Ayrık Dişlere Yapılan Günübirlik Estetik Uygulamalar

Ayrık Diş

Ayrık Dişlere Yapılan Günübirlik Estetik Uygulamalar

Doğuştan dişlerin küçük çene kemiğinin büyük olması veya çekilen dişin yerine diş yapılmaması gibi nedenler ile işler arasında boşluklar görülebilir. Bazen doğuştan diş eksikliği olması ayrık dişler için bir zemin hazırlar.

Estetik diş hekimliğinde ayrık dişlerin tedavisi için farklı yöntemler kullanılabilir. Her hastanın ağız yapısı farklı olduğu için vakanın hekim tarafından değerlendirilmesi sonrası en uygun tedavi seçeneği belirlenecektir.

Bazen ortodonti tedavisi ile mükemmel bir şekilde düzeltilebilecek iken bazen diş estetiği uygulamalarıı ile ayrık dişlerin tedavisi yapılabilir.

Uzun süreli kalıcı estetik bir görünüm için dişlerin yüzey özellikleri, rengi, ve yüz ile olan uyumları değerlendirilir ve hasta için en iyi gülüş estetiğini sağlayacak tedavi yöntemine karar verilir.

1)Ortodonti (Diş Teli Tedavisi) ile Diş Ayrıklıklarının Kapatılması

Özellikle kalıtsal olan ayrık diş, ortodonti tedavisi ile yüz güldüren sonuçlar alınabilmektedir.

Diş yüzeyinde bir kaplama veya aşındırmaya uygulamadan sadece dişlerin yerini değiştirerek elde edilen bu yöntem birçok hasta için uygun olmasına rağmenyerek fiyatları gerek ise uygulama zamanı sebebi ile hastane du edilen bir yöntemdir.

Size en uygun yöntemi belirleyebilmemiz için iletişim formu yardımıyla diş kliniğimizden randevu alıp yapılacak tedavi ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

2) Bonding Yöntemi ile Ayrık Dişlerin Kapatılması

Diş renginde uygulanan bir çeşit dolgu diyebileceğimiz bonding uygulaması ayrık diş tedavisi için kısa süreli hızlı bir tedavi seçeneğidir. Bu işlem için genellikle anestezi yani uyuşturma gerekmez. Önemli olan bir dişin hacminin fazla büyümeden yüz ve diğer dişler ile orantılı olarak aralığın kapatılmasıdır.

Hekimin tecrübesi ve hastanın beklentileri doğrultusunda yapılacak tedaviye karar verilir. Uygulamasına geçildiğinde diş yüzeyi temizlenir ve uygulama için gerekli aşamalardan sonra boşluk olan bölgeye hamur şeklindeki kompozit malzeme dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Burada dikkat edilmesi gereken diş etinden çıkış konturudur.

Dişlerin birbirleri ile simetrik olması ve diş eti ile uygulamanın birleştiği alanda gıda birikintilerinin kalmaması için maksimum özen gösterilmesi gerekir. Boşluk bu malzeme ile kapatıldıktan sonra dikkatli bir şekilde cila işlemine geçilir yüzeyi parlaklığı diş minesi kadar parlak yapılmaya çalışılmalıdır.

Aksi taktirde zaman içerisinde çay, kahve, sigara gibi dış etkenler ile renklenme ortaya çıkacaktır. Bu renklenmeye ortaya çıktığında basit bir cila işlemi ile giderilebilir.

Ayrık dişlerin tedavisinde bonding yönteminin en büyük dezavantajı yüzeyi özelliklerinin porselen diş kaplamalar kadar iyi olmamasıdır. Yukarıda da bahsedildiği gibi çay kahve sigara gibi etkenler kompozit malzeme yüzeyinde renklenme yaparlar. Ancak tedavisi hem uygulanma zamanın kısa olması, hem de uygun maliyetli olması nedeniyle çok tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Bonding uygulamasını her diş hekimi yapar mı?

