B.T.ENEMA Solüsyon Nedir? Nasıl Kullanılır?

içerik

Lavman – Enema Nedir? Lavman İşlemi Nasıl Yapılır? – Sağlık Ocağım .NET

B.T.ENEMA Solüsyon Nedir? Nasıl Kullanılır?

Lavman, anüse yerleştirilen bir tüpten rektum içine sıvı gönderilmesi işlemidir.

Lavman, anüse yerleştirilen bir tüpten rektum içine sıvı gönderilmesi işlemidir. Lavman tedavi olarak, bağırsakları cerrahi operasyona hazırlamak için ya da tanı işlemleri öncesi bağırsakları temizlemek için yapılır.

Lavman (enema) ne için yapılır?

 1. Lavman bağırsakları dışkıdan temizlemek için verilebilir; örneğin kabızlığı gidermek için, bağırsak operasyonu hazırlığı için ya da doğumdan hemen önce lavman tedavisi uygulanır.

 2. Lavman tedavisi bir inflamatuar bağırsak hastalığı olan ülseratif kolitte kortikosteroid ilaçları rektumdan uygulamak için de kullanılabilir.

 3. Baryumlu lavman ise, baryumlu karın grafisi çekilmesi için uygulanır.

Lavman (enema) nasıl yapılır?

 1. Lavman işlemi bağırsakları gerdiği için hafif bir rahatsızlık verse de, anestezi gerektirecek kadar zor bir işlem değildir.
 2. İşlem öncesi eller uygun şekilde yıkanır.
 3. Bu işlemi yapacak olan kişi eldiven ve önlük giymelidir.

 4. Lavman uygulanırken hastanın kalçaları bir yastık yardımıyla kaldırılmış şekilde yanına yatması gerekir.
 5. Lavman verilirken hastanın derin nefes alması gerekir.

 6. Yumuşak ve iyice (vazelin gibi bir yumuşatıcı jel ile) kayganlaştırılmış bir ucu olan kateter (elastik tüp) yavaşça rektuma sokulur ve lavman sıvısı yavaşça kateterden verilir. Verilecek lavman sıvısı, ani bir bağırsak kasılması olmaması için önceden ılık hale getirilir.

 7. Tedavi dozlarının paketlerinde genellikle kendi aplikatörleri de vardır.
 8. Lavman seti kullanılacak ise setin klempi kapalıyken solüsyon torbanın içine boşaltılır ve torba, hastadan 60 santim yüksekte olacak şekilde serum askısına asılır. Sonrasında klemp açılarak setin içine solüsyonun dolması sağlanır.

 9. Eğer lavman elle sıkılarak yapılacak şekilde hazırlanmış ise lavmanın gövdesi sıkılarak sıvının rektuma verilmesi sağlanır.
 10. Solüsyon torbasının yüksekliğinin yetişkinlerde 45-60 santim arası, çocuklarda 20-40 santim arası, bebeklerde 15-20 santim arası olmasına dikkat edilmelidir.

 11. Lavman yapılacak kişi yatalak durumda ya da bağırsaklarının boşaltılması için bu işlem yapılıyor ise hastanın altına uygun bez serilmesi ve sürgü gibi eşyaların hastanın yanında olması gerekir.
 12. Gerektiği kadar lavman sıvısı verildikten sonra klemp kapatılır ve rektal tüp yavaşça geri çekilir.

 13. Lavman yapıldıktan sonra hastanın 3-5 dakika kadar sırtüstü yatması gerekir ve bu arada hastanın altına sürgü verilir. Hasta ayağa kalkabilecek durumdaysa beklemesi gereken süre hatırlatılır ve hastanın hareket etmesine izin verilir, tuvalete giderken de yardım edilir.

 14. Lavman işlemi yapıldıktan sonra verilen sıvının gelip gelmediği kontrol edilir ve dışkının rengi, kıvamı, miktarı, görünümü gibi durumlar gözlenir.
 15. Lavman seti çöpe atılır, eler yıkanır, yapılan işlem ve gözlemler not edilir, bu işlemden sonra dışkılama olmaz ise işlemi isteyen doktor haberdar edilir.

Lavman için verilen solüsyonların yanında yaş gruplarına göre ne kadar sıvı verileceği hakkında bilgi yok ise bunu doktorunuzdan öğrenmeniz önemlidir, çünkü verilecek solüsyon sıvısı ve kateterin uzunluğu yaş farkına göre değişiklik gösterir.

Lavman çeşitleri

Temizleyici lavman (enema) nedir? : Temizleyici lavmanlar kabızlığın geçirilmesinde, geçirilecek bir bağırsak operasyonundan önce, doğum öncesi, bağırsakların radyolojik ya da endoskopik olarak incelenmesinden önce, bazı ilaç ya da besin zehirlenmelerinde gibi durumlarda uygulanır ve lavman verildikten birkaç dakika sonra etkisini göstermeye başlar. Kişi lavman uygulandıktan sonra yaklaşık 15 dakika içinde dışkılama ihtiyacı hisseder.

Tedavi lavmanı (eneması) nedir? : İçeriğinde tedavi için  ilaç bulunan lavman solüsyonlardır. Bu solüsyonlar rektumun hemen uyarılmaması, dışkılama ihtiyacının geciktirilmesi ve ilacın bağırsaklarda daha uzun kalması için yavaş yavaş verilmelidir.

Tutucu lavman (enema) nedir? : Uzun bir süre bağırsaklarda bırakılarak, dışkıyı yumuşatmak, dışkıyı akışkan hale getirmek ve ağrı kesici (antienflamatuar) etki oluşturmak için uygulanan lavman türüdür.

Genellikle bu tür lavmanların içeriğinde zeytin yağı, gliserin ve steroid gibi maddeler bulunur. Yağlı maddeler sert dışkının yumuşamasında ve makata doğru ilerlemesinde etkilidir. Antienflamatuar etkisi olan lavman maddeleri bağırsaklarda 30-60 dakika kadar tutulur.

antihelmintik lavman maddeleri ise 15-30 dakika kadar bağırsaklarda tutulur.

Lavman çeşitleri

Lavman işleminde nelere dikkat etmeli?

 1. Lavman için kullanılan sıvı sıcak olduğunda yanık gelişmesine, soğuk olduğunda da kramp ve kasılmalara neden olur, bu nedenle lavman sıvısının ısı derecesi çocuklarda 37,5 derece, yetişkinlerde de 37,5 derece veya 40,5 derece olması gerekir.

 2. Rektal tüpün, mukozayı tahriş etmemesi için yumuşak ve kıvrılabilir olması önemlidir.
 3. İşlem uygulanmadan önce rektal tüpün ucuna vazelin benzeri bir yumuşatıcı sürülebilir.

 4. Rektum kanseri, bağırsak kanseri için cerrahi işlem geçirmiş hastalarda lavman işlemi doktorun önerisine uygun ve daha dikkatli yapılması gerekir.
 5. Bağırsak tıkanıklığı ve apandisit teşhisi konulmuş hastalara lavman tedavisi uygulanmaz.

 6. Sık sık lavman bireysel lavman uygulanması işlemi alışkanlık haline gelebilir, bu nedenle bu tür işlemler bireysel olarak sık sık uygulanmamalıdır.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/lavman-enema-nedir-lavman-islemi-nasil-yapilir/

SaglikDanis.com

B.T.ENEMA Solüsyon Nedir? Nasıl Kullanılır?

B.T.ENEMA 135 ML SOLÜSYON

odyum fosfat -lavman

Grup, Sınıf Adı

:

ATC SINIFLAMASI – A – SİNDİRİM SİSTEMİ VE METABOLİZMA 

A06 LAKSATİFLER 

A06A LAKSATİFLER 

A06AG Lavmanlar 

A06AG01 sodyum fosfat -lavman

Güncelleme

:

15.12.2017 20:25:42

x B.T.ENEMA 135 ML SOLÜSYON: Rektal yolla yapılacak incelemelerde bağırsakları temizlemek için kullanılır. 2 ile 5 dakika içinde bağırsakların harekete geçmesini sağlar.

İlgili Kelimeler Listesi: B.T.ENEMA,b.t.enema nedir,b.t.enema ne işe yarar,b.t.enema yan etkileri,b.t.enema ücreti,b.t.enema fiyatı,b.t.enema gebelikte etkisi,b.t.enema hamilelikte etkisi,b.t.enema nasıl kullanılır,b.t.enema emzirmeye etkisi, b.t.enema kullanım dozu,b.t.enema günde kaç defa kullanılır,b.t.enema sakıncaları,b.t.enema nasıl saklanmalı…

Not:  Aşağıdaki mavi linklerden ilgili kelimeler için tek tıkla site içi arama yapabilirsiniz..

x

Kontrendikasyonlar – İlacın kullanılmaması gereken durumlar

B.T.ENEMA 135 ML SOLÜSYON: Mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı olan durumlarda kullanılmamalıdır. Ayrıca konjestif kalp yetmezliğinde ve konjennital mega kolonda kontrendikedir.

Tinactin, içeriklerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir. x B.T.ENEMA 135 ML SOLÜSYON: YETİŞKİNLERDE : 12 yaşın üstünde çocuklarda ve yaşlılarda; Günda bir dozdan fazla (118 ml) verilmemelidir.

2 yaşın üstündeki çocuklarda şişenin yarısı (59 ml) kullanılmalıdır.

DİKKAT: 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Şişedeki miktar kullanılması gereken dozdan fazla olduğu için tamamı sıkılmamalı, şişenin boğaza yakın kısmında çizgiye gelince boşaltma işlemine son verilmelidir.

Bir dirençle karşılaştığında hastanın incinmemsi için kanül zorlanmamlıdır. Boşalma 2 ile 5 dakika içerisinde olur.

x B.T.ENEMA 135 ML SOLÜSYON: İlaç rektal yoldan absorbsiyona uğrayabileceğinden kandaki kalsiyum, sodyum, fosfat ve klorit düzeylerinde değişkene neden olabilir. Kalp hastalarında, böbrek hastalarında ve daha önce elektrolit dengesizliği geçirmiş hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Bazı klinik çalışmalarda Tolnaftat ile anlamlı olmayan düzeyde hafif iritasyon, eritem ve kaşıntı görülmüştür. Ancak pek çok çalışmada Tolnaftat’ın topikal kullanımına atfedilen bir yan etki raporlanmamıştır. Tolnaftat’ın topikal uygulanım sonrası sistemik absorbsiyonu mümkün olmadığı için sistemik bir yan etki raporlanmamıştır. x

B.T.ENEMA 135 ML SOLÜSYON: Tuzsuz diet uygulanan ve böbrek ağrısı olan durumlarda doktor kontrolü olmadan kullanılmamalıdır. Hamile ve lohusalarda doktor tavsiyesine uyulmalıdır. Sık veya uzun süreli kullanım bağımlılık oluşturabilir.

İlaç -ilaç etkileşimleri

x B.T.ENEMA 135 ML SOLÜSYON: İlaçlarla etkileşme ve geçimsizliği yoktur.

Saklama koşulları, Depolama

x B.T.ENEMA 135 ML SOLÜSYON: Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ambalajında saklayınız. 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Işıktan ve nemden koruyunuz. x

Bu konuda Henüz girilmiş veri yok

x B.T.ENEMA 135 ML SOLÜSYON: Rektal yolla yapılacak incelemelerde bağırsakları temizlemek için kullanılır. 2 ile 5 dakika içinde bağırsakların harekete geçmesini sağlar.

İlgili Kelimeler Listesi: B.T.ENEMA,b.t.enema nedir,b.t.enema ne işe yarar,b.t.enema yan etkileri,b.t.enema ücreti,b.t.enema fiyatı,b.t.enema gebelikte etkisi,b.t.enema hamilelikte etkisi,b.t.enema nasıl kullanılır,b.t.enema emzirmeye etkisi, b.t.enema kullanım dozu,b.t.enema günde kaç defa kullanılır,b.t.enema sakıncaları,b.t.enema nasıl saklanmalı…

Not:  Aşağıdaki mavi linklerden ilgili kelimeler için tek tıkla site içi arama yapabilirsiniz..

B.T.ENEMA 135 ML SOLÜSYON: Mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı olan durumlarda kullanılmamalıdır. Ayrıca konjestif kalp yetmezliğinde ve konjennital mega kolonda kontrendikedir. Tinactin, içeriklerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.
B.T.ENEMA 135 ML SOLÜSYON: İlaç rektal yoldan absorbsiyona uğrayabileceğinden kandaki kalsiyum, sodyum, fosfat ve klorit düzeylerinde değişkene neden olabilir. Kalp hastalarında, böbrek hastalarında ve daha önce elektrolit dengesizliği geçirmiş hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Bazı klinik çalışmalarda Tolnaftat ile anlamlı olmayan düzeyde hafif iritasyon, eritem ve kaşıntı görülmüştür. Ancak pek çok çalışmada Tolnaftat’ın topikal kullanımına atfedilen bir yan etki raporlanmamıştır. Tolnaftat’ın topikal uygulanım sonrası sistemik absorbsiyonu mümkün olmadığı için sistemik bir yan etki raporlanmamıştır.

B.T.ENEMA 135 ML SOLÜSYON: Tuzsuz diet uygulanan ve böbrek ağrısı olan durumlarda doktor kontrolü olmadan kullanılmamalıdır. Hamile ve lohusalarda doktor tavsiyesine uyulmalıdır. Sık veya uzun süreli kullanım bağımlılık oluşturabilir.

İlaç etkileşimleri, ilaç geçimsizlikleri:

B.T.ENEMA 135 ML SOLÜSYON: İlaçlarla etkileşme ve geçimsizliği yoktur.
B.T.ENEMA 135 ML SOLÜSYON: YETİŞKİNLERDE : 12 yaşın üstünde çocuklarda ve yaşlılarda; Günda bir dozdan fazla (118 ml) verilmemelidir. 2 yaşın üstündeki çocuklarda şişenin yarısı (59 ml) kullanılmalıdır.

DİKKAT: 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

Şişedeki miktar kullanılması gereken dozdan fazla olduğu için tamamı sıkılmamalı, şişenin boğaza yakın kısmında çizgiye gelince boşaltma işlemine son verilmelidir.

Bir dirençle karşılaştığında hastanın incinmemsi için kanül zorlanmamlıdır. Boşalma 2 ile 5 dakika içerisinde olur.

Saklama koşulları, Depolama:

B.T.ENEMA 135 ML SOLÜSYON: Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ambalajında saklayınız. 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Işıktan ve nemden koruyunuz.

Источник: //saglikdanis.com/mobil/ilacgoster.asp?id=58834

B.T. ENEMA 135 ml Solüsyon

B.T.ENEMA Solüsyon Nedir? Nasıl Kullanılır?

Etken maddesi Sodyum Dihidrojen Fosfat, Disodyum Hidrojen Fosfat olan B.T. ENEMA 135 ml Solüsyon, bağırsaklardaki hacmi ve basıncı artıran müshil etkili bir preparattır. 2 ila 5 dakika arasında rektumda CO2 üretimini arttırıp, basıncı yükseltir, böylelikle dışkının su içeriğini ve hacmini arttırarak bağırsakların boşalmasını temin eder.

Geçici kabızlığın tedavisi veya bağırsak temizliğinin sağlanmasında etkilidir. Ameliyat öncesi, kadın doğum ünitelerinde doğum öncesi,  röntgen öncesi ve rektumdan yapılacak muayenelerden önce bağırsakların boşaltılmasında uygulanır.

3- 12 yaş arası çocuklarda 67,5 ml lik doz, yetişkinlerde ve 12 yaş üzeri çocuklarda 135 ml lik veya 210 ml lik dozlar kullanılmalıdır.

B.T. ENEMA 135 ml Solüsyon Kullananlar için Uyarılar:

yazı devam ediyor…

 1. Vücut metabolizmanızda ilaçtaki etken maddelere karşı alerji durumu varsa bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.
 2. Bağırsaklardaki hacmi ve basıncı artıran müshil etkili bir preparattır. 2 ila 5 dakika arasında rektumda CO2 üretimini arttırıp, basıncı yükseltir, böylelikle dışkının su içeriğini ve hacmini arttırarak bağırsakların boşalmasını temin eder.
 3. 3- 12 yaş arası çocuklarda 67,5 ml lik doz, yetişkinlerde ve 12 yaş üzeri çocuklarda 135 ml lik veya 210 ml lik dozlar kullanılmalıdır.
 4. 24 saat içerisinde 1 kereden fazla kullanmak sakıncalıdır.
 5. Uygulamanın ardından dışkı atılımı sulu olacağından, su kaybını önlemek için bol sıvı alınmalıdır.
 6. Şayet kalın bağırsağınızda tıkanıklık veya aşırı genişleme varsa veya anüste veya rektumda daralma, iltihaplı bağırsak hastalığı, rektal kanama,  konjestif kalp yetmezliği, apandisit, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, düşük tuz diyeti yapıyorsanız veya vücudunuzda aşırı su kaybı varsa; kullanmak sakıncalıdır.
 7. Şayet kalp veya böbrek hastalığınız varsa yada kontrol altına alınmamış kan basıncı, herhangi bir elektrolit dengesizlik, karında su toplanması veya kolostomi ameliyatı olmuşsanız veya  rektal ülser veya çatlak şikayetiniz varsa, yaşlı veya güçsüz iseniz; kullanmadan önce hekimi rahatsızlıklarınız hakkında bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 8. İlacı uyguladıktan sonra, tuvaletin yakınlarında bulunmalısınız.
 9. Beslenme problemi olan kişiler doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıdır.
 10. İlacı hekimin önerdiği süre boyunca kullanınız. Doktorunuzun önerdiği süreden fazla kesinlikle kullanmak sakıncalıdır. 14 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır.
 11. 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanmak sakıncalıdır.
 12. Hamilelikte ve bebek emziren kadınlar için hekiminize sormadan kullanmak sakıncalıdır.

B.T. ENEMA 135 ml Solüsyon’un Kullanım şekli ve dozu. Nasıl uygulanır? :

yazı devam ediyor…

 1. Doktor ilacı nasıl reçete yazdıysa o biçimde kullanmanız gereklidir. Tedavi sürecinde mutlaka hekimin yönergelerine uyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.
 2. Sadece makattan kullanım içindir. Ağızdan almamalısınız.
 3. 2 pozisyonda da uygulayabilirsiniz. 1. pozisyon; Sola yatılır, dizler sağa doğru bükülür. kollar serbestçe salınır. 2. pozisyon: Diz çökülür. Baş aşağı doğru eğilir ve göğüs ileriye doğru götürülür. 2 pozisyondan herhangi birini seçebilirsiniz.
 4. Koruyucu kapağı çıkarınız. Şişeyi dik tutarak parmakla oluklu şişenin kapağını kavrayırıız. Diğer elle koruyucu kapağı yavaşça çekerek çıkarınız. Şişenin ucunu nazikçe rektuma yerleştiriniz. Ucu rektuma yerleştirirken aşırı kuvvet uygulamayınız. Sıvının neredeyse tamamı boşalana kadar şişeyi sıkınız. Ucu rektumdan çıkarınız ve bağırsak boşaltımı başlayana kadar (2-5 dakika) aynı pozisyonu koruyulması şart olup, yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar ilaçtan beklenen faydaları farklı yönde etkileyebilir, hastalığın seyrinin olumsuz ilerlemesi sonucunu doğurabilir.

Yan Etkileri ve Kontr-Endikasyonları :

yazı devam ediyor…

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik ve benzeri bir durumda hekimi bilgilendirmekte büyük yarar bulunmaktadır. Küçük bir ihmal daha önemli sorunları beraberinde getirebilir..
 2. İlacı uygularken rektum bölgesinde  kanama olursa derhal ilacın kullanımını durdurup hekiminize müracaat etmelisiniz.
 3. Su kaybından dolayı baş dönmesi görülebilir

Etken Maddesi: Sodyum Dihidrojen Fosfat, Disodyum Hidrojen Fosfat
Ticari-Jenerik ismi:  B.T. ENEMA 135 ml Solüsyon

B.T. ENEMA 135 ml Solüsyon Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz

B.T. ENEMA 135 ml Solüsyon Resmi prospektüsü için üretici ilaç firması sitesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Son arananlar

Источник: //ilac.neyeiyigelir.com/b-t-enema-135-ml-solusyon.htm

Lavman Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

B.T.ENEMA Solüsyon Nedir? Nasıl Kullanılır?

Lavman her ne kadar kulağa hoş gelmese de, sağlığımız için son derece önemli ve gerekli bir uygulamadır.

Genel olarak amacı kronik kabızlık sorununu çözmek olsa da, ameliyata girmeden önce veya bağırsakların beslenmesi adına da yapılabilmektedir.

  Lavman denince akıllara hemen can sıkıcı ameliyatlar gelmektedir. Çünkü halk arasında genelde böyle bir algı yaygındır.

Lavmanın sadece ameliyat öncesi, kalın bağırsakları temizlemek amacıyla yapıldığı sanılmaktadır. İşin doğrusuna bakacak olursak lavman; kronik kabızlık durumlarında, kolonoskopi ve endoskopi uygulamalarından önce yapılan bir uygulamadır. Birazdan size lavmanın nasıl yapıldığını ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Hemoroid (Basur) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Eğer hayatınızda daha önce lavman yaptırmadıysanız, yaptıran bir yakınınız olmadıysa veya hakkında tek kelime bilginiz yoksa, bu ne berbat bir uygulama diyebilirsiniz.

Çünkü hastaların çoğu lavmanın nasıl bir uygulama olduğunu ilk duyduklarında, genelde yaptırmaktan kaçınıyorlarmış.

  Aslında uygulamanın amacının sadece bağırsakları temizlemek olduğu düşünülürse; banyo yapmak ve diş fırçalamak kadar sıradan bir şey olduğunu görebiliriz.

Lavman Nedir?

Lavman en basit tanımıyla, kalın bağırsakların temizlenmesini sağlayan tıbbi bir uygulamadır.

Amacı ise; kalın bağırsakta var olan dışkının, toksin maddelerin ve sıvının çok kolay bir yöntemle vücuttan atılmasını sağlamaktır. Yediğimiz gıdalar bağırsak duvarında, katı bir şekilde hapsolabilir.

Lavman işleminde ise anüsten içeriye verilen kayganlaştırıcı bir sıvı ile bu katı dışkının çözülmesi ve dışarıya atılması sağlanmaktadır.

Birçok kişi lavman hakkında yanlış ve ya eksik bilgilere sahiptir. Çoğu insan bu işlemin sadece ameliyattan önce yapıldığını düşünmektedir. Oysaki normal yaşantımızda hiçbir sağlık sorunumuz olmasa da lavman yaptırarak, hem kabızlık sorununun çözülmesini hem de bağırsakların temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Hastanede yapılanlar, basit lavman olarak adlandırılmaktadır. Yapılış süresi 10 dk sürer ve kişi 3-4 dakika sonra tuvalete çıkma isteği duyar. Eğer en geç 5-6 dk içerisinde bir değişiklik olmaz ve kişi tuvalet ihtiyacı duymaz ise bu durumda müshil benzeri ilaçlar verilerek sürecin hızlandırılması sağlanmaktadır.

Lavman Hangi Durumlarda Yapılır?

Lavmanın ilk olarak tercih edildiği durum kabızlıktır. Günümüzün hızlı yaşam koşulları ve koşturmacası nedeniyle genelde hazır gıdalar tüketilmektedir. Özellikle gün içerisinde fast food tarzı katı besinler bir süre sonra kabızlığa yol açmaktadır.

Bazı kabızlık vakalarında hastaların günlerce dışkılayamadığı veya yıllarca belirli aralıklarla bu durumu yaşadığı görülmüştür. İşte lavman özellikle kronik kabızlık durumlarında tıbbi bir müdahale olarak yapılmaktadır.

  Bundan başka kalın bağırsak ameliyatı, kolonoskopi, endoskopi ve doğum öncesinde de bağırsakların tamamen temizlenmesi amacıyla lavman yapılmaktadır.

Lavman temel olarak 3 kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Temizleyici ve Boşaltıcı Lavmanlar: Genellikle kronik kabızlık durumlarında uygulanır. Evde çok basit işlemlerle birkaç dakika içerisinde yapılabilmektedir. Daha çok sabunlu su, elma sirkesi veya limonlu su gibi karışımlar kullanılır. Anüsten içeriye yollanan bu sıvılar, en geç 10 dk içerisinde tuvalete çıkmanızı ve bağırsakların temizlenmesini sağlayacaktır.
 • Tedavi Edici Lavmanlar: Bu kategoride yapılan lavmanlarda özel ilaçlar uygulanarak bağırsakların tedavi edilmesi sağlanır.
 • Besleyici Lavmanlar: Bu türde de özel ilaçlar kullanılmaktadır. Amaç bağırsakların temizlenmesinin yanında, aynı zamanda beslenmesi ve hastalıklara karşı direnç oluşturmasını sağlamaktır.

Lavman Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi lavman sağlıklı veya hasta bireylerin, kabızlık durumlarında tercih edilen bir işlemdir. Biz burada hastanede yapılan tıbbi lavman işleminden bahsedeceğiz.

Öncelikle lavmanın hiç de korkulmaması gereken, son derece basit bir işlem olduğunu söyleyelim.

Lavmanda amaç bağırsaktaki katılaşmış dışkının seyreltilerek, sıvı halde dışarı boşalmasını sağlamak olduğundan, içeriye kayganlaştırıcı bir madde enjekte edilmelidir. Bunun için bir tüp içerisinde gerekli çözelti hazırlanır.

Genelde de gliserin benzeri bir madde kullanılır. Hasta yan pozisyonda (lateral) yatırılır. Anüsten, tüpün içerisindeki çözelti küçük bir hortum vasıtasıyla hastanın bağırsaklarına boşaltılır.

Hasta en az 5-10 dakika bekledikten sonra, dışkılama işlemini gerçekleştirebilir. Bu sayede bağırsaktan emilemeyen, taşlaşmış dışkı yumuşar ve geçiş yolu açılır.

Bazı doktorlar bu lavmana başlamadan önce, işlemin daha da kolaylaşması için hastalarından müshil içmesini isteyebilir.

Bu anlattığımız basit lavman uygulamasıydı. Bir de cerrahi lavman dediğimiz durum var ki, bu genelde daha uzun süren kabızlık vakalarında tercih edilmektedir.

Yine karışım aynı şekilde hazırlanır fakat bu defa küçük bir tüp yardımıyla değil de, serum hortumu ile içeriye yollanır.

Bir serum torbasına hazırlanan çözelti, uzun hortum sayesinde bağırsağın daha ileri yerlerine kadar gidebilmektedir.

Evde Lavman Nasıl Yapılır?

Her ne kadar en doğrusu hastanede doktor kontrolünde yaptırmak olsa da, evde kendi imkanlarınızla da lavman yapabilirsiniz. Öncelikle eczanelerde satılan lavman setinden temin edin. Bu set içerisinde hazırladığınız sıvıyı koyabileceğiniz bir torba, hortum ve kanca gibi aparatlar yer almaktadır.

Lavman yapacağınız yer tuvalet veya banyo gibi ortamlar olmalıdır. Çünkü her insanın metabolizması farklı olduğundan, bazen lavman işlemi biter bitmez tuvalete yetişme ihtiyacı duyabilir.

Yani hiç de hoş olmayan durumların yaşanmaması ve etrafın kirlenmemesi için işlemi gerçekleştireceğiniz yeri iyi seçmelisiniz. Ortamın ve ellerinizin hijyen olmasına da ayrıca özen gösterin.

1 litre suyu kaynatın ve oda sıcaklığında ılımasını bekleyin. Bu suyu lavman torbasına boşaltın. Evde yapılan lavman uygulamalarında genelde bitkisel şeylerden yardım alınır. Elma sirkesi, papatya çayı gibi ürünler arasında en çok tercih edileni limondur. Çünkü limon bağırsak ph'sını dengelemede oldukça işe yaramaktadır.

Torbanın içerisine yarım limonun suyunu ekleyin. Limon suyunun çok fazla olmasına gerek yok. Lavman torbasını yerden yüksekte bir yere asın ve ucuna hortumunu takın. Vücudunuzu kaplan veya dog (köpek) posizyonu dediğimiz duruma getirin. Dirsekleriniz ve dizleriniz yerde, kalçanız yukarıda olacak şekilde kendinizi ayarlayın.

İşlem sırasında canınızın çok fazla yanmaması için anüs bölgesine badem yağı, zeytin yağı, gliserin veya vazelin gibi şeyler sürerek yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında hortumun ucunu çok hafif şekilde anüsten içeriye sokun ve sıvının içeriye aktığından emin olun.

Burada özellikle dikkat etmenizi istediğimiz nokta; torbada asla hava kabarcıkları olmamalıdır. Böyle bir durumda işlem sonrasında bağırsaklarınızda gaz ve sancı hissedebilirsiniz. Torbadaki suyun bağırsaklara boşaltılması 5-10 dakika sürebilir. İşlemin uzun sürmesi, çabucak bitmesinden iyidir.

O yüzden sakın acele etmeyin.

Hazırladığınız sıvının bağırsaklara aktarılma işlemi bittikten sonra ayağa kalkarak vücudunuzu hareket ettirin. Olduğunuz yerde zıplayabilir, dizlerinizi kendinize çekip bırakabilirsiniz.

Yaklaşık 10 dakika sonrasında da bağırsaklarınızın hareketlendiğini hissederek dışkılama işlemine başlayabilirsiniz. Kişiye göre değişen dışkılama işlemi bazen 20 dakikayı bile bulabilir.

Son olarak idrarın gelmesi, boşaltım işleminin bittiğinin habercisidir.

Lavmanın Faydaları Nelerdir?

Sürekli kabızlık problemi olanlar lavmanın ne denli faydalı bir uygulama olduğunu eminim çok iyi bilirler. Elbette kabızlığın çözümünden başka faydaları da var. Lavman yaptıran insanların bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski düşer.

Çünkü bağırsaktaki zararlı maddeler temizlenmiştir. Sindirim sistemi rahatlar, daha iyi çalışır ve hazımsızlık gibi sorunlar görülmez.

Bağırsaktaki ağır metaller gibi birçok zararlı madde atıldığından kolon kanseri gibi hastalıklara yakalanma ihtimali azalır.

Bağışıklık Sistemi Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Güçlendirilir?

Lavmanın Zararları Nelerdir?

Lavman elbette gerektiği durumlarda oldukça faydalı bir uygulamadır. Ancak uzmanlar özellikle uyarıyor, çok sık lavman yaptırmak zararlı! Bağırsaklarımızda var olan sistemin kusursuz işlemesini sağlayan, dost bakteri dediğimiz bakteri grupları vardır.

Eğer sürekli lavman yaptırırsanız bağırsakların doğal florası bozulur ve bu bakteriler görevini yerine getiremez. Yine bağırsakların yapısında besinlerin emilmesini sağlayan, villus adı verilen yapılar vardır.

Lavman bu çıkıntılara da zarar vererek bağırsağın yapısının bozulmasına sebep olmaktadır.

Источник: //bilgihanem.com/lavman-nedir-nasil-yapilir/

Cleocin -T %1 Solüsyon – Akne ve Sivilce İlacı

B.T.ENEMA Solüsyon Nedir? Nasıl Kullanılır?

1 ml çözeltide 10 mg klindamisine eşdeğer miktarda klindamisin fosfat bulunur.  Yardımcı maddeler: Propilen glikol, izopropil alkol, saf su. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. • Bu kullanma talimatını saklayınız.

Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz. • Eğer ilave sorularınız olursa lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız. • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz. • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz.

• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız. Bu Kullanma Talimatında: 1. CLEOCIN -T nedir ve ne için kullanılır? 2. CLEOCIN -T’ yi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler 3. CLEOCIN -T nasıl kullanılır? 4. Olası yan etkiler nelerdir? 5.

CLEOCIN -T’ nin saklanması Başlıkları yer almaktadır. 1.

CLEOCIN -T nedir ve ne için kullanılır:

 CLEOCIN -T, klindamisin fosfat isminde bir antibiyotik içerir ve çözelti şeklindedir. Bu çözelti, akneyi tedavi etmek için cilde sürülür.  CLEOCIN-T, berrak renksiz bir çözelti olup mavi süngerli beyaz polipropilen vidalı kapaklı dış yüzü PVC kaplı tip III cam şişede 30 ml veya 60 ml olarak sunulur. 2.

CLEOCIN -T’yi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler:

CLEOCIN -T’yi aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ Eğer  Klindamisin, linkomisin veya CLEOCIN-T’nin içerdiği diğer maddelere karşı aşırı duyarlı (allerjik) iseniz,  İnflamatuvar barsak hastalığı, ülseratif kolit (kalın barsak iltihabı) veya antibiyotik tedavisine eşlik eden kolit öykünüz varsa.

CLEOCIN -T’yi aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ Eğer  İshalseniz ya da antibiyotik aldığınızda genel olarak ishal oluyorsanız, ya da mide, barsak problemleriniz varsa. Eğer ilacı kullanırken ya da tedavi sonrasında sizde şiddetli, uzun süreli ya da kanlı ishal meydana gelmişse derhal doktorunuza bildiriniz.

2013-0002043 ,2014-0006047 2 Bu, antibiyotiklerle tedavi sonrasında oluşabilen barsak iltihaplanmasının (psödomembranöz kolit) bir göstergesi olabilir ve tedavinin sonlandırılması gerekebilir.  CLEOCIN -T, alkol içerdiğinden, gözlerde yanma ve tahriş oluşabilir. Göz, ağız veya ciltteki kesik ve yaralardan uzak tutunuz.

Eğer, bu hassas bölgelere bulaşırsa, bol soğuk suyla yıkayınız. Ayrıca, çözeltinin kötü tadından dolayı, ağızdan uzak tutunuz.  CLEOCIN -T, yanıcıdır. Bu nedenle, ateşten uzak tutunuz veya sigara içerken kullanmayınız.  Alerjik bir bünyeye sahip iseniz (astım, ekzema ya da saman nezleniz varsa).

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

CLEOCIN -T’nin yiyecek ve içecek ile kullanılması:

Yiyecek ve içeceklerle etkileşmediğinden aç veya tok karnına uygulanabilir.

Hamilelik:

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamileyseniz, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. CLEOCIN-T’nin hamilelikte kullanılmasının güvenli olup olmadığı bilinmemektedir.

Bu nedenle hamilelik döneminde doktorunuz önermedikçe CLEOCIN -T kullanmayınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Emzirme İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

CLEOCIN-T’nin etkin maddesi süte geçebileceğinden emzirme döneminde kullanmayı düşünüyorsanız doktorunuza bildiriniz. Doktorunuz CLEOCIN-T’nin size uygun olup olmadığına karar verecektir.

Emzirme döneminde etkin maddenin bebeğe süt vasıtasıyla geçmesi beklenmese de bebeğinizde kanlı ishal veya başka hastalık belirtileri görürseniz hemen doktorunuza danışınız. Böyle bir durum gerçekleşirse emzirmeyi durdurunuz.

Araç ve makine kullanımı:

CLEOCIN-T’nin araba ve tehli makineler kullanımına etkisi üzerine özel çalışmalar yapılmamıştır.

CLEOCIN-T tedavisinin araba sürme kabiliyetine bir etkisi olabileceği düşünülmemesine rağmen, eğer bir sorunuz olursa doktorunuza danışınız.

CLEOCIN-T’ nin içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler CLEOCIN -T alkol içerdiğinden yanma ve tahriş olabilir. CLEOCIN-T, içeriğindeki propilen glikol nedeniyle ciltte iritasyona neden olabilir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı:

Bazı ilaçlarla birlikte alındığında CLEOCIN -T’nin ya da diğer ilacın etkisi değişebilir. Bu yüzden,  Cilt tedavisinde kullanılan ve benzoil peroksit içeren bir preparat kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Bu ilaçlar aynı zamanda kullanılmamalıdır.

 Cerrahi bir operasyon için hastaneye yatacaksanız doktorunuza ve/veya anestezi uzmanınıza kas gevşetici kullanmanız durumunda söyleyiniz. (CLEOCIN-T bu ilaçların etkisini artırabilir)  Klindamisine cevap vermeyen hastalar linkomisinden (bir tür antibiyotik) de fayda görmeyebilir.

 Eritromisin (bir tür antibiyotik) klindamisinin etkisini yok edebileceği için, bu ilacı kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.  Kanı seyreltmek için kullanılan varfarin, asenokumarol, fluindion gibi ilaçlar (vitamin K antagonisti ilaçlar) kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız, büyük ihtimalle kanamanız olabilir.

Doktorunuz kanınızın ne oranda pıhtılaştığını kontrol etmek için düzenli olarak kan testi yapacaktır. Eğer reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise, lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz. 3.

CLEOCIN -T nasıl kullanılır:

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar: Doktorunuz CLEOCIN-T’yi hangi dozda ve ne sıklıkta almanız gerektiğine karar verecektir. Genellikle, bu ilacı günde iki defa kullanmanız gerekecektir. Kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayın.

Sürülecek alanı yıkayın ve ince bir tabaka halinde çözeltiyi sürün. Çözelti şişesinin otomatik dispenseri vardır. Şişenin ucunu nazikçe cildinize bastırın. Kullandıktan sonra, kapağını mutlaka kapatın.

Doktorunuzun talimatlarını tam olarak takip ediniz ve asla dozda kendiniz bir değişiklik yapmayınız.

Uygulama yolu ve metodu:

Haricen kullanılır. Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler: Böbrek/karaciğer yetmezliği: Böbrek/karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanım dozuna ilişkin veri yoktur.

Çocuklarda kullanım:

Çocuklarda kullanım dozuna ilişkin veri yoktur.

Yaşlılarda kullanım:

Yaşlılarda kullanım dozuna ilişkin veri yoktur. Eğer CLEOCIN -T’nin etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz varsa, doktorunuz veya eczacınızla konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla CLEOCIN-T kullandıysanız:

CLEOCIN-T’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız hemen bir doktor veya eczacıya danışınız.  4 CLEOCIN -T almayı unutursanız: Eğer bir CLEOCIN-T dozunu tamamıyla unuttuysanız hatırladığınız andan itibaren uygulamaya devam ediniz. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

CLEOCIN-T ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler CLEOCIN-T’yi düzenli olarak ve tam olarak doktorunuz önerdiği şekilde kullanın. Kendinizi iyi hissetseniz dahi tedaviyi kesmeyin; çünkü tedavi erken sonlandırılırsa ilaç mikropların tamamını öldürmemiş olabilir ve enfeksiyon tekrarlanabilir. 4.

Olası yan etkiler nelerdir:

Tüm ilaçlarda olduğu gibi CLEOCIN-T’de de yan etkilere neden olabilir; bununla beraber bu yan etkiler herkeste ortaya çıkmayabilir.

Aşağıdakilerden birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:  Yaygın olmayan şiddetli, uzun süreli ya da kanlı ishal (kramp şeklinde şiddetli karın ağrısı ya da ateşle birlikte seyredebilir).

Bu, antibiyotiklerle tedavi sırasında ya da tedavi sonlandıktan sonra oluşabilen ve ciddi bir barsak enfeksiyonunu gösteren bir yan etkidir. Bu ciddi yan etkidir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

CLEOCIN-T ile görülen diğer yan etkiler aşağıdaki gibi olup yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sırlanmıştır. Çok yaygın : 10 hastanın en az birinde görülebilir . Yaygın : 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir. Yaygın olmayan : 100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir.

Seyrek : 1000 hastanın birinden az, fakat 10000 hastanın birinden fazla görülebilir. Çok seyrek : 10000 hastanın birinden az görülebilir. Bilinmiyor : Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor.

Çok yaygın: Deride kuruluk, deride tahriş (yanma, kaşıntı ve kabarıklık gibi belirtileri olur), kurdeşen (ürtiker) Yaygın: Yağlı cilt Yaygın olmayan: Gastrointestinal rahatsızlıklar (ishal ve mide bulantısı gibi belirtileri olur) Bilinmiyor: Ciddi akne (gram-negatif folikül olarakta bilinir), gözlerde batma hissi, karın ağrısı, alerjiye sebebiyet veren veya tahrişe neden olan maddeler ile temas sonucu ciltte iltihap, uzun süreli antibiyotik kullanımına bağlı kanlı, sulu ishalle seyreden barsak iltihabı.  5 Yan etkilerin raporlanması Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz. 5.

CLEOCIN-T’nin saklanması:

Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25°C’nin altında oda sıcaklığında saklayınız. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra CLEOCIN -T’yi kullanmayınız. 7

Ruhsat sahibi:

PFİZER İLAÇLARI Ltd. Şti. Muallim Naci Cad. No:55 34347 Ortaköy/ISTANBUL

Üretim yeri:

Zentiva Sağlık Ürünleri San. Tic. A.Ş. Küçükkarıştıran 39780 Lüleburgaz Bu kullanma talimatı 19.12.2014.tarihinde onaylanmıştır.

Источник: //www.endikasyon.net/cleocin-t-1-topikal-cozelti-sivilce-akne-tedavisi-ilaci-solusyonu-ergenlik-sivilcesi-izi-pfizer-endikasyon/

Baryum Enema Nedir ve Nasıl Yapılır?

B.T.ENEMA Solüsyon Nedir? Nasıl Kullanılır?

Baryum enema, kolon ve rektum röntgen muayenesinde kullanılan bir işlemdir.  Kolon ve rektum, kalın bağırsağı oluşturur ve vücudun atık prosesine yardımcı olur. Baryum enema, aynı zamanda “baryum lavmanı” olarak da adlandırılır.

Doktorların kolon ve rektumda inflamasyon, polipler ve kanser gibi sağlık koşullarını ortaya çıkarmasına yardımcı olur. Baryum, kontrast madde olarak kullanılır. Kontrast madde, vücut içerisinden net tarama görüntüleri almak için kullanılan bir maddedir.

Baryum Enema Kim Tarafından Yapılır?

Radyoloji teknisyeni ya da radyolog, baryum enema yapar. Hastanede röntgen odasında ya da doktor ofisinde gerçekleştirilen bir işlemdir. Sonrasında radyolog sonuçları yorumlar ve teşhis veya herhangi bir anormalliği doğrular.

Baryum Enema Hazırlık Aşaması

Baryum enema için randevu aldıktan sonra, nasıl hazırlanacağınız konusunda ayrıntılı talimatlar alacaksınız. Kolonun tamamen boş olması gerektiğinden, 1 ila 3 gün önceden sadece yumuşak gıdalar yemeniz ve temiz sıvılar tüketmeniz gerekir.

Baryum enema diyeti yağsız et suyu, sade kahve ve meyve suyu içerir. Ayrıca, bu işlemden önce gece veya gündüz müshil ya da lavman yapılması gerekebilir. Böylelikle kolonda herhangi bir atık olması önlenir.  Müshil sonrası sık tuvalet ihtiyacı duyabilirsiniz.

İşlem öncesi gece yarısından itibaren bir şey yenilip içilmesine izin verilmez.

İşlem öncesi, sağlık ekibine bunları danışın:

 • Kullandığınız ilaçları veya herhangi bir ilaç alerjiniz varsa bildirin. Eğer baryum alerjisi varsa da, doktorunuza söyleyiniz.
 • Eğer işlem günü her zamanki ilaçları almanız gerekiyorsa, doktorunuza danışın.
 • Herhangi bir tıbbi hastalığınız varsa, doktorunuza bildirin. Kadınların hamile olma olasılığı varsa, mutlaka doktora söylemeliler. Röntgen, gelişmekte olan bebek için zararlıdır.
 • Bu test ile ilgili olabilecek herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuzla konuşun.

Doktor muayenesine ya da hastaneye geldiğinizde, sizden onay formu imzalamanız istenecektir. Bu formda işlemin riskleri ve yararlarını anlayıp kabul ettiğiniz belirtilir.

Genellikle 20 ila 30 dakika sürer. Röntgene müdahale edebilecek tüm takı, giysi ve metal nesneleri çıkarmanız istenecektir. Giymeniz için bir hastane elbisesi verilecektir.

Hazır olduğunuzda, doktor ya da teknisyen tarafından muayene masasına uzanmanız için yönlendirilirsiniz.

Radyoloji teknisyeni, kolonun boş olduğuna emin olmak için birkaç röntgen ışını alarak işleme başlayacaktır. Anüs içine bir baryum tüpünü yerleştirdikten sonra, kolon içinde ilerletecektir.

Baryumun kolon boyunca rahatça ilerlemesi için doktor ya da teknisyen test sırasında farklı konumlarda yatmanızı isteyebilir. Ardından çift kontrast baryum enema eklenir. Böylelikle bağırsak duvarından daha iyi görüntü alınır.

Baryum kolonda ilerlerken, hafif mide basıncı veya kramp hissedebilirsiniz. Yavaş ve derin nefes almak sizi rahatlatabilir. Uzun süre aynı konumda hareketsiz yatmak da rahatsızlık hissi verebilir. Baryum kolona yerleştirildikten sonra, aynı zamanda bağırsak hareketi dürtüsü hissedebilirsiniz.

Radyolog, kolondan yeterli görüntüleri aldıktan sonra enema ucunu kaldırır. Baryumu aşağı itmeniz için tuvalete gitmeniz gerekebilir ve bu nedenle sağlık ekibi masadan kalkmanız için size yardımcı olacaklardır. Daha sonra bağırsakların yeterince boşaltıldığına emin olmak için tekrar röntgen odasına dönerek test edilmeniz gerekir.

Baryum enema işleminden sonra, birkaç gün boyunca gri veya beyaz dışkı fark edebilirsiniz. Vücudunuz kalan baryumu dışarı atmaktadır. Sağlık ekibi, kabızlığı önlemek için eve döndüğünüzde müshil almanızı tavsiye edebilir. Müshil kullanımı, kalan baryumun dışa atılmasına yardımcı olacaktır.

Kabızlığı önlemek için baryum enema işleminden sonraki birkaç gün boyunca bol miktarda sıvı tüketin. Eğer aşağıdaki sorunlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız, doktorunuzu arayın:

 • Şiddetli karın ağrısı
 • Ateş
 • Kanlı bağırsak hareketleri
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik

Baryum enema sonrasında günlük faaliyetlerinize devam edebilirsiniz. Ancak işlem sonrasında eve bir yakınınızın sizi bırakması tavsiye edilir. Eğer doktorunuz baryum enema işlemi sırasında herhangi bir endişe verici alan bulursa, daha yakından incelenmesi amacıyla ek testler yapılması gerekli olabilir.

Önerilen Makaleler:

 • Kolonoskopi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Источник: //www.kansertedavisi.web.tr/baryum-enema-nedir-ve-nasil-yapilir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.