerin uzamasını ya da enine genişlemesi sağlar. Bunun dışında bonding uygulamaları ile dişlerde bulunan ayrıklarının kapatılması da mümkündür. Diş rengi ile uyum gösterecek kompozit malzemeler kullanılır.

Şayet diş için farklı herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duyulmuyor ise, dolgu yapılacak alan pürüzsüz hale getirilir ve dişteki katmanların üzerine uygulanır. Ardından ışık aracılığı ile sabitleştirilir. İşlem tamamlandıktan sonra pürüzler onarılır ve cila yapılır. Uygulanan işlem süresi ise 30 dakikadır.

Bonding tedavisi her yaştan bireye uygulanabilir.

Diş teli

Diş telleri, diş, çene yapı ve şekil bozukluklarına sahip çocuklara uygulanan bir yöntem olarak düşünülür. Ancak diş teli her yaş içim uygun bir tedavidir. Günümüzde şeffaf diş teli seçeneği ile iş hayatında dahi rahatlıkla kullanılabilir. Diş telleri, düzensiz ve çarpık diş yapılarında oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir.

Diş telleri, diş ve çene durumuna göre 1 ya da 2 yıl ağızda kalırlar. Bu sürenin kısalması ya da uzaması, diş telini takan hastaya bağlıdır. Şayet diş teline doğru bakılıyor ve tedavi aksatılmıyor ise, tellerin kısa sürede çıkması mümkündür. Ancak tam tersi söz konusu olur ise, diş telleri 2 seneden fazla kalabilir.

Diş tellerinin sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Yetişkinlerin de kullanması tavsiye edilen bir yöntemdir. Dişlerdeki mevcut şekil bozukluklarının onarılmasındaki en etkili tedavi yöntemi, diş telleridir. Herhangi bir kemik hastalığı bulunmayan her birey, diş teli taktırabilir.

Diş teli tedavisinde alt ve üst yaş sınırı bulunur mu?

Ayrık diş sorunu olan her yaştaki kişiye diş teli uygulaması yapılabilir. Bu tedavinin alt ya da üst yaş sınırı bulunmaz. Diş teli takılmasına engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan her kişi diş teli tedavisinden yararlanabilir.

Diş tellerinin herhangi bir yan etkisi yoktur.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Источник: https://www.kadinvekadin.net/ayrik_dis_tedavisinde_etkili_yontemler.html

Diş Hekimliğinde belki de en büyük sorun, çeşitli nedenlere dayalı yaşanan diş kayıplar… Devamını Oku..

Ayrık Çapraşık Dişlerin Tedavisideki Son Gelişmeler

Dişhekimliğinin bir uzmanlık dalı olan ortodonti (ortodonti uzmanı = ortodontist), diş, çene ve yüz kompleksini normal yapı ve gelişim, anomaliler ve anomalilerin tedavisi yönünden ele alan bilim dalıdır.

Önceleri estetik amaçla işe başlanmış zaman içerisinde sınırları genişletilip, bugünkü konumuna ulaşılmıştır. Günümüzde ortodontinin hitap ettiği kitle oldukça genişlemiş ve uygulama alanı da aynı oranda artmıştır.

Son yıllarda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre tüm dünyada koruyucu dişhekimliğinin önem kazanması, daha bilinçli bir kitle yaratmış ve diş çürüğü vakalarında gözle görülür bir azalma meydana gelmiştir, buna bağlı olarak da kalıtım, gelişim yetersizlikleri, çeşitli yanlış alışkanlıklar (parmak emme, uzun süre yalancı meme ve biberon kullanma, dudak ısırma) gibi faktörler sebebiyle oluşan rahatsızlıklar sonucu ortodontiye duyulan ilgi de artmıştır.