Bu konuda eğitim almış ve tecrübe edinmiş hekimler zaman ayırıp dikkatli bir çalışma yaptıklarında tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz. Ancak ön diş tedavisi dikkatli bir çalışma ve tecrübe gerektirir.

Kullanılan malzemenin bütün kurallarına uyulması ve ağız içerisinde tedavi sonucunda işlerin nasıl görüneceğine tahmin edilebilmesi gerekir.

Özellikle bu konuda çalışma yapan ve bilgi deneyimini arttırmış hekimleri uygulamayı rahatlıkla yapabilirler.

3) Laminate Veneer ile Ayrık Dişlerin Kapatılması

Yüzey özellikleri neredeyse mine tabakasında eşdeğer olan porselen laminate veneer uygulamaları ayrık dişlerin kapatılması için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Genellikle kırık, eğri, orantısız, renk problemli dişler için uygulanan lamine diş tedavisi ayrık diş tedavisinde de mükemmel sonuçlar verir.

Estetik diş hekimliğinde yapıştırma tekniklerinin ve malzeme özelliklerinin gelişmiş olması sayesinde başarı ile uygulanan porselen lamina kaplamalar ayrık diş uygulamalarında yaklaşık bir hafta gibi bir süre içerisinde tamamlanır eder.

Porselen lamina uygulamasında sadece işlerin aralık deri kapatılmaz aynı zamanda renk ve şekil gibi sorunlarda giderilir.

Uygulanma süresi olarak Bonding ile aralıklı diş kapatma tedavisinden daha uzun sürse de ortodonti ile aralıklı diş kapatılması gibi aylarca zaman almaz. Sizin için hangi tedavi yönteminin uygun olacağını öğrenmek istiyorsanız İstanbul Dent Diş Kliniği'nden iletişim formu ile randevu alabilir tedavi fiyatlarına muayene sonrasında öğrenebilirsiniz.

Источник: http://www.istanbuldent.com.tr/ayrik-dis.html

Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Ayrık Dişlere Yapılan Günübirlik Estetik Uygulamalar

Ağız ve çevre dokularının birbirlerine uyumlu ve güzel görünmesi, estetik diş hekimliği bu temel amacı güder. Bazı durumlarda ortodonti, protez, diş hastalıkları uzmanu, estetik ve plastik cerrahi branşlarına mensup diş hekimlerinin birarada çalışmasıyla istenilen sonuçlar elde edilebilir.

İdeal gülüş ve estetik görünüm, kişiden kişiye değişmektedir. Bu da her hastanın farklı isteklere sahip olması demektir. Hastanın biyolojik sınırlarını zorlamadan estetik müdahaleler yaptırması gayet normal bir olgudur.

Sağlıklı bir gülümsemeye sahip kişilerin özgüvenlerinin daha fazla olduğu, bilimsel araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Estetik diş hekimliği sayesinde bireyler, özlemini çektikleri dişlere sahip olurlar ve güzel bir gülüşle özgüvenlerine özgüven katarlar. Dişlerin rengi, şekli, büyüklüğü, dudak ve damak ile olan ilişkisi bu süreç içinde düzenlenir. Hekim, estetik tedaviye başlamadan önce kişinin istek ve beklentilerini çok iyi anlamalıdır.

Kişinin sosyal ve ekonomik konumundan mesleği ve yaşam biçimine dek geniş bir bilgi yelpazesiyle ilgili bilgi edinmelidir. Bu sayede hastasının ne gibi bir beklentisi olduğunu iyi kavrayacaktır. Yapılan tedavi biyolojik sınırlar içerisinde kalmalıdır. Aksi halde yapılan işlemler doğal bir estetik uygulama olmaktan çıkarlar.

Bu durumu hastaya göstermek ve gerçekçi beklentilere sahip olmasını sağlamak için demo işlemler ile ön fikir verilebilir. Estetik diş tedavilerinde yapılacak işlemlerin tekniğine ve malzemenin çeşidine diş hekimi karar verir. Ancak bu kararlar da hastanın bütçesiyle alakalıdır.

