Az Su Tüketimi Böbreklerde Taş Oluşmasına Neden Oluyor

Böbrek Taşını Düşürmenin 7 Altın Kuralı

Az Su Tüketimi Böbreklerde Taş Oluşmasına Neden Oluyor

Böbrek hastalıklarında en sık rastlanan durum böbrekte taşın oluşumudur. Taşın oluşum ve gelişim süreci , çok şiddetli ağrılara yol açar. Kanala düşmeyen taşlar fazla ağrı yapmaz.

Fakat taşlar mesaneye düşerse böbrek ağrısı artarak , istenmeyen kasılmaların oluşmasına neden olur. Bazı insanlarda bu ağrı  ortalama  3 dakika kadar geçici bir durumdur.

Fakat bazı kişilerde ağrı süresi, taşın fazlalığına ve ağırlık kütlesine göre artmaktadır.

Taş düşme esnasında gelişen sancının azlığı ve ya çokluğu tam olarak kestirilemez. Bazı kişilerde bu ağrı çok az saniyeler içinde gerçekleşirken,kimilerinin ise şiddeti hastalığın seyrine göre değişim gösterir. Taşların aşırı büyük olması düşmeye engel olacağından, burada işlenilen tedavi şekli cerrahi operasyon ile son bulur.

Böbrek taşı düşerken ağrı çoğalabilir. Kimi bu acıya katlanamaz duruma gelir. Bu nedenle öncelik ağrı üzerinde yoğunlaşmak ve bu ağrıya sebep olan durumları en aza indirmesini bilmektir. Evde kullandığınız hafif dozlu ağrı kesiciler bir süre bu ağrının azalmasına destek olacaktır. Önerilen ağrı kesici minosettir.

İLGİLİ BİLGİ:

Sıcak Yaz Günlerinde İçinizi Serinletecek 6 Sağlıklı İçecek

Aspirin türü ağrı kesiciler kanı sulandırdığından taşın düşme esnasında daha fazla hareketlilik sağlayarak acının şiddetini arttırabilir.

Fakat evde kullandığınız ağrı kesicileri sadece kısa bir süre sizi rahatlatır. Tercih edilen ağrı kesici tipleri narkotik içeren ağrı kesicilerdir.

Alfa bloker bir diğer adı ile tamsulosin böbrek taşı ağrılarında tercih edilen ve en çok yazılan ilaç türüne girmektedir.

1- Bol Sıvı Takviyesi Alınız

Böbrek hastalarına önerilen en doğal ilaç,sudur. Suyun yeterli bir şekilde alınması böbrek kanallarının daha sistematik bir şekilde çalışmasına olanak tanır. Örneğin,böbrek sorunu yaşayan biri için günde istenen su miktarı en az 2,5 en fazla 4 litre ölçüsündedir. Suyu günlük olarak hatırlamak için ,oturduğunuz mekanda gözünüzün önünde bir sürahi su bulundurup içmeniz gerekir.

İLGİLİ BİLGİ:

Baş Ağrısının Nedenleri ve Baş Ağrısı İçin Doğal Yöntemler

Bunu bir görev olarak düşünün ve su miktarını çoğaltarak böbrek birimlerinin daha rahat görev sağlamasını sağlayın. Suyun böbreklere katkısının büyük olduğunu unutmayın. Suyu az tüketen birinin çabuk hastalanması ve bu tür hastalıkların içinde bulunması normal olarak kabul edilmektedir.Ayrıca taze sıkılmış meyve suları,limonata gibi içecekler böbrekte var olan taşın düşmesine yardımcı olur.

Böbreklerin verdiği sancı giderilmesi için hastanın soğuk ortamlardan mümkün olduğunca uzak durması gerekir. Böbrek sancısını azaltmanın en etkili yöntemi sıcak baskıyı ağrıyan bölgeye uygulamaktır.

Örneğin, su torbasına sıcak su ekledikten sonra sancı olan kısma 5 dakika ara ile sıcak baskı uygulamak gerekir. Bu yöntem ile böbrek taşının yavaş yavaş küçülmesine hatta düşmesine yardımcı olursunuz.

İLGİLİ BİLGİ:

Sepsis Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Termofor kullanarak bu sorunu kısa sürede atlatmak kolay olacaktır.Fakat her ağrı böbrek ağrısı olarak düşünülmemelidir. Bazı sıcak termofor uygulaması hastalığın seyrini bilmeden tanı tam konulmadan yapılmamalıdır.

Tanı konulduktan sonra bu işlem yapılmalıdır. Sıcak su torbası apandisit sancılarında risk oluşturabilir.Özellikle ağrıyan yer apandisit iltihabı ise bu uygulama kesinlikle yapılmamalıdır. Kanama ve apandisitte patlama yaşanabilir.

Dikkat etmekte fayda vardır.

3- Tuz Tüketimi Azaltılarak Böbrek Taşı kolay Bir Şekilde Küçülür ve Düşer

Özellikle besinlerde yer alan yüksek sodyum,fastfood alımı azaltılmalıdır. Tuzun fazla olması böbrekteki üreyi doğal olarak artıracak,taşın büyümesine zemin hazırlayacaktır.

Yiyeceklerde azaltılan tuz,böbrek sağlığını koruma altına alır ve böbreklerde oluşan mesanedeki taş en kısa sürede düşer. Hazır gıdalar tercihi yapılması yanlıştır.

İçeriğinde yağ,tuz ve baharatı bol olan besinler böbrek hastalığını şiddetlendirir. Beslenme düzeni sağlanarak,bu hasar en aza indirilmelidir.

İLGİLİ BİLGİ:

Bağırsak Paraziti Tenya Nasıl Oluşur?Kurtulmanın Yolları

4-Limonata İçerek Böbrek Taşı Küçülüyor 

Bağışıklık bakımından zengin ,lif bakımından önemli enzimler içeren C vitamini deposu limonun, hayatımızdaki yeri ve faydaları saymakla bitiremeyiz. Limon tüketimi bağışıklığı güçlendirir ve zararlı bakteriler ile savaşarak vücutta antioksidan görevini yapar.

Özellikle limon ile elde edilen limonata böbrekte var olan taşlar için adeta bir mucize iksiri sayılmakta hatta böbrek hastalarına limonata içilmesi tavsiye edilmektedir.

Bunun için doğal taze limonlar ile limon suyu hazırlanmalı ve şeker fazla olmayacak şekilde az atılmalıdır.

Taş oluşumuna oldukça iyi gelen limonata,kalsiyumu da koruma altına alır ve bunun kristalleşmesini engelleyerek taş oluşumuna direk olarak engel olur. Böylece kalsiyum böbrekte taşa dönüşmemiş olur.Limonata içerek böbrek seviyesi en iyi değerlere sahip olur.

Fakat tansiyon hastalığı yaşayanlarda limon miktarı azaltılmalıdır.Günde yarım bardak limonata yemeklerden 2 saat sonra içilmeli ve vücutta antioksidan görevini tamamlamalıdır. Limon bağışıklığın yapı taşıdır. Üstelik enfeksiyonlu hastalıklara ve mide bulantılarına,gribe çok sayıda diğer hastalıklara iyi gelir.Böbrekte taş oluşumunu direk olarak önler.

5- Kalsiyum Kesinlikle Yeterli Bir şekilde Alınmalıdır 

Kalsiyum vücudun en ihtiyaç duyduğu elementtir. Bunu eksikliği hastalıklara zemin hazırlar.

Eklem ve kas dokusunda hasar oluşmasına ,diş sağlığının bozulmasına,göz duyusunun zayıf düşmesine,kemiklerde erime sorunlarının artmasına,beyin gelişiminin gerilemesi ve iskelet dokusunun zarar görmesine neden olur.

Neredeyse bütün faydalı organlara katkıda bulunan kalsiyumun az alınması doğru bir tercih değildir. Kalsiyum alınması böbreklerde iyileşmelere vesile olur hatta taşın oluşumuna sebep olsa da vücut mekanizmasında görevi büyüktür.

Vücuda istenilen miktarda kalsiyum sağlamak gerekir. Bunun için süt türleri,yoğurt,omega 3 ve diğer lif içerikli besinler ile bu ihtiyaç sağlanmalıdır.Tuzlu gıdalar azaltılırsa kalsiyumun fazlası zarar oluşturmaz,idrar ile atılır.Kalsiyum kemik sağlığı için çok önemli bir maddedir. Eksikliği çeşitli hastalıkların oluşuma ön zemin hazırlar.

İLGİLİ BİLGİ:

Boyalı Saç Bakımı

6- Soğan Suyu İçerek Böbrek Taşını Düşürmek

Soğanın içinde yer alan güçlü enzimler, böbreklerde oluşan taşın küçülmesine yardımcı olur.

Her gün 2 adet orta boy soğan kabukları soyulduktan sonra ortadan ikiye bölünerek küçük bir cezve yardımı ile haşlanmalı ve suyu ılıdıktan sonra içilmelidir. Bu sistem akşam yemeğinden yarım saat sonra ,15 gün boyunca aynı saatte uygulanmalıdır.

Bu 15 gün süreç böbrekte var olan bütün taşların küçülerek idrar yolu ile atılmasına yardımcı olur. Zamanla böbrekte taş sorunu kalmadığı fark edilir.

7-Oksalat İçeren Besinlere Son Verilmelidir 

 • Bazı besinlerde yüksek miktarda oksalat içeren maddeler bulunur. Bu maddeler hayvansal proteinler içerir. Böbrek mesanesinde taşların daha çabuk oluşmasına neden olur. Bu besinlere verebileceğimiz örnekler ;
 • Başta pancar kökü olmak üzere,daha sonra,çikolata tüketimi,maydanozun fazla tüketimi,soya ürünlerinin fazla tüketimi,fıstık,badem,kuşkonmaz,pırasa ,kereviz,ravent ve benzeri oksalat içeren besinler az alınmalıdır. Böbreğin susuz kalması taş oluşumu için en riskli durumdur.
 • Su bol içilmeli ve sık sık idrara çıkarak rahatlama sağlanmalıdır. İdrarı bekletmekte böbrek taşını çoğaltır ve enfeksiyona sebebiyet verir.
 • Fazla peynir böbrek taşı için zararlıdır. Kahvaltıda bir kibrit büyüklüğü peyniri geçmemeniz gerekir.
 • Doktorun verdiği bu ilaç ; allopurinol taşın çabuk düşmesinde etkin bir maddedir. Kısa sürede sorun ortadan kalkar ve böbrekte üre olması gerektiği değerlerde olur.Sağlığınız için yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin. Sağlıklı günler dileği ile.

İLGİLİ BİLGİ:

Salep Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Böbrek Taşı nasıl düşürülür ilgili Videolar

Böbrek Taşı İçin Mucize Çözümler | Prof. İbrahim Saraçoğlu

Источник: https://maksatbilgi.com/bobrek-tasini-dusurmenin-7-altin-kurali

Böbrek Taşı Nedir? Neden ve Nasıl oluşur?

Az Su Tüketimi Böbreklerde Taş Oluşmasına Neden Oluyor

Böbrek taşı; böbrekler tarafından kanın süzülmesi ile ortaya çıkan idrarın böbrek içerisindeki pelvis adı verilen bölğede dışa atım için birikmesi esnasında yogunluk sebebi ile kristalleşerek dibe çöken mineral çözelttilerinin birleşerek sertleşmesi ile oluşan bileşiktir.

Bu bileşige Böbrek Taşı Denir. İçeriğinde gelende kalsiyum yada ürik asit bileşiği bulunur. Böbrek taşları hem içeriği hem boyutu hem de şekli itibari ile sınıflara ayrılır. Bu sınıflara geçmeden önce böbrek taşı nasıl oluşuyor inceleyelim.

Böbrek taşı nasıl oluşur sorusuna doktorlar tarafından verilen yanıt nettir ve taşın oluşum şekli bellidir. Fakat böbreğin içinde nasıl oluşur hangi etmenler gereklidir bu henüz belli değildir.

Bir Örnekle Açıklamak Gerekir İse : Hiç su içmeyen bol tuz tüketen bir insanda hiç taş oluşmaz iken, günde 4 litreden fazla su tüketen sebze yiyen az mineralli tuzları tüketen bir bireyde sıkça taş oluşumu gözlenebiliyor. Söz konusu iki hasta içinde böbrek fonksiyonları normal olarak baz alabiliriz.

Bir başka Güzel Örnekle Konuyu İyice Anlayalım : İçtiğimiz su yediğimiz gıdalar iki böbreğede eşit olarak etki eder fakat sürekli sadece birinde taş oluşur diyelim. (Birçok bu şekilde hasta var.

) Söz konusu hastanın iki böbreğide aynı sağlıkta ve anatomisi düzgün. Neden sadece birinde taş oluşur ? Bu hala yanıtlanması gereken bir soru. Tüm yediklerimiz ve içtiklerimi kana karışık.

Her iki böbrekte aynı kanı süzer fakat birinde hiç taş oluşmazken diğerinde sürekli taş oluşur. Mantıga ters fakat gerçek böyle.

Bu yukarıdaki örnekler gösteriyor ki sadece yediklerimiz yada içtiklerimiz sebebi ile taş oluşmaz fakat bu işin Yüzde %50 si sayılabilir. Yani Taş oluşumu aşağıda sıralanan etmenlere bağlıdır.

 • Sıvı Tüketim Miktarı
 • Aldıgımız Gıdaların İçeriği
 • Böbreğin Anatmik Yapısı
 • Uzun Süre Tedavi Edilmeyen İdrar Yolu Enffeionları
 • Hareketsiz Yaşam

Şimdi Sırası İle Böbrek Taşı Nedenleri Nelerdir İnceleyelim.

1 – Sıvı Tüketim Miktarı

Böbreklerin Görevleri  arasında vücudun tuz bazlı mineral ve su dengesini kurmaktır. Günlük almamız gereken sıvı miktarını azaltıgımızda böbrek bu dengeyi korumak için idrar bileşimindeki su oranını azaltır.

Suyu daha çok vücutta tutmak ister, fakat bunun sonucu olarak idrar mineral açısından zengin bir hale gelir. Söz konusu mineral yogunlugu arttıkça kristallenmeler ortaya çıkar. Bu kristaller birbirine tutunarak taşları meydana getirir. Bu sebeple sıvı tüketimini aksatmamak önemlidir.

Böbrek Taşının Nedenleri Arasında En Büyük Öneme Sahip madde su tüketimidir.

Yukarıda Su tüketiminin böbrek taşı oluşumuna nasıl sebep olduğunu gördük. Yediklerimiz de buna çok benzer şekilde etki gösterir. Böbrek Taşı Neden olur anlamak için içeriğini de bilmek lazımdır. Ülkemizde en çok görülen taş kalsiyum taşıdır.

Kalsiyum taşından örnek vermek gerekir ise hayvansal ürünler (Et, Süt, Yumurta, Peynir) yadam maden suyu gibi birçok gıda türünde kalsiyum bulunur. Bu kalsiyum içeren gıdalardan çok miktarda tüketmek ve yanında dengeyi bozarak az su tüketimi kandaki kalsiyum miktarını arttıracaktır.

Bu sebeple fazla kalsiyum böbrekler tarafından atılır. Bu durumda idrar bileşeni içerisinde kalsiyum mineralleri oksalat minerali ile birleşerek böbrek taşını oluşturur. Kalsiyum taşınız var ise bu konuyu oldukça uzun şekilde ele alacağız. Sitemizden arayabilirsiniz.

Hiç Kalsiyum alamak ta taş oluşumuna sebep olabiliyor. Detaylar daha uzun şekilde ele alındı.

3 – Böbreğin Anatomisi 

Böbrek anotomisinde bir bozukluk var ise taş oluşumuna yatkın olacaktır. Örnek vermek gerekir ise idrar yolları darlıkları (üreter, yada üretra darlıkları) Böbreğin yapısal olarak büyük yada küçük olması, böbrek pelvis yada parankim kalınlıklarında farklılıklar olması gibi yapısal bozukluklar böbrekte taş oluşumuna sebep olacaktır.

4 – Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar genelde kısa süreli ve kendiliğinden iyileşen hastalıklardır. Tabi ileri boyutlu olanlar için durum ciddidir.

Taş oluşumu başlangıç olup ileri dönemlerde mesane kaybı, üretra darlıkları , ve hatta en kötüsü böbrek yetmezliğine dahi neden olurlar. Bu sebeple idrar yolu enfeksiyonları önemlidir ve tehlidir.

Bunun nasıl anlaşılacağı ve tedavi yöntemlerini sitemizde bulabilirsiniz.

5 – Hareketsiz Yaşam

Her hastalığın anasıdır. Bu kadar iddaalıyız. Kalpten tansiyona şekerden obeziyeye varana dek birçok hastalıgın baş nedeni olan hareketsiz yaşam böbrek taşının büyüyüp gelişmesine de etki eder. Örnek vermek gerekir ise böbrek kaliksinde yerleşmiş yeni oluşan 1-2 mm taşınız oldugunu düşünelim.

Söz konusu taş hareketsiz bir insanda yerinden oynamayacak ve büyümeye devam edecektir. Fakat bol bol koşu yapan bir insanda küçük boyutlu iken farketmeden idrar yoluna düşecek ve ağrısız bir şekilde vücudu terk edecektir.

Bu sebeple eğer geçmişte bir taş probleminiz oldu ise artık daha hareketli yaşam tarzını benimsemelisiniz.

Bize Sorun!

Böbrekler.Com olarak kullanıcılarımızdan gelen soruları birkaç saat içinde cevaplıyoruz. Bize soru sormak için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz.

Ayrıca “Böbrek Taşı neden olur, Böbrek taşı nasıl oluşur ile Böbrek taşı nedir” İle alakalı sormak istedikleriniz yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınız ve yorumlarınız bizim için değerlidir.

Источник: https://www.bobrekler.com/bobrek-tasi-nedir-borek-tasi-neden-olur/

Böbrek taşı neden oluşur? Nelere dikkat etmek gerekir?

Az Su Tüketimi Böbreklerde Taş Oluşmasına Neden Oluyor

Hastalığın tedavisinde ise birçok seçenek bulunmakla birlikte genellikle hastanın durumuna, taşın yerine ve büyüklüğüne göre bir planlama yapılır.

Böbrek taşının tekrarlama riskini en aza indirmenin yolu,yaşam tarzı değişikliği ve sağlıklı beslenme düzeni oluşturmaktan geçiyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr.

Abdullah Gedik, 8 Mart Dünya Böbrek Günü öncesi, böbrek taşı oluşumu riskini en aza indirmenin 7 yolu hakkında bilgi verdi.

1-İçtiğiniz su miktarını artırın

Günlük olarak alınması gereken sıvı miktarı, kişiye ve iklime göre değişiklik gösterir. En doğrusu,günde 1.5- 2 litre idrar çıkışını sağlayacak miktarda sıvı tüketimidir. Ancak sıvı alımı günün her saatine yayılmalı belli bir bölümünde fazla tüketilmemelidir. Her saat başı bir bardak su, en pratik ve ideal olanıdır. Özellikle yemeklerde 2 saat kadar sonra 2 bardak su içilmelidir..

2- Yürüyüş ve egsersiz yapın

Büro memurlarında taş oluşum riski artmaktadır. Bu nedenle böbrek taşlarından korunmada günlük egzersizler taş oluşumunu engellemede etkili rol oynamaktadır Böbrek taşı oluşum riskini artıran önemli diğer bir faktör obezitedir. Bu nedenle kilo problemi yaşayan bireyler, kişiye özel beslenme programları ile ideal kilo seviyelerine ulaşmalıdır.

Bu doğrultuda sağlıksız diyetlerden kaçınmak gerekir. Yüksek tansiyon da hastalar için taş oluşum riskini artırır. Hipertansiyon hastalarının ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları ve tuz alımlarını sınırlandırmaları önemlidir.

3- Taze sıkılmış meyve suları tercih edin

Evde yapılan limonata ve taze sıkılmış portakal, mandalina ve greyfurtsuyu gibi C vitamini içeren meyve suları böbrek taşı oluşumunu engelleyecek içeceklerdir.

Bu içeceklerde taş oluşumunu engelleyen inhibitör denilen ve sitrat yönünden zengin bir madde vardır. Vücutta sitratın eksik olması taş oluşma riskini artırır. Bu nedenle bu tür içeceklerin bolca tüketimi çok önemlidir.

Ancak hazır ve kutulanmış olarak sıkılan meyve suları ile greyfurt suyu önerilmemektedir.

4- Lif içeriği yüksek olan besinler yiyin

Beslenme düzeninde besin çeşitliliği olmalıdır. Tek bir besinin fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. Lif içeriği yüksek gıdalar tercih edilmelidir.

Çünkü lifli besinlerden fakir olan beslenme sonucu oluşan kabızlık, taş oluşumunu da hızlandırmaktadır. Lif oranı yüksek sebzeler, meyveler ve kuru baklagiller gibi besinler kabızlığı engeller.

Lifli gıdalar, besinlerin bağırsaktan geçiş sürecini kısaltır ve dolayısıyla taşların önemli bir kısmını oluşturan oksalat’ın emilimini azaltır.

5- Protein içerikli besin tüketimini sınırlayın

Hayvansal proteinlerin tüketimi azaltılmalıdır. Kırmızı et, sakadat, tavuk gibi hayvansal besinlerin fazla miktarda alınması, taş oluşum riskini artırır. Bu nedenle protein alımı, bireysel olarak doğru hesaplanmalıdır.

Günlük beslenme programında hayvansal ve bitkisel protein tüketimi dengelenmelidir. Bir öğünde fazla miktarda hayvansal protein tüketilirse, diğer öğünde sebze tercih edilerek denge sağlanmalıdır.

Genel olarak bireylerin protein kısıtlaması yoksa 70 kg olan bir birey, günlük 70 gram protein tüketebilir.

6- Tuz kullanımına dikkat

Yiyecekler az tuzlu olmalıdır. Fazla tuz tüketimi barsaklardan kalsiyum emilimini artırır. Bu da böbreklere daha fazla miktarda kalsiyumun gelmesine neden olarak, taş oluşum riskinin artmasına neden olur.

Bu nedenle çok tuzlu gıdalar tüketilmemelidir. Genetik olarak taş oluşumuna yatkın bireylerin günlük tuz tüketimi 3 – 5 gram (yaklaşık bir çay kaşığı) olmalıdır. Günlük beslenmede; sebze, meyve ve ekmekte tuz olduğu unutulmamalıdır.

Bu nedenle sebze yemekleri ekstra tuz ilave edilmeden yapılmalıdır

7- Taş riski oluşturan besinleri sınırlandırın

Böbrekte taş oluşumu yönünden en riskli maddelerden biri de oksalattır. Bu nedenle günlük beslenmede oksalattan zengin besinlerin çıkartılması gerekir. Böbrek taşı hastaları bazı besinlerin tüketimini sınırlandırmalıdır.

Böbrek taşı oluşturan besinler listesi:

İçecekler: Çay, kahve ve alkol…

Sebzeler: Ispanak, pazı, pancar, bamya, mısır, taze fasulye, patates, domates, soya, maydanoz, dereotu, ebegümeci, roka, tere otu…

Meyveler: İncir, ahududu, kırmızı erik, çilek, böğürtlen, kuş üzümü…

Kuruyemişler: Ceviz, fındık, badem, yer fıstığı…

Susam, çikolata, kakao, hardal, soya…

Düzenli doktor kontrolü önemli

Böbrek taşı hastalığı genetik geçiş özelliği gösteren ve tekrarlayıcı özelliğe sahip bir hastalıktır. Bu nedenle bütün önleyici tedbirlerin alınmasına rağmen taşın tekrar oluşma riski vardır. Taş hastalarında kalıcı böbrek hasarının oluşmasını önlemek için düzenli üroloji kontrolü yapılması gereklidir.

Kalın bağırsak kanserinden korunmanın 7 yolu

Источник: https://indigodergisi.com/2018/03/bobrek-tasi-neden-olusur-2/

BÖBREK TAŞI NEDEN OLUR?

Az Su Tüketimi Böbreklerde Taş Oluşmasına Neden Oluyor

Böbrek taşı, böbrekler içinde sert minerallerin birikmesi ile oluşan küçük yapılardır. Böbrek taşlarını oluşturan ana maddeler mineral ve asit tuzlarıdır.

Böbrek taşları çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir ve boşaltım sisteminin bir bölümünü etkisi altına alabilmektedir (böbreklerden idrar kesesine kadar). Sıklıkla, idrarın yoğunlaşmasıyla şekillenen böbrek taşları, minerallerin kristalize olmasına ve kalınlaşmasına müsaade etmektedir.

Diğer yandan böbrek taşları oldukça ağrılı geçmektedir fakat bu taşlar genellikle kalıcı hasarların oluşmasına neden olmamaktadır. Duruma bağlı olarak, ağrı kesici ilaç almak ve bol bol su içmek, böbrek taşının geçmesi için gerekebilmektedir.

Bazen de cerrahi işlem gerekebilir. Örneğin; eğer böbrek taşları idrar yollarını tıkamış ise ya da bazı komplikasyonlar yaşanmasına neden olmuş ise, cerrahi işlem ile müdahale edilmektedir.

 Doktorlar, böbrek taşının tekrarlamasını önleyici tedavi uygulamayı uygun görebilirler.

Böbrek taşları sıklıkla kesin olarak tek bir nedene bağlı şekilde gelişmektedir. Fakat yine de bazı faktörler böbrek taşı oluşması riskini artırmaktadır.

İdrarın, kalsiyum, oksalat ve ürik asit gibi kristal yapıcı maddeler içermesi ile oluşan böbrek taşları, idrarın yoğunlaşmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda, idrar kristalleşmesini önleyen ve kristallerin birbirine yapışmasını engelleyen maddelerin olmayışı, böbrek taşlarının oluşması için ideal bir ortam oluşturmaktadır.

1.Yeterli Miktarda Sıvı Tüketmemek

Çok az miktarda su tüketmek, böbrek taşı oluşumunun en yaygın sebeplerinden biridir. Buna göre, günlük su tüketiminin sekiz ile on bardaktan az olması, böbrek taşı oluşumuna yol açabilmektedir.

Ürik asiti (idrar bileşeni) sulandırmak için yeterli miktarda su olmadığı zaman, böbrekler içinde pH seviyesi düşer ve böbrekler daha asidik hale gelir. Böbreklerde aşırı oranda biriken asit ise, böbrek taşı oluşmasını kolaylaştırmaktadır.

Ayrıca, içme suyunda florür takviyesi olması da, bazı durumlarda böbrek taşı oluşmasına neden olabilmektedir.

2.Bazı Gıdalar

Çok fazla miktarda tüketilen bazı besin maddeleri böbrek taşı oluşmasına neden olabilmektedir.

Buna göre, aşırı miktarda protein, sodyum ve yüksek oranda oksalat içeren gıdalar tüketmek ya da yetersiz oranda lifli gıda tüketmek, böbrek taşı oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Bu gibi gıdalar ise, çikolata ve koyu yeşil renkli sebzeler gibi gıdalardır ve bazı insanlarda böbrek taşı oluşması riskini artırabilmektedir.

3.Bazı Sağlık Sorunları

Crohn hastalığı, idrar yolları enfeksiyonu, böbrek tübüler asidoz, hiperparatiroidizm, ilikli sünger böbrek hastalığı, yüksek tansiyon, gut hastalığı ve Dent hastalığı (böbreklerle ilgili bir hastalık) gibi sağlık sorunları, böbrek taşı oluşmasına yol açabilmektedir.

4.Birtakım İlaçlar

Bazı türdeki ilaçların böbrek taşı oluşumu riskini artırarak, böbrek taşı meydana getirdiği kanıtlanmıştır. Böbrek taşı riskini artıran bu ilaçlar şu şekildedir;

 • Aspirin,
 • Antasit ilaçlar (mide ekşimesine karşı kullanılır),
 • Kalsiyum ve D vitamini takviyeleri,
 • Diüretik ilaçlar (sıvı birikmesini azaltmak için kullanılmaktadır),
 • Bazı antibiyotik ilaçlar,
 • Bazı antiretroviral ilaçlar (HIV tedavisinde kullanılmaktadır),
 • Bazı antiepileptik ilaçlar (epilepsi gibi hastalıların tedavisinde kullanılmaktadır).

5.D vitamini ve Kalsiyum Takviyeleri

Creighton Üniversitesi Tıp Merkezi bilim insanlarının yaptıkları bir araştırmaya göre, kalsiyum ve D vitamini takviyeleri, idrarda ve kanda kalsiyum seviyesinin artmasına sebep olduğu için, böbrek taşı oluşumuna yol açabilmektedir. Önde gelen araştırmacılardan J.

Christopher Gallagher, D vitamini ve kalsiyum takviyelerinin düşünüldüğü kadar masum olmadığını belirtmiştir.

Buna göre, D vitamini takviyesi kullanılırken aşırıya kaçmamak ve günlük 800-1200 miligram değerinin üzerine çıkmamak, böbrek sağlığı için daha doğru olacaktır (Tıp Enstitüsü’ne göre).

6.Diğer Faktörler

Aşağıda verilen birtakım unsurlar, böbrek taşının oluşmasına ve yapılanmasına yol açmaktadır. Bu kimyasal ve bileşenler şöyledir;

 • Kalsiyum,
 • Amonyak,
 • Ürik asit – vücudun enerji olarak kullanmak üzere besinleri parçalamasıyla üretilen atık üründür.
 • Sistin – protein yapılanmasına yardımcı olan bir tür aminoasittir.

Oluşum Nedenleri Bağlı Olarak Böbrek Taşı Türleri

Böbrek taşı türünü bilmek, oluşum nedeninin tespit edilmesine yardımcı olmaktadır ve böbrek taşı riskini azaltmak adına bazı ipuçları vermektedir. Bu durumda böbrek taşı türleri şöyledir;

Kalsiyum taşları: Çoğu böbrek taşı, kalsiyum taşları şeklindedir ve genellikle kalsiyum oksalat formundadırlar. Oksalat, gıdaların içerisinde bulunan doğal bir bileşendir.

Bazı meyve ve sebzelerde, kabuklu yemişler ile çikolatalarda yüksek oranda oksalat bulunmaktadır. Üstelik, karaciğer de oksalat üretmektedir.

Beslenme faktörleri, yüksek dozda D vitamini, baypass cerrahisi ve çeşitli metabolik bozukluklar, idrarda oksalat ya da kalsiyum yoğunluğunun artmasına yol açabilmektedir. Kalsiyum taşları, kalsiyum fosfat formunda da oluşabilmektedir.

Struvit taşları: Struvit taşları, idrar enfeksiyonu gibi enfeksiyon durumlarına karşı tepki olarak şekillenmektedir. Bu taşlar hızlı şekilde büyümektedirler ve oldukça iri boyutlara ulaşabilmektedirler. Struvit taşlar, bazen birkaç belirti ya da küçük uyarı ile sinyal verebilmektedir.

Ürik asit taşları: Ürik asit taşları, yeterli miktarda sıvı tüketmeyen ya da çok fazla sıvı kaybı yaşayan kişilerde oluşabileceği gibi, gut hastalarında da gelişebilmektedir. Ayrıca, protein ağırlıklı beslenme şekli ve genetik faktörler de, ürik asit taşı oluşması riskini artırmaktadır.

Sistin taşları: Böbreklerin bazı aminoasitleri (sistinüri) çok fazla miktarda salgılaması sonucu meydana gelen bu taşlar genetiktir.

Diğer taşlar: Diğer böbrek taşları oldukça nadir olarak meydana gelen oluşumlardır.

Risk Faktörleri

Birtakım unsurlar böbrek taşı riskini artırmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

Aile ya da bireysel hastalık geçmişi: Eğer ailenizde böbrek taşı sorunu yaşayan ya da yaşamış biri varsa, siz de böbrek taşı riski yaşıyorsunuz demektir. Ayrıca, zaten böbreklerinizde bir ya da birden fazla taş bulunuyorsa, bu durum başka taşların oluşması riskini artırmaktadır.

Dehidrasyon: Günlük olarak yeterli miktarda su içmemek, böbrek taşı riskini artırmaktadır. Özellikle sıcak iklimlerde yaşayan kişiler ve çok fazla terleyen kişiler, diğerler insanlara göre daha riskli grupta yer almaktadırlar.

Belirli gıdalar: Fazla miktarda protein, sodyum ve şeker tüketmek, böbrek taşı riskini artırmaktadır. Özellikle de sodyum içeriği yüksek gıdalarla beslenme, böbreklerin süzeceği kalsiyum miktarını artırır ve böbreklerde taş oluşum riski önemli miktarda artmış olur.

Obezite: Vücut kitle endeksi (BMI) yüksek olan kişilerde, bel genişliği fazla olan ve kilolu kişilerde böbrek taşı riski yüksektir.

Sindirim hastalıkları ve ameliyatları: Gastrik baypass ameliyatı geçirenler ile iltihaplı bağırsak hastalıkları ya da kronik ishal yaşayanlarda sindirim sistemi değişime uğramaktadır. Yani bu durumda kalsiyum ve suyun emilimi olumsuz etkilenir ve böylece idrarda taş oluşturan maddelerin de düzeyi artmış olur.

Diğer tıbbi durumlar: Bazı hastalıklar ya da sağlık sorunları böbrek taşı riskini artırmaktadır. Örneğin; renal tübüler asidoz, sistinüri, hiperparatiroidizm ve belli başlı ilaçlar ile idrar yolları enfeksiyonları, böbrek taşı riskini tetiklemektedir. Öte yandan diğer risk faktörleri ise şu şekildedir;

 • Pasif ya da yatağa bağlı yaşam süren kişiler,
 • Özellikle 25 yaşından önce böbrek taşı sorunu yaşamış olan kişiler,
 • Şiddetli böbrek iltihabı olan kişiler,
 • Sadece tek bir böbreği olan kişiler.

Belirti ve Semptomlar

Böbrek taşları böbrek ya da idrar yolunda ilerleyene kadar, böbrek taşı sorunu herhangi bir belirti göstermeyebilir. Buna göre böbrek taşı belirti ve şikayetleri şu şekildedir;

 • Kaburga altında, sırtta ve yan taraflarda şiddetli ağrı,
 • Karnın alt kısmından ve kasıklardan yayılan ağrı,
 • Dalgalar halinde gelen yoğun ağrılar,
 • Tuvalete çıkarken yaşanan ağrılar,
 • Pembe, kırmızı ya da kahverengi idrar,
 • Bulutlu ya da kötü kokulu idrar,
 • Bulantı ve kusma,
 • Devamlı olarak tuvalete çıkma ihtiyacı,
 • Her zamankinden daha fazla idrar oluşması,
 • Eğer iltihap durumu da varsa, ateş ve titreme,
 • Tuvaleti yaparken az miktarda idrar gelmesi,
 • İdrarda kan görülmesi.

Eğer bu belirtilerden özellikle sonuncusunu yaşarsanız derhal bir doktora gitmenizde fayda olacaktır.

Tanı ve Testler

Eğer doktor böbrek taşından şüphelenirse, hastanın bazı test ve süreçlerden geçmesini uygun görebilmektedir. Örneğin;

Kan testi: Kan testleri, kanın içinde aşırı oranda birikmiş olan ürik asit ya da kalsiyumu belirlemektedir. Doktor, kan testi sonucuna göre, böbrek sağlığını izler ve diğer sağlık durumlarını kontrol eder.

İdrar testi: 24 saatlik idrar toplama testi, taş yapıcı minerallerin miktarını ya da taş oluşumunu önleyen maddelerin miktarını belirlemeye yardımcı olmaktadır.

Eğer taş oluşumunu önleyen maddelerin miktarı az ise ya da taş yapıcı mineralleri miktarı çok ise, böbrek taşı oluşumu söz konusu olabilmektedir.

Bu test için doktor, iki gün üst üste idrar toplama testi yapabilmektedir.

Görüntülü tarama: Bu gibi testler, idrar yoluna gizlenmiş olan böbrek taşını saptayabilmektedir. Küçük böbrek taşları tanısı için karın bölgesine uygulanan yöntem röntgen cihazıdır. Daha minik böbrek taşlarının tanısı için ise, yüksek hızlı veya dual enerji bilgisayarlı tomografi (BT) yöntemi kullanılmaktadır. Diğer görüntülü tarama yöntemleri ise;

 • Ultrason,
 • Noninvaziv test,
 • Damar içi ürografi testi,
 • Kol damarı içinden boya enjekte edilmesi ve röntgen.

Taşların analizi: Laboratuvar analizine gönderilen böbrek taşları incelenerek, bu taşların neden oluştuğu tespit edilmeye çalışılmaktadır. Böylece taş türüne göre uygun tedavi yöntemi belirlenmiş olmaktadır.

Tedavi ve İlaçlar

Böbrek taşının türüne bağlı olarak, tedavi yöntemi de değişiklik göstermektedir. Buna göre;

Eğer böbrek taşı küçük ise ve çok hafif semptomlar gösteriyorsa, tedavi süreci aşağıda verildiği gibi olacaktır;

Su içme: Günde 2-3 litre su içilerek idrar yollarının canlanmasına yardımcı olabilmektedir. Doktorunuz aksini belirtmediği sürece, yeterli miktarda su tüketmek, saydam ve berrak idrar edilmesini sağlayacaktır.

Ağrı kesiciler: Doktor, hafif ağrı kesici ilaçları önerebilmektedir.

Tıbbı tedavi: Doktor, böbrek taşının geçmesine yardımcı olması amacıyla, alfa bloker ilaçlar ve idrarın daha rahat yapılması için kas rahatlatıcı ilaçlar önerebilmektedir.

Eğer böbrek taşı büyük ise ve önemli semptomlar yaşanmasına yol açıyorsa, tedavi süreci aşağıda verildiği gibi olacaktır;

Ses dalgaları: Böbrek taşının konumuna ve boyutuna bağlı olarak doktor, ekstrakorporeal şok dalga litotripsi (ESWL) yöntemi ile ses dalgalarını kullanarak, taşları kırmayı uygun görebilmektedir. Bu ses dalgaları güçlü titreşimler yaymaktadır ve bir seansı 45-60 dakika arasında sürmektedir.

Ameliyat: Cerrahi işlem yoluyla büyük taşlar böbrekten çıkarılmaktadır.

Üreteroskop: İnce ışıklı bir tüp yardımı ile idrar yollarına kamera gönderilmektedir ve taşın yeri belirlenerek alınmaktadır.

Paratiroid bezi ameliyatı: Bazı kalsiyum fosfat taşları, paratiroid bezlerinin aşırı oranda çalışmasına neden olmaktadır.

Adem elmasının alt kısmında yer alan tiroid bezinin çok fazla miktarda paratiroid hormonu salgılamasına yol açan bu kalsiyum fosfat taşları, hiperparatiroidizm hastalığına neden olmaktadır.

Bundan dolayı, bez durdurulup büyüme çıkarılırsa ya da paratiroid bezinin fazla çalışmasına neden olan hormon üretme durumu tedavi edilirse, sorun çözülmüş olacaktır.

Alınacak Önlemler

Böbrek taşı oluşumunu önlemek için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir;

 • Gün boyu bol su içmeye özen göstermek,
 • Oksalat bakımından zengin gıdaları daha az oranda tüketmek – ravent, pancar, bamya, ıspanak, pazı, tatlı patates, fındık, çay, çikolata ve soya ürünleri gibi.
 • Düşük miktarda tuz ve hayvansal gıda tüketmek,
 • Kalsiyumca zengin gıdaları tüketmeye devam etmek ama kalsiyum takviyelerinden uzak durmak – kalsiyum içeriği zengin olan gıdalar böbrek taşı riskini etkilemez ama kalsiyum takviyeleri böbrek taşı riskini artırmaktadır.

Источник: https://evdesifa.com/bobrek-tasi-neden-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.