B Vitamini Zengini Tavuk Eti!

B Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

B Vitamini Zengini Tavuk Eti!

Suda çözünebilen bir vitamin türü olan B vitamininin, bu nedenle vücutta depolanması mümkün değildir. Vücuda depolanamadığı için de B vitaminin her gün düzenli olarak alınması gerekmektedir.

Vücut, ihtiyacı olanı kadarını kullandıktan sonra, gerisini idrar ve ter yoluyla dışarı atmaktadır.

Hücre metabolizmasında önemli görevleri olan B vitamini ya da B kompleks aslında tek bir vitamin değildir ve çeşitleri şu şekildedir;

 • B1 vitamini (tiamin)
 • B2 vitamini (riboflavin)
 • B3 vitamini (niasin)
 • B5 vitamini (pantotenik asit)
 • B6 vitamini (pridoksin)
 • B7 vitamini (biyotin)
 • B9 vitamini (folik asit-folat)
 • B12 vitamini (siyanokobalamin)

B vitamini, yağların metabolizmasında görev aldığından dolayı, ishal oluşumunu önlemektedir ve ayrıca sinirlerin sakinleşmesine, iştahın düzenlenmesine, sindirim sisteminin dengelenmesine, cildin parlamasına ve tırnak kırılmasının önlenmesine yardımcı olmaktadır.

B vitamini eksikliğinde ortaya çıkan sağlık sorunları ise; yorgunluk, iştahsızlık, mide-bağırsak sorunları, sinir problemleri ve gelişim yavaşlığı gibi sağlık problemlerinden oluşmaktadır.

B vitamini eksikliği ile karşı karşıya olan kişiler, birtakım sağlık sorunlarına bağlı olarak risk altında olabildikleri gibi, herhangi bir sağlık sorununa bağlı olmaksızın da risk altında olabilmektedir. Buna göre, B vitamini eksikliği tehsi ile karşı karşıya olan kişiler şu şekildedir;

 • Vegan beslenen kişiler B vitamini eksikliği riski taşımaktadırlar. Çünkü B vitamini grupları en fazla miktarda hayvansal gıdalarda bulunmaktadır ve bitkilerin yapısında B vitamini çok az miktarda bulunmakta ve B12 vitamini ise hiç bulunmamaktadır.
 • Antibiyotik ve diyabet ilaçları kullanan kişiler.
 • Pernisiyöz (bir tür anemi kan hastalığı) olan kişiler.

B vitamini eksikliğinin şiddetine ve B vitamininin türüne bağlı olarak tedavi yöntemi de farklılıklar göstermektedir. Buna göre, B vitamini eksikliği tedavisinde B vitamini bakımından zengin beslenmenin yanı sıra, hap ya da iğne şeklinde tedavi uygulanabilmektedir.

Günlük Alınması Tavsiye Edilen B Vitamini Miktarı

Günlük alınması gereken B vitamini ihtiyacı, B vitamini tek bir vitamin olmadığı için, her bir türü için farklı değerlerdedir. Bu durumda, günlük alınması gereken B vitamini türleri ve miktarları şu şekildedir;

 • B1 vitamini-Tiamin: Her 1000 kalori için 0,4 miligram
 • B2 vitamini-Riboflavin: Her 1000 kalori için 0,6 miligram
 • B3 vitamini-Niasin: Her 1000 kalori için 6,6 miligram
 • B5 vitamini- Pantotenik asit: Günlük alınması gereken miktar 4 ile 7 miligramdır.
 • B6 vitamini-Pridoksin: Günlük alınması gereken miktar 1,5 ile 2 miligramdır.
 • B7 vitamini-Biyotin: Günlük alınması gereken miktar 20 ile 30 mikrogramdır.
 • B9 vitamini-Folik asit-Folat: Günlük alınması gereken miktar 400 mikrogramdır. Hamile kadınlarda 600 ve emziren kadınlarda ise 500 mikrogramdır.
 • B12 vitamini-Siyanokobalamin: Günlük alınması gereken miktar 2 mikrogramdır. Hamile veya emziren kadınlarda ise 2,6 mikrogram.

B vitamini ya da B kompleks vitaminleri, yağsız et, tahıllar, yer fıstığı, tavuk eti, yumurta, yağlı tohumlar, ceviz, kepek ekmeği ile beyin, yürek, böbrek ve karaciğer gibi sakatatlarda bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca B vitamini tek bir vitamin anlamına gelmediği için, her bir türünü içeren besinler tek tek ele alınmalıdır. Bundan dolayı, B vitamini türleri ve bulundukları besinler şu şekildedir;

1.B1 Vitamini İçeren Besinler

Tahıllar (rafine edilmemiş), kuru baklagiller, karaciğer ve diğer sakatatlar, ceviz, fındık, ay çekirdeği ve fıstık gibi kuruyemişler, yulaf ezmesi, kuru üzüm, bezelye, brokoli, erik ve pirinç gibi besinler, B1 vitamini deposudurlar.

2.B2 Vitamini İçeren Besinler

Karaciğer, kırmızı et, süt ve süt ürünleri, yumurta, peynir, balık, yeşil yapraklı sebzeler, hububat, kabuklu kuruyemişler ve tahıllar, B2 vitamini içeren besinlerden en önemlileridir.

3.B3 Vitamini İçeren Besinler

Kırmızı et, balık eti, kümes hayvanları, karaciğer, maya, tahıllar, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, peynir, süt, yumurta, havuç, mısır, hurma ve buğday B3 vitamin içeriği yüksek besinlerdendir.

4.B5 Vitamini İçeren Besinler

Kırmızı et, tavuk eti, karaciğer, tahıllar, baklagiller ve kuruyemişler kısacası hemen her türlü hayvansal ve bitkisel besin kaynakları, B5 vitamini bakımından zengindir.

5.B6 Vitamini İçeren Besinler

Kırmızı et, karaciğer, böbrek, balık, tavuk eti, süt ve yumurta gibi hayvansal besin kaynakları ile, tahıllar, yulaf, kuru baklagiller, muz, patates, mısır, bezelye, lahana, soya fasulyesi, havuç, avokado ve kuruyemişler B6 vitamini bakımından zengin besinlerdir.

6.B7 Vitamini İçeren Besinler

B7 vitamini yani biyotin içeren en önemli besinler; karaciğer, yumurta sarısı, balık, patates, fındık, ceviz, soya unu, kırmızı et ve maya şeklindedir. Aslında biyotin hemen her gıdanın içeriğinde bulunmaktadır ve bu sayılan besinler içerisinde çok daha fazla miktarda bulunmaktadır.

7.B9 Vitamini İçeren Besinler

B9 vitamini yani folik asit içeren besinler; karaciğer, diğer organ etleri, yeşil yapraklı sebzeler, maya, kuru baklagiller ve tahıllar şeklindedir.

Ayrıca, kahverengi pirinç, arpa, mercimek, fasulye, fındık, ceviz, peynir, süt, turunçgiller, yumurta sarısı ve hurma da folik asit içermektedir. Besinlerin hazırlanması, işlenmesi ve depolanması aşamaları folik asit kaybına neden olmaktadır.

Bu nedenle sebzelerin pişirilmesi ve saklanması ilkelerine dikkat edilmesi gereklidir.

8.B12 Vitamini İçeren Besinler

Karaciğer, böbrek, sığır eti, balık eti, süt, yumurta ve peynir gibi hayvansal kaynaklı besinlerde bol miktarda bulunan B12 vitamini, bitkisel kaynaklı gıdaların içeriğinde bulunmamaktadır.

Источник: //evdesifa.com/b-vitamini-iceren-besinler-nelerdir/

Tavuğun Faydaları, İçerdiği Vitaminler ve Besin Değerleri

B Vitamini Zengini Tavuk Eti!

Tavuk etinin oldukça sağlıklı bir protein olması sayesinde bağışıklık sistemi başta olmak üzere dolaşım sisteminde güçlenme sağlamaktadır. Tavuğun faydaları, vitaminleri ve besin değeri.

Tavuğun Faydaları

Tavuğun Besin Değeri

Tavuk eti insan sağlığı için önemli olması sebebiyle birçok hastalığın önlenmesinde faydalıdır. İnsanların geçirdiği hastalıkların iyileşmesinde yardımcı olacaktır. Kalp sisteminin üzerinde olumlu etkisi olacaktır.

Bu nedenle de dolaşım sisteminin güçlenmesi ve ortaya çıkacak olan inme, kalp krizi riskinin olmasını engelleyecektir. Kansızlık nedeniyle ortaya çıkan anemi hastalığının oluşmamasında faydalıdır. Protein açısından çok zengin olması nedeniyle insanların diyetleri içerisinde çok önemlidir.

Yenmesi durumunda mide tarafından kolaylıkla sindirilecektir. Tavuk etinin insan sağlığına faydaları şunlardır:

 • Mide asitinin azalmasını sağlar;
 • Böbrek fonksiyonlarını düzenler;
 • Sinir sistemini güçlendirecektir;
 • Stresle mücadele etme konusunda faydalıdır;
 • Enerjik olmanızı sağlar;
 • Yorgunluğu ortadan kaldırır;
 • Menopoz döneminde kadınların daha rahat olmasını sağlar;
 • Soğuk algınlığına iyi gelir;
 • Kemikleri güçlendirir;
 • Cildin daha sağlıklı hücreleri olmasını sağlar;
 • Tırnak kırılmasını önler.

Tavuk eti satın alırken her zaman için organik olarak yetişmiş bütün tavuk ya da etini tercih etmeniz gerekmektedir. Marketlerden daha çok alınan tavukların açıkta satılmaması ve özenle ambalajlanması çok önemli olmaktadır.

Satın aldığınız tavuğun son kullanma tarihini kontrol etmeli ve son kullanma tarihi yaklaşanlar satın alınmamalıdır. Tavuk eti satın alındıktan sonra hemen pişirilmeyecekse buzdolabına konulmalıdır. 1 gün buzdolabının normal bölümünde kalabilir.

Fakat daha sonra pişirecekseniz buzluğa koymalısınız.

Buzluğa koyduğunuz tavuğun etinin 6 ay içerisinde tüketilmesi çok önemlidir. Buzluktan çıkartılan bir tavuğun çözülmesi durumunda tekrardan buzluğa konulması bakteri oluşmasına neden olacağından çok tehlidir.  

Tavukta Bulunan Vitaminler

Sağlığa faydalı olan birçok vitamini bol miktarda içermesi sayesinde önerilen bir protein kaynağı olarak bilinmektedir. B grubunda bulunan ve başta kalp sağlığı olmak üzere birçok faydası olan vitaminlerin bol miktarda bulunmaktadır.

İçerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde insanların soğuk algınlığı ya da grip gibi kış aylarında yaşadıkları hastalıkların hızla iyileşmesi için tavuk eti ile yapacağınız su çok etkili olacaktır.

100 gram organik olarak yetiştirilen tavuk eti içerisinde şu vitaminler bulunur:

İçerisinde ki vitamin değerlerinde azalmaması için bütün bir tavuk en fazla 1 saat boyunca pişirilmesi gerekmektedir. Fakat diğer parçalarının ise besin değerlerinde azalma olmaması için yarım saatten fazla pişirilmemesine dikkat etmelisiniz.

Bağışıklık sistemi zayıflayan insanların daha çoğunlukla kış ayları olduğu zaman bağışıklık sistemi zayıf olan insanların sıklıkla hastalanmalarına neden olur. Fakat güçlü bir bağışıklık sisteminin olması durumunda vücutlarının direnç kazanmış olacağı için hastalıklara karşı da korunmuş olacaksınız.

Sinir sistemi zayıflayan insanlarda sıklıkla ruhsal problemler görülmektedir. Depresyon ve daha çoğunlukla da aşırı stres altında yaşayan kişilerde daha çok stresli olmalarına neden olacaktır. Bu nedenle de ruhsal hastalıkların önlenebilmesi için sinir sistemine çok iyi gelecek olan vitaminlerin tavuk eti ile birlikte alınması gerekiyor.

Tavuk Etinin Besin Değeri

100 gram tavuk etinin 244 kalori olması ile bilinmektedir. Beyaz et arasında en faydalı olarak bilinen tavuğun etinin içerdiği besin değeri çok yüksektir. Makro besinleri yüksektir. Bu sayede de insanların diyetleri içerisinde çok önemli bir besin olarak biliniyor. Tavuk etinin her zaman için mineraller bakımından da zengin olması ile biliniyor.

Besin değeri çok yüksek olması sayesinde özellikle de gebelik dönemi içerisinde bebeğin ve annenin sağlığı açısından önemli olduğundan yenilmesi gerekmektedir. Metabolizmanın hızlandırıcı özelliği ile birlikte birçok insanın kilo verememe probleminin olmamasını sağlar. Ayrıca kişilerin 100 gram ızgara ya da haşlama yemesi sonucunda tok tutacaktır.

100 gram tavuk etinde bulunan besin değerleri şunlardır:

Haftanın iki günü diyette olan insanların kızartma olmamak şartıyla yemeleri gerekmektedir. İçerdiği minerallerin zengin olması sayesinde kan basıncının normale dönmesinde faydalı olacak ve kalp kasının çok güçlenmesini sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki tavuk eti yağda kızartılması durumunda içerdiği hem vitaminlerin hem de minerallerin düşmesine neden olacaktır.

Makale Değerlendiriniz: Loading…

Источник: //vitamindozu.com/tavukta-hangi-vitamin-var.html

Bu besinler B vitamini içeriyor

B Vitamini Zengini Tavuk Eti!

B1, B2, B3, B5, B6, B10, B11 ve B12 vitaminleri genel olarak B grubu vitaminler adı altında toplanırlar.

B grubu vitaminlerin görevi nedir?

Bağışıklık sisteminin ve beyin fonksiyonlarının düzgün biçimde işleyebilmesi için B grubu vitaminlere ihtiyacı vardır. Merkezi sinir sistemini koruyan, kırmızı kan hücrelerini artıran B grubu vitaminlerdir.

B1 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Ay çekirdeği, fındık, ceviz, yer fıstığı, badem, şam fıstığı, sarımsak, kestane, buğday, bira mayası, yürek, fasulye, susam, bira mayası, maydanoz, bezelye, nohut, mercimek, enginar, karnabahar.

B2 vitaminihangi besinlerde bulunur?

Kırmızı et, balık, karaciğer, süt, yumurta, soya fasulyesi, ıspanak, domates, mantar, yeşil yapraklı bitkiler, kuru baklagiler, böbrek, bira, ekmek mayası, muz ve ıspanakta bulunur.

B3 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Somon balığı, ton balığı, sığır ve kuzu eti, hindi, tavuk, kuşkonmaz ve buğday başlıca B3 vitamini kaynaklarıdır.

B5 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Yumurta, kuruyemişer, balık, tavuk, dana eti, karaciğer, peynir, fasulye, kuru baklagiller ve tahıllar, avocado, mısır, patates, bezelye ve karnabahar B5 içerir.

B6 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Balık, ay çekirdeği, fındık, şam fıstığı, pirinç ve buğday kepeği, sarımsak, ciğer, susam B6 açısından zengin yiyecklerdir.

B10 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Yumurta sarısı, haşlanmış patates, fındık, fıstık, bira mayası ve süt ürünlerinde bulunur.

B11 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ekmek, portakal ve muz özellikle B11 vitaminin bulunduğu besinlerdir.

B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Yoğurt, süt, kefir, kırmızı et, sakatat, tavuk, karides, soya sütü B12 içerir.

VÜCUTTA DEPOLANAMAYAN VİTAMİN: B VİTAMİNİ  

Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

B vitamini eksikliği nelere sebep olur?

Kendinizi  sürekli yorgun hissetmenizin sebeplerinden biri B vitamin eksikliği olabilir. B6 ve B12 eksikliği anemiye, yani kansızlığa sebep olur ve bu da size halsiz düşürür.

Bu iki vitamin yemeklerden alınarak saç, tırnak ve cilt sağlığınızı geliştirmek amacıyla enerjiye çevrildiğinden dolayı vücut için çok önemlidir.

Vejetaryenler ve hamile olan veya bebek sahibi olmayı planlayan kadınlarda B6, B12 ve folik asit eksikliği daha fazla görülür.

B6 ve B12 vitaminleri, vücudunuza oksiyen taşıyan kırmızı kan hücrelerine de şekil verir . B6, vücuttaki serotonin ve dopamin hormonlarını, hücrelerin büyümesini ve bağışıklık sistemini düzenler. Bunun yanı sıra diyabet açısından oldukça önemli olan glikozun parçalanmasını sağlar.

Çoğu insan aslında yeteri kadar B6 ve B12 alsa da özellikle kadınlar ve yaşlılar B6 vitamini eksikliği risk grubundadır. Çünkü yaşlandıkça vitamin emilimi zorlaşır. Ayrıca B23 genellikle hayvansal gıdalarda bulunduğundan dolayı veganlar da genellikle B23 eksikliği yaşar.

Folat (Folik Asit)

Folik asit veya diğer isimleriyle folat/B9 vitamini, dikkat etmeniz gereken B vitaminlerindendir. Özellikle hamilelik süresince tüplerde oluşacak sorunlardan ve açık omurga hastalığından korunmada oldukça önemlidir.

 Eğer hamile değilseniz folik asit eksikliği hakkında endişelenmenize gerek olmadığını fakat folik asit eksikliği olduğu takdirde kalp dammar hastalıkları, felç, demans ve Alzheimer hastalığı risklerinin arttığını unutmamalısınız.

Tiyamin, Riboflavin, Nikotinik Asit, Biyotin ve Pantotenik Asit

Kadınların çoğu daha sağlıklı saçlara, cilde ve tırnaklara sahip olmak için biyotin takviyesi aldığından biyotin kelimesine aşina olabilirsiniz. Aslında bakıldığı zaman biyotin (B5 vitamini) ve pantotenik asit (B5) eksikliği oldukça nadir görülür. Çünkü bu bahsedilen vitaminlerin çoğu ekmekte, kahvaltılık gevreklerde, yumurtada ve süt ürünlerinde bulunur.

Avokado

Bir bütün avokadonun içinde günlük almanız gereken folik asit miktarının yaklaşık %41’I, B6 vitaminin %26’sı, pantotenik asidin %28’i , tiyaminin %17’si, riboflavin ve biyotin’in %9’u  ve C,E,K vitaminlerinin ve aynı zamanda potasyumun da %20 ‘si bulunur. Süper yiyecek de diyebileceğimiz avokadoyu bu yüzden dolaplarınızdan eksik etmemekte fayda var.

Somon balığı

Somon balığı omega-3’ün yanı sıra, B12, B6, niyasin ve biyotin açısından da oldukça zengindir.  İçinde bulunan omega-3 beyin ve kalp sağlığınız için önem taşır. Eğer somonu çok sevmeyen biriyseniz sardalye, ton balığı veya uskumru da deneyebilirsiniz.

Sade ve az yağlı yoğurt

Bütün süt ürünleri gibi yoğurt da B vitamin açısından oldukça zengindir.

 Bir kase sad eve az yağlı yoğurt günlük almanız gereken asit miktarını  %31 ripoflavin, %23 B12 vitamini ve %14 pantotenik asit olacak şekilde karşılar.

Bunun yanı sıra kemiklere iyi gelen kalsiyum açısından da zengin olan yoğurtlar, günlük D vitamini ihtiyacınızın da %10’unu karşılamakta. Detaylar için d vitamini nelerde var yazısına göz atın.

Tavuk

Antioksidan deposu olmanın yanı sıra tavuk, özellikle pişmiş göğüs eti, niyasin ve B6 vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrica içinde az miktarda da olsa ripoflavin ve B12 de bulunur.

Yumurta

Göz sağlığı ve cilt elastikliği için oldukça önemli olan yumurta, Omega-3 açısından oldukça zengindir. Ayrıca içinde  B6 ve B12 vitamini, ripoflavin, folik asit, ve biyotin de bulunur.

Ayçekirdeği  ve ayçiçek yağı

B vitamin açısından oldukça zengin olan ayçekirdeği  ve ayçiçek yağı, vejeteryanlar için iyi bir seçim olabilir. Lif bakımından zengin olmanın yanı sıra içinde ayrıca E vitamin, magnezyum, çinko ve bakır da bulunur.

Nohut

Nohut da veganlar için bir başka öneri olabilir. İçinde bol miktarda B6 ve folik asit bulunur. Bunların yanı sıra B6 bakımından zengin olan veganlar için uygun besinler arasında kahvaltılık gevrekler, muz, patates ve bulgur sayılabilir.

Pancar yaprağı

Pancarın yanı sıra yaprağı da B vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca içinde bulunan nitrat da kan basınıcını düzenlemeye yardımcı olur.

Tofu

B12 almak isteyen veganlar tofuyu tercih edebilir. İçinde B12’nin haricinde B6, ripoflavin, kalsiyum ve protein de bulunur.

VİTAMİN EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? Vitamin eksikliği neden olur? Vi… VÜCUDUN EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞU 5 VİTAMİN Dyt. Ayça Kaplan, vücudun eksikl…

VİTAMİNLER HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Vitamin yoksunluğu çektiğinizi gösteren 5 tuhaf işaret

+6İşlenmiş yiyeceklerle beslenilen günümüzde, vitamin eksikliği çekmek oldukça doğal. Bunun sebebi doğru besinleri tüketmemek ya da sindirim sorunları yüzünden olması gerektiği gibi özümseyememek olabilir. Hastalanmayabilirsiniz ama vitaminler vücutta tüm biyokimyasal reaksiyonlarda kofaktör olduğu için işleyiş bozuklukları yaşarsınız. Ve bu aksaklıklar bazen gizemli yollarla tezahür edebilir.

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1032755-b-vitamini-nedir-b-vitamini-iceren-besinler-nelerdir

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur » Faydasıbu

B Vitamini Zengini Tavuk Eti!

B12, kobalamin adı verilen ve suda çözülebilen bir vitamindir. Bilinen en kompleks vitaminlerden biridir. B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde rol alır, bağışıklık sistemini destekler ve sinir hücrelerinin sağlıklı çalışmasını sağlar. Bu yazımızda B12 vitamini bulunduran önemli besinleri paylaşacağız.

B12 özellikle kırmızı ette bol bulunan, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en temel vitaminlerden biridir. Sadece hayvansal besinlerde bulunan B12 vitamini, bakteriler tarafından üretilen bir vitamindir.

Dünyada yaşayan insanların büyük bir bölümü B12 eksikliğine bağlı rahatsızlıklar yaşamaktadır. B12 eksikliği, uzun dönemde beyin ve sinir sisteminde hasarlara yol açabilmektedir.

B12 eksikliğinin belirtileri; unutkanlık, depresyon, denge problemleri, ellerde ve bacaklarda titremedir.

B12 vitamini, karaciğerde depolanır. Vücuttaki B12 tükendiğinde, karaciğerde depolanan B12 vitamini kullanılır. B12 depoları 1 yıla kadar dayanır. B12 fazlalığı, vücut tarafından dışarıya atılır.

Günlük B12 Vitamini İhtiyacı

B12 vitamini mikrogram cinsinden ölçülür.

 • 0-6 Aylık Çocuklar: 0,4 mcg
 • 7-12 aylık çocuklar: 0,5 mcg
 • 1-3 yaş arası çocuklar: 0,9 mcg
 • 3-8 yaş arası çocuklar: 1,2 mcg
 • 9-13 yaş arası çocuklar: 1,2 mcg
 • 14 yaş ve üzeri kadınlar ve erkekler: 2,4 mcg
 • Hamileler: 2,6 mcg
 • Emziren kadınlar: 2,8 mcg

B12 Vitamini İçeren Besinler

B12 vitamini, sadece hayvansal ürünlerde bulunan bir vitamindir. B12 en çok et ürünlerinde bulunur. B12 vitamini hayvanların karaciğerinde depolandığı için özellikle hayvansal ciğer ürünlerinde yüksek oranda B12 vitamini bulunur.

1. Kuzu Ciğeri

100 gram kuzu ciğerinde 90 mcg B12 vitamini vardır. Bu oran, günlük B12 ihtiyacımızı fazlasıyla karşılar. Fazla olan B12, karaciğerde depolanarak birkaç hafta boyunca vücut tarafından kullanılır.

2. Dana Ciğeri

100 gram dana ciğeri 60 mcg B12 vitamini içerir. Aynı zamanda yüksek oranda demir kaynağı olan dana ciğerinin küçük bir parçası bile 2 haftalık B12 ihtiyacımızı karşılamaktadır.

3. Tavuk Ciğeri

Tavuk ciğerinin 100 gramı, 16 mcg B12 vitamini içerir. Demir açısından da zengin bir besin olan tavuk ciğeri, yetişkin bir insanın bir haftalık B12 vitamini ihtiyacını karşılar.

4. Kuzu Eti

100 gram kuzu etinde 2,5 mcg B12 vitamini vardır. Bu oran, günlük B12 vitamini ihtiyacımıza denktir.

5. Dana Eti

Dana etinin 100 gramı, 1,3 mcg B12 vitamini içerir. Yağsız dana etindeki B12 miktarı, yağlı dana etinden çok daha fazladır. Çinko açısından zengin bir besin kaynağı olan dana eti, aynı zamanda riboflavin adı verilen B vitamini kaynağıdır. Riboflavin, regl öncesi sendromlarını hafifletir.

6. Tavuk Eti

100 gram kızartılmış tavuk göğsü, 3 mcg B12 vitamini içerir.

7.Hindi Eti

100 gram hindi etinde 3 mcg B12 vitamini vardır. Hindi eti zengin bir selenyum kaynağıdır.  Bu mineral, bağışıklık sistemini destekleyerek güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı korur. Hindi eti, ayrıca triptofan adı verilen kimyasal bir madde içerir. Bu kimyasal bileşen, uykunun düzene girmesini sağlayarak derin ve kaliteli uyku uyumaya yardımcı olur.

8. Midye

Kabuklu deniz ürünleri B12 açısından çok zengindir. 100 gram pişirilmiş midyede 84,1 mcg B12 vitamini vardır. Midye, potasyum açısından da oldukça zengin bir deniz ürünüdür. 100 gram midye, 534 mg potasyum içerir.

8. İstiridye

100 gram pişirilmiş istiridyede 21,84 mcg B12 vitamini bulunur. Mineral deposu olan istiridye bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur. En fazla çinko içeren besinlerden biri olan istiridye, testosteron üretimini arttırır, cinsel isteği arttırır ve kadınlarda yumurtalıkların sağlıklı kalmasını sağlar.

9. Yengeç

B12 vitamini açısından zengin bir besin kaynağı olan yengecin 100 gramında 10,3 mcg B12 bulunur. Yüksek oranda A, B, C vitaminleri ve magnezyum içeren yengeç, istiridye gibi bol miktarda çinko içerir.

9. Sardalya

Sardalya, en fazla B12 vitamini içeren balıktır. 100 gram sardalyada 7,6 mcg B12 vitamini vardır. D vitamini ve Omega 3 içeren sardalya balığının 100 gramı, 300 gram sütle eşit oranda kalsiyum içerir.

10. Alabalık

Alabalığın 100 gramı 5,4 mcg B12 vitamini içerir. D vitamini ve Omega 3 yağ asitleri açısından zengin bir balık olan alabalık, beyin fonksiyonlarını güçlendirir.

11. Somon Balığı

Somon balığı B12 açısından zengin balıklardan biridir. 100 gram somon balığında 4,8 mcg B12 vitamini vardır.

12. Ton Balığı

Ton balığının 100 gramında 2,5 mcg B12 vitamini bulunur. Ton balığının içindeki yağ asitleri, sinir sistemini güçlendirir.

13. Mezgit

100 gram mezgitte 1,8 mcg B12 vitamini vardır.

14. Süt

1 bardak az yağlı sütte 1,2 mcg B12 vitamini bulunur. Süt, kalsiyum ve D vitamini açısından da oldukça zengindir.  Süt, kadınların regl dönemlerinde yaşadıkları sıkıntıları hafifletir.

15. Yoğurt

100 gram az yağlı yoğurtta 1,1 mcg B12 vitamini vardır. Yoğurt, kalsiyum, magnezyum ve protein kaynağıdır.  Yapılan araştırmalarda, düzenli olarak yoğurt tüketmenin, şeker hastalığını ve yüksek kan basıncını önlediği kanıtlanmıştır. Yoğurt, aynı zamanda sindirim sistemi problemlerine iyi gelir, bağırsak florasını dengeler, hassas bağırsak sendromunun semptomlarını azaltır.

16. Yumurta

Haşlanmış büyük bir yumurta 6 mcg B12 içerir. Aynı zamanda protein deposu olan yumurta, D vitamini içerir. D vitamini kalsiyumun vücut tarafından emilimini kolaylaştıran bir vitamindir. Vücudun ihtiyaç duyduğu en temel vitamin ve mineralleri içeren yumurta, kemikleri güçlendirir.

Источник: //faydasibu.com/b12-vitamini-hangi-besinlerde-bulunur/

Tavuk Eti (Organik)

B Vitamini Zengini Tavuk Eti!

Tavuk dünya genelinde en yaygın tüketilen kümes hayvanıdır. Diyetisyenler tarafından en sık önerilen besinlerden biridir ve haftada bir kaç kez yemek metabolizmanın güçlü kalması ve vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri alabilmesi için önemlidir.

Hemen hemen bütün dünya mutfaklarında tavuklu yemekler yaygındır. Ancak sanayileşen tavuk üretimi ile beraber yediğimiz tavuk etlerinin kalitesinde ciddi düşüşler ortaya çıktı.

Araştırmalara göre marketten aldığımız sıradan bir tavuk sağlığa ciddi faydalar sağlayabilir ancak doğal yemle beslenen ve antibiyotiklerle ve diğer ilaçlarla korunmayan organik tavuk besin kalitesi olarak çok daha iyidir.

Organik tavuğun vitamin değerleri neredeyse %50 daha yüksek, içerdiği omega-3 gibi sağlıklı yağlar daha fazla, protein kalitesi daha iyi ve kolesterolü daha düşüktür. (1) Bu yüzden örneğin, nezleye iyi geldiği bilinen tavuk çorbasının etkisi, organik tavuk ile yapıldığında çok daha güçlü olabilir.

Organik tavuk en pahalı tavuk etidir ve ilaçlanmamış besinlerle serbestçe beslenir. Ancak dikkatleri üzerine toplayan bir diğer tavuk eti çeşidi ise serbest gezen tavuktur. Serbest gezen tavuk yine hazır yemle beslenebilir ancak kafeslerde büyütülmez, çayırda serbestçe dolaşır.

Tavuk etini diyetinize çok farklı tarifler kullanarak ekleyebilirsiniz. İnternette kısa bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Yazının sonraki bölümlerinde tavuğun sağlığa faydalarını ve besin değerlerini ve tavuk tüketimiyle ilgili riskleri okuyabilirsiniz.

1- Yüksek Miktarda Protein İçerir: Tavuk göğsünün 100 gramında 31 gram protein vardır ve en iyi protein kaynaklarından biridir. Protein diyetin önemli bir parçasıdır ve kas dokusunun yapı taşı olan amino asitlerden oluşur. Genel olarak tavsiye edilen günlük protein miktarı, 1 kg vücut ağırlığı için 1 gramdır. Sporcular için bu miktar iki kat veya daha fazla olabilir.

2- Vitamin ve Mineraller Açısından Zengindir: Tavuk eti sadece iyi bir protein kaynağı değil aynı zamanda harika bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

Örneğin içerdiği B vitaminleri, kataraktın ve cilt sorunlarının önlenmesinde, bağışıklığın güçlenmesinde, sindirimin düzenlenmesi ve sinir sisteminin iyileştirilmesinde faydalıdır.

(2) Ayrıca migren, kalp sorunları, saç beyazlaması, yüksek kolesterol ve diyabete karşı vücudu güçlendirirler.

Tavuğun içerdiği D vitamini kalsiyum emilimine ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

(3) A vitamini göz sağlığı ve demir gibi mineraller ise hemoglobin oluşumu, kas faaliyetleri ve kansızlığın önlenmesine rol oynar.

(4) Potasyum ve sodyum elektrolit minerallerdir, fosfor halsizliğin önlenmesine, kemik sağlığına, beyin fonksiyonlarına ve diş sağlığına fayda sağlar ve metabolik sorunlara karşı önemlidir.

3- Kilo Kontrolüne ve Zayıflamaya Yardımcı Olur: Yüksek protein içeren diyetlerin fazla kiloları azaltmada etkili olduğu bilinir ve tavuk zayıflamak isteyenlerin sık tercih ettiği besinlerden biridir. Araştırmalara göre düzenli olarak tavuk eti tüketen kişilerde kilo kontrolünün çok daha iyi sağlandığı ortaya çıkmıştır. (5) Bu etkinin sebebi düşük kalorili olması ve yüksek miktarda protein içermesi olabilir.

4- Tansiyonu Kontrol Eder ve Düşürür: Tavuk tüketmek kan basıncını kontrol etmek için faydalıdır. (6) Bu olumlu etkiler hipertansiyonu olan kişilerde gözlenmiştir. Ancak tansiyonu yüksek olan kişilerin diyetinde sadece tavuk değil, kuruyemişler, düşük yağlı hayvansal besinler, sebzeler ve meyveler de yer almalıdır.

5- Antikanser Özellikleri Vardır: Araştırmalara göre vejetaryen olmayan kişilerde yüksek kırmızı et tüketimi kolorektal kanser riskini artırabilirken; tavuk ve balık ağırlıklı beslenen kişilerde ilerleyen yaşlarda kolorektal kanser görülme riski düşer. (7)

6- Kolesterolü Düşürür, Kalbe İyi Gelir: Kırmızı ette bulunan doymuş yağ ve kolesterol miktarı, tavuk, balık ve sebzelerdeki miktarlardan çok daha yüksektir.

Bu yüzden dünya genelinde sağlık örgütleri düşük kolesterol ve düşük kalp hastalığı riski için kırmızı et yerine tavuk veya balık tüketmeyi önerir.

Ancak balık ve tavuk eti tüketimi de normal seviyelerde olmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır, aksi durumlarda yine bazı kalp sorunlarına yol açabilir.

7- Nezle ve Soğuk Algınlığına İyi Gelir – Bağışıklık Sistemini Güçlendirir-: Sıcak tavuk çorbası tüketmek; soğuk algınlığı, nezle, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığına iyi gelir. Hastalıkların belirtilerini hafifletir. (8) Ayrıca içerdiği geniş yelpazedeki vitamin ve mineraller bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına yardımcı olur.

8- Tavuk Tüketmek Psikolojik Sağlığa İyi Gelir: Çok sayıda bilimsel araştırma tavukta bulunan B vitaminlerinin psikolojik sağlığı korumak için gerekli olduğunu belirtiyor.

Düzenli olarak ihtiyaç duyulan B vitaminlerini almak; stres, anksiyete ve hafıza kaybı sendromu gibi sorunları önleyebilir. Ayrıca çocuklarda ve yetişkinlerde konsantrasyonu artırır.

Diyetisyenler düzenli olarak normal miktarlarda tavuk tüketmenin Alzheimer gibi yaşlanma kaynaklı hastalıkların önlenmesinde faydalı olduğunu düşünmektedir.

9- Anemiyi Tedavi Eder: Anemi ciddiye alınması gereken önemli bir sağlık sorunudur. Bu durumu olan kişiler demir açısından zengin besinlerle beslenmelidir. Tavuk ciğerinde kırmızı kan hücrelerinin üretiminde yer alan yüksek miktarda demir, A vitamini, E vitamini ve K vitamini bulunur. Şiddetli demir eksikliği durumlarında doktorunuza danışmanız önerilir.

10- Göz Sağlığını Korur: Gözlerinizi görme kaybından korumak için tavuk tütekebilirsiniz. Tavukta bol miktarda göz sağlığı için çok önemli olan retinol, likopen, alfa ve beta-karoten bulunur. Tavuk sadece göz kuruluğu ve gece körlüğüne karşı korumaz, ayrıca katarakt ve maküler dejenerasyona karşı da etkili olabilir.

11- Hücre ve Dokuları Onarır: Çeşitli vitamin ve mineral eksiklikleri vücutta şişmiş dudaklar, derinin soyulması ve çatlaması gibi sorunlara yol açabilir. Düzenli olarak tavuk tüketmek hasarlı hücrelerin ve dokuların onarımını sağlar. Tavuk eti ve ciğerinde yüksek miktarda riboflavin bulunur.

12- Tırnak Sağlığına İyi Gelir: Çoğu durumda mineral ve vitamin eksikliği tırnakları zayıflatabilir. Güzellik uzmanları ve diyetisyenlere göre vücutta temel besinlerin eksik olması çeşitli tırnak sorunlarına yol açabilir. Tavuk eti demir, potasyum ve diğer vitaminleri içerdiği için tırnak sağlığını artırır.

13- Kortizol Hormonu Seviyelerini Dengeler: Tavuk tüketmek vücutta kortizol hormonu seviyelerini dengeleyebilir. Dengesiz kortizol hormonu seviyeleri strese yol açabilir. Vücutta böbrek üstü bezlerinin düzgün çalışmasıyla bu durum düzeltilebilir.

Tavuk Etinin Yan Etkileri / Zararları

Tavuk eti tüketilmesi en güvenli et türlerinden biridir ve çok sayıda faydası vardır. Tavuk tüketirken sağlıklı koşullarda yetişmiş, büyütülürken ilaç kullanılmamış ve satış aşamasında tazeliğini koruyan tavuklar tercih edilmelidir.

Tavuk tüketirken aşağıdaki sebeplerden kaynaklı risklerin bilincinde olunmalıdır. Ayrıca her ne kadar sağlıklı olsa da aşırı miktarlarda tavuk eti tüketmek yüksek kolesterole yol açabilir veya kilo aldırabilir. Ayrıca araştırmalara göre vejetaryenlerde kanser riski %40 daha düşüktür.

Yani tamamen tavuğa dayalı diyetlerden uzak durulmalı, yeterince yeşil sebze ve meyve de tüketilmelidir.

Gıda Zehirlenmesi: Salmonella, campylobacter spp. ve diğer bakteriler tavuk tüketiminde risk kaynağıdır. Tavuk etinde bu zararlı bakteriler bulunabilir ve sağlık için tehdit oluşturabilir. Tavuk etinde gıda zehirlenmesi ciddi bir risktir ve güvenilir kaynaklardan tavuk tüketmeniz önerilir.

Koli Basili Bulaşması Riski: Escherichia coli bakterisi ishal nöbetlerine sebep olmasıyla bilinir ve besinde bulunması hayvan dışkısının varlığı anlamına gelebilir. Bu bakteri ishal dışında çeşitli rahatsızlıklara da sebep olabilir.

Tavuktaki Kolesterol İçeriği ve Kalp Sağlığına Etkisi: Derisi olmadan yenen tavuk aynı porsiyon kırmızı etten çok daha az kolesterol içerir ancak tavuk eti aşırı miktarlarda ve yağlı olarak tüketilirse kolesterol dengesini olumsuz etkiler. 100 gram pişmiş tavuk 85 mg kolesterol içerir ve bu değer günlük ihtiyacın %28’idir. Vücuda alınan kolesterol miktarını minimize etmek için bol miktarda sebze ve balık tüketilebilir.

Tavuk yerken bir diğer önemli nokta tavuğun nasıl pişirildiğidir. Kızarmış tavuk çok sayıda fanı olan bir tavuk türüdür ancak bilinmelidir ki kızarmış tavuk; özellikle bazı fastfood zincirlerinde olduğu gibi kullanılmış yağ ile hazırlanıyorsa yüksek miktarda trans ve doymuş yağ içerebilir. Bu durum kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Antibiyotik Direnci: Antibiyotik direnci tıp toplumunda tartışılan en önemli sorunlardan biridir ve büyütülürken hastalıklardan korunması için tavuklara verilen antibiyotikler de bu sorunu büyüten etkenlerdendir. Antibiyotik almış tavukların tüketilmesinin insan bağırsak florası üzerinde olumsuz etkileri olabileceğine dair ciddi şüpheler vardır.

Arsenik Maruziyeti: Arseniğin tavuk beslenmesinin bir parçası olarak kullanılması yaygınlaşmaktadır. Ülkemizde arseniğin tavuk yemine karıştırılması yasaklanmıştır ancak bazı ülkelerde yapılan araştırmalarda tavuk ciğerinde arseniğe rastlanmaktadır.

Arsenik tavuklarda ishal, cilt dökülmeleri ve hızlı büyümeyi sağladığı için kullanılmaktadır.

Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ülkemizdeki tavuk etlerinde arsenik miktarını belirlemeyi amaçlamış ve bulgular neticesinde bu riskin diğer ülkelerdeki kadar yüksek olmamakla beraber var olduğu öne sürülmüştür. (9)

Tavuğun Besin Değerleri

Tavuk Eti100 Gram – Kızartılmış veya Izgara Yapılmış
Miktar % Günlük İhtiyaç
Kalori 165 %8
Yağ Kaynaklı Kalori 32.2
Toplam Yağ 3.

6 g

%5
Doymuş Yağ 1.0 g %5
Trans Yağ ~ ~
Kolesterol 85.0 mg %28
Sodyum 74.0 mg %3
Toplam Karbonhidrat 0.

0 g

%0
Diyet Lifi
Şeker
Protein 31.0 g %62
Niasin 13.7 mg %69
B6 Vitamini 0.

6 mg

%30
Pantotenik Asit 1.0 mg %10
Riboflavin 0.1 mg %7
B12 Vitamini 0.3 mcg %6
Tiamin 0.1 mg %5
Selenyum 27.

6 mcg

%39
Fosfor 228 mg %23
Potasyum 256 mg %7
Magnezyum 29.0 mg %7
Demir 1.0 mg %6
Bakır 0.

0 mg

%2

*Bu değerler 2000 kalorilik bir günlük diyet için geçerlidir. Kalori ihtiyacınız yaşam tarzınıza göre daha az veya fazla olabilir.

Kaynaklar ve Referanslar

[Toplam Oy: 2 Ortalama Puan: 5]

Источник: //faydalari-nelerdir.com/organik-tavuk-eti-faydalari-zararlari-tavuk-besin-degeri-neye-iyi-gelir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
B Vitamini Zengini Tavuk Eti!
B Vitamini Zengini Tavuk Eti!
B Vitamini Zengini Tavuk Eti!
B Vitamini Zengini Tavuk Eti!