Hangi tedavinin uygulanacağı hastayla istişare edilir ve alternatifleri de göz önünde bulundurulur. Güzel bir gülümseme için hekimin dikkate aldığı etmenler şunlardır:

 • Yaş
 • Yüz hatları
 • Diş eti sağlığı
 • Dudak şekli
 • Diş etlerinin durumu
 • Hastanın cinsiyeti
 • Gülümseme sırasında yüz kaslarının durumu

Estetik Diş Hekimliği

1- İnsanlar yaşları ilerledikçe farklı istek ve beklentilere sahip olurlar. Yıllar içinde kişinin fiziksel görünümü de değişir.

Yaş ilerledikçe; kaşlar arasındaki mesafe burun ucu ve çene ucu arasındaki mesafe birbirine yaklaşır. Yerçekiminin vücuttaki yumuşak dokular üzerindeki etkisi kaçınılmazdır.

Zaman içerisinde dişlerde ortaya çıkan aşınmalar ve renk değişmesi estetik diş hekimliğinin müdahale alanına girer.

2- Dişlerin renginde sorun varsa öncelikle diş üzeri temizlenmelidir. Diş taşları temizlendikten sonra “polisaj” adı verilen fırça ve macun ile temizlik yapılır. Eğer bu sonuç vermezse diş beyazlatma işlemi uygulamak zorunda kalırız. Dişlerin rengi estetik görünüm için büyük önem taşır. Bu nedenle dişlere kaplama veya laminat gibi uygulamalar yapılmadan önce, diş rengi açılmalıdır.

3- Diş eti sağlığı da estetik diş hekimliği uygulamaları açısından olmazsa olmazdır. Diş etlerinin sağlıksız olması durumunda diş eti kanaması, ağız kokusu veya diş eti çekilmesi gibi problemler ortaya çıkar.

Ne kadar iyi malzeme kullanılırsa kullanılsın, diş eti problemleri giderilmeden yapılan işlemler uzun soluklu olamaz. Sağlıklı diş etlerinin yüzeyleri, portakal kabuğuna yakın bir renkte olmalıdır. Sağlıklı diş etleri, fırçalama sırasında asla kanamaz.

Eğer bir kanama gözlemlerseniz, mutlaka bir diş hekimine muayene olmalısınız.

Zirkonyum Diş Kaplama

Doğal diş renginde kaplamalar yapmak artık mümkün. Dişin yüzey özelliklerini taklit edebilen dışı iyi yansıtan ve biyolojik olarak uyumlu bir malzeme olan zirkonyum ile uzun ömürlü ve estetik sonuçlar alınabiliyor. Zirkonyum diş kaplamalar malzemenin özelliği nedeniyle bir çok avantajı beraberinde getiriyor.

Zirkonyum, biyolojik olarak vücut ile uyumlu olmasının yanında teknik açıdan da avantajlı bir malzemedir. Bilgisayar destekli tasarım, modelleme ve üretim aşamaları sayesinde; diş ve diş eti ile tam uyumlu kaplamalar yapılabilir.

Sonuç olarak daha uzun ömrlü ve doğal görünen dişlere kavuşulur ve estetik görünümlü dişler ortaya çıkarlar.

Lamina Diş Yapımı

Dişlerde çok az bir aşındırma yapılarak -ön yüzeyine 0,3 ile 0,7 mm kalınlığında- lamine diş kaplama yapılabilmektedir. Lamine tedavi süresi kısadır. İki veya üç seansta bitirilebilir. Tedavi öncesi bir demo modeli yapılabilir ve tedavi sonrasında ağız durumunuzun ne olacağını görme şansına sahip olabilirsiniz.

Lamineler ışık geçirme özelliğine sahip seramiklerden yapılmıştır. Bu nedenle estetik olarak son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır. Malzeme sert ve parlaktır. Aşınmaya karşı dirençlidir. Üzeri leke tutmaz.

Lamine ilerde yapılacak en önemli hamle doğru endikasyon ile uygulanmalarıdır. Lamine tedavisi her dişe uygun değildir. Önemli olan işlemin doğru kişiye doğru şekilde uygulanmasıdır.

Lamine tedavisinin uygulanıp uygulanamayacağını bilmek için öncelikle dişlerin durumu hekim tarafından incelenmelidir.

Dişlerin hazırlanması büyük bir titizlikle yapılmalıdır. Gerekiyorsa büyüteç yardımı ile diş ve diş etinin birleştiği alanlar şekillendirilir. Diş hekiminin hazırlığı aşaması diş ölçüsünün alınması ile devam eder.

Ölçü maddesi son derece hassas ve boyut açısından da ağızdaki diş ve diş etinin modelini birebir taşıyan özelliğe sahip olmalıdır. Diş laboratuvarının model hazırlanması ve model üzerinde çalışmaya başlaması da kullanılan malzemelerle alakalıdır.

Yapılacak dişin şekli, boyutları, rengi ve yüzey özellikleri; önceden hastanın yaş, cinsiyet, ten rengi gibi bir çok faktöre göre belirlenmiş olmalıdır. Diş teknisyeninin titizlikle hazırlayacağı laminalar ağızda prova edilir. Diş ve diş eti ile uyumu kontrol edilir.

Boyutları, rengi ve yüzey özellikleri estetik açıdan kontrol edilip onaylandıktan sonra son aşamaya geçilir. Diş hekimi, laminaların yapıştırılması için özel setler kullanır. En dikkat edilmesi gereken durumlardan biri de ince yapılmış porselenlerin dişler üzerine yapıştırılmasıdır.

En ufak bir hata dahi laminelerin yerinden kısa sürede çıkması veya kırılması gibi istenmeyen problemler yaşanabilir. Estetik diş hekimliği ile ilgili diğer yazımızı okumak için buraya tıklayabilir veya WhatsApp hattımız ile doğrudan soru sorabilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı / 5. Oy sayısı:

Bu yazıyı yararlı bulduğun gibi …

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz

Источник: https://www.drsertac.com/estetik-dis-hekimligi-uygulamalari-2/

Ön Diş Aralığı Kapatma Tedavisi

Ayrık Dişlere Yapılan Günübirlik Estetik Uygulamalar
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Diş aralığı kapatma ve diş aralığına sahip bireyler arası iletişimin odak noktası ve insan vücudunun dünyaya açılan kapısı olan ağız, konuşma ve gülme gibi insanı diğer canlılardan ayıran faaliyetlerin yürütüldüğü merkezdir.

Sağlıklı ve düzenli görünen dişler de, konuşurken göze ilk çarpan nokta olan ağzınızın insanlarda pozitif izlenim bırakmasına yardımcı olur. Bazen, bireyin dişleri ne kadar sağlıklı ve temiz olursa olsun, doğuştan yada sonradan oluşan bazı etkiler sonucunda dişler arasındaki mesafe açılabilir.

Ortaya çıkan görüntü oldukça rahatsız edici olabilir.

Diş Aralığı Neden Açılır?

Diş aralığı açıklığının temel sebebi genetik faktörlerdir. Dişlerin dizilmesi gereken yapı, yani diş arkı geniş, üzerine yerleşen dişler ise ufak olduğu durumlarda, dişler zamanla yer değiştirebilir, araları açılabilir. Diş kaybı da diş aralığı açılmasının sebeplerinden biri olabilir.

Örneğin bireyin azı dişlerinden birini kaybetmesi ve yerine herhangi bir protez, implant benzeri uygulama yapılmaması, o boşluğun zamanla diğer dişlerin hareketleri ile daralması, dolayısıyla sağlam dişler arasındaki açıklığın giderek artmasına neden olur. Diş aralığı açıklığı, genellikle ön/üst iki dişte meydana gelir.

Yani kişinin ağzına bakıldığı anda ilk dikkat çeken noktada bir boşluk oluşur.

Ayrık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş aralığı kapatma amacıyla üç tip tedavi uygulanır. Bunlar; Lamine Diş Uygulaması, Bonding Uygulaması ve Diş Teli Uygulaması olarak sınıflandırılır. Şimdi tek tek, bu yöntemlere değinerek akıllardaki soru işaretlerini gidermek yolunda bir adım atacağız.

Lamine Diş Uygulaması

Lamine uygulaması, dişin yüzeyine yerleştirilen bir porselen katman ile gerçekleştirilir. Dişin ön yüzeyine, yani karşıdan görünen yüzeyine, incecik bir porselen yaprağı dikkatlice yapıştırılır. Dişler bu sayede oldukça estetik bir forma kavuşur.

Ayrıca bu yöntemle renk ve şekil bozuklukları da tedavi edilebilir. Eğer ihtiyaç duyulursa, tabakanın kusursuz yerleşmesi için dişlerde bir miktar aşındırma yapılabilir. Lamine takma işlemi, oldukça büyük dikkat ve özveri isteyen bir işlemdir.

Diş hekiminizin tıpkı bir beyin cerrahı hassasiyetinde hareket etmesi gerekir. Aksi takdirde diş etlerine kaçan ilaç, kişiyi fazlasıyla rahatsız edebilir. Dikkatli uygulandığı takdirde, istenilen görünümü çok kolay sağlayan ve oldukça dirençli bir uygulamadır.

Yani tıpkı kendi dişinizmiş gibi protezinize güvenebilirsiniz.

Bonding Uygulaması

Bonding uygulaması, kabaca özetlemek gerekirse, dolgu malzemesi ile ek yapmak anlamına da gelir. Normalde çürük diş tedavisi için kullandığımız beyaz renkli kompozit dolgular, gerçek dişin biçimsel olarak şeklini alır. Küçük yada büyük aralıklar bu sayede rahatça kapatılabilir.

Ayrıca hazırlanması için özel bir laboratuvar ortamı gerektirmediğinden, daha düşük maliyetli ve daha hızlı sonuç alınacaktır. Bonding uygulamasının tek dezavantajı, ömürlük olmamasıdır. Uzun süre dayanan örnekleri mevcut olsa da, yine de yılda 1 defa da olsa kontrol ettirmekte fayda vardır.

Çünkü sıcak soğuk farklarından olumsuz etkilenebileceği gibi, kompozitin renginin değiştiği de görülmüştür. Ağız içi sıvılarla etkileşime geçen kompozit, zamanla sararıp renk değiştirebilir.

Diş Teli Uygulaması

Diş aralığı kapatma yöntemleri içerisinde en kalıcısı Diş Teli’dir. Diş teli uygulaması, 1 ile 1.5 seneye yayılan bir uygulama olmasına rağmen, tamamen kalıcı çözüm sunar. Çünkü, dişin üzerine herhangi bir malzeme eklenmez. Tam tersi, dişin zamanla asıl olması gereken yere yerleşmesi sağlanır.

Bu da çözümü ömürlük hale getirir. Dezavantajı, elbette harcanan zamandır. Ayrıca özellikle çocukluk çağında diş telinin yaratacağı görüntü kişileri rahatsız edebilir. Bunun da önüne şeffaf tel uygulamaları ile geçilebilir.

Ağız ve diş temizliğine dikkat edildiği sürece, diş telinin başka bir dezavantajı bulunmamaktadır.

Ayrık diş tedavisi fiyatları

Ön dişlerinizde ayrılık söz konusu ise, bu tedavinin fiyatlandırması diş yapısına göre değişmektedir 100 TL ile 500 Tl arasındadır.. İletişim sayfasından bizimle iletişime geçerseniz bu konuda en uygun fiyatı sizlere verebiliriz.

dişarası boşluk doldurma fiyatları

Diş arası boşluk doldurma işleminin fiyatlandırması 100 ila 500 tl arasındadır.

seyrek diş tedavisi fiyatları

Seyrek dişleriniz için yapılması planlanan bonding veya lamine kaplama işlemleri için bizimle iletişime geçtiğinizde en geç 1 saat içerisinde yanıt vermiş olabiliriz.

aralıklı dişler için diş bandı

Böyle bir bant denemeniz sizin zararınızadır. Geçiçi mutluluk için kendinizi kandırmayın ve hemen kliniğimizle iletişime geçerek bütçenize uygun bir tedavi ile sizleri gerçek tatminkarlığa ulaştıralım.

diş arası kapatma fiyatları

Yukarıda belirttik.

ayrık dişler için diş teli fiyatları

Diş teli için iletişime geçerseniz yardımcı oluruz.

diş ayrıklığı tedavisi fiyatları

Yukarıda bahsettik.

ayrık diş tedavisi ne kadar sürer

15 Dakika veya 45 Dakika arasında süremektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Источник: https://www.acildistedavisi.com/on-dis-araligi-kapatma-tedavisi/

Ayrık Dişler ve Tedavisi – راهنمای بهداشت جهانی

Ayrık Dişlere Yapılan Günübirlik Estetik Uygulamalar

Bazı kişiler bunu fazla sorun haline getirmezken, bazıları çoğu sorunundan daha ön planda tutar ve rahatsızlık duyar. Ancak diş hekimliği alanındaki yeni gelişmeler, ayrık dişleri kolay yöntemlerle tedavi ederek, insanlara güzel gülümsemenin yolunu açıyor.

Ayrık diş tedavisinde aralık sadece ön dişler arasında olursa, bunlar farklı estetik uygulamalar ile düzeltilebilmektedir. Dişlerdeki aralık daha geniş alana yayılıyorsa, bunlar diş teli yardımıyla yapılan ortodontik tedaviler sayesinde giderilebiliyor. Ayrık dişler genellikle üstte bulunan iki ön dişte büyük sorun olarak algılanmaktadır.

Çünkü bu hem dişlerin uyumunu bozmakta, hem de güzel bir gülüşü olumsuz etkilemektedir.

Ayrık dişler nasıl kapatılabilir?

Lamina

Dişlerde bulunan boşluklar ön yüzlerine incecik porselen yapraklar yapıştırılarak kapatılmaktadır. Ayrıca bu yöntem dişlerdeki renk ve şekil bozukluklarını da gideren, dişlerin arzu edilen boyda olmasını sağlayan bir uygulamadır. Ancak hassas bir çalışma gerektirdiğinden, uzun süren bir çalışma olduğu gibi, maliyeti yüksektir.

Lamina uygulamalar genellikle ön dişler için uygulanan çok ince porselen yaprakçıklardan oluşur. Fiziksel yapısı güçlendirilmiş olan porselenler, bu yüzden çok ince yapıya sahiptir. Diş hekimliği alanı konservatif bir yaklaşımla, doku kaybının daha az olacağı restoratif işlemleri ön plana çıkarmıştır.

Porselen laminalar dişlerde çok az ya da hiç preparasyon gereksinimi olmadan uygulanan işlemlerdir. Özel yapıştırıcılar sayesinde yapıştırılan laminaların renk geçirgenliğinin çok iyi olması yüzünden estetik olarak mükemmel sonuçlar verir. Bu nedenle yaygın olarak tercih edilen restoratif seçenekler içindedir.

Çok hassas teknikler ile çok ince üretilmiş olan laminalar diş ve çevredeki dokularla çok iyi uyum sağlar ve dişlerde olan ayrık görünümün düzeltilmesini sağlar. Lamina uygulamasında dişlere az müdahale edilmektedir. Bazen müdahaleye gerek kalmadan, sadece dişin ölçüsü alınır ve porselen diş laboratuvarında hazırlanır.

Biten lamina dişin kalınlığı yaklaşık olarak 0,5 ile 0,7 mm kadardır. Dişlerin sadece ön yüzeylerinde preparasyon yapıldığı için, konservatif tedaviler içindedir. Işık iletkenliği olduğundan, protez doğal dişlerle aynı reaksiyonu verebilir.

Lamine diş nasıl yapılır?

Diş doktoru tarafından yapılan ilk muayenede diş ön yüzeyinden ince bir tabaka alınmaktadır. Bazen buna gerek kalmadan sadece ölçü alınabilir. Dişlerin renk ve formu belirlenerek, efektler hazırlanır. Bundan bir hafta kadar sonra, dişlere lamineler hazırlanıp takılır. Fakat lamine takılma aşamasına dikkat edilmesi gerekir.

Bunlar düzgün takılmadığı zaman, ilaçlar diş etine kaçacağından kişilere rahatsızlık verebilir. Uygulama yapılmadan önce bilgisayarda gülüş için çalışma yapılıp, lamineler en uygun konumda yerleştirilmektedir. Böylece sonradan alınacak görünüm daha önceden bilinir.

Bu uygulamaestetik görünümü istendiği gibi sağlayan ve aşınmaya karşı oldukça mukavemetli bir uygulamadır.

Bonding uygulamaları

Koruyucu diş hekimliği alanında kullanılan bonding uygulamaları kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilmektedir. Normalde diş çürüklerinin tedavisi için kullanılan beyaz yani kompozit dolgular sayesinde dişler en ve boy olarak uzatılır.

Bu laboratuvar ortamında gerçekleştirilmediğinden, daha kolay sonuç alınabilir. Ancak bu uygulamalarda dişlerdeki küçük aralıkların kapatılması mümkündür. Bu yüzden porselen laminalara göre daha az kullanılırlar.

Dişin rengine uygun olarak kullanılacak olan kompozit malzemeyle hazırlanmaktadır. Dişte başka bir müdahale gerekmiyorsa, dolgu alanı pürüzsüz hale getirilerek dişteki katmanlar gibi yüzeye uygulanır ve ışıkla sertleştirilir. Uygulama sonrasında pürüzler düzeltilerek cila yapılır.

Yapılan işlemler yaklaşık olarak yarım saatte tamamlanır. Bonding uygulamaları her yaştan kişiye rahatlıkla uygulanabilir.

Diş teli

Diş tellerinin kullanımı genellikle çocuklarda meydana gelen düzensiz dişlerde ve çene bozukluklarında tercih edilir. Ancak yetişkinlerde olan ayrık dişlerde ve çapraşıklıklarda da kullanılması başarılı sonuçlar verir. Dişlere takılmış olan teller 1-1,5 yıl sürede işlevini yerine getirirler.

Bu süreden daha fazla kullanılan diş telleri, tedaviyi aksatan kişilerde söz konusu olur. Dişlerin karşılıklı olarak tam olarak kapanır hale gelmesiyle birlikte tedavi tamamlanmış olur. Sağlık açısından bir zararı bulunmayan bu uygulama, dişlerdeki çarpıklık ve ayrıklık sorunu olan yetişkinlere de önerilir.

Estetik kaygı taşıyan kişiler bu tedavide şeffaf diş tellerini tercih edebilir. Dişlerde olan eğriliğin giderilmesinde en etkili yöntem diş teli uygulamasıdır. Bazen takılıp çıkarılabilen şeffaf dişlikler kullanılabiliyor. Ayrık dişlere sahip olan ve kemik hastalığı ya da genel hastalığı olmayan herkese diş teli takılabilir.

Görünmeyen, şeffaf diş teli sayesinde estetik sorun yaşanmadan dişlerdeki ayrıklık düzeltilirken, kişi sosyal ve iş hayatına devam edebilir.

Diş teli tedavisinde yaş sınırı var mı?

Bu tedavi ayrık dişleri olan her yaşta kişiye uygulanabilir. Kişilerin diş teli tedavisinde bunların görüntüsünden rahatsız olması halinde, şeffaf diş telleriyle tedavi tamamlanır. Bu tedavinin dezavantajı bulunmamaktadır. Tedavi sürecinde diş fırçalamaya dikkat edildiğinde, başarılı bir uygulama yapılmış olur.

Источник: https://fa-ir.map2heal.com/guide/ayrik-disler-ve-tedavisi-1291

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.