Bacaklardaki Ağrılar Çocuğun Büyüdüğünün İşareti

Bacaklardaki her ağrıyı büyüme ağrısı ile karıştırmayın!

Bacaklardaki Ağrılar Çocuğun Büyüdüğünün İşareti

Ebeveynler çocuklarının belli dönemlerinde sağlıkla ilgili şikayetlerine maruz kalıyorlar. Çocuklar, sıklıkla kemik ve uzuv ağrılarından şikayet ediyor. Özellikle 2-12 yaş dönemindeki çocuklarda ortaya çıkan bu ağrılar ‘büyüme ağrıları’ olarak tanımlanıyor. Ancak bacaklarda görülen her ağrı, büyüme ağrılarına işaret etmiyor.

Gün boyu yürürken ve hareket edildiğinde zorluk yaşarken, kızarıklık ve şişkinlik görülüyorsa; büyüme ağrısının dışında bir neden söz konusudur ve mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Acıbadem Adana Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr.

Erhan Serin, büyüme ağrılarıyla karıştırılan hastalıkları anlattı ve önemli uyarılarda bulundu.

Büyüme nedir?

Doğduğumuzda küçük olan kemiklerimiz büyüme plağı veya epifiz plağı olarak tanımlanan bölgelerden uzayarak normal boyutlarına ulaşıyor.

Kollarımız daha çok omuz ve el bileği bölgesinden, bacaklarımız ise ağırlıklı olarak diz bölgesinden uzuyor. Bu bölgelerde görülen ağrılar halk arasında genellikle büyüme ağrısı olarak düşünülüyor.

Büyüme ağrıları, daha çok dizin üst ve alt tarafındaki kısımlardaki kaslarda ortaya çıkıyor. 2-12 yaş arasında çocukları olan ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmaları gerekiyor.

Büyüme ağrısı neden olur?
Büyüme ağrısı olarak adlandırılan ağrılar, kız ve erkek çocuklarda hemen hemen eşit oranda görülüyor.

Büyüme ağrıları genellikle 12–13 yaşlarına kadar devam ediyor ve sonradan kayboluyor.

Ağrılar daha çok, kemiğin büyüme hızından daha çok çevresindeki kas, tendon ve bağlar gibi yumuşak dokulardaki zorlanmalar ve gerilmeler sonrasında oluşan ödemden kaynaklanıyor.


Büyüme ağrıları daha çok akşam çıkıyor

Çocuklar genellikle gündüz yaptıkları aktiviteler sonrasında akşama doğru veya geceleri ağrıdan yakınıyor. Ancak, sabah olduğunda genellikle şikayetleri geçmiş oluyor. Bu ağrıların aşırı efor sonrasında da arttığı gözleniyor.

Daha çok dizin üst ve alt tarafındaki kısımlarda bulunan kaslarda ortaya çıkan büyüme ağrılarının tedavisi için dinlenilebilir, masaj ya da basit ağrı kesicilerden yararlanılabilir.

Bunlardan sonuç alınmıyor, gün boyu süren ağrı, şişlik, kızarıklık ve yürümede zorluk gibi sıkıntılar devam ediyorsa çocukların bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

Bu hastalıklar büyüme ağrılarıyla karıştırılıyor!

Büyüme ağrılarının dışındaki ağrılar farklı hastalıklardan kaynaklanabilir. Büyüme ağrıları ile karıştırılan önemli hastalıklar şöyle sıralanabilir:

 • Büyüme ağrısının travmadan farkı: Çocukların düşme veya darbeye maruz kalması sonucu oluşan travmalarda, ağrı, şişlik, morluk, hassasiyet ve hareket kısıtlılığı gibi belirtilere görülüyor. Travmalarda, büyüme ağrılarından farklı olarak, bölgesel ağrı yaşanıyor ve beraberinde morluk ile şişlik görülüyor. Büyüme ağrılarında ise çocuklar daha çok her iki bacağındaki kasların üzerindeki ağrıdan şikayet ediyor. Ayrıca büyüme ağrıları sabah ortadan kalkıyor.
 • Enfeksiyon varsa: Erişkinlere göre çocuklarda daha sık görülen kemik ve eklem enfeksiyonlarında tablo büyüme ağrılarına göre çok daha şiddetli seyrediyor. Hem ağrı daha şiddetli yaşanıyor, hem de çocukların genel sağlık durumları kötüleşiyor. Enfeksiyonlarda, şiddetli ağrıya ateş, üşüme, titreme, şişlik, kızarıklık, lokal veya genel ısı artışı, hareket kısıtlılığı ve yürümede zorluk gibi belirtiler de ekleniyor. Ayrıca sistemik enfeksiyonlarda da yaygın olarak kemik ve eklem ağrıları görülebiliyor.
 • İyi veya kötü huylu tümör olabilir: Çocukluk çağında görülen iyi veya kötü huylu kemik tümörlerinin, uzun kemiklere ve özellikle de bacaklardaki uzun kemiklere daha fazla yerleştiği görülüyor. İyi huylu kemik tümörleri çocuğun gelişimiyle birlikte belirli bir büyüklüğe ulaşıyor. Ekleme yakın yerlere yerleşmiş tümörler ise kaslara ve tendonlara yaptığı baskı sonucu büyüme ağrılarına benzer ağrılar ortaya çıkarabiliyor. Ancak, iyi huylu kemik tümörlerinde ağrı hareket veya temasla ortaya çıkarken kötü huylu tümörlerde ağrı süreklilik arz ediyor.
 • Lösemiye dikkat!: Büyüme ağrılarıyla karıştırılabilen sorunlardan biri de kan hastalıkları ve lösemi. Kemiklerin de etkilendiği bu hastalıklarda hiç durmayan sürekli ağrı yaşanıyor. Kan hastalıkları arasında kanamanın durmamasıyla tanınan hemofilide tabloya şişlik ve morluk eşlik edebiliyor. Lösemide de çocuk sürekli ve dinlenmeyle geçmeyen ağrı yaşıyor.
 • Romatizmal hastalıklar da eklem ağrısı yapıyor: Büyüme ağrısıyla yine benzer olan başka hastalık da romatizmal hastalıklardır. Son yıllarda çocuklarda artış gösteren romatizmal hastalıklar yine sıklıkla eklemlerde ağrı ile ortaya çıkıyor. Çocuklardaki romatizmal ağrılar hem uzun sürüyor, hem de şiddetli yaşanıyor. Kas yorgunluğu, ateş ve ağız bölgesinde de aft görülmesi romatizmaya işaret ediyor.

Video: Okul çağındaki çocuklar neden hareket etmeli?

İlginizi çekebilir

Büyüme hormonlarında sorun varsa…

Çocuklarda büyümeyi etkileyen nedenler

Çocukların kısa kalmasını önlemek için ne yapılmalı?

İlkokul dönemindeki çocuklar ne kadar uyumalı?

Çocuklarda görülen morluklara dikkat!

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/bacaklardaki-her-agriyi-buyume-agrisi-ile-karistirmayin

Çocuklarda Büyüme Ağrıları

Bacaklardaki Ağrılar Çocuğun Büyüdüğünün İşareti

Anne babalarda telaş uyandıran, çocuklarda ise mızmızlanmaya sebep olan, hatta bazen gece vakti acillik olunulan bazı ağrılar gelişme döneminde karşımıza çıkabilir. Birçok aile tarafından büyüme ağrıları olarak tanımlanan bu durum geçici bir süreçtir.

Dikkat edilmesi gereken durum bunun ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanan bir hastalık  olup olmadığını anlamaktır. Kemik tümörleri, hematolojik hastalık tümörleri, eklem iltihabı, romatizmal hastalıkların da genel habercisi eklem ağrılarının temel belirtisi bacak ağrıları olarak karşımıza çıkar.

Büyüme ağrıları masajlarla iyileştirilebilir ve kısa süre sonra geçerken, diğer hastalıklardan kaynaklanan ağrılar daha şiddetli ve kalıcı özelliktedir.

Büyüme ağrılarına çocuklar sürekli değişik yerlerinde ki ağrılarından şikayet eder. Ciddi hastalıklarda ise ağrının yeri genelde sabittir ve şişlik kızarıklık ,hareketlerde kısıtlama  gibi fizyolojik değişiklikler görülür.

Çocuğun hissettiği ağrıya ilişkin bir tramvası var mı öğrenilmelidir. Örneğin düşüp düşmediği, yaralanıp yaralanmadığı, bir yerini çarpıp çarpmadığı  sorulabilir.

Eklem iltihabı ve romatizması durumlarından şüphelenildiğinde,  doktora başvurarak laboratuvar testlerinden doğru sonuç alınabilir. Hissedilen ağrılar genellikle kalça ve bel kısmından hissediliyorsa doktora başvurulmalıdır. Büyüme ağrıları eklemlerde hissedilmez.

İltihaplı romatizmal hastalıklarda çocuk ağrıyan bölgeye dokundurmazken, büyüme ağrılarında çocuk tam tersine ağrıyan bölgeye masaj yapılmasından hoşlanır ve memnun kalır.

Ağrılar uzun süre devam ediyor ve  sürekli   kalıcılık gösteriyor ise,çocuğunuzun gündelik hayatını aksatacak nitelikte vücudunda ağrı hissediyor ise, ağrının yanında sürekli çocuğa eşlik eden iştahsızlık, halsizlik, yüksek ateş, ciltte görülen döküntü, herhangi bir bölgede görülen şişme, kızarıklık, morarma gibi belirtiler eşlik ediyorsa çok geçmeden bir doktora başvurularak, tavsiyesi alınmalıdır. Genellikle üç ile on iki yaş grupları arasındaki çocuklarda daha sık büyüme ağrıları görülür ve bu ağrılar özellikle gece  vakitlerinde daha yoğun ortaya çıkar.Sabaha doğru kaybolmaya  başlar. Büyüme ağrıları çocuklarda özellikle bacaklarda, ayaklarda, baldırda, uyluk bölgesinde ya da dizin  arka  kısımlarında görülebilir. Bu tür ağrılarda diğerlerinden farklı olarak şişlik ,   kızarıklık, hareket etmede herhangi bir zorluk görülmez. Çoğunlukla kendiliğinden, bazen masajla, bazen ise çocuğa gösterilen şefkatle ve ilgiyle de geçebilir. Çünkü büyüme ağrılarının bazısı çocuklarda psikolojik de olabilir. Gergin aile ortamı, sevgisizlik dikkat çekme gibi eksiklikler doğrultusunda çocukta psikolojik ağrılar başlayabilir.

Çocuklarda Büyüme Ağrıları Neden Olur?

Doktorlar büyüme ağrılarına tam olarak neyin sebep olduğunu  bilmemektedir. Bununla birlikte kesin olarak bilinen bir tedavisi de yoktur. Bazen ağrı eşiğinin düşük olması ya da psikolojik sorunlarda büyüme ağrılarını tetikleyebilir.

Bazen de, gündüzleri yapılan koşma, atlama, zıplama gibi hareketler sonucunda çocuğun vücudu yorulup zorlanabilir. Yapılan fiziksel etkinliklerden sonra çocukların bacak kaslarında laktik asit adı verilen bir asit oluşur. Bu asit gün içinde herhangi bir ağrıya sebep olamaz.

Fakat sıcak bir banyo sonrası ya dinlenmeye geçtikten sonra ağrı hissetmeye başlayabilir. Bunun sebebi ise bu laktik asidin harekete geçerek, bacaklarda huzursuzluk hissi uyandırmasıdır. Bundan dolayı da geceleri ağrılar çocuğu huzursuz edebilir.

Ya da çocuğun boyunun uzaması, kemik sisteminin gelişmesiyle ilgilide sızılar yaşanabilir. Kalsiyum  florür eksikliği de sebep olabilir. Tüm bu sebeple olan ağrılar, endişe edilmeden kısa sürede atlatılabilir.

Büyüme ağrılarının en belirgin özelliği özellikle geceleri hissedilen, hatta uykudan uyandıracak kadar şiddetli görülen ağrılardır. Çocuklar genelde ayaklarım ağrıyor diye mızıldayarak şikayetle bulunur.

Ya da vücudunu herhangi başka bir yeri de ağrıyabilir. Genellikle bacaklarda, uyluk kemiğinin ön kısmında ya da dizlerin arka kısmında ağrı yada çarpıntı şeklinde ortaya çıkar.

Şüpheli ve çok uzun süren bir süreç olursa doktora başvurulmalıdır.

Büyüme Ağrılarının Tedavileri

Büyüme ağrılarının modern tıpta bilinen bir tedavisi yoktur ve ilaçlı tedavisi önerilmemektedir. Bu ağrılar zararsızdır ve genellikle çocukluktan gençliğe geçilince durmaktadır. Ama yine de çocukları rahatlatan bazı doğal sağlık tedavileri vardır.

Bunları şöyle sıralayabiliriz: Çocuk kendini eğer güçsüz hissederse , kıpırdayamıyacak kadar enerjisiz kaldı ise, fosforik asit adı verilen bir vitamin kullanılabilir. Çünkü bu yorgunluk takviye edilmediği takdirde sonraki zamanlarda daha da şiddetli ağrılara yol açar. Yine büyüme ağrıları için, az miktarda zeytin yağı ısıtılır.

Sonra içine bir damla kadar  lavanta yağı katılır ve karıştırılır. Bu elde edilen karışım ile bacaklara, özellikle ağrının en çok  hissedilen yerine masaj yapılır.

Masajı bacaklarda yukarıdan aşağı, yada aşağıdan yukarı olarak yapılır. Böylece kan dolaşımı hızlı bir şekilde artar, ağrı ve halsizlik veren laktik asit birikimini önlemiş olunur. Hem de kaslar biraz daha rahatlamış olur.

Bach çiçekleri esansları da rahatlık hissettirir. Çocukların günlük beslenme tablolarında gerektiği kadar kalsiyum, D vitamini ve magnezyum almasını sağlıyor.

Kalsiyum florür ve kalsiyum  fosfat  gibi maddelerin günde üç kere yeteri kadar alınması  kas ağrılarına karşı olumlu sonuçlar verir.

Çocuğunuz akşam saatlerinde, yatmadan önce, huzursuz, gergin,  mutsuzsa ya da kendini güçsüz hissediyorsa  bununla birlikte büyüme ağrıları başlamış ise kedi otu çayı  hazırlanarak içmesi sağlanır. Böylece rahatlayıp,  gevşeyerek   kendini daha iyi hissetmesini sağlanır.

Bazı zamanlarda çocuğun ılık bir duş alarak, vücudunun  ağrıyan bölgesine masaj yapmak da rahatlamasını sağlayabilir. Eğer çocukta görülen ağrı doğal yollarla geçmiyorsa ağrı kesici de kullanılabilir. Genelde tercih edilen ibuprofen ya da asetaminofen ağrı kesicisileridir. Kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmasında fayda vardır.

Ona göre kullanılacak miktarı ve sayısı belirlenir. Ayrıca reye  sendromu riski oluşabileceği için ağrı kesici olarak aspirin verilmemelidir. Bu sendrom çocuklarda aspirin kullanımıyla nadiren de olsa ortaya çıkma ihtimali olan, ciddi  bir durumdur.

Bazı çocukların büyüme ağrıları olduğunda , ovuşturmayla rahatlatmanın yanında, çocuğun kucağa alınması kendini güvende ve daha iyi hissettirebilir. Bu da ağrının çabuk geçmesini sağlar. Bazen de çocuk da ağrı hissedilen bölgeye yakmayacak şekilde kontrollü sıcaklık verilmesi de işe yarayabilir. Çünkü ısının kasları gevşetme özeliği vardır.

Çocuğunuz yatmadan önce ağrıyan bölgesine ısı pedi koyulabilir. Çocuk uyuduğunda bu ped çıkartılabilir. Böylece çocuğun daha rahat uykuya dalması sağlanır ve sabah daha rahat uyanır.

Risk Faktörleri

Büyüme ağrıları genellikle kız çocuklarında erkek çocuklara oranla daha çok görülür. Eğer gün içerisinde koşma,  zıplama,  tırmanma gibi fiziksel aktiteler normal zamandan daha fazla yapıldı ise geceleyin ağrıların hissedilme riski daha fazladır. Dört ile on iki yaş grubu çocukları büyüme ağrılarının görüleceği riskli yaş grubudur.

Testler ve Teşhis

Doktoralar herhangi bir sebep göstermeksizin hissedilen büyüme ağrıları için genelde test istemez. Yukarıda saydığımız metotların uygulanmasının yardımcı olacağını belirtirler. Fakat istenilen durumlarda ya da diğer belirtilere sebep olan diğer etkenleri bulmak için, bazı kan ya da röntgen testleri isteyebilir. Sonuçlara göre bir tedavi yöntemi belirlenir.

Faydalı Terapiler

Büyüme ağrıları için işe yarayabilecek bazı  terapi yöntemleri şöyledir:

 • Masaj
 • Herbalizm
 • Aromaterapi
 • Yoga

Büyüme Ağrıları İçin Evde Yapılacaklar

En etkili  yöntem duş almaktır. Burada dikkat edilecek şey suyun  ılık  olmasıdır. Çünkü çok sıcak su, vücuttaki laktik ortamda harekete geçer  ve kasları  rahatsız edebilir. Genelde tercih edilen çocuğun geceleri yerine gündüzleri duş almasıdır. Ama ağrı gece yoğun hissediliyor ve duş alma isteği oluyorsa suyun ılık olması önemlidir.

Ağrı yoğun olarak bacak bölgesinde hissediliyorsa,  limon ile ağrıyan bacak ovularak ağrı hafifletilebilinir. Ayrıca ısırgan otu ıslatılarak bir bez yardımıyla bacağımıza sarılabilir. Ya da lahana yaprağı ıslatılarak  yumuşayıncaya kadar suda bekletilir. Sonrada bacağın ağrıyan yerine sarılabilir.

Источник: https://evdesifa.com/cocuklarda-buyume-agrilari/

Çocuklarda Bacak Ağrıması: Büyüdüğü İçin mi? | Anneysen.com

Bacaklardaki Ağrılar Çocuğun Büyüdüğünün İşareti

Miniğine akşamüstü ve gece yarıları uğrayan bacak ağrıları varsa korkma, bu onun büyüdüğüne işaret ediyor olabilir! Çocuklarda bacak ağrıması nedir ve nasıl geçer? Büyüme ağrısının özellikleri neler? Her şeyi anlattık, hazırsan başlıyoruz!

Kemik zarı anlamına gelen periost, çocuklarda daha fazla ve daha kalın bir yapıda bulunuyor. İçerisinde çok fazla sinir var. Bu nedenle büyüme sırasında küçük çocukların bacaklarında büyük çocuklara göre daha fazla ağrı meydana geliyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gazi Zorer, çocuklarda büyüme hızının yüksek olduğu dönemlerde periost inceldiği için bacak ağrısının daha yoğun bir şekilde hissedilebileceğini söylüyor.

Ancak yaşanan ağrının büyüme kaynaklı olduğunu söyleyebilmek için çocukluk yaş grubunda ortaya çıkması ve her iki alt bacakta da tekrarlayan ağrılar şeklinde baş göstermesi gerekiyor. Ağrının süresi de 72 saatin altında olmalı. Aksi halde, ağrının kaynağının araştırılması için çocuk doktorunla iletişime geçmen gerekiyor.

Çocuklarda bacak ağrıması ne zaman görülür?

Büyüme ağrıları; 3- 12 yaş arası çocuklarda genellikle bacaklarda (dizin arkası, uyluk ve baldırlarda), daha az sıklıkla kollarda da görülebilen, akşam ve gece vakti ortaya çıkan, uykudan uyandıran, birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilen ve nedeni bilinmeyen ağrılar olarak tanımlanıyor.

Çocuklarda bacak ağrısı da bu bağlamda büyüme ağrıları içerisinde değerlendiriliyor. Uzun kemiklerin büyümesi daha fazla olduğundan, en uzun kemikler de bacaklarda bulunduğundan büyüme ağrıları sıklıkla bacaklarda, diz çevresinde ve kalçalarda ortaya çıkıyor.

Büyüme, ritmik bir durum olduğu için ağrı farklı zamanlarda hissedilebiliyor ve bu ağrılar her çocukta ortaya çıkmayabiliyor. Yaygın olarak yoğun fiziksel aktivite sonrasında görülüyor. Büyüme ağrısı olarak nitelendirilmesine karşın ergenlik dönemindeki boy uzaması da bu ağrılara sebep olabiliyor.

Doç. Dr. Gazi Zorer, büyüme ağrılarının kız ve erkek çocukları açısından bir farklılık göstermediğini söylüyor. Yapılan son çalışmalara göre 4-6 yaş arasındaki çocuklarda görülme sıklığı %38,3 oranında.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Op. Dr Selim Yalçın, büyüme ağrılarının kısa sürede geçme özellikleriyle bilindiğini söylüyor ve bu ağrıları şu şekilde tanımlıyor:

 • Büyüme ağrıları gezicidir. 1 gün öncesinde sol dizi ağrıyan bir çocuğun, ertesi gün sağ bacağına ya da her iki bacağına da dağılan ağrısı olabilir.
 • Büyüme ağrıları geçicidir. Çocuk gece boyunca bacak ağrısı çekebilir. Uykudan uyanabilir ve masajla bacak bölgesinin ovulmasını isteyebilir. Ağrı kesici alacak kadar ağrısı olmasına karşın sabah uyandığı zaman ağrısı kalmayabilir. Ve daha sonra aynı bölgede hiç ağrısı bulunmayabilir.
 • Büyüme ağrıları masumdur. Ağrılı bölgeye masaj yapmak ve çocuğa şefkat göstermek işe yarayabilir.
 • Büyüme ağrıları düzenli değildir. Aradan haftalar ya da aylar geçmesine rağmen çocuğun beklenmedik bir anda yeniden ağrısı olabilir.
 • Büyüme ağrıları ürkütücü olabilir. Oyun oynayıp keyifli saatler geçiren çocuğun, uykusundan ağrı şikayetiyle uyanması aileler için ürkütücü olabilir ancak ortada endişelenecek bir durum yok.
 • Büyüme ağrılarının nedeni tam belirlenemez. Tıp dünyası yıllardır bu konuda araştırma yapıyor olsa da büyüme ağrılarının nedeni henüz tam olarak çözüme kavuşmuş değil.

Çocuğunu hangi durumlarda doktora götürmelisin?

 • Eğer çocuğunun büyüme ağrıları bu yazılanlardan daha şiddetli oluyorsa,
 • Bacak ağrısıyla birlikte ateşi de varsa,
 • Ağrısı giderek şiddetleniyorsa,
 • Vücudunda kızarıklık varsa,
 • Halsizlik ve kilo kaybı gibi belirtiler de söz konusuysa ortopedi uzmanı ile görüşmeli, bu ağrıların asıl kaynağını öğrenmelisin.

Bir hastalık habercisi: 10 Maddede Çocuklarda ve Bebeklerde Ateş Hakkında Aklına Takılan Tüm Sorular

Büyüme ağrısı diğer hastalıklardan nasıl ayrıştırılır?

Çocuklarda bacak ağrıları, kemik tümörleri ve hematolojik hastalıkların tümörlerine işaret edebilir. Romatizmal eklem ve eklem iltihabı hastalıklarının tanısında da önemli bir bulgu olarak değerlendirilebilir. Doç. Dr. Kemal Gökkuş bacak ağrılarının ayırdının sağlıklı yapılabilmesi için şunları söylüyor:

 • Ağrının büyüme kaynaklı olduğunu anlamak için çocuğun herhangi bir travma geçirip geçirmediği sorgulanmalı. Ağrının düşme, yaralanma veya kaza sebepli olmaması gerekiyor.
 • Büyüme ağrıları belli bir kemik bölgesinde meydana gelmez. Genel olarak bacaklarda ve bacak kaslarında hissedilir. Herhangi bir eklemin hareket alanında kısıtlılığa sebep olmaz.
 • Büyüme ağrılarında, ağrının olduğu bölgede kızarıklık ve şişlik görülmez. Kızarıklık, şişlik, hassasiyet ve fonksiyon kaybı gibi belirtilerin görüldüğü bir hastalık süreci yaşanmaz.
 • Özellikle kalça ve bele vuran, yansıyan ağrılarda gerçek hastalığın kaynağının araştırılması önemli. Bel ve kalça bölgesinin dikkatle muayene edilmesi, gerekirse laboratuvar testlerinin yapılması ve röntgen çektirilmesi gerekiyor.

Çocuk gelişimi, yaşlara göre genel standartlara sahip olsa da her minik için aynı olmak zorunda değil. Bak bakalım seninki için her şey yolunda mı: Çocuğun Hangi Yaşta Hangi Hareketleri Yapabilir?

Büyüme ağrısı olan çocuk nelere dikkat etmeli?

Çocuğun yaşadığı ağrının büyüme ağrısı olup olmadığı doktor tarafından onaylandıktan sonra herhangi bir kısıtlamaya gidilmesine gerek yok. Çocuk, istediği her türlü aktiviteye devam edebilir. Ancak doktor birtakım ağrı kesiciler önerdiyse bunlar kullanılabilir.

Yaş dönümlerine göre çocuklarda bilişsel gelişim özelliklerini öğrenmek için tıkla!

Boy uzarken bacak ağrısı olur mu?

Evet. Boy uzaması sırasında meydana gelen ağrılar, büyüme ağrıları altında nitelendirildiği için boy uzarken bacak ağrısı oluyor.

Bunları biliyor musun: Hadi Bir Umut: Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler

Çocuklarda bacak ağrımasına ne iyi gelir?

Bacak ağrısında genel olarak çocuklara pasif egzersizler yaptırılıyor ve masaj gibi yöntemlerle çocuğun konforu sağlanabiliyor.

Ancak Doç. Dr. Gazi Zorer, kemiğin uzamasıyla ortaya çıkan bir ağrı durumu söz konusu olduğu için masajın ya da kas germesi egzersizlerinin bilimsel anlamda bir tedavi yöntemi olarak önerilemeyeceğini belirtiyor. Yapılan masaj veya egzersizler çocuğun uykuya dalmasını ve rahatlamasını sağlıyor. Büyüme ağrısı genellikle kendi kendine iyileşiyor.

Masaj dışında da lokal olarak ağrı olan bölgeye merhemler öneriliyor. Doktorun verdiği zararlı yan etkileri olmayan kremler büyüme ağrısında çocuklara uygulanabiliyor.

Bacaklar uzarken eller boş durmasın: Çocuğunun El Becerilerini Geliştirmek İçin Yapabileceğin 8 Şey

Çocuğun bacak ağrısı hangi bölüme girer?

Bacak ağrısı, ortopedi ve travmatoloji bölümüne giriyor.

Bu da ilgini çekebilir: Hangisi Hangisi? Çocuklarda İnce ve Kaba Motor Gelişimi de Nesi?

Kaynaklar:

Çocuk hastalarda alt ekstremite ağrısı etiyolojisine yönelik retrospektif değerlendirme

Çocuklarda Büyüme Ağrıları-Yakın Doğu Üniversitesi

Источник: https://www.anneysen.com/1-6-yas-cocuk/makale/cocuk-gelisimi-buyuyor-da-ondan-cocuklarda-bacak-agrimasi_1632

Çocuğun ağrıyor bacakları var, sebepleri neler?

Bacaklardaki Ağrılar Çocuğun Büyüdüğünün İşareti

Birçok hastalık, farklı yaştaki çocukların bacaklarında ağrılı duyumlara neden olur.

Bu durumda ebeveynler ne yapmalıdır? Alt ekstremitelerde ağrı olduğunu söylediğinde çocuğun şikayetlerine zamanında dikkat etmeniz önemlidir.

Bebeğinizin durumunu dikkatli bir şekilde izlemeli, rahatsızlıktaki yerin tam olarak nerede olduğunu sormalıyız. Böylece ciddi komplikasyonları önleyebilir ve patolojiyi yalnızca geliştikçe tanımlayabilirsiniz.

Çocuklarda bacaklarda ağrı nedenleri

Sık sık rahatsızlık, çocuğun aktif oyun oynadığı durumlarda oluşan gerginlik, çürüklerin bir sonucudur. Şiddetli ağrı, şişme başlamaz, daima bir doktora başvurun.

Çoğu bebek akşamları bacaklarında ağrı yakınıyor. Büyük olasılıkla, ağrı, kemik, kas dokusunun gerilmesi ve büyümesinin bir sonucudur.

Şişkinlik ve şiddetli eklem ağrısı durumunda bir çocuğu dikkatlice inceleyin. Belki de, semptom, ciddi ortopedik patolojilerle, yani pelvis, omurga, ayak, kalpte anormalliklerle tahrik edilir. Çocuğun kırılması veya yaralanmasından şüpheleniyorsanız, bir doktora acilen danışmalısınız. Bu durumda normalde çocuğu gevşetmeye başlar, eklemler çok kızışır ve kızarır.

Bacaklarda ağrı ve çocuğun büyümesi

Anne-babalar, büyüme sırasında çocuğun özellikle kasların beslenmesi, kemiklerin sorumlu olduğu vasküler sistemi çalıştığını anlamalıdır. Çocuklar çok hızlı büyür, bu nedenle tüm metabolik süreçleri vardır. En hızlı büyüyen ayak, şin. Bu bölgelerde, kan damarları boyunca aktif olarak akar ama küçüklerin elastik lifleri yetersizdir.

Kural olarak, günümüzde çocukların kan dolaşımı mükemmel, bu sırada kemikler büyür. Gece, kan akışı önemli ölçüde düşmeye başlar, bu nedenle ağrı görünür. Ne yapayım? Çocuğa nasıl yardım edebilirim? Az bir masaj yapın, bu nedenle acıların giderek uzaklaşması.

Doğuştan gelen patolojiler ve çocuklarda bacaklarda ağrı

Konjenital patolojinin – düz ayak, skolyoz, duruş bozukluğu – hoş olmayan ağrı olabilir. Tüm bu hastalıklar vücudun ağırlık merkezini değiştirir. Çoğu zaman, bir bacak daha çok acıyor.

Bacaklardaki ağrılara böyle hastalıklar eşlik edebilir:

 • Adenoidlerde inflamasyon süreci.
 • Tonsillit.
 • Birden fazla çürük.

Dizdeki akut ağrı Schläter hastalığını işaret edebilir. Çoğu zaman, bir çocuk aktif olarak spor yaparken ergenlik döneminde patoloji gelişir.

3 yaşından sonra çocuklar genellikle buzağı kaslarındaki ağrıdan yakınıyor. Bu belirtiler, kemiklerde kalsiyum, fosfor eksikliği ve maddelerin zayıf şekilde sindirildiği gerçeğini gösterir.

Dikkat lütfen! Çocuklarda bacaklarda ağrı ciddi endokrin hastalık belirtileri olabilir. Çoğu kez diabet, tiroid bezi ve böbrek üstü bezleri ile ilgili sorunlarla ilgilidir.

Vasküler, kalp ve kan sisteminin bazı ciddi hastalıkları bacaklarda şiddetli ağrı şeklinde kendini gösterir. Alt ekstremitedeki kan akışının azalması nedeniyle hoş olmayan hisler var.

Bazen ağrı, konjenital bağ dokusunun az gelişmiş olmasının bir sonucudur. Bu durumda düz ayaklar, skolyoz, varisler, böbrek inişi gelişmeye başlar. Lumbago eklemi eşliğinde sabahın sağlık durumunun keskin bir şekilde bozulmasına neden olan ağrıya dikkat etmek önemlidir. Bu semptomlar lösemi gösterir.

Son zamanlarda, çocuklarda bacaklarda ağrı os- salsigayla tetiklenmekte, aksan distonisi, gece endişeleri de eşlik etmektedir. Periyodik olarak, çocuğun kalpte, karında rahatsızlık vardır. Ayrıca çocuk güçlü bir baş ağrısı rahatsız, uyku rahatsız edilir.

Çocuğun kırmızı ve şişmiş olduğunu fark ettiniz mi? Bu durumda, belirtileri ciddi bir enfeksiyon gösterebilir, çünkü testleri geçmek gerekir. Zamanında önlemler alınmazsa, çocuğun yaşamı için tehli olan septik artrit gelişecektir. Zamansız tedavide eklem tamamen hasar görür ve geri döndürülemez işlemler başlar.

Çocuklarda bacaklardaki topallık ve ağrı

Çocuğun gevşediğini fark ettiğinizde, stres yaşadıysanız, şiddetli duygular yaşıyorsanız hatırlayın. Çocuğun ruh halini yakından izleyin. Çocuk dinlenmiş ve daha iyi hissetmemiş mi? Ayakkabılara dikkat et, belki de rahatsız oluyor. Ayrıca, iltihaplanmadıklarında parmaklarınızı dikkatle inceleyin.

Çeşitli patolojilerin komplikasyonlarını zamanında tanımlamak ve önlemek için çocuğunuzu yakından izlediğinizden emin olmalısınız.

Çocuğun topuğunda ağrıya neden olan şey nedir?

Topuktaki hoş olmayan hisler, Aşil tendonunun gerilmesine işaret eder. Ağrı ayağın ortasında mı? Büyük olasılıkla çocuğun ayağının kemiği bir hastalığı vardır.

Baş parmağındaki ağrı sürekli olarak endişelendiğinde parmağın derisinin iltihaplanmasından şüphelenmek mümkündür. Çocuk sıklıkla su kallusları alır. Çatlamaya başlarlarsa dayanılmaz ağrı olur.

Bacakta ağrısı olan çocuğa nasıl yardımcı olabilirim?

Çocuk alt ekstremitelerde hoş olmayan duyumlardan yakınıyorsa, diğer belirtilere dikkat edin:

 • Vücut sıcaklığı.
 • İştah.
 • Çocuğun genel durumu.

Ağrı, çocuğun yoğun bir şekilde büyümesiyle oluştuğunda, beslenmeye özen gösterin. Diyet yeterli protein gıda olmalıdır, ayrıca kalsiyum açısından zengin gıdalar.

Bacaklarda ciddi bir ortopedik patolojiye işaret eden ağrı tehsi. Hastalık ihmal edildiğinde, çocuğun özürlü kalması sağlığının durumunu dikkatle izler.

Bu nedenle, çocuğun alt ekstremitede ağrı şikayetleri ciddiye alınmalıdır. Gerçekten de, ağrı zararsız olabilir, çocuğun büyümesini gösterir. Buna rağmen tıpta ağrı duyuları ciddi patolojinin ilk belirtisi olduğu vakalar vardır.

Çocuklar zamanında tedavi ederek çabucak iyileşirler. Ayrıca unutmayın ki çocuğun atlar, koşar, bu yüzden ağrı bir gerilme, yaralanma gösterebilir.

Bir şeylerin doğru olmadığından şüpheleniyorsanız, güvende olmanız ve bir doktora danışmanız daha iyidir.

Tüm sorularınız için write – info@triandgo.com

العربية | български | português | Lietuvolar | ελληνικά | Deutsch | İngilizce

İtalyanca | Türk | ไทย | tiếng Việt | suomalainen | français

İlginç makaleler:

Источник: http://de.triandgo.com/u-rebenka-bolyat-nogi-kakie-prichiny_default.htm

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть