Ayrık Dişlerin Tedavisinde Bonding Yöntemi

Ayrık Dişler ve Tedavisi

Ayrık Dişlerin Tedavisinde Bonding Yöntemi

Ağız yapısında bulunan dişler genel olarak ağzın dış dünyaya açılan yapılarındandır. Bunlar hem yüze hem de kişinin gülüşüne anlam katar. İnsanlar güzel bir gülüşü her zaman hak ederler. Dişlerde ayrıklık olması halinde, bu etken güzel gülüşü olumsuz olarak etkiler.

Bazı kişiler bunu fazla sorun haline getirmezken, bazıları çoğu sorunundan daha ön planda tutar ve rahatsızlık duyar. Ancak diş hekimliği alanındaki yeni gelişmeler, ayrık dişleri kolay yöntemlerle tedavi ederek, insanlara güzel gülümsemenin yolunu açıyor.

Ayrık diş tedavisinde aralık sadece ön dişler arasında olursa, bunlar farklı estetik uygulamalar ile düzeltilebilmektedir. Dişlerdeki aralık daha geniş alana yayılıyorsa, bunlar diş teli yardımıyla yapılan ortodontik tedaviler sayesinde giderilebiliyor.

Ayrık dişler genellikle üstte bulunan iki ön dişte büyük sorun olarak algılanmaktadır. Çünkü bu hem dişlerin uyumunu bozmakta, hem de güzel bir gülüşü olumsuz etkilemektedir.

Ayrık dişler nasıl kapatılabilir?

Lamina

Dişlerde bulunan boşluklar ön yüzlerine incecik porselen yapraklar yapıştırılarak kapatılmaktadır. Ayrıca bu yöntem dişlerdeki renk ve şekil bozukluklarını da gideren, dişlerin arzu edilen boyda olmasını sağlayan bir uygulamadır. Ancak hassas bir çalışma gerektirdiğinden, uzun süren bir çalışma olduğu gibi, maliyeti yüksektir.

Lamina uygulamalar genellikle ön dişler için uygulanan çok ince porselen yaprakçıklardan oluşur. Fiziksel yapısı güçlendirilmiş olan porselenler, bu yüzden çok ince yapıya sahiptir. Diş hekimliği alanı konservatif bir yaklaşımla, doku kaybının daha az olacağı restoratif işlemleri ön plana çıkarmıştır.

Porselen laminalar dişlerde çok az ya da hiç preparasyon gereksinimi olmadan uygulanan işlemlerdir. Özel yapıştırıcılar sayesinde yapıştırılan laminaların renk geçirgenliğinin çok iyi olması yüzünden estetik olarak mükemmel sonuçlar verir. Bu nedenle yaygın olarak tercih edilen restoratif seçenekler içindedir.

Çok hassas teknikler ile çok ince üretilmiş olan laminalar diş ve çevredeki dokularla çok iyi uyum sağlar ve dişlerde olan ayrık görünümün düzeltilmesini sağlar. Lamina uygulamasında dişlere az müdahale edilmektedir. Bazen müdahaleye gerek kalmadan, sadece dişin ölçüsü alınır ve porselen diş laboratuvarında hazırlanır.

Biten lamina dişin kalınlığı yaklaşık olarak 0,5 ile 0,7 mm kadardır. Dişlerin sadece ön yüzeylerinde preparasyon yapıldığı için, konservatif tedaviler içindedir. Işık iletkenliği olduğundan, protez doğal dişlerle aynı reaksiyonu verebilir.

Lamine diş nasıl yapılır?

Diş doktoru tarafından yapılan ilk muayenede diş ön yüzeyinden ince bir tabaka alınmaktadır. Bazen buna gerek kalmadan sadece ölçü alınabilir. Dişlerin renk ve formu belirlenerek, efektler hazırlanır. Bundan bir hafta kadar sonra, dişlere lamineler hazırlanıp takılır. Fakat lamine takılma aşamasına dikkat edilmesi gerekir.

Bunlar düzgün takılmadığı zaman, ilaçlar diş etine kaçacağından kişilere rahatsızlık verebilir. Uygulama yapılmadan önce bilgisayarda gülüş için çalışma yapılıp, lamineler en uygun konumda yerleştirilmektedir. Böylece sonradan alınacak görünüm daha önceden bilinir.

Bu uygulama estetik görünümü istendiği gibi sağlayan ve aşınmaya karşı oldukça mukavemetli bir uygulamadır.

Bonding uygulamaları

Koruyucu diş hekimliği alanında kullanılan bonding uygulamaları kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilmektedir. Normalde diş çürüklerinin tedavisi için kullanılan beyaz yani kompozit dolgular sayesinde dişler en ve boy olarak uzatılır.

Bu laboratuvar ortamında gerçekleştirilmediğinden, daha kolay sonuç alınabilir. Ancak bu uygulamalarda dişlerdeki küçük aralıkların kapatılması mümkündür. Bu yüzden porselen laminalara göre daha az kullanılırlar.

Dişin rengine uygun olarak kullanılacak olan kompozit malzemeyle hazırlanmaktadır. Dişte başka bir müdahale gerekmiyorsa, dolgu alanı pürüzsüz hale getirilerek dişteki katmanlar gibi yüzeye uygulanır ve ışıkla sertleştirilir. Uygulama sonrasında pürüzler düzeltilerek cila yapılır.

Yapılan işlemler yaklaşık olarak yarım saatte tamamlanır. Bonding uygulamaları her yaştan kişiye rahatlıkla uygulanabilir.

Diş teli

Diş tellerinin kullanımı genellikle çocuklarda meydana gelen düzensiz dişlerde ve çene bozukluklarında tercih edilir. Ancak yetişkinlerde olan ayrık dişlerde ve çapraşıklıklarda da kullanılması başarılı sonuçlar verir. Dişlere takılmış olan teller 1-1,5 yıl sürede işlevini yerine getirirler.

Bu süreden daha fazla kullanılan diş telleri, tedaviyi aksatan kişilerde söz konusu olur. Dişlerin karşılıklı olarak tam olarak kapanır hale gelmesiyle birlikte tedavi tamamlanmış olur. Sağlık açısından bir zararı bulunmayan bu uygulama, dişlerdeki çarpıklık ve ayrıklık sorunu olan yetişkinlere de önerilir.

Estetik kaygı taşıyan kişiler bu tedavide şeffaf diş tellerini tercih edebilir. Dişlerde olan eğriliğin giderilmesinde en etkili yöntem diş teli uygulamasıdır. Bazen takılıp çıkarılabilen şeffaf dişlikler kullanılabiliyor. Ayrık dişlere sahip olan ve kemik hastalığı ya da genel hastalığı olmayan herkese diş teli takılabilir.

Görünmeyen, şeffaf diş teli sayesinde estetik sorun yaşanmadan dişlerdeki ayrıklık düzeltilirken, kişi sosyal ve iş hayatına devam edebilir.

Diş teli tedavisinde yaş sınırı var mı?

Bu tedavi ayrık dişleri olan her yaşta kişiye uygulanabilir. Kişilerin diş teli tedavisinde bunların görüntüsünden rahatsız olması halinde, şeffaf diş telleriyle tedavi tamamlanır. Bu tedavinin dezavantajı bulunmamaktadır. Tedavi sürecinde diş fırçalamaya dikkat edildiğinde, başarılı bir uygulama yapılmış olur.

Yukarıda bahsedilen ağız ve diş sağlığı problemi kliniğimizdeki diş hekimleri tarafından tedavi edilebilmektedir. Kliniğimiz İstanbul Nişantaşı’ndadır.

Bilgi ve randevu talepleriniz için 0212 224 40 50 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Diş hekimlerimizin görmesini istediğiniz ağız ve diş problemlerinizin fotoğraflarını WhatsApp numaramıza 0555 996 67 31 göndererek bilgi ve randevu talebinde bulunabilirsiniz.
Sağlıkla kalın…

www.dentaluna.com internet sitesinde yer alan tüm açıklamalar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgilendirmeler kesinlikle tıbbi muayene ve tanı yerine geçmez

Источник: https://www.dentaluna.com/ayrik-disler-ve-tedavisi/

Bonding Uygulaması

Ayrık Dişlerin Tedavisinde Bonding Yöntemi

Bonding uygulaması, genellikle diş aralıklarını kapatmak, diş çürüklerinin ve kırıklarını onarmak, çentikli ya da renkleşmiş dişlerin görünümünü değiştirmek için kompozit malzeme kullanılarak onarılmasıdır.

Diş boyutlarını değiştirmek için de kullanılan bonding teknolojisi, aynı zamanda genç yaştaki travma veya düşme etkisi ile kırılan dişlerde porselen uygulamasının yapılamadığı zamanlarda da kurtarıcı göreve sahiptir.

Doğal diş şeklindeki yapıların diş yüzeyine tutunarak şekil ve renk bozukluklarının giderilmesini sağlayan bonding sayesinde dişler, eski işlevlerine dönerken lekelenmelerden de arınırlar.

Bonding diş uygulaması, dişin yarısının kırık olduğu durumlarda bile rahatlıkla uygulanmaktadır. Diş kusurlarının giderilmesini sağlarken tek seansta acısız ve ağrısız şekilde gerçekleştirilmektedir.

Diş teli tedavilerinden sonra destekleyici bir uygulama olarak kullanılabilir.

Bonding Uygulamasını Kimler Yaptırabilir?

Hemen her yaşta uygulanabilen bonding yöntemi, diş yapılarındaki her türlü estetik kaygılarını gidermektedir. Bonding dolgu şeklinde yapılan tedavilerde diş şeklini beğenmeyenler için kişiye özel olarak. yapılmaktadır.

 • Dişin rengini veya şeklini değiştirmek isteyenler,
 • Dişlerini büyütmek ya da kusurlarını gidermek isteyenler,
 • Diş kırıkları olanlar,
 • Diş aralarında boşluk olanlar,
 • Diş çürükleri olanlar,
 • Diş boylarını eşitlemek isteyenler bonding diş uygulaması için uygundurlar.

Bonding uygulaması çok hızlı ve ekonomik bir uygulama olduğu için her bütçeye hitap etmektedir. Bonding diş tedavisi ve diş dolgusu işlemlerinin hasta için yararlı olup olmadığına hekim kontrolleri sonucu karar verilirken alternatif tedaviler yine diş hekimleri tarafından önerilecektir.

Bonding Uygulaması Nasıl Yapılır?

Bonding diş tedavisi, kısa sürede tamamlanan bir uygulama olduğu için diş kırıkları telafisi ya da boy uzatma taleplerinde diş hekimleri tarafından hastalarına önerilmektedir. Bonding dolgu yapılırken öncelikle rengi seçilerek diş yüzeyi pürüzlendirilir.

Bonding diş uygulaması ile dolgunun dişe tutunabilmesi için dişe uyumlu bir materyal örtülür. Hazırlanan kompozit dişe uygulanır ve lazer ışığı ile materyal sertleştirilir.

Yerleştirme tamamlandıktan sonra şekillendirme işlemi yapılır ve cilalama sonrası hasta günlük hayatına dönebilir.

Ortalama 30 – 60 dakika süren bonding yöntemi, malzemenin kalitesine ve hekimin başarısına daha hızlı tamamlanabilir ve uzun yıllar kullanılabilir. Bonding uygulaması nasıl yapılır sorusu ortodontistler tarafından ilk randevuda cevaplandırılır.

Bonding Uygulaması Tedavisinin Avantajları

Bonding dolgu uygulaması sadece diş kırıklarını tedavi etmekle kalmıyor aynı zamanda gülüş tasarımı için de mükemmel dişlere kavuşmanızı sağlıyor.

Bonding diş tedavisi avantajları:

 • Diğer estetik diş uygulamalarına göre daha ekonomiktir.
 • Bonding diş tedavisi, diş kırıklarının giderilmesini sağlar.
 • Doğal diş formundadır ve fark edilmez.
 • Bonding uygulanmış bir dişe, gerektiğinde yeniden bonding işlemi yapılabilir.
 • Dişlerin lekelenmeye karşı direncini arttırır.
 • Çoğu durumda dişi uyuşturmaya gerek kalmadan tedavi yapılabilir.
 • Bonding diş uygulaması kişiye yeniden özgüven ve rahatlık kazandırır.
 • En az diş kaybı bonding uygulaması ile gerçekleşir.
 • Bonding yöntemi, dişlerdeki aşınma hızlı bir şekilde giderilebilir.

Renkleşmiş dişlere de rahatlıkla uygulanan bonding dolgu sayesinde kanal tedavilerinden ortodontiye kadar diş hekimliği yöntemlerinde maksimum başarı elde edilir.

Bonding Uygulaması Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bonding diş tedavisi yapıldıktan sonra düzenli ağız bakımının yapılmasına dikkat etmek gerekir. Sert yiyeceklerden kaçınmak, diş temizliğine ve bakımına özen göstermek bonding dolgulara zarar verilmemesi açısından önemlidir.

Tırnak yeme ve kalem ısırma gibi alışkanlıklar dişlerin kırılmasına neden olacağı için bu alışkanlıklardan vazgeçmek gerekir. Aksi taktirde yapılan bonding uygulamalarının kullanımı uzun sürmeyecektir.

Bonding Tedavisi Süresi

Bonding tedavisi, uygulama yapılacak diş sayısına, dişlerdeki deformasyonun ve kırıkların boyutuna, diğer diş hekimliği uygulamalarının gerekli olup olmamasına göre değişmektedir. Hasta doktor uyumu ve ağız sağlığının yeterli olması da bonding diş uygulaması süresine etki edecektir. Bonding yöntemi kısa süren bir işlem olduğu için sosyal yaşamınızı etkilemeyecektir.

Bonding Fiyatları

Bonding fiyatları; kullanılan malzemenin kalitesine, bonding yapılacak diş sayısına, kişinin diğer uygulamalara ihtiyacı olup olmamasına göre değişmektedir.

Diş kırıklarına ve boşluklarına göre yapılan tasarımların uygulandığı bonding yöntemi diğer estetik diş hekimliği uygulamalarından daha ekonomiktir. Bonding fiyatları hakkında sağlıklı bilgiyi ilk muayenede alabilirsiniz.

Bonding diş uygulaması ücretleri diş klinikleri arası farklılık gösterebilir.

Estetik diş hekimliği yöntemlerinden en hızlı ve etkili olanlardan biri bonding uygulaması ile diş kaybetmek artık kabus olmayacak…

“Bonding Tedavisi ile ilgili diş hekiminden daha detaylı bilgi almak için tıklayın“

Источник: https://www.disteli.com.tr/bonding-uygulamasi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.