Ortodontinin sınırları

Süt dişlenme dönemi olarak adlandırılan okul öncesi yıllarda parmak emme, dudak yeme, ağıza yabancı cisim sokma gibi alışkanlıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunların mümkün olduğu kadar azaltılmasına yönelik uygulamalardır. Bu alışkanlıklar süt dişlenme döneminde ortadan kaldırılırsa iskelet yapıda kalıcı bir bozukluk oluşmadan iyileşme sağlanır. Bunun için de birtakım ağız içi veya ağız dışı aygıtlardan yararlanılır.

Karışık dişlenme dönemi ilkokul çağı çocuklarını kapsar, ağızda hem daimi hem de süt dişlerinin bulunduğu dönemdir. Bu dönemde zamanından önce veya sonra süt dişlerinin kaybedilmesi alttan gelen daimi dişlere rehberlik edememesi sonucunda birtakım  yer darlığı problemleri oluşabilir.

Oluşan çapraşıklığın (çarpıklığın) giderilmesi ortodontinin ilgi alanına girer. Yine bu dönemde başlayıp ergenlik çağının sonuna kadar devam eden çeneler arası uyumsuzlukların giderilmesi de ortodontinin konusudur.

Daimi dişlenme döneminde diş dizilerindeki bozukluklar diş çekimi yapılarak veya yapılmadan sabit ya da hareketli aygıtlarla düzeltilebilir.

Dişeti hastalıklarına bağlı olarak meydana gelen diş düzensizlikleri (yamuk dişler) veya diş kaybına bağlı olarak meydana gelen düzensizliklerin tedavileri de ortodontinin konusudur.

 

Ortodonti (tel tedavisi) hangi yaş guruplarında uygulanabilir?

Dişsel düzeltmelerde yaş sorun değildir. Hasta kaç yaşında olursa olsun tedavi mümkündür. Eğer bireyin kemik yapısında bir düzensizlik söz konusu ise (iskeletsel) yaş önemlidir.

Bu durumda fonksiyonel tedaviye gereksinim vardır ki bu tedavi de ergenlik çağına kadar olan sürede yapılır. Ortalama tedavi süresi 24 ay olmasına rağmen kişiden kişiye değişir.

yetişkinlerin tedavisi çocuklarınkine oranla biraz daha uzun sürer.

Ortodontiste ne zaman gitmeli?

Çocuklarda ilk dişlerin (süt dişleri) konumları hakkında çok fazla endişelenmeye gerek yoktur. Bu dişler arasında bulunan boşluklar, doğal gelişim göstergesidir.

Erişkinlerin dişlerindeki gibi sıkı temaslar ileride meydana gelebilecek yer darlığı ve dolayısıyla dişlerde çapraşıklığın (çarpıklığın) göstergesi olabilir. Daimi dişler 6-7 yaşlarında sürmeye başlarlar ancak 7-9 yaşları arasında, kesici dişler sürene dek pek fazla problem görülmez.

Ancak süt dişlerinin tümü daimileriyle yer değişene dek  yerinde tutulmalıdır. Aile hekiminiz sizi erken yaşta bir ortodontiste yönlendirse dahi bu her zaman tedavinin çok erken başlatılacağı anlamına gelmez.

Çoğu dikkatli dişhekimi potansiyel bir problemin kontrol atında olduğu ve en uygun tedavi zamanının geçmediğinden emin olmak ister. Çocuklarda çenesel problemlere erken yaşlarda müdahale etmek gerekirken, sadece dişlerin düzensizlik gösterdiği durumlarda tedavi için zaman vardır.

Erişkin hastaların da dişleri hareket ettirilebilir yani bu tür tedaviler için zaman aşılması söz konusu değildir. Artan yaşın tedavi süresini uzatması ve tedaviyi biraz zorlaştırması mümkün olabilir. Yine de yaş faktörü dişlerin destek dokularının sağlıklı olması kadar önemli değildir.

Ortodontide Görünmeyen Diş Telleri Var mıdır?

Evet. Çeşitli estetik kaygılardan dolayı geliştirilmiş bazı metotlar vardır.
 

Ortodontik sorunların sebepleri

1.Beslenme Bozuklukları: Yeterli beslenemeyen kişilerde, çene ve yüz yapısında hacimsel küçülme meydana gelecek ve normal hacimdeki dişler küçük çenelerde gerekli yeri bulamayacakları için çapraşıklıklar, rotasyonlar (dönme), hatta gömüklük olguları görülecektir.

2.

Ağızdan Nefes Alma: Kronik iltihaplar ve benzeri nedenler,uzun süre devam ederse bademcikler aşırı derecede büyüyebilir. Bu durumda solunum yolları daralır ve nefes alma güçlüğü meydana gelir.

Bu güçlüğü yenebilmek ve o bölgedeki hava geçiş yolunu genişletebilmek amacıyla çocuk alt çenesini ve buna bağlı olarak dilini öne alma zorunluluğu duyar. Bu durum, uzun süre devam edecek olursa alt çenenin öne doğru konumu yerleşir.

Dil ön dişler arasına girer ve dişlerin sürmelerine engel olursa açık kapanış meydana gelir. Hasta burundan nefes alamıyor ise ,üst çenenin büyüme potansiyeli üzerinde negatif etki oluşabilir.

3.Parmak Emme: Yeni doğmuş bir bebekte oldukça gelişmiş bir emme mekanizması vardır. Emme içgüdüsü tatmin edilmemiş bir bebek, bu ihtiyacını gidermek için bazı alışkanlıklar edinir. Anne sütü ile 9-18 ay beslenen çocuklarda çoğunlukla bu alışkanlık görülmez.

Yapılan araştırmalar parmak emmenin yaşamın ilk birkaç haftasında açlığa bağlı olarak geliştiğini göstermiştir. Dişlerin sürmeye başladığı dönemde lokal iritasyonlardan doğan ağrı, parmak emme yoluyla giderilebileceğinden bu alışkanlığın dişlenmeye yardımcı olduğu düşünülebilir. Parmak emme yaşla azalır.

  • Ani olarak anne memesi veya biberondan kesilme
  • Bebek beslenirken emmesi çok kısa sürede sonlandırılırsa
  • Bebeği uzun periyotlarla beslemek

Parmak emme alışkanlığında erken dönemde hiç önlem alınmaz. Bu dönemde alışkanlığı önlemek, çocuğun fizyolojisini etkileyeceği için zararlıdır.Parmak emme alışkanlığının tedavisi için kesin bir yaş söylenemez. Uygun zaman ayarlanması her çocuk için ayrı ayrıdır.

Alışkanlığın derecesi, çocuğun geçmişi zaman ayarlanmasını etkiler. Genel olarak parmak emme 3.5 yaşından sonrada devam ederse tedaviye başlanmalıdır.Bu alışkanlığı devam ettiren çocukta, emilen parmağa ve sayısına göre etki alanında bulunan alt ve üst dişlerde yer değiştirmeler ve kapanış bozuklukları görülecektir.

4.

Yalanc Emzik: Fizyolojik özellikleri olan bir emziğin 1.5 yaşına kadar emilmesi zararlı değildir. Hatta çocuğun parmak emme gibi kötü bir alışkanlık edinmesini önleme yönünden faydalıdır.

Yalancı emzikler devamlı olarak kullanıldıkları zaman, etki alanları içindeki dokulara uzun süreli etki yapacağı için o bölgelerde düzensizlik ve çeşitli kapanış bozukluklarına sebep olmaktadır.

5. Yatış Şekli: Yatma şekli, genellikle alt çenenin yatma sırasındaki pozisyonunu belirler. Bu da bize alt çenenin ortalama günde 8 saat hangi konumda olduğu hakkında işaret verir.

Örneğin yüz üstü yatan bir çocuk ile sırt üstü yatan bir çocukta alt çenenin konumu farklıdır.

6. Diş sıkma: tırnak yeme, kalem ısırma, dudak ısırma gibi kötü alışkanlıklar.

7. Dişeti problemlerine bağlı diş düzensizlikleri.

8. Süt dişlerinin erken kaybı.

9. 20 yaş dişlerinin öndeki dişleri sıkıştırmasına bağlı düzensizlikler.

10. Diş kaybına bağlı olarak meydana gelen düzensizlikler.

11. Hormonal düzensizlikler, sistemik hastalıklar.

12. Genetik olarak yatkınlık.

Ortodontik tedavi (tel tedavisi) yetişkinlere de yapılabilir mi?

Evet. Gelişen teknoloji, çocukken yapılamayan ortodontik tedaviyi yetişkinlikte mümkün kılmakta; kendi düzgün dişleri ile gülümsemesi kişileri daha mutlu etmektedir. Aslında dişleri ilgilendiren tedaviler hemen her yaşta yapılabilir; yeter ki dişler ve periyodonsiyum sağlıklı olsun. Fakat çene kemiklerini ilgilendiren anomaliler ileri yaşlarda ancak ameliyatla düzeltilir.

           ESTETİK BRAKETLER                                                  GELENEKSEL ve ESTETİK BRAKETLER

Çene ortopedisi ne anlama gelir?

“Çene ortopedisi” çenelerin yüze veya birbirine göre bozulan ilişkilerini özel araçlarla düzeltmeyi amaç edinen bir ortodonti alanıdır.

Mesela alt çene prognatizmi, alt çenenin geride olması (Class II) veya üst ileri itim küçük yaşlarda “ortopedik tedavi” ile düzeltilebilir (II: Sınıf anomaliler).

Yalnız dişlerin düzeltilmesi ise “ortodontik tedavi” ile elde edilir; fakat çoğu zaman ortopedik tedavi ve ortodontik tedavi birlikte yürütülür.

Ortognatik cerrahi nedir?

Ortodontik veya ortopedik tedavi ile dişlerin düzgün sıralanması gerçekleştirilebilir. Çeneler arası ilişkiler de bir sınıra kadar düzeltilebilir. Fakat bazı vakalarda ortodontik tedavi yetersiz kalır.

Böyle durumlarda bir çene-yüz cerrahı ortodontistle birlikte çalışarak ağır bir anomaliyi cerrahi metotla düzeltebilir.

Çok kısa sürede elde edilen estetik sonuç başarılı olmakta ve günümüzde ortognatik cerrahi tedavi gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Ortodontik tedavi (tel tedavisi) sırasında dişler nasıl hareket eder?

Diş üzerine yay, tel veya özel lastiklerle bir kuvvet uygulanırsa kuvvetin yönünde bir hareket oluşur. Hareket eden dişin önünde geçici bir süre için kemik dokusu yıkımı olur, hareketin aksi yönde ise yeni kemik dokusu yapılır. Böylece yeni yerlerini alan dişler, yeni bir kemik yuvasına da otururlar.

Pekiştirme tedavisi nedir?

Ortodontik tedavi yaklaşık 2 yıl sürer. Dişler düzeldikten hemen sonra etrafındaki yapılar (periodonsiyum) dişlerin yeni konumuna uyum sağlayamamıştır. Ayrıca kemik dokusu olgunlaşmamıştır.

Bu nedenle apareyler çıkarılırsa dişler eski yerlerine dönebilirler. Bunu önlemek için düzelmiş dişleri yapılacak başka aygıtlarla yerlerinde pekiştirmek gerekir. Tedavinin bu son aşamasına pekiştirme tedavisi denir.

Bu dönemde de çocukların dişlerine gereken özeni göstermesi şarttır.
 

Ortodontik aparey nedir?

Aparey “aygıt” anlamına gelir. Ortodontik tedavide kullanılan bütün düzenekler bu adla anılırlar. Aparey ler çok çeşitlidir

  • Bazı apareyler ağızdan çıkarılıp takılabilir. Bunlara “hareketli aparey” denir. Bunların üzerlerine konulan yaylar, vidalar, düzeltilecek dişlere bir kuvvet uygular. Hareketli apareylerin bazıları hem alt hem de üst çeneye oturur ve tek gövdeli (monoblok) olan bu aygıtlarla ortopedik tedaviler yapılır.
  • Bazı aygıtlar dişler üzerine yapıştırılan oluklu bir metal (braket) ile bu oluklu metallere uygulanan tellerden oluşur. Bunlara “sabit aparey” denir.

Aparey seçiminde kararı ortodonti uzmanı verir. Kural olarak en kısa zamanda, en etkin tedavi düşünülür. Ayrıca çocuğun tedavi yaptırma isteği, uyumu ve ailenin ekonomik koşulları da aparey seçimini etkiler.

Ortodontik tedavide çocukların uyması zorunlu kurallar nelerdir?

Ortodontik tedavide çocukların uyması zorunlu olan kurallar vardır. Anne ve babaların da tedavi süresince çocuklarını dikkatle izlemeleri gerekir.

Bu kurallar şunlardır:

1- Ortodontik tedaviye başlamadan önce çürük dişlerin tedavi edilmesi ve diş etinin tam sağlıklı duruma getirilmesi gerekir.2- Tedaviye başlanınca ortodonti uzmanı, koyduğu tanıya göre çocuğa bir aparey uygular. Bu apareye ve dişlere daha önceki bölümlerde anlatıldığı gibi çok iyi bakılması; dişlerin düzenli fırçalanması şarttır.

Hele sabit aygıtlarda dişlerin üzerine yapıştırılan olukların etrafında diş plağı çok çabuk yerleşir. Buna imkan verilmemesi gerekir.3- Hekim tedaviye başladıktan sonra hastasını ortalama ayda bir görür. Dolayısıyla ortodontik tedavide büyük görev, çocuklara düşer. Bu nedenle dişleri düzeltilecek çocuklarda tedavi isteği olması gerekir.

Ailenin zorlaması çoğu zaman olumsuz etki uyandırmaktadır.4- Hekimin kontroller sırasındaki tavsiyelerine dikkatle uyulmalıdır.5- Randevular aksatılmamalıdır6- Apareylerde kırılma, kopma veya ağıza yapışan düzeneklerde çıkma varsa tedavi kesintiye uğrar. Böyle durumlarda hemen hekime başvurulmalıdır.

7- Pekiştirme tedavisinde bıkkınlık gösterilmemeli; uygulanan aygıt ağıza düzenli takılmalıdır.

Günümüzde daha az farkedilen ortodontik apareyler mevcuttur.

Ortodontinin dışarıdan bakıldığında daha az farkedilmesi mümkün mü?

Günümüzde daha az fark edilen malzemelerle ortodontik tedavinin en çekinilen özelliği olan tel görünümünden kurtulmak mümkün olabilmektedir. Dişin üst yüzlerine yapıştırılan apareyler metal renginde, beyaz veya diş renginde olabilirler. Hatta bazı durumlarda dişin görünmeyen arka kısımlarına da uygulanabilirler.

Ortodontik tedavi (tel tedavisi) pahalı mıdır?

Ortodontik tedavide fiyatlar vakanın şiddetine göre değişmektedir. Ortodontik tedavi uzun süreli bir tedavidir. Yapılan bir araştırmada aynı sürede Türk kadınlarının kuaför masrafının aynı uzunluktaki ortodontik tedaviden daha fazla tuttuğu hesaplanmıştır.

Ortodontik tedavi yaptırmak istediğinizde bütçenize uygun ödeme planı konusunda size yardımcı olunacaktır.

ilgili anahtar kelimeler: çarpık diş, yamuk diş, dizilim bozukluğu, çapraşık diş, düzensiz dişler, kapanış bozukluğu, ortodontist, ortodonti uzmanı, çiğneme bozukluğu, hatalı çiğneme.

Источник: https://www.implantzirkonyum.com/ortodonti-tel-tedavisi/ortodonti-caprasik-disler-icin-tel-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.