Bademcik Enfeksiyonları ve Bademcik Ameliyatı

içerik

Bademcik Ameliyatı

Bademcik Enfeksiyonları ve Bademcik Ameliyatı

Geniz eti ve bademcikler vücudun bağışıklık sisteminde oldukça önemli, lenfosit üretmekle görevli lenfoid dokulardır. Bademciklerin yeri boğaz girişinde dil kökünün iki yanında konumlanmaktadır. Geniz eti ise burun arkasındaki boşlukta yer almaktadır.

Lenfositler ve antikorlar bademcik ve geniz eti tarafından üretilen bağışıklık sistemi içerisinde yalnızca yardımcı bir rol üstlenirler. Bu sistemde ana rol mukozal immünglobülinler ve sistemik üretilen lenfositlerdedir. Bademcikler bir tür kapsülle kaplıdırlar ve yutak kaslarına bu kapsül ile bağlıdırlar.

Geniz eri ise bir kapsüle sahip değildir. Geniz dediğimiz bölgede dokuların üzerinde konumlanmaktadır.

Vücut Bademciğe Neden İhtiyaç Duyar?

İnsan vücudundaki her bölgenin belirli görevleri vardır. Bademciklerin de kendine has görevleri bulunmaktadır. Ancak bademcikler illa olmalı diye bir şey de söz konusu değildir. O sebeple tüm dünyada özellikle çocuk yaşlarda en sık uygulanan cerrahi operasyon geniz eti ve bademcik ameliyatlarıdır. Buradaki asıl nokta bademcik veya geniz etinin doğru bir nedenle alınmasıdır.

Bademcikler Neden Şişiyor?

Bademcikler, virüs ya da bakterilerle temas ettiğinde, ileri boyutta bir enfekte söz konusu olduğunda şişme gösterirler. Ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, yutkunmada güçlük, boyun bezelerinde şişme, ağızda kötü koku gibi şikayetler ile kendisini gösterir.

Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatında Karar Süreci Nasıldır?

Geniz eti ve bademcik ameliyatına belirli enfeksiyonlar dahilinde karar verilmektedir. Bunlar:

 • Bademciklerin yutma ve solunumu zorlaştıracak kadar büyüme göstermesi
 • Senede 3 ya da daha fazla enfeksiyon geçirilmiş ise
 • Bademcik üzerine yiyecek birikmesi akabinde ortaya çıkan kötü ağız kokusu
 • Bademciklerde tek taraflı büyüme
 • Geniz eti ve bademciklerin kulakta meydana getirdiği sıvı birikmesi neticesinde duyu kaybı
 • Geniz etinin solunumu kesecek kadar büyümesi
 • Sık sinüzit atakları ve öksürüğe sebep olacak kadar devam eden geniz eti iltihapları

Bademcik ve Geniz Eti Birlikte Mi Alınır?

Bademcik ameliyatı uygun görülen hallerde yapılmalıdır. Özellikle çocuk hastalarda bademciklerle geniz eti benzer lenfoid dokular olduğundan pek çok zaman bademcik ile geniz eti problemleri beraber ortaya çıkarlar ve bir ameliyat durumunda ikisi birlikte alınırlar.

Bahsi geçen lenfoid dokular genellikle iki nedenle alınmaktadır. Bunlardan birincisi geniz eti ve bademcik eti boyutlarının havayolunu kapatması, diğer ise ortaya çıkan sık iltihaplanmalardır.

Bademcikler büyüdüğü takdirde beslenme, yutkunma ve konuşmada problemler ortaya çıkarabilir.

Bademcik üzerinde birikmiş yiyecek kırıntıları da ağız kokusu yaratabilmektedir. Adenoid denen dokunun büyük olması her şeyden önce burun tıkanıklığına yol açmaktadır. Bu durum hastalarda horlama, ağız açık uyuma gibi problemler ortaya çıkarır. Bununla birlikte geniz etinin tıkayıcı derecede büyük olması çene ve yüz kemiklerinde gelişim bozukluğuna sebep olur.

Bu durum ‘adenoid face’ denilen görüntüyü ortaya çıkaracaktır. Ayrıca orta kulakta sıvı birikmesi ve beraberinde işitme kaybı, geniz akıntısına bağlı olarak farenjit ve öksürük ile sinüzite neden olabilir. Sık tekrarlayan bademcik enfeksiyonu eklemlerde, böbreklerde ve kalpte problemler ortaya çıkarabilir.

Böyle durumlarda geniz eti ve bademcik ameliyatları uygun görülebilir.

Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bademcik aldırma işlemi hemen her yaşta yapılabilmektedir. Genel olarak gece uykuda solunum durması (apne) ortaya çıkması haricinde bademcik ameliyatı için 2,5 yaş sonrası uygun görülmektedir.

Geniz eti ise daha ufak yaşlarda uygun görüldüğü takdirde alınabilir. Bademcik ameliyatında üst yaş limiti bulunmamaktadır.

Ancak erişkinlerde bademcik ameliyatı sonrasında ağrı, kanama gibi komplikasyonlar sıklıkla görülür.

Bademcik problemi genel olarak çocukluk çağlarından sonra yok olur. Yaş arttıkça hava yolu çapı artacaktır ve tıkanma gibi durumlar ortaya çıkmayacaktır.

İlerleyen yaşla beraber bağışıklık sistemi de güçleneceğinden bademcik enfeksiyonlarında azalma görülmektedir. Fakat erişkin dönemdeki bademcik enfeksiyonları çok daha ağır geçmektedir.

İyileşme süreci uzayabilir bu da sosyal yaşamı olumsuz etkileyebilmektedir.

Bademcikler Kaç Yaşına Kadar Alınmalıdır?

Bademcik ameliyatları her yaşta yapılabileceği gibi ortalama 3-5 yaş grubundaki çocuklara dahs ık uygulanmaktadır. Fakat zorunlu nedenler varsa çocuk büyüsün diye beklemek tehli olacağından uzman doktorun uygun görmesi dahilinde daha erken de yapılabilir.

Bademcik Ameliyatı İçin Uygun Bir Mevsim Var Mıdır?

Bademcik ameliyatı hemen her mevsimde yapılabilmektedir. Fakat özellikle yaz aylarında, havanın çok sıcak olduğu zamanlarda yapılması uygun değildir. Ameliyat sonrasında çok ağrı sebebiyle küçük çocukların sıvı alması kısıtlanabilir, komplikasyonlarda bir artış görülebilir. Bu operasyon için genellikle kış ya da bahar ayları tercih edilir.

Bademcik Ameliyatı Risk Taşır Mı?

Tüm operasyonlarda olduğu gibi geniz eti ve bademcik ameliyatında da bazı riskler vardır. Ancak bunlar çok azdır.

Özellikle çocuklara bu operasyon sıklıkla uygulandığından cerrahi olsun, anestezi olsun müdahaleler oldukça dikkatli ve özenli yapılmalıdır.

  Uygulanacak operasyon hava sahasına olduğundan anestezi ekibi alanında deneyimli ekip ile yapılmalıdır. Anestezi alanında son dönemde ortaya çıkan yenilikler ve ilaçlar muhtemel komplikasyonları en aza indirmiştir.

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Bu vesile ile çocuk ameliyat olduğunun farkına bile varmayacaktır.

Herhangi bir kesiye ihtiyaç duymadan geniz eti ya da bademcik ameliyatı tamamlanacaktır. Ortalama toplamda 1 saatlik bir operasyon ardından çocuk uyuma odasına alınacaktır.

Hastanede ortalama 5-10 saat kadar kaldıktan sonra herhangi bir beklenmeyen komplikasyon yok ise taburcu edilecektir.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

Ameliyat sonrasında erişkin hastalarda ağrı oluşabilir. Ancak çocuklarda oluşabilecek ağrı genel olarak basit ağrı kesicilerle engellenebilir. Ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek kanamalar da ciddiye alınmalıdır. İlk gün fazla olmamak kaydı ile kanama görülür.

Bu normal bir süreçtir. Ancak ilerleyen günlerde hala kanama devam eder, ya da şiddetli bir hal alırsa mutlaka vakit kaybetmeden uzman doktor ile iletişime geçmek gerekir. Nadir de olsa kanama kontrolü için yeniden bir ameliyat gerekebilir.

Ameliyat sonraki beslenme alışkanlığı komplikasyonları azaltma adına önemlidir. Sert ve yutması zor besinler alınmamalıdır. Sıvı ağırlıklı besinler tercih edilmelidir.

Geniz eti ve bademcik ameliyatı genel manada alanında uzman bir doktor, donanımlı bir sağlık merkezi ya da hastanede yapılırsa başarılı sonuçlar alınabilir.

Источник: https://www.ahmethamdikepekci.com/bademcik-ameliyati/

Bademcik – Bademcik İltihabı – Bademcik Ameliyatı – Kadıköy, İstanbul

Bademcik Enfeksiyonları ve Bademcik Ameliyatı

Bademcikler küçük dilin arkasında, boğazın her iki tarafında yer alan top şeklinde lenfatik yapılardır. Bağışıklık sisteminin bir bölümünü oluştururlar ve enfeksiyona karşı vücudu koruma görevinde rol alırlar. Bademciklerin iltihaplanmasına tonsillit adı verilir.

Tonsillit daha çok 2 yaş üzeri çocuklarda görülür. İki yaş öncesinde anneden geçen antikorlar çocuğu koruduğu için, yetişkinlerde ise gelişmiş immün sistem sayesinde daha nadir ortaya çıkar.

Bademcik iltihabı, akut ve kronik olmak üzere iki gruba ayrılır.

Akut Bademcik İltihabı (Akut Tonsillit)

Çocukluk çağının en yaygın görülen hastalıklarından olup, bir veya iki bademciğin kendiliğinden iyileşen enfeksiyonudur. 3 yaşından önce ve 50 yaşından sonra çok nadir görülür.

Kronik Bademcik İltihabı (Kronik Tonsillit)

Bir yılda en az 7 defa veya iki yıl üst üste her yıl en az 5 defa geçirilen akut tonsillit atakları, kronik tonsillit olarak tanımlanır. Klinik tablosu akut tonsillitten farksızdır. İlaveten ileri derecede büyük tonsiller görülebilir. Tonsillit atakları yaşam kalitesinin düşmesine neden olurlar.

Bademcik İltihabının Nedenleri

Bademcik iltihabına çocukluk çağında bu enfeksiyona daha çok beta mikrobu (A Grubu Beta Hemolitik Stereptokok) veya virüsler sebep olur. Bazı bademcik enfeksiyonlarında ise etken saptanamamaktadır.

Bademcik enfeksiyonları genellikle aşırı yorgunluk, yetersiz beslenme, uykusuzluk gibi vücut direncinin düştüğü durumlarda ortaya çıkar.

Enfeksiyona yakalanmış kişiyle tensel temas ya da solunum yolu sekresyonlarının damlacık yoluyla havadan yayılması ile bulaşır.

Bademcik İltihabının Belrtileri

Bademcik iltihabının belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Boğazda yanma ve acıma, ağrı
 • Bademciklerde kırmızı ve şişkin görünüm
 • Bademciklerin etrafında/üzerinde lekeler ve iltihap
 • Yutkunma zorluğu, ağrı
 • Ateş, üşüme, titreme
 • Halsizlik, kırgınlık, eklem ağrıları
 • Ağızda kötü koku
 • Virüslerin neden olduğu durumlarda; burun akıntısı, tıkanıklığı, hapşırma, öksürük
 • Çocuklarda bu belirtilerin yanında; mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ortaya çıkabilir.

Bademcik İltihabının Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Fizik muayene, boğaz kültürü veya hızlı antijen tarama testi yapılarak bademcik iltihabı (tonsillit) tanısı konulur. Bu işlemle aynı zamanda tonsillitin neden kaynaklandığı da tespit edilir.

Bademcik İltihabının Tedavisi

Tonsillite yol açan etkene göre (virüs, bakteri, mantar, parazit) gereken antibiyotik ya da ilaç tedavisi uygulanır.

Akut tonsillit tedavisinde amaç enfeksiyonun yok edilmesi ve semptomların tedavisidir.

Antibiyotik, analjezik (ağrı kesici) ve antipiretik (ateş düşürücü) ilaçlar, antiseptik gargara ve dinlenmeyle tedavi sağlanır.

Tedavinin yarım bırakılması bademcik çevresi apse, orta kulak ve kulak arkası kemiğin enfeksiyonu, akciğer enfeksiyonu, romatizmal kalp iltihabı, septisemi gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Bademcik Küçültme Ameliyatı

Bağışıklık sisteminin bir parçası olan bademcikler eğer normalden çok büyükse, tekrarlayan bir enfeksiyon durumu mevcut değilse ve büyük oluşlarına bağlı olarak yutma güçlüğü, horlama, uyku apnesi gibi rahatsızlıklara yol açıyorsa bademcik küçültme operasyonu yapılabilir. Bu ameliyatta bademciğin bir bölümü yerinde bırakılır. Bırakılan kısım bir süre sonra tekrar normal bademcik boyutuna ulaşarak bağışıklık sistemiyle ilgili işlevini görmeye devam eder.

Bademcik küçültme ameliyatlarında lazer, radyofrekans, coblator, elektrokoter gibi tekniklerden biri uygulanır. Küçültülen bademciğin sorun oluşturacak kadar yeniden büyümesi küçük bir ihtimaldir.

Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

Kronik tonsillit tedavisinde ameliyat (tonsilektomi) önerilir. Tonsilektominin tercih edildiği durumlar şunlardır;

 • Bademciklerde sık sık iltihaplanma,
 • Enfeksiyonunu 1 yılda 5 ya da daha fazla tekrarlaması veya üst üste birkaç yıl boyunca senede 3-4 defa tekrarlaması,
 • Uygulanan tedavilere yanıt alınamaması,
 • İlaç tedavisine rağmen enfeksiyonun 3 aydan uzun sürmesi,
 • Kişinin günlük aktiviteleri kısıtlaması,
 • Bademciklerin solunum yolunu engelleyen büyüklüğe ulaşması,
 • Bademciklerin yutmada ciddi sorun yaratması,
 • Tıkanıklık yüzünden konuşma zorluğu çekilmesi,
 • Bademciklerde şiddetli kanama gözlenmesi.

Bademcik ameliyatı ile bademciklerin bir bölümü ya da tümü alınmaktadır. 3 yaşın altındaki hastalara çok zorunlu olmadıkça operasyon yapılmamaktadır.

Ameliyat genellikle çocuklarda genel anestezi yetişkinlerde lokal anestezi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Tonsilektomide farklı tekniklerle uygulanabilmektedir.

Klasik yöntemde bademcikler kapsülüyle birlikte disektör denilen bir aletle disseksiyon yöntemiyle çevre dokulardan ayrılır. Bölge yoğun damarlı bir yapıya sahip olduğu için bu yöntemle kanama daha fazla olmaktadır.

Hasta genellikle bir gece hastanede kalır.

Tonsillektomi de son geliştirilen teknik Thermal Wedding tekniğidir.

Thermal Wedding Tekniği

Bademcik ameliyatlarında kanama riskini azaltmak için geliştirilmiş bir yöntemdir. Dokuları ayırmak için ısı enerjisi kullanılır ve bademcikler çevre dokulara zarar vermeden ayrılır. Kanama olmaz ya da çok az olur.

Ameliyat sonrası kulağa vuran ağrı ve boğaz ağrısı belirgin derecede az olur. Avantajları arasında ayrıca narkoz alım süresinin kısalması, iyileşme süresinin 2-3 haftadan 1 haftaya düşmesi, normal yemeğe dönüş zamanının kısalması sayılabilir.

Operasyon sonrası kanama riski de ortadan kalktığı için ikinci bir uygulama ve buna bağlı zorlukların da önüne geçilmiş olur.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Dönem

Tonsilektomi sonrası dönemde hasta şunlara dikkat etmelidir:

 • Operasyon sonrası bir ya da iki hafta süresince sulu ve yumuşak gıdalarla beslenilmeli, sıcak gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Soğuk su, süt ve dondurma gibi soğuk gıdalar tüketilmeli, sert, acı, baharatlı, asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Doktorun verdiği ilaçların kullanım şekli ve süresine uyulmalıdır.
 • Doktorun belirlediği süre boyunca alkol ve tütün ürünleri kullanılmamalıdır.
 • Seyahat, fizik aktivite ve spor gibi konularda doktorun önerilerine uyulmalıdır.
 • Bademcik ameliyatı olan çocukların üç hafta süresince fiziksel efor harcamaları sakıncalıdır.
 • Aksi söylenmedikçe bol su tüketilmelidir.
 • Taburcu olduktan sonra istendiği zaman banyo ve duş yapılabilir. Ancak suyun ılık olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ameliyat sonrası kanama riski düşük olup %1-2 civarındadır. Ağızdan ve boğazdan taze kan gelmesi, kan kusulması gibi durumlarda hemen doktorla temasa geçilmelidir.

Bademcik Taşı (Tonsillolit)

Bademciklerin üstünde kripta adı verilen gözenekler bulunur. Bu gözeneklerin içinde ölü hücreler, mukus veya yemek artıkları birikerek bademcik taşına (magma) neden olabilirler. Renkleri beyaz ya da gri olabilir, boyutları değişkendir. Erişkinlerde rastlanma oranı daha yüksektir.

Bademcik Taşının Nedenleri

Bademcik taşının oluşma nedenleri şunlardır:

 • Boğaz enfeksiyonları
 • Diş enfeksiyonları
 • Burun salgısı
 • Besin artıkları
 • Kalsiyum ya da magnezyum tuzlarının çökmesi

Bademcik Taşının Belirtileri

Bademcik taşında genellikle ağız kokusu dışında belirtiye çok rastlanmaz. Ancak bazı durumlarda şu belirtiler de görülebilir:

 • Yabancı cisim hissi
 • Öksürük
 • Boğazda ağrı
 • Yutkunma güçlüğü

Bademcik Taşı Oluşmasını Önlemek İçin Yapılabilecekler

Bademcik taşı oluşmasını önlemek için şu noktalara dikkat edilmelidir:

 • Bol su içilmelidir
 • Ağız gargarası yapılmalıdır. Özellikle tuzlu suyla gargara ağız hijyeni için oldukça yararlıdır.
 • Boğaz, burun enfeksiyonları tedavi edilmelidir.
 • Besinlerin iyice çiğnenmesine dikkat edilmelidir.

Bademcik Taşının Tedavisi

Bademcik taşı genellikle özel bir tedavi uygulanmadan, tuzlu suyla gargara yaparak, kulak pamuğu yardımıyla temizlenebilir. Hatta dil ucu kullanılarak bile yerinden çıkarılabilir.

Ancak taşların inatçı olduğu, çok büyük olduğu, hastaya sıkıntı verdiği durumlarda küretaj, lazer ya da bademciklerin alınması (tonsillektomi) gibi müdahaleler gerekebilir.

Küretaj ile taşlar çıkarılırken (kürete edilerek) genellikle lokal anestezi gerekmez. Ama hastanın yapısına bağlı olarak ya da taşlar çok büyükse lokal anestezi uygulanabilir.

Lazer ile bademciklerin yüzeyi pürüzsüz hale getirilir. Bu işleme kriptolizis denilir. Karbondioksit lazer kullanılır ve genellikle lokal anestezi uygulanır.

Bademcik Tümörü

Bademcik tümörü ya da kanseri diğer kanser türleri kadar yaygın değildir. Büyük oranda yetişkinlerde görülür. Başlangıçta bademcik enfeksiyonuyla karıştırıldığı için erken tanı şansı genelde olmaz.

Bademcik Tümörünün Nedenleri

Bademcik tümörünün nedenleri arasında;

 • Aşırı alkol ve sigara tüketimi
 • Genetik
 • Kötü ağız hijyeni
 • İç kulak hastalıkları sayılabilir.

Bunların yanı sıra bademcik tümörü vakalarının yaklaşık dörtte birinde neden bilinmemektedir.

Bademcik Tümörünün Belirtileri

Bademcik tümörünün belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Boğazda ağrı
 • Boğazda şişlik
 • Yutkunma güçlüğü
 • Yemekleri yutmada güçlük
 • Ağız kokusu
 • Gece terlemesi
 • Hızla kilo kaybı

Bademcik Tümörünün Tedavisi

Bademcik tümörü saptandığında bademcikler ve sıçrama ihtimaline karşı boyundaki lenf bezleri alınır. Tümör lenf bezlerine sıçradığı durumlarda radyoterapi ve kemoterapi birlikte uygulanılır.

Источник: https://medient.com.tr/bademcik

Bademcik Ameliyatı (Tonsillectomy)

Bademcik Enfeksiyonları ve Bademcik Ameliyatı

Bademcik ameliyatı, bademciklerin alınması ameliyatıdır. Çok ağır ve sık tekrarlayan bademcik enfeksiyonları geçiren ve bu nedenle normal yaşantısı etkilenen kişiler için çok önemli bir ameliyattır.

Bademcik (tonsil) nedir?

Bademcikler iki adet oval, badem şeklinde dokulardır. Dilin arka kısmında, boğazın arka kısımlarında sağ ve solda yerleşmişlerdir.

Bademcikler vücudun enfeksiyonlar ile mücadelesinde rol oynarlar.

Neden bademcik ameliyatı olmalıyım?

Bazen bademciklerde virüslere ve bakterilere bağlı enfeksiyon gelişebilir. Bunun sonucunda boğazda yanma, yutkunmada ağrı ve hassasiyet, baş ağrısı ve ateş gözlenir. Bu duruma “bademcik enfeksiyonu” (tonsillitis) adı verilir.

Bademcik enfeksiyonu geçiren çok kimsenin bademcik ameliyatı olması gerekmez. Bademcik ameliyatı uygulamada doktorun göz önünde bulundurması gereken durumlar:

– Son senede ağır seyreden en az beş bademcik enfeksiyonu– Şişmiş bademciklere bağlı sık tekrarlayan kulak enfeksiyon atakları– Solunumu ve yutkunmayı güçleştirecek derecede büyük bademcikler

– Sizin veya çocuğunuzun günlük yaşantınızı durduracak boğaz enfeksiyonları.

Alternatif tedaviler nelerdir?

Birçok çocuk bademcikleri alınmadan büyürler tedaviye ihtiyaç olmadan gelişimlerini devam ettirirler.

Bademcik enfeksiyonlarının operasyon haricinde de tedavi yolları vardır. Antibiyotikler ve ağrı kesiciler tedavide kullanılan ana ilaçlardır. Bu tedaviler ile sonuç alınmadığında veya çok sık tekrarlayan enfeksiyonlarda ancak ameliyat düşünülmektedir.

Bazen, uzun süre antibiyotik tedavileri uygulanarak bademcik ameliyatı yapılmamaya çalışılır. Bakteriyel enfeksiyon nedeni ile gelişen boğaz enfeksiyonlarında antibiyotiklere iyi cevap alınmaktadır. En sık rastlanan enfeksiyon türü virüsler ile olandır, bu enfeksiyon türleri de antibiyotiklere cevap vermezler.

Bademcik ameliyatı öncesi neler yapılır?

Ameliyatı uygulayacak doktorunuz ameliyata nasıl hazırlanacağınız hakkında bilgiler verecektir.

Enfeksiyon olduğu zamanlarda genellikle ameliyat planlaması yapılmaz. Sebebi genelde bu tür enfeksiyonlar ile beraber göğüs enfeksiyonları da bulunabilir, veya bu ameliyatlar ile göğüs enfeksiyonları gelişimine neden olunabilir. Ameliyat olacak kişi eğer bir hafta öncesinde boğaz enfeksiyonu geçirmiş ise ameliyatın ertelenmesi gerekebilir.

Hastanede yapılacaklar nelerdir?

Ameliyat öncesinde, ameliyatı uygulayacak doktor ile operasyon hakkında konuşacaksınız ve doktorunuz size, kendi adınıza veya velisi olduğunuz kişi adına ameliyatın uygulanabilmesi için bir yetki belgesi imzalatacak. Bu belge; sizin bu ameliyatın riskleri, faydaları ve sonuçları hakkında bilgi sahibi olduğunuzu ve doktorunuza bu ameliyatı uygulama yetkisi verdiğinizi belgelemek için hazırlanmıştır.

Genel anestezi öncesinde doktorun önerdiği süre boyunca hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir. Genelde aksi belirtilmedikçe bu süre altı saattir.

Operasyon

Tonsillectomy (bademcik ameliyatı) sıklıkla genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bu tür bir ameliyatta hasta operasyon süresince tamamen uyutulur ve hiçbir ağrı hissetmezler.

Bademcik ameliyatı genelde bir veya bir buçuk saat sürer. Operasyonun seyrine göre hasta bir gece gözlem altında kalabilir veya aynı gece evine gönderilebilir.

Anestezik maddenin etkisi başladığında ağzın operasyon süresince açık kalmasını sağlayan bir alet uygulanır. Bu şekilde cerrah rahatlıkla bademcikleri görebilir ve ameliyatı uygulayabilir. Ciltte kesi yapılması gerekmemektedir.

Bademcikleri yerinden almanın birkaç değişik yöntemi vardır.

– Bademcik dokuları özel bistüri ve makas gibi aletler ile anatomik planlara uygun alınabilir. Kendisi eriyen dikişler kullanılarak kanama durdurulur.

– Lazer, ultrason ve dondurma yöntemi de kullanılabilir. Bunlar yeni kullanılan yöntemlerdir ve sıklıkla kullanılmazlar
Diathermy – bu yeni bir alettir. 100°C kadar ısınan alet ile bademcik dokusu yerinden alınır, aynı zamanda kanama kontrolü de sağlanmış olur.

– Coblation (veya soğuk ablation) daha düşük bir ısı kullanarak (yaklaşık 60°C) bademcik dokularının yerinden alınmasını sağlar.

Ameliyat sonrası

Ameliyat sonrası anestezik maddenin etkisi geçtikçe boğazda veya kulakta veya her ikisinde birden ağrı hissedilebilir. Çene kapanması ve açılması ile ağrı oluşabilir. Ağrı kesicilerin verilmesi bu dönemde çok faydalı olacaktır.

Oniki saat kadar sonra, bademciklerin alındığı yerde beyaz veya sarımsı bir zar tabaka oluşacaktır. Bu endişe duyulacak bir durum değildir ve bir enfeksiyon belirtisi de değildir. Bu sadece yara yerinde oluşan yara iyileşmesini gösteren normal bir görünümdür.

Hastaların hemen ameliyat sonrasında sıvı almaya başlamaları tavsiye edilmelidir. Su veya meyve suları önerilmelidir.

Birçok hastanın ameliyat sonrası bir gece hastanede kalması gerekebilir. Ancak hastanın sıvı alımı düzenli ise ve hasta kendisini iyi hissediyor ise evine gönderilebilir.

Ancak genel anestezi ile ameliyatın uygulanması nedeni ile yanınızda sizi evinize götürecek ve 24 saat süre ile size yardımcı olacak bir arkadaşınızı veya yakınınızı yanınızda bulundurmalısınız.

Bademcik ameliyatı sonrasında iyileşme

Eve vardığınızda eğer ihtiyacınız olursa doktorunuzun önerdiği miktarda ek ağrı kesici alabilirsiniz.

İlk başlarda yemek ağrılı olabilir, daha yumuşak yiyecekler ve içecekler ile başlamak daha az rahatsızlık vereceğinden daha uygun olacaktır. Yemekten yarım saat kadar önce ağrı kesici kullanmak beslenmeyi daha az ağrılı hale getirecektir.

Dişlerin fırçalanması normal olarak devam etmelidir.

Operasyon sonrası 7-14 gün süre ile evde kalmak uygun olacaktır. Üst solunum yolu enfeksiyonu veya öksürüğü olan kişiler ile temastan kaçınılmalıdır. Vücudu zorlayıcı hareketlerde kaçınılmalıdır.

Tam iyileşme iki hafta kadar sürecektir.

Tedaviye karar vermek

Bademcik ameliyatı sıklıkla uygulanılan, genellikle emniyetli bir ameliyattır. Birçok hasta için boğaz ağrılarının azalması ve tekrarlayan enfeksiyonlardan korunma çok sevindirici bir durumdur. Ancak; bilinçli karar vermek ve doktorunuza ameliyatınız için yetki vermek için olabilecek yan etkileri ve riskleri de bilmelisiniz.

Yan etki olarak söylenebilecek bulgu; başarılı bir ameliyat sonrasında genel anestezinin neden olduğu geçici halsizlik hissidir.

Bademcik ameliyatı sonrası on güne kadar her hasta boğazında ve kulağında ağrı hissedebilir. Ancak bu ağrı, hastaların tekrarlayan bademcik enfeksiyonu geçirirken yaşadıkları boğaz ağrısından daha fazla değildir. Ameliyat olan hastanın yaşı ne kadar küçük ise iyileşme o kadar hızlı olmaktadır.

Komplikasyon; ameliyat sırasında veya sonrasında meydana gelen ve beklenilmeyen problemler demektir. Birçok hasta böyle olaylarla karşılaşmaz. Her cerrahi müdehalede olduğu gibi; en çok rastlanılan komplikasyon; ameliyat esnasında veya sonrasında meydana gelen kanamadır. diğer komplikasyonlar ise enfeksiyon ve anestezik maddeye karşı reaksiyon gelişmesidir.

Bademcik ameliyatına özel gelişebilecek komplikasyonlar şunlardır:

– Ameliyat sonrası ilk 24 saat içinde başlayan kanama, bu gibi durumlarda hasta tekrar ameliyathaneye alınarak kanamanın durdurulması gerekebilir.

– Ameliyat sonrası dört – yedi günde meydana gelen kanamalar. Bu tür kanamalar sekonder kanamalar olarak adlandırılır. Bunlar genelde enfeksiyon gelişmesi sonucu olan kanamalardır.Eğe böyle bir kanama olursa hemen hastaneye müracaat etmelidir.

– Çok azda olsa ameliyat sırasında ağzı açık tutmak için kullanılan alet ile çene veya dişlere istenmeden zarar verilebilir.

– Eğer ameliyat sırasında, kan, yemek borusundan mideye kaçar ise hasta ameliyat sonrası, siyah sindirilmiş kan kusabilir.

Ameliyat işe yarar mı?

Bademcik ameliyatı olmanın değeri tartışmalıdır. Bademciklerin alınması ile tekrarlayan boğaz enfeksiyonları önlenmeyebilir. Bademcik ameliyatı olmak demek bir daha boğaz enfeksiyonu olunmayacak demek değildir. Ancak, birçok kişide bademcik ameliyatı sonrası boğaz enfeksiyonlarının sıklığı ve ciddiyeti azalmaktadır.

Ameliyatın yaralı taraflarını düşünerek risklerini de bilerek bu ameliyatı olmaya karar vermelisiniz. Doktorunuz bu konularda size yardımcı olacaktır.

Источник: https://kbbmerkezi.com/bademcik-ameliyati-tonsillectomy/

Bademcik İltihabı, Bademcik Ameliyatı

Bademcik Enfeksiyonları ve Bademcik Ameliyatı

Akut aktif enfeksiyonu olup ciddiyeti neden olan mikrobun tipine ve hastanın savunma sisteminin direncine bağlı olarak değişmektedir. Bakteriyel ya da viral kaynaklı olabilir.

Akut bademcik iltihabının belirtileri arasında;

 • Hızlı başlayan titreme ve ateş
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Eklem ağrıları
 • Halsizlik
 • Nefes almada zorluk
 • Genizden konuşma
 • Yutma güçlüğü sayılabilir.

Antibiyotik, ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılır. Mutlaka istirahat edilmelidir. Bol sıvı tüketilmelidir.

Tekrarlayan enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkar. Ergenlerde ve yetişkinlerde oldukça sık görülür. Nedeni genellikle bademcikgirintilerine yerleşmiş bulunan bakterilerdir. Sigara, alerji, geniz akıntısı gibi faktörlerle oluşumu kolaylaşır. Çocukluk döneminde görülen  bademcik iltihabı yol açacağı komplikasyonlar açısından mutlaka önemsenmelidir.

Kronik bademcik iltihabının belirtileri

 • Büyümüş bademcikler
 • Boyun lenf bezlerinde büyüme
 • Ateş
 • Ağızda kötü koku
 • Ağızdan nefes alma
 • Ağzı açık uyuma
 • Boğaz ağrısı
 • Eklem ağrıları
 • Halsizlik

İlaç tedavisi uygulanabilmekle birlikte genellikle bademciklerin alınması(tonsillektomi) tercih edilmektedir.

Bademcik Taşı (Tonsillolit) Neden Olur?

 • Çeşitli enfeksiyonlar (boğaz, diş gibi)
 • Yiyecek artıkları
 • Bakterilerin metabolizma artıkları
 • Kalsiyum ya da magnezyum tuzlarının çökmesi
 • Bademciklerin normale oranla büyük olması

En sık rastlanan belirti ağız kokusudur. Bunun dışında bazen görülebilen belirtiler şunlardır:

* Boğazda, kulak arkasında ağrı

* Batma hissi

*Öksürük

* Yiyecekleri ya da tükürüğü yutmada güçlük

Hastanın çok şikayeti yoksa basit yöntemlerle taşları kendisi temizleyebilir. Ilık tuzlu suyla yapılan gargara genellikle yeterli olmaktadır. Yine dil ucu ya da kulak çubuğu yardımıyla taşlar yerinden çıkartılabilir. Gazlı içecekler yutulmadan önce bir süre ağızda bekletilebilir.

Eğer belirtiler hastaya rahatsızlık veriyorsa, taş çok büyükse özel müdahale gerekir. Bu durumda küretaj, bademcik gözeneklerini traşlamak (kriptolizis) ya da bademcik ameliyatı (tonsillektomi) gibi yöntemler uygulanabilir.

Küretaj yönteminde taşlar kürete edilerek, dokuya zarar vermeden çıkarılır. Gerekirse lokal anestezi yapılabilir.

Kriptolizis işlemi, lazer yardımı ile bademciklerin yüzeyindeki boşlukların düzleştirilerek aralara bir daha partikül girmesinin engellenmesi esasına dayanır. Genellikle lokal anestezi uygulanır.

*Bol bol su içilmelidir.

*Ağız ve diş hijyenine önem verilmelidir.

Bademcik taşları tekrarlıyorsa bir süre süt ürünlerinin tüketimi azaltılmalıdır.

* Ilık tuzlu suyla sık sık gargara yapılmalıdır.

* Altta yatan sebep enfeksiyonsa tedavi edilmelidir.

* Yiyecekler iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır.

Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi) bademciklerin bir bölümünün veya tümünün alınması amacıyla yapılır.

Bademcik ameliyatı yapılması gereken durumlar şunlardır:

*Tekrarlayan akut tonsillit,

*Kronik tonsillit,

*Bademcik etrafında sık sık apse oluşumu,

*Horlama ve kronik ağız solunumu,

*Obstrüktif (tıkayıcı) uyku apnesi sendromu,

*Konuşma bozukluğu oluşması,

*Ağız açıklığına bağlı çene kapanma bozukluğu oluşması,

*Yüz kemiklerinde gelişme bozuklukları.

Bademcik ameliyatı çocuklarda genel anestezi ile yetişkinlerde duruma bağlı olarak lokal ya da genel anesteziyle yapılır.

Ameliyat klasik yöntemle yapılabileceği gibi Thermal Welding yöntemi ile de gerçekleştirilebilir. Bu yöntemde dokular ısı enerjisi kullanılarak ayrılır. Çevre dokular zarar görmez.

Kanama neredeyse yoktur. Ameliyat sonrası ağrı daha az ve iyileşme daha hızlıdır. Klasik yöntemde bademcikler disseksiyon yöntemiyle çevre dokulardan ayrılarak alınır.

Damarlı bir bölge olduğu için kanama daha fazla görülür.

Bademcik ameliyatı sonrası dönemde ilk 2-3 gün tükürükle karışık pembe renkli hafif kanama olması normaldir ancak taze kırmızı kan veya kanlı kusma ortaya çıkarda hekime başvurulmalıdır. Ağrı çocuklarda daha az ve kısa sürelidir, genellikle 5 gün içinde giderek azalır. Basit ağrı kesicilerle giderilebilir.

Tonsilektomi ameliyatı sonrası hasta şunlara dikkat etmelidir:

 • Operasyon sonrası ilk gün soğuk ve sulu gıdalarla (soğuk süt, soğuk çay, dondurma gibi). İkinci gün yoğurt, muhallebi türü yiyeceklere geçilebilir. Üçüncü, dördüncü günler püre kıvamında yiyecekler tüketilebilir. Sonraki günlerde hekimin önerisi doğrultusunda beslenme sürdürülür.
 • Soğuk su, süt ve dondurma gibi soğuk gıdalar tüketilmeli, sert, acı, baharatlı, asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Doktorun verdiği ilaçların kullanım şekli ve süresine uyulmalıdır.
 • Doktorun belirlediği süre boyunca alkol ve tütün ürünleri kullanılmamalıdır.
 • Seyahat, fizik aktivite ve spor gibi konularda doktorun önerilerine uyulmalıdır.
 • Bademcik ameliyatı olan çocukların üç hafta süresince fiziksel efor harcamaları sakıncalıdır.
 • Aksi söylenmedikçe bol su tüketilmelidir.
 • Taburcu olduktan sonra istendiği zaman banyo ve duş yapılabilir. Ancak suyun ılık olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ameliyat sonrası kanama riski düşük olup %1-2 civarındadır. Ağızdan ve boğazdan taze kan gelmesi, kan kusulması gibi durumlarda hemen doktorla temasa geçilmelidir.

Benzer Hizmetler

Источник: https://www.mayaestetik.com/hizmetler/kbb/bademcik-ameliyati-tonsillektomi/

Konuyla İlgili Diğer Yazılar

Çocuklarda geniz eti sorunu

Kulakta sıvı toplanması

Bademcik taşları

Horlama ve uyku apnesi

Sosyal Medyada Paylaş

Источник: https://atillasengor.net/bademcik-ameliyati/

Tonsillektomi Nedir Bademcik Ameliyatı Sonrası Beslenme

Bademcik Enfeksiyonları ve Bademcik Ameliyatı

Bademciklerin ameliyat ile alınması işlemine, yani bademcik ameliyatına “tonsillektomi” denir. Tonsillektomi çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Bademcikler boğazınızın gerisinde bulunan iki küçük bezdir. Enfeksiyonlarla savaşmaktan sorumludur. Bakteri ve virüslerin boğaza ilerlemesini durdurur.

Bademcikler vücudunuzun bağışıklık sisteminin parçasıdır ancak onları ameliyatla almak enfeksiyon riskinizi arttırmaz.

Bademcik enfeksiyonu tonsilit olarak da adlandırılır. Sık sürelerle oluşan tonsilitler nefes güçlüğüne, uyku apnesine, yeme güçlüğüne ve kulak enfeksiyonlarına da yol açabilir. Siz ya da çocuğunuz bu durumlardan hepsine ya birine maruz kalıyorsanız tonsillektomi yani ameliyatla bademciklerin alınması önerebilir.

Hastalar iyileşme sürecinde biraz ağrı yaşayabilir. Ameliyat sonrasında boğaz ağrınız olabilir. Çenenizde, kulaklarınızda veya boynunuzda da ağrı hissedebilirsiniz.

Tonsillektomi (Bademcik Ameliyatı) Neden Yapılır?

Doktorunuz bademcik problemleri olan bir çocuğa veya yetişkine tonsillektomi önerebilir. Bu problemler şunlardır:

 • Antibiyotiklerin tedavi edemediği bademcik enfeksiyonu
 • Bademcik kanseri
 • Yılda 4-6 kez yaşanan bademcik enfeksiyonları
 • Genişlemiş bademciklerden kaynaklanan konuşma anormallikleri
 • Kalıcı apseler veya ısrarcı boğaz enfeksiyonları
 • Bademciklerin şişmesinden kaynaklanan yeme veya yutma güçlüğü
 • Aşırı ve gürültülü horlama
 • Ağrılı bademcik taşları
 • Uyurken nefes almayı durduran uyku apnesi
 • İlaç tedavisine yanıt vermeyen bademcik apseleri
 • Daha az komplikasyon riski taşıyan tedavi seçenekleri etkili olmadıysa doktorunuz yalnızca tonsillektomi düşünebilir.

Bademcik ameliyatı sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 15 gün içerisinde hasta kendini önemli ölçüde toparlar.

Tonsillektomi (Bademcik Ameliyatı) Komplikasyonları Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi büyük ve küçük riskleri vardır. Tonsillektomi genellikle tehsiz bir işlemdir. Tonsillektomi komplikasyonları şunlardır:

 • Bademcikleri almak boğaz ağrısına neden olabilir. Bu 1 günden 2 haftaya kadar sürebilir.
 • Ağrı veya yutma güçlüğü (genellikle birkaç sonra geçer)
 • Enfeksiyon
 • Bademciklerin alındığı yerde ameliyatta 10 gün sonraya kadar kanama yaygındır, 30 yetişkinden 1’i ameliyattan sonra kanama yaşarlar.
 • Kulak ağrısı
 • Ses kısıklığı
 • Ağız kokusu
 • Öksürük. Doktorun verdiği öksürük ilacı kullanılabilir.
 • Ameliyattan sonra horlama oluşabilir.
 • Yüksek ateş. Ameliyattan 3-4 gün sonra 38.8° C’den az ateş normaldir. Ateş için Tylenol gibi ağrı kesiciler kullanılabilir.

Tonsillektomi (Bademcik Ameliyatı) Sonrası Neler Yapmalı?

 • Bademcik ameliyatından sonra hızlı bir şekilde iyileşmek için bol bol dinlenmeli, uyumalı, az hareket etmelidir.
 • Gerekli ilaçları düzenli almalısınız. İlaçlar sadece ağrıyı azaltmaz aynı zamanda iyileşmenize katkı sağlayan iltihap önleyici etkiye sahiptir.

 • Sigaradan, tozlu ve kuru havalardan kaçının
 • İki hafta kalabalık yerlerden ve enfeksiyonlu kişilerden uzak durun.
 • Kanama riskini arttırdığından aspirin almaktan kaçının
 • Özellikle geceleri odada nemlendirici buhar makinesi kullanın.

  Buhar makinesi havayı ve boğazınızı nemli tutar ve kanamayı önler.

 • Ağızdan az miktarda kanama ameliyattan sonra 10 güne kadar yaygındır. Endişelenmeyin. Ağzı soğuk suyla yıkayın ve tavsiyeleri için ameliyatın yapıldığı bölüme danışın.

 • Solunum yolunu daha açık tutmak ve solunumu kolaylaştırmak için başınızı 2 yastıkla yükseltin.

Ameliyat Sonrasındaki İlk Hafta Beslenme Önerileri:

 • İlk gün küçük yudumlarla ve sık sık fakat azar azar soğuk çay, şerbet, komposto, soğuk süt ve dondurma tüketilmelidir.
 • İkinci gün hasta soğuk içeceklerle birlikte oda sıcaklığında muhallebi, yoğurt ve puding tüketebilir.

 • Üçüncü gün sebze püreleri, rafadan yumurta ve yumuşak olacak şekilde pişmiş makarna yenilmelidir.
 • Dördüncü gün çok sıcak ya da çok soğuk olmayan çorbalar, yoğurt, meyve püreleri, çatalla ezilmiş yemekleri hasta tüketebilir.

 • Beşinci gün ise boğazı tahriş etmeyecek besinler, aşırı sıcak olmayacak şekilde doktorun önerdiği gıdalarla hasta beslenmeye devam etmelidir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası Tüketilmemesi Gereken Besinler:

 • Portakal suyu, limonata ve asitli içeceklerden uzak durulmalı
 • Çikolata ve kakaolu gıdalar tüketilmemeli,
 • İçeceklerde pipet kullanılmamalı,
 • Acılı ve baharatlı gıdalar tüketilmemeli,
 • Gıdalar yutulurken ameliyatlı bölgeyi çizecek ekmek gibi sert gıdalar tüketilmemeli veya bu gıdalar iyi çiğnenmelidir.

bademcikbademcik ameliyatı

Источник: https://selmasultan.com/tonsillektomi-nedir-bademcik-ameliyati-sonrasi-beslenme

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть