‘Az Ye’ Demek Kilo Aldırıyor!

Az Yiyorum Neden Kilo Veremiyorum

‘Az Ye’ Demek Kilo Aldırıyor!

Az yiyorum ama kilo veremiyor diye dert yananlardan mısınız, bunun sebebiyle ilgili biraz da olsa fikir sahibi olabileceğinizi söylüyoruz.

 Az yenmesine rağmen neden kilo verilemez, sorusunun baş muhatabı kesinlikle yemek yeme sıklığı ile alakalıdır.

İki öğün yemek yemenin az yeme olmadığını anladığınız zaman, bu durumun neden olması gerektiği gibi ilerlemediğini görüp anlayacaksınız.

Yeme Sıklığınızı Ayarlayın

Aslına bakarsanız ne kadar yemek yediğiniz değil de ne sıklık ile yemek yediğiniz fazlası ile önemlidir. Yani; günde iki kez yemek yerine, tüm gün atıştırmanız gerekir. Bir yahut da iki öğün ile geçen günler sizlerin kilo vermesine yardımcı olmaz.

 Kilo vermek için kesin olarak yeme sıklığının ayarlanması ve bunun rutin bir hale getirilmesi gerekir. Az yemek kilo vermeye sebep değil. Neyi az yediğiniz ve nasıl yediğiniz de önemlidir.

Yani; yağlı bir yemeğin az yenmesi bile yeterince kalori alımına sebep olur fakat gün içerisinde yediğiniz besinlerin hem ızgara tarzında oluşu yahut da sebze oluşu ve sıklık ile yenilmesi sizin kilo kaybınıza yol açacaktır.

  Hızlı ve sağlıklı kilo vermek için mutlaka yiyeceklerinizin diyet tarzında ve sıklık ile alınıyor olması gerekir. Az yemek kilo vermeyi gerektiren bir etken değildir. Az yediğiniz bir günde, yani azdan kasıt yalnızca bir yahut da iki öğün yediğiniz bir günde kilo veremezsiniz.

Çünkü tüm gün aç kalırsınız ve bir sonraki öğünü vücut dört göz ile bekler. Bu durumda çok daha hızlı ve fazla yeme eğiliminiz olur. Unutmayın, yemeği ne kadar hızlı yer iseniz o kadar aç kalırsınız. Ve mide, yediğinden asla bir şey anlamaz.

Yemeklerinizi Yavaş Yiyin

 • Yemek yer iken mutlaka yavaşça çiğnemeyi tercih edin.
 • Az yemek ile birlikte ne yediğinize ve nasıl yediğinize dikkat edin.
 • yediğiniz her yemeği tam anlamı ile çiğneyin ve bir porsiyondan fazla öğünleri asla tercih etmeyin.
 • Gün içerisinde ağzınızın asla boş kalmamasına dikkat edin. Ve aynı zamanda yediğiniz şey her ne olur ise olsun, onu yavaşça ve çiğneyerek yemeği tercih edin.

Midenizi Kandırmalısınız

Tıka basa yemek yediğiniz bir gün de dahi midenizin hala aç olduğunu düşünebilirsiniz. Sizler, bu tarz bir durumun dahi var olmasının yanı sıra, az yemek yer iken böyle bir şey ile karşılaşabileceğinizi bilirsiniz. Midenizi kandırın. Midenizin yediği yemekleri beyninizin bir algılama süresi vardır.

Ve mutlaka bu algılama süresi mideye oran ile çok daha geç oluşur. Yani; bir yemeği yedikten sonra beyninizin bunu algılamasını beklerken ne kadar aç olduğunuzu düşünmek yerine yemeklerinizi yavaşça yiyin. Eğer, her öğünde yavaş ve sakince yemek yerseniz beyninin 10 dakika geç gerçekleştirdiği doygunluk hissini yaşamasına izin vereceksiniz.

Asla doymadığınızı hissettiğiniz bir öğünde, yavaşça salata yemeğe başlayın. Aradan birkaç dakika geçtikten sonra var olan salataya bile devam etmek istemediğinizi göreceksiniz.

Vitamin Sorunları ve Hormon Bozuklukları

Vitamin eksikliği ve hormon bozuklukları yaşayan bireyler ne kadar az yemek yeseler de kilo almaya yahut da var olan kilolarını korumaya devam ederler. Bu tarz bireylerin kesin olarak hekim kontrolünde olmaları ve vücutlarında var olan sıkıntıları geçirdikten hemen sonra kilo vermeye başlamaları gerekir.

Şeker hastaları kilo verme eğiliminden fazlası ile uzaktırlar. Yani; vücutlarında var olan şeker fazlası ve şeker ihtiyacı her beşsinden karşılanmaya çalışılır ve ardından bireyler, su içseler dahi yarağını düşünürler.

Bedeninizi Tanıyın

Kilo vermeden önce bedeninizi tanımanız çok büyük önem taşır. Yani; sizin için gerekli olan diyet listesinin ve spor programlarının hazırlanmış olması gerekir.

Bazı kişilerin aç kalmaları büyük sağlık sorunları teşkil edebilir iken bazı kişilerin de zayıflamak adına dahi olsa proteine ihtiyaçları olabilir.

Aç kalmayı tercih etmek yerine, vücutta var olan eksik ve fazlalıkları tanımak ve buna göre bir yol çizmek çok daha mantık çerçevesinde olacaktır.

Bedeninizi ne kadar iyi tanırsanız, kilo verme süreniz o kadar kısalır.

Sporsuz Kilo Vermek Mümkün Değil

Spor ile kilo vermek bazı hastaların tam anlamı ile ihtiyacı olan şeydir. Bazı bünyelerin ne diyet listesine ne de aç kalmalara ihtiyacı olur.

Yalnızca spor ve belirli nefes antrem anları ile vücutlarını rahatlattıkları gözlemlenen bireyler vardır. Sizlerin mutlaka zayıflamak adına belirli bir spor listesine ihtiyacı var.

Düzenli olarak yediklerini yemeğe devam eden ve asla herhangi bir kısıt getirmeden yalnızca spora başlayan bireylerin fazları ile yağ yaktığını ve sağlıklı bir vücuda sahip olduklarını söylemek zor değildir.

Aç Kalmak Zayıflamak Değildir

Aç kalmak zayıflamak anlamını taşımaz. Aç kaldığınız anların, bedeniniz için en zor ve en gereksiz anlar olabileceğini unutmayın. Bedeninizde var olan fazlalıkları atmak için mutlaka eksik kalanları tamamlamanız gerekir. Sağlıksız bir yaşamın, fazla kilolu bir yaşamdan daha değerli olduğunu düşünmek mümkün değildir

Bir önceki yazımız olan İdeal Bedeninize Kavuşmak İçin Kilo Verin başlıklı makalemizde ideal beden için kilo verme, ideal beden için nasıl zayıflayabilirim ve Zayıflamaya yardımcı besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Источник: https://www.kiloverdirirmi.com/az-yiyorum-neden-kilo-veremiyorum/

1 Ayda 10 Kilo Almanın Yolları

‘Az Ye’ Demek Kilo Aldırıyor!

Kilo vermek isteyen, bu konuda gayret gösteren pekçok insan var, peki zayıf olup kilo almak isteyenler ve bu konuda yardım isteyenler nerede? sesinizi duyduk ve yardımınıza yetiştik ve diyetisyenlerin önerilerinden oluşan 1 Ayda 10 Kilo Almanın Yollarını sizler için derledik.

Diyetisyenlerin bu önerilerine uyarak hızla ve sağlıkla kilo alacak, istediğiniz fiziğe kavuşacaksınız.1 Ayda 10 Kilo Almanın Yollarında uyulması gereken tavsiyelere uymak hem çok kolay hem de hızla size kilo aldıracak bilgilerden oluşuyor.

Burda bildirilen talimatlara uyarak, 1 Ayda en az 10 Kilo Alacaksınız.

1 Ayda 10 Kilo Almanın Yolları
Öğün Miktarınız Yüksek OlsunZayıflamak isteyenler öğün miktarını düşürürler.

Kilo almak istiyorsanız kesinlikle öğün atlamayın özellikle kahvaltılarınız, kaşar, peynir, bal, tereyağı, ekmek türevleri gibi kalorisi yüksek gıdalardan oluşsun.

Ara öğünlerinizde de sevdiğiniz kilo yapan, kalorisi yüksek gıdalardan yiyin, böylece kısa sürede kilo alacaksınız. Kalorisi yüksek yiyecek listesinden oluşan, kalori cetvelini

yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

Kalori Defteri EdininYüksek kalorili yiyecek listesini çıktı alın ve bu liste yanınızda olsun hep.

(Aşağıda bu listeyi sizle paylaşacağız)Bu listeden sevdiğiniz yiyeceklerden oluşan ana ve ara öğün hazırlayın kendinize.

Yani bir nevi kendi kendinizin diyetisyeni olun:), Kilo almak, vermeye nazaran inanılmaz kolay ve zeli, çeşit çeşit yiyeceklerden mahrum pekçok aşırı kilolu kadın varken,

kendinizi şanslı görün:)

Az Hareket EdinHareket edebilmemiz için enerjimizi yiyeceklerden alırız.Yiyecekler sayesinde vücudumuz günlük yapılması gereken işleri için yakıt sağlamış olur.Yani yiyecekler vücudun yakıtıdırlar.

Yüksek kalori alıp, az hareket ettiğimizde, bu aldığımız kaloriler yakılamaz ve vücutta yağ olarak depolanır.

Kilo almak isteyen kişiler, istedikleri kiloya kavuşana kadar, kalorisi yüksek besinlerden

tüketip, performans gerektiren işlerden uzak dursunlar.

Kalori Alım Miktarını ArtırınGünlük diyet listenize almanız gereken kaloriye 500 kalori eklemek bile işinizi görecektir.500 kalori alımı zor bir miktar değildir.

Normal yemeğinizi yiyin ve buna ilave, ara öğününüze bu miktarlarda kalorisi yüksek olan gıdalardan ekleyin, bu kuruyemişte olabilir, çikolatada.

İnternet yardımıyla kalorisi yüksek gıdalar olarak aratıp, sevdiğiniz yiyecekleri günlük gıdalarınıza ekleyip kısa sürede kilo alabilirsiniz.

Meyve Suları Kilo AldırıyorKilo almak isteyenler tükettiği gıdalara, midelerinde sorun yoksa, soda eklemelidir.Yalnızca birkaç soda birkaç yüz kalori anlamına gelir.

Soda sevmem diyorsanız, meyve sularıda işinize görecektir, meyve suları şeker ihtiva etttiklerinden, yüksek kalori demektir ve sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olurlar.

Günlük olarak, portakal suyu, limonata, veya katı meyve sıkıcağından sıkıp hazırlayacağınız sebze ve meyve sularını içmek, bunları ara öğünde içmek, size kısa sürede kilo aldıracaktır.

Geç Saatte Yemek YiyinDiyetisyenler zayıflamak isteyenlere akşam 7’den sonra yemek yemeyin, kilo yapar diye bildiriyor.

Kilo almak isteyenler bu uyarıyı dikkate alıp, akşam yemeklerini geç saate bırakmalıdır, geceleyin uykuda hareketsiz bir konumda olduğumuzdan kalori yakım miktarı düşüktür. Geç saatlerde yediklerinize size kilo olarak geri dönecektir.

Tansiyon veya herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, geç saatlerde peynirli makarna, sütlaç, etli pilav gibi kalorisi yüksek karbonhidratlı yiyecekler yiyebilirsiniz.

Proteince Zengin Gıdalar TüketinKilo almayı çok istiyorsanız, aldığınız protein miktarını artırın. Proteinlerde de kalorisi yüksek olanları tercih edin.

Süt, peynir, ekmek, makarna gibi proteinler yüksek kalorili ve yüksek protein içerikli gıdalardır.

Proteince yüksek olup, her mutfakta bulunabilecek gıda listesi şu şekildedir:peynirfıstık ezmesiBalık ve Kümes HayvanlarıFasulye, Mercimek ve diğer BakliyatEkmek ve makarna gibi tahıllar,

Kuruyemiş

Yağlı Yiyecekler YiyinKilo vermek isteyen kişiler yağlı yemeklerden, yağlı yiyeceklerden kaçınır, kilo almak isteyenlere önerimizbunun tam tersi, hem sağlıklı hem de hızla kilo aldıran bir yöntemde yemeklerinizdeki zetinyağı ve tereyağı oranını artırın.

1 fincan sızma zeytinyağı 1920 kalori içerir, yemelerinizde hoşlanmıyorsanız, salatanıza ekleyebilir, zeytinlerinizin olduğu tabağın içine koyup banabilirsiniz.

Kalorisi Yüksek Aperatiflere Devam EdinGünlük ana öğün miktarınız en az 3, ara öğün miktarınızda 2 olsun.

Bu ara öğünlerdeatıştırmalıklarınız ekmeğe süreceğiniz fıstık ezmesi, sütlü tatlılar, tam yağlı peynirli ekmekler, kuruyemişler gibi sağlıkla ve hızla kilo alacağınız gıdalardan oluşsun.

Sağlıklı, sağlıksız farketmez, acele kilo almalıyım diyorsanız, hamburger, pizza, hamur işleride size kilo aldırcaktır.

İnce bir dilim pizza 300 kalori ihtiva etmektedir, ki bu çok yüksek bir miktardır.

Süt İçinSütü seviyorsanız, büyük bir bardak çikolatalı süt size yüksek kalori geticektir.Yalnızca süt değil, milkshakelerde, özellikle meyveli olanları yüksek kalori içerirler.

Gün boyu canınız çektikçe bunlardan tüketerek hızla kilo alabilirsiniz.

Fıstık veya Fındık Ezmesi YiyinFıstık ve fındık ezmeleri kilo almak için müthiş bir seçenektir, özellikle yüksek oranda fındık fıstık ihtiva eden tatlılar yüksek kalori sağlar.

Bir günde birkaç yemek kaşığı yiyin, ki ay sonunda istediğiniz kilodan fazlasını bile almış olarak bulabilirsiniz kendinizi:)

Haftada 2 Kez Dondurma YiyinNe güzel bir tavsiye değil mi:), lezzetli ve kalorisi yüksek bir tavsiye bu:)Dondurma içeriğinde bulunan şeker, meyve, süt gibi besleyici maddelersayesinde hem sağlıklı hem de enerjisi yüksek bir gıdadır.

Hem damak tadınıza hitab edecek, hem de size hızla kilo aldıracaktır bu önerimiz.

Kahvaltınız 2 Öğünden OluşsunBir kahvaltı yerine, iki kahvaltı yapın. Sabah 7 gibi ilk kahvaltınızı yapın ve ikincisini saat 10 da yapın.Her üç saatte bir yemek yemek size fazladan kalori kazandırmak demektir.

Bu durum size sağlıkla kilo aldıracaktır.

Porsiyonlarınız Büyük OlsunKilo almak istiyorsanız porsiyon miktarını artırın.Herkes küçük bir tabakta az bir yemek koyarken, sizin tabağınız büyük ve yemeğiniz fazla olsun, burda dikkat edilecek husus doyduktan sonra yemeyin, doyduktan sonra

yemek, organlarımıza büyük tahribatta bulunur, bunun yerine kalorisi yüksek içerikli gıdalar doldursun, porsiyon tabağınızı.

Karbonhidratlı Gıdalara YönelinEkmek, makarna, pasta, tereyağı, krem peynir gibi yüksek karbonhidrat içeren besinler, kilo vermek isteyenlerin düşmanı, kilo almak isteyenlerin dostudur.Hızla kilo almak istiyorsanız bu karbonhidratlı gıdalardan bolca tüketin,

kilo vermek isteyipte veremeyinlerin hayallerini gerçekleştirmişte olursunuz:)

Meyve ve Sebze TüketinKalorisi yüksek kiraz, armut, portakal, muz gibi gıdaları gün boyuncatüketmek, size kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde kilo aldıracaktır.Meyvelerin çoğu şeker oranı olarak yüksektir, özellikle kokteyl meyve suları

vitamin, enerji ve kalori deposudur. Susadığınız zaman su ihtiyacınızı bu içeceklerle gidermek, kısa sürede size kilo aldıracaktır.

Diyetisyene GidinPekçok çare denediniz fakat kilo alamıyorsanız, diyetisyene gidin ve bu durumun altında yatan biyolojik nedeni araştırın.Hormonal nedenler, parazitlerin vücudu işgali, asabiyet gibi nedenler zayıflığın başlıca nedenlerindendir.

Hastalığınız tespit edilip, tedavi olduğunuzda kısa sürede kilo almaya başladığınızı.

İlgili Konular

Kilo Alma Diyeti İle 2 Haftada 6 Kilo Alın  İçin Tıklayınız

1 ayda kilo almanın yolları

KALORİ CETVELİ

Источник: https://www.kadinlarkulubu.com/portal/diyet/1-ayda-10-kilo-almanin-yollari-61162.html

Kilo Aldırmayan Yiyecekler

‘Az Ye’ Demek Kilo Aldırıyor!

Ne yediğiniz ne kadar tok ne kadar aç hissedeceğinizi belirler. Çünkü yiyeceklerin hissettirdiği tokluk derecesi farklıdır.

Örneğin, haşlanmış patates veya yulaf ezmesi tükettiğiniz zaman dondurmaya (aynı gramlarda kalorisi çok daha yüksektir) göre daha tok hissedersiniz.

Böyle doldurucu tüketecekler yemek açlığınızı düşürür ve sonraki yemekte daha az yemenizi sağlar. Böyle yiyecekler uzun dönemde kilo kaybetmeyi sağlar.

1995 yılında yapılan bir araştırma yiyeceklerin doygunluk endeksini ölçmüş. Bu araştırma 38 farklı yiyeceğin 240 kalorilik servisi baz alınarak yapılmış. Yiyecekler açlığı bastırma ve doygunluk hissine göre sıralanmış. Bu yiyecekleri tüketmek genel olarak daha az kalori yemeye sebep oluyor.

Doldurucu yiyeceklerin karakteristik özellikleri bunlar:

 • Protein oranı yüksek.: Araştırmalar gösteriyor ki protein, en tıkayıcı makro besin. Doygunluğu etkileyen ghlerin ve GLP-1 gibi hormonların seviyesini değiştiriyor.
 • Diyet lifi oranı yüksek: Lifler şişkinlik hissettiriyor ve tok hissettiğiniz zamanı arttırıyor. Ayrıca midenin boşalmasını yavaşlatıp, sindirim zamanını arttırıyor.
 • Hacim olarak büyük: Bazı yiyecekler bol bol su veya hava içerir. Bunlar ise doygunluğu arttırır.
 • Enerji yoğunluğu düşük: Bunun anlamı bir yiyeceğinin ağırlığına göre kalorisi az olması.Bu tarz yiyecekler bol miktarda su ve lif içerir ayrıca yağı da azdır. Doğal olarak oldukça doygun hissettirirler.

Bütün, işlenmemiş yiyecekler genel olarak işlenmiş yiyeceklerden daha fazla tok hissettirir.

1. Haşlanmış Patates

Pişmiş, soyulmamış patatesler birçok vitamin ve mineral içerirler, bunların içinde C vitamini ve potasyum da vardır. Ayrıca su ve karbonhidrat seviyeleri yüksek, makul oranda lif ve protein de barındırırlar. Neredeyse hiç yağları yoktur. Diğer karbonhidrat oranları yüksek yiyeceklere göre patatesler oldukça doyurucudur.

Haşlanmış patates en düşük puan olan kruvasandan 7 kat daha çok puan alarak 323 puanla doyuruculuk oranında en yüksek seviyeyi almayı başarmış. Bazı kanıtlar gösteriyor ki patateslerin bu kadar doldurucu olmasının nedeni PI2 diye bir protein içermesi. Bu protein iştahı bastırıyor.

Haşlanmış patatesler çok doyurucu ve doygunluk endeksinde birinci sırada. Sizi tıka basa doyurup daha az kalori almanıza yardımcı olabilirler.

2. Yumurta

Yumurta besin değeri yüksek ve inanılmaz sağlıklı besindir. Sarısının içeriğinde antioksidan lutein ve göze yararlı olan zeaxanthine gibi besleyici gıdalar barındırıyor. Bir büyük yumurta yüksek kalitede 6 gram protein ve 9 temel amino asiti içerir.

Yumurta ayrıca oldukça tıkayıcıdır. Doygunluk endeksinde en üst seviyelerdedir. Bir çalışma bulmuştur ki kahvaltıda simit yemektense yumurta yemek doygunluğu arttırıyor ve ilerideki 36 saat içinde daha az kalori almanızı sağlıyor.

Yumurtalar besleyici, protein oranı yüksek ve doygunlukta güçlü bir etkiye sahiptir. Tüketilmesinden 36 saat sonraki yemekte bile az yemekte katkısı olabilir.

3. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi popüler bir kahvaltı seçimidir. Kalori yoğunluğu düşük, bol lif kaynağıdır. Ayrıca doygunluk endeksinde 3. sırayı almıştır. Bir araştırma katılanların yulaf ezmesi yedikten sonra hazır kahvaltı tahıllarına göre daha tok hissettiklerini bulmuştur. Ayrıca öğle yemeğinde de daha az kalori tüketmişlerdir.

Yulaf ezmesinin gücü yüksek orandaki diyet lifinden gelir. Beta-glucan gibi çözünebilir lifler daha tok hissetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda doygunluk hormonlarının salınımına ve midenin boşaltılmasını geciktirmeye yardımcı olabilir.

Yulaf ezmesi oldukça tıkayıcı bir kahvaltı seçeneğidir. Diğer öğünlerde daha az kalori tüketmenizi ve midenin boşaltımını geciktirmeyi sağlar.

4. Balık

Balıklar yüksek kalitede protein ile doludur. Ayrıca yiyeceklerden almamız gereken temel yağlardan omega-3 yağ asidi içeriğinden de zengindir. Araştırmalara göre omega-3 obez ve ya aşırı kilolu insanlarda doygunluk hissini arttırıyor. Ek olarak bazı çalışmalar da balıklardaki proteinlerin diğer protein oranlarına göre daha güçlü doygunluk hissi yarattığına işaret ediyor.

Doygunluk endeksinde balık; yumurta ve biftek olmak üzere diğer protein zengini yiyeceklerden daha yüksek sırada. Aslında tüm test edilen yiyeceklerde ikinci sırayı almış durumda. Diğer bir karşılaştırma araştırmasında ise balıktaki proteinin biftekteki ve tavuktaki proteine göre daha fazla doygunluk sağladığı bulunmuş.

Balık protein ve omega-3 yağ asidi seviyesi olarak çok yüksek ki bu da tokluk hissini oldukça arttırmakta. Ayrıca balıktaki protein diğer tipteki proteinlerden daha fazla doygunluk sağlıyor olabilir.

5. Çorbalar

Araştırmalar gösteriyor ki aynı içeriklere sahip yemekler sıvı halde ise daha doldurucu. Bir çalışmada, gönüllüler katı yemeği, parçalı yemeği ve yemek öğütücüden geçirilmiş pürüzsüz çorbayı tüketmişler. Pürüzsüz çorba doygunlukta en büyük etkiyi yapmış, ondan sonraki etkili yemek ise parçalı yemek olmuş.

Çorbalar katı versiyonlarına göre epey doldurucu yemeklerdir. Ayrıca midede daha fazla kalıp doygunluk hissini arttırırlar.

6. Et

Yağsız et gibi yüksek oranlı yiyecekler oldukça fazla doldurucu. Örneğin biftek doygunluk üzerinde güçlü bir etkiye sahip.

Doygunluk endeksinde 176 puan alarak ikinci olmuş ki diğer protein zengini yiyeceklerde balıktan sonra sonraki sırada.

Bir araştırma ise öğle yemeğinde yüksek oranlı protein barındıran et tüketen insanların karbonhidrat oranı yüksek besin tüketenlere göre akşam yemeğinde %12 daha az yediğini bulmuş.

Et protein açısından zengin ve epey doldurucu bir besin. Doygunluk endeksinde protein zengini besinler arasından ikinci sırada.

7. Süzme yoğurt

Süzme yoğurt normal yoğurtlara göre çok yoğun ve protein açısından da üstün. Kahvaltı için harika bir seçenek ve diğer öğüne kadar sizi tok tutabilir. Bir araştırmaya göre kahvaltıda normal yoğurt yerine süzme yoğurt yiyen katılımcılar öğle yemeğinde daha az aç hissetmişler.

8. Sebzeler

Sebzeler inanılmaz derecede besleyici. Birçok çeşit vitaminle, mineralle ve faydalı bitki parçacıklarıyla yüklüler. Ayrıca hacimce yüksek ve kalori oranları düşüktür.

Birçok diyet lifi ve su barındırıp yemekleri şişkin hale getirir ve doygunluğa yardımcı olur. Ek olarak sebzeleri çiğnemek zaman alır ve sizin fazla yediğinizi hissettirir.

Bir araştırma bulmuştur ki makarna yemeğinden önce büyük porsiyon salata yemek şişkinlik hissini arttırmış ve toplam kalori alımını düşürmüştür.

Sebzeler su ve lif açısından zengindir ki bu da sizi uzun süre doygun hissettirir. Yemek yemeden önce salata yemek toplam aldığınız kalori alımını azaltır.

9. Süzme Peynir

Süzme peynir genel olarak düşük yağ ve karbonhidrat içerip protein açısından zengindir. Yüksek protein içermesi görece olarak düşük kalorili olmasına rağmen sizi tok tutabilir. Bir çalışma süzme peynirin doldurma etkisini yumurtanın doldurma etkisine benzer olduğunu gösteriyor.

Süzme peynir protein olarak zengin, yağ ve kalori olarak ise düşüktür. Verdiği tokluk hissi ise yumurtalarla karşılaştırılabilir seviyededir.

10. Baklagiller

Fasulye, bezelye, mercimek gibi baklagiller etkileyici bir besleyici profile sahiptir. Bol bol diyet lifi ve bitki proteinlerine sahip olsalar da görece olarak düşük enerji yoğunluğuna sahiptirler. Bu da onları oldukça tıkayıcı yapıyor. Bir araştırma baklagilleri tüketmenin makarna yemeklerine ve ekmeklere göre %31 daha fazla doldurucu hissettirdiğini bulmuş.

Baklagiller iyi bir lif ve protein kaynağıdır. Diğer yiyeceklere göre sizi daha tok tutabilirler.

11. Meyve

Meyve düşük enerji yoğunluğuna sahiptir. Bol seviyede diyet lifi içerir ki bu da sindirimi yavaşlatıp daha uzun süre
tok hissetmenizi sağlar. Elma ve portakal doygunluk endeksinde 200 civarı puan alarak yüksek sıralara yerleşmişlerdir. Fakat önemli bir not düşmek gerekir ki meyve suyu yerine bütün meyve tercih etmelisiniz. Meyve suları özel olarak doygun hissettirmiyor.

Meyveler lif açısından zengin olduğu için şişkin hissettirir ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bütün meyveler meyve sularından çok daha fazla doygunluk etkisine sahiptir.

12. Patlamış Mısır

Patlamış mısır diyet lifi açısından zengin bir tam tahıl ürünüdür. Bir tane orta boyutlu paket (112 gram) 16 gram civarlarında lif içerebilir.

Araştırmalar patlamış mısırın patates cipsi ve çikolata gibi diğer popüler atıştırmalıklardan daha doldurucu olduğunu bulmuştur.

Patlamış mısır düşük enerji yoğunluğu ve yüksek lif içeriğiyle doldurucu etkisi oldukça yüksek bir besin.

Yine de dikkat etmek gerekir ki patlamış mısır fazla yağ içerdiği için en sağlıklı seçenek olmayabilir. Aşırı yağ kalori alımınızı kayda değer şekilde arttırabilir.

Patlamış mısır yüksek lif oranı, yüksek hacimi ve düşük enerji yoğunluğu ile popüler bir atıştırmalıktır ve oldukça doldurucudur.

Kilo aldırmayan yiyecekler belli özelliklere sahiptir. Genelde diyet lifi ve protein oranından zengindir. Düşük enerji yoğunluğuna sahip yani ağırlığına göre daha düşük kalori barındırırlar.

Ek olarak bu yiyecekler işlemden geçirilmiş yiyecekler değil de tek içerikli yiyeceklerden oluşurlar.

Kalorisi düşük bütün haldeki tok tutucu bu yiyeceklere odaklanmak size kilo vermekte çok yardımcı olacaktır.

Источник: https://evdesifa.com/kilo-aldirmayan-yiyecekler/

Orjinal Gainmax Kilo Aldırıcı

‘Az Ye’ Demek Kilo Aldırıyor!

Gainmax tam tamına 3600 gram’dır. Gainmax kilo aldırıcı ürünümüzü kullanarak sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Spor yapmayan kişilerin de kullanabileceği bu ürün, tamamen doğal bir biçimde üretilmektedir.

En iyi kilo aldırıcı ürünler arasında yer alan Gainmax, düzenli ve doğru kullanım ile kilo alma etkisi yapabilir. Ayrıca bol şerbetli ve şekerli ürünler, bol yağda kızartılan sağlıksız ürünler ile hiçbir şekilde düzenli ve kalıcı kilo alamazsınız.

Bu tarz besinler karaciğer yağlanması, yorulması ve vücutta yağlanma şeklinde kilo aldırır.

İdeal Kilo

Kilo aldırıcı ürünler ve besinlere başvurmadan önce ideal yani normal kilo nasıl hesaplanır, bunu öğrenelim. Fast-food, şekerli gıdalar, çikolatalar, cipsler gibi yüksek yağ asidi ve zararlı içeriklere sahip ürünlerin tüketiminin artmasıyla birlikte birçok insan kilo vermek istiyor.

Bu kadar büyük bir kitle kilo verirken, fiziki olarak zayıf olmak ne kadar kötü olabilir ki diye düşünebilirsiniz. Fakat bu durum dışarıdan görüldüğü kadar basit olarak algılanabilecek birşey değildir.

Çünkü, fiziki olarak zayıf olmak kişinin savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminin gücünün azalmasına ya da çökmesine sebep olabilmektedir.

Peki aşırı zayıflık yaşamanın yan etkisi sadece bağışıklık sistemi ile mi sınırlı? Tabii ki hayır! Vücuttaki kas oranının az olması, renksiz ve sağlıksız popülasyon gösteren vücut derisi, saç ve tırnakların zayıf olması, hormonların bozulmasından ötürü kemiklerde zayıflık ve bayanlarda ise adet düzensizliği görülebilmektedir.
İdeal kilo her yaşa, boya göre değişiklik göstermektedir. İnsanların vücutlarında bulunan kas kütlesi, su yüzdesi, kemik ağırlıkları her zaman farklıdır ve bu yüzden toplam kilo etkilenmektedir. İdeal kilonuz, kendinizi güçlü ve kuvvetli hissettiğiniz, halsizlik yaşamadığınız, bağışıklığınızın en üst seviyede olduğu dönemlerdir. Örnek vermek gerekirse, 1.7 metre boyunda, 29 yaşında bir bayanın ideal ortalama kilosu 55-65 kg arasındadır. 26-27 yaşında, 1.8 metre boyunda bir erkeğin ise ortalama kilosu yapıya bağlı olarak 70-80 kg arasındadır. Bu değerler kemik kalınlığına, kas kütlesi yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Kilo Aldırıcı Besinler ve Yiyecekler

Zayıflık problemi çeken kişilerin, daha doğrusu ideal kilosunun altında seyreden kişilerin çok dikkatli davranması gerekmektedir.

Sağlıklı bir biçimde kilo veren kişiler gibi, sağlıklı bir biçimde kilo almaları gerekmektedir. Sağlıklı olarak kilo almak istiyorsanız, iyi bir beslenme programına ihtiyacınız olacak demektir.

Kalorisi yüksek olan her gıda sizin için yararlı değildir ve üstüne üstlük ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Sağlıklı olarak kilo aldırıcı besinler tüketmek istiyorsanız, gün içerisinde harcadığınız enerjiden fazlasını vücudunuza alıp, yağlanmaya sebebiyet vermeden düzenli bir biçimde yeme-içme işlemini yapmanızdır. Bu işin uzamanlarına göre ayda 1 ila 2 kilogram arasında kilo almak düzenli bir beslenme stilidir.

Bu kg oranı ise günlük 350-500 fazla kalori almaya denktir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, düzenli bir şekilde kütlenizi arttırabilmek için kilo aldırıcı Gainmax’tan faydalanabilirsiniz.

Kilo aldırıcı besinler arasında en çok rağbet görenler ise peynir çeşitleri, kepekli ve tam buğday ekmekleri, makarna, muz ve buna benzer kalorisi yüksek vitamin ve mineral, besin lifleri alanında zengin gıdalar yer almaktadır.

Vitamin ve mineral desteği için kilo aldırıcı olan Gainmax, orjinal olarak tarafımızdan siz değerli insanlara sunulmaktadır. Bunun dışında detaylı olarak aşağıda bir takım açıklamalarla birlikte liste aktarması yapacağız. Ayrıca, beslenme konusunda uzman birine danışarak uygun bir program edinmenizi de öneririz.

Tahin: 100 gramlık tahinde 595 kalori yer alır.

Bitter çikolata: %70 orana kadar kakaodan üretilen bitter çikolata kalori açısından zengin olmakla beraber antioksidandır.

Peynir: Kalsiyum açısından kemiklere yararlı olmasının yanısıra, içerisindeki protein ile hücre yenilenmesi sağlar. Yağ oranı fazla olduğu için dikkatli bir biçimde yemeniz gerekir.

Yemişler: Badem, fıstık, fındık gibi yemişler kalori ve yağ asitleri açısından oldukça sağlıklı olmakla beraber günde toplamda 1 avuç tüketilmesinden yana olduğumuzu belirtmek isteriz.

Zeytinyağı: Ayçiçek yağı v.b. gibi kalitesiz yağlar yerine saf zeytinyağı kullanarak vücudunuzun orjinal ve sağlıklı olan enerjiyi karşılayarak kilo almak için yardımcı olmasını sağlamalısınız.

Kilo aldırıcı Gainmax adlı ürün, yukarıdaki yiyeceklerle birlikte tüketildiğinde vücudunuzu desteklediği için yüksek oranda düzenli kilo almanıza yardımcı olacaktır. Kilo aldırıcı diğer besinleri incelememiz gerekirse;

 • Kuru üzümler
 • Tam tahıllı ekmekler
 • Kayısı kurusu
 • Hindistan cevizi
 • Avakado
 • Yumurta
 • Doğal fındık yağı
 • Balık yağ asitleri
 • Susam ve ceviz
 • Üzüm kompostosu
 • Yulaf
 • Pirinç

Kilo aldırıcı yiyeceklerin listesi yukarıdakinden çok daha uzundur elbette. Ancak sitemize giren kişilerin aklında bir fikir tablosu oluşmasını istediğimizden dolayı başlı besinleri size aktarma gereği duymaktayız.

Yetkili Satıcısı Olduğumuz Orjinal Gainmax Kilo Aldırıcı Hakkında Bilgiler

İçinde yer alan, vücudunuza gerekli olan vitamin ve mineralleri sağlayan, sağlıklı bir biçimde kilo almanıza yardımcı olan Gainmax, yağlanmayı önleyerek kilo aldırmaktadır. Spor yaparak kilo alan insanlar daha hacimli ve düzgün bir vücuda sahip olmaktadırlar.

Bu sayede hem yağlanmayı önlemiş olursunuz hem de vücudunuza yenilenmiş kas hücreleri eklersiniz devamlı olarak. Halk arasında “yiyorum yiyorum ama bir türlü kilo alamıyorum” diyen kişi sayısı oldukça fazladır ve klişe olmuş cümleler arasında kendini altın harflerle yazdırmış türdendir.

Gainmax’ın faydalarına göz atalım;

 • İştahta artış görülür,
 • Sindirim sisteminde düzenleme yapar,
 • Sporla birlikte kas ağırlığını ve büyüklüğünü fazlalaştırır,
 • Bağışıklığı, fiziksel gelişimi ve psikolojiyi olumlu etkiler,
 • Metabolizmanızın düzenlenmesine yardım eder,
 • Mide özsütünü ve yapısını düzenler, bulantıları azaltır,
 • Bağırsak özümsemesini düzenler,
 • Kas ve kemik yapınızın güçlenmesine yardımcı olur,
 • Yemek yemenin tadını çıkarmanıza destek olur.

Kilo Almak İçin Yapabileceğiniz Diğer Şeyler

Tüm bu yazdıklarımızdan çıkaracağınız sonuç şu olmalıdır: “Düzenli beslenme, günlük kalori ihtiyacından fazla kalori alma, spor ile sıkı hacim alma, Gainmax kilo aldırıcı kullanma” şeklindedir.

Kolesterol’e dikkat ederek, yağlanmayı önleyerek sağlıklı bir şekilde kilo almak için mutlaka yediklerinizin kalori, yağ asidi v.b gibi detaylarına dikkat etmelisiniz.

Hamburger ve buna benzer işlenmiş, yağ asidi oranı yüksek, kolesterole sebebiyet veren yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bunun yerine günlük fazla kalori ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz.

Nasıl mı? Kahvaltıda örneğin şöyle bir menü hazırlayabilirsiniz kendinize. Bu menünün yanında mutlaka kilo aldırıcı kullanmanızı öneriyoruz.

 • Ekstradan 2 dilim tam buğday ekmeği
 • Fazladan peynir tüketme
 • Yoğurt içerisine bal ekleme
 • Haşlama usülüyle yapılmış patates yiyerek

Kalorinizi arttırabilir, sağlığınızdan olmamış olursunuz. Satın aldığınız için teşekkür ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

Gainmax Bitkisel Tablet

Satış Rekorları Kıran, Kullananları Büyüleyen Gainmax

• Gainmax, daha önceki zamanlarda kullanmış olduğunuz ürünlerden içerik ve etki olarak çok daha farklıdır.• Gainmax’ın özel formülü sayesinde kalori hesaplamaktan vazgeçecek, gündelik hayatınıza devam edeceksiniz.

Sağlıklı bir şekilde kilo alacaksınız, metabolizmanız düzenlenecek.

• İştah açıcı özelliği sayesinde yemeklerin kokusunu ve tadını damağınızda tam olarak hissedeceksiniz!• Doğru bir biçimde kilo almanın kuralları arasında olan Gainmax, Avrupa merkezli araştırmalar sonucunda da etkisini ve katkısını ortaya koymuştur.

• 1 bardak ılık su içerisine 1 tablet Gainmax atın ve eritin. Günde 3 defa olarak düzenli bir şekilde kullanın ve muhteşem sonuçları siz de görün.

Источник: http://www.kiloaldirici.com/

Obezite Hastalarına Az Ye Demek Kilo Aldırıyor, Ameliyat Son Çare mi?

‘Az Ye’ Demek Kilo Aldırıyor!

Şişmanlık günümüzde estetik bir sorun olmaktan çıktı! Ölümcül hastalıkları da beraberinde getiren obezite en çok kadınları vuruyor. VM Medical Park Pendik Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr.

Samet Yardımcı, “Öncelikle hastanın yakınlarının, çevresinin bilinçli olması gerekiyor. ‘Ne var ki tut boğazını’, ‘rejim yap’, ‘az ye’, ‘spor yap’, ‘ ‘bak komşunun kızı kaç kilo verdi’ demeyin” diyerek uyardı.

Obezite çağın en büyük sorunlarından biri haline geldi. Bunda iki faktör var; birincisi yediğimiz içtiğimiz şeylerin içeriği değişti. Çok fazla rafine şeker içeren yiyecekler ve içecekler hayatımıza son hızla giriş yaptı. Yediğimiz tüm tatlılarda, ekmekte, makarnada bu yarı sindirilmiş rafine şeker var.

Aynı zamanda şehirleşmenin artması hareketsiz bir yaşam tarzına alıştırdı bizi. Her yere araba veya toplu taşıma ile gidiyoruz, bilgisayar karşısında masa başı işlerde çalışıyoruz ve çok televizyon seyrediyoruz. Obezite şu an önlenebilir ölüm sebepleri arasında sigaradan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Bu haliyle kuş gribi veya küresel ısınmadan çok daha tehli olduğu tüm bilim çevrelerince kabul edildi. Uzun yıllar obezite cerrahisi üzerinde çalışmalar gerçekleştiren ve başarılı sonuçlara imza atan VM Medical Park Pendik Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr.

Samet Yardımcı obeziteyle ilgili korkutan gerçeği gözler önüne serdi.

Kadınların Yüzde 41’i Aşırı Kilolu!

Bugün obezite ile ilişkili olduğu kanıtlanmış birçok hastalık var. Bunların en başında şeker hastalığı olarak bilinen tip 2 diyabet hastalığı yer alıyor.

Yine kalp damar hastalıkları yani kalp krizi riski, yüksek tansiyon, damar tıkanıklıkları, uyku apnesi, karaciğer yağlanması ki siroza kadar götürebilir hastayı, ciddi eklem rahatsızlıkları ve artmış kafa içi basınç sayılabilir. Yine birçok kanser türünün obez bireylerde daha sık görüldüğünü biliyoruz.

Bunların en başında meme, kalın barsak, rahim ve yemek borusu kanserleri geliyor. Yapılan araştırmaya göre ülkemizde erkeklerin yüzde 20’si, kadınların da yüzde 41’i obeziteyle karşı kaşıya! Örneğin 1.70 boyundaki birisi 115 kiloyu aştıysa bu artık morbid obezdir. Türkiye’de yaklaşık 1 milyon morbid obez var. Öncelikle hastanın yakınlarının, çevresinin bilinçli olması gerekiyor.

‘Ne var ki tut boğazını’, ‘rejim yap’, ‘az ye’, ‘spor yap’, ‘yürü biraz da’, ‘bak komşunun kızı kaç kilo verdi’ gibi yaklaşımlar bu hastalarda hiçbir işe yaramadığı gibi, birçok hastamızı da gereksiz yere suçluluk hissine kapılmasına sebep olmakta. Obez olmak kişinin suçu değil, bu bir hastalık.

‘Rambo Doktor’ Devri Kapandı

Obezite, bu işle profesyonelce ilgilenenlerin tedavi etmesi gereken bir hastalık. Birçok doktoru ilgilendiriyor aslında. Öncelikle obeziteye yol açan hormonal veya psikiyatrik bir bozukluk var mı onun araştırılması gerekiyor, sonra doğru beslenmenin hastaya öğretilmesi gerekli.

Doktor kontrolünde kullanılabilecek bazı ilaçlarla destek sağlanmalı, egzersiz programı hastaya özel olarak planlanmalı. Çünkü bu hastaların standart egzersizler esnasında sakatlanma ihtimali çok yüksek.

Tüm bunların denenip de başarısız olduğu hastalarda obezite ameliyatı en etkili tedavi yöntemidir. Dolayısıyla birbiri ile uyum içine çalışan endokrinolog veya dahiliye uzmanı, obezite ameliyatlarında tecrübeli cerrah, psikiyatrist ve diyetisyen mutlaka tedaviyi beraber üstlenmeli.

Her şeyi tek başına yapan ‘Rambo Doktor’ devri kapandı, zaman beraber çalışma zamanı.

Hastayı Tedavisiz Bırakmak Ameliyattan Daha Tehli!

Ülkemizde obezite arttıkça, obezite ameliyatları da buna paralel olarak arttı. Bir diğer konu da teknolojinin hayatın her alanına olduğu gibi ameliyatlara da sirayet etmesi oldu.

Yeni çıkan cihazlar ve görüntüleme yöntemleriyle, eskiden kapalı yöntemle yapılması neredeyse imkansız olan ameliyatları, çok rahat ve emniyetli olarak yapabilir hale geldik.

Ameliyatsız tedavi yöntemlerinin tükendiği noktada bu kadar ölümcül bir hastalıkla hastayı baş başa bırakmak ve ameliyat etmek gibi iki seçeneğiniz var. Risksiz bir ameliyat da maalesef yok, her ameliyatın olduğu gibi obezite ameliyatının da kendine göre bazı riskleri var.

Ayrıca, tecrübeli ellerde yapıldığında, bu ameliyatın riski aslında bir safra kesesi ameliyatı kadardır. Şunu unutmayalım, obezite hastalarını tedavisiz bırakmak ameliyattan çok daha tehli bir durumdur.

Son Günlerin En Çok Konuşulanı: Dr. Nowzaradan Diyeti

https://muscleandfitness.com.tr/obezite-ameliyati/

Источник: https://www.antrenman.org/2018/03/28/obezite-hastalarina-az-ye-demek-kilo-aldiriyor-ameliyat-son-care-mi/

En Çok Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

‘Az Ye’ Demek Kilo Aldırıyor!

Her insanın boyu ve diğer özelliklerine göre olması gereken ideal bir kilosu vardır. Bazı kişiler bu ideal kilonun üstünde olarak kilolu, bazıları ise altında kalarak çok zayıf olurlar.

Sizlerde olmanız gereken kilonun çok daha altındaysanız kilo aldıran yiyecekler sayesinde hızlı bir şekilde ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. Düzenli ve sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyenler her şeyden önce dengeli bir beslenme programı hazırlamalıdır.

Çünkü kilo aldıran yiyecekler deyince aklınıza hamburger, kola vs. gibi yüksek kalorili ama vücuda zarar veren besinler de gelebilir.

Bu gibi besinler kilo almanızı sağlar ancak sağlığınıza zarar vermekle beraber, doğru bir şekilde kilo almamanıza, bölgesel yağlanmalara ve birçok sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle sağlıklı besinlerle doğru bir şekilde kilo almak için dikkatli hazırlanmış bir beslenme programı ilk uygulayacağınız yöntem olmalıdır.

Listenizde yer vermeniz gereken kilo aldıran yiyecekler hakkında ayrıntılı bilgileri aşağıda bulacaksınız. Kilo almak için programınızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken oldukça önemli bir konu vardır. Şöyle ki; kilo almak istiyorsanız gün içerisinde..

yaptığınız işlerde harcadığınız enerjiden daha fazla kalori almak çok önemlidir. Yani bu demek oluyor ki normal beslenmenizden 300-400 kalori daha fazla alacak şekilde bir liste oluşturulmalıdır. Sağlıklı bir kilo alımı ayda 1 – 1,5 kilo arası doğru besinler ile alınan kilodur.

Bu nedenle kilo aldıran yiyecekler hem besin değeri hem de kalori değeri yüksek olan yiyecekler olmalıdır.

Bir kişinin zayıf mı, kilolu mu yoksa normal kilosunda mı olup olmadığını tespit edebilmesi için ideal kilosunu hesaplaması gerektiğini söylemiştik. İdeal kilonuzu doktor tespiti ile ölçtürebildiğiniz gibi aynı şekilde internetten de hesaplama uygulamaları ile yapabilirsiniz.

Eğer yaptığınız uygulama sonucunda olmanız gerektiğinden daha zayıf çıkıyorsanız bu durumun vücudunuza olumsuz etkileri olabilir. Öncelikle bağışıklık sisteminin zayıflamasına, kas kütlesinin az olmasına, kemiklerin zayıflamasına, cildin, saçların ve tırnakların sağlıksız gözükmesine sebep olan aşırı zayıflık birçok sorunu da beraberinde getirmektedir.

Bu nedenle sağlıklı ve dinç bir hayat için makalemizin devamında sizlere anlatacağımız kilo aldıran yiyecekler ile hazırlayacağınız sağlıklı bir kilo alma diyeti hayallerinize kavuşmanızı sağlayacaktır. Kilo aldıran yiyecekler listesi ile hazırlayacağınız beslenme programı öncesinde bahsettiğimiz ideal kilonuzu tespit etmeniz bu yolda size rehberlik edecektir.

Uygulamalar yaş, boy, kilo ve cinsiyet ile ilk aşamada zayıf veya kilolu olduğunuz bilgisini size verecektir.

En İyi Kilo Aldıran Yiyecekler ve Besin Değerleri

Sizlere anlatacağımız kilo aldıran yiyecekler kilo almanızı sağlayacak ve sağlıklı olan besinlerdir. Ancak sağlık durumunuz, yaş durumunuz bu besinler için uygun olmayabilir. Bunun için alanında uzman diyetisyenlere veya doktorunuza da başvurabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız en çok kilo aldıran yiyecekler:

Hayvansal Yağlar: Balık ve et yağı oldukça yüksek miktarlarda kolestrol içeren besinlerdir. İçerdiği yüksek kolestrol nedeniyle dikkatli tüketilmelidir.100 gram tereyağında 900 kalori bulunurken 100 gram balık yağı 910 kalori içermektedir.

Bitkisel Yağlar: Kilo aldıran yiyecekler içerisinde bulunan yağlar kategorisinde zeytinyağı, palmiye, fıstık, kanola ve soya yağı vardır. Yüksek kaloriye sahip bu gıdalardan ortalama 100 gramı 900 kalori içermektedir. Bu doğal yağlar hafta içerisinde dengeli bir şekilde tüketilmelidir.

Fıstık Ezmesi: Sporcularında oldukça tercih ettiği fıstık ezmesinin 100 gramı ortalama 600 kaloridir. Kilo aldıran yiyecekler arasında adından çokça bahsettiğimiz fıstık ezmesinden 1 yemek kaşığı 100 kaloridir.

Kuruyemiş: Sağlıklı yağ asitleri, kalori ve protein açısından oldukça zengin olan badem, fıstık gibi kuruyemişlerdendir. 1 avuç badem 161 kalori içermektedir. Bademde bulunan bu 161 kalorinin 25’ini karbonhidrat, 116’sını yağ, 21’ini de protein oluşturmaktadır.

Tahin:  Tahinin 100 gramı 595 kalori içermektedir

Bitter Çikolata: Kalori açısından oldukça yüksek olan bitter çikolata aynı zamanda bir antioksidandır. %50-70 arası kakao içeren bitter çikolata kilo aldıran yiyecekler arasındadır.

Peynir: Yağ oranı yüksek olan peynir protein ve kalsiyum açısından oldukça zengindir.

Ayrıntılı bir şekilde bahsettiğimiz en iyi kilo aldıran yiyecekler yukarıda verilmiştir. Bunlar dışında sizlere vereceğimiz yüksek kalorili ve kilo almayı sağlayan diğer besinler de şunlardır:

 • Tam buğday ekmeği, yulaf ezmesi, kuru kayısı, kuru üzüm, avakado, ananas suyu, üzüm suyu, esmer pirinç, hindistan cevizi sütü, patates, elma suyu, susam, ceviz, kuzu ciğeri, balık yağı, fındık yağı, keten tohumu yağı, yumurta, tereyağı.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Kilo Almanın Yolları Konusunda En Etkili 17 Yöntem

Kilo Aldıran Besinler ile Bir Liste Oluşturun

Yapacağınız küçük bir kalori hesaplaması sayesinde ayda 1 – 1,5 kilo alarak sağlıklı bir kilo alımı gerçekleştirebilirsiniz. Bir gün boyunca normalde beslendiğiniz besinleri kâğıda yazın. Hepsinin kalorilerine bakarak günde kaç kalori aldığınızı yazın. Sonrasında bu öğünlerinize ara öğünler ekleyerek fazladan 300-400 kalori alacak şekilde besinler ekleyin.

İşte oldukça kolay bir şekilde kilo aldıran bu yiyecekler sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Farkettiyseniz sizlere vermiş olduğumuz kilo aldıran yiyecekler listesi arasında kesinlikle fast food, kola, patates kızartması gibi besinler yok. Hâlbuki bunlar oldukça yüksek kalori içeren besinlerdir.

Ancak vücutta ciddi hasarlar oluşturan bu besinler yağlanmaya sebep olurken aynı zamanda kolesterol, sodyum gibi etmenleri de alt üst etmektedir. Bu nedenle sağlıklı kilo alımı için bu besinlerden uzak durmanız gereklidir.

 Sağlıksız olan bu gıdalar yerine kilo aldıran yiyecekler ile kalori alımını yükseltmek için bu maddeler halinde paylaştığımız adımları not ederken, ardından da kilo aldıran besinler ile ilgili eşsiz bilgilerin bulunduğu Ender SARAÇ’ın videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. 

 • Normal kahvaltınıza ek olarak tahini 1 dilim kepekli veya tam tahıllı ekmek üzerine sürerek yiyebilirsiniz.
 • Ara öğünlerinizde yarım kâse yoğurda bal ekleyip yiyebilirsiniz.
 • Sabah kahvaltınızda omletinize daha fazla peynir ekleyebilirsiniz.
 • Büyük bir su bardağı ile üzüm veya avokado suyu içebilirsiniz.
 • Fırınlayarak hazırladığınız büyük bir patates içerisine peynir, zeytin gibi sevdiğiniz besinleri ekleyerek yiyebilirsiniz.

Sağlıklı bir biçimde kilo alabilmek için bu uygulamaların elbette faydası olacaktır ancak metabolizması çok hızlı çalışanlar için bunlar yetersiz gelirse bu kez doğal besin takviyelerinden destek almanız mümkün.

Kilo almak için besin destekleri hakkında kafanıza takılanlar ile ilgili bir çok bilgilendirici makalelerin bulunduğu gıda takviyeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Dilerseniz de konuyla ilgili daha önce kaleme aldığımız kilo aldırıcı karbonhidrat tozu makalemizi de buradan okuyabilirsiniz: Karbonhidrat Tozu Kullanımı Faydaları ve Zararları

Şu an günde 3 veya 2 ana öğün yiyorsanız bunu 3 ana öğün olarak sabitleyip aralara da ara öğünler eklemeniz gereklidir.

Kilo aldıran yiyecekler listesinde bahsettiğimiz kuruyemişler, protein bar, peynir, haşlanmış tavuk, sebze gibi besinlerle salata oluşturabilir bunun yanında muzlu süt, ballı yoğurt veya portakal suyu gibi besinleri de ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

Kilo aldıran yiyecekler ile hazırlamış olduğunuz 300 – 400 fazla kalori içeren bir beslenme programı hayalinizdeki vücuda sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazı da ilginizi çekebilirÇabucak Kilo Aldıran 12 Muhteşem Yiyecek

Источник: https://kiloalmaninyollari.net/kilo-aldiran-yiyecekler-